Keresés

Részletes keresés

hadidoki Creative Commons License 2023.11.01 -2 4 76701

Köszönöm/köszönjük a tippeket, de velem kapcsolatban valamit félreérthettél! Én élvezem a sátrazást, én az élmények miatt sátorozok. Nagyon élvezem, hogy néhány napra teljesen kivonom magam a civilizációból, így tudok teljesen beleolvadni a természet világába. Igazából, ezen a gondolataim megosztásával másokat is erre csábítanék, már aki hajlik rá!

 

Példa kedvéért legyen itt két történet: 

A Csobánc tetején, két kis unokámmal (11-12 évesek voltak) váratlanul akkora szélvihart kaptunk lefekvés előtt, hogy majd elvitte a még üres sátrat. A fiú elkapta a sátor túlsó oldalát, a lány pedig a még kint lévő dolgokat, s hamar kerestünk egy szélvédettebb helyet. Ott töltöttük az éjszakát. Jó kaland volt, azóta is élvezettel beszélünk róla!

 

Bánkútra másztam felfelé Mályinka felöl a K jelzésen. A ragyogó napsütésben hallottam néha robbanásokat, de azt gondoltam, valami közeli bányában robbantanak. Aztán amikor felértem az aszfaltos útig, akkor láttam, hogy a hegytől eddig takart égbolt korom fekete, s hatalmas vihar közeledik. Sátrat verni már nem volt időm, de még sikerült az esőkabátommal egy menedéket képezni, így vészeltem át a következő másfél órát. Nem mondom, hogy nem voltam besz@rva, de amikor végre enyhült a vihar, sátrat vertem és békésen aludtam reggelig. Ez az eset is egy életre szóló kaland volt, azóta is emlegetem!    

  

Előzmény: pozo (76700)
pozo Creative Commons License 2023.11.01 -1 4 76700

Így van, nem vagyunk egyformák. Én két kellemetlen eset után abbahagytam a sátrazást. Egyszer akkora szél volt, hogy nem tudtam felállítani a sátrat, máskor pedig éjjel hatalmas vihar volt, sok esővel, dörgéssel- villámlással.

Amit javasolni tudok: vegyétek igénybe a falusi vendégházakat. Garantáltan megbízható, jó minőségű szállások, elfogadhatóak az árak, sok közülük turistaútvonalba esik.

A listát itt találjátok: falusiturizmus.eu

 

Előzmény: hadidoki (76699)
hadidoki Creative Commons License 2023.10.31 -1 4 76699

:) Te tudod, Te ismered magad! Valóban nem vagyunk egyformák, s a túra minden formájában jó dolog, ez a lényeg!

 

Nekem nagyon bejött a sátorozós forma, fantasztikus élményeket tudok átélni egy-egy helyzetben. Hihetetlen élmény amikor éjszaka őz riaszt rád, amint reklamál, hogy mit keresel a területén, vagy amikor egész éjjel vaddisznók makkoznak a sátor mellett, s nem zavarjuk egymást, vagy hajnalban csodálatos párás völgyek látványa fogad napfelkeltekor. 

  

De egy váratlan érzés is tud felejthetetlen élményt nyújtani:

"Itt különösen magával ragadt a „világtól távol, egyedül alszom az erdőben” érzés: ahol akarok, és ahol tetszik, lefekszem a földre, szarvasok, rókák, vaddisznók világába. A természet átölel és megajándékoz mindennel, amire szükségem lehet. Az a sátor megvéd ugyan a hangyáktól, szúnyogoktól, de mégis csak az erdő fái alatt, annak földjén fekszem egész éjszaka. Jó volt itt lenni!" (idézet a 2018-as Ó-bükki túrám leírásából) 

 

 

Előzmény: Okulare (76698)
Okulare Creative Commons License 2023.10.31 -1 2 76698

Köszi szépen! Biztos nagyon szép lenne sátrazni, jó élmény, de sajnos én túl kényelmes vagyok ehhez. Nem akarok ennyi mindent cipelni, szeretem a forró fűrdőt és a vetett ágyat. De nem zárnám ki, hogy kipróbáljam. Sőt, mivel ilyen sík terepen is csak a 20-30 km-es napi táv a kényelmes nekem, elképzelhető, hogy majd az Északi-Középhegységben lesz olyan, hogy a muszáj lesz sátraznom. Amennyire vágynék a sátrazásra, legalább annyira taszít az ezzel járó kényelmetlenség. Szóval nem sok esélyét látom, de nem mondom azt, hogy soha.

