Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26329

Nem jársz Mezőkövesd felé ? Te nem laksz messze !

Előzmény: Silvan (26325)
Flanell Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26328

Nálunk régen mindig április 4. volt a krumpliültetés ünnepe, munkaszüneti nap volt ugye, ezen a napon csinálta a falu nagy része. :)

Aztán vagy 15 éve megfigyeltem, hogy a szomszédban lakó öreg rokon átszokott korábbra (unatkozott), és elfagy ugyan nála néha, de csak a föld feletti rész, és mivel ilyenkorra már jó gyökere van, így a fagyás ellenére is bőven ráver az enyémre.

Úgyhogy mostanában március 20-25. között ültetem. 5 évente csípi meg a fagy, de aztán napok alatt megint ugyanakkora lesz.

Azt nagybani termelőtől tudom, hogy ha már rendes bokor kinézetű a krumpli, amikor elfagy, akkor gond van, mert olyankorra már elkezdtek kifejlődni a gumók, és az elfagyás okozta sokk miatt újra kezdi a kötést, és így már túl sok lesz, amit nem tud kinevelni. De ahogy én csinálom, úgy kizárt, hogy nagy bokor legyen, amikor jön néha az elfagyás.

 

Én Zircről rendeltem fémzárolt Sárpo Mirát, de nem voltam nagyon elájulva tőle.

Minőségre nem volt rossz, de elkapta valami (hogy fonálféreg vagy baktérium, arra nem tudtam rájönni), és lefonnyadt egy csomónak a szára, amikor még nem volt megérve, szóval azokat már nem lehetett tárolni. Eladtam friss felhasználásra, a másik fajtát pedig eltároltam.

https://www.vetoburgonya.com/fajtak

Előzmény: Imperator23 (26327)
Imperator23 Creative Commons License 2018.03.04 0 0 26327

Márciusban? Nincs az nagyon korán? Nálam elég sok fagykár érte a krumplit mostanában a későbbi vetés során is.

 

Hogy kapcsolódjon a növényvédelemhez is:

egyébként állítólag a korán vetett és előcsíráztatott burgonyák jobban vészelik át a bogarak pusztító hatását.

Szóval ez a márciusi vetés sem rossz ötlet...

 

 

Én itt helyben, Győrben a gazdaboltokban kerestem ezt a krumplit, de a nevét sem értették, amikor mondtam.

Előzmény: kavicsos64 (26324)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26326

Nem alfaj... A sárga a kedvenc színe. Ha nem talál elég sárgát, megy a gyümölcsfára. Idén remélhetőleg nem lesz sok belőlük, a tél végén a hideg remélhetőleg megritkította őket. Eredetileg délről jöttek...

Előzmény: kavicsos64 (26322)
Silvan Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26325

Nyíregyháza

Előzmény: kavicsos64 (26324)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26324

50 szemes mini gumó pedig szokott lenni a mezőgazdasági boltokban ! Meg a netes forgalmazók is szoktak tartani ! Merre lakatok csak a közeli várost irjátok ! 1 ládával esetleg fel ajánlok de nagy gumók ! Én már ha az idő engedi a szuperkorait március végén elültetem ! Olyan is volt hogy mások ültették én meg töltöttem a korai krumpli szárát ! Nem is akarták elhinni aztán mondtam hát ott van a kertben ! Csak néztek !

Előzmény: Silvan (26321)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26323

Nekem jó nagyon csak ,1 bajom van vele hogy a vetőgumó nem fajta tiszta csak olyan 3-4 évest lehet venni talán az 1 fokot ha eléri ! Ezt visszavetni csak 2 lehet kb ! Elég jó fajta két sor volt olyan 12m körüli 4 láda volt az libatojásnál  nagyobb ! Egész telet kibírja csirázás nélkül általában, de ezt is sújtja a cérna csirázás betegsége, a 4 évest már szelektálni kell, és csíráztatni, és csak a szép vastag csírásat elültetni ! Öntözni kell másként apró marad ! Szeptember körül szoktam felszedni ! A levélzetét rendszeresen vegyszerezni kell de a rezes szerek jól használhatóak amíg nem esik az eső ,akkor viszont érdemes felszívodót alkalmazni másként a burgonyavész ebbe is bele esik ! De más nem nagyon bántja ! Tavaly a derekamig ért a lombja és szép felálló haragos zöld volt !

