Keresés

Részletes keresés

Battaglia Creative Commons License 2012.10.29 0 0 12893

Magasművelésű kordonos szőlőt akarok.  Főleg arra voltam kíváncsi, hogy ahhoz hogy a nap érje rendesen mennyi az ideális s sortáv.

Előzmény: Kezsu (12892)
Kezsu Creative Commons License 2012.10.29 0 0 12892

Attól függ mire akarod használni a lugast. Kocsibeálló, gyalogos közlekedés, kerti butorokat alátenni, simán csak árnyékolás, stb. A lugas sorok felül összekötödnek mint egy alagút? Vagy csak sima sorok lesznek?

Ezek ugye alapba behatárolják a sortávot. A szőlő szempontjából ,teljesen mindegy milyen sortávot választasz ha megfelelő a tápanyagellátás és a lugas kialakítás.
A későbbi művelés, rendelkezésre álló eszközök mérete számít inkább a sortávolság miatt.

 

Előzmény: Battaglia (12891)
Battaglia Creative Commons License 2012.10.28 0 0 12891

Sziasztok!

 

Telepíteni fogok 3 sor 20 méter hosszú szőlő lugast a földtől 2 méter magas oszlopokkal.

Mennyi lenne az ideális sortáv?

 

trofimov Creative Commons License 2012.10.28 0 0 12890

halihó!

 

tavasszal iskoláztam pár tő szőlőt, locsoltam egész nyáron, szépen megeredt a többségük.

el vagyok késve a szétültetéssel, vagy várjak tavaszig?

előre is köszi!

 

 

TINTUS Creative Commons License 2012.10.28 0 0 12889

Elültettem a palatina oltványt remélem jól. Fel kell e csirkézni  talán így mondják, hogy télre  takarjam negyed vödör homokkal vaggy morzsalékos földdel??

Ali-bá Creative Commons License 2012.10.27 0 0 12888

Van is, fogadok is, párlat nélkül is!

Előzmény: TINTUS (12887)
TINTUS Creative Commons License 2012.10.27 0 0 12887

Ali-bá nem fogadsz tanoncot?  :D

Vinnék párlatkostolót...

Előzmény: Ali-bá (12886)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12886

Az oltást és a szemzést azért érdemes megtanulnod, hogy tudd! Gyümölcsfáknál is alakalmazhatod.

Ha tudsz oltani, szemezni akkor olyan fajtákhoz juthatsz a fórumtársaktól (ingyen), hogy a szád is tátva marad és amikhez sehol máshonnan.

 

Lesz még neked több tő és több fajta szőlőd is, nem csak hat.

Előzmény: TINTUS (12884)
Falusi1 Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12885

Ne legyél kishitű, én sem csináltam még, de tavasszal megpróbálom. Nekem mindössze két tövet kell oltanom.

Előzmény: TINTUS (12884)
TINTUS Creative Commons License 2012.10.25 0 0 12884

megnéztem a suvenired  hát csodás. De mért satnya az enyém???

 

Ali-bá összesen 6 tövem van  erre nem érdemes oltást-szemzést tanulni nem?

 

Előzmény: Ali-bá (12882)
Kezsu Creative Commons License 2012.10.25 0 0 12883

A tavalyi tél megmutatta hova nem való szőlő...

 

Az Italia szerintem, az egyik legjobb, legfinomabb csemegeszőlő. Megfelelő termőhelyen, tápanyaggal bőven terem.

Sőt túlságosan is jól kötődik. Rendszeresen kell zöldválogatást végezni rajta, hogy szép fürtök legyenek.

Hagyni kell beérni. Viszonylag késői fajta

 

 

Két hete még ílyen szépen csüngtek. Abasáron...

 

Előzmény: TINTUS (12875)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.25 0 0 12882

Ha van kedved hozzá, könnyen megtanulhatod a zöldbe-fás oltást, van róla videó is és a 'Szőlőoltás' fórumon is sok kép, jó tanács.

 

Fényképem van fenn a Szuvenirről itt ezen a fórumon a 12031. hozzászólásnál. Az a hosszúszemű. (legkönnyebben a nevemre-hozzászólásokra-szőlőre kattintva találod meg)

Előzmény: TINTUS (12880)
korgan Creative Commons License 2012.10.25 0 0 12881

Palatinát 2 éve ősszel ültettem. Az udvaron a járda és egy lebetonozott terület között volt már egy szőlő a kb. 30-40 cm széles sávban, na ide kerültek levendula, szurokfű, kakukkfű társaságába. Egyébként szép vastag erős vesszők voltak.

