Keresés

Részletes keresés

Jani301 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51113

Az még hagyján ,de be sem tölt ,sajnos . Most vettem észre .

Előzmény: TROMF22 (51111)
kozso1 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51112

Nem. Kettő kés lesz. Ötven cm/db. 

Előzmény: CNC guru (51110)
TROMF22 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51111

Elnézést az OFF -ért, de sokan vannak itt akik párhuzamosan látogatják a két oldalt:

mi történt a sárga (hobby CNC Fórum) oldallal?

Nem sikerül belépni. Vagy csak béna vagyok?

 

 

CNC guru Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51110

Jól értem?

 

4000-el forgatsz egy 1 méter körüli kést...???

 

Még 50 centinél is 200 m/s a kerületi sebesség, az majdnem hangsebesség. Egy bilivas késnél, trágya csapágyazásnál ha ez elszáll, még a szomszéd faluban is hosszában szúrja át a bikát az istállófalon keresztül, ez életveszélyes.

Előzmény: kozso1 (51109)
kozso1 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51109

Ilyen rögzítést eddig csak zárt csapágyházba láttam, de laikus fejemnek tetszetős.

 

toothgaabor

 

Szerintem az ipszilon csapágy is megfelelne, elvileg a csapágyházak a burkolat felett lennének.

Amúgy abból a gyári fűnyíró traktor tengelyből sokat nem nézek ki, arra a célra amire én használnám.

Illetve rövidebb is mint ami nekem kell, mert a vízszintes tengelyű motor ékszíjtárcsája is kb. 10cm.re van a talpától. Így rövid lenne a tengely.

 

Gaborkik

 

Kettő tengely lesz, mert a benzinmotorom pörög közel 4ezret. Amennyiben 1méteres kést tennék gyors lenne, így kettő ötven cm. körüli lesz.

 

Egyébként igen. Legjobb lenne egy esztergályost keresni és elkészíttetni egy ide való tengelyt. Tudnám, hogy találok normális szakit és sikerül is a dolog esetleg....

Sajnos a környékben nem igazán van olyan esztergályos akihez oda mennék, hogy ezt, vagy azt csináljon meg.
Legutóbbi esztergályossal való dolgomat leírnám. Vas kereskedésbe ahol szoktam időnként ezt, azt venni kerestem vastag falu csövet a kertigép rúdjához amibe forog a vonószem. Nem volt pont passzoló. Mondja a főnök, hogy vegyem meg azt ami 1mm.rel kisebb átmérőjű és
szól az esztergályosuknak, az belepiszkál és jó lesz. Majd adjak egy ezrest az esztergályosnak. Szólt is az esztergályosnak telefonon. Mondta, hogy menjek nyugodtan be a műhelybe lebeszélte az emberrel.  Az esztergályos közölte, hogy ma nem jó neki, menjek vissza másnap, visszaautóztam, lemérte a csövet, majd kivette a vastag falu csőből amit kellett. Adtam neki egy ezrest, erre az volt a válasza, h kávézott ma már, mit képzelek, h egy ezressel kiszúrom a szemét. Kettő db. ezresembe került. Elvileg a főnök lebeszélte az egy ezrest, ez bosszantott. Nem próbáltam bele a hüvelybe a forgót. Otthon vettem észre, hogy nem megy bele. Visszaautóztam, megvettem a vastagabb csövet, végigvágtam flexxel, összeütöttem, ezt addig ismételtem amíg el nem értem a számomra megfelelő méretet, majd összevarrtam. Azóta is remekül szolgál. Ilyenek után nem szívesen megy az egyszerű halandó "szakemberhez"  

vaskukac Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51108

Jogos a két pont az üzemelési körülményekkel kapcsolatban.

Létezik normálisan tömített kivitel Y csapágyból is, nem feltétlen kell egyedi gyártás. 

Ki mit szeretne...

Előzmény: toothgaabor (51104)
toothgaabor Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51107

Mondom ezt úgy, hogy én kb 20 éve már készítettem 5 késes, 3800mm vágószélességű vontatott fűnyírót, meg 3 méteres rz szárzúzó másolatot az utolsó csavarig bezárólag, nagyjából tudom miről beszélek.

Előzmény: Gaborkik (51105)
toothgaabor Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51106

Egy fűnyíró traktorban is van 8-10 le motor,  de nem az a lényeg. Akár 1m-es kés is van alatta, ugyanez az agy. Az információ könnyen elérhető, ha tudjuk mit akarunk. Vannak dolgok, amiket már nem kell feltalálni, csak alkalmazni.  Mondjuk nem tisztem meggyőzni senkit, meg fogja oldani valahogy.

