Keresés

Részletes keresés

gal-lóca Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5105

Ez így nem van. Ez baktétium.

Előzmény: nyulica (5102)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5104

Igen :)...csak én a fő topicodban reagáltam rá :)))

Előzmény: ninovarga (5087)
Csarli1 Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5103

Úgy gondolom, félre értettél. Én arra az informatikusra gondoltam, aki az általad hivatkozott honlapot szerkeszti. Amit leírtam az tapasztalat Dél-Alfőldi termőtájra, valamint Debrecen környékére vonatkozik. Nálam a fagytűrés, és az árúvá készítés a fő szempont. Kértél linket, „ahol azt írják a Sweet Lady fogékony a tafrinára, moniliás gyümölcsrothadásra, valamint a lisztharmatra” miért, csak a linknek hiszel nem a tapasztalatnak? Mert ha igen kereshetek neked.

Különben szép a Caldesid.

Előzmény: Vebber (5098)
nyulica Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5102

Ahogy látom ezek régi sebzésekből indultak: Nem szakszerű ágeltávolítás miatt elkezdett elhalni a kéreg, berszivárgott alá a víz, megfagyott, és megtámadta valami gombafertőzés. Az élő részig vissza kell hántani és sebkezelővel lekezelni!

Előzmény: napalm. (5099)
gal-lóca Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5101
Előzmény: napalm. (5099)
gal-lóca Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5100
Előzmény: napalm. (5099)
napalm. Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5099

sziasztok!

segítsetek legyet szívesek.

őszibarack illetve sárgabarack fámon mézgásodást fedeztem fel.

elkezdtem kaparászni, viszonylag könnyen eltávolítható szivacs-fásszerű háncs jött le a törzsről.

a szemmel láthatólag egészséges részig kapartam le, majd bekentem sebkezelővel.

kérdésem az lenne hogy mi ez? találkozott már valaki ilyen sérüléssel.

mellékelek képeket:

 

 

Vebber Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5098

Légyszíves tedd már be a linkeket, ahol azt írják a Sweet Lady fogékony a tafrinára, moniliás gyümölcsrothadásra, valamint a lisztharmatra.

Néhány éve mikor vettem fajta leírást is alig találtam róla.

Előzmény: Csarli1 (5094)
Deryan Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5097

Ez is egy nagyon jó tipp. Köszönöm!

Kezdőknek annyi mindenre kell figyelni. Éppen ezért jó ha ez is szóba kerül. :)

Előzmény: Vebber (5092)
Vebber Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5096

A saját caldesim (ugye nem rossz egy szted susztertől?):

 

Előzmény: Csarli1 (5094)
Vebber Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5095

Nem sértettél meg.

Nem vagyok informatikus. Nem vagyok nagy szakértő, de azért suszter sem.

Mindkét fajta megtalálható nálunk, a két fa kb. 8 méterre van egymástól. A két fa egy faiskolából van. Saját tapasztalat alapján írtam, amit a linkelt táblázat is alátámaszt. 

 

Felesleges sztem ennyire bizonygatni valamit. A kérdező biztosan el tudja dönteni, mi az ami számára a legmegfelelőbb.

 

A saját caldesim (ugye nem rossz egy szted susztertől?):

 

Előzmény: Csarli1 (5094)
Csarli1 Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5094

 

