Keresés

Részletes keresés

zoltan84 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4780

Egyetértek. Emlékszem, pár éve, mikor rábukkantam a fórumra (úgy 2008 táján), kinyomtattam Mozo minden hozzászólását. Nagyon sok jó tanácsot adott, amiket alkalmaztam és beváltak. Persze nem ő az egyedüli, ugyanilyen értékesnek bizonyultak Flanell, Atifoci tanácsai, hozzászólásai is. Én könyvekből, internetről, meg erről a fórumról tanultam a kertészkedést. Elméleti dolgokat alkalmazok gyakorlatban. Úgyhogy köszönök mindent fiúk, nagyon sokat tanultam tőletek, amiért hálás vagyok!

Előzmény: alfi13 (4779)
alfi13 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4779

Igen nálam is bevált Mozo tanácsa a lombtrágya. Nagyon sajnálom hogy mostanában nem látogat bennünket . Nagyon sokat tanultam tőle.

Előzmény: zoltan84 (4775)
Ali-bá Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4778

Én legutóbb félkilóst vettem, de a boltosom a minap azt mondta, hogy legközelebb csak kilós jön, csak azt tudta megrendelni.

Előzmény: Törölt nick (4774)
Csarli1 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4777

Ha a kiszerelés a probléma akkor használj Merpan helyet Folicur solot jobb és több betegségre használható – levélfoltosság, monília, tafrina, almafa lisztharmat, varasodás.

Előzmény: Törölt nick (4774)
james69 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4776

A discus egy jó szer   volt valamikor ugyanis kialakult nála a rezisztencia jobb kerülni használatát az atkával kapcsolatosan csak annyit nem szerencsés ha a szomszédban lucerna van mert az egyenlő az atka teleppel és mivel szabad szemmel nem látható a rengeteg katica bogárból lehet követekeztettni, hogy sok az atka én már több éven keresztül integrált növénytermesztést végzek ahól kifejezetten olyan rovarőlöt lehet használni ami védi a hasznos élőlényeket katicabogarat,ragadozó atkát ,zöld fátyolkát,ragadozó poloskát stb.., bizton állithatom normál körülmények között minden kártevőnek megvan a termeszetes ellensége és ha nincs meg az egyensúly mert módszeresen kiirtottuk totális rovarőlökkel akkor hadakozhatunk a vegyszerekkel és melyik csatában nincs túlélő és kezdődik minden előröl.

zoltan84 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4775

Az Efuzinnal semmi gondom nem volt, tafrina ellen is használt. Nálunk Szlovákiában nem ugyanúgy vannak regisztrálva a növényvédő szerek, mint nálatok. Pl. a kaptán hatóanyag kizárólag almavarasodásra van regisztrálva, de mi magyarok tudjuk, hogy a kaptán a csonthéjasaokra is nagyon jó. Több hatóanyag más néven fut vagy nincs is a szlovák piacon. Pl. Bravo csak zöldségekre van regisztrálva, a  tubekonazol hatóanyag (azt hiszem az anyaországban Folicur Solo ?) csak moniliára és szőlő lisztharmatra van regisztrálva - Horizon.

A kaptánról azt olvastam, hogy almánál elvékonyítja a levél szöveteit, így hajlamosabb lesz a növény a lisztharmatra. A folpet hatóanyag pedig ellenkezőleg, erősíti a szöveteket.

Ami szinte csodát csinál a kertben: minden permetezésbe teszek lombtrágyát. Érés előtt egy-két hónappal szinte már csak lombtrágyát kap. Május végéig nitrogéntartalmút kapnak, ezután egészen érésig egy evőkanál Paralux 10 liter vízbe. A rendszeres lombtrágyára anno még Mozo hívta fel a figyelmet egy-két évvel ezelőtt a fórumon. Az összes permet közül a lombtrágyát értékelem a legtöbbre.

