Keresés

Részletes keresés

pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26371

A metszésnek nincs aranykönyvben megírt időpontja.

Tapasztalatok vannak és ezek eltérnek.

Én a kajszit, őszit lehetőleg rügypattanásig metszem, a metszés után sebkezelés (vastagabb metszési felületeken Fagél-lel), majd lemosó permetezés.

Ugyanakkor 2017-ban a balatoni telkemen a mégéppen termőre forduló kajszi fán kipróbáltam a sok helyen ajánlott nyári rámetszést! Kiváló eredménnyel!!!

Júliusban formáztam a fát, a megnyúlt gallyakat metszettem vissza 1/3-al és ritkítottam is. A fa azonnal gyönyörű új hajtásokat hozott, arányosabb lett és elég ideje volt a hajtásoknak fásodni. A a telet, a tél végi kemény hidegeket is vidáman bírták. feltehetően a termőre fordulást is fel tudom vele gyorsítani.

Ezt a tapasztalatomat átültetem mostantól a gyakorlatba a többi fánál is, például van pár cseresznyefám is, amelyek koronájának kialakítása még folyamatban van.

Előzmény: Zsu_1985 (26369)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26370

Most bármire mehet az olajos rézkén. Sőt bármire ajánlott!

Egészen addig használható, amíg a virágrügyek nem pattannak meg = amikor már látod a virágszirom színét a megnyílt rügyben.

Előzmény: Zsu_1985 (26368)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26369

A mandula,cseresznye,meggy fiatal fák metszésének időpontja még mindig nem világos. A kajszi,őszié igen, hogy azzal pirosbimbósig várni kell.  Alma, szilva,mehet.

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26368

Na hát ezekből most nem értettem semmit, de nem is baj. A lemosást megcsinálom, ezt az olajos  réz ként a szőlőre is mehet? 

szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26367

mert tényleg mindenki mást ír

Q@va gyorsan tanulsz:-)))

Előzmény: Zsu_1985 (26363)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26366

Ma ki is nyomtam az olajos rézként néhány rügypattanni készülőre (kajszi, mandula, ribizli, rózsák).

Előzmény: pacsepa (26364)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26365

Pacsepához még néhány gondolat:

1. Növényvédő szerek kategóriája: I. II. III.   III-asat bárkinek kiszolgálnak, II-eset csak "profiknak", pl. zöld könyvre.

2. ÉVI vagy É.V.I.  élelmezés-egészségügyi várakozási idő. Tartsd be!!! Növényenként más lehet.

3. Nem fogod megúszni "ékszermérleg" nélkül. Mert néha a 20 grammból csak 7 gramm kell!

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26364

Az olajos rézkén nagyon jó lemosásra. Elsősorban arra találták ki.

 

Ha valakinek van 4-5 féle növény a kertben amit védeni akar, akkor szerintem minimum 10 féle szer fog kelleni. Írtam, én csak egy univerzális szert ismerek, de Neked aligha arra van szükséged!

Előzmény: Zsu_1985 (26361)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26363

Köszönöm! Begyűjtöm az infokat, mert tényleg mindenki mást ír,valamit meg választok a sok infobol,megérzés és pénztárca alapján. Hát le se merem írni, szóval fogalmam sincs milyen kártevők vannak,voltak, még fiatalok a fák,talán láttam egy-két repedést, de semmi komolyat..vagy csak nekem nem tűnt fel mint kezdőnek. A levélfodrosodást talán felismerem a többit meg majd ha találkozok vele, szerencsére jó szemem van,a tyúkokon is észreveszem ha gáz van.  Az első fákat tavaly tavasszal ültettem, és azon az éven semmit nem permeteztem, nem is lemosóztam,mivel akkor költöztünk így elmaradt. Most ősszel kaptak egy kis symbivitet,bactofilt, és most kapják az első lemosást. És nem is metszettem meg túl jól,de nem helyrehozhatatlanok,  talán most tudok rajtuk picit finomítani. Még a kert se v.olt felásva akkor, mégis el mertem ültetni paradicsomot, kukoricát pár növényt, többen mondták is hogy hát nem volt szakszerűen felásva,amit én tudtam is, nem volt rá idő,mégis olyan finom paradicsomokat ettünk nyáron..de a gyümölcsfáknál már szeretnék növényvédelmet,úgyhogy jót fog tenni a lemosózás

Előzmény: szicsu1007 (26362)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26362

Pár év és belejövök..a saját bőrömön..