http://www.kutdiak.kee.hu/diak/nzs/gnekt.htm Én úgy gondolom „suszter maradjon a kaptafánál”. Egy informatikus aki csak hallomásból ismeri a gyümölcsöket nem jó ha minden tapasztalat nélkül próbál másokat befolyásolni. A fajtákkal kapcsolatba én jobban hiszek Szél Istvánnak aki mellesleg a Dél- Alföldi Őszibarack termesztők Szövetségének alelnöke, mint egy informatikusnak. Amikor elkezdtem a fajtaváltást tőle kértem szaktanácsot. Ö a Lady sorozatból, csak a July és a Sprig Ladyt javasolta termelésbe venni, valamint még a Caldesi 2000, Loring, Earli Rendhaven, Cresthaven, Baby Gold-6, Fantázia, Incrocio Pieri. Ezeket a fajtákat azért merte ajánlani, mert fajtakísérletet folytatott velük amely része volt az Érdi Gyümölcs Kutató Kht. külföldi fajták hazai honosításának. Én is tudnák olyan linkeket beírni ahol leírják a Sweet Lady fogékony a tafrinára, moniliás gyümölcsrothadásra, valamint a lisztharmatra, ez valóság nem hallomás. Lehet, hogy a te fáid olyan klimatikus viszonyok közt vannak, ami nem hozza elő a negatív tulajdonságait. Ezekkel a sorokkal nem állt szándékomba sem Téged sem másokat megsérteni, ha mégis úgy érzed, akkor elnézést kérek.

Előzmény: Vebber (5074)
123János Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5093

Szia Heni!

 

A felsorolt fajták közül nekem csak a Kanadában termesztésbe vont Harkoval van tapasztalatom.

Jellemzői:

A vesszők teljes hosszában hoznak virágokat és nagyon jól termékenyül,bőtermő és minden évben ritkítani kell.

Fagytűrése nagyon jó,még téli fagykárom nem volt ennél a fajtánál.

A gyümölcs szép színes gömb alakú és jó ízű az augusztus elején érő gyümölcsök valamennyivel kisebbek, mint az új amerikai vagy

olasz fajták.Magvaváló gyümölcsben a kőmag kicsi.Tafrinás levélsodrosodással szemben ellenálló és így kevés növényvédelmet igényel.Én ezt a fajtát nagyon értékesnek tartom és még soha nem okozott csalódást.

Előzmény: Jobbyheni (5085)
Vebber Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5092

Én is írnék egy tippet. Nekem anno faiskolákban azt mondták, nézzem meg az öreg fák törzsét. A kisfák ültetésénél a szemzés ne arra az oldalra essen, amelyik oldalon az öreg fákon mohásodás látszik.

Előzmény: Deryan (5082)
brekzg Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5091

Kedves Fórumozók!

 

Most találtam rá a topikra, még nem volt időm beleolvasni, de nagyon érdekel a téma.Azt szeretném kérdezni, hogy a Ford fajtával kinek milyen tapasztalatai vannak?Betegségek, íz,stb...

Előre is köszönöm a segítséget!

 

Üdvözlettel: Balázs

gergerg Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5090

Semmit sem tudok javasolni csak a saját tapasztalataimat írom le. A meszelés jó, pláne télen, a cső szerintem nem. Nekem volt tűzelhalásos birsem, a falu nagyrészében ki is mentek a fák, én kicsit megmetszettem, a törzséhez egy kb 6 méteres csövet kötöttem tetején egy forgó esőztetővel. Az egész fát beterítette, szivárvány is volt, eső szag is, és a fa is gyönyörűen helyrejött. Őszre már semmi sem látszott a tűzelhalásból. De lehet hogy csak szerencsém volt, tehát javasolni nem javaslom.

Előzmény: Gabymami (5089)
Gabymami Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5089

http://kertesz.palmai.eu/letoltes/IV.%20f%E9l%E9v/Gy%FCm%F6lcstermeszt%E9s/Szalay_Pa

 

Ebben az anyagban olvastam,h esőztetővel is lehet öntözni a kajszit,őszit.

Ez a dolog mennyire állja meg a helyét életben?Nem lesz tiszta gombafertőzéses a növény?

Nekünk a kajszi és a csersznye csemete került a füvesítésünkbe,ahol öntözörendszer végzi a locsolást.Szórófejek vannak telepítve.Nem lesz baja a fáknak a locsolótól?

A nagypapa azt javasolta,h pvc csövet vágjak el hosszába és azt húzzam a törzsre...amikor szezonja van a locsolásnak./nyáron/,vagy kenjem le mésszel a szárát a fának...

ezek mennyire "okos " dolgok?

