Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73318

A táncból visszafejteni a magyaros botharcot? Erősen kétséges szerintem is. A tánc stilizált mozdulataiból nehéz következtetni a hatékony eszközhasználatra. Elsődleges célja, hogy jól nézzen ki. Mivel nem volt rendszerezve, nem volt oktatsi módszertana, elég szabadon kezelhették. A személyes ügyességen múlhatott, ki, hogyan használta. Itt a lehetőség megalkotni a magyaros bot harcművészetet :) Az egybotos, kétbotos pörgetés akár még hatékony is lehet.

Előzmény: Törölt nick (73317)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73317

Egyetértek, a nyírvasvárival kell kezdeni, az kellene, hogy legyen a kiindulópont. Én viszont nem biztos, hogy élből eldobnám a középen fogott pörgetést, nézd meg ezt a palo canarios videót, itt gyakorlatban alkalmazza a faszi (bár másik kézzel rásegítve):

 

http://www.youtube.com/watch?v=kWMs4iuszk8&feature=player_embedded#!

 

Szóval egy próbát ez is megérne.

 

off: még egyszer, a 17 perceset nem én vágtam össze, csak félreértettem a kérdést, de nem veszem el mástól az érdemet:)

Előzmény: sz332 (73314)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73316

Köszönöm az adatbázist, ebből lehet mazsolázni, neki is fogok állni. Közben láttam, megtaláltad a Nyírvasvárit is, ugye, hogy ugye:D

 

De én pl. ebben is vélek ütéseket felfedezni, bár nem páros tánc:

 

http://db.zti.hu/neptanc/img/tanc_wmv/Ft_0644_04_Ura.wmv

Előzmény: Törölt nick (73309)
sz332 Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73315

Ez a Luis Preto-ék féle Jogo do pau, portugál botvívás. Az ő rendszerük egyébként több rendszer gyűjteménye,

és erőteljesen modern sportszemlélettel (biomechanika, stb.) A srác az egész botozást, harcművészetesdit a

sport science oldaláról próbálja megfogni.

http://www.pretomartialarts.com/

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (73308)
sz332 Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73314

A botoló csak egy gyűjtőfogalom. Ennek valószínűleg jó részével nem érdemes foglalkozni, ha

valaki rekonstruálni szeretne, viszont ha végignézzük azt a 17 perces videót, amit PityiB csinált, abban

1-2 olyan rész van, ahol a szúrásokat, támadásokat, döféseket nagyon szépen fel lehet ismerni,

a többinél viszont csak egy középen fogott botpörgetést csinálnak, semmit többet.

 

A 17 perces videónál 6:34-nál kezdődik a bemutató, azt a fickót érdemes nézni. Nyírvasvári

botoló és szabolcsi cigánytánc. És most egy érdekesség.

 

http://video.miner.hu/v/nyirvasvari-cigany-botolo

http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/muveszetek/tanc-es-drama/a-magyar-neptanc-tipusai/parbajszeru-botolo/parbajszeru-botolo-nyirvasvari

 

Úgy néz ki, hogy a sok botoló közül pont a nyírvasvári botoló az, ami leginkább megfelel annak, amit keresünk.

 

Az utolsó videóban, amit linkeltél, pontosan látszik, hogy pörgetik a botot, majd egymás botjának a végét ütik meg. Ez a felejtős kategória.

 

Valahonnan innen kellene kezdeni a rekonstrukciót szerintem.

Előzmény: Törölt nick (73309)
bigbabylon Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73313

Üdv

 

Annatar: Igen, erre gondoltam (zenére)...

 

Gao: kösz előre is ha szólsz, az interju nagyon érdekel, a gyakorlásról video bónusz lenne.

Azóta azt is felfedeztem, hogy a wudang papok baji-t is gyakorolnak.

 

Karatésok!

Ki hallott már (másodszor futok bele) Bagua/Pakua nevű katáról?

A katák nagyrészét ismertem, de ebbe még nem futottam bele

 

Ha valakit érdekel, van itt egy érdekes szerkezetű kata könyv, mondjuk spanyol,

végigveszi a legismertebbeket, ami érdekes, hogy összehasonlitásképpen pld Passaiból

a Tomari,Matsumura , Chibana no passai-t, a shito ryus/shotokanos, szerintem wadosat, aztán a passai és bassai sho-t

de végigmegy az ismertebb katákon.

