Keresés

Részletes keresés

kedvescimbora vagyok Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5111

Jánosom!

Az alsó két képen látható fáid hány évesek?

Előzmény: ninovarga (5087)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5110

Szerintem is hulla,ráadásul a kajszi nagyon nehezen is forrja be a sebeket ill. a sebeken keresztül még további problémákat gyűjt be,szóval ne várd meg még magától feladja...sajnálom,én is utálok fát kivágni.

Előzmény: napalm. (5099)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5109

Én nem akarok fogadatlan prókátor lenni,de biztos másképp viselkednek egyes fajták más-más termőhelyen.Nálam elég sok fajta van ebből is-abból is,nálam pl a nektarinok semmivel sem érzékenyebbek a tafrinára ,mint az őszik.Kategórián belül van ilyen is ,olyan is mindegyikben.Volt olyan évem ,amikor a nektarinok jobban megúszták,mint az őszik.

Arra azért kiváncsi lennék,hogy milyen fajtákat vizsgálnak nálunk ?...amilyen gyors külföldön az új fajták előállítása ,termesztésbe vonása...olyan lassú nálunk.Az Incrociot már talán csak nálunk termesztik,persze ettől még lehet jó fajta...és a többi sem újkeletű fajta.Érdemes megnézni esetleg,hogy a hozzánk hasonlóan csak hozott anyagból telepítő országokban milyen fajtákat telepítenek mostanában...

A kutatóintézetekről csak annyit,hogy tavaly érdeklődtem azokról a körtékről,amelyek a " Körte " szakkönyvben 10-12 éve mint honosítás alatt álló fajta szerepelt...még mindig honosítják,egy azaz 1 sincs amit már szaporítanának...A Packham óta nem került be az országba új fajta /engem leszámítva :))))))))))))))))/

Előzmény: Csarli1 (5094)
gal-lóca Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5108

Ezek a fák sajnos gyakorlatilag halálra vannak ítélve.

A kajszinál a jellegzetes gutaütés szinte megvalósult, a sebkezelés lényegi hatást nem hoz.

Az öszi "sem javítható".

Ajánlom figyelmedbe Csarli legjobb tanácsát : fél barack, tizenhatos drótkötél.

Csak,,,,,hát az ember sajnálja.

 

Előzmény: napalm. (5099)
nyulica Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5107

Az is lehetséges! Egy tenyésztést azért megérne!

A lényeg szerintem az, hogy helytelen sebkezelésből fakad!

Előzmény: gal-lóca (5105)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5106

Nálam /Somogy vármegye/ nem volt gond az őszi ültetés sem.

A Harko és az Andosa korrekt,hálás fajták..kár hogy a rovarok is nagyon szertik /és itt nem a molykártevőkre gondolok/. A Nectagrandról csak a szakkönyvből tudok,nem tudom MO-n beszerezhető-e egyáltalán...pedig sokfelől szereztem be a meglévő fáimat.Csak nektarinban gondolkodsz ?

Előzmény: Jobbyheni (5085)
gal-lóca Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5105

Ez így nem van. Ez baktétium.

Előzmény: nyulica (5102)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5104

Igen :)...csak én a fő topicodban reagáltam rá :)))

Előzmény: ninovarga (5087)
Csarli1 Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5103

Úgy gondolom, félre értettél. Én arra az informatikusra gondoltam, aki az általad hivatkozott honlapot szerkeszti. Amit leírtam az tapasztalat Dél-Alfőldi termőtájra, valamint Debrecen környékére vonatkozik. Nálam a fagytűrés, és az árúvá készítés a fő szempont. Kértél linket, „ahol azt írják a Sweet Lady fogékony a tafrinára, moniliás gyümölcsrothadásra, valamint a lisztharmatra” miért, csak a linknek hiszel nem a tapasztalatnak? Mert ha igen kereshetek neked.

Különben szép a Caldesid.

