Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

jzp2107 aug. 18. Creative Commons License 45096

> Végig egy - szinte vízszintes - töltésen! Mégis van benne 128 méter szintemelkedés

Hát ha mondjuk az én tracklogjaimon (semmi barometrikus szenzor) alapulna ez az egész, akkor még cifrább dolgokat is láthatnál :-)

Neked ez amúgy csak szakmailag csípi a szemed, vagy minél szarabb a TTR az neked annál jobb?

Ha az előbbi, akkor szerintem egy kis türelem, lesz ez még jobb (gondolom), ha az utóbbi akkor nem értem

Előzmény: Rakk Gyula (45092)
Rakk Gyula aug. 18. Creative Commons License 45095

Igen, különösen a XX. század első felében is a turistakultúra messze meghaladta az adott kor színvonalát:

- Színvonalas folyóiratok (Turistaság és Alpinizmus, Tursiták lapja)

- A legendás "Részletes Magyar Útikalauzok" is ekkor születtek

- A kartográfiai körökben is igen elismert "Angyalos" Kirándulók térképei sorozat

- Turistaházak, kilátók és egyéb turistalétesítmények épültek stb. stb.

A század második felének névjegye nyilvánvalóan a Magyar Természetbarát Szövetség és az Országos Kéktúra volt. Bár a háború utáni visszaesésből az útikalauz-irodalom "jött ki" leghamarabb. A 60-as, de különösen a 70-es évektől egyre jobb lett a kalauzok színvonala. Az "új" turistatérkép-sorozatra 1978-ig kellett várni, de a "szándékos és kötelező" térképtorzítások csak 1989 után szűntek meg - fokozatosan. Az 1979-es "Másfélmillió lépés Magyarországon" című, Rockenbauer Pál-féle filmsorozat lett talán a legmaradandóbb alkotás az Országos Kéktúrával kapcsolatban. A Turista Magazin eleinte egész jó volt, majd a 80-as évek második felétől hanyatlott a színvonala. A rendszerváltás után aztán többfelé ágazott a magyarországi természetbarát mozgalom (MTSZ - MSTSZ - TTT).

Előzmény: FarkasGyurka (45094)
FarkasGyurka aug. 18. Creative Commons License 45094

Alapból az is érdekes, hogy a 38-ig kékre festett útvonal jelentős része már turistaút volt korábban is. A hosszú távú út ötlete már elkezdődött előbb is, igaz, akkor még vörös színnel.

A bronz emlékérem feltétele az útvonal felének teljesítése volt adott évben

Jó látni, hogy más is olvasgatja a régi összefoglalókat. Külön érdekesség, hogy a 38-as évből, az elnökség és a különféle bizottságok munkájáról nagyságrendekkel több írásos beszámolónk van, mint az elmúlt 2 évről. 

Előzmény: hobo-bobo (45082)
HEV aug. 18. Creative Commons License 45093

A én kedvencem a Bükk, A katonasíroknál  öt (5) felé ágazik a kék sáv jelzés, a Felsőtárkány központjába vezető szakaszon pedig szépen fonódik a kék-piros-sárga -zöld sáv jelzés :-)  Azt gondolom, hogy már nem is annyira bánom, hogy az egy hónapos telefonom operációs rendszerére nem telepíthető .

Előzmény: Rakk Gyula (45092)
Rakk Gyula aug. 18. Creative Commons License 45092

Újabb érdekesség a TTRMap-ról: Az Országos és az Alföldi Kéktúra egy-egy szakaszáról

Sárvár vá. - Hosszúpereszteg - Sümeg vá. - Táv: kb. 73 km (OKT)

Szintemelkedés:

2. számú TTR túraként kiválasztva: 1395 (!!!) méter

Útvonaltervezéssel: 859 méter.

Az első szintemelkedés-adat mindenképpen megkérdőjelezendő, de a második adat is elég érdekes egy olyan térszínen, ahol az útvonal tszf. 150-200 méteres magasságban mozog. Ráadásul csak három helyen "mászik" a 200 méteres szintvonal fölé: egyszer a sitkei kálvária-kápolna fölött és kétszer a Farkas-erdőben. Nyilván az első adat a nyers / javítatlan Track-ből jön, a másodikat talán - a szintén elég pontatlan - domborzatmodell alapján számolja.

Mezőtúr - Ecsegfalva - Táv: 33,8 km (AKT)

Szintemelkedés:

TTR túraként: egyelőre nincs definiálva itt TTR túra.

Útvonaltervezéssel: 128 (!!!) méter.

