Keresés

Részletes keresés

jablonka4 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83066

A valóság objektív létezését kívánta kifejezésre juttatni, ami valóban tőlünk függetlenül (is) létezik.

 

Tudom, persze ,mit szeretett volna kifejezni a Wiki barátunk, csak a dolog eleve abszurd:  Az ember úgy gondolja, hogy a valóság tőle függetlenül is létezik. De miután az ember gondolja ezt  valóságról, már nem is független tőle.

Előzmény: kitadimanta (83017)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83065

Pontosabban : szeretsz találgatni. Van ilyen hobby is, de ez a fórum nem arról szól.

 

- Kedves Nemhívő, ha most azt mondom neked, hogy már a válaszod eleje is csupán képzelgés,- akkor nem lepődsz meg azon, hogy a képzelgésre alapozott folytatásról sem lesz olyan véleményem, hogy az már aztán... húdeokos, ugye?

Előzmény: Nemhivő (83059)
Nemhivő Creative Commons License 2018.03.02 -1 0 83064

"szerintem a tudás nem esélyfüggő."-- ha ez igaz, akkor neked semmi esélyed....

Előzmény: Törölt nick (83061)
Nemhivő Creative Commons License 2018.03.02 -1 0 83063

De legalább ezt is megtudtad, így ez is hozzátartozik a világ megismeréséhez !!

Előzmény: Törölt nick (83060)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83062

Jól van, csak azért említettem kiemelkedést,  mert igazán előfordulhat, hogy a másik kezemen hibádzik a valamelyik ujjam.

Előzmény: pk1 (83058)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83061

Én nem a lottózás magamra vonatkoztatott esélyeit kérdezetem tőled, hanem azt, hogy érdemes-e lottózni - ezt kétféle pédával ábrázolva kérdeztem tőled. Tehát: érdemes lottózni; lehetséges neked kiszámítanod ezt? Vagy: bárkinek lehetséges pontosan tudnia ezt?

Vagy... "nemtudom" a válasz?

 

A fenti példából továbbra is az látszik, hogy a tervezés és számítás jobb megoldás, mint a találgatás; még akkor is, ha robbanó busz visz a munkahelyedre. Ha pedig mondjuk 1000 féle busz állna meg a megállóban, akkor 0,01% állna szemben a 97%-al.

 - elolvastam a fenti példát. Jobb nekem (vagy bárkinek), ha felszállok egy olyan buszra - akkor is, ha az egy "robbanó busz", amely a munkahelyemre visz  - legalábbis ez van rajta feltüntetve, de felrobban?

Ha 1000-féle busz közül választom ki azt (az elméleted szerint), amelyik a munkahelyemet jelöli meg célállomásként,- akkor jobb arra felszállnom a cél eléréséhez, mint másikra? Akkor is jobb, ha az felrobban? Mennyiben jobb ez nekem,- ha csak a munkahelyemre érkezést jelölöm meg célként?

Mennyivel jobb?

Engem a végeredmény érdekel. Az a végeredmény, amit ismersz vagy nem ismersz.

A többi csak találgatás, Verkli. Vagy tudod, vagy nem tudod,- az összes többi lehetőség (akár modellre vonatkoztatva is) csak találgatás. Esélyektől függetlenül, mert: szerintem a tudás nem esélyfüggő.

Előzmény: -verkli- (83057)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83060

Megannyi év hívőkkel való kommunikáció után arra a következtetésre jutottam, hogy nemhogy a hitük alaptalan, de erkölcsileg is rosszak.

Nemhivő Creative Commons License 2018.03.02 -1 0 83059

Pontosabban : szeretsz találgatni. Van ilyen hobby is, de ez a fórum nem arról szól.

Előzmény: Törölt nick (83054)
pk1 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83058

Rendben.

Előzmény: Törölt nick (83056)
-verkli- Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83057

"Érdemes lottózni - a számítgatások alapján, szerinted?"

 

A számításaim csak egy olyan korlátozott modellre vonatkoznak, ami a húzás matematikáját veszi figyelembe. A többi körülményt nem ismerem. A személyes körülményeidet neked kell ismerned, és beillesztened a "szőkenőnek érdemes-e lottóznia" modellbe.

 

"Én is arra a buszra szállnék inkább, amelyikre az van írva, hogy a munkahelyemre visz, és...?

Akkor már biztosan oda is fog vinni, vagy csak a számítások szerint biztos?

Akkor már nem is biztos, ugye, ha felrobban a busz?"

 

Az előző hozzászólásom lényeges eleme volt, hogy a számítás nem a jövőt jósolja meg, hanem a valóság leegyszerűsítésével készített modell jövőjét. Képzeletbeli modellt. Ha nem olvastad, az baj; ha nem érted akkor kérdezz rá arra, amit nem értettél belőle. Lehet, hogy én nem fogalmaztam világosan.

