Keresés

Részletes keresés

Fferi50 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23361

Szia!

 

Nem akarlak elkeseríteni, de az Excel jobban tudja a magyar szabályokat mint mi: 

Idézet a Wikipédiából: (http://hu.wikisource.org/wiki/A_magyar_helyes%C3%ADr%C3%A1s_szab%C3%A1lyai/A_bet%C5%B1k)

 A magánhangzók rövid és hosszú változatát jelölő betűk (a – á, e – é, i – í, o – ó, ö – ő, u – ú, ü – ű) a kialakult szokás szerint mind a szavak elején, mind pedig a szavak belsejében azonos értékűnek számítanak a betűrendbe sorolás szempontjából. A magánhangzó hosszú változatát tartalmazó szó tehát meg is előzheti a rövid változatút:

ír       Irán     író

Irak   írandó iroda

iram  iránt    irónia stb.

 

A rövid magánhangzós szó kerül viszont előbbre olyankor, ha két szó betűsora csak az azonos magán­hangzók hosszúsága tekintetében különbözik:

Eger   keres   szelel

egér   kérés   szeles

éger   koros   szelés

égés   kóros    széles

 

A kettősbetűket pedig megelőzik az egyesek (mármint ny előbb van mint nz, úgy ahogy az előbb is írtam).

 

Nagy lexikonokban is keverednek a rövid-hosszú magánhangzós szavak: pl:állvány alma .......Álmos ...álnév ... áloé ....alom

idézet az Új Magyar Lexikonból (1960-as kiadás).

 

Üdv.

Előzmény: pimre (23354)
tbando Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23360

Az excelnél ezek a sorrendek: bele-belé, de belég-belet :))))

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (23357)
tbando Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23359

Amiből az is következik, hogy az első betűre viszonylag könnyen rendezheted a neveket a magyar ábc szerint. Csak annyi kell, hogy a BAL függvénnyel leválasztod az első betüket, és 2 oszlopos rendezést csinálsz. Persze ez csak a munkalapon egyszerű, a vba-tömbökben nem tudom, hogy lehet-e ilyen rendezést csinálni.

Előzmény: tbando (23356)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23358

Pontosabban kétféle módszer van, de a hivatalos, szótári és könyvtári rendezés ez. Magáncélra lehet használni olyat is, ahol az e és é különbözik.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (23357)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23357

Lehet, hogy kiábrándítok valakit, de a rendezés szempontjából az a-á és az e-é között nincs különbség a magyarban. Tessék elővenni bármelyik szótárat, akár helyesírásit, akár magyar–idegen nyelvűt. Az ében és az Elemér ebben a sorrendben helyes. Szóló betűknél nem tudom, miért állít be sorrendet, lehet, hogy ott más elv szerint dolgozik, vagy úgy tekinti, hogy a két szó majdnem egyforma, csak az utolsó betűben különböznek, és akkor mégis kell valamilyen rendező elv. Lehet, hogy a bele, belé esetén is ez történne, most nem kísérletezem.

 

Tehát jó lenne látni pimre példáit, hogy tudjuk: az Excel működésében van a hiba vagy az elvárásokban?

Előzmény: tbando (23355)
tbando Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23356

De mégsem teljesen azonos értéküek, mert a szóló betűket már jól rakja sorrendbe. Tehát növekvőben az é-e sorrendet megcseréli.

Kicsit komplikált :))))

Előzmény: tbando (23355)
tbando Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23355

Nekem úgy tűnik, hogy a kettős betükkel szemben, az AÁ és az EÉ betüpárokat a munkalap is azonosnak tekinti. Meg temészetesen az IÍ, OÓ, ÖŐ, UÚ, ÜÚ betűpárokat is. Tehát amig cucu-csacsi sorrend a magyar abc szerinti, addig az ében-elemér már nem. 

Előzmény: pimre (23354)
pimre Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23354

Szia, ugyanarra gondolok, amit Te is tapasztalsz. Azaz, hogy a sort parancs használatakor nem tudom elérni, hogy a területi beállítások szerinti sorrendet kapjam. Nem tragédia, csak érdekelt volna, hogy erre tényleg nincs-e lehetőség. Persze nagyon körmönfont programozási technikával biztos megoldható, csak alapból nem. 

Mellesleg a z<->y esetben ez kevéssé feltűnő, de az ékezetes karaktereknél feltűnően nem szép, ha keverten látjuk azokat a saját ékezet nélküli párjukkal.

