Keresés

Részletes keresés

MZ/Y Creative Commons License 2018.08.15 0 0 4317

100 e? Az tök jó. Csak mi volt 100 e?

Előzmény: nantuyou (4315)
LittleSV Creative Commons License 2018.08.15 0 0 4316

Szia. Köszönöm válaszod, de ez eléggé lelombozott.

Természetesen barkács megoldás, de szerintem erre a problémára ilyen módon nincs is "gyári" megoldás. Kivéve ha kész műanyag medence testet fektetünk le.

Ha ebbe a méretbe még zsalukövezünk is akkor nem sokkal kapunk nagyobb medencét mint a mostani (keskeny de hosszú lesz), és azt gondolom amiatt nem éri meg beleölni az anyagot időt és pénzt. A zalukövezés mitől teljesen vízzáró, hisz ott is pórusos a beton? Ha pedig annak a falát is szigetelni kell (fóliás medencéknél így csinálják) vagy kikenni vízzáró réteggel akkor ennél miért nem működhet? Az udvarnak csak ezen a részén van hely, erre ráépíteni nem lehet, és az udvarképet sem rontanánk el egy építménnyel (a garázs emiatt is lett elbontva).

A gépészetre gondoltam, a toldás volt tervben ülőpaddal, lépcsőkkel és mellette vagy egy fúrott kút zsalukövezve, oda beférne a gépészet is.

 

A pince nagy érték. Lenne, ha "működne". A falak vizesednek és a plafonról mindig csepegett a víz, feltételezem a nem megfelelő szellőzés hiányában, így bent minden megrohadt megpenészedett. Másrészt azért 5*3*2.5m elég nagyméretű (az 500m2 kertben megtermelt zöldség/gyümölcs tárolására).

Előzmény: kly666 (4313)
nantuyou Creative Commons License 2018.08.15 0 1 4315

Vasalt 10 cm beton,30-as beton zsalukő+ csempe, folyékony fóliával kikenve, gépészet nélkül 100eFt volt.

 

 

medig Creative Commons License 2018.08.14 0 0 4314

Klynek teljesen igaza van!

 

Áttudjátok alakítani kisebb méretű monolit medencévé, vagy azonos/nem sokkal kisebb méretű fóliás medencévé. Viszont nem megkönnyíti az építést a "maradvány" pince, inkább megnehezíti, totál feleslegesen.

Azonban adja magát, hogy oly módon hasznosítsátok a maradványpincét hogy némi átalakítással/építéssel megoldani hogy 21.századi módon, kényelmesnek mondható módon lehessen lemenni a pincébe. Illetőleg okosan kiépítve használni tovább mint pince és medence gépészeti helyiség. Ezzel két legyet ütnétek egy csapásra. Egy jó pince, értékes a mai világban, jó ha van a portán. Szerintem. 

 

Ha van a kertben, közel a maradványpincéhez közel hely, medence számára, inkább ásnék és hagyományos módon építeném a medencét. Gépházat meg a pincében megoldani...

Nagyon elfajult ötletelés képpen, anélkül mondom hogy ismerném a porta/pince adottságait, megvizsgálnám, hogy a födém esetleg elbír e alapból, vagy megerősítéssel egy ráépített kiemelt medencét. De ez utóbbi csak végletes felvetés.Lehet jó ötlet is, de totális baromság is...

 

 

Ha jó és szép medencét szeretnétek ne riadjatok vissza a tervezéstől, egyéb alternatívák felvetésétől... kényszerű megoldások kerülésétől.

 

Ha van ismerős építész/kertépítész ismerős, érdemes lehet kikérni a véleményét, hátha kaptok olyan öletet amire nem gondoltatok!

 

 

 

Előzmény: LittleSV (4312)
kly666 Creative Commons License 2018.08.14 0 0 4313

szia

 

A  régi garázsod nem alkalmas csempés medence kialakításra. Ehhez teljes vízzáró monolit beton kéne nem olyan mint a régi deszkás zsaluzás amit részletekben betonoztak.

