Keresés

Részletes keresés

herczegh_miklos Creative Commons License 2011.05.12 0 0 13637

Tisztelt Fórum!

 

Van egy citrusom, amit szívesen átadnék. Egy oltott növényről van szó, sajnos tavaly télen meghalt róla az oltvány. Szóval ha valakinek szüksége van oltóalanyra, már viheti is. A növény kb 40 cm magas, kb. 1.5 cm átmérőjű törzse van.

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.12 0 0 13636

Ez sem lenne rossz,egy kis satsuma a szabad földben:

 

 

http://youtu.be/SN9HhRawm-I

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.12 0 0 13635

Nagy rendezkedés közben,egy kis szüret:jó hideg limonádéhoz és mag fogáshoz.

 

 

Citrus volkameriana.

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.12 0 0 13634

Elég kicsik még.De a levél alakja az "talán".Itt az enyém:

 

 

 

Előzmény: calamondin (13633)
calamondin Creative Commons License 2011.05.11 0 0 13633

Szia Józsi!Hétfőn vettem a Bene Laci bácsitól két "ethrog"dugványt.Neked van nagy növényed ebből a medica fajtából.Fénykép alapján esetleg be tudod e azonositani.Légyszi segits.Előre is köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13632

hali!van valakinek szurinámi cseresznyéje?milyen tápoldat kell neki?és hogy kell gondozni?

Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13631

Én a legmesszebb menőkig megértem, hogy te a volkamerina és az aurantium mellett vagy.Biztosan korlátlan utánpótlásod van ezek magjaiból. Sajnos én csak poncirus maghoz férek hozzá és ezért ezzel kell beérnem.Úgy szoktam csinálni, hogy minden tavasszal elvetek a kertbe 50-60 szem poncirust, ezek két telet kinn töltenek, két évesen becserepezem és lehet próbálkozni az oltással. Nem mondtam, hogy a poncirus az egyetlen jó.Engem annak idején úgy tanítottak, hogy az adott lehetőségből kell kihozni a legjobbat.Egyébként én Horvátországba poncirus alanyon vásároltam grapefruitot és elég tűrhető

Előzmény: Timonil (13630)
Timonil Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13630

Nem tudom!

És ezt azért írom, mert örökre elvetettem még csak a gondolatát is a Poncirus Trifoliata alanyként való használatának.

Ki nem állhatom azt a fajtát alanynak, alkalmatalan, lassú, és visszataszító! (számomra)

Maradok az aurantiumnál, és a volkamerinánál, hisz edényes tartásnál, illetve üvegházi szabad föld tartásnál az ég világon nem fenyegeti őket semmi!

Növekedésük kiváló, gyümölcseik fantasztikusak. Alanynak csak volkamert, aurantiumot, és macrophillát vetek, illetve dugványozok.

 

Egy fantasztikus hírt viszont le kell írjak.

Azokat a gyűjtőket, és citrus-növény rajongóknak, akiket érdekelnek a különleges, és érdekes fajok, azok nézegessék majd gyakrabban a citrusfa.hu oldalt, illetve az általam vezetett blogot.

 

Megállapodás született ugyanis pár Pescia-i citrus kertészettel, közöttük a legnagyobbal is:-)

Egyenlőre többet nincs lehetőségem elmondani.

Előzmény: Citrus-liget (13624)
oli64t Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13629

 

Egyetértve Józseffel, tényleg nagyon jó ez az oldal.

Komplett citrom nevelési útmutató PDF-ben.

Még csak az ötödik fejezetnél tartok és rögtön két infó a Trifóról:

  • Inkompatibilis az Euréka citrommal (nem csak a trifóval, hanem Troyerrel, Carrizo citranges-zal and Swingle citrumelo-val is)
  • A Lisbon viszont trifo alanyon, agyagos talajon kivállóan teljesít (különösen gyümi minőségben)

Amit eddig is tudtam, hogy az alany befolyásolja, a termés nagyságát, levességét, savtartalmát, hogy fajtán belül mennyire korán terem az adott növény, de hogy a héj textúráját és a vastagságát is befolyásolja az meglepett.

