Keresés

Részletes keresés

Ákos17 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10808

Csak lemaradt az a kép :P

Előzmény: Ákos17 (10807)
Ákos17 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10807

Raktam be képet. Köszi a segítséget!

Előzmény: Prelleg (10806)
Prelleg Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10806

Üdv,

Képet vagy linket tudsz adni? Esetleg a kezdőbetűtől balra és fent van a karika?

Előzmény: Ákos17 (10804)
Prelleg Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10805

béva1:  Igaza van 3A3a-nak, érvényes, és a mai napig meg lehet tagadni az aláírást (2010. évi I. tc. 30. §). Az 1894. évi  XXXI. tc. 39. §-a így szól: „A házasság akként köttetik meg, hogy a tisztében eljáró polgári tisztviselő előtt együttesen jelenlevő házasulók mindegyike két tanú jelenlétében személyesen kijelenti, hogy egymással házasságot kötnek. E kijelentés sem feltételhez, sem időhöz nem köthető. A polgári tisztviselő a kijelentés megtörténte után a házasulókat a törvény értelmében házastársaknak nyilvánítja.” Tehát az aláírás nem feltétel, nem azzal válik érvényessé a házasság megkötése.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=114573489&t=9000502

A hozzászólás utolsó bejegyzése a lényeges. Annyit korrigálnék, hogy a hsz.-ben említett 1904-es tc. természetesen nem megengedi azt , hanem rendelkezik arról, hogy ha ilyesmi történne, azt a bejegyzésben meg kell említeni.

-Tremmel-: Szerintem annak lenne érdemes utánanézni, hogy S. Józsefnek és Sz. Rozáliának születtek-e még gyermekei. Elméletileg a leányanyáknál, ha az apa volt a bejelentő, akkor (1895-1906) az apa mezőbe beírták a nevét, de a megjegyzésben fel kellett tüntetni, hogy természetes apáról van szó, az apa adataihoz odaírt törvényest kihúzták, és a természetes szót írták oda helyette. Ami még segíthet, az a két S. József foglalkozása. Ha különbözik, akkor megvan a megoldás. A bigámiát szigorúan büntették akkoriban is, könnyen több évre börtönbe kerülhetett az „elkövető”, és másokat is bajba keverhetett (1878. évi V. tc. 251-253. §-ok). 

Előzmény: béva1 (10795)
Ákos17 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10804

Üdv.
Tudom egyszerű kérdés, de mit jelent az ha az anyakönyvben egy név felett egy kicsi üres szabályos karikát rajzoltak?

vörösvári Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10803

Az egyik ősöm Morvaországból jött. Néhány hónapja az interneten nézem az ottani anyakönyveket, sokszor pont így írtak ott a papok. Szenvedtem is vele rendesen :(

Előzmény: MacAshinna (10802)
MacAshinna Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10802

Igen, csak elbizonytalanodtam az érdekesen kanyarított betűk miatt. Mondjuk a gótikus betűkkel írt, XIX. század eleji evangélikus anyakönyvek sem könnyítik meg az ember életét... :) 1832-től katolikusok, Fuchs alakkal, úgyhogy ott már fellélegeztem! 

Előzmény: vörösvári (10801)
vörösvári Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10801

Szívesen. A Fuxokat kerested ott ?

Előzmény: MacAshinna (10800)
MacAshinna Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10800

Köszönöm szépen! Már azt hittem, hogy csak én látom bele. :)

Előzmény: vörösvári (10798)
vörösvári Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10799

A Macse oldalán van egy nyilvántartás a malmokról, talán ők tudnak segíteni.

Előzmény: MCA-001 (10792)
vörösvári Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10798

Szerintem az egyik Michael Fux, a másik is valamilyen Fux.

Előzmény: MacAshinna (10797)
MacAshinna Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10797

Kedves Kutatótársak!


Valaki le tudná írni, hogy a bekeretezett mezőben levő nevek mik lehetnek pontosan?

1767-69-es urbáriumról van szó, a települést nagyobb részben németek, kisebb részben horvátok lakták, magyar családnevüről nem tudok a környéken sem, úgyhogy azt kizárnám. Néhány családnévnél pontosan látható az 'r' vagy 'l' végződés, a kérdéses neveknél viszont más lehet. Esélyes az 'x'? Az 1715-ös országos összeírásban olyan szépen szerepelnek a leírtak, amennyire csak lehet, ebben az utóbbiban feladták a leckét. Előre is köszönöm! 

vadász2 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10796

És a két tanú sem dísznek van ott...