Ha ezt így csempézed el fog folyni a víz.......

 

Elég barkács megoldás amit kitaláltál. Esetleg a fóliás megoldás működhet. Az alja jó úgy ahogy írod bár 20cm szigetelés????

Mindegy te tudod alja jó. oldalát meg rakd fel zsalukővel ,vasalva, betonozva. Így be tudod építeni a szerelvényeket is gond nélkül.

 

Gépházra gondoltál? Kelleni fog az is.

 

 

 

Előzmény: LittleSV (4312)
LittleSV Creative Commons License 2018.08.14 0 0 4312

Sziasztok. Medence "építésre" adtuk a fejünket, mivel a gyerkőcök lassan kinövik a 3 éve meglévő csővázas 2*3m-es medencét.
Van egy 5*3m alapterületű 2.5m mély akna. Garázs volt az udvarban de el lett bontva. Jelenleg a régi beton födém van meg és alatta a teljes alápincézés. 25cm-es vasalt falak vannak (a födémet, téglagarázst és a bennáló közel 2T autót kibírta), de túlságosan mély. A tervem hogy leszedjük a födémet, alul betöltök 20cm kavicsréteget, 20cm szigetelést majd 10cm vasalt aljzatbeton (még így is 2m lesz a medence mélysége), melybe padlóösszefolyót is tennék (gondolom padlófűtés csőnek nincs sok értelme ekkora vízmennyiséget fűteni).

Az oldalfalak durvák és görbék a 40 éves deszka zsaluzási megoldás miatt. Ezeket mivel lehet/érdemes kihozni simára egyenesre? pl 2cm lépésálló xps ragasztva dűbelezve? Milyen csempét célszerű használni (az üvegmozaik nem tetszik)? 

Továbbá hosszirányban a rövid falat megbontanám és toldanám egy sekélyebb félköríves résszel illetve lépcsőkkel.

Tervben van polikarbonát fedés is.

Érdemes ebbe így belefognunk vagy felejtsük el? Javaslatok a toldásra utólagos csövezésre szkimmer, befúvók stb beépítésére?

Próbáltunk több fóliás medencét de nem igazán jöttek be (a kivitelezés vagy a többéves használati nyomok), a műanyag vagy üvegszálas medence testek elég költségesek és ezekhez is alakítani kellene a mostani beton vázon.

Misku32 Creative Commons License 2018.08.12 0 0 4311
kly666 Creative Commons License 2018.08.10 0 0 4310

Persze de nem is a vizzárás volt a cel. Csak hogy tiszta maradjon a godor. Regi hasznalt folia volt nem kar erte.

Előzmény: lac1 (4309)
lac1 Creative Commons License 2018.08.09 0 0 4309

Az alsó, "vibrált" zúzottkő tutira kibaszkodta a fóliát, szerintem azt úgy kár volt.

Legalábbis vibrálás közben.

Előzmény: kly666 (4306)
Csaba1106 Creative Commons License 2018.08.08 0 0 4308

Nekem a szerelőaknám 1,5x1,5x1,8m szűkösen, de elfér benne minden.

Előzmény: sbalazs1 (4305)
Csaba1106 Creative Commons License 2018.08.08 0 0 4307

Látom mindenki itt van tavalyról, aki tanácsot adott medence kapcsán :-) Kész lettem vele, fedéssel együtt, most hűtenem kell a vizet, de gondolva a későbbiekre hőszivattyúban gondolkodom. A melegítendő víz 40m3. Van e itt valaki aki télen ekkora vízmennyiséget melegen tart fedéssel és hőszivattyúval. Tapasztalatra lenne szükségem, illetve paraméterek, fogyasztás. Napelemes rendszerhez kellene belőnöm az energiaigényét éves szinten. Tudom nehéz, ezért érdeklődnék, hátha van vkinek tapasztalata.