Előzmény: Imperator23 (26320)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26322

Nálunk valami alfaj van, legjobban a gyermekláncfű sárga virágja vonzza, abban is éjszakázik rágcsálva ! Van hogy két három is ül egyen ! Onnan repül a körte virágokra !

Előzmény: pacsepa (26319)
Silvan Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26321

Sarpo Miro-t kb két éve próbálkozom beszerezni,idáig sikertelenül:-)

Előzmény: kavicsos64 (26318)
Imperator23 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26320

Nem mondom, hogy úgy zümmögnek tömegével, mint pl egy kajszin vagy cseresznyén, de azért mennek erre is.

 

Kicsit off:

A Sarpo Mira jó fajta egyébként?  nem nagyon lehet sehol sem kapni vetőgumót, pedig már kerestem több helyen is. 

Előzmény: kavicsos64 (26318)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26319

A bundásbogár éjjel a fán tartózkodik. Ha tehát egy kontakt szerrel napnyugtakor megszórod a fát (például Karate-val), akkor remélhetőleg leviszi, de másnap a méheknek nem lesz baja.

Előzmény: kavicsos64 (26314)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26318

Mert a méhecskék járnak a burgonya virágra én még sosem láttam rajta ! De az is lehet felénk a faluszélén a repce miatt nem jár ide ! Szuper korait szoktam vetni meg a legkésőbbit Sarpo mirát! Na majd meglesem a nyáron !

Előzmény: Imperator23 (26316)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26317

Én még olyat itt nem láttam, de az is lehet ezen a fajtán Blufri van, nincs ilyen fertőzés ! Évek óta annyi a szilva hogy alig bírom elajándékozni ! Most rászóltam majd lefagy ((::!!

Előzmény: Flanell (26315)
Imperator23 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26316

Pl. burgonyában nem mindig lehet, főleg kiskertben úgy ügyeskedni, hogy ne a virágzáskor kelljen a bogarak ellen fújni valamit.

Ráadásul a Mospilant egyszer lehet használni csak.

Ha nincs Actara vagy Calypsu még variálni sem tudsz, csak egy permetezésed van. 

Előzmény: kavicsos64 (26314)
Flanell Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26315

Hát pl. a poloskaszagú darazsak miatt kell virágzásban permetezni.

Körtével és szilvával is jártam úgy régebben, hogy 1-2 cm-es korban úgy lepotyogtak miattuk, hogy jóllakni nem tudtam a maradékkal. Azóta nem bízok semmit a véletlenre.

De almán is voltak már.

Amikor a szirmok 3/4-e lehullott, akkor van itt az ideje. Sziromhullás után már felesleges.

 

 

Előzmény: kavicsos64 (26314)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.03 0 0 26314

Én már csak azt nem értem virágzásban minek kell védekezni rovarölővel ? 6-8 fám van de igen ritka hogy permeteznem kell virágzásban rovarölővel ! Talán ha két alkalom volt hogy a bundás bogár olyan mértékben felszaporodott hogy a körtét virágzásban megrágta ,de most már nem tud kicseszni velem mert sárga tállal begyűjtöm őket ami meg a fán megjelenik azt légyírtóval lelövöm naponta 1-2 szer ! De ha tudnék valami gáztenziós rovarölőt akkor este lefújnák minden füvet és másnap már nem lenne a fán ! Felénk is mindenki méhészkedik volt is már méhzárlat léprothadás miatt ,vagy valami ehhez hasonló betegség miatt, elégették az összes méhet 1 nagy gödörben gázolajjal leöntve ! A vízhíg mézet már meg sem említem ! Valóban egyre több a koca méhész !

