Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2011.02.12 0 0 4043

A kiskecsok várásában is:-))))

Úgy kell nekem!

MÁR karácsony óta várom a második ellést. Szívat a nő, majd szét durran, de vígan ugrabugrál, tetszik neki, hogy lassan 2 hónapja éjszakai őrjárat van.

Az első ellö már nekem tejel.

Az elsö 2 napiból(7 l)  2 kg(!) túró lett, a saját reci szerint, a második két napibol csöpög a görög joghurt, a következő krémsajt lesz. Nálunk ezekre  jobban rá vannak indulva, mint a sajtra.

 

Előzmény: Törölt nick (4042)
elefada Creative Commons License 2011.02.12 0 0 4040

Űdv a topikon!

Egy kis segítség: /www.youtube.com/watch?v=5xSNCHjMRQc&feature=more_related

                           /kisshazisajt.hu/index.php?page=sajtismerteto                           

                             www.sajtkeszites.hu/kezdokonyv

Válasz: 1.gomolyánál nem kell érlelni a tejet, azonnal kezdheted.

           2. /www.sajtkeszites.hu/forum-tema/2010/01/07/oltoanyag-es-kultura-beszerzes-kezdetek-kezdeten

           3.működik a nélkűl is, csak lassabb.

 

://www.sajtkeszites.hu/ nagyon sok hasznos infó és "recept" van, tanulmányozd, ha valamiben elakadsz, ha tudunk, segítünk.

Előzmény: L.Myke (4039)
L.Myke Creative Commons License 2011.02.12 0 0 4039

Sziasztok sajtkészítők!

 

Teljesen új vagyok itt a fórumon és a sajtok világában is. Kb 1-2 hete kezdett megfogalmazódni bennem a kérdés, hogy hogyan is lehetne sajtot készíteni... Adottak a lehetőségek, mivel szarvasmarhatelepen dolgozom és van tejárusító autómata, amiből 160 Ft/l áron meg tudom vásárolni a termelői tejet. Ez lenne az egyik alapanyag forrásom. A másik, hogy falusi gyerek vagyok és Édesapámmal gazdálkodnak amolyan hobbi szinten. Régóta van kecskénk és fejjük is őket, de most értem meg igazán arra a gondolatra, hogy a kecsketejet nem csak inni szeretném, hanem feldolgozva, sajt formájában is szívesen fogyasztanám. A kecsók még vemhesek, így egyelőre az első sajtjaim tehéntejjel készíteném, ahogy olvasgattam könnyebb is valamivel mint kecsketejből. Visszaolvastam jónéhány hsz-t és egyszer valaki írta, hogy sokat lehet tanulni tőletek és ebben igaza is van. Olvasgatom a sajtkészítés ABC-jét és a sajtkészítés házilag (azthiszem ez a címe) című könyveket és arra jutottam, hogy egy félkemény sajttal kellene kezzdenem. Viszont igazából több kérdésem is lenne. Amik a következők:

 

1. Ha este hazaviszem a tejet, annak kell állnia valamennyit, vagy egyből lehet is készíteni? (valahol azt olvastam, hogy az a legjobb, ha az előző nap esti és az aznap reggeliből csinálnám kb délután elkezdve---> ebben van vmi?)

 

2. Milyen oltót használjak és azt mikor kell beletenni?( Hány fokon stb..)( A jövőhéten megyek óvárra és beugrom oltóért)

 

3. Kultúrát mikor kell használni? AZ én félkemény sajtomhoz kell egyáltalán?

 

Igazából ha kapnék egy konkrét részletes receptet, vagy a sajtkeszites.hu-ról linket akkor azzal is megelégednék, de ha a saját tapasztalatok alapján létrehozott sajtreceptet kapnám meg az is nagyon jó lenne. :)

 

Hát most ennyi. Remélem nem zavartalak titeket! További jó sajtozást:

 

Miki

kicsitibi Creative Commons License 2011.01.23 0 0 4038

szereztem egy ujabb beszerzési forrást ahonnan személyesen hozhatom el,fejéskor.(nem mellesleg olcsóbb is)

a kihozatal viszont (irásod szerint)jó lett:2x2l-ből lett 61 deka

Előzmény: elefada (4031)
elefada Creative Commons License 2011.01.23 0 0 4037

Veheted lejjebb is, ha lágyabbat akarsz.