 

Előzmény: hadidoki (76697)
hadidoki Creative Commons License 2023.10.31 -1 3 76697

Köszönöm a leírásokat, gratulálok! Szép vidéket jártál be, jó volt visszaemlékezni a hajdani, saját kalandjaimra is. További sok szép túrát kívánok!

 

ui.: (Én semmi pénzért ki nem hagynám, ha már van három egybefüggő napom, hogy ne egybe járjam le az utat. Igaz, hogy így cipelem a táborozáshoz szükséges felszerelést is, de cserébe ott éjszakázom ahol tetszik, élvezem az éjszakai, hajnali erdő varázsát, s megúszom a naponkénti logisztikai hercehurcát. Persze nem vagyunk egyformák, de egy próbát talán megérhet! :)          

Előzmény: Okulare (76696)
Okulare Creative Commons License 2023.10.31 -1 3 76696

Hosszú idő után én is újból "kékcipőt" húztam és 3 napot barangoltam Zala megye tájain a kéken. Első nap a Zalatárnok - Kustánszeg szakaszt, második nap a Kustánszeg - Zalalövő etapot, míg harmadik nap a Zalalövő - Szentgyörgyvölgy távot jártam be. Ha van kedvetek, olvassátok el a beszámolókat.

KFeri_2+4 Creative Commons License 2023.10.29 -1 2 76695

Köszönöm, a leírásban javítottam.

Előzmény: V43 1279 (76688)
macmelon Creative Commons License 2023.10.29 -1 0 76694

Köszönöm az infókat Pomázról! :)

Előzmény: Smith W. (76692)
hadidoki Creative Commons License 2023.10.29 -1 1 76693

Köszönöm a beszámolót, jó volt újra átélni a kalandokat!

Előzmény: KFeri_2+4 (76685)
Smith W. Creative Commons License 2023.10.29 -2 1 76692

Igazából még az sem kell, hogy hétvége legyen, és hogy sokan akarjanak túrázni.

Valamikor januárban, hétköznap délelőtt 10-11 óra körül mentem Pomázról Dobogókőre, és konkrétan tele volt a busz Pilisszentkeresztig, és nem túrázókkal.

Előzmény: macmelon (76684)
Smith W. Creative Commons License 2023.10.29 -2 1 76691

Itt most tényleg arra gondoltam, hogy ha 20 km-re tervezel, de a táv a valóságban 25 km, akkor egy órával többet fogsz gyalogolni.

 

Amit itt a méréssel kapcsolatba írtál, az tényleg úgy van.

Előzmény: annyi baj legyen (76690)
annyi baj legyen Creative Commons License 2023.10.29 -1 3 76690

"de 4-5 km-es eltérés egy túra kapcsán egy órával is megdobhatja a menetidőt."

De nem fogja. A táv adott két pont között. Ha 20 kilométer van, de rossz műholdvételi körülmények közt mész, indokolatlanul sűrű loggolással, akkor mérhetsz 25 kilométert, de a táv attól még húsz kilométer, és annyit is fogsz legyalogolni.
Ha pedig egy rossz loggolás alapján 25 kilométeresre becsült útra tervezed az utadat, ami csak húsz kilométeres, akkor egy órával előbb fogsz odaérni, és büszke vagy magadra, milyen fürge vagy.

Előzmény: Smith W. (76689)
Smith W. Creative Commons License 2023.10.29 -2 2 76689

@annyi baj legyen:

Nagyon távol áll tőlem, hogy bármit túlmisztifikáljak, csak tettem egy észrevételt, és ezzel kapcsolatban megkérdeztem KFerit, hogy mivel logolja az útvonalát. A mérésekkel kapcsolatos technikai részletekkel tisztában vagyok, azt nem tudhatom, hogy ki mennyire "tisztítja" meg a saját adatait, mielőtt közzétesz valamit valahol. Az általad linkelt wiki oldalt ismerem, a Facebook posztot pedig elolvasom.

