Keresés

Részletes keresés

Misawa Ihei Creative Commons License 2010.10.22 0 0 5822
Sziasztok!

Mi is beszélgettünk a szervezetről, kézenfekvő lenne Suga vagy Vural, de lehet h a nagy barát: Yamada léphet Tamura shihan poziciójába. A helyére senki, szerintem ebben egyetérthetünk- egyszeri és megismételhetetlen csoda volt Ő !
És aki ezért elhagyja a szervezetet, azt Isten áldja, menjen gyorsan...
f_zsolt_01 Creative Commons License 2010.10.21 0 0 5821
"Nem baj, ha nem érted" LOL :D értem én :D
Előzmény: Törölt nick (5817)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.21 0 0 5820
tiszteletem
"tudtok-e valamit a szervezet jövőjére vonatkozóan? Lehet-e már tudni ki lesz Tamura sensei utóda?"
én nem hallottam róla hogy lenne bármilyen utód,viszont azt tudom hogy sokan várnak és nézelődnek hogy merre tovább.és nem csak magyarországon.
Előzmény: Törölt nick (5819)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.21 0 0 5819
Sziasztok!

Eddig csak olvasgattam a topicot. Én is kobayashis vagyok, 3 kyus. Előtte tamurás voltam, de edzettem a Gollob Szabolcsékkal a Tüzér utcában és tissieresekkel is. Régebb óta foglalkozom harcművészettel, Judoztam, Karatéztam (Shotokan). Van némi rálátásom a dolgokra :-) Szerintem jó, hogy különbözőek vagyunk mert ahány mester, annyiféle stílus, ahány ember, annyiféle értelmezés.

Ez a mester-tanítvány viszony a budoban tényleg elég kötött, de mi ezt szeretjük :-)

Kobayashi sensei pedig tényleg jó fej. Akik voltak nála uchi-deshi képzésen (ilyen is van) azok szerint, edzésen viszont nagyon szigorú.

Tamurásoktól kérdezem: tudtok-e valamit a szervezet jövőjére vonatkozóan? Lehet-e már tudni ki lesz Tamura sensei utóda? Jó ember volt, all respect!
Rest in peace!

Ez pedig egy atemis video. Így is lehet:

http://www.youtube.com/watch?v=u2Q-u78iCjA&feature=related

m.musashi Creative Commons License 2010.10.21 0 0 5818
szerintem az ilyen viszony nem egyedi eset.legalábbis az aikidoban:)
Előzmény: Törölt nick (5817)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.20 0 0 5817
Hát igen. Ez van. Nem baj, ha nem érted. A Budoban a tisztelet szól a tanítónak, az embernek. Attól, hogy együtt söröznek, a dodzsóban nem haver, hanem A Mester. A Mesternek szóló tisztelet az Alapítónak szóló tisztelet is egyben. Ez egy szigorú hierarchikus mester-tanítvány viszony, de a Budoban ez már csak így van.

Szabó Balázs Kobayashi senseiről:
http://www.mahayana.hu/archivum/interju_27_szabobalazs.html

"Kobajasi szenszei engem lenyűgöz minden tekintetben; mint ember, mint aikidós. Azzal a csendes, szelíd hozzáállással fordul az aikidó felé, amiből mindenfajta fanatizmus hiányzik. Nem az a fundamentalista típus, aki csak az aikidóért él. Meglehetősen rosszul viseli azt, hogyha valaki arról beszél neki, hogy az aikidó az élete, és hogy semmi más nem érdekli. Azt szokta mondani, hogy az embernek legyen normális élete, és mellette aikidózzon. Ezt mindenképpen át próbálom venni tőle.

- Ezért görkorcsolyázol rendszeresen? Ő is ezt teszi?

- Nem, Kobajasi szenszei nem görkorcsolyázik. Ellenben voltak próbálkozásai az egykerekű biciklivel, ami egy féléves edzés-pauzát is okozott neki, amikor egyszer Kanadában leesett róla.

- Pedig jó egyensúly gyakorlat!

- Ekkor már hatvan éven felül volt, ami megmutatja a szenszei "gyermeki" lelkét. "


Erről volt valahol egy fotóm is. Az unokája kedvéért tanult egykerekűzni és úgy tudom a végén már elég jól is ment neki :)

Előzmény: f_zsolt_01 (5816)
f_zsolt_01 Creative Commons License 2010.10.20 0 0 5816

"Egy élő legenda aki mégis egy vidám, hétköznapi nagypapa benyomását kelti aki szívesen bohóckodik és sörözik teázik együtt a tanítványaival."

