Keresés

Részletes keresés

nopánick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 2115

A fennmaradásihoz kelleni fog komplett épitész tervdoksi (esetleg statika)

 

Ezek ára sacc/kb manapság erre az esetre?

 

Előzmény: KömKel (2114)
KömKel Creative Commons License 2011.09.26 0 0 2114

Én mindenképpen a tulajdonossal csináltatnám végig az egészet, de több hónapig fog tartani...

 

1. Fennmaradási engedélyt kell kérnie, hivatkozva a 2000-ben megépitett állapotra. A pont 10 év nem jó játék, mindig 11. évet kell minimum beleirni, 2 tanúval hitelesiteni. (A műholdfelvételekért nem kell aggódni, 10 évvel ezelőtt gyakorlatilag sehol sem volt ez a technika, a légifotózás meg rohadt drága volt, és 5 évente csinálták.)

 

A fennmaradásihoz kelleni fog komplett épitész tervdoksi (esetleg statika), plusz MÁSFÉLSZERES illetékbélyeg, mint ami egyébként kellene. Plusz kéményseprő egyeztetés pl.

 

2. Ha a jogerős engedély megvan (ami egyben használatbavételi is), akkor földmérőkkel fel kell méretni, és a térképmásolatra átvezettetni. A földmérők 40-50e Ft-ot kérnek, plusz 20e körül van az egyéb illetékek, papirok dija. (időben 1-2 hónap)

 

3. Ha átvezetésre került, onnantól tiszta számodra a terep, minden aggály nélkül meg lehet venni. (időben 1 hónap)

 

Ha a tulaj ettől húzódozik, és/vagy pénz-időszűkében van, akkor vedd meg igy (miután átbeszélted egy épitésszel karöltve a hatóságnál a fennmaradásit), de az adásvételibe az ügyvéd irja bele a 10 éven túli épités tényét.

Sajnos a fennmaradási-kontra rendezési terv között lehetnek ütközések, mert ha pl útszélesitésre kell nekik a terület, akkor kisajátithatják=bontás. Ezért kell mindenképpen a hatósággal is beszélni, és ha lehet akkor nem a mezei ügyintézővel, hanem a csoportvezetővel, akinél a kimondott szónak súlya van.

Előzmény: nopánick (2113)
nopánick Creative Commons License 2011.09.26 0 0 2113

Adott egy telek, amin időtlen-idők óta állt egy kis vályog ház, cirka 40 m2 alapterülettel.

Házszámmal és tanya+udvar megjelöléssel szerepel a térképen.

 

Állítólag még 2001-ben mindennemű engedély nélkül bővítve lett.

 

Egyetlen eredeti fala maradt meg, belső közfal lett belőle.

Készült új betonalap, betonpillérváz és betonkoszorú, falak, tetőszerkezet.

Így most egy 90 m2-es nappali+2 szobás lakóépület áll a helyén.

 

Ami kicsit belelóg az azóta elkészült rendezési terv szerinti előkertbe.

Cirka 1.5 métert az 5 méterből.

 

Most eladó és szemet vetettem rá.

Szemre úgytűnik, hogy maga az épület kaphatna fennmaradásit.

 

Mi az ÉSSZERŰ ügymenete a legalizálásnak?

Kinek célszerű megteni (még az eladónak?) tekintettel az éppen 10. évre.

kb. milyen anyagi vonzata van az illetékekken kívűl?

 

 

jó hír Creative Commons License 2011.09.23 0 0 2112

Köszönöm. ez nagyon zöld...

Előzmény: KömKel (2111)
KömKel Creative Commons License 2011.09.23 0 0 2111

Családi házas övezetben ritka az eltérés az OTÉKban előirt 30%-tól. A nagyon zöld övezetekben 25% lehet, de 30nál nem több.

Előzmény: jó hír (2110)
jó hír Creative Commons License 2011.09.23 0 0 2110

Segítséget szeretnék kérni...

 

a gúglin nem találom a XI.ker építési szabályzatát...illetve error...az érdekelne, hogy mennyi a kerület különböző részein a beépíthetőségi százalék...ha van ilyen...

