Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

csalitos 2013.10.27 Creative Commons License 92040

Hát mondom én mégegyszer, marhára idegesítő vagy. A lovak, az angyalok, aztán a hlf, na meg a segítség. Van még amire készüljek?

Minden jót.

Józsipapa (a komolytalan)

Előzmény: szilvakukc (92027)
kökénybandi 2013.10.27 Creative Commons License 92039

Kökénypálesz.(2012 november edition)
A technológiai hibákat majd javítják gyakorlottabb topictársak. (Előre isköszönet érte!)

Vadászni mostanában kell rá, főleg ott, ahol már volt fagy.
Ketten 6-8 óra alatt szedtünk kb. 18 kg-ot.
Tehát szedése "női munka"!

Lehetőleg szár nélkül szedjük, vagy mosásnál távolítsuk el. Vagyis mossuk meg lehetőleg folyóvízbe,
hogy az esetleges szennyeződéseket eltávolítsuk.

Aprítás, magozás. Én mindenhez mezei festékkeverő szárat használok egy fordulaszabályozós fúrógéppel.
Nem töri semminek (cseresznye, barack) a magját, szinte tisztára koptatja.
Megfelelő fordulaton (no, ezt ki kell tapasztalni) még fröcsögni se nagyon fog. Csak kicsit. Viszont az biztos! :)
Így elég idő és energiaigényes a dolog, de jól működik.

Vizet azt adtam hozzá bőven (sajnos szimpla falú a főzőm, ezért is) a 18 kg-hoz kb. 18-20 litert.
Víz nélkül biztosan nem cefrézhető.
Nekem a leégés elkerülése miatt is egy kicsit hígabbra kell csinálnom a cefrét.

Vessetek a mókusok elé, de raktam bele 60 dkg. kaposvári napfényt és 60dkg mézet, ezt majd lehet számolgatni a kihozatalnál.
Kötelezően  fajélesztőt (ezt erősen ajánlom mindenkinek) és dupla mennyiségű pektinbontót kapott még.
Savazni én nem savazok, mert kiforrás után (hőmérséklet függően 6-8-10 nap) lefőzöm a cefrét, aki nem tudja időben, az azért mérje le a ph értékét
és állítsa be, az itt már sokszor javasoltak szerint.
Végeredményül lett 1,7 liter 50%-os érdekes, karakteres pálinka, vagyis nem túl sok lehet a gyümölcs saját kihozatala.
Olyan 0,5 liter/18 kg gyümölcsre saccolom, de majd kijavítanak az öregek, ha rosszul számolom.

csalitos 2013.10.27 Creative Commons License 92038

Köszike! :-)) De állampolgári jogom (néha) nékem is tévedni.... vagy nam mondani igazat. De ez tényleg igaz. Én csak tolmácsoltam.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: hevezoli64 (92029)
deszegregator 2013.10.27 Creative Commons License 92037

Elnezest ha sértő volt a hangnem, nem neked szólt,hanem a témának! SM leírta a lényeget.

Előzmény: Csak Gábor (92035)
öregrobi 2013.10.27 Creative Commons License 92036

Amúgy meg bocsi, de hat az új főzésű körtelé! :D Még kicsit karcos , de mire megérne úgyis elfogy! :D

'Egs!!!

Csak Gábor 2013.10.27 Creative Commons License 92035

Nemigazán értem a hangvétel stílusát!

Örülök neki, ha te ennyire tapasztalt és profi vagy, ellenben én csak sokat olvastam és igyekszem mindenre kiterjedően informálódni. 

Ha ezzel megsértettelek téged vagy bárkit akkor elnézést kérek érte!

Mea maxima culpa!

Előzmény: deszegregator (92032)
öregrobi 2013.10.27 Creative Commons License 92034

annyi itt a pH, hogy már lassan nem is hp! :D :D

Csak Gábor 2013.10.27 Creative Commons License 92033

Köszönöm korrekt és megtiszetelő válaszod.

Így már értem, de közben megmértem a pálinkáimat és mint 6os ph-n van így akkor nincs baj, azért egy gyantás szűrőt megcsinálok a jövőben biztos ami biztos alapon.

Nagyon sokat olvastam atémában, de a pálinkában igen csak kezdőnek számítok, bár igyekszem mindent nagyon jól és precízen csinálni.

Előzmény: snapszmester (92031)
deszegregator 2013.10.27 Creative Commons License 92032

Szöget ütöttél a fejembe!...Hogy ezzel én eddig nem foglalkoztam azt szinte szégyellem! Hogy lehetek ilyen önző, öntelt, hogy csak a minőség , és a mennyiség, szeszfok érdekelt a pálinkából... mea cupla... Nem tudom.

Előzmény: Csak Gábor (92017)
snapszmester 2013.10.27 Creative Commons License 92031

Rendben, akkor nem az olvasással van gond hanem a szakmai résszel.

Az ecetsavval foglalkoztam mert az megy át a pálinkába. A többi pH csökkentő sav a cefrében marad.

Ha az ecetsavon kívűl azokat is megkötöd a meszezéssel akkor lesz rossz a pálinkád.

Tehát savas cefréből nem kell hogy savas legyen a pálinka csak ha ecetsavas volt.

Előzmény: Csak Gábor (92030)
Csak Gábor 2013.10.27 Creative Commons License 92030

Kedves Mester!

Olvastam mostmár nagyjából ötödjére, de továbbra sem jön ki nekem sehogy. Lehet, hogy én nem tanultam meg kellőképpen olvasni, vagy értelmezni, de számomra továbbra sem egészen egyértelmü.

A hozzászólásodban te az ecetsavra kínálsz megoldást lényegében, én viszont egy hibátlan, ám savas kémhatásu cefréről beszélek.

Mivel ahogy kivettem az hozzászólásokból az ideális kémhatás a pálinkának inkább a semleges felé közelít, ezért bátorkodtam itt értetlenkedni kicsit, hisz szeretném elérni én is azt, ami az ideális lenne.

A másik fórumon kezdtem és igencsak kiváló whisky-t tudok főzni, így ha lehet a legjobb általam elérhető minőséget szeretném elérni pálinka terén is.

Kérlek, magyarázd el nekem ezt a dolgot, hogy ha cefrém főzéskor 3as kémhatású akkor mit tegyek, hogy a végpárlatom viszont idális ph val rendelkezzen, megfogom csinálni ha elmagyarázod nekem.

A pálinkát 2x főzöm, nem thumperrel,tehát  hagyományos módon.

Köszönöm megtisztelő válaszod!

Előzmény: snapszmester (92002)
hevezoli64 2013.10.27 Creative Commons License 92029

Tisztelt Józsipapa!

Magam nevében köszönöm egy olvasás alapján szavahihető ember munkáját  (TE), hogy a fórumon olvasható "kételyt ébresztő" témák letisztázásához időt szakítottál.

Üdv.

Előzmény: csalitos (92003)
pálinkaüst 2013.10.27 Creative Commons License 92028

Saját célra szabad otthon sört is főzni, évi ezer liter a határ, ha jól emlékszem. Lepárolni tényleg nem volna szabad.

Előzmény: gombászok (92006)
szilvakukc 2013.10.27 Creative Commons License 92027

Jézus üldögél, kergetik arra a zsidók a megesett asszonyt, és kővel hajigálják. Azt mondja Jézus: Az dobja rá az első követ, aki bűntelen közületek. Erre mindenki abbahagyja, eccő csak repül egy nagy kő, fejbetalálja az asszonyt, az összeesik, és meghal. Jézus hátrafordul: Anyám, te néha marhára idegesítő tudsz lenni!:DDD

Csak segíteni akartam, mert ezeknek hiába mondod csodálkozó arccal, hogy: Ja!!?? Az 50 liter pálinka, meg az 50hlf, az nem ugyanaz?? Akkor bocs! Vissza az egész!

Legfeljebb megbocsátó mosollyal a bajuszuk alatt írják meg a jegyzőkönyvet.:))

Előzmény: csalitos (92014)
snapszmester 2013.10.27 Creative Commons License 92026

Van és álltalában iható, sőt.

Előzmény: enaa (92024)
snapszmester 2013.10.27 Creative Commons License 92025

Ha teljesen semleges volt a gyantád akkor rezes volt a pálinkád. A gyanta csak akkor módosít ha van mit kicserélni. Ezért tartjuk. Nem fikció csak a következtetés nem teljes.

Előzmény: elek81 (92015)
enaa 2013.10.27 Creative Commons License 92024

van valakinek tapasztalata torkoly fozesrol ?Tavaj foztem de majdnem ihatatlan volt 

snapszmester 2013.10.27 Creative Commons License 92023

Dehogy olvastad, vagy az értő olvasás nem megy. Pont a meszezésről tettem be anyagot és pont az ellenkezöjét állítom. Fuss neki még egyszer.

Előzmény: Csak Gábor (92021)
Hurkafej 2013.10.27 Creative Commons License 92022

Nem, a cefre beállított savtartalma nem módosít ezen, az én értelmezésem szerint, az olvasottak alapján. Van aki rendesen 3-ra besavazott cefréből főz 7-es pH-jú pálinkát, az a jó amikor nem kell semmi plusz hozzá,

Előzmény: Csak Gábor (92021)
Csak Gábor 2013.10.27 Creative Commons License 92021

Köszönöm válaszod!

Olvastam én , de akkor az a végső konklúzió, hogy a főzéskor állítsam be a cefre ph ját mondjuk 6-7 re és akkor príma lesz a végpárlatom? A kész terméket pedig maximum gyantával tudom kezelni és ennyi?

Ha mikor felrakom acefrét akkor beláálíton némi mésszel a ph-t és úgy főzőm akkor az úgy lesz a tökéletes?

Mert ugye erjedéskor 3 max 3.5 es a cefre.

Előzmény: Hurkafej (92020)
Hurkafej 2013.10.27 Creative Commons License 92020

Az előző 3-4 oldal óta volt erről szó. 7 körül a legsimább a pálinka.

Gyantaszűrő feljebbviszi, vagy a kihigítást lúgos vízzel végezd, de snapszmester leírta, hogy nem utólag kellene lúgosítani, hanem már a cefrézésnél odafigyelni. Itt.

Előzmény: Csak Gábor (92017)
TINTUS 2013.10.27 Creative Commons License 92019

Mégis csak a főző valamely része nem volt tiszta.

Előzmény: Juhász Tamás88 (92009)
Csak Gábor 2013.10.27 Creative Commons License 92017

Tiszteletem mindenkinek!

Kerestem, visszaolvastam, de nem találom a választ, így megkérdezem hátha valaki válaszolni tud rá.

-A végpárlatunk milyen ph értéken a legjobb? 

-Ha eltérő az adott értéktől a párlat akkor mivel visszük a kívánt értékre hogy az ízt ne kölcsönözzön neki?

csalitos 2013.10.27 Creative Commons License 92016

Ezt speciel nem kérdeztem meg. Mostanában nem is fogom, mert meg vagyok fenyegetve, nem merek visszamenni. De talán kivédhető úgy, hogy azt mondom, hogy főztem 36hlf-ot tavaly, az idén szintén 34 litert, és abbál már megittunk 1 litert. Neki kell bizonyítani, hogy nem igaz az állitásom. Azt meg kötve híszem, hogy bizonyitani tudja. A varázsige, hogy évente. Rogassz rá egy címkét, hogy mikor főzted. Ellenőrizni téged csak akkor fognak, ha valaki feljelent.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: jatti1 (92011)
elek81 2013.10.27 Creative Commons License 92015

Sziasztok!

Én is hozzátenném a saját tapasztalatomat a ph kérdéskõrhöz. Tegnap átengedtem a szílvapáleszemet a gyantaszűrőn. A művelet előtt 5,2-es,utána pedig 6-os ph-t mértem. Eszerint valóban javul a pálesz ph-ja ioncserélő gyantán átengedve.

Remélem ezt majd más is alátámasztja és nem marad fikció.

Jó nedűt.

csalitos 2013.10.27 Creative Commons License 92014

Te aztán tökélyre vitted az idegesités technológiáját. A jogszabályban sehol nem találom a 43hlf-ot. Kersd meg a 64§ (3) a) valamint a 64§ (6) pontját. Néked abból hogyan lett 43 hlf?

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: szilvakukc (92012)
Feriba51 2013.10.27 Creative Commons License 92013

"A kérdésem az lenne hogy esetleg nem-e keletkezhet ez a hiba az alszesz túl gyors fűtéséből esetleg túlfűtéséből?"

Erre a kérdésre nagyon azt mondom, hogy nem keletkezhet e miatt hiba. Azért mondom, mert egy ismerősöm nagyon fűt a finomításnál is. Én csak ámulok, amikor látom. 30 liter alszeszt 1,5 óra alatt nyom le felfűtéssel együtt. Ez alatt lejön kb. 7 liter 60 fokos és még 2 liter fölötti utópárlat. Le fogom egyszer fényképezni, hogyan priccol ki a 10 miliméteres hűtőcsőből a párlat. A végtermék nem langyos, hanem határozottan meleg!!!!! A csogásnál látszik kis párolgás is a levegőben. Így is, ha nem vigyáz és ha 50 fok körül leáll a középpárlattal, túl alkoholos lesz a pálinkája. Ezért le kell menjen 35-40 fokig. Ekkor már nem karcos a végtermék.    (????????????)

Valósággal nyomás alatt dolgozik, de nem értem, nem tudom megmagyarázni. Annyi bizonyos, nem merek a közelébe menni, hisz szerintem komoly nyomáson dolgozik.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Juhász Tamás88 (92009)
szilvakukc 2013.10.27 Creative Commons License 92012

De gyűjtögetheted. Egyébként nem 50, csak 43hlf-ot.

Előzmény: jatti1 (92011)
jatti1 2013.10.27 Creative Commons License 92011

Engem ez a mondat fogott meg:

"Mennyit birtokolhatsz? 50 hlf"

Tehát nem gyüjtögethetem az éves főzéseimet? Vagy egyszerűen csak túlreagálom? 

Speciel nem érint a dolog, mert ekkora mennyiségem megközelítőleg sincs. Meg Rejtő után szabadon: ennyi pálinka nem is létezik, mondjatok csak 5 litert. :)

jatti

jatti1 2013.10.27 Creative Commons License 92010

Köszönöm! Ezek szerint tényleg sok az 5 cm szélesség, amire gondoltam. 

jatti

Előzmény: zuzu6612 (92008)
Juhász Tamás88 2013.10.27 Creative Commons License 92009

Pálinkás jó reggelt minmdenkinek! :)

A történetem ott kezdődne hogy vásároltam egy 50l-es inox söröshordót amit csak alszesz finomítására használnék! Kisebb átalakításokkal meg is született a remekmű, de a próbafőzést közel sem mondanám  sikeresnek, mert a lefőtt párlat jobban hasonlít a mosogatólére mint a fionomítás előtt! Koszos és apró fekete szemcsékkel van tele! A csöveket és a hűtőt is ellenőriztem tiszta volt minden és az üstben (hordóban) sem találtam semmi szennyeződést! 

A kérdésem az lenne hogy esetleg nem-e keletkezhet ez a hiba az alszesz túl gyors fűtéséből esetleg túlfűtéséből?

Ha bármi válasszal, tanáccsal tudtok szolgálni azt előre is köszönöm!

További szép napot kívánok mindenkinek!

zuzu6612 2013.10.27 Creative Commons License 92008

Szélesség 2,5, mélység 4 cm. Az üst 80 literes.

Előzmény: jatti1 (92000)
gombászok 2013.10.27 Creative Commons License 92007

Öregem, jól kitaláltad, gratulálok!

Előzmény: öregrobi (92005)
gombászok 2013.10.27 Creative Commons License 92006

Létezik ám sörpárlat, Tanár úr biztos jól láttad!

Én vagy 10 éve ittam is, igaz azt a labanc sógorok csinálták. Ajándékba kaptam.

Határozottan érezhető volt a sörre jellemző ízvilág. Nem whisky, nem pálinka, nem vodka, nem volt rossz.

Leginkább az almapálinka és a calvados eljáráshoz hasonlíthatnám (gabonapárlat/almapálinka - sörpárlat/calvados)

Biztos lesz, aki majd ezt is kipróbálja, elvégre 5-6% az alkoholtartalma, jó deflegmációval van mit kinyerni.

Csak ugye: a házi sörfőzés bejelentésköteles a NAV felé, lepárlása meg már illegális. Csak óvatosan vele.

Előzmény: schlumbergerrrr (91995)
öregrobi 2013.10.27 Creative Commons License 92005

Tisztelt Uraim(és pálinkabarát Hölgyek)!

Régóta olvasója vagyok a nagyérdemű társaságnak.Sok hasznos tapasztalatra tettem szert, amiért külön köszönet.

Múltkorjában olvastam a kifőtt cefre elhelyezésének gondjáról.Mivel kertes házban lakom, komposztot is készítek,és adja magát hogy a "mutymuruttynak"ott a legjobb helye.Mint írták itt előttem, a savas kémhatás nem jó a komposztnak,tehát közömbösíteni kell.Mivel a cefréző üstöm fatüzelésű,a keletkezett hamu kiválóan alkalmas a semlegesítésre.Kipróbáltam, a kihűlt cefrével heves reakcióba kezd a fahamu.Bár pH-t nem mértem de a kiőntésre rendszeresített cinkannát nem marta meg.

Üdv: Robi

gombászok 2013.10.27 Creative Commons License 92004

Kedves Józsipapa!

Hasbaakasztottál az írásoddal!

Megyek, újra átnézem a törvényt!

Szavahihetőségedet eszemben sincs kétségbevonni!

Én is olvastam már, hogy valaki kapott engedélyt, ha jól emlékszem, meg is kértem, ugyan küldené már el_azóta is küldi.

csalitos 2013.10.26 Creative Commons License 92003

Hello Mindenkinek.

Nem is olyan régen fellángolt a vita főző házilagos készítéséről. Személyesen felkerestem régi kollégámat a Jövedéki Osztályon. Egyszer már ez űgyben voltam nála és elmondta az állásfoglalásukat. Mikor előadtam a kérésem, hogy a főző gyártásával kapcsolatos dolgokról érdeklődöm, vett egy mély lavegőt és a kezembe nyomott egy A4-est, meg egy golyóstollat a következő megjegyzés hozzáfűzésével. "Írj le mindent, mert ez űgyben még egyszer nem szeretnélek itt látni, mert ha jól emlékszem, már néked elmondtam, sőt mi több, még engedélyt is kaptál". Ugyanis, akkor kiprovokáltam egy engedélyt, mit meg is kaptam. Egy A4-es nagy bölek betűkkel ráírva, hogy ENGEDÉLY.
   Nagyon röviden, csak a kérdések és válaszok:
       1. Kell e engedély a magánfőzőnek, ha saját részre készit lepárlót?
                 - Nem kell. 100l-nél nem lehet nagyobb.
     2. Kell e igazolni az esetleges ellenőrzéskor az eredetet, és vizsgálja e a bíztonságot?
        - Nem kell. Nem vizsgálja. Ez egyéni felelőség.
     3. Van aki állitja, hogy tud olyanról, hogy valaki kapott a NAV-tól hivatalos engedélyt, van ilyen?
         - Nincs, magánfőzőnek nem is lehet. Az iparszerű gyártás az más kérdés. Annak kell, hogy legyen. (Iparos, aki ebből él, eladja és adózik.) Ez abból a félreértésből adódik, hogy a beérkező ügydaraboknam minden egyes darabja érkeztető számmal van ellátva és iktatva van. Minden űgydarabra választ kell adni, vagy intézkedni kell. Az ilyen űgyekre adott válasz az, hogy leírjuk az idevonatkozó paragrafusokat és felhívjuk a figyelmet a törvények betartására. Lehet, hogy ezt gondolják engedélyezésnek, pedig ebben az űgyiratban egy fikarcnyi utalás sincs az engedélyezés tényére. Hozzánk is érkezett egypár kérvény.
     4. Lehetséges, hogy vidékenként másként értelmezik ezt a jogszabájt?
        - Ez teljes képtelenség, az állásfoglalás minden régóban ez.
     5. Közúti ellenőrzéskor találnak nálam pálinkát. Mi történik akkor?
        - Semmi. Mennyit birtokolhatsz? 50 hlf. Ha ennél több, az után már adózó, és azt már tudod igazolni. Ha nem, hát akkor itt a gubanc. Egyébként, pálinkából a kereskedelmi mennyiség az 10 liter.
     6. Ha versenyre viszed, miért kell az engedély?
        - Nekünk nem kell, az a szervezők kérik.
   Ha esetleg szavahihetőségem valaki kétségbe vonja, úgy vegye a fáradságot, és menjen el a területileg illetékes NAV-hoz, és személyesen érdeklődjön. De ne a portást kérdezze, mert az hajlandó elmondani a törvényi előírásokat egy kicsit átírva.
   Minden jót.
   Józsipapa

snapszmester 2013.10.26 Creative Commons License 92002

Túl sok szó esett a pálinka pH-járól.

Megfordítanám a gondolatmenetet.

A jó pálinka pH-ja lehet hogy nem nagyon savas.

De lugosítással nem lehet jó pálinkát csinálni. Úgy kell cefrézni és főzni hogy a pH a megfelelő tartományban legyen.

Az ecetes cefréből savas lesz a pálinka, de ha az ecetes cefrét túlzottan sok mésszel kezelitek és lúgos lesz akkor a pálinka hibás lesz.

Idézet a Sólyom könyvből:

A pálinkában meglevő ecetsav csökkentésére kétféle módszert ismertetünk:

a) Az alszeszt vagy a kész pálinkát kalcium-karbonáttal kezeljük, miközben kalcium-acetát képződik. A reakcióegyenlet alapján 1 g kalcium-karbonát 1,2 g ecetsavat közömbösít.

A kezeléskor a számított mennyiségű kalcium-karbonátot kevés pálinkával elkeverjük, míg egy erősen opálos oldatot nem kapunk, majd ezt hozzáadjuk a teljes pálinka mennyiségéhez, jól összekeverjük. Állás közben a tartály alján fehér üledék keletkezik, amely szűréssel eltávolítható. A kezelés eredményeként a pálinka kellemetlen ecetsavas jellege megszűnik. Nem szabad a teljes savmennyiséget lekötni, mert az a pálinka fád jellegéhez vezet

Előzmény: otifoti (91983)
snapszmester 2013.10.26 Creative Commons License 92001

Tisztelt Uraim!

Heves vita volt nem régen a keverés nem keverés témában. A saját véleményem is az volt hogy keverni.

Miriuta maci topiktársunk almájáról volt szó aki nem kevert. Helyette drasztikusan túladagolta a pektinbontót a komposztálóval aprított almájában.

Az eredmény ami fontos egy egyszerű bérfőzdésnek 100kg/10 L pálinka.

A cefre keverhető volt, szivattyú könnyen szállította. A pálinka -mert én főztem, minek fikáznám-tényleg kiváló. De ezt majd a gazdája.

Megjegyzésként: továbbra sem ajánlom a főerjedésben a cefre nem keverését, de vannak körülmények amik lehetővé teszik az ilyen eljárást.

jatti1 2013.10.26 Creative Commons License 92000

Megmérnéd a te főződ vályú méreteit? Hány liters? Ide is de akár magánba is válaszolhatsz! Ha magánba írsz valami ráutaló címet adj a tárgy mezőben, hogy biztos elolvassam.

jatti

Előzmény: zuzu6612 (91977)
jatti1 2013.10.26 Creative Commons License 91999

Köszi a választ! Én belülre gondoltam az 50 mm-t, kívülre meg kb. 55-60-at, hogy a flegma, ha tölti ne follyon ki. De ha elég a 35 akkor még jobb! :) 

Még egy kérdés! Ez tapasztalat, vagy elmélet? Mármint a 35 mm.

jatti

Előzmény: Tan-csi (91993)
porgolo 2013.10.26 Creative Commons License 91998

Ha veletlenul a 31-esen jossz vissza hozhatnal nekem is fel mazsat. Elore is koszi. Templomhegyi kollegat is vidd magaddal. :)

Előzmény: szilvakukc (91987)
kibé 2013.10.26 Creative Commons License 91997

Attól függ mekkorát akarsz élvezni :)

Agárdon ittam, nem volt rossz, de nem mentem el tőle

Előzmény: schlumbergerrrr (91995)
kupeci 2013.10.26 Creative Commons License 91996

Egyetértek!:)

Előzmény: Tan-csi (91993)
schlumbergerrrr 2013.10.26 Creative Commons License 91995

ejjnye 4 r-betűs Tanár úr

Sör, lepárolva

jó-jó, de emberi élvezetre ez alkalmas?

