Keresés

Részletes keresés

Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151399

ez nem az az időszak, ez az első világháború utáni (a család felmenői is benne voltak)

 

Az elcsatolt területeken az új rezsimek megbízhatatlannak tartották a korábbi, többnyire magyar nemzetiségű értelmiségi, hivatalnoki réteget, és sokukat elbocsátották. Nagy részük az 1920-as években Magyarországra települt át, ahol komoly nélkülözések után is csak részben találtak munkát.

 

Amikor a bécsi döntés alapján Felvidék nagyrésze visszakerült, akkor meg a szlovákoknak kellett távoznia, majd amikor meg végetért a 2vh, akkor meg jött a népességcsere és a német kitelepítés.

 

Azért az első világháborúst hoztam fel, mert az pont akkor volt, amikor a felbomlott a török birodalom, akkor rajzolta meg Anglia és Franciao a közelkeletet (és ígéretének megfelelően indította be a zsidó beköltözést).

Akkor a győztes hatalmak ezt csinálták egész Európában és a Közelkeleten (a törökök ugye a vesztes oldalon voltak).

 

 

A német kitelepítés lassan beépül az közismeretbe, de hát nem túl ismert...

 

(egyébként ezért háborít fel a Petőfi film, mert ebből lehetett volna egy csomó nem annyira látványos, de történelmibb filmet forgatni a magyar múltról, ehh)

Előzmény: netszkvid (151390)
AndLivedHappilyEverAfter Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151398

Kimaradt: Wheel Of Time 2. évad - Amazon Prime Video

Előzmény: AndLivedHappilyEverAfter (151342)
AndLivedHappilyEverAfter Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151397

Egyetértek. Sokkal jobban járnánk a politikában 30-40-es nőkkel mint 70-80 éves nagypapa/dėdnagypapa korú Putyinokkal meg Bidenekkel.

Előzmény: netszkvid (151396)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151396

Koszonom. Tobb not politikia vezetonek, kerem. Mindjart lecsokkenne a haboruk szama, ha a vilag orszagainak (es a vilag lakossaganak) minimum feleben noi vezeto lenne (vagyis osszessegeben a vezetok kozott a nok kepviseltsege a nepessegben valo kepviseletuket elerne).

Előzmény: AndLivedHappilyEverAfter (151387)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151395

Ha az ENSZ nek hatalma lenne es valodi bekefenntartok lennenek, akkor nem lenne anarchia.

Előzmény: Némedi László __ (151381)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151394

Igazad van- 20 eve mondom, hogy abban a pillanatban hogy USA kiszallna Izreal seggebol, Iran meg kiszallna a helyi miliciak mogul- na jo nem abban a pillanatban de 1 even belul beke lenne. Ezek proxy haboruk a legszegenyebbek kontojara es a gazdag USA es UK fegyvergyartok gazdagodasara (es kozvetve a nyugati vilag szinvonalanak megtartasara)

Előzmény: cam aro (151380)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151393

De engem nagyon zavar. Es ugyanugy fel vagyok haborodva hogy USA es UK fegyvert ad Szaudi Arabianak jemeni gyerekek gyilkolasara mint hogy fegyvert az izraelnek palesztin gyerekek meggyilkolasara. Az en szememben zero a kulonbseg (a vallas csak alca itt a tomegek megfelelo oldalon tartasara).

Előzmény: Némedi László __ (151376)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151392

A Hamas mar 2004 ben elfogadta Izrael letet- amennyiben Izrael elfogadja Palesztinat. Ez 20 eve volt es Rabin meggyilkolasaval esett kutba- de ettol meg ez az allaspont megvolt a Hamasban (mellesleg ugye Rabint egy szelsoseges zsido gyilkolta le)

Előzmény: Némedi László __ (151375)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151391

 

Israel- Hamas

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Hamas

"Numerous Islamist leaders, including senior Hamas founder Mahmoud Zahar, met with Yitzhak Rabin as part of "regular consultations" between Israeli officials and Palestinians not linked to the PLO.[19]"

Es egy izraeli forras:

https://www.timesofisrael.com/for-years-netanyahu-propped-up-hamas-now-its-blown-up-in-our-faces/

Valamiert ez egy japan cikk:

https://www.japantimes.co.jp/commentary/2023/11/21/world/israel-failed-policy/

 

En szerintem Guardianben olvastam rola regebben, de azokat nem talalom

Előzmény: Némedi László __ (151378)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151390

Igen, ez nem egyszeru tema. Ezert a megoldast csak a targyalas fogja hozni, ahol mindegyik fel tud elore nezni es nem bosszut akar allni, hanem bekeben akar elni. Amig ez az akarat nincs (sem Izraelben- ott most egyaltalan nincs- sem a palesztinok kozott, sem az arab vilagban- szerintem ott mar lenne-, sem a nemzetkozi kozossegben- foleg USA), addig emberek (izraeliek es arabok fognak meghalni es nem kevesen.

