Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

vinik táltos 2013. szept. 26. Creative Commons License 90261

Gondolhatod, milyen vastag vagyok anyagilag, hogy ilyen anyagokból raktam össze.

Csináltam még közben egy aluminium palástot a kukta köré, a fülnél záródik fóliával.

A régi főző utolsó használatakor próbáltam ki, egy órát nyertem összesen.

Amig nem tudok jobb fűtést teremteni, marad az alu palást.

Jó az ötleted, csak még várok egy kis pénzre.

Előzmény: barkócza (90259)
Kovács Tamás2 2013. szept. 26. Creative Commons License 90260

Ugye elvileg 80-90%-ig kell tölteni max az alszeszt a főzőbe. 73 literes főzőt tervezek, ezzel számolva: 58-65

30liter 25%-os alszesz, 73 literes főzőbe elfogadható, vagy még hígítsam majd?

Előzmény: barkócza (90251)
barkócza 2013. szept. 26. Creative Commons License 90259

Szerintem nagyon jól néz ki. Ehhez mégis indukciós rezsót ajánlanék, egyenletesebben melegít, és kevesbbet fűt mellé, simán behozza az árkülönbözetet a fogyasztásban.

Előzmény: vinik táltos (90258)
vinik táltos 2013. szept. 26. Creative Commons License 90258

Már csak a rugós biztonsági szelep hiányzik.

Folyamatosan készítem, ma még vizet desztillálok vele:

Az alja az eredeti 12 l-es kukta. Fölötte egy inox gyümölcsöstál, az fölött egy inox fűszertertó.

A belseje nem látszik, a fűszertartóban egy 0.5 ös négykilences vörösréz palást van, a gyümölcsös tálban is lesz, csak még ki kell szerkeszteni a csonka félgömböt.

A kukta és gyümölcsöstál között  2 mm szilikon gumi tömítés van, de bé kellett a perembe tenni egy 5 mm átmérőjű acélgyűrűt, hogy egyenletesen szorítson.

A békazárakkal lehet bontani, s ha kell, akkor az eredeti kuktafedővel is lehet a (régi módon) főzni, cak akkor 5 liter cefrét.

Még van 10 l őszibarack cefrém és lesz még a seprő.

Jobb pálinkát nem nagyon várok tőle, de dupla adagot tudok odatenni.

Majd megírom.

elek81 2013. szept. 26. Creative Commons License 90257

" A megoldás - ahogy írtam - a lassú fűtés, és a páracső-sisak részleges takarása."

Vizes, vagy száraz takarásra gondolsz?

Előzmény: barkócza (90251)
cefre_86 2013. szept. 26. Creative Commons License 90256

Köszönöm a tanácsokat. Ezek szerint jó pár dolog hibás volt.

csalitos 2013. szept. 26. Creative Commons License 90255

Na, meg a vízteret is száritsa ki! :-))

Előzmény: barkócza (90252)
csalitos 2013. szept. 26. Creative Commons License 90254

Barkócza leírta, ehhez nincs mit hozzátenni. Ha olajos a rendszer, miért is kell a kuktaszelep? Szerintem a kuktaszelep ahhoz kell, hogy a vízteret nagyobb nyomás alá tudjuk helyezni, mint a légköri nyomás, mert a víz légköri nyomáson nem hajlandó forráskor 100 fok fölé menni. Az olajat légköri nyomáson (a jobbakat) üzemszerüen 300-350 fokig hevitheted. Ide egy elzáró is megfelel, hogy az olaj ki ne lötyögjön. (Az jó, ha nem zár légmentesen!)

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: cefre_86 (90250)
zsuzska60 2013. szept. 26. Creative Commons License 90253

és maguknak cefréznek?

Előzmény: TINTUS (90245)
barkócza 2013. szept. 26. Creative Commons License 90252

Vizes volt az a olaj, egyébként nem kerül bele a gőztérbe. A víz forrt benne, ettől felhabosodott. Betöltés előtt kis adagokban, erős keverés mellett (azért álarc, kesztyű nem árt) forrald ki belőle a vizet.

Előzmény: cefre_86 (90250)
barkócza 2013. szept. 26. Creative Commons License 90251

Csurogjon vagy csöpögjön, úgy, hogy a felfűtéstől 1,5-2 óra legyen kb. a tisztázás. Ismétlem, a nagy készülék-kevés alszesz kombóval az a baj, hogy túl gyorsan jön le az anyag, és azért nehéz a jó elválasztás. A megoldás - ahogy írtam - a lassú fűtés, és a páracső-sisak részleges takarása.

Előzmény: elek81 (90249)
cefre_86 2013. szept. 26. Creative Commons License 90250

Szia Józsipapa, leírom a tapasztalatomat.

Igazából már túl vagyok az első főzésemen, mely alapvetően sikeres volt: (25 liter szilvacefréből lett 3,5 liter 32%-os alszesz), azonban az olaj miatt maga volt a rémálom. Történt ugyanis, hogy a betöltött olaj harmada(körülbelül a duplafal űrtartalmának feléig volt töltve, kuktaszelep jóval feljebb) a 4 órás főzés során a kuktaszelepen át eltávozott, bármilyen lángot is próbáltam alá rakni.

Ezt az olajat most lecseréltem egy jobb minőségűre, csak azon morfondírozom, hogy nem-e fogok ugyanugy járni, mint az első főzésnél, ezért gyanakodok a kuktaszelepre, mint főkolomposra, hogy amikor túlnyomásnál lefúj, egyúttal az olajat is kiviszi.

Üdv.

Előzmény: csalitos (90240)
elek81 2013. szept. 26. Creative Commons License 90249

"Ilyenkor nagyon nehéz pont úgy beállítani a fűtést, hogy az alszesz mennyiségének megfelelően kellően lassan csöpögjön a pálinka."

Most akkor elárúlhatnátok, hogy tisztázáskor csöpögtetve kell lefőzni a pálinkát, vagy a leglasabb, de folyamatos folyású lepárlássla?!?!

sogi01 2013. szept. 26. Creative Commons License 90248

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (90205)
barkócza 2013. szept. 25. Creative Commons License 90247

Bár továbbra sem vagyok meggyőződve róla, hogy tényleg illattalan a pálinkád.

Előzmény: barkócza (90246)
barkócza 2013. szept. 25. Creative Commons License 90246

Nem, nincs azzal baj, ha kevés az üstben az alszesz, azért higítani még, hogy ne csak úgy lötyögjön az üst aljában, teljes félreértés.

