Keresés

Részletes keresés

RCTiv Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1782
belül a kis út gondolom a szomszéd területe, de biztosan meg lehetne vele beszélni.

én vagy teljesen egyforma nyírott sövényt csinálnék, egyféle növényből, vagy virágzó cserjesort, a méret ilyen szempontből lényegtelen :)
Előzmény: ZsuR (1781)
ZsuR Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1781
Csatlakozom... es miert az alacsony novenyek valasztasa? Normalis meretu miert nem jo?

Ha nem akarod, hogy a hazra nojon, belul van az a kis ut, lehet ott vagni, hogy ne erjen a hazhoz - en is csinalom a haz melletti tujakkal.
Előzmény: kisidi (1780)
kisidi Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1780
Most már emlékszem! Miért akarod megszüntetni az alakuló sziklakertet?
És mit szólnál nem nyírt sövényhez, hanem alacsony örökzöldek és alacsonyan növő virágzó bokrokhoz? Törpe aranyeső, törpe bordólevelű rózsalonc, törpebangita. Mindig nyílna valami, lehet olyat aminek az őszi színe mutatós, meg vöröslevelű borbolya pl., de természetesen lomblevelű örökzöldek is, mint a buxus, meg a kecskerágó. Esetleg tuja Danika vagy Teddy, vagy nálam pl. szép nagyra nőtt a hebe.Igazából hármas kötésben lenne a legszebb, akárhogy is döntesz.
Ha vágott sövény lesz, szerintem érdekesebb lenne, ha ferdén nyírnád, meg akkor a hátsó sornak nem kell bevárnia az elsőt magasságban. És az is érdekes lenne, ha valami mintát adnának ki az összeültetett különböző színek és levélformák, tehát nem egymás után sorban, hanem egymás mögé akár elcsúsztatva.
Előzmény: Monilia (1779)
Monilia Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1779
Nem, a rézsűt ültetném be ilyen alacsonyra vágott sövénnyel.

Ilyen most: rézsű_most

És úgy szeretném, ahogy írod, csak én egyenesre akartam nyírni. Az úgy béna? Ill. a 90 cm szélességre 3 sorban kell ültetni?! Azt hittem, 2 is elég /pénzben főleg:)/
Előzmény: kisidi (1778)
kisidi Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1778
Úgy érted, hogy nem a rézsűbe ültetnéd, hanem a rézsű elé? Akkor, hogy tartod rendben a rézsűt? Ha jól értem 90 széles és 50 magas a rézsű. Esetleg, ha azt ültetnéd be futó, földtakaró örökzöldekkel, vagy töltés és sz@r a föld? Képet esetleg tudnál róla?
Egyébként a tiszafa lehet keskenyebb, de,csak akkor, ha eleve úgy szeretnéd.
Ha meg jó ott a föld, akkor ha nem akarsz kúszóborókát meg ilyesmit akkor ültessed három sorban a 90 cm-es helyre, és nyírjad úgy, hogy kövesse a rézsű szögét, és, ha csúnya az alja, mert pl betonból van, akkor a legaljára elé még mindig tudsz egy sort uabból a növényből.
Előzmény: Monilia (1777)
Monilia Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1777
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. A házunk melletti - kb. 10 m hosszú, 50 cm végső magasságú - rézsűt szeretném derékig érő sövénnyel "eltakarni", a végére meg tennék egy -egy kisfát.
Úgy képzelem, hogy nem csak egyfajta növényt, hanem 3 fajtát, de örökzöldet használnék és más-más levélzettel díszítenének.
Ezek lennének benne:
- puspang buxus sempervirens
- euonymus - ezüst-zöld v. sárga-zöld levelű
- taxus baccata /tiszafa/

A kérdésem az lenne egyrészt, hogy kb. 90 cm széles helyet képesek ezek eltakarni vagy két sorban kell ültetnem őket? Ill. hogy a fényigényük egyforma-e nagyjából? A nap csak délután 4 után éri.

Ha ez így jónak tűnik, akkor milyen távolságra kell ültetni őket? Rémlik, h az egyik keskenyebbre nő....

papus_03 Creative Commons License 2009.10.12 0 0 1776

Köszi!

Azt hiszem ez az "eső után" szedjek dolog mostanában sokáig menni fog.