 

köszönettel: jó hír.

KömKel Creative Commons License 2011.09.13 0 0 2109

Bréking nyúz:

 

Október 6-tól életbe lép az új OTSZ (Országos Tűzvédelmi Szabályzat), ami szerint még a tyúkólra is kelleni fog tűzvédelmi munkarész, amit csak arra jogosult szagember csinálhat.

Azaz drágulni fognak az épitési engedélyek, mert eddig a családi házaknál az épitész belökte a műszaki leirásba a szabványszöveget, és az úgy jó volt.

 

Továbbá szigorodik a villámvédelem és érintésvédelem is, de erről még nem tudok pontosabbat.

 

Tehát aki mostanában kérne épitési engedélyt, az még okt. 6 előtt adja be, ha nem akar pluszköltséget magának...

Abulafia Creative Commons License 2011.09.05 0 0 2108

Köszi!

 

Az eredeti engedély érvényes volt, ráadásul 2001-ből származott. Ezek szerint azokról a munkafázisokról amiket az alapján meg lehet csinálni, nem kell építési napló? Vagy még általánosabban: A 2001 óta született jogszabályok közül mit kell betartanom ha  ilyen régi az engedélyem? Kell-e mondjuk felelős műszaki vezető hozzájuk?

 

A.

Előzmény: _lala_ (2107)
_lala_ Creative Commons License 2011.09.03 0 0 2107

Az, hogy a beadott műleírás szerint mi nem volt kész, nem lényeges, ha az eredeti építési engedély még érvényes volt, és abba belefért az, ami készült közben (az alapján addig is lehetett építkezni, amíg az új engedélyt kiadták). Ha az már lejárt mostanra, akkor ez nem segít rajtad.

Előzmény: Abulafia (2106)
Abulafia Creative Commons License 2011.08.30 0 0 2106

Sziasztok!

 

Tanácsra lenne szükségem. Vettünk egy bővített szerkezetkész házat amire új építési engedélyt kértünk néhány apró tervmódosítás miatt. Ezt már meg is kaptuk (már jogerős, de a határozatot még nem postázták), csak elég sokára, és közben a ház lassan elkészül.

 

Nem volt fővállalkozó, sem felelős műszaki vezető. A szakikkal megegyeztem és ők megcsinálták. Hol volt szerződés, hol nem.

 

A beadott műleírásban sajnos elég pontosan szerepel, mi nem volt kész a házon:

 

aljzatszigetelés

homlokzatszigetelés-vakolás

néhány ablak berakása

gipszkarton belső válaszfalak

gépészet

villanyszerelés

burkolás

vasbeton beltéri lépcső

a tető megbontásával egy tetőterasz kialakítása

alápincézett terasz melléépítése.

 

Ezek közül, gyakorlatilag csak az utolsó két tétel nem készült még el. A teraszra egyelőre pénzünk sincsen, az talán jövőre vagy még később.

 

Úgy terveztem, hogy mihelyt megkapom a határozatot, öt napon belül bejelentem, hogy elkezdtem építkezni, és mire kijönnének ellenőrizni én már benne lakom és munkás egy se lesz a közelben.

 

Kérdéseim:

 

1. Elhiszik-e nekem, hogy a bejelentés és az ellenőrzés között (gondolom legalább 1-2 hét + az öt nap a bejelentés előtt) végezték el a fenti munkákat?

2. Meddig jöhetnek ellenőrizni? Meddig kell megőriznem a dokumentumokat (napló, szerződések).

3. A fenti munkák közül mit végezhetek én el (papíron)? Miről kell szerződés szakemberrel?

+1. gondolom a terasz nélkül is kaphatok használatbavételit a házra.

 

Köszönettel,

 

A.

 

KömKel Creative Commons License 2011.08.29 0 0 2105

Elég kényes a kérdés...

Fennmaradási engedély csak arra adható ki, ami egyébként is megfelelne a jogszabályoknak, azaz a szomszédtól való távolságnak/oldalhatárnak.

 

Hivatalosan tehát nem fogod tudni csinálni (már ha tényleg ennyire kötöttek a távolságok).

