Keresés

Részletes keresés

Csarli1 Creative Commons License 2011.03.30 0 0 5065

És melyik nektarin nem az?

Előzmény: Vebber (5064)
Vebber Creative Commons License 2011.03.30 0 0 5064

Hát ez az "megfelelő növényvédelemmel".

Ettől még tafrina érzékeny :)

Előzmény: Csarli1 (5061)
Csarli1 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5063

Kövess engem, reggel egy fél barack majd 16-os drótkötél és utána GXN-15-ösön újra telepítés. A fél barack erőt ad a művelethez.

Sajnos nemigen van más választásod, ha már egyszer megfertőződött a fád.

Az újakra meg vigyáz, levéltetű, téli sebzés, metszőolló.

Előzmény: gal-lóca (5062)
gal-lóca Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5062

De mit lehet tenni a PS ellen? Alig van ág a fáimon, de le kellett metszeni, mert nem várható termés olyan ágon, ahol az elhalás a keresztmetszet kétharmada.

Előzmény: Csarli1 (5061)
Csarli1 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5061

Megfelelő növényvédelemmel, nálam semmi gond nincs vele.

Előzmény: Vebber (5054)
marci81 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5060

Köszönöm szépen az információkat és a tanácsoka!

Mégiscsak jobb megkérdezni a tapasztaltakat! :-)

 

Legközelebb/jövőre már sokkal céltudatabb leszek, addig még minél többet igyekszem megtudni az egyes fajtákról.

Előzmény: Törölt nick (5053)
Ali-bá Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5059

Megmetszettem a *karcsú* őszibarackot, un. váltó metszéssel.

 

 metszés előtt

 

 metszés után 

 

 Közelebbről nézve az elágazásoknál.

 

A piros dróttal jelzettek megmaradnak termőknek a többi visszavágva két rügyre. Termőt csak ott hagytam, ahol az előzőévi kétrügyes metszés eredményeként már elágazás volt. /az egyik maradt, a másik visszavágva/ Ha minden jól megy, termés után a termővesszőket levágom és a kétrügyes egyike marad jövőre termőre, a másika visszavágva két rügyre, stb.

 

 

Előzmény: Törölt nick (5053)
rámenős Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5058

" Véletlenül, szándékosan" mert azt írta a köny, hogy az érési idejében nem nagyon van jobb. Az Early Redhaven kezdi kiszorítani. Majd meglátjuk.

Szia

Előzmény: marci81 (5050)
marci81 Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5057

Na, hát azért ez egy kicsit megnyugtató, köszönöm az infokat! :-)

 

ja és még egy kérdés, szerintetek le vannak (általában) permetezve a faisolai szabadgyökerű gyümölcsfák?

Előzmény: Rumanyi (5056)
Rumanyi Creative Commons License 2011.03.29 0 0 5056

Nekem bevált fajta. Van nála jobb (teszkóéretten bármilyen más fajta ehetetlen), de ha hagyod beérni akkor a sárgahúsúakhoz hasonlóan kellemesen édes. Kissé aromaszegény, de rengeteget terem, ezért illik ritkítani hogy darabos maradjon. Nálam domboldalon még nem érte fagykár. Gombás betegségekre közepesen fogékony, ezért biotermesztésbe nem való.

Ezek természetesen csak az én tapasztalataim, más termőterületen valószínűleg mást tapasztaltak akik termesztették, főleg nagyüzemekben. 

Az ellenállósággal kapcsolatban megjegyzem, hogy én még nem láttam levélfodrosodásnak ellenálló "nemes" őszibarackot.

 

Előzmény: marci81 (5034)
karibaba Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5055

A Royal Glory fehér húsú? Eddig valahogy sárgának hittem! :o))) Mindegy, majd akkor is szeretnék....augusztusban!

Előzmény: Törölt nick (5053)
Vebber Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5054

A Caldesi az egyik legfogékonyabb a tafrinára, Én nem ajánlanám ha szempont ennek az ellenkezője.

Egyébként kitűnő gyümölcsei vannak.

Sztem elég igénytelen a Sweet Lady nektarin, rengeteg virág van rajta minden évben, a fagyokat is elég jól viseli. 

