Keresés

Részletes keresés

Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2023.04.25 0 0 3375

aucs

nekem jó volt, nekem az adóhatóság b.szta szét az egészet, két kanton kellett volna együtt dolgozzon, és volt minden onnan kezdve, hogy ők lógnak 5000 chf-el, odáig, hogy én lógok 1500-al, volt minden, mindegyik hivatlos határozat :D

Előzmény: _chillout_ (3373)
Tommmer Creative Commons License 2023.04.25 0 0 3374

én a comparison ezt találtam. ez a forrásadó?igazság szerint ez alapján jött a kérdésem is, hogy miért van itt ekkora diffi kantonon belül a régiókkal

https://en.comparis.ch/steuern/steuervergleich/steuern-im-vergleich

 

chill hsz után úgy látom SZAKembert találni svájcban se lesz könnyű. én most az autószerelőmmel jártam meg otthon... (meg lehet a fogorvossal is, de az még képlékeny)

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (3372)
_chillout_ Creative Commons License 2023.04.25 0 0 3373

Hát nekünk három adótanácsadóból három rontotta el NAGYON az adóbevallást... :-/

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (3372)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2023.04.25 0 1 3372

Akkor fordulj adótanácsadó céghez, legalábbis az elején, kb annyit biztos fog fogni az adódon, mint amennyit kifizetsz. Nekem bejött. 

De a Comparis-on a nem forrásadós részt nézd. Ja, és nem leszel okos, mert ahol magas az adó, ott alacsonyabbak a lakásbérlések, és fordítva :D

 

Előzmény: Tommmer (3371)
Tommmer Creative Commons License 2023.04.24 0 0 3371

kössz, az biza probléma mert 120 felett leszek br fizetésügyileg... nah akkor olvasgatok még.

Előzmény: Bertrand de Beaufourt (3370)
Bertrand de Beaufourt Creative Commons License 2023.04.24 0 1 3370

A quellensteuer (forrásadó) az kantononként változik, a "sima" az helységenként. Friss bevándorlóként, éves 120k CHF alatt quellensteuer vonatkozik rád.

Előzmény: Tommmer (3369)
Tommmer Creative Commons License 2023.04.24 0 0 3369

fizetés info segítség kellene!

használok netes kalkulátorokat a bruttó nettó kiszámításához. a kérdésem az hogy az is számít hogy kantonon belül hol lakok, vagy tök 8 ha Zürich kanton és Kilchberg vagy Bachs városában/önk járás/közig egység lakok.

 

szóval ha csak a lakóhelyem más Kilchberg vs Bachs a nettóm változik vagy ugyanannyi? 

 

Mert az összes netes kalkulátor csak kantont kér, de én elbizonytalanodtam hogy a kanton a legutolsó szuro, vagy számít a város is?

 

alkalmazottként más állás/bevétel nélkül 

Order of Hermes Creative Commons License 2023.04.07 0 1 3368

Az UBS a legjobb, mindent lehet angolul intézni, meg a hátsód is kinyalják ha bemész számlát nyitni, a ZKB-ban amikor egyszer bementem még hichnémetül se tudtak normálisan.

SajtFondue Creative Commons License 2023.04.05 0 0 3367

Hasonló okokból kezdtem ott mint Lackó. Amikor megérkeztem, a HR-es aki foglalkozott velem az oda vitt számlát nyitni, mert itt volt relatív közel a munkahelyhez :-)

Előzmény: SajtFondue (3366)
SajtFondue Creative Commons License 2023.04.05 0 0 3366

22 éve én is náluk kezdtem, de aztán elég drágának találtam és átpártoltam :-)

Előzmény: gambl-R (3365)
gambl-R Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3365

Juhéj, akkor én nagyon pénzes vagyok! 😁

Előzmény: SajtFondue (3360)
gambl-R Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3364

Azért javasolta azt, mert ők nyitnak legegyszerűbben számlát egy új bevándorlónak. A Rafi a legfinnyásabb. 

Előzmény: MiciLACKO#46 (3359)
Ertet Lenke Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3363

Bocs, nem vagyok bolond, aki mindent kétszer (érted, kétszer) mond, hanem ki akartam javitani egy elütést és ez lett belöle.

