Keresés

Részletes keresés

stiglinc Creative Commons License 2005.06.17 0 0 36
Vagy ismerőstől gyökeres tősarjat kérni... (A faiskolás is csak kb 3 év múlva kezd normálisan teremni.)
Előzmény: Évi5 (35)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.17 0 0 35

Szia Mad árka!

Ha nincs mókus aki ültessen mogyorót, kénytelen vagy kertészetből venni egy fácskát. Internetes áruházban láttam mogyorót, ezer forint alatti áron árulják. Helyi kertészetben nem lehet esetleg kapni?

Esetleg a piacon be lehet szerezni egész mogyorót, és azt elültetni.

Szívesen venném, ha írnál pár őshonos növényről jellemzést, lehet a mogyoróval kezdeni.

 

 

Előzmény: Mad árka (32)
Mad árka Creative Commons License 2005.06.17 0 0 34
Hát, én akárhogy imádkoznék, biztos, hogy nem nőne "csak úgy" egy ide. De ha tudsz egy tuti receptet, elmormolom mantrának :).
Előzmény: padlock (33)
padlock Creative Commons License 2005.06.17 0 0 33
Mogyorót? Venni? Nem tudom. Nekünk magától nőtt egy csomó, feltehetően a mókusok feledékenységének köszönhetően. :) A legnagyobb már akkora, hogy borzasztó. Még jó, hogy lehet metszeni :)
Előzmény: Mad árka (32)
Mad árka Creative Commons License 2005.06.17 0 0 32

Sziasztok!

 

Ez lesz az első hozzászólásom itt. Nagyon örülök a topiknak, bár ahogy elnézem, voltak/vannak definíciós gondok. Amennyire érzem, ez inkább egy negatív meghatározású hely, tehát itt a nem "trendi" növények lesznek terítéken.

 

Ha már a különböző növényültetések szóba kerültek, szerintem nemcsak a talajt érdemes figyelembe venni, hanem a helyet, ahol élsz. Nyilván teljesen más a környezet, ha valaki az Alföldön lakik, mint ha mondjuk a Szigetközben. Tudom, hogy ezzel feltaláltam a spanyolviaszt ;-).

 

 

A mogyorót eddig még nemigen láttam itt szerepelni, úgyhogy megemlítem. Ha túlesek pár tétel kidolgozásán, akkor begépelek róla egy jellemzést. S gondolkozom, hogy a kertünkbe ültetek. Hol érdemes venni?

stiglinc Creative Commons License 2005.06.17 0 0 31

Az aranyesővel igazad van, az a mérgező (Laburnum), a másikat én kerti aranyfaként (Forsythia) említettem a végén. Az a felsorolás teljesen a kis könyvből van bemásolva, lehet, hogy cserjének is lehet nevelni, metszegetve.

 

Például az is szempont lehet az ültetésnél, hogy van-e gyerek a családban és akkor mérgezőt ne, szúrósat is csak messze a játszóhelytől, stb.

 

Egyébként nem én, hanem zebrina szeretne ültetni ilyen dolgokat, nem tudom olvassa-e a tanácsaitokat?

Előzmény: padlock (29)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.17 0 0 30

Üdvözöllek Tudom kicsim!

 

Elnézést, teljes mértékben igazad van, a tatárjuhar is őshonos. Örülök, hogy ellátogattál erre a fórumra, több fórumban is olvastam már hozzászólásaidat, tudom, hogy nagy természetkedvelő és -védő vagy.

Nagyon örülnék, ha megosztanád velem(velünk) tudásod.

Előzmény: Törölt nick (26)
padlock Creative Commons License 2005.06.17 0 0 29

Én értettem, hogy gondolod, stiglinc, csak mivel a topic az őshonosságról szól, azért kezdtem sorolni.

Hogy kertbe én mit ültetnék, az attól is nagyban függ, hogy mekkora az a kert. A felsoroltjaid közül a tatár juhar, a színes virágú akácok, a berkenyék és az ezüstfa nem nő meg túl nagyra. A mezei juhar igen, de csak lassan. A többi viszont hatalmas lehet, jó nagy kert kell hozzá, szerintem. Inkább parkokban találkozni velük.