 

A független események sorozatának teljes esélyeit úgy számoljuk ki, hogy az egyes események valószínűségeit összeszorozzuk.

Legyen annak esélye, hogy eljutsz a buszig 98%(mondjuk időnként beteg vagy, és nem mész dolgozni). Annak az esélye, hogy a busz nem robban fel legyen mondjuk 99%. Legyen 5 busz.

 

Munkahelyre jutás esélye a busz találgatása esetén:

 

Eljutsz a buszig x jó buszra szállsz x nem robban fel. 0,98 x 0,2 x 0,99=0,194;  azaz kb. 19,5 %

 

Munkahelyre jutás a megfelelő busz kiválasztása esetén:

 

Eljutsz a buszig x jó buszra szállsz x nem robban fel. 0,98 x 1 x 0,99=0,97;  azaz kb. 97 %

 

A fenti példából továbbra is az látszik, hogy a tervezés és számítás jobb megoldás, mint a találgatás; még akkor is, ha robbanó busz visz a munkahelyedre. Ha pedig mondjuk 1000 féle busz állna meg a megállóban, akkor 0,01% állna szemben a 97%-al.

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (83052)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83056

Kiemelten jó volt a kérdés! - Én nem tudom a biztosan és mindenkor jó választ; te esetleg...?  :)

Használjad az idevágó elméleteket, és mondjad meg nekem, kérlek, hogy hány ujj van a két kezemen - ha az egyiken öt van!  :)

Előzmény: pk1 (83055)
pk1 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83055

Tfh. egy kezeden öt ujj van. Hány ujj van két kezeden? :o)

Előzmény: Törölt nick (83043)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83054

Szeretem az egyetértést, amikor azt hasznosnak találom.

Nem azért fórumozok, mert csak találgatok, hanem azért, mert szeretek fórumozni.

Előzmény: Nemhivő (83051)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83053

Szoktam magam is számolni. Hogy tudok-e, azt honnan tudnám?

Például: ha azt mondom, hogy tudok számolni - szerinted meg nem tudok, akkor tudok számolni, vagy nem tudok számolni? Ki fogja ezt eldönteni?

Előzmény: No-religion (83050)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83052

Én a sok-sok szóból nem értek meg mindent; csak azt az "akármennyit" értem, és azt sem garantáltan.

Érdemes lottózni - a számítgatások alapján, szerinted?

Mindenféle válasz jó lehet erre, de: ha én egy olyan ember vagyok, aki már tucatszor nyertem sok pénzt a lottón, akkor nem fogom alátámasztani, hogy nem érdemes lottózni a nyeremény miatt.

Ha én egy olyan ember vagyok, aki már szinte mindenét elvesztette - akkor meg azt nem fogom alátámasztani, hogy érdemes lottózni a nyeremény miatt.

Persze, az sem biztos, hogy én valóban ezeket mondanám, hiszen ezek csupán az én elgondolásaim - a jövőre nézve. Ebből nem tudtál meg sokat, ugye? Pedig talán akadnak elméletek, amelyek ezeket hivatottak eldönteni, ha a matematikai (vagy bármi egyéb - emberi okoskodásokat) "törvényszerűséget" vesszük figyelembe;- ha azokra építünk.

 

Én is arra a buszra szállnék inkább, amelyikre az van írva, hogy a munkahelyemre visz, és...?

Akkor már biztosan oda is fog vinni, vagy csak a számítások szerint biztos?

Akkor már nem is biztos, ugye, ha felrobban a busz?

Előzmény: -verkli- (83049)
Nemhivő Creative Commons License 2018.03.02 -1 0 83051

Nekem tetszik amit megfogalmazol, csak az nem világos: miért fórumozol, ha csak találgatsz ??

Előzmény: Törölt nick (83033)
No-religion Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83050

Döntsd el, tudsz-e számolni. Ha nem, akkor tényleg lényegtelen minden szó a részedre.

Előzmény: Törölt nick (83048)
-verkli- Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83049

"- Nekem azt jelenti, hogy semmit sem tudunk pontosan kiszámítani, és akkor már azt is jelenti nekem, hogy minden számítás csak találgatás. Bármekkora eséllyel találgatunk - találgatás marad. Valamit majdnem pontosan kiszámítani - annyit tesz nekem, hogy rosszul számítottunk, vagy: "majdnem meghaltam=élek"."