Előzmény: kibé (91992)
Tan-csi 2013.10.26 Creative Commons License 91994

Nagynyomású mosóval próbáltad már?

Állítólag működik.

Előzmény: norris53 (91990)
Tan-csi 2013.10.26 Creative Commons License 91993

Szélességnek elég 20 mm is. Mélységnek jó, ha kívül 50, belül 30-35. Így a visszacsurgó flegma folyamatosan tölti a vízzárat. Beszippantani csak akkor tudja, ha pl a sisak tetejére, (ami nálam vízhűtéses) hirtelen hideg vizet öntök. Teljesen egyszerű és működő módszer, évek óta ezt használom.

Előzmény: jatti1 (91961)
kibé 2013.10.26 Creative Commons License 91992

ejjnye 4 r-betűs Tanár úr

Sör, lepárolva

Előzmény: schlumbergerrrr (91991)
schlumbergerrrr 2013.10.26 Creative Commons License 91991

borsodibiwaly-pálinka!

Erről jut eszembe: Tegnap a vonathoz sietve láttam Tatabányán a Fő-téri kis pálinkabolt előtt egy hirdetőtáblát, amin nagy betűkkel az állt, hogy sörpárlat. Ha megálltam volna érdeklődni, nélkülem megy a vonat; ezért tőletek kérdem, mi az? Sörpárlat, tudom...

Előzmény: Törölt nick (91986)
norris53 2013.10.26 Creative Commons License 91990

Azt hiszem a kefélést ezután nem sorolom a fontos dolgok közé de a szőrös birs kefélést nagyon untam már :-)

degumentes 2013.10.26 Creative Commons License 91989

Volt egy pár degum, az első fialás még érdekes volt aztán a 2 havonta jött az áldás:D Többnyire a környezetembe elajándékoztam a kölyköket utánna vatera 1Ft/db és végül végelgyengülésbe megmakkantak, persze lehet az is közrejátszott, hogy egyszer kaptak egy egész cukorrépát rágcsálni, pár napra rá olvastam, hogy alapból cukorbeteg minden degu, de azt még túlélték:D De egyébként aranyos jószág és inteligens.

Előzmény: szilvakukc (91988)
szilvakukc 2013.10.26 Creative Commons License 91988

Ja, még egy kérdés, ha nem túl indiszkrét: Hogy sikerült megszabadulnod a deguktól?:DDD

Előzmény: szilvakukc (91987)
szilvakukc 2013.10.26 Creative Commons License 91987

Ez tök jól hangzik! Sosem jártam ott, de imádom azt a környéket , úgyhogy megyek!

Előzmény: degumentes (91981)
Törölt nick 2013.10.26 Creative Commons License 91986

borsodibiwaly-pálinka!

nincs jobb!!

saklu 2013.10.26 Creative Commons License 91985

Köszönöm sikerült!

Előzmény: szilvakukc (91979)
gombászok 2013.10.26 Creative Commons License 91984

Dolgozzunk!

Javasolom, küldd meg emilen az elképzelésedet.

Előzmény: blokiu (91971)
otifoti 2013.10.26 Creative Commons License 91983

Hár ez az!

Itt is a győztes pálesz maldnem semleges, talán egy picit lugos volt.

Előzmény: vnorbi81 (91982)
vnorbi81 2013.10.26 Creative Commons License 91982

Itt találtam a pálinka ph értékével kapcsolatos némi infót remélem segít:http://index.hu/tudomany/2011/04/28/tenyleg_kepes_olni_a_hazi_palinka/

Előzmény: otifoti (91976)
degumentes 2013.10.26 Creative Commons License 91981

Sárrétudvariba hozzák.

Előzmény: szilvakukc (91978)
Tucso69 2013.10.26 Creative Commons License 91980

Majd ölelgetheted az egész cigánysort! :-)

Előzmény: szilvakukc (91978)
szilvakukc 2013.10.26 Creative Commons License 91979

Sima háztartási szódabikarbónával vissza tudod vinni.

Előzmény: saklu (91970)
szilvakukc 2013.10.26 Creative Commons License 91978

Naná! Ha valaki 60-ért szed nekem kökényt, azt keblemre ölelem, bármilyen színű a bőre.:DD

De akkor legyen 600, hogy érdemes legyen érte menni, hacsak nem a szomszédban vagy.

Előzmény: degumentes (91969)
zuzu6612 2013.10.26 Creative Commons License 91977

Egyszer jártam így én is. A peremről elpárolgott a víz fele, öntöttem rá kis melegvizet és egy részét beszippantotta.

Főzés közben van, hogy mozog a víz. Gyári DES főzőm van.

Ha valakinek van még tapasztalata ezzel kapcsolatban, megoszthatná.

Előzmény: pasig (91963)
otifoti 2013.10.26 Creative Commons License 91976

OK!

Van e arra valami irodalom, hogy melyik pálesznak mennyi az optimális pH-ja. Mikor érezzük a legkellemesebbnek.

Előzmény: Miklós1 (91940)
saklu 2013.10.26 Creative Commons License 91975

Most cefréztem egy órája.

Előzmény: comad2 (91974)
comad2 2013.10.26 Creative Commons License 91974

Forr?

Előzmény: saklu (91973)
saklu 2013.10.26 Creative Commons License 91973

Ez az most ez gond vagy nem?

Előzmény: comad2 (91972)
comad2 2013.10.26 Creative Commons License 91972

Hígíthatod vízzel, ha úgy látod, hogy gond van.

Előzmény: saklu (91970)
blokiu 2013.10.26 Creative Commons License 91971

Mondom,hogy életképes az ötletem :-))) Dolgozzunk rajta...

Előzmény: gombászok (91919)
saklu 2013.10.26 Creative Commons License 91970

Sziasztok! Kissé túl savaztam a szőllő cafrét 2,4-re sikerült.Mi van ilyenkor?

degumentes 2013.10.26 Creative Commons License 91969

Tényleg kell?

Előzmény: szilvakukc (91965)
Zölcsi2 2013.10.26 Creative Commons License 91968

jonatán jó hozzá?

Előzmény: szilvakukc (91967)
szilvakukc 2013.10.26 Creative Commons License 91967

30%-nál ne tegyél többet bele, azt is valamilyen jellegtelent. Pölö starking nem jó.

Előzmény: Zölcsi2 (91964)
szilvakukc 2013.10.26 Creative Commons License 91966

Három éve még én is annyiért vettem.:)))

Előzmény: Csikky (91915)
szilvakukc 2013.10.26 Creative Commons License 91965

"és várják mikor kell még 300kg."

Akkor mire is várunk még?! Ugraszd neki őket, megyek érte.

Előzmény: degumentes (91898)
Zölcsi2 2013.10.26 Creative Commons License 91964

Birs almát mennyire lehet "higitani" sima almával, hogy még birs ize legyen, de azért több is legyen :)?

Tehát milyen arányban lehet almát tenni a birshez?

pasig 2013.10.26 Creative Commons License 91963

Már több embertől hallottam, hogy a vízzáras főzője,főzés közben beszívja a vizet.Nem igazán értem a fizikai magyarázatát.Elvileg belül, ha nem is soknak de  valamennyi túlnyomásnak kellene lennie.

Előzmény: jatti1 (91961)
stevemegane 2013.10.26 Creative Commons License 91962

Köszi!

Át fogom tanulmányozni.

De ha jól vettem ki, attól, hogy opálos lett a fogyasztást (ízt) nem befolyásolja.

Vagy tévedek?

Előzmény: G.á.b.o.r. (91947)
jatti1 2013.10.26 Creative Commons License 91961

Jó reggelt! Agyalok egy vízzáras főzőn és ahhoz kérnék segítséget. Van-e valami összefüggés a vízzár mérete és az üst mérete között? Egy kb 30 literes üst esetében milyen "vályú" méret a minimális? (szélesség, mélység) A régi rajzokat ne linkeljétek be, azok megvannak, de azok nagyobb méretűek. A víz tömegének van jelentősége, vagy csak a magasságának, ami a vízoszlop nyomást biztisítja?

Jelen pillanatban 50 mm széles és 50 mm mély vízzárra gondolok. A vályú alján valamennyire felfeküdne az üst teteje. Naggyából ahogy sikerül. :) (Nem vagyok "rézműves")

Válaszokat előre is köszönöm!

jatti

Törölt nick 2013.10.26 Creative Commons License 91959

! Miért imádják a macskák?!

Előzmény: golyós (91954)
G.á.b.o.r. 2013.10.26 Creative Commons License 91958

Majd legközelebb mérek egy ep, közép és up ph-t, szerintem tanulságos lesz...

Előzmény: Tucso69 (91957)
Tucso69 2013.10.26 Creative Commons License 91957

Amúgy nem voltak ecetesek a cefréim, és néhány páleszt savasnak érzek...csak tudnám hová a francba tettem a ph mérőmet!

Le fogom tesztelni, hogy a gyantán átengedve mennyit változik a ph!

Előzmény: G.á.b.o.r. (91955)
Tucso69 2013.10.26 Creative Commons License 91956

Nekünk bejött! Nem mindegy milyen anyagba van töltve. Holnap megkérdezem a bnőmet!

Ja és mé' nem mondtad előbb, h így kell? :-)

Előzmény: golyós (91954)
G.á.b.o.r. 2013.10.26 Creative Commons License 91955

Felületesen fogalmaztam, ott a pont:)

Előzmény: Tucso69 (91953)
golyós 2013.10.26 Creative Commons License 91954

én csináltam 4 párnát, de nem igazán jön be. Eléggé átérződnek a "golyók" . Még egy picit agyalok azon, hogy valamivel keverjem a töltést, mert van vagy 5 vödör magom (több év gyűjtése ).

(A macskák imádják)

üdv.g.

Előzmény: Tucso69 (91951)
Tucso69 2013.10.26 Creative Commons License 91953

Nono! Ez nem minden savra igaz! Kénsav nem megy át viszont a kénessav igen.

A cefrében nagyon sokféle sav van.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91935)
Tucso69 2013.10.25 Creative Commons License 91952

Én húsdarálón küldöm át a birset!

Előzmény: deszegregator (91896)
Tucso69 2013.10.25 Creative Commons License 91951

Idén azért nem készült meggymag párna, mert nem sikerült lepucolni a magokat... ha ezt tudom!

Előzmény: golyós (91892)
deszegregator 2013.10.25 Creative Commons License 91950

Meg kell inni! :P

Előzmény: stevemegane (91932)
deszegregator 2013.10.25 Creative Commons License 91949

bemesz a vízszer. boltba es mar kapsz is. u.i. csak ilyennel szabad rez vízvezeteket forrasztani. az olmos abadogosok műdszarászok forrasza.

Előzmény: pickup007 (91936)
G.á.b.o.r. 2013.10.25 Creative Commons License 91948

Ugye az ecet ph-ja kb 2 felett van kicsivel... Könnyen belátható, hogy az alkohol mellett a cefréből átkerülnek oda nem illő (és persze odavaló) savasabb elemek is, ezért fontos hogy már a cefre csak a párlatba való elemeket tartalmazza (főként). Ez az én magyárazatom, de nállam it sokkal tapasztaltabb egyének is vannak:)

Előzmény: otifoti (91938)
G.á.b.o.r. 2013.10.25 Creative Commons License 91947

Na mégegyszer... keresd sogi01 bejegyzését, a válasz ott lapul a kérdésedre.

Előzmény: stevemegane (91941)
Milan0007 2013.10.25 Creative Commons License 91946

nincs sajnos. honnan tudnék beszerezni és lehet hülyén hangzik de azzal hogy csináljam?

Előzmény: degumentes (91945)
degumentes 2013.10.25 Creative Commons License 91945

centrifuga?:D

Előzmény: Milan0007 (91942)
hevezoli64 2013.10.25 Creative Commons License 91944

Dehogy.

Csak sokszor feltették már a kérdést, és a szabatos, pontos tájékoztatás érdekében külön  Számodra le van írva egy összefoglalóban.

Olvasd el kérlek ott.

Üdv.

Előzmény: gepesz (91943)
gepesz 2013.10.25 Creative Commons License 91943

Valami szentségtörő kérdés volt? Azért az ignorálás?

Ha igen, akkor bocs.

Milan0007 2013.10.25 Creative Commons License 91942

Miklós1 és Zozomax köszönöm! A kökény magozás 170kg-nál nem tűnik túl egyszerűnek még ferrás után sem mert nincs eszközöm hozzá :(

stevemegane 2013.10.25 Creative Commons License 91941

20Liter átlátszó pálinkába teszek 3Liter diesztillált vizet.

Mitől lesz opálos?

Hogyan javítható?

Előzmény: Miklós1 (91940)
Miklós1 2013.10.25 Creative Commons License 91940

1.Néhány szilvamag nem számít 50l cefrében. A hivatalos eljárás szerint a magok 20%-át a cefrében hagyják, és így főzik, de a magíz egyéni ízlés szerint több-kevesebb lehet.

2. A kökény cefréből minden magot szedj ki erjedés után, addigra úgyis kapott magízt.

stevemegane

A homályosság ellen első lépésben az egyszeregyben is leírt mélyhűtő utáni szűrést kell próbálni. Az idei időjárás nagyon kedvezett a homály kialakulásának. Volt olyan pálinkám aminek nem használt a fenti szűrés sem, emiatt kidolgoztam egy pálinka újra lepárlási (3.lepárlás) módszert amitől eltűnik a homály. Alkalmazható tisztázásnál is (2. lepárlás), akkor eleve nem lesz homályos semmilyen pálinka. Rövidesen leírom.

gepesz

A befőttes kérdést is felteszik minden évben többször, tehát le van írva a válasz az egyszeregy 7. oldalán. Az egyszeregyet meg minden reggel linkeli sogi.

otifoti

A pálinka pH-ja nagyjából két dologtól függ a gyümölcs fajtáján kívül:

- az erjedés után több hétig-hónapig rohasztott cefrékből savas vackok tudnak átdesztillálni (főként az ecet), erre  a "fórumosan" készített, azonnal lefőzött cefréből nincs esély .

-az utópárlat egyre savasabb, ha ebből többet engedünk, akkor csökken a pH.

Előzmény: Milan0007 (91921)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91939

Alapvetően az ecetes cefréből lesz jelentősen savas pálinka.

Előzmény: otifoti (91938)
otifoti 2013.10.25 Creative Commons License 91938

Te is azt írod, hogy azok a páleszok a jobbak amiknek semleges a pH-ja.   A gyengén savast nem találod olyan jónak. Végignyaltam a Keller féle könyvet, a Sólyom félét és a Pnyikné új könyvét is de mind hiába.

Mitöl függ a pálesz pH-ja? Tudja valaki?

Előzmény: G.á.b.o.r. (91914)
G.á.b.o.r. 2013.10.25 Creative Commons License 91937

Olvass 1x1-t, sogi01 minden reggel bemásolja, ott le van írva, megsúgom hűtő lesz a lelke.

pickup007 2013.10.25 Creative Commons License 91936

Sziasztok!

Tudna valaki ajánlani vörösrézhez ólommentes lágyforrasztó anyagot?

G.á.b.o.r. 2013.10.25 Creative Commons License 91935

Hétvégén. Hozza a papírformát, a sav nem megy át a páleszbe.

Előzmény: Hurkafej (91931)
gepesz 2013.10.25 Creative Commons License 91934

Egy érdekes kérdést kaptam. Hogy miért pont én, aki se nem főzi, se nem issza a páleszt azt nem tudom?

A lényege az, hogy lejárt szavatosságú gyümölcs befőttből lehet-e pálinkát főzni? 5 literes üvegek. Körte, cseresznye.

A tartósító nem akadály? Bár láttam már megfort ilyesmit.

barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91933

Keress rá a "kozmaolaj" kifejezésre.

stevemegane 2013.10.25 Creative Commons License 91932

Sziasztok!

Az 51%-os faeper pálinkámat megkóstoltattam hozzáértő emberrel.

Azt mondta, hogy finom, csak egy kicsit erős és ezért nem jön ki az íze egészen.

Azt tanácsolta, hogy egy kicsit hígitsam fel.

Beállítottam ioncserélt vízzel 47%-ra. Az íze tényleg jobb lett, de opálos a színe. (Hígitás előtt pohárban kipróbáltam, ott nam volt gond.)

Mit lehet ilyenkor tenni? Ez mitől van?

Köszönöm előre is a tanácsokat.

Hurkafej 2013.10.25 Creative Commons License 91931

És az alma alszesz mikor lesz finomítva? Azis "szabályszerű" cefrézés eredménye?

Érdekes, hogy ahol savaztál, magasabb a pH.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91914)
zozomax 2013.10.25 Creative Commons License 91930

Tavaly már az erjesztés előtt kimagoztam a kökényemet (azért maradt benne nyilván, de sztem 10%-nál nem több), ennek ellenére határozott mandulás íze volt. Szerintem túlságosan magízű lesz ha full maggal főzöd le.
A dugulás egy más kérdés,  töltsd az üstöt csak 3/4-ig és kész...

Előzmény: Milan0007 (91921)
zozomax 2013.10.25 Creative Commons License 91929

Ez nem is rossz annyiért háztartási célra. Lehet, hogy befejezem a gépemet simán a bevált magozási célra, passzírozáshoz meg veszek én is egy ilyent. Régóta használod, bevált?

Hegyi82 2013.10.25 Creative Commons License 91928

akkor rosszul fogalmaztam.
bár csak lenne egy bérfőzde a közelemben ami holnap kifőzne nekem 30l cefrét :)

Előzmény: gombászok (91919)
truffle 2013.10.25 Creative Commons License 91927

Juhééé...már látom a lépcsőházban kígyózó sorokat, mindenki a saját kis stampós poharával:). Csak az az utolsó mondat ne lenne:(. 

Előzmény: pálinkaüst (91926)
pálinkaüst 2013.10.25 Creative Commons License 91926
Csak Gábor 2013.10.25 Creative Commons License 91925

Tiszteletem az Uraknak!

Van némi almapálinkám jó jó de azért alma. 

Csináálntam neki aszaltszilvás mézes ágyat, így már tényleg jó.

Az lenne kérdésem, hogy ha egy thumpert aromakosárnak tennék a gőz utjába tehát csak áthaladna rajta a gőz ésne csapódna ki a folyadékban mert nem lenne benne folyadék, és abba tennék aszaltszilvát így gyakorlatilag a finommítás során azon keresztül jönne az a finomítványom akkor az korrekten aszaltszíva ízü/illatú lenne? Ki akarok valamit találni az almára mert bár kifogástalan és korrektül lett minden csinálva de ugye jellegtelen így viszont némiképpen feldobgható lenne.

A birsem is elkészült az nagyon erős illatú és igen finom bár még csak 2 hete pihen, de finom, kapmég 1hónapot pihenésre.

A következő birscefrémhez pedig került nagyjábó 1/4-nyi sima alma remélem ezzel nem rontottam el de nem volt több edényem és kénytelen volta az amát már befejezni.

G.á.b.o.r. 2013.10.25 Creative Commons License 91924

Bezony ám, mi itt már a 35-40-nek is örülünk :) Juteszembe, esetleg egy délalföldi ZD valamikor? :)

Előzmény: Csikky (91922)
degumentes 2013.10.25 Creative Commons License 91923

Én Hajdúbiharban vagyok.

Előzmény: Csikky (91922)
Csikky 2013.10.25 Creative Commons License 91922

Na ott van! :) :)

Ez itt Dél-Alföld! ;)

Előzmény: degumentes (91918)
Milan0007 2013.10.25 Creative Commons License 91921

Minél többet olvasgatom a fórumot annál bizonytalanabbnak érzem magam:) és 2 újabb kérdésem felmerült:

1. Szilvámat pépesítettem húsdarálóval (50kg-nyit, a daráló új volt előtte még nem volt használva) kimagoztuk előtte azonban néhány mag (max 20db) belekerült a cefrébe darálva, ez okozhat-e bármi problémát?

2. Kökény cefrémhez 170kg körülihez kb. 20 liter vizet adtam az elején állt rajta a lé, most meg eléggé masszív száraznak tűnik de megindult, mert eléggé feljött. Azonban nem magoztam és az egyik főzőben azt mondták ki lehet főzni magostól nem lesz semmi baja. Ezt megerősítené valaki? Vagy hogy mire figyeljek ha így magostól főzöm ki, mert azzal is riogattak, hogy ha végony a részcső amibe megy és túl gyorsan fűtöm fel akkor akár bele is küldhet magot ami miatt eltömítődik és baj lehet...

Válaszokat előre is köszönöm és hozzátenném magam védelmében, hogy lehet van "hülye" kérdés de kezdő vagyok akit hobbi szinten érdekel és nem szeretnék semmit elrontani. :)

Üdv.

csalitos 2013.10.25 Creative Commons License 91920

Úgy látom, még senki nem válaszolt. Van lehetőséged  az eladásra és hivatalosan. A jogszabály linkje:

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0300127.TV

Téged a X. fejezet fog érinteni. Ebben a 64, 67, 67/A §. És a 110 § (11) fejezete. Figyelmesen olvasd, mert ez nem egy könnyű irodalmi mű.   :-))

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: degumentes (91777)
gombászok 2013.10.25 Creative Commons License 91919

Nem szabályos, mondhatnám, törvénysértő!

Előzmény: Hegyi82 (91917)
degumentes 2013.10.25 Creative Commons License 91918

Tavaj 25-ért szedték:D

Előzmény: Csikky (91915)
Hegyi82 2013.10.25 Creative Commons License 91917

az a baj, h nincs saját főzőm, bérfőzőbe viszem majd, az meg nem mostanában lesz :( azért lenne jó, ha vki innen a fórumról a közelemben lakna, és ki tudnánk főzni próbára belőle.

Előzmény: barkócza (91916)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91916

Ezt így innen nyilván nem tudom megmondani, de sajnos, valószínűleg igen. Ha van rá energiád, megpróbálhatod mésszel semlegesíteni, és csinálni egy próbafőzést, de azért ne nagyon bízzál benne. A következő viszont jó lesz, ha mindent betartasz.

Előzmény: Hegyi82 (91912)
Csikky 2013.10.25 Creative Commons License 91915

Szilvakukc mágus!

30-ért vettem a Golden-t, már 3.éve! ;)

De a kökény tényleg extrém 60ért! :)

Előzmény: szilvakukc (91888)
G.á.b.o.r. 2013.10.25 Creative Commons License 91914

Végeztem én is némi ph mérést:

Víz (amivel hígítom az alszeszt, felöntöm a gyömülcsöt a cefréhez) 6.9 ph

Alma I. (6 hetes) 5.7 ph

Alma II. (3 hetes) 7.5 ph

Körte I. (2 hetes) 7.8 ph

Körte II. (1 hetes) 7.2 ph

Alma alszesz (4.0 ph)

Nos, az Alma I. az első főzésem aminél a cefre még elég gyatrán sikeredett, későn ment bele élesztő, később lett lefőzve, savazva sem lett, stb. Az a tapasztalatom, hogy a többinél, ahol minden "szabályt" betartottam láthatóan nem csak a ph érték semlegesebb, de az íz és az illat is fényévekkel odaver. Nekem az Alma II. a kedvencem, ott már az íz és az illat is magasan alma élményt ad.

Hegyi82 2013.10.25 Creative Commons License 91913

kíváncsiságképp megkérdezem már, lakik-e vki hozzáértő innen a fórumról itt a környékemen /mezőkovácsháza/, hogy személyesen tudnék vele kokettálni?

