Keresés

Részletes keresés

theow Creative Commons License 2004.10.25 0 0 1547
Én még a Kele vezetéknevet is el tudom képzelni olvasatként.
LvT Creative Commons License 2004.10.25 0 0 1546
Kedves -bodza-!

Csekk: Én Csek alakban találkoztam vele. Úgy vélem, hogy az a cseh népnév, ill egy ebből eredő szláv Čech ~ német Tschech családnév magyarosodása, vagy közvetlenül a -- szerintem ugyaninnen erededő -- n. Tscheck családnév átvétele.
Előzmény: -Bodza- (1543)
LvT Creative Commons License 2004.10.25 0 0 1545
Kedves iater!

Az anyakönyvi oldal másolatát megkaptam, de hallgatásom nem volt véletlen... :)) Én ebből a szempontból -- azaz régi folyóírások elolvasása tekintetében -- egy "szobatudós" vagyok, kevés praxissal. Ez meg az időm akadályozott.

Sok újat nem is tudok mondani, csak az azóta elhangzottakra reflektálni: a 6. oszlopban lévő Kecső olvasat logikus, és nem is olyan faramici, ha a hosszú "s" létésről nem feledkezünk el (én az olvasatodig bizony elfeledkeztem :((). Ez egyrészt megerősíti a szókezdő "K"-t, másrészt kizárka az "i"-t (mint "Kitka").

Pivovar #1514-hez: Arra az első oszlopbeli "Maj..." névre én is felfigyeltem, a majzik olvasatot elfogadhatónak tartom, tehát a "Ke..e/a"-ba visszacsempésződhat a "k". Ugyanakkor az 5. és 6. oszlopfejben szereplő "Patrinus" és "Matrina" szavak szerintem továbbra is megengedik a "t"+más betű olvasatot is. (A dolog tehát nem lett egyértelműbb.)
Előzmény: iater (1540)
LvT Creative Commons License 2004.10.25 0 0 1544
A következőkben megpróbálom, legalább egy kissé ledolgozni az almaradásomat... (De előre látom, nem fog menni.)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.25 0 0 1543
Sziasztok! Megtudtam, hogy ükapámék nevet változtattak. A Fenyvesi nevet vették fel, korábbi nevük a rokonok elmondása alapján Csekk. Vajon hogy írták ezt akkoriban? Hallott valaki ilyen névről? Hol, merre keressek róla valamit, mit tanácsoltok? Hálás köszönet minden segítségért!
Pivovar Creative Commons License 2004.10.24 0 0 1542

Ildikó:

 

Krajtsovits - elsőre szerbes hangzású a név, ami Vácon egyáltalán nem meglepő. Hogy mi a név eredete, arról sejtelmem sincs, lehet akár német ('Kreu(t)z' - kereszt, később 'elszerbesülve') vagy talán valóban szerb, a 'kraj' - vminek vége/határa (?)

Wiese - mező, rét, stb (ném.)

Rőmer - római, Rómából való (ném.)

 

Persze ezek csak (szokásom szerint) kósza tippek - és aligha segítenek a keresés földrajzi kiterjesztésében... 

Előzmény: kt.ildikó (1538)
Pivovar Creative Commons License 2004.10.24 0 0 1541
Nem is rossz tipp: úgy olvasom, hogy Majzik káplán írta azt a sort, a többit meg mintha nem - de a Majzik k-ja éppen olyan ronda, mint a Keke második k-ja! (már ha jól olvasom Majziknak, végül is van ilyen név...)
Előzmény: iater (1540)
iater Creative Commons License 2004.10.24 0 0 1540

Szia!

 

Sajnos nincs meg az előző oldal! :-(

Az első oszlopban van egyébként balról, hogy ki volt a cerebráló pap. Feltehetőleg az anyakönyvbe is ő vezette be. Ennyit tudtam még segíteni!

Üdv:

iater.

