Keresés

Részletes keresés

Piszra Creative Commons License 2018.03.10 0 0 26399

Sziasztok.

Off leszek, ha tudtok ajánlani megfelelő topicot azt is megköszönöm.

Vegyépszeres háti permetezőmet elővéve nem működött. Nem pumpált fel. Gondoltam golyó. Szétszedve tapasztaltam, hogy nem is vasgolyó van benne, hanem műanyag. Nem volt elkoszolódva szép tiszta volt. Ha már szétszedtem gondoltam mégis áttisztogatom stb, a dugattyút is szétszedtem. Gumiharangot kicseréltem, kitakarítottam. Összeraktam. Üresen pumpálva hallhatóan fújja a levegőt a csövön. Vízzel próbálva a pumpáló kar ellenállás nélkül leesik. Mintha mágnes húzná lefele a kart és nem működik. Hol lehet a hiba?

kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.10 0 0 26398

Most még a champion 50 WP rezes lemosót fújjál ,az olajos lemosóval meg várjál a rügypattanásig ! És mehet a rezes lemosás ,én is csinálnám de épp esik az eső !

Előzmény: lapar (26397)
lapar Creative Commons License 2018.03.10 0 0 26397

Üdv, az uraknak!

a vasárnapra előrejelzett jó időben a tavaszi lemosót érdemes csinálni?

Nincs még túl korán?

Rovarölőnek, olajnak van-e értelme?

Imperator23 Creative Commons License 2018.03.09 0 0 26396

https://www.vetoburgonya.com/arlista

 

Ha legörgetsz, a lap alján írják:

"Postai szállítást nem vállalunk!"

 

Pontosabban van ingyen kiszállítás is:

"Kamion Tétel (23 Tonna)

Megrendelése esetén a kiszállítás Magyarország területén belül INGYENES!"

 

Azért a veteményesbe ennyi krumpli sok lenne :D 

Előzmény: kavicsos64 (26395)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.09 0 0 26395

Meg van az húzatva ? Ezt a marhaságot !

Előzmény: Imperator23 (26394)
Imperator23 Creative Commons License 2018.03.09 0 0 26394

Sajnos csak helyben átvehető, nem szállítják ki. 

 

Előzmény: kavicsos64 (26393)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.09 -1 0 26393

Itt a sarpo mira vetőgumó !https://www.vetoburgonya.com/fajtak

Flanell Creative Commons License 2018.03.09 0 0 26392

A Vegesol gyártója azt írja, hogy az almát egérfüles állapotban kell lemosózni.

Az oké, hogy lisztharmat ellen akkor, de erwinia ellen szerintem korábban kellene.

 

http://www.bvn.hu/18-cikkek/35-a-lemoso-permetezesrol-oszinten-szakmai-szemmel

 

Volt most ez a pár nap jó idő, a hagymás virágaim nagyon beindultak, némely nárcisznak már a bimbója is látható (igaz, még csak földszinten), és még legalább egy hét, mire ráérek lemosózni, szóval marad a Vegesol, az atkák meg rovarok pedig kapnak valamit később, ha kikeltek.

Flanell Creative Commons License 2018.03.09 0 0 26391

Oké, meg vagyok győzve mandulaügyileg. :)

Az önporzós fajtákkal még nem találkoztam, az utóbbi években nem akartam mandulát ültetni.

Mivel van pelém, és ő gyorsabb, mint én. A sárgabarackokat is leszedi féléretten, és félbeszedve eldobja a gyümölcshúst, hogy a magot kiehesse.

 

Az biztos, hogy a papírhéjú mandulám akkor kezdett (volna) teremni, amikor az önporzósom elpusztult valami furkálós rovarok miatt, és nem is volt termésem, porzópartner híján.

Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.09 0 0 26390

Nagyon köszönöm a részletes, érthető leírást. A mandulafa egy Tuono öntermékeny, bolti. Ha csak virága lesz majd annak is nagyon fogok örülni,csak kísérletezés. 

A kajszi,őszi az ok hogy pirosbimbós állapotban.  A mandulát volt aki nyugalmi állapotban javasolta mnetszeni. A cseresznyét azt hittem nyáron . Őszi barackot érdemes valami ellen lefújni? Nzz át a metszés csoportba oda tettem fel a mandulárol képet,még picike. Manduláról is azthittem nyugalmi állapotban érdemes. 