Előzmény: Hegyi82 (91912)
Hegyi82 2013.10.25 Creative Commons License 91912

rendben!
akkor a mostani kb. 200l cefrém kukkendáré?

Előzmény: barkócza (91911)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91911

Továbbá szedd le apád almáját is, cefrézd le külön, és gyakorold rajta a cefrézést-pálinkafőzést. Jövő nyáron már nem fogsz (komoly) hibát elkövetni. :)

Előzmény: Hegyi82 (91910)
Hegyi82 2013.10.25 Creative Commons License 91910

:( a következő adagot amit vasárnap darálok, már sokkal okosabban fogom csinálni

Előzmény: barkócza (91905)
golyós 2013.10.25 Creative Commons License 91909
Nem kérdezted... :-)
Ráérsz azután gondolkodni,hogy kirúgtad a sámlit.. ��
üdv.g.
Előzmény: szilvakukc (91894)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91908

A főzés elején jön a sok alkohol, ill. az illékony, aromás komponensek, ezért ekkor kell igazán hidegnek lennie a hűtővíznek. A végén alkoholban szegényebb, kevésbé illékony komponensek jönnek, ekkor lehet már langyos akár a hűtővíz. De persze nem árt, ha végig hideg.

Előzmény: Hurkafej (91906)
csenksz 2013.10.25 Creative Commons License 91907

Akkor mindenképp írd meg mennyire birkózott meg vele, mert jövőre talán készítenék én is kökény pálinkát.

A Galagonyát nem magoztad vele?

Előzmény: szilvakukc (91887)
Hurkafej 2013.10.25 Creative Commons License 91906

A kifolyó párlat hőmérséklete hány fokig mehet fel maximum? Az egyik főzésemnél elkövettem azt a hibát, hogy a hordó tetejéről leszívtam 30 liter forró vizet, de a slaggal utána összekeveredett az egész, így a víz mindenhol langyos volt, a kifolyó párlat is kb 25 fokos volt szerintem. Most 100 literes hordó van befogva hűtőnek, lehet jobb megoldás lenne, ha egy 200 litereset fognék be, és tekernék még egy spirált, hogy jobban szét tudjam húzni?

barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91905

Sajnos, egy hetet vártál a víz és az élesztő hozzáadásával. Egy nap is sok lett volna. A felszecskázott gyümölcs, ha levegő marad a darabkák közt, igen gyorsan megecetesedik, és még más is történhet vele. Ezért kell a törkölyből is szigorúan kitaposni a levegőt.

Előzmény: Hegyi82 (91902)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91904

A főerjedés alatt, naponta kétszer. Ha kierjedt, minél előbb főzd. Az a kisebbik hiba, ha túl korán főzöd, mintha túl későn. Akkor főzd, amikor először gondolsz arra, hogy nemsokára főzni kéne. :)

Ha valamiért mégis tárolni kell, miután kierjedt, akkor lezárt, gyakorlatilag teli edényben tárold.

Előzmény: negros5 (91901)
Hurkafej 2013.10.25 Creative Commons License 91903

Érdekes a téma. A friss szőlő alszeszem az 4.5-ös p értékkel bír, van még egy pár demizsonnyi alszeszem, majd megmérem azokat is, és a finomítás után is.

Előzmény: barkócza (91882)
Hegyi82 2013.10.25 Creative Commons License 91902

Szerintem az én birs cefrém sincs a legjobb állapotban :( Asszonykám azt mondja ecetes az illata. Én sajna nem érzem, nem tudom milyen az ecetes meg a nem ecetes. Soha nem szagoltam még cefrét. Valószínű h a kései víz és élesztő hozzáadás az oka? Orvosolható ez még vmilyen szinten?

negros5 2013.10.25 Creative Commons License 91901

köszönöm Barkócza !

ez most már tiszta, de meddig kell mindennap keverni, a főerjedés végéig?

köszönöm zsolt

Előzmény: barkócza (91897)
ROBI876 2013.10.25 Creative Commons License 91900

Én is rámértem most a szilvóriumomra, (ez van épp előttem), ph. 5,4.  46%-os a pálinka, és desztillált vízzel volt hígítva. Érdekes a téma. A nagy whisky gyártók mindig hivatkoznak a forrásvíz minőségére, fajtájára és hogy ettől selymes és lágy az ital. Ha nem is a forrásvízek, de talán a kész ital ph.-ja valóban fontos lehet. (nem tudom, mennyinek kéne lennie, hogy "legfinomabb" lehessen).

Bujukcekmece kóstolta, frissen, azt mondta, kicsit sok az előpárlat. 1,5%-ot vettem csak el.

Más, meg azt mondta, hogy majdnem teljesen tökéletes, csak egy ici-picit tovább engedtem. (50%-ig szedtem).

Most, úgy egy hónap eltelt hígítás óta, frissen nem volt ilyen jó, mint most, ezt én is aláírom.

Teljesen visszaadja a szilva ízét, illatát, szerintem most nagyon jó, és finom, ha kritikus akarnék lenni, akkor tényleg egy ici-picit több az előpárlat, de akkor meg hátha kevesebb lenne a szilva aroma benne.

Szóval így 1 hónaposan jónak érzem. Nem csúcs, de elég jó.

Előzmény: benchmade (91885)
hevezoli64 2013.10.25 Creative Commons License 91899

Igen.

Ha nem teszel hozzá, akkor az eredeti véleményem lép életbe, azaz, hogy túl sok a víz. Az amúgy is nagyon gyenge cukorfokú bírs cefre jelentősen tovább hígul, így nagy a kockázata a megromlásnak.

én kevesebb vízzel és némi cukorral védekezem ezen probléma ellen, az egyéb rendszabályok betartásával, ami a pektinbontó használata, az indokolt mértékű és időben végrehajtott keverés és a ph beállítás. Szerintem kilcsfontosságú a bírs feltárása, elektromos ágaprítúval végzem.

Üdv., befejeztem a reagálásokat...)

Előzmény: degumentes (91876)
degumentes 2013.10.25 Creative Commons License 91898

Nekem ennyiért szedik:D és várják mikor kell még 300kg.

Előzmény: szilvakukc (91888)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91897

A főerjedés alatt jelenik meg a vastag bunda. A főerjedés végén kevesebb, lágyabb a bunda, aztán már csak épp egy kis híg krumplipűré-szerű valami gyűlik össze a tetején.

Előzmény: negros5 (91886)
deszegregator 2013.10.25 Creative Commons License 91896

Rendesen rosszul lennék, ha két hétig nem bírnék egy cefrét kavarni, bundát lébe nyomkodni. Milyen mennyiségre érted az 5 liter vizet, 100 l -hez? Nem teszel cukrot bele, hogy csak ilyen kevés vizet mersz adni neki? A cefrének kavarható állagúnak kell lenni, a törkölyt meg ugye betapossuk. Két hét alatt nekem kierjed, mire te még csak kavargatni kezded. Addig mit csinál a levegővel érintkező darálmány , barnul, feketedik, ecetesedik? Én első rottyanásig felfőzöm a darált bírset, a főzőlével felöntöm ha kész, majd összezúzom festékkeverővel krumlipüré állagúra. Már azonnal keverhető, még a forró főzőléhez hozzá van adva a cukor, ha a hő engedi a pektinbontó , és élesztő. A száz liter cefre elkészítéséhez kb. 15 - 20 liter vizet használok, hogy el tudjam érni az imént említett kritériumokat. Nem romlik el a cefre, 3 - 4 % cukor/ 15 - 20 liter/ 100 liter cefre viszonyoknál. Persze utóérlelt birset feltételezve, amikor a keményítőnek van ideje cukorrá alakulni. Én is próbáltam már párolás nélkül birset cefrézni. Hasonló víz, cukor mennyiséggel. nincs számottevő különbség - szerintem- a produktumban,  a nyersen cefrézett picit citrusosabb lett, és kevesebbet adott mint a párolt. Szerintem csak totál pépesítő darálásnál van értelme párolás nélkül cefrézni a birste, ilyet meg én a fórumon még birsnél NEM láttam.

Előzmény: hevezoli64 (91875)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91895

Mepróbálhatod betonkeverőben, kavicsok hozzáadásával lekoptatni a húst a magokról. Csak ne legyenek túl nagyok a kavicsok, különben a magot is törik. (Vö. golyósmalom.)

Előzmény: szilvakukc (91893)
szilvakukc 2013.10.25 Creative Commons License 91894

Ezt miért nem írtad két nappal előbb?:))

De mindegy, ha igazad van, erjedés után elég híg lesz a magozáshoz, akkor viszont Barkóczának nincs igaza. Ha viszont igaza van, akkor Neked nincs, mert a citromsav sem pépesíthet annyira, mint az erjedés. Mindegy a hurkot megkötöm, oszt majd meglátjuk.:DD

szilvakukc 2013.10.25 Creative Commons License 91893

Nem az első, főztem már, de akkor készen kaptam a cefrét, és az csak 60kg volt, nekem is. Azt erjedés után még csak-csak átpaszíroztam kézzel egy rácson.

Jó a kép. Kb. én is gy jártam, csak én lezártam a hordókat. nem robbantak fel, de szép gömbölyűek lettek.:D

Előzmény: barkócza (91889)
golyós 2013.10.25 Creative Commons License 91892

Paradicsomhoz ilyent használok, de lehet kapni olcsó kézzel tekerőset, ( amit persze motorizálnék)    :-)) .

Málnát -pálinkához - eszembe sem jutna magozni. Ha lenne 50 kg málnám, én úgy csinálnám, hogy lepépesíteném, tennék hozzá 30 dkg citronsavat,  jól belekeverve és pár óra múlva amikor már elroncsolta a sejteket gyönyörűen magozható. (Én nem magoznám !! ) .

Általánosan : én minden magozás után a magokat citromsavas vízben áztatom , 15 kg gyümölcshöz 10 dkg citromsavval számolva , és utána ismét átküldöm a magozón. Ettől olyannok lesznek, mintha leszopogatták volna őket . ( A lé mehet a cefrébe)

A kökénnyel is hasonlóan járnék el (szilvakukc) , tehát 1. pépesít, 2. bőven citromsavaz, 3. magoz.  (miközben irigykedve gondolok Rátok kökényesekre )

üdv.g.

Előzmény: zozomax (91883)
szentöltvíz 2013.10.25 Creative Commons License 91891

Azér szurkolunk a kökénynek.....:)))

barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91890

Na, ez volt az:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=122584997&t=9007484

És félig volt a vödör eredetileg...

Előzmény: barkócza (91889)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91889

Ezekszerint első kökényed. :) Nekem is az volt tavaly. Föl is tettem valamikor egy képet, ahol nemcsak, hogy kifutott, hanem a tetejére rakott másik teli vödröt is megemelte. Pedig csak kétharmadig raktam.

Nem akarlak elkeseríteni, de készítheted a páracsőre a hurkot. Én a masszát műanyag tésztaszűrőben lerázom, a visszamaradó sűrűjét vödörben kis vízzel feliszapolom, és megint lerázom - ugyanezt még egyszer-kétszer. Igaz, nekem csak hatvan kilóm volt. Szilva, barack esetén ez a feliszapolás nem kell (na jó, kicsit lemossuk a magról a maradékot, de igazából nem számít), a kökénynél igen.

szilvakukc 2013.10.25 Creative Commons License 91888

Nekünk először fizetni akartak, hogy leszedhessék, de nem hagytunk magunkat átverni.:)))

Ne hülyéskedj már! 60-ért almát nem szed le neked senki, nemhogy ilyeneket.

Előzmény: degumentes (91843)
szilvakukc 2013.10.25 Creative Commons License 91887

Szia!

Pont jól időzítetted a kérdést. Eddig meg voltam vele elégedve, most pont kökénnyel szívtam be. Annyira sűrű, hogy nem tudja elválasztani a magtól, csak forgatja benn a masszát. Hiába locsoltam, a víz kifolyt, az anyag maradt. Szenvedett is rendesen. Úgyhogy maradt a festékkeverős megoldás, így is rengeteg vízet vett fel. Viszont másnapra úgy megindult, hogy szétfutotta nekem az agyát. Majd kierjedve, főzés előtt már remélem boldogulni fog vele, mert ha 6 hektó kökényt rácson kell átnyomkodnom, felakasztom magam a páracső legmagasabb pontjára.:DD

Előzmény: csenksz (91881)
negros5 2013.10.25 Creative Commons License 91886

Hali!

Még egy dolog nem világos nekem a cefre kavargatásával kapcsolatban. A fő erjedés végéig kavargatom mindennap és amikor már megjelenik a tetején a vastag bunda, akkor azt már csak lenyomkodom és nem kavarom többet?

köszönöm  zsolt

benchmade 2013.10.25 Creative Commons License 91885

Hirtelen felindulásból, gyorsan én is megmértem 3 féle idei pálinkám Ph- ját, a szilva 8.0, a körte és a birs 7,8. Van valami optimális érték?

Tucso69 2013.10.25 Creative Commons License 91884

Persze van kivétel, pl. a Besztercei szilva.

Pár db mag mondjuk meggynél nem gond, de csak aki szereti ha van magíz.

Aki kifejezetten nem, az jobb ha mag nélkül cefréz, van erre példa.

Előzmény: rámenős (91878)
zozomax 2013.10.25 Creative Commons License 91883

Üdv,

Azt szeretném, hogy legyen passzírozás funkció is pl. paradicsomhoz. És igen, málnához is. :-)
Idén csináltam vagy két liter 100 %-os málna öntetet, de nagyon macerás volt szintán átnyomkodni.
Jövőre pedig már remélhetőleg lesz vagy ötven kiló málnám...

Szóval ha nem tömítem el akkor a passzírozásról lemondhatok, ha eltömítem akkor meg talán nem is fog működni a konstrukció. 
Hm....
Ha valakinek van, vagy látott már olyan masinát, esetleg ötlete van olyan konstrukcióra, ami tudja azt ami szeretnék, kérem írjon róla.

Előzmény: golyós (91870)
barkócza 2013.10.25 Creative Commons License 91882

Soha nem mértem, de gondolom, annak is semleges körülinek kell lennie.

Előzmény: Hurkafej (91877)
csenksz 2013.10.25 Creative Commons License 91881

Szia!

Légy szíves írd majd meg, hogy mennyire volt hatékony a magozó gép amit a múltkór felraktál ide. Mert ha jó volt a mag próbám, ki tudná magozni a kökényt. Érdekelne ,ki tudja e magozni a galagonyát is?

Előre is köszi.

Üdv:Zoli

Előzmény: szilvakukc (91837)
rámenős 2013.10.25 Creative Commons License 91879

Köszönöm.

Itt lehet a hiba. Már az öregek is mondták itthon. A fene gondolta volna, hogy ilyen kényes az izlésem. Remélem ha összeöntöm és higitom akkor összeérik. 

Hány fokosra állítsam be? 48-50?

Előzmény: obsitos3 (91810)
rámenős 2013.10.25 Creative Commons License 91878

Hát nem mindent, de igaz.

Ezért lepődtem meg, hogy belefőzik a magját. Kipróbáltam. Nekem nem jött be. nem lett jobb, aromásabb.

Előzmény: Tucso69 (91841)
Hurkafej 2013.10.25 Creative Commons License 91877

Az alszesz pH-ja mennyi szokott lenni egy olyan párlatnál, ami 7-es körül van végeredményben?

Előzmény: barkócza (91859)
degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91876

A napfény alatt a cukrot érted, mert azt nem teszek hozzá.

Előzmény: hevezoli64 (91875)
hevezoli64 2013.10.24 Creative Commons License 91875

"vizet (ioncserélt víz, klór mentes) annyit kell hozzáadni, hogy keverhető legyen, a forrás közben is adagolni kell hozzá vizet de ezt látni fogod"

Ebből én sokkal többre következtettem. Az én birs cefrém az 5 liter víztől nem keverhető az elején, csak az élesztő és pektinbontó hatására kb. 2 hét múlva. Az 5-10 liter víz elfogadható mennyiség, ha 3-5 % napfénnyel adod.

Szerintem.

Üdv.

Előzmény: degumentes (91869)
kona.king 2013.10.24 Creative Commons License 91874

az enyém is hordóból van, de mivel duplafalú, így alul nincs fogantyúja, így elég nehéz megfogni. de valami állványt fogok rá szerkeszteni

Előzmény: deszegregator (91691)
Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91873

Várjál, hát málnát fog magozni! Honnan tudnád, hogy hogyan kell azt! :-)

Előzmény: golyós (91870)
Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91872

A vízzel minek kell összeérni? Hidd el, csak romlékonyabb lesz.

Előzmény: degumentes (91866)
Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91871

Hacsak azért nem? :-)

Előzmény: hevezoli64 (91868)
golyós 2013.10.24 Creative Commons License 91870

A tárcsa szélét ne tömítsd, mert a cucc zöme ott megy le.

üdv.g.

Előzmény: zozomax (91795)
degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91869

Nincs túlhígitva egy 120literes hordóhoz, 5-10liter ment hozzá.

Előzmény: hevezoli64 (91867)
hevezoli64 2013.10.24 Creative Commons License 91868

Gondolom, hogy nagyon sokáig legyen sérülékeny, romlásra hajlamos a cefre.

Előzmény: Tucso69 (91865)
hevezoli64 2013.10.24 Creative Commons License 91867

Üdv.

Pont a felével értek egyet.

De azért sok sikert, és ne romoljon meg a túlhígított cefréd.

Üdv.

Előzmény: degumentes (91863)
degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91866

Szerintem jobb, ha akkor kerül bele a víz, főzéskor úgy is hígítani kellene a cefrét és így össze tud érni, arról nembeszélve, hogy a pálinkafőzdés úgy is csapvízzel fogja hígítani. De kinek mi jön be:D én pl nem szeretem az olyan szílvapálinkát, amin kiérződik a mag kesernyés íze.

Előzmény: Tucso69 (91865)
Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91865

Erjedéskor miért is kell hozzá víz?

Előzmény: degumentes (91863)
snapszmester 2013.10.24 Creative Commons License 91864

Továbbra is fentartom a melldöngetős véleményem, miszerint a szimplafaluban előbb vagy utóbb le fog égni. Annál hamarabb minél nagyobb az önbizalmad.

Előzmény: temerini (91861)
degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91863

Meg kell mosni, illetve a molyhos részttől meg kell tisztítani ha nem akarod hogy kesernyés legyen, fel kell darabolni, ki kell csumázni a férges részeket és amoníliás részeket ki kell vágni csak egészséges gyümölcs kerüljön a cefrébe, le kell darálni minnél finomabra, pektinbontó használata erősen ajánlott plusz fajélesztő és tápsó, vizet (ioncserélt víz, klór mentes) annyit kell hozzáadni, hogy keverhető legyen, a forrás közben is adagolni kell hozzá vizet de ezt látni fogod. A cefrére célszerű közvetlenül egy fóliát rásimítani (plusz hordó teteje), hogy egyáltalán ne érintkezzen oxigénnel, mert a cefrét nem kell szellőztetni, mint ahogy anyósom azt gondolja:D Főzésnél folyamatos keverést igényel!

Előzmény: troger242 (91854)
Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91862

Nem! Nincs mi átmenjen, max CO2, de szerintem nem tud sok elnyelődni.

Én nem ittam szifonos vodkát, az szénsavas?

Előzmény: TINTUS (91856)
temerini 2013.10.24 Creative Commons License 91861

Így van!Szimplafalú űst keverővel,a keverőre mosógépmotor leredukált fordulattal(szíjtárcsák), és nincs leégés se melldöngetés a dupla kukták miatt.Ahol eddig szabad volt főzni ,ott mind így csinálják!

Előzmény: Hurkafej (91850)
Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91860

Akkó' felétek nem szarral gurigáznak! :-)

Tehát Bolyhos főzést fogunk kóstolni a télen?

Előzmény: szentöltvíz (91844)
barkócza 2013.10.24 Creative Commons License 91859

Szerintem nem, de még nem tettem szódabikarbónát alszeszhez (nem kellett még). A pálinkában sem lenne szabad, hogy mellékízt adjon, csak ha túl sokat teszünk bele. Továbbá a keletkezett széndioxidnak is el kell távoznia.

Egyébként egy 50%-os víz-alkohol elegynél nem pont pH7-nél van a semleges pH, de most nem tudom, hogy pontosan hol van.

Előzmény: TINTUS (91856)
Joexe 2013.10.24 Creative Commons License 91858

Én a Birset felét főzöm, felét nyersen tolom bele, szerintem nyugodtan elhiheted hogy egy aroma bomba lesz az a pálesz amit csinálsz !

A kedvencem, csak hát ugye nem ad sokat,  s én nem szoktam bele cukrot tenni!

A Főzőttnek l elvileg kicsit kompótosabb illata van a pálesznek , a nyers meg inkább gondolom a friss gyümölcsös!

Én még nem próbáltam ki a kénsavat, a sima almánál viszont kelleni fog!

Digitális ph mérőt használsz?

Előzmény: emGeza (91799)
pálinkagarzon 2013.10.24 Creative Commons License 91857

kedves Mindenki,

korábban már kértem segítséget, és csodálatos módon megoldódott a problémám kb. 20 perc alatt :)

Most szintén elakadtam. Alma cefrét mivel és milyen mennyiségben savazzak?

Előre is nagyon köszönöm, szép estét, jó pálinkát kívánok

TINTUS 2013.10.24 Creative Commons License 91856

szia !

Az alszesz lefőzésekor  szódabikarbónával kezelt vétermékbe ízmaradvány jelentkezhet a szódabikarbónától??

Előzmény: barkócza (91847)
norris53 2013.10.24 Creative Commons License 91855

A szódabikarbóna ilyen formában nem alkalmas a pálinka selymessé tételére ez így igaz - de da az alszeszbe kevered akkor még lehet eredménye (ha ecetes volt a cefre ) !

Az én Szilvapálinkám 7,5 Ph értékű - ! ( vannak megoldások > Pl  hígítást lúgos palackos vízzel teszed Ph 8 !)

Előzmény: otifoti (91852)
troger242 2013.10.24 Creative Commons License 91854

Helló Mindenkinek!

Gondolom már egy párszor le lett itt írva,de sajnos nincs időm most visszaolvasni....

Szeretnék egy pár kérdésemre választ kapni.

A birsalma pálinkról lenne szó.

Lenne 40kg cucc,amit most elö kellene készíteni:

-ki kell az almát "csumázni" , vagy darálható az egész?

-40 kg almához mennyi vizet kell adni? illetve kell valami "adalék" még hozzá?

Köszönöm elöre is a válaszokat.

porgolo 2013.10.24 Creative Commons License 91853

Szia, kuldtem mailt, palinka ugyben.

Előzmény: szentöltvíz (91849)
otifoti 2013.10.24 Creative Commons License 91852

Na most!

A szódabikarbónára magam is gondoltam, s tettem egy próbát. Szilva páleszt lakmuszpapirral megmértem, -már amennyire meg lehet mérni-, 3 fölött volt. Szódabikarbónával fölvittem 7-ig. Az íze valami förtelmes lett, az illata is változott. Azért érdekel ez dolog mert valakitől kaptam szilva páleszt és olyan selymes volt mint a forrásvíz. Na annak is megmértem a ph-ját és az semleges volt. A neten is azt olvastam, hogy a semleges vagy az enyhén lúgos pálesz ami a toroknak kedves. Hogy lehet az, hogy valakinek semleges lesz a pálesza?

Előzmény: barkócza (91847)
pedropolis 2013.10.24 Creative Commons License 91851

Szép estét!

Rég írtam ide, inkább csak olvastam minden este.

Kökényszezon miatt, nekem is szükségem lenne jó áron, kökényre!

Ha esetleg itt, Veszprém vonzáskörzetében lenne úgy 100kg.

Vagy ha valaki tud egy kontaktot, az is jó!

Hurkafej 2013.10.24 Creative Commons License 91850

Keverővel a szimpla falú is jó szerintem, főleg ha a keverő automatizálva van.

