Keresés

Részletes keresés

Matirko1 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10964

Neked is nagyon köszönöm, hogy segítesz!!! Sivóczky Mária édesanyja, Papi Erzsébet volt. Az Ő lányuk Sivóczki Mária hozzáment Liki Mihályhoz, majd az Ő lányuk, Liki Mária hozzáment a nagyapámhoz. VALAMILYEN!! Andráshoz. Nem-tudom-hogy-milyen-néven-született-Andráshoz!!! Ezt is ki tudnád/tok deríteni? Nagyon keresem az Ő házasságukat és a gyerekeiket is.  ((Bár, már azt sem tudom, hogy szabad-e itt ennyi konkrét nevet megadnom, mert mintha csak én írnék ilyen konkrétakat :) )

 

Előzmény: Skori 74 (10952)
Matirko1 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10963

És a dátumok és a szülők neve alapján, ez is találat!!! De akkor én, miért nem találtam rájuk?? Köszönöm!!

Előzmény: béva1 (10951)
Matirko1 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10962

Figyelj, ezt nem értem. Először is nagyon nagyon nagyon köszönöm a válaszodat!!!!!!!! Én már hetek óta keresem őket, végignéztem - regisztráltam - már valamennyi sanszos anyakönyvet, de nem találtam meg őket. Te pedig pár óra alatt rájuk bukkansz?! Ez hogy lehet? Légy szíves segíts, hogy hatékonyabb legyek!! Hogy találtadmeg őket?

 

Én beírtam a keresőbe a Liki nevet, majd a Liki Mihályt, de a dátumok azt mutatják, hogy nem ŐT találtam meg. Ugyanakkor átlapoztam a demecseri, leveleki, ófehértói anyakönyveket, és Sivóczky Veronikát, és Erzsébetet is megtaláltam, de pont azokat akik a kiindulási pontot adták, Liki M és S. Máriát, nem.

 

TE HOGY TALÁLTAD MEG ŐKET? ÉN MIT CSINÁLOK ROSSZUL???

Előzmény: béva1 (10950)
béva1 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10961

Bocs, kifelejtettem az előzőből, hogy az általam talált Leki(Liki) Mihály akár lehet a keresett személy is, de nem biztos. Elég nagy, 17 év a korkülönbség, - ha Ő volt a férj - de ettől még lehetett.

Előzmény: Matirko1 (10949)
duccio Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10960

*jegyzékébe

duccio Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10959

Nagyon komoly dolgot találtam. Dédnagypapa születésijének az ub-jegyzékekébe beleírták a fia halálának idejét...

skoumi Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10958

Az megvan, hogy hol és mikor halt meg?

 

 

Születését megtalálni:

Nagyszőlős kérdéses időszakából 1000-1100 oldalt kellene átnézned - ha valóban ott született/anyakönyvezték.

 

Na most tudomásom szerint a nagyszőlősi anyakönyvek csak Kárpátalján kutathatók.

Viszont kint kutatni nem egyszerű... sőt, mondhatnám azt is, hogy komoly kihívás - és attól függően, hol élsz, költségvonzata is tetemes lehet... (tapasztalat)

Előzmény: Törölt nick (10955)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10957

Szamitasaim szerint 1902-1907 kozott lehet...

Előzmény: duccio (10956)
duccio Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10956

Szia!

Körülbelül sem tudod behatárolni a születés idejét?

Előzmény: Törölt nick (10955)
Törölt nick Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10955

Sziasztok.

 

Felmenoim nyoman jarok, es erdekelne, hogy hogyan lehet nev alapjan halotti anyakonyvhoz jutni. Valami miatt a csaladban senki sem emlekszik apai nagyapam szuletesi idejere, de meg az o szulei nevere sem. Ha jol tudom, eredetileg Nagyszoloson (ma Vinograd) eltek, es nem talalok semmit. Ha valaki tud barmi tippel szolgalni, azt nagyon megkoszonnem. A halalozasi idopontra sem emlekszunk mar pontosan, olyan regen volt...

udmurtuguru Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10954
Skori 74 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10953

Bár halottit és házasságit is indexelünk egyenlőre csak a születésieket teszik közzé.