Előzmény: Csarli1 (4773)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4774

A Merpánt én is kipróbáltam volna,de áttették másik kategóriába és nincs belőle kisebb kiszerelés,csak 5 kilós,annak az ára meg a jelenleg felhasznált vegyszermennyiségem árának a fele kb,így mással próbálkozok /mondjuk vettem Buvicidet,de abban sokkal kevesebb a kaptán.../

Előzmény: Csarli1 (4773)
Csarli1 Creative Commons License 2010.12.17 0 0 4773

Az Efuzin csak megfelelő Ph- érték mellet alkalmazható/semleges kémhatás/. Ez a szer nekem már súlyos kárt okozott, nem is beszélve a permetező tisztításról azóta ez a szer nálam tiltólistán van. A Discus- Delan kombináció sajnos nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket és drága is volt. Kontakt szerek közül a Merpán, Vondozeb jó szerek ha ezeket társítod megfelelő felszívódó szerekkel biztos a hatás. 10 fok átlag hőmérséklet alatt  Chorus 75 WG felett Score 250EC. Hármas blokkba használva 10 naponta, a hőmérséglet függvényében lehet a szereket cserélni. Ha szükséges használhatsz még Systant is. A Score helyet van Agria Difenokonezol Score hatóanyaga csak más név és jóval olcsóbb.

 

Előzmény: zoltan84 (4772)
zoltan84 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4772

Nálunk az átlaghőmérséklet alacsonyabb, mint Magyarországon. Pontosan nem tudom. Varasodás ellen kapott sokfélét az alma meg az európai körte: Efuzin (dodine), kaptán, folpet, mankozeb. Amelyikhez lehetett, adtam felszívódó szereket is: Discus  3x, Talent 2x, Zato 1x. A permetezéseket nagyon el kellett találni, május közepétől szinte minden héten esett az eső. Kétszer volt harmadfokú árvízveszély, május végén pár napig víz alatt volt a kert egyik mélyebben fekvő része. Amúgy is elég hűvös év volt. Besegít még az is, hogy völgyben lakunk. Így nézett ki május végén: Volt egy kis jó is a sok esőben:

 

Pl. A kertben most úgy -15 fok körül van a hőmérséklet. Reggel hat körül már harmadik napja -16-17 fok. Bár ez nem szokatlan. Tavaly volt -20 alatt is a hőmérséklet.  

 

Atkák -  ilyen a körte levele: A képet netről szedtem. Szinte minden évben van néhány ág Clapp körtémen is.

Előzmény: Csarli1 (4766)
Deryan Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4771

Csodálatos ez a kisfa ezekkel a nagy gyümölcsökkel! Mert ennek a kis fának bizony nagy gyümölcs a méretéhez képest.

Nekem is van egy hagyományos almafácskám. Húsvéti rozmaring. A múlt évben ültettem. A termőre fordulás még odább van. :)

 

Te aztán időben kezdted a kertészkedést! :))

Előzmény: zoltan84 (4768)
Deryan Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4770

Igazából mindig a helyi termés a legfinomabb, mert azt nem kell féléretten a hosszú utaztatáshoz leszedni.

Egyébként ettem már magyar szőlőt Németországban. Meg sem közelítette az itthoni ízét, ami a piacon kapható. A kertből frissen szedettről nem is szólva.

Előzmény: gal-lóca (4769)
gal-lóca Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4769

Számos olasz és spanyol barackot kiköptem inkább...

Előzmény: Csarli1 (4767)
zoltan84 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4768

Az alma a háttérben Sampion. Először termett a fa, szeptemberben érik. Az íze viszont fantasztikus! Bár azt mondja a szakirodalom, hogy mindenféle vírusbetegségekre hajlamos, régebbi cseh fajta. Nálunk Szlovákiában inkább a cseh nemesítésű gyümiket lehet kapni. Ha magyar kell, közel van Salgótarján is. Itt egy kép a fáról:

 

 

 