:D
mit is írtatok alább a hagyományos mester-diák kapcsolatról :D ami manapság divat ....
:D
Előzmény: Törölt nick (5814)
bigbabylon Creative Commons License 2010.10.20 0 0 5815
Tökéletes hasonlat :-) Bár azt hiszem a kacsáknak megy maguktól is, de értem mire célzol.

Lol.De tényleg,szerepel valamelyik könyvben,a Birodalom visszavágban talán:)
De mekkora marhaság,mert a kacsa tényleg eleve uszik,amugy meg Yoda honnét ismert egy földi állatot?Ez gyerekfejjel is elgondolkoztatott,majdnem azt hittem hogy az egész könyv csak kitaláció:)

Ez nagyon jó,az atemi waza,sose láttam még.De Ueshiba is mintha mondta volna,hogy az aikido elég nagyrésze ütés,nem?
Amugy ez az ütés technika tényleg hasonlit a goju ra.

Igen erre a mesterre gondoltam,annyira jó olvasni ezeket a visszaemlékezéseket.
Előzmény: Törölt nick (5814)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5814
>De szerintem értjük mi egymást,én mindig csak azt mondom,egy harcművészet annyira praktikus,spirituális stb.mint az aki csinálja.<

Persze, hogy értjük :-)

>Attól hogy valaki leutánozza O senseit.nem lesz ő,ahhoz hogy ugy működjön,nem lehet az univerzummal való egyesülésnél(lol)kezdeni.....ahogy Yoda mondta,a kacsát is meg kell tanitani uszni.<

Tökéletes hasonlat :-) Bár azt hiszem a kacsáknak megy maguktól is, de értem mire célzol.
A harcművészet tanulása egy kemény út. Sokan sokféle indíttatásból kezdenek hozzá, kevesen azzal a szándékkal, hogy eljussanak a harcművészet lényegéhez. Meg kell tanulni a művészet alapjait, a "fizikai" részt, hogy el lehessen mélyedni a szellemi vonatkozásában.

>De bunkainak az ilyesmi jobban tetszik,ezeket kellene applikálni önvédelemre,szabad küzdelembe.
http://www.youtube.com/watch?v=xrkUYBQz9iE <

Tetszik ez a videó, van benne néhány jó aikidos fogás :-)
Itt pedig néhány "karatés megoldás" látható (atemi-waza). Sokan azt sem tudják, hogy ilyesmi létezik az Aikidoban, mert nemgyakorolják pedig ...

http://www.youtube.com/watch?v=GW_oQEiXgWQ&feature=related

Az utak így érnek össze.

>Gondolom ti ismeritek,hacsak nem ti irtátok,Kobayashi urnak az életéről a kis szemelvényeket,az az irás nagyon tetszik.<

Kobayashi Yasuora gondolsz? Igen, az ő hozzáállása mélyen emberi és természetes, mondhatnám hétköznapi :-)

"...Hombu instruktor voltam, úgy láttam hozzá a dologhoz, hogy szombat esténként diákokat gyűjtöttem magam köré. Együtt ittunk, majd másnap reggel együtt edzettünk. De ez a módszer elég drágának bizonyult, ezért úgy gondoltam talán jobb, ha inkább vasárnap próbálok több embert tobortozni. A létszám lassan nőni kezdett. Mivel nem volt elég pénzem, magam láttam hozzá a dojo építéséhez... "

Beszélgetés Kobayashi Yasuoval:
http://www.aikidojournal.com/article?articleID=314&lang=hu

Egy élő legenda aki mégis egy vidám, hétköznapi nagypapa benyomását kelti aki szívesen bohóckodik és sörözik teázik együtt a tanítványaival.



Előzmény: bigbabylon (5812)
bigbabylon Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5813
Utolsó katán a Goju utolsó katáját ártem,a Pechurint

http://v.ku6.com/show/cj3G73qbCz6wU8wl.html

Mondjuk ez a mókus a versenykatát nyomja,tehát előad,Higaonné tetszik ,de azt se lelem:)
Előzmény: bigbabylon (5812)
bigbabylon Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5812
Odairtam,hogy szerintem,meg én ugy érzem.....
Seagal filmjei akciófilmek,de neki ugy tűnik működne a dolog.
Jelezem amit a karatéval kapcsolatban irtam,ide is kell hogy álljon.
Attól hogy valaki leutánozza O senseit.nem lesz ő,ahhoz hogy ugy működjön,nem lehet az univerzummal való egyesülésnél(lol)kezdeni.....ahogy Yoda mondta,a kacsát is meg kell tanitani uszni.
Hát ha még figyelembe vesszük,hogy mi átlag emberek többségében nyeletlen balták vagyunk.Annak aztán lehet mondani hogy ugrálj vidáman ,mint a delfin,válj eggyé az óceánnal:)
De szerintem értjük mi egymást,én mindig csak azt mondom,egy harcművészet annyira praktikus,spirituális stb.mint az aki csinálja.



