Keresés

Részletes keresés

Diótörő Creative Commons License 2023.10.22 0 0 1593

Szia!

Én is hasonló papucsban járok, csak nálam műtéti úton szedték a prosztimat.

Utólag a kivett cucc 5%-ban találtak rákos sejteket, amik elérték a felszínt. Hála a Covidnak, hét hónapot vártam a műtétre .

Most 1-1,5 havonta kell mérnem a PSA-t, ami nálam is emelkedik.

Azt szeretném kérdezni, hogy Nálad milyen értékek voltak az emelkedés során, mert a sugár kezelésre nem vágyom túlzottan, de ha nem lesz más megoldás, akkor jöjjön, aminek jönnie kell.

Előzmény: János55 (1592)
János55 Creative Commons License 2023.10.21 0 0 1592

Nálam a PSA lassú, de következetes emelkedése miatt -- 8 évvel ezelőtt volt teljes eltávolítás laparoszkóppal -- végigment a csontizotóp, MR, CT nem találtak semmit. PSMA PET CT viszont talált a prosztataágyban egy 6-8 mm-es "halmozódást. Most várom az oncoteam ítéletét, hogy milyen terápia lesz.

Előzmény: devzero (1591)
devzero Creative Commons License 2023.10.18 0 0 1591

Nyilván, a csontizotóp a csontbeli áttétek kimutatására szolgál, a CT-vel pedig a tüdőben, májban, nem tudom, még hova adhat áttéteket, szóval ezekre ad választ. Véleményem szerint, ha nem egyértelmű az áttét, megkezdik a gyógyító terápiát, aztán később ránéznek a gyanús hely(ek)re. Persze, lehet, hogy ilyenkor érdemes PSMA PET-et csináltatni, de egyrészt drága, másrészt sugárterhelést jelent, harmadrészt kis áttétnél szerintem még megpróbálják a gyógyító terápiát.

Előzmény: vitfitt (1590)
vitfitt Creative Commons License 2023.10.18 0 0 1590

Sziasztok, volt olyan valakinek, hogy a CT és csontizotóp mást mond? melyik a megbízhatóbb?

MR, csontizotóp szerint nincs semmi, de a CT egy apró sclerotikus elváltozást ír le, ahol a metasztázis nem kizárható. Tudom, ilyenkor lenne a legjobb egy Colin PET :(

 

devzero Creative Commons License 2023.10.18 0 1 1589

Meg kell védjem a protokollt, a lassú eljárást nem.
A PSA eredmény sajnos kevés a diagnózishoz, nagyobb térfogatú, amúgy egészséges prosztata több PSA-t termel.
Utána MRI kell, hogy  van-e valami a prosztatában - amit a manuális vizsgálaton már feltételeznek.
Ide tartozik, hogy a prosztata rosszindulatú elfajzása gyakran perifériás részeken indul meg, ami manuális vizsgálattal gyakorlatilag kimutathatatlan.
A CT, csontscan elkerülhetetlen, mert ha komoly áttétek vannak, akkor a gyógyító terápia, hmm. felesleges, ill egyész más terápia kell.
Utána jöhet a biopszia. Azt nem sokat emlegetik, hogy a "hagyományos" biopszia gyakorlatilag véletlen lövések,
esélyes a fals negatív lelet. (Mellélőnek a daganatos résznek). Az un. fúziós biopsziával pontosan tudnak lőni a gyanús részekre. (Fúziós biopszia: Az MRI-vel nyert statikus képet, amin már valószínűsíthető a daganatos rész,
rávetítik valós időben egy ultrahangos képre. Igy a biopsziát végző orvos pontosan tud célozni)
Utána szövettan, ennek alapján mehet a terápia. Vagy nem.

Előzmény: vitfitt (1588)
vitfitt Creative Commons License 2023.10.18 0 1 1588

Menj el privát dokihoz akkor

Nekünk is először az MR-re (amiben le volt írva feketén fehéren, hogy van ott valami) azt mondta az urológus, nem egyértelmű, nem kell biopszia, menjünk vissza 3 hónap múlva.

Csináltattunk akkor privátban egy PSA-t, kb duplája volt mint a megelőző érték - na erre már azt mondta, hát igen, mégiscsak csinál biopsziát. Ami sajnos agresszív szövettannal zárult, már CT, csontscan, minden megtörtént, az orvos véleménye alapján meg csak nagy nyugodtan ülnénk a fenekünkön és kb most mennénk csak vissza hozzá.

Ne hagyd magad lerázni.

Előzmény: Adelaideee (1587)
Adelaideee Creative Commons License 2023.10.17 0 0 1587

Köszönöm hogy írtál. Szóval a lényeg hogy résen kelleme lenni ami sokszor nem egyszerű.. mert hogy is oktatathatnám ki az orvost hogy biztosan zárja ki egy esetleges daganat meglétét és küldje tovább.. (?) …. elavult protokollokban gondolkodnak sok esetben. Sajnos. 

Előzmény: Dagadt_58 (1586)
Dagadt_58 Creative Commons License 2023.10.16 0 2 1586

Szia!