 

Ha jóban vagy a szomszéddal, akkor beszéld meg vele, hogy fel akarjátok újitani ezt a részt, van-e kifogása. (=egy tanú)

Ugyanis ha az önkormányzat beleköt a dologba, akkor fennmaradási engedélyt kér, és birságot szab ki.

DE mivel 10 éven túl már ott volt az előtetős terasz, rá lehet fogni, hogy csak felújitása történt, tehát a birságtól eltekintenek. (ehhez kell két tanú, egynek tökéletes a szomszéd)

 

VISZONT mivel nem felel meg az oldaltávolság miatt a jogszabályoknak, ezért vissza fogják bontatni, hiába áll már úgy 10 éve. Hozzányúltatok, fennmaradási engedly kell, viszont csak arra adható ki, ami jogszabályilag megfelel...

 

Tehát ha belevágtok, akkor fényképeket mindenképpen készitsetek a mostani állapotról. Ügyelve viszont arra, hogy ne látszódjon, hogy az új előtetős terasznak esetleg más lesz a TARTÓSZERKEZETE, mert ebben az esetben engedély kellene, ami mint fentebb irtam nem adható.

 

Ha van haragosotok/forgalmas utca/jól látszik az utcáról, akkor jól gondoljátok át, mert a mostani előtetős teraszt is elveszithetitek, bármilyen szr most a szerkezete-burkolata.

Előzmény: dgyzs (2104)
dgyzs Creative Commons License 2011.08.29 0 0 2104

Kedves Kömkel, kedvesFórumozók!

Elnézéseteket kérem, hogy újra felteszem a kérdést, nem tud valaki segíteni, merre érdemes elindulnom?
Van egy teraszunk fémvázzal beépítve, kb derékig lambéria, felette üveg, műanyag tető. Szeretnénk belőle télen is használható, fűtött konyhát csinálni, rendes falakkal, tetővel, de probléma, hogy nincs meg az előírt 3,5 m a szomszédtól. (a ház és a szomszéd között se, valamint az utcában egyetlen háznál se, amiket valahogy mégis bővítettek) A jelenlegi beépítés több, mint 10 éve épült.
Adnak vajon erre engedélyt? Vagy érdemesebb utólag fennmaradási engedélyt kérni?
Járható út ezt a beépített teraszt hőszigetelni és egy ablakot tenni bele (nem a szomszéd felé)? Mert ha jól tudom, a hőszigetelés nem engedélyköteles. Bele lehet ebbe kötni?
Előre is megköszönöm a segítséget!
Zsuzsa

dgyzs Creative Commons License 2011.08.26 0 0 2103

Kedves Fórumozók!
Van egy teraszunk fémvázzal beépítve, kb derékig lambéria, felette üveg, műanyag tető. Szeretnénk belőle télen is használható, fűtött konyhát csinálni, rendes falakkal, tetővel, de probléma, hogy nincs meg az előírt 3,5 m a szomszédtól. (a ház és a szomszéd között se, valamint az utcában egyetlen háznál se, amiket valahogy mégis bővítettek) A jelenlegi beépítés több, mint 10 éve épült.
Adnak vajon erre engedélyt? Vagy érdemesebb utólag fennmaradási engedélyt kérni?
Járható út ezt a beépített teraszt hőszigetelni és egy ablakot tenni bele (nem a szomszéd felé)? Mert ha jól tudom, a hőszigetelés nem engedélyköteles. Bele lehet ebbe kötni?
Előre is megköszönöm a segítséget!
Zsuzsa

KömKel Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2102

Küldtem mailt.

Előzmény: davni (2100)
KömKel Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2101

Az illetékbélyeges-részt kell megnézni, nem emlékszem, hogy mennyit kell lakóegységenként leperkálni.

Meg persze az épitész munkarésze...

 

De ha nem is kérsz elvi épitési engedélyt, egy ilyen koncepciótervet érdemes csináltatni, hogy a vevőket meggyőzd arról, nem lehetetlen oda épiteni bármit is (csak egy kis fantázia kell hozzá).

Előzmény: davni (2100)
davni Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2100

Köszönöm a gyors választ.

