Keresés

Részletes keresés

12843synop Creative Commons License 2017.06.17 0 1 2996

Sziasztok!

1979 februárban vonultam és 1980-ban szereltem le. Börgönd Hírszázad állományába tartoztam. Munkaköröm: IDŐJELZŐ katona a toronyban. Ez a repülésmeteorológia észlelői munkakörét jelentette. Én főiskola után vonultam be, már kopaszként is korom szerint öregnek. Ez a korszak a Mi-1 es és a Ka-26 időszaka volt a reptechnika vonatkozásában. A folyamatos szolgálat miatt a laktanya épületekben a hírszázadnál csak az alapkiképzés alatt voltam, majd a napjaimat a toronyba töltöttem. (Ott volt egy pihenőszoba) Mikor lejárt a munkaidő a nőtlen tiszti szálláson volt az elhelyezésem, a kerítés külső oldalán a kisbolt mögött, mert a munkakör tiszthelyettesi volt, állandó kimaradási engedéllyel. Az észlelő szoba a rádiós és géptávíró helyiséggel együtt a diszpécserekkel egy szinten helyezkedett el. A 18 hónap alatt 3 szinoptikus tisztel szolgáltam: "Hanyi" bácsival (akkor százados); Borsos József (akkor) főhadnaggyal (aki elvégezte az ELTE meteorológia szakát!) valamint Hatvani századossal aki műszaki tisztből gyorstalpalón került átképzésre. A synop kód, a speci távirat, a temp rajzolás, a körzeti térkép rajzolás, a nonstop észlelés és óránkénti észlelőnapló vezetés és a szentkirályi valamint a szolnoki időjelzőtől az aktuális időjárás begyüjtése, valamint továbbítása a RIK-be (Sirató örnagy), rádiózás nem fixfrekvenciás készülékekkel hanem folyamatos hangolással, a dekóderrel géptávíróra való küldés, a Ladoga térképtávíró, a felhőalapmérés fényszóróval, katódsugaras műszerrel vagy pilotozással (Teodolit, balon+Molcsanov koronggal); felhőatlasz ismeret, időképek felismerése, hőmérőház és barométer műszerei ismerete stb.

A heti 3 repülési napon a torony előtti betonplatzon felsorakozott az ADK25 daru, a mentő UAZ, a Skoda tüzoltó 3 tengelyes jármű, a műszaki mentő Csepel, és éjszakainál a fényszórós kocsi. Ezen kívül természetesen a hajózó állomány, a repelőtti eligazítást tartó parancsnok és a meteorológus a térképpel. Ezt követően már csak folyamatosan az időlapokat állítottuk ki az aktuális reptéri és útvonali adatokkal.

Van pár fotóm, de most épp nem találom őket, pedig minden látszik a börgöndi toronyépület fénykorából. Meg az aug. 20. díszelgésre történő felkészülésről, amikor is Mi-8-asok is "ellepték" a füves pályát.

A kor meghatározó volt életemben, mert ennek hatására kezdtem érdeklődni a repülés iránt, (leszerelésem után előszőr Hidegkúton gyalogsárkány, majd a Csepel klubba Gobé); repülőmakettezést feleségem "örömére", majd munkahelyet is váltottam a ferihegyi reptérre. Itt aztán több Börgöndi hajózóval is találkoztam később, akik a Légirendészeti Mi-2 és MD-500-asokat repülték. (Most már nyugdíjasok)

A rakétás "Objektum" mellett gyalogoltam ki rendszeresen át a "piroson" a toronyba, oda egyszer sem jutottam be mert annyira titkos volt.

Megvan még valahol az obsitom is piros bársonyba kötve, de azt sem tudom épp hol van. 

Elődöm, aki szintén sorállományú volt Mellen szakaszvezető, aki a kiképzésünk oroszlánrészét végezte, teljesen normális volt velünk.

Itt kezdtem meg a véradást is (két nap eltáv..) és ez tart a mai napig is (csak szabi nincs).

Részt vettünk a nemzetközi Pajzs 79' gyakorlaton is a Bakonytól az Ercsi átkelésig időjelző dobozos Csepelünkkel, de ez egy másik történet...

(Facebookon nem vagyok rajta.) 

Szívesen részt vennék börgöndi laktanyabejáráson, ha egyszer valaki szervezne...

Üdv Börgöndiek!!!

Hiddenshooter Creative Commons License 2017.05.11 0 0 2995

Pontosan! A tűzoltók kint a reptéren, a torony mellett voltak! Az 1- a D üteg lehetett, 2- őrszoba/fogda, 3- szerintem a ruházati raktár. A D ütegen Gányási Ferenc Polgári alkalmazott volt a főnök.

Előzmény: tec1 (2994)
tec1 Creative Commons License 2017.05.09 0 0 2994

A tűzoltók lent laktak a reptér sarkán az irányító torony mellett.

 

 

 

Előzmény: M.T. (2993)
M.T. Creative Commons License 2017.05.08 0 0 2993

A 2-es épület a tűzoltóké volt. Ha jól emlékszem, két autó is elfért benne, valamint legénységi szállás is volt benne. Az egyikben kocsiban (Tatra) fürödtem is.

