Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26314

Én már csak azt nem értem virágzásban minek kell védekezni rovarölővel ? 6-8 fám van de igen ritka hogy permeteznem kell virágzásban rovarölővel ! Talán ha két alkalom volt hogy a bundás bogár olyan mértékben felszaporodott hogy a körtét virágzásban megrágta ,de most már nem tud kicseszni velem mert sárga tállal begyűjtöm őket ami meg a fán megjelenik azt légyírtóval lelövöm naponta 1-2 szer ! De ha tudnék valami gáztenziós rovarölőt akkor este lefújnák minden füvet és másnap már nem lenne a fán ! Felénk is mindenki méhészkedik volt is már méhzárlat léprothadás miatt ,vagy valami ehhez hasonló betegség miatt, elégették az összes méhet 1 nagy gödörben gázolajjal leöntve ! A vízhíg mézet már meg sem említem ! Valóban egyre több a koca méhész !

Előzmény: Flanell (26313)
Flanell Creative Commons License 2018.03.03 0 1 26313

Hát azt nem tudom, hogy mennyire méhpusztítóak a neonikotinoidok, de pár gondolat azért  a témáról:

 

Összemossák a különböző szereket, valamilyen érdekek miatt. Talán hogy I-es kategóriába sorolhassák őket, és csak a növényorvosokat alkalmazó nagytermelők használhassák a jó szereket.

 

Pl. az Actara eddig sem volt felhasználható virágzásban, a Mospilan meg igen.

Az pont azért van engedélyezve, mert a dokumentált kísérletek szerint nem bántotta a méheket. Nem csak úgy fű alatt mentek a dolgok, hogy nem beszéltek a virágzáskori felhasználásról, hátha elsikkad a dolog, hanem direkt erre hegyezték ki a reklámokat, hogy virágzásban is használható szer.

Nem olyan bonyolult talán megállapítani, hogy egy méh megdöglött-e tőle.

Egyébként, a cikk állítása ellenére, a Mospilan most is engedélyezve van virágzó olajrepcén és kukoricán. (A kukoricára közismerten nem is mennek különösebben a méhek, mert szélporzású, bár a cikk szerint közismerten mennek.)

Ezek után, lehet, hogy az EU nem is akar minden neonikotinoidot betiltani?

 

Teljesen tudománytalan a cikknek az a közbevetése, hogy a földből is felvehető a neonikotinoid.

Az rendben, hogy felvehető, de azt egyetlen józan ember sem gondolhatja, hogy olyan mértékben felvehető, hogy annak bármi káros hatása legyen a méhekre.

Ez pont olyan ijesztgetős dolog, mint hogy egyes ijesztgetős cikkek arról szólnak, hogy még ma is megtalálható az emberek szervezetében a DDT, vagy a mostani cikkek szerint a glifozát.

Ezek szintén csak féligazságok, azt nem teszik hozzá, hogy nem azért kimutathatóak, mert olyan sok van belőlük, hanem mert olyan jók a műszerek.

 

4 méhész ismerősömnél is komoly méhpusztulás volt az utóbbi 2 évben.

Egyiknél a nyúlós költésrothadás takarította ki a kaptárakat, a másik háromnál meg az atka.

Bejött hozzánk is egy olyan alfaj, amit egyszerűen nem tudnak kipusztítani, csak gyéríteni, és télen, a lezárt kaptárban felszaporodva tavaszra kinyírják az összes méhet.

Ráadásul az utóbbi 10 évben boldog-boldogtalan méhészkedni kezdett, mert igen jó mellékes bevételt lehet vele szerezni, viszonylag kevés munkával,  és sokan a hozzáértés hiánya miatt nem kezelik rendesen a kaptárokat, így a betegségek és atkák mindig újra fel tudnak szaporodni, átterjedni a gondozott méhészetekre is.

 

Előzmény: pacsepa (26308)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26312

Sokat eddig az elmúlt években ! Nálunk van csak sövény a környéken és ide jönnek valamiért de nem élik meg a reggelt némelyiket a sövényből kell kiszedni mert fent akad ! De ez csak akkor van ha a közelben napraforgó van pl a kert vége ! De most hálistennek lucernát ültettek ! 2-3 évig nem lesz gond !