Ez a jó hozzáállás!

Ami most hirtelen eszembe jut (a jövőre nézve). Csak olyan kártevők és kórokozók ellen igyekezz védekezni, amelyek sok fájdalmat és bosszúságot okoztak (tavaly:-) ). Nálam pl. érthetetlen módon nincs tafrina az őszibarackon (12 éve). Persze lehet, hogy a stigmina elleni rezes küzdelem a tafrinát teljesen kinyírja (bezzeg a stigminát nem - már szilva, cseresznye, kajszi is benne van, a meggyek még bírják).

Talán a tavaszi lemosó permetezés olyan, amit mindenki egyértelműen javasol, valamint a csonthéjasok virágzásbani Chorus-Topáz monília ellen. Mert ha ezek elmaradnak, a kártétel már nem hozható helyre.

Akkor is olvass itt (ha időd van), ha nem kérdezel. Majd mások kérdeznek, és valaki válaszol...

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26361

Köszönöm,néztem a Sygentát (de még nem olvastam el), nekem olajos rézkén lemosást javasoltak de az csak a lemosó, azon kívül még lehet szükség lesz másra is, főleg a szőlőnél barackoknál..nem mélyedtem nagyon bele..egyenlőre örülök ha sikerül a metszés tavaszi lemosás. De hasznos amit írtál, meg fogom nézni. 

Előzmény: pacsepa (26359)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26360

Szép,megnéztem (már amennyire én értek hozzá :) Igen, nagyjából én is így gondoltam a metszést,ehhez hasonlót olvastam én is, viszont a cseresznyét, meggyet azokkal is várni kellene nem? A meggyet pirosbimbós, a cserit meg inkább augusztusban? Ezek fiatal fák ősszel ültettem, inkább suhángok még, vagy azoknak mindegy mikor vannak metszve? Hát nálunk meg kemény,kötött,agyagos a talaj, elég nehéz volt kiásni ősszel, főleg a szőlőt,nem használtam semmi talajfúrót. Ilyen Symbivittel, bactofillel kísérleteztem, nem tudom lesz-e hatása :) 

Előzmény: kavicsos64 (26358)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 2 26359

A Syngentha oldalán egy-egy növénycsoport, vagy akár egy-egy növény növényvédelmével kapcsolatban a hobbikertészeknek is érthetően megfogalmazott leírások vannak. Milyen betegségeik vannak, mikor jellemző azok kártétele, hogyan lehet védekezni és persze hozzáteszi, hogy az általa gyártott növényvédő szerekből mit ajánl használni. Utóbbi nem szentírás, de hát ez egy növényvédő szer gyártó oldala, megengedett egy kis önreklám.

Vannak gyártók esetleg jobb készítményekkel is egy adott növény betegség megelőzésére, vagy kártevő gyógyítására.

Ha tudod mit akarsz és mi ellen védeni, akkor konkrétan tudsz majd itt is kérdezni.

Az azért elég meredek lenne, hogy itt egy-két hozzászólásban meg tudjunk tanítani arra, amit évek alatt tanultunk meg mi is. Segítőszándéknak nem vagyunk híján, de az nem óv meg Téged attól, hogy saját károdon is tanulj. Sajnos...

Ha kérdezel, akkor így kezdd: milyen növényt akarsz védeni? Általános csodaszer csak egy van a totális gyomirtó!