 

Tremmel,

"Teljesen feldolgoztam Csatka összes keresztelését 1839-1895 között,"

Haz ez valamifajta táblázatos feldolgozást jelent, és nem titkos, akkor ajánlom figyelmedbe (és mindenki máséba) ezt az oldalt:

http://www.macse.org/society/anyakonyv.php

Előzmény: 3A3a (10794)
béva1 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10795

 Először találkoztam ilyennel. Mennyivel egyszerűbb volt a világ! :) Nem hiszem, hogy ma is lehetséges,  bár lehet, hogy ebben is tévedek. Köszönöm a választ. 

Előzmény: 3A3a (10794)
3A3a Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10794

Az en negyszuleim sem irtak ala, mert szamukra is a templomi eskuvo volt az eskuvo. De elmentek a hivatalba es bejelentettek - es ott hazastarsnak nyilvanitottak oket es be is jegyeztek.

 

Szerintem a hazassagkotes nem az alairassal lesz hiteles, hanem az anyakonyvezeto altal. O pedig megkerdezte, hogy akarnak-e hazasok lenni oszt ennyi

Előzmény: béva1 (10793)
béva1 Creative Commons License 2013.03.08 0 0 10793

 

A házasfelek vallási meggyőződésre hivatkozva nem írták alá a polgári anyakönyvet.   Érvényes lehet így a házasság? Az anyakönyvvezető szerint biztos, mert házasfeleknek nevezi őket.  Mindenesetre érdekes, és kérdéses is egyben - szerintem.

Előzmény: -Tremmel- (10787)
MCA-001 Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10792

Sziasztok.

 

Segítsetek légyszi:)

 

Létezik olyan adatbázis, vagy könyv, amelyik a Somogy megyei malmokkal, és a tulajdonosaival foglalkozik.

 

Előre is köszi: Zoli

-Tremmel- Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10791

Ez egy igen érdekes történet!

Elképzelhető, hogy az én esetem is hasonló.

Sajnos egy leszármazottjukat sem ismerem, soha nem tértek vissza a faluba, azt sem tudni hol haltak meg. De lehet valami véletlen folytán egyszer majd kiderül...

Előzmény: Apexx (10790)
Apexx Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10790

"Nem hinném, hogy abban az erkölcsös világban lett volna bigámia, bár persze kivételek akadhattak :D"

 

Sokáig értetlenül álltam egy megfejthetetlen helyzet előtt, aztán csodával határos módon találtam olyan élő leszármazottat, aki ismerte a rejtély megoldását.

 

A történet az 1880-as évek körül zajlott. Ükapám első felesége, akitől nem született gyermeke, meghalt. Második házasságából szintén nem született utód, így ükapám elkezdett egy fiatal özvegyet látogatni. Ebből a kapcsolatból több gyermek is született, miközben ükapám vígan élt feleségével. A történet mindhárom szereplője ugyanabban a kis faluban élt. Ez a hármas kapcsolat tökéletesen működött, a gyerekek mindkét nőt anyjukként szerették. Ükapám felesége egyszer beteg lett, amikor azt mondta ükapámnak, ha meghal, vegye feleségül a gyerekek anyját. Erre viszont már nem került sor, mert a sors úgy hozta, ükapám halt meg előbb, de a két anya tökéletes egyetértésben nevelte tovább a gyerekeket.

Az anyakönyvekből a történet minden szereplője ismert volt előttem, de az adatok egy tökéletes paradoxont alkottak. Ha nem találok olyan élő személyt, aki ismeri a rejtélyt, soha nem jöttem volna rá a megoldásra.

Előzmény: -Tremmel- (10787)
-Tremmel- Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10789

Ha törvénytelen lett volna, akkor nem írták volna be az apa nevét, üresen hagyták volna azt a részt, nem? Sok leányanyánál láttam már ilyet.

Előzmény: canonfan_448 (10788)
canonfan_448 Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10788

"Nem hinném, hogy abban az erkölcsös világban lett volna bigámia, bár persze kivételek akadhattak :D"

 

Biztos, hogy volt csak jobban megszólták az illetőket akik ilyen "útra" vetemedtek.

De tuti, hogy ugyanúgy sokan voltak akik nem bírtak a vérükkel.