Előzmény: sweethome (2983)
Törölt nick Creative Commons License 2017.05.05 0 0 2992

az általad felsoroltak biztosan nem, 31 éve szereltem le, de az biztosan állíthatom (mint őr-katona voltam ott) az őrszoba egy hosszú épület volt aminek az  egyik fele volt a fogda, párhuzamosan vele, de a háta mögött volt egy ugyan olyan épület, az volt a fegyverkarbantartó, fegyvermesteri épület (6 sz. őr-hely) mellette volt a "D" üteg.

De hogy ebből a légifelvétellből megnem mondom neked mi micsoda az tuti, azt sem tudom (vélem) felfedezni, hol a kapu

Előzmény: sweethome (2983)
sweethome Creative Commons License 2017.05.05 0 0 2991

Köszönet az infóért. Ez új nekem. Ha arra járok, megpróbálom megnézni.

Előzmény: szenyor73 (2988)
sweethome Creative Commons License 2017.05.05 0 0 2990

Köszönöm, lassan előjönnek az emlékek...

Előzmény: tec1 (2987)
Az Ég Katonája Creative Commons License 2017.05.01 0 0 2989

Kedves kommentelők! Megtaláltuk Fazakas Miklós törzsőrmester családját is! Aki szeretne eljönni az avatóra, azt bárki megteheti. Balatonalmádi Véghely Dezső utca. 2017.08.05.17.00

szenyor73 Creative Commons License 2017.04.30 0 0 2988

Ha a csarnok felé megyünk, bal oldalt van a bunker.

Előzmény: sweethome (2984)
tec1 Creative Commons License 2017.04.27 0 0 2987

Szia,

 

az 1-es épület talán a "D-üteg" (disznótelep) lehetett...

 

a 3-as valóban a fogda és a szolgálatban levő őrség helye volt egyben.

 

A 2017-es legújabb felvételen már nem is látszik az épüet csak a helye.

 

tec1

Előzmény: sweethome (2983)
sweethome Creative Commons License 2017.04.25 0 0 2986

Én pont ez után vonultam be 85 szeptemberében, és ezzel a szomorú esettel riogattak minket a kiképzők, nehogy megpróbáljunk "dobizni".

Egy másik sajnálatos esetre is emlékszem. Egy öreg vagy gumi társunk (nevére nem emlékszem már) piásan rodeózott egy UAZ-zal a reptéren talán, több sorkatonával egyetemben. Felborultak, és volt halálos áldozat is. A hadbírósági tárgyalása a HEMO -ban volt, oda kivezényeltek bennünket nézőként. Több év futkosót kapott emlékeim szerint.

 

Nem jó ilyesmikre emlékezni...

Előzmény: OCEAAN (2963)
sweethome Creative Commons License 2017.04.25 0 0 2985

Az én időszakomban, 85-87 között Scmidt altábornagy volt a CSRP PK. Ő biztosan nem repült. (vagy ki tudja, nem kötötték az orrunkra)

Előzmény: Hiddenshooter (2981)
sweethome Creative Commons License 2017.04.25 0 0 2984

Ez érdekelne! Hol van a rakétások bunkere? Esetleg egy térképet feltehetnél, amin bejelölnéd. Előre is köszönöm!

Előzmény: szenyor73 (2975)
sweethome Creative Commons License 2017.04.25 0 0 2983

Egy kis segítséget kérnék, 30 év elteltével már nem mindenre emlékszem pontosan. A lenti képen mi az 1-2-3 jelű épületek funkciója? Talán 3=fogda, 2=ruházati raktár, 1=?

Üdv!

 

Az Ég Katonája Creative Commons License 2017.04.20 0 0 2982

Hölgyeim és Uraim! Az Ég Katonái Hagyományőrző Egyesület 2017.augusztus 5-én, 17.00-kor Emlékhely avatót szervez Balatonalmádiban 3, a Balatonba zuhant helikopter személyzetének emlékére. 1974.05.30-án egy Mi-8T típusú helikopter 3 tagú személyzete és 2 fő sorkatona, 1976.01.22-én szintén egy Mi-8T típusú helikopter 3 főnyi személyzete és 1977.03.09-én egy Kamov K-26 típusú helikopter 2 főnyi személyzete hunyt el a Balaton hullámsírjában. Az ő emlékükre és tiszteletükre szervezzük az avatót. Mindhárom helikopter Balatonalmáditól nem messze lett a tó áldozata. Az önkormányzat mellénk állt és a város egy frekventált helyén biztosít területet az emlékműnek. A 10 fő áldozatból, 9 áldozat családtagját megtaláltuk, velük felvettük a kapcsolat. Egyedül, az egykori börgöndi, Fazakas Miklós törzsőrmester családját keressük még gőzerővel. Annyit sikerült kiderítenünk, hogy Szolnokon található a sírhelye. Az avatóval, illetve a felajánlásokkal kapcsolatos információkkal az egyesület elnökségi tagjához, Simon Róbert Sándorhoz fordulhatnak bizalommal. Elérhetőségek: Mail: info@azegkatonai.hu  Telefon: 06-70-388-0671

Hiddenshooter Creative Commons License 2017.03.29 0 0 2981

Nem rémlik a neve. Úgy emlékszem a csrp parancsnok csak az lehetett, aki aktív ,,hajozó" volt. Azok meg alapvetően jó fejek voltak. Nem egy őrnaggyal, ezredessel tegező viszonyban voltam, persze szolgálaton kívül.