Sajnos akkor Én nem jó vevőket fogtam ki:(

Mindkét vállalkozó azt mondta,hogy nem jók a telek adottságai.Mennyibe kerül kb. az elvi építési engedély?

 

Előzmény: KömKel (2098)
nopánick Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2099

Főleg, hogy a "felső" szint mégtán be is lóghat az elő- és oldalkertekbe is kicsit... ?

Netán a pince/garázs is alatta?

Előzmény: KömKel (2098)
KömKel Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2098

Mivel az OTÉK és az OTSZ (országos tűzvédelmi szabályzat) szabályozza a minimális oldalkertet, illetve a szomszéd épületektől a minimális tűztávolságot, nem nagyon fogsz kiskaput találni.

 

Egy megoldást talán tudok: tűzfalat kell mindkét oldal felé épiteni, de az meg azt jelenti, hogy csak az utcafrontra és hátrafelé rakhatsz nyilászárót, ami értelemszerűen megint nem élhető.

 

Az 5 méter egyébként szerintem még fogyasztható.

Képzelj el 5x5 méteres, kétszintes épületeket, egymástól 6 méter (két parkolónyi) távolságban egymás mögött. Valószinűleg 30% beépithető, tehát 150 m2 körül, azaz 4 ilyen tömböt egymás mögé rakhatsz. Négy darab kb 80 m2 alapterületű lakás, mindegyiknek kis oldalkert, saját parkoló...

Meg kell terveztetni, és ezzel a "project-anyaggal" árulni a telket. (esetleg elvi épitési engedélyt is kérni rá)

Előzmény: davni (2097)
davni Creative Commons License 2011.08.25 0 0 2097

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni,mielőtt a hivatalban dübögnék a hivatalok asztalán:)

Van Debrecenben egy belterületi építési telkem.A telek területe 514m2,viszont olyan okosak voltak valaha a földosztók,hogy 11 méter széles és kb.47méter hosszú.

Árulom a telket,de már 3 vevőt+2 vállalkozót veszítettem el azért,amiért ilyen keskeny,mert a 3-3 métert el kell hagyni,így nem tetszik Nekik az 5 méter maradék.

Kérdésem az lenne,hogy tudok-e valahol valamilyen segítséget kérni,hogy bírálják felűl,vagy nyissanak egy -kiskaput-:)?

Lehetne-e kérni,hogy ne legyen csak 2-2 méter a tűztávolság?Van erre valahol valamilyen jogszabály,ha igen hol?

Végül is nem Én osztottam fel ilyen keskenyre és nonszensz,hogy emiatt nem tudom eladni.

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

P++ Creative Commons License 2011.08.23 0 0 2096

Egyetértek veled, hogy ocsmányul néznek ki, de van egy 2m széles konyhám, amiben van egy 1,5m-es ablak. Ha ki akarom nyitni teljesen, akkor a tűzhelyen járjak keresztül?

 

Ezenkívül a kisebb szárnyak könnyebbek is, ezáltal tartósabbak és a kisebb súlyuk miatt kisebb kárt tudnak okozni, ha esetlen nagyon becsapódna a szél miatt.

 

Mivel már a csere megtörtént, ezért egy esetleges bűntetés mértékére lennék kíváncsi :(

Előzmény: nopánick (2095)
nopánick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 2095

Ocsmányul is néznek ki, ezek a házak a sokféle ablakkal.

Néhol még színes lazúros a fa és a fehér műnyag ablak is keveredik :-(

 

Pedig, egyértelmű, hogy a homlokzat közös tulajdon, ezért oda

csak a közgyűlés által elfogadott típusú ablak volna rakható, egységesen.

 

Rémlik, hogy van rendelet a társaház homlokazati képe okán, az engedélyezésre is.

Bár a nagy engedélyezési liberó miatt ebben, most fejből nem vagyok biztos...

 

 

Előzmény: Axióma (2094)
Axióma Creative Commons License 2011.08.23 0 0 2094

A 150x150-es forgo ablakokat mindenki ketfele felnyilora csereli... el nem tudom kepzelni, hogy ezert barki ep.eng-et kerne.