Ertet Lenke Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3362

> a HR a postfinance-t javasolta.

 

Rosszul tette, a Postfinance egy irto körülményes, nehezen kezelhetö bank. Asszonypajti pénzügyes, szinte naponta szidja öket. Egyetlen elönye, hogy a postàn lehet intézni a szàmla dolgait. Ez egyben a hàtrànya is.

 

Valami kantonalbank, vagy a sarki takarékszövetkezet-szerü kis helyi bank - a mi szàmlànk egy ilyenben van, teljesen jo.

Szerintem sétàlj végig 1-2 nagyobb utcàn Schaffhausenben, és ami nem UBS, Postfinance vagy Credit Suisse, az jo lesz.

A Migros-ban kajàt kell venni, nem bankolni.

A Raiffeisen errefelé elég jo, még nem hallottam rà panaszt.

Bemégy, megkérdezed, vezetnek-e folyoszàmlàt, ha tetszik, akkor nyitsz egyet.

Netbank szerintem màr mindenhol van.

Késöbb, ha mégse leszel elégedett, akkor simàn nyitsz màshol màsik szàmlàt, odakéred a fizetésedet és kész.

Én ezek közül:

https://www.schweizer-banken.info/sh/schaffhausen/index.htm

elöször a Schaffhauser kantonalbankot, majd a Raiffeisent kérdezném meg.

 

Ha van bankkàrtyàd, kényelmesebb lesz az életed. Pl hitelkàrtya nélkül autot nem tudsz bérelni - ez csak egy példa, nem tudom, akarsz-e valaha.

 

Előzmény: MiciLACKO#46 (3359)
Ertet Lenke Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3361

> a HR a postfinance-t javasolta.

 

Rosszul tette, a Postfinance egy irto körülményes, nehezen kezelhetö bank. Asszonypajti pénzügyes, szinte naponta szidja öket. Egyetlen elönye, hgoy a postàn lehet intézni a szàmla dolgait. Ez egyben a hàtrànya is.

 

Valami kantonalbank, vagy a sarki takarékszövetkezet-szerü kis helyi bank - a mi szàmlànk egy ilyenben van, teljesen jo.

Szerintem sétàlj végig 1-2 nagyobb utcàn Schaffhausenben, és ami nem UBS, Postfinance vagy Credit Suisse, az jo lesz.

A Migros-ban kajàt kell venni, nem bankolni.

A Raiffeisen errefelé elég jo, még nem hallottam rà panaszt.

Bemégy, megkérdezed, vezetnek-e folyoszàmlàt, ha tetszik, akkor nyitsz egyet.

Netbank szerintem màr mindenhol van.

Késöbb, ha mégse leszel elégedett, akkor simàn nyitsz màshol màsik szàmlàt, odakéred a fizetésedet és kész.

Én ezek közül:

https://www.schweizer-banken.info/sh/schaffhausen/index.htm

elöször a Schaffhauser kantonalbankot, majd a Raiffeisent kérdezném meg.

 

Ha van bankkàrtyàd, kényelmesebb lesz az életed. Pl hitelkàrtya nélkül autot nem tudsz bérelni - ez csak egy példa, nem tudom, akarsz-e valaha.

 

Előzmény: MiciLACKO#46 (3359)
SajtFondue Creative Commons License 2023.04.04 0 1 3360

A Postfinance a kispénzűek bankja, az UBS a nagyoké. Szerintem a kettő között keresgélj, én a Kantonalbank nál vagyok, tökéletesen megfelel. Amit leírtál, azokat mind tudják.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3359)
MiciLACKO#46 Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3359

köszi, gondoltam, hogy a lakáskeresés nem lesz könnyű menet, és igazság szerint sehol se az sztem.

chf bank számla összehasonlítást csak én nem találok a comparis.ch-n? mert van itt jelzálog, hitel összehasonlítás de olyat nem látok hogy sima banki szolgáltatások. egyszerű basic számla kéne ahova megkapom a fizum... legyen netbank és ennyi. van erre tippetek? esetleg nem olvastatok mostanság erre vonatkozó cikket?credit kártya nem érdekel max talán majd 1-2 befektetés.