A bokroknál már inkább ízlés kérdése a dolog. Nálam nyerő a kékszakáll - viszont nem őshonos.

Ja, és még valami. Az aranyeső (Laburnum anagyroides) egy fa. Levelei hármasan összetettek, virága olyan, mint az akácé, csak sárga. Amire te gondolsz, az az aranyvessző lehet (Forsythia). Bokor, tavasszal, mintha sárga lenne az egész a sok virágtól. Nem kötözködés, csak hogy tisztázzuk, ki mire gondol. Végülis a magyar neveknél nem akkora nagy a pontosság. Pont ezért találták ki a latint :)

Előzmény: stiglinc (25)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.17 0 0 28

Bocsi, bocsi, bocsi!

Én írtam félre. (Értettem én, hogy mi a szándékod, de a válaszomban én írtam rosszul.)

 

Ismételten:

Stiglinc-féle feladvány: Melyik őshonos? Kérnénk szépen róla leírásokat, ha valaki ismeri őket:

 

Fák: mezei juhar, tatár juhar, bálványfa, nyugati ostorfa, ezüstfa, tövises lepényfa, rózsás akác, közönséges akác, japánakác, lisztes berkenye.

 

Cserjék: gyalogakác, sóskaborbolya, borsófa, júdásfa, kékszakáll (félcserje, alacsony) pukkanó dudafürt, vörösgyűrű som (ősszel gyönyörűen színesedik), egybibés galagonya, ezüstfa, homoktövis, aranyeső (mérgező), közönséges fagyal, szürke lonc, ördögcérna, narancseper, sudárzsálya (félcserje), jezsámen, hólyagvessző, cserjés pimpó, kökény, tatár cikkszár, vadrózsa, közönséges orgona, tamariska (egyik kedvencem), illatos barátcserje.

 

A helyes válaszadók közül kisorsolunk 1 db írásbeli válonveregetést.

 

Előzmény: stiglinc (25)
padlock Creative Commons License 2005.06.17 0 0 27
Szerintem is őshonos a tatárjuhar (Acer tataricum). Viszont van egy hozzá igen hasonló nem őshonos dolog, az Acer ginnala. Meg nem mondom, mi a magyar neve :) Ez most kútfőből van, majd lecsekkolom :)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.16 0 0 25

 

 

NEM, NEM, NEM

 

Én nem azt mondtam, hogy őshonos, hanem, hogy arra a területre alkalmas.

 

Azért tettem ebbe a topicba, hogy majd itt a hozzáértők megmondják, melyik őshonos, melyiket ajánlják vagy se!!!

Előzmény: Évi5 (20)
Merci! Creative Commons License 2005.06.16 0 0 24
Igen, illatos. Megnéztem a jezsáment és tényleg az. Köszi.
Előzmény: FRODO (19)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 23
A bálványfa nem őshonos, ráadásul az allergiások se szeretik pollenje miatt. Kínai eredetű, és ahogy írtad, piszkosul terjed. Zebrina, ilyet ha lehet, ne ültess a kertedbe!
Előzmény: padlock (14)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 22

Szia padlock!

 

Igen, érdekel, hogy melyik őshonos. Párról én is tudom, de segítség mindig jól jön!

 

Előzmény: padlock (14)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 21

Mindig bajban voltam a képek beillesztésével, sose oda került a szöveg, ahova én akartam.

Az első fénykép a mezei juhar, a második a tatárjuhar.

Bocsi!

Előzmény: Évi5 (20)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 20

Zebrina!

Stiglinc ajánlott pár őshonos növényt, mely napos, kötött talajra jó. Ezekből válogatnék párat, melynek leírnám főbb jellemzőit.