A shotokan katáknak ez bemutató értelmezése,nem bunkai.Szerintem.
Sok katának látezik egy kötöttebb páros gyakorlata,ott a technikákat egy emberrel mutatják be.Egyfajta bunkai kumite.
Vannak fent a tube-on,de rittig nem találom.

De bunkainak az ilyesmi jobban tetszik,ezeket kellene applikálni önvédelemre,szabad küzdelembe.
http://www.youtube.com/watch?v=xrkUYBQz9iE
http://www.youtube.com/watch?v=i6ur557o8hU

De a lényeg nem ez.Ezeket az értelmezéseket harcszerüen csak részekre bontva van értelme gyakorolni,aztán kinyitni a szabad küzdelem felé.

Egyébbként a shotokan értelmezések ilyenek, minnél inkább visszamész Okinawa felé,a shuri ágon is annál több az oldalra kitérés,a nagashi uke és ezek amiket blokkoknak használnak a shotokanban,egyre inkább uchik a végtagokra stb
A gojubanszerintem két fajta védekezés van,mindkettőben jól kijön a goju elv.
1.Kitérsz a támadás irányából(ju) és ugyanebben az ütemben rávágsz valamelyik végtagra,testre(go)
2.Nem térsz ki(go)de egy lágyabb mozdulattal kitérited a támadót (JU)

Az utolsó kata remek példa erre.
Persze ,lehet ezeket elmélyülésként gyakorolni,ez egyénfüggő.A Sanchin remek erősitő,a Tenshoban benne vannak a kinai ragadós kéz mozdulatok stb.
Lehet igy is,mint itt a shotokanosok(csak értelme nincs)
De ha több ellenfél ellen,.ki lehet venni a benne lévő trükköket,fordulásokat é azt szabadon gyakorolni.
Praktikusan....attól hogy valamit egy japán csinál,még lehet hülyeség.


Gondolom ti ismeritek,hacsak nem ti irtátok,Kobayashi urnak az életéről a kis szemelvényeket,az az irás nagyon tetszik.
Előzmény: Törölt nick (5811)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5811
>nekem igazából két aikidos tetszett mindig is,igaz nem ismerem a felhozatalt.Az egyik az alapitó,a másik Seagal.nem a mozifilmek,a bemutatói.Valahogy náluk érzem azt,hogy igen,a megszokott támadóval dolgoznak, de ennek az az oka,hogy egy idegen biztos hogy megsérülne,mert a dolog menne,igaz csunyábban,nem lenne megfelelő példázat,de menne,csak ott trauma is lenne.
A többinál meg ugy érzem,azért kell a saját támadó,mert amugy besülne a mutatvány.<

Jó múltkorában a villamoson utazva voltam fültanúja a következő beszólásnak: "Aikidozom testvér. Tudod, sztívenszegál. Kéz és lábtörés." Jót mosolyogtam magamban mivel ezt egy "c" tipusú "úriember" mondta akik közül még nem sokat láttam Aikido edzésen. Na mindegy, csak azt akarom érzékeltetni, hogy Seagal aikidojából kb. ennyi jön át a jónépnek. Nem kritizálom, mert végül is 7 dant kapott és már nem is csinálja, de ő sem járta végig az utat.
A bemutató az bemutató. Mindenkivel meg kell tudni csinálni. Már úgy értem, hogy aikidossal, aki tud esni és nem töri össze magát. Ehhez nem kell személyes uke, csak gyakorlott uke. Az ember vigyáz az ukéra. Valakire jobban kell vigyázni ez tény. A gyakorlottabbra kevésbé ezért látványosabbat lehet rajta dobni. Ha az uke megsérül az többnyire a tori hibája mert nem kontrollálta az erejét.
Előzmény: bigbabylon (5808)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5810
Na jó, akkor a videók külön mert nálam nem működik a link:

YouTube - Bunkai do Heian Nidan:
www.youtube.com/watch?v=-plu6n9c8OI&feature=related

YouTube - Bunkai do Heian Shodan:
www.youtube.com/watch?v=cpyICW6kO_w&feature=related

YouTube - Multi attacker defense and evade techniques:
www.youtube.com/watch?v=Wt3f9tXjjv4&feature=related

Dailymotion - Randori by OnlineAikido.com:
www.dailymotion.com/video/x5271g_randori-by-onlineaikido-com_sport

Törölt nick Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5809
>Maga a kata csak a dolog egyik része,a fontosabb része a kata bunkai....<

Nagyjából, összességében egyet is értek azzal amit mondasz, azzal a személyes vonatkozású megjegyzéssel, ha szabad, hogy a katázás nekem mindig is a belső utat jelentette ahogy a Iaido katák is. Ma is katázom időnként mert mentálisan karbantart. Nem felejtek el ütni, rúgni. Szerintem abban van a formagyakorlatok erőssége, hogy lehet egyedül is gyakorolni (nem úgy mint az Aikidot). Nem is akarom kiélezni a kérdést a Karate és az Aikido ellentétére, de valamelyest adja magát a dolog.