 

"belemerem a formába,"...és forgatom, forgatom, ......

Hány liter, mellékes ebböl a szempontból 200 is u.a. Ami meghatározó:tej, hömérséklet(külsö), kultúra.

Kultúra nélkül is u,a,u, múkszik, csak lassabban.

 kb,..18-20 ó....... a fenntebb vázolt okok miatt, 1-1,5 ó idöközönként, míg jó nem lesz.

Azért fontos elérni ezt az állapotot, hogy nyújtható legyen az alapsajt, mert ekkor BIZTOS hogy  5-5,2 körül van a pH, ami garancia arra, hogy a sajt érése jó felé induljon el.

Ha felette (ekkor még nem nyúlik) érés során nem bomlik a fehérje, hanem ROHAD,

Ha alatta,(ekkor már ragad, nem formázható )ekkor TÚRÓSODIK az érés során, törös lesz a sajt.

A további savanyodást blokkolja a hútés és a sófürdő, vagy a sózás.

Célszerű a formázás elött egy kis darabot kúlön csepegtetni, ez lesz a minta. Ha elérte az ideális állapotot, a maradványból lehet egy kis szalagot nyújtani, megfonni, s kész is a korbácska.

Holnap meg ujra indítod a sajtozást, és készúl a paranyica.:-)))

Nagy elónye, hogy nem kell érlelni ,(de lehet) nagyon finom , ez a hökezelés miatt már emészthető.

Hökezelés:70 fok hagyod hogy átmelegedjen. 2 fakanállal, vagy gumikesztyűvel egyneművé gyúrod, s ha ez megvan, szalagot húzol.

Nem jól érted!  Az elözö, hibás indítás volt!

Mi a cél?

Ha  kéreg nélküli friss gomolya, akkor célszerúbb szerintem a porsózás. Tálca, rács, be a hűtőbe. Pár napig levet ereszt ( leönteni, forgatni) ha száraz a felülete, folpackba.

Ha érleled, sófürdő után deszkára, forgatod , húvós, nem száraz helyen. Ha kiízzadta magát akkor kezded el kenni. Ennek egyik célja az , hogy a kéreg ne zárodjon túl gyorsan, a másik, hogy megfelelő mikroorganizmusok szaporodjanak.

Előzmény: Anobium (4034)
elefada Creative Commons License 2011.01.22 0 0 4036

Bocsi, de idáig írtam, elküldöm, és elszállt, nincs jogosultságom!

Az ideg szétvet, megyek aludni

Előzmény: Anobium (4034)
elefada Creative Commons License 2011.01.21 0 0 4035

Én 35 fokon  40 perc, 1,7ml oltóval oltom.

Nem lehet,biztos!


Előzmény: Anobium (4034)
Anobium Creative Commons License 2011.01.21 0 0 4034

Én 35-37 fokon oltok ChyMax Plus-al és mezó kultúrát használok CH-N22-t. Sok a hőfok?

Lehet, hogy tényleg a formám a rossz, de most beszereztem egy nagyon jó műanyagot. Teljesen egyenes falu nem túl nagy kör átmérőjű és jó magas. Már csak ki kell furkálnom. Remélem ez lesz az "igazi".

A készítésről: Tehát, ha kész az alvadék, belemerem a formába, hagyom addig, amíg ki nem savanyodik. Mondjuk ezt még nem biztos, hogy jól meg tudom állapítani, de az általad leírt módom megpróbálom. Amúgy szerinted kb 10l -ből készült sajtnál ez mennyi idő? Csak azért, hogy mikor kezdjek tesztelgetni?

Na ha ez megvan... Ezután egyből megy a sólébe. 4-5 óra után kiveszem, naponta 1-2 alkalommal forgatom és kenem enyhe sóoldattal.

És a lényeg, ha jól értem: 1 hét után nem kenem tovább, hanem hagyom amíg száraz lesz a kérge. Ha már ilyen, akkor folpackba csomagolom és mehet a hűtőbe.

Ez megint elég sok kérdés, de szerintem mindegyik nagyon fontos. Szeretnék egy igazán sikeres sajtot.

Előzmény: elefada (4033)
elefada Creative Commons License 2011.01.20 0 0 4033

1 hét eltelt fütőtt helyiségben a szekrény tetején , kérgesedett. 

Ne keseredj el, reszelt sajtnak elmegy.