kly666 Creative Commons License 2018.08.08 0 0 4306

5cm szerelőbeton helyett én inkább 3-5cm XPS-t raknék. a 10cm sóder helyett meg 0-40es zúzottkövet azt normálisan lehet döngölni. AZ XPS jót tesz az oldalfalon is a zsalukő és a föld között. nálam 3cm van mindenhol körben.

rétegrendem:

 

föld

fekete lépésálló fólia

zúzottkő 10cm 0-40es vibrálva

zúzottkő 0-5 terítve pár centi hogy sima legyen ne billegjen az XPS

3cm XPS

2x vasalt beton

csempe

 

 

a betonvas nem kell vastag, inkább sűrű vékony , nálam 2 x  7,5x15x4 es háló volt kb 15 cm távtartóval. mondjuk a vékony hálót szar szerelni de olcsó

oldalfal ugyanez csak zúzottkő nélkül

mondjuk enyém monolit beton

Előzmény: sbalazs1 (4305)
lac1 Creative Commons License 2018.07.30 0 0 4304

Úgy, ahogy MZ/Y kolléga mondja.

A magas TA-nak a pH-ra gyakorolt hatásán kívül más jelentősége nincs. Ne érdekeljen a TA szint, addig locsold bele a sósavat, amíg a pH emelkedése megáll. Ezt úgy veszed észre, hogy egyre több idő alatt kúszik fel a pH. Megint sav és vársz.

Egyszer soha nem fog stabilizálódni szerintem, mert a pH mástól is emelkedhet, de amikor odáig eljutsz, hogy hetente minimális a pH emelkedése, akkor gondolhatod azt, hogy kész.

Ja, amúgy a csökkenő TA-ra abból is következtethetsz, hogy kevesebb savval ugyanannyival csökkented a pH-t, mint amikor elkezdted a TA csökkentését.

Tehát összefoglalva, egyre kevesebb sav és egyre ritkábban kell savval kezelned a vized ahhoz, hogy a pH-d jó legyen.

Előzmény: h0petortur3 (4302)
MZ/Y Creative Commons License 2018.07.29 0 0 4303

Biztos van labor, de felesleges. Vegyél Neptun víz minőség merőt (akvarisztikai boltban vagy neten kapsz), abban van TA-mérő. Nálam tapasztaltabbak szerint ha állandóan felmászik a ph, akkor magas a TA. A sósav duplán jó, olcsón viszi le a ph-t és a TA csökkentésével a ph felmászás ellen is hat. (de ezt már írtam) Igen, sima sósav, de jobb a festékboltos 30 %-os, valamivel olcsóbbra jön ki. Kénsav is jó lenne, de ahogy olvastam, az sokkal durvább, sokkal jobban kell vigyázni vele.

Előzmény: h0petortur3 (4302)
h0petortur3 Creative Commons License 2018.07.29 0 0 4302

jo lenne tudni mennyi a TA szintem. nincs itthon olyan bolt, hogy beviszek egy vizmintat es megnezik nekem? sima haztartasi sosavra gondolsz? nincs vmi medence boltban kaphato ph csokkento ami sosav alapu? aquasav aqualingnel kensav tartalmu, ph granulatum meg natrium hidrogen szulfat.

amugy most 5 napja krisztalytiszta. de 1.5-2 naponta bele kell nyomnom 100-120g ph csokkentot hogy narancssarga maradjak a ph skalan...

 

 

 

Előzmény: MZ/Y (4299)
mistermekkmester Creative Commons License 2018.07.26 0 0 4301

Sziasztok, szükségem lenne 2 db használt, de működőképes 10m3/h kapacitású teljesen egyforma homokszűrő tartályra , felső elhelyezèsű kezelőszeleppel. Aki tud ilyet kèrem jelezze, köszönöm.