Az nyilvánvaló, hogy a táv adott, és 2 km vélhetően nem fog gondot jelenteni, de 4-5 km-es eltérés egy túra kapcsán egy órával is megdobhatja a menetidőt. Viszont az tény, hogy a legtöbbet az el nem fogyasztott italokkal/ételekkel lehet spórolni. :)

 

@KFeri_2+4:

Köszi a választ. Igen erre voltam kíváncsi, hogy mit nem szedsz ki belőle, mert még egy templomban/kocsmában/bárhol egy helyben álldogálás közben is rögzíti a gps a helyadatokat, és azzal is a "megtett táv" növekszik. Szóval nem is feltétlenül az általad említett kisebb kitérők dobják meg a km-t.

Mindjárt olvasom a második nap krónikáját!

 

@HEV:

Köszi, ez úgy nagyjából megfelel az MTSZ-es adatoknak. Nekem az általában elég szokott lenni.

Előzmény: annyi baj legyen (76687)
V43 1279 Creative Commons License 2023.10.29 -3 1 76688

Őriszentpéter határában az 1980-ban bezárt normál nyomtávú vasútvonal helyén vezet a kék. A Zalalövő-Hodos szakaszt végül 20 év után, más nyomvonalon, de ismét megnyitották 2000-ben, ahogyan ma ismerjük.

Előzmény: KFeri_2+4 (76685)
annyi baj legyen Creative Commons License 2023.10.29 0 4 76687

Egyébként nem kell túlmisztifikálni a számokat, ökölszabályként elmondható, hogy a gps-szel mért nyers adatok mindig nagyobbak lesznek a ténylegesnél, és a különböző adatbázisokból származó tervezetteknél.
A különböző forrásokból származó adatokat pedig egymással nem érdemes hasonlítgatni, hanem csak saját rendszerükön belül, azaz használj egy forrásból származó adatokat, és akkor tudsz viszonyítani. Tökmindegy, hogy milyen szám van ott, napi túratávon belül egy átlagos túrázónak nem fog problémát okozni. Ha 23 kilométert ír az egyik forrás, és 25 kilométert a másik, a gyaloglásra váró távolság úgyis adott, és menetközben úgyis ellenőrzi az ember, hogy most gyorsítani kell, vagy lassítani, vagy, amivel a legtöbb időt lehet spórolni: nem issza meg a következő sört/üdítőt/kávét. Vagy kettőt iszik, mert belefér.

https://wiki.heyjoe.hu/M%C3%A9rt_t%C3%A1vols%C3%A1g_elt%C3%A9r%C3%A9se_a_tervezett%C5%91l

https://www.facebook.com/heyjoeponthu/posts/pfbid07Tcn8LVNw9wF9of2dFzZbTEqR3RxWmuFpSfk3bKugNP145P1ZdP6Te6JB2vRLLB3l

A szintemelkedés mérése, és számítási módszere pedig egyenes a nyúl üregébe visz, azt még nem is volt lelkierőm befejezni :D
https://wiki.heyjoe.hu/M%C3%A9rt_szintk%C3%BCl%C3%B6nbs%C3%A9g_elt%C3%A9r%C3%A9se_a_tervezett%C5%91l

Előzmény: Smith W. (76680)
olahtamas Creative Commons License 2023.10.29 0 0 76686

Ha jó idő van és nagyon sokan vannak, szoktak néha 2 buszt indítani,

Előzmény: macmelon (76684)
KFeri_2+4 Creative Commons License 2023.10.28 -2 4 76685

Az őrségi túrám második napján Velemérről indultam útnak. Felmásztam a Ritási-dombra, majd leereszkedtem Magyarszombatfára, ahol beütöttem a nap első és egyben utolsó pecsétjét. Kercaszomor után volt egy kis küzdelem a természettel, de Bajánsenyére már ismét jól járható úton érkeztem meg. Az utolsó szakasznak egy földúton vágtam neki, az erdei sztrádán megtaláltam a megfelelő lehajtót és a kisvasút helyén gyalogoltam el Őriszentpéter határáig. Onnan mehettem volna egyből a vasútállomásra is, de még hiányzott egy kis szint a nap végére, ezért Baksaszeren át gyalogoltam be a célba.
A túra hosszabb, fényképes beszámolója a következő oldalon olvasható: https://turaelmenyeim.blogspot.com/2023/10/rpddk-03-velemer-oriszentpeter-20231003.html

macmelon Creative Commons License 2023.10.28 -1 1 76684

Sziaszotok!