Előzmény: Vebber (5098)
nyulica Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5102

Ahogy látom ezek régi sebzésekből indultak: Nem szakszerű ágeltávolítás miatt elkezdett elhalni a kéreg, berszivárgott alá a víz, megfagyott, és megtámadta valami gombafertőzés. Az élő részig vissza kell hántani és sebkezelővel lekezelni!

Előzmény: napalm. (5099)
gal-lóca Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5101
Előzmény: napalm. (5099)
gal-lóca Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5100
Előzmény: napalm. (5099)
napalm. Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5099

sziasztok!

segítsetek legyet szívesek.

őszibarack illetve sárgabarack fámon mézgásodást fedeztem fel.

elkezdtem kaparászni, viszonylag könnyen eltávolítható szivacs-fásszerű háncs jött le a törzsről.

a szemmel láthatólag egészséges részig kapartam le, majd bekentem sebkezelővel.

kérdésem az lenne hogy mi ez? találkozott már valaki ilyen sérüléssel.

mellékelek képeket:

 

 

Vebber Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5098

Légyszíves tedd már be a linkeket, ahol azt írják a Sweet Lady fogékony a tafrinára, moniliás gyümölcsrothadásra, valamint a lisztharmatra.

Néhány éve mikor vettem fajta leírást is alig találtam róla.

Előzmény: Csarli1 (5094)
Deryan Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5097

Ez is egy nagyon jó tipp. Köszönöm!

Kezdőknek annyi mindenre kell figyelni. Éppen ezért jó ha ez is szóba kerül. :)

Előzmény: Vebber (5092)
Vebber Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5096

A saját caldesim (ugye nem rossz egy szted susztertől?):

 

Előzmény: Csarli1 (5094)
Vebber Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5095

Nem sértettél meg.

Nem vagyok informatikus. Nem vagyok nagy szakértő, de azért suszter sem.

Mindkét fajta megtalálható nálunk, a két fa kb. 8 méterre van egymástól. A két fa egy faiskolából van. Saját tapasztalat alapján írtam, amit a linkelt táblázat is alátámaszt. 

 

Felesleges sztem ennyire bizonygatni valamit. A kérdező biztosan el tudja dönteni, mi az ami számára a legmegfelelőbb.

 

A saját caldesim (ugye nem rossz egy szted susztertől?):

 

Előzmény: Csarli1 (5094)
Csarli1 Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5094

 

http://www.kutdiak.kee.hu/diak/nzs/gnekt.htm Én úgy gondolom „suszter maradjon a kaptafánál”. Egy informatikus aki csak hallomásból ismeri a gyümölcsöket nem jó ha minden tapasztalat nélkül próbál másokat befolyásolni. A fajtákkal kapcsolatba én jobban hiszek Szél Istvánnak aki mellesleg a Dél- Alföldi Őszibarack termesztők Szövetségének alelnöke, mint egy informatikusnak. Amikor elkezdtem a fajtaváltást tőle kértem szaktanácsot. Ö a Lady sorozatból, csak a July és a Sprig Ladyt javasolta termelésbe venni, valamint még a Caldesi 2000, Loring, Earli Rendhaven, Cresthaven, Baby Gold-6, Fantázia, Incrocio Pieri. Ezeket a fajtákat azért merte ajánlani, mert fajtakísérletet folytatott velük amely része volt az Érdi Gyümölcs Kutató Kht. külföldi fajták hazai honosításának. Én is tudnák olyan linkeket beírni ahol leírják a Sweet Lady fogékony a tafrinára, moniliás gyümölcsrothadásra, valamint a lisztharmatra, ez valóság nem hallomás. Lehet, hogy a te fáid olyan klimatikus viszonyok közt vannak, ami nem hozza elő a negatív tulajdonságait. Ezekkel a sorokkal nem állt szándékomba sem Téged sem másokat megsérteni, ha mégis úgy érzed, akkor elnézést kérek.

Előzmény: Vebber (5074)
123János Creative Commons License 2011.04.02 0 0 5093

Szia Heni!

 

A felsorolt fajták közül nekem csak a Kanadában termesztésbe vont Harkoval van tapasztalatom.