Előzmény: Csarli1 (5048)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5053

Az izlés enyéni dolog,ha megengeded némi magánvéleményt én is fűzök hozzá.Nem szentírás,csak egyedi vélemény:

 

 Ezek közül a Royal Glory a legédesebb.Szép,bordó fedőszínű,alig érezhetően molyhos.Mondjuk nem magvaváló,de ha nem befőttnek lesz,akkor enni nagyon jó.

Ízben a második a manon lenne,szintén szép gyümölcsű,viszonylag korai,de nálam a leggyengébb termőképességűnek tűnik,egyenlőre,de ez lehet termesztői hiba is /sose tartottam magam profinak/.A Mariska régi,bevált fajta,lehet,hogy nem látványos,de nagyon hálás fajta és finom./Ja ez mind a 3 fehér húsú/

Ford,Champion,Piroska nincs.

Fayette,Meystar van,de még nem termett.

A Suncrest egy stabil,nagyon jó sárga húsú fajta én nem hagytam volna ki.

A nektarinok viszont alapból egy savasabb ízvilágot képviselnek.Ezzel együtt rendesen beérve/sőt túlérve/ nagyon finomak-nem Tescos állapotban megvéve/éve.

Ezeken kívül is sok fajtám van még,de vagy nem termettek még vagy eleve nem az édeskés fajtát képviselik.

Előzmény: marci81 (5037)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5052

Rutinos nem vagyok,csak szeretem csinálni,de annyi időt nem tudok ráfordítani,amennyit igazán igényelne ez a hobby.Így aztán becsúszik néha gixer...

A fával tényleg nem volt gond ,egyszerűen rossz helyre ültettem és mire rájöttem már hiába próbáltam máshova ültetni.Bosszantó hülyeség /nem csak a kidobott pénz miatt.../

Remélem sikerülnek a fáid és akkor kunyerálhatok :))))))))))))

...természetesen megfeleő csere-vagy egyéb ellenszolgáltatás fejében.Mondjuk csereanyagom van rendesen...

Előzmény: csoszi53 (5035)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5051

A fajon belül is vannak eltérések tafrinaérzékenységre.Egyébként volt olyan évem,amikor a nektarinok sokkal jobban bírták,mint a hagyományos őszik...mármint a tafrina-fertőzést.

Sztem a Flavortop,Harko,Andosa /Stark Red Gold/ is hálás fajták,a fagy-probléma függ a fekvéstől is,mondjuk gödörben gáz,de egy jó fagylefolyású domboldal ideális lehet.Persze azért nem jó magára hagyni se a fákat,azok is élőlények...

Előzmény: mmjutka (5040)
marci81 Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5050

Te is csak "úgy" vettél egy dixired-et spontán?

Nagyon kiváncsi leszek, ha az íze jó legalább, az kárpótol...

Előzmény: rámenős (5043)
mmjutka Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5049

Köszönöm! Megpróbájuk ezeket keresni, remélem beválnak.

Előzmény: Csarli1 (5048)
Csarli1 Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5048

A nektarinok általában tafrina érzékenyek, de megfelelő növényvédelemmel kordába tartható.

Rezes lemosó, virágzás kezdete Folicur Solo+ Merpán, virágzás végén szintén, majd Score és se monilia, se tafrina.

A Caldesi 2000-es és a Fantásia elég jól tűrik a téli fagyokat /-25 körül/ és kielégítik az igényedet.

Előzmény: mmjutka (5040)
gal-lóca Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5047

Az őszihez szeptember óta nem nyúltam, nem érintettem. Azt szerettem volna megtudni, hogy csökken-e PS fertőzés így. (eltűnnek-e azok a tünetek, amik fagyásnak hihetők...)

Semmi pozitív változást nem tapasztaltam, a termőágak szórványosan vagy tele vannak a

jellegzetes kagylós, karéjos elhalásokkal...virágelhalással. Nem tudom mi lett volna, ha

tapogatom, metszem...

Előzmény: Ali-bá (5039)
rámenős Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5046

Köszi, jövőre kiprobálom. Unokatestvérem a szölőre mondta ugyanezt. Büntessem meg a tőkét és tényleg igaza volt. Azóta szépen terem. Most is már hagytam a fán egy pár 3/4. es vesszőt. Normális vastagok is vannak. A vékonyat úgy értettem, hogy a termő vesszők hosszúak / 70-80/ cm és ezek végein vannak szép termőrügyek, nem a vastag ágból növekszenek, hanem a sudarak végein. Ez egyébbként természetes.

