Keresés

Részletes keresés

Hawkeye Pierce Creative Commons License 2004.07.05 0 0 48

 

Tóth Mihály a brazilok ellen játszott nagyot, igaz jórészt a védekezésben jeleskedett. Talán nem sértjük meg az emlékét, ha kijelentjük, hogy a csatársorban nem ő volt a legjobbak egyike. 1949 és 1957 között 6 válogatott meccsen játszott.

Előzmény: lg18 (41)
Hawkeye Pierce Creative Commons License 2004.07.05 0 0 47

 

Czibor jobbszélsőként kezdte az anyaegyesületében, a Komáromban. Az Aranycsapat egyébként többek között azzal előzte meg a korát, hogy ösztönösen alkalmazta a helyváltoztatást, különösen a csatársorban.

Honnan is lőtte a balösszekötő Puskás a negyedik gólt a 6 : 3-on?  De Czibort is láthatjuk ugyanezen a meccsen balszélsőként többször is a jobboldalon elhúzni és beadni.

 

Czibort utólag valamelyik társa úgy jellemezte, szintén a döntő felforgatott csatársorával kapcsolatban hogy egy "bolygó hollandi" volt, mindegy volt neki, hogy hova állítják.

Előzmény: mondial (36)
Bogyó 2 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 46

Már milyen szemléletemre gondolsz? Hogy sértődöttnek látom?

Mert ennél több szemléletem nincs róla, sajna túl keveset tudok róla, pont azért.

 

Előzmény: Törölt nick (29)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 45

Pedig rohadt jó könyv...egyszer, úgy tíz éve volt nálam a könyvtárból, azóta vadásztam...végre sikerült megvenni.

 

Szerintem ugyanúgy unikum a világ futballkönyvei között, mint pl. a Moldova féle H. Kovácsos történetek.

Előzmény: Haszika (44)
Haszika Creative Commons License 2004.07.05 0 0 44
nincs meg:(

azé mondtam őt, mert ő legendás volt:)
Előzmény: lg18 (43)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 43

Azért korántsem csak Puskásnál, bár kétségkívül neki volt legnagyobb a híre (meg a pofája) :)

 

Ha megvan a "Magyar futball anekdotakincse" c. könyv, akkor ez világosan kiderül :)

 

Előzmény: Haszika (42)
Haszika Creative Commons License 2004.07.05 0 0 42
legalábbis Puskásnál általános volt:)

egyébként visszatérve Liebrich-féle vonulatra, ez a fajta megtorlás itthon se volt ismeretlen, Lóránt dettó ugyanez volt, ő se tűrte ha vki packázott vele - volt h a 'tejfelesszájú' Tichy enyhén szólva megszívatta a pályán, és Lóránt pipától duzzadó fjjel úgy lerúgta ahogy kell, és Bozsik Cucu mondta neki h oda se neki, ő már csak ilyen, aztán csapattársak lettek később...
Előzmény: lg18 (37)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 41

jójó, tudom, hogy barátok voltak, úgy értem, hogy nem barátság miatt, hanem az összeszokottság miatt játszott :)

 

Amúgy a Budait az egész VB alatt "fúrta" a Sebes.

Csak Korea és Uruguay ellen tette be...utóbbi meccsen is csak azért, mert a Tóth II. megsérült a Brazilok ellen....

Tóth II. amúgy kétszeres, Tóth Mihály 3-szoros válogatottként érkezett a VB-re...

 

Szerintem a Sebes túlságosan zseniális akart lenni, mindent meg akart kavarni, okosabb akart lenni önmagánál is. Ez igen nagy probléma volt! És nagyon rosszat tett a csapategységgel

Előzmény: mondial (40)
mondial Creative Commons License 2004.07.05 0 0 40

legendás barátok is voltak, Budai csak Kocsis miatt került a Honvédba pl

 

de nagyon érezhették egymást, ez nagyon igaz

Előzmény: lg18 (39)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 39

nem barátság, összeszokottság...

Marha sokszor látni: Kocsis szökteti Budait, Budai beível, pontosan Kocsis fejére, aki bólint és gól.

 

Kocsis góljainak minimum a feléhez Budai adta a gólpasszt. És ez abszolút nem elhanyagolható dolog!

 

Múltkor volt egy interjú Sándor Csikarral (kb. két hete), szintén Baló csinálta, de csak ő volt meghívva. Akkor mondta, hogy egyedül Sebes tehet arról, hogy nem lettünk világbajnokok...a csapat megkavarása végzetes hiba volt, szerinte a jól összeszokott csatársorral kellett volna játszani, és akkor nyerünk.