 

a HR a postfinance-t javasolta.

_chillout_ Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3358

*C-ig vagy évi 120ezer Frank jövedelemig.

Előzmény: gambl-R (3355)
SajtFondue Creative Commons License 2023.04.04 0 0 3357

Mindenesetre az biztos, hogy jó dolog határ közelben lakni (bármelyik oldalon), mert akkor ki tudod használni mindkét ország előnyeit.

gambl-R Creative Commons License 2023.04.03 0 1 3356

Belekerültél a svájci ördögi körbe... Bewilligung nélkül nincs lakás, lakcím nélkül nincs Bewilligung. Sok sikert! 

Előzmény: MiciLACKO#46 (3351)
gambl-R Creative Commons License 2023.04.03 0 2 3355

Annyit tennék hozzá, hogy adóbevallást bármikor lehet adni, bár a "C" - ig valóban nem kötelező. Én a kezdetek kezdetén is mindig adtam be, mert voltak visszaigényléseim. 

Előzmény: Ertet Lenke (3354)
Ertet Lenke Creative Commons License 2023.04.03 0 1 3354

Svájci bankszámlát kéne nyitnod, az tiszta, száraz érzés.

Bemégy az első szimpatikus bankba (ha szabad javasolnom, ne a Credit Suisse legyen:-) ), 10 perc alatt készen vagy. Ha hepciáskodik a bank, bemégy egy másikba. Munkaszerződésed van, svájci lakcímed addigra lesz, a tartózkodásit is megkapod addigra, ennyi azt hiszem, elég lesz.

 

Lakás: nem albérlő leszel, hanem bérlő. Ha találsz ingatlanost, aki kiadja neked a lakást, használd ki hamar. Az ingatlan tulajok szeretnek aggodalmaskodni, újonnan bevándorlónak nem adják ki a lakást, vacakolnak, stb. Talán ez a legnehezebb ügy az összes közül. Ha a cég HR-ese segítőkész, megkérheted, hogy adjon valami referenciát, vagy hívja fel az ingatlanost, hogy tényleg ott dolgozol, nem kamu amit mondasz. Kérni fognak kauciót, ami 2-3 havi bérleti díj lehet. Ezt egy speciális, csak a kaucióra használható bankszámlára kell elhelyezned. Ha nincs annyi készpénzed, találhatsz céget, aki garantálja helyetted a kauciót, ebben az esetben havi díjat fizetsz annak a cégnek - pl. Swisscaution.ch , ha jól emlékszem.

 

Kantont váltogathatsz kedvedre, nem tudok semmilyen korlátozásról. Az, hogy hogyan, milyen feltételekkel adják ki a lakást, az két szerződő fél magánügye. Simán előírhat a bérbeadó valami minimális bérleti időt, meg felmondási időt, legfeljebb nem szerződsz vele - felnőtt emberek vagytok mind a ketten.

 

Adó: eleinte úgynevezett forrásadót (Quellensteuer) fognak levonni a fizetésedből. Előnye, hogy biztosan teljesítetted az adófizetési kötelezettségedet, nincs vele semmi adminisztrációd. Hátránya, hogy levonják, befizetik helyetted és kész, te semmiféle levonást, adóalap-csökketést nem tudsz kihasználni. 

5 vagy 10 év után, legkésőbb amikor "C" tartózkodási engedélyt kapsz, mindenképp át kell térned a "rendes" adózásra (Verrechnungsteuer). 5 év után saját kérésedre, indokolt esetben és feltételekkel térhetsz át.  Ilyenkor családi adózás lesz, ha házas vagy és gyerekeket nevelsz, elég sok minden levonható az adóalapból. Ilyenkor kell adóbevallást készítened.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3351)
erchegyia Creative Commons License 2023.04.03 0 1 3353

most meg kell adnom a bank számlaszámom. nincs még svájci számlám

kérdezd meg hajlandóak-e Wise/Revolut számlára utalni

 

lakhatok-e az első 2-3 hétben hotel/airbnb-ben, és erre azt írta, itt nem igy muxik a dolog.:)

de, pont így működik. Első három hónapra én is egy airBnb-be jelentkeztem be, semmi gond nincs vele.

