Keresés

Részletes keresés

szasse Creative Commons License 2007.08.14 0 0 4780
"gintonicba szebb a feher jegkocka"
Igaz.
A szinénél mindig fontosabb, hogy miben van.
Előzmény: naox (4779)
naox Creative Commons License 2007.08.14 0 0 4779
A lenti link adja a megoldast. Vegyel egy femlabost, forralj benne vizet ugy min 10 percig, majd kevergetes nelkul, vizbe allitva gyorsan hutsd le (igy a levego csak kevesse tud visszaoldodni). A lehult vizet fazekastol gyorsan tedd a melyhutobe, es fagyaszd adig, amig a viz kb harmada megfagy. (A femfazek jo hovezeto, ezert a jeg a fazek aljan fog kepzodni, a levego a felette levo vizben lesz oldva, de meg nem valik tultelitette.) Ontsd ki a meg nem fagyott vizet, es melegvizbe allitva vedd ki a jeget a fazekbol. (forro drottal (amilyennel a muanyagot szoktak vagni) felkockazhatod.) Ha vasaloval atvasalod a feluletet teljesen atltszo lesz.
gintonicba szebb a feher jegkocka...
Előzmény: szasse (4778)
szasse Creative Commons License 2007.08.12 0 0 4778
Talán meglehetne probálniúgy,hogy egy hőálló zacskoval együtt forralod ki a levegöt,
mint ha rizst föznél,majd légmentesen lezárod,még forron(bár nem tudom hogy fogod bekötni a zacskot a forro víz allatt,de valahogy be lehet),és igy fagyasztod le.
Azt nem tudom,hogy feltétlenül desztilált víz kell-e.
Igaz,hogy a jeget ösze kell majd törni,és nem lesz szép formája.
Előzmény: azazell0 (4776)
szasse Creative Commons License 2007.08.12 0 0 4777
Hello.
Találtam egy oldalt ezzel kapcsolatban:
www.kfki.hu/~cheminfo/hun/teazo/miert/jeg.html
Előzmény: azazell0 (4776)
azazell0 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 4776
Fizkém kérdés következik: mi az esztétikus, tökéletesen átlátszó, homogén jégkockák (mint a mekiben) készítésének titka? Az egyszerűen lefagyasztott víz ugyanis ronda, nem átlátszó, fehéres kockákká szilárdul. Gáztartalomra gondolva próbáltam előzőleg felforralt vízből jeget készíteni, de a végeredmény ugyanaz lett. Desztillált vízzel még nem próbáltam. Más ötletek esetleg?
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.11 0 0 4775

Van alkoholos oldatban metil-narancsom.

Nagyon jónak tűnik, tényleg pár csepp, és már jelzi is a savat/lúgot.

Az irodalomban viszont vízben való oldást ír. Ki is próbáltam, melegvízben oldottam, ahogy leírta.

Igaz mérlegem még nincs, de úgy kb 0,1 g-ot oldottam 100 cm3 vízben, ahogy írta. Lehülés után csapadékos lett, leszűrtem. (Ezt is írta.)

Ki szerettem volna próbálni a foszforsavval, és legalább két szemcseppentővel kellett beletennem az oldatba, hogy lássak valami változást. (Az alkoholos metilnarancsból elég volt 2-3 csepp.)

Gondoltam elég híg, oldottam benne még fel, de semmit sem javult...

Akkor hogyan lehet vízben normálisan/működőképesen feloldani?

fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.10 0 0 4774
84,8%-os lett a bepárlás után.
Előzmény: fullspeed15 (4773)
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.10 0 0 4773
Kipróbáltam egy kisebb mennyiséggel, az udvaron.
Már közelít a viszkozitása a szirupsűrűhöz. Hogy milyen tömény lett, majd megtitrálom.
És egyértékűnek tekintem a metilnarancs mellett. :-))
Az előző mérést, amikor még a 15%-os H3PO4-et titráltam, 3 értékűnek vettem a foszforsavat, és csodálkoztam, hogy a sűrűségmérő szerint 15-16%-os, a titrálás szerint pedig kb. 6. ;-))
Aztán átszámoltam, és 14,99%-os maga az oldat, amit megvettem. Úgyhogy tévedett a mérleg 1%-ot. :-))
Előzmény: Aqua-regia (4772)
Aqua-regia Creative Commons License 2007.08.10 0 0 4772
Jó nagy telj. égővel ha forralod , be tudod töményíteni, sőt szárazra lehet párolni. (de nem foszfor-pentaoxidot kapsz) Semmi esetre sem robban. Ez a nem egységes szilárd anyag, savpolimer egyébként olyannnyira nedvszívó, hogy hevitve tömény kénsavtól is elvonja a vizet és  kén-trioxidot tudsz vele fejleszteni. Nem ajánlom sufniban, mert a bepárlás vége felé 300 fok fölé megy és fröcsköl! (üveg helyett biztonságosabb legalább V2A min. acélpohárban nyílt lánggal párolni a kertben. A kifreccsenő anyag meg trágyázza a kertet:))
Előzmény: fullspeed15 (4768)
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 4771

Jah és lene még egy kérdésem:

a brómkrezolbíbor és az alizarinkék pontosan mire jó?