Üdv.

Előzmény: Flanell (5044)
Flanell Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5045

Ha a fa erős, de a vesszők vékonyak, akkor valószínűleg túl sokat hagysz rajta metszéskor.

Előzmény: rámenős (5043)
Flanell Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5044

Hát hagyd meg teljes hosszban ezeket a vékony vesszőket, ha csak a vesszők legvégén van rügy. Majd a súly lehúzza őket, akkor a tövükből nő a jövő évi termővessző.

De eleve is olyat hagyj meg, ami 45°-nál nem meredekebb.

Ki tudod ezt tapasztalni, hogy milyen fajta vessző milyen állásnál hogy alakul.

Előzmény: rámenős (5043)
rámenős Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5043

Hello

Már vagy negyedik éve kinlódok egy állitólagos Dixireddel. Még nem tudtam megkostolni. A fa szép, de vékony vesszők végein hozza a termőrügyeket. Ez az amit írtam, hogy a váltómetszést kellene tudnom. Egyébbként a koraiak kivételével a többi fa is ezt igényelné.

Sziasztok.

Előzmény: marci81 (5034)
levi332 Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5042

Köszönöm a felajánlást, most tavasszal már biztos nem tudok szert tenni ezekre a fajtákra, bár szerintem máskor sem

fogok elmenni Palesitshoz 2-3 fa miatt. Majd gyakorlom nyárig a szemzést.

 

Előzmény: Törölt nick (5019)
Flanell Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5041

Nem győztem már, szüleim egyre kevesebbet bírnak, egyre több marad rám. (Most is késésben vagyok, a barackos nélkül is.) Van még a 2 ház melletti kert, plusz egy 300 és egy 700 n.öles telek.

Barackból hiány lesz idén, még a befőtt-igényünket sem tudjuk megtermelni, még akkor sem, ha véletlenül egy szemet sem lopnak el a feketék. A talajvíz és a kéregmoly lerendezte a fákat a többi helyen, de ameddig megvolt a barackos, nem sokat törődtem vele.

Már dolgozom a pótláson, tavaly szilvára szemeztem vagy 8-at, azok bírják a talajvizet, plusz magokat vetettem a talajvíztől nem fenyegetett részen.

Előzmény: mankóceb (5038)
mmjutka Creative Commons License 2011.03.28 0 0 5040

Sziasztok!

Moníliával és tafrinás levélfordrosodással fertőzött területre szeretnénk 2 db naktarint tenni.

Legalább félig magvaváló, finom gyümölcsű, kevéssé fagyérzékeny fajtát keresünk. Alig vannak elvárásaink :)))

A tanácsotokat szeretném kérni. KÖSZÖNÖM!

Ali-bá Creative Commons License 2011.03.27 0 0 5039

Ha az édeset szereted, akkor a Nektár H-t ajánlom. /Jó még a Sprigtime és a Piroska - nem véletlen, hogy mindegyik fehér húsú./

Előzmény: marci81 (5037)
mankóceb Creative Commons License 2011.03.27 0 0 5038

De azért maradt otthon barackosod?
Nem győzted a másikat, azért kellett eladni?

Előzmény: Flanell (5028)
marci81 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 5037

:-(

 

Köszi, akkor ki fogom cserélni....

 

Ezek közül melyeke(ke)t ajánlod? (Az én kedvenc őszibarackízem az édesebb típus)

 

Suncrest

Ford

Mariska

Champion

Fantasia

Fayette

Manon

Meystar

Piroska

Fantasia

Royal Glory

Előzmény: Törölt nick (5036)
csoszi53 Creative Commons License 2011.03.27 0 0 5035

A z oltványok igen erősek, a gyökérzet hibátlan szerintem, egy ilyen rutinos gyümölcsfás mint Te mit  rontott el?

A szemzőág kérdést biztosan meg tudjuk oldani, gondolom mindegyik meg ered rövidesen. 

Előzmény: Törölt nick (5032)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!