Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2017.11.30 0 0 26074

Én sokszor permetezek éjszaka. Egyrészt mert akkor érek rá, másrészt akkor kisebb a légmozgás, harmadrészt a tavam partján vannak gyümölcsfák.

Szóval reflektorok fényében gyönyörűen látszik amiről beszélsz...

Én csak kalapot és pormaszkot használok. Utána pedig zuhany, ahogy Te is.

Előzmény: budai2 (26072)
pacsepa Creative Commons License 2017.11.30 0 0 26073

Az lehet, de a kártevők már elbújtak, azért a kis napsütésért nem fognak előjönni.

 

Tehát akkor az olaj, már kis hatásfokkal fog működni. Októberben még lett volna értelme.

Előzmény: szicsu1007 (26071)
budai2 Creative Commons License 2017.11.30 0 0 26072

Védőfelszerelés permetezéskor. Milyen legyen?

 

Az a helyzet, hogy eddig nem törődtem vele. Mindig hátszélben fújtam és munka után hajmosással egybekötött zuhanyozás volt a "védelem".

 

Ma viszont alaposan megijedtem,  mert meggyőző tapasztalatot szereztem arra, hogy ez a "hátszélben fújás" egyáltalán nem tökéletes megoldás. A finoman porlasztott permetszer ugyanis lassan lebegve ereszkedik alá és a valójában mindig örvénylő szél mindenhova széthordja, az egész kert permetszeres köd hatálya alá kerül, akkor is, ha ez szokásos körülmények között nem látszik.

Mi volt ez a tapasztalat?

Forró vízzel és hosszúnyelű radiátorecsettel tisztítottam a permetező tartályokat, majd forró vízzel átfújattam az összekötő csövet, a szelepet, meg a porlasztót. És ekkor ijedtem meg....

 

A kiporlasztott permet a hideg időben ködszerűen lebegett és csak nagyon lassan akart leesni.  Minimális szellő is méterekkel  vitte odébb. A hideg időben köddé vált permet mozgása nagyon jól látható volt, ennek ellenére  a rendezetlen mozgása folytán semmi esély nem volt a kikerülésére.

 

Brutálisan mérgező permetszereket nem használok de ezek belélegzését is szeretném elkerülni (Topas, Bordói, Flumite, Ridomil, Thiovit, Mospilan a leggyakoribbak).

 

Feltételezem,  szimat szatyor komolyságú gázálarcra nincs szükség. Kérem, aki használ valamilyen védőfelszerelést, írja meg, hogy neki mi vált be!

Köszönöm.

szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.30 0 0 26071

Nálam december 17-én még kisüthet a fagymentes nap:-)

Előzmény: pacsepa (26070)
pacsepa Creative Commons License 2017.11.30 0 0 26070

Most már tél van...

Én arra utaltam, hogy a kérdező elkésett az olajossal.

Előzmény: szicsu1007 (26069)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.30 0 0 26069

Lehet, hogy ezzel vitatkozni fognak,..

Ha vitatkozni nem is, de hozzászólni:-)

Amikor a neten egymásnak homlokegyenest ellentmondó cikkeket találok, akkor nekem kell(ene) eldönteni, hogy melyiknek hiszek. Úgy szoktam szűrni, hogy azt igyekszem választani, amelyik frissebb, amelyiket többen állítják és igyekszem figyelembe venni, hogy ki mondta. Ehhez hozzáteszem a saját tapasztalataimat, és így születik a végeredmény (hátha így lesz jó?). Nekem pl. "tetszik" ez az őszi olajozás. Már csak azért is, mert lemosásnál igyekszem először a gombaölőket kifújni (réz, kén), csak aztán az olajat, nehogy az olaj betakarja a gombákat, és akkor esetleg nem hat a réz. A dolgot bonyolítják a kombinált szerek (Agrokén), sőt a 3in1 VegesoleReS vagy Olajos rézkén. (Ez a külön olaj dolog pl. az Agrol plusznál számított - van-e mostanság "sima" olajos szer?)

 

http://latinkert.hu/2017/02/06/tavaszi-lemoso-permetezes/

  1. Ősszel, lombhullás után is végezhetünk lemosó permetezést, ilyenkor a még nem elég gyorsan elbújó kártevők ellen igen hatékonyan védekezhetünk. A növények lombtalan állapotában, de még fagymentes időben könnyen hozzáférhetünk a kis kárósítókhoz. Ebben az időszakban merészebben használhatunk olajos szereket (kiemelés tőlem), mert nem kell tartanunk a friss rügyek sérülésétől. A szersodródás elkerülése végett száraz, szélcsendes időben permetezzünk, ezzel is növelve a permetszer megtapadásának esélyét. Mivel ezek a szerek mindegyike vegyszer, ezért a velük való foglalkozás alatt védőfelszerelés használata ajánlott.

