Keresés

Részletes keresés

taormina001 Creative Commons License 2013.07.13 0 0 6579

Kedves füszernövény-barátok, arról szeretnék érdeklödni, hogy ti hogyan "takarítjátok be" a füszernövényeket, úgy általában? Pl. Oregano, levendula, Basilicum, menta, citromfü? Most, amikor szép, tarra vágjátok és megszárítjátok, vagy ilyenkor csak igény szerint egy-egy ágat-levelet vágtok róla és csak a szezon végén takarítjátok be az egész növényt?

taormina001 Creative Commons License 2013.07.13 0 0 6578

Én esetleg szívesen menedéket nyújtanék neki. Esetleg cserébe szeretnél valamit?

Sajnos nem tudok írni neked, mert nem nyilvános a címed.

Előzmény: zildi (6574)
-cc- Creative Commons License 2013.07.12 0 0 6577

Akkor ezzel gondolom nem tudok mit tenni. Nem hantolhatom ki szegenyt :) kevesebb vizbe meg beledoglik itt a kanikulaban

Előzmény: lordhimself (6576)
lordhimself Creative Commons License 2013.07.12 0 0 6576

túl sok tápanyag okoz ilyet.

Előzmény: -cc- (6573)
Gyöngyi59 Creative Commons License 2013.07.12 0 0 6575

Szia !! Ha boltban veszel gyömbér gumót/ amin pici rügykezdemény is van/ elültetve szépen kihajt. Tavaly nem nőtt valami nagyra, de az éven már jó 2  arasznyi /az egyiket megette a csiga / még nem használtam belőle, egyenlőre csak dísznek növöget.

Előzmény: baby-lon (6548)
zildi Creative Commons License 2013.07.12 0 0 6574

https://app.box.com/s/3n7k93xsawlajejf6bey

Elajándékozom a fenti képen látható /remélem sikerült/ babérlevél fámat, sok éve nevelem. A budai Vár környékén lakunk, az elszállításban  nem tudok segíteni.

további kellemes napot

-cc- Creative Commons License 2013.07.11 0 0 6573

Talan most sikerult... 

Előzmény: -cc- (6572)
-cc- Creative Commons License 2013.07.11 0 0 6572

Igaz ez nem fűszer, "csak" balkonparadicsom, de szetintetek miert van az, hogy a levelei halvanyzold szinuve kezdenek valni? Ontozve van, tragyazva is. (Remelem a kepfeltoltes is sikerult)

Iszka Creative Commons License 2013.07.09 0 0 6571

Ez a bálázás jól hangzik! ;)

 

Előzmény: lordhimself (6570)
lordhimself Creative Commons License 2013.07.09 0 0 6570

nekem télen is van mindig pár fajta frissen az ablakban, az úgy meggyőzőbb :O) a citromfűből viszont egész bálákat teázok el szárítva.

Előzmény: Iszka (6569)
Iszka Creative Commons License 2013.07.09 0 0 6569

Bazsalikomot próbálj meg egyben, aztán felhasználni a levelét, jó az! ;)

 

Vágva mondjuk kicsit feketedik.

Előzmény: lordhimself (6567)
baby-lon Creative Commons License 2013.07.09 0 0 6568
Mi szinte mindent frissen használunk, szárítva csak azt, amit télire elteszünk. Oregano, majoranna, lestyán, tárkony, bazsalikom, rozmaring, babér, kakukkfű, curry...
Előzmény: -cc- (6565)
lordhimself Creative Commons License 2013.07.09 0 0 6567

ez ízlés kérdése is...kísérletezni kell. bazsalikomot sohasem szárítanék, de a zsálya, kakukkfű, organo, citromfű, macskamenta nagyon jók. tárkonyt olajban szoktam eltenni.

Előzmény: -cc- (6565)
Iszka Creative Commons License 2013.07.09 0 0 6566

1-1 fűszernövény szárítva illatosabb! Nem mind.

Viszont ami ehető azt lehet és érdemes szárítani, nem kell nagy bohockodásra gondolni. Fogsz egy csokorravalót, összekötöd a szárát és akár a radiátor csövén lógatva megszárad pár nap alatt, télre meg nagyon jók!

 

Szerintem ami nagyon aromás azokból frissen is lehet teát készíteni, vagy limonádét ízesíteni.

Frissen a citromfű, menta nagyon jó!

Húsokra a friss kakukkfű is! De szárítva még illatosabb!

 

Próbálkozz, mindenkinek más és más az izlése.

 

Más: bohóc paprika, mint csípős vagy édes (zölden) paradicsom, húsok mellé.

 

http://zoldsziget.blog.hu/2013/07/09/bohoc_paprika

Előzmény: -cc- (6565)
-cc- Creative Commons License 2013.07.09 0 0 6565

sziasztok!

ha bárhol rákeresek fűszertémára előbb-utóbb felhasználási javaslatként az szerepel, hogy "szárított". ez csak "praktikusság" miatt van így, vagy ténylegesen szárítottan jobb felhasználni a még zöld helyett?

 

van otthon zsálya, meg mondjuk kakukkfű. ha ezekből teát akarok csinálni, akkor kezdjek el a kiszárítással bohóckodni, vagy zölden is lehet használni frissiben? logikusan/laikusan azt gondolnám, hogy zölden több benne az "anyag", mint szárítottan, így még kevesebb is kell belőle (ill. azonos mennyiségnél intenzívebb lesz az íze)

 

köszi

Iszka Creative Commons License 2013.07.08 0 0 6564

Kakukkfűvek mostani részei is nagyon jók fűszernek.

