Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12815

Na, már megint variáltak valamit az Index-szel.  :(


Előzmény: Flanell (12814)
Flanell Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12814

Megláttam a kis képet, mondom, mit keres a szőlős fórumban egy katonai temető...   :)

Előzmény: zzzoli24 (12810)
medveger Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12813

Bocs, ez nem fehér, hanem zöld. :-)

Előzmény: medveger (12812)
medveger Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12812

Itt biztosan van:

http://bi-bor.hu/termekek/telepites-tamrendszerek/szolonovelo-haromszog-muanyag-45-cm/

(és webbolt is...)

 

[diszkléjm: semmiféle kapcsolatban nem állok az üzlettel, sem jutalékot, sem bérezést nem kapok tőlük :-)))]

Előzmény: zzzoli24 (12809)
korgan Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12811

"Látogassatok el a tokaji, egri, badacsonyi, soproni, szekszárdi, pécsi, stb. borvidékre (bocs. amit kihagytam), és igyatok az ottani pincészet borából.

Utána tudjátok definiálni a rókaízt."

 

Igen, ez az a hozzáállás ami - finoman szólva - kedvesen lesajnálja azokat, akik nem szidják a direkttermőket.

Történetesen egy informatikai csapattal évente rendezünk konferenciákat és mindig borvidékre tesszük. Valamennyi említett helyen voltunk már. én még hozzátenném a látogatásra ajánlott helyekhez Villányt (Polgár pincészetnél voltunk, egy más alkalommal Vylyan-nál) és Balatonfüredet (Figula picészet) is.

Sok jó és néhány gyenge bort is fogyasztottunk a borkóstolós vacsorákon és persze előfordult másnap fejfájás is.

Egy alkalommal (már nem tudom hol és kitől:-)) érdeklődtem a borásztól a nyárfalevelű felől, akkor még nem tudtam, hogy ez a concord - nem ismerte azt gondolta valmi tájfajta lehet, amiben a szőlő nevét tekintve igaza is volt.

Még azt hozzátenném, hogy nem csak ilyen alkalmakkor fogyasztok nem direkttermő borokat, hátha ez nem egyértelmű.

 

Van összehasonlítási alapom és tudom, hogy a direkttermők mások, igen sokszor rettenetesek, viszont frissen (kb. 1 év) egész kellemesek is tudnak lenni. Ez tapasztalat, ha valaki ezt dicsőítésnek látja, hát....

 

Róka íz: igazából én sem tudnám meghatározni, lehet van aki érzéketlen rá akármi is az.

Én nem érzek közöset a concord és a delaware borában - hacsak a másnapi fejfájás nem az nagyobb mennyiség után - bár mindkettő rókaízű ahogy mondják.

zzzoli24 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12810

lemaradt a kep :)               

Előzmény: zzzoli24 (12809)
zzzoli24 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12809

Nem tudja valaki hol lehetne kapni szolovedot (olyan mind egy doboz ,feher szine van es megvedi a szolotovet a vadalatoktol.)Meg fotot is nehen talaltam a netten .Igy nez ki:

Koszonom

 

gyfa50 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12808

Sima szőlővesszőt homokon lehet dugványozni késő ősszel is, de szerintem jobb tavasszal. 

Persze ez attól is függ, hogy a vesszőt most kapod-e valakitől (ez esetben kellene tárolni tavaszig), vagy te vághatod le bármikor.

 

Tőbb szó esett az amerikai meg a régimagyar és europai borszőlőfajtákról az utobbi idöben.

Szerintem van egy lényeges különbsg e két fajta közt ami a borkészítést illeti. A régi magyar fajták jóval levesebbek, mint az amerikai fajták, tehát több must jön ki belőlük és könnyebb préselni is.

Előzmény: Balage-81 (12792)
Jbori Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12807

Nálunk a gyerekeknél sok otello van, régi falusi telepítés. Én rengeteget eszem, egyszerűen nem tudom abbahagyni ha nekilátok. Lekvárnak ugyanúgy. A kutya is szereti, vicces nyüsszögő műsort rendez hogy adjunk neki, és aztán még a véleményét is közli velünk, hogy az otellónk sokkal finomabb mint az ő savanyú szőlőjük, amit naná hogy rögtön megkóstolt a miénk után. :) Ittam már tiszta otello bort is, de nekem nem ízlett, mű eper ízét éreztem.

 

A szőlőkben és a borban van egy újonnan felfedezett rezveratrol nevű anyag. Az otelloban nincs olyan sok, viszont valamelyik magyar piros szőlőben van a legtöbb, persze arról mélyen hallgatnak hogy melyikben, és iszonyú drágán készítik az étrendkiegészítőket.