Előzmény: vnorbi81 (91848)
szentöltvíz 2013.10.24 Creative Commons License 91849

Itt a legtöbben a duplafalút fogják javasolni.

Előzmény: vnorbi81 (91848)
vnorbi81 2013.10.24 Creative Commons License 91848

Heló mindenkinek én már régóta olvaslak benneteket a cefrézés csínját bínját tőletek tanultan meg. Most viszont eljött az ideje hogy vegyek egy főzőt, szimplafalú keverőset néztem ki víztömítéses fedél és páracső az egész rézből, kivéve a hűtő az átfolyós saválló csöves. Mi a véleményetek erről?

barkócza 2013.10.24 Creative Commons License 91847

A pálinka alapból kicsit savas, és a cefrében lévő illékony savak (szerves savak - a borászok illósavnak hívják őket) határozzák meg a pH-ját. Hangyasav, reméljük, soha nincs a cefrében. A legfontosabb az ecetsav, amit szintén minimális szinten illik tartani, gyakran mégis ez a meghatározó sav. Utána almasav, tejsav, esetleg borkősav (nem tudom, mennyire illékonyak), és megszámlálhatatlan, különböző egyéb aromás és nem aromás szerves sav. Ezeknek  a savaknak egy része lekötődik, mondjuk, észterként (ezek adják főleg az aromát), más részük szabad sav marad.

Keletkezhet sav pihentetés alatt is, az aldehidek pl. első lépésben savvá oxidálódnak. (Acetaldehid -> ecetsav.)

A savasságát semlegesítheted szódabikarbónával, vagy a nátrium formára töltött kationcserélő műgyanta is kiszedi a hidrogéniont, és nátriumot tesz helyébe, épp úgy, mint a szódabikarbóna. (Csak a szódabikarbóna a rezet nem szedi ki.)

Előzmény: otifoti (91845)
degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91846

Akkor a környéken nálad fog főnini mindenki pálinkája?:D

Előzmény: szentöltvíz (91844)
otifoti 2013.10.24 Creative Commons License 91845

Uraim lenne egy fogós kérdésem!

A pálesznek a pH-ját milyen módon lehetne befolyásolni? Egyáltalán mi határozza meg a pH-ját?

szentöltvíz 2013.10.24 Creative Commons License 91844

Szia Tucsó

Nekem helybe hozzák az árut, megemlítettem hogy kellene birs másnap kerékpáron tolták az árut zsákokba szedve a mérlegelés szemre történt. A főzdében be volt jelentve 5 hl úgyhogy telefonálnom kellett mert a vége 18 hl cefre lett.

Jövőre szerintem a környék összes gyümölcsét idehordják nekem a boltba.

Előzmény: Tucso69 (91842)
degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91843

Akkor én 60-ért jobban jártam:D

Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91842

Gombászok barátunk olcsóbban szerzett volna! Ráadásul közelebb is...

Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91841

A lényeg az "elolvastam az elérhető írományokat" volt! :-)

Előzmény: snapszmester (91818)
szentöltvíz 2013.10.24 Creative Commons License 91840

Amit ezekből főzöl azt idd meg te,a törkűt meg hozd el a ZD-re!

szilvakukc 2013.10.24 Creative Commons License 91839

Ja, nem Te, a Szentöltvíz.

Előzmény: szilvakukc (91838)
szilvakukc 2013.10.24 Creative Commons License 91838

:DDD

Nem vagy Te egy egészen pindurit gonosz?

Előzmény: templomhegyi (91836)
szilvakukc 2013.10.24 Creative Commons License 91837

Ha kevesebbet mér, saját magát veri át, he! Az tetszett, mikor mondja az öreg az első zsáknál nagypályásan: 48,5 kg, írjá 48-at, nem foglalkozunk fél kilókkal(a tizenéves Dzsenifer könyvelt, gondolom, mert ő tud írni, meg gondolták, hogy úgyis a dekoltázst fogom bambulni, ki nem szarja le, hogy mit írkál. Hát igazuk lett:D) Aztán mondja a következőnél: 47,5, írjá 48-at, az előző úgyis több volt.:)) De, ha átvert húsz kilóval, én akkor sem szedegetnék sosem 140-ér kökényt, 180-ért csipkét, és 250-ért galagonyát.

Előzmény: degumentes (91834)
templomhegyi 2013.10.24 Creative Commons License 91836

A vót a szerencsénk Szentöltviz úram ,mert lehet hogy a disznókat hizlalnánk (főleg a szilva ):)))

De látjátok vannak még csodák.

Előzmény: szentöltvíz (91835)
szentöltvíz 2013.10.24 Creative Commons License 91835

Hát a Templomhegyit kicsi testvírnek nézhették:))))

Előzmény: szilvakukc (91827)
degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91834

Igen, digitális mérlegnél, ha merül az elem kevesebbet mér:D 5Kg súlyt raktatok a mérlegre, hogy pontos e? Egyébként ha nem titok ti mennyibe vettétek kilóját?

Előzmény: truffle (91833)
truffle 2013.10.24 Creative Commons License 91833

Az utolsó mondattal még vártam volna pár napot.

A probléma általában nem a közvetlen átveréssel van (mert ugye a súlyt Te is be tudod szorozni az egységárral, még fejben is), hanem az utólagos "reklamálással"...-há' aztat nem is úgy gondótuk, -merűt a elem a mérlegben nem jó mért...szóval toljatok még egy húszast ;).

degumentes 2013.10.24 Creative Commons License 91832

biztos lehetsz benne, hogy 1kg-ba nem 1kg kaptál:D én is így vettem idén a kökényt, de nem érdekel, hogy mennyire vertek át a megegyezettekhez képest mert 300l cefrét a müdös életbe nem szedtem volna össze:D

barkócza 2013.10.24 Creative Commons License 91831

Sajnos, csak a gyakorlat. A kidobandó (azt hiszem, az az aldehid - persze, ha nincs etilacetát) olyan "tapadósan", "húzósan" keserű, mintha beleragadna a nyelvedbe. A szimplán keserű íz bele fog simúlni a gyümölcs aromájába.

Nálam a "kötelező" az csak 0,25%, de a legutóbbi barackomnál még azt sem vettem el.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91830)
G.á.b.o.r. 2013.10.24 Creative Commons License 91830

Ti EP kóstolásnál hogyan döntitek el hogy ne befolyásoljon a kozmaolaj nagyobb koncentrációja miatti esetleg olajosabb, kesernyésebb, töményebb íz? 4 poharat szoktam 1-1 decivel 40-50-re hígítva a kötelező 0.5% elvétele után. Az első pohárban általában tejszerű a magas kozmaolaj miatt a negyedikben pedig jó eséllyel már szinte tiszta. Engem rendre megzavar a magasabb kozmaolaj koncentráció miatti kesernyésebb, fanyarabb ízvilág.

barkócza 2013.10.24 Creative Commons License 91829

Ja, és főzheted magostól. A főzésnél majd még kell hozzá tenni újra némi vizet.

Előzmény: negros5 (91826)
barkócza 2013.10.24 Creative Commons License 91828

Annyi vizet tegyél hozzá, hogy keverhető állagú legyen.

Előzmény: negros5 (91826)
szilvakukc 2013.10.24 Creative Commons License 91827

Hadd mondjak el egy érdekes történetet:

A minap, Templomhegyi komámmal, előzetes, többfordulós telefonos egyeztetés után, elindultunk a vadregényes Borsod megyébe, pár gramm gyümiért. A faluba érve, emberünk(aki már ránézésre szorongást idézett elő, jellegzetes faji hovatartozásával) kijött értünk a benzinkútra, majd az autójával felvezetett. Eccőcsak, bekanyarodtunk egy igazi, Romániában,  Bulgáriában, Szerbiában, meg Istentudjahol látható cigánysorra, még korosan is ötmilliós terepjáróval, zsebünkben egy tonna kökény, csipke, és galagonya árával. Ahogy kell! Kint ülnek a családfők, a rajkók rohangásznak a lepusztult putrik közt, meg minden.

Benzinkutas koromban, néha csurrant-cseppent egy kis üzemanyag. Egyszer elindulunk a spanommal 5db 200 literes hordóval az utánfutón, hát az első sarkon leint három zsaru.

„Közúti ellenőrzés, mit szállítanak az utánfutón?”

Na akkor éreztem hátul a popócskámban olyasmit, mint most.:))

Most örültem volna, ha rám is igaz a nóta:

„Ha végigmék, a cigánsoron,

Valamennyi cigán, mind rokonom…”

Templomhegyi arca is ilyesféle gondolatokról árulkodott, mondom neki,  ha megöltek, remélem a disznókkal etetnek fel, mert az emésztőben nem érezném jól magam. Erre azt mondja ez a gyogyó: „Ne izgulj, van nálam bicska”:DD

Tudni kell, hogy van vagy harminc kiló, és 150 centi magas. Én sokkal tekintélyesebb vagyok a 35 kilómmal, és a 153-as termetemmel. A legkisebb süvölvénynek is tíz centivel több volt a bicepszátmérője, mint kettőnknek együtt.

Aztán az egyik putri udvarán ott állt egy  többtízezer forintos, fullos digitális állványos mérleg. Nem gyűlt körénk a tömeg, nem tűntek el percek alatt, az autó kerekei, semmi!

Tök korrektek voltak, precíz mérés, szép az anyag.

Én sosem szerettem a cigányokat, olyan business nincs, ahol ne vernék át valamilyen módon az embert. Fél évszázadot kellet megérnem, hogy az ellenkezőjét tapasztaljam.:DDDD 

negros5 2013.10.24 Creative Commons License 91826

Sziasztok

Most kezdem a téli körtém cefrésítését, ha jó olvastam a Miklós féle 1x1 ben,akkor a magház és a magok maradhatnak, csak a szárat dobjam ki. Ki is főhetem magostól az üstben?

Miután ledaráltam, mennyi vizet tehetek a 200l es hordóba, mert szinte semmi leve nincsen egyenlőre vagy nem kell neki víz?

köszönöm  zsolt

deszegregator 2013.10.24 Creative Commons License 91825

Többen írtak róla a napokban.... Kezdetben tisztázás elején lehetőleg cseppekben induljon meg, ha véget ért az EP szakasz lehet jobban nyomatni. Persze nem úgy hogy puffogjon a rendszer, de ne is nagyon lassan. Up előtti szakaszban ismét visszábbvenni, így elkerülhető a túl hamar megjelenő UP jelleg. Tudom minden főző, minden cefre más, nálam így frankó, de pl. a főzdékben is! Mennyi idő alatt zavarják le az alszeszt? És jó a pálinka? Na ugye.

Rendesen rosszul vagyok még az ilyen "50 tf.% alatt UP-re váltottam" hsz. - ektől. Annak ellenére , hogy itt is igaz: Minden főző, és cefre más. Nagyvonalakban szerintem sokan csinálnak orbitális hülyeséget azért, mert 40 - 50 között megjelenik már egy pici UP jelleg, és UP-ra váltanak. Én 20 - 40 között váltok, a 40 meglehetősen rossz anyagot feltételez, a 20 pedig igen jól sikerült cefrét. Újra belököm a tételt:  A főzdében mikor is váltanbak UP-ra? És jó a pálinka? Na ugye! Mondjuk 28 - 30 alá én is ritkán megyek. Talán SM -től olvastam, ha jól emlékszem: "50 fok alatt még sok fontos alkotó kerül a középpárlatba..."

Előzmény: e.enzsol (91797)
deszegregator 2013.10.24 Creative Commons License 91824

Könyörgöm ezervalahányszáz forint egy lefújó szelep, vízszerelvény boltban, néhány évente lecseréled, ha nagyon parázol. Jó az 1 báros, mert semmi nem történik , ha történetesen 0,7 bár vaN a duplikált falban valami miatt. A lényeg, h ha gond van fújjon le. Nincs gond ha nem két liter van egy 50 literes főzőben.Tehát ne variáld túl!!

Előzmény: picurj (91811)
G.á.b.o.r. 2013.10.24 Creative Commons License 91823

Vicces, az enyémet is szokták sokat így jellemezni, hogy "mű aromás". Szerintem egyszerűen csak megszokták az emberek a sz*rt (én is ittam már olyat eleget) és nem tudják elképzeléni, hogy a jó erjesztás és főzés végeredménye egy zamatos, ízletes és illatos pálinka lesz ami nem a ragasztóra hanem a gyümölcsre emlékeztet.

Előzmény: Feriba51 (91745)
foxrudi 2013.10.24 Creative Commons License 91822

ok,megoldjuk.

Előzmény: gombászok (91809)
snapszmester 2013.10.24 Creative Commons License 91821

Vizes boltban, biztonsági szelep, állítható vagy 1B alatti. Vannak szakboltok is, most 2" biztonsági szelepet keresek.

Előzmény: picurj (91820)
picurj 2013.10.24 Creative Commons License 91820

tudnal ajanlani olyan uzletet, vagy linket kuldeni aki forgalmaz es ahol tudnek venni ilyent, a mail cimem publikus arra is kuldheted.

Koszonom

Előzmény: snapszmester (91814)
picurj 2013.10.24 Creative Commons License 91819

ez pontosan mit is jelent???

fel colos kivezetes van rajta es ezt kene lezarni sulyszeleppel???

nem tdunal nekem ajanlani ilyen sulyszelepet hogy hol id tudnam meg venni???

Előzmény: snapszmester (91814)
snapszmester 2013.10.24 Creative Commons License 91818

De a ciánmentesség az utolsó szempont.

Előzmény: Tucso69 (91817)
Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91817

Ha mindent elolvastál, akkor tudod, hogy a csonthéjasok magját nem főzzük!

Előzmény: rámenős (91808)
szilvakukc 2013.10.24 Creative Commons License 91816

Nem hiszem el, hogy ez a hülye ciánrettegés mindig porondon van.

Előzmény: TINTUS (91812)
snapszmester 2013.10.24 Creative Commons License 91815

Nem értem amit írsz. Pontosan fogalmazz. A magot nem kell belefőzni mert leég vagy nehezíti a főzést. Persze ha néhány bele kerűl még nem kapsz ciánmérgezést.

Mi az hogy leengedek egy adagot belőle? Az alszeszből nem engedünk le mert nem lesz illata a pálinkának. Olvasd a regge-linket olyanra is kapsz választ amit kérdezni sem tudsz.

Előzmény: csőbácsi (91813)
snapszmester 2013.10.24 Creative Commons License 91814

A kukta sulyszelep az egy elv. A te üstödre legalább 15-ös csö kell és azt lezárni egy sulyszeleppel.

Előzmény: picurj (91811)
csőbácsi 2013.10.24 Creative Commons License 91813

Jó reggelt Mindenkinek! A válaszokat olvasva, úgy döntöttem,hogy először leengedek egy adagot belőle. Finomítom majd meglátom az eredményt. Mint írtam nem nagy tétel az egész.(30l cefréről van szó)

Egyébként beszéltem itt a faluban egy-két nálam öregebb emberrel, azt mondták,hogy nem kell a magot "belefőzni".

TINTUS 2013.10.24 Creative Commons License 91812

Ne riaszd el az ovodást, valahonnan neki is el kell indulni az első lépésekkel!!!

Előzmény: szilvakukc (91800)
picurj 2013.10.24 Creative Commons License 91811

Tehat ha jol ertem akkor nagyon olcson es egyszeruen meg lehetne oldani kukta sulyszeleppel??? (az ust 90 literes)

Vagy a te magoldasog, hogy kell hozza:

1. RT- típusú nyomáskapcsoló

2. gázszelep egy V-4600 Honeywell mágnes szelep 1/2"-os gáz csatlakozással, gyújtólánggal

3. főégő gyújtóégővel

Előzmény: Ferenc50 (91759)
obsitos3 2013.10.24 Creative Commons License 91810

"Most az elejét / 70-80 fokos / likőrhöz teszem el."Na ezt ne tedd,és megjavul a pálinkád.

Előzmény: rámenős (91806)
gombászok 2013.10.24 Creative Commons License 91809

Legyen már 28 délután, ugyanis a megyeszékhelyre kell időre mennem, dokihoz, kezdés biztos12. 30, befejezés bizonytalan. Utána szándékozom hozzád menni. Hozzuk össze valahogy.

Előzmény: foxrudi (91752)
rámenős 2013.10.24 Creative Commons License 91808

Most jöttünk haza Romániából. 

Meg voltak rökönyödve, hogy kiszedem a szilvamagot a cefréből. Viszont az a gyanúm, hogy valami nagyon tájfajtás szilvából főznek, vagy aromát tesznek a pálinkába. Fantasztikus illata van. Az íze nem különösebben érdekes.

Próbáltam magosan főzni a szilvát. Nekem nem lett olyan aromás, viszont jól leégett, mert nem tudott mozogni a cefre. Nincs keverőm.

Előzmény: csőbácsi (91782)
gombászok 2013.10.24 Creative Commons License 91807

Keresd a választ  itt: http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9214389&la=127524964

Holnapra meglesz.

Előzmény: degumentes (91777)
rámenős 2013.10.24 Creative Commons License 91806

Bocsi fiúk. Tanácsot kérnék.

Nem vagyok pálinka szakember, csak sajnálom elveszni a hulló gyümölcsöt.

Réz főzőm van. Az elérhető irományokat elolvastam. A legeggyszerűbb erjesztést végzem. semmi franc, csak egy csomag élesztő. Amikor főzöm, üvegekbe öntöm. Eleje elvéve, 30 fok után már csak a következő cefrébe kerűl.

Nem ízlik. Valami pici mellékíze van. Azt hittem savanyú. / Ecetesedés? / tettem hozzá az alszeszbe szódabikarbónát. Lehet, hogy annak van valami hatása? Több nem szakértő szerint nincs baja, de szerintem nem finom. Mondták, hogy egybe szedjem le és higítsam vízzel a szeszfokra. Most az elejét / 70-80 fokos / likőrhöz teszem el.

Tudom, hogy így nehéz, de hátha van valakinek jó ötlete ebből a leírásból is.

A minőségellenőrnek / feleségemmel kóstoltatok egy gyüszünyit / nem fáj a gyomra tőle.

Köszönettel Károly.

csőbácsi 2013.10.24 Creative Commons License 91805

?????? Hm??????

Tucso69 2013.10.24 Creative Commons License 91803

Aszongyák a nagyok, hogy rongálja a finom aromákat, és ezért tértek át páran a saválló hűtőre.

Mostmár csinálok 1 tesztet, ioncserélve és anélkül kóstolva!

Üdv!

Előzmény: norris53 (91766)
Ottó Ferenc 2013.10.24 Creative Commons License 91802

Köszönöm a választ... 

Néztem, ha meg-meg keverem, akkor még mindig erőteljes co2 képződés van.

Hétvégén lefőzöm!

Köszi mégegyszer!

Előzmény: zozomax (91764)
emGeza 2013.10.24 Creative Commons License 91801

Na ez aztán a 3 @-os válasz !

szilvakukc 2013.10.24 Creative Commons License 91800

Mindenképpen dobd ki a cefrét, akár magos, akár alacsony! Egy f@sz kérdésre, pontosan egy f@sz választ kaptál egy f@sztól!

emGeza 2013.10.23 Creative Commons License 91799

Szia !

Na a birs ! Igéretes játékos , ettől várom , lehet hiába , a jó pálinkát .

Csak nyersen daráltam , de nem biztos , hogy másabb ízű lesz mint ami főzőtt !

Utóerjedésnél pH 3.5 mértem 2 dl/hl kénsavval lett 2.9 .

Másnapra 3.2-re visszament , 1 dl/hl , és lett 2.8 , azota ezen értéken áll .

Még aktív .

Előzmény: Joexe (91792)
degumentes 2013.10.23 Creative Commons License 91798

Csak az a varrógépes technika nem tudom hogyan működne a kökénynél:D

Előzmény: zozomax (91795)
e.enzsol 2013.10.23 Creative Commons License 91797

Mert szerinted???

Előzmény: deszegregator (91794)
emGeza 2013.10.23 Creative Commons License 91796

Szia ! 

Elnézésed kérem !

Mivel régimódi 40-es csávó vagyok , sajnos nem nem értem a "szlenges dumát" .

"igazából nem is érdekel" - a fogat-fogért alapon írtam !

De a véleményt lehet írni indulatmentesen és egyenesen is , ami célra töröbb .

A sok .... félreértelmezhető.

Amúgy érdekel , sőt kíváncsi vagyok a Te véleményedre , a bolti kontra házi témába.

Én a semleges táborba tartozók .

Mert van jó bolti és van rossz házi is , de a fordítotja is igaz .

Előzmény: Joexe (91791)
zozomax 2013.10.23 Creative Commons License 91795

Igen, nekem is nagyon bejött a kökény. Dolgozom egy ideje egy magozó-passzírozó gépen, de még nincs kész.

Alapja egy söröshordó (legolcsóbb saválló cucc), hasonló felépítéssel mint az, ami Golyósnak van. Viszont némileg

módosítani is akarok rajta, mert olyan gyümire is használni szeretném, aminek apró a magja. (pl. málna) Szóval azon dolgozom, hogy tömítve legyen a tárcsa a szélénél. Ha valaha elkészül és működni fog, majd felteszem ide is.  

Előzmény: degumentes (91769)
deszegregator 2013.10.23 Creative Commons License 91794

Túrót...

Előzmény: e.enzsol (91793)
e.enzsol 2013.10.23 Creative Commons License 91793

Hello, szerintem ez csak a tisztázásnál lényeges. Ott viszont nagyon lassan kell engedni.

Előzmény: truffle (91790)
Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91792

emGeza! Mesélj nekem inkább a birs cefrédről hogyan áll ,kiváncsi vagyok , mivel nekem is készült 3 hórdóra való, lassan kiforr.

Csak nyersen daráltad le a répavágóval?  

Amúgy meglepő volt hogy eddig amit phra mértem cefre az egyetlen egy ami eddig 3 körül volt az a Birs...

Előzmény: emGeza (91787)
Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91791

emGéza csak a linkelt videóra irtam hogy tetszett,  s ezt fejeztem ki úgy hogy hatalmas ...szlengesen akartam dícsérni

ne haragudj ha véleményemet leírtam ...  nem gondolom hogy a lelkedbe gázoltam volna.

Max rosszul esik ha ilyet látok hogy igazából nem is érdekel.

Inkább Jó nedüt! :)

Előzmény: emGeza (91787)
truffle 2013.10.23 Creative Commons License 91790

Hát, ez nem ceruzabél vastagságban folyik...esetleg ácsceruza. Vagy nem számít csak a tisztázáskor??

Előzmény: e.enzsol (91785)
hevezoli64 2013.10.23 Creative Commons License 91789

Szia!

Nyugodtan főzd ki, idd meg, a cián nem jelentős, Abasáron lehet több van a vízben....(

Főzéskor a magot ne tedd az üstbe.

Jó pálinkát.

Üdv.

emGeza 2013.10.23 Creative Commons License 91788

Szia !

Köszönöm ! Szóval az up. is okozhatja az alacsony pH értéket ?

Előzmény: norris53 (91779)
emGeza 2013.10.23 Creative Commons License 91787

Szia !

" :D ezt hatalmas emGéza:) "  Leveled ezen részét nem értem ! Kifejtenéd ?

A tőbbi a Te véleményed ami nem is  igazán érdekel !

Előzmény: Joexe (91780)
Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91786

Csőbácsi azért várj még egy két hozzászólást, mivel vannak nálam azért jóval tapasztaltabbak is! :) korban is stb

Előzmény: csőbácsi (91784)
e.enzsol 2013.10.23 Creative Commons License 91785

Ma én is főztem. Szilva cefre volt az üstben, finomítás hétvégén lesz.

csőbácsi 2013.10.23 Creative Commons License 91784

Hello! Köszönöm a választ.

Előzmény: Joexe (91783)
Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91783

Nem lesz az mivel csak a tört magtól lehetne az , de a " profik picit még törnek is össze" !

Amúgy elárulok egy titkot a nagyfőzdék is csak azért magozzák ki a gyümölcsöket mivel a cefreszivatttyúkat rongálja , majd egy részét a magnak vissza teszik az erjedéskor , lepárláskor isk, mivel kell az a bizonyos magíz!

