Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.03.07 -3 0 128992

"a konnektorok  terpesztő lábai nem érik el a műanyag dobozt, a semmibe kapaszkodnának"

 

A konnektort nem muszáj mindenáron a terpesztő lábbal rögzíteni, vannak a konnektor szélén lyukak pont azért, hogy hosszú csavarokat tudj betekerni a mögötte lévő szerelvénydoboz direkt erre való lyukaiba.

Persze nem lesz egyszerű elég hosszú és elég vékony csavart találni, de ha szerencséd van, akkor elég hosszú lesz neked az a 40 mm-es szerelvényrögzítő csavar is, amit kimondottan erre a célra gyártanak:

https://www.ultima.hu/webaruhaz/35-kaiser-dobozfedok-es-szerelvenyrogzito-csavarok/652/kaiser-keszulekrogzito-csavar---40

Előzmény: Alapi42 (128982)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.03.07 -3 0 128991

"Én a meglévő konnektorhoz szeretnék védőföldet"

A szabály azt mondja, hogy a védővezető nem futhat eltérő nyomvonalon.
Tehát akár benn a falban akár a falon kívül, de a három vezetéknek EGYÜTT kell odamennie a konnektorhoz.

 

"3*2,5 kábel nem sok egy 3,5kw klímának, ilyen vastagot fognak behúzni?"

 

3,5 kW hőteljesítményű klíma kb 0,8-1 kW maximális elektromos teljesítményt igényel, ehhez bőven elég a 3x1,5 vezeték is.

Sőt: nem hivatalosan és ideiglenesen vígan működik akár 3x0,5 mm2-es hosszabbítóról is.

Előzmény: bord30 (128985)
bord30 Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128990

Köszönöm a segítséget mindenkinek!

Akkor a kismegszakítótól klíma kábel mellett majd megy egy még egy 3*1,5 réz az első kötődobozig majd onnan később át lesz vezetékelve a konnektorhoz (lakásfelújítás lesz).Akkor már csak egy kérdésem maradt. Mennyire szükséges a kábelcsatorna vagy elég a szalagtipli kábel rögzítéshez, mert így kisebb díszléc is elég lenne a sarok takarásához.

Előzmény: ötfelezős (128988)
Alapi42 Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128989

  Köszönöm !

 A.

Előzmény: xrami (128983)
ötfelezős Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128988

A lényeg itt a "falon kívül"-ben a hogyan lett volna, arról nem esik szó.

A védővezető keresztmetszetére a bárhol máshol vezetésnél más szabályok vonatkoznak. A mechanikai védelem erősebb szempont, mint amikor az aktív vezetőkhöz hasonlóan vezetik.

És, mint említik, persze ekkor kell áram-védőkapcsoló.

Természetesen, bár erről nem esik szó különösebben, az aktív vezetők és a máshonnan hozott védővezető összetartozásáról elfogadhatóan kell gondoskodni.

Előzmény: bord30 (128981)
Alapi42 Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128987

   Köszönöm.

 

   Én is arra gondoltam elsőre, hogy  kettévágott dobozt  fölé gipszelni. Csakhogy az mi tartja ?

 Az igazi az lenne, ha hosszabb terpesztők beleérnének a dobozba.  van ilyen szerelvény ?

Érdemes keresni ?

 Fotó nincs mert tőlem 40 km -re van.

Előzmény: barangolo_11 (128986)
barangolo_11 Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128986

Szvsz képet tegyél fel!

 

Hasonló volt nálam is, a sárga dobozt - talán az a belépő szint - simán lehet 10mm-s kiemelőkkel toldani, csavarral.

 

Én biztos nem próbálnám meg kipiszkálni a régit, első körben megpróbálnám azt a 25 mm-t valahogy beapplikálni, akár a régire való toldással, akár úgy, hogy ha nincs más, akkor kettévágnék egy dobozt, és azt próbálnám a régi fölé gipszelni.