Az útvonal végig a Hortobágy-Berettyó-főcsatorna gátján vezet, Magyarország egyik lemélyebb térszínén, a Berettyó-Körös-vidéke és a Nagykunság határterületén, kb. 100 méteres tszf-i magasságban. Végig egy - szinte vízszintes - töltésen! Mégis van benne 128 méter szintemelkedés :-)))

Üdvözlettel:

Rakk Gyula

térképész-térinformatikus

Jesper Olsen aug. 18. Creative Commons License 45091

Köszönöm, gyanús volt a dolog.

Előzmény: hobo-bobo (45090)
hobo-bobo aug. 18. Creative Commons License 45090

Igen, mindkét szakaszról írtam (Gánt-Gesztes, Gesztes-Szárliget), csak az első túra időpontjára rosszul emlékeztem (ősz volt) utóbbi húsvéti túráról pedig nem írtam beszámolót, mert teljes családdal voltam, és olyankor nem mindig szoktam. Viszont a váras topikba írtam, arra biztosan emlékszel, mert hivatkoztál is rá a túrátok után! :-) 

Gánt-Gesztes:

viewArticle

a tavaszi Várgesztes-Szárliget túra része volt természetesen Vitányvár körbefotózása (Várak Várromok topik):

viewArticle

viewArticle

Előzmény: Jesper Olsen (45089)
Jesper Olsen aug. 18. Creative Commons License 45089

Arról a túráról nem irtál ide semmit? (Vagy csak a kereső gyenge?)

Előzmény: hobo-bobo (45088)
hobo-bobo aug. 18. Creative Commons License 45088

"Ledöbbentem, hogy mennyire nem ábrázolja a valóságot a hagyományos térkép."

Ez a megállapítás melyik területre érvényes? A Várgesztes-Szárliget 13.5 km-re, vagy másra? És mi a gond?

Nem lehetne kicsit pontosítani? 

Ugyanis még a régi kéktúra atlasz alapján is el lehet itt menni, (pláne a legújabb alapján) az az egy változás pedig ami Csákányospuszta körül van az fent van a tuhun is.

Tavasszal, már lombos erdőben jártam be a Gánt-Várgesztes-Szárliget szakaszt, minden rendben volt akkor. A legtöbb időt a várak (Oroszlánvár, Vitányvár) körbefotózása vitte el.

Előzmény: Güsziológus (45083)
Rakk Gyula aug. 18. Creative Commons License 45087

A GIS fórumban található hozzászólásomban egy újabb példáját mutatom meg a TTRMap "pontatlanságának", most a Baji vadászház környékén.

Előzmény: HEV (45080)
maszogep74 aug. 18. Creative Commons License 45086

Azokon a részen tavaly helyezték át a magasfeszültséget az új oszlopokra, nem lehet, hogy azért pontatlan a térkép? Tavaly nyáron pont akkor mentem arra kerékpárral, amikor a munkálatok folytak Vérteskozma irányában.

jzp2107 aug. 18. Creative Commons License 45085

és a vonat nem volt tele rosszcsont gyerekekkel? :-)

Güsziológus aug. 18. Creative Commons License 45084

"Természetesen a Magyar Természetjáró Szövetség hamarosan..."

Természetesen.

Aki ebben kételkedik, az áruló, és sárdobáló.

Güsziológus aug. 18. Creative Commons License 45083

Természetesen voltam:-)

Kőhányás és Várgesztes között próbáltam pontosítani néhány apróságot.

Körbejártam egy szántóföldet a magasfeszültségű vezeték környékén.

A műholdképen jól látszik a terület, érdeklődéssel várom, mi lesz a szerkesztés eredménye.

Sajnos, a sok fa miatt csak akkor lett sikeres a trekk, amikor nagyon figyeltem.

Bosszant, de nem végzetes.

Várgesztes után már nem is próbálkoztam.

Ledöbbentem, hogy mennyire nem ábrázolja a valóságot a hagyományos térkép.

A digitális se, de talán még van remény.

Nemrég értem haza, Szárligeten új bolt van (SPAR), gyakorlatilag egész nap nyitva van.

Előzmény: jzp2107 (45078)
hobo-bobo aug. 18. Creative Commons License 45082

Belelapoztam az 1938-as Turisták Lapja című egybekötött "nagykönyvbe" és talán FarkasGyurka picit pontosabban fogalmazta meg a tényeket:

"...A Szent István-túráról tartott előadást a Vezetői Testület legutóbbi ülésén Dr Zsembery Gyula szövetségi másodelnök. Ismertette a Szent Istvánról való elnevezés eredetét, valamint azt a gondolatot, hogy a csonka országunk két ellentétes határát mintegy 1000 km-nyi távolságban összekötő egységes kék jelzéssel ellátott turistaúttal kössük össze.

Ennek az útnak a befejezése esik össze Szent István évével és ennek emlékére rendezi a Szövetség azt a propaganda-túrát, amely egyúttal arra is van hivatva hogy az ország lakosságának általános érdeklődését a turistaság iránt felkeltse..."