Ha valakit érdekel, szóljon.

 

 

Előzmény: Annatar (73305)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73312

"Tavaly valamikor volt néprajzi gyűjtésben ilyen botolós felvétel. Talán szabolcsi cigányoknál...Nem pusztán forgatták, de rendesen (persze, stilizáltan) ütöttek egymás felé, azaz támadtak, és védekeztek is."

 

Ez valami ilyesmi:

 

http://db.zti.hu/neptanc/img/tanc_wmv/Ft_0894_20_Nyirvasvari.wmv

Előzmény: tomtyi (73294)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73311

Kung-Fu zene

 

De-Pression - Kung-Fu Magyar Bajnokság 2006
2006. június 29. 17:02 Kung-Fu Magyar Bajnokság 2006. 07.01-én szombaton a Körcsarnokban 10 órától.
A rendezvény hivatalos dalát:Kung-Fu (Darad-Nyiba-Zsebördög) (Nyiba) a De-Pression együttes jegyzi.
A rendezvény gáláján Németh "Nyiba" Sándor elmodja Bajnok vagy című versét.

 

De-Pression együttes: Kung-Fu (ha valakinek még nem lenne meg) :)

Hallgasd meg egymás után hússzor és nagy szerencse fog érni! :)

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73310

"próbáld ki, ártani nem fog..."

 

Jó, majd samiszenre nyomjuk a budót :)

Volt már, hogy (amikor nem látta senki) Goa Gil-re Jo-katáztam. Egész jól el lehet benne rave-ülni :)

Kipróbáltam volna a Thai-boxot is, csak hát az a zene... :D

 

"gondolom te az a fajta vagy aki edzés közben vizet se iszik..."

 

Hehe, erre miből jöttél rá? :D

Előzmény: f_zsolt_01 (73281)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.26 0 0 73309

"Unokatestvérem egyébként kvázi profi néptáncos (értsd: magyar néptánc szakos gimit csinált),..."

 

Az MTA néptánc adatbázisa. Itt lehet keresgélni hiteles forrásból.

http://db.zti.hu/neptanc/tanc.asp

 

http://db.zti.hu/neptanc/img/tanc_wmv/Ft_0029_01_Gencsapati.wmv

 

Pl. ebben én semmiféle harcművészeti elemeket nem vélek felfedezni :)

Előzmény: Törölt nick (73300)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73307

Nem véletlenül mondtam, hogy hagyjuk a barantát:) Én lejártam egy ideig oda, a pörgetések meg technikák megvoltak addig, amíg egyedül gyakorolt az ember az elején, a páros gyakorlat viszon kimerült annyiban, hogy egymást botjának első 10 centijét csépelték jobbról-balról, nem soka köze volt a kettőnek egymáshoz. Ettől szerintem még nem kéne leírni a dolgot, az sz332 által linkelt videó, vagy ezek közelebb járnak hozzá, hogy milyen lehet(ett) nagyjából:

 

http://www.youtube.com/watch?v=OI5rxuIvwTk&feature=player_embedded#!

 

http://www.youtube.com/watch?v=kWMs4iuszk8&feature=player_embedded#!

Előzmény: Annatar (73305)
f_zsolt_01 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73306

off

"most olyan 2005 környékén járok, és éppen lecsengett egy "a baranta hogy állítja helyre a botolós táncokból"

arra az időszakra emlékszem, mintha ma lett volna :D megjegyzem néptáncot is tanulok és van itt egy araszni dvd gyüjtemény ilyen témában :D:D (bár az elmúlt 1 évben minden mozgás bukott, de talán most vissza tudok menni táncolni is :D).

 

Tartanám amit korábban írtam, nagyon jó a botoló és komoly erők vannak a mozdulatokban, de ez akkor is tánc. Biztos vissza lehet belőle valamit alakítani, de a környezete nélkül (maga a tánc) szerintem nem sokat ér. 

on

Előzmény: Annatar (73305)
Annatar Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73305

bigbabylon:

Chan is énekelte, csak így film főcímmel egyszerűbb összekötni a dolgokat (honnan jött, mi ez, miért szeretik ennyire bemutatókon, miért motivációs zene is). Ha létezik kungfus "himnusz" (tágan értelmezve ezt a szót) akkor ez az. 

