Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.24 0 0 4145

A pasztőrözöttbe kell kultúra (ált. valamelyik vajkultúra tejsavbacikkal), az óvatosan termizáltba elvileg még nem. Továbbá ez a helyzet a kalcium-kloriddal is, ha jól emlékszem... De megjegyzem, én eleddig még normális hőmérő hiányában se nem termizáltam, se nem pasztőröztem, biztosan fognak még tapasztaltabbak is válaszolni.

Előzmény: manettino (4144)
manettino Creative Commons License 2011.02.24 0 0 4144

Köszi az eddigi válaszokat. Olvasom a sajtkészítés.hu-t, a kézikönyvet, a fórumot. Egyet még szeretnék kérdezni, hogy ha gomolyát készítek pasztőrözött tejből, akkor kell bele kultúra? És mi a helyzet a termizált tejjel? Előre is köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.22 0 0 4143

(Hát én ezt elkezdtem töltögetni, de úgy a 19. kérdéstől fokozatosan kezdett eldurvulni, a végén azt mondtam, hogy oké, a hasraütéstől nem lesz jobb a statisztika, inkább nem küldöm be. :D Van, aki grammra méricskéli a napi rostbevitelt? És egy adag az mennyi? :D Behalok.)

Előzmény: zangel (4141)
zangel Creative Commons License 2011.02.21 0 0 4141

sziasztok

 

segítségeteket szeretném kérni szakdolgozatom megírásához. egy vegetáriánus kérdőívről lenne szó. ha esetleg nem fogyasztotok húst vagy csak vörös húst nem akkor légyszíves szánjatok rá 5 percet és töltsétek ki.

 

az alábbi linken lehet megnyitni:    https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dHNqbmExaTNBbEtSUVZqVzd2TllUX0E6MQ

 

köszönettel: Eszter

L.Myke Creative Commons License 2011.02.21 0 0 4140

Örülök, hogy tetszett a recept. Ha látsz benne fantáziát, akkor én is megcsinálom valamikor. :) Először is normál sajtot kellene. :D

 

genziana

 

Nagyon szép lett! Gratulálok hozzá! :)

Előzmény: elefada (4137)
genziana Creative Commons License 2011.02.21 0 0 4138

Ma reggel megkezdtem a sajtot, hát így néz ki.

És ha szabad ezt írnom, büszke vagyok magamra. Nagyon finom lett..

 

 

 

 

 

 

elefada Creative Commons License 2011.02.19 0 0 4137

Ömlesztett sajt.

 Hagyományon , népi  leleményességen alapuló ömlesztés, vegyszerek nélkül.(kivéve a szódabikarböna, de ez nem káros)

Ha a magad készítette túróból készíted, nyugodtan adhatod a  gyereknek.

Egy-két évvel ezelőtt találkoztam ezzel a leírással a neten, de túl műnek tartottam, nem kísérleteztem..

A télen elkezdtem kísérletezni a fagyóból kivett kecsketúróból, csak vízzel, sóval és szódabikarbónával. Első kettő szuper lett, harmadik, negyedik nem sikerült, feladtam.

Aztán  decemberben Csermajorban  tanultuk az ömlesztést.

Ömlesztősó hatására  a KAZEIN megömlik.

Leesett a tantusz. A  fagyóban nem csak spontán alvasztott túró volt, hanem 85  fokra felhevített tejböl is.

 70 felett már a savófehérje is kicsapódik, növelve a kihozatalt, de az nem ömlik meg, ezért a kudarc. Ezért nem alkalmas a bolti túró sem, mert ott a technológiában benne van a savófehérje kicsapatása.

Az idei terveimben szerepel  a kecske ömlesztett  sajt kidolgozása.

Én nem találkoztam még , nem is olvastam sehol kecske ömlesztett sajtról, de megcsináljuk , az tuti!

Édesanyád receptjét is ki fogom próbálni, ma már más szemmel látom.

Egyszer olvastam a neten a tojás lecitin tartalmáról. Azóta nem tartom műnek.

Gyárilag, vegyszerekkel, foszfát, vagy citrátsóval ömlesztenek.

 A tojásban természetes foszfát van!

Tehát tudtak valamit őseink, bár több ilyen  hagyományos  leírás kerülne elő

Előzmény: L.Myke (4136)
L.Myke Creative Commons License 2011.02.19 0 0 4136

Köszönöm! Utánaérdeklődöm. :)

 

Ehhez mit szóltok? Régen édesanyám ez alapján csinált sajtot. Mi lenne ennek a pontos megnevezése? Véleményetekre kíváncsi volnék.