2. Tulajdonképpen a mozgalmi jelleg is tetten érhető már ekkor is, ugyanis annak is járt elismerés aki nem a Vándorlás keretében hanem csak úgy magában teljesítettet az Országos Kék Jelzés keleti vagy nyugati felét:

"Bronz emlékérmet kapnak azok is akik a Szent István-túrán nem vehettek részt, de az Országos Kék útjelzésnek vagy keleti vagy nyugati felét az 1938. év folyamán egész hosszúságában végig gyalogolták és ezt hitelt érdemlően bizonyítani tudják."

Valójában amúgy mindketten jót mondtatok, mert a legelső, eredeti Országos Kék Jelzés útvonala ezek szerint tökéletesen ugyanaz mint az 1938-as Vándorlás útvonala, így mindegy minek nevezzük el a RakkGyula által kiindulási alapnak tekintett ősi kéket.

Előzmény: FarkasGyurka (45070)
Rakk Gyula aug. 18. Creative Commons License 45081

Szóval elfogyott a Juniós lovetta (?)... Tényleg ez lehet az oka :-))

HEV aug. 18. Creative Commons License 45080

Az alkalmazás első verziója úniós forrásból készült, és a leginkább használt operációs rendszerre, az Androidra alakították ki, de a hosszú távú fejlesztés, valamint a nagy tárhely- és adatigény miatt csak az operációs rendszer újabb verziói alatt futtatható. Természetesen a Magyar Természetjáró Szövetség hamarosan elkészíti a windowsos és iOS verziót is. A szoftver nagy ereje, hogy már jelenleg is több mint 7750 km turistautat, ezen belül 3570 km nagy pontossággal felmért turistautat tartalmaz.

Az lehet a gond, hogy csak kb.  a fele az ami nagy pontossággal lett felmérve, a többi kissé pontatlan.

Előzmény: Rakk Gyula (45061)
hobo-bobo aug. 18. Creative Commons License 45079

A Kőszegi-hg-ben szerintem volt, mert híre ment a bélyegzőhelyek fórumán. Titokban pecsételt a Hétforrásnál a zasszonnyal! :-)

Legalább is ha jól sejtem ő volt a MikiV által említett idős úr...

Előzmény: jzp2107 (45078)
jzp2107 aug. 18. Creative Commons License 45078

a mai vasárnap is voltál valamerre?

Előzmény: Güsziológus (45045)
maszogep74 aug. 18. Creative Commons License 45077

Hát ja. Facebookon panaszkodtak, hogy csak Jellyvel megy, de alverziószámokat nem írtak, hogy honnantól.

Előzmény: HEV (45076)
HEV aug. 18. Creative Commons License 45076

Helyhiány nem lehet, van bőven. Az egyéb feltételeket viszont jó lenne közzétenni.

Előzmény: maszogep74 (45073)
olahtamas aug. 18. Creative Commons License 45075

Tárhely felhasználás összesen 150 MB

Előzmény: maszogep74 (45073)
olahtamas aug. 18. Creative Commons License 45074

4.4.2 -n nekem megy.

A Mecsekben próbáltam használni is, de még van mit fejleszteni rajta, mind adatbázis, mind szolgáltatások terén.

pl. próbáltam egy fotót csinálni egy a DDK-n keresztbe dőlt fáról, hogy bejelentsem, de azóta sem tudom hova tette és hogy lehetne bejelenteni.

De egyszer majd csak elkészül ebbe is minden...

Előzmény: HEV (45071)
maszogep74 aug. 18. Creative Commons License 45073

...helyhiány...? Vagy kicsi proci?

Előzmény: HEV (45071)
Rakk Gyula aug. 18. Creative Commons License 45072

De azért összevethető a két dolog, nem?

Nézzük meg a "Szent István Vándorlás" fogalmát az utóbbi 76 évben. Mészáros János a következő rendszert állítja fel:

- 1938: 1. Szent István Vándorlás

- 1988: 2. Szent István Vándorlás (Szent István Emléktúrának nevezi) - 50 éves jubileum

- 2013: 3. Szent István Vándorlás (Szent István Vándortúrának nevezi, alcím: Az Országos Kék turistaút teljes nyomvonalán) - 75 éves jubileum

Ezen kívül még megemlítendő:

- A már említett Peták-féle vándorlás és film (A "Szent István Vándorlás nyomában" az egyik cím, a másik cím, mely a részek elején megjelenik: Szent István Vándorlás az Országos Kék Túra mentén - 1938-1979-2000).