Ha az ember szombat délelőtti időpontban (azaz, amikor sokan túráznak) szeretne Pomázról Piliszentkeresztre Volánbuszozni, akkor lehet azzal gond, hogy nem fér föl? Vagy azért ennyire nem járnak sokan busszal arra?

Köszi!

KFeri_2+4 Creative Commons License 2023.10.28 -1 3 76683

Egy régi Samsung telefonon fut a Locus, azzal rögzítem az útvonalat. A leírás végén lévő térkép nem a hivatalos útvonalat mutatja, hanem azt, hogy merre jártam. Nem szedem ki belőle azt a részt, amikor megnézek valamit az út mellett, amikor keresgélem a jelzéseket, amikor felmászok egy kilátóba, stb. Ezek nincsenek benne a hivatalos távolságban. A Zalalövő - Velemér szakaszon például elmentem megnézni a zalalövői templomot, Csöde után elvesztettem a jelzést, Pusztaszentpéter után sem a kéken mentem, Felsőszenterzsébeten megnéztem a haranglábat, Szentgyörgyvölgyön bementem a templomba, Veleméren megnéztem a templomot,... Sok ilyen rövid kitérőből bizony összejön egy nap alatt több km plusz. De ezt már a tervezésnél is figyelembe veszem, általában a hivatalos távolságra 10-15%-ot szoktam rászámolni.

A tervezéskor természetesen megnézem, hogy mennyi a hivatalos szint, azzal számolok. Utólag csak a profilt szoktam nézni, a számokat nem. Az viszont látszik, hogy hol voltak hegyek-völgyek.

 

Már készül a második nap leírása, remélem, hogy a hétvégén meg tudom osztani.

Előzmény: Smith W. (76680)
jzp2107 Creative Commons License 2023.10.28 -1 2 76682

 

én azon szoktam mosolyogni mikor fb-on megírják autós logisztikájú körtúránál (tehát tuti centire ugyanoda tért vissza ahonnan indult) hogy szintemelkedés 682m szintcsökkenés 693m

biztos volt közben némi tektonikai átrendeződés :-)

 

Előzmény: Smith W. (76680)
HEV Creative Commons License 2023.10.28 -1 1 76681

Az Abaliget vá. Simonfa szakaszhoz pecséttől pecsétig szerintem ez a jó adat. Én a logisztikához mindig a heyjoe adatait használtam/használom. Megbízható. 

Előzmény: Smith W. (76680)
Smith W. Creative Commons License 2023.10.28 -2 2 76680

Egy ideje már olvasgatom a beszámolóidat, de csak most tűnt fel, hogy a leírásaid végén található távolságadatok egyáltalán nem pontosak. Itt a Zalalövő-Velemér szakaszt 37,68 km-nek adod meg, de ez szerintem nem lehet több 32-33 km-nél.

A 76669. számú hozzászólásodban megemlíted, hogy "A tracket a telefonommal rögzítettem, ami a távolságot elég jó pontossággal mutatja, de a magasság adatok csak "erősen tájékoztató jellegűek"." A magasságadatokat nézve az nemhogy erősen tájékoztató jellegű, hanem teljesen fals, nagyjából hétszeres az eltérés a valósághoz képest.

Az Abaliget vasútállomás és Simonfa közötti szakasz nálad 39,32 km-nek van feltüntetve, 2482 méter szintemelkedéssel, de az MTSZ-es útvonaladatok alapján ez kb. 34,4 km, 835 méter szinttel. A szintkülönbséget hagyjuk is, mert azt nem tudom, hogy milyen módon méri az általad használt program, de a távolságadatokban itt is van egy komolyabb, nagyjából 5 km-es eltérés a valósághoz képest.

 

Milyen programot használsz a track rögzítéséhez? Vagy hol van a hiba a rendszeredben? Ez a távolságkülönbség már elég jelentős, ha ezen mérés alapján tervezed a haladásod a terepen is, az okozhat problémákat.

 

Amúgy mikor lesz meg a második túranap leírása?

Előzmény: KFeri_2+4 (76674)
Pulmy Creative Commons License 2023.10.25 -2 2 76679

Köszönjük szépen megtisztelő szavaid!

