Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2018.02.09 0 0 26224

Nekem csak 1 menetre van időm tavasszal (4 helyen majdnem fél hektárom van, nagyobb fele gyümölcs, és munkahely mellett), ezért nyomok ilyen "egyszerhasználatos" cuccot.

 

Az olajos rézkéntől eddig az tartott vissza, hogy kellene vagy 5 liter, és nem vagyok benne biztos, hogy tényleg ennyivel többet is érne, mint amennyivel több pénz.

Oké, hogy több benne a réz meg az olaj, csak abban nem vagyok biztos, hogy a Vegesolban lévő mennyiség nem tudja ugyanazt. Azaz, esetleg a "problémák" életmódja, életciklusa miatt nem tökéletes a hatás.

De lehet, hogy végül csak rászánom magam. (Elvileg létezik 5 l-es kiszerelés, ami 5-10 %-kal olcsóbb lenne, de a neten sehol nem találok árat.)

Előzmény: nyebojsza (26197)
Flanell Creative Commons License 2018.02.09 0 0 26223

Pénz. :)

Előzmény: kavicsos64 (26196)
Flanell Creative Commons License 2018.02.09 0 0 26222

Két helyen van, és egyik sem itthon.

A tavaszi munkákra csak korlátozottan érek rá, így inkább később, a felszívódó rovarölőzést használom. Ez a biztos, ezt mindegyik megtalálja...

Előzmény: kavicsos64 (26195)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26221

Neked is! :-)

Előzmény: szicsu1007 (26220)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26220

Ha tapasztalok valami használhatót, majd beszámolok. Jó éjt!

Előzmény: pacsepa (26219)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26219

Őszintén, nem tudom meddig lesz víztaszító a fád! :-)

Előzmény: szicsu1007 (26217)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26218

Még annyit, hogy a lemosós 3% Agrol Plusz után egérfülesben is mehet az Agrol, de csak 2%-ban.

Előzmény: szicsu1007 (26217)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26217

Én is szeretném betartani ezt az "olajat a végén" szabályt. Itt most annyiban speciális a helyzet, hogy van elegendő olajam (Agrol Plusz) a korán megjelenő levélbolhákra. De amikor ez az olaj beborítja az ágakat, akkor (gondolom) egy-két nap múlva hiába fújnék rezet (takar az olaj). De ha a rügypattanásig eltelik 10-12 nap, hátha addigra lepereg (megtörik az olaj), és mehetek rá rézzel kénnel. (Vagy akár olajos rézkénnel, ha újra felbukkanna a levélbolha).

Tehát a lényeg: meddig tart az Agrol Plusz borítása, ami esetleg nem engedi át a rezet-ként? Két nap? Két hét???

Előzmény: pacsepa (26216)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26216

Logikusan kell a dolgot megközelíteni szerintem.

A lemosószerben lévő olaj a kártevő ritkítást úgy végzi, hogy az olaj a rovar légzését meggátolja.

Ha ez igaz és miért ne lenne az, akkor az olaj csak kontakt módon hat.

Ergo: a fa felületére kerülő olaj a később előkerülő rovarokra akkor már hatástalan lesz. Csak az a körtelevél bolha fog megdögleni amit éppen akkor és ott beterítettél az anyaggal. Abban bízhatsz, hogy a rovarok többségét elérte a bőséges és repedésekig eljuttatott olajos lemosószer, vagy többször lemosózol.

 

Ezért javasoltam korábban egy kérdésre, hogy ha többször tud valaki lemosózni, akkor az utolsó legyen olajos mindenképpen, ha meg csak egyszer, akkor a lehető legkésőbb, rügypattanás után, de fehérbimbós állapot előtt.

 

Még valami eszembe jutott. A körtelevél bolha lehet, hogy már januárban előjön nálad, feltételezem a neki kedvező időjárás beköszöntésekor. Ugyanakkor valószínűleg a szaporodása még nem kezdődik meg, azzal a vegetáció beindulását tuti megvárja, különben a porontyok éhen vesznének. Nem is lesz károkozás, hiszen még nincs mit ennie, azaz szerintem ráérsz a Neked is megfelelőbb későbbi időpontban elvégezni a lemosózást, amikor az sokkal hatásosabb lesz, többek között a körtelevél bolhára is.

