Keresés

Részletes keresés

japipapa Creative Commons License 2012.12.21 0 0 5686

Kellemes  Karácsonyt és Boldog Újéve Kívánok minden fórumozónak!

 

Siógabi Creative Commons License 2012.12.07 0 0 5685

Szia Berlac!

 

Kb a fele ideig! A helyzet az, hogy nekem fedeles a tepsim és néha ránézek, hogy mennyire pirul, ha esetleg túl forró a kemence akkor nem veszem le a fedőt mert könnyen megég, de volt már olyan is, hogy alul fűtöttem a kemencét és az utolsó egy óránál egy negyedórás ráfűtéssel (rőzse) toltam vissza pirítani.

Ha valaki kedvet kap és süttök szilveszterkor fényképet ne felejtsetek el felrakni! :)

 

Üdv: Gábor

Előzmény: berlac (5684)
berlac Creative Commons License 2012.12.07 0 0 5684

Kedves Gábor!

 

Szilveszterre mi is kisérleteznénk egy ilyen, vagy hasonló malaccal. Kérdésem, hogy kb. 4-5 órás sütési idő alatt meddig van alufóliában a jószág?

Előzmény: Siógabi (5667)
Siógabi Creative Commons License 2012.12.06 0 0 5683

:)

Előzmény: mrszerény (5682)
mrszerény Creative Commons License 2012.12.05 0 0 5682

Köszönjük a dícséretet! :D És nagy élmény volt valóban! Fogalmatok nincs -de nektek van-  mekkora volt a várakozás! Majdnem íijen várakozzással voltam, mikor a párom szülni volt! :D -Na- mondok szép barna! Kinettük!!  És vártunk, hogy hüljön! Csak hült, csak hült, csak hült......!
-Nem vgod fel?- kérdem a párom!
-Nemerem! jött a válasz!
Azt a körülményességet ami megelőzte a felvágást!!! :D

-Húzod az időt?- kérdem
-Húzomhát!- mondja!

Úgy álltunk ott a bejgki előtt, megszeppenve, mintha mumus lenne! De győzőtt a NŐi kíváncsiság és a párom behetolt az ismeretlenbe!

-És megsült! És jó lett!-

Azóta van még belőle egy pár vége! Talán! De most megyek és nem lesz az sem! :)

Előzmény: Siógabi (5681)
Siógabi Creative Commons License 2012.12.05 0 0 5681

Szia Szrény!

 

Gratulálok a kalácshoz! Igaz milyen nagy élmény? Biztos sok örömetek lesz még benne!

 

Üdv: Gábor

Előzmény: mrszerény (5679)
g.anti56 Creative Commons License 2012.12.05 0 0 5680

 

Szerintm jó az ötlet és megvalósítható ,és akkor tényleg nem kellene bojler sem.

 

Én is még töröm afejem egy kufferben habár a szerelő aki össze kötötte a kemencét a fűtés renszerrel nem javasolta mert aztmonta akkor volna jó ha volna padlófűtésem.Hát nemtudom?

Előzmény: skarabeus01 (5675)
mrszerény Creative Commons License 2012.12.05 0 0 5679

Szép estét! Megköszönöm mindenkinek a kemencével és az abban való sütéssel adott segítségét! Mindenki, aki ötlettel, javaslattal ált elő, gyakorlatilag mindenhonnan tudtunk meg hasznos dolgokat!
Ma volt az első próba bejgli sütés a kenyér után! A kenyér minőségén még persze dolgozni kell, de a bejgli, bár nem egy vizuális élmény, de rendkívül finom! :D

látogató Creative Commons License 2012.12.05 0 0 5678

Na most az ilyenek én kikérem magamnak!!! Ez a malac valami brutálisan jól néz ki!!! És én is fogyókúrázom. Igaz, csak szénhidrátot nem ehetek. Szóval malac tisztán, salátaágyon jöhetne. 

Előzmény: Siógabi (5667)
kekov Creative Commons License 2012.12.05 0 0 5677

A repedt beigli esetében  a vajass tésztás beigliről vagy pedig a kelt tésztás mákoskalácsról beszélsz?

A hagyományos beiglit nem nagyon szoktam sütni, persze készítettem már, akkor azt csináltam, hogy bekenem tojással, bemegy a hűvösre (esetleg hűtőbe) később még egy tojással kenés és villával sűrűn megszurkálás (itt távozik majd süléskör a gőz a tészta belsejéből.

Ugyanígy megteheted a kelt féle kalácsnál is.