Előzmény: öreg_néne_b (26311)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26311

a színes madarak is elpusztulnak tőle ,tömegével

Hány döglött madarat láttál?

Előzmény: kavicsos64 (26309)
napalm. Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26310

Azért durva ajánlás az 5%-os lemosó.

Fél kiló / fél liter anyag 10 liter vízhez...

Előzmény: Jani71 (26286)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26309

A napraforgót felénk rendszeresen valamilyen erős szerrel kezelik ,még a színes madarak is elpusztulnak tőle ,tömegével ! Felénk már alig van madár a téli etetőn ,szó szerint kipusztult ! 15-20 évvel ezelőtt még 100 szám volt a madár és a fákon ültek ! 1 fángli napraforgót kiszórtam nekik naponta és még nem is féltek tőlem 1-2 méterre a közelembe jöttek ! Ezen a télen meg talán 6-10 cinke volt ami ide járt enni ,meg pár veréb ! Reggel mondjuk volt pár színes madár is !

Előzmény: pacsepa (26308)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26308

https://index.hu/tudomany/2018/03/02/bebizonyosodott_hogy_sulyos_mehpusztulast_okoznak_a_rovarirtok_az_eu_lepeskenyszerben/

 

Ma már újabb bizonyítékok vannak rá, hogy a pollenből és a virágporból a méheket is súlyosan károsítják.

Bár a cikk a talajban és növényben felhalmozódó szerekről is említést tesz, én azt gondolom hogy a legnagyobb problémát a virágzásban, vagy felelőtlenül a virágzásban lévő növények környezetében használt szerek okozzák.

Kezdhetünk készletezni... Mi lesz helyettük?

Flanell Creative Commons License 2018.02.27 0 0 26307

Nem azt írtam, hogy nincs igazad, csak azt, hogy elrontottad a számolást. :)

Előzmény: pacsepa (26306)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26306

Ha Neked másképpen jön ki, és ráérsz többször permetezni ugyanazért a hatóanyag kijuttatásért, akkor használd a Vegesol-t! Nem meggyőzésnek szántam.

 

Rézben nem lesz probléma, de a kén és főleg az olaj dolgában elég xarul fogsz állni. Az olajat ráadásul szerintem a Vegesol-ban nem is a kártevők befojtása miatt teszik bele, ezért olyan kevés.

 

A számítás lényege, hogy az árat érdemes hatóanyagra számolni és hogy mit akarsz elérni vele!

Előzmény: Flanell (26305)
Flanell Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26305

De a kétszeres adaggal sem stimmel a számításod. :)

Előzmény: pacsepa (26298)
Flanell Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26304

Ezt értem, erre vonatkozott, hogy vegyük - a gyártó leírása alapján - kétszer annyinak a Vegesolt. De még így is kétszer annyi a Rézkénben lévő réz.

Előzmény: Kapa bácsi (26297)
Flanell Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26303

Gondolkodtam is rajta, hogy megkérdezem mindkét gyártót az összehasonlításról, de biztos az lett volna a válaszuk, hogy az övék így tökéletes, a másikról meg nem tudnak nyilatkozni. (Nehogy még valami pert akasszanak a nyakukba, hitelrontás miatt.)

Előzmény: beetee (26296)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26302

Lehet bogarászni:-)

Ki tudja, milyen mélyen érdemes ebben elmerülni, és vajon mennyi az igazságtartalma az információknak (a reklám mögött:-))??

De ha soha semminek nem hiszünk, akkor miért is csináljuk és miért búvárkodunk?

 

https://www.gazdabolt.hu/files/T01007/fungurantermism.pdf

Előzmény: Flanell (26295)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26301

Nem mindegy, mennyi és hova, de ez igaz akár a vízre is... :-)

Nagyon magasak a határértékek. Annyit normál permetezéssel képtelenség bevinni.