Annyit tudok, hogy indikátor...

Előzmény: Belekotty (4769)
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 4770

Okés. :-)))

Tudom, hülye kérdésnek hangzott, csak gondoltam megkérdezem...

Mert jobb félni...

Azt tudtam, hogy higroszkópos. Lehet használni ekszikkátorban szárítóközegnek is a tömény foszforsavat?

Mert cc. kénsavat szoktak, meg P2O5-ről is hallottam...

Előzmény: Belekotty (4769)
Belekotty Creative Commons License 2007.08.09 0 0 4769
A foszforsavval kedvedre erőlködhecc, az nem robban.  Mondgyuk a végén elég húzós lehet, mert elbaszott nedvszívó.
Előzmény: fullspeed15 (4768)
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.09 0 0 4768

Sziasztok!

Vásároltam háztartási boltban foszforsavat (mint vízkő és rozsdaoldó), ez olyan 15%-os körüli lehet. (Sűrűségmérő szerint.)

És szeretném egy kicsit töményebbé tenni. Annyit tudok, hogy ha bepárolom, akkor töményebb lesz, mert nem illékony sav.

Csak azt nem tudom, hogy ez a művelet mennyire biztonságos.

Van khejdal lombikom, meg ezt az egészet nem a házban képzeltem el, inkább arra gondoltam, hogy nem tud-e ferobbanni.

Ismerem a H3PO4 tulajdonságait, csak azt nem tudom, hogy hevítésre hogyan viselkedik. Dolgoztam már cc. foszforsavval, csak éppen nem forraltuk.

Persze én nem akarom, hogy cc. legyen...

Ja, és nem tartalmaz semmilyen felületaktív anyagot, csakis foszforsav-oldat az egész. (Nem RO55, vagy Evipass!)

 

szasse Creative Commons License 2007.08.09 0 0 4767
Hello Naox.
Nem akarom elkiabálni,de kiprobáltam,amit mondtál.
Adtam a keverékhez egy kis KI-ot,mert csak ezem volt.
Igy ránézésre több anyag vált le 0.5 óra alatt mint az elmult 5 nap alatt.
Hagyom egy pár órát,és majd megírom,hogy mire jutottam.
Kössz.
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4766

Valaki tud vmit a brómkrezolbíborról, és az alizarinkékről?

 

szasse Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4765
Ez lemaradt:
Metanol: LD50: 5628 mg/kg
Nem mérgezőb mint egyes közhasználatu növényvédőszerek,vagy a fagyállo,de biztos vagyok benne,hogy nem kapnék,de lehet,hogy mégis ,ezt még nem kérdeztem .
Ha van a vásárlásával kapcsolatban tapasztalatotok ,akkor kérlek osszátok meg velem.
Üdv.

Előzmény: szasse (4764)
szasse Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4764
Hello.
"2 mol amin, 1mol klorid, 0.02 mol jod/Na(K)I, reflux."
KI van de jodot csak gyogyszertári fertötlenítös ampulábol tudnék szeparálni,
ami KI és I keveréke alkoholos oldatban.(Jodot egyszer akartam venni,de sajna engedélyköteles,de ampulában kapható.)
A 0.02 mol jod/KI -ból mind a kettőre gondoltál,vagy arra ,hogy vagy az egyik vagy a másik.
Az ampula "beszárításánál" mind a kettő keletkezik,ha ez a keverék használható akkor
kiprobálom.(Szerinted?)