Fontos! Permetezéskor ne legyen fagyos a levegő (5  ℃ felett). A permetszernek legyen ideje megszáradni (ez körülbelül 2-4 órát vesz igénybe) , ellenkező esetben a növényre fagyva kárt okozhat.

Előzmény: pacsepa (26068)
pacsepa Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26068

Lehet, hogy ezzel vitatkozni fognak, de én olajos szereket inkább tavasszal használnék. Az olaj a rovarkártevők megfojtásához kell. A rovarkártevők ilyenkor jól elbújva csicsikálnak. Gyakorlatilag alig lélegeznek. Szóval az olajos szereknek most korlátozott a hatásfoka... szerintem...

A gombák egészen a fagyok bekövetkeztéig jól elvannak, azonban onnantól azok is többnyire csak vegetálnak. Ha melegedik az idő, akkor ismét "működhetnek". Ezért nem gondolom, hogy fagyos időben érdemes lenne gombászni rézzel.

Azt gondolom, hogy az "őszi" lemosózással már elkéstél, a tavaszi meg még odább van.

Előzmény: kaposznyak (26065)
kaposznyak Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26067

Bocs, épp erre jártam.

Előzmény: szicsu1007 (26066)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26066

:-(

Épp most akartam belinkelni a szélirányt:-))

Előzmény: kaposznyak (26064)
kaposznyak Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26065

Lemosónál az olajos szereknek is kell az éjszakai fagymentesség?

Előzmény: pacsepa (26057)
kaposznyak Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26064
Előzmény: Flanell (26062)
pacsepa Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26063

Télen-nyáron az észak-nyugati a leggyakoribb szélirány Magyarországon.

Előzmény: Flanell (26062)
Flanell Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26062

Milyen az uralkodó szélirány nyáron?

Nekem az egyik telkemen kelet, a másikon dél-délkelet felé állnak a mindenkori új vesszők. A fák is ilyen féloldalasak, pedig metszéssel folyamatosan korrigálom.

Előzmény: laci197903 (26059)
nyebojsza Creative Commons License 2017.11.29 0 0 26061

túl gyorsan sokat nőnek

Előzmény: laci197903 (26059)
laci197903 Creative Commons License 2017.11.27 0 0 26060

olyan amikor a fa nemkap fenyt es menekul a nap fele, de itt az egesz fat eri napfeny vagyis ez kizarhato

Előzmény: laci197903 (26059)
laci197903 Creative Commons License 2017.11.27 0 0 26059

tiszteletem, nem tudom masok is talakoztak e ilyen jelenseggel, ahol  lakok egesszen keleten,a szilva faimon az 1-2eves agak-friss hajtasok mind meg van dolve-hajolva delre.Ezt mar masok is eszrevettek a faluba.ennek mi lehet az oka?

laci197903 Creative Commons License 2017.11.23 0 0 26058

hat kodos ido van ne csinald, es a legjobb ha 48oraig nem eri eso, akkor van ertelme

Előzmény: bord30 (26056)
pacsepa Creative Commons License 2017.11.23 0 0 26057

Milyen időben? Nálunk éppen ködös, taknyos idő van. Ha tudom, hogy pár napig nem fog esni és fagyni, akkor van.

Előzmény: bord30 (26056)
bord30 Creative Commons License 2017.11.23 0 0 26056

Sos.Ilyen időben van értelme lemosó permetezést megcsinálni?

 

szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26055

OFF kedvenc történetem:

A XX. század elején a németek a lehető legvékonyabb acél huzal legyártását rendelték meg az USA-tól (ha már ilyen jó az acélgyártásuk:-) ). A jenkik összekapták magukat, és egy szinte láthatatlan vékony drótot küldtek mintaként a németeknek.

A németek kommentár nélkül küldték vissza, hosszában kifúrva...

 

Most így jártam veled. Még nem néztem meg minden képet, de gratulálok.

Előzmény: alfi13 (26052)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26054

Igazad van, végigmehetnénk.. Meg a földrajzi helyszínen, a szomszédokon, stb.

Kiragadok egy mondatodat:

megfejelve a körte-levélbolhával, ami ellen a koratavaszi olajos permetezés alapvető fontosságú.

 Cserébe küldök egy képet, ami 2014.01.15-én készült körte-levélbolháról (ez nem éppen kora tavasz):

 

 

Előzmény: arpad-lajos (26053)
arpad-lajos Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26053

Talán azért nem harapnak a témára, mert túl általánosságban beszélgettek. Szerintem más a kajszibarack és az őszibarack növényvédelme és nem is beszélve a többiről. 

Az őszibarack esetében valóban van értelme az őszi kénes permetezésnek a tafrina ellen (mivel ez egy ektoparazita), de a kajszi esetében nem nagyon látok erre  értelmes magyarázatot. A monilia és stigmina ellen egyértelműen a réztartalmúak a hatásosak. A rovarok ellen pedig a közvetlen rügyfakadás előtti olajos permetezés a leghatásossabb. 