Előzmény: gáborke (13590)
oli64t Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13628

Ezt a képet kerestem, de csak most találtam meg. Remélem jól látható lesz és nem kicsinyíti le a rendszer.

Előzmény: oli64t (13627)
oli64t Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13627

Igen mind a képen is látható "nemes héjának megfaragása oldalt", de javaslom az előzőekben csatolt link végig nézést. Igaz ahhoz hogy a képeket lásd be kell jelentkezni.

Egyébként ez a trimmelés, szerintem már csak a "hab a tortán", Talán az eredést gyorsíthatja, nálam bevált, most tavasszal kezdtem el a héjalá oltásnál ezt is használni.

Igaz mostanában sokkal jobban megkedveltem a hasítékolással történő oltást.

Előzmény: Citrus-liget (13626)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13626

Bocsi, de mi az a trimmelés.Én" kutyás" kifejezésnek ismerem. Talán a nemes héjának megfaragása oldalt?

Előzmény: oli64t (13625)
oli64t Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13625

Lehet a trifónál is T szemzést végezni és sok minden mást is (párosítás, ...), de egy külföldi forumon fogalmazták meg jól "minek?"

A héjaláoltással és a hasítékolással nagyon jó eredményeket lehet elérni, de ha nyár végén, ősszel a T szemzéshez lesz kedved, akkor természetesen tedd azt.

Tanulságként:  két évvel ezelőtt a héjaláoltásaim csak 50% eredt meg, ma már ez sokkal jobb köszönhetően a tanácsaitoknak:

Ilyenek pl: fertőtlenítés, párásítás (zacsis megoldás), és legújabban a Joe féle trimmelés (ha érdekel valakit akkor itt talál erről többet http://citrus.forumup.org/viewtopic.php?t=1762&mforum=citrus  ) Én egyenlőre, csak a nemes egyik oldalát szoktam csak letrimmelni. :-)

 

 

 

Előzmény: Citrus-liget (13624)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.10 0 0 13624

Még egy kérdés és nem feszegetem tovább a témát.  Szemeztem régebben citrusokat (keveset) és ebbe volt alvószemzés is, amit augusztus végén csináltam citrom alanyra.Nem hajtott ki abba az évbe, csak következő tavasszal.A kérdés az, hogy Poncirusra is lehet alvó szemzést tenni?

Előzmény: Timonil (13616)
Timonil Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13623

Nekem egész készletem van orvosi szikékből, hisz eü-s vagyok. Hidd el jobb az oltókés. Én rátértem az oltókésre. Nincs az félreélezve, csak tudni kell vele dolgozni. Egy hasítékolás nem volt, ami nem eredt volna meg, pedig legyűrtem vagy 20-at, szépen hajtanak.

Gyönyörűen lehet oltókéssel hasítékolni :-)

 

Előzmény: tech-pro (13622)
tech-pro Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13622

Oltókéssel nem szokás hasítékoltani, csak oldalba, mert félre van élezve.

 

Hasítékoltani orvosi szikével jó, csak elveszett valahol, úgyhogy megszűnt a hasítékoltás.

Előzmény: Timonil (13620)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13621

Köszi!

Hamarosan megállnak a nemeseim és akkor munkára fel, műtétek indulnak!!!

Előzmény: Timonil (13620)
Timonil Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13620

Lényeges! A lapokat egy vágással, és határozottan vágjuk! Erre a legjobbak az oltókések. Már 2000 Ft tól vehető!