Előzmény: szicsu1007 (26215)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26215

Én kékre színeztem a házamat, hogy ne látszódjon nagyon rajta a réz:-))

 

Véleménykérés: Van még egy kis Agrol plusz rovarölő lemosóm (hátha nem romlott meg:-). A rezes-kénes szereket szeretném a rügyfakadáshoz közeli állapotban kinyomni. Viszont a körtelevélbolhák ennél előbb szoktak megjelenni (volt hogy jan. 16.). Ha mondjuk február 24. körül olajjal borítom be a (körte)fákat, akkor egy-két hét múlva (rügypattanáskor) mennyit takar az olaj (mehet-e már a rézkén?)?. Persze ez lehet ugye időjárásfüggő is (viharos eső, fagy). Netán szemrevételezéssel eldönthető-e, hogy megszűnt a fák olajbarna színe?

Előzmény: pacsepa (26214)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26214

Nekem ahogy írtam egy tavaszra elég egy liter. Ez is úgy hogy kétszer 10 liter permetlét kell bekevernem, amit egyszerre fújok ki. Mivel nem őrizgetem a vegyszert én bizony beleteszek az 5 dl-t a 10 literbe. De szép is a kék színű fa! :-)

Előzmény: szicsu1007 (26211)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26213

Sehol. Bocs:-(

Előzmény: pacsepa (26212)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26212

Hol számoltam 3 dl/10 litert?

Előzmény: szicsu1007 (26211)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26211

Ha már így "kiszúrtad" a 100 ml-t VegesoleReS-re, akkor megkérdezem: Az olajos rézkén esetén a javasolt 3-4 dl tartományban miért a 3 dl-t választottad, miért nem a 4-et?:-))))

Mondjuk én úgy fogok eljárni, hogy 3,3 dl-t teszek a 10 liter vízbe, így 3×10 liter löttyöt fogok tudni kiszórni.

 

https://www.novenypatika.hu/vegesol-eres-1-liter

 

https://www.biokertapolas.hu/custom/latinkert/image/data/srattached/dc99fc2ddd6d3e2a3d0334ac4c2a99d6_Vegesol%20eReS%20MSDS%20lap,%20Kov%C3%A1cs%20Zsuzsa.pdf

 

http://gazdabolt.neked.eu/index.php?productID=702

 

 

Előzmény: pacsepa (26210)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26210

Vegesol eReS-ből 100 ml kell 10 liter vízbe lemosáshoz? Én csak 50 ml-el számoltam.

 

Ezt nem láttam sehol a neten fellelhető leírásokban, csak utalást "magasabb dózisra".

Ha így is van, akkor sokat nem változik a helyzet, mivel az ár-érték arányt a hatóanyag tartalomhoz viszonyítottan néztem.

Előzmény: szicsu1007 (26207)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.08 0 0 26209

Na ez tetszett !

Előzmény: pacsepa (26208)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26208

Elméletben igazad van, de ez azért bonyolultabb kérdés. Lehet hogy én bonyolult személyiség vagyok, de növényvédőszerek ár-érték arányát másképpen számolom, ha hatékonyságról van szó.

A Vegesolt esetében tekintsünk el a szokásos reklám szövegektől, hogy kevesebb hatóanyag, jobb tapadás stb-stb.

 

Én inkább az egységárért kijuttatott hatóanyagot nézem egy lemosó permetezéskor.

 

Ha 10 liter vízbe ajánlás szerint teszel 0,4 liter olajos rézként, azzal 84 gr ként, 36 gr rezet és 160 gr olajat juttatsz ki egy adott felületre.

Ha 10 liter vízbe ajánlás szerint teszel 50 ml Vegesol eReS-t, azzal 15 gr ként, 38 gr rezet és 13 gr olajat juttatsz ki ugyanarra a felületre.