 

Előzmény: Flanell (26382)
Kapa bácsi Creative Commons License 2018.03.08 0 0 26389

A csonthéjasokat,főleg a mandulát a szél is beporozhatja.

Előzmény: alfi13 (26388)
alfi13 Creative Commons License 2018.03.08 0 0 26388

Nálam is pont így van kiszáradt a pollenadó de továbbra is terem a másik mandula. Az a gyanúm hogy valamelyik őszibarack porozza be, de lehet hogy tévedek.

Előzmény: Mariska néni (26386)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.03.08 0 0 26387

Lehet, hogy a második szomszédod hátsó szomszédjának a kertjében van a pollenadó párja. Ez légvonalban nem nagy távolság. Egyéni szerencse kérdése.

Előzmény: Mariska néni (26386)
Mariska néni Creative Commons License 2018.03.08 0 0 26386

A mandula beporzási "szabályokat" én is elhittem, ezért rendeltem anno két fát, hogy egymást porozzák. Aztán az egyiket valamiért ki kellett venni, társa azóta is vígan terem (valamelyik Tétényi).

Előzmény: Flanell (26382)
Kapa bácsi Creative Commons License 2018.03.08 0 0 26385

Kertészetekben is árulnak önporzós mandulát,több fajta is van pl a:Robijn.

Előzmény: Flanell (26382)
Flanell Creative Commons License 2018.03.08 0 1 26384

A lemosók azok mind biotermesztésben engedélyezett szerek, azaz réz, kén, olaj.

Természetesen, mivel a réz nehézfém, és a kén sem piskóta, ezért a kutyáknak meg tyúkoknak nem túl jó, ha megeszik, de kisebb mennyiségtől nem lesz bajuk.

 

A vegetációban használatos bioszerek kevésbé hatásosak, én nem nagyon használok ilyeneket, kizárólag a rezet, ezt is leginkább csak fitoftóra ellen.

Ezekhez 3 dolog kellene: hozzáértés (ez az egy megvan nagyjából), sok idő (állandóan permetezni a kevésbé hatásos szerekkel, a ráérő idő az nagy probléma), és szerencse (hogy ne találjon meg komolyabb betegség, és mindig pont olyankor permetezzek, amikor kell, ne 2 nappal később menjek a földre, meg ilyenek, na ezzel megint lehetnek gondok).

Előzmény: Zsu_1985 (26353)
Flanell Creative Commons License 2018.03.08 0 0 26383

A diót kihagytam.

Azt ősszel kell metszeni, dióhullás idején, mert ilyenkor már nagy a gyökérnyomás, és folyni fog a leve. Nagyobb sebek esetén két hónapig is rendesen, látványosan folyik belőle a lé. Sebkezelővel kb. annyira lehet elzárni, mint egy megnyitott vízcsapot.

Ha nagyon fontos egy kis diófa formázása miatt, akkor meg lehet csinálni, mérlegelni kell, hogy mennyire fontos a formázás. Kisebb vesszőkből azért nem folyik olyan sokáig.

Előzmény: Flanell (26382)
Flanell Creative Commons License 2018.03.08 0 1 26382

Az idei nyári metszés (pl. sárgabaracknál) nem az idén tavaszi helyett kell, hanem a jövő tavaszi helyett.

Ha egyszer ott a nagy dzsumbuj, mert múlt nyáron nem metszettél, akkor metszeni kell tavasszal.

De kicsi fáknál az alakító metszést leginkább csak tavasszal érdemes megcsinálni.

Az erős metszés egy ideiglenes leállással jár, mert sokkhatásként éli meg a növény, és ennyivel lassabban kapsz nagy, termő fát. Az egyáltalán nem baj, ha a fa nem kezd sokat teremni kicsi korában. A kicsi az nőjön.

 

Ha felismered a kertedben a tafrinát, az már régen rossz, azt csak megelőzni lehet, a kihajtástól folyamatosan alkalmazott felszívódó szerrel. Már nyílás előtt el kell kezdeni, aztán 3-5 alkalommal, 10 naponta szórni, időjárástól függően. Ha látod a fertőzést, azt legjobb esetben is már csak egy kicsit visszafogni tudod, megszüntetni nem.