Előzmény: Zoli_t5H (5676)
Zoli_t5H Creative Commons License 2012.12.05 0 0 5676

Szia!

 

Koszonom szepen a leirast, ki fogom probalni! (kezdo-lokesnek ez igy tokeletes, aztan majd ugyis formalodik a dolog, ki kell tapasztalni, hogyan lesz jo).

Egyelore csak villanysutoben, de remelhetoleg jovore mar a sajat kemencemben. :-)

Kelt tesztakkal (makos bejgli, kakaos csiga) mar probalkoztam, de az volt a problema, hogy mire rendesen megsult a bejgli, addigra szetrepedt. Mi lehetett a gond?

Te (ti) hogyan csinalod (csinaljatok) a kelt tesztas sutemenyeket? Ezzel kapcsolatban is szivesen fogadnek tanacsokat, tapasztalatokat. Koszi!

 

 

 

 

 

 

Előzmény: kekov (5661)
skarabeus01 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5675

"utánna meg a kerigető hajtja avizet,.."

Gravitációs melegitésben gondolkodom. 600-700 literes puferrel--amiből tényleg szivattyú kergeti a vizet  (ha sikerül/ne,  a kazánházból felhoznás a HMV 200 literes hőkicserélőt is) Ha már befütöm a búbost--minek a gázboylert müködtetni..((

Előzmény: g.anti56 (5672)
g.anti56 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5674

Köszi a biztatás előbb utóbb ugyis kifogom próbálni.

 

A burgonyát már sikerülta kemencébe megsütni,nekem kezdőnen ez is nagyon jó.

Előzmény: Siógabi (5673)
Siógabi Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5673

Srácok!

Ne legyetek kishitűek! :)

Elősször is, ha sietek akkor én is élesztős kenyeret sütök mert még mindíg jobb mint a bolti, másrészt szerintem úgy van, hogy ha az ember elér egy szintet akkor kíváncsi a következőre... nos számomra ezt jelenti a kovászos kenyér, mert még ma is izgulok a készítésénél, hogy sikerüljön mert nagyon érzékeny...

Előzmény: g.anti56 (5664)
g.anti56 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5672

Szerintem mindegy hogy acső kígyó hogy áll.Mert feltőltésnél le kell légteleníteni és akkor van viz mindenütt utánna meg a kerigető hajtja avizet,

Előzmény: alfi13 (5669)
japipapa Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5671

 

Ez már kegyetlenség!

Siógabi!

Éppen sajnos fogyóznom kell, és akkor ilyen csodálatos falatokat kell látnom! Érzem az illatát, ropogós bőrét, szaftos húsát és majd' fene esz érte!  

Gratulálok Neked!!!!!!!!!



Előzmény: Siógabi (5667)
alfi13 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5670

A rajz lemaradt.

 

 

Előzmény: alfi13 (5669)
alfi13 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5669

Ha kemencébe akarsz betenni vizbordákat akkor lene pár ötletem a beépítésel kapcsolatban.

Szerintem az úgy jobb lene ha nem ezt a sokak által használatos csőkigyót tenéd be amit a rajzon az "A" tipusú mert szerintem a víz mindig az egyszerübb utat választja az első csövekebe több áramolna mint a utolsó csövekbe. Ha a "B" tipusut választanád az szerintem jobb hatásfokú lenne. Van még egy bajuk ezeknek a csőkigyóknak hogy nagyon kormosodnak ha a kemencét úgy építenéd ahogy a rajzon csináltam ezt ki lehetne küszöbölni. Egy hátránya lenne egy kicsit lasabban melegedne föl a begyújtás után viszont tovább adná a meleget.

Előzmény: skarabeus01 (5639)
alfi13 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5668

Köszönöm. Hát ez nem egyszerű de meg fogom próbálni.  "Ez majdnem olyan bonyolult mint egy kemence építés."

(Ez persze csak vicc)

Előzmény: Siógabi (5667)
Siógabi Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5667

Szia Alfi!

 

A malacsült porchetta névre halgat. :) Szilveszterkor főfogás, illetve alkalmantként rendezvényre szállítom, ha lehetek nagyképű!

Első szakmámat tekintve húsipari feldolgozó lennék ezért van némi előnyöm e tekintetben, de ha jóba vagytok a húsboltossal akkor sem nagy kunszt! Egy a lényeg az egész malacot a fej kivételével ki kell csontozni. Befűszerezni (én sót, fokhagymát és borsot használok továbbá egy kis majorannát), feltekerni mint a rétest, és feltkötözni, majd fagyos zsírral bekenni, hogy a kicsöpögő sós lé véletlenül se érje (így lesz ropogós), majd 3 nap állás ha lehet 7 C körüli maximum hőmérsékleten.