Embernyál nem jó ? :)

 

Előzmény: tomajiandi (1775)
tomajiandi Creative Commons License 2009.10.11 0 0 1775

 Semmi különleges. Van egy edényem a teraszon, amibe a letörött ágakat, séta közben zsákmányolt (khm) hajtásokat ledugom. Sima virágföld van benne, úgy kétnaponta rálötykölöm a kutya maradék ivóvizét. Lehet, hogy a kutyanyál teszi?:) Semmilyen módom nem fedtem le.

 Azt tanácsoltam, eső után szedjék az ágakat a dugványozáshoz, ahogy kell,  de én a legnagyobb aszály közepén nyesegettem a bokrokat, innen kerültek a nedves földbe.  Próbáld így! Remélem, sikerül.

 

Előzmény: papus_03 (1754)
cszsolt10 Creative Commons License 2009.10.10 0 0 1774

Szia kz4!

 

Azt hiszem tudok segiteni a problémádon. Van kb. 40 db 30-50 cm-es Japán lonc 'Halliana'-m, ha érdekel. Tökéletesen futtatható keritésre, amelett örökzöld és igénytelen fajta (egy barátomnál a szomszéd kutyája kb. 50-szer tövig lerágta, majd amikor a kutyát elvitték,bolond iramban újra befutotta a keritést-azóta ő és a szomszédja is kért még belőle). A virágja júniustól szeptember végéig illatozik. Tetszés szerint vághatod, nem sinyli meg. Nem mértem, de szerintem 0,5-1 m-t garantáltan nő egy év alatt(az enyémek 2-3 hónaposak)15-18cm-es cserépben vannak. 0,5-1 m közötti tőtáv a javasolt-bár szerintem, tekintve, hogy 3-5 m a végső magassága az 1 m bőven elég. Ha érdekel, irj e-mailt. Ja és Mezőkövesd az előfordulási hely.

Előzmény: kz4 (1758)
RCTiv Creative Commons License 2009.10.10 0 0 1773
én nem vagyok semmilyen párti, és nincs is helyem egy szép zárt sövényre, illetve tuja ellenes vagyok, de ez csak az egyentuja sor fű kombinációra igaz :)

azt vedd figyelembe, hogyha zárt sövényt szeretnél (tehát egy falat) az oszlopos karcsú növényekkel bajban leszel, mert sok hengered lesz egymás mellett, és na az sokára fog összenőni. (ami nem biztos, hogy gond, kinek mi tetszik) a növekedésre erősen általánosítottam, nyilván attól függ milyet veszel, miennyire érzi jól magát a helyén stb. a leylandit nyírni kell rendszeresen.
Előzmény: puntooo (1771)
puntooo Creative Commons License 2009.10.10 0 0 1772
Még annyit: sajnos az ismerősöm faiskolájában, ahol olcsón kapnék csemetéket, pont Leylandi nincs. Te milyen alternatívát tudnál javasolni?
Előzmény: puntooo (1771)
puntooo Creative Commons License 2009.10.10 0 0 1771
"'de ha szeretnéd megkeresem és belinkelem ide."

Köszönöm a kedvességed, de végignéztem a Leylandis topicot is, láttam a képeket. Viszont az, hogy pofás legyen a Laylandi sövény, nem kíván speciális gondozást (metszést vagy "csipkedést")? Tény, hogy a Leylandi sokkal ritkább, és a Tuja metszés nélkül is szép alakú, zárt sövényt képez, nem? (Érdekes: az ismertetőkben az általad leírtaknál gyorsabb tuja-növekedést írnak. Ezzel persze nem akarom kétségbe vonni, amit írtál, látok néhány tuját a környékünkön, azok valóban lassan nőnek.)