Előzmény: mondial (31)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 38
Nézzetek meg Csikarral egy 4-5 évvel ezelőtti interjút, sztem látszanak rajta az évek...élesebben fogalmaz, pedig lehet, hogy nem is olyan élesen gondolja.
Előzmény: Törölt nick (29)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 37
ez akkoriban szvsz totál általános volt...külvárosi faszagyerekség :) Mindenkinek beszólunk...csak itthon viszontzrika volt a válasz...németeknél más...
Előzmény: Haszika (14)
mondial Creative Commons License 2004.07.05 0 0 36

Czibor Zoli annak ellenére nem volt jó a jobbszélen, h jobb lábas futballista volt...

 

vissza is kellett cserélni a szünetben a széleket, de akkor már késő volt

Előzmény: lg18 (34)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 35

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9065992

 

Na most már legyen jó...

 

Magyar foci a két Világháború között

Előzmény: lg18 (32)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 34

Budai jobbszélső volt és rohadtul nem védő. De ezt érdemes megvizsgálni.

 

Budainál jobb jobbszélső volt Sándor Csikar és (a korábban visszavonulásra kényszerített) Egresi Béla is. De Budai össze volt nőve Kocsissal, egymás gondolatát is ismerték.

Ez volt az Aranycsapat egyik nagy találmánya egyébként: Sebes párokat alakított ki a csapaton belül. Bozsik-Puskás, Budai-Kocsis egymás gondolatát is ismerték, de a baloldali védelem (Lantos, Zakariás) is eléggé össze volt "gyúrva", mivel ők is egy klubban játszottak.

 

Vagyis, ha nem is ment a játék, rutinból még mindig megoldhatták a dolgokat.

 

Na ezt zúzta szét a VB-döntőben.

Czibor lett a jobbszélső, aki a válogatottban csak ekkor játszott ezen a szélen. Sohasem volt igazi ezen az oldalon, még annak ellenére sem, hogy gólt lőtt.

Tóth Mihály, az Újpestből lett a balszélső, aki egy hajtós játékos volt, de semmi különös. És leginkább totálisan nem volt összeszokva Puskással. Alig 6-szor volt válogatott, és egyetlen más játékossal sem szerepelt egy klubban. Cziborral ellentétben, aki azért össze volt szokva Puskással a válogatottból és a Honvédból is.

 

Emiatt

- nem volt az igazi a jobbszélünk, nem ez volt Czibor posztja

- kevésbé volt hatékony a jobbösszekötő, Kocsis, mert nem Budai játszott mellette

- Hidegkutival nem volt ilyen szempontból probléma centerben

- Puskás sérült volt, ennek ellenére lőtt két gólt, de mégsem volt az igazi

- Tóth Mihály abszolút nem illett a csapatba.

 

 

Előzmény: Bogyó 2 (3)
mondial Creative Commons License 2004.07.05 0 0 33

sztem a német dokumentumfilm reális képet festett a döntőről, továbbra is aszondom, h korrekt alkotás

 

ez a hálivudizás, meg szappanoperázás marhaság, egy német hőstörténetet dolgoz fel, meglepően önkritikusan sztem. sztem a film alapján nem tűnhet úgy, h a németek érdemelték meg a győzelmet, sőt ellenkezőleg...miért beszélnek a doppingról(őszintén erről még a magyar film sem tesz nagyon említést), miért nem mentik fel Liebrichet, miért vallják be, h les lehetett?

 

nagyon jellemző egyébként egy történet. ugye az Aranycsapatról készített 81-es filmet levetítették Németországban is. van a  filmben egy jelenet, amikor Sebes a berni Wankdorf stadionban emlékezik vissza a döntőre, sorban berakják a gólokat és mindegyiket rekonstruálja ott a pályán, h mi volt a baj. aztán a végén amikor odaér, h véget ér a meccs és felcsendül a győztesnek járó német hímnusz elsírja magát...a film állítólag óriási siker volt Németországban, azonban azt a jelenetet, amikor elsírja magát a német hímnusz hallatán szabályosan kifütyülték a mozisnézők...

 

én nem írtam semmi olyat, h ki érdemelte meg a győzelmet

 

de ha már felmerült, akkor sztem a magyarok

 

rengeteg olyan körülmény van, tán felsorolni sem lehet, ami zavarhatta a csapat felkészülését és majdnem mindenki mást mond döntő tényezőnek. ugye Czibor Zoli a 7-1-ig visszament, Sándor szerint a felállás volt a fő hiba, Sebes szerint szarul játszottunk és balszerencsénk volt, Buzánszky mindig ezzel az éjszakai dologgal jön...