Előzmény: Balage-81 (12806)
Balage-81 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12806

Na, ez nagyon érdekes link! Különösen ez a mondat keltette fel a figyelmem:  "Komplexképző tulajdonsága révén a borkősav segíti az antioxidánsok működését."  Mivel a feketeszőlőben rengeteg antioxidáns van, ez jó hír. Nyilván nem véletlenül van ott a borkősav. Mindennek megvan a funkciója.

Előzmény: Jbori (12790)
Balage-81 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12805

Így van! Engem is a nagyszüleimre emlékeztetnek, meg a gyerekkori szüretekre, mustivásra stb. De azt sosem állítottam, hogy jó minőségi bort adnak. Viszont egy gyengébb minőségű asztali bor is lehet finom, az is eshet jól egy átdolgozott nap után. Arról már nem is beszélve, hogy sok embernek alapból nem telik minőségi borra.

Előzmény: gergerg (12798)
Balage-81 Creative Commons License 2012.10.13 0 0 12804

Ízlések és pofonok... Mindenki mást szeret és ez így van jól. Annyit azért hozzátennék, hogy az "oldalakon keresztül folyó direkttermők dicsőítése" az javarészt az csemegeszőlőként, szőlőléként, mustként és lekvárként való felhasználásukról szólt. Páran említették csak a boruk, de senki se mondta, hogy jobbak, mint a minőségi borok. De ha valaki ezt szokta meg, ezt itatta vele gyerekkorában a nagyapja, amikor levitte a pincébe, akkor nyilván ezt is szereti (meg persze mást is). De legalábbis emlékei kötődnek hozzá és ez kiirthatatlan, még akkor is, ha magát a direkttermő bort nem szereti.

Előzmény: Falusi1 (12803)
Falusi1 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12803

Egyetértek veled, egyben elismerésem, hogy le merted írni az immár oldalakon keresztül folyó direkttermők dicsőítése után.

Mielőtt kritika érne: Senkinek nem vonom kétségbe a jogát, hogy más legyen az ízlése, mint az enyém.

Előzmény: jacsoj (12796)
régimaszek Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12802

direkttermő,már javában forr a választék nova, otthelló,konkordi, elvira,delevari,fekete juhfark, egy kis ótvány közé,mert az is volt. nem lessz kutya ízű,róka ízű,kecske ízű,csak finom ízes, illatos,törés mentes,élvezhető iható,egy kistermelő  borosgazdának ez bőven elég.

imkerei Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12801

Gyenge homoki boroknál szokott előfordulni.

 

"Kénhidrogénszag: A bornak záptojásra emlékeztető szaga és íze van. Egyes esetekben a kénhidrogén jelleghez fokhagyma és gumiszag és íz társul (merkaptánszag). Az ilyen jellegű borbetegségek oka, hogy a nitrogénhiányos mustokban a borélesztő a mustban lévő szulfáttartalmat kénhidrogénné redukálja. Előfordulhat azonban, hogy néhány vadélesztő a normál nitrogéntartalommal rendelkező mustokban lévő egyéb kénvegyületekből kénhidrogént képez. Mindezen tünetek megelőzhetőek fajélesztős erjesztéssel, nitrogénhiányos mustok esetében nitrogénpótlással, tápsó vagy ammóniumfoszfát-adagolással. Amennyiben borunk kénhidrogénszagú és ízű, akkor átfejtéssel, szellőztetéssel és kénezéssel korrigálhatjuk a hibát. Súlyosabb esetben rézszulfát adagolása javasolt."

Előzmény: zsebpiszok0510 (12797)
gergerg Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12800

Harmadik helytől kb a 10.-ig egyéb rizling-félék.

Előzmény: gergerg (12798)
gergerg Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12799

Kéntől?

Előzmény: zsebpiszok0510 (12797)
gergerg Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12798

Úgy tünik ez örök téma marad. Szerintem az is kérdés hogy kinek van kötődése a direkttermőkhöz. Nekem va, ezért ha valaki ilyen borral kínál, szivesen elfogadom. A szőlőt is szivesen eszem. Aki tanyán gyerekeskedett annak a tehénszar sem büdös. Ha meg kéne nevezni azokat a borokat amiket leginkább szeretek, az első a  Juhfark lenne, a második viszont falusi házi direkttermő koktél.

Előzmény: jacsoj (12796)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12797

Mitől kénbüdös a bor?Hogyan lehet javítani?Már kiforrt,de nem tetszik a szaga.

jacsoj Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12796

Szerintem a rókalyuknak nagyon jellemző a szaga, lehet, hogy a bornak is jellemző az illata.

Kedves direkt termő borászok!

Látogassatok el a tokaji, egri, badacsonyi, soproni, szekszárdi, pécsi, stb. borvidékre (bocs. amit kihagytam), és igyatok az ottani pincészet borából.

Utána tudjátok definiálni a rókaízt.