 

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.

 

Üdv

G

Előzmény: Deryan (5078)
Ali-bá Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5088

Jó lenne, ha a telepítés előtt megismerkednél személyesen is ezekkel a fajtákkal, ha Te akarod felnevelni, gondozni a fákat és szüretelni, értékesíteni a gyümölcsöt. Sok bukfencet elkerülnél.

 

Ha leírás alapján döntesz, akkor csak teljesen hiteles /pl. tartamkísérletekből származó/ tudományos ismertetéseknek higgy.

 

Valóban gond van az őszi ültetéssel, mert télen a nem működő /elvágott/ gyökerek miatt egyszerően kiszárad a fa. Tavasszal is csak olyan fát vegyél, amit akkor termeltek ki. Az nem baj,  ha már mozdulnak a rügyek, beöntözve simán megmarad. /Zöld leveles korában is ültettem már veder vízben tartott és ott kihajtott szabadgyökerű nektarint, szépen megfakadt./ 

Előzmény: Jobbyheni (5085)
ninovarga Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5087

Örülök, hogy ilyen jól sikerültek!

Ma koraeste ilyenek voltak a kis hajtásaid anyukái. Biztosan felismered őket.

 

Előzmény: Törölt nick (5073)
ninovarga Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5086

Kedves Heni!

Lehetne tudni, hogy pontosan hol vár megvalósításra egy ilyen merész terv? Különösen a hely, a fekvés, a terep érdekelne!

Előzmény: Jobbyheni (5085)
Jobbyheni Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5085

Sziasztok!

 

Én még új vagyok itt, és a témában is, de jövőbeni tervem egy két hektáros nektarinültetvény telepítése a mi kis Zala megyénkben.

Ezügyben szeretnélek kérni benneteket, hogy adjatok tanácsokat.

Az első problémám:

Három fajtát találtam szimpatikusnak, és megfelelőnek a mi vidékünkre. A Harko-t, Andosa-t és a Nectagrand 1-et. A fajtaleírásukat ismerem, de kíváncsi lennék, vajon a valóságban milyenek. Tehát igazak e amiket írnak róluk? Fagytűrés, stb. Illetve úgy tudom, az utóbbit Magyarországon nem jegyezték be, ezért a beszerzése kissé nehézkes. Esetleg tudtok valakit, aki ezt a fajtát termeszti, és ad el oltványt is?

És még egy dolog lenne:

Azt olvastam az egyik mezőgazdasági újságban, hogy a barackot jobb tavasszal ültetni, mint ősszel, mert a sérült hajszálgyökerek a 8 foknál hidegebb talajban már nem regenerálódnak, ezért esélyesebb, hogy olyan károsodás éri a fát, hogy tavasszal ki sem hajt.

Nektek mi a tapasztalatotok?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv: Heni

Deryan Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5084

Neked is nagyon köszönöm a jótanácsot, a plusz szempontokat.

 

Amilyen kis görbeség ez az 1,1 m-es fácska (ennyi lesz ki a földből). Erőteljes husáng jókora körkörös gyökérzettel.

A gyökér állására sem igazán figyeltem eddig, mert mindig szép, erős gyökerű fácskákat kaptam. De jó tudni :)

 

A szél járását volt alkalmam a veteményesek állásán megtapasztalni 1-1 viharosabb időszak után az elmúlt években.

Előzmény: tp329 (5083)
tp329 Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5083

Nagyon helyes, hogy a széljárásra is figyelsz!

 

Kiegészíteném kicsit az előttem szólókat!

 

Faiskolában azért rakják a szemeket az alany északi (Észak-nyugati) oldalára (ha lehet), mert ott árnyékban van, így nem szárítja a nap. Ez főleg akkor volt még érdekes, amikor raffiával kötöztek.