Tudom, hogy nem szép megoldás, viszont a régi doboz kiszedés sokkal nagyobb macera.

Sima gipszbe biztos nem tenném a konnektort, ha használva is van, akkor csak idő kérdése, hogy kilazuljon.

 

Hol van ez a konnektor pontosan?

 

"konyhapult a pult és a felső szekrény feletti szekrény között csempe burkolat került"

 

 

Előzmény: Alapi42 (128982)
bord30 Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128985

A klíma külön kismegszakítóról, kábelről fog menni (klímások húzzák be), Fi relé már van. Én a meglévő konnektorhoz szeretnék védőföldet (klíma nem erről fog menni). 3*2,5 kábel nem sok egy 3,5kw klímának, ilyen vastagot fognak behúzni?

Előzmény: xrami (128984)
xrami Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128984

Nem gányolsz ilyet.

A lakáselosztóból vezetsz falon kívül egy takarócsatornában a plafon alatt egy 3*2,5-ös MTK kábelt a klímához és egy klímához passzoló külön kismegszakítóra legyen bekötve. Ha még a lakáseolosztó is az a házgyári szar, akkor azt is kihajítani és vadi újat, FI relésen új kismegszakítókkal felszereltetni, összes alukötést meghúzni.

 

Előzmény: bord30 (128981)
xrami Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128983

Sokféle doboz van, nem tudjuk a tiéd melyik és hogyan lett begányolva.

 

Volt már hasonló esetem. Kibarmoltam a dobozt úgy, hogy belőlről fúrógépbe rakható körcsiszolóval kireszeltem. Szórakozós. A lényeg, hogy a csempe-fal megmaradjon, MMfali drót ne reszelődjön el. Legjobb, ha csövezett és visszahúzod.
Utána kicsit nagyobbra barmolod a "lyukat" és nem sima falúra, majd belegipszelsz egy másik, lehetőleg mélyített verziós dobozt úgy, hogy a drótokat se felejted el. Természetesen tisztességesen, síkban szerelve, ha kell akkor megbarmolod a dobozt a vezetékek átvezetéséhez értelemszerűen.

Előzmény: Alapi42 (128982)
Alapi42 Creative Commons License 2022.03.07 0 0 128982

  Sziasztok !

 

  Egy speciel problémában kérem a segítségeteket.

 

 Adva van  egy konyhapult a pult és a felső szekrény feletti szekrény között csempe burkolat került.

 

 A burkoló anyag a szokásosnál vastagabb 10 mm a ragasztóval legalább 12 mm.

 A dugaljak dobozai viszont a szokásosaknál mélyebbre lettek anno begipszelve.

 A lényeg hogy a konnektorok  terpesztő lábai nem érik el a műanyag dobozt, a semmibe kapaszkodnának. Több szerelő nem vállalta, egy viszont gipszeléssel megoldaná.

 Kérdés a gipsz van e annyira erős hogy  a terpesztő nyomást bírja ?

 

 

 Elvileg a dobozokat kellene  meghosszabbítani  kb.  25 mm -rel.   Kérdés van e ilyen doboztoldó ?

 

 a vizeseknél  léteznek  toldó- hosszabbító szerelvények.  1 - 3 és 5 cm hosszban.

bord30 Creative Commons License 2022.03.06 0 0 128981

Sziasztok!

Panel lakás nagyszobai konnektorba szeretnék védőföldet bekötni. Jelenleg 2,5 alu vezeték van a falban, de nincs védőföld. A héten jönnek klímát bekötni és annak nyomvonalában (falon kívül) könnyebben oda lehetne vezetni egy 1,5 réz védőföldet (kevesebbet kell vésni a konnektorhoz). A kérdésem az lenne ez mennyire szabályos?

tfe_tng Creative Commons License 2022.03.06 -1 0 128980

Na ezt elbaszarintottam, tényleg 1,41, nem gyök három, az máshol játszik.