Előzmény: Gaborkik (51105)
Gaborkik Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51105

Bennem az a kérdés merült fel, hogy a méreteket nem igazán tudjuk. A linkelt gyári késagyak kisebb fűnyírótraktorokra vonatkoznak. Ahogy látom ez egy vontatott szártépő lényegében, a félkések is erre utalnak és a kb 10 lóerő egy tengelyre jut, nem háromra. Én körül néznék youtube-on a DIY bushog build címszóval és meg lehet nézni milyen csapágyazással készülnek ezek.

Előzmény: toothgaabor (51104)
toothgaabor Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51104

Egy fűnyíróról van szó emberek! Az aljára feltapad a por, a sár, a (nedves)fű, a kutyaszar. Az y csapágynak itt nincs létjogosultsága. Egy könnyen szerelhető, viszonylag zárt alulról (labirint jellegű) fedéllel ellátott csapágyházra van szükség. Nem kell itt feltalálni semmit, semeddig nem tart elkészíteni egy a helyére passzoló talpas csapágyházat a megfelelő méretekben (persze ha van hozzá eszköz is). Aztán kell hozzá megfelelő minőségű tengely is, a fűnyírókésnek megfelelő vég kialakítással. Ja, hát az egyedi gyártásban már pénzbe kerül. Viszont gyakorlati tapasztalat, hogy a kísérletezés, az ismeretlen felfedezése még több pénzbe van.

Tokkal- vonóval:

https://funyirotraktor.hu/mtd-kesagy-kestengely-kestarto/1156-mtd-cub-cadet-kesagy-g200-.html

 

Gaborkik Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51103
Előzmény: kozso1 (51102)
kozso1 Creative Commons License 2024.03.20 0 0 51102

Én csak ezt a hernyócsavaros dolgot látom mindenhol. Milyen rögzítési mód van még?

Előzmény: rferi (51101)
rferi Creative Commons License 2024.03.18 0 0 51101

Ezekből az Y csapágyazásokból minden méretnél van legalább három fél e tengelyre rögzítési mód -azaz csapágy belső gyűrű. Létezik olyan is, ahol nem hernyócsavarral rögzíted a csapágyban a tengelyt!

Nézz utána, mifélék vannak, a keresési kifejezés az "Y csapágyazás".

Előzmény: kozso1 (51099)
ksanyi52 Creative Commons License 2024.03.17 0 0 51100

Nem a bolttal van a baj, hanem az utángyártott vackokkal. Különben a tengely is lehet úgy tervezni hogy ne tudjon fellazulni.

Előzmény: kozso1 (51099)
kozso1 Creative Commons License 2024.03.17 0 0 51099

Ide a talpasat szerintem nehezebb lenne beépíteni. https://kephost.net/p/MTE1NzA2Mw.jpg

Egyébként miért kell egyszerre a rosszat feltételezni az általam felkeresett boltról?!

Bementem, kértem a csapágyat, kihozta, kérdezte, hogy mire lesz, mondtam. Erre az volt a válasza, hogy ő nem javasolja, gondoljak bele, hogy a normális szártépőkön is mekkora szöghajtás van, szerinte tartósan nem rögzítenék a hernyó csavarok, mert ha kap ütéseket is a tengely, akkor fellazulhatnak.

Mondjuk nekem sincs túl jó tapasztalatom az ilyen tengellyel, kúpos hasítóra tettem áttétel lassító tengelyhez, de többször igazán izomból utána kellett húznom, hogy beálljon, mert mindig lazult.

 

 

toothgaabor

 

Az általad linkelt csapágyház igencsak a koppintott utánzata a svéd neves márkának!  Nem tudom, hogy mennyibe kerülhet a gyári, de az ilyen oldalak által forgalmazott termékek minőségével képben vagyok. Tavaly nem egy henger szettet rendeltünk fűkaszára, lógtak a csapszegek a dugattyúkban. Több márkát is próbáltunk. Az ilyen oldalról rendelt főtengely hajtókarát megütve már új korában is csengett.

 

Egyébként olcsóbb is lenne egy ilyen tengely, egyszerűbb is beépíteni, de számomra rövidek.

Én is hasonlót készítek mint ez: https://maquinac.com/productos/desmalezadora-kcm-genesis-datv1000/

Jól látható, hogy már a fűnyíró házának a tetejétől az ékszíjtárcsáig mekkora a hossza. Az a 18centi teljes hossz kevés lenne.