Előzmény: Kapa bácsi (26300)
Kapa bácsi Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26300

Aréz nehézfémnek minősül,ezért nem mindegy,hogy mennyi-hova.Nem is olcsó csak kontakt hatású szer.A Vegesol az természetes olaj tartalmú/linolinsavas napraforgóolaj/.Az olajos rézkén is használható vegetációban,nagyobb hígításban.Az idei árakat nem ismerem még a vegyszer piacon.

Előzmény: pacsepa (26299)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26299

Ezzel nekem az a bajom, hogy árában nem látom a megtakarítást. A réz bármilyen formátumban is nem túl drága alapanyag.

Ráadásul egyáltalán nem baj, ha bőven viszel ki rezet. Nem mérgezi a környezetet ha a talajba kerül akár a Vegesolnál kétszer nagyobb mennyiségben.

A Vegesol fele annyi réztartalma nem a lemosáskor számít, hanem vegetációban jön jól, amikor fennállhat a perzselés veszélye.

Előzmény: Kapa bácsi (26297)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26298

Azért nem jó, mert mint később kiderült a lemosáshoz kétszer annyi Vegesol kell, Mint a vegetációban használt dózis. De a linkelt hozzászólásomban a költséghatékonyságra hegyeztem ki. Azt pedig a hatóanyag tartalom alapján számoltam, szóval az alapállítás igaz.

Ez pedig nem más, minthogy a Vegesol-al többszöri permetezéssel viszel ki hasonló hatást elérő dózist, mint az olajos rézkénnel.

Valójában azt gondolom, hogy a Vegesol nem igazán tavaszi lemosószer, csak arra is jó... Az olajos rézkén viszont kifejezetten lemosásra van. Ez különösen annak fontos, aki nem ér rá többször lemosózni.

Előzmény: Flanell (26295)
Kapa bácsi Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26297

A Rézhydroxid finomabb szemcseméretű mint az oxiklorid,ezért jobb fedettséget ad,és ezért a csökkentett réz fémréz felhasználás is ugyanazt az eredményt,hatást adja.Mind amellett esőállóbb.A Hydroxid modernebb szer,mint a Klorid.A Bio termesztésben korlátozva van a réz használata Ha/év azt hiszem 6,kg/év.

Előzmény: Flanell (26295)
beetee Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26296

Pedig egyszerű.

Azt mondják, hogy vedd az én gyártmányomat, mert hatásosabb!

És mindkét oldalon lennének erre hatástanulmányok. :)

Előzmény: Flanell (26295)
Flanell Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26295

Nem jó a számolásod.

10 l vízben:

4 dl rézkén: , réz: 36 g, kén: 84 g, ásványi olaj: 168 g

1 dl Vegesol: réz: 9,5 g, kén: 30 g kén, és kb. 16 g növényi olaj. (Ezt csak tippeltem, mert 20 V/V% van megadva.)

https://www.fmcagro.hu/ChemiNova/web.nsf/Pub/olajos_rezken.html

http://www.bvn.hu/termekeink/gombaolok/10-vegesol-eres-vizes-szuszpo-emulzio-se

 

A Vegesol gyártója azt állítja, hogy az ő rezéből fele is elég, de ezzel még mindig csak feleannyira tűnik hatásosnak a gyári megadással kevert Vegesol, mint a rézkén. (19 vs. 36 g)

Na, ez az, amit nem értek én...

Vagyis, elvileg 2 dl rézkén is van olyan jó, mint az 1 dl Vegesol. De akkor minek a 4?

Kíváncsi lennék, mit mondanának erre a gyártók. :)

Előzmény: pacsepa (26294)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26294

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=146778023&t=9020473

 

Az olajos rézkénben sokkal több az olaj és a kén 10 literre. A rézben jobb a Vegesol valamennyire. A rovarkártevők ellen sokkal jobb az olajos rézkén és a kevesebb réz sem lesz probléma.

Előzmény: szicsu1007 (26293)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.23 0 0 26293

No most belezavarodtam:-(( Melyik a hatásosabb szer? Amelyikből több kell, vagy amelyikből kevesebb?