Tavaly szépen hajtottak, idén pedig  7-8 fürt volt mindegyiken, sajnos igazán beérni nem volt idejük, a gyerekek már augusztus elején megették, épp hogy meg tudtam kóstolni.

Kellemes volt és már enyhe muskotályos íz is érződött rajta, bár még érhetett volna.

Mindegyiken hagytuk, hogy hosszú vesszőket hozzon, kb. 3-4 méteresek is vannak későbbi lugas céljából.

Valószínűleg hatott rájuk, hogy a feleségem rendszeresen tápoldatozta a fűszernövényeket, mert a kertben telepített szőlők meg sem közelítették ezt a fejlődést.

Előzmény: TINTUS (12875)
TINTUS Creative Commons License 2012.10.25 0 0 12880

sajnos az oltás tudományát nem sajátítottam el, nem volt kitől.

 

Apunak egy barackfáján például 3 féle barackja is volt --ám azidőben engem a szoknyák és az alattuk levő kincsek jobban érdekeltek -és ennek már -35 éve........

 

Nincs képed a szöllőkről Ali-bá?

A suvenir eredetben is erős volt vagy csak átoltás után? Az enyémen tényleg alig hurkapálca vastagok a satnya hajtásai.. tudsz még írni tudományt, tapasztalatot ezekről bármit...?

Előzmény: Ali-bá (12879)
Ali-bá Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12879

Nálam a Suvenir is és a Palatina is szépen terem. Tudsz szőlőt oltani? Én idén tavasszal zöldbe-fás oltással szaporítottam a Szuvenirt, hogy ne csak egy tő legyen. Az erős tőkén már meg is mutatta magát, a napokban szedtem le két fürtöt róla. (Amúgy korábban érik, a másik tőről már régen elfogyott. Az Itáliát én minden évben elfedem, de igy is jó, ha két évenként eszek róla.)

Előzmény: TINTUS (12875)
Flanell Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12878

Én is valami fajtajelölésre tippeltem.

Mondjuk, nekem mindegy, mert semelyiket nem tudom, milyen.  :)

Jó nagy területről szedtem, valószínűleg legalább 6-8 fajta.

Előzmény: imkerei (12876)
yotti Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12877
Bocsánat,lehet rosszúl fogalmaztam,még nem ültettem el,a héten kapom meg Abasárról az oltványokat.
Köszönöm a gyors választ.
Előzmény: Zalancelot (12874)
imkerei Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12876

"Kettőn fehér szigszalag van, egyen piros, nem tudom, ezek mit jelenthetnek."

 

Az oltványkészítők megjelölték a fajtaidegen oltványokat, hogy ne keveredjenek a fajtaazonosok közé levélhullás után.

Előzmény: Flanell (12868)
TINTUS Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12875

Sziasztok szép napot! Első belépésem eme topikba.

2009-be ültettem suvenir-t szinte semmire se megy, épphogy nem fagyott el tavasszal-tőből kihajtott , termést még nem láttam rajta, hurkapálca vastag a 2-3 hajtás és 40--60 cm hosszú. Mit nem csinálok jól??? Egy kordon sorom van a konyhakertbe  ebbe van a sorba. a nap rggeltől estig éri hátamögött a fóliasátor védi,  a többi szöllőfajtám  szép csak ez olyan csökött. Van valakinek suvenírje  és esetleg tudna fotót is feltenni róla, milyen az íze  , érdemes e megtartani vagy cseréljem le?? Egy saszla van mellette 20-30 cm-re de addig nem akarom azt kivágni míg a suvenír meg nem erősödik !

 

A másik saszlám mellé raktam 2009-be itáliát, 2010-be - nagyon erős hajtásokat hozott örültem -kivágtam mellőle a saszlát , aztán az idén úgy elfagyott, hogy ki se hajtott- nem magyarországra való szerintem.

 

Amúgy a saszlák jól bírnak mindent  csak nem annyira izletesek.Ezért akarom őket laváltani.

 

Másik kérdés  rendeltem "palatina "  szöllőtt, bármilyen véleményt szívesen olvasnék róla.

 

A zalagyöngye és a pölöskei elfagyott tavasszal. kihajtottak és neveltek fürtöket is -a pölöskei jobban bírja--  ezeket megtartom.

 

További szép napot.

Zalancelot Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12874

Jobb lett volna ha már elültetés előtt visszavágod 2 szemre.

De, ha még nincs az se baj, most tedd meg és gondosan takard le földdel hogy a fagy ellen védett legyen.