Tehát ez alapján egyértelműen Leylandi párti vagy? Mennyi gondozást igényel a sövényed?
Előzmény: RCTiv (1770)
RCTiv Creative Commons License 2009.10.10 0 0 1770
a kis leylandiak nagyon csenevészek, az ember a kertészetben hajlamos elcsábulni a már kisebb korukban is szép tuják felé, de a növekedési erélye viszont háromszorosa egy tujának, 3 év és a leylandi már magas és valamit mutat, míg a tujád nött jobb esetben fél métert rosszabb esetben 30 centit. de az első pár évben nem mutat ez tény, voszont már azért takar(gat) egy másik topikban van feltéve kép 3 és 6 éves leylandi ösvényről, biztos láttad, de ha szeretnéd megkeresem és belinkelem ide.
Előzmény: puntooo (1769)
puntooo Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1769
Elmentem ma egy-két kertészetbe, találtam is Leylandot, de olyan rondának tűnt a T. occidentalis mellett, hogy elbizonytalanodtam. Viszont nagyon karcsúak a Tuják, sövényhez tényleg nem igen lehet 1/2 méternél ritkábban ültetni...
kisidi Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1768
http://www.kertxviz.hu/magazin-soveny.html
kisidi Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1767
Lehet, hogy mégsem olyan jó a japánfagyal, mert ahogy nézem csak -8-10 fokig télálló USDA 8-10
Előzmény: kisidi (1766)
kisidi Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1766
Csatlakozom tivhez. Ez így együtt nem megy:( A tiszafa az, amiből a legkeskenyebb 30-40cm-s sövényt lehet nyírni, de tényleg nem nő gyorsan.
Talán ajánlható még a babérmeggy, hogy pontosan melyik fajtát azt még ki kell deríteni. Van olyan fajta, ami inkább felfele nő, és legyen minél kisebb a levele. De, hogy megúszod-e egy huszasból attól is függ, hogy mekkorát veszel, lehetőleg termelőtől vedd. Addig tényleg jó ötlet a nádkerítés.
A leylandi szerintem túl nagy és széles lesz oda.
Még van egy ami szóba jöhetne talán, az árát nem tudom, ő a japán örökzöld fagyal. Állítólag elég gyorsan nő, talán a tűző napot nem szereti annyira, de lehet, hogy elviseli azért, ha van öntözve, ezt még körül kellene járni:Ligustrum japonicum
A Horváth kertészet tartja.
Előzmény: kz4 (1758)
ZsuR Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1765
:))

Kell, hogy minden lehetoseget ismerjen az ember...

Erdekesseg a bambuszrol. Amit a szomszed kiasott, sokkal vekonyabb gyokeru volt - mert eredetileg volt nekik valami vedekezes ket tulajdonossal elotte tettek le... mostanra nyoma sem volt, nem tudjuk mi lehetett. Teny - evekig egy helyben maradt a bestia.

Aztan ami nalam elszabadult, hatalmas gyokrekkel, meg hatalmasabb sebesseggel nott!
Előzmény: RCTiv (1764)
RCTiv Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1764
engem már elijesztettél rég, csak gondoltam felvetem lehetőségként :)
Előzmény: ZsuR (1763)
ZsuR Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1763
Jajj, nagyon ovatosan a bambusszal, foleg kicsi helyen!!! A szomszed vegre szedi kifele az ovet, ami atlatogatott hozzam, megolve mindent ami ujtaba kerult, es feltem hogy eleri a tavat... kiszedni meg nem semmi!
Előzmény: RCTiv (1762)
RCTiv Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1762
ebből a listából csúnyán ki kell húzni pár dolgot, egyszerre nem megy :)

a két éven belül 180-at gyakorlatilag semmi nem teljesíti, zárt sövényt két év alatt lehetetlen, esetleg ha futtatsz a kerítésre (modnjuk lonicera japonica haliana vagy henrii ezek "örökzöldek")

a 30 centi széles 2 méter magas sövény szintén nem a megvalósítható kategória szerintem, de ha valaki tud olyan örökzöld növényt amit ennyire keskenyre lehet nyírni ilyen magasság mellett, nekem is szóljon, engem is érdekel :) a tiszafát lehet nagyon keskenyre nevelni, de az meg lassan nő.

szóval ha gyors takarást akarsz akkor nádszövet a kerítésre első körben :) a leylandi nem rossz választás, de annak is kell pár év míg összezár, és folyamatos nyírás, kiskorában még nagyon laza. ami meg nagyon gyorsan nő az később rendkívül gondozásigényes, mert ha eléri a kívánt méretet nem fog megállni :))

esetleg még bambuszban gondolkozhatsz, rendkívül figyelve arra, hogy a rizómáinak gátat szabj, ergo legalább 60 centi mélyen valami akadályt kell neki leásni.

ui.: kékestető környékén van egy örökzöldes termelő aki nagyon jó árakon dolgozik, valami parád akárhol, ki kellene deríteni a netről.

Előzmény: kz4 (1758)
puntooo Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1761
Még annyit a Leylandról, hogy érdekes: Debrecen környékén alig lehet kapni, pedig papíron jó tulajdonságai vannak. Nem tudom, ez még csak a kevésbé ismertségből adódik, vagy mások tudnak valamit....
Előzmény: puntooo (1759)
Törölt nick Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1760

Nézd meg a turkesztáni szilt, jókat mondanak róla.

