Keresés

Részletes keresés

nopánick Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2156

Aha, szóval az él = nem kell... és mondod ez mint "hatóság" ?

Előzmény: Törp (2155)
Törp Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2155

köszi ;)

Előzmény: KömKel (2152)
nopánick Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2154

- ugrik az éptésszel való játékuk

Előzmény: nopánick (2153)
nopánick Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2153

Ők ugye ellenérdekeltek...

 

- ugrik a melojuk

- ugrik a bírság alapjuk

- ugrik a kenőpénz alapjuk

- ugrik az éptéssel való játékuk

 

Mondjuk, az építésznek is ugrik a melója.

Előzmény: KömKel (2152)
KömKel Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2152

Rajtad áll :)

 

Ez alapján én se kérnék.

De csak hogy világos legyen: én ez alapján a rendelet alapján csináltam idén jópár családi házat. Most az egyik helyen belekötöttek egy olyan dologba, ami idén 6 helyen eddig csont nélkül átment. Szóval rohadjon meg az éphatóság :D

Előzmény: nopánick (2150)
Törp Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2151
él. 37/2007 ÖTM rendelet 1.melléklet talán 1.pont
Előzmény: KömKel (2149)
nopánick Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2150

Viszont a födém már anno méretezve lett a II. ütem miatt :-)

 

Szóval, asszem úgy döntök, hogy nem kell még bejelentés sem ...

 

-----

 

Innen van.

www.epitesijog.hu/file/Tablazat_37-2007_1_mell_20100528.doc

 

 

 

Előzmény: KömKel (2149)
KömKel Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2149

Ez egy örök vita az épitészek és az éphatóság között.

Előbbiek erre a jogszabályra hivatkoznak általában, de az éphatóság szerint a tetőtérbeépités mindenképpen a tartószerkezet megváltoztatásával jár, hiszen hasznos terhet raksz a födémre, megváltoztatod annak terhelését.

 

Melyik jogszabályból ollóztad? (csak hogy élőből-e)

Előzmény: nopánick (2148)
nopánick Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2148

Ezt  a kodex részt találtam közben...

Ez már nem él?

Vagy más az oka?

 

 

Engedély és bejelentés nélkül végezhető építési tevékenységek

V.

Meglévő építmény bármely okból történő

felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása,

tetőtér-beépítése,

ha a felsorolt építési tevékenység során az építmény tartószerkezeti rendszerét

vagy tartószerkezeti elemeit nem kell megváltoztatni, nem kell átalakítani,

nem kell elbontani, nem kell megerősíteni.

 

Előzmény: KömKel (2147)
KömKel Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2147

A tetőtérbeépitéshez nem kell épitési engedély, de bejelentés köteles, tehát ugyanúgy kell hozzá minden, mintha mégis kellene...

 

HA van olyan használatbavételi engedély a kezedben, amiben a tetőtéri helyiségek is fel vannak sorolva, mint elkészültek, akkor megúszhatod a dolgot, mert a tetőtéri ablakért nem fognak rinyálni.

De ha ezen a használatbavételin csak a földszint szerepel, hiába van 10 évvel ezelőtti épitési engedélyed, az már elavult, újra meg kell kérni.

Előzmény: nopánick (2145)
Múzsla Creative Commons License 2011.10.22 0 0 2146

Szia!

 

Az elsőre a válaszom a NEM. Ám ez nem jelenti azt, hogy nem kell kivitelező, építési napló...

 

A másodikra pedig az, hogy menj be az illetékes első fokú hatósághoz és vesd fel neki a problémádat. Ha lesz/kell valami intézkedés, akkor úgy is ő hozzá fog tartozni.

 

Előzmény: nopánick (2145)
nopánick Creative Commons License 2011.10.21 0 0 2145

Adott ez a tetőtér, ami beépítésre kerül.

 

 

A gerendázat és az ablakok már az első ütemben elkészültek, jóval több mint 10 éve.

Jól gondolom, hogy a hőszigetelés+gipszkartonozás+válaszfalazás

mostanság már engedély és bejelentés nélkül is elvégezhető?

 

----

 

Ha, mégis kellene egy új tető ablak az utca felőli tetőrészre,

akkor viszont már kell valami hivatalos lépés is hozzá?