 

Nos korábban az egyik fórumtárs hangot adott tapasztalatának, miszerint szerinte a Vegesol nem olyan hatékony szer. Azt hiszem a hatóanyag tartalom alapján sejthető hogy nem szubjektív véleményét írta le. Természetesen a hatóanyagok formációja és egyéb dolgok árnyalhatják a képet, de csodák nincsenek.

 

Ez után nézzük újra az árakat (forrás Gazdabolt)!

Az olajos rézkén ára literes kiszerelésben 2553 Ft és 2,5 alkalomra elegendő 10 liter vízzel. Ezzel 10 liter permetlé ára 1021 Ft-ra jön ki.

A Vegesol eReS ára 0,2 literes kiszerelésben 1056 forint és ez négy alkalomra 10 liter permetléhez elegendő.  10 liter permetlé ára 264 Ft-ra jön ki.

 

Még mindig igazad van!

 

Csakhogy itt jön az én bonyolultabb számításom. Négyszer olyan áron, de a számomra legfontosabb hatóanyagokból, mint a kén és az olaj bőven több, mint négyszer annyi hatóanyagot juttatok ki egyszerre. És ennek bizony jelentkeznie kell a szer hatékonyságában, de leginkább abban, hogy én nem nagyon tudok egynél többször lemosózni.

Azt gondolom, hogy ugyanazt a hatást Vegesol eReS-ből több egymás utáni lemosózással tudnám produkálni. Egy liter olajos rézkén elég egész tavaszra. A 2 dl Vegesol is elég lenne, de akkor folyamatosan kellene permeteznem.

Előzmény: szicsu1007 (26207)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26207

olcsóbb is...

Hmmm!

Ha jól tudom, olajos rézkénből 3-4 dl kell 10 liter vízhez lemosáskor (nagyjából 30l liter lötty lesz 1l permetszerből).

Vegesol eReS-ből lemosáshoz 100 ml(, vegetációban 50 ml) kell 10 liter vízbe.

Én az olajos rézkén (1 liter) árát hárommal osztom, a VegesoleReS-nél tízzel. Így tudom meg, hogy mennyibe kerül nekem 10 liter permetszer.

??

Előzmény: pacsepa (26206)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26206

Szerintem a kérdés eléggé el van döntve annak számára, aki nem ér rá bármikor a megfelelő időpontban lemosózni.

 

Ősszel elsősorban rézzel, mert akkor már a kártevők elbújtak.

Tavasszal ha kétszer lemosózol, akkor először rézzel-kénnel. másodszor már jó benne az olaj is, mert előbújtak a kártevők előőrsei.

Ha tavasszal csak egyszer érsz rá, mint én is, akkor közvetlenül a virágok fehérbombós állapota előtt (célszerűen közvetlenül a metszés után) mehetnek a kombinált fullos szerek: olajos rézkén és Vegesol.

 

Hogy egyesek úgy mondják és tapasztalják, miszerint a Vegesol gyenge, azzal nem tudok vitatkozni, az olajos rézként használom (olcsóbb is) és ezzel nincs probléma.

Előzmény: Jani71 (26205)
Jani71 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26205

Nem tudom, hogy most van-e, régebben lehetett kapni Bordói port. Az nem jó?

(Remélem, nem értettem félre és alapvetően a bordói léről írtál a hsz. végén.)

Előzmény: nyebojsza (26197)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26204

Bizony nem árt betartani ezeket az évente csak párszor használható szereket, mert oda érünk másként hogy nem lesz mivel védekezni egy idő után !

Előzmény: beetee (26202)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26203

Attól jobb valamelyik réz hidroxid ! Pl Champion 50WP ! Dupladózissal szoktam rügypattanás előtt lemosni ha jó napos idő van !

Előzmény: nyebojsza (26197)
beetee Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26202

Nálam egy elég.

De a kettő szinte biztosan mindenhol.

Az első tünetek megjelenése és a termésérés közé ÉVi-t is betartva egyszerűen nem férhet be több...

Szüret után meg már nincsenek ott.

 

Ráadásul a felszívódók egy kultúrában éves szinten általában maximális alkalmazázási számmal bírnak.

Azt hiszem a kommersz neonikotinoidok, mint pl. a Mospilan csak 2x évente...