Előzmény: Brotik (2979)
Hiddenshooter Creative Commons License 2017.03.29 0 0 2980

De az volt, sötét foncsoros szemüvege volt.

Előzmény: jankó100 (2978)
Brotik Creative Commons License 2017.03.04 0 0 2979

Lenne egy kérdésem.Ki ismerte a papámat néhai Kocsis János vezérőrnagyot aki Börgöndön volt CSRP parancsnok?Milyen ember volt?

jankó100 Creative Commons License 2017.02.17 0 0 2978

Igen.. 89 aug. vonultam, az arany tamás volt a rajpk.-m.. Jónás Miki gimnáziumban osztálytársam volt, tiszti iskolába járt fél évet, ezt beszámítoták neki a  sorállomány idejébe. Leszek zászlós nem valami nagy bajszos, szemüveges gazember volt?

 

Előzmény: Hiddenshooter (2977)
Hiddenshooter Creative Commons License 2017.02.11 0 0 2977

Hogyne ! Ismertem mindegyiket! Arany Tomi már gumi volt mikor én vonultam, jó laza srác volt. Jónás Miki írnok volt, ugye ha jól emlékszem? Szerintem ismerhetjük egymást. Mondjuk nekem sokat kopott a memóriám, de van egy kedves barátom Csornán akit ott Börgöndön ismertem meg és azóta is rendszeresen összejárunk, na neki nagyon jó a memóriája ! Ha valaki nem ugrik be akkor tőle szoktam megkérdezni. Módli Béla idején Palkovics László főtörzs volt a század pk helyettes, ő is imádta a sorállományt szívatni. Mindig úgy mutatkozott be a telefonba : ,,Palkovics leszek zászlós"  !  Mondanom se kell, sose lett ! :-))

Előzmény: jankó100 (2974)
NO HAB Creative Commons License 2017.02.08 0 0 2976

én,91-ben voltam azokban a bunkerekben.már akkor is úgy benőtte a gaz,hogy mi is teljesen véletlenül találtuk meg

Előzmény: szenyor73 (2975)
szenyor73 Creative Commons License 2017.02.08 0 0 2975

Néhány hónapja vagy éve, valaki kutakodott bunkerek ügyében. Nos, Börgöndön a betonkerítésen belül, a rakétásoknál is épült egy bunker. Sajnos a dús növényzet miatt, nehéz lett volna megközelíteni. Létezik még a laktanya belső része? :)

jankó100 Creative Commons License 2017.02.05 0 0 2974

frisz gk.-s, dél-távoli adóház.. szerintem jó sok közös ismerősünk lehet:pl. rany Tamás, Jónás miklós, stb

 

Előzmény: Hiddenshooter (2972)
jankó100 Creative Commons License 2017.01.30 0 0 2973

Ennyire nem ismertem a Módli Bélát, viszont nagyon szép, kalligrafikus írása volt..az is valami..:))

Előzmény: Hiddenshooter (2972)
Hiddenshooter Creative Commons License 2017.01.19 0 0 2972

Jól emlékszel! Nem mintha a Módli Béla nagyon népszerű humánus ember lett volna! :-)

Ellátosoknál voltam gk. vez.

Előzmény: jankó100 (2970)
Mészáros Anita Creative Commons License 2017.01.14 0 0 2971

Kedves Pala! Mészáros Csaba nevű honvédot nem ismertél? És Siklósi József főhadnagy neve mond neked valamit? Ha igen,kérlek írj! Köszönöm!

 

Előzmény: pala (2969)
jankó100 Creative Commons License 2017.01.01 0 0 2970

 Gáspár hdgy. ha jól emlékszem, az ellátóknál volt, frissen végzett . Módli Béla alhdgy. pótlására érkezett Elég nagy geci volt , tudtommal

 

Előzmény: Giromotor (2968)
pala Creative Commons License 2016.11.30 0 0 2969
Giromotor Creative Commons License 2016.08.27 0 0 2968

Sziasztok!

 

 

1989-ben vonultam Börgöndre. Szolgált ott egy Gáspár nevű hadnagy akinek a keresztnevére sajna már nem emlékszem. Egy foglalkozás alkalmával bevallotta nekünk csalódottságát a hadsereg állapotával kapcsolatban...

Fiatal,a főiskoláról frissen érkezett ambiciózus, büszke ember volt.

Tud róla valaki?

 

Vargabandi Creative Commons License 2016.08.07 0 0 2967

Szeptember 11. Repülősnap!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!