A nagy üst nem probléma, hanem az üst méreteihez kialakított nagy deflegmátor, páracső, stb. Mert azokhoz kell fűteni rendesen, különben nem megy át az anyag. Ilyenkor nagyon nehéz pont úgy beállítani a fűtést, hogy az alszesz mennyiségének megfelelően kellően lassan csöpögjön a pálinka. A sisak és a páracső részleges takarása (hőszigetelése) segíthet.

Előzmény: elek81 (90242)
TINTUS 2013. szept. 25. Creative Commons License 90245

Szilva maggal együtt cefrézve, lemerve a lé az üstben az aljáról ideöntve a husos-magos rész, átmosva.

A Kaposújlaki új fözde képe: (nem reklám csak lássatok szépet)

néhány 10 milka volt csak....

még sem tudnak jobbat főzni nálunk !

TINTUS 2013. szept. 25. Creative Commons License 90244

100 százalékos vilmos:

cefre  65 liter

alszesz   13 liter 21 fokos

finomítva   6,2 liter  46 fokos

kitűnő anyag, tzd-n megkostoljuk

truffle 2013. szept. 25. Creative Commons License 90243

10 liter alszeszt ne tegyél fel csak simán, tegyél még hozzá vizet ,mert mikor elpárolog a dolog szinte alig marad az üstben cucc, a másik baj hogy szerintem azért nem jo kevés alszeszt feltenni mivel iylenkor az oldalára is elkeni stb!

1x1 "Lehet finomítani nagyon kevés alszeszt is, tehát pl. 10 l-es üstben le-het 7 dl alszeszt finomítani, de az el-választás nehezen fog menni."

Előzmény: Joexe (90241)
elek81 2013. szept. 25. Creative Commons License 90242

Szóval eleve ott van elcseszve a dolog, hogy a 10-15 liter alszeszt a 85 literes üstömben tisztázom?

Kéne egy kisebb főző a tisztázáshoz?

A leégésgátlót kidobtam, helyette van a 20-30% + víz, plusz szilikonolajjal való üstkikenés alszeszfőzés előtt. Eddig ez bevéllt. 

Meggy mennyire leégős? Mennyi vizet tegyek hozzá, ha nincs keverőm és szimpla az üstöm?

Köszi a segítséget!

Előzmény: Joexe (90241)
Joexe 2013. szept. 25. Creative Commons License 90241

Szia, akkor bevált amiket mondtam ezek szerint?:D na

10 liter alszeszt ne tegyél fel csak simán, tegyél még hozzá vizet ,mert mikor elpárolog a dolog szinte alig marad az üstben cucc, a másik baj hogy szerintem azért nem jo kevés alszeszt feltenni mivel iylenkor az oldalára is elkeni stb!

Amúgy a nyers pálinkának kell egy kis idő amig érik illetve ha jellegtelen az illata nincs, lehet hogy az előpárlat leválasztásnál kiheréled a főzetedet mivel a sárkánya után nagyon kell figyelni  mert lehet hogy olyat is kiöntesz ami megadja a jellegét a pálinkádnak! 1*1 ben nagyon sok info van, illetve Snapszi oldalán a poharas módszer ...

üdv B

illetve alszesz főzésénél sem lehet maxon tüzelni mivel akkor is sok anyag átmegy az alszeszbe aminek nincs ideje visszafolyni az üstbe....     FInomításkor meg teljesene pianinó üzemmódban minél lassabban annál jobb..

Előzmény: elek81 (90164)
csalitos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90240

Mi a gondod a kuktaszelepes renszerrel? Szerinted jobb lesz a nyilt rendszerű olajos?

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: cefre_86 (90238)
schlies 2013. szept. 25. Creative Commons License 90239

Elkészült az idei első adag Vilmos körte pálinka!70 liter cefréből 11 liter lett első főzésre.Holnap finomítok!:)

cefre_86 2013. szept. 25. Creative Commons License 90238

Sziasztok.

Zárt, kuktaszelepes duplafalú üstöt olajjal érdemes használni?(nem fog kifutni az olaj?) vagy mindenképpen törekedjek a nyitott rendszerre, és alakitsam át a kuktaszelepet?

sipi007 2013. szept. 25. Creative Commons License 90237

Nagyon jó dolog, sok időt megspórol! Ezer köszönet!

Előzmény: Kovács Tamás2 (90148)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90236
Előzmény: Puha95 (90235)
Puha95 2013. szept. 25. Creative Commons License 90235

Sziasztok. A kérdésem az, hogy a thumper-ben minden alkalommal kell cserélni a folyadékot? Köszönettel. Vakrepuloo.

Váradi János 2013. szept. 25. Creative Commons License 90234

Állítva volt egy szekrényben!

Köszönöm!

Előzmény: cloaked (90195)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90233

Ja és ez is Vilmos volt.

Előzmény: Baracilin (90231)
Váradi János 2013. szept. 25. Creative Commons License 90232

:)

Igen elég szakmai volt.

Fogalmam nincs mivel hígitották (Hajdúsámsonban főzette apósom).

Dehát amivel hígítják , abban hogy maradna vas?

Szerintem marad a vese.

Köszönöm!

Előzmény: norris53 (90185)
Baracilin 2013. szept. 25. Creative Commons License 90231

Amiket többen beírtak az kb hozza a számokat ahogy kell...fogalmam sincs az enyém miért lett ennyi...mind1 majd jövőre :)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (90228)
elek81 2013. szept. 25. Creative Commons License 90230

Sziasztok!

Honnan lehet tudni,hogy a gázrózsám mekkora teljesítményű?

Jó nedűt!

vinik táltos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90229

EZ AZ!

Bekerült a céltábla közepébe.

Köszönöm, mert 10 l cefrét tudok az új berendezésen "felönteni".

Pont ez kell nékem.

Eltettem a linket a kedvencekbe. Amint pénzhez jutok, megveszem.

Mégegyszer kösz.

(Tulajdonképp van egy két égős propán-bután ((10 éves, de még egyszer használtam))  rezsóm, de a feleségem nem tűri a gázpalackot a pincében. Én meg 49 évi házasság után ilyen csekélységen nem vitatkozom vele.)

Szóval ezért megoldás a villany...

Előzmény: Antisystem (90227)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90228

Baracilin kérdezte, hogy keveset ad e a körte, most végeztema  finomítással. 150 liter volt a cefre nagy része körte, kicsi szilva is volt benne, 14.5 liter 50 fokosat adott.

Antisystem 2013. szept. 25. Creative Commons License 90227

Én ilyen "nagyontudományos" rezsót használok:

http://www.sencor.hu/fozolap/scp-1500

Került vagy 4700 Ft-ba, és nagyon szépen szabályozható, gyakorlatilag 1 fokonként tudtam emelni a a páracső tetején mért hőfokot, sima főzőberendezésben első menetre majd 50%-os alkohol-tartalmat kihozva... mivel 1,5 kW-os, olyan 15 liter cefréig (20 literes üst) használható gazdaságosan...