Előzmény: Flanell (26313)
Flanell Creative Commons License 2018.03.03 0 1 26313

Hát azt nem tudom, hogy mennyire méhpusztítóak a neonikotinoidok, de pár gondolat azért  a témáról:

 

Összemossák a különböző szereket, valamilyen érdekek miatt. Talán hogy I-es kategóriába sorolhassák őket, és csak a növényorvosokat alkalmazó nagytermelők használhassák a jó szereket.

 

Pl. az Actara eddig sem volt felhasználható virágzásban, a Mospilan meg igen.

Az pont azért van engedélyezve, mert a dokumentált kísérletek szerint nem bántotta a méheket. Nem csak úgy fű alatt mentek a dolgok, hogy nem beszéltek a virágzáskori felhasználásról, hátha elsikkad a dolog, hanem direkt erre hegyezték ki a reklámokat, hogy virágzásban is használható szer.

Nem olyan bonyolult talán megállapítani, hogy egy méh megdöglött-e tőle.

Egyébként, a cikk állítása ellenére, a Mospilan most is engedélyezve van virágzó olajrepcén és kukoricán. (A kukoricára közismerten nem is mennek különösebben a méhek, mert szélporzású, bár a cikk szerint közismerten mennek.)

Ezek után, lehet, hogy az EU nem is akar minden neonikotinoidot betiltani?

 

Teljesen tudománytalan a cikknek az a közbevetése, hogy a földből is felvehető a neonikotinoid.

Az rendben, hogy felvehető, de azt egyetlen józan ember sem gondolhatja, hogy olyan mértékben felvehető, hogy annak bármi káros hatása legyen a méhekre.

Ez pont olyan ijesztgetős dolog, mint hogy egyes ijesztgetős cikkek arról szólnak, hogy még ma is megtalálható az emberek szervezetében a DDT, vagy a mostani cikkek szerint a glifozát.

Ezek szintén csak féligazságok, azt nem teszik hozzá, hogy nem azért kimutathatóak, mert olyan sok van belőlük, hanem mert olyan jók a műszerek.

 

4 méhész ismerősömnél is komoly méhpusztulás volt az utóbbi 2 évben.

Egyiknél a nyúlós költésrothadás takarította ki a kaptárakat, a másik háromnál meg az atka.

Bejött hozzánk is egy olyan alfaj, amit egyszerűen nem tudnak kipusztítani, csak gyéríteni, és télen, a lezárt kaptárban felszaporodva tavaszra kinyírják az összes méhet.

Ráadásul az utóbbi 10 évben boldog-boldogtalan méhészkedni kezdett, mert igen jó mellékes bevételt lehet vele szerezni, viszonylag kevés munkával,  és sokan a hozzáértés hiánya miatt nem kezelik rendesen a kaptárokat, így a betegségek és atkák mindig újra fel tudnak szaporodni, átterjedni a gondozott méhészetekre is.

 

Előzmény: pacsepa (26308)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26312

Sokat eddig az elmúlt években ! Nálunk van csak sövény a környéken és ide jönnek valamiért de nem élik meg a reggelt némelyiket a sövényből kell kiszedni mert fent akad ! De ez csak akkor van ha a közelben napraforgó van pl a kert vége ! De most hálistennek lucernát ültettek ! 2-3 évig nem lesz gond !

Előzmény: öreg_néne_b (26311)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26311

a színes madarak is elpusztulnak tőle ,tömegével

Hány döglött madarat láttál?

Előzmény: kavicsos64 (26309)
napalm. Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26310

Azért durva ajánlás az 5%-os lemosó.

Fél kiló / fél liter anyag 10 liter vízhez...