 

Előzmény: tavaszváró68 (4134)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4135

Jaj de aranyosal :D (Persze nekem is vannak most aranyoskák :P)

Előzmény: genziana (4126)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4134

2. Ja! Hőmérő. Én az OMKER (Orvosi Műszerkereskedés) üzletében vettem, rozsdamentes, digitális bothőmérő, kb. 5000 ft. DE!! 600x leesett már és nem törik!!! Az üveghőmérők sem olcsók ebben a tartományban (0-100 fokig), és sajnos törnek.

Előzmény: L.Myke (4127)
krnemarika Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4133

Jól néznek ki! Biztosan finomak is.

 

Előzmény: genziana (4125)
krnemarika Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4132

Minta nélküli nejlonfüggöny. A tül egy kicsit keményebb, de az is használható.

Előzmény: L.Myke (4127)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4130

1. Próbáld ki a szúgyoghálót! Tök jó! Az a fajta, ami többféle méretben kapható, öntapadós ragasztócsíkot is adnak hozzá. Ez puha, hajlékony és nem szöszöl.

Előzmény: L.Myke (4127)
faqkac Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4129

Hőmérőt?

Innen!   http://www.lombik.hu/

Előzmény: L.Myke (4127)
L.Myke Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4127

Megérkeztem Mosonmagyaróvárról. :) Vettem oltót, kultúrát. Nagyon készségesen fogadtak. Örültek, hogy újabb sajtkészítőt üdvözölhettek. Hamarosan minden összeáll. Pár kérdésem még lesz.

1.: Sajtkendő helyett jó a pelenka?

2.: Hőmérőt honnan tudok szerezni? Interneten láttam eladót, de jobb szeretném ha személyesen tudnám megvenni.

 

Egyelőre ennyi.

 

Üdv. Mindenkinek. :)

genziana Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4126

 

Ők pedig a cumisaim, akik nem értik, hogy miért is kellene nekik modellt állni...

genziana Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4125

 

Na amúgy Drága barátnőm átállította a fényképezőt, 7 megán volt, most levettük 1 megára.

Az első képen hát remélem, hogy meg tudom érlelni, már egy hetes sajtika, kultúráztam..

A második, tegnap este vettem ki a sófürdőből, de most rá is cuppanunk...

genziana Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4124

Nem mentségül írom, de azért is tettem bele oltót, mert legutoljára simán kinn volt a konyhába, és már büdi volt, de nem akart "túró" lenni belőle. Bár az Holstein volt, ez meg magyartarka tej. És az tény, hogy a Holstein teje vizessebb, legalább is úgy tudom.

Amúgy délután három körül tettem bele az oltót, és másnap délelőtt 11 kor jutottam el odáig, hogy elkezdtem melegíteni.

Remélem lesz még tejcim, de tutira nem fogom oltózni...

 

Amúgy nagyon köszönöm a palacsintát, csak úgy nyeldesek, mert szinte érzem az ízét.....

Előzmény: elefada (4118)
elefada Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4123

Probiutikusat ismerem.

Mikor nem tudtam a 38-40 fokot folyamatosan tartani, nekem is előfordult, hogy nem volt kellően májas, és savanyubb volt a kelleténél.

Ma már ezen a höfokon tartva a 42 fokon beoltott tejet(2*annyi kultúra, mint a sajthoz), 6 óra után hűtöm, tökéletes.

Kimaradt: oltás elött 10-15 perc forrpont közelében keverés.

Más a baktériumflóra, elsőben van széndioxid termelö is.

Előzmény: Törölt nick (4120)
elefada Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4122

Igazad van, mentségem, 2 hónappal ezelött mást hirdettek (  Presure Brun tejoltó), s most nem ellenőriztem.

Itt a bizonyíték.      http://www.sajtkeszites.hu/forum-tema/2010/01/07/oltoanyag-es-kultura-beszerzes-kezdetek-kezdeten

Hamar váltottak, meglehet pont a reakcióm hatására.:-)

Azért a listán maradt a sajtkultúra, a sajátos technikáját is átírták. Nekem kezdőként nem jött össze.

Ma már tudom, a baciősszetétele alapján egy kemény, vagy félkemény sajtot lehetne kihozni belöle, de.. ezt érlelni kell...s a  keménysajt nem a kecsketej világa, szerintem... s aki  nem csak egyszer, egyszer sajtol, annak ez drága is.

 ..

Előzmény: Törölt nick (4121)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4121

CHY-MAX Plus a neve, elvileg ugyanannak kell lennie, különben törvénytelen... Más kérdés, hogy sokkal-sokkal drágább.

Előzmény: elefada (4119)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.18 0 0 4120

Ki az, aki próbálta már a mosonmagyaróvári intézet probiotikus és sima joghurtkultúráját is kecsketejjel? Szeretném tudni, hogy a tapasztalataim helyesek-e. Szóval a sima joghurt nekem jobban ízlett - bár nyilván ízlés kérdése -, általában nagyon hasonlított a Danone natúr joghurtra állagban és ízben is, talán egy kicsit kevésbé tört májasan. A probiotikus joghurt esetében bárhogyan bűvészkedtem a hőmérséklettel, mindig sokkal savasabb lett, és az állaga még kevésbé májas. Amúgy finom volt az is, de elég savanyú, igazából két teljesen különböző tejterméknek mondanám őket.