Én a takarárást apróra rostált földdel szoktam elkövetni, hogy a tavaszi ébredéskor a bújó hajtások könnyebben utat találjanak a szabad égre.

Előzmény: yotti (12873)
yotti Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12873

Sziasztok.

Szeretném megkérdezni,hogy a most ültetett szőlőoltványokat ültetés után kell visszavágni,vagy ráérek majd csak tavasszal?Ill.hány rügyre kell metszeni?Nemtudom,hogy ez lényeges,csemegeszőlőről van szó.

Köszönöm

vlacko Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12872

Tud esetleg valaki Budapesten, vagy annak szűk vonzáskörzetében olyan helyet, ahol Hamburgi muskotályt oltványt lehet kapni? Személyesen mennék érte, mert 2500 ft postaköltség kissé túlzás egy 500 ft-os oltványra.

Flanell Creative Commons License 2012.10.24 0 0 12871

Nemcsak pár szál, hanem a gyökerek össztömege szerintem közel van a vesszőéhez, ezért furcsa. És rengeteg ilyen lett volna, csak nem hoztam el többet.

Előzmény: lalá (12870)
lalá Creative Commons License 2012.10.23 0 0 12870

- Járulékos gyökérképződés. hihi

Előzmény: Flanell (12868)
Flanell Creative Commons License 2012.10.23 0 0 12869

Úgy gondoltam, ezeket az ujjnyi vastag, hatalmas gyökerű alanyokat bekonténerezem, aztán tél végén meleg helyen meghajtatom, és márciusban héj alá oltok minél feljebb, az eredeti oltási hely alatt 3-5 cm-rel.

Szerintetek lehet majd héj alá oltani ilyen körülmények között?

Előzmény: Flanell (12868)
Flanell Creative Commons License 2012.10.23 0 0 12868

Mai zsákmány. A vonatról láttam, hogy az oltványtelepen betakarították az oltványokat, sötétedésig még volt egy kis időm, elugrottam bengészni.

A felét csak alanynak hoztam, amiken a nemes nem fogta meg, de ujjnyi vastagok, és félvödörnyi, bozontos gyökerük van. Amit furcsának tartok, mert a vad sincs kihajtva (gondolom, az oltás során kivágták a rügyeit), akkor meg levél nélkül miből lett ez a sok gyökér?

Talán volt rajtuk nemes, csak nagyon gyengén fogta meg, és letört a szedés során?

 

A társaság másik fele oltvány, néhány rendes, de a többség részben gyenge (biztos elnyomták a korábban indulók), de azért ezeken is van beérett íz, részben pedig letört a nemes hajtás, de az oltócsap megvan, a legtöbbnél pici szemekkel, tehát nagy valószínűséggel ki fognak hajtani ezek is.

 

Igaz, nem tudom a fajtákat, de utólag át lehet oltani, ami nem kell, és a növénybeszerzés egyik alaptétele (Flanell I. törvénye), hogy a legszuperebb növényekhez mindig véletlenül jut hozzá az ember.  :) 

 

   

Sajnos, siettem a sötétedés miatt, és mire rájöttem, hogy rosszak lettek a fotók, már elvermeltem az összeset.

Kettőn fehér szigszalag van, egyen piros, nem tudom, ezek mit jelenthetnek.

Flanell Creative Commons License 2012.10.23 0 0 12867

Miért ne bírná? Ha kupacolással kibír -20-at, akkor kupacolás nélkül is ki kell bírnia -17-et.

Előzmény: Falusi1 (12865)
lalá Creative Commons License 2012.10.22 0 0 12866

- Mármint azt az igen keveset, ami van benne.;-)

Előzmény: Camille88 (12849)
Falusi1 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 12865

A hétvégére jelzett -1-2C fokos fagyot még kibírja felkupacolás nélkül a frissen ültetett szőlő, tekintettel az ezt követő jobb időre?

Előzmény: gyfa50 (12864)
gyfa50 Creative Commons License 2012.10.22 0 0 12864

Ha, úgy öntötted rá a vízet, hogy már félig be volt takarva a gödör akkor mindet megtettél ami agyökereket illeti. Az egy szemet ami felül megmaradt küpacold fel a fagy és a kiszáradás elkerüléséért, így maradhat tavaszig, ugyanis a tél folyamán az oltvány nyugalmi állapotban van, tehát a gyökere sem fejlődik. A víz leiszapolta a gyökereket így tavasszal jobban fognak fejlödni.

Előzmény: kisannar (12863)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!