Ebben egyébként az olaszok nagy mesterek (náluk ez védett termék, úgy mint nálunk a tokaji pl). Bár az olasz fűszerezést nem kedvelem, mert rengeteg sót használnak, illetve rozmaringot, de az biztos, hogy szépen átsül, kb 330 C fokon teszem és kb 4-5 óra múlva veszem ki, én nem locsolgatom közben, hanem a tepsim rácsos és alá 1 liter sört öntök, ez kb 2 óra alatt párolog el. A gyenge idegzetűektől elnézést kérek!

 

Előzmény: alfi13 (5666)
alfi13 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5666

Köszönöm a bizalmat de nem vagyok mester. Én csak egy müszerész vagyok. Én is ugy csináltam kb ahogy Te nagyon sok kemencét megnéztem olvastam mielött nekiáltam a második kemencém építésének. Azt a hibát amit először elkövettem illetve mások követtek el és szidták a saját kemencéjüket, azt probáltam elkerülni.

A kemencédet már láttam és itt a példa vastagfalú kemencével is lehet szépen és jól sütni, csak nem mindegy hogy van megépítve.

A malac amit sütöttél egészbe az hogy sikerült?  A kinézete nagyon szép én is szeretem a malacsültet de igy még nem mertem próbálkozni. Leírnád hogy sütötted?

Előzmény: Siógabi (5662)
g.anti56 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5665

Bocs nemjó cimeztem Siógabinak szántam.

Előzmény: kekov (5663)
g.anti56 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5664

Szevasztok.

 

Nagyon szép kenyerek meghozza az étvágyat gratulálok.de ehez én még nagyon messze vagyok.

Előzmény: kekov (5663)
kekov Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5663

A kemencédet a képek alapján felismertem, már láttam itt, mostmár be tudom azonosítani ... szép munka.

 

A blog elérhetőségét különösen köszönöm, mindíg tanul az ember újat, minél több információ van, annál jobb.

Az előzőekben leírt kenyér receptem természetesen nem extra kenyér, de mivel kétnaponta sütök egyet, így nem kívánnám a tizenórás buzeráskodást ilyen gyakran.

De hogy jeles napokon elkészítem ezt a nagyon igéretes istenadtát is, az biztos ...

 

Igen az exra kenyér sok munkát, törődést kíván. Mindennapokra nem vállalnám be, öreg szüleink, nagyanyáink sem naponta művelték.

 

Örülök hogy összefutottunk.

 

 

 

Előzmény: Siógabi (5662)
Siógabi Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5662

Az én kicsikém! :)

 

https://picasaweb.google.com/114577850551621573323/Kemencem?noredirect=1

 

Köszönöm az elismerést!

 

Az én kemencém 30 cm-es falvastágságú, ezt azért írom mert kissé megoszlanak a vélemények a vastagságot illetően.

Alfi mester (akire egyébként teljes szívvel felnézek így ismeretlenül is) kemencéjéhez képest ez teljesen más, ezt láthatjátok a képeken. Mivel nem vagyok egy nagy építipari tálentum ezért a klasszikus, egyszerű felépítésű kemence építése mellett döntöttem. Számomra ez bevált és kész, de tudom, hogy a más elven működő kemencék is nagyon jók csak másképp kell használni. Egy fontos dolgot azért még megemlítenék, a kemencém építése előtt két évig csak olvasgattam, tanultam és tervezgettem, ezért esett a választásom a kemence fenekét illetően a tufára. A régi jól működő kenyérsütő kemencék alját ugyanis ebből építették, ez főleg ajánlott kelt tésztás dolgok sütéséhez... ugyanis nagyon szépen- egyenletesen, nem égetve adja le a hőt!

Továbbá a kenyérsütés ami nagy szerelmem, szintén két éves projekt, mikorra sikerült olyat sütnöm ami szintén köthető a hagyományos gasztronómiához.

A párásítás nagyon fontos, mert igazán szépen megemelkedni a kenyér magas hőfokon tud, viszont ha száraz a héjazat akkor hirtelen megkérgesedik és nem tud további térfogatot növelni. Tehát az első 20 percben nagyon fontos, hogy nedves legyen a tészta

Az élesztős kenyérsütéssel érdemes megtanulni kenyeret sütni és amikor már van egy kis rutin érdemes elsajátítani a kovászos kenyeret. Nekem egyébként 7 óra kelesztés (kovászos), közben 3 X-ri dagasztás, és 4 X-i hajtogatás, tehát az utolsó formázás után kb 1,5 óra kelés! Ebben ajánlanék Nektek egy igazi profi bloggert akinek az írásait érdemes átolvasni elejétől a végéig:

http://www.nemvagyokmesterszakacs.blogspot.hu/2012/11/termeszetes-kovasz-kovaszneveles-es.html

 

A tömegkályha sütőjét érdemes kitapasztalni mivel kicsi a beltér, ezért lehet, hogy intenzívebb a hőleadása ezt vedd figylembe (közelebb van a falazat a tepsihez)!