ÜdV

Előzmény: vinik táltos (90222)
golyós 2013. szept. 25. Creative Commons License 90226

A bimetallos rezsóknál leállhat a csöpögés, amíg visszakapcsol.

üdv.g.

vinik táltos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90225

Már hat éve ingyen utazhatok, de még egyszer sem használtam...

Előzmény: zsuzska60 (90223)
barkócza 2013. szept. 25. Creative Commons License 90224

Ha működik indukciós rezsóval a kuktád, akkor mindenképpen azt javaslom. Aldiban néha lehet 10eFt körül kapni. Energiamegtakarításban is megtérül.

zsuzska60 2013. szept. 25. Creative Commons License 90223

70 éven túl már munkadíjat nem számolok

na de addig??? :-)

vinik táltos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90222

Szia!

Fordított a problema.

Kevés a 600 W, ami 30 év után lehet, hogy már csak 500 W.

Jövőre megoldom, mert az új főzőmbe már 10 l cefrét önthetek, így a 600 W már kevés.

Találtam 2 platnis (1200 és 800 W) szabályozható fűtésű rezsót, 9990 Ft volt.

Hogy jövőre mennyi lesz, azt nem tudom, de a céltábla közepén van.

Na és egy kis számolás: 50-60  perc az alszesz megindulásáig.

3 óra a teljes (15-20 %) kifőzésig.

Másfél óra a tisztázás. Összesen őt és fél-hat óra szorozva 600 W-al, kb 3.6 kW.  Itt az áram ára 46 Ft/kW, tehát a 4-6 deci 50-es pálinka kb 166 Ft-ba kerül.

Mondjuk 1 liter meg kerekítve 330 Ft.

Gondolom, hogy ennyiért még megéri, ráadásul nékem a plusz költség az a két púpos evőkanál cukor, ami a cefrébe megy. Más költségem nincs, 70 éven túl már munkadíjat nem számolok.

Üdv:

Előzmény: barkócza (90218)
ferenczidaniel 2013. szept. 25. Creative Commons License 90221

Köszi az opálos tippeket, és bocsi a tegnapi hangnemért...
Mégegyszer köszönöm midnenkinek, kipróbálok amit tudok.

emGeza 2013. szept. 25. Creative Commons License 90220

Sokat ne várj töle . Ügynököm "aztot monyta ,bíz ez paraszt vakítás".

Előzmény: Baracilin (90156)
vasbicikli 2013. szept. 25. Creative Commons License 90219

Kozmaolaj problémám nincs, a "kis úszkáló izék" kiszűrésére viszont bevált a konyhai papírtörlő.

1-2 rétegben kibélelem vele a műanyag tésztaszűrőt, eléggé haladósan és hatékonyan szűr.

Előzmény: vinik táltos (90210)
barkócza 2013. szept. 25. Creative Commons License 90218

Szia, Táltos!

Teljesítményszabályozáshoz nyugodtan vegyél egy "dimmer"-t (tirisztoros fázishasításos teljesítményszabályozó), talán már 2eFt-ért is kapni. Simán elviszi a 600W-os rezsót. Kérdés, hogy nem jobb-e az egész szerkezetet lecserélni - tudom, vannak anyagi korlátok.

zsuzska60 2013. szept. 25. Creative Commons License 90217

én a környezetbarát változatot használom, de az is jól működik

Előzmény: kupeci (90215)
kupeci 2013. szept. 25. Creative Commons License 90216

Szia Zsuzska60!:)

Előzmény: zsuzska60 (90213)
kupeci 2013. szept. 25. Creative Commons License 90215

Igen köszi, megtaláltam! MELITTA a neve, köszi!:)

vinik táltos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90214

Na, előkerítettem.

zsuzska60 2013. szept. 25. Creative Commons License 90213

Az opálos pálinkáról már rengetegszer volt szó, éppen vissza is lehet keresni...

Miklós1 1x1-e is segít.

és még le sem kell szopni senkit, meg haragudni sem kell, ha a nagyérdemű a fontosabb kérdések mellett éppen nem vett észre. :-)

Előzmény: ferenczidaniel (90189)
kupeci 2013. szept. 25. Creative Commons License 90212

Mekkora keret legyen?:)

Előzmény: szentöltvíz (90209)
vinik táltos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90211

Hoppá, eltűnt a kép.

vinik táltos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90210

A 86829-ben kérdezted, a 86832-ben feltettem ezt a képet.

Úgy látom, hogy a spájzban nem csak oroszok vannak, hanem valami más is. DD

Egyébként azóta beszereztem egy pár ív laboratóriumi szűrőpapírt, azóta felhőtlen a főzés.

A fűtésemre vonatkozó összes hozzászólásra ísmét ideírom, hogy jelenleg az egyetlen működő energiaforrásom a 600 W-os villanyrezsó. Hát ezzel nem tudom a fűtést szabályozni.

Ez az év már így megy el, nincs más lehetőségem.

Cefre sincs már, hétvégén fejtem először a bort, egy kis (15-20 l) seprő lesz még, 2 l 50-es borpárlatra számítok.

Ez már az új főzőn jön le, majdnem kész vagyok véle, ha kész, teszek fel képeket.

Üdv.

Előzmény: kupeci (90202)
szentöltvíz 2013. szept. 25. Creative Commons License 90209

Hali kupeci uram !

Az oklevelet kereteztesd be, a TZD-én majd rendezem a számlát.

Az én olajos főzőmnél ha akkor veszem vissza afűtést ahogy írod az már késő mert az olaj nem hűlik le gyorsan.

A kozmaolajról:tegnapelőtt főzettem szilvát egy nagynevű kereskedelmi főzdében mivel nem tudtam végig ott lenni kértem hogy 48%-ra állítsák be, amire azt válaszolták hogy nem teszik mert beszürkülhet, mindenféle hűtésről meg átpaszírozásról beszéltek.Pedig náluk van kozmaolaj szűrő ha lesz időm kipróbálom meddig birom levinni.

Üdvözlégy!!

ui:az nem is spájz ahol nincs 40-50 l pálinka !

Előzmény: kupeci (90208)
kupeci 2013. szept. 25. Creative Commons License 90208

A fűtést (tisztázáskor )akkor kell visszavenned amikor a páracsöved hűtő felőli vége is felforrósodik.Így lassabban indul, könnyebb a párlatrészeket külön választani.