Előzmény: -Tremmel- (10787)
-Tremmel- Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10787

Nem hinném, hogy abban az erkölcsös világban lett volna bigámia, bár persze kivételek akadhattak :D

A környéken még Bársonyoson éltek ilyen nevűek, de ott sincs S.József 1873 környékén, csak 1 van és az csatkai.

József és Rozália esküvője nincs meg, Sárszentmihályon átnéztem az első éveket, de ott nincs, talán még a polgári anyakönyvezés előtt lehetett közvetlen.

A Polgárdiban született gyermeknél sincs semmi megjegyzés, csak a halálozási éve.

Az egyházit kéne megnézni, de ahhoz sajnos nincs hozzáférésem.

Egyenlőre lövésem sincs mi lehetett ez...

Előzmény: skoumi (10786)
skoumi Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10786

Hmmm... ééérdekes.

A név máshol is előfordul Csatka környékén? Lehet, hogy téves a csatkai születés, csak azt mondta be, vagy ott lakott és születésként lett beírva... bár 1898-ban már nemigen adtak össze senkit születési papírok nélkül...

 

 

S. János és Sz. Rozália mázassága megvan?:)

De legalább a Rozié? Ott lesz válasz a kérdésedre... talán... :)

Esetleg törvénytelenségre utaló jel a születési bejegyzésben?

 

 

Előzmény: -Tremmel- (10784)
canonfan_448 Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10785

Ötlet:

2 családja volt az öregnek. :DDDDDDDD

 

Sajnos ez ma sem ritka. Csak ma könnyebben lebuksz az ilyesmivel. :))))))

Ma már mindenre figyelned kellene, még arra is, hogy a mobilodból kitöröld az egyiket ha a másikhoz mész.

Anno biztos könnyebb volt titokban tartani, még akkor is ha pletyka volt bőven.

Előzmény: -Tremmel- (10784)
-Tremmel- Creative Commons License 2013.03.07 0 0 10784

Kedves Kutatótársak!

 

Van számomra egy rejtélyes eset, bevonnálak Titeket, hátha megoldjuk valahogy.

A falumban, Csatkán volt 1898.november 13-án egy S. József - G. Julianna házasságkötés.

József csatkai születésű (1873) cseléd, Julianna súri születésű (1880)

Utólagos bejegyzés szerint a feleség 1956-ban meghalt.

Eddig semmi rendkívüli nincsen.

De itt jön a csavar!

Teljesen véletlenül bukkantam rá újra S. Józsefre Polgárdin, amikor is 1899.január 1-én született egy István nevű fia.

Az anya viszont egy Sz. Rozália nevű sárszentmihályi születésű nő!

Az anyakönyvben világosan olvasható, hogy S. József 26 éves, csatkai születésű.

Az 1873 tehát stimmel, a keresztelési anyakönyv szerint is.

Teljesen feldolgoztam Csatka összes keresztelését 1839-1895 között, és 1873-ban csak egy S. József született, se előtte, se utána évtizedekig.

 

Hogy lehet ez, hogy 2 asszony van? Ráadásul Juliannával való esküvő csak alig 2 hónappal azelőtt volt. Ki ez a Rozália? Itt valami nagyon nem stimmel!

Vannak valakinek ötletei?

Üdvözlettel: Tremi

Matirko1 Creative Commons License 2013.03.06 0 0 10783

Neked is nagyon köszönöm, hogy megnézted! Mostmár legalább 99%, hogy jó irányba haladok. Akkor folytatom a lapozgatást. Az indexeléssel a segítségetekkel képbe kerültem. Viszont még mindig szükségem lenne tanácsra.

 

Érdemes előfizetnem a Radindex.hu-n? Vannak ugye olyan adatok, amelyek csak előfizetőknek láthatóak. Most pl nagyon-nagyon örülnék, ha valaki meg tudná nekem nézni, hogy Sepa Ferencről és Sepa Istvánról mit írnak. http://www.radixindex.com/hu/adatbazisok/2/vezeteknev/sepa/keresztnev/

 

Illetve ebben a könyvben, amit sajnos nem találok on line :( Magyarország iparosainak és kereskedőinek címjegyzéke 1891 találtam Materko-t Szepes vármegyében. Érdemes megvenni ezt a könyvet? Vagy on line hozzáférhető valahol? Ugyanez a kérdésem ennél is:  Szabolcsvármegye s a közigazgatásilag ideiglenesen hozzácsatolt két ung- és négy beregvármegyei község hadbavonult és az 1914-1918. világháboruban elesett hős fiainak névjegyzéke : Szabolcs és Ung közig. ideiglenesen egyesitett vármegyék alispánja 11811-1929. K. / kiadta: Szabolcsvármegye közönsége ; [előszó Mikecz István] - [Nyíregyháza] : Szabolcsvármegye közönsége, [1929]. - [6], 456 p., [1] t. . Itt egy 1917.12.31-én Brassóban elesett Márton János érdekelne.