 

Üdv: Gábor

 

Előzmény: kekov (5659)
kekov Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5661

Én így készítem a kenyeret:

 

Mindig van előző napi (vagy korábbi, akár sok napi kovászom egy csavaros uborkás üvegben), amit úgy készítek, kb. 2 dl vízbe beledobok kb. 2-3 kukoricaszemnyi méretű élesztőt, 4-5 púpos evőkanál lisztet és összekeverem . Ragacsos nokedlinél hígabb cuccot kapok, az se baj, ha picit csomós marad, rá a kupak és spejzba vele. Ha hűvös van egy hétig sincs baja, vagy teheted hűtőbe. Ha pár óra múlva látod dagadni, akkor keverd össze újból, és összeesik.

Ha savanyú erjedt a szaga, az nem baj.

Kb. egyharmadig van az üveg.

Azért nem írok halálpontos mennyiségeket, mert nincs akkora jelentősége, hiszen függhet pl. a liszt milyenségétől is.

Ez esetben is lehet a liszt normál BL 55 (mezei fehérliszt), vagy BL 80 (kenyérliszt) de mehet bele teljes kiőrlési (korpás) is.

 

Én dagasztógéppel keverem össze:

 

a fenti kovász  teljes mennyisége

1-2 púpos ek. Teljes kiőrlésű liszt (néha magam őrlök tönkölybúzából frissen)

35 dkg kenyérliszt (BL 80) – de lehet normál liszt is, ez esetben jó hozzátenni egy púpos ek. réteslisztet

fél csapott  ek. só

csipetnyi kristálycukor

 

(arra vigyázz hogy az élesztő közvetlenül ne érintkezzen a sóval-cukorral, tehát a szárazanyagot keverd össze mielőtt az élesztőt hozzáadod)

 

2 dkg élesztő (én csak belemorzsolom a liszt tetejére mások megfuttatják langyos vízben egy feloldott kockacukor társaságában)

 

itt jegyzem meg, hogy én minden esetben hideg csapvizet használok!

 

2,5 dl hideg víz (egyelőre. Ha kevés még lehet hozzátenni később, viszont elvenni már nehezebb)

0,5 ek.  10 % - os ecet (helyette lehet késhegynyi aszkorbinsav is patikából (C vitamin), de felesleges, mert az ecet is megteszi ugyanazt) – ne félj ettől nem lesz savanyú a kenyér.

0,5 ek. étolaj

 

Fenti résztvevőket kell összedagasztani, jól eldolgozni hogy se túl kemény, se  túl lágy tésztát kapjunk. Általában ez már nem ragad, elválik a keverőszár és edény faláról. (vagy a kezedről)

 

Kilisztezett edénybe teszed, tetejét is meghinted liszttel, és nem túl meleg helyen megkeleszted kétszeresére. Nekem az a tapasztalatom, inkább kevésbé keljen meg, mintsem túlkeljen.

 

Kelesztés után (kb. egy óra) megformázod a kenyeret éles késsel, pengével ejtesz rajta három vágást és sütőpapírra  tepsire – jénaiba – cserépedénybe (pataki tál) – (kisebb cipókat van aki virágcserépbe) teszed.

 

A sütőtérben legyen egy edény vízzel, ami  párásítja a sütőtér belsejét, ez „okozza” a kenyér héjának ropogóságát, kicserepesedését.

 

Nálam ha előmelegített sütőben készül a kenyér (pl. tepsin) akkor 20-25 percig sűl.

Ha lefedett cserépedénybe (aminek a fedelét  10 pernyi ideig beáztattam) akkor hideg sütőbe 1 óráig.

 

A sütés hőmérséklete 250 C,

villany sütő alsó-felső, légkeveréssel .

 

Ha nem légkeveréses, akkor tovább kell sütni.

 

Ez tényleg csak kapaszkodó,  mindenki maga jön rá a neki megfelelő trükkökre a tapasztalatai alapján.

Ha tudok, szívesen válaszolok aki érdeklődő.