Én a cefre főzésénél melegítek intenzívebben. Kozmaolaj szűrőm van de ritkán használom.Ha azonnal kifőzöm a cefrét, nincs igazából kozmaolaj gond, csak pl. a narancsnál.De ott nagyon!:)

Előzmény: elek81 (90204)
emGeza 2013. szept. 25. Creative Commons License 90207

Sok jó ötleted után , most úgy látom , hogy új néven kell ötletelned .

Előzmény: Törölt nick (90200)
barkócza 2013. szept. 25. Creative Commons License 90206

Az illattalanság független a felfűtési időtől. Lehet  az az oka, hogy túl sok előpárlatot veszel el az elején. Lehet továbbá, hogy nem is illattalan, csak a főzésnél annyira telítődsz az illatával, hogy utána napokig nem érzed. Várjál pár napot, és akkor szagold meg, vagy szagoltasd meg egy távolabbi hölgyismerőssel, aki nem iszik mindennap pálinkát- higgyél neki.

Előzmény: elek81 (90204)
sogi01 2013. szept. 25. Creative Commons License 90205

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (90174)
elek81 2013. szept. 25. Creative Commons License 90204

Sziasztok!

Mennyi idő alatt optimális lefőzni ca35-40 liter cefrét?

A felfűtés kb 1 1 és negyed óra, de azt nem tudom, hogy neyyire kell visszavenni a fűtést. Kérdésem hátterében még mindig az illattalan pálinka áll. Én arra is gondoltam, hogy alszesz főzésénél minél intenzívebb a fűtés, persze ésszerűen, annál illatosabb lehet a végtermék? Vagy a főzési idő és az alszesz illatanyag mennyisége közt nincsen ilyen összefüggés?

Vagy okozhatja az eredményt, hogy a kozmoolajat egész főzés ideje alatt elveszem? Ha igen, akkor az elején, vagy inkább a végén hagyjam benne az alszeszben?

Jó nedűt!

kupeci 2013. szept. 25. Creative Commons License 90203

Szilvaaaaa....biztos tapasztaltad az előbb is, ezeket a sorokat fiatalok is olvassák. (valami szoptatásról is írtak):)))

Előzmény: szilvakukc (90198)
kupeci 2013. szept. 25. Creative Commons License 90202

Szia Vinik, ezt a fehérszínűt azóta is vadászom, tedd már fel légyszi a dobozát úgy könnyebb lenne rábukkanni.:)

Előzmény: vinik táltos (90201)
vinik táltos 2013. szept. 25. Creative Commons License 90201

Üdv!

Kaptam pár emailt, de valamiért nem megy a válasz elküldése.

Megpróbálok itt válaszolni.

Párszor írtam, hogy nekem kis főzőm van, 5 l cefrét tudok feltenni, az eredmény 4-6 dl 50-es pálinka.

Ebben az évben (ezt is írtam korábban) számomra érthetetlen okból minden tisztázásom beopálosodott.

Sok jó tanácsot kaptam, de a megoldás a szűrés lett.

Én soha nem hígítok, engedem 50-ig. Még ilyenkor ritka az UP íz. Ha egy kicsi beleszalad, még jó is, én szeretem, ha van benne.

Nemrég tettem fel képet egy "Mekk-mester" féle háromlábú fröccsenésgátlóról.

Most fel tudok tenni 8 l cefrét, nem fröcsög föl a páracsőbe.

A szűrésről is írtam. Gondoltam egyet: mivel a kozmaolajszűrőt nem tudtam elkészíteni (anyaghiány miatt), megnöveltem a vattakorongok számát.

Jelenleg (őszibarack és körte cefrét főztem) az alszesz főzésekor 6 db vattakorong volt a tölcsérben, plusz a fehér kávéfilter. (Erről istettem fel képet.)  Még az alszesz sem opálosodott be. Ugyanez a tisztázásnál is.

Nincs opálosodás,

Üdv.

Törölt nick 2013. szept. 25. Creative Commons License 90200

minőségi cigarettapapír a jó!

-csak előtte vedd ki belőle a dohányt!!!!

szilvakukc 2013. szept. 25. Creative Commons License 90199

Leszopnod azt kell, aki 5000-ből kihoz egy főzőt, ami működik. De, ahogy írod, úgy látom egyenlőre megúsztad!:)))

szilvakukc 2013. szept. 25. Creative Commons License 90198

Ne hugyozz bele!:DDD

Előzmény: kupeci (90186)
szilvakukc 2013. szept. 25. Creative Commons License 90197

Nem kell mindig megijedni a pálinkától, csak tudod, a vas-és edényorrú bábát sem kezdi el az ember vetkőztetni, pedig lehet, hogy tök fincsi a puncija!:))

Most már mindegy, ne befolyásold az apóst, mert nem hagy rád semmit.:DD

Előzmény: Váradi János (90178)
Boar... 2013. szept. 24. Creative Commons License 90196

Boar...

Hallgass a szívedre, elsőre ne tegyél a tüskés körtébe cukrot, aztán jövőre majd meglátod...

Nem tettem. Így adott az 55 liter cefre 5.5 liter kimagasló minőségű pálinkát. A főzős azt mondta, tegyem félre a lányom lakodalmára, mert nem biztos, hogy ez mégegyszer összejön. A lányom két éves...inkább megiszom oszt majd csak lesz valami... :-)

Előzmény: Miklós1 (89144)
cloaked 2013. szept. 24. Creative Commons License 90195

Semmilyen tiszta párlatnak nem szabad utólag elszíneződnie az üvegben.

Utoljára akkor láttam ilyet, mikor műanyag flakonban tartotta valaki a szilvát, de gondolom nálad üveg.

Ugye nem fektetve tárolod?

fehérkutya 2013. szept. 24. Creative Commons License 90194

És ne érts félre, ajánlatodra nem tartok igényt :-)

Előzmény: fehérkutya (90193)
fehérkutya 2013. szept. 24. Creative Commons License 90193

nekem volt, hogy a tejes derítés bejött. Egy fél üdítőskupaknyi 1.8% zsírszázalékos tejet tettem bele. Megráztam és két nap múlva kipelyhesedett. azután papírtörlőn leszűrtem egyszer.

Máskor nem volt hajlandó pelyhesedni, akkor fagyasztóban tároltam, majd többszőr szűrtem papírtőrlőn, mire letisztult. 

Néha magától letisztul. Idén a faeprem lett opálos ( 43-ra hígitva ), majd télen szűrögetem. Addig meg sötéstben iszom.