Én  ezentúl semmilyen gyümölcsöt nem fogok magozni a jövő évtől: )mióta új ismereteket szereztem

persze sokan ezért most hogy ezt leirtam tuti megköveznek....:)

csőbácsi 2013.10.23 Creative Commons License 91782

Szép estét kívánok minden kedves fórumozónak.

Új vagyok még itt és elég szerény a tudományom a pálinkával kapcsolatban. Ezért szeretnék egy-két dolgot kérdezni Tőletek ha nem gond.

Van 2x15l szilva cefre már leforrva. Viszont a szilva magját nem válogattam ki amikor a cefrét készítettem. Ha főzésre kerül a sor, akkor ha a magot nem teszem az "üstbe" akkor is "ciános" lesz a pálinka?Vagy dobjam ki a cefrét?Ugyanis azt olvastam,hogy a szilva magja ha nincs kiválogatva akkor cián is termelődik többek közt.

Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91781

Feribá amúgy nincs jobb elismerés ugye ha az ember környezetében is sok elismerést kap mivel mindenki csipálja a páleszt  amit csinálsz egy kóstolásnál!  Akár már egy " leírt alma pálinkára " vonatkozóan  hogy abból miyen gyér a pálesz stb  , apám pedig egy megrögzött ember :D de azóta csak azt issza:D

Jó nedüt!

Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91780

:D ezt hatalmas emGéza:)  Azért szerintem bekaphatják a nagyfőzdés ..... ..f.omat:D  Az agyonválogatott gyümölcs.... stb meg ugye a csak magyar gyümölcs,,,, meg a rengetek fajta pálinka amit ezek a főzdék kinálnak... persze minddddd mind itthon termett gyümölcs,,,, s kb ez is olyan mint a Villányi bor ,, , nincs annyi tüke ott sem mint amennyi bor terem az áruházakban....

itt páran szerintem olyat főznek amitől ketté állna a fülük is a kóstolóknak! Amúgy meg ez a nő is idegesítő:D

Előzmény: emGeza (91765)
norris53 2013.10.23 Creative Commons License 91779

PL > Ha kicsit meg zavarod a főzőt finomításnál és up- együtt megy a középpárlattal . > utópárlatos .> a többit majd a hozzá értők :-)

Előzmény: emGeza (91772)
Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91778

Feribááá:) pll a  poharazgatásokat pl megkostolva, hát nemtom , hiába higitom vissza stb én izleléssel csak kinyirom aznapra a bimbóimat:D

szemre illetve ,szagra viszont szerintem elég jól eltudom már választani, Izlelni nem szeretem:S  meg ugye elég egyértelmű mikor átvált a szúrós szagról..s lehet érezni a gyümölcs jellegét!

Előzmény: Feriba51 (91774)
degumentes 2013.10.23 Creative Commons License 91777

Ha a cefrémből készült pálinkát szeretném értékesíteni hivatalosan, hogyan kell eljárni? Még nincs kifőzve a cefre!

Feriba51 2013.10.23 Creative Commons License 91776

Hát erről van szó:-)))

És nem egyedüli a téma. Van ilyen a szépségkirálynő kiválasztásán, akár egy táncverseny pontozásánál, és sok másutt. Ezeket a dolgokat nem lehet lemérni, na meg vannak divat áramlatok is.

Azért ne legyen hibás az a pálinka!

Jó nedűt!!!

Előzmény: emGeza (91765)
curlie 2013.10.23 Creative Commons License 91775

merre?

Előzmény: zozomax (91763)
Feriba51 2013.10.23 Creative Commons License 91774

Én sem poharzgattam soha az előpárlat elválasztásánál.

Nem is értek valamit:-))) Miért kell a poharakat megszámozni? Ha annyira evidens, hogy melyik a jó és melyik a rossz, akkor miért számozunk?

A hecc kedvéért megszagoltatnák, kóstoltatnák öt ilyen számozatlan poharat néhány szakértővel. Aztán az eredményt közösen megcsodálnánk:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: truffle (91754)
deszegregator 2013.10.23 Creative Commons License 91773

Hova gondolsz! Nem csak lekvárt, ciberét is! :-))

Előzmény: foxrudi (91741)
emGeza 2013.10.23 Creative Commons License 91772

Sziasztok !

Mitől függ a pálinka pH értéke ? Erre sehol sem találtam utalást !

Hegyi82 2013.10.23 Creative Commons License 91771

azt elfelejtettem megkérdezni, hogy faterom hívott ma, h van előtte egy pofás kis almafa, és becslése szerint még lehet rajta kb. 50-60kg gyümölcs, kérdezte h érdekel-e engem a birs cefrébe? azt mondta "savanyú" alma. én nem igazán ismeerem őket, vajon hozzátegyem majd a kb. 350l-nyi birs cefrémhez? külön hordóban erjeszteném.

Előzmény: Hegyi82 (91770)
Hegyi82 2013.10.23 Creative Commons License 91770

azóta szagolgattam, valóban nincs kéményszaga, csak vhogy mikor annál a hordónál állok, néha az orromba jön, de nem a hordóból.
látszólag nincs gond a cefrével, a gyümölcsadag másik felét hétvégén fogom aprítani, azt a 2 hordót már okosabban csinálom, azonnal megkapja a vizet is, a pektinbontót és az élesztőt is.

Előzmény: snapszmester (91750)
degumentes 2013.10.23 Creative Commons License 91769

Én még lehet veszek vagy 3 mázsát a kedvenc pálinkám lett. most gondolkozok valmi centrifuga jellegű magtalanításról, meg valami szártalanításon.

Előzmény: zozomax (91763)
deszegregator 2013.10.23 Creative Commons License 91768

Gondoltam már ilyen megoldásra , de nekem ez nem éri meg az átalakítást. Az üstről fentről lehúzható szigetelés+ a tűzhelyemmel is nagyon elégedett vagyok.  Nem olyan problémás megoldás az enyém, csak azért észnél kell lenni, erre hívtam fel a figyelmet.

Előzmény: rézműves1 (91757)
csalitos 2013.10.23 Creative Commons License 91767

Ne a Ms Offices-ben lévő Word szövegszerkesztőt használd, mert ez valamiért küldi a szövegszerkesztés formázásának a báallitásait is. Jól használható a "notepad jegyzettömb". Windows-ban megtalálod.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: Ferenc50 (91760)
norris53 2013.10.23 Creative Commons License 91766

Szia Tucsó !

Igazad van csak hogy én minden pálinkámat ioncserélek :-)

De a 100 l es üstnél már erre is figyelek:-)

Előzmény: Tucso69 (91749)
emGeza 2013.10.23 Creative Commons License 91765

Szia !

" Ízlések és pofonok! "

Erről ez a video jut eszembe. (valóság tartalom és a reklám , azért kérdéses , csak az első fele szól a pálinkárol )

http://mno.hu/panaszkonyv/bazi-nagy-palinkateszt-1057661

zozomax 2013.10.23 Creative Commons License 91764

Üdv,

túl sok víz nem tesz jót, de ha jól számolom 5 napig erősen forrt. Szerintem nagyrészt kierjedt, most viszont a sok víz miatt már könnyebben romlik.  Főzd le, szerintem nem lesz az rossz...

Előzmény: Ottó Ferenc (91753)
zozomax 2013.10.23 Creative Commons License 91763

Köszi, lehet megpróbálom én is így. Tényeg tonnaszám van erre. 

Előzmény: degumentes (91751)
jatti1 2013.10.23 Creative Commons License 91762

Kukta biztonsági szelepe nem jó? Olcsóbb is, és amilyen egyszerű (súlyszelep) a működése, olyan biztonságos. De ha lefuvatót teszel bele, akkor gondoskodnod kell, hogy lehüléskor vissza is tudjon szívni levegőt. (Visszacsapószelep)

jatti

Előzmény: picurj (91755)
sleves 2013.10.23 Creative Commons License 91761

Ez igy tényleg nem drága, de ha az enyémet duplikálnád nem jönne ki ennyiből. ;)

Előzmény: deszegregator (91713)
Ferenc50 2013.10.23 Creative Commons License 91760

A felső értelmetlen rész nem tudom hogyan került oda.

Előzmény: Ferenc50 (91759)
Ferenc50 2013.10.23 Creative Commons License 91759

Normal 0 21 false false false HU X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Courier New"; mso-bidi-font-family:Calibri; mso-fareast-language:EN-US;}

Üdv!

Ha minden áron profi technikát akarsz, akkor a legjobb megoldás a nagykonyhai gőzfőzőst biztonsági rendszere. A vezérlést egy RT- típusú nyomáskapcsoló vezérli 0-0,6 bar nyomástartományban. A gőzüst 0,24 bar nyomáson működik, ami 103-104 C-fokot jelent. Ennél Neked sem kell több. A gázszelep egy V-4600 Honeywell mágnes szelep 1/2"-os gáz csatlakozással, gyújtólánggal. A főégő és a gyújtóégő is szabályozható. Működtető feszültség U=230 V vagy AC 24 V. A gőzüst biztonsági szerelvénye komplett,  aggodalomra semmi ok nincs. Akár egy kiszuperált üstről is leszelhető, de beszerezhető Tatabányán a Gasztometál Kft-nél, de ezt a neten ellenőrizzed. Ha a rendszert egyszer beszabályozod, attól kezdve minden automatikus. Bekapcsolás 0,22 bárnál történik, a kikapcsolás 0,26 bárnál, de ezt finomíthatod is az RT nyomáskapcsoló differenciál szabályozóján.

snapszmester 2013.10.23 Creative Commons License 91758

Hibás az elképzelés. Nem kell leengedni a nyomást, fel emelkedni nem kell hagyni. Csökkentsd a fűtést. A biztonsági szelepre azért van szükség hony ne robbanjon fel, de nem kell hogy állandóan engedje el a nyomást.

rézműves1 2013.10.23 Creative Commons License 91757

..."kesztű, védőruha, gumicsizma, mert a forró moslék veszélyes dolog."...

...ezért jó egy billentő, nem kell küzdeni az üsttel......aláfér egy vödör...

......egy kézzel billenthető, egy beledugott rúddal...

porgolo 2013.10.23 Creative Commons License 91756

Csinalj egy probat. Megfelezed a palinkat egyikhez ontol upot, ha megcsonalod ird meg. Hasonlo gondom van.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (91748)
picurj 2013.10.23 Creative Commons License 91755

Leht hogy pontosan ne ide illo a kerdesem de azert kerdezek,

van eg egylepcsos fozo es, mivel duplafalu es viz van a ket fal kozott, ez ha melegitem nyomas keletkezik benne, es ezt szeretnem hogy e kelljen allandoan figyelni hogy 0,5 bar legyen hanem ha kicsit nagyobb akkor leeresztje a felesleges nyomast, erre kernek Toletek egy olyan hogy mivel oldjam meg vagyis minyen biztonsagi szelepet hasznaljak amit be lehet allitani ilyen kis nyomasra is, en olyanokkal talalkoztam aminek csak min. 1 bar.

En ezt talatma ez jo lehet ra???

http://szivattyuwebaruhaz.hu/hu/termekek/reszletek/2472/rastelli_biztonsagi_szelep_560sz_1_2/

koszonom

truffle 2013.10.23 Creative Commons License 91754

Én már nem kínlódok ep-up szagolgatással, kóstolgatással, így sem úgy sem tudom megállapítani, béna vagyok hozzá. Nem érzek semmi nem odavalót de a kisördög ott van, hátha belekerül valami rossz cucc. A szabályoknak megfelelően elválasztom az ep-t, 50-nél megállok up-val és mindkettő megy ablakmosónak:(. Nem azt a 3-4dl mennyiséget sajnálom, hanem az esetlegesen kidobott ízt és illatot.

Ha valamelyik "őskövület" topiktársam szánna rám fél órát(Vác ésszerű vonzáskörzetében), rászánnám azt a pár liter üzemanyagot, miszlikre szedném a párlatrészeket(legközelebb körtém lesz kész), hátha rá tudna vezetni, hogy mit is kell figyelni. Ja és nem lennék hálátlan...nagy jártasságom van járókeretek, rokkantkocsik beszerzésében, valamint elfekvők környékén is van ismerettségem ;).

Ottó Ferenc 2013.10.23 Creative Commons License 91753

Sziasztok!

Kérdésem lenne hozzátok, profikhoz.

Most kezdtem a pálinkafőzést ízlelgetni, csináltam kb. 30 liter cefrét.

Egyesével válogattam, mostam, kiszedtem a férgest, a magvat, csak tiszta gyümölcshús van benne, abból is csak az érett.

Pektinbontó, fajélesztő, tápsó, borkősavval beállítottam a PH-t. Túl soknak tűnt egy hordóra, ezért szétvettem kettőbe, mert ki akart futni. Szépen beindult az erjedés, de nagyon száraznak találtam a cefrét, tettem hozzá vizet, amire mégjobban megindult a dolog, de még mindig száraznak tűnt a cefre. Annyi vizet tettem hozzá, hogy elfedi a víz a szárazanyagot. Viszont mintha megállt volna az erjedés. Ha megkeverem, újra megjelennek a cefre tetején buborékok, de már nem képződik annyi gáz, mint a szárazabb cefrén. Ha megkóstolom, ízetlen, szinte vízízű a cefrém, ebből gondolom, hogy túl sok vizet tettem hozzá.

Illata van, gyümmölcsös, finom, de íze semmi. Nem tudom eldönteni, hogy édes, vagy savanyú inkább...

Kérdésem, hogy utóerjedés fázisában van a cefre, vagy leállt az erjedés? Ha leállt, vajon szabad-e újraindítani életsztő hozzáadásával, vagy ennek már mindegy, vigyem főzni, aztán lesz belőle, amennyi lesz, és legközelebb ne tegyek hozzá ennyi vizet? Nekem sosem képződött pl. bunda.

Okt. 16-án este lett kész a cefre, akkor kapta meg a pektinbontót, az élesztőt, másnap állítottam be a PH-t. 21-én kapta a vizet, kb 40-50%-ot igényelt... Most mintha lesüllyedt volna az aljára a szárazanyag. És már alig bugyborékol. Létezik, hogy leállt a főerjedés, vagy elcsesztem a vízzel? Mit tudok tenni?

Köszi a válaszokat előre is!

foxrudi 2013.10.23 Creative Commons License 91752

Vasárnap du csörögj rám,hogy egyeztessünk,28vagy 29.Lehet a hétfő a hivatalos dolgok intézése lesz, még a párommal is konzultálok.

Csipkét még nem csináltam,negyon kíváncsi vagyok ízre,és kihozatalra.

Előzmény: gombászok (91743)
degumentes 2013.10.23 Creative Commons License 91751

Mi úgy csináltuk hogy a főerjedés után vettük le a magról, egy zöldséges ládát használva szűrönek, idén előszőr megpróbáljuk, hogy a cefréhez több vizet adunk és hátha leül a mag az aljár és akkor csak lemerük a cefrét a magról. Illetve van valami adalk anyag nem tudom a nevét, de arra van kitalálva, hogy a magról leválasztja a gyümölcshúst. Tavaj én szedtem a kökényt, idén már leszedettem:D 

Előzmény: zozomax (91747)
snapszmester 2013.10.23 Creative Commons License 91750

Védő oltást kapott mert látszólag elkésett.

A kátrányos íz nem erjedési hiba, vagy szagold meg még egyszer.

Előzmény: Hegyi82 (91723)
Tucso69 2013.10.23 Creative Commons License 91749

Szia Norris!

A páracső lefelé tartó része miért réz? Így bele tud mosódni a pálinkába, vagy annyi kell bele? :-)

Előzmény: norris53 (91729)
Szkajvolker Lajos 2013.10.23 Creative Commons License 91748

Én is gyanakodtam erre, de most ugy szűrtem, hogy csak a lejövö alszesz első 1literét gyűjtöttem és fagyasztó után szűrtem, így sem lett opálos de ugyan olyan az íz.

Előzmény: porgolo (91733)
zozomax 2013.10.23 Creative Commons License 91747

Hello,

Te csak főzés előtt választod el a kökény magot? 
Tavaly csináltam de forrázva, turmixolva, erjesztés előtt magozva. 

Nagyon jó lett, idén is sok a kökény felénk, de olyan malac dolog volt a magozás, hogy nem nagyon akaródzik nekiállni.
Esetleg ha elég leszűrni erjesztés után...

Előzmény: degumentes (91720)
Feriba51 2013.10.23 Creative Commons License 91745

Úgy van ahogy mondod! Ízlések és pofonok!

Ehhez még annyit, hogy az emberek ízlését nagyon nehéz eltalálni. Volt aki úgy jellemezte a pálinkámat, hogy olyan, mintha alkoholba mű aromák lennének. Pedig ez csak egymenetes volt. Milyen lett volna. ha még egyszer kifőzöm?

Végül is magadnak főzöl és a saját ízlésed kell eltalálnod. Ezért kell évekig hangolni egy készüléket.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Joexe (91744)
Joexe 2013.10.23 Creative Commons License 91744

Hali! Igazából ugye a nagykönyvek is azt irják hogy 50 foknál már alatt nem érdmes beletenni a cuccot, de szerintem a kisüstinél én 50 alatt apránként figyelem hogy még mi mehet bele, mivel van hogy leengedem 30 fokra is nyugodtan mert még mindig kellemes az aromája, (cefrefüggő) illetve az összképbe kell az a kis íz! Szóval én nem ragaszkodok az annyira díjnyertes .... steril páleszhez!

Rézműves is ezt mondta:D

Mondok mégegyett ,sok főzdében megkérdezik hogy a saját vizével higitsák e viszsa a páleszt , s sok ember azt kéri   , pl mikor csak már 20 fokos utópárlat jön le.  Bár azzal kell vigyázni mikor már 0 lás jön le  azt tudja nagyon elrontani.

Ezt nem egy nagyfőzdében mondták ,illetve láttam miként csinálják a vevő kérésére merthogy kell nekik bele az az ízz:D:)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (91731)
gombászok 2013.10.23 Creative Commons License 91743

28.-án viszem, jó lesz? Egyébként is készültem hozzád menni egy kis barkácsolás ügyében.

Előzmény: foxrudi (91740)
otifoti 2013.10.23 Creative Commons License 91742

Hagyd az egészet a francba, nem ér annyit, hogy tökön szúrd magad, mert a feleségednek meg majd azt fogod mondani, hogy én vagyok a hibás.

Üdv!

Ottó

Előzmény: golyós (91725)
foxrudi 2013.10.23 Creative Commons License 91741

Pedig akkor még lekvárt fóztél benne csak ugye??DD

Előzmény: deszegregator (91713)
foxrudi 2013.10.23 Creative Commons License 91740

50kg csipke érdekelne,Megyek haza étvégén!!!!

Előzmény: gombászok (91698)
TINTUS 2013.10.23 Creative Commons License 91739

jó volt végignézni, köszi

Tanuló82 2013.10.23 Creative Commons License 91738

Köszönöm a kimerítő választ Rézművses!:-)

lezli56 2013.10.22 Creative Commons License 91737

Ezt eggyik topiktárs nyerte meg!

Előzmény: emGeza (91726)
Tucso69 2013.10.22 Creative Commons License 91736

Szerezz be egy hőszigetelő kesztyűt, mint én! 

Előzmény: truffle (91724)
stapika 2013.10.22 Creative Commons License 91735

Jó lenne ha dicsekednél néha.:-)Elbámészkodtam a képeken.

stapika 2013.10.22 Creative Commons License 91734

Egyszer vólt Kutyán budavásár,vagy valami hasonló.:-)

Sokat felejtettem azóta,még azt is amit nem tudtam.

Előzmény: kibé (91728)
porgolo 2013.10.22 Creative Commons License 91733

Szerintem a tulzott kozmaolaj szures is benne lehet.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (91731)
truffle 2013.10.22 Creative Commons License 91732

Hihetelen! Nem nekem szól és teljesen magamra ismerek :).

Előzmény: Feriba51 (91730)
Szkajvolker Lajos 2013.10.22 Creative Commons License 91731

Előpárlat elválasztáskor általában nem csöpög sőt, mivel fával tüzelek, csorogni szokott rendesen. Utópárlatra 45 fok környékén szoktam váltani, akkor már savanyú.

Előzmény: Feriba51 (91730)
Feriba51 2013.10.22 Creative Commons License 91730

Ebben az esetben csak tippelni lehet, de szerintem az a gond, hogy nagyon odafigyelsz a főzésnél. Túl "tiszta" a nedű és ezért mind jobban megközelíti a "tiszta" alkoholt.

Mi eredményezheti ezt? A gondos, lassú főzés, a sok előpárlat elvétel, a hamari utópárlatra váltás, ...

Próbálj jobban aládurrantani, ne végy el sok előpárlatot és a végén hagyj benne egy kis "büdöset" is (ezt kicsiben próbáld ki)

Jó nedűt!!!

Előzmény: Szkajvolker Lajos (91714)
norris53 2013.10.22 Creative Commons License 91729

Na ez azért van mert nem dicsekszem > ez nem réz :-)

http://palinkafozes-hazilag.webnode.hu/fenykepgaleria/#img-1164-jpg1

Előzmény: stapika (91721)
kibé 2013.10.22 Creative Commons License 91728

Mit akarsz érteni?

eddig jó pálinkákat főztél,ne cseszd el az értéssel

Előzmény: stapika (91721)
stapika 2013.10.22 Creative Commons License 91727

Ha megjött,ha nem,terhesek vagytok mind a ketten.:-DD

Teszt.

Előzmény: golyós (91725)
emGeza 2013.10.22 Creative Commons License 91726

Szia !

( Lassan írom ! )

Az első hsz-t úgy kezdtem , hogy "Csak másoltam !"

A másodikat ehez "válaszoltam".

Nem vagyok okos , sőt ... de sokat olvasok e témában .

Egy kis esti video , talán 2011-ből. Itt is nyer a házi . Jó szórakozást.

http://index.hu/video/2010/12/27/palinkateszt_addig_jo_mig_kadar_elt/

Jó éjt .

Géza

Előzmény: csalitos (91719)
golyós 2013.10.22 Creative Commons License 91725

"Karajz Ottó" <otifoti@sajoktv.hu> -ra újra megpróbálva (lassan tökön szúrom magam )

üdv.g.

Előzmény: otifoti (91693)
truffle 2013.10.22 Creative Commons License 91724

Ennyi elég?

Elég lenne, ezeket mind kipróbáltam, csak lassú, macerás. Paneles vagyok, nem kertes. Szimpla 24l-es az üstöm, "az a" gyári hagymakupolás, gömbölyű aljú. Semmi fogás nincs rajta, forrón pláne. Ezért irányult volna inkább arra a kérdésem, hogy nem sínyli-e meg az üst(forrasztások) a drasztikusabb hűtést?

Előzmény: zsuzska60 (91716)
Hegyi82 2013.10.22 Creative Commons License 91723

Sziasztok!
Mitől lehet, hogy az egyik hordómban korom szagú a birs cefrém? A kátrányos/kormos kémény képe ugrik be mikor kibontom a hordót. Mellette a másik hordó nem ilyen. Ma az esti keverésnél lettem rá figyelmes, reggel még nem éreztem. 3nappal fiatalabb ez a hordó cefre mint a másik, egyszerre oltottam be őket tegnap reggel.

porgolo 2013.10.22 Creative Commons License 91722

Nem, de a palinkambol ihattal.

Előzmény: sogi01 (91709)
stapika 2013.10.22 Creative Commons License 91721

Kezdem nem érteni az egészet,kezdő lévén.