Íme két bunkai (kiragadott példa) a bizonyos különbségekre:
YouTube - Bunkai do Heian Nidan
YouTube - Bunkai do Heian Shodan

Ezeken is látszik, hogy a bunkai nem más mint kata partnerrel gyakorolva, ami szép és jó, de nekem még mindig hiányzik belőle a spontaneitás. Frontális védekezéssel és ellentámadásokkal operál a tori, próbálja magától távol tartani az ukékat ami szerintem nem annyira nyerő egy többtámadós helyzetben.

Összehasonlítva ezeken a videókon látható megoldásokkal (szintén kiragadott példa):
YouTube - Multi attacker defense and evade techniques.
Randori Aikido

Az akidoban soha nem maradunk frontálisak, vagy bent a kör közepén, hanem igyekszünk kibújni és összezavarni a "támadókat" (esetünkben a gyakorlópartnereket) Dehát a Karate az Karate, az Aikido pedig Aikido :-)
Előzmény: bigbabylon (5808)
bigbabylon Creative Commons License 2010.10.19 0 0 5808
Üdv

Van a versenyek miatt egy félreértés a katákkal kapcsolatban.
Maga a kata csak a dolog egyik része,a fontosabb része a kata bunkai.
Huzok egy analógiát.Meg akar valaki tanulni ütni.Mi a módja?Lemásolja azt aki tud ütni,
miliméterre ugyanugy tartja a kezét,csiszolgatja a csipőmozgását?Vagy arra törekszik hogy a lehető legnagyobbat üssön,a lehető leggyorsabban ,a lehető legérzékenyebb területre és ennek alárendelve változtatja meg a kéztartását,csipőmozgását?
Értitek mi a különbség?
Ugyanez van a katával.A kata bunkai nélkül szart sem ér,még egy analógia:
A kata egy szöveggyújtemény.Benne vannak a nyelvtan szabályai,a szókincs,példamondatok.Ha valaki megtanulja folyékonyan fog beszélni?Nem hát:)
Ahhoz le kell bontani,saját mondatokat,kifejezéseket begyakorolni és még ezer dolog.
A katákban benne van minden taktika,tekhnika ami van a karatéban,de kibontva a helyes ut,a kötött bunkai,a nyilt bunkai,jiyu ippon kumite,és szabad küzdelem....de nem a karate versenyek küzdelme.
Amugy ahogy függ a nyelvtudás a tehetségtől,szorgalomtól és hogy milyen környezetben tanulod,ez ide is megáll.

A linken láthatódolog még bemutatónak is gyenge.Egyébbként ezt nem azért irom mintha te nem ezt mondanád,csak pontositásképpen a katákra.Minden HM ben van kata,még a Muay Thaiban is.
Gyakran megnézek egy könyökütés gyüjteményt a thai boxból,adja magát a hasonlóság a Hijiatéval.Egy mai karatés nem azért üt szarabbul mint Fzsolt könyökkel,mert jobb a thai box,hanem mert nemgyakorol jól és eleget,de ez nem a karate hibája.Basszus,hát ütni kell minden irányba,mindenbe,küzdeni vele.....a mester aki csinálta a katát,csak összefoglalta,nem azt véste kőbe hogy márpedig csak shiko dachiban léphetsz előr és beleütsz a tenyeredbe....de nehogy másképp!
Ki az a hülye,aki szerint a lényeg ebben az,hogy csakis egyenes vonalon lépj előre,szabályos shikoba ,csattanjon a tenyered és nézz morcosan:)
Vagy a lényeg az lenne,hogy ha feléd mozdulnaktérj ki előle oldalra és zudulj rá a palira,billentsd ki és tartsd ügy,miközben azt az oldalát lefogod,az évtizedeken
betonba vert könyököddel üsd meg a halántékát,nyakát,bordáit közben rugd ki a lábát stb



Különben ezek a párhuzamok nyilván az aikidora is érvényesek,főleg ha a nekem is felfoghatóról beszélünk.......
Eszembe jutott valami....nekem igazából két aikidos tetszett mindig is,igaz nem ismerem a felhozatalt.Az egyik az alapitó,a másik Seagal.nem a mozifilmek,a bemutatói.Valahogy náluk érzem azt,hogy igen,a megszokott támadóval dolgoznak,
de ennek az az oka,hogy egy idegen biztos hogy megsérülne,mert a dolog menne,igaz csunyábban,nem lenne megfelelő példázat,de menne,csak ott trauma is lenne.
A többinál meg ugy érzem,azért kell a saját támadó,mert amugy besülne a mutatvány.
Előzmény: Törölt nick (5805)
tanakasempai Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5807
Már megint a működőképességről és használhatóságról szóló vita...