 

Jómagam sem vagyok híve a nagy létszámú túráknak, inkább kettesben szeretünk menni, egy évben 1-2x belefér egy kis aktívkodás :) 

Előzmény: hadidoki (76678)
hadidoki Creative Commons License 2023.10.24 -2 3 76678

Minden tiszteletem a Tiétek, hogy így levezényeltétek ezt a kalandot. Nem kis dolog a programot előkészíteni, megszervezni és ennyi embert irányítani. Jó volt olvasni az eseményeket, külön tetszett, hogy a túrán túl érdekes programokat is szerveztetek. Gratulálok a sikeres lebonyolításhoz!

 

ui. Én magányos farkasként bele sem mernék vágni ilyen feladatba!  

Előzmény: Pulmy (76676)
Okulare Creative Commons License 2023.10.24 -1 3 76677

Október 14.-én jártam le ugyanezt a szakaszt ugyanebben az irányban, igaz, én csak Szentgyörgyvölgyig mentem. Én is "elvesztettem" a pusztaszentpéteri pecsét után a jeleket, de nagyjából képbe voltam merre kell menni és hamarosan ismét rátaláltam. Az én beszámolóm még készül, de nemsokára megosztom itt is a nagyérdeművel. :-)

Előzmény: KFeri_2+4 (76674)
Pulmy Creative Commons License 2023.10.23 -2 6 76676

Néhány szó az idei kéktúrázás napjáról,melyen újból lehetőséget kaptunk egy szakaszt vezetni. Tavaly annyira megfogott a Nyírség (és ott még hiányzott is pár etap), hogy idén is kilobbiztam a Vaja- Gyulaháza szakaszt, mely a végére 20km-nél kicsit többre sikeredett. Prológ jelleggel már okt. 12-én megérkeztünk Tiszakanyárra, ahol bázisunkat ütöttük fel erre a pár napra. Pár szót a szállásról, mely a Menyecske házban volt, melynek tüneményes gazdája, Magdika 73 éves.   Magdika lassan kezd olyan legendává válni az Ak-t járók körében mint szegény Vilma néném Makkoshotykán. Ő is él- hal a kékezőkért, minden földi jóval elkényezteti őket. ... de az Ő védjegye a hamisítatlan szabolcsi pálinka, hisz a panzió mellett egy pálinka manufaktúrát is üzemeltet, melyben mindenből (is) főznek párlatot. ...Ha találkozol vele, vagy érkezéskor, vagy csak úgy összefutsz vele bíz nem úszod meg egy kupica legurítása nélkül, és ő is elfogyaszt veled egyet. Bizony egy idő után már próbáltunk cselesek lenni, de nem mindig sikerült :)  Ellentételezést persze nem akar elfogadni, mi is a magunkkal hozott boglári borral viszonoztuk kedvességét. Mindenhol rend, tisztaság, megfizethető ár, ajánlom mindenkinek akit ide vet a jó sorsa.

 

Szóval a prológ, kicsomagolás és egy kupica után még elrongyoltunk a Tisza- gáton Cigándra, majd a nyílegyenes földek között a gátőrházig, ahol annak hű őrzői fogadtak roppant kedvesen, Innét irány Pácin, közben egy rövid dzsungelharc és a csalódás: Pácinban is átépítik, elrontják a reneszánsz kastélyt. Igaz akkor sem lett volna nyitva, ha nincs tatarozás, mert ,már sötétben értünk be a célba. Kicsit elszámoltam magam, majdnem sok lett ez a mai nap. Közben egyeztettem timetable-val, hisz a Kéktúrázás napján Ő is újból velünk tartott. Ő ma Kisvárdától- Tiszakanyárig tartott  egy prológot és bizony Ő is már sötétben csapott célba. Miután beért, vacsorázó helyet kerestünk, ami nem is volt kis kihívás. Végül Dombrádon találtunk egy frankó helyet ahol Halászlé, túrós csusza volt részemről a menü, de első menyasszonyom és Tomi is Halászlevet evett, csak más fojtással. Erzsike és Misi akik szintén már többedszer túráztak velünk ma light-osabbat választottak. Lehet nekik volt igazuk. Visszaérve a szállásra tartottunk még egy rövid ismerkedési estet Magdikával és az ott alvó, szintén túrát vezető MTSz-es csajokkal.

