Keresés

Részletes keresés

Fatboy Slim Creative Commons License 2003.07.28 0 0 116
Ezt a bölcs javaslatot nekem anyuék mondták anno. sztem is helyesen gondolkozol akkor, amikor nem számolgatsz állandóan.
sztem egy hétre legyen nálad vagy 20.000 SIT vagy annak megfelelő Euro.
meg egy hitelkártya :D
én legalábbis, mindig így csinálom.
ja, forintot eszedbe se jusson kint átváltani SIT-re, mert nagyon rosszul váltják. néztük a kirakatokban.
Előzmény: encián (115)
encián Creative Commons License 2003.07.28 0 0 115
Ja-ja, én is odamegyek. Azt tudom - szervezett út lévén -, hogy a belépők kb. 7.500 SIT. Reggeli jár a szálláshoz, a többiről nekem kell gondoskodnom. Tulajdonképpen bárhova mész, semmi sem olcsó. Már többször megfogadtam nyugaton, hogy nem szabad átszámolni forintra az árakat, mert teljesen más fizetési viszonyok vannak kint. Most is azért érdekelne a dolog, hogy mennyi SIT-et váltsak, de gondolom, ha kevésnek bizonyul a kivitt összeg váltanak forintot és Eurót is.
Előzmény: Fatboy Slim (114)
Fatboy Slim Creative Commons License 2003.07.28 0 0 114
Tudod, ez a bledi tó és környéke volt, tehát valószínű, hogy másutt LÉNYEGESEN OLCSÓBBAK az árak.
Előzmény: encián (113)
encián Creative Commons License 2003.07.26 0 0 113
Köszi a választ, valami ilyesmire gondoltam én is. (Azért 1 gonbóc fagyi 270 Ft-ért, hát nem tudom, de én itthon már a 80 Ft-os gombocót sem veszem meg, mert egyszerűen nem ér annyit 3dkg fagyi.)
Előzmény: Fatboy Slim (112)
Fatboy Slim Creative Commons License 2003.07.25 0 0 112
Hello Encián,

összesen 4 órát tölltöttünk a varázslatos helyen, mert siettünk tovább Velencébe, de amit tapasztaltunk:
autóparkolás: 1.5 EUR/nap a tó melletti parkolóban. ha felmész a várhoz, ott ingyenes, de van belépő a várba. 800 SIT. ha jól emlékszem, 4 EUR volt átszámítva. azt semmiképp nem érdemes kihagyni, mert onnan nyílik a legszebb kilátás a környékre.
büfé- és éttermiárak: csak megnéztük őket futtában. kicsivel drágábbak, mint itthon, de olcsóbbak az osztrák áraktól. egy gombóc fagyi 1 EUR volt. éttermi árakra is ez a szorzó a jellemző.
közértben nem voltunk.

üdv

attila

Előzmény: encián (111)
encián Creative Commons License 2003.07.24 0 0 111
Sziasztok!
Örülök, hogy ilyen szépeket írtok Szlovéniáról. Pár hét múlva megyek a bled-i tóhoz egy kicsit körülnézni.
Tudnátok-e egy pár infot az árakról, mert félig-meddig önellátó leszek kajailag: kenyér, tej, gyümölcs, esetleg éttermi árak stb. Előre is kösz.
Fatboy Slim Creative Commons License 2003.07.23 0 0 110
98-ast nem tankoltam, de talán az segít, hogy nekem a 95-ös 202 forintomba került/literje.
de meg tudod tekinteni az adatokat a benzináras topikban.
Előzmény: Silverman2 (109)
Silverman2 Creative Commons License 2003.07.22 0 0 109
Sziasztok!!! Tudna valaki segíteni abban, hogy megtudhassam pontosan mennyibe kerül egy liter 98as ??? a Segítségeteket előre is köszi!! Sziasztok Atis!
Fatboy Slim Creative Commons License 2003.07.21 0 0 108
Szia,

előtte sokat hallotunk Szlovéniáról és gondoltuk, beiktatunk egy bledi kitérőt Ausztria és Olaszország között.
nem csalódtunk.
visszamegyünk.
látom, te vagy a guru, így ha a közeljövőben szükségem van infora, tőled kérdeznék.

fatboy

Előzmény: Törölt nick (98)
H_G Creative Commons License 2003.07.18 0 0 107
Mi az, hogy hohó??