A keverős főzővel rendelkezők,miért nem kérdezik,hogy lehetne átalakítani dupla falúra? Másik: a hűtőspirál ne legyen rézből,de az epruvetták(amit itt láttam)rézből készültek.

degumentes 2013.10.22 Creative Commons License 91720

300 liter kökény már be van cefrézve, lehet hogy még csinálok, de most egy picit elfáradtam, mire mindet leszáraztam, meg megmostam:D meg ott van még a birs is amihez lehet teszek egy kis vadkörtét.

csalitos 2013.10.22 Creative Commons License 91719

Hát igen!... Koromra hívatkozva, én már megtehetem, hogy lelassuljak kissé. Nem is az a gond, hanem eddig azon gondolkodtam, hogy mitól vagy te ilyen okos. A gyanúm beigazolódott. Plagizáltál, ejnye-bejnye! Ebbe már egy elnök belebukott. Azért elvárható lett volna tőled, hogy a forrást, megjelöld. De dicséretedre váljék, hamar észre kaptál. Előbb is megtehetted volna, mert nem két mondatról volt szó.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: emGeza (91499)
Öreg?halász 2013.10.22 Creative Commons License 91718

Aha , értem .

Előzmény: zsuzska60 (91717)
zsuzska60 2013.10.22 Creative Commons License 91717

1. egyenletesebb a melegedés

2. a vége felé nem alakul ki sűrű, szigetelő párna az üst fala mellett

Előzmény: Öreg?halász (91715)
zsuzska60 2013.10.22 Creative Commons License 91716

én forrón merem ki

Vödörbe korábban tettem harmad részig hideg vizet és rámertem a forrót.

Két vödör után már lehet az üstbe is önteni megfelelő mennyiségű hideg vizet.

A hűtéssel vigyázz dupla falú üstnél, mert ha visszafelé nem tud áramlani a levegő az üstbe, akkor baj lehet... (összerántja a vákuum!) Olajnál kisebb a hőtágulás, kevésbé problémás.

Ennyi elég?

Előzmény: truffle (91706)
Öreg?halász 2013.10.22 Creative Commons License 91715

A duplikált üstöt még keverővel is ellátni? Ennek mi az előnye?

Előzmény: deszegregator (91710)
Szkajvolker Lajos 2013.10.22 Creative Commons License 91714

Valami nekem fúrcsa, minden pálinkám szinte ugyan olyan ízű, függetlenül a gyümölcs fajtájától, főleg frissen. Amikor elsőnek főztem , az egyből finom szilva volt, pedig az több mint fél éves cefre volt. Rezes lehet? Azért az íz? Vagy várjak vele pár hónapot aztán akkor lesz az igazi?

deszegregator 2013.10.22 Creative Commons License 91713

Ugyan mi a túró volt drága abban, hogy volt egy saválló üstöm (örököltem), és azt duplikáltam jómagam szénacél külső köpennyel. Kellett egy fél doboz pálca, pár kilowatt áram, néhány stam, pár üveg sör, hogy a kezem biztosan full stabil legyen hegesztéskor. Persze rá lehet többet is költeni, de így is jól működik már vagy 5 éve....

Előzmény: zuzu6612 (91712)
zuzu6612 2013.10.22 Creative Commons License 91712

Persze, igazad van, jobb a duplafalú. Ezt senki nem vonja kétségbe. De aki évi négy-öt hordó cefrét főz ki, annak szerintem felesleges befektetni egy ilyen kütyüre. Aki pedig nagyban akarja csinálni, annak meggondolandó.

Előzmény: deszegregator (91710)
deszegregator 2013.10.22 Creative Commons License 91711

Lehetnénk , de nem lenne egyszerű, mert te tudtommal nógrádi, én meg borsodi vagyok! Mindenesetre nem lenne ördögtől való...:P

Előzmény: gombászok (91696)
deszegregator 2013.10.22 Creative Commons License 91710

Milyen érdekes, a duplikálás előtt, még amikor szimpla volt minden főzdei főző voltak keverősek. Mégis duplikált most már szinte minden főzdei üst, én nem tudom egyről sem ami ne lenne az. Az más kérdés, hogy van ami keverős a duplikálás mellett. Nem két fillér a megvalósítása.  Ez az egyik dolog amit előbb - utóbb én is megvalósítok, keverőt a duplikált üstömbe, vagy ha újat késztítenék az mindenképpen úgy csinálnám meg. Néhány lámaoldal harsogja hogy nem gazdaságos a kis otthoni üst duplikálva. Ez egy orbitális hazugság! Nem gazdaságos ha így nézzük a gáz sem a fához képest , de én a gázfűtést a főzőnél le nem cserélném fára, ugyanis nekem kifejezetten gazdaságtalan lenne, ha gyufaszál hasábokkal kellene szórakoznom hogy jól fűtsek, rabolná a drága időt, gázzal meg belövöm ahogy csak akarom.

Előzmény: peca_matyi (91694)
porgolo 2013.10.22 Creative Commons License 91708

En vizet ontok bele gyorsan lehuti.

Előzmény: truffle (91706)
porgolo 2013.10.22 Creative Commons License 91707

Az enyem ia annyi lett. Otello meg 40 es, meg forr egy adag amit par napja szedtem, talan erosebb lesz. Varom milyen lesz a gyumi izet nsgyon kedvelem.

Előzmény: pasig (91702)
truffle 2013.10.22 Creative Commons License 91706

Kérdéssel fordulok a Vének Tanácsához(járókeret gyűjtők, oxigénmaszkosok, Tena Lady-t használók).

Mennyire lehet drasztikusan lehűteni egy tűzhelyről éppen levett üstöt...mondjuk kádba tenni és lezuhanyoztatni. Egy örökkévalóság, amíg valamennyire lehűl.

Köszönöm.

zozomax 2013.10.22 Creative Commons License 91705

Köszi szépen. Amúgy a tartállyal, csappal, mindennel együtt melegítettem, digitális mérővel a tetejét mértem, tehát azzal nem lehetett gond, viszont kevés olajat használtam, az lehetett a baj.  (30 cm átmérőjű tartályra 1-2 decit.)
Legközelebb többet teszek. 

Előzmény: pálinkaüst (91699)
emGeza 2013.10.22 Creative Commons License 91704

Szia !

Köszönöm a megosztott tapasztalatodat a daráló kapcsán .

A birs daralásához kaptam kölcsön a répadarálóként ismert , kézi hajtású szerkezetet .

Jól használható  (Nekem alacsony ) .

Az almához , körtéhez viszont számomra a 32-es húsdaráló , jobb mukát végez .

A birsből is képes volt levet csikarni , csak 3 db után feladtam .

Előzmény: G.á.b.o.r. (91501)
emGeza 2013.10.22 Creative Commons License 91703

Szia !

Biztos sok érdekességet rejt e könnyv , és még elérhető áron is van .

(megkaptam a pH-mérő műszert , köszi )

Előzmény: pálinkaüst (91695)
pasig 2013.10.22 Creative Commons License 91702

sziasztok

Csak érdekességképpen elmondom a cserszegimből lejött alszeszem 45 fokos volt.Ha az elején elvettem volna valamennyit, nem is kellene másodszor főznöm.:-)))

emGeza 2013.10.22 Creative Commons License 91701

Szia !

Igazad van ! De az otthon főzőtt pálinkát csak szűk körben fogyasszák .

Mig a "bótit" széles körben . És ez , az én számomra az igazán bosszantó !

A tesztből is kiderült , hogy vannak köztük gyengébb minőségűek !

A fiatal versenyző megvásáról egy ilyen szart , mit mond ?

" Hú ez a pálinka ? aggyál inkább egy jégert ! "

És számára hiába minden  ami pálinka , marad az izesitett cucoknál .

Előzmény: peca_matyi (91682)
gombászok 2013.10.22 Creative Commons License 91700

Teljesen korrekt, mi is így csináljuk, az érzékenyebb dolgoknál 24 óra múlva megismételjük.

Előzmény: pálinkaüst (91699)
pálinkaüst 2013.10.22 Creative Commons License 91699

85°C-on 5-10 perc hőntartást követően lehet a folyadékra azt mondani, hogy steril. Fontos, hogy a folyadék teljes egésze elérje ezt a hőfokot, különben nem értel el semmit se.

Ha nem a tároláshoz használt tartályban végezted a sterilezést, akkor esélyes, hogy áttöltés közben fertőződött vissza, általában ennek a forrása a leeresztő csap, ezt el szokták felejteni fertőtleníteni (élelmiszerbarát fertőtlenítőszerrel vagy ha hőálló, akkor egyszerű forró vízben kiforralni).

Parafin olajból orvosi tisztaságú parafin olajat kell használni, és megfelelő vastagságban. Egy 35 cm átmérőjű tartályhoz pl. fél literre, 55 cm átmérőnél már egy literre van szükség.

Előzmény: zozomax (91686)
gombászok 2013.10.22 Creative Commons License 91698

Na, még eccő':

ha valakit érdekel csipkebogyó, kökény(bogyó), mifelénk most a legjobb a minőség/ár arány: 120 Ft/kg, Nógrád megye, Balassagxarmat-Pásztó között félúton.

Galagonya is van az más tészta, azt beszéljük meg.

peca_matyi 2013.10.22 Creative Commons License 91697

Sajnos ezt neked kell eldönteni. Mindegyiknek legalább annyi előnye van mint hátránya.

Előzmény: elek81 (91688)
gombászok 2013.10.22 Creative Commons License 91696

Nana, az a FURIK nekem gyanús, a talicskát hívják így mifelénk. Lehet, hogy még szomszédok is lehetnénk?????

pálinkaüst 2013.10.22 Creative Commons License 91695
peca_matyi 2013.10.22 Creative Commons License 91694

Ne haragudj , de nem az volt a kérdés mi a gazdaságosabb a duplafalú vagy az eleve keverős szimpla....

Hanem az , hogy érdemes-e duplafalusítani vagy sem a mostani sima üstöt.

Igazad van , ha keverőt alkalmazol , akkor sokkal nehezebben ég le a cefre. Egyetértek veled.

De a kérdés ebből a szemszögből az , hogy merre érdemes elvinni a fejlesztést :

- duplikálás

- keverő beépítés.

Egyébként én is megfőzök egy 98 literesben 4-et egy palackal.

Előzmény: zuzu6612 (91687)
otifoti 2013.10.22 Creative Commons License 91693

Nem értem, néztem a spam-ban is.

A toldacuccot.hu-n el tudnád küldeni?

Vagy glf100@freemail.hu

Kösz!

Üdv!

Ottó

Előzmény: golyós (91690)
hátszelet 2013.10.22 Creative Commons License 91692

A tartályt jól kimostad előtte forró nátrium benzonástos vízzel?

És még úgy forrón nyomtad bele az anyagot? Mert ha nem, akkor nem maradt steril és persze, hogy elkezd benne erjedni.

Előzmény: zozomax (91686)
deszegregator 2013.10.22 Creative Commons License 91691

Az én főzőmnek is viszonylag szűk a szája, "söröshordószerűen". Az üst alsó, és felső részén van fogantyú , azt megragadva borítom ki a moslékot egy vastag falú műanyag ládába. Először még nem kell emelni, sok kiborúl a ládába, ilyenkor felfekszik a tűzhelyen az üst, ha kiborúlt a nagyja megemelem, és és kizúgatom a maradványt.  Ha kell kevés vízzel  felöntve totál kiborítm, tehát nem marad semmi moslék az üstben. Azonnal alágyújtok, majd megkezdem felönteni az újabb adaggal. Szinte csak egymás után főzök cefrét, 45 l az üstöm. Szigetelve is van. (Valóban még napok múlva is meleg a moslék benne, nagy előny a szigetelés!). Ez a módszer természetesen kizárja az illuminált állapotot, kesztű, védőruha, gumicsizma, mert a forró moslék veszélyes dolog. Legjobban a moslékleleresztő csapos üstök, de én emiatt nem fogom átalakítani. Csak a törköllyel van gondom, de arra is jő a megoldás! Hiába bogyózott a törköly nem jön ki csak iszonyat mennyiségű vízzel, vagy kiszedegetve, ez meg nem buli. Fogok készíteni egy állványt, amire kiöntéskor rábillentem az üstöt törkölynél, és úgy ki lehet kaparni egy furikba, vagy ládába. Majd rakok képet róla.

Előzmény: kona.king (91674)
golyós 2013.10.22 Creative Commons License 91690

Elment oda is. Próbáltam egy másik saját imélre továbbküldeni, egy perc múlva ott volt.

üdv.g.

Előzmény: otifoti (91678)
vasbicikli 2013.10.22 Creative Commons License 91689

+1  :)

Előzmény: zuzu6612 (91687)
elek81 2013.10.22 Creative Commons License 91688

Hu!

Na ezért szeretek ide járni, mert most olyan oldaláról világítottad meg ezt a dolgot számomra, ami rendesen elgondolkodtatott. Sem arra nem gondoltam, hogy a hozzáadott vizet kell melegítenem, sem arra, hogy a beletett enegria duplafal esetén nagy részt így benne is marad jóideig.

Már csak azt kell eldöntenem, hogy olaj, vagy víz.

Köszi és Jó nedűt!

Előzmény: peca_matyi (91679)
zuzu6612 2013.10.22 Creative Commons License 91687

Valószínű, hogy a duplafalu üstben könnyebb főzni, de! Én egy DES 80 literest használok keverővel. A keverőt egy motor hajtja. Még nem sikerült egyetlen egy cefrét sem leégetni, +nem tömbösödik bent a gyümölcs. +fele annyiba kerül, mint a duplafalu. +egy palack 4 főzés.

Melyik gazdaságosabb?

Előzmény: peca_matyi (91679)
zozomax 2013.10.22 Creative Commons License 91686

Sziasztok,

Használ itt valaki úszófedeles tartályt gyümölcslé tárolásra? Csináltam egy ilyen tartályt, tettem is bele  mustot. Korábban meséltem, hogy először valamivel 70 fok fölé melegítettem az egészet, aztán elzártam, rá a műanyag úszófedél, kicsi paraffinolaj és gondoltam készen van.

Kb. két hét múlva éreztem rajta kicsi szénsavasságot, akkor megállapítottuk, hogy 80 fok fölé kellett volna melegíteni és hőn tartani fél órát..

Nosza, akkor meg is csináltam ezt, felmelegítettem újra. 80-85 fok közé, fél órát tartottam a hőfokot.  A kis murcisság elmúlt belőle és édes maradt. Gondoltam jó lesz, de most, vagy 3-4 héttel később ismét szénsavas a mustom... most már nem főzöm újra, hagyom, ha akar erjedjen ki, de a jövőre nézve szeretném ha gyümölcslé formában maradna meg amit belétöltök. 

Azt mondják, a zacskóban-dobozban árult natúr levekkel semmit nem csinálnak, mégsem erjednek meg. Mit kellene másképp csinálnom, hogy működjön nekem ez a dolog? Tegyek bele mégis picike tartósítót? - inkább elkerülném....  Vagy kapjon egy légmentesen záródó külső fedelet ? - ha mégis beindul szétnyomhatja az egészet...  Esetleg az lehet a baj, hogy a mustomnak elég magas volt a rosttartalma? Szűrni kellene? Eléggé tanácstalan vagyok...

foxrudi 2013.10.22 Creative Commons License 91685

Savállóból nyugodtan.awival lehet őket hegeszteni,de keményforrasztani is(ezüstel a legjobb)Persze gyakorlat kell hozzá.

Előzmény: swarcy93 (91684)
swarcy93 2013.10.22 Creative Commons License 91684

Üdv! 

Van egy 40 literes réz főzőm amit szeretnék dupla falúra csinálni.  Kérdésem hogy milyen anyagból lehetne megcsinálni hozzá a külső falat azaz a rezet mivel lehet heggeszteni?

rézműves1 2013.10.22 Creative Commons License 91683

...na ezt a sort a control C, szépen kivette a szövegből...

Előzmény: rézműves1 (91681)
peca_matyi 2013.10.22 Creative Commons License 91682

Igen bosszantó , mert szándékosan kerestek 4 rossz házi készítésűt és csak egy jót.

Mondjuk képzeljétek el a sztorit , ha itt most az szerepelne , hogy a négy jó házi , mind felvette a versenyt a bolti pálinkákkal , netán meg is előzte őket. Ki akarna akkor a boltban pálinkát venni?  :-)

De ez már így is tartalmaz pozitív kisugárzást , és én már ettől is elégedett vagyok.

Előzmény: emGeza (91670)
rézműves1 2013.10.22 Creative Commons License 91681

kedvelik az ágyas pálinkát és az nem mindíg készül rossz ízű páleszből...

...pályinkás jó reggelt...

...a "hír igaz"...a kérdés csupán az, hogy mi a célod...a szín, vagy a gyümölcsös íz...a bírs szerencsére nagyon karakteres ízű (aromabomba), de az egy hét, ágyas pálinkának is kevés...

...én már több kísérletet is csináltam vele és nem nagyon lehet tévedni, a végeredmény (az ilyet kedvelőknek), általában kellemes...

...az egyik lehetséges változat, amikor a finomításkor az alszeszbe szeletelsz bírset...ez nem lesz színes, de az ízhez sokat hozzáad...ezenkívül, ha van aromakosarad, abba is tehetsz szeletelt (vagy aszalt) gyümölcsöt...a végeredmény itt sem színes, de a gőzök másfajta aromákat, ízeket oldanak ki és visznek magukkal, mint amikor csak az alszeszbe teszed és úgy finomítassz...de lehet a kettőt kombinálni is...

...a legismertebb az "ágyazás", amikor a friss (10%), vagy aszalt (5%) gyümölcsöt, a kész pálinkába tesszük 3-hónapra...na ezzel azért vigyázni kell, mert vannak gyümik, amik nagyon színeznek és nem biztos, hogy olyat akartál...de aki szereti az ilyet, annak érdemes vele kísérletezni otthon...

...régebben, a nem túl jól sikerült páleszokat "javították" ágyazással, de mostanában sokan

...vannak, akik azt mondják, hogy a jó pálinkát nem szabad "elrontani" az ágyazással, mert az magában is finom..."kinek a Pap, kinek a Papné"...

...én a tömény páleszba szoktam tenni, ha ágyazok, mert az jobban kioldja az ízeket és kevesebb idő alatt is jó eredményt lehet elérni, de érdemes 2-3-naponta megnézni, (meglötyögtetni) hogy miként áll, nehogy esetleg túllőjünk a célon...

...azon túl, hogy főleg a hölgyek szeretik az ágyas pálinkát, vannak egyes ágyazásoknak nemkívánatos "mellékhatásai"...a szesz a gyümölcsökből, nem csak a színt és a cukrot oldja ki, (ezért is tűnik édesebbnek), hanem a finom rostokat is, amit szinte lehetetlen tökéletesen kiszűrni...a szűrés után 1-2-hét múlva, az üveg alján, kis vattapamacs-szerű képződményekbe összeáll és zavarossá teheti a pálinkát...igaz, ha megrázzuk az üveget, akkor gyorsan feloldódik, de ezt a látványt nem mindenki szereti...ami a lényeg, hogy az ital "élvezeti értékét" nem befolyásolja...

...jó kísérletezést...

Előzmény: Tanuló82 (91675)
peca_matyi 2013.10.22 Creative Commons License 91680

Nem aggódom. Ahogy a tanulási képességeidet ismerem , még vagy 30 évre szükséged van mire utolérsz...:-)))))))

Előzmény: szilvakukc (91658)
peca_matyi 2013.10.22 Creative Commons License 91679

Nem egészen értek veled egyet.

A szimplában higítanod kell a cefrét vízzel, így a vizet főzöd feleslegesen.

A duplafaluban meg a duplikátorban lévő hőközlő anyagot. Igaz ezt nem feleslegesen.

Nem nagy különbség az energiában viszont hatalmas a különbség a kidobott alszeszben és a leégetett cefrében . Ezt a versenyt csak a duplafalú nyerheti.

Ha pedig minden nap egyet főzöl , akkor hagyd benne a meleg moslékot a főződben és csak az új felöntés előtt ereszd le. 85 liter cefre nagyon-nagyon sokáig tartja a meleget. Ez ugye a szimplában nem érdekes , mert ott kiöntés után azonnal kihűl a főződ , de a duplafalúban simán lesz még 60-70 fokos az olajad ekkora tömegben.

Előzmény: elek81 (91669)
otifoti 2013.10.22 Creative Commons License 91678

Hali!

Most sem jött meg.

Próbáljuk már meg az otifoti@t-email.hu-ra.

Köszi!

Oti foti

Előzmény: golyós (91673)
comad2 2013.10.22 Creative Commons License 91676

Persze, nyilván hallottál már ágyaspálinkáról, hát ez az. Lehet sima vagy aszalt gyümi is. Az egy hét attól függ, hogy mennyi pálinkába teszel mennyit. A szakirodalom szerint 10% (friss) gyümölcs 3 hónapon át. Persze kísérletezhetsz nyugodtan. Túl sokat ne kockáztass.

Előzmény: Tanuló82 (91675)
Tanuló82 2013.10.22 Creative Commons License 91675

Pálinkásat! Olvastam valahol, hogy ha kifőztük a birs cefrét, egy hétre birs darabokat lehet bele tenni, így szalmasárga színt kap. Szerintetek??? 

kona.king 2013.10.21 Creative Commons License 91674

csak a forró moslékot nem egyszerű kivenni, legalábbis nekem még nem sikerült

Előzmény: deszegregator (91667)
golyós 2013.10.21 Creative Commons License 91673

Elment mégegyszer.

üdv.g.

ferenczidaniel    Te megkaptad?            

Előzmény: otifoti (91663)
fehérkutya 2013.10.21 Creative Commons License 91672

Bocs, ha reklámnak tűnik, nem annak szántam.

Előzmény: fehérkutya (91671)
fehérkutya 2013.10.21 Creative Commons License 91671

Hívd fel a vinartis.hu -n lévő számot. Általában elég jó áraik vannak. Náluk szoktam vásárolni. Arra számolj, hogy 0,35-ös mindenhol drágább, mint a 0,5-ös.

Azt nem tudom postáznak-e.

Előzmény: Arabica Royal (91662)
emGeza 2013.10.21 Creative Commons License 91670

Sziasztok !

Egy kis olvasnivaló , de linkelve !

Kicsit hosszú , kicsit "bosszantó" , de olyan mint a mese , mert a vége ... na lehet olvasni !?

http://index.hu/tudomany/2011/04/28/tenyleg_kepes_olni_a_hazi_palinka/

elek81 2013.10.21 Creative Commons License 91669

Nos valóban az lenne az ideális, ha többet főzhetnék egymás után, de esténként meló után örülök, ha egyet le tudok főzni. Ezért nem akarok állandóra duplafaluztatni. Mégiscsak 85 literes a főzőm. Hétvégén sem biztos, hogy összejön egymás után két főzés. Így egy csomó energiát dobnék ki az ablakon. És a palackos gáz sem lesz mán olcsóbb. :-)

Előzmény: deszegregator (91667)
KücsükBüyük 2013.10.21 Creative Commons License 91668

ha idegenkedsz a duplázástól, javaslom, hogy kezdésnek a fenekét duplázd kerámiával beszendvicselve, illetve használj kitéglázott üstházat

nekem bevállik

sima kéménytéglka is megteszi, de ha van a samot jobb... akár össze is ragaszthatod a téglákat leier kéményelemragasztóval, így nem kell a téglázás összeborulásától tartani

én a tégla helyett szereztem kemence szigetelőanyagot -a fazekasok használják az elektromos kemencékbe, 1500 fokig bírja a gyűrődést, hőtartó és nem ég el

holnap tesztelem, elválik mit tud...

Előzmény: elek81 (91665)
deszegregator 2013.10.21 Creative Commons License 91667

Ne pazarold az energiád ilyenekre! Duplikálj! Én szerencsére nem tudom milyen szenvedés szimplával főzni, mert a fórum hamar mrggyőzött , hogy a duplikált az igazi. Amellett h nincs kapcapálinka, nem kell szánottevően higitani semmifele cefrét. Ez fontos, mert konnyebben tudsz testes, karakteres palinkát főzni mint a higitott cefréből. Főzz cefrét egymas utan, ha egyszer felmelegítetted az üstöt utána mar fele időbe sem telik.