 

Így nincs ötleted se? :-(

Előzmény: Pivovar (1539)
Pivovar Creative Commons License 2004.10.24 0 0 1539
iater - nézegettem a küldeményt, és az a gyanúm, hogy az elemzendőt követő sorokat már más írta... Nincs meg az előző oldal?
Előzmény: iater (1526)
kt.ildikó Creative Commons License 2004.10.23 0 0 1538

 

 

        Kedves Mindenki!

                 Két név eredete érdekelne.Az egyik Krajtsovits Anasztázia 1816-ban ment férjhez /17 éves/  Kemény Jánoshoz.Ezt a váci anyakönyvben találtuk.Szülei valószínüleg Krajtsovits Mihály -Soós Anasztázia.Öt gyermek születését megtaláltuk,de Anasztáziájét nem.Honnan származhat ez a név?Nem volt túl gyakori.   A másik név Wiese Friederica Wilhelmina.1882-ben született /evangélikus/Ez az adat a házasságnál lett bejegyezve,de az nem hogy hol?Szülei Wiese Károly-Rőmer Emilia.Kérdés szintén,milyen név ez?

                 Közsönöm ha valaki válaszolni tudna.       Ildikó

Pivovar Creative Commons License 2004.10.22 0 0 1537
Erről már mintha többször is lett volna szó... pl. 1401
Előzmény: -Bodza- (1536)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.22 0 0 1536
Köszönöm! Nem semmi utat tett akkor meg a család, mert a Felvidéken éltek. Lehet tudni hozzávetőlegesen, hogy mikor alakultak ki a családnevek és miért mondjuk ma vezetéknévnek?
Előzmény: Pivovar (1535)
Pivovar Creative Commons License 2004.10.22 0 0 1535

Ha máshonnan nem, hát a Csehfalva nevű faluról, kaphatta a nevét, amely Temes megyében, fehértemplomi járásban volt, ma Szerbiában van (Češko Selo):

http://www.radixindex.com/cgi-bin/hn1913.cgi?place=csehfalva

Előzmény: -Bodza- (1534)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.22 0 0 1534

Sziasztok!

Dédanyám a Csehfalvi vezetéknevet viselte. Bárhol rákeresek, nagyon kevés találatot eredményez. Mit lehet tudni erről a névről? Tudna valaki segíteni?

Via Galvani Creative Commons License 2004.10.20 0 0 1533
Rég piszkál a magyarban viszonylag ritka "dz" hang és írás nevekben. A grúz nevekben gyakori. Volt egy (magyar) labdarúgó, Dzurják Csöpi. A szlovák miniszterelnök neve: Dzurinda (ez se túl szlávos): Mi itt a rejtély titka? 
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.20 0 0 1532
Köszönet mindenkinek!  Valamikor az 1800-as évek elején születhetett Sámuel rokonom, sajnos pontosabbat még nem tudok.
Kis Ádám Creative Commons License 2004.10.19 0 0 1531

A Sámuel-ügyben az is segít, ha megtudjuk, mi az adat forrása. Mivel a zsidók állami anyakönyvezése 1825-ben kezdődött meg, az ez előtt anyakönyvezett név tulajdonosa aligha lehetett zsidó.

 

Kis Ádám

Előzmény: -Bodza- (1528)
Tova Szilárd Creative Commons License 2004.10.19 0 0 1530
kun református család: az elsőszülött fiú minden generációban Sámuel lett
Előzmény: -Bodza- (1528)
vörösrébék Creative Commons License 2004.10.19 0 0 1529
Saját családfámból kiindulva, lehet az református is, főleg az erdélyi ref. magyarok adtak ilyen neveket, Sámuel, Mózes, Dávid, Izsák... tehát ószövettségi neveket.
Előzmény: -Bodza- (1528)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.19 0 0 1528

A segítségeteket szeretném kérni.

A Sámuel név az 1800-as években mennyire valószínű, hogy zsidó származásra utal?

szlomagy Creative Commons License 2004.10.19 0 0 1527
A családfám kutatásának további sikeres eredményében kérnék segitséget a Kochnyák családnév eredetéről illetve vélt származási területéről.Nagy segítség lenne mivel megakadtam.
iater Creative Commons License 2004.10.19 0 0 1526

Pivovar, LvT!