MZ/Y Creative Commons License 2018.07.25 0 0 4300

...naponta 2-3x...

Előzmény: MZ/Y (4299)
MZ/Y Creative Commons License 2018.07.24 0 0 4299

A ph-t csökkentsd sósavval, olcsóbb, mint a ph mínusz és csökkenti a TA-t is. (A magas TA okozhatja az állandóan felkúszó ph-t.)

 

Sokkolta után kellene pelyhesítőt is tenned a vízbe, aztán alapos átforgatás után egy éjszakára kapcsold ki a szűrőt és reggel porszívózz.

 

Forgatni úgy kellene, hogy naponta 3-3x a teljes vízmennyiséget átforgasd. Odafigyelve, hogy ne legyen pangó rész. (Főleg szögletes medencénél lehet ilyen rész.) Olcsó praktika, hogy a beömlőre teszel egy könyököt, hogy körbe járjon a víz. (Én srégan lefelé fordítottam, így nem csak körbe mozgatja a vizet, hanem fentről lefelé is, így az egész mozgásban van.)

 

http://www.mobilmedencek.atw.hu

Itt sok okosságot olvashatsz.

Előzmény: h0petortur3 (4296)
a8lang Creative Commons License 2018.07.23 0 0 4298

Nem szoktam méricskélni se, néha kb havonta megmérem a ph és klórszintet, de nem foglalkozok vele kb jó szokott lenni. A víz tiszta, nem zöldül, nem zavaros meg nem büdös és ez a lényeg.

Előzmény: h0petortur3 (4296)
a8lang Creative Commons License 2018.07.23 0 0 4297

Hayward-ot itthon az aqualing árul, én is náluk veszem ha kell valami vacak.

50-es csövek vannak a legtöbb helyen. Adagoló azért fontos mert tudod szabályozni, egyszer beállítod én pl 3-asra és azonos napi keringetési idő mellett mindig kb ugyanannyi idő alatt fogy ki belőle a tabletta. Nálam ez kb 11-12nap. 2x11tabletta van a két adagolóban összesen és nincs semmi dolgom vele csak megtölteni ennyi idő után. Soha nem zöld vagy zavaros a víz.

Csak a szkimmereken keresztűl szívom a vizet az nem gond. Az egyik(mert kettő van) padlószívó csak egy kicsit van nyitva az áramlás miatt, de alapvetően a medence egyik oldalán van a befújás 13fúvókán(másik oldalon a lépcsőnél van még 3 befúvó az kicsi van nyitva). A másik oldalon meg van a 6db szkimmer amiből 1-2 többé kevésbé le van zárva mert szorul az ajtó emiatt ha teljesen nyitva van akkor néha levegőt szív.

Tehát adagolóba betöltök beállítom és soha nem zöld a víz már 14 éve üzemeltetjük ezt a medencét. A víz sokáig 30-31fokos volt, hőszipkával már csak 29fokot tartjuk amennyire tudjuk.

Visszamostani akkor szoktam ha felmegy a nyomás a szűrőkbe, ha nincs vihar meg nagy eső szél stb van hogy 1 hónapig se kell visszamosni. Porszívózni is általában 2-3 hetente elég, de most pl kiporszívóztam erre másnap jött a nagy vihar és megint teleszemetelte levéllel meg más hulladékkal, de a víz ettől nem zöldül meg az alja sem, csak ha sokáig hagyom akkor nehezbben vagy nem jön fel és nyomot hagy a fólián.

Előzmény: h0petortur3 (4295)
h0petortur3 Creative Commons License 2018.07.22 0 0 4296

az is erdekes, hogy a ph szintem eleg gyorsan emelkedik...beallitom 7.5 korulre, es ha nem nyulok hozza kb 3-5 nap alatt siman felkuszik 7.8 korulre.

