Keresés

Részletes keresés

jacsoj Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12560

"a moldova leírás szerint jó lugasnak, de ilyen lugast még nem láttam."

 

Keress rá a weboldalamra.

Előzmény: etilalkohol (12553)
Falusi1 Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12559

Köszönöm a részletes választ. Ali-bá linkje alapján a zöldbe fást talán meg tudom csinálni.

Előzmény: imkerei (12549)
Falusi1 Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12558

Köszönöm a választ. Azt hiszem a zöldbe fással kezdek.

Előzmény: gergerg (12547)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12557

Köszi, ez valóban szép...

Erre a vázra szertném felfuttatni, itt látszik a 'szerkezet':

Ezen a képen ahol a szőnyeg van árnyékolásnak jobb oldalon (déli oldal), fél métert elhagyva (tyúk el ne érje) lenne a tőke és később onnan futtatnám/húznám/vezetném el a tetejére:

Előzmény: medvegyu (12556)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12556

Oltványként vettem, négy éve tavasszal ültettem, ez idei nyári kép:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=120660726&t=9100475

 

Tőtávról nem tudok beszámolni érdemben, utólag látva túl közel (asszem 70cm) ültettem őket.

 

 

Előzmény: etilalkohol (12555)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12555

No, ez az, köszi. Akkor a moldova nálad lugasként is bírja permetezés nélkül. Akkor ez már biztos befutó. Milyen tőtávval ültetted és mikor? Oltványként vetted?

Előzmény: medvegyu (12554)
medvegyu Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12554

A biankát nálam nagyobb részt a darazsak eszik meg, apró szemű és nagy magvai vannak, édeskés, azon kívül nem túl ízletes.

A moldova és a teréz viszont nagyszemű, izgalmas ízvilágú (csemegének) fajták, soha nem permeteztem őket, lugasban vannak árnyékolónak is, így nem is zöldmunkázom (csak metszek és kötözök), erős növésűek, sokat teremnek.

Izabellát egyszer késő ősszel (fagyok idején) Kalotaszegen ettem, házfali lugas volt, nekem ott nagyon ízlett, de hát ízlések és pofonok, sokan a saszlát szeretik (sőt bort készítenek belőle), én meg azt nem értem, hogy mi a jó egy ilyen ízetlen, savatlan, cukortalan szőlőben. Szóval meg kell kóstolni, ha van rá módod, de termőhelytől is függhet, hogy milyen ízük van (pl. egyszer kaptam kecskeméti nérót, ízetlen és savtalan volt az enyémhez képest).

 

 

Előzmény: etilalkohol (12553)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.21 0 0 12553

Daeril és medvegyu!

Utánaolvastam a fajtáknak, de tudom, hogy soknál nem igazán valós amit írnak. Ezért is kérdeztem, hogy konkrét tapasztalt vagy látott fajta érdekelne. Nekem ami permetezés nélkül bírja az a bianka és a moldova. De tudtommal a bianka nem jó lugasnak, a moldova leírás szerint jó lugasnak, de ilyen lugast még nem láttam.

A tyúkos topikban ajánlották az izabellát, az bírja permetezés nélkül és lugasnak is bevált, de még nem ettem és mivel direkt termő, ezért írták róla, hogy rókaízű.

Már bocs, hogy ennyire körbejárom, csak a tyúkólnál körülményes lesz a szőlőművelés, ezért nem mindegy...

Köszönöm, etil...

medvegyu Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12552

Szerintem próbálj meg több rezisztens fajtát, majd kiderül, hogy mi érzi jól magát ott, meg mit szeretsz.

Nekem a moldova és a teréz vált be, továbbá pannónia kincse is jól érzi magát (de azt még nem én ültettem). Mindegyik ízletes, nagyszemű, soha nem permetezem őket, egy metszéssel és kötözéssel elvannak, bőtermők.

 

Előzmény: etilalkohol (12550)
Daeril Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12551

Nézz szét a rezisztens hibrid fajtakörben, mint Bianca, Zala, Eszter, Néro...

De ezek is olyanok, hogy az igazán finomak nem annyira rezisztensek és a többi meg elég pocsék szőlő...

Előzmény: etilalkohol (12550)
etilalkohol Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12550

Sziasztok!

Tyúkólra szeretnék szőlőlugast futtatni, ezért a permetezés kizárva (agyagos talaj). Milyen fajtákat tudtok ajánlani, ami konkrétan bevált?

Ilyen száraz év után az őszi vagy a jövő tavaszi telepítés ajánlott?