Persze ma már kombinálnak rezet, ként és olajat, de nem tudom, hogy ez csak azért van, mert a vegyészek képesek voltak ilyeneket előállítani és mostmár el is akarják adni, a nagy közönség pedig azt hiszi, hogy ezek hú de szuper készítmények, mert minden egyben van.

Ha nézzük az almát ott van lisztharmat és varasodás és mindkettőnek van áttelelő alakja, amelyekre valóban a régi mészkénlé volt a leghatásossabb, mivel maró hatásánál fogva mindkét áttelelő  formát képes elpusztítani. Az atkák és egyéb rovarok tojásait pedig ott is az olajok tudják blokkolni.

A körténél ott is hasonló a helyzet az almához, persze megfejelve a körte-levélbolhával, ami ellen a koratavaszi olajos permetezés alapvető fontosságú.

Na de így végigmehetünk az összes gyümölcsfajon (sőt fajtánként is változhat) vagy szőlőkön, bogyósokon stb. is.

Előzmény: szicsu1007 (26048)
alfi13 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26052

Kaposvár. A pohár italról csak annyit hogy van pár tő borszőlőm is amelyen általában 150-200l bor terem de én nem fogyasztom ott van a 80 tő csemegeszőlőm azt viszont nagyon szeretem. Egyébként nézd meg a kertemet mert olyan ahol le lehet ülni egy pohár ital mellé. http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisgerzson

Előzmény: szicsu1007 (26051)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26051

Hurrá! Mienk a topic:-)))

OFF Most ismerek rád. Pár évvel ezelőtt egy fickó benézett a kertembe és kedvesen érdeklődött, hogy miként sikerült termesztenem ilyen a gyönyörű gyümölcsöket:-))

Utálok gépelni. Nem kéne nekünk valamelyikünknél egy pohár ital mellett tovább fűzni a szót? Nagyjából merrefelé laksz (én Kerepes)?

 

 

Előzmény: alfi13 (26049)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26050

Szilva, alma, körte - OK. De pl. a cseresznyémet csak a cserlégy eszi, az akkortájt fellépő levéltetvek általában belehalnak a cserlégy elleni szerekbe.

Az általam említett 8-9 fok azért  nem fagypont körüli:-)

Ami a méhek megóvását illeti, azért lemosó permetezés idején (mert ugye erről volt szó:-) ) nem sok kárt tehetünk bennük, hiszen már novemberben telelőfürtbe vonulnak. Az általam favorizált 8-9 fok "véletlenül" szépen összevág a telelőfürt külső héjának hőmérsékletével...

Előzmény: alfi13 (26047)
alfi13 Creative Commons License 2017.11.06 0 1 26049

Régen és is réztartalmúval permeteztem de szokásom ha vidéken járok és látok egy szép egészséges kertet vagy ültetvényt akkor megállok és kérdezősködöm, így jutottam el oda hogy ezt a módszert alkalmazom. A gyümölcsfa metszést is így tanultam meg ahol roskadozott egy fa a terméstől ott kértem tanácsokat a metszésről.

Előzmény: szicsu1007 (26048)
szicsu1007 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26048

Olvasgatom, de nem tudok rá érdemben válaszolni, ezért csak röviden: a legjobb tudás a (jól bevált) tapasztalat:-). Nálam is van itthon Nevikén, holnap kifújom szőlőre, almára, körtére. És ha marad, akkor a két kis őszi fámra.

Meglep, hogy senki nem harapott rá a témára:-(.

Előzmény: alfi13 (26046)
alfi13 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26047

A kajszi barackokat nálam sem támadják a rovarok, viszont a szilvát cseresznyét almát körtét igen. Ezeknél szerintem szükséges a megelőzés. A permetezést én minden évszakban napnyugta előtt végzem és ezzel védem a méheket és a perzselés sem jelent problémát, de fagypont körül szerintem teljesen hatástalanok a növényvédő szerek ezért inkább most permezek.

Előzmény: szicsu1007 (26043)
alfi13 Creative Commons License 2017.11.06 0 0 26046

Az hogy egy permetezőszernek mire van hatása és hogy a gyártónak menyi pénze van arra hogy megszerezze a HÉHIB engedélyt az nem ugyan az. Ha van régebbi kiadású úgynevezett "Zöld könyv"-ed akkor abban ahol föl vannak sorolva a növények és azok betegségeire milyen szert használhatunk ott nagyon sok helyen írják az Agroként (Nevikén ugyan az csak más a gyártó) mint pl őszibaracknál a tafrina elleni lemosószernek vagy kajszibaracknál a monilia elleni lemosószernek. Mióta ezt a szert használom lemosó szernek azóta sokkal egészségesebbek a gyümölcsfáim és a gyümölcsök. Kb 70 termő gyümölcsfám és sok más bogyós növényem illetve szőlőm van.

Előzmény: szicsu1007 (26043)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.11.05 0 0 26045

Kösz!

Előzmény: beetee (26044)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!