Ahogy érik a sajt, napról napra változik az állaga, erósódik a kéreg.

. Ha neked az ízlett, ne változtass rajta. Amikor azt az állagot elérte, tedd a hútöbe, s fogyaszd el.

Hútöben, becsomagolva nem kell kenegetni. 

Gyenge  sóoldatot használnak, ha kenik a sajtot, az már nem fogja befolyásolni a sajz ízét.

Most ujjra átfutottam a hsz-eidet.

Sejtem mi lehet a gond. Nem jó a formád. Túl nagy a felület, ez a kiszáradás és a sok sófelvétel oka.

Sóoldat:8 dl víz, 20 dkg só. , ne a tóménységet változtasd, ha neked tül sós, inkább az időt rövidítsd.

A keménységröl. Nem írtad, hány fokon oltottál. Csökkentsd egy kicsit, lágyabb sajtot kapsz.

Azt se felejtsd el, ahogy érik, lágyul, ruganyossá válik.

Ne add fel, megy ez majd.

Előzmény: Anobium (4030)
elefada Creative Commons License 2011.01.20 0 0 4032

Egyik sem.

Ha  hütőbe rakod, friss gomolya, kéreg nélkül,  ha kint érleled, kérgesedik, hosszabb ideig eltartható.

"Nekem több napig is eltart, amíg kicsöpög." Valamit nem jól csinálsz.

Előzmény: Anobium (4027)
elefada Creative Commons License 2011.01.20 0 0 4031

36 öra tehéntejböl sok, pláne, hogy elmondásodból itélve ki se savanyodott. Renyhe , hosszú alvadás, fehér savó     50 fok  a gyenge savanyodás jele.

S amit nem írtál, de a kihozatal se lehetett ezek miatt jó. Kb  2literböl 30 dkg körül kellene lennie.

Ha felmelegíted 25 fok körúl, s melegen tartod, ha jó a tej kb 24 ó alatt májasan kell alvadnia.

Amelyik a penészfoltos volt biztos nem jó. Még nem találkoztam ilyennel.

Hívd fel őket telefonon.

Előzmény: kicsitibi (4025)
Anobium Creative Commons License 2011.01.20 0 0 4030

Valami nem stimmel. Most hagytam, hogy száraz legyen a kérge, és úgy tettem be a hűtőbe, de iszonyú száraz lett. Nem értem... Kicsit el is ment a kedvem... 

Eddig az a módszer tünt a legjobbnak, amikor minden nap átkenem sós vízzel. Nem is száradt ki, finom is volt. De gondolom nem lehet a végtelenségig kenegetni, mert nagyon sós lesz nem??? Ezt fontos lenne tudnom.

Előzmény: elefada (4024)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.19 0 0 4029

Annak a módszernek, amit megvásárolhatsz az MTKI-től Trappista licensz néven. :D

 

Viccet félretéve, nekem hűtővel, kecsketejből is sikerült néhányszor, tök véletlenül trappista-jellegű sajtot csinálnom, csak kissé fehérebb volt. Persze értelemszerűen nem ez a módszer kell...

Előzmény: Anobium (4027)
Anobium Creative Commons License 2011.01.19 0 0 4027

Nekem több napig is eltart, amíg kicsöpög. Eddig azt tapasztaltam, hogy ha hűtőbe teszem, megkeményedik. Melyik módszer(1. vagy2.) eredménye a "trapista" jellegű sajt?

Előzmény: elefada (4024)
Anobium Creative Commons License 2011.01.19 0 0 4026

Szia!

 

Ment a privi...

Előzmény: kicsitibi (4025)
kicsitibi Creative Commons License 2011.01.19 0 0 4025

szerbusztok!újra itt.

a próba sikerült:2x2l különböző helyről vásárolt tejjel,pasztör nélkül.mindkettő megalvadt 24 óra alatt de az alvadékkeménységet keveselltem igy vártam még +12 órát.nem sokkal de jobb lett.(igaz az egyik minta tejfölén ekkor már apró szürkés-kékes penészfoltok jelentek meg igy aztán a tejföl landolt is a kutyakajában.sterilitási gond?)

mivel semmi adalékanyagom még nincs igy turó lett belőle és finom.(kb 2-3cm törettel 50fokra utómelegitve)

sajnos a savója fehérebb lett mint kellett volna ennek ellenére a savó további utómelegitésekor semmi nem vált ki belőle igy aztán az is repült

Ui.irtam az MTKI-nak terméklista és árajánlat ügyben(lévén a honlapjukon ez nem szerepel)de még nem válaszoltak!

van valakinek a birtokában ilyen és elküldené nekem priviben?