 

amiben mindannyian egyetértenek, h a bíró jó hülyén vezette a meccset, a németeknek brutál mákja volt, plusz ugye ott van az eső, meg, h milyen meccseket játszottunk előtte mi és milyeneket a németek.

 

ami Puskást illeti. nem bunkóztam le, távol áll tőlem, amiket írnak róla, azok alapján a pályán kívül is kb akkora kvalitásokkal rendelkezett, mint a pályán belül. korrekt ember volt és a messzemenőkig kiállt a társaiért, Czibor pl saját bevallása szerint az életét köszönhette neki...de igazi vagány volt, aki a zrikáért nem ment a szomszédba, de ez sztem jó tulajdonság

Előzmény: Bogyó 2 (25)
lg18 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 32
Itt van egy topik a 20-as, 30-as évek magyar labdarúgásáról :)
Előzmény: haromttt (2)
mondial Creative Commons License 2004.07.05 0 0 31

Sándorral télleg az volt a baj, h nem bírta befogni a száját, mindenkinek megmondta a véleményét.

 

amúgy sztem csak ez az oka, h nem ő volt az Aranycsapat jobbszélsője. Na meg talán Kocka legendás barátságának Budaival.

Előzmény: Hawkeye Pierce (20)
mondial Creative Commons License 2004.07.05 0 0 30

Czibor a halála után kiadott könyvben:

 

"elolvastam ennek a Sebesnek a könyvét, kérlek szépen, úgy hazudik....Még a szobaleosztásban is. Azt is megkeverte ki kivel aludt, mindent, mindent. Az méregkeverő volt. Én aludtam baloldalt és jobbra a Zakariás..."

Előzmény: Hawkeye Pierce (19)
Bogyó 2 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 28

"pont ez az, sértődöttség sugárzik az összes megnyilvánulásából - és ezt nemcsak erre, hanem amiket korábban hallottam a szájából a TV-n keresztül... "

 

Sajnos én is pont így látom. Most is csak ez jött belőle elő, igazán rossz lehetett így leélni az életét. Pedig nagy legendaként emlegetik őt is, de konkrétumokat kevesebbet hallok, tudok róla. Sajnálom érte, de kár, hogy így áll hozzá, neki lehet a legrosszabb. Bár a franc tudja én hogy lennék vele...

Előzmény: Haszika (24)
Bogyó 2 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 27

Ahogy vesszük. Ha azt nézzük, hogy a második világháború egyenes következménye az első világháborút lezáró békeszerződéseknek, akkor már nem is olyan egyértelmű a dolog. És így tovább, lehet visszapörgetni, ki kezdte. Mindenesetre akkor is a már szinte teljesen megvert Németországban pl. Drezda totális lebombázása ugyanúgy háborús bűncselekmény lenne ma, mint amit a németek csináltak. Katonailag indokolatlan, csakis a bosszú vezette ártatlan civilek ellen.

Akárki kezdte, Németország akkor is romokban hevert és megint vesztesnek érezhette magát. Mondhatja ezt valaki jogosnak, de ettől még az emberek nem érezték jól magukat. Nagyon nem. Nyilván ezért  olyan fontos a vb-arany máig.

 Ezeket a dolgokat se a szovjet, se az amcsi filmekben nem reklámozták túl az elmúlt években, a német háborús film meg nem sok jutott el hozzánk, de szerintem nem is nagyon készült. Én pl. csak a kilencvenes években felnőtt fejjel láttam először olyan filmet, ahol a német katona is ember volt. Lehet, hogy volt néhány kivétel, de nem sok. Szenvedhettek ettől, ezért is sajnálom, hogy most ők is kicsit hollywoodi stílusban csinálták meg ezt.

Előzmény: Hawkeye Pierce (17)
Bogyó 2 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 26

Hm.. erről a feleség dologról nem hallottam, biztos ez? Itt se említenek semmi ilyesmit, pedig ma már tényleg lehetne. Mentek ki egyáltalán, mert a németek is csak az otthonmaradottak fényképeit mutogatták a filmben.

Na és mi lehetett a németek feleségeivel? Ha már a németekről szól a film. Vagy volt benne? Nem emlékszem.