 

alkalmazottként itt is kell SZJA adóbevallást készítenem évi 1x

 

amíg nincs C permited vagy útleveled és az éves bruttód 120k alatt van, nem kell.

 

Előzmény: MiciLACKO#46 (3351)
Order of Hermes Creative Commons License 2023.04.03 0 1 3352

Business apartmanba menj, igaz, baromi draga de konnyen ki lehet venni es adnak lakohelyigazolast a bejelentkezeshez. Barmikor felmondhato ha talalsz rendes lakast, ami viszont mostanaban nagyon macera, elegge melyponton van a lakaspiac, keves a kiado ingatlan.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3351)
MiciLACKO#46 Creative Commons License 2023.04.03 0 0 3351

köszi sokadszor is.

lenne még kérdésem. aláírtam a munkaszerződésem és a cégnek most meg kell adnom a bank számlaszámom. nincs még svájci számlám, ezért kérdezném, hogy mennyi idő
készíteni egyet?(nekem a holland megvolt 24 óra alatt, igaz ott segített a relocaton agent, és időpontra mentem a fiókba asszem a bank kártya is megjött 1héten belül) elvileg 15.én fogok elkezdeni dolgozni, és fizu meg 25. körül jönne. próbálnám elkerülni a devizaváltás problémáját. mert CHF számlám sehol sincs..

ill. albérlet keresés kapcsán nekem a cég HR-e azt mondja hogy erősen ajánla hogy legyen meg az kvízi "fix" albim már az első nap mert ha nem lesz meg csúszhat a permit-em.
nemtudom ezt pontosan hogy érti, de rákérdeztem hogy lakhatok-e az első 2-3 hétben hotel/airbnb-ben, és erre azt írta, itt nem igy muxik a dolog.:)
a munkahelyem schaffhausen-ben van, és ezért én zürich kantonba laknék, mert ha jól látom ott kevesebbet kell adóznom.
milyen sűrűn lehet váltani kantont? pl. évente 1x? mert lehet az lesz elkezdem a svájci életem schaffhausen városában és ha találok vmi jót zürich.ben akkor dobbantok.
ez lehet 2 hónap de akár 1év is. írtam már 1-2 ingatlanosnak emailezgetek velük és egy potenciális schaffhausen-i kecóra azt írták, hogy mind bérlési idő 1év, és a felmondási idő pedig 1 naptári hónap
szóval ez nem tűnik olyan rossznak, rárepülök max az a problem, hogy schaffhausenben van így a nettóm kevesebb lenne mint Zürich kantonban...de legrosszabb esetben lehűzok itt pár hónapot és ha találok jót zürich kantonba lépek.

jah és alkalmazottként itt is kell SZJA adóbevallást készítenem évi 1x? ha igen hogy hívják?

köszönöm

 

SajtFondue Creative Commons License 2023.04.03 0 1 3350

Nekem is annyi. De ez jó, nem? Ha ki akarnak rúgni, akkor még van egy kis időd. Valszeg a Credit Suisse esek ennek most örülnek :-)

Előzmény: MiciLACKO#46 (3347)
_chillout_ Creative Commons License 2023.04.02 0 1 3349

Meglehetősen elterjedt.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3347)
Ertet Lenke Creative Commons License 2023.04.02 0 1 3348

Annyi szokott lenni. Általában a próbaidő alatt 1 hét, utána 3 hónap.

Előzmény: MiciLACKO#46 (3347)
MiciLACKO#46 Creative Commons License 2023.04.02 0 0 3347

megkaptam a munkaszerződést és lenne egy kérdésem mennyire elterjedt svájcban a felmondási idő mint 3 hónap? mert a szerződésem szerint a második év után ennyi lesz (első két évben1hónap). ez csak azért fura nekem mert itt hollandiában 5év után is csak1hónap.

 

gambl-R Creative Commons License 2023.04.01 0 0 3346

A 90 nap arra vonatkozik, hogy annyi ideig nem lehetsz biztosítva az "új" országban, miután elhagytad Svájcot

Előzmény: Order of Hermes (3345)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!