Mea culpa, Elek, igazad volt :)

Előzmény: tfe_tng (128979)
tfe_tng Creative Commons License 2022.03.06 -1 0 128979

> (a csúcsfeszültség kiszámításához az effektív feszültséget 1,41-el kell megszorozni, a 38V nem tudom, hogy hogyan jött ki).

 

Aham, akkor ennek fuss neki mégegyszer. Aztán majd megbeszéljük a gyök kettő és a gyök három közötti különbségeket. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128975)
tfe_tng Creative Commons License 2022.03.06 -1 0 128978

Elég igényesen hangzik, balkáni WC hangulat a köbön. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128972)
kiggyo Creative Commons License 2022.03.06 0 0 128977

Hát normálisat kell venni és normálisan megcsinálni. Beépítettünk már pár 100-at...

Amúgy lakásról van szó, nem kell idekeberni minden mást. Sőt, le is kapcsolhatja a felesége a rendszert ha vége a műszaknak.

Sosem értettem hogy amire van jó megoldás minek állsz neki kóburálni, biztos sokat nézted a MacGyver-t.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128972)
Alpári Gnác Creative Commons License 2022.03.06 0 1 128976

Az ábrád így is, úgy is helytálló, tényleg fölösleges a szavakon lovagolni, ha csak arról van szó, hogy valaki meg akarja érteni egy dolog fizikai tartalmát.

Ettől függetlenül lehet oldalakat írni a semmiről, de ezt már te is láthatod.

 

Teljesen legitim dolog egy trafó egyik kivezetését fixnek tekinteni annak ellenére, hogy nincs rögzítve semmilyen ismert potenciálra, ha neked az a fix, akkor az és kész, mindössze arról lesz szó, hogy a továbbiakban ahhoz fogsz mérni bármi mást, ami ebben az áramkörben szerepel.

Ha ehhez a fix ponthoz hozzá kötöd mondjuk egy ceruza elem pozitív pólusát, akkor a másik pólusa DC -1,5V-on lesz a fix ponthoz képest.

Előzmény: Fürjman (128974)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.03.06 0 1 128975

Ha ez egy 24 voltos effektív feszültségű szekunder tekercs, akkor a rajzon alul lévő ponthoz képest a felül lévő pont bizonyos időpillanatokban (másodpercenként 50-szer) +33,8 voltnyira lesz, bizonyos időpillanatokban pedig (másodpercenként 50-szer) -33,8 voltnyira les.

(a csúcsfeszültség kiszámításához az effektív feszültséget 1,41-el kell megszorozni, a 38V nem tudom, hogy hogyan jött ki).

Előzmény: Fürjman (128974)
Fürjman Creative Commons License 2022.03.06 0 0 128974

De mondjuk akkor, hogy a "fix" kifejezés helyett használjuk a "referencia" vagy "vonatkoztatási pont" szót. 

így már helytálló az ábrám?

 

 

 

Előzmény: Fürjman (128973)
Fürjman Creative Commons License 2022.03.06 0 0 128973

Oké ha mondjuk kivesszük a fix pontot a szövegből. Akkor a leírásom az ábrával megfelelő?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128971)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.03.06 -1 0 128972

"Megvetted már a szivattyút? Ha nem, vegyél olyat ami nyomást tart és a csap nyitására indul. Flowjet, surflo, egyéb lakókocsis cuccok, van ezer féle."

 

Az a baj, hogy egy idő után elkezdi öregedni a tömítés picit szivárogni a víz, ezért egy-egy pillanatra beindul a szivattyú akkor is, amikor nem kell. Ami lakás esetén nem gond, de ezek a picike szivattyú indítások egy-két hét alatt a kukába küldhetik egy lakókocsi akkumulátorait. Persze aki SOHA nem felejt el áramtalanítani, annál ez nem fordulhat elő :)

 

Hajóban én ezt úgy oldottam meg occsón, hogy 

- egyszerű 12V szivattyú

- mosdó fölé egyszerű görbe cső (csap nélkül)

- mosdó alatt lábkapcsoló (nem gázpedál, hanem vízpedál :) ez indította a kis vízszivattyút.