Előzmény: h0petortur3 (4295)
h0petortur3 Creative Commons License 2018.07.22 0 0 4295

hat nem nyert, sokk utan kitisztult de par nap utan megint elkezdett zoldulni, pedig forgattam napi 14-24 orat, tabletta is volt benne, ph 7.4-7.6 korul volt. most megint megsokkoltam kb. 500 g granulatummal, meg alacsonyabbra vettem a ph-t. most megprobalom naponta visszamosatni..

lehet kellene pelyhesito sokkolas utan? mert leul az aljara a zold alga maradvany, de porszivozasnal kefevel akaratlanul is felzavarom kicsit a vizet..lehet nem tudom mindet kiszedni ilyen modszerrel...

 

hayward alkatreszeket itthon forgalmaz vki? 

Előzmény: h0petortur3 (4294)
h0petortur3 Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4294

az durva :) megneznek egy ilyen gepeszetet :) ott is 50-es csovek vannak vagy vastagabb minden?

adagolo miert ennyire fontos? nem ugyanazt erem el, ha a skimmerkosarba teszem azt a tabletta mennyiseget ami az adagoloban lenne? uszo adagolo detto, amikor keringetek ott van a skimmernel. 

keringtetni fogom sokat, meglatom mit valtoztat. inkabb holt idoszakok voltak, amikor pl 1-2 napig nem keringtettem, mert epp szaradt vmi ragasztas vagy alkatreszt vartam :) 

egy ideig a lefolyo is le volt dugozva, es csak a skimmeren at szivtam a vizet, lehet az sem segitett.

Előzmény: a8lang (4293)
a8lang Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4293

kb 300m3 víz van benne. Két darab Pentair challenger 1100w-os szivattyú keringet. Két Triton TR100-as homokszűrő van beépítve ami szintén 18éves és csak egyszer volt homok cserélve kb 4-5éve.

Szerintem a fő probléma a kevés keringetés, pár wattos kis szivattyú miért ne mehetne többet 1-2 óránál naponta.  Nem az a fő cél hogy ne legyen zöld a víz hanem hogy legyen mindig tiszta ehhez naponta párszor nem árt átforgatni. A klór tabletta  nem számít ha le van járva, én is számtalanszor használtam olyat semmi baja nincs. A problémád a kevés keringetés. Tegyél be egy adagolót a vízkörbe és menjen napi 12órát a keringés, nem lesz vele gondod többet.

Előzmény: h0petortur3 (4292)
h0petortur3 Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4292

mekkora medence ez? 6 kg ph minusz? :) az nem kicsi gyanitom. mekkora a vizszallitasa a szivattyunak? en sokkal kevesebbet keringtettem, lehet ez is gond. ismerosom 70m3-t napi 2x fel orat keringteti csak, es nem algas, bar nem tudom milyen szivattyu(k).

en szivattyum elvileg 3-4h alatt forgatja korbe a teljes vizmennyiseget, mennyit kene akkor keringtetni?

 

hat igen, ez a teszttablettazas minden csak nem egzakt es szorakoztato :)

ehhez a medencehez van vegyszeradagolo is, de egyelore le lett dugozva mert szinte az osszes csatlakozasnal ahol a vegyszeradagolo becsatlakozott a korbe szivargott..adapterrengeteg :)de majd az a cel hogy az is vissza lesz kotve es akkor nem kell tablettazni addig meg gondoltam marad ez az uszo adagolo 1-1.5 tablettaval.

mar az is gyanus nekem, hogy lejart a klor szavatossaga amit hasznalok, es mar nincs olyan hatasfoka? talaltam itt egy vodor klort de allt a napon melegben eleg sokat. persze tabletta szerint mukodik :)

na meg homok is eleg zoldes volt amit kiszedtem a homokszurobol, remelhetoleg most uj homok, sokk, porszivo megoldja. 2 nap mulva kiderul :D

 

Előzmény: a8lang (4291)
a8lang Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4291

Én semmit nem teszek bele, csak feltöltés után kb 5-7kg granulátumot amivel elindítom meg kb 6kg ph minuszt. Utána már csak a tablettákat töltöm az adagolókba egész nyáron és soha nincs vele semmi gond 14éve üzemeltetjük a medencét. A ph-t és klórszintet se szoktam nézni amig nincs baj a vízzel, általában megromalanak a kis tabletták amik a teszterhez vannak.