Előzmény: imkerei (12794)
jacsoj Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12795

Savtompító a szénsavas mész (CaCO3), kertészboltokban lehet kapni.

Előzmény: Balage-81 (12792)
imkerei Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12794

"hogy jön ide a róka, nem értem...hogy jön ide a róka, nem értem..."

 

Talán hallottál már arról a meséről, ahol a róka nem éri el a szőlőt és ezért azt mondja, hogy nem is kell neki, mert savanyú.

Egyébként inkább labrusca íznek kellene nevezni a Vitis labrusca után.

 

"másik szőlő-róka kapcsolat a Vitis labrusca (labrusca = vadszőlő), amelyet hazájában rókaszőlőnek (Fox Grape) neveznek. Nevét azért kapta, mert termésének szaga vonzó a rókák számára, egyesek szerint meg is eszik a termését. Mások szerint azonban az idős levelek fonákán látható vörhenyes szőrök miatt kapta ezt a nevet (Kozma Pál Szőlőtermesztés című könyv nyomán)."

Előzmény: Balage-81 (12792)
Jbori Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12793

A tavaszi, a hiányos lugashelyre éppencsak leszúrt otello vessző szépen megeredt a gyerekeknél. Én most dugványoztam szőlőt a saját homokos talajúnak nevezhető kertembe, majd kiderül sikeres lesz e. A 28 éve termett Hamburgi muskotályunk került pl. vissza :) Közben a nagyszülők áttelepítették a saját kertjükbe.

Előzmény: Balage-81 (12792)
Balage-81 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12792

Én nem értem ezt a "rókaízt". Szerintem finom, fűszeres, eperhez hasonló aromája van az Izabella és Othelló-féle szőlőknek. Nyilván vannak, akiknek nem jön be, de hogy jön ide a róka, nem értem...

A borkő semlegesítésére nincs valami jó anyag? Pl. ecet. Az semlegesíti a vízkövet is.

 

Sima szőlővesszőt homokon lehet dugványozni késő ősszel is? Habár gondolom ideálisabb februárban-márciusban, de meg lehet próbálni ősszel is? Mi az előnye ill. hátránya?

Előzmény: Jbori (12789)
Balage-81 Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12791

Köszönöm a válaszaid!

Előzmény: korgan (12787)
Jbori Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12790
Jbori Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12789

Nekem otelloból ízlik a lekvár annyira hogy nem zavar a kristály. A "rókaíz" csak jó poén, ami a jellegzetességre vonatkozik. Hivatalos lekvárfőző új ismerős nagyon odavolt az otello lekvárért, és azt mondta róla hogy az úgy finom és kész.   

 

ttp://tudatosvasarlo.hu/eszam/e-334-bork-sav

Előzmény: lalá (12786)
korgan Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12788

Adtál egy ötletet:

 

A borkőstabilizáló szerek - metaborkősav, karboximetil-cellulóz amiket találtam - vajon hatásosak lennének lekvárkészítés során?

Úgy gondolom még a lekvár folyékony állapotában kéne hozzáadni. A 100 C fokot bírják?

Előzmény: lalá (12786)
korgan Creative Commons License 2012.10.12 0 0 12787

Ezekre a kérdésekre nyílván nincs egyértelmű válasz, szavaztasd meg a fórumozókat.

 

SZERINTEM:

 

"De az Elvira az jobb ízű, mint pl. a fehér Delaware? Mert én a Delevárét is szeretem éretten."

 

 Az elvira karakteresebb mint a delaware, nyilván van aki jobbnak ítélné és van aki nem szereti. Szerintem nem jobb és nem rosszabb - teljesen más.

 

"És a Concord jobb, mint a Bakó? Étkezési szőlőnek, bornak."

 

Bornak jobb a speciális zamat miatt, viszont a cukor foka jó években is csak 16 körüli. Én nem teszek hozzá cukrot, így könnyű asztali bor lesz.

Valaki írta, hogy a bakónak 20 fölötti a cukorfoka, de silány a bora, én még nem csináltam tisztán bakó bort.

 

Étkezési szőlőnek jobb a bakó állaga, nincs sajátos illata és aromája ami a fogyasztók egy részének nem ízlik, a concordnak erősebb a héja és van olyan érési fázisa mikor túl erős a zamata és az utóíze már nem kellemes. A legjobban a tavaly decemberben a hűtőből kivett concord ízlett.

Előzmény: Balage-81 (12785)
lalá Creative Commons License 2012.10.11 0 0 12786

- Bizony a szőlő arról nevezetes, hogy a többi gyümölcshöz képest sok borkősavat tartalmaz. A borkősav kálium, kálcium sói pedig viszonylag rosszul oldódnak. Viszont kristályaik szépek. (Ha nem is jók.) hihi

Előzmény: korgan (12779)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!