 

 

Másnap bizony boxoltak mikor fél hatkor kukorékolt őkelme, de hamar túlestünk ezen a kezdeti nehézségen és már rongyoltunk is Vaja felé, de útközben Gyulaházán letettünk egy autót. Az ősi kuruc fészekbe fél nyolc környékén érkeztünk , mely egészen a '940-es évek végéig a Vay család birtokában volt, ekkor az új rendszer államosította a több száz éves birtokrendszert. A mostani várkastély  csak egy lakószárny volt az egykor kiterjedt vajai várban. Vaja kétszer is jelentős szerepet kapott az ország történelmében. 1703-ban Rákóczi fejedelem személyesem jött el, hogy az akkor szerveződő Tisza-háti felkelés támogatására bírja a hazaszeretetükről híres Vay fivéreket, akiknek meghatározó szava volt Szabolcs nemesei között. Másodszor 1711-ben kapott jelentőséget, mikor itt tárgyalták meg a Szatmári békét. Itt akarta Pállfy Péter horvát bán, a Habsburg hadak fővezére rávenni a Fejedelmet, hogy hajtson térdet a császár előtt. Tudjuk, ó inkább hű híveivel a bujdosást választotta. Vay Ádám is e keserű kenyeret választotta és idegenben is érte a halál. 1906-ban a többi bujdosóval egy időben temették el szeretett szülőföldjén.

 

E rendhagyó töri órát a parkban tartottam meg az egybegyűlt túratársainknak, akik között bizony akadt teljesen szűz túrázó is és többen is ekkor csaptak bele az AK.ba. ...de voltak tapasztalt társaink is, hisz Zsuzsa és Tibi a következő alkalommal fejezik be az AK-t és egyben a Kékkört is, így elmondhatják, hogy körbegyalogolták hazánkat.  Aztán itt volt velünk még Pista és Laci akik szintén profi túrázók, ráadásul Nyíregyházáról érkeztek, és amatőr helytörténészek. Bizony sok érdekes, hasznos dolgot tudtunk meg tőlük a Nyírségről többek közt azt is miért nem érinti a kék Szatmárt és Bereget,ahol a megye sava-borsa található. Roppant egyszerű az akkori nyírségi potentát egy sarkos katonaember volt aki fogott egy vonalzót és húzott egy vonalat Nyírbátor és Kisvárda között, egyet meg Kisvárda és Sátoraljaújhely között. Így esett, hogy a kék Szabolcs összes elcigányosodott falvát hosszan érinti, míg az igazán látványos helyeket meg elkerüli a megyében. Ennek az embernek egy volt a fontos, hogy az elvárt km. meglegyen, hát az meg is lett. Meséltem még pár szót az emlékévek kapcsán dr. Vízkelety Lászlóról és Rockenbauer Pálról is.

 

Csoportkép, pezsgős köszöntés és máris útra keltünk. Az első pecsétig a Móricz Zsigmond emléktúra piros jelzései mentén talpaltunk, itt Timetable és szerénységem volt a felvezető, de a pecsétig elég jól szétszakadtunk, így itt cseréltünk Első feleségemmel, és ő ment előre, pedig. Megbeszéltük,  hogy ő a gyakorlottabbakkal elől egy egy  ütemes tempót megy, míg én elporoszkálok a többiekkel, beavatva őket a túrázás, kékezés mélyebb bugyraiba. Aztán időröl- időre bevárnak bennünket.

 

Rúgtuk a port, dehogy is port, hanem a nyírségi homokot, talpunk alatt még a szél is fütyült miközben a Nyírség aranyai, almások, akácosok váltogatták egymást.