 

 

Csak egy dolog az igazsagtalansag- valoban ez mindennapos- amit irsz "pl Mo is elvesztett területeket, ahonnan a magyaroknak, akik nem esküdtek fel a Csehszl államra, kitoloncolták, csak itt befogadásra kerültek az új Magyaro-ba (eleinte vagonokban éltek Budapesten)..."

Ja igen ezek azok az emberek akik az en szuloi hazamba koltoztek be amikor a mi csaladunkat meg Nemetorszag fele meno vonatra tettek fel. Anyam ezeket csak a "szlovakoknak" hivta. Nekem csak azert lehetett szulohazam, mert 19 ev utan, 1967 ban  a "szlovakok " visszakoltoztek es anyam csaladja csendben visszakapta a romma lelakott hazat... Csak ugye a nemet kisebbseg olyan kicsi es annyi elhallgatas volt, hogy nekem mar volt olyan magyar ismerosom, aki azt mondta hogy en ghazudok Mo on ilyen nem tortent ;-) Nice, right?

Előzmény: Némedi László __ (151374)
cam aro Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151389

" a vezernek elol kellett menni, eselye volt gyozni vagy meghalni.. ""

 

ez meg az edda.

(barbarok , 1985") 

de a hulye pataki is elhulyult mar.. 

 

ettol fuggetlen ez a szamuk meg mindig odab*sz. 

 

"vezerek".. 

most ? :DD 

Előzmény: AndLivedHappilyEverAfter (151387)
cam aro Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151388

fasza.. 

 

kidobhatunk 'a fejlodesbol '  minimum ketto ezer evet a picsaba...

(vagy tobbet ..:) 

Előzmény: Némedi László __ (151386)
AndLivedHappilyEverAfter Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151387

Azért van háború, mert van aki hajlandó harcolni. Ha nem menne el senki harcolni, nem lenne háború. Aztán pattoghatnának a hülye politiusok meg hadvezérek amennyit akarnak. Amúgy az lenne a fair, hogy ha bajuk van egymással akkor a vezetők eldöntik egymás között egy box meccs keretében, és nem küldenek x tíz vagy százezer életerős embert a vágóhídra...

Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151386

hát naiv vagy, de egyébként a vallást akkor sem tudod kivonni, a kultúrális különbséget sem, sok ember esetén szerintem automatikus a hierarchizálódás, márpedig onnantól kezdve minden politika (a lejjebb levők harcolnak a jobb pozíciókért, ameihez csoportosulniuk kell, és akkor már politikáról beszélünk).

A vezetők alatti kisembereke többsége is fel akar kerülni, tehát ha a vezetőket kivonod a képletből, akkor a kisemberekből megint kialakul az új vezető réteg.

 

Ugye az amerikaiak pl általában amikor terrorista szervezettel kerültek szembe főleg a vezetőkre hajtottak, de ahogy kilőttek valakit, rögtön volt helyette más.

Előzmény: cam aro (151383)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151385

ja és a Legyek Ura is ezt mondja :)

Előzmény: Némedi László __ (151384)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151384

amikor a szovjetek kivonultak Afganisztánból (már előtte is persze megvoltak az alapok), mindenki családalapú kis királyságokat alakított, minden falu, városban lettek vezérek. A talibán azért tudott hatalomra kerülni országosan, mert egyesével megfordították (fenyegetéssel, kivégzéssel, vagy máshogy) őket, ebből lett nagy a talibán, ahogy persze az amerikaiak bejöttek akkor átállítottak egy csomót, de persze a talibán meg azt mondta nekik, hogy az amcsik elmennek, de mi maradunk, így a többség mindkét irányba játszott. Tehát mindig lesz hatalom, főleg, ha kevés az erőforrás, vagy dolgozni is kell (mert ki dönti el ki dolgozik, ki nem, de ha nem dolgoznak, hanem fegyverrel a másét elveszik, akkor hatalmuk is lesz, stb...