 

Néhány általános alapszabályt azért leírok:

 

1. A növényvédő szerek alaptípusai: felszívódó, kontakt, transzlamináris hatású és ezek kombinációi.

- Felszívódó szer a növény zöld részein, virágokon keresztül felszívódik, a növény nedvkeringésével messzebb is elvándorol, általában hajtás (csúcs) irányban. A felszívódás pár órán belül megtörténik, utána az eső nem árt neki.

- Kontakt szer a növény felületén tartósan megmarad(hat) és ott hosszabban kifejt(het)i a hatását, vagy a rovarkártevővel kontakt azaz közvetlen kapcsolatba kell kerülnie, hogy hasson. Az esős idő csökkenti a hatását változó mértékben, de jellemzően. Egyes koöntakt szerek eleve nem is törekednek tartós hatásra, éppen a napokban írtam a Bundás bogár kapcsán pl. a Karate nevezetű rovarölő szerről, amelynek hatása mindössze pár óra, utána lebomlik. Mint a Chemotox!

- A transzlamináris hatás azt jelenti, hogy felszívódik a szer, de nem vándorol a növényben a permetet ért zöld részekből tovább. Esőállósága ennek is kiváló, rendszerint hosszú hatású szerek.

 

2. A növényvédő szereket általában lehet egymással keverni, de mindig meg kell győződni mit, melyikkel! Előtte kérdezz!

 

3. A bekevert (vízzel) növényvédő szereket TILOS később, akár egy-két nappal később felhasználni! Ha érdekel miért, elmondjuk majd, legyen elég, hogy a Te és mindannyiunk védelmében! A bontott növényvédő szereket lehetőleg hermetikusan vissza kell zárni, ha ez problémát okoz, akkor kérdezz, mondjuk a praktikákat!

 

4. A növényvédő szerek kijuttatásánál be kell tartani a munkavédelmi szabályokat. A szerek használatánál mindig kalkulálni kell az élelmezési várakozási idővel (ÉVI). Nem csak annál amit permetezel, hanem amire a környékén még mehet a szer.

 

Ha a kezdeti bukdácsoláson túl leszel, sok örömödet fogod lelni a kertészkedésben! Senki nem született kertészmérnöknek, többnyire később sem leszünk azok. Mégis ragad az emberre a kerti sáron kívül a tudás is. :-)

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26358

Én forgattam ! Az egyik kertünk ! https://www.youtube.com/watch?v=twIWaPD-0XM

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26357

A barackokat piros bimbós állapotban kéne metszeni ! Olyat is lehet hogy nem metszünk de akkor ha berakodik a fa, az első viharban összetörik ! Az összes többit, a dió kivételével már régen lehet metszeni ha az időjárás engedné már rég kész volnék ! A diót augusztusban kell levagdalni ,másként hónapokig folyni fognak a sebei ! Teszek valami filmet neked ! Én egy eléggé gyenge talajon kertészkedek hobbiból amit még a talajvíz is súlyt időnként ! A mész magas tartalma miatt mindenféle hiánybetegséggel is küzdünk ! Még is van termés bőven ! Bár néha elvesztünk egy két fát de oltok akkor jobb alanyút ami a helyhez igazodik !

Előzmény: Zsu_1985 (26356)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26356

Nem sértődtem meg :) Feljegyzeteltem egy két dolgot megnéztem egy két videót, aztán vagy jó lesz vagy nem amit csinálok :) Pár év és belejövök..a saját bőrömön..

Én is utánanéztem azért dolgoknak, és van ahol azt olvatam a kajszit pirosbimbós állapotban, de sokan csak augusztusban mert van valami gombabetegség. 

Előzmény: szicsu1007 (26355)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26355

Minél egyszerűbben írjátok le, annál jobb :)

OFF Amit most leírok, nem sértésnek szánom:-)))

A három éves kisfiam este ágyba bújva megkérdezi anyut:

- Anya, hova jett a napocka?j

- Tudod kicsim reggel a napocska felkel, úgy mint te is, ballag az égen, mint te az oviba, és este fáradtan nyugovóra tér. Érted?