 Vígan érünk be Rohodra, melyen hosszasan gyalogoltunk át, és első dolgunk volt, hogy berongyoljunk a helyi becsületsüllyesztőbe, ahol a helyi kemény magot már erősen támasztotta a kocsmapult. Itt volt aki kávézott, volt aki reggelizett, míg mi szóba elegyedtünk a helyi nagyemberekkel. Meg is tudtunk mindent a faluról, még azt is hogy a hely tulajának a komája volt Oszter Sándor, ki sűrven járt ide vadászni többek között Bodrogi Gyulával is. Itt aztán megint ért egy magyaros meglepetés. A kricsminek van egy tisztaszobája, szöges ellentéte az ívó másik helyiségének, ahol minden a színész óriásokról szól. Hallgattuk volna még a pikáns helyi pletyiket, de tábort kellett bontatnom, hisz már hetekkel ezelőtt leegyeztettem dr. Magyari Ildikó ref. Tiszteletes asszonnyal, hogy bemutatja a rohodi ref. templomot, mely Szabolcs-Szatmár- Bereg hét csodájának egyike. Sajnos a tiszteletes Asszony nem tudott itt lenni, de a gyülekezet tagjai vártak bennünket és frissítővel, édességgel, finomságokkal kényezettek bennünket. A kikészített dossziéból egyik társunk felolvasta a falu és a templom történetét. Ezután Marika és Edit túratársunk felvetette, hogy énekelhetnénk is a templomban. No nekem máris kattant és mondtam a címeket:  Indulj el egy úton, Lovamat kötöttem(no nem a Kisgrófós). Csodásan hangzott a csángó népdal és Rocki kedvenc nótája, a templom akusztikája tette a dolgát. Mit mondjak, bizony pár könnycsepp le  gördült jó párunk szemes sarkából!  

 

Késésben voltunk, de mint tudjuk mi élvezeti túrázók vagyunk, így belefért a késés, de azért igyekeztem indulásra bírni a csapatot. Legyalogoltunk a nyírségi hordalékkúpok egyikéről, ahol a templom épült és Rohod gettóján vonultunk hosszan. Megszokták már a kékezőket, no de ilyen sokat egyszerre(18 an voltunk)? Látszott nem értik minek megyünk gyalog, ha busz is van Nyírkarászra. Az almások mit sem változtak, az akácosok csakúgy a homok is ugyanúgy porzott. Újdonság volt a rengeteg őzláb, és egy szakaszon birkákat és azok nyomait szaglásztunk és kerülgettünk. 7 km-es talpalás után értünk be Nyírkarászra a helyi Hannapi stadionnál, ahol a helyi aranylábúak a déli melegben edzést szimuláltak. Itt bélyegeznünk is kellett a helyi szellemi élet központjában a frissítők mellé, valamint szakaszvezető társammal ki osztottuk az emlékbélyegzőket. Volt aki a füzetébe, volt aki papírlapra és olyan is akadt aki a kézfejére kérte a lenyomatot. Majd egy órás  pihenő után vezényeltem amolyan kellysen iiiiindúúúúlj-t , és csaptunk bele a gyaloglat utolsó penzumába. Hosszas aszfaltkoptatás vette kezdetét, majd homokos szekérút, melynek egy részén a gazda az ösvényt is simán a földjéhez szántotta. Kerítésnél, erdőfoltba léptünk és a mindennapi dzindzsa is megjött egy rövid szakaszra. Innét földutazás, majd újabb aszfaltozás és máris Gyulaháza helynévtáblájával fotózkodtunk.

 

Az igazoló pontnál pecsételtünk, kikapcsoltuk a jeladót, mely haladásunk rögzítette, de a túra még nem ért véget. Vissza volt a hab a tortán! Telefonáltam Bardi Béla Lászlónak, ki Gyulaháza polgármestere, kivel előre leegyeztettem, hogy várni fog bennünket a falu híres szülöttének Farkas Bertalannak, az egyetlen magyar úrhajósnak a szülőházánál. Bardi úrról azt kell tudni, hogy az ország legrégebben hivatalban lévő településvezetője, hisz 1976-ban került ide, roppant fiatalon tanácselnöknek. Azóta ő a falu első embere, érdekesség, hogy minden választáson, függetlenül a voksolók számától 100% támogatottságot kapott. Mesélt a falu múltjáról, jelenéről, jövőjéről, de legtöbbet természetesen Farkas Bertiről(ahogy a faluban hívják).  Tanulságos történeteket hallhattunk, közben aki akarta megnézhette a jelenleg tetszhalott állapotban lévő úrhajózási Múzeumot. Barti úr elmondta, hogy a tervek szerint a Közlekedési Múzeum repüléstörténeti kiállítása fog reményeik szerint helyt kapni az új, épülő csarnokban!