Egy harcban (önvédelmi szituációban) sosem stílusok vagy rendszerek harcolnak egymással, hanem emberek. Ez elsősorban a képességek harca, az lesz a győztes, az marad talpon aki az edzések során elsajátított képességeivel élni tud az adott helyzetben.

A különböző harc- vagy küzdőművészetek eltérő motivációs forrásokkal, így eltérő felkészülési módszerekkel dolgoznak. A boxban, Muay Thaiban, vagy a versenyzőket nevelő művészetekben a küzdelem kerül előtérbe, ennek megfelelőek az edzésmódszerek is. Az aikidó valóban az együttműködésről szól, ez a lényege. Technikáit, nem a mai körülmények szülték, hanem az egykori szamuráj harcművészeteken alapulnak: kardvívás, lefegyverző, lefogó technkák stb...

Ueshiba O sensei azonban ráébredt a harc értelmetlenségére és az aikidó kialakításakor filozófiai alapokra helyezte művészetét. Ez se ment egyik napról a másikra, ez is egy folyamatnak az eredménye... (Tanulás, gyakorlás és találkozások hatása...)

Nekünk is rá kell ébrednünk, hogy a harc vagy a működőképesség általában addig fontos míg fiatal az ember, és 50-60 éves korban már nem ez lesz a meghatározó egy harcművészet gyakorlásakor... A legtöbb küzdősportban (elsősorban a kiütésekre hajtókra gondolok) igen gyorsan kiöregszik az ember, egy bizonyos életkor után nem lehet folytatni a versenyzést...

Az aikidóban minden ember győztes lehet...

De egy aikidó dojoba is eltérő beállítottságú emberek járnak. És ennek megfelelően O sensei halála után az aikidóban is kialakultak különféle stílusok, amik másra helyezik a hangsúlyt. Vannak olyanok ahol kimondottan az önvédelmi használhatóság kerül előtérbe...

Real aikido: >>> http://www.youtube.com/watch?v=P73mcY3g5ZE&feature=related

Itt Magyarországon meg erősen a tanár vagy az oktató beállítottságától függő, hogy mit gyakoroltat egy edzésen...

Egy tény különbséget kell tenni, a dojo és az utca között... A kardvívó Musashi azt írta:" ha csak szobatechnikákat gyakorolsz egy valós szituációban korlátozva leszel.." - vagy valami hasonló...

Bruce Lee sem azt tanította a tanítványainak, amik a filmjeiben láthatók...

Egy aikidósnak is hasznára válik - főleg ha az életszerűségre törekszik - ha más harci- vagy küzdőművészetekkel is megismerkedik és maegtanul rendesen ütni vagyí rúgni stb...

A mai magyarországon gyakorló harcművészeknek (embereknek) is fel kéne ismerni, hogy a különböző stílusok nem ellenségei egymásnak és fel kéne már hagyni annak bizonygatásával, hogy bizonyos helyzetekben az én stílusom a jobb... Sokkal többre mennénk ha egymást barátként, partnerként kezelve és egymást segítve gyakorolnánk...

Mért ne mehetne el egy karate vagy taichi mester egy aikidó dojoba edzést tartani? és fordítva...

Nyilván van már erre is példa, csak még nem általános...

Na Jóéjszakát és további szépnapokat mindenkinek!
Taiszaki Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5806
Jo, visszaveszek a velemenyem éléből:
Vannak nagy emberek, akikre fel tudok nezni; es vannak nagy emberek, akikre nem tudok felnezni.
Amit nem tudok toleralni: a latvanyos bullshit latvanyos nyomatasa, csak hogy Johnny Average ne keljen fol a fotelbol a reklam alatt.
Előzmény: bigbabylon (5804)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5805
Szia Nagy B!