Mások szokták kávéfiltert ajánlani, nekem azon nem akart átfolyni.

kupeci 2013. szept. 24. Creative Commons License 90192

Hehe......már mint hogy dupla fenekű vagy kavarós e?:))))

Előzmény: Tan-csi (90190)
Baracilin 2013. szept. 24. Creative Commons License 90191

állítsd be fogyasztási szeszfokra aztán 2 napra a mélyhűtőbe vele...után szűrd le kávéfilteren többször.

Tan-csi 2013. szept. 24. Creative Commons License 90190

Adhatnék tippeket, de nem biztos, hogy a cimboráknak jól esne... milyen a technikád?

Egyébként meg főzd újra, válaszd el rendesen és lehet hogy iható lesz.

ferenczidaniel 2013. szept. 24. Creative Commons License 90189

Kit kell leszopnom, hogy valaki válaszoljon ? Ahányszor írok a topikba mindig süket fülekre találok.

Milyen szűrőpapíron engedjem át, vagy mit rakjak bele ?

Előzmény: ferenczidaniel (90012)
kupeci 2013. szept. 24. Creative Commons License 90188

Ez a 22-es csapdája!:)

Előzmény: norris53 (90187)
norris53 2013. szept. 24. Creative Commons License 90187

Szia Kupeci - idd meg de lassan mert ha gyorsan iszod hamarabb fogy :-)

Na és jót tesz má nekünk egy kis vas jobb lesz a vérképünk :-)

Előzmény: kupeci (90186)
kupeci 2013. szept. 24. Creative Commons License 90186

Te Norris én meg itt sugorgatom ezt a csucsort,mit csináljak hogy ne sárguljon be?:))

Előzmény: norris53 (90185)
norris53 2013. szept. 24. Creative Commons License 90185

Egy kérdés > mivel lett hígítva ? pl . csapvíz okozhat ilyet a véletlenek össze játszása révén > ha pl . vastartalmú a csap víz ami nem látszik ugyan de ha pl egy fehér tálba teszed és el párolog ott marad egy sárga folt - na egy idő után 1-2 év nálam okozott hasonlót a csucsor pálinkánál - amúgy az a pálinka majdnem lúgos ph 7,2 talán ezért de nálam csak ez lett kissé "rozsdás "> ha ioncserélő kiszedi akkor fém volt ha nem akkor majd a vese kiszűri !

elég szakmainak tűnik ? pálinkát szertő fórumtársam :-)

Előzmény: Váradi János (90184)
Váradi János 2013. szept. 24. Creative Commons License 90184

Valami szakmai hozzászólásnak jobban örültem volna.

Előzmény: snapszmester (90181)
Váradi János 2013. szept. 24. Creative Commons License 90183

Remélem csak viccelsz!

Előzmény: vasbicikli (90180)
Váradi János 2013. szept. 24. Creative Commons License 90182

Bocs elírtam  :) én vagyok laikus.

Előzmény: szilvakukc (90172)
snapszmester 2013. szept. 24. Creative Commons License 90181

Szerintem is, de ne lepődj meg ha a sárgás szín megmarad.

vasbicikli 2013. szept. 24. Creative Commons License 90180

"Folyasam át egy gyantán ... ?"

Szerintem inkább magadon folyasd át :o)

Váradi János 2013. szept. 24. Creative Commons License 90179

Értem! Köszönöm!

Előzmény: foxrudi (90176)
Váradi János 2013. szept. 24. Creative Commons License 90178

Miért ez a elszíneződést okozó anyag egészségkárosító is lehet vagy csak egyszerűen esztétikailag zavaró (vagy inkább jelzés értékű) vagy az ízeket befolyásolja illetve eddig is befolyásolta?

Apósom azt mondja (mert hogy az övé a pálinka) ez "igazi szilvapálinka" mert hogy az érés során elszíneződik.

Az enyém lassan egy éves,de van több féle amik több évesek, de egyik sem színeződött el egyelőre.

Akkor ez tulajondképpen valami lepárlási hiba lehet (leginkább)?

Folyasam át egy gyantán (lajikus vagy ebben, de azt tudom az akvarisztikában is használják)?

Feriba51 2013. szept. 24. Creative Commons License 90177

Szia w00x!

Látod így kell ezt csinálni. Hozzáfogsz s aztán jönnek a gondok, de így már konkrét esetről tárgyalhatunk. Egy néhány észrevétel:

- a 6 óra nagyon sok, de Te azt is tudod, hogy miért van így, hisz olvastad itt többször a katlan (szoknya) szükségességét. A képen látható megoldás esetében a hő nagy része elillan a környezetbe, anélkül, hogy melegítene valamit. Rézműves tett fel ilyen irányú megoldást gázfűtéshez is, és elég szemléletesen ecsetelte ennek előnyeit is.

- a gázrózsa szerintem egy kissé távol van az üsttől. Mindig az ellenkezőjével állunk szemben, de a Te esetedben csökkenteni kéne a távolságot.

- a gázrózsa teljesítménye, esetleg a nyomáscsökkentő is lehet nem éppen a megfelelő

- a 30 fokos, savanykás alszesz még nagyon jó. Ne kóstolgasd, hanem főzd le legalább 10 fokig. Addig, míg a gyufa meggyújtja a sisakra öntött alszesz gőzét és még egy picit ég is. Nagyon hamar leálltál. A tisztálásnál szükség van erre a savanykás részre is.

Csináld csak, és jó lesz az a végén!

Jó nedűt!!!

Előzmény: w00x (90125)
foxrudi 2013. szept. 24. Creative Commons License 90176

Szilvakukc a 90172-es hozzászólásában leírta,nem taglalnám mégegyszer,de gyantáznod érdemes lenne.

Előzmény: Váradi János (90162)
csenksz 2013. szept. 24. Creative Commons License 90175

Szia!

Idén én is kipróbáltam ezt az enzimet. Nem tudom h ad e valamit a pálinkához vagy sem mert nélküle viszont nem cefréztem ugyanazt a gyümölcsöt. A másik h mikor olvastam snpszmester írását, amit a Kokoferm tett közzé, ott azt írják semmi értelme sincs ha az elején rakjuk bele mert nem fejti ki hatását. Ebből kiindulva nem tudom h nálam a 7-10 napos erjedési időtartamba h tudna bármit is hozzátenni. Pláne h elvileg a cukor tartalom miatt gátolt a működése..

Egyszóval én is várom a tapasztalatokat és addig nem teszek bele semmibe sem Bétát. Ha valaki csinál törkölyt na ott ki lehetne próbálni nem?