Az embernek kellenek vezérek, ahol hárman vannak ott már vetélkedés van...

 

(a maffia is automatikusan szerveződik, ahol kis tolvajok vannak, vagy mindenki, vagy legalább is nagyon sokan a hatalomra és gazdagságra vágynak, munka nélkül, ez csak mások rovására megy)

 

de persze ez hipotetikus, nem vagyok minden tudás birtokában :))

Előzmény: cam aro (151382)
cam aro Creative Commons License 2024.04.09 0 0 151383

nem duplazom a kerdest, de ezen meglepodtem. 

 

ha kivonod az onos erdekeket tamogato hatalmat, az azt tamogato  (vica versa ) politikai elitet az allampolgarok eletebol, 

abbol hogyan lesz anarchia ? 

..szerintem inkabb nyugalom lenne, vagy csak helyi, es nem orszagos zavargasok.. 

 

nem a svedek volt a napi szosszenet. 

maradjuk izrael, es becses szomszedainal.. 

--

 roviden pls. es az se surgos. 

velemeny erdekel, nem diagnozis. 

 

Előzmény: Némedi László __ (151381)
cam aro Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151382

akkor en optimista vagyok. 

 

szomszed haboruk  /telek szomszed / nem nolnek orszagossa..

jozsi megveri a pistat, azt vege. 

esetleg pista vissza vag.. 

jon a rendor azt pofan vagja mindkettot. 

csend lesz. 

 

de ahoz hogy ez orszagok kozti szintre  terjedjen, ezt terjeszteni kell.  

a jo nepnek meg nincs erre eszkoze .. 

(jegyzem, szerintem a tobbseguk inkabb csak beket akar. . ) 

 

 

anarchia ? 

..hat nem tudom. 

szerintem az a diktaturak bukasanak az eloszele. 

jo lakott paraszt/tomeg nem anarchiazik..  

 

lathatom rosszul. 

Előzmény: Némedi László __ (151381)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151381

anarchia

Előzmény: cam aro (151380)
cam aro Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151380

 

mi tortenne ha az osszes hatalom/politika kilenne vonva a haborus zonakbol ? 

 

...tudom hogy ez utopia, (ill. ez a mozgatorugoja )  de erdekelne a valaszod. 

Előzmény: Némedi László __ (151379)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151379

kicsit lelassulok a válaszadással, bár jó beszélgetni, jobb lenne élőben, de most már mással is foglalkoznék, olyannal amit lehet meg tudok oldani, de ezt biztosan nem :)

szomorú helyzet, és szerintem is az Ensznek be kéne lépni, de ugye ez nem békefenntartás lenne, hanem békekikényszerítés, ami itt lehetetlen szerintem...

Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151378

tudnál linket adni hogy a Hamaszt Izrael támogatta volna, elsőre nem találtam semmit, de ha van linked ez érdekelne, ez újdonság lenne nekem...

Előzmény: netszkvid (151370)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151377

vagy nézd meg mi történik Libanonban:

https://en.wikipedia.org/wiki/Palestinians_in_Lebanon

 

In 2016, Lebanese authorities began constructing a concrete wall with watch towers around the Ain al-Hilweh refugee camp, the largest Palestinian refugee camp in Lebanon.[21] The wall has faced some criticism, being called "racist" by some and supposedly labeling residents as terrorists or islamists.[22] As of May 2017, the wall construction was nearing completion.[23][24]

----

Palestinian journalist Rami George Khouri compared Lebanese treatment of Palestinians to the "Apartheid system" of South Africa

Előzmény: Némedi László __ (151376)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151376

még annyit, hogy amikor békében voltak hagyva Gázában a Hamasz, akkor is

https://en.wikipedia.org/wiki/Palestinian_rocket_attacks_on_Israel#/media/File:Rocket_Attacks_fired_at_Israel_from_the_Gaza_Strip_by_year.png

itt akkor sincs béke, amikor épp béke van, izraelt 10-20 évente megtámadták, nem véletlenül erősítette meg magát, és lett persze paranoid. Ez egy kicsi ország, szokták ott mondani, hogy nincs hova visszavonulni, ezért agresszíven védekeznek (ha kell támadnak).