Nem szeretnék Offolni, fikázni sem leszólni a karate katákat (magam is jó ideig műveltem a műfajt). A katák szabályszerűen előadott formagyakorlatok. Az előadás módjától függően a szakértő szem számára lehet csodálatosan látványos és feszültséggel teli, azonban szükség szerűen nem élő, mert nincs meg benne a spontaneitás és a rugalmasság. Előző hsz.-om második belinkelt videóján asszem pont egy kata van kibontva ahol láthatjuk, hogy a tori egy-egy ellenféllel foglalkozik a többieknek hátat fordítva miközben azok szépen várakoznak a sorukra. Ez egy rossz példa (vagyis jó példa a helytelen megoldásra), nyilván ez élőben vagy a dojoban randori szerűen gyakorolva másként nézne ki. A karate is lehet hatásos több ellenfél ellen, csak éppen a versenyszerű felkészülés nem ezt segíti elő.

Ahogy az Aikido vagy más KS, HM sem jó önmagában az önvédelemre. Mert lehet valaki jó autóversenyző az még nem jelenti, hogy a nagyvárosi forgalomban is ügyesen kiismeri magát. Ezért javaslom a haladóbbaknak, hogy végezzenek el egy jó önvédelmi tanfolyamot. Nem azért, hogy varázstechnikákat tanuljanak, hanem, hogy megismerkedjenek önvédelmi szituációkkal, hogy felismerjék, ha helyzet van. Utána már használhatják az edzésen megszerzett képességeiket, ha úgy adódik.

Előzmény: bigbabylon (5804)
bigbabylon Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5804
Sziasztok

Szerintem nincs olyan karate kata aminek az értelmezése szerint ne többirányból érkező támadásra,több ellenfél ellen kellene reagálni,talán a Tenshonak van egy olyasmi értelmezése,mint a taichis,wingchunos ragadós,lökő kezek.Azt a bunkai-t láttam egy ellenfél ellen.
Nem mintha érne valamit,ha külön nincs kibontva,de az összes katában szerepel
a több ellenfél elleni taktika,párszor cselek,elterelések,van amelyikben utalás van a környezetre(éjszaka)stb.

Taiszaki
Kicsit (nagyon) off
Azért ez a kampány a tulélő gyerek ellen,az is jellegzetes buziság.Először is ,ki a f...t érdekel,mit csinál az angol inas a forgatások szünetében?Majd hülye lesz ott vacogni,mikor van egy meleg házikó is.Jó,talán nem kell bemondani,hogy egész éjszaka didergett,de ez lehet a csatorna hibája is.Ettől függetlenül mutathat érdekes dolgokat.
A blogger meg menjen ahova gondolom,majd akkor puhapöcsözzön a kis szemüveges gyik,ha ő is átuszik a jeges lékeken,vagy ha kiderül,hogy nem a medve gyerek uszott át.Nem volt élő a kigyó....lol...besz...ok.Ha meg élő lett volna,akkor az a hiba.:(
Ha az SAS elfogadta,csak nem lesz öngyilkos egy hülye blogger miatt
Az meg hogy inkább milliomos"médiageci"mint hajléktalan......érted.
Ilyen alapon Marchinko parancsnok is csak egy médiapöcs,mert kalandregényeket ir,pc-sjátékot ad ki,meg a FOXban szakért,holott a legnagyobb arc a Seal történetében.
Kiváncsi vagyok a bloggerünk lepöcsözni e a nemnormális musztángot.
Vagy ott van McNab aki már az első könyvében is valószinű vetitett mint a gép,ettől függetlenül rájuk öntötték a plecsnis ládát......
Előzmény: Törölt nick (5801)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5803
tiszteletem
ma ki is faggatom a senseit hogy mik voltak a tapasztalatai:)
Előzmény: Misawa Ihei (5800)
Taiszaki Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5802
Koszi!
Előzmény: Törölt nick (5801)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5801
>en es akikkel edzettem, szinte kizarolag csak akkor tudtunk technikat vegrehajtani, ha a partner abban partner volt, ezert nem hiszem, hogy erdemben lehetne hasznalni a dolgot a gyakorlatban, amikor az ellenfel nem partner. <

Konkrét "technikában" gondolkodsz ami alapvetően helytelen egy önvédelmi szituációban. Használható képességekben kell gondolkodni amit az Aikido gyakorlása (és más HM, KS is) eredményez. A kifinomult mozgás, az előrelátó képesség, a felkészültség, a kiterjesztett figyelem stb. Ezzel kezelhető egy esetleges támadás (ha már nem tudtuk megelőzni). A technika is használható, ha éppen adja magát, de nem szabad ragaszkodni semmiféle begyakorolt "technikához". A "technika" gyakorlási formula és edzésre való, amin keresztül szert teszünk a képességekre. Rugalmas gondolkodásra van szükség, amihez nem megfelelő egy kötelező formula gyakorlása, hanem sokféle partnerrel, sokféle variációt kell kipróbálni.