A terheléssel kapcsolatban még lenne néhány kérdésem tapasztaltabb kertészekhez. Mivel még csak három éve kertészkedem (26 éves vagyok), s a szakmámnak sincs semmi köze a mezőgazdasághoz, elkel a jó tanács. Őszibarackról van szó. Három éves Caldesi nektarin. A többi őszifához képest (Redhaven, Dixired, Early Redhaven, Cresthaven) nagyon lassan fejlődik. Állandóan csak termést hozna, növekedni nem akar. Tavaly, a második évben hagytam rajta három-négy szemet, idén a harmadik évben pedig nagyon későn kezdett indulni, májusban virágzott, több héttel a többi fajta után. Tafrina, más betegség még eddig nem volt  a kertemben, megfelelően kapott permetet. Minden évben annyi virágot hoz, hogy nem győzöm róla ledobálni az aprócska barackokat. Mi lehet ennek az oka? Itt egy fénykép a májusi állapotról:  A kép május 15-én készült, Caldesi, mögötte már sorol a krumpli.

 

A következő képen a redhaven 8 nappal később, május 23-án: 

Előzmény: Deryan (4761)
Csarli1 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4767

Igazad van a magyar termelők felelőségéről. Ha figyelmesen hallgatod a híreket a mérgezett árút sosem a magyar termelők árulják, hanem valamelyik múlti polcain találod meg. Biztos lehetsz benne, hogy nem magyar árú. Az a méretű és minőségű áru amit a múlti kirak nálam a földön landolnak és trágya lesz belőle.  

Előzmény: james69 (4755)
Csarli1 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4766

Varasodás ellen milyen szerekkel és mikor permetezted a körtédet és milyen átlaghőmérséklet volt?

Előzmény: zoltan84 (4757)
Flanell Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4765

Én szoktam látni szabad szemmel az atkákat. (Először aktákat írtam.  :)

De nem az állat szúr szemet először, hanem a szívogatások nyomai miatt matt levél, a fonákon meg gyakran mintha nagyon finom pókháló lenne, és az ürülékpettyek is elég feltűnőek.

Előzmény: kedvescimbora vagyok (4760)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4764

Így ránézésre ez a Nijesseiki,nem ?..nekem egyelőre csak az a fajta van...egyelőre / :))))))))))))/

Előzmény: zoltan84 (4759)
Deryan Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4763

Úgy tudom, hogy szemmel nem látható. A kártételének jellegéből állapítható meg a jelenléte.

 

http://www.edenkert.hu/novenydoktor/aktualis-novenyvedelmi-munkak/ragadozoatkak-gyumolcsfak-vedelme-biocont/4064/

Előzmény: kedvescimbora vagyok (4760)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4762

:))))))

 

Akkor van több hasonlóság köztünk.Nekem is a nyugalom szigete,ha a fáim között vagyok...a diófa is stimmel,bár az én nagy diófám még csak 12 éves,remélem megérem,hogy szép ,nagy,jó,igazi szőlőhegyi hangulatot árasztó fává nő.

Hát még ha a nicknevedben szereplő 69 a születési évedre céloz.../ én 69-es vagyok :)))/

 

 

Előzmény: james69 (4758)
Deryan Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4761

A nashit én azért nem szeretem, mert olyan üveges és nagyon vizes húsa van.

Azokat a körtéket szeretem, melyek megérve olyanok mint a vaj. Puha, fehér húsú savanykásan édes.

 

Milyen fajta az a szép piros alma ott a háttérben?

Olyan szép egyszeri evésre való méretűek.

Előzmény: zoltan84 (4759)
kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4760

Az atkáról azt olvastam, hogy  0,1 mm körüli állatka. Lehet azt látni szabadszemmel? Hol kell keresni?

Előzmény: zoltan84 (4757)
zoltan84 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4759

 

A lemaradt képek                      

 

 

Előzmény: zoltan84 (4757)
james69 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4758

Talán azért van így mert megvan kötve a kezük és olyan kicsik vagyunk ,mint sivatagban egy porszem és az mennyivel egyszerűbb egymással acsarkodni mint mondjuk a nemzetközi színtéren a külföldiekkel.Na de hagyjuk ezt én azért szeretek foglalkozni a fákkal mert megnyugtatt és eszembe jut egy vén diófa láttán hány emberöltőt élhetett meg .