 

http://www.viaszfestes.hu/soveny/

Előzmény: kz4 (1758)
puntooo Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1759
Köszönöm a részletes választ!

"Miért kellene a tuját dupla sűrűn ültetni"

Az összes linkben, amit átnéztem, a Leyland tőtávolságát 70-120 cm-nek, a Tujáét 50-60 centinek adták meg, valaki 1 m-re ültette a Tujáit, és azt írja, hogy csak 2,5 m magasság mellett záródott a sövénye, ez így átlagban dupla sűrűséget jelent.

"Egy sűrű sövénynél természetes, hogy a belseje elszárad, csak a külső levelek tudnak asszimilálni, a növény önmagát árnyékolja"
Nyilván nem én találtam fel a spanyolviaszt ezzel a problémával, csak elgondolkoztam, hogy egy fényigényes növény önmagát árnyékolja, nemcsak belül, hanem pld. még a nyugati oldal belső fele is kevesebb fényt kap, tehát egyátalán érdemes-e sok fény igénylő növényt választani?

"A turkesztáni jó anyag erre a célra," Én is úgy gondoltam, egyébként hirdetési újságokban 10-15 Ft-ért ajánlják, nyilván igen sok nyesedék keletkezik, vele inkább csak az a bajom, hogy alig vagyok otthon, és sokszor kell nyírni.

Ezért gondoltam a kúszónövényekre, a loncra írtam, hogy szimpi lenne, csak a képeken nem túl szépnek látszik (a vadszőlő és a borostyán is szebbnek tűnik)!

p



Előzmény: Jani71 (1757)
kz4 Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1758

sziasztok!

 

próbáltam visszaolvasni, de egy szót sem értek, mert panelból költöztem ki.

a hamis ciprusról annyit tudok, hogy nincs benne hús (ezt is csak a hamisgulyás-ból következtetem)

 

a helyzet:

adott egy kb 10mx10m-es terület

téjesen feltúrtam, kiszedtem mindent (fenyőgyökeret, betonjárdát, stb)

maholnap befüvesítem.

az egészet.

2,5 éves a gyerek, imád focizni, kicsi a telek, tehát középre egyéb növényeket nem tervezek.

de két oldalán drótháló van, ami mérsékelten szép.

ide gondoltam valamilyen sövénynövényt.

az aljára nagy kavicsokat tennék mulcs helyett (bányató mellett lakunk), ez alá geotextíliát, közötte meg csepegtetőcsövet, amit a fúrt kútból táplálnék.

és akkor onnan nőne ki a növény.

eleinte csodasövényre gondoltam, de kiderült, hogy az nem örökzöld.

ekkor felmerült a kecskerágó (vagy mi), ami öröksárga (de az is jó). erre most olvasom máshol, hogy mindenkinek (vagy sokaknak) a tetű rágja és nem igazán tudnak megszabadulni tőle.

úgy hogy teljesen eltanácstalanodtam.

gondoltam itt kaphatok segítséget.

 

az igényeim tehát a következők lennének:

-2 éven belül érje el a 180cm-es magasságot

-lehessen úgy nyírni, hogy 30cm vatag (vagy széles?) legyen, de max 40cm (mert kocsival is el kell férni mellette)

-olcsó legyen (mittomén max 20eFt a 10m-re való)

-legyen elég sűrű ahoz, hogy a szomszédot eltakarja

-nyírni hajlandó vagyok

-öntözni (csepegtetni) autómatikusan tudnám

-ha tápanyagozni kell, a 20m-re évente hajlandó vagyok néhány (pl 5) ezer forintot szánni

-ha dugványozással (így hívják?) szaporítható, az előny

-és legyen szép is, ha megoldható.

 

milyen növényt válasszak?

hol szerezzem be? (miskolc környékén lakom)

mennyibe kerül?