- Nem éjtem!

- No várjál, beküldöm apucit...

Menj már be a gyerekhez, fontos kérdése van!

Megyek.

- Apa! Hova lett a napocska? (Nekem nem mer selypíteni:-))

- Tudod kis fiam volt az a Kepler bácsi, habár az ő törvényei inkább csak a bolygók Nap körüli mozgását írják le; a nappalok és éjszakák változása a Föld tengely körüli bla-bla-bla..  Érted?

- Nem értem!

- Basszus, nagyi, gyere már be! Hová lesz este a napocska?

Mire nagyi:

- Hát elvitte a cica!

- Értem - mondja a gyerek, és takaróját fejére húzva békésen elalszik...

 

ON

Ha ezt egyszerűen le tudnám írni, akkor először magamnak írnám le:-)

A növényvédelem bonyolultságát számomra az (is) jelzi, hogy magán az interneten cikkek, leírások, videók, topikok ezrei boncolgatják ezt a növényvédelmi kérdést, néha késhegyig menő vitákkal. És egyesek hátha nem hiába seggelték le az öt évet a kertészeti egyetemen, vagy ennek hiányában éveken át a saját kárukon tanulták meg a Mecsek alján több hektáron, hogy miként cselekedjenek. Eközben olyan szavakat vagy kifejezéseket használnak, amiről nem is tudjuk, hogy rosszul tudjuk.

Mondok egy példát: a VegesoleReS 50 ml/10 literes hígításban vegetációban is használható, akár örökzöldekre is. Teszt: kérdezz meg tíz embert, hogy mikor van a növényeknél vegetáció!

U.i.: annak azért nézz utána, hogy mikor akarod metszeni a kajszit! Google:kajszi metszése

Én pl. az idén(!) nem metszem meg a kajszit (de ez már hosszú történet).

 

Előzmény: Zsu_1985 (26352)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26354

Köszönöm már közbe kaptam segítséget személyesen!!!! Már nem aktuális a kérdésem. :) 

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26353

Azt még le tudnátok írni hogy ezeknél a szereknél mire kell figyelni? Permetezés után, vannak tyúkok, kutya, gyerek...használ valaki növényvédelemre "bio permetszereket,lemosókat", azok érnek valamit? 

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26352

Köszi! Igen, tudom mi a csonthéjas.) Akkor most melyiket metszhetem illetve permetezhetem meg a napokban?  (tudom hogy a metszés másik topik, csak mellélkesen kérdeztem meg). Alma,szilva mandula, meggy,szőlő? Ezeket gondoltam metszeni.  Az őszibarackal egy picikét várnék, a kajszival is, aztán nyáron a cseresznyét, a dióval is.  (jól gondolom ?:) Ezek közül melyiket permetezhetem meg a Championnal, amelyiket nem permetezhetem azokra kell más? Nincs túl sok időm erre gyerekek mellett, úgyhogy olyan megoldást keresek,ami az én szempontomból gyorsan megvan, és nem kell sokfélét..sokszor..tudom hogy az lenne az igazi,de nem tudok.. remélem azért így is tudtok segíteni :) Minél egyszerűbben írjátok le, annál jobb :) 

Előzmény: szicsu1007 (26349)
Ali-bá Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26351

Hűűű, de szép képösszeállítást csináltál!  Idén is csináld meg, későbbi időpontokban is. (Nagyon tanulságos.)

Előzmény: szicsu1007 (26349)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26350

Egyszer én belefutottam olyanba is ,hogy nem lehetett a virágzásban kifújni a chorust több fám bánta ! Tomboló szél és hóvihar volt ! Pont akkor amikor a bimbók már piros bimbóban voltak ,és kényszernyilt ,vagy inkább csak a fagytól hidegtől kipattant a bimbó és a bibe megfertőződött, 3 fám bánta a kései havat !