Előzmény: Törölt nick (4756)
zoltan84 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4757

A hipermarketos nashi tényleg nem nagy eset. Én azonban ültettem három éve három fajtát: Hosui, Kumoi, Nijisseiki. Nekem nagyon tetszik az íze, be is sűrítem még a sort (2,5 m-es távolságra vannak a fák egymástól, úgy gondolom a karcsú orsós sövény így is jó lesz). A családnak is nagyon tetszik. Ami plusz, hogy teremni akarnak, mint az őrült, az ember nem győzi ritkitani. Vegyszeres kezelést se nagyon igényelnek (kivéve az almamolyt, meg a Kumoit szeretik az atkák) összehasonlítva az európai körtékkel. Idén küzdöttem a varasodással a csapadékos időjárás miatt, hiába permeteztem az almát és a körtét rendszeresen megelőzésszerűen kontakt+felszívódó szerekkel, ezeknek a kínaiaknak azonban semmi bajuk se volt, szép zöld lombjuk volt, megfelelően fejlődtek mind a gyümölcsök, mind a hajtások.  A gyümölcs elfogyott a fákról, tárolásra esély sem volt. Zölden, utóérés nélkül is tetszett az ízük. Itt egy kép - szeptember 2010.

Persze mindenkinek más a szája íze, mindenkinek más tetszik. Pl. Jonathan almát én sem engedem kiveszni a kertből, se a spartan almát. Hiába, hogy az újabb rezisztens fajták, mint a Pinova, Melodie jobban is teremnek, igénytelenebbek is, mégsem kerülnek be az első ötbe a saját listámon (íz szempontjából). Másfajta ízvilágot képviselnek, ahogyan a nashi is. Lehet, hogy a gyerekeimnek viszont ez lesz majd a favorit, mert ezeken fognak felnőni. De ez még a távoli jövő kérdése.

Előzmény: Deryan (4751)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4756

Ez is igaz,de látni kell azt is,hogy külföldről minden szemét beáramolhat,a magyarból meg a jó minőségű is kiszorul.Talán ha a vezetőink magyarok lennének...

Előzmény: james69 (4755)
james69 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4755

Ez teljesen igaz és még hozzá tenném azt is hogy ezátal a szegény külföldieket gazdagítjuk ugyanis az ő termékeiket vesszük meg.És itt jön a magyar termelők felelössége nem megengedhető ,hogy rövid haszonszerzés céljából mindenféle szemetett eladni az embereknek egyszer lehet becsapni  őket és nem éri meg feltéve ha van ilyen.

Előzmény: Törölt nick (4753)
james69 Creative Commons License 2010.12.16 0 0 4754

Köszi a segítséget már el van rendezve minden.

Előzmény: Flanell (4750)
Törölt nick Creative Commons License 2010.12.15 0 0 4753

Azok a városiak veszik,akik egész életükben csak ilyent ettek,így ezek "ízélményét" tartják természetesnek,jónak...sajnálom őket...

Előzmény: james69 (4748)
Ali-bá Creative Commons License 2010.12.15 0 0 4752

Az én gépem kiadta a James mail cimét, írtam neki, mostmár ő következik. Kösz a segíteni akarást!

Előzmény: Flanell (4750)
Deryan Creative Commons License 2010.12.15 0 0 4751

Nevetni fogsz: imádom a fosóka szilvát! Minden évben figyelem, hogy mikor érik. Télire is szoktam eltenni belőle. Nyáron szeretem gyümölcslevesnek, kompótnak, friss folyós lekvárnak. Nyilván jólakásig nem eszem belőle, így gondot nem okoz.


A nashi sem izlik. Egyszer vásároltam a tuskóban kíváncsiságból, azóta nem érdekel. Ugyanúgy mint ez a nagyszemű kék szilva.

Előzmény: Flanell (4746)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!