Többet ártasz a környezetnek a hozzászoktatással és rezisztencia kialakításával, mint amit nyersz a kevésbé dudoros levelekkel...

Előzmény: Good_times (26200)
Good_times Creative Commons License 2018.02.07 -1 0 26201

Viszont, mivel sok év elhanyagolás után tavaly erőteljesen védekeztem, így idén lehet, hogy már nálam is elég lesz 2 felszívódós lefújás.

Majd kiderül!

Good_times Creative Commons License 2018.02.07 -1 0 26200

Tisztában vagyok vele, hogy mikor vannak a ribizlin a tetűk és mikor költöznek át a gazokra.

Természetesen csak addig permetezem őket, ameddig a ribizlin vannak és kárt okoznak.

Sajnos nálam olyan erős a fertőzöttség, hogy 4 felszívódós permetezés sem elég!!!!

Örülök, hogy nálad 2 is elég, de ez kertenként változó.

Előzmény: beetee (26199)
beetee Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26199

Teljesen felesleges folyamatosan mérgezve tartani a ribizlit a levélpirosítók miatt.

Utána lehet nézni, hogy a levélpirosító tetvek több(két)tápnövényes faj.

A telet, tavaszt egy gyomon kezdik, majd onnan költöznek át a ribizlire egy viszonylag limitált időre, majd vissza a gyomnövényre.

 

Tehát hiába mérgezed a növényt előtte és utána, nem ér semmit, csak pocsékolod a vegyszert, és nyírod ki a hasznos fajokat is...

Egy, maximum 2 permetezéssel kordában tartható a számuk.

Most nem tudom fejből pontosan, meg egyébként is az éves fenológiai állapotok szerint változhat, de olyan május körül jönnek.

 

Én igazából meg szoktam várni az első kezdődő dudort. Akkor adok egy felszívódó-kontakt koktélt és általában le is van tudva. A kontakt viszi az épp ottlévőket, amit elér a permet, a felszívódó meg a rejtve lévőket, és a pár napon belül még érkezőket.

Ha mégis kialakul pár foltos levél, akkor meg így jártam. Igazából sok kárt nem okoznak. Annyi lombot nem tudnak tönkretenni, ami házikerti körülmények között óriási terméskiesést okozna...

 

Az üvegszárnyúnak is van rajzási ideje. Akkor illik elkapni.

Pár leszáradó ág meg benne van a pakliban.

Előzmény: Good_times (26198)
Good_times Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26198

Nálam évekig hatalmas gond volt a ribizlipirosító tetű. A sima rovarölő nem ért semmit.

Tavaly 2 hetente lefújtam felszívódóval és életemben először maradtak szépek a levelek. Persze jó sok mérget is kijuttattam a kertbe, olcsó sem volt, de nekem megérte.

Idén biztos kevesebb tetű lesz még az enyhe tél ellenére is, így valószínűleg kevesebb permetezés is elegendő lesz.

 

Nincs olyan szer, ami a hajtás belsejébe is eljut?

Előzmény: Flanell (26187)
nyebojsza Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26197

Én is próbáltam már a Vegesol eReS-t, de szerintem az túlzottan "öko-szer" (nagyon gyenge!).

Lemosáshoz inkább Agrokén/Nevikén, szerintem ebben az olaj is hatásosabb, ráadásul a kén is méreg (szemben a rézzel, ami azzal, hogy étvágytalanságot okoz, csak lassítja a kártevők anyagcseréjét, tehát kevesebb mérget zabálnak)

Rezes lemosónak meg a réz+mész keveréket részesítem előnyben, csak rohadt macerás :(

Előzmény: Flanell (26187)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26196

És mi lesz a termésből jam ,szörp ? Mert az nem kevés bokor !

Előzmény: Flanell (26194)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.07 0 0 26195

A dimilines lemosást is csinálhatsz a tojások ellen ez a tojásokat képes feloldani ,de a lárva bőrét érve a vedlésbe is beavatkozik ! PL a fák törzsét károsító kukacok ellen is március hónapban kell permetezni ezzel !

Előzmény: Flanell (26187)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!