Jellemzői:

A vesszők teljes hosszában hoznak virágokat és nagyon jól termékenyül,bőtermő és minden évben ritkítani kell.

Fagytűrése nagyon jó,még téli fagykárom nem volt ennél a fajtánál.

A gyümölcs szép színes gömb alakú és jó ízű az augusztus elején érő gyümölcsök valamennyivel kisebbek, mint az új amerikai vagy

olasz fajták.Magvaváló gyümölcsben a kőmag kicsi.Tafrinás levélsodrosodással szemben ellenálló és így kevés növényvédelmet igényel.Én ezt a fajtát nagyon értékesnek tartom és még soha nem okozott csalódást.

Előzmény: Jobbyheni (5085)
Vebber Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5092

Én is írnék egy tippet. Nekem anno faiskolákban azt mondták, nézzem meg az öreg fák törzsét. A kisfák ültetésénél a szemzés ne arra az oldalra essen, amelyik oldalon az öreg fákon mohásodás látszik.

Előzmény: Deryan (5082)
brekzg Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5091

Kedves Fórumozók!

 

Most találtam rá a topikra, még nem volt időm beleolvasni, de nagyon érdekel a téma.Azt szeretném kérdezni, hogy a Ford fajtával kinek milyen tapasztalatai vannak?Betegségek, íz,stb...

Előre is köszönöm a segítséget!

 

Üdvözlettel: Balázs

gergerg Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5090

Semmit sem tudok javasolni csak a saját tapasztalataimat írom le. A meszelés jó, pláne télen, a cső szerintem nem. Nekem volt tűzelhalásos birsem, a falu nagyrészében ki is mentek a fák, én kicsit megmetszettem, a törzséhez egy kb 6 méteres csövet kötöttem tetején egy forgó esőztetővel. Az egész fát beterítette, szivárvány is volt, eső szag is, és a fa is gyönyörűen helyrejött. Őszre már semmi sem látszott a tűzelhalásból. De lehet hogy csak szerencsém volt, tehát javasolni nem javaslom.

Előzmény: Gabymami (5089)
Gabymami Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5089

http://kertesz.palmai.eu/letoltes/IV.%20f%E9l%E9v/Gy%FCm%F6lcstermeszt%E9s/Szalay_Pa

 

Ebben az anyagban olvastam,h esőztetővel is lehet öntözni a kajszit,őszit.

Ez a dolog mennyire állja meg a helyét életben?Nem lesz tiszta gombafertőzéses a növény?

Nekünk a kajszi és a csersznye csemete került a füvesítésünkbe,ahol öntözörendszer végzi a locsolást.Szórófejek vannak telepítve.Nem lesz baja a fáknak a locsolótól?

A nagypapa azt javasolta,h pvc csövet vágjak el hosszába és azt húzzam a törzsre...amikor szezonja van a locsolásnak./nyáron/,vagy kenjem le mésszel a szárát a fának...

ezek mennyire "okos " dolgok?

 

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.

 

Üdv

G

Előzmény: Deryan (5078)
Ali-bá Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5088

Jó lenne, ha a telepítés előtt megismerkednél személyesen is ezekkel a fajtákkal, ha Te akarod felnevelni, gondozni a fákat és szüretelni, értékesíteni a gyümölcsöt. Sok bukfencet elkerülnél.

 

Ha leírás alapján döntesz, akkor csak teljesen hiteles /pl. tartamkísérletekből származó/ tudományos ismertetéseknek higgy.

 

Valóban gond van az őszi ültetéssel, mert télen a nem működő /elvágott/ gyökerek miatt egyszerően kiszárad a fa. Tavasszal is csak olyan fát vegyél, amit akkor termeltek ki. Az nem baj,  ha már mozdulnak a rügyek, beöntözve simán megmarad. /Zöld leveles korában is ültettem már veder vízben tartott és ott kihajtott szabadgyökerű nektarint, szépen megfakadt./ 

Előzmény: Jobbyheni (5085)
ninovarga Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5087

Örülök, hogy ilyen jól sikerültek!