Alkalmasint hallgass bele, aztán lehet h nem is erre gondoltál. :D

 

Zene vs. edzés:
A dob meg egyéb zene sok helyen szerves része az edzésnek - Kínában pl a harci dobokból alakult ki az oroszlántánc-dob, amit bemutatókon, formagyakorlatok alá is használnak. Nem rendszeresen csinálunk ilyet, de volt már, hogy dobra formáztam. Igen, össze tud kavarni kicsit, ha dobra csinálod a formagyakorlatot, de érdekes élmény és ad egy ritmust. (és egy rendes oroszlántánc-dobos és oroszlántáncos kölcsönös kontaktban van egymással, tehát van hogy a dob alkalmazkodik a mozgáshoz)

Ettől ez még - nálunk - nem rendszeres, de létezik.

Hallottam már kempos ismerőstől régen, hogy ők volt hogy úgy gyakoroltak, hogy betettek egy erős ritmusú zenét, és a formát _nem_ ritmusra kellett csinálni, csakis a saját belső ritmusra figyelve.

(A capoeirát meg el se lehet képzelni zene nélkül, bár tény, hogy az egyáltalán nem budo)

 

Tánc, botolós vs harcművészet:

Most nem akarok troll lenni, de elkezdtem elölről olvas(gat)ni ezt a fórumot, most olyan 2005 környékén járok, és éppen lecsengett egy "a baranta hogy állítja helyre a botolós táncokból a botharcot" vita. Tehát - elvileg - a barantások foglalkoznak ezzel, hosszú évek óta kutatják, rekonstruálják, stb. Nem tudom, mire jutottak, hol tartanak, de a dolog nem új. 

 

 

 

 

 

Előzmény: bigbabylon (73285)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73304

Megfejelem még egy idézettel:

http://mek.niif.hu/02100/02115/html/2-914.html

 

"A történeti források a tánc többféle funkciójáról is hírt adnak: győzelmi torok és udvari mulatságok virtusos, bemutató táncaként járták, de még csata közbeni hajdútáncról is tesznek említést. "

 

Szóval szerintem lenne itt mit keresni.

Előzmény: Törölt nick (73303)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73303

Szia!

 

Igazad van, nyilván mozgásrendszerrel együtt kellene értelmezni, tény, hogy ez eléggé megnehezíti a dolgot:D Egy próbát azért megérne, a technikák ott vannak, valahogy elő is lehet hozni belőlük. De lehet, hogy ezt csak az optimizmusom mondatja velem:) Aztán ha sikerülne nagyjából rendszerbe foglalni, akkor jöhetnek a fokosos táncok és egyéb nyalánkságok:D 

 

És azt sem gondolom, hogy csak tánc lenne:

 

http://mek.niif.hu/02100/02115/html/1-931.html

 

Innen idézek:" A botoló e típusa a vásári mulatozások szilaj, gyakran verekedéssé fajuló szórakozása volt. " Tehát használták verekedésre is. Valamiért nekem egy kicsit amolyan capoeirás párhuzam ugrik be erről a táncos verekedésről.

 

És még egy érdekes idézet innen: "A botot vagy más eszközt (kondásbalta, fokos, juhászkampó, teknővájó fejsze stb.) fegyverszerűen kezelik, minden eszközmozgás a harci célszerűséget szolgálja: egy- és kétkezi forgatások, ütés, vágás, döfés, valamint elhárítás. A közelítés, cselvetés, támadás, visszavonulás és védekezés mozzanatai, lassú lépések, előre-hátra rohanások, ugró, forgó, guggoló, térdelő mozdulatok és hirtelen megtorpanások alkotják a táncfolyamatot. "

 

Őszintén szólva az a fura nekem, hogy ennek még senki nem állt neki (a barantát hagyjuk).

Előzmény: f_zsolt_01 (73302)
f_zsolt_01 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73302

Hahó,

 

a botolók nagyon jók, de azok akkor is "csak" táncok (egyébként nem csak bottal táncoltak volt ott más finomság is :D) csak kigyüjteni a botos technikákat nagyon kevés és szerintem értelmetlen is. Maga a mozgás ami át van ültetve a táncba sokkal érdekesebb :D

Előzmény: Törölt nick (73300)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73301

Bocs, siettem délután, félreértettem a kérdést. Nem én vágtam össze a videót, csak kerestem régebben magyar botolókat, akkor találtam rá erre is.