De jól írja Szicsu, a védekezést mindig arra kell alapozni, hogy az előző években mivel volt problémád.

Ami mindenképpen kell: lemosás, aztán a sárgabarack meg a meggy virágzásában legalább 2 felszívódó, monília elleni szeres permetezés. (Az első a nyílás kezdetén, aztán egy teljes nyílásban.)

A többi csonthéjasnál sem árt, de azoknál kisebb a veszély.

A többi szükséges permetezést már a helyi viszonyok alapján kell tervezni.

 

Ja, és a mandula is csonthéjas...

Szóval, azt se kell elkapkodni. Nálam az is a legkésőbben metszendők között van.

A málna, ribizli, almafélék már február elejétől mennek (almaféléknek nincs téli fertőzésük), a szőlő is (ha nem várható már komolyabb fagy, mint idén), holnap nekifogok a szilváknak, aztán meggyek, cseresznyék. Végül pirosbimbós állapotnál jönnek a barackok, meg a mandula.

Neked a mandulád az bolti? Mert tudtommal nem árulnak önporzóst, vagyis, lesz egy szépen virágzó díszfád, termésed viszont nem. (Ilyen "háztáji" önporzós mandula viszont létezik.)

 

 

Előzmény: Zsu_1985 (26360)
Flanell Creative Commons License 2018.03.08 0 0 26381

Igen, ezek között vannak, amiket gyanúsítottként figyelembe vettem.

De fonálférgekkel kapcsolatban is találtam ilyesmi tüneteket. (Már több éve történt, részletekre nem emlékszem.)

De mindegy is, egyik ellen sem tudok semmit sem tenni.

Előzmény: arpad-lajos (26337)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26380

Ezt a rügypattanás előtti metszést én nem javaslom a termőkorban ! Sokszor megfigyeltem hogy az éves hajtások a tél folyamán a rügyeket ledobják, vagy megfagy vagy valamilyen madár lecsípkedi ! Ilyenkor a termés hol lesz ? Ezért elterjedt és jó a bimbós állapotú metszés akkor már látható hol a termés bimbója ! 1 fán nálunk 50-100kg barackok vannak még a múlt évben is ennyik voltak ,pedig volt fagy is többször is ,a szőlőim lefagytak ,de a barack remekül termett ! Pedig a hiánybetegségeken se tudok urrá lenni ,pedig igen sok lombtrágya ,szervestrágya ki van juttatva minden évben ! A fák alatt meg vannak a földek fordítva trágyával feltöltve !

Előzmény: pacsepa (26371)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26379

Igen ezekre értettem. :) Egyenlőre fókuszálok metszés lemosásra. Hagylak is titeket. Köszönöm a segitségeteket! Jelentkezem még.

Előzmény: szicsu1007 (26376)
Zsu_1985 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26378

Köszönöm,ezek is hasznos infok. Én is rövid törzsűek,gyűjtöttem infokat,rajzoltam,videót lestem, nagyjából a koronaformákat. A lényeg akkor hogy tavasszal is metszhetem,csak pirosbimbos legyen, ezeket ne most (kajszi,őszi,cseresznye meggy). A többit mandula,szilva,alma,metszhetem már most. Köszönöm infokat. 

kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26377

Mehet mind a kivételeket leírtad ! Nincs is sok választásod a lemosókat lassan fújni kell !

Előzmény: Zsu_1985 (26369)
szicsu1007 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26376

Na hát ezekből most nem értettem semmit..

Melyikekből? Ki írta? Mit mondott? Érdemes "válaszként" megírni a hozzászólást (ha nem új a kérdésed), akkor jobban látjuk, hogy mi a gondod.

 

Pl. Mi az az I. II. III. ? - kérdezhetnéd.

Google: növényvédő szer forgalmi kategória

 

Én pl. szorult helyzetben mindig leszűrök egy hónapra vagy egy évre. Az internet nem felejt, a régi dolgok gyakran elavultak, megváltoztak, sőt már túlhaladottak (nem igazak!). Pl. megszűnnek permetszerek, változik az engedélyük, újak jönnek. Belekukkanthatsz a NÉBIH-be is, én "hiszek" nekik.