Hazánkban az uralkodó széljárás is a legtöbb helyen ilyen irányú. Ez ezért jó, mert a fakadó hajtást a szél az alanyra nyomja és nem attól elfelé. Így kisebb a letörésből eredő pusztulás és egyenesebb is az új törzs.

 

Ültetésnél is érdemes ezt az irányt megtartani, de ha az adott helyen az uralkodó száljárás más, akkor azért lehet fordítani a csemetén! Az idősebb fákon a környéken, főleg, ha van amit nem nagyon metszenek, jól megfigyelhető a koronákon a szélnyomás okozta deformálódás. Érdemes ehhez is igazodni!

 

Én még az alany gyökerét is figyelni szoktam, hogy legalább egy erősebb legyen a szél felöli oldalon.

 

 

üdv.

Előzmény: Deryan (5082)
Deryan Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5082

Alfi, Flanell, Atifoci!

Nagyon köszönöm a tanácsokat! Így már könnyebb lélekkel tudok dönteni.

A szél járását, az oltást figyelembe véve kelet nyugat irányba lesz a legcélszerűbb ezt a kajszit kissé megdöntve elültetni, hogy egyúttal valamelyest egyenesbe hozzam.

 

 

Előzmény: Törölt nick (5081)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5081

Én meg pont fordítva.Az összes metszési felület délre néz.Ha fordítva lenne a szélnyomás miatt könnyebben letörhetne az oltásnál.Meg ugye úgy görbül,ha északra nézne megint csak a görbülést segíteném.Persze csak sztem...

Előzmény: alfi13 (5079)
Flanell Creative Commons License 2011.03.31 0 0 5080

Ha muszáj metszeni, akkor muszáj metszeni.

Aki nem csinálta meg tavaly nyáron (mint én pl.), az kénytelen most, mert idén nyárig komoly gondok lehetnek.

Előzmény: alfi13 (5079)
alfi13 Creative Commons License 2011.03.31 0 0 5079

Én minden fámat úgy ültetem hogy az oltás helyén levé vágás északra nézzen. Egyszer azt hallotam hogy az oltásokat minig igy végzik hogy a metszés észak fele áljon. És a fa úgy terem a legtöbbet ahogy eredeti irányba van elültetve. Hogy ez igaz e azt majd profik vagy megerősítik vagy megcáfolják.

 

Egyébként szerintem inkább nyáron a termés leszedése után metszed a fát. Ha ilyenkor mégis késztetés érzel a metszésre azonnal kend be a sebet fagélel.

Előzmény: Deryan (5077)
Deryan Creative Commons License 2011.03.31 0 0 5078

A kajszi koronaformáit tanulmányozgatom.

Egész jók és látványosak ezek az oldalak :)

 

http://kertesz.palmai.eu/letoltes/IV.%20f%E9l%E9v/Gy%FCm%F6lcstermeszt%E9s/Szalay_Papp_Oszibarack_kajszi_termessztestechnologiaja.pdf

Előzmény: Deryan (5077)
Deryan Creative Commons License 2011.03.31 0 0 5077

Megérkezett a Bergeron kajszi a starkl kertészettől.

 

Erőteljes husáng, visszametszve három szintén visszametszett féloldalas oldalhajtással.
Azon tűnődöm milyen tájolással ültessem majd el a fát. Merre nézzen a három megkurtított ágacska? Keletre, délre vagy nyugatra?

Deryan Creative Commons License 2011.03.31 0 0 5076

A szentírás szerint pirosbimbós állapotban kell a kajszit metszeni.

Most tartok ott, de a számat eltátottam a bimbók láttán. Ugyanis ez az első év, amikor virágokat hoz.

Igazából tanácstalan is vagyok. Most akartam a seprős ágak végét visszametszeni, erre telis-tele vannak virágokkal. Azt hiszem egyenlőre meghagyom a méheknek, mert ez az első virágzó fa a környéken. 

 

A kajszibarack metszése 

http://www.hhrf.org/karpatiigazszo/070313/ht03.html

 

 

Előzmény: Vebber (5075)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!