Előzmény: tomtyi (73297)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73300

Jó ez a videó, tényleg simán lehetne ilyet csinálni, csak pár ember kéne, hogy leüljön és nekiálljon dokumentálni a mozdulatokat, aztán mehetne a móka:) Unokatestvérem egyébként kvázi profi néptáncos (értsd: magyar néptánc szakos gimit csinált), egyszer beszéltem már vele a tánc-küzdelem kapcsolatról, ő is mondta, hogy egyértelműen a küzdelmi mozgások lettek átültetve táncba. Mondogattam már neki, hogy megmutathatná a botolókat, én meg kigyűjtöm a technikákat, de még nem kerítettünk rá sort.

Előzmény: sz332 (73299)
sz332 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73299

Egy csomó nagyon érdekes dolgot láttam ezekben a videókban. Nagyon tetszett, hogy váltogatják az alacsony

és magas helyzeteket, a védéseket, a trükkösen berejtett szúrásokat, ahogy a lábukat védték a pörgetett

bot ellen. Simán lehetne belőle egy olyasmit összerakni, mint a Palo Canario:

 

Előzmény: Törölt nick (73298)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73298

Én szedtem össze. A fekete-fehéret láttam már korábban, azt kerestem, közben bukkantam rá a másodikra, és gondoltam berakom, mert kapcsolódik.

Előzmény: tomtyi (73297)
tomtyi Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73297

Te vágtad össze a videókat, vagy így egyben is van valahol? A ff-ek kivételével a többit láttam. Nem emlékszem, de talán ezek a ff-ek voltak, vagy valamelyik. Vagy hasonló.

Előzmény: Törölt nick (73296)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73296

 

Erre gondolsz?

 

 

 

Itt konkrétan el is mondja a kommentátor, hogy ütések, szúrások vannak a táncban, és a harcot, küzdelmet szimulálják vele. És azt is, hogy pásztoroktól, juhászoktól tanulták el a cigányok ezeket a táncokat.

Előzmény: tomtyi (73294)
sz332 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73295

A könyvtárban anno beleolvastam egy néprajzos könyvbe, ami táncokat meg botolókat tartalmazott. Abban is pont azt írták le, hogy zenére "verekedtek", és a zene ritmusára gyorsult,

lassult a játék. Ez nagyon hasonlít a népi botozáshoz, de láthatóan a gyűjtő/néprajzos nem tudott ezzel mit kezdeni, és ezt valahol ő is érezte. Hétvégén elugrom a könyvtárba,

aztán megpróbálom megkeresni a könyvet.

Előzmény: tomtyi (73294)
tomtyi Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73294

Tavaly valamikor volt néprajzi gyűjtésben ilyen botolós felvétel. Talán szabolcsi cigányoknál gyűjtötték (még az '50-es vagy '60-as években). Konkrétan sokkal jobban hasonlított harcra, mint táncra. Nem pusztán forgatták, de rendesen (persze, stilizáltan) ütöttek egymás felé, azaz támadtak, és védekeztek is. Felismerhető volt.

Előzmény: Törölt nick (73292)
hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73293

"Nos, igen. Ez történik amikor nem tisztelik a mestert. Kitöl tanúlhatta ezt ez a Norbi gyerek? :)"

 

Nos nyilván élete mestereitől, pedig vingcsun témakörben kiválóan ért ahhoz, amit csinál! Több szervezetben is tapasztalatot szereztem a vingcsunról, és az általam ismertek közül, Ő magasan viszi a pálmát. Egyáltalán nem volna szüksége hazugságokkal operálni ilyen tudás mellett!

 

Előzmény: Törölt nick (73230)
hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73290

Nézzél Magyar néptáncokat: Totális harcművészet, éppen csak nem táncként kell tekinteni a mozgásokra. Mindenféle mozgásforma megtalálható, ami egy harcművészeti ágazatban előfordul!

 

Szemlélet kérdése, hogy táncként, vagy harci mozgásként értékeljük. Nem beszélve arról, hogy a tánc jelleg okán mindenféle képesség ami harcművészethez kell, fejlődik, kialakul!