- A Hagyó Miklós féle, 2008-as Kéktúra teljesítés egyben, melyet Szent István Vándorlás 2008-ként emlegetnek. (70 éves jubileum)

Az általam elkészítendő rendszer gerince az Országos Kéktúra útvonala és változásai lesznek, kiegészítve a Szent István vádorlás eltérő ésa azonos útvonalaival. Nem célom sem az összemosás, sem a szétválasztás, sem annak eldöntése, ki vállalt nagyobb vagy kisebb szerepet egyik / másik rendezvény / túramozgalom létrejöttében. Mivel igény mutatkozik a természetjáró múlt archiválására / digitalizálására / modern technológiákkal való megjelenítésére, ezért tűztem ki célul a fent nevezett feladatot.

Előzmény: FarkasGyurka (45070)
HEV aug. 18. Creative Commons License 45071

Próbáltam telepíteni a telefonra a TTRmAPP-ot, azt irja, ki, hogy nem megfelelő eszköz ezért nem települ. Mi lehet az ok?

Az Android verzióm: 4.1.1 Jelly Bean. g.hu , Locus, OruxMaps simán települt.

FarkasGyurka aug. 18. Creative Commons License 45070

Az országos kék jelzés elkészülése hatalmas dolog volt. Ezért is szerették volna méltó módon megünnepelni és szerveztek rá egy vándorlást 38-ra. Tehát a nyomvonal miatt volt a vándorlás és nem az esemény miatt lett a felfestés

Előzmény: Rakk Gyula (45068)
FarkasGyurka aug. 18. Creative Commons License 45069

A kapcsolat szoros és vitathatatlan de az is, hogy teljesen más a kettő.

Létezett a turistaut hálozat már a vándorlás előtt is, annak van egy fejlődése. Volt a 38as rendezvény, aminek volt egy nyomvonala, az ugye remélem nem változik az évek alatt :-)

És lètezik a turistaut hálózat a háború után és a Lokós Kéktúra 52 től, amely aztán kinövi magát OKT-vé.

Ergo az egységes turistaút hálózat fejlődése a hosszútávú kék jelzés alapján a megfelelő talán. (Kiegészítve a 38as vándorlás nyomvonalával). Az, hogy mikor ki fűz a nyomvonalra valamilyen eseményt, turamozgalmat, szerintem lényegtelen. Nem szabad összekeverni az ok - okozat képet, mert akkor nem valós kép alakulhat ki egyesekben.

Előzmény: Jesper Olsen (45067)
Rakk Gyula aug. 18. Creative Commons License 45068

Ez igaz, de pontosan az lenne a lényege ennek, hogy megmutassa a két "útvonal" egymáshoz képesti viszonyát / az útvonalvezetés azonosságait / eltéréseit.

(A 2000-es Peták-féle "A Szent István Vándorlás nyomában" című dokumentumfilm-sorozat pontosan arra épült, hogy végigjárva a Kéktúrát, rámutasson az 1938 óta történt változsáokra - felvillantva képeket, térképeket, filmrészleteket a múltból: 1938, 1964, 1979).

Egyébként már az 1938-as Szent István Vándorlással kapcsolatban is használták az "országos kék-jelzés" fogalmát (lásd az 1938-as térképet).

Alternatívaként lehetésges még az "Országos Kék-jelzés" szóösszetétel használata a címben az "Országos Kéktúra" helyett, hiszen az Országos Kéktúra is az "Országos Kék-jelzésen" vezet végig.

Viszonylag új jelenség, hogy mai világban kicsit kezd elmosódni a túramozgalom - teljesítménytúra közötti határvonal (ebben az összevetésben az egyik oldalon a túramozgalom áll, mint nem időhöz kötött teljesítésű túra, a másik oldalon a teljesítménytúra rendezvénye áll, melyet általában egy meghatározott szintidő alatt kell teljesíteni az év egy előre meghatározott napján).

Régebbről a Bükk 900-as csúcsai vagy éppen a Hegyhát 50 teljesítménytúra hozható fel példának. A Bükk 900-as teljesíthető (volt) teljesítménytúraként, de túramozgalom is egyben. A Hegyhát turistája túramozgalom pedig gyakorlatilag lefedte a Hegyhát 50 túra útvonalát vagy annak közvetlen környékét. A Csetneki Sanyival mostanában közösen indított Budai Térképkör is ilyen: 81,6 km-es hosszával, egyben teljesítve nem könnyű teljesítménytúra (bár nem egy meghatározott napon kerül megrendezésre), ugyanakkor időkorlát nélküli túramozgalom is egyben. A többi "kör" kicsit más elven működik (Kör, Vérkör): azokat egyben kell teljesíteni (kötetlen időpontban - de meghatározott szintidőn belül).

Előzmény: FarkasGyurka (45066)
Jesper Olsen aug. 18. Creative Commons License 45067

Mindjárt jön H-b és megmutatja, hogy mennyire szoros kapcsolat van a kettő között.

:-))

Előzmény: FarkasGyurka (45066)