Előzmény: elek81 (91665)
deszegregator 2013.10.21 Creative Commons License 91666

vettél volna az 1 egész kg törkölykutyához még 99 kg-ot. pl. zengőt. valami egggészen remek pálinkám lett ebből a fajta szőlő bogyózott törkölyéből .1 mázsábol lett 9,1 l 47 fokos. Jövőre kicsit komolyabban veszem ezt a projektet, tenyleg csak ajánlani tudom.

Előzmény: barkócza (91664)
elek81 2013.10.21 Creative Commons License 91665

Sziasztok!

Kicsit agyaltam ezen a leégés dolgon. Ugye adott a 85 literes szimpla falú üstöm, aminek arányai: 410 mm átmérő, 650 mm magasság. Keverő nincs.

Eddig két gyümölcs bánt el velem, az egyik a birs, a másik a sima alma. Sokan buzdítottak a duplalafusításra, de én valahogy nem akarom rávenni magam. Egy ekkora főzőnél jókora fűtési energiatöbblet igénye lenne szerintem. Aztán jött az isteni szikra, a megvilágosodás pillanata. Azt mertem kitalálni, hogy az üstömet beleállítanám egy ca. 450 mm belső átmérőjű fazékba, hordóba, akármibe(így maradna oldalanként 18-19 mm távolság a két palást között), alul meg behegesztenék 3 db tartót 120°-onként úgy, hogy 30 mm távolság maradjon a két fenék között. Majd feltölteném a köztes teret olajjal. Ezt csak akkor használnám, ha leégős gyümölcsöket főznék. Ez mennyire használható megoldás? Valaki használja így a főzőjét? Ha ez az elképzelés jónak mondható, akkor mekkora magasságig kéne az olajnak körülvennie az üstömet?

Jó nedűt!

barkócza 2013.10.21 Creative Commons License 91664

Egy kevés Izabellám nekem is termett, talán 15 kg. Lesz belőle 10 liter bor, meg egy liter törköly. :)

Előzmény: szilvakukc (91658)
otifoti 2013.10.21 Creative Commons License 91663

Hali!

Át küldenéd ismét a pépesitőt mert nem jött meg.

Üdv!

Előzmény: golyós (91296)
Arabica Royal 2013.10.21 Creative Commons License 91662

Ok, rosszul fogalmaztam. Úgy gondoltam reális áron. Nekem kicsit furának tűnik, hogy a 0,5 literes fele annyiba kerül mint a 0,35-ös. De persze lehet, hogy ez a normális.

Előzmény: comad2 (91653)
foxrudi 2013.10.21 Creative Commons License 91661

A Dagoba rendszerből,a millenniumfalconnal.D

Előzmény: szilvakukc (91659)
hevezoli64 2013.10.21 Creative Commons License 91660

Őrűlt....))

Előzmény: szilvakukc (91659)
szilvakukc 2013.10.21 Creative Commons License 91659

Tényleg??!! Te is ilyennel érkeztél? Te melyik csillagrendszerből? Ugye milyen primitívek ezek itt még?:DD

Előzmény: foxrudi (91656)
szilvakukc 2013.10.21 Creative Commons License 91658

Dehogynem! Gyönyörű/ Csak kár, hogy Te is egyorrú vagy.:DD

35 kiló Izabellám termett idén. Megzabálni sok, bornak kevés, hát pálinka lesz belőle. Gatyát felkötni, nyomul a konkurrencia!:))

Előzmény: peca_matyi (91651)
szilvakukc 2013.10.21 Creative Commons License 91657

Hát ha műkszik, akkor rendben van.

Előzmény: KücsükBüyük (91641)
foxrudi 2013.10.21 Creative Commons License 91656

Találtam egy képet a  neten,ez pont olyan,mint az enyém: fölülről.

Előzmény: Zotya71 (91600)
golyós 2013.10.21 Creative Commons License 91655

Szerintem a dekopír fűrészpenge el fog törni, de azért sok sikert hozzá. Az én aprítóm egész más elven működik (pont ellentétes), a hsz.-im között megtalálod, ha érdekel. Jó ügyeskedést a technika világában...

üdv.g.

Előzmény: KücsükBüyük (91625)
foxrudi 2013.10.21 Creative Commons License 91654

Jelenleg külföldön tartózkodom,de ez egy régi gyári répadaráló.szoktak hirdetni,bizonyos oldalakon.

Előzmény: Zotya71 (91600)
comad2 2013.10.21 Creative Commons License 91653

Ne már, beírod a gógliba, hogy pálinkás üveg 0,35 kiad egy csomót.

Előzmény: Arabica Royal (91652)
Arabica Royal 2013.10.21 Creative Commons License 91652

Üdv.

Szeretnék vásárolni 0,35 literes pálinkás üveget dugóval és kapszulával együtt, de sehol nem találok. Van valakinek valami jó ötlete? Köszönöm.

peca_matyi 2013.10.21 Creative Commons License 91651

Nem tetszik a pofám vazze .....

Előzmény: szilvakukc (91616)
zsorsz 2013.10.21 Creative Commons License 91650

"lekoppintottam a nejem tupperware zölgségaprítóját",akkor is szép munka,jó gyakorlati készséget mutat,csak gratula:)

Előzmény: KücsükBüyük (91641)
zsuzska60 2013.10.21 Creative Commons License 91649

ja, te meg már a hamut is mamunak mondod :-)

Előzmény: szilvakukc (91616)
G.á.b.o.r. 2013.10.21 Creative Commons License 91648

Az a legdrágább, nem? XD

Előzmény: deszegregator (91640)
G.á.b.o.r. 2013.10.21 Creative Commons License 91647

Igazad lehet! Koszi

Előzmény: deszegregator (91638)
gabor0036 2013.10.21 Creative Commons License 91645

Szia! 

ez a meszezés mit jelent pontosan? Ilyen mennyiséget szabad-kell hozzátenni egy 200-as hordohoz? 

Előzmény: snapszmester (91614)
gabor0036 2013.10.21 Creative Commons License 91644

Ok. :)

Az enyemre is van válasz? 

Előzmény: deszegregator (91640)
gabor0036 2013.10.21 Creative Commons License 91643

Ez most hogyan is jön ide?...

Előzmény: deszegregator (91639)
Gyevi50 2013.10.21 Creative Commons License 91642

Bocs de ha egy kicsit vissza olvasnál pont most SM. a 91614-es hozzászolásánál van szó róla. Üdv.

Előzmény: gabor0036 (91637)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91641

Közel két hónapot szántam ennek a laza 90 ezer hozzászólásnak az átnyálazására, különös tekintettel a fotókra, merthát vizuális típus vagyok. Eddig kifordított és élezett festékkeverőkkal találkoztam, egy kifogazott ragasztókeverőszárral és függőleges élezésű aprítókkal. (nem számolom ide az ágaprítókat, répadarálókat átalakított tengerimorzsolókat, mert az más stílus)
Szóval eddig egyben mind közös volt; mégpedig a függőleges élben vagy vezetőben, ami örvényt csinál, és szétlöki a cuccot maga körül. Ergo ha hatékony akar lenni, valóban kell a fordulat.
Olyannal nem, amelynek csak és kizárólag vízszintes éle lenne...
Ámbár valóban nem én találtam fel, egyszerűen lekoppintottam a nejem tupperware zöldségaprítóját, ami kézi tekerésű, két rossz műínyag fogaskerékkel, úgyhogy bőven nem magas fordulatú. de a méretéhez képest igen hatékonyan szecskázza a répát!
De ha már itt tartunk, elmondom a paramétereit....
A szár egy vastagfalú 20 millis csőből van, amiben két 16-os menet van. Az egyik menetben egy 16-14-es fordító csavar van, hogy befogható legyen a gépbe, a másik végébe pedig egy Tátra hengerfejvcsavar van betekerve, hogy a vágórésznél, spóroljak a drága milliméterekből a kések számára. A cső és a hengerfejcsavar összesen 120 centi. A hengerfejcsavaron van két 20 centi átmérőjű gyűrű, egyik végén, a másik 30 centivel fölötte. Köztük forog 60-60-60 fokban eltolva egymástól a három késpár. Egyenként két 8 centis féderből vágott, élezett, fogazott késsel, amelyek egy 20x2 es laposvasra vannak felheggesztve, oly módon, hogy a laposvasak nem derékszögben vannak vágva, hanem 10-15 fokban srégolva, hogy a kések ne központban fussanak. Így a kések mindíg befelé, maguk elé hajtják a gyümölcsöt.
Mivel így együtt 19 centi, marad egy biztonsági fél-fél centi a két oldalon, mivel a gyűrűk ennyivel nagyobbak, így nem veri ki a hordót.
Az egész tákolmány olyan 3,5 kiló és 120 centi. Két prizma közt egyensúlyoztam ki órával, mint a Pannónia főtengelyt, de így is dob valamelyest, hisz a súlyozása nem tökéletes. Nem foglalkoztam túl sokat vele, mert nem is volt értelme, tudva hogy max 700-as fordulaton fog menni.
Ha ezt a 3,5 kilós 120 centi hosszú és 20 centi forgástestet így megpörgetném olyan 3000-el, annak hamar meginná a levét a gép...

Itt a hajtógép nyomatéka fontosabb mint a fordulat, hogy minden fordulaton nagy nyomatékú legyen, már az indításkor is (na ilyen gép elég ritka). Ugyanis a kemény aprítanivalóknál az a tapasztalat, hogy először a szecskázó kerül a hordóba, aztán a gyümölcs, és ilyenkor az első pár másodpercben valakinek két kézzel fognia kell a hordót, mert simán megpörgeti...

Egyébként, meg lehet nézni, milyen fordulatokon dolgoznak ezek a M14 befogású ragasztókeverő gépek, egy sem éri el a 800-as fordulatot....

Szóval a megfelelő alakú aprítóval lehet viszonylagos alacson fordulaton is aprítani, akiben van némi műszaki érzék, érti miről beszélek.

Előzmény: szilvakukc (91632)
deszegregator 2013.10.20 Creative Commons License 91640

Bocs,a 636 -os hsz. nek volt címezve.

Előzmény: deszegregator (91639)
deszegregator 2013.10.20 Creative Commons License 91639

A NAV ingyen bevizsgálja ha úgy alakul....:P

Előzmény: gabor0036 (91637)
deszegregator 2013.10.20 Creative Commons License 91638

Segítek h nyugodtan aludj! Benzalhedid van a paleszodban! Nyugi, majd kirúgja magat par het alatt. Alszesz nyalogatasnal szoktam erezni, aki cigizik tudja miről beszelek.Edeskes íz a cigizes kozben.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91629)
gabor0036 2013.10.20 Creative Commons License 91637

Sziasztok! Olyan gondom lenne vagyis egy néninek akinek segítek, hogy van 200 L szilva-körte cefreje ami kicsit Ecetes ízű, viszont jó alkoholos illata van. Nem tudja meg en sem hogy erdemes e kifozetni, illetve lehet e javitani rajta valamivel? Üdv 

G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91636

Tud valaki olcsó labort? Régóta tervezem hogy bevizsgáltatom a nedűt:) jöhet privibe is az e-mail címemre. Köszi

zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91635

lehet hogy a tupperware zöldségaprító láttán pattant ki az Isteni szikra

Előzmény: zsorsz (91634)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91634

3000-rel mé a lófütyi nagyot kaszál:)

Előzmény: szilvakukc (91632)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91633

"hogy ne központban forogjon" arra érted ugyi,hogy a kések egymáshoz képest 60 fokkal elfordítva?

szilvakukc 2013.10.20 Creative Commons License 91632

Tényleg azt hiszed, ezt ő találta fel? Szerintem itt már mindenkinek van ilyen. Ami viszont érdekes, hogy ilyen fordulatszámon senkinek sem műkszik, csak neki. Én is próbáltam, de hiába volt a pölö 3000 wattos Hilti, ami egyébként 20másodperc alatt átütötte If várának falát, amit Faria abbé 20 évig karistolt, 6-700-as fordulaton csak udvariasan félretolta a gyümölcsdarabokat, és elnézést kért a zavarásért. Na, 3000-en viszont máraz 1000 wattos is gyilkos.

Előzmény: zsorsz (91612)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91631

ez az!egy jó kis videjó meggyőző tud lenni:)

Előzmény: KücsükBüyük (91620)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91630

nem tudom ismeritek-e,végtelenített gépi fémfűrészlap,iszonyú szívós anyag( hajtűbe hajlitva sem törik és éltartó)a késeket ebből fogom kipróbálni.

G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91629

Most elvesztettem a fonalat... hogy jön akkor ide a dohányzás? :)

Előzmény: snapszmester (91624)
G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91628

Eddig nem volt ecetes egy cuccom se, mindig időben főzök - tudomásom szerint :) De a "papírtörlő" tesztnek csak működnie kellene vagy nem? A követező finomítás előtt (jövő hét) asszem végzek egy teljes tisztítást és meglátom mi történik. 

Előzmény: snapszmester (91624)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91627

A pengén biztos nagy a hangsúly.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91623)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91626

Huuuu az annyúkat,nagyon durvák...valami rémlik,mintha lett volna ilyen:)

Előzmény: firekiller (91621)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91625

az nem baj, jó éles legyen, és fogazott,  ami pedig a legfontosabb, hogy ne központban forogjon

dekopír fűrészpengén agyalok mostanában, abból is a duplaélűt tervezem felszerelni

ilyesmit:

a függőleges pengét hanyagolni kell mert az szétcsapja a cuccot, a gyűrűk pedig legyenek kicsit nagyobbak mint a mint a penge (nálam ez 5-5 mm) és a hordó is túléli

Előzmény: G.á.b.o.r. (91623)
snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91624

Passz!

Nekem még nem volt émelyítő páleszom, igaz nem dohányzom.

A réz nem csak előpárlati tényező. A savanyú utópárlatban és az ecetes párlatban végig bent van.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91619)
G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91623

Erre én is kíváncsi vagyok, lehet az enyémmel az a baj, hogy vastagabb anyagból vannak az élek?

Előzmény: zsorsz (91618)
fehérkutya 2013.10.20 Creative Commons License 91622

Most főzök egy öregnek szívességből kis mennyiséget ( sok eddígi szívességéért cserébe ). 

Brutál ecetnek éreztem. Fél kg szódabikarbónát beleöntöttem-több nem volt, és még míndíg pezsgett ( meszem nincs itthon ).

Azt hittem semmi sem jön majd, de két liter technocol után egész jónak tűnik az alszesz.

Talán lesz egy kis pálinkája.

Hordókban nem volt tömítés.

Előzmény: snapszmester (91615)
firekiller 2013.10.20 Creative Commons License 91621

Végig olvastad volna a fórumot, akkor már találkoztál volna a Nabiti féle rettenetessel :)

49197

Vagy a Rézműves féle módosításával

Előzmény: zsorsz (91617)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91620

a kókuszdión kívül nem hinném, hogy van ellenfele... az meg viszonylag ritka mifelénk...  ..vagy talán még az sem, ott a hordó húzná a rövidebbet....

a nyári vackor elég kemény volt, (idejekorán lekaptam, nehogy megelőzzenek) édes, de fogpróbálóan kemény

azt pillanatok alatt belekvározta

tesztgyanánt egy kis hordónyi birset beszerzek, meg egy esetleg kamerát is hozzá

Előzmény: zsorsz (91618)
G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91619

Szóval a cigis tesztet kihagynám ha nem muszáj XD  Gyorsan átszürtem 3 liter páleszt dupla réteg papírkendőn és megszárítottam. Nyoma se zöld oxidációnak, nem tudom ez a teszt kielégítő-e. Az alszeszt én már kicsorgáskor vattakorongon szűröm, ott sem lelek felfedezni zöldes elszíneződést. Plusz ha jól gondolom, az első 0.5%-val a pálesznél egyébként is távozik a réz a csövekből. Egyszer volt, hogy nem tettem vattát alszesz elé és utólag hűtés után szűrve volt zöldes elszineződés a pamut anyagon. De az előpárlat azt is kiviszi, nem? Lehet, hogy csak ennyire erős a körte illatanyaga  Az almánál nem tapasztaltam ilyet, pedig az is most jött le nemrég a szerkezeten. Szóval mit tegyek mester? 

Előzmény: snapszmester (91609)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91618

Télleg Kücsü keményebb almával próbáltad már a terminátort?

Előzmény: zsorsz (91613)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91617

Sszerintem megér egy misét,mert nem rossz a keverőszár,de nem mindig kielégitő.Óriási jelentősége lenne a Kücsü szerkezetének,egyszerű,olcsó,könnyű tisztántartani stb.Régóta töröm a fejem valami hasonlón.

Előzmény: snapszmester (91615)
szilvakukc 2013.10.20 Creative Commons License 91616

"az öregek nem így mondták"

Milyen öregek? Itt egyedül, Józsipapa, Tintus, és én vagyunk takonypócok(ja, meg persze Pálinkás Admin, majdnem kihagytam, phú:DD), mert, hogy itt mindenki öreg. Csak a teljesség igénye nélkül: Snapszmester születését nem is tudjuk, mert még akkor nem volt anyakönyvi nyilvántartás. Pecamatyi pofáján, több a ránc, mint a bőr. Barkócának járókeret gyűjteménye van. Miklós1 dédunokája múlt héten diplomázott. És mégis mind jobbnál jobb tanácsokat ad.:))) 

Előzmény: Piszra (91576)
snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91615

:-)

Újra kezdem.

Előzmény: zsorsz (91612)
snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91614

Általában nem ecetes, de ha még is meszezem a cefrét. Sokat segít.

Előzmény: fehérkutya (91611)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91613

viszont Kücsü képekkel illusztrálta,a körtével működik a dolog.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91608)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91612

Szia Snapszmester! Te lepárlás Müvész,a pálinkafőzés félistene,csak javasolni tudom neked hogy Kücsü irásait olvasd el figyelmesen ezzel kapcsolatban.Képeket kinagyítani,alaposan megnézni,mert én ezt el nem tudom magyarázi,legfeljebb lerajzolni.

Előzmény: snapszmester (91607)
fehérkutya 2013.10.20 Creative Commons License 91611

Snapszmester, arra lennék kíváncsi, hogy mit teszel, ha erősen ecetes cefrét visznek hozzád kifőzetni?

Visszaküldöd vagy azért megpróbálkozol? Milyen gyakori?

Öregek mindíg csodálkoznak, hogy nyáron is főzök. Azt mondják azelőtt télen főztek, azt mégis jó volt.

Én meg ha megcsúszok 2 hetet, már érzem enyhén az ecet ízét.( legközelebb, ha ennyi gyümölcsöm lesz, beállok a savazók táborába )

G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91610

Kitalálom, csiszoljak rézdarabot a cigisdoboz mellett és hasonlítsam össze az ízt? :) De ja, dohányzok, megyek pöffentek is egyet

snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91609

Dohányzól?

Előzmény: G.á.b.o.r. (91606)
G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91608

Nálam az alma fogott ki a szerkezettel. Azért arra inkább a saját készítésű répadaráló jött be motorral. A késekkel lehetett bőven küzdeni mire megtöltöttem egy nagy hordót, melós volt.

Előzmény: zsorsz (91601)
snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91607

Végre valami amit én nem értek. :-(

Előzmény: zsorsz (91605)
G.á.b.o.r. 2013.10.20 Creative Commons License 91606

Megvolt az első adag körte finomítása. Elégedett vagyok vele, már másnap finom illata és elfogadható íze volt, tetszett itthon mindenkinek. Azonban arra lettem figyelmes  hogy megjelent egy erősen édes émelyítő illat. Csak akkor kellemetlen  ha sokat szagolgatja az ember, persze csak addig amíg le nem csúszik a torkomon:) Szóval az lenne a kérdésem, hogy megszokott körténél ez az édeskés, mézszerű émelyítően édes illat az első napokban?  Esetleg valamiből több lenne benne ami nem odavaló (réz, előpárlat stb...)? Kb 20 liter alszesz volt és 1+1 dl előpárlatot vettem el. A többi ízre és illatra is kellemes volt.Köszi előre is a válaszokat létársak :)

zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91605

ja,91596-nál írtad hogy az éleket befordítod 10fokkal,innen már vágom.

Előzmény: KücsükBüyük (91603)
e.enzsol 2013.10.20 Creative Commons License 91604

Hello,

A vízoldlai rézcsövek menettel, csavarral vannak rögzítve, a tömítést egy tömítő karika biztosítja.

A páracső kilépő oldala ennél favágóbb módszerrel van megoldva. Szigetelőszalaggal van betekerve a rézcső az áttörés helyén, és az tömít. A rézcső külső oldalára húzva van egy gumi tömítő gyűrű, amolyan vízvetőnek, ha esetleg üzem közben szivárogna, így az esetlegesen kikerülő hűtővíz nem kerülhet be a párlatba.

Előzmény: besztercei (91594)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91603

:) már kialakult :)

aki kis hordókban gondolkodik, annak fúróba szerelhető kivitelt ajánlanék, két pár késsel, kisebb gyűrűkkel és késekkel

a jövő héten csinálok is egyet, pont van tizes csövem, amiből leszúrhatom a gyűrűket, dekopír penge is akad, max csak a hatszög idomacélt kell megvennem hozzá

...tokmányba az illik :)

Előzmény: zsorsz (91601)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91602

Nem merőleges a forgástengelyre.... :) épp ez a lényeg benne

íme:

Előzmény: zsorsz (91597)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91601

Szia Kütyü!Szerintem ha ez a cucc kialakul,a sarokba lehet állítani a répadarálókat és társait.Zseniálisan egyszerű, könnyű elmosni,nekem tettszik,csak gratulálni tudok

Előzmény: KücsükBüyük (91599)
Zotya71 2013.10.20 Creative Commons License 91600

Tisztelt foxrudi!

Tudnál készíteni képet a daráló belsejéről is és feltenni ide, a télen én is tervezem egy gyümölcsdaráló elkészítését és ahhoz gyűjtöm az ötleteket. A villanymotor már meg van, csak a daráló rész kialakítása kérdéses még. 

Olyan szerkezetet szeretnék készíteni ami viszi az almát, körtét és a birset is. eddig 32-s darálóval csináltam mely villanymotorral volt meghajtva, de az "balesetveszélyesnek"  lett nyilvánítva. ( 2 hete elvitte a jobb kezemen a hüvelykujjam végét körömmel) Mérgemben ki is dobtam vagy 60 kiló almát a vadaknak,  mert nem tudtam feldolgozni.

A ledarált almából lett 120-140 liter cefre, az ebből kelkészülő pálinka emlékezetes lesz.:)))

Aki tud segíteni képekkel ilusztrált dáráló belsővel szívesen veszem.

Üdv

Előzmény: foxrudi (91580)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91599

...nem tudom.... szerintem elfogadható teljesítmény az óránkénti két-három mázsa puha lecsó középkemény kiffer körtéből....

a nyári kőkeményen leszedett vackorból is percek alatt bébipapit csinált

birsen még nem teszteltem, de nem fogadnék a birsre....

koránsem olyan fontos a fordulat, a keverő alakja lényegesebb... ami szétdobja az anyagot pöröghet mint egy forma1-es főtengely, akkor sem lesz olyan hatásos, mint ami maga elé húzza és komótos 600-700-as fordulaton beszecskázza

:)

Előzmény: Baracilin (91598)
Baracilin 2013.10.20 Creative Commons License 91598

Hallgass a többiekre...nem lesz elég a 700-as fordulat...próbálkoztam ilyesmivel nagyon nehézkesen és lassan viszi (énse sima keverőt használtam), inkábbcsak a gyümölcsöket kevergeti mintsam zúzza...jó ez a masina, de nem ilyen célra...

Előzmény: KücsükBüyük (91583)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91597

persze a keverőszárhoz,ami nem éles és csigavonalban forog,de egy tengelyre merőleges fogazott éles késnek lehet hogy elég a 700 ford.

Előzmény: snapszmester (91591)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91596

A függőleges élek, akárhogy ki vannak fenve, csak arra jók, hogy szétdobják az anyagot, és marad egy nagy gyümölcs vákum, amiben forognak...

...sőt, ha a vízszintes élek központban forognak, azok is inkább kifele csapják a gyümölcsöt, ezért fordítottam be a menetirány felé az éleket olyan tíz fokkal. Így amit elkap a fogazás, azt berántja maga és a többi penge elé.