Üdv:Zoli

Előzmény: Baracilin (90153)
sogi01 2013. szept. 24. Creative Commons License 90174

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90121)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90173

Holnap lefényképezem az enyémet:-).

szilvakukc 2013. szept. 23. Creative Commons License 90172

Szerintem meg marhára aggódnia kéne! Egy pálinka nem színeződhet el, kétezer év múlva sem! okozhatja vas, a levegő oxigénjének hatására, okozhatja rézkolloid, mely fény hatására barna lesz, zsírsavak, melyek fémekkel vegyületeket képeznek, stb. A pálinka nem színeződhet el! Ez ne legyen természetes! Ha mégis, na akkor kő a kationcserélő gyanta.

Előzmény: Kovács Tamás2 (90163)
szilvakukc 2013. szept. 23. Creative Commons License 90171

Kedves Józsipapa! Olyan szinten megbonyolítottátok, hogy Citrus tuti meg fog bukni, má csak azért is, mert pölö eddig én is ki tudtam számolni, de most már semmit nem értek, de hál' Istennek egész ritkán szoktam különböző szeszfokú pálinkákat keverni, úgyhogy nyugodt tudtam maradni.:)) Azonban, én a helyedben rohadtul nem vitatkoznék egy matematika tantó bácsival, má csak azért is, hátha visszaemlékszel a körmösökre, amit kaptál, anno!! No, hát a téli ZD-n még újra megkaphatod a beosztásod!:DDD

Előzmény: csalitos (90149)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90170

Bocsánat, félreírtam:

28/5m szerintem nem teljesen elfogadható a te 85-ösödnél.

HELYETTE:

28/5m szerintem teljesen elfogadható a te 85-ösödnél!

Bocs..

Előzmény: elek81 (90169)
elek81 2013. szept. 23. Creative Commons License 90169

19°c fölé sose ment a kifolyó hőfok, és 85 literes üsthöz 5 m 22-es és 2 m 28-as csövet használok. ez valamivel az ajánlott méret felett van, de úgy vlem nem ezek a paraméterek okozzák a "szagtalanságot"!

Előzmény: Kovács Tamás2 (90168)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90168

1x1-ben még ezt is írják:

Az aroma megőrzés miatt törekedjünk arra, hogy 20°C alatt legyen a kicsöpögő alszesz vagy pálinka hőfoka.

Előzmény: Kovács Tamás2 (90166)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90167

Üvegben tárolom, tehát semmi nem színezhette be utólag.

Sárga szín alatt ne azt értsd, mintha tartrazint öntöttem volna bele.

Ha kiöntöm pohárba, nincs színe, de üvegben, ha vastagabb az üveg, "mintha" enyhén sárgás árnyalata lenne.

Előzmény: Tucso69 (90165)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90166

1x1 - gyakorlatil_pálinkafőzés :

60 literes főző: páracső minimum 22 hűtőcső hossza minimum: 3m

100 literes főző: páracső minimum 28 hűtőcső hossza minimum: 4m

28/5m szerintem nem teljesen elfogadható a te 85-ösödnél.

Ha az íze jó, idővel az illatának is meg kell jönnie, szvsz.:-).

Előzmény: elek81 (90164)
Tucso69 2013. szept. 23. Creative Commons License 90165

Ne viccelj, szinező anyag nem fog átdesztillálni!

Nekem hordóban tárolt törköly pálinkám van ami az előtte benne lévő bortól rózsaszínes.

Tehát mindig valami megszinezi, nem lesz a tárolástól szines a pálinka!

Előzmény: Kovács Tamás2 (90163)
elek81 2013. szept. 23. Creative Commons License 90164

Sziasztok!

Először kezdeném a saját pozitív tapasztalat megosztásával. Mivel használtam leégésgátló lemezt és ennek ellenére sikerült leégetnem a cefrét, így azt kidobtam az üstből, amit ugye ti javasoltatok. Ehhez vettem a melóhelyemen egy 100 ml-es szilikon olajat, és 85 l üstben ca 7-8 ml-t elkentem, mind az üst alján, úgy az oldalán is. Szintén tőletek olvastam, hogy a körte cefre eléggé odakapós, pont kapóra jött a barátom körtéje. Beleöntöttem, adtam hozzá ca 30% vizet, majd fűtés közben 48°C.-ig kevergettem. Itt már feljött a süreje, így rátettem a tetőt, és láss csodát, nem égett oda. Sokkal munkaigényesebb, de legalább nem kozmált le. És ez megérte ezt a menyiségű macerát. 

De van, amiben ismét segítséget kérnék. Eddig főztem az átalakított üstömmel szílvát és körtét. Mindegyik esetén a kész pálinka jellegtele szagú lett. Az íze jó, de illata nuku. Töltögetés után a tölcsérről ha elillant a tömény alkohol, megjöt a finom illat. Elég, ha csak pihentetem a friss pálinkát? 

Nos magam problémafejtegető hajlamával több dolgot ragadtam ki, ami szeritem illattalan pálinkámatt eredményezheti:

- Valaki említette, hogy cefréből alszesz készítésénél óvatosabban fűtött, akkor a lefőzött cefre illatosabb maradt és ha bátrabban fűtött, akkor viszont illatban szegényebb. Ezzel arányosan változott az alszesz illata is? Ebben van ráció? Intenzívebb fűtéssel intenzívebb illatú alszesz nyerhető? Ugyanez érvényes lehet a tisztázásnál is? Mert ez ugye gyökeresen ellentmodana az eddig olvasottaknak.

- Okozhatja az eredménytelenségemet, hogy ca. 10 liter alszeszt tisztáztam egy 85 literes üstben? (+ ~10 liter a tető)

- Lehet okozója az illattalan pálinkának, hogy a 85 literres főzőhöz a 2 méter hosszú, 28x1-es páracső és az 5 méter hosszú 22x1-es kondenzcső túlmretezett?

Minden lehetséges magyarázat érdekelne, mert kissé elkeserítő, hogy zamatban megfelelő a végtermék, de illatban nagy nulla. Vagy szimplán türelmeten vagyok? Hagyjam pihenni és idővel megjön az illata is?

Jó nedűt!

Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90163

Teljesen felesleges aggódnod.

Talán valahogy átjöhet a gyümölcsből egy kis színező anyag, amely utólag, éréskor előjön.

Az én 2 éves barackom enyhén sárgás színű, míg az idei színtelen. Lehet,h ez is idővel ici-picit "besárgul", de nem fogok aggódni miatta:-).

Előzmény: Váradi János (90160)
Váradi János 2013. szept. 23. Creative Commons License 90162

Azt hiszem nem parafa dugója van, de nem merek megesküdni rá.

Amennyiben enm parafa akkor mi lehet az okozója.

Nem az állaga miatt aggódom csak egyszerűen érdekel milyen folyanat során történik az elszíneződés, mert szerintem nem mindegyik színeződik el.