Előzmény: kiggyo (128967)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.03.06 -2 1 128971

"Ha pedig például a 2-es ponthoz nézném az 1-es pontot, akkor képzeletben a 2-es pont marad fix, és az 1-es váltakozik?"

 

Soha semmi nem "fix" önmagában, minden csak  valamihez képest lehet fix. Te pl most pl azt hiszed, hogy mozdulatlanul ülsz a seggeden, pedig valójában kb ezer kilométer per óra sebességgel vágtatsz keleti irányban (mert forog a Föld), tehát kb egy óra múlva ott leszel, ahol most éppen Ukrajna van. De ezzel egyidőben piszok gyorsan kering a föld a Nap körül, plusz az egész naprendszer is a Tejút központja körül, stb, szóval aki ki meri mondni, hogy valami "önmagában fix", azt én kinevetem :)

Szóval amíg a trafód szekunder tekercsének egyik vége sincs (fixen) hozzákötve semmihez, addig a "fix" szót vegyük ki a mondatból :)

Marad a tekercs két végpontja fix nélkül, a "levegőben lebegve". A közöttük mérhető feszültségkülönbségeket  az elektromosság világában képzeld el úgy, mint egy, a térben forgó tárcsát/pálcát/seprűnyelet, a seprűnyél hosszúsága 38V.

Amikor ez a seprűnyél forgás közben éppen függőleges, akkor a két vége közöttii magasság-különbség (=feszültség különbség) 38V.

Amikor ez a seprűnyél forgás közben éppen vízszintes, akkor a két vége közöttii magasság-különbség (=feszültség különbség) 0V.

Forgás közben hol az egyik vége lesz magasabban (= lesz pozitívabb polaritású a másik végéhez képest), az átfordulás után meg az a vége lesz negatívabb a másik végéhez képest.

Így fogja cserélgetni egymást a két seprűvég, a közöttük levő magasság-különbség így fog váltakozni folyamatosan 0 és 38V között.

És ez az egész a semmiben lebegve történik, tehát amíg a seprűnyél egyik pontja sincs odaszögezve sehová, addig a "fix" szót hagyjuk ki a magyarázatból.

 

Más kérdés, ha a trafó egyik kimenetét "fixen" leföldeled. Ekkor a forgó seprűnyél egyik végét odaszegezted a földpotenciálhoz (persze ettől még forog tovább a szeg körül), ennek megfelelőek lesznek a forgó seprűnyél másik végének (pillanatnyi) magasságai (feszültségei)

 

Remélem érthető voltam.

Előzmény: Fürjman (128968)
cosomega Creative Commons License 2022.03.06 -1 1 128970

Amit írtam, nem Neked szól, hanem a topik bohócának/gátlástalan hülyéjének, (figyeled barma ezt a bő szókincset?) szólt.

Előzmény: cosomega (128969)
cosomega Creative Commons License 2022.03.06 -1 1 128969

Ez van, amikor egy "POLARIZÁLT" hülye (kecske) előadást tart arról, hogy kinek mit szabad mondani.

 

Ilyen az, ha egy idióta határozza meg, ki mondhatja ki a fázis szót.

 

"Tehát ha pl z esetedben "fázis" az jelenti: "olyan vezeték, amiben a földhöz képest életveszélyes szintű  váltakozó feszültség van", akkor kizárólag a konnektoros példádban van értelme a fázis kifejezés használatának, a 24 voltos szövegrészben értelmetlen/felesleges/marhaság."

 

https://www.egniazdka.pl/transformator-630a-t3m-630a-3x4003x24v-p-13559.html

 

kecske szerinted van értelme a fázis szó használatának a szekunder oldalon? kecske, az a bő szókincsed (ócska süketelésed), amivel meg vagy áldva "értelmetlen/felesleges/marhaság."