Előzmény: Fferi50 (23353)
Fferi50 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23353

Szia!

 

Mire gondolsz?

Mert nekem az anziksz és az anya összehasonlítása Option Compare Text-tel azt eredményezi, hogy az anziksz van elől, anélkül pedig az anya szó kerül előre.

A range("A1:A2").sort pedig mindkét esetben az anziksz, anya sorrendet hozza programból.

Írnál egy példát?

 

Üdv.

 

 

 

Előzmény: pimre (23352)
pimre Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23352

Másfél hónapja tisztáztuk, hogy az Option Compare Text utasítás segít abban, hogy a stringek összehasonlításánál az adott nyelvi beállításokat - esetünkben magyar ABC szabályait - érvényesítse a program. 

 

Viszont úgy tapasztalom, hogy a programban a sort parancs esetén ez nem működik. Jól gondolom, hogy erre nincs is megoldás?

Előzmény: pimre (22870)
champ1 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23351

oké, már rá is jöttem!!! :-)

köszi

Előzmény: champ1 (23350)
champ1 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23350

csináltam vele egy hosszabb kísérletet, és műkodik, de nem a b oszlopba írja, mellé, hanem 4 sorral lejjebb...

én is keresem az okát

Előzmény: champ1 (23349)
champ1 Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23349

Szia!

köszi a gyors választ!

kipróbáltam, nem mőködik egyenlőre. biztosan valamit elrontok, de nem jelez, hogy dupla. Nem tudom jól értetted-e hogy mit szeretnék.

van az "a" oszlop, ahová beérkeznek a vonalkód adatok. Ha beérkezik egy olyan adat,amit már egyszer beolvastam valamikor (mondjuk 50 sorral ezelőtt) akkor jelezzen, hogy dupla. Így kellene működnie a képletednek, amit adtál?  

Előzmény: tbando (23348)
tbando Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23348

Természetesen nem a B1 oszlopba, hanem a B1 cellába  :(((((.

Előzmény: tbando (23347)
tbando Creative Commons License 2013.12.08 0 0 23347

Alkalmazhatod rá a darabteli-t.

 

Ha az A oszlopba kerül a vonakódszám, akkor B1 oszlopba írd ezt: =Ha(darabteli(A$1:A1;A1)>1;"DUPLA";"")

 

Ha bekapcsolod a képletek folytatása opciót, akkor ennyi elég. Ha nem, akkor B oszlopon végighuzod a B1 képletet.

Előzmény: champ1 (23346)
champ1 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 23346

Sziasztok,

Mivel tudnám megoldani a következőt?

Vonalkód olvasóval olvasom be a kódokat az excel cellába, és az lenne a feladat, hogy ha már egyszer beolvasott egy számot, és már másodszor szeretném (véletlenül), azt rögtön jelezze...

Előre is köszi az ötleteket

Ro0oBi Creative Commons License 2013.12.07 0 0 23345

Hát ez óriási! Nagyon szépen köszönöm a segítséget és a türelmet, hogy ennyire leegyszerűsítve elmagyaráztad! Így mostmár nem csak a feladat oldódott meg, de meg is értettem a lényeget! Le a kalappal!!!

Előzmény: Fferi50 (23344)
Fferi50 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 23344

A bibi a következő: 

Ha az éves 6% kamatrátát elosztod 12-vel és azt írod be, az nagyon jó közelítés, de nem pontos - főleg magasabb kamatlábak esetén - mivel az adott havi kamat tőkésedik (azaz kamatos kamat a számítás).

Ezért ha 12 hónap alatt  a 6% tizenketted részét veszed havonta, akkor az 1 forintod az év végére

        (1+0,06/12)^12-1=6,16778118645 %-os éves kamatnak felel meg.

A MÉ és minden pénzügyi képlet a kamatos kamattal számol.

Ha tehát azt akarod, hogy tényleges éves 6%-os kamattal számoljon a képlet, akkor a rátához

nem 0,06/12-t kell beírnod, hanem (1+0,06)^(1/12) - 1-et, vagyis a 6 %-os kamattényezőnek a tizenkettedik gyökéből számított  - havi - kamatlábat.

 

Ez a képletben néhány forinttal nagyobb összeget fog adni jelenértéknek, mivel a kamatláb alacsonyabb.

(Ajánlom még figyelmedbe a pénz időértékéről szóló írásokat.)

 

Üdv.

Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2013.12.07 0 0 23343

Bocs, de ebbe most nincs kedvem beleásni magam, talán majd valaki más... Ezt a függvényt az életben nem használtam még, és nem ma este fogom teli hassal elkezdeni.

Előzmény: Ro0oBi (23342)
Ro0oBi Creative Commons License 2013.12.07 0 0 23342

Pfú nagyon köszönöm, nagyban elősegítetted a megértést!

Még csak egy olyan kérdés, hogy a vázolt feladatban a MÉ függvényt használva: 23 354, 05 jött ki eredményül.

Most pedig a Te útmutatásod alapján írtam egy ilyen képletet: =((2000*(1+(0.06/12)/(100))^12)-1)*12 és ezzel  24002.4 jön ki akkor most ez lenne a pontos érték? Vagy valamit esetleg elrontottam a képletben?

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (23341)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2013.12.07 0 0 23341

6% az nem 6, hanem 0,06. A 0,005 a 0,5%-nak a tizedestört alakja, de ez nem Excel, hanem számtan. Ha az Excelben ez problémát okoz, akkor nem jó a cella formázása.

 

Az egy elvi kérdés, hogy éves vagy havi kamatlábbal számol a bank. Vagyis mennyi időnként írják jóvá. Ha havonta x% a kamat, akkor egy év alatt nyilván (1+x/100)^12 a szorzó, hiszen a második hónapban már az első havi kamattal megnövelt összeg hízik tovább. Ebből visszafelé ki lehet találni, mi dolga a 12-ik gyöknek. De ez is számtan.

Előzmény: Ro0oBi (23340)
Ro0oBi Creative Commons License 2013.12.07 0 0 23340

Sziasztok! Következő feladatot kaptam a tanáromtól:
Pénzügyileg melyik a kedvezőbb? 12 hónapon keresztül megvásárolni a bérletet minden hónap elején 2000 Ft-ért, vagy éves bérletet venni év elején 23 000 FT-ért? A kamtláb évi 6%)

Adatok:
A1 cella: 12
A2 cella: 0,005
A3 cella: 2000
A4 cellába meghívom az MÉ függvényt és kiszámolja, 23 354,05-t hoz ki eredménynek.
Ráta: A2
Időszakok száma: A1
Részlet: A3
Típus: 1
Ez így rendben is van azt mondta így elfogadja a megoldást. DE! Azt mondta ez így egy kerekítés és aki több pontot szeretne az a 12.-ik gyökkel számoljon.
Nem tudok rájönni mit ért ez alatt már mint hova kellene beírni és melyik számnak a 12.-ik gyökét valaki érti esetleg? Ennél több infót nem adott, pontosan lejegyeztem mindent...Nagyon nagyon örülnék ha valaki megfejtené ezt!

U.I.: Mellesleg már az sem teljesen világos, hogy ha az éves kamatláb 6% akkor a havi miért/hogy lesz 0,005. Mikor 6/12=0,5-el. Akkor honnan jön ez a 0,005!?

Előre is köszönöm a segítségetek!

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23339

Gyere máskor is :)

 

Egyébként te vezettél rá a megoldásra. Ha nem írod be 23315-ben, hogy hogy lehet egzakt módon méretre állítani a képet, én nem biztos, hogy rájövök, és akkor még mindig egy zsákutcának tűnő sikátorban botorkálnék, messze a megoldástól.

 

 

 

Előzmény: JT2 (23336)
Fferi50 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23338

Szia!

 

Select ügyben abszolút egyetértek veled. Vannak azonban olyan esetek - sajnos - amikor a nyavalyás excel csak akkor hajlandó az adott objektumon végrehajtani a kívánt módosításokat, ha az éppen ki van választva. Most éppen nem tudok ilyen példát hirtelen, de szívtam már egy-két esetben emiatt.

 

Talán az application.dialogs(xx).show-val lehetne valamit csinálni, de még nem jutottam el odáig, hogy kipróbáljam, a help és az MSDN pedig ebben a tekintetben abszolut 0-hoz közelít.

 

Üdv.

Előzmény: Törölt nick (23335)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23337

Köszönöm a válaszokat! Nagyon kellene már egy tudástár. :-(

Előzmény: Törölt nick (23335)
JT2 Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23336

Jimmy...... le a kalappal előtted. Köszönöm!

 

Mivel én nem konyítok a makróhoz .....ssssssemmit...már az is teljesítmény részemről, hogy amit küldtél, be tudtam másolni ahova kell, hogy működjön.