"Oldoszer csak akkor kell, ha az amin-HCl kivalik, es "bekot" az oldat".
Hát sajnos "beköt".
Alkoholból per-pillanat csak abszolut ethanolom van, metanol, n-butanol sajna nincs (ethanol nem jó?)
Üdv.
Előzmény: naox (4763)
naox Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4763
"az amin erős sztérikus gátlása mellett a rossz távozo klor akadályozza a folyamatot,és le kellene cserélnem valami jobra,csak azt nem tudom brom vagy jod lenne a jobb."
a diizopropil-amin annyira nem veszesen gatolt, siman alkilezheto. de primer alkil-kloridok nagyon gyengen alkileznek, a gyakorlatban sose hasznaljuk oket (alkilezesre). Vagy ha hasznaljuk, akkor jodot/jodidot adunk hozza, ami katalizal. ugy ahogy irtad, Cl-I csere, majd a szubsztitucio utan ujra keletkezik a jodid-ion, ami ujabb klort tud lecserelni. A jodidokat alt. eleg maceras megcsinalni (mongyuk a butil-jodid kivetel), meg nem is tul stabilak, nem szoktuk oket izolalni. A primer bromidok se tul aktivak, jobban jarsz a klorid/jod parossal.
"A lecserélés modszere az acetonos eljárás."
nem kell szarakodni, 2 mol amin, 1mol klorid, 0.02 mol jod/Na(K)I, reflux. Oldoszer csak akkor kell, ha az amin-HCl kivalik, es "bekot" az oldat. Oldoszer pl. metanol, n-butanol.
"mind a kationt(R+),mind az aniont(CL-) stabilizálni tudja az átmeneti allapotban."
Primer kloriddal szinte biztos, hogy Sn2 reakcio van, igy nem keletkezik butil-kation, a reakcio sokkal kevesbe erzekeny a kozeg polaritasara (mint egy Sn1), raadasul tomeny oldatban dolgozol, ami televan ammonium-soval, szoval ez a kozeg elegge polaris ahhoz, hogy ne ez legyen az akadaly a reakcio utjaban. (ja a izopropil csoportok eleve arnyekoljak az atmeneti komplexet(iPr2-NH+-CH2Cl--C3H7), nem sokat zavar ott az oldoszer.)
"I miért jobb távozo csoport,mint a CL,de ez csak protikus közegben igaz."
vigyazz,itt ionokrol van szo. es a jodid-ion meg hexanban is jobb tavozo csop., mint a klorid.
"a diizopropil amin protikusnak számít-e,vagy inkáb dipoláris-aprotikus?"
mivel tud H-kotest kialakitani termeszetesen protikus. De mivel maga is egy viszonylag eros bazis (jo, mongyuk kozepes), kisse fura ez a besorolas. (egy protikus oldoszer jobban "arnyekolja", stabilizalja az atmeneti komplexet, de egy bazis leszakitja a folos protont, igy meg inkabb stabilizal. nem azetr, mert protikus, hanem mert bazis)
Előzmény: szasse (4762)
szasse Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4762
Kedves naox,bocs a zavarásért.
Utána olvasgattam a témának,és arra jöttem rá,hogy az amin erős sztérikus gátlása mellett a rossz távozo klor akadályozza a folyamatot,és le kellene cserélnem valami jobra,csak azt nem tudom brom vagy jod lenne a jobb.A lecserélés modszere az
acetonos eljárás.Szerinted így sikeres lenne?
Az alkohol hozzáadását csak azért firtattam,mert ezt is egy könyvben olvastam,hogy
mind a kationt(R+),mind az aniont(CL-) stabilizálni tudja az átmeneti állapotban.
De a hozzáadásával többet vesztek mint amit nyerek(éterképzödés).
Arra is rájöttem,hogy ez a reakcio inkább SN2,mint SN1,meg
arra is,hogy a I miért jobb távozo csoport,mint a CL,de ez csak protikus közegben
igaz.
Még egy kérdés:a diizopropil amin protikusnak számít-e,vagy inkáb dipoláris-aprotikus?
A választ elöre is köszönöm.
Üdv !
Előzmény: naox (4757)
szasse Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4761
Köszi a választ.
Annyira nincs szükségem az anyagra,hogy megvegyem,csak azért pont ezt probáltam,
mert ehez jutottam hozzá,és kiváncsi voltam, hogy megy-e a reakcio.
Ma van az ötödik napja hogy kd.65c-on van,most már képzödött annyi kristály,
hogy egyáltalán ki lehessen "horgászni".
Az autoklávra csak azért gondoltam,mert egy könyvben azt olvastam ,hogy
az ilyesmit 100c-on alkoholos oldatban végzik,de ez csak nyomás alat megy.
Egy másik megoldásra is gondoltam:NaI+R-CL=NaCL+R-I acetonban.
NaI nincs sajna,a legközelebbi vegyszerbolt meg kb 60 Km,talán gyógyszertárban,
de ott mindenbe belekötnek,majd azért megkérdezem.
(Kevés KI-om van,Jodot csak ampulábol tudnék)
Előzmény: naox (4757)
sniffí Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4760
Bocsi
TÍ számomra, vagy lányok vagytok,vagy életcélt adtatok.
.............., köszönöm.
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4759

Hali!