Te jössz:-))

Előzmény: szicsu1007 (26292)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.23 0 0 26292

Esetleg olyan oka lehet, hogy a vegesoleReS-ben lévő rézhidroxid a kisebb szemcseméret miatt nagyobb felületet képes befedni, mint az olajos rézkénben lévő rézoxiklorid (azonos kiszórt rézmennyiség esetén).

Előzmény: Flanell (26291)
Flanell Creative Commons License 2018.02.23 0 0 26291

Ha elmegy a most beharangozott hideg, és viszonylag gyorsan jön a meleg, mielőtt még beindulnának a hagymás virágok, akkor lehet, hogy mégis rámegyek Olajos rézkénnel a fákra. A metszést meg majd befejezem valamikor, utólag. Jelenleg még nagyon fejletlenek a virágok levélkéi, legfeljebb pár levélcsúcs megég, és kész.

Esetleg csökkentett adagot használok.

Érdekes, hogy a réztartalom nagyjából ugyanannyi benne, mint a Vegesolban (90, ill. 95 g fémréz), a kén is több, mint 2/3-a (210, ill. 300 g), mégis ebből 3-4 dl kell 10 l-hez, a Vegesolból meg csak 1 dl.

Ebből úgy tűnik, hogy még 2 dl-es használatban is sokkal hatásosabb a Rézkén, mint a Vegesol.

Ki érti ezt?

 

Máskor én is a lehető legkésőbb csinálom a lemosást, de hát mindennek megvan a maga hátránya, esetemben a virágok égése.

 

(Ja, és köszönöm a hsz-okat!)

 

 

Jani71 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 26290

Szívesen! :-) Szerintem is. Egy-két említett dolgot én is alkalmazok, lényeges javulás van.

Előzmény: kavicsos64 (26289)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 26289

Amúgy köszönöm ! Nem láttam még ezeket a filmeket ! De érdemes odafigyelni rá miket mond !

Előzmény: Jani71 (26286)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 26288

De ugye hogy fontos a hőmérséklet ? Én magamtól tanulatlanul ugyan erre jöttem rá ,pedig én csak hobbista vagyok ez mellett az ürge mellett ! Meg nem is szakmám ! Csak kertészkedem magamnak !

Előzmény: Jani71 (26286)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 26287

Nem nekem vannak gondjaim ,pont fordítva nekem csak voltak gondjaim ! De abban az évben is ezeket a szereket használtam csak akkor a virágzásban való permetezéssel voltak a gondok ,abban az évben sok szert betiltottak és ezért volt a dilemma !

Előzmény: alfi13 (26285)
Jani71 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 26286

Zsódos László is említi az előadásán:   https://youtu.be/oBhZx7ctCHg?t=9m3s

                                                           https://youtu.be/oBhZx7ctCHg?t=8m5s

 

Egyéb gondolatok és módszer a tafrinával kapcsolatban:  https://youtu.be/oBhZx7ctCHg?t=33m3s 

                                                                                       https://youtu.be/oBhZx7ctCHg?t=49m20s

 

Itt viszont az időzítés fontosságáról beszél (5 perc környékén is érdemes figyelni):

https://youtu.be/oBhZx7ctCHg?t=1m58s

 

Általánosságban is ajánlom ezt a filmet mindenkinek! Megfontolásra érdemes gondolatok.

 

 

 

 

 

Előzmény: Jani71 (26282)
alfi13 Creative Commons License 2018.02.13 0 0 26285

Ha nem használt a Folicur Solo annak több oka is lehet  alkalmazás időpontja nem volt megfelelő az is lehet hogy a permeteződ  egyenletesen fedi le a védendő felület, nem porlaszt megfelelően a géped. Nem távolítottad el a fáról a mumifikálódott gyümölcsöket. Nem végeztél előtte lemosó permetezést esetleg nem megfelelő szerrel. Ha pontosan leírod a tavalyi évben mikor mivel hogyan permeteztél talán valaki tud segíteni hol hibáztál.

Előzmény: kavicsos64 (26283)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!