 

Akkor is kell, ha a réges-rég lejárt eredeti terven szerepelt ugyan, de akkor nem lett beépítve?

(a használatbavételinél nem lettek érszrevételezve/átvezetve a tervtől való eltérések anno)

Xpression Creative Commons License 2011.10.21 0 0 2144

Tőlem még kértek egy pár igazoló számítást is... Kaptak :-)

Előzmény: KömKel (2143)
KömKel Creative Commons License 2011.10.21 0 0 2143

Ez rendben is van, csak a gyakorlatban sosem a statikus késziti ezeket.

Mindegy, ezentúl aláiratom vele azt a tervlapot, és letudva :)

Előzmény: Múzsla (2142)
Múzsla Creative Commons License 2011.10.21 0 0 2142

Elsőre valóban furcsán hangzi, de bizony jogos.

 

191/2009. (IX.15.) Korm. rendelet 22 § (5) a)

...tartószerkezeti kiviteli dokumentációt kell készíteni, ha

ad) a tetőszerkezetben a talpszelemenek távolsága, vagy bárhol lévő megtámasztás nélküli áthidalás meghaladja a 6,0 m-t.

 

Itt ugye a tartószerkezeti szó a hangsúlyos, ezért kell a statikus.

Előzmény: KömKel (2138)
XPS epito Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2141

Köszi!

 

Google tényleg haver!

Van egész jó kereső a témában.

Előzmény: KömKel (2140)
KömKel Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2140

Nem a helyiek mennek ki, az épitésfelügyelet megyei szervezet.

Épitési műszaki ellenőrként keress rá, a Kamara honlapján is találhatsz rá embert, bár szerintem a google gyorsabb és jobb :)

 

Kérj legalább 3 árajánlatot, mert nagy a szórás. 

És nem árt személyesen is beszélgetni a házról pár szót, mert ha kifogsz valami kötözködő-régimódi fószert, akkor a saját dolgodat nehezited meg. Tegyél fel neki pár keresztkérdést, itt a fórumban már eléggé kikupálódtál :)

Előzmény: XPS epito (2139)
XPS epito Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2139

Ha ellenőrizget valaki, akkor az a helyiek?

Akkor tényleg jó ötlet innen kérni ajánlást.

 

Mi a beosztás neve, amit keresnem kellene?

 

Diósdnál van a kérdéses projekt.

Előzmény: KömKel (2137)
KömKel Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2138

Nah, ez meg nekem új...

Adtam le egy csomó kiviteli tervet idén, de nem problémáztak azon, hogy a fedélszéktervet én (épitész) csináltam. Úgy látszik vannak háklisabb épitésfelügyeletisek is.

Előzmény: Xpression (2136)
KömKel Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2137

Merre épitkezel? Ha Pest megy keleti fele, akkor tudok ajánlani.

 

Egyébként meg az épitészedet kellene megkérdezni, ha ő nem tud, akkor az éphatóságot. Legjobb lenne helyi, mert úgy (általában) olcsóbb.

Előzmény: XPS epito (2134)
Xpression Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2136

Ja, és pont most vagyok túl az első építésfelügyeleti ellenőrzésen... Minden csont nélkül átment, kivéve, hogy a fedélszéktervet az építész tervezte... Állítólag ezt mostmár csak statikus csinálhatja... Szerencsére KömKel által anno ajánlott (ismételten köszönet neki) statikus készségesen kiállította róla a tervezői nyilatkozatot és aláírta, lepecsételte... A héten le is adtam a hiánypótlást és el is fogadták...

Előzmény: Xpression (2135)
Xpression Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2135

Esetleg úgy lehet megúszni, ha valamelyik vállalkozó (mondjuk a kőműves) elvállalja, hogy köt szerződést a többi vállalkozóval (de ez csak akkor lehet, hogyha a vállalkozása tevékenységi körében benne van a gépészet és a villanyszerelés is - kamarai regisztráció is kötelező)... Így megúszhatod a hivatalos műszaki ellenőrt (de a szakági FEMÜ-ket nem).

 

Én most vagyok kivitelezés közben és van egy nem hivatalos műszaki ellenőröm (építész mérnök, de nincs hivatalos műszaki ellenőri papírja) és rengeteg gondtól / gondolkodástól megkímél...