Előzmény: szicsu1007 (26349)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26349

Jééé! Pont ennyi gyümölcsfám van, de csak nyolc tőke szőlő.

A legnagyobb gondod talán az lesz, hogy ezeknek a fáknak eltérő a fenológiája; igencsak eltérő időben rügyfakadnak ill. virágzanak. Márpedig a permetezés idejét a fa pillanatnyi állapotához is illeszteni kell. Pl. a tél végi lemosást rügypattanás előtt (néha pirosbimbóig:-) ), de minél közelebb a rügypattanáshoz, mert akkor hatékony igazán a permetszer. De ha megnézed a mellékelt képet, akkor látszik, hogy egy adott időpontban meglehetősen eltérő stádiumban vannak a fák.

Pl. a mandula már virágzik, a kajszi bimbója rózsaszínesedik, a germersdorfi cseresznye pedig alig rügypattant (utóbbinak oka lehet egy hűvös északi sarok a kertben). Nálam ez olyan következményekkel jár (akár majd nálad is), hogy nem lehet (vagy nem érdemes) egyszerre minden fát ugyanazzal a szerrel megpermetezni. Trükközni próbálok. A monília ellen csonthéjasokat szokás virágzásban háromszor permetezni, Chorus ill. Topázzal.(Jut eszembe: tudod mi a csonthéjas? :-))))

A ringlót nem nyomom az első körben (korai lenne, még el se kezdődött a virágzás), a mandulát nem nyomom a harmadik körben (annak már mindegy lenne, kötődik a gyümölcs!). Persze így is háromszor nyomok virágzásban, de némelyik fát csak kétszer. Persze ha van időd, és az időjárás is engedi, akkor szét lehet aprózni.

Ez a szétaprózás tavaszi lemosásnál is előáll(hat).

 

Előzmény: Zsu_1985 (26339)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26348

Én is csak mostanában mosom ! Az őszön láttam olyan ollót amihez van beépített mosó onnan jött hogy én is mossam ! Nagyüzemekben nem láttam sosem hogy mosták volna !

Előzmény: pacsepa (26347)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26347

"ajánlott fánként mosni"

Én inkább kötelezőnek mondanám. Valahogy kellene védekezni a vírusok ellen, ha mással nem némi megelőzéssel.

 

Nem tudhatod, hogy az előző évben nem fertőződött-e meg a Fád és még nem láttad a tüneteit, de a vírus már ott van és terjesztheted! Mint embereknél a lappangó időszak!

 

Én minden fa után Flóraszept-be áztatom metszőollóm fejét 4-5 másodpercre, aztán tiszta (!) papírtörlővel letörlöm.

Előzmény: kavicsos64 (26343)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 1 26346

A diót felénk nem szokták permetezni, de szerintem kárt nem csinál benne ! A szőlőre is igen ! Én minden fát le szoktam mosni így ahogy írtam !

Előzmény: Zsu_1985 (26345)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26345

A szőlőre is ez a Champion és ezt mindegyik fára a dióra is mehet? Mást már nem kérdezek. Köszönöm.

kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 1 26344

Igen ,kérdés milyen lesz az idő ,esőt jósol egész hónapra ! Még a metszéseket sem tudtam befejezni mindig rossz volt az idő ! Bármi áron ki kell fújni a rezet Championt rügypattanásig ,mert perzsel !

Előzmény: Zsu_1985 (26342)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.06 0 1 26343

1cm alatt nem kezelünk sebet ! Nagyobb figyelmet inkább a metsző olló fertőtlenítésére kell fordítani ,ajánlott fánként mosni ! Kerülni kell az olyan ollókat aminek műanyag recés ellen pengéje van abban meggyűlik a faanyag és hurcolja a betegséget fáról fára ! Tiszta szesz jó lemosni az ollót !

Előzmény: Zsu_1985 (26339)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.06 0 0 26342

Nagyon szépen köszönöm. A rügypattanás előtt, az nagyjából most lesz ugye? :) 

Előzmény: kavicsos64 (26341)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!