Előre is köszi, etil...

imkerei Creative Commons License 2012.09.20 0 0 12549

Amennyiben az alany kihajtott a nemes pedig nem, akkor nagy valószínűséggel elfagyott a szőlő.

Beoltani  többféleképpen lehet jövőre a kihajtott alanyokat.

Zöldbe fás oltással májusban, amikor a hajtások elérik a 15-20 cm-es hosszúságot, nyugalomban levő oltóvesszővel (legkésőbb februárban meg kell szedni és a hűtő aljában nylonzacskóban tárolni), ékoltással vagy héj alá oltással és szemzéssel is. Az oltás után, kétnaponta szedegetni kell a vadhajtásokat, amíg a nemes ki nem hajt(utána is de akkor már elég hetente).

Amennyiben ez nem sikerül vagy túl macerásnak tartod, be lehet oltani május végétől június közepéig, Baranyai vagy Czeiner féle zöldoltással, héj alá oltással és zöldszemzéssel is.

Illetve augusztus közepétől lehet alvóra is szemezni.

Előzmény: Falusi1 (12546)
Ali-bá Creative Commons License 2012.09.19 0 0 12548

'Szőlő oltás' fórumon találsz ajánlásokat. Itt meg azt is megnézheted, hogyan kell csinálni : http://www.kaszasoltvany.hu/szolofajtak.php?tipus=csemege&page=2

Előzmény: Falusi1 (12546)
gergerg Creative Commons License 2012.09.19 0 0 12547

Tavasszal zöldbe fással, vagy nyáron zöldoltással.

Előzmény: Falusi1 (12546)
Falusi1 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 12546

Lehet, hogy a szőlőoltás fórumon kellene megkérdeznem, de most itt is ez a téma ezért előjövök vele.

Tavasszal a már egy évvel előtte elültetett és akkor mind megeredt oltványaim az idén tavasszal, kettő kivételével, nem hajtott ki. Annak idején erről többször írtam, de az okáról itt a fórumon is csak találgatások folytak.

Hogy az eset még rejtélyesebb legyen az idei nyár legforróbb napjain azt vettem észre, hogy két vesszőn kihajtott a vadalany és szépen meg is erősödött. Immár csak azt szeretném kérdezni, ha már így alakult, hogyan és mikor kellene beoltanom?

Soha életemben nem csináltam még ilyet és ezért ha lennél szíves, vagy estleg mások is válaszolni, kérem, hogy az idiótasicher legyen.

Előre is köszönöm!

Előzmény: imkerei (12541)
Tigris0704 Creative Commons License 2012.09.19 0 0 12545

Egészséges szölőhöz is kell kén.Ugy kell beállitani a kénszintet,hogy 15-30 mg/l között legyen.A kénporbol 10g/hl  50mg/l emeli a bor/must szabad kénessav tartalmát.

Előzmény: medvegyu (12469)
gergerg Creative Commons License 2012.09.19 0 0 12544

Na ja, nagyvonalakban ennyi. Tortát meg úgy csinálják hogy bekeverik a tésztáját, berakják a sütőbe, majd megtöltik, díszítik. Tudsz mostmár tortát sütni? :-))

Előzmény: Flanell (12543)
Flanell Creative Commons License 2012.09.19 0 0 12543

Le lett ez már itt is írva néhányszor, hogy hogy megy az oltványozás:

Télen egy nemes csapot raknak egy frissen vágott vadszőlővesszőre, lerakják pincébe forradni, kötegelve, tavasszal eldugdossák, ősszel kiszántják és árulják.

Párszáz méterre tőlem van az abasáriaknak egy több hektáros földjük, minden nap látom munkába menet. Valamelyik évben megsaccoltam, hogy hány darab oltvány lehet, már nem emléxem az eredményre, de az biztos, hogy soxázezer.

Idén ugyan nem jött össze nekik minden, a fele ha kihajtott, de akkor is rengeteg.

Előzmény: janijani (12524)
gondolkodó2 Creative Commons License 2012.09.18 0 0 12542

Köszönöm az infót!

Előzmény: Cirfandlia (12535)
imkerei Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12541

Én is évek alatt kísérleteztem ki a legjobban bevált módszert. Ezt le is írtam már többször is, így nem kell újra kidolgozni csak követni a leírást.

Persze mindig vannak szkeptikusok, akik nem hisznek, hiába illusztrálom képekkel, sőt olyanok is vannak, akik okoskodnak és rossz tanácsokkal látják el a kezdőket...

Mindenkinek magának kell döntenie, hogy belevág-e vagy sem!