 

Persze nyilvánvaló, hogy többet foglalkozunk velük, a környék többi háborúja is csak akkor érdekes számunkra, ha amerikai-európai-zsidó van benne, iszonyú drámák vannak ott, lásd a most is zajló jemeni konfliktus:

377,000+ people killed overall (150,000+ from violence) (2014–2021) (UN)[117]
85,000 Yemeni children dead from starvation (2015–2018) (Save the Children)[118]
~4,000 dead from cholera epidemic; 2.5+ million cases overall (2016–2021)[119]
4 million people cumulatively displaced (2015–2020) (UNHCR)[120][121]
500+ killed in Saudi Arabia by Houthi attacks (2014–2016) (Saudi Arabia figure)[122]
3 civilians killed in the UAE

 

és senkit nem zavar, nincs tüntetés...

Előzmény: netszkvid (151370)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151375

sajnos szerintem nem fog menni:

a 2state megoldás adott lenne, de az továbbra is kitermeli a terroristákat, a Hamasz oldal megoldása Izrael eltüntetése.

Az északír probléma más, ott az ország részen belül van két népesség, ami bár vallási alapúnak tűnik, de azért mégis politikai ügy, ahol van megoldás, de itt sokkal merevebbek az oldalak, a külső szereplők érdekei...

Előzmény: netszkvid (151371)
Némedi László __ Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151374

huh, jobb lenne erről személyesen beszélni, írásban nehéz/hosszú...

 

Hamasz Gázának uralkodó szervezete (kormányzata), miután a PA-tól erőszakkal átvették a hatalmat (konkrétan megöltek egy csomó PA-st, mert Gázában ők nyerték a választásokat, de nem a teljes palesztin területek felett. Tehát ők egy olyan országrész, amely lényegében kivált a PA vezette részből, és ott teljes a támogatottságuk. Tehát lehet őket hivatalos hatalomnak tartani. Az ő katonai águkat pedig lehet nevezni a katonaságnak. Ott nem terror szervezet, hanem hivatalos. Ha terrorszervezetnek tekintenék csak, akkor az Ensznek már rég be kellett volna mennie (nincs hivatalos hatalom Gázában, a PAnak nincs footprintje ott.

Nehéz nem országnak látni őket, de ha nem akkor is mit lehet tenni, ha egy ország (terület, mindegy) területéről átjönnek megölnek civileket, túszokat szednek, majd visszamennek, minimum utánuk kell menni.

 

Az Izrael támogatja hátulról a Hamaszt új nekem, a PA-val elég jó a kapcsolatuk, nem értem miért lenne jó nekik a Hamasz (kivéve militáns szélsőjobbos izraeli vezetők kivételével, akik így a béke helyett a háborút nyomhatnák).

 

A történelmi rész túl hosszú megtárgyalni, csak egy megjegyzés, hogy akkoriban a kétállam felépítést a zsidó fél elfogadta, de az arab nem, sőt megindultak a környező arab országok, hogy elfoglalják a zsidó részt. Persze itt is vannak fekete foltok az izraeli oldalon, de a Nakba azért elég egyoldalú (arab) leírása a történteknek, ettől összetetteb volt.

 

Az élettérben annyiban igazad van, hogy nincs igazán jó megoldás és azóta a világ megváltozott.

Jelenleg az arab országok nem engedik a palesztín menekülteket beilleszkedni, sok dolog miatt. Emiatt ez a státusz fennmaradt, viszont azóta az a terület már x generáció óta másoké, és ők már x generáció óta nem ott születtek, éltek. Tehát így szorultak be Gázába.

Megjegyzem, hogy ebben az időszakban nem csak velük történt "igazságtalanság", az első világháború után pl Mo is elvesztett területeket, ahonnan a magyaroknak, akik nem esküdtek fel a Csehszl államra, kitoloncolták, csak itt befogadásra kerültek az új Magyaro-ba (eleinte vagonokban éltek Budapesten)...

Nem tudom mi a jó megoldás, de ha van biztos, hogy nem fogja egyik oldal elfogadni. A Hamasznak egyébként a kétország megoldás nem elfogadható

https://www.middleeastmonitor.com/20240118-meshaal-hamas-rejects-two-state-solution/

Tehát sajnos a 2state megoldás sem megoldás...