 

 

toothgaabor Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51098

 

"Lehet,  h egyszerűen azt választom,  én is akkor láttam ezeket,  mikor már belefogtam a jelenlegi dologba. Illetve gyengéllem kissé őket. "

Ha egy svéd neves márka, nem fél a 80 centis késhez ezt beépíteni, akkor te miért? A kínai csapágyakat el kell felejteni, én már lassú fordulatú alkalmazásokhoz SEM veszem meg. Ha meg jó minőségű lenne, akkor az is drágább lenne. Amúgy a járatos méretű csapágyak a neves márkákból sem drágák.  Nem igazán értem, ha van valamire kész megoldás elérhető áron miért kell feltalálni a spanyol viaszt?

Előzmény: kozso1 (51096)
Vetesi75 Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51097

Nem. A talpas kivitelben egyszerűbb építeni vele. (Ha már házibarkács, használjuk ki a lehetőségeket. Jól jegyezd meg: Nem függünk a kereskedő éppen aktuális árukészletétől - legyen szíves azt készleten tartani, amire az adott pillanatban szükségünk van...  -megrendelni mi is megtudjuk! -máshonnan!  :)  )

Előzmény: kozso1 (51096)
kozso1 Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51096

Vetesi75

Erre gondolsz?

https://www.onlinecsapagy.hu/termekeink/16036_csapagyegysegek_ucf_egysegek/ucf_208_kbs_tpr?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwhtWvBhD9ARIsAOP0Gogbtbpb-AXINF8uAXby1bLxz40iMxwnPjYK5fAblnnzWi6jKNCKmiAaAokwEALw_wcB

 

Ilyent tettem volna,  de a csapágyboltos lebeszélt róla,  szerinte kilazulna a tengelyt rögzítő csavar ilyen jellegű gépezetnél. 

 

Toothgaabor

Lehet,  h egyszerűen azt választom,  én is akkor láttam ezeket,  mikor már belefogtam a jelenlegi dologba. Illetve gyengéllem kissé őket. 

 

Ez egy lengőkéses RZ jellegű valami lesz ha összejön. 

 

 

Egyébként úgy néz ki,  h az első összerakást elkapkodtam. 

Ma kicseréltem a ferde hatásvonalúakat mélyhornyúra.

Most nem melegszenek. Ezek se nagy számok KBS. névre hallgatnak. Majd kialakul,  h mi,  hogy sikerül...

Köszönöm mindenkinek a tanácsokat!

 

Ez egy egyedi monyák valami lesz. Egy 13lóerős Zongshen motort tervezek venni rá. Kettő  lengőkéses tengellyel.  

Hátulra kap kettő bolygó kereket,  meg persze lemez borítást. A szüleimnél nagy a kert. A tavalyi évet végig damilosoztam, idén ezzel szeretném megoldani. 

 

 

https://kephost.net/p/MTE1Njg1MQ.jpg

Vetesi75 Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51095

Aki ekkora gépet tart fenn az nem zsebkendőtelken nyírja a füvet, ezért célszerűen csak egyszezonos nagykarbantartási időintervallummal kalkulál. Annyit biztonsággal elfut egy ZKL vagy RADAX is, de következő szezonra a márkásabbat sem hagynám benne, mert tuti, hogy akkor fog beállni, amikor a leégetőbb szükség lenne rá... (célnak megfelel, költséghatékony, stb.)

Előzmény: rezgaras (51092)
toothgaabor Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51094
Előzmény: kozso1 (51085)
ksanyi52 Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51093

Pedig egyszerű, egy lötyögős Ruszki csapágy bőven megteszi.

Előzmény: rezgaras (51092)
rezgaras Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51092

"biztosan nem venném meg bele a Koyo-t vagy az SKF-t."

 

Ezt most nem értem.

Előzmény: Vetesi75 (51091)
Vetesi75 Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51091

Csapágy rendellenes melegedését sok minden okozhatja. Akár a túl sok kenőzsír is, de ha a felesleg  tud valahova távozni, akkor az nem tartósan fennálló probléma.

Közös jelenség ilyenkor, hogy elvész a csapágyhézag és önmagát kezdi el  tönkretenni a csapágy. Származhat beépítési pontatlanságból, egytengelyűségi hibából, üzem közbeni tengely kihajlásból és még ezernyi dologból.

Én biztosan nagyhézagú (C3) mélyhornyú (6000-es széria) golyóscsapággyal szerelném és biztosan nem venném meg bele a Koyo-t vagy az SKF-t... ( És nagy valószínűséggel a peremes csőcsapágyházat is mellőzném, mert nehéz jól elkészíteni - ilyen helyre a beálló Y-csapágyházat részesíteném előnyben.)