 

 

 

Előzmény: béva1 (10781)
béva1 Creative Commons License 2013.03.05 0 0 10782

Bocs, rosszul írtam azt, hogy szerintem ugyanaz a házaspár. Inkább: akár lehet ugyanaz is.

Előzmény: Matirko1 (10776)
béva1 Creative Commons License 2013.03.05 0 0 10781

Én is rákerestem a két személyre. Plavnicában 3 gyermeket találtam, és 1 Mária nevű lányt Trstenában (Tvrdosin járás). Mária 1867. 06. 02. született. Szerintem ugyanaz a házaspár, csak egy korábbi lakhely. Az indexált adatok között az apa vezetékneve Malirko, de az anyakönyvben én Matirkonak olvastam. (FamilySearch Trstená, születettek 1788-1899, 13 old.) Tovább költözhettek Kassa (Bárca) környékére, és ott születhetett Ágnes. Vele kapcsolatban már korábban írtam.

Cannonfan válaszában írt az indexált adatok pontatlanságáról. A két keresett ős adatai gyönyörűen alá is támasztják. Ha jól emlékszem az apa és anya vezetékneve csaknem minden gyereknél másképp van írva. ( Matarko, Mativko, Matirko, Malirko, Kovalszki, Kovalszky, Kovalyszki, Kovatyszky. )  Szerintem is az anyakönyv a tuti! Igaz, hogy macerásabb, de megbízhatóbb.

 

Előzmény: Matirko1 (10776)
Matirko1 Creative Commons License 2013.03.05 0 0 10780

Köszönöm szépen a válaszaidat, és hogy megnézted. Sokat segítettél. Legalább kaptam egy kis támpontot, hogy hogy kell családfát kutatni. Már egy csomó mindent elolvastam róla, de az itt olvasottakkal többre megyek.

 

Manuálisan is keresem, persze, de az indexelés..... örök hála mindenkinek, aki csinálja. Így tán részben mégsem tűnnek csak úgy el a világból ezek az emberek....

Előzmény: canonfan_448 (10779)
canonfan_448 Creative Commons License 2013.03.05 0 0 10779

"Szóval, én keresek egy Materko Ágnest, aki 1882.01.24-én született, ami viszont, a gyerekek születésénél bediktált életkorokból sehogy nem jön ki, mert ha azokat veszem alapul, akkor 1884-1886-ban kellett volna szülessen. Ágnes egy szót sem beszélt magyarult, állítólag csak tótul, bár szerintem lengyelül, németül stb. Azt is tudom, hogy az anyja, Antonina szült egy  ALOYZIA MATIRKO nevű kislányt. Kérdés, hogy lehet-e Ágnes = Aloyzia-val????? Még akkor is, ha ez utóbbi 1879.ben született Plavnica-ban???????

Vélemény?"

 

Tessék megkeresni manuálisan.

Teszemazt volt is 6 gyermekük - nem biztos, hogy mindegyik indexálva lett ezidáig... ha jól tudom indexelőknek nem is sorba dobja az oldalakat a rendszer hanem össze-vissza.

És ha kidobja pont azt az oldalt, akkor sem biztos, hogy indexálni fogja, mert lehet nem tudja elolvasni.

 

Nálam pl. volt olyan, hogy Klára és Miklós gyermekei közül pont az nem volt meg indexelt rekordok közül akit kerestem (Klára).

Manuálisan 1 óra alatt megtaláltam.

 

Mégegyszer: az indexált adatokat tessék a helyükön kezelni.

1. nem pontosak.

2. nem tartalmaznak minden adatot ami a bejegyzésben található

3. nem biztos, hogy a keresett személy indexálva lett

 

Mankónak jó. Meg arra is, hogy pl. egy családnév mely településeken fordul elő nagy számban.

Ezt kiválóan lehet látni adott esetben az indexelt adatokból.

 

Azt pedig nem hinném, hogy nagyobb élvezet az indexált adatok között kutatni, mint a beszkennelt eredetik között. Ha mégis, akkor én kérek elnézést. :)

Előzmény: Matirko1 (10776)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!