Én kb. 5 éven át szedtem tamsulozint. Ez -szerintem- valami hasonló. Nem akarom a frászt rádhozni, de amit de amiket leírtál kisértetiesen haszonlít az én történetemre. (Csak nekem nem volt katéterem.) Nekem is úgy kezdődött (kb. 1 éve!) hogy iszonyúan csípett induláskor, utána már tűrhető. Óránként, mert nem ürült le. A többit olvasd itt vissza. 

Egy alapos kivizsgálást megér. Én azért kerültem a "death road"-ra, mert a nagyobbodás "betakarta" a rákosodást a tamsulozin segítségével, a PSA-m pedig 8 alatt volt ami a megnagyobbodásba vidáman belefér.

Jobb félni, mint úgy járni mint én!

Jó egészséget mindnyájatoknak!

Dagadt

Előzmény: Adelaideee (1583)
Adelaideee Creative Commons License 2023.10.15 0 0 1585

Köszönöm hogy írtál. És mennyi ideig kellett ezt a gyógyszert szedni? Abba lehet egyáltalán hagyni valaha? 

Előzmény: MGB 1967 (1584)
MGB 1967 Creative Commons License 2023.10.15 0 0 1584

Tamsudilt én is szedtem. Vérnyomáscsökkentő hatású, benne is van a leírásában. Nekem eleve alacsonyabb a vérnyomásom, amikor elkezdtem szedni, állandóan aludtam volna. Nála is levihette.

 

A katétertől kaphatott húgyúti fertőzést, az okozhat vizeléskor égő, csípő érzést.  

Előzmény: Adelaideee (1583)
Adelaideee Creative Commons License 2023.10.15 0 0 1583

Sziasztok!

Kicsit más mint a fórum címe de hátha tudtok segíteni, eligazodni.. édesapám prosztata megnagyobbodásra tamsudil-t kapott. Szedi kb 1 hónapja, 3 hétig katétere is volt, bár nem volt elakadása csak vizesedett a lába. Ez megoldódott. Nem tudom hogy ez a gyógyszer vagy valami más (pl vízhejtó) okozza de szédeleg és gyenge. Vizelet indításakor csípő érzést mond. 😓 

devzero Creative Commons License 2023.10.13 0 1 1582

A hormonterápia szokásos gyógyszere a Leuproprelin 11.25mg -hasba adják-, vagy a Politrate, intramuszkuláris - fenékbe - Richter Gedeon gyártmány.
Mindkettő 3 havonta adandó. Teljes lista: https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/leuprorelin-containing-depot-medicines-article-31-referral-annex-i_hu.pdf

Javaslom még átnézni  dr. Ágoston Péter előadás diáit:
   https://onkol.hu/wp-content/uploads/2019/10/12_Urol%C3%B3giai-daganatok-onkoter%C3%A1pi%C3%A1ja.pdf

Előzmény: János55 (1577)
pusztafaszi Creative Commons License 2023.10.13 0 0 1581

Személyesen voltam. Időpontot online tudsz nála foglalni,viszont kunzultáció csak személyesen lehetséges.

Előzmény: János55 (1580)
János55 Creative Commons License 2023.10.13 0 0 1580

Szia, valamiért elsiklottam a hsz en, a Dr. Ágoston Péterre rákerestem, az Istenhegyiben rendel, ha jól látom, de nekem 300 km lenne személyesen. Te személyesen voltál? Úgy értem pl online konzultáció esetleg?

Előzmény: pusztafaszi (1562)
Diótörő Creative Commons License 2023.10.12 0 0 1579

Én a sugárkezelésbe éppen ezért nem mentem bele, mert féltem a mellékhatásoktól.

Hogy hasmenés lesz, vagy bármi kisebb gond, az még elmegy, de a húgycső szűkületből nem kérek, mert 7 hónapig volt bennem katéter és az nem élet.

Volt hogy éjjel arra ébredtem, hogy üres a zacskó, kimentem a klóra és akkor ott beindult, de nyöszörögtem, annyira fájt.

Na most ha bombázzák azt a kis bent maradt húgycső részt, ami a kimetszett prosztatán keresztülmegy, akkor olyan szűkület léphet fel, hogy esetleg örökre katéterrel élhetek.

Éppen eleget üldögéltem az urológia előtt és láttam, hogy otthonokból hoznak élőhalottakat katéter cserére. És ezt örökké kell csinálni.

Mostanában kb. másfél havonta megyek PSA-ra, ami ha szép lassan, de emelkedik, de a doki szerint ez elmehet 2 fölé is !! Kétlem.De ez van. Mi ezt fogtuk ki.

Előzmény: Dagadt_58 (1576)
Dagadt_58 Creative Commons License 2023.10.11 0 1 1578

Szia!

Én eddig 2 féle injekciót kaptam. A Firmagon első adagja 2 db injekció hasfalba, azután havi 1 szintén hasba. Ezek kissé kellemetlennek. A másik valami Depot, azt tomporba adják, és van havi és negyedéves kiszerelés is. Az -nekem- meg sem kottyan. Egy-két mellékhatás más a kettőnél. A fimagonnál a hideg rázott, és csontfájdalmaim voltak a régi törések helyén, ezzel a másikkal időnként kezem-lábam fáj, és néha szédülök. Ez van. Ja és nekem felírták, elsétáltam a patikába, vissza és beadták.