Kaptam a suliban még a nyár elején brómkrezolbíbort. Azt tudom, hogy indikátor, de ezen kívül pontosan mit mutat ki?

 

És az alizarinkékkel ugyanúgy ki lehet mutatni az Al3+-t, mint az alizarinvörössel?

fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4758

Jah tényleg! :-))

Igen az alkoholoknál az aldehid szó származik abból, hogy alkohol dehidrogénezés.

 

A dekarboxileződés az a karboxil csoporttól való megfosztás...

Csak összekevertem a kettőt. ;-))

Előzmény: Antisystem (4756)
naox Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4757
Ha komolyan kell az anyag, nezz utana, tutira forgalmazzak. Az etil-diizopropil-amin (Hu:nig-fele bazisnak is hijjak) nagyipari termek (bar meglepoen draga, de az LDA-nal azert sokkal olcsobb). Primer alkil-kloridal nem fox tudni gyenge nukleofilt szubsztitualni, ne eroltesd, plane ne autoklavban, ecceruen mas reakciok,eliminacio, egyeb fog eloterbe kerulni. Ne hasznalj oldoszert, refluxold az elegyet, es adj hozza katalitikus mennyisegu jodot. Ilyenkor ionos mechanizmussal mindig kepzodik egy kis alkil-jodid, ami jobban alkilez. De lehet, hogy csak a bromiddal fog menni a reakcio.
Es az ilyen erosen elagazo szek. aminok alkilezeset soxor mas uton oldjak meg, van egy par erdekes strategia, javaslat: orgsyn.org. (gyakori trukk, acilezes (savkloriddal), majd az amid redukcioja, pl. LiAlH4-del.)
Előzmény: szasse (4750)
Antisystem Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4756

Nem, az dehidrogénezés. A "de-" egy fosztóképző latinul.

A dekarboxilezés természetesen a karboxil-csoport ( -COOH) eltávolítása. Amikor pl a benzoesavat égetett mésszel keverve hevíted a kémcsőben, és lesz belőle benzol. (az égetett mészből -CaO meg CaCO3)

Ugye ennek tökéletes analógja, amikor a hidroxi-benzoesavból (szalicilsav) indulsz ki, és természetesen hidroxi-benzolt (fenolt) kapsz.

 

ÜdV

 

 

 

Előzmény: fullspeed15 (4755)
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.08 0 0 4755

Nah akkor télleg igaz. :-))

Egyébként az egyik ismerősömtől hallottam, nem mintha nem hinnék neki, csak az irodalomban nem találtam erre pontos magyarázatot.

 

A dekarboxileződés az nem az, amikor pl. az etenolt ízzó rézdróttal enyhén oxidáljuk, és "megfosztjuk"  a hidroxilcsoportjában lévő H-től? És akkor acetaldehid lesz belőle... 

Előzmény: Antisystem (4754)
Antisystem Creative Commons License 2007.08.07 0 0 4754

Hát, mivel a szalicilsav gyártása során nátrium-fenolátot reagáltatnak szén-dioxiddal magasabb nyomáson, egészen valószinű, hogy a szalicilsav dekarboxileződése meg fenolt eredményez.

 

ÜdV

Előzmény: fullspeed15 (4753)
fullspeed15 Creative Commons License 2007.08.07 0 0 4753

Sziasztok!

Azt hallottam, hogyha szalicilsavat hevítésnek tesznek ki, akkor keletkezik CO, CO2, és fenol.

A CO és CO2 fejlődést olvastam pár adatlapon, de a fenol keletkezését nem nagyon... Szóval tényleg igaz ez?

Egyébként nem csinálnám meg otthon, mert egyrészt nincs szükkségem fenolra, másrészt tök mérgező.

szasse Creative Commons License 2007.08.07 0 0 4752
Hello.
Találtam egy oldalt.
www.sci.u-szeged.hu/inorg/atmenetifemek.ppt
(remélem csak jó lesz valamire)
Előzmény: skidrow5 (4751)
skidrow5 Creative Commons License 2007.08.07 0 0 4751
Valaki tudna ajánlani a netről olyan oldalakat, ahonnan szervetlen szigorlatra fel tudnék készülni? Igazából csak az átmeneti fémek kémiája érdekelne, jó sok reakcióegyenlet és magyrázat, mert az az Elemek kémiája című könyvben elég bonyolultan van leírva számomra.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!