 

(Továbbá azt tapasztaltam, hogy ezekkel kultúrázva a sajtot a probiotikussal mindig kis lyukas sajt lett, mintha épp kezdene kólisodni, de szabályos kerek lyukakkal és némi vastagabb sajtanyaggal közöttük, szerintem talán az eltérő flóra lehet az oka, mintsem kóli. A sima joghurttal pedig többnyire viszonylag egynemű, nagyon kevés lyukú, jól olvadó sajt lett, a tej pasztörizálása nélkül is.)

elefada Creative Commons License 2011.02.17 0 1 4119

http://www.sajtkeszites.hu/forum-tema/2010/01/07/oltoanyag-es-kultura-beszerzes-kezdetek-kezdeten

Nem, nem ugyanaz, olvasd végig a hozzászolásokat.

Merúlj el egy kicsit az oldalon. Ne hagyd ki a kézikönyvet sem, sokat tanulhatsz belőle.

Szárítani lehet ventilátorral, de simán a nem párás helyiségben is, hamar megszárad.

Érlelés: bor mellett nem.

Előzmény: manettino (4110)
elefada Creative Commons License 2011.02.17 0 0 4118

Hát ...igen . Elöbb gondolkodni.....

 

1. igaz!

2. nagyon igaz! Ez menthető lett volna két féle módon. feltéve, hogy ha hagytál neki időt kisavanyodni,

Javaslom egyébként,  mindíg kostold meg, elég savanyú-e.

1.Tehát, ha kisavanyodott, de a sok oltó miatt kemény (erősebb volt az oltóhatás, mint a savhatás), tejszinnel sóval lazítva, átgyurva kenhető krémsajtot kapsz, ha nem melegíted ki.

2.Ha kimelegítetted: pici só, víz, szodabikarbona, összekeverés, vízgőz fölött felolvasztás, s máris kész az ömlesztett sajtod,

Kár volt kidobni.

 

"Szó szerint ízetlen," akkor nem a fentiek érvényesek.

Beoltás kimelegítés között mennyi idő telt el?

Kárpótlás:maradt a vacsiból. küldöm!

 

 

Előzmény: genziana (4113)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.17 0 0 4117

Sajnos nekem nincs hozzá helyem, beteszem a hűtőbe. :) (Amúgy én kecsketejjel dolgozom, egy kicsit nagyobb szívás.) Azon vagyok, hogy szigeteljem, újravakoljam, vízhatlanítsam a raktár alatti pincét, ahol nyáron 18-19 fok van, pont ideális volna, de a vakoláshoz való alapanyag pénzbe kerül.

Előzmény: manettino (4114)
elefada Creative Commons License 2011.02.17 0 0 4115

:-))))))))))))))

Előzmény: Kriszta721 (4112)
manettino Creative Commons License 2011.02.17 0 0 4114

Köszi a válaszokat. Igen tehéntejből készülne. Te hol érleled a sajtjaidat? Mert mást nem tudok, ahol megfelelően hideg, de magas páratartalom lenne.

Előzmény: Törölt nick (4111)
genziana Creative Commons License 2011.02.17 0 0 4113

Hát ez kutyakaja.

Nagyon rossz lett. Mondjuk utánna gondolkodtam, hogy

1. nem is kellett volna bele oltó, tehéntej, meleg konyha

2. ha már tettem is bele, akkor sem kellett volna a 4 literhez a 6 csepp oltó

 

Szó szerint ízetlen, állagtalan, valami.

Pedig egy kis túrós palacsinára vágytam....

 

Na most mérges vagyok....

Előzmény: genziana (4109)
Kriszta721 Creative Commons License 2011.02.17 0 0 4112

Szeretnél cumiztatni?

Előzmény: elefada (4108)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.17 0 0 4111

Szerintem ezt az elsőt a mosonmagyaróvári intézettől kérdezd, akár e-mailben... Elvileg ugyanannak kell lennie, csak kérdés, van-e joguk kisebb kiszerelést előállítani?

 

A sózás után én megtörlöm, felitatom a felesleges víz nagy részét papírtörlővel. Mindet úgysem lehet, de víztől csöpögve nem teszem vissza a hűtőbe.

 

A borospincével az a gond, hogy rendszerint sok a levegőben a mikroba és gombaspóra, amik megtelepednek a sajton, hiszen az nagyon jó táptalaj nekik. A sajtospincében vagy sajtkultúra szaporítóanyaga terjeng, vagy semmi. Amúgy gondolom, akkor ez tehéntejből lesz, ugye?

Előzmény: manettino (4110)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!