 

Farkas Berci tiszteletére egy hatástalanított MiG 21-es van kiállítva a szülőháza mellett, evidens, hogy itt készült el a túra záró csoportképe, de a túrának még mindig nem volt vége, hisz Bardi Úr volt kedves és leszervezte, hogy a református templomot is bemutassa Lelkész asszony. Itt további érdekes történeteket hallhattunk és ha már Rohodon énekeltünk, akkor itt a túrát a Szózat és a Himnusz eléneklésével zártuk a megszentelt falak közt. Ezután érzékeny búcsút vettünk túratársainktól és ígéretet tettünk, hogy jövőre lehetőség szerint újra együtt járjuk a nagy kék utat a Kéktúrázás napján. Igazán frappáns, ütős kis csapat alakult ki a nap végére. ...hogy ebben volt-e szerepe Elsőnek és szerénységemnek, majd túratársaink eldöntik.

 

Timetable-nek  azonban nem volt még még vége a túrának, Ő felvette a saját tempóját és elrongyolt még Kisvárdáig, a vasútállomásig, ahol tegnap kezdte a napot. Itt szedtük össze és kerestünk szombat este egy pizzériát Kisvárdán. Ez egyszerűnek hangzik, de a gyakorlatban ez elég komoly feladat volt, de aztán a végére megoldódott a dolog. A napot Magdikánál pálinkakóstolóval zártuk, szokás szerint.

 

Vasárnapra és hétfőre is maradtunk még, a 4 nap alatt 120km-et haladtubnk az AK-n, de ezek már más történetek, ezekről később, a szokásos helyeken fogok mesélni. 

 

 

 

 

hadidoki Creative Commons License 2023.10.22 -2 3 76675

Gratulálok a túrádhoz, bizony nem mindegy pakolás szempontjából, hogy egy, vagy több napra készül az ember. A hátizsák szíjrendszere is csak látszólag egyszerű dolog, hosszabb próbálkozás után alakul ki a helyes beállítás.

További sok szép túrát, várom a második nap leírását!

  

Egy  érdekesség Pusztaszentpéterrel kapcsolatban:

Devecz Oszkár évtizedekig egyedül élt Pusztaszentpéteren, az Őrség és Göcsej határán fekvő kihalt faluban. Két kutyát és néhány kecskét tartott, főleg kecsketejjel táplálkozott. Az …és még egymillió lépés c. filmben még szerepelt. A csillagászat érdekelte, és jegyzeteket készített a kinetikus hőelméletről. Erről beszélt szívesen, már amikor volt kivel, például a turistákkal vagy a riporterekkel.

Én már sajnos nem találkoztam vele, mert 2007 nyarán, 79 évesen elhunyt. (2008. májusában jártam arra.)

 

Előzmény: KFeri_2+4 (76674)
KFeri_2+4 Creative Commons License 2023.10.21 -2 4 76674

Október elején az Őrségben folytattam az RPDDK-t. Zalalövőről indultam, erdőn-mezőn át felmentem Csödére, ahol szerencsére nem felejtettem el pecsételni. Utána rövid időre lementem a térképről, de nem sokkal később megértettem, hogy miért. Pusztaszentpéteren ismét pecsételtem, majd a kezdeti nehézségek után gond nélkül megérkeztem Kerkakutasra. Ebéd után következett két Szenterzsébet és egy kis alföldi ízelítő. Szentgyörgyvölgyet olyan érdekesnek találtam, hogy egy részét háromszor is megnéztem. A nap végén Veleméren hajtottam álomra a fejemet.
A túra hosszabb, fényképes beszámolója a következő oldalon olvasható: https://turaelmenyeim.blogspot.com/2023/10/rpddk-03-zalalovo-velemer-20231002.html

hadidoki Creative Commons License 2023.10.21 -2 2 76673

Nagy-Hideg-hegyen már vettem vizet 2-3 éve, Kisinóci th.-nál még soha nem. Viszont ez nem jelenti azt, hogy Kisinócnál nem is lehet, és azt sem jelenti, hogy Nagy-Hideg-hegyen még most is lehet.   

Előzmény: Jesper Olsen (76671)
Bikk Pubi Creative Commons License 2023.10.21 0 2 76672

és

Előzmény: Jesper Olsen (76671)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!