 

 

 

Előzmény: netszkvid (151370)
Caitlin Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151373

tervezem a kov 3-4 honapos bp-i utakat. meg mindig a BA heathrowrol a legolcsobb. Nekem stanstead/luton nem palya*. wizz meg onnantol kezdve, h nem hatizsakkal megyek rogton min 30/40%al dragabb. egy vicc. 

*mindegyik kb 2-3 ora utazas. tobb, mint maga a repulout. heathrow pedig 45p es ferj hoz/visz. ezt nehez uberelni :)

gyorsan megneztem ryanairt stanstedrol. 40%al dragabb, mint a BA. es mint multkor kiderult a BA kartyam jogosit lounge es fast track hasznalatra. nem mintha erdekelne... bar a fast track jo, mert ott mar mind2 scanner ujfajta es nem kell semmit kivenni. az altalanosban a ket jobb oldali uj a tobbi regi.  

AndLivedHappilyEverAfter Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151372

Budapest GO elég szimpatikus, egyszerű és logikus, remélem működik is majd. Mondjuk a beígért Google Pay fizetési mód nem volt, de hitelkártyát elfogadta.

Előzmény: seci (151346)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151371

A retorikus kerdesedre van valasz: nezd meg hogy sikerult Eszak Irorszagban beket teremteni. Ezt a DUP es toryk nagyon buzgon vernek szet, de meg nekik sem sikerult (egyelore. )

 

Az eroszak nem volt megoldas, de katalizator: amikor mar mindenkinek elege lett belole, leultek es elkezdtek beszelni. Ehhez a nemzetkozi diplomacianak is nyomast kellett kifejteni- plane UK ra..

Ebben a helyzetben nem lehet gyozni- amig Netanjahu van, a helyzet remenytelen (mondjuk egyebkent is kisse erthetetlen hogy egy korrupcioert elitelt politikus kb 7 (nem tudom mennyi, de orult sok) probalkozas utan hajszalon mulve vezetove avanzsalasa mennyire megy el demokratikusnak, de ez van...)

Előzmény: netszkvid (151370)
netszkvid Creative Commons License 2024.04.08 0 0 151370

Azert egy dolgot szogezzunk le: itt nem ket orszag konfliktusarol van szo, egyszeruen nem lehet a Hamaszt es Izraelt egy szinten emlegetni: Izrael egy orszag. A Hamasz egy terror szervezet, akik palesztnokbol es meg jo egtudja mikbol all. Szoval nem ertem mit akarsz azzal mondani hogy egy orszag bement egy masik orszag teruletere. Vagyis igen: Izrael mar 1973 ota nem tartja tiszteletben a hatarokat es megszallva tart teruleteket. A Palesztinokat a PA kepviseli, ami nem Hamasz. (Mellesleg tobb helyrol hallottam mar, hogy kozvetve az elmult 25 evben Izrael erositette a Hamaszt hatulrol, hiszen igy az egyebkent is megosztott es szetvert paleasztinoknak egyre kisebb lett a kepviseletuk, mivel a PFA es kesobb a PA tamogatottsaga a Hamasz javara csokkent... de ez nem tudom mennyire csak retorika es mennyire konkret segitseg).

 

Es igen, nehez  ahelyzet- de nagyreszt Izraelnek es a gerinctelen nemzetkozi kozossegnek koszonhetoen. 1948 ban volt egy oriasi hiba, hogy nem 2 allamot hoztak letre. Azota ez bunne notte ki magat mert senkiben nem volt akkora gerinc hogy ezt lenyomja a magat egyre erosebb Izrael torkan. Es innentol az eroszak szinte torvenyszeru- ha nincs elettered akkor az eleted aran is megprobalsz szerezni, mert semmi vesztenivalod nincs. Ez az ongyilkos merenylok inkubatora- akik a mostani haborus helyzetben szuletnek, es boritekolhato modon 20 ev mulva magukat fogjak felrobbantani- vagy ott, vagy valahol a mi kozelunkben.

 

Biztonsagban az izraeliek es apalesztinok csak akkor fognak elni, ha lesz onallo palesztin allam. Ezt mar a jozanabb izraeliek is latjak, akiknek az agyat nem boritotta el a bosszu ezzel eljatszva a moralis folenyuket amit a holokauszt teremtett (es most ujrajatsszak azt ami veluk tortent 70 eve- borzalmas).

 

Előzmény: Némedi László __ (151365)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!