Előzmény: Törölt nick (106)
Törölt nick Creative Commons License 2003.07.17 0 0 106
Hohó!
Előzmény: H_G (105)
H_G Creative Commons License 2003.07.16 0 0 105
Mondjátok csak, hotelban nem lakott senki a bohinji tónál? Ahogy nézem, öt is van ott és nem is drága mind - persze kérdés, milyen a színvonal az olcsóbbakban (Triglav, Ski, Pod Voglom).

Mit gondoltok, mikor a legvalószínűbb, hogy színes lombokat lát ott az ember, de nem esőfüggönyön át? Szeptember? Október? Eleje? Vége?


Diósdi Creative Commons License 2003.03.03 0 0 104
Megkerestem, megtaláltam, köszönöm.
Előzmény: RKata (103)
RKata Creative Commons License 2003.03.03 0 0 103
Szia,

itt már elég sok mindent leírtak a Szlovéniát megjártak, inkább hozd fel ezt a topicot:

http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9074318&uq=24

Kata

Előzmény: Diósdi (102)
Diósdi Creative Commons License 2003.03.02 0 0 102
Nyáron Szlovéniába készülök tölteni pár napot. Kérlek benneteket, ha valaki volt már ott, ossza meg velem tapasztalatait. Látnivalók, városok, árak, ételek, emberek stb.
bogyó Creative Commons License 2003.01.20 0 0 101
Szlovénia nagyon ottvan. Én imádtam, a Predjama-i várral, barlanggal, pöpec kis hegyekkel, minden tipp-topp, muskátlis és kicsi. Talán ez a legjellemzőbb: emberi léptékű minden. Persze Ljubjana, Maribor, stb. is nagyon otvannak. Olaszország (Trieszt, majd Velence) eléggé csalódás volt, mintha hirtelen átjutottam volna Romániába. Persze Velence, a város más, na de az emberek!
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.11 0 0 100
lehet, én úgy tapasztaltam, hogy vidéken, illetve az utca emberét megszólítva kb 90% vs 10% arányban tudtak németül vs angolul. pl az idősebb nemzedék szinte kivétel nélkül csak németül beszél (földrajzi/történelmi okokból). kempingekben, turisztikai központokban én is inkább az angolt használtam, illetve a fiatalabbak is többen beszéltek angolul (ez úgy kb a 25 alatti korosztályra volt érvényes).

viszont sajnos azt is észrevettem, hogy elég nagy az aránya azoknak, akik bár beszélnek valamilyen idegen nyelvet, azt inkább letagadják, ha nem éreznek magukban elég önbizalmat a használatához. ellentétben mondjuk velünk (legalábbis úgy tűnik mi akár kézzel lábbal is megpróbáljuk magunkat megértetni, ha csak két szót beszélünk egy nyelven, akkoris (és ezt már külföldi ismerősöm is mondta))

Előzmény: Törölt nick (99)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.11 0 0 99
Bocsánat, ha akkor is ellentmondok, ha nálam sokkal jobban ismered Szlovéniát. Mamár nem a námet, hanem az angol a közvetítő nyelv. Példáim: 1) itthonról német nyelven fordultam felvilgosításért a Bledi tó kempingjének email-címére. Angolul válaszoltak. 2) Ljubljana legnagyobb diákszállójának (elég jó és olcsó,nyéron tele turistákkal) portáján angolul tudnak, németül nem. 3) Ugyanez a helyzet a presszókban is.
Előzmény: Törölt nick (98)
Törölt nick Creative Commons License 2003.01.08 0 0 98
illetve ha már a bohinji tónál vagy érdemes egy rövidke gyalogtúrával elmenni a slap savicához, ukanc után még egy-két kilométer.

egyébként szerintem a bohinj-i tó szebb, mint a bledi.

sq

ps. régebben én is sokat jártam (hetente) szlovéniába, sőt, még laktam is ott pár hónapot, de manapság is nyaranta visszajárok a szép emlékek miatt.