Előzmény: Matirko1 (10949)
Skori 74 Creative Commons License 2013.04.24 0 0 10952

Még nem találkoztam ezekkel a nevekkel, de feljegyeztem, ha van még más, mint amit az előttem szóló talált, jelzem. Egyébként a familyn található anyakönyvekből indexelünk, de van úgy, hogy bead egy-két 1930-as évekbeli halottit is. Ez nincs a neten, azért kérdeztem, hogy keres-e valaki ebből a faluból mert hátha nevére akadok. Sose leht tudni. vak tyúk is talál szemet.

Előzmény: Matirko1 (10949)
béva1 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 10951

Magyarországi 1895 előtti adatokból csak a születési van fenn, de az is sok név elírással, mint ezt már korábban is írtuk egy hasonló kérdésedre.  Leki  (Liki?) Mihály született: Levelek, 1843. július 16. apja: Leki(Liki) Mihály, anyja Josik Mária. S. Mária is megtalálható a demecseri születések között, de megint egy másik néven (Sihonszky). Szülők ugyanazok, mint a korábban írt házassági anyakönyvben.

Előzmény: Matirko1 (10949)
béva1 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 10950

Az általad keresett 1906-os házasságkötés fenn van a familysearchon! Ófehértó házasultak 1895-1910 között 229 oldal. A hölgy leánykori neve kicsit más,(Sihovszki) de biztos, hogy Ők azok.  Az oldalt csak akkor tudod megnézni, ha regisztráltál a FamilySearch oldalra.

Előzmény: Matirko1 (10949)
Matirko1 Creative Commons License 2013.04.23 0 0 10949

Én Ófehértón nagyon keresek egy Liki Mihályt és a feleségét Sivóczki Máriát az 1850-1905 között. Találkoztál az indexelés közben ezekkel a vezetéknevekkel? Netán pont velük? Ami fent van, azt már átnéztem. Sivóczki Mária később hozzáment Sepa Mihályhoz 1906 után.

Melyik időszakot indexelitek?

 

És jól látom, hogy CSAK a születési ak-ek vannak fent familysearch-on? Ugyanis ha pl. az esküvő helyszínére és kb. idejére szűrök, nincs találat. Ugyanezt tapasztalom a halál helyénél, és idejénél is. Én bénázok vagy valóban csak a születésiek vannak fen

Előzmény: Skori 74 (10937)
JPmiaou Creative Commons License 2013.04.23 0 0 10948

(Túl hamar megnyomódott az "elküldöm" gomb...)

A Radix-on található táblázat szerint Moson vármegyében a református vallás három helyen szerepelt a Dvorzsák-féle helységnévtárban: Horvát-Járfaluról és Nemesvölgyről a nemlétező reformátusok Rajkára illet templomba járjanak, a rajkai négy református vallású lakos pedig sehova sem járt templomba: http://kt.lib.pte.hu/cgi-bin/kt.cgi?konyvtar/kt03110501/0_0_1_pg_405.html

 

Illetve bocsánat, a táblázatban a "n/a" bejegyzések néhol nem-nullás református lakosságot jelölnek, de nincs velük felsorolva filiális helység: http://www.radixhub.com/radixhub/gazetteers/1877/moson.htm Összesen 20 ilyen helységet számoltam, de nem néztem meg mindegyiket, hogy hány ref. lakos volt. Mindenesetre az biztos, hogy Moson vármegyében igen kevés református lakott.

Előzmény: _321 (10945)
JPmiaou Creative Commons License 2013.04.23 0 0 10947

A Dvorzsák-féle helységnévtár (1877) szerint sem Darnón, sem Zselin nem számoltak össze református lakost, tehát aligha volt mit anyakönyvezni.

Előzmény: _321 (10945)
Prelleg Creative Commons License 2013.04.22 0 0 10946

Tisztelt _321!

A Kálniczky László féle könyv (Levéltárak Közös Keresője) szerint Darnózselin (Mosondarnó és Zseli), Kisbodakon, Héderváron és Mosonmagyaróváron nem volt református anyakönyvezés és filiaként sem szerepelnek (pontosabban mikrofilm nem készült róluk, ha léteznek is).  Érdekesebb Nagybodak helyzete, ahol a http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/ szerint ugyan nem létezett református anyakönyvezés, de Dunaszerdahely evangélikus (itt anyakönyvezték a nagybodakiakat is) matrikuláiban találhatóak szórvány református bejegyzések. Esetleg érdemes lenne utánanézni, hogy a felsorolt településeken nem történt-e hasonló.