 

Mezei juhar

10-15 m magasra megnő, de még jó talajon is lassan nő. Sarjakat hoz, így bokrossá vállhat. Ha ilyen ültetsz a kertbe, az ükunokád is körülötte fog szaladgálni, 200 évig is elélhet. Áprilisban virágzik. A levele osztott, világos zöld színű, ősszel vajsárgára változik.

 

 

Tatárjuhar

Tudomásom szerint nem őshonos, kínai eredetű. Nagyobbra nő meg, mint a mezei juhar. Ősszel vörössé változik a levele.

 

Előzmény: stiglinc (7)
FRODO Creative Commons License 2005.06.16 0 0 19
Szerintem jezsámen (Philadelphus coronarius). Illatos?
Előzmény: Merci! (13)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 18

Vegyük a 2000 éve itt élő fajokat őshonosnak, ahogy quess.who írta hozzászólásában.

 

Célom ezzel a fórummal az lenne, hogy megismerjük az eredetileg is itt élő fajokat, hisz teljesen háttérbe szorultak. Én nem vagyok szakértőjük, párat ismerek, de remélem, tanulhatunk egymástól.

 

Egészen másként nézi meg az ember az útszéli bozótost, városszéli dzsindzsást, ha felfedezi, hogy van közte berkenye, kökény, galagonya, szil, stb. Kicsit hagyományőrzés is lenne ez a fórum.

Merci! Creative Commons License 2005.06.16 0 0 17

Köszi, akkor beteszem a Milyen növény?-be

Nem tudom mekkora, tavaly kaptam 2 tövet ajándékba. Még nincs habitusuk, csak ezek a gyönyörű virágok.

 

Viszont akkor megtaláltam a galagonyát nálunk - őszi kép nincs még :)

 

január 1-én

 

május 11-én

Előzmény: Évi5 (16)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 16

Szia Merci!

 

Tudomásom szerint a galagonya összes változatának a levele fogazott szélű, karéjos. (Sőt, tüskés is!) Így a te növénykéd valami más lehet. (Hátha más meg tudja mondani, hogy mi.) Mekkora? Fa vagy inkább bokor?

 

 

Előzmény: Merci! (13)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.16 0 0 15

Annyira édes vagy, mikor értetlenkedsz! :-)))

 

Lehet, hogy én vagyok itt az egyetlen, de én hősiesen bevallom, most így hirtelen nem biztos, hogy fel tudnám sorolni azokat a növényfajokat, amik 2000 éve itt élnek. Sőt, lehet, hogy egy adott növényről nem bírnám megmondani, mióta él a Kárpát medencében.

 

Miattam van ez a topic és olyanok tanácsát várjuk, mint te! :-)))

Előzmény: -guess.who- (12)
padlock Creative Commons License 2005.06.16 0 0 14
Jajj, csak bálványfát ne ültessen senki!!! Nem lehet kiirtani, terjed mint a fene.

A felsorolt fák közül szerintem a juharok és esetleg a berkenye lehet őshonos, cserjékről így kapásból nem tudom. Ha érdekel valakit utána tudok nézni :)
Előzmény: stiglinc (7)
Merci! Creative Commons License 2005.06.16 0 0 13

Sziasztok!

Évi, nálunk a kertben van ilyesmi. Ő a galagonya?

 

Előzmény: Évi5 (9)
-guess.who- Creative Commons License 2005.06.16 0 0 12

Bár nem egészen értem a topic célját, de az 1996. évi LIII. tv. (a természet védelméről) világosan és pontosan fogalmaz a 8. § (2)-ben:

"Őshonosak mindazok a vadon élő szervezetek, amelyek az utolsó két évezred óta a Kárpát-medence természetföldrajzi régiójában - nem behurcolás vagy betelepítés eredményeként - élnek, illetve éltek."

 

Innentől a ginkgo őshonossága legfeljebb csak móka lehet (hiszen a ma nálunk élő példányok mind a kelet-kínai megmaradt minipopuláció leszármazottai). :)

Előzmény: Évi5 (11)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 11

Szia endru!

Maradjunk annyiban, hogy a mostani kort vegyük figyelembe: Holocén (10 ezer évtől napjainkig) Így a Ginkó (páfrányfenyő) kiesik. Őt kínai származásúnak tartják.