Előzmény: Hawkeye Pierce (12)
Bogyó 2 Creative Commons License 2004.07.05 0 0 25

Értem én, de ha én csinálnék filmet az Aranycsapatról, akkor sem fényezném őket, pont ez a jó bennük, hogy egyszerű fickók és mégis zseniálisak voltak. Nem próbálnám bebizonyítani, hogy Buzánszkynak esélye lett volna a doktori címre, s hogy Puskás szerény, szófogadó fiú volt. Egyszerűen sajnálatosnak tartom, hogyha reális képet festenének a döntőről, akkor már ezek szerint nem érne annyit. Ezért mondtam, hogy kicsit szappanopera a tömegeknek, ugyanígy sajnálnám, ha az Aranycsapattal tennék ezt.

 

Grosics akadályozása? Szerintem ilyet nem írtam, a lesről igen, de nem is ez a lényeg, akkor nem értettél meg, nem mondtam, hogy azon a meccsen nem érdemelték meg a németek a győzelmet, nem emlegettem csalást stb. Játékban ott is szebben játszottak a magyarok, de persze számít a kitartás, erőnlét stb., ezekben a németek voltak a jobbak. Csak azon rágódhatunk, miért volt így, nem azért mert ez megváltoztatná az eredményt, hanem azért, hogy pontosan ismerjük a történetet, ami persze úgyse fog sikerülni.S van olyan, hogy a gyengébb nyer néha, ettől is szép a foci. Csak tényként említettem én is ezeket a dolgokat, tudom, hogy lerágott dolog és nem lehet visszacsinálni. De ez a fórum valamennyire a csontrágásról szól, beszélünk a régi dolgokról, hogy is volt, vagy hogy lehetett volna. Anélkül, hogy azt hinnénk, hogy ez bármit is megváltoztat. Beírunk olyasmit, amit lehet, hogy 20 éve olvastunk, tíz éve láttunk, de más nem biztos, hogy így van vele. Pl. nekem a film sok újat mondott. 

Ugyanígy Puskással kapcsolatban sem azt mondtam, hogy nem mondott ilyet, hogy hazudtak a filmben, félreértelmezted amit írtam.

Hát persze, nagy rafkós volt az öreg, naná, hogy mondott ilyet, Buzánszky mesélte, hogy direkt lefordítatta Puskás Liebrichnek, akit persze ez se ment fel, meg hol van ez a ma szokásos anyázásoktól, rasszista beszólásoktól. Ráadásul, lehet, hogy igaz is volt:-)

Még csak azt se állítom, hogy Puskás egy korrekt valaki volt. "Kis pénz - kis foci, nagy pénz - nagy foci" Akár mondta, akár nem, neki tulajdonítják ezt is, nyilván nem véletlenül. Mindebből egy eléggé nagy egóval rendelkező ember tűnik elő, de Istenem, ilyen volt, ettől még ő volt a legjobb. De nem akarom, hogy megszépítsék nekem, a játékáért szeretjük, nem azért mert jó lenne óvonéninek.

Nekem csak az a bajom a filmmel, hogy a beszólás stb. meg volt említve, olyan tulajdonság ami szimpatikussá tehette volna nem őt, hanem egyáltalán a magyarokat vagy bárkit közülük, semmi. Olyan érzést kelt a film,  hogy igazán megérdemeltük már a vereséget a szemét húzások miatt, pl. szintén egyfajta lejáratás, hogy említik, hogy a magyarok mondták az első meccsen a kapusnak: Hová rúgjuk Heini? S azt sulykolják, hogy a német csapat egyfajta igazságot szolgáltatott a győzelemmel, s persze közülük mindenki olyan kedves, szimpatikus fickó volt. Ha a magyar csapatnál volt negatívum, az kell a történethez, a pozitív személyiségek vagy szimpátiakeltő tulajdonságok meg elhallgatva, nem említve, mert, hogy a német csapatról szól a film. Ez nem korrekt.

Szerintem mindkét csapatban hús-vér emberek játszottak jó és rossz tulajdonságokkal, számomra sokkal érdekesebb lenne egy olyan film, mondjuk az '52-es olimpia megnyeréséről is, ahol nem állítják be ellenszenvesnek az ellenfeleket. Attól, hogy pl. Jókai szimpatikus tulajdonságokkal ruházta fel Palvitzot a Kőszívű ember fiaiban, még sose gondoltam volna, hogy a császáriaknak "szurkoljak" és ne örüljek a filmben Buda visszafoglalásának.Reálisabb a történet, reálisabb a győzelem, nekem csak ez kellene, mert így a hihetőbb. Sajnos tudom, hogy a szappanoperák világában nem mindenkinek, ezért tartom kissé kommersznek és manipuláltnak a filmet, nem pedig egy korrekt dokumentumfilmnek. Akkor is ha németeknek készült, akkor is ha ez volt a legnagyobb győzelmük a világtörténelemben.