Mindenesetre a saját oltvány teljesebb élményt nyújt. Nagyon sokan panaszkodnak, hogy nem eredtek meg a vásárolt oltványaik, persze, ha maguk készítették volna nem lenne kire panaszkodniuk, hiszen csak az általuk elkövetett hibák befolyásolnák az eredési százalákot (sok esetben a vásárolt oltványoknál is a vevő saját hibái okozzák).

Előzmény: gergerg (12536)
alfi13 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12540

olega= omega

Előzmény: alfi13 (12537)
alfi13 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12539

Néked nem csorbult ki az éle?

Előzmény: gergerg (12538)
gergerg Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12538

Nekem nem az volt a gond, gyümölcsöket simán oltottam vele. És a szőlőt sem csak azzal próbáltam.

Előzmény: alfi13 (12537)
alfi13 Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12537

Azt az olega olót én sem ajánlom senkinek nagyon vacak szerkezet egy oltvány sem eredt meg vele ráadásul kicsorbult az éle. Egy sima késel az oltások kétharmada sikerült.

Előzmény: gergerg (12536)
gergerg Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12536

De akkor most megcsípett, vagy nem? :-)

 

 

  Nekem is járt a fejemben ez a kézbenoltás, még omega ollót is vettem, szórakoztam is vele, persze hogy nem sikerült. De legalább elcsesztem egy évet. Ezután gondoltam előbb alanyt nevelek, majd átoltom. Ezzel elcsesztem mégegy évet. Most van a harmadik év. Szerencsére halgattam másokra is, és rögtön kezdéskor vettem oltványt is. Az oltási projekt még sehol nem tart, öreg tőkék átoltását kivéve, viszont az oltványokból az egyik Irsain már volt egy fürt az idén, és a 4 Moldova is hozott 2-2 szép nagy fürtöt.

 

   Szóval elméletben működik amit írsz, gyakorlatban is, csak nem egy kezdőnél.

Előzmény: imkerei (12534)
Cirfandlia Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12535

Nincs kitüntetett időpontja, de azért nem szoktak rögtön erjedés után és közvetlen palackozás előtt sem deríteni. Lényeg a nyugalomban levő bor; utóerjedés ne legyen, első fejtés előtte történjen meg, ne legyen a hőfok 8 C alatt. Ekkor mehet, derítési aljról időben (max 2 hét) leszedni szűrni, vagy hagyni jól lelüllepedni, még1x fejteni. Derítés után lehet egy rázópróbát tenni (pillepalack félig kocsiba - 2 hétig közlekedni vele magyar utakon) ha nem "pelyhesedik" sikerült.

Előzmény: gondolkodó2 (12495)
imkerei Creative Commons License 2012.09.17 0 0 12534

Tudod én méhészkedem is és volt már aki megkérdezte, mikor meghallotta, hogy méhekkel foglakozom: -És csípett meg már méhecske?

Na akkor nevettem csak igazán.

Ha jól csinálod a gyökereztetést a vesszőn olyan gyökerek fejlődnek, hogy ültetésnél nem győzöd őket visszavágni, hogy beleférjenek az ültetőgödörbe. Persze nem minden vessző gyökeresedik meg egyformán. Amelyik gyengébb növekedésű azt még szokták 1-2 évig az iskolában tartani, de abból ritkán lesz normális szaporítóanyag.

Előzmény: janijani (12533)
janijani Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12533

Nem kell kinevetni, én gyökereztettem már vizes homokban, onnan tudom milyen lesz egy év múlva.

Előzmény: imkerei (12527)
imkerei Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12532

Semmi értelme ősszel elültetni az alanyokat. Télen nyugalomban van, nem ereszt gyökeret sem.

Legjobb angolnyelves párosítással oltani tavasszal és hajtatásos módszerrel forrasztani, majd kiültetni gyökereztetéshez.

Ültethetsz a helyére is alanyvesszőket és a későbbiekben beolthatod zöldbe-fás oltással, zöldoltással sőt alvóra is szemezheted ősszel és meggyökereztetheted bujtással és utána ülteted ki a helyére.

Előzmény: ..janos.. (12529)
..janos.. Creative Commons License 2012.09.16 0 0 12531

Pikk-pakk gyökereztetk , oltok, ősszel meg hozza már a rekord termést :D

Lehet az lesz, hogy veszek majd oltványt, mert amúgy kellene mondjuk 30 az üres helyekre, többit meg majd máskor, ott még megvan a régi szőlő is.

Közben meg ráérek kísérletezgetni.

Előzmény: gergerg (12530)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!