És voila....megoldotta a problémámat - még ha szerinted vagy bárki szerint is ez nem szép megoldás. De legalább van!!!

Mellesleg úgy érzem magam ezen az oldalon, mint egy általános elsős az egyetemisták között. Épp, hogy ismerkedem a betükkel. Csak nagyra tárt szemmekkel figyelek. Egy kukkot sem értek az egész oldalból, agyaltam is rajta, hogy merjek-e regisztrálni, ezért ezt megelőzően vagy egy egy hónapon át inkább próbáltam innen-onnan megoldást szerezni a problémámra de sikertelenül. Szóval a szükség hozott ide mielőtt feladnám de sikerrel jártam.

Mégegyszer köszönet. Persze ha ezt még tudod tökéletesíteni, hogy szerinted is "szép megoldás" legyen küldjed csak, kiváncsian várom!

 

Köszönet neked is Fferi50 és mindenki másnak is, aki bármilyen próbálkozást tett a probléma megoldására.

Előzmény: Törölt nick (23331)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23335

A Select ellen régóta kampányolok itt, mert az esetek döntő többségében fölösleges. Azért Select-álsz valamit, hogy aztán a Selection által hivatkozott objektumon hajts végre valami műveletet. Ennek mi értelme? Az objektumokat direkben kell meghivatkozni, egyértelmű elérési úttal. Ha az objektumokra Selection-nel hivatkozol, akkor a kódod annyira lesz robusztus, mint mondjuk a kártyavár. Ráadásul a kód megírását is bonyolultabbá teszi. Próbáld ki. Másold be a kódmodulra ezeket:

Sub teszt()

   'Select
   Range("A1").Select
   Selection


   'No select
   Range("A1")
End Sub

 

Tegyél a Selection után pontot, mintha pl. az Interior.ColorIndex-et akarnád beállítani. Mit tapasztalsz?

Most tegyél a Range("A1") után pontot, mintha pl. az Interior.ColorIndex-et akarnád beállítani. Mit tapasztalsz?

 

Az intellisense (intelligens kódkiegészítő) nem működik Selection-nel, mert f.ngja nincs, hogy a Selection milyen ojektumot takar. Range("A1") esetében tudja, és ezért csak azokat a tulajdonságokat és műveleteket hozza fel, amelyek a Range típusú objektumra értelmezettek.

 

A SendKeys meg végképp a programozás megcsúfolása. A legbizonytalanabb kimenetelű dolog, amit Excelben el tudok képzelni. A bolygók állásától talán nem függ az eredménye, de minden mástól igen. Vészhelyzetben oké lehet, de minden más esetben kerülendő. Például vegyük azt a kódot, amit beküldtem. Mi van, ha pl. elszámoltam a TAB-okat, és rossz helyen "nyomok" ENTER-t? Vagy mi van, ha az Excelnek idő kell, hogy egy SendKeys-sel indított feladatot végrehajtson, és addig nem tud fogadni új billentyűparancsokat, de a kódom meg rendületlenül küldi őket? A gép sebességétől függő számú lépés kimarad, aztán megy tovább?

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (23332)
pimre Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23334

Hogy ne kelljen Jimmynek elismételnie a mostanában a témában elhangzottakat, készítettem egy kis összeállítást az elmúlt negyedévben itt született indoklásokról a select utasítás mellőzésének érdekében:

 

Egy munkalap használatához (nyomtatásához) nem kell a select: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127139728&t=9009340

 

Másoláshoz sem kell: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127141602&t=9009340 és http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127200457&t=9009340

 

Itt egy kicsit részletesebb indoklás: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127561473&t=9009340 és egy másik: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127584953&t=9009340. Az utóbbi egyik mondatához „A select utasítás csak az aktív munkalapon működik.” tartozik egy kiegészítés: A képernyőfrissítésnek ezalatt nem szabad tiltva lennie (tehát az Application.ScreenUpdating értéke True kell, hogy legyen), különben nem érvényesül.

 

Ráadásul kompatibilitási problémákat is okozhat a 2003-as és 2007-es verzió között: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127842112&t=9009340

 

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (23332)
enyan Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23333

Hibátlan, működik faszán. Kisebb-nagyobb változtatásokat remélhetőleg én is tudok majd eszközölni rajta.

 

Köszi szépen!

Előzmény: Fferi50 (23296)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2013.12.05 0 0 23332

Miért kerülendők?

Előzmény: Törölt nick (23330)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!