Nem szabad a lapokat "nyüszülni" többször vágni. Sima egyenletes határozott vágások legyenek. Ne girbe gurbák, hanem szabályos kb 2 cm hosszú. Héj alá oltásnál egyik felét lapoljuk meg, oldalhasítéknál kettő velét párhuzamosan, az lehet rövidebb bemettszés! A hasítékba, vagy a héj alá erősen szorítsuk be, majd rögzítsük oltószallaggal, vagy rafiával, és fóli + papír zacsi! :-)

Előzmény: Timonil (13619)
Timonil Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13619

PONTOSAN! Lényeg, hogy nyugvó 2-3 szem legyen, ezek az ágak alóbb részein vannak:-)

Előzmény: Citrus-liget (13617)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13618

Bocsi, kicsit elbénáskodtam az írással (máshol is jártam) és lemaradtam.

Előzmény: Citrus-liget (13617)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13617

Köszi!

Tehát az a lényeg, hogy a nedvkeringés beindulása után folyamatosan olthatok rá júliusig.És ezek szerint (ami nekem új) ha a nemesen találok olyan részt ami nem indult növekedésnek (A korona másik oldalától függetlenül), nyugodtan olthatok róla.

Előzmény: Timonil (13615)
Timonil Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13616

Lényeg, a jó meleg, párás hely. Fólia zacskót kell ráhúzni, amit előtte bevizeztél. És egy karamell színű papirzacskót erre, a fénytől (erős) való védelem érdekében. Az eredés biztos!

Előzmény: Citrus-liget (13614)
Timonil Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13615

Poncirus oltható, tavasztól nyárig. Ősszel már nem érdemes. Úgy kell időzíteni, hogy produkáljon még egy hajtási ciklust.

 

Minden citrus oltható egész évben! Tavasszal a legjobb megoldás a dugványoltás. Ilyenkor az adott erős növekedésű alany (volkamerina, macrophilla) még nem adja a héját. Egy háromszemes termővesszőt közép hasítékolással lehet oltani.

A héj alá oltáshoz fontos a nedvkeringés megindulása, és az oldalhasítékhoz is. A nemes résznek egy olyan részét kell kiválasztani, ami nincs éppen hajtási ciklusban. Erre jó egy ágrész, középső része. Éppen ezért mindig oltható!

Most van a legjobb időszak erre júliusig!

Előzmény: Citrus-liget (13614)
Citrus-liget Creative Commons License 2011.05.09 0 0 13614

Volna egy kérdésem oltással kapcsolatba! Az oltás sikerének elengedhetetlen feltétele,hogy az alany növekedésbe legyen, a nemes pedig nyugalomba. Arra lennék kíváncsi, hogy Poncirus alanynál mi a helyzet? Mert itt én nem látok az aktív időszakba olyan jól elkülöníthető növekedési szakaszokat. Erre tavasztól őszig folyamatosan olthatok? Csak azt kell figyelnem hogy a nemes nyugalomba legyen?

kles Creative Commons License 2011.05.08 0 0 13613

Küldtem mail-t.

Előzmény: Törölt nick (13610)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 13612

köszi az érdeklődésedet,de csak személyesen cserélek.nekem jó vác meg pest is.

Előzmény: kicsitibi (13611)
kicsitibi Creative Commons License 2011.05.08 0 0 13611

szia

postán elküldöd?

Előzmény: Törölt nick (13610)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.08 0 0 13610

hali.van egy bimbós óriáscitrom dugványom.nekem nincs rá szükségem ezért elcserélném valami egzotikus növénykére vagy citrus dugványra(pl:lime) vácott lakom, de jövőhéten felnézek pestre is.kösz

AddX Creative Commons License 2011.05.08 0 0 13609

Rendben, akkor hagyom nőni. A paprikákkal meg biztos versenyezni akar, mert azok már elkezdték hozni virágjaikat :)

Előzmény: Timonil (13608)
Timonil Creative Commons License 2011.05.08 0 0 13608

Szerintem a virággal, ne törődj, ha útban van neki eldobja majd később!

A hajtásvisszavágás "éretlen" leveleknél dőreség lenne! Várd meg, még a levelek, és az ágak beérnek. Friss hajtásokat nem szabad levagdosni. Várj vele még!

Előzmény: AddX (13607)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!