De lehet szűkíteni a kört, és csak az időszámításunk kezdetét vegyük figyelembe. (Őszintén szólva, nem vagyok annyira jártas a növények pontos eredetének idejével kapcsolatban. Így számomra 8 ezer év ide vagy oda, nem olyan lényeges. De szívesen veszem, ha valaki megosztja velem tudását; sosincs késő tanulni.)

De még ebbe is bele lehet kötni, hiszen sok növény van, amelyet időszámításunk után telepítettek be, de már egy egész kultúra, hagyomány épült köréje;  így őshonos fajnak tekintünk. Lehet vitatkozni. Várom az esetleges véleményeket, ellenvéleményeket.

 

Előzmény: endru (4)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.16 0 0 10

Ezek bírják a körülményeket, idézve a kis könyvből.

 

Hogy melyiket kéne, azt majd a tudorok mondják meg.

Előzmény: Mad árka (8)
Évi5 Creative Commons License 2005.06.16 0 0 9

Szia Stifler!

Minden őshonos faj jöhet, nemcsak az ehetőek. Jöhet mindenféle, direkt nem pontosítottam, hogy fű, fa, virág, stb.

 

Lehet vitatkozni, hogy mi az őshonos, és mi nem. De a lényeg az, hogy a legtöbb régi fajról nem esik szó, elfelejtődtek, csak az érintetlen erdőkben, mezőkön találhatók meg. Bejöttek a divatos tulipánfák, leánderek, angyaltrombiták, stb.

 

 

Nekem például nagyon tetszik a galagonya:

 

Tüskés ágú, megnőhet akár 5 m magas fácskává is, de lehet belőle áthatolhatatlan sövényt is nevelni. A napos helyet szereti, sok fényt. Szárazságtűrő.

 

Termését a madarak is szeretik.

 

 

 

 

Létezik már többféle nemesített változata is, de az egyszerű fehér virágzatú is csodálatos. Virágából teát lehet főzni, mely szívritmusszabályzásra és vérnyomás csökkentésére való.

Előzmény: Stifler :) (3)
Mad árka Creative Commons License 2005.06.16 0 0 8
Márminthogy ennyi akácot kéne/lehet ültetni...? :-o
Előzmény: stiglinc (7)
stiglinc Creative Commons License 2005.06.16 0 0 7

Jó ötlet volt ez a topic! Remélem parázs viták is lesznek (mi számít őshonosnak), de azért használható tanácsok is jönnek majd!

 

zebrina egy másik topicban növényneveket kért napos, kötött, száraz talajra. A méret nem számít, szemnek kellemes legyen.

Tóth Imre: Lombhullató díszfák, díszcserjék a kertben c. könyvében (1975.) van egy ilyen csoportosítás, onnan másolok be néhány nevet (a latint nem, mert annyi időm nincs), majd segítsétek zebrinát további fontos információkkal, ajánlásokkal.

 

Fák: mezei juhar, tatár juhar, bálványfa, nyugati ostorfa, ezüstfa, tövises lepényfa, rózsás akác, közönséges akác, japánakác, lisztes berkenye.

 

Cserjék: gyalogakác, sóskaborbolya, borsófa, júdásfa, kékszakáll (félcserje, alacsony) pukkanó dudafürt, vörösgyűrű som (ősszel gyönyörűen színesedik), egybibés galagonya, ezüstfa, homoktövis, aranyeső (mérgező), közönséges fagyal, szürke lonc, ördögcérna, narancseper, sudárzsálya (félcserje), jezsámen, hólyagvessző, cserjés pimpó, kökény, tatár cikkszár, vadrózsa, közönséges orgona, tamariska (egyik kedvencem), illatos barátcserje.

 

Nálam a kert száraz végében él még bodza és kerti aranyfa is.

stiglinc Creative Commons License 2005.06.16 0 0 6
Mindegyik ehető - legalább egyszer...
Előzmény: Édy Endre (5)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!