>A dolog erteke inkabb ott van, hogy milyen jo az utat jarni, gyakorolni, stb. stb. es ezaltal a klasszikus ertelemben jobb emberre valni, mint ehelyett a kocsmaban b-ni a rezet.<

Ez teljességgel igaz. Ez azonban nem zárja ki, hogy használható legyen, ha arra van szükség.

>A youtube - multiple attackers training/self defence szerint az elso par talalat: ...<

Nyilván, hogy ezek között is van jó:
http://www.youtube.com/watch?v=Wt3f9tXjjv4&feature=related

és helytelen gyakorlat:
http://www.youtube.com/watch?v=swvVDKCl1uM&feature=related

Ami kiemeli az Aikidot a többi felsorolt stílusból e tekintetben, hogy az Aikido alapvetően több támadóban gondolkodik. Ezért van omote, ura változat is pl.

>Ugy hivjak, hogy uteskombinacio, <
Ebben az értelemben igaz. Azonban az ütéskombinációk is felfoghatók egyetlen támadásnak. Hatókörön kívül maradva, elmozgással teljességgel hatástalaníthatók. Ha pedig nem lehet elmozogni, be kell lépni (irimi) és egy lapra feltenni mindent.

>Van olyan aikidoban is, hogy kaeshi-waza es oyogi / oyo-waza / henka-waza, amely uke-tori szerepcsere technika kozben (technika visszaforditasa), illetve egy technikabol a masikba atmenet vagy variacio az uke ellenallasa miatt. Utcan meg meginkabb.<

A felsoroltak éppen, hogy az uke (partner, támadó) aktív szerepére, "ellenállására" építenek. Ezért nem szabad egy konkrét technikában gondolkodni.

>"If all you think about is winning, you will in fact lose everything"<

Ez is egy félreértelmezés. Megegyezésre kell törekedni. Ha nem lehet, akkor a győztesnek van esélye helyreállítani a békét megegyezéssel. De ez már politika.

Előzmény: Taiszaki (5799)
Misawa Ihei Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5800
Sziasztok!

A magyar aikido történetében voltak és vannak olyan személyek akiket utcai szinten is megállják a helyüket. A szeretetről,harmóniáról,a támadó életének megkíméléséről nekem saját véleményem van,ezért engem sokan kritizálnak, de nem baj, ráerőltetni valakire egy véleményt ugyanannyira rossz, mint ha semmit sem érez az ember a kiválasztott stílus iránt, annak mögöttes tartalmáról.
Nincs rossz stílus, csak rossz végrehajtás - direkt nem írtam végrehajtót - .
A hétvégén részt vettem egy Seibukan jujitsu táboron, volt kenjutsu, karate, katonai kés-és kubotan technika, jujitsu...sok harcművész,küzdősport versenyző együtt dolgozott, nagyon jó volt, és mosolyogva telt el a hétvége. Budo volt, minden ízében.

Üdvözlök mindenkit!!!
Taiszaki Creative Commons License 2010.10.18 0 0 5799
> Mégis, hány aikidossal verekedtél utcán, hogy olyan sok tapasztalatot szereztél?
Nyilvan nullaval, de nem errol szoltak a szamok, hanem arrol, hogy en es akikkel edzettem, szinte kizarolag csak akkor tudtunk technikat vegrehajtani, ha a partner abban partner volt, ezert nem hiszem, hogy erdemben lehetne hasznalni a dolgot a gyakorlatban, amikor az ellenfel nem partner. Ezt talan valamennyire alatamasztja ez is:
>ha 100 megtámadott emberből 1 fel tud használni belőle valamit [...] akkor volt értelme.
> és 1000ből 1nél és 100ezeből egynél is.
Szerintem az ertelem (de a hatkonysag mindenkepp) ilyen aranyok mellett megkerdojelezheto :)

> amit a két shihan is bemutat. látni a videón hogy nem csak az árnyékolás megy nekik,
>de ha kell akkor él a dolog
Ha shihannak kell lenni ahhoz, hogy eljen a dolog, az megint nem tul hatekony. A dolog erteke inkabb ott van, hogy milyen jo az utat jarni, gyakorolni, stb. stb. es ezaltal a klasszikus ertelemben jobb emberre valni, mint ehelyett a kocsmaban b-ni a rezet.

> szerinted az Aikidon kívül melyik HM, KS készít fel a többtámadós helyzetre?
A youtube - multiple attackers training/self defence szerint az elso par talalat: wing chun, aikido, systema, filippino cuccok, kravmaga, hapkido, military cqb, ezenkivul eleg sok karate es iaido kata ertelmezeseben is van tobb tamado.