Előzmény: Jani71 (26286)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26309

A napraforgót felénk rendszeresen valamilyen erős szerrel kezelik ,még a színes madarak is elpusztulnak tőle ,tömegével ! Felénk már alig van madár a téli etetőn ,szó szerint kipusztult ! 15-20 évvel ezelőtt még 100 szám volt a madár és a fákon ültek ! 1 fángli napraforgót kiszórtam nekik naponta és még nem is féltek tőlem 1-2 méterre a közelembe jöttek ! Ezen a télen meg talán 6-10 cinke volt ami ide járt enni ,meg pár veréb ! Reggel mondjuk volt pár színes madár is !

Előzmény: pacsepa (26308)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.02 0 0 26308

https://index.hu/tudomany/2018/03/02/bebizonyosodott_hogy_sulyos_mehpusztulast_okoznak_a_rovarirtok_az_eu_lepeskenyszerben/

 

Ma már újabb bizonyítékok vannak rá, hogy a pollenből és a virágporból a méheket is súlyosan károsítják.

Bár a cikk a talajban és növényben felhalmozódó szerekről is említést tesz, én azt gondolom hogy a legnagyobb problémát a virágzásban, vagy felelőtlenül a virágzásban lévő növények környezetében használt szerek okozzák.

Kezdhetünk készletezni... Mi lesz helyettük?

Flanell Creative Commons License 2018.02.27 0 0 26307

Nem azt írtam, hogy nincs igazad, csak azt, hogy elrontottad a számolást. :)

Előzmény: pacsepa (26306)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26306

Ha Neked másképpen jön ki, és ráérsz többször permetezni ugyanazért a hatóanyag kijuttatásért, akkor használd a Vegesol-t! Nem meggyőzésnek szántam.

 

Rézben nem lesz probléma, de a kén és főleg az olaj dolgában elég xarul fogsz állni. Az olajat ráadásul szerintem a Vegesol-ban nem is a kártevők befojtása miatt teszik bele, ezért olyan kevés.

 

A számítás lényege, hogy az árat érdemes hatóanyagra számolni és hogy mit akarsz elérni vele!

Előzmény: Flanell (26305)
Flanell Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26305

De a kétszeres adaggal sem stimmel a számításod. :)

Előzmény: pacsepa (26298)
Flanell Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26304

Ezt értem, erre vonatkozott, hogy vegyük - a gyártó leírása alapján - kétszer annyinak a Vegesolt. De még így is kétszer annyi a Rézkénben lévő réz.

Előzmény: Kapa bácsi (26297)
Flanell Creative Commons License 2018.02.25 0 0 26303

Gondolkodtam is rajta, hogy megkérdezem mindkét gyártót az összehasonlításról, de biztos az lett volna a válaszuk, hogy az övék így tökéletes, a másikról meg nem tudnak nyilatkozni. (Nehogy még valami pert akasszanak a nyakukba, hitelrontás miatt.)

Előzmény: beetee (26296)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26302

Lehet bogarászni:-)

Ki tudja, milyen mélyen érdemes ebben elmerülni, és vajon mennyi az igazságtartalma az információknak (a reklám mögött:-))??

De ha soha semminek nem hiszünk, akkor miért is csináljuk és miért búvárkodunk?

 

https://www.gazdabolt.hu/files/T01007/fungurantermism.pdf

Előzmény: Flanell (26295)
pacsepa Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26301

Nem mindegy, mennyi és hova, de ez igaz akár a vízre is... :-)

Nagyon magasak a határértékek. Annyit normál permetezéssel képtelenség bevinni.

Előzmény: Kapa bácsi (26300)
Kapa bácsi Creative Commons License 2018.02.24 0 0 26300

Aréz nehézfémnek minősül,ezért nem mindegy,hogy mennyi-hova.Nem is olcsó csak kontakt hatású szer.A Vegesol az természetes olaj tartalmú/linolinsavas napraforgóolaj/.Az olajos rézkén is használható vegetációban,nagyobb hígításban.Az idei árakat nem ismerem még a vegyszer piacon.

Előzmény: pacsepa (26299)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!