Előzmény: XPS epito (2134)
XPS epito Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2134

Hol lehet ilyet találni?

Előzmény: KömKel (2133)
KömKel Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2133

Kell neked egy műszaki ellenőr, aki összefogja ezeket.

Előzmény: XPS epito (2132)
XPS epito Creative Commons License 2011.10.20 0 0 2132

Dokumentációs szempontból hogyan kezelhető az a helyzet, ha (40mio alatti, családiház építés) nincs generálkivitelező?

Több munkanemet külön szerződéssel, külön vállalkozó kivitelez.

Előzmény: KömKel (2131)
KömKel Creative Commons License 2011.10.03 0 0 2131

Elektromos és gépész femüt legkönnyebben a nálad dolgozó szakikon keresztül találsz, mert vagy van nekik is ehhez végzettségük, vagy pedig ismernek olyat, aki "aláir" helyettük.

 

A használatbavételihez nem kellenek a szakági femü aláirások, csak az általános femüé/műszaki ellenőré.

Az épitésügyi ellenőrzésnél fogják kérni a szakági femüket.

Előzmény: zeth (2130)
zeth Creative Commons License 2011.10.02 0 0 2130

A hozzaszolasaidbol szamomra kiderult mar, hogy napi szinten foglalkozol ezzel es remeltem, hogy te is valaszolsz a kerdesemre.
Nagyon koszonom a segitseged! Orulok, hogy nem kell megint szazezreket kifizetnem tervekert.

Azt me'g esetleg meg tudnad mondani, hogy gepesz es elektromos felelos muszaki vezetot halando ember mikent tud keresni? Mert ha jol tudom azert az meg kell a hasznalatbavetelihez, ha terv nem is (szerzodes szerint general kivitelezes). Talaltam ugyan regebbi FMV nevjegyzeket, de az nem reszletezi a szakagakat.

Előzmény: KömKel (2129)
KömKel Creative Commons License 2011.10.02 0 0 2129

191/2009. Korm. rendelet irja elő, mikor kell, és mikor nem. 

A szakági (gépész, elektromos) kiviteli tervek pedig tényleg csak akkor kellenek, ha 30 kW-nál nagyobb gépészeti berendezésed van, illetve 7 kW-nál nagyobb az ingatlan össz áramfelvétele.

 

Tehát esetedben ezek alatt maradva NEM fog kelleni, valamint senki sem fogja kérni.

/aktivan kiviteli terveket "gyártok", tehát ez tuti info/

Előzmény: zeth (2128)
zeth Creative Commons License 2011.10.02 0 0 2128

Epulo hazunk egyik parametere (legkobmeter) miatt kellett es keszult is epiteszeti kiviteli terv.

 

Most a gepeszet es a villamossag van soron, de eltero velemenyeket mond femu es muszaki ellenor, de barkit bezavar akit megkerdezek. Ugyanis nem tudjak pontosan, hogy kell, illetve kotelezo-e epuletgepeszeti es  epuletvillamossagi kiviteli terv abban az esetben, ha nem kerul beepitesre 30kW-nal nagyobb hotermelo es az energiaigeny is 7kW alatt marad. Valaki szerint kell a ket szakagi k. terv is, mert kellett az epitesi k. terv es ez magaval vonzza a masik kettot. Valaki pedig azt mondja, hogy nem kell, mivel nem eri el az ertekeket, ami felett mar kotelezo.

Szerintetek kell vagy nem.

 

Mennyire buntetnek ha kellene, de megsincs ez a ket szakagi k. terv? Hasznalatbavetelihez ezeket kerik, esetleg azutan meg kerhetik?

 

Egyebkent mar tokom tele a tervekkel. Latom mar kotelezo lesz a kulon tuzvedelem is, vajon butorozasi terv vagy feng shui elemzest mikortok kell keszittetni?

zsuzsu1987 Creative Commons License 2011.09.30 0 0 2127

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!!!! Amúgy igazából nem én akarom meg venni ezt a házat csak egy barátnömnek érdeklődtem utánna a dolgoknak. Még egyszer köszi mindenkinek!!!

Előzmény: KömKel (2120)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!