 

"Ami itt változik, az nem "fázis", hanem  POLRITÁS:

- hol az egyik pozitívabb polaritású a másikhoz képest

- hol a másik pozitívabb polaritású az egyikhez képest"

 

Amióta ezt írta a barom, felénk egyenáramba kapcsolva a műszert mérik a váltakozó feszültséget.

 

 

 

Előzmény: Fürjman (128968)
Fürjman Creative Commons License 2022.03.06 0 0 128968

 

Bocsi a zaklatásért de szaktársammal összezavartuk egymást. 

A kérdésem az alábbi lenne. 

 

Jól értelmezem a váltakozó feszültséget a kép alapján?

 

a KÉPEN az 1-es pontoz nézem a 2-es pontot. Tehát képzeletben az 1-es pontom a fix pont, és a 2-es váltakozik. 1es pont a 0V mondjuk, a 2es pedig +-38 V

 

Ha pedig például a 2-es ponthoz nézném az 1-es pontot, akkor képzeletben a 2-es pont marad fix, és az 1-es váltakozik?

Így?

2-es pont +38V 1-es pont 0V, majd 2-es pont +38V 1-es pont +76V

 

Jól gondolom? az ábrám amit csináltam az helyes?

 

Köszi előre is.

 

Köszi és bocs a tudatlanságért.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (128911)
kiggyo Creative Commons License 2022.03.06 0 0 128967

Megvetted már a szivattyút? Ha nem, vegyél olyat ami nyomást tart és a csap nyitására indul. Flowjet, surflo, egyéb lakókocsis cuccok, van ezer féle.

Az átfolyós vízmelegítő átfolyásra indul szintén nem? Másmilyet nem nagyon tudok elképzelni. Ezzel a kettővel már kész is a rendszered. Nem hinném hogy fel kell találni bármit is, ezek kiforrottak a lakókocsikban, hajókban.

Előzmény: Gab0013 (128958)
Jahno Creative Commons License 2022.03.06 -1 0 128966

És az ilyen cuccokhoz jobb, ha az üzemeltető nyúl hozzá.

Előzmény: Gab0013 (128958)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.03.06 -1 0 128965

"ez egy tartályos mobilkèzmosó, infrás csapteleppel. Sajnos a párom körömstúdiójában nincsen víz ès külső mosdó is két emelettel lejjebb van"

 

Tehát ha a kezed odatartod a csap mozgásérzékelője elé, attól

- nyisson ki a csap saját mágnesszelepe

- kapcsolódjon be egy 3000 wattos átfolyós vízmelegítő

- és induljon meg egy 12 voltos vízszivattyú, ami egy alul lévő víztartályból (kannából?) vizet nyom a csapba az átfolyós vízmelegítőn keresztül

?

Előzmény: Gab0013 (128958)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2022.03.06 -1 0 128964

"4db AA elemet egy trafóval váltom ki, hogy ne kelljen cserélgetni. Milyen tipusszamon keressek ilyet? (Amazonról szeretnèk rendelni) Ezzel a 6 volttal kell egy 12 voltos szivattyút is vezérelnem."

 

Erős a gyanúm, hogy halvány fogalmad sincs az elektromosságról.
Pl egy trafóról váltakozó feszültség jön le és nem 6V egyenáram, mint az elemekről.
A 4 db ceruza elemről működő csapod valószínűleg vidáman tudna működni 5 voltos egyenáramú tápegységről, a 6 voltos tápegység viszonylag ritka, 5 voltos viszont százféle létezik.

5 voltra relék is is léteznek, amivel kapcsolhatod a 12V szivattyúdat.

Előzmény: Gab0013 (128958)
C20NE Creative Commons License 2022.03.06 0 0 128963

Ezek jó relék, én ilyennel kapcsolom a bojler fűtőtestjét egy 3 fázisú SSR-rel és egy keringető szivattyút 12V-ról. Bolondbiztosak!

Előzmény: arenarock (128961)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!