Azt mondod normál esetben nem színeződik el?

Előzmény: foxrudi (90122)
Váradi János 2013. szept. 23. Creative Commons License 90161

:)) Köszönöm!

Nem aggódom csak érdekel milyen anyag vagy folyamat okozza azt, hogy a színtelen, szinessé válik.

Előzmény: Ferenc50 (90120)
Váradi János 2013. szept. 23. Creative Commons License 90160

Na jó, de mitől lesz egyszerre színes ami eddig színtelen volt?

Előzmény: Kovács Tamás2 (90118)
ROBI876 2013. szept. 23. Creative Commons License 90159

Szia! Az uvaferm 228-nak (sárga tasakos, hidegtűrő élesztő), pont ugyanez a mellék aktivitása, mint a kék tasakos béta-enzimnek. Béta-glükozidász enzim a hatóanyaga mindkettőnek. Először felcsillant a szemem, mert azt gondoltam, hogy a keményítőt is bontja glükóz-cukorrá, ez a mellék-aktivitás, de valójában nem. Cellulózt bontja, sajnos nem tudom hogy mivé...Az élesztőt tesztelgetem, a kék tasakos bétát nem vettem meg,, drága.

citrus04 2013. szept. 23. Creative Commons License 90158

Pálinkás szép estét!

Tucso megértette, hogy mit nem értek:-)))

Kérem szépen a táblázatot is.

Józsi papa!

Szerintem te is oda akarsz kilyukadni, amit nem értettem:-)))

KÖSZÖNÖM MINDENKINEK A SEGITSÉGET!

Minden megoldást elmentettem!

Nem  baj, ha megkérdezem, amit nem értek? Novemberben vizsgáznom kell:-)))

Pálinkás szép estét kivánok mégegyszer mindenkinek!

Egy kis vidám dolgot is elmesélhetek talán...

Itt volt ma az egyik szomszédasszony, és elmesélte, hogy kiöntött a férjének kb. 2 dl vodkát, este.

A férj természetesen megitta, majd, hogy az asszony ne tudja meg, hogy elfogyott mind, feltöltötte vizzel az üveget.

Az asszony másnap látja, hogy több van az üvegben, mint amit beletöltött, de nem szólt egy szót sem.

Később a férj bevallotta, hogy feltöltötte vizzel.

És azt is bevallotta, hogy  másnap nagy megrázkódtatás érte, mert beleivott:-)))

Vizet nem szokott inni:-)))

Üdv:

Citrus04

Hurkafej 2013. szept. 23. Creative Commons License 90157

Egyirányba tudom hatásosan forgatni, mert úgy van megoldva a kihajtásom, de nem részletezem, mert a lényeg ez, a táp pedig számítógépé, lehet átalakítok egy AT tápot szabályozhatóvá, vagy csinálok egy elektronikát, ami pár percenként csinál pár fordulatnyi keverést, de ez még a jövő.

Arra gondoltam lehet beteszek valami szimeringet. Persze akkor a menetes száron igencsak alakítani kell.

Előzmény: vasbicikli (90142)
Baracilin 2013. szept. 23. Creative Commons License 90156

Ez nem valami bíztató...kíváncsileszek mit tud...

Előzmény: .:.:stalker:.:. (90154)
.:.:stalker:.:. 2013. szept. 23. Creative Commons License 90155

helyesen: beleraktam :-)

Előzmény: .:.:stalker:.:. (90154)
.:.:stalker:.:. 2013. szept. 23. Creative Commons License 90154

Üdv!

Én igen.

Az elején belleraktam cefrézéskor(csak kísérletképpen) de az az igazság,h nemigen volt érezhető hatása...

Szal inkább csak lélektani hatását tudom igazolni.

A végerjedés után 3 hét elég soknak tűnik.

Na persze van,h csak ekkorra sikerül lefőzni...:-)

Baracilin 2013. szept. 23. Creative Commons License 90153

Miről van szó kedves Uram? Mindent tagadok az nem úgyvan, a túl sok pálinka az oka a rosszul/nem-emléezésnek...hogy is volt azal a borseprővel? :)

Más:

Talátam a bótnan egy eddig számomra elérhetetlen enzimet, a Lallzyme Beta nevezetűt (arany áron adják)....
Aromafelszabadító enzim, amit a csomagolás szerint a főerjedés után kell belekeverni a cefrébe és 3-4 hétig hagyni, hogy rendesen kifejtse hatását....

Namármost ez némileg ellenkezik az eddig bevett gyakorlatommal...(1-2 nagyritkán 3hét erjedés és ha leáll a kotyokgó főzés)...

Valaki kísérletezett már ezzel az enzimmel?

Előzmény: szilvakukc (89997)
csalitos 2013. szept. 23. Creative Commons License 90152

Megbocsájtasz de nem kértelek, hogy szóljál bele a provokativ kérdésenbe, mert ez nem néked szólt. Hogy tudom most már leellenőrizni a helyes megoldást annál a személynél akitől kérdeztem. Az én időmben ezért körmős járt!

Megkaptad! :-DD

Előzmény: Kovács Tamás2 (90151)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90151

Ott van a hozzászólásod alatt a segítség, vagy már nem kell segítség?:-).

Előzmény: csalitos (90149)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90150

A mintapéldában:

65*3500+45*X=50*(3500+X)   /zárójel felbontása

65*3500+45*X=50*3500+50*X  /-45X   ,  -50*3500

65*3500-50*3500=50*X-45*X

65*3500-50*3500=(50-45)*X

(65*3500-50*3500) / (50-45) = X

Az excel, amit megadtam, ugyanezt a számítási módot alkalmazza, nem kell mindig papíron kiszámolni.

Előzmény: Kovács Tamás2 (90148)
csalitos 2013. szept. 23. Creative Commons License 90149

Nagyon jó, akkor most provokállak, ha egyszer felajánlottad. (mégpedig azt, hogy provokáljalak :-DD )

A példa adott: 35 hektóliter 65%-os pálinkához mennyi 45%-os pálinkát kell adni, hogy az 50%-os legyen. Állitsd fel az egyenletet és rendezd a megoldásig.

Minden jót.

Józsipapa

Ui: Küzdjél nékem tiszteséggel...

Előzmény: zsuzska60 (90147)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90148

Csináltam egy excelt, ami segít kiszámolni, egy adott mennyiségű és %-ú pálinkához, mennyi adott %-ú pálinkát/vizet kell önteni, hogy egy általunk elérni kívánt %-ú pálinkát kapjunk.:-).

Vízzel való hígításnál is működik a képlet, ebben az esetben 0%-osnak kell megadni a II-at.