> Ha képes többet támadni akkor ott valami el van rontva.
Ugy hivjak, hogy uteskombinacio, legegyszerubb esetben bal-jobb, de lehet jab-crossnak vagy oi tsuki - gyaku tsukinak is csufolni legegyszerubb esetben, de ide tartozik a keses szur-visszahuz-szur-visszahuz is. Pont azert talaltak ki a kombinaciokat, hogy az utolso bemenjen a sorozatbol (de szerencses esetben valamelyik korabbi is) - ezekkel sokkal nehezebb barmit csinalni, mint az "egyes", "elso szandeku", "egy, mindent megsemmisito" stb. tamadasokkal.

> És milyen "technikának" fog ellent állni? Mert ha az egy konkrét technika, akkor az van elrontva.
Barmelyiknek :) Van olyan aikidoban is, hogy kaeshi-waza es oyogi / oyo-waza / henka-waza, amely uke-tori szerepcsere technika kozben (technika visszaforditasa), illetve egy technikabol a masikba atmenet vagy variacio az uke ellenallasa miatt. Utcan meg meginkabb.

> A támadót le kell győzni ahhoz, hogy helyreállítható legyen a béke.
:)
Csak egyet idezek be, a tobbinek erdemes utanaolvasni:
"If all you think about is winning, you will in fact lose everything"
http://omlc.ogi.edu/aikido/talk/kobayashi/masakatsu.html
http://kinonagare.com/wp/2010/05/20/masakatsu-agatsu-katsu-hayabi/
http://twistingwrists.com/?p=345
Előzmény: Törölt nick (5794)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.17 0 0 5798
ezt én is igy gondolom. saját tapasztalat hogy döntetlen,vagy olyan támadás során ahol nem teszek kárt a támadóban,is el tudja bizonytalanitani.
Előzmény: Törölt nick (5795)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.17 0 0 5797
az aikido egy nagy család. mindenki-mindenkit ismer, :D
Előzmény: Törölt nick (5793)
m.musashi Creative Commons License 2010.10.17 0 0 5796
hát megint jól eltértél attól amit a műsorban ajánlottak.szerintem töltsd le és nézd,hallgasd meg.
én azt mondom hogy ha 100 megtámadott emberből 1 fel tud használni belőle valamit amitől megfutamodik a támadó,vagy legalább ép bőrrel megússza a sértett akkor volt értelme.és 1000ből 1nél és 100ezeből egynél is. ami pedig a műsorhoz tartozó aikidos irásaidra mondani tudok az az hogy a kabuki aikidonak nem vagyok hive. nem baj ha benne van a művészet de legyen benne a harc része is. mint amit a két shihan is bemutat. látni a videón hogy nem csak az árnyékolás megy nekik,de ha kell akkor él a dolog.
Előzmény: Taiszaki (5792)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.17 0 0 5795
> Az utcan viszont, ha fizikai konfrontaciora kerul a sor, gyozni kell. A fizikai konfrontacio elkerulere hasznalhatoak igazan az aikido alapelvei, hogy a potencialis tamadonak ne jusson eszebe tamadni.<

Ez is egy félreértés (az Aikidon belül is) az Aikidoval kapcsolatban. A támadót le kell győzni ahhoz, hogy helyreállítható legyen a béke. Az Aikido csak azt mondja ki, hogy nem szabad a támadót megsemmisíteni mert mindennél fontosabb az élet elve. A "masakatsu agatsu" az önmagunk feletti győzelem, az ösztönös erőszakhajlam feletti uralkodást jelenti, a "túlzott önvédelem" elkerülését.

Előzmény: Taiszaki (5792)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.17 0 0 5794
>Nem szamolas eredmenyei a szamok amelyeket irtam, hanem tapasztalate.<

Mégis, hány aikidossal verekedtél utcán, hogy olyan sok tapasztalatot szereztél?

>Ha nincs mas az utcan, ami segitsen, az aikido technika termeszetesen jobban hasznalhato, mint a semmi,<

Minden tudás annyit ér amennyit a használója használni tud belőle!

>de az utcai tamadasok es a dojoban gyakorolt tamadasok koszonoviszonyban sincsenek egymassal, <

Habár értelmetlen a vita, de azért megkérdezném, szerinted az Aikidon kívül melyik HM, KS készít fel a többtámadós helyzetre?

>a valosagos tamado nem egyet tamad hanem tobbet es ellen fog allni a technikanak<

Ha képes többet támadni akkor ott valami el van rontva. És milyen "technikának" fog ellent állni? Mert ha az egy konkrét technika, akkor az van elrontva.
Előzmény: Taiszaki (5792)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.17 0 0 5793
>na ez jó nagy zagyvaság. ezt hogy számoltad ki?<

Biztos sorba állította őket :-))))

Előzmény: m.musashi (5791)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!