 

'56? Nem értek egyet Grosiccsal, szerintem amikor kivonultak az emberek nem a Vb-döntő járt az eszükbe, nem ez volt a legfőbb problémájuk. De a keserűséget úgy általában fokozta. Gondolom én, pl. a jelszavakból, amik nem erről szóltak, de ezt az öregek tudhatják, akik kimentek akkor.

Előzmény: mondial (13)
Haszika Creative Commons License 2004.07.05 0 0 24
pont ez az, sértődöttség sugárzik az összes megnyilvánulásából - és ezt nemcsak erre, hanem amiket korábban hallottam a szájából a TV-n keresztül...

nagy focista volt/lehetett - látni ugyan nem láttam, csak olvastam - és meg is értem ha a történtek örökre fájdalmasak lesznek neki; de ettől még lehet objektívan vélekedni

erre mit mondott: folyamatosan fikázta a magyar csapatot h egyáltalán nem érdemelték meg ésatöbbi, szerencsénk is volt, igazságtalan lett volna ha nyerünk, emrt nem érdemeltünk győzelmet

nem, valóban nem ha összevetjük h kb 2-2,5x annyit lőttünk kapura mint a németek, meg 5x annyi veszélyes helyzetünk volt, mint nekik - nekik volt kb 3, 1 nagyon szar góljuk, plusz egy szabálytalan és meg lehet nézni nekünk mennyi;

nem voltak topon Puskásék, tény, máskor valszeg sokkal több gólt rúgtak volna, de ettől nem érdemeltünk győzelmet; érdekes szemlélet
Előzmény: Hawkeye Pierce (20)
Oliveira Creative Commons License 2004.07.05 0 0 23

"az országnak még talán ez volt a jobb."

Hát vmilyen szmpintból valóban. Én azt mondom, inkább ne legyünk világbajnokok, ha ez akár 3-4 évvel is előrébb hozta a forradalmat/rendszerváltást.

Előzmény: szúró (21)
szúró Creative Commons License 2004.07.05 0 0 21
'56 előbb-utóbb bekövetkezett volna, de  valószínű, hogy a berni döntő elvesztése közrejátszott benne. Egy győzelemmel még tovább húzhatta volna Rákosi. Ha nagyon pragmatikus akarok lenni, tulkép. az országnak még talán ez volt a jobb.
Előzmény: mondial (13)
Hawkeye Pierce Creative Commons License 2004.07.05 0 0 20
Sándor a korszak nagy vesztesének tartja magát: nem játszott a 6 : 3-on, sem a 7 : 1-en, nem nevezték a világbajnokságra sem, valószínűleg néhány Sebesnek címzett korábbi beszólás miatt. Emellett azért állandó kerettag volt, ugyanúgy bejárta a világot, részese volt minden jónak. Van, aki őt tartotta jobbnak, van aki Budait; ez szubjektív. Sebesnek nem ő volt a kedvence. Szusza ugyanígy nem fért bele Sebes elképzeléseibe, őt mégis kevesebbszer hallhattad erről nyilatkozni.
Előzmény: Haszika (18)
Hawkeye Pierce Creative Commons License 2004.07.05 0 0 19
A Sebes-könyvben a világbajnoki szobabeosztás leírásánál Czibornak nem Zakariás a szobatársa. Tény viszont, hogy addig Z.-t a szorgalom mintájának említették, utána pedig soha nem került be a válogatottba. Vajon a keretből is kikerült?
Előzmény: mondial (15)
Haszika Creative Commons License 2004.07.05 0 0 18
ez egyértelmű:)

..amúgy nekem furi volt Puskás 2-3x olyan helyzetben volt h elég lett volna a kapus mellett ellőnie laposan, az egyiknél kvázi passzolva is megcsinálhatta volna a dologt, ennek ellenére teli csűddel rúgott és mindkétszer telibe a kapust (3.nál messzebbről jó mellé, nagyon gyenge lövés); sz'al furi volt h van vki akire mindenki aszt mondja/mondta h oda rúgja a lbadát ahova akarja és akkor amikor, ennyire "rosszul" célzott

ja meg Sándor Csikar is elég ellenszenves volt, bár én sose bírtam
Előzmény: mondial (16)
Hawkeye Pierce Creative Commons License 2004.07.05 0 0 17
Furcsa volt még a magyar feleségek "szurkolása" a rádió mellett. Ezek eredeti képek voltak? Németország újraépítéséről meg olyan kommentárral tették be a képeket, mintha legalábbis a szövetségesek kezdték volna a világháborút.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!