Szárítva pedig még illatosabb, én nem jegelném. ;)

Branta Creative Commons License 2013.06.05 0 0 6563

Egyszer ??? Minden második kertben van boróka, csak lehet, hogy nem tűnik fel :). Bár nem ez a vad boróka :). Felénk sok van, de még sosem szedtem bogyót.

Előzmény: monyesz (6561)
Branta Creative Commons License 2013.06.05 0 0 6562

Szedtem egy szatyor kakukkot, most csepeg. Befagyasztom, mert ez az idő szárításra nem az igazi, esetleg komposztot tudnék készíteni belőle :))).

Előzmény: Zitka (6560)
monyesz Creative Commons License 2013.06.04 0 0 6561

Szia !

Egyszer láttam borókát, egy őszi túra során, akkor megnéztem mi is ez (elsőre a borókapálinka ugrott be, de ez engem ez nemigen izgatott): http://terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/boroka.html

Előzmény: Branta (6559)
Zitka Creative Commons License 2013.06.04 0 0 6560

Szerintem a kakukfű nagyon jól megőrzi az aromáját szárítva. Most könnyebben látod, mert virágzik. Amúgy jobban "beleolvad" a gazok közé. Bár, négykézláb szaglászva :-D biztosan megtalálod virágzás után is.

 

A borókára sajnos nincs tippem.

Előzmény: Branta (6559)
Branta Creative Commons License 2013.06.04 0 0 6559

Üdv mindenkinek!

Kakukkfűről kérdeznék pár dolgot. Ma találtam bringázás közben egy rakat kakukkfüvet vadon, kint a pusztában. Tele van vele a mező. Most virágzik, érdemes ilyenkor gyűjteni belőle? Szárítva jobb vagy fagyasztva? És még a borókabogyó gyűjtési ideje érdekelne. Köszönöm a segítséget.

baby-lon Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6558

Nekem egy nagyon kicsit más a tapsztalatom, de hozzáteszem, nem mélyek az ismereteim, mivel tavaly volt először, és most foglalkozok vele elsőként komolyan.

 

A nyers, zöld levélnek szerintem van mellékíze rendesen, bár hozzáteszem, hogy én szeretem. Viszont nagyon nem gazdaságos, elég sokat kell aratni egy kis édesítéshez.

 

Én csípkedem a közepét, hogy bokrosodjon, és júliustól tervezem aratni, az alsó leveleket fogom. Ezt megszárítom, és utána megfőzök egy csészével 2 dl vízben sziruposra. Ezt tervezem majd használni, 6 hónapig eltartható hűtőben, tudomásom szerint.

 

Szóval ez a tervem, de sok tapasztalatot még nem tudok mondani, mert még nincs...

Előzmény: peoplex31 (6556)
foltosvirág Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6557
Előzmény: peoplex31 (6556)
peoplex31 Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6556

Szia!

 

A stevia felhasználásáról írj néhány szót légyszíves! Te milyen módon használod?

Előzmény: baby-lon (6554)
mgy Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6555

Köszönöm!

Előzmény: baby-lon (6551)
baby-lon Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6554

Szia!

 

Köszönöm!

 

A mentát hagyom legyökerezni (máramelyik akar...), és áttelepítem, a többit nyírbálom, de már látszik, hogy kell egy külön mentakert majd :-). Nálunk a nyáron minden nap mentás limonádé az innivaló sztíviával :-)

 

A rozmaringnak sajnos nálam nincs esélye túlélni a telet... Minden évben újat nevelünk. Nincs fagyvédett helyem.

Előzmény: foltosvirág (6553)
foltosvirág Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6553

Nagyon szép a fűszerkerted!

 

Hogyan akadályozod meg, hogy a menta ne terjedjen el? Nekem tele lett vele az egész kert.

 

Nem tudom mikori a rozmaringod, fagyvédett helyet szereti. Az enyém már 6 éves, jó nagy bokor.

Előzmény: baby-lon (6548)
baby-lon Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6552

Kedves vagy, kívánom, hogy sikerüljön olyat, amilyet szeretnél...

 

Én ezt évekkel ezelőtt álmodtam meg magunknak (a páromnak készítettem szeretetből), és már látszik, hogy a 20 négyzetméter kevés lesz. A felét vetettem, a felét palántáztam. Minden palánta 370 ft-ba fájt, de megérte, gyönyörűen fejlődnek...

Előzmény: Törölt nick (6549)
baby-lon Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6551

Szia!

 

A lestyánról én leveleket török le, a tárkonyról szintén. Hoz helyette új hajtásokat. Az oregano, majoranna, petrezselyem, bazsalikom, kakukkfű szereti, ha kicsípem a friss hajtásait, mert bokrosodik, így én ezt használom. A babért én mindig közvetlenül a fáról tépem, mert sokkal aromásabb, ha frissen használjuk, mintha szárítva.

 

Általánosságban elmondható, hogy nem szabad sajnálni őket, nyugadtan lehet csipkedni róluk. Én egyedül a rozmaringgal, és a curryvel vagyok óvatos, mert ők nehezebben maradnak meg, így amíg kicsik, addig nem nyúlok hozzájuk.

Előzmény: mgy (6550)
mgy Creative Commons License 2013.06.03 0 0 6550

Nagyon kezdőként kérdezem, hogyan, honnan vágjam a fűszernövényeim, ha szükségem van a levelükre? Kakukkfű, lestyán, bazsalikom, tárkony, oregáno, petrezselyem, majoranna van gyakran használatban. Csak a hajtás végét, épp a leveleket, vagy egészen a tövétől?

Egyedül a babérral vagyok könnyen, mindig mikor visszavágom, felakasztom a "leeső" részeket száradni, aztán abból csipegetek. ;)

Kösz a segítséget!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!