Itt ott nekem is lesznek kisebb foltok a nyár alatt de az alja soha nem lesz zöld meg a víz is kristály tiszta végig. Az úszó adagoló szart sem ér. Olyan kell amit be lehet építeni a vízkörbe, kevesebb mint 10 e ft-ért lehet kapni. Nem lesz több gondod vele.

Én most napi 12órát keringetek. Pár éve van csak így előtte 7/24 ment minden.

Előzmény: h0petortur3 (4290)
h0petortur3 Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4290

azert ez osszetettebb dolog, hely es kornyezetfuggo nagy mertekben is gondolom en mint kezdo medencezo :) lehet a tetorol visszahullanak az alga sporak? lehet hogy tul keveset szelloztetek. lehet tul meleg van es kedvez nekik. de az is biztos, hogy korabban volt olyan alkalom hogy nem volt megfelelo a klorszint, meg a ph sem, akkor kezdodott az egesz. forgatni se tudtam mert tobb dolgot is hekkeltunk, ragasztottunk gepeszetnel. de elvileg egy klorsokknak meg kellene oldania. de most is kiporszivoztam sokk utan, es vannak a pp illeszteseknel, a sarokban azert apro zoldes barnas foltok amik nem jonnek fel hiaba kefelem a porszivoval. allt a medence eveket szarazon, sikaltam, fertotlenitettem lelkesen de lehet nem lett tokeletes. 

ti mennyit forgatjatok a medencet melegben? kulonbozo velemenyeket hallani ebben a temaban...

 

en ilyen tablettat vettem uszo adagoloba, ph szintet viszont ezek se tartjak jo szinten, kulon lugositod a vizet te is, nemde? 

 

"pedig visszamosásnál elzárom a befúvók felé az csapokat" ezt alkalmazni fogom en is.

 

Előzmény: a8lang (4288)
a8lang Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4289

Én mindig elzárom a csapot ami a kifolyásnál van, csak visszamosásnál vagy leeresztéskor nyitom ki, így még ha át is enged z 5 utas szelep akkor se fogy a víz. egyébként nekem is egy minimális homokot visszanyom a medencébe néha, pedig visszamosásnál elzárom a befúvók felé az csapokat.

Előzmény: h0petortur3 (4287)
a8lang Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4288

Szerintem kombi tablettát érdemes használni abban van minden ami kell. Egy olcsó adagolót beszerelni a keringetőkörbe a fűtés után. Nekem még soha nem zöldült be a medence vize üzem közben.

Pedig van hogy kifogy a tabletta és pár napig nincs benne semmi, meg van hogy 1 hónapig nem porszívózom. Bár most mivel elég sokszor szar idő volt és nem fürödtünk benne, több mint 1 hónap után porszívóztam ki és a fólia összeillsztéseknél lett egy koszcsík  ami itt ott zöld lett és nem szedi fel a porszívó, de csak ott és kefével lejön csak végig kell dörzsölnöm az összes hegesztést.

 

Szóval adagoló és kombi(5 hatású) tabletta.

Előzmény: h0petortur3 (4286)
h0petortur3 Creative Commons License 2018.07.18 0 0 4287

multkori vizvezteseg problemamra meg..kiderult hogy a homokszuro filter allasban a waste out kimeneten atszivarog kicsit...amiota szetszedtem mondjuk nem, lehet a tomites volt a ludas. es ott vesztettem a waste out tomlon at vizet folyamatosan, csak az nem lathato helyre ment...szerencse h nem kezdtunk el bontani :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!