így helyből szerintem a 4 legszebb hely:

1. Bohinj-i tó
2. Maribor (Lent, és a Pohorje környéke (Habakuk))
3. Ptuj (a legősibb szlovén város, Maribortól kb 25 km-re délre)

A nyelvvel kapcsolatban annyit, hogy a hivatalos szlovént SEHOL sem beszélik szlovéniában. helyette mindenütt tájszólásokat beszélnek, a muravidéken a prekmurska, a tengernél primorska, középtájt stajerscina, de legalább 10-20 féle teljesen különböző tájszólás van. a magyar fülnek talán a legkevésbé szláv a prekmurska (muravidéki) tájszólás, nem hiába határos ez a régió magyarországgal.

Az országban egyébként a némettel mindenhol és mindenkinél lehet próbálkozni, angollal a fiatalabbaknál. magyar szót hála az egyetemeknek elég sok helyen hallani ha figyel az ember. szlovénia hozánk közel eső felén mindenhol beszélnek magyarul, az utolsó "magyar" falu talán Hotiza, bár lehet, hogy ez inkább már az első szlovén.. :o) Mindenesetre azt tudom, hogy Crensovciban már maximum csak a postán találni olyat aki beszél magyarul, illetve néhány öreg, aki együtt katonáskodott a magyarokkal.

Fú, előjött belőlem a szófosás, bocsánat... :o) Ha valaki kérdezni akar, szivesen válaszolok, persze inkább gyakorlati mint elméleti kérdésekre. :o)

Előzmény: tuff (97)
tuff Creative Commons License 2002.10.28 0 0 97
Mi minden évben eltöltünk 5-6 napot arrafelé :)
Bled-i tó tényleg nagyon szép, de ha már ott van
az ember érdemes még egy 15 km-t arrébb menni a hegyekbe, a Bohinj-i tó sem csúnya, ott már tényleg nagy a csend :)
Meg a hegyek is eggyel közelebb vannak :)))
mmBálint Creative Commons License 2002.10.12 0 0 96
Hurrá!!! Megmelegszik az ember szíve... Plecnik! Ahh!

B

Előzmény: vincere (94)
Qqberci Creative Commons License 2002.10.03 0 0 95
Én Celjébe szoktam viszonylag rendszeresen járni meg néhányszor rövidebb nyári kiruccanásokat csináltunk Maribor, Ptuj, Dravograd környékére, nekünk is nagyon tetszik. Celjében van egy szálló, a Trcka Macka ( a "c"-ről hiányzik az a kis csákó, ami még kellene rá, mert "cs"-nek ejtik), ami Török Macskát jelent és az éttermének nagyon jó a konyhája.
vincere Creative Commons License 2002.10.03 0 0 94
Nem is írtam Ljubljanáról, pedig már rég visszajöttem... A vonatút fáradalmait - Hodosnál még állt is fél óraá, mert egy tucat ázsiai át akarta magát csempészni Szlovéniába... - egy kis városnézéssel pihentem ki, igazi felüdülés volt ez a gyönyörű, nyugis város Bp. forgataga után. Elég jó idő volt, így tele voltak a partmenti kávézók, éttermek, tiszta meditarrán fíling.
Láttam a hármas hidat is.
A városból ennyit láttam, viszont voltam egy minisztériumban és a parlamentben. Ja, és a meeting room-mal szemben az utcában egy Plecnik által épített ház volt, felismertem a stílusát :-)))
Előzmény: mmBálint (90)
phillip Creative Commons License 2002.09.05 0 0 93
sziasztok!
tud esetleg valaki munkat (elsosorban vendeglatas)ljubljanaban?
ha valakinek van tapasztalata a kinti egyetemekrol, az is erdekel.
makacska Creative Commons License 2002.08.29 0 0 92
Bocs Mindenkitől!
Most volt időm végigolvasni az egész topikot, megtaláltam a választ benne! :)))
makacska
makacska Creative Commons License 2002.08.27 0 0 91
Sziasztok!
Tudtok segíteni, hol van Budapesten szlovén utazási iroda?
köszi
mmBálint Creative Commons License 2002.08.25 0 0 90
Levélben küldök egy kis anyagot Plecnikről, egyszer talán térképet is hozzá, kicsi a város, minden könnyen elérhető (angol nyelvű, ez van, remélem nem baj).