Dagadt

 

Előzmény: János55 (1577)
János55 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 1577

Köszönöm a sok segítő infót, így legalább felkészülök a várhatókra.....a HT az otthon is szedhető gyógyszer, vagy injekció, amiért szintén be kell járni?

Előzmény: devzero (1575)
Dagadt_58 Creative Commons License 2023.10.11 0 0 1576

Szia!

Két apró információ:

 - Egy orvos mesélte, hogy urológus kollégája mikor prosztatarákos lett, semmilyen kezelést nem vállalt, inkább ÉLT pár évet, és leadta a szerelést, mert Ő látta a mellékhatásokat.

 - A prosztatarákos emberek közt az átlagnál sokkal magasabb az öngyilkosok száma. 

Így hogy "beleestem" mindkét pontban foglaltakat maximálisan megértem, és még valamilyen szinten egyet is értek vele. Most az ellen küzdök, hogy valami pszihiáter leszedáljon, és egy boldog zombit csináljon belőlem.

Mindenkinek sokkal jobbakat!

Dagadt

Előzmény: pusztafaszi (1554)
devzero Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1575

A sugárkezelés nem terheli meg az embert, nekem semmiség volt. Jó sokan lesztek, sokat kell várakozni. Minden napon ugyanazokkal találkozol, érdemes összehaverkodni a sorstársakkal. A végén már hiányozni fog :-)

Előzmény: János55 (1573)
devzero Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1574

Az OOI-ben kétféle külső sugárkezelő gépet használnak prosztatára. Az egyik fajta - Truebeam - kisebb intenzitással, 30-40 alkalommal végzi, a másik, a Cyberknife, sokkal kevesebb (10 körül) alkalmanként nagyobb dózissal. Magyarországon nincs protonbesugárzás, tudtommal avval egy hét alatt leadják az adagot. 

Előzmény: János55 (1565)
János55 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1573

Köszönöm! Nekem nagyon sokat segítenek ezek a tanácsok! Rendesen magam alatt vagyok.......

Előzmény: Dagadt_58 (1572)
Dagadt_58 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1572

Szia!

Elötte van úgynevezett top CT. Ott kaptam a tetoválásokat. Oda tele hólyaggal mentem mire közölték, irány pisilni, ez túl tele. Én kiengedtem az egészet, így volt félig telt. Kezelés előtt mindig pisi. Én csak 28x2,5 Gray-t kaptam, + a nyirokcsomókra, +az ondóholyagra,+ a medencefalra. Azután hazáig valahogy kibírtam. Akkor óránként pisi. Terápia után kb. 6 hét alatt félnormálisra csökkent.

Kitartás! Megéri!

Dagadt 

Előzmény: János55 (1570)
pusztafaszi Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1571

Biztos,hogy gond nélkül kibírod! Egy-egy kezelés kb 10 perc!

Előzmény: János55 (1570)
János55 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1570

Köszönöm a biztatást! Remélem valahogy kibírom.....a módszereddel próbálom majd.

 

Előzmény: pusztafaszi (1569)
pusztafaszi Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1569

Én is pont 60 km ről jártam de saját kocsival. Előtte itthon pisi-kaki,érkezéskor csak kaki,mert üres hólyaggal nem kezelnek. Olyankor várni kell. Nem biztos,hogy hasmenésed lesz mint nekem,voltak ott velem akiknek az ég világon semmi mellékhatásuk nem volt.

Előzmény: János55 (1568)
János55 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1568

Hát ez f...a. 60 km-ről bejárni vonat busz stb. A mellékhatások ha jönnek - vizelés, széklet stb  ...nem tudom hogyan fogom megoldani.....Nálatok ez hogyan történt?

Előzmény: pusztafaszi (1567)
pusztafaszi Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1567

Egymást követő napokon,kivéve a hét végéket.

Előzmény: János55 (1565)
pusztafaszi Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1566

Így van,nem lehet tőle szabadulni gondolatban sem,sőt gyakran az álmaimban is jelen van!

Előzmény: Dagadt_58 (1564)
János55 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1565

A sugárterápiát ahogy olvasom a Hsz ben 30-40 alkalommal adják. Ez egymást követő napokon folyamatosan megy?

Előzmény: Dagadt_58 (1563)
Dagadt_58 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 1564

Szia!

Ennek a félelemnek (PSA frász) már van valami külön diagnosztikai megnevezése. 

Aki nem élte át nem tudja mi a különbség az élek és a létezek közt. A pszichológus sem veszi az adást, épp csak kapizsgálja. Nem igazán tud velem mit kezdeni! Tőlem kérdezte mit szeretnék elérni. Én csak azt mondom ÉLNI! (És persze mindig idejében elérni a wc-t!) Én úgy próbálom modellezni, mint aki rokkerkocsiba kényszerült. Kb ugyanaz.

Megette a fene az egészet!

Jobbakat mindenkinek!

 

Dagadt 

Előzmény: pusztafaszi (1554)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!