Előzmény: kozso1 (51090)
kozso1 Creative Commons License 2024.03.16 0 0 51090

Először is, köszönöm a véleményeket, javaslatokat.

 

halaloszto

 

Készítettem lemezből jó passzos alátét szerű porvédőket, ezekre bíznám a por védelmet, illetve, hogy a csapágyakhoz menjen a benyomott zsír.

Lehet kóvályognak így a golyók és ezért zajos, bár kézzel mozgatva semmi kotyogást nem érzek, bár ettől még elképzelhető, vagy simán kinyomja a zsírt a csapágy ahogy elindul.

 

mérnökferi

 

Lehet, hogy újra golyóscsapágyakat teszek és ezek mellé beteszem a most bent lévő általam készített lemez alátétet, hogy ha tényleg fű tekeredne oda akkor ne legyen gond. (Az e-mailjét megkaptam, köszönöm, de időm se nagyon volt visszaírni akkor, aztán meg ki is ment a fejemből)

 

 

Megmondom úgy ahogy van, hogy ez egy általam mókolt csapágyház, de sok időt szántam rá és még ennél is nagyobb lelkesedéssel készítettem :)

 

Azt mondjuk még mindig nem tudom, hogy a melegedés miért is lépett fel a mély hornyú csapágyaknál. Olyan könnyűnek éreztem összerakás után a tengely forgását kézzel, mintha ház nélkül forgattam volna őket. A tengely gyári körfűrészé volt 35.mm. A csapágyházat én készítettem rá, oly módon, hogy kupakokat  eszkábáltam és ezek tartják bent a csapágyakat.

 

 

 

Jani301 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 51089

Igen ,én is erre gondoltam először .

És még az egytengelyűség hiánya is felvetődhet .

Egyik mélyhornyú lehetne csak fixen beépítve hossz irányban ,a másiknak kellene némi szabadságfok akár rúgóval terhelve mint az asszinkron motoroknál .

De hát vaktában találgatunk azért .

Előzmény: mérnökferi (51087)
halaloszto Creative Commons License 2024.03.15 0 0 51088

Nem szembe rakta őket, sem háttal. Olyan elrendezést használ, ahol mindkét csapágy egyfele néz. Ha nincs axiális erő, akkor nincs ami nyomás alatt tartsa a csapágyat, kóvályognak a golyók. 

Előzmény: mérnökferi (51087)
mérnökferi Creative Commons License 2024.03.15 0 0 51087

Szerintem szorul a csapágy, nem jól illesztetted!

Előzmény: kozso1 (51085)
mérnökferi Creative Commons License 2024.03.15 0 0 51086

Nekem több hasonló gyári gépem van, sima golyóscsapággyal szerelve. Nem lép fel ott olyan axiális erő, ami miatt ne lenne jó az egyszerű csapágy! Én egy sokkal fontosabb dologra hívnám fel a figyelmet: szimmering+mechanikus védelem a szimmeringnek! Amelyiknek ez utóbbi nem volt gyárilag megfelelő, annak készítettem, mert a feltekeredett fű tönkre vágja a szimmeringet! A mechanikus védelmet úgy képzeld el, mint két szembefordított pohár, ami egymásba megy, így nem tud a fű bejutni a szimmeringhez!

Előzmény: kozso1 (51085)
kozso1 Creative Commons License 2024.03.15 0 0 51085

Szóval.

Egy hasonló eszközt készítek mint ez: https://maquinac.com/productos/desmalezadora-kcm-genesis-datv1000/

Annyi, hogy az enyém két késes lesz.

Azért valamennyi axiális erő lesz, mert én lengőkés félét szeretnék tenni rá, annak meg ugye van combosabb tartója. Bár lehet, hogy ahhoz is elég a sima golyóscsapágy. Esetleg nem egyet tennék, hanem kettőt egymás mellé, tehát összesen négy darabot.

 

Először mikor összeraktam Koyo sima golyóscsapágyakkal pár perc forgatás után már olyan melegnek éreztem a tengelyt, hogy nem tudtam megfogni kézzel a csapágyak mellett. Vajon ez normális? Vagy bejárja magát és alakul?  Akkor újra teszek sima golyóscsapágyakat.

Hostya Creative Commons License 2024.03.15 0 1 51084

Ez lemaradt...

Azt az embert kérdezd meg aki a ferde hatásvonalú csapágyat,  (amin többnyire nincs porvédő) javasolta egy fűnyíró tengelyhez..  -ő biztosan tudja-  :)

Előzmény: Hostya (51083)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!