A kötelezőek, még egyszer:

- Nemzeti Könyvtár (Narodna Kniznica) (bemenni!)
- Tromostovje (hármashíd)
- Cevljarski most (Cipész híd) itt:
http://itc.fgg.uni-lj.si/arh/plecnik/cevljski.jpg
érdekes a "lábain" az a két hatalmas karika, illetve, hogy az oszlopok vígan terhelik a hídmezőt magát - legalábbis nem szokás.
- Piac
- És a folyócska partjai

Javasoltak:

- Zale temető
- Vasalóház (Peglezen) http://architronic.saed.kent.edu/v4n2/pix/v4n2.02tc.jpg (cím: Poljanska cesta)
- Barje (kis falu délre, nincs messze), St Mihály templom. Az alsó szinten lakik a pap, kinyitja, remélem. Address: Zupnijska cerkev sv. Mihaela, Crna vas 48. Nagyon szép.
- Katolikus biztosítótársaság székháza
- Trnovo híd - Address: Emonska cesta

link:

http://architronic.saed.kent.edu/v4n2/v4n2.02p03.html

http://www.vitruvio.ch/arc/masters/plecnik.htm

Plecnik múzeum: az építész saját háza,
Address: Arhitekturni muzej Ljubljana, Karunova 4.

Javasolt, de nem Plecnik:
- A Preseren téren (innen indul a Hármashíd) van egy asszem barokk templom, annal a "lábazatába" épült egy kis kápolna néhány éve. Kicsi, kedves, csöndes, szép. Tervezte: Marusa Zorec, fiatal csajszi. (a kis kalapokat nem tudom kitenni, néhol vannak pedig.)
- A hármas- és a cipészhíd között van egy korábban ideiglenesnek szánt fahidacska. Egy becsületes darab, alatta jó kis kocsma van.

P-ről még a boltokban lehet ilyen-olyan albumokat, kis könyveket is kapni, némelyik jó is.

Csao

B

Előzmény: vincere (85)
Old England Creative Commons License 2002.08.24 0 0 89
Hűűűűűűűűűez jól hangzott. Nem dolgozol titokban a Slovenia Tours-nak? :-))))
Előzmény: Törölt nick (87)
Törölt nick Creative Commons License 2002.08.24 0 0 88
Na, azért a pirani tengeröböl se rossz. Slovenija az Itália gyönyörű és titkos előszobája. Olyan titkos, hogy a magyarok alig utaznak errefelé odamenet, és olyan gyönyörű, hogy az embernek már nincs kedve belépni a "nagyszobába".
Előzmény: Törölt nick (87)
Törölt nick Creative Commons License 2002.08.24 0 0 87
Nagy lehetőség: mehetünk. Lubiana (olaszul).Cicerone és utimarsallnak itt vagyok én. A Maciej kávézót ajánlom. De van mexikói étterem, eredeti helyszinnel. Aztán a Gallus rakpartot.A Tivoli parkban olasz divattörténet kiállítás. Onnan a pályaudvar: és tovább, Velencébe. Éjjel 2-kor érkezik. Már kinéztem egy olcsó helyet. Aug 29-től a filmfesztivál a Lidón. Aki akar. Én Wenders-t ott "fedeztem fel" húsz éve. De most nem filmre, nem Wendersre, hanem Goldoni féle kis locandákra vágyom, és kalandra Chioggiában. Chioggiában lustán, semmittevően bámulnám a halászokat és rákot ennék. MEg ilyesmi. SZembe fogok szállni Róma súlyos vonzásával, és erre 1) VElence 2) Valami toszkán kisváros csak esélyes.
Előzmény: Old England (86)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!