 

A számítás nem a valóság következő állapotát számítja ki. A számítás a modell jövőbeli állapotát számítja ki. A modell állapotát adott esetben teljes bizonyossággal is kiszámíthatod. Modellt azért alkalmazol, mert a valóság túl nagy ahhoz, hogy a jelenlegi állapotát megismerd.

 

Vegyük példának a lottót. Amikor kiszámolod a jövőheti nyerési esélyeidet, akkor nem a jövőheti valóságot számolod ki, hanem egy olyan szűk modell jövőbeli állapotát, amiből mindent kihagysz, ami nem szigorúan a részvételeddel, és húzásra vonatkozó matematikai valószínűséggel kapcsolatos. Nem veszed figyelembe az időjárást, a méheket a közeli mezőn, és még elképesztően nagy számosságú egyéb tényezőt sem. Csak két dolgot veszel figyelembe ebben a modellben: azt, hogy beadtál-e szelvényt, és hogy mik a matematikai esélyei egy számcsoport kiválasztásának egy másik számcsoportból.

 

Vagyis a számításod lehet pontos. A jóslat azért korlátozott pontosságú, mert nem a valóságot jósolja meg, hanem a modelled jövőbeli állapotát.

A találgatást és a számítást a jövőbeli lehetséges, a cél szempontjából kedvezőtlen végpontok kizárásának nagyságrendje különbözteti meg egymástól. Találgatás során egy kedvezőtlen végpontot sem tudsz kizárni. Modellépítés és számítás esetén a modelltől függően kizárható számos kedvezőtlen végpont.

 

Ha mondjuk ötféle busz áll meg a megállóban, akkor találgatás esetén 1/5 az esélye annak, hogy jó buszra szállj fel. Modellépítés és számítás esetén pedig 1/1. Azért ez elég jó eredmény ahhoz, hogy inkább számítással próbáld meg elérni a célod; és a két eljárás közötti különbséget is jól mutatja. Találgatás esetén csak hetente egyszer jutsz be a munkahelyedre, gondolkodás segítségével mindennap.

 

 

Előzmény: Törölt nick (83033)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83048

Ezeket minek írod nekem? Van lényegük?

Előzmény: No-religion (83045)
ZULLU Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83047

:)

Szerintem nem volt szó se bowlingról se  tekéről. Kuglit emlegetett.

Tod: kugligolyó, kuglibáb.

Olyasmi - de nem ugyanaz.

Az őszi légy meg a "céltalanul kóvályog, várva a halált"-ra passzol, évszaktól függetlenül.

 

Előzmény: Törölt nick (83044)
No-religion Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83046

Nem szoktam gurítani, éppen erre céloztam. 

Előzmény: Törölt nick (83044)
No-religion Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83045

Nincs így ?? Akkor megtanultál számolni kettőig ??  Valahol valamikor el kell kezdeni.....

Előzmény: Törölt nick (83042)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83044

Wow. Nem semmi megemlítetted bowling pályát és tekéket döntsünk el bowling golyóval. Őszi légy akkor passzol a legojobban ha őszkor repkedne. 

Előzmény: No-religion (83040)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83043

Tudsz olyan esetet, amely - kiszámítás után -  azért történt úgy-ahogy, mert nem is történhetett volna másképpen?

 

Talán valóban hamis az állításom, de írhatnál példát az állításom ellenkezőjére.

Előzmény: pk1 (83041)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83042

tehát csak

lézengsz a vakvilágban mint az őszi légy.... - ezt te így értékelted, te ezt így eldöntötted magadnak.

 

Te így látod, de ettől még nincs így.

Előzmény: No-religion (83040)
pk1 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83041

Azt jeleztem, hogy az idézett állítás hamis. Te hogy jártál volna el?

Előzmény: Törölt nick (83039)
No-religion Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83040

Haversrác ! Ez nem kuglipálya, hogy döntögessünk, te írtad semmit nem tudsz kiszámolni, tehát csak

lézengsz a vakvilágban mint az őszi légy....

Előzmény: Törölt nick (83038)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83039

Aha. Reggelenként felkelek,- kivéve: amikor nem.

Magvas választ adtál; köszönöm, pk1! :)

Előzmény: pk1 (83037)
Törölt nick Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83038

Érzed te is, ugye, hogy ezt te magadban eldöntötted - annak ellenére, hogy én ezt nem írtam?

Aztán továbbviszed: sok sikert kívánsz,- mihez? Ahhoz, amit te magadnak kitaláltál velem kapcsolatban?

 

Ezt a te logikádat nevezhetjük számításnak? Ha igen, úgy hamar megbukott.

Előzmény: No-religion (83036)
pk1 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 83037

"semmit sem tudunk pontosan kiszámítani"

 

kivéve, amit igen

Előzmény: Törölt nick (83033)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!