 

 

 

Jani71 Creative Commons License 2009.10.09 0 0 1757
A leylandit mi szakított dugvánnyal telepítettük (az előzőleg kipróbált vágott dugványból egy se eredt meg!!!), bár az általad írt mennyiségnél problémás lehet az alapanyag beszerzése... :-( Gyakorlatilag ingyen kaptuk (nagyságrendileg 50 db ágvég).
Mivel Nálad a vízellását megoldott, ezért eredményes lehet ez a módszer.
Nálunk fúrt kútról ment az öntözés nagy sűrűséggel (mivel nem volt gyökér), volt néhány db, ami nem eredt meg (tavaszi telepítés utáni forró nyár), de a második ültetéssel tele lett a sor. Szépen gyökeresedett az állomány, erőteljesen fejlődnek a növények. A nyírással előbb-utóbb egyöntetűvé is válik majd. Táp- és szervesanyagban gazdag talajba ültesd, ha megoldható (komposzt). Aztán vizet neki!
A "kevésbé nyírásigényes"-sel lehet csak gond, de ez attól függ, hogy mit szeretnél látni. Ha megfelel a kissé "kócos" kinézet, akkor rendben, de ha valóban egyöntetű, zárt falat szeretnél, akkor a leylandi nem jó ebből a szempontból (viszonylag ritka ágrendszer).
Miért kellene a tuját dupla sűrűn ültetni (a leylandit pedig szimplán)? Ezt nem igazán értem.
A turkesztáni jó anyag erre a célra, ha nem akarsz örökzöld sövényt (az meg külön jó, hogy napsütötte helyre menne, mert ott fejlődik igazán szépen). Csak jót tudok róla mondani. Bár Neked jó messze van Mikebuda, ott lehet nagyon olcsón beszerezni. Gyakorlatilag fillérekért megkapnád (és ha netán nem eredne meg néhány db - nálam kivétel nélkül megeredtek - akkor abból az állományból már tovább tudod szaporítani).
Egy sűrű sövénynél természetes, hogy a belseje elszárad, csak a külső levelek tudnak asszimilálni, a növény önmagát árnyékolja (ezért is célszerű kissé trapéz alakúra nyírni, ha lehet).
Az én cipőm is 41-es. :-)
Előzmény: puntooo (1755)
puntooo Creative Commons License 2009.10.07 0 0 1756
Thuja occ. Fragile=Fastigiata
Előzmény: puntooo (1755)
puntooo Creative Commons License 2009.10.07 0 0 1755
Sziasztok! 3 éve gondolkozom már a sövényen, de talán most már nekifutok....

Adott vagy 160 méternyi drótkerítésem, és különböző okok miatt akár az egészet is szívesen sövényesíteném, de leginkább vagy 80 méternyit. Kevés az időm, nem is nagyon szeretnék átkéredzkedni a szomszédba, így gyorsan növő, de kevésbé nyírásigényes sövény kéne. (Ami csak majdnem zárja ki teljesen egymást:-) Százezreim sincsenek fölöslegben, a talajom agyagos, a telek napsütötte, szivattyús kút van. (a cipőm meg 41-es:-))
Mindent jól megfontolva egy szakasz örökzöldet szeretnék, alapvetően a Thuja occ. Brabant vagy Fragile, ill. a Leyland jön szóba, ha jól tájékozódtam. 1. kérdés: igaz, a tuját dupla sűrűn kell ültetni a Leylandhoz képest, így dupla árba kerülne, érdemi előnyök nélkül? (Itt is megkérdezem: Debrecen környékén nem tud valaki egy kertészetet, ahol a Leylandot jó árban lehet kapni?
2: A hosszú szakaszhoz vagy egy, a lemetszett hajtásokból továbbszaporítható növény, vagy kúszónövény jöhet szóba. Az elsőhöz elvleg akár még a fűz is jó lenne, bár vszleg nem az lesz, a turkesztánit is csak így érné meg telepíteni (a nagy csindrattattás "Csodasövény " oldal alapján az egyszerre történő telepítés költsége a Leylandihoz lenne mérhető.
A kúszók közül már itt is ajánlottátok a loncot, hajlok is rá, (bár ami örökzöld az nem szereti a tűző napot. -(Kérdés: Sövénynél egyébként nem árnyékol maga a növénytömeg?) Illetve még egy kérdés: szép egyátalán sövénynek a lonc? Nincs elhanyagolt jellege egy loncccal befuttatott kerítésnek?
papus_03 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 1754
OK de mibe és hová dugtad le őket ? Mert azért az sokat segítene ha elárulnád :)
Előzmény: tomajiandi (1750)
Jani71 Creative Commons License 2009.10.05 0 0 1753
Nagyon szívesen! Örülök, hogy segíthettem!
Előzmény: ja69 (1752)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!