Itt megtalálható a dunántúli református anyakönyvek felsorolása is (bár állítólag nem hibátlan): http://mikrofilm.uw.hu/

Előzmény: _321 (10945)
_321 Creative Commons License 2013.04.22 0 0 10945

Valaki esetleg? Sajnos továbbra sem találok listát, hogy hol anyakönyveztek református vallásúakat Mosondarnó és Zseli környékén... :(

Előzmény: _321 (10923)
duccio Creative Commons License 2013.04.20 0 0 10944

Tökéletesen asszociálsz! Igen, Végh István adataid keresem, tegnap óta annyit sikerült biztosra kiderítenem, hogy 1899-ban született.

Azt tudom, hogy a századforduló elején sok község leválás történt, így végig néztem az összes lehetséges "anyaközség" születésiét is, de nem találtam semmit, megpróbálom még egyszer, hátha nem vettem észre valamit.

Az, hogy milyen viszonyban volt a két öreg egymással, azt azért a hiányos információk is jól tükrözik. :)

Előzmény: skoumi (10943)
skoumi Creative Commons License 2013.04.20 0 0 10943

"Tömegneve (Kovács, Szabó, Kis, Nagy stb.) volt dédapádnak, vagy vmi ritkább? Utóbbi esetben talán lehet szűkíteni a kört..."

 

Megnézve az emlékművet, ill. ha asszociálok a falu vég(h)ére, akkor nem a ritkább nevek közül való... :) Persze csak ha helyes a tippem :)

Előzmény: skoumi (10942)
skoumi Creative Commons License 2013.04.20 0 0 10942

"Miért jelölte meg a szüleit ismeretlenként?"

 

Szerintem nem ő jelölte meg a szüleit ismeretlenként, ha a halottiban ezt találod, hanem aki bejelentette a halálesetet, nem tudta a halott szüleinek nevét. Ez elég sokszor előfordult.

Nem minden esetben állt rendelkezésre születési anyakönyvi kivonat a halálesetek bejegyzésénél.

Így fordulhat elő az is, hogy a születési hely sincsen megadva - nem volt ismert a bejelentő előtt.

 

Tömegneve (Kovács, Szabó, Kis, Nagy stb.) volt dédapádnak, vagy vmi ritkább? Utóbbi esetben talán lehet szűkíteni a kört...

Előzmény: duccio (10940)
kis várday Creative Commons License 2013.04.19 0 0 10941

Ki tudná nekem megmondani, mit jelent ez a rövidités:

Dr. sc. pol. ULTIMUS FAMILIAE 

duccio Creative Commons License 2013.04.19 0 0 10940

Akkor megpróbálok minél értelmesebben válaszolni a kérdéseidre, már ami tőlem telik.

Nos, valóban a dédnagypapa volt az, aki felköltözött ide Bács kiskun megyéből, talán Orgoványból vagy Bócsáról, de hallottam már Csengődöt is. Itt született három gyereke, akiket keresztény hit szerint meg is kereszteltek, ugyanakkor nagyon sanszos, hogy nem nősült meg, mert a dédnagymama mindenhol a lánykori nevét használta. Nevezetesen mindig arra kapott levelet, mindent úgy írt alá, és úgy is temették el, szóval minden hivatalos papírjában csak a lánykori neve szerepel. Különben nem foglalkoztak a társadalom elvárásaival, úgyhogy ez biztos nem befolyásolta Őket.

Nem éltek együtt túl sokáig, (8 év) egy rejtélyes baleset miatt (aknarobbanás, eltűnt pénz, stb.), amúgy a két öreg nem ápolt túl jó viszont egymással, elő, elő fordult, hogy a papa ruhái az utcán kötöttek ki... :) ;) És Ők még a családunk lightosabb ágát képviselik.

Igaz, hogy a falu vég(h)én laktak, de nem tanyavilágban, (még ma is megvan a házuk, mindig megállok előtte, ha arra járok). Arra felé nem volt jellemző a tanyasi élet, bár dédnagypapa nem bírta ki, és birkákat is tartott, nem is keveset.

Bennem is vannak kérdőjelek a dédnagypapát illetően, akkor most honnan is származik? Miért jelölte meg a szüleit ismeretlenként? Vajon hol tudnék mégis a nyomára bukkanni? 