Előzmény: snapszmester (91593)
Hegyi82 2013.10.20 Creative Commons License 91595

bocs ha ezt nem írtam le, de természetesen így gondolom.
van még kb 100kg-nyi birsem aprításra várva, ezt a 2 hordónyi cefrét már sokkal okosabban és hozzáértőbben fogom elkészíteni, tanulva az olvasatokból, linkek alatt található felbecsülhetetlen információkból és az itt kapott tanácsokból!
köszönöm!
beszámolok majd a tapasztalataimból, ha jó, ha rossz, h mások is tanulhassanak a hibáimból vagy sikereimből

Előzmény: snapszmester (91592)
besztercei 2013.10.20 Creative Commons License 91594

A müanyag hordóból kijövő csövek hogy vannak tömitve? Köszi

Előzmény: e.enzsol (91586)
snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91593

Az aprító szerszám viszont tetszik. Aminek van függőleges éle ami összeköti a gyűrüket az nem alkalmas aprításra.

Előzmény: KücsükBüyük (91579)
snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91592

Könyörgöm, úgy reagáld le hogy "ok. legközelebb azonnal beleteszem az élesztőt  még cefrézés közben" mert még mindig nem érzem hogy értenéd miről van szó.

Előzmény: Hegyi82 (91587)
snapszmester 2013.10.20 Creative Commons License 91591

Eddig a 3000f/p 1kw-os gépeket javasoltam. Meglepődnék, ha ez alkalmas lenne mindenre.

Előzmény: zsorsz (91590)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91590

hoppá:bivaly

Előzmény: zsorsz (91589)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91589

ha elég a 700 ford. akkor jó,van egy bivajerős öreg evigem,engem is megpörget ha nem figyelek,de nem egy pörgős masina.

Előzmény: KücsükBüyük (91583)
Hegyi82 2013.10.20 Creative Commons License 91588

köszönöm a tanácsokat!

Előzmény: Piszra (91575)
Hegyi82 2013.10.20 Creative Commons License 91587

nem vagyok még jártas h mit mikor mennyit, ez az első cefrém. az idő pedig halad, nem tudom megállítani :)
ma belerakom és lesz ami lesz :)

Előzmény: snapszmester (91573)
e.enzsol 2013.10.20 Creative Commons License 91586

.

e.enzsol 2013.10.20 Creative Commons License 91585

Sziasztok,

Érdeklődnék hogy "padláson sínylődő" desztilláló berendezésekre hogyan lehet NAV engedélyt szerezni, kérni? Valakinek ez ügyben van tapasztalata?

foxrudi 2013.10.20 Creative Commons License 91584

nem végleges,fog kapni majd egy új saválló puttonyt is.

csak még sajnos többet vagyok külföldön,mint otthon.

Előzmény: Öreg?halász (91581)
KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91583

ezt egy c10-es collomix tekeri:

Ez egy profi gép, elég húzós az ára, nekem 12 éve egyedi árban 60 ezerbe fájt...  hogy most ennyi; pasz... Sok tonna drywit ragasztót megkevert, mire elkezdte a cefreelőkészítő pályafutását.

Kérdés hogy a praktikeres pár ezres keverők bírnák-e az aprítómat, ugyanis lényegesen gyengébb konstrukciók, (tapasztalat) és a fordulatuk is kevesebb -ennek olyan 600-700 lehet a csúcsfordulata, iszonyatos nyomatékkal.

Az aprítószáram három sorban 60 fokkal eltolt, 19 centis nem központban forgó,  eltolt (mint a tupperware zöldségaprító) fogazott és élezett acélkésekkel van szerelve, 20 centis védőgyűrűkkel

rettenetes szerszám, fegyvertartásihoz kéne kötni! :)

Már tervben van a módosítása, ami még nagyobb késekből és gyűrűből áll, illetve a kések le lesznek cserélve duplaélű fa dekopírfűrész pengékre.

A teljesítményét csak saccolni tudom, olyan két és három mázsa között lekvározza be a kemény körtét óránként, amiben benne van ki és beborogatás ideje is. Mindez két emberrel számolva.

Előzmény: zsorsz (91582)
zsorsz 2013.10.20 Creative Commons License 91582

hány W és mennyi fordulat kell neki? nagyon jó,egyszerű és nagyszerű,ha nem bánod lekoppintanám.

Öreg?halász 2013.10.20 Creative Commons License 91581

Jó kis szerkezet,de azon a hosszú tengelykinyúlláson még kicsit dolgozzál!Mondjuk egy csapágy megtámasztással,vagy motor közelebb helyezéssel!

Előzmény: foxrudi (91580)
foxrudi 2013.10.20 Creative Commons License 91580

nagyon jó kis szerkezet,nekem is hasonló van,de én azért ledarálom előtte,ezzel:

KücsükBüyük 2013.10.20 Creative Commons License 91579

Láttam itt sokféle gyümölcsszecskázót gondoltam, bemutatom az én apróságomat....

harcra készen, ellenfélre várva:

az ellenfelek, úgy 30 liternyien..... (két vödörnyien):

indul a harc... a tétek megtehetők akár az első fél percben is, de az odds-ok másodpercenként romlanak..:

....jó másfél perc után:

RECIPE FERRUM.....:

VIAE VICTIS...:  ...szép emlékű Kiffer körte.... Végzetében cefrévé magasztusul, majd ha az Úr is úgy akarja pálinkává üdvözülhet!

végezetül egy portré a bajnokról :)

zsorsz 2013.10.19 Creative Commons License 91577

Piszra jól mondja,de a cefréből is lehet az élesztőhöz egy keveset és ha felfut,keverd hozzá.

Előzmény: Hegyi82 (91561)
Piszra 2013.10.19 Creative Commons License 91576

Mái napig röhög rajtam az egész család amikor minden egyes körtét mosás után a kezembe veszek és kivágom a "nem cefrébe való részeket".

Mag az maradhat körténél. 

Olvass sokat ebben a topicban és az ajánlott oldalokon a cefrézéssel kapcsolatban és tartsd be a leírtakat, először idegenkedtem ezektől én is, főleg azért mert az öregek nem így mondták, de szépen fokozatosan a leírtak alapján cefréztem a gyümölcsöket és bizony van változás a végeredményben....

Előzmény: Fecoboy24 (91572)
Piszra 2013.10.19 Creative Commons License 91575

7g elég véleményem szerint, de a lényeg, hogy rakd bele. Futtasd fel 2-3dl langyos vízben egy evőkanál cukorral és jól kavard el a cefrében. Lehet elkéstél, de nem ártassz vele. Én is jártam így. Igaz fagyasztott szilvával. Vártam vártam...., de ahogy itt tanultam mehet bele azonnal.

kupeci 2013.10.19 Creative Commons License 91574

A magozással nem bíbelődnék, de arossz részeket ki kell dobni, minél többet annál jobb!:)

Előzmény: Fecoboy24 (91572)
snapszmester 2013.10.19 Creative Commons License 91573

Igazából, ironikusan arra akartam utalni, hogy mi a bánatnak vársz az élesztővel. Ha nem rakod bele azonnal, később már nem érdemes.

Előzmény: Hegyi82 (91568)
Fecoboy24 2013.10.19 Creative Commons License 91572

2x átmosom, rothadt vagy számomra nem megfelelő részeket már mosás előtt kidarabolom utána mosás ,aprítás darálás és így a hordóba bele.

3-ik éve csinálom, de elején senki se mondta el még mi mehet bele és már mi nem így alapjáraton én sztem többet veszek ki belőle. Bár már a magok benne maradnak kezdetben ki is volt magozva.

Előzmény: kupeci (91570)
Piszra 2013.10.19 Creative Commons License 91571

Szerintem rekd bele. Igaz az elején lett volna célszerű, és úgy hogy egyszerre van beindítva, de ártani szerintem nem ártassz, ha most rakod bele.

Körte esetében én  idén először (fórumos ajánlásokra hallgatva) fagyasztóládában tároltam az aprított gyümölcsöt,és így egyszerre indítottam be (nekem nincs nagy mennyiség körtéből,és nehézkes lett volna a cefrézés egyszerre) Pépesítés, élesztő, pektinbontó, kicsi víz, 11 nap és főzetés. Nem lett rossz.......

Előzmény: Fecoboy24 (91566)
kupeci 2013.10.19 Creative Commons License 91570

Másra is érvényes, ha egy hétig gyüjtögetem és dobálgatom főleg a nem kellőképpen pépesített gyümölcsöt a cefrébe , az nagy valószínűséggel megecetesedik.

Előzmény: kupeci (91569)
kupeci 2013.10.19 Creative Commons License 91569

Tedd bele, az érzékenységet az elhúzódó cefrézésre értettem.

Előzmény: Fecoboy24 (91566)
Hegyi82 2013.10.19 Creative Commons License 91568

igazából nem rohanok, mert csak január végére kaptam főzési időpontot :(

Előzmény: snapszmester (91567)
snapszmester 2013.10.19 Creative Commons License 91567

Várj még egy hetet és nem kell bele tenni.

Fecoboy24 2013.10.19 Creative Commons License 91566

Ezt kifejtenéd? ha problémás nem teszem bele. De erről az érzékenységről eddig nem hallottam. Csak ,hogy a körte meg alma elég pektines.

Előzmény: kupeci (91565)
kupeci 2013.10.19 Creative Commons License 91565

Akkor az még beleférhet, bár a körte az érzékenyebbek közé tartozik.

Előzmény: Fecoboy24 (91564)
Fecoboy24 2013.10.19 Creative Commons License 91564

Szük 1 hét, tudom egyszerre kellene, de ha így jön össze a gyümölcs és a ráérős időm.

Előzmény: kupeci (91563)
kupeci 2013.10.19 Creative Commons License 91563

"Én körte cefrét csinálok. Most lett tele a hordó".....na ez mennyi időt vett igénybe?

Előzmény: Fecoboy24 (91558)
deszegregator 2013.10.19 Creative Commons License 91562

"A "ződruhásktól" meg nem kell félni, csak be kell tartani a játékszabályokat."

Azért folyamodsz engedélyért, mert jogsértő módon engedély nélkül főztél eddig, ha a te jogértelmezésedet veszem alapul. Kicsit képmutató , hogy engem szólítassz fel jogkövető magatartásra , amikor semmi mást nem tettem, mint amit te, otthon főztem a saját jogértelmezésem szerint legálisan, betartva az éves limitet.

"Nem olyan veszélyesek ők, ahogyan a hétköznapi emberek hiszik, viszont, ha a "játékszabályaikat" sérülni érzik, harapnak!"

Ettől nem értem a naivitásotokat! Ha valóban jogilag igazad van, kiszállnak , viszik a bankot, ahogy mondani szokás: Kocsi, ló! Ja hogy már Pesta báttyához el van minden menekítve! Akkor nem szóltam...:D

Óhatatlanul az ánti világ egyik morbid vicce jut rólatok eszembe:

Kop, kop kop....

- Ki az a télapó?

- Neeem, nem , a gestapo!

Előzmény: gombászok (91529)
Hegyi82 2013.10.19 Creative Commons License 91561

ezt az ötkert hogy kell adagolni? látom h 7g egy zacsi. gondolok rá h pl. 14g/100l stb.
mert akkor holnap beoltom
jelenleg így néz ki:

Előzmény: zsorsz (91493)
Szkajvolker Lajos 2013.10.19 Creative Commons License 91560

Na de pont ezaz, neked lehet azért nincs, mert gyantán átszűröd..

Előzmény: deszegregator (91559)
deszegregator 2013.10.19 Creative Commons License 91559

Nincs. A kajszim tán jobb volt 3 napos korában mint most. Én szinte minden cuccot átfolyatok az ioncserélőn, mert túlméretezett rézhűtőm van.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (91554)
Fecoboy24 2013.10.19 Creative Commons License 91558

Kedves topicosok!

Olyan kérdésem volna, hogy ma vettem ismét mert a 2 éve vett Zimopec P 110l- em elveszett. Olvasom olvasom de egy nem egészen tiszta, és nem szeretnék félre dolgozni vele.

Írja cefrébe mustba ajánlott. Én körte cefrét csinálok. Most lett tele a hordó és forrogogat szépen. Még bele lehet tenni ezt vagy legelején kellett volna? Vagy még később kellene?

In Lak'ech 2013.10.19 Creative Commons License 91557

Komoly vita tárgya nálunk, hogy a gyümölcs a lekvárba, vagy a cefrébe kerüljön. No de nem baj. Majd decemberben sutyiban lefőzőm a lekvárokat.

Előzmény: G.á.b.o.r. (91551)
sogi01 2013.10.19 Creative Commons License 91556

Igen. Frissen karcos, de nem érdekel:-)) Egy két hét és kisimul...

Előzmény: Szkajvolker Lajos (91554)
vinik táltos 2013.10.19 Creative Commons License 91555

A medve már teherbe esett, kezet fogni a szűzlánnyal akart...

Előzmény: rézműves1 (91540)
Szkajvolker Lajos 2013.10.19 Creative Commons License 91554

Nálam minden cefre időben van főzne , nem cukrozok, mindegyiknél, ugyan az a karcos íz van mikor kész lesz, nálatok is így van?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (91553)
Szkajvolker Lajos 2013.10.19 Creative Commons License 91553

Látom többeteknél, hogy a friss pálinkát, függetlenül attól, hogy rezes e vagy sem, átfolyatjátok gyantán. Gondolkodom, hogy beszerzem énis, mert a friss pálinka még hónapokig nem adja az igazi ízért, de ezzel elvileg szinte azonnal jó lesz? :

"A gyantán átfolyatott pálinka selymesebb, lágyabb lesz. Olyan mint ha már egy pihent, (érlelt) párlat lenne.
Olvass tovább: http://www.halfozok.com/news/a-kationcserelo-gyanta-hasznalata-/
Készíts saját weboldalt ingyen: http://www.webnode.hu"

Valóban ilyen?

G.á.b.o.r. 2013.10.19 Creative Commons License 91552

50 lityis üsttel külön logisztika a 220-as hordók lefőzése XD

Előzmény: G.á.b.o.r. (91551)
G.á.b.o.r. 2013.10.19 Creative Commons License 91551

Mint másoknak az ópium, olyan nekünk a főzés:) Nekem most rotyog a körte és még van darálni való almám. Kapok még körtét is és alma cefre is most forr, egy ideig nem fogok unatkozni, asszony is bírja még:)

Előzmény: In Lak'ech (91550)
In Lak'ech 2013.10.19 Creative Commons License 91550

Nem is tudom télen, meg tavasszal mit fogunk csinálni....Jó, jó, tudom. Megiszzuk azt amit főztünk. No de csinálni is szeretjük. Én pl. alig várom a hétfőt, mert akkor főzöm le a nyughatatlan vadkörtémet (közel egy hónapja forr). No meg a fügét és a barackot.

Előzmény: abodi72 (91549)
abodi72 2013.10.19 Creative Commons License 91549

Nekem már lefőtt minden , már érik :)

Nagyon jól sikerült  ebben az évben, akár gyógyszernek is jó :)

ROBI876 2013.10.19 Creative Commons License 91548

De, különben meg, mindenki főz. Ha nem is épp jót, de főznek. Múltkor jött a postás bácsi, a bungi ajtaján kopogtat.

Azt mondja, ajtó tárva nyitva, kiabál, sehol senki, aztán kijött hátra, mert látta, hogy füstöl a kémény, csak van benn valaki...

Hozott levelet, aztán azt mondja, hadd maradjon még egy kicsit, szemlélődni, mert ez őt is érdekli, meg hogy neki is már ki kéne főznie a jó pár hónapos cefréjét valamikor, csak kevés az ideje. Másnap jön egy idős bácsi, asztalos, ő is kiderül, hogy főz, mással épp nem tudtam megkínálni, mint szőlő alszesszel, az csurgott éppen, mohón ivott jó 2 kupicával belőle.

Mesélte, hogy az idegeneket "sárkánnyal" szokta megkínálni, direkt félre teszi nekik, mert aki nem dolgozott meg a pálinkáért, az ne is akarjon sokat inni belőle és ilyen jó kaparósat, krákogósat, erőset ad nekik, hogy elmenjen a kedvük.

Mondom, én ilyet még nem hallottam. Rengetegen főznek, csak nem beszélnek róla.

Előzmény: szilvakukc (91545)
G.á.b.o.r. 2013.10.19 Creative Commons License 91547

Voltam olyan hülye, hogy keverő nélkül tettem fel a cefrét. Még duplafalúban is ég és föld a különbség. Olyan lassan indult meg, mintha a bányából jött volna. Na ezt is megtanultam, lustaság = felesleges időveszteség

ROBI876 2013.10.19 Creative Commons License 91546

Legalább valami vidám dolog is lesz ma a fórumon. Egészség!:-)

Előzmény: szilvakukc (91545)
szilvakukc 2013.10.19 Creative Commons License 91545

Főzzön a nép? Ez tetszik! Erre úgy érzem, még írnom kő egy verset.:)))

Előzmény: ROBI876 (91543)
szilvakukc 2013.10.19 Creative Commons License 91544

Dehogynem! Csak írd hozzá még, hogy "és reszketünk a Pálinkás Admintól", és máris nem off.:DDD

Előzmény: In Lak'ech (91542)
ROBI876 2013.10.19 Creative Commons License 91543

Nem tudhatjuk, mi lesz később. Viktor megengedte, hogy főzzön a nép, de ha esetleg más kerül hatalomra, a jövőben, az is meglehet, hogy úgy eltörlik ezt az egészet, mintha sosem lett volna szabályos. Nem tudhatjuk előre a dolgokat, az élet már csak ilyen.

Na jó, iszom inkább még egyet...

Előzmény: In Lak'ech (91542)
In Lak'ech 2013.10.19 Creative Commons License 91542

...és olyanokra, akik bármikor elővehetők egy jogszabálymódosítás után: pl. mostantól nem 100 L térfogatú főzőt lehet adómentesen, és büntetlenül birtokolni, hanem csak 60 L-est. Hoppácska, nézzük csak meg kinek van bejelnetve 60 L-nél nagyobb! A Nagy Testvér mindenről tudni akar. Ezt Orwell óta tudjuk...

A lényeg az, hogy féljél valakitől egész életed folyamán. Megfélemlített társadalom...a rendőrőktől, a Nav-osoktól, a BKV ellenőrtől, a közterület felügyelőtől, a parkolóőrtől, a végrehajtótól, stb.

De befejezem, mert már megint nem a pálinkáról beszélgetünk.

Előzmény: szilvakukc (91541)
szilvakukc 2013.10.19 Creative Commons License 91541

Tévedel! Bár, tanultam jövedéki ismereteket, és azt is, hogyan kell érteni, azért nem állok neki törvényeket értelmezgetni, mert, ha nem ismerem a jogalkotó szándékát, teljesen felesleges. Inkább megkérdezem azokat, akik ezzel foglalkoznak, és nem világvégi vámhivatal diszpécsereit, mert azok pont úgy szubjektíven boncolgatják, mint bármelyik laikus. A JÖT-nek, ugyanúgy, mint a KRESZ-nek, van egy alapszabálya: Ami nem tilos, azt szabad. Ezért nem értem, mit össze tudtok vitatkozni, egy egyértelmű szabályozáson: Jövedéki termék előállítására alkalmas berendezést tilos birtokolni, kivéve a magánfőzőt. Tehát, azt szabad! Gyártani, meg semmilyent sem lehet engedély nélkül, de mivel birtokolni igen, ha én csináltam, bűnös vagyok, ha berepült az udvarba, nem. Ez annyira nyitott dolog, hogy senkit sem basztatnak ilyesmivel. Teljesen felesleges nyilvántartásba vétetni magát bárkinek. De, persze ebben a szétesett országban, nagy szükség van a törvénytisztelő állampolgárokra is, ez igaz. Akik soha nem szálltak még fel jegy nélkül a buszra, akik soha nem késnek a csekkbefizetéssel, stb. 

Előzmény: G.á.b.o.r. (91536)
rézműves1 2013.10.19 Creative Commons License 91540

...ja-ja... na hol az a medve, akivel kezet kell fogni??:):):)...

Előzmény: deszegregator (91538)
deszegregator 2013.10.19 Creative Commons License 91538

Hogy is tetszett mondani? Tehát a kenőcsöt meginni, az átlátszó folyadékkal pedig a lábgombát bekenni?

Előzmény: vinik táltos (91537)
vinik táltos 2013.10.19 Creative Commons License 91537

Végtelenül jólesik tudni, hogy a lábgomba ellen készült meggy-barack elixír elkerült a ZD-re.

Ezek szerint valaki jól járt vele.

Itt a használati utasítás: este két felest pár percen belül meginni, a lábat (.......) kenőccsel bekenni.

Reggel ugyanezt végrehajtani. Csak figyelni kell az eredményt. (DD)

Üdv.

Előzmény: szilvakukc (91534)
G.á.b.o.r. 2013.10.19 Creative Commons License 91536

Nézd, legrosszabb esetben felesleges volt, de akkor sem vesztettem semmit, hozzám legalább biztos nem jönnek ki, de ha mégis lesz róla papírom. Ennyi. Mert gondolom te is csak feltevésre alapozod hogy nem kell, saját szubjektív jogértelmezésedre ahogy persze én is. Ez egész addig ér valamit még nem köt bele senki, utána jön a hatóság értelmezése. Nyilván ha nem lenne értelme elküldtek volna a fenébe, de mégsem tették, pedig biztos volt jobb dolguk (előttem is volt egy komolyabb "ügyfél"). Persze szerintem is valószínűtlen hogy ezzel vegzáljanak népeket, nyilván ahogy korábban is írtátok komoly indok kell hozzá. Nincs és nem is lesz olyan mennyiségem ami miatt aggódnom kellene, de én szeretem ha rendben vannak a dolgaim és betartom amit be kell és ezért nem sok 3000 pénz.

Előzmény: szilvakukc (91533)
snapszmester 2013.10.19 Creative Commons License 91535

Végre, valaki megértett. Egyszerübben kellene fogalmaznom. :-)

Előzmény: deszegregator (91523)
szilvakukc 2013.10.18 Creative Commons License 91534

Szia Kedves Táltos!

Ne haragudj, átfutottam a hsz.-eden, mert teljesen tele van a fejem mindennel, hisz rendkívül intelligens vagyok. Pölö hárommillió telefonszámot tudok emlékezetből! Igaz, azt nem tudom, melyik, kié.:DD

Mint ahogy azt sem tudom, mi lett az izé...barack, vagy körte, estleg szőlő...szóval a mintával, amit küldtél. Annyira emlékszem, hogy elvittem a ZD:-re, ott dicsekedtem is vele, hogy ez itten a Vinik Táltosé, le is köptük rendesen, de, hogy azután mi lett a sorsa....? Ha valaki emlékszik, kérem jelezze, mert nekem kellemetlen.:DD

Előzmény: vinik táltos (91228)
szilvakukc 2013.10.18 Creative Commons License 91533

Már megbocsáss, de olyasmire kértél engedélyt, amire marhára nem kő, és még ki is fizettél érte 3000 Ft-ot? Hát, csak gratulálni tudok:))) 

Előzmény: G.á.b.o.r. (91511)
szilvakukc 2013.10.18 Creative Commons License 91532

Igen, igazad van! Emlékszem, mikor benzinkutas voltam, valamikor a rendszerváltás környékén, és kitalálták, hogy az adóbevallásba be kő írni a borravalót is. Egy, azaz egy becsületes marha volt, aki tényleg beírta, és minden többit basztattak, hogy nekik mé nincs? 

Előzmény: Öreg?halász (91488)
Hurkafej 2013.10.18 Creative Commons License 91531

Egy ellenőrzés miképpen zajlik le?

Nyilvánvaló, hogy kell egy jóakaró, aki leadja a fülest, csak ugye egy faluban nem sok mindent lehet titokba tartani...

Köteles beengedni az ember a nav-ot amúgy a portájára?

Előzmény: snapszmester (91498)