üdv nektek

elefada Creative Commons License 2011.01.19 0 0 4024

Megindult a brevi, lehet még belöle pikáns büdi sajtocska.

Ha nem ilyet akarsz, sólé után leszárítás.

1. becsomagolod folpackba, be a hűtó zöldséges rekeszébe, ott is érik.

2.deszkára téve szabadon hagyod, kicsit hűvósebb helyen érleled (nem a fütött lakásba szekrény tetején, túl száraz, túl meleg) Kenegetés csak az egyik fele. Másnap fordítod, s megint csak a felsö felét kened. Fontos, a deszka mindíg tiszta, száraz legyen.

 

Előzmény: Anobium (4023)
Anobium Creative Commons License 2011.01.19 0 0 4023

Hát remélem most nem rontottam el az egészet. Sós vizes kenés után csomagoltam be. Most néztem és valami fura sárga foltok voltak rajta, és az illata nem volt túl jó. Gyorsan lemostam langyos vízzel. Többé kevésbé le is jött róla. Most megvárom amíg megszárad a kérge, csak utána csomagolom be. Előbb kelett vona kérdeznem...

Egyébként a szekrény tetején érlelem. A 70 fokos vizsgálatot fogom kipróbálni, mert néztem PH mérőt, de 7-8000 Ftt.-ért van csak (mondjuk az hőfokot is mér) Már így is sokat költöttem. :-) Kiváncsi vagyok mikor sokal be a párom...

Előzmény: elefada (4022)
elefada Creative Commons License 2011.01.18 0 0 4022

Gratulálok!

Hol érlelted?

Ha már megbontottad, jobb ha becsomagolod.

Kenni nem kell, söt fontos, hogy száraz legyen a kérge, ha csomagolod.

Kisavanyodás ellenórzésének legegyszerübb módja eszkóz nélkül a 70 fokos víz. Ha az alvadék, amit ebben a vízben ellágyítottál,nyujtható, mehet a sólébe.

Előzmény: Anobium (4020)
elefada Creative Commons License 2011.01.18 0 0 4021

Ha tejszerű a savó, vagy korán vágtad(nem volt elég májas)

vagy gyorsan törted, vagy nem indult még meg a savanyodás.

Elvileg a 4 göböcske tehette volna a dolgát, lehet idöt nem adtál neki, vagy a hö nem volt megfeleló. Lényeg a lényeg, nem savanyodott  a sajtolás alatt. Ilyenkor többször kell pihentetni, savót levenni, tovább sajtolni.

Kicsöpögtetés u.a. mint a gomolya, ellenörzés is u.a.

Utánna én feldarabolom, és szárazon sózom, egy zárható műanyag dobozba. Hűtóben tartom. Másnap ujra meghintem sóval, ősszerázom, vissza a hűtóbe. Sózás nélkül még pár napig rázogatom, ha van alatta savó leöntöm.De nyáron mikor nap mint nap fogy a paradicsom, szalonna mellé, csak simán 3-4 kanál só/l  vízbe teszem a dobozba a harmadik napon. Amikor elkezd nyálkásodni, lemosom, új sós vizet készítek.

Ha hosszabb tárolásra készül, elvileg a ph-t be kell állítani. Csináltam ugyanakkor így is, úgy is. Mindkettó  jó lett 3 hónap után is. A  yíz felforralt, lehűtótt, 6 kanál só/ l

 

Szerintem a savó nem jó.

A pH csík nem igazán használható, annó kisérleteztem már vele.

Előzmény: genziana (4019)
Anobium Creative Commons License 2011.01.18 0 0 4020

Sziasztok!

 

Azt hiszem kezd kialakulni a technika! :-)

De lenne még egy két kérdésem:

Most préselés nélkül hagytam a sajtot, ahogy javaoltátok. Így lágy maradt, nagyon meg voltunk vele elégedve. minden nap legalább 1x megfordítottam és lekentem vékonyan(ecsettel) sósvízzel. Most eltelt már 5 nap, persze ettünk már belőle, de nem szeretném, ha tovább száradna. Írtátok, hogy tekerjem be folpack-ba? Ezután már nem kell kenegetni? Ez az egyik kérdésem.