Ma koraeste ilyenek voltak a kis hajtásaid anyukái. Biztosan felismered őket.

 

Előzmény: Törölt nick (5073)
ninovarga Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5086

Kedves Heni!

Lehetne tudni, hogy pontosan hol vár megvalósításra egy ilyen merész terv? Különösen a hely, a fekvés, a terep érdekelne!

Előzmény: Jobbyheni (5085)
Jobbyheni Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5085

Sziasztok!

 

Én még új vagyok itt, és a témában is, de jövőbeni tervem egy két hektáros nektarinültetvény telepítése a mi kis Zala megyénkben.

Ezügyben szeretnélek kérni benneteket, hogy adjatok tanácsokat.

Az első problémám:

Három fajtát találtam szimpatikusnak, és megfelelőnek a mi vidékünkre. A Harko-t, Andosa-t és a Nectagrand 1-et. A fajtaleírásukat ismerem, de kíváncsi lennék, vajon a valóságban milyenek. Tehát igazak e amiket írnak róluk? Fagytűrés, stb. Illetve úgy tudom, az utóbbit Magyarországon nem jegyezték be, ezért a beszerzése kissé nehézkes. Esetleg tudtok valakit, aki ezt a fajtát termeszti, és ad el oltványt is?

És még egy dolog lenne:

Azt olvastam az egyik mezőgazdasági újságban, hogy a barackot jobb tavasszal ültetni, mint ősszel, mert a sérült hajszálgyökerek a 8 foknál hidegebb talajban már nem regenerálódnak, ezért esélyesebb, hogy olyan károsodás éri a fát, hogy tavasszal ki sem hajt.

Nektek mi a tapasztalatotok?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv: Heni

Deryan Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5084

Neked is nagyon köszönöm a jótanácsot, a plusz szempontokat.

 

Amilyen kis görbeség ez az 1,1 m-es fácska (ennyi lesz ki a földből). Erőteljes husáng jókora körkörös gyökérzettel.

A gyökér állására sem igazán figyeltem eddig, mert mindig szép, erős gyökerű fácskákat kaptam. De jó tudni :)

 

A szél járását volt alkalmam a veteményesek állásán megtapasztalni 1-1 viharosabb időszak után az elmúlt években.

Előzmény: tp329 (5083)
tp329 Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5083

Nagyon helyes, hogy a széljárásra is figyelsz!

 

Kiegészíteném kicsit az előttem szólókat!

 

Faiskolában azért rakják a szemeket az alany északi (Észak-nyugati) oldalára (ha lehet), mert ott árnyékban van, így nem szárítja a nap. Ez főleg akkor volt még érdekes, amikor raffiával kötöztek.

Hazánkban az uralkodó széljárás is a legtöbb helyen ilyen irányú. Ez ezért jó, mert a fakadó hajtást a szél az alanyra nyomja és nem attól elfelé. Így kisebb a letörésből eredő pusztulás és egyenesebb is az új törzs.

 

Ültetésnél is érdemes ezt az irányt megtartani, de ha az adott helyen az uralkodó száljárás más, akkor azért lehet fordítani a csemetén! Az idősebb fákon a környéken, főleg, ha van amit nem nagyon metszenek, jól megfigyelhető a koronákon a szélnyomás okozta deformálódás. Érdemes ehhez is igazodni!

 

Én még az alany gyökerét is figyelni szoktam, hogy legalább egy erősebb legyen a szél felöli oldalon.

 

 

üdv.

Előzmény: Deryan (5082)
Deryan Creative Commons License 2011.04.01 0 0 5082

Alfi, Flanell, Atifoci!

Nagyon köszönöm a tanácsokat! Így már könnyebb lélekkel tudok dönteni.

A szél járását, az oltást figyelembe véve kelet nyugat irányba lesz a legcélszerűbb ezt a kajszit kissé megdöntve elültetni, hogy egyúttal valamelyest egyenesbe hozzam.

 

 

Előzmény: Törölt nick (5081)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!