 

https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso

 

Előzmény: Zsu_1985 (26368)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26375

Ajánlatos egy permetezési naplót nyomtatni, és azon vezetni mikor mit permeteztünk ,és kitűzni a hűtőre, vagy parafatáblára lássa mindenki ! Meg az ember sem komputer hogy mindent fejben tartson ! Ezen szerepeljen a vegyszer neve  a dátum mikor volt szórva és mikor jár le ( ha kombinálok vegyszereket az élelmezési időt meg szoktam növelni 7 nappal a leghosszab vegyszer lejáratánál ),valamint egy megjegyzés rovat is legyen ha valamelyik fát kihagytuk pl alatta a sóska ,azt is tudja a család !

Előzmény: szicsu1007 (26365)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26374

Jó a megállapítás !

Előzmény: szicsu1007 (26362)
kavicsos64 Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26373

A kicsi fákkal ne siess akár ne is metszd meg ráérsz nyáron is a korona formát kialakítani ! érdemes valami formát nevelni belőlük ! Minél rövidebb törzzsel ,mert az ember meg öregszik de a fa még ott lesz ha vigyázol rá ! A kisfákat hagyom növekedni és amikor már elég hosszúak az ágak lekötöm egy téglához hogy ne felfelé hanem oldalra haladjon ,szeretem a sövény szerű fákat 4-6 ággal ! A cseresznyék, meggyeket nem nagyon lehet így leívelni csak metszéssel ,mindig a korona belseje felé nyírt utolsó rügy állással ívelhetők csak évek alatt ! Csak a barackokat metszük piros bimbósban a többit nyugalmi állapotban ! Ezt azért mert a kihajtott rügyek sérülékenyek könnyen letörnek ! A baracknál is vigyázva kell nyírkálni máskülönben a virágok letörnek ,ezért nem is célszerű a magas fa belőlük ,a levágott ágakat is fogni kell ne pottyanjon be a koronába, mert hullik a bimbó tőle mire kibányászod ! Nyáron is lehet a koronát alakítani metszéssel de nem jellemző !

Előzmény: Zsu_1985 (26360)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26372

A fiatal még nem kialakult lombkoronával rendelkező cseresznye-meggy fák esetén a tavaszi metszés időpontja mehet virágzásig. A nyári metszést viszont kifejezetten szeretik.

 

Arra figyelni kell, hogy később a cseresznye-meggy fák fajtától függően már esetleg nem szeretik a metszést. Egyes fajtáik nem hoznak termést az egy éves hajtásokon, csak a második évtől! Na ha ezeket folyamatosan metszed, azt nem kultiválják! hajtani hajtani fog, de nem terem. Ilyen például a Germersdorfi. Különben is idővel rohadt nagy fa lesz belőle...

Előzmény: Zsu_1985 (26369)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 0 26371

A metszésnek nincs aranykönyvben megírt időpontja.

Tapasztalatok vannak és ezek eltérnek.

Én a kajszit, őszit lehetőleg rügypattanásig metszem, a metszés után sebkezelés (vastagabb metszési felületeken Fagél-lel), majd lemosó permetezés.

Ugyanakkor 2017-ban a balatoni telkemen a mégéppen termőre forduló kajszi fán kipróbáltam a sok helyen ajánlott nyári rámetszést! Kiváló eredménnyel!!!

Júliusban formáztam a fát, a megnyúlt gallyakat metszettem vissza 1/3-al és ritkítottam is. A fa azonnal gyönyörű új hajtásokat hozott, arányosabb lett és elég ideje volt a hajtásoknak fásodni. A a telet, a tél végi kemény hidegeket is vidáman bírták. feltehetően a termőre fordulást is fel tudom vele gyorsítani.

Ezt a tapasztalatomat átültetem mostantól a gyakorlatba a többi fánál is, például van pár cseresznyefám is, amelyek koronájának kialakítása még folyamatban van.

Előzmény: Zsu_1985 (26369)
pacsepa Creative Commons License 2018.03.07 0 1 26370

Most bármire mehet az olajos rézkén. Sőt bármire ajánlott!

Egészen addig használható, amíg a virágrügyek nem pattannak meg = amikor már látod a virágszirom színét a megnyílt rügyben.

Előzmény: Zsu_1985 (26368)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!