 

Kifli, kenyér, kalács fonva - töltve és általában a kelt tészták amiket készítek.

Zoli_t5H Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5660

Szia!

az altalad sutott kenyer receptjet meg tudnad osztani? (ha nem akarod szeles korben, johet privatban is)

Villanysutot hasznalsz? Ha igen, milyen sutesi funkciot allitasz be?

En is szeretnek majd kemencet, de egyelore a sutoben is szivesen kiserleteznek.

Koszi!

 

 

Előzmény: kekov (5659)
kekov Creative Commons License 2012.12.04 0 0 5659

Beköszönök,

üdvözlök Mindenkit, szia Siógabi,

 

eddig csak nézelődő voltam itt a fórumon, de most téged olvasva hozzá is szólnék.

 

Tökéletes a szisztémád, csodálatosak a süleményeid, biztosan nem is ma kezdted az ipart, meg valószínű hogy jól megépített nagyon jól működő kemencéd van.

(még nem néztem utána, de megismerhető, olvasható a tulajdonságairól valami itt a fórumon?)

 

Én szűkebb környezetemben elég jó kenyér-és általában kelt tészta sütő hírében állok. Igaz nincs kemencém, (de még lehet :) konyhai tűzhelyben sütök. Az én trükköm ami leginkább bevált ebben a környezetben, hogy a kelesztés - formázás után egy sütőpapírral bélelt pataki cseréptálba teszem a kenyeret, bevágom, és kb. 5 percig pihen még kendővel letakarva.

Ezidőalatt a cseréptál tetejét forró vízben  megáztatom, utána ezzzel a nedves fedéllel rakom be a 250-260 C sütőbe.

 

Mindíg van még egy edény a sütő aljában amiben víz forr.

Kb. egy óra alatt sül meg még a százszázalék előtt lekapom a fedelét és pirosra sütöm a tetejét. Finom, ropogós, cserepes lesz a kenyér.

 

Ezzel csak azt akartam mondani hogy mennyire fontos a kenyérsütésnél a vízpára, a gőz, ahogyan te is írod.

 

Most első szezonban tömegkályhával fűtök, van benne fekete sütő, most jegyzetelem a paramétereit a sütőtér hőmérsékletét illetően.

Ha már összeáll a kép, hogy a befűtéstől számítva mennyi idő múltán mikor menyi fok van benne, akkor ebben is bepróbélok egy sütést.

Jelenlegi famennyiség elégetése után 350 körülire szalad fel és 24 óra múlva  is 9o fok a hőmérséklete.

(ez 12 kg /12-15% száraz akácfa)

 

A kemencédet meddig fűtöd és mivel?

Előzmény: Siógabi (5658)
Siógabi Creative Commons License 2012.12.03 0 0 5658

Szia Szerény!

Huhh nem kis fába vágod a fejszéd! :)

Kenyérsütés a kemncézés csúcsa, és egyben a legnehezebb fázisa, viszont baromi nagy sikerélmény mikor elsajátítod.

A kemencét általában menüsor készítésére használjuk, ennek oka, hogy a kemence szépen lassan adja le a hőt, ezért különböző időben más más a hőmérsékelte, egy pl: felfűtés után nalam kb 15 perc pihenő következik nyitott ajtóval tisztán, parázs és hamu nélkül, ezután nekem kb 350-360 C ekkor teszem be a pizzákat, ami 5 perc alatt kész, majd újabb 15 perc pihenő nyitott tévővel és csökken a hőmérséklet 330 C-re ekkor mehetnek be a húsok, kb 1 óra múlva beteszem mellé a kenyereket ekkor kb 310 C a hőmérséklet (a kenyérsütésről egyébként két oldalt tele leheten írni, egyet ne felejts el: bepárásítani), újabb 1 óra múlva kiveszek mindent és ha kell még hűtöm a kemencét, hogy a kelt tésztákat betegyem Ekkor kb 250-et mutat hőmérséklet. Így lehet optimálisan kihansználni a kemence melegét:

 

Előzmény: mrszerény (5653)
cassul454 Creative Commons License 2012.12.03 0 0 5657

   mi ha felfütöttük a kemencét (szedett-vedett anyagbol épitettem 2 nap alatt) előbb a husokat sütjük benne, és csak utána a tésztát. a parazsat ha nem huzom ki percek alat szénné ég minden. kenyeret kétszer sütöttünk benne (nem én voltam az értelmi szerző) először egész jó lett csak az alja picit kopogós. másodszor későn raktam bele és sületlen lett. azóta csülökkel kisérletezek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!