Előzmény: P++ (2093)
P++ Creative Commons License 2011.08.22 0 0 2093

Nem ugyanolyan elosztásúra...

Előzmény: P++ (2092)
P++ Creative Commons License 2011.08.22 0 0 2092

Panelházban ablakcsere engedélyköteles, ha nem ugyanolyanra lett cserélve? Ha igen, akkor ennek elmulasztása esetén kb mennyi büntetésre lehet számítani?

 

Köszönöm

KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2091

Egyszerűbb akkor, ha az ácsot betoljátok alvállalkozónak (szerintem).

Egyébként lesz, aki elvállalja, ettől nem félnék :)

Előzmény: Kriszta9 (2090)
Kriszta9 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2090

Köszönöm a válaszodat, sajnálattal vettem tudomásul, hogy ez így van. Csak azt nem tudom, hogy így, hogy már fel van építve a ház, ki lesz az a műszaki ellenőr, aki elvállalja papíron, hogy ő volt az ellenőr.

KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2089

Ha külön vannak a vállalkozók (márpedig ezek szerint igy van) akkor kell műszaki ellenőr.

 

Megpróbálhattok beszélni az áccsal, hogy szerződjön be a másik vállalkozó alá, de természetesen ennek is van költsége...

Előzmény: Kriszta9 (2088)
Kriszta9 Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2088

Egy nagyon fontos kérdésem lenne. Jövő héten jön hozzánk az építésfelügyelet Székesfehérvárról. Külön szerződésünk van magára az építési munkára és külön szerződés az ács munkára. Eddig csak ezek vannak kész, illetve a tetőn a cserép még nincs fent.  Minden esetben kell a műszaki ellenőr vagy az 50 millió Ft el nem érő házépítéseknél nem? Fontos lenne, mert már csak a hétfői napunk van arra, hogy esetleg keressünk valakit.

Amúgy van valakinek valamilyen tapasztalata a fehérvári ellenőrökről?

Előre is köszönöm a válaszokat.

KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2087

Mivel általában 6 méteres az épitménymagasság, ebből alakult ki a 3 méteres oldalkerti méret. Továbbá a tűzvédelmi rendeletben 6 méteres távolság van az épületek között, tehát ennek a felét kell venni. Hiába lakóépület, a funkció később változhat.

 

Ahogy lala leirta: utcafronton 5-5 méter, másik két oldalon 3-3.

Előzmény: nopánick (2085)
KömKel Creative Commons License 2011.08.20 0 0 2086

Szabadonálló beépitésnél nincsenek ablakméret tilalmak, mivel 3 métert tartanod kell, a szomszéd is tartja a maga 3 méterét, igy legrosszabb esetben is van 6 méter a két épület között.

Speciális esetben a tűzvédelmi rendelet alapján előirhatnak nagyobb épületek közti távolságot, de sima lakóháznál ez nem fordul elő (ha a földszinten asztalos üzem van pl, akkor ott már figyelni kell)

 

Alap közmű: viz, villany, csatorna.

A fűtésedet azzal oldod meg, amivel akarod, erre nincs előirás. Viszont viz nélkül nem fogsz épitési engedélyt kapni... 

(azt fogják javasolni, hogy társuljatok a szomszédokkal, és terveztessétek meg a vizet, vigyétek oda. Ennek tervezési-engedélyeztetési oldala 8-10 hónap, és költségben 10e Ft/méter körül van NEM aszfaltozott út esetén)

 

Elméletileg lehetséges a fúrt kút, mint vizpótló berendezés, de ilyenkor az ÁNTSZ-el be kell vizsgáltatni bizonyos időközönként a vizminőséget (saját költségen). Ha ez lesz, akkor csakis lakófunkciót képzelj el oda, mert bármiféle üzem/üzlet/telephely iszonyatos szivatással jár.

(már emlitett ÁNTSZ vizmintázás, mivel nincs biztositott viznyomás, a tűzoltó tűziviztárolót kér, stb)

 

A csatorna közműpótlásáról már volt szó valamelyik topicban, elvileg van gyártó, akinek megvan az engedélye rá.

Előzmény: nopánick (2083)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!