 

Csak érdeklődnék, megkaptátok-e az anyagot?

 

üdv:

iater.

-Bodza- Creative Commons License 2004.10.19 0 0 1525
Köszönöm szépen! Nagyon jó érzés ide látogatni, itt olyan segítőkész emberek vannak.
Előzmény: Pivovar (1524)
Pivovar Creative Commons License 2004.10.18 0 0 1524

Baráth - kedvenc aranybányánk, a Radix lapjain található "Sárga lapok 1891" adatai alapján a név viszonylag gyakori (legalábbis a kereskedők és iparosok között, mert ebben sem a földművesek, sem a grófok nincsenek benne):

http://www.radixindex.com/cgi-bin/ipvm.pl?surname=Barath+Barat

 

A Matáv tudakozó szerint országosan több, mint 500 van mind Baráth, mind Barát nevűből. Csak Budapesten 326 Baráth (és/vagy -né) bejegyzés van, Barát nevűből ugyanitt kevesebb, ha jól láttam, csak 68 - ezek alapján ma is viszonylag gyakori.

 

Német-angol nyelvterületen viszont előfordulnak a Barath, Baroth, Bareth, Baruth stb. nevek is, akár ezekből is magyarosíthatott egyik-másik Baráth (persze az is lehet, hogy ezek is magyar kivándoroltak nevei)

 

Előzmény: -Bodza- (1523)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.18 0 0 1523
Köszönöm szépen! Visszatérve egy kicsit a Baráth-ra. Mennyire számít/számított ez gyakori névnek?
Előzmény: Mezőbándi (1522)
Mezőbándi Creative Commons License 2004.10.18 0 0 1522
Monhatjuk, hogy az egyik amolyan ragadványnév, a másik meg származásra utal. Majdnem minden családnév így indult.

Birta. Ugyanaz mint Berta, Barta. Azaz Bertalan. Keresztnévből lett családnév. Volt valamikor egy Birta és a fiai "Birta" Péter, "Birta" József, stb. lettek.
Előzmény: -Bodza- (1520)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.18 0 0 1521
Még egyet hadd kérdezzek. Birtha, esetleg Birta. Hálás köszönet előre is!!
Előzmény: Mezőbándi (1519)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.18 0 0 1520

Jaj, nagyon szépen köszönöm. Akkor nagy valószínűséggel mindegyik ragadványnév? Mikor alakultak ki úgy általában a ragadványnevek?

Előzmény: Mezőbándi (1519)
Mezőbándi Creative Commons License 2004.10.18 0 0 1519
A Baráth névre két kézenfekvő válasz adódik.

1. "Szerzetes". Lehetett olyasvalaki, aki egyházi jobbágy volt. Pl. - hasamra ütve - a tihanyi apátság jobbágya. Szerzeteseket kiszolgáló, ellátó személy. Esetleg egy ex-szerzetes neve. (Ad absurdum egy roppant ájtatos/jóságos/szentéletű ember.)

2. "Barát". Társ, bajtárs, haver, stb. Valaki, aki barátságos.

Én az elsőre tippelek. Bár lehet még teljesen más eredete is.


Fenyvesi: valamelyik Fenyves településről, vagy településrészről származó ember.

Fenyves, Pozsony vm. (Felvidék)
Alsó- és Felsőfenyves, Sáros vm. (Felvidék)
Nyitrafenyves (Felvidék)
Biharfenyves (Erdély/Partium)


Előzmény: -Bodza- (1518)
-Bodza- Creative Commons License 2004.10.18 0 0 1518

Sziasztok!

A Baráth családnév eredete és jelentése érdekelne, tudna valaki segíteni? Esetleg még a Fenyvesi.

Fantasztikus a topic, most találtam rá, még nem tudtam végigolvasni, de folyamatban.

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!