 

Nem kell feltétlenül Japán, vagy Kínai misztériumok után kutatni, meg vannak ezek a Mi kultúránkban is!

Előzmény: Törölt nick (73287)
sz332 Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73288

Mi egy időben játszottunk olyat - amikor megvolt a klubom - hogy bemelegítéses lelazítós botozásnál (adogatás) beraktam olyan zenét, ami ilyen nagyon áramlós, laza volt, és az emberek szépen lelazultak, elég jól működött. Aztán sparringnál is volt, hogy beraktam pörgősebb zenét, és az emberek ugyanúgy felpörögtek. Tehát én azt mondanám, hogy edzés bizonyos szakaszában kifejezetten hasznos lehet, de nem akkor, amikor mozgástanulás fázis van.

Előzmény: Törölt nick (73286)
bigbabylon Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73285
Üdv

Annatar
Gondolom ugyanarra a számra gondolunk, telefonom nem nyitja, megnéztem annak idején, mintha Jacko :) ( a Chan) énekelte volna.

Fzsolt
Lehet hogy az emlitett könyvben volt , nekem vmi karate ujság ugrik be.

Béla Vak
Biztos igazad van, csak nem érzem azt, hogy , ez kapcsolodik ahhoz amit irtam, de nyilván rosszul fogalmaztam, azért beszélünk el egymás mellett.
Erröl az Oyamás dologról meg az ugrott be, nincs neked vmi W. kezdöbetüs ismerösöd? ;)
Gao Zhen hu Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73284

 

 

  Szia Bigbabylon!

 

 

 

 

 

  Igen, tudom, adós vagyok egy interjúval. A helyezt az, hogy még nem volt rá idő. 1997 óta abban a szerencsében van részem, hogy rendszeresen kínai Mestertől tanulhatok és nem csak évente egyszer, egy méregdárga szeminárium alkalmával. Ezért azt gondoltam, hogy igazán újat már nem tudnak mutatni.

  Nos, új Mesterünkél minden új. A bemelegítés, a rúgások, a formák, minden. Olyan mozdulatok, olyan kaombinációk kerülnek elő. amiket még soha nem is láttam. Ráadásul mióta Ő velünk van, minden edzés fele - harmada kesztyűzés és bunyó, valamint mivel az órát "sem ismeri", sokszor a 2 óra 2.5 lesz. Hullák vagyunk, kékek - zöldek, és érdekes módon mindenki imádja... Iszonyú szigorú, de mindzekt a legjobb pillanatokban oldja fel egy mosollyal vagy vállveregetéssel. A riportot egy Tanítványunk fogja elkészíteni, aki reklámfilmeket gyárt. Tehát profi stúdió, profi hang és vágás. Emellett készítünk egy néhány perces klippet, amin mind Mesterünk, mind az edzésekről felvett, nem vágott anyagok is lesznek.

  Ezt szeretnénk kirakni az oldalra, egyfajta bemutatkozó anyagként. Üzenek Neked, ha kint lesz. ( Habár nem érdemled meg, mert azóta sem látogattál meg minket... )  :)

 

 

 

  Gao

Előzmény: bigbabylon (73227)
Bela_Vak Creative Commons License 2012.05.25 0 0 73283

>  Ebben is van valami, de a valamit -valamiért elve is érvényes.

Tehát, épeszű ember nem feszit addig amég vért nem hugyozik, lehet hogy Miyagi Choyunnak

nem tett jót ez az élet kilátásait tekintve. Viszont sok ember ütése lepattant róla.

 

Akkor kerdezem ugy: az egyetlen ut es az optimalis ut az Oyama altal folytatott "hagyomanyos edzesmodszer" volt? Tudod a fene nem tudja, mert a hagyomanyos edzesmodszerek is csak annyiban hagyomanyosak, hogy az urge olvas egy Musashi regenyt, leborotvalja a szemoldoket, aztan megszallja az ihlet, es kimegy az erdobe utni, vagni mindent, ami faj. En ebben sok rendszert meg rendszerezett tapasztalatra epulo tudast en nem latok, csak kiemelkedo akaraterot. Azert Oyamanak mar ne adjunk Nobel-dijat, nem az eszeert szeressuk.

 

 

 

Előzmény: bigbabylon (73275)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!