Ha számít, akkor leírhatom, Vácszentlászlóiak voltak, és a dédnagypapa neve fel került a hősök emlékművére, a civil áldozatok közé.

Remélem, elég értelmesre sikeredett a válaszom.

Előzmény: milyennincs (10939)
milyennincs Creative Commons License 2013.04.19 0 0 10939

"Nincs házassági anyakönyv, mivel nem házasodtak össze."

Szia, ez a "nem házasodtak össze", mennyire alátámasztott? Így tartja a családi legenda (nagyszülő), vagy van olyan dokumentum a kezedben, amelyben kiderül (rá van írva), hogy a dédszülő párból bármelyik is "magánzó" volt.

Akkor még, ha nem vett el valakit egy ffi - azoktól az esetektől eltekintve, ha nem volt szabad, de ilyen volt pl. a katonai engedély hiánya is  - annak leginkább az volt az oka, hogy nem volt olyan vagyoni helyzetben, hogy eltarthatta volna a családját (ill. feleségét.) Ekkor a született gyermeket elismerték, s később törekedtek arra, hogy nőül vegye az anyát. Volt a nagyszülődnek testvére?

Az gondolom úgy van, hogy a dédnagymamád volt abba a faluba való. ( írod, falu és nem város.) Vallásuk azonos? Faluban laktak, vagy az adott falu környéki tanyavilágban? (a lakcím a dédnagymama születési ill. halottijából kiderül.. Utca van-e jelölve?)

Faluközösségben nem tipikus a "nem házasodtak össze", már csak amiatt sem, mert a lányos ház társadalmi megítélését ez jelentősen befolyásolta. (városi iparosoknál viszont gyakoribb) Sok kérdőjel van abban a tényállásban, amit eddig ismertettél.

"Akarsz róla beszélni?":)

 

Előzmény: duccio (10884)
milyennincs Creative Commons License 2013.04.18 0 0 10938

Egyszer korábban más kapcsán szóba jött, hogy milyen folyamat során vált a magyar nyelv használata elterjedtté Magyarországon a 'hivatalos' ügyek terén is, nem csak, mint köznyelv. A "nemzeti nyelv" használatának ilyentén 'kiszélesedése' az említetted polgárosodási folyamat kísérőjelensége volt. 

 

 

Előzmény: LvT (10935)
Skori 74 Creative Commons License 2013.04.18 0 0 10937

Ófehértó-t indexelünk.

 

19marcsi77 Creative Commons License 2013.04.18 0 0 10936

Erre rájöttem,mivel tudom,hogy 1731-ben született.Nagyon örülök,hogy segítettél,mivel így már tudom azt is,hogy Pozsonyból való.Ez az irat megvan a családnál eredetiben,amikor megláttam majdnem kiugrott a szivem.Nagyon ritka,hogy ilyen régi dolgok még meglegyenek.Az idősek szerint asztalos volt,de ezek szerint tévedtek.

 

Előzmény: LvT (10934)
LvT Creative Commons License 2013.04.18 0 0 10935

A névmagyarosítás a magyar polgári nemzetépítés egyik tünete. Ez a folyamat pedig korábban kezdődött meg, mint 1848. 1848 éppen amiatt (is) robbant, hogy ezt a folyamatot akadályozták, és addigra nagy feszültség halmozódott fel. Az első reformországgyűlés 1832-ben kezdődött, ennek a napirendjére már felkerültek nyelvi kérdések: ez azt is jelenti, hogy az igény korábban megjelent.

 

Érdemes beleolvasni Szentiványi Zoltán: Századunk névváltoztatásai (1895) c. művének előszavába. Ott a 10. oldalon található Ferenc császár 1815. április 13-i levele, amelyben éppen bizonyos engedélyezetlen névváltoztatásokat tett szóvá (köztük helyesírási jellegűeket és magyarosításokat is). Ez, és a követő rendeletek mutatják, hogy ekkortól kezd jelentőssé válni a probléma.

 

 

> Moson városban is él egy Szaltzer-család ekkoriban, ők tudtommal nem magyarosítanak

 

Szintén a fenti műben, a szótári részben (203. oldal) olvashatni, hogy 1889-ben a magyaróvári Szalczer Pál Ágoston névmagyarítását engedélyezték Sós-ra.

 

Előzmény: _321 (10929)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!