A másik, hogy a kisavanyodást csak úgy tudjuk mérni, hogy mérjük a PH-ját?

genziana Creative Commons License 2011.01.18 0 0 4019

Sajkészítés.hu szerint készítettem. Kultúra Chn22, de csak 4 göböcskét raktam a 6 liter tejhez . 1 liter savó, bele 11 deka só. Jól elkavargattam, ráöntöttem, bár eleve nem is olyan színe volt, mit amilyen a laeírtaknál szerepelt, hanem kicsit fehéresebb.  Lehet, hogy a savóba sok "sajtpehely" maradt. Csak nem tudom, hogy miért. Ja és nem először jártam már így. Amikor a gomolyát készítettem is volt olyan, hogy fehéres volt a savó, aztán utánna meg nem. Pedig ugyanúgy csináltam mindent, és egyszerűen nem jöttem rá, hogy miért.

Tényleg vennem kell ph csíkot...

 

Amúgy, valami angol szöveg jön ki, nem tudom felrakni a képet, a múltkor is ez volt, aztán jött a szerelő...

Előzmény: elefada (4017)
elefada Creative Commons License 2011.01.17 0 0 4018

Jobbgomb..kijelöl...társítás-Photó Editor...image--resize

Az ablakban csökkented a méretet. becsukod, megkérdezi, mented-e.  yes

Tulajdonságnál megnézed, ha 500 alatt, jöhet.

Előzmény: genziana (4015)
elefada Creative Commons License 2011.01.17 0 0 4017

Mi volt az oldat? Bár gyanítom, hogy a fehérjebomlás azért indult meg, mert nem savanyodott le, 5,2 felett volt a ph.

Előzmény: genziana (4013)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.17 0 0 4016
Előzmény: genziana (4015)
genziana Creative Commons License 2011.01.17 0 0 4015

Nem tudom felrakni, mert nagy a méret, hogyan kell kicsinyíteni?

Előzmény: genziana (4014)
genziana Creative Commons License 2011.01.17 0 0 4014

A csudába, ez nem is az a kép..

Ez a tavalyi.. Tényleg rendet kéne raknom a képek között, át kellene már neveznem őket.

Előzmény: genziana (4013)
genziana Creative Commons License 2011.01.17 0 0 4013

 

Feta. Remélem nem olyan lesz, mint a múltkori, az "elfolyt" az üvegben egy hónap után. Nyúlós, ragadós, büdike volt. Bár tehén....

genziana Creative Commons License 2011.01.16 0 0 4010

Jah, jut eszembe...

Gratulálok a férjedhez, micsoda lovag. Van aki gyémántgyűrűvel fejezi ki érzéseit, van aki tehes kecskével:))))

Előzmény: genziana (4009)
genziana Creative Commons License 2011.01.16 0 0 4009

Én is nagyon örülök a kicsiknek. Olyan édesen futkárosnak ki be, hogy csak na.

A szomszédom, már kitárgyalta egy másik falubelivel, hogy:

- Ezeknek már megint van gidája.

Ezeknek....(hát én az állataimmal is szebben beszélek), majom....

Ma reggel is ment a férjem dolgozni, mág ki se értünk a kapun, már kinn állt az utcán, aztán azt nézte, hogy hogyan adunk egymásnak puszit. Biztos irigykedett.....

Amúgy a gyerekek jól vannak. A nagynak síszünet van a suliba, majd csak szerdán mennek, meg gyakorlunk kürtön, mert kedden, bemutatkozás lesz a zeneiskolában. A kicsi meg beteg, nem mehettünk oviba, a betegségéből kifolyólag, ezt a tanévet bölcsibe kell tölteni. Meg járunk továbbra is a korai fejlesztőbe. Csak az a legtutibb az egészbe, hogy nem írták meg a hosszabított gyesről a papírt. Mondtam is a doktornéninek, hogy nézzen már utánna, hogy miért nem lehet megírni. Ovis nem lehet a kicsi, meg hetente 3* járjunk korai fejlesztőbe, hát megnézem ki az a munkáltató aki engem felvesz így dolgozni, hogy én csak hetente 2 napot tudnék bejárni a munkahelyemre, hát senki. És tele is lett a hócipőm ezzel a bürokráciával....

Előzmény: Törölt nick (4006)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!