Itt elérhető a fájl.

http://destiny84.uw.hu/szazalek.xls

A kék részeket kell módosítani, a zöld rész adja meg a választ a kérdésre..."mennyit kell hozzáöntenem?":)

Előzmény: zsuzska60 (90147)
zsuzska60 2013. szept. 23. Creative Commons License 90147

egy ilyen hatalmas egyenlet rendezésében még talán én is tudok segíteni :-)

Előzmény: csalitos (90143)
zsuzska60 2013. szept. 23. Creative Commons License 90146

sokat segít a tömeg, az megmarad :-)

Előzmény: csalitos (90144)
rézműves1 2013. szept. 23. Creative Commons License 90145

...próbáld meg csupán 6-Voltos táppal hajtani, így is elég erős, lassabban kever, de nem melegszik annyira...

Előzmény: Hurkafej (90141)
csalitos 2013. szept. 23. Creative Commons License 90144

Szervusz Tucso69

Én is belemélyedtem ebbe a problémába (vén fejemre, pedig nem kellet volna :-((  ) és egy olyan megállapitásra jutottam, hogy a kontrakció figyelembe vétele oly módon megkavar mindent, hogy nem tudom táblázatba foglalni. A hőmérséklet figyelembe vétele nélkül nem megy. De! A hőmérséklet változását nem lineárisan követi a kontrakció, mert azt minden egyes hőmérsékletnél ki kell számolni, meg bezavar a kiinduló töménység, igaz csak egyszer de.... táblázat... mig miegymás. Esetleg azt lehet figyelembe venni, hogy 1dl víz+1dl abszolut alkohol 25Co-on 3,8% a kontrakció. Akár a hőmérséklet, akár a töménység változik, más a kontrakció. De ha bírod türelemmel, akkor hajrá!... :-))

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: Tucso69 (90116)
csalitos 2013. szept. 23. Creative Commons License 90143

Hello zsuzska60

Szerintem nem segítettél semmit. Ez a képlet egy segítség a megildáshoz, mert az egyenlet két oldalának egyenlőségét mutatja. Nem ott van a gond, hogy egyegyenlőséget hogyan állitunk fel, hanem az a kunszt, hogy az egyenlet valamely nem ismert tagját kiszámoljuk. Ugyanis, hogy egy ismeretlen tagot (akár v1-et, vagy v2-t, vagy c1-et, vagy c2-t, vagy c3-at) kiszámoljuk, ahhoz bizonyos fokú matematikai ismeretre van szükség, mert az egyenletet rendezni kell. Ha valaki nem rendelkezik ezzel a tudással (mint pl. én sem, és még velem együtt nagyon sokan...:-((  ), a büdüs életbe nem fogja tudni használni.

Minden jót.

Józsipapa

Ui: Ez a példa egy általános iskolai feledatok között nem egy nagy durranás. Ahogy olvastam a problémáról gondolta én, hogy micsoda toporgás folyik ez ügyben. Végül is rá kellett ébrednem, hogy elő kell kotornom az Obádovics féle könyvet mert igen csak megkopott e tárgyban a tudásom és nem tudtam levezetni az egyenlet rendezését. (most már azért megy ám... :-))  )

Előzmény: zsuzska60 (90124)
vasbicikli 2013. szept. 23. Creative Commons License 90142

Próbáltad esetleg fordított forgásiránnyal, hogy akkor is jön-e a cefre a tengely mellett?

Előzmény: Hurkafej (90141)
Hurkafej 2013. szept. 23. Creative Commons License 90141

Sziasztok!

Elkezdtem a főzést a hétvégén, mivel teljesen ész lett a főzőm.

Csak a cefrefőzésen vagyok túl, de eddig nagyon jól működik a szerkezet. Arian fazék+keverő, leégésnek nyoma sem volt, pedig a kavaró nem ment mindig, mert azért melegedett rendesen az ablaktörlő motor. Ladából való, de nem Niva. :)

Vasbicikli-től szerezve az ötletet a kavaró folyadékzáras lett, de ezzel nem vagyok teljesen megelégedve, mert érdekes módon a felfűtés után egy idővel elkezd felszivárogni a cefre, ha megy a kavaró. Ezt mindaddig csinálja, amíg kb 15-10 fokos a kicsepegő alszesz, utána nem. Esetleg arra gondoltam, hogy mivel menetes szárat használok, lehet kivezeti a rotyogó cefrét. Olyan felhabzást nem tapasztaltam, amit megláttam volna az alszeszben.

Szkajvolker Lajos 2013. szept. 23. Creative Commons License 90140

Lassan 1 napos, nem nagyon van eddig leve, Te tettél hozzá vizet?

Előzmény: comad2 (90094)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 23. Creative Commons License 90139

Szerintem ne próbálkozz ilyenekkel, egyszerűen keress valami edényt ami kicsit nagyobb mint a hordó, rakd bele a hordót és öntsd fel olajjal, kezdetleges megoldás , de tuti siker. Multkor az ősöknél kutattam találtam egy ilyesmi fazekat aluminium, méregettem, pont passzolna a söröshöz, de aztán végülis dupla falúra csináltam így nem hazsnáltam. Belerakod, hozzáfogatod valami csavarral vagy bármi , hogy ne mozduljon el és kész a duplafenekű.

Előzmény: kevesrez (90134)
Kovács Tamás2 2013. szept. 23. Creative Commons License 90138

Pezseg, forr még?

mindenki az 1x1-et ajánlaná, olvasd el a megfelelő részeket. (8-9. oldal)

http://snapszmester.uw.hu/gyakorlati_palinkafozes.pdf

Mikor erjedt ki a cefre?
Az erjedés végének felismerése többnyire szabad szemmel is sikerül, akinek ez még sosem okozott gondot, átugorhatja ezt a fejezetet. Szabad szemmel látható ismérvek: már nem pezseg, nem buborékol a cefre, az égő gyufa nem alszik el a hordó szá-jánál, hanem csak a felszín közelében, megkóstolva savanyúnak és keserűnek érezzük az ízét.

Előzmény: bobyvankenobi (90135)
Öreg?halász 2013. szept. 23. Creative Commons License 90137

Jól sikerült,megérte a fáradságot! Ha ennyi energiát belefektetsz ,miért nem dupla falu lesz?Szerintem egy keverős, jól megépítve, sem jön ki olcsóbban és az (szerintem)magasabb kategória..

Előzmény: kevesrez (90133)
Öreg?halász 2013. szept. 23. Creative Commons License 90136

Szép és ötletes .Köszönöm.

Előzmény: rézműves1 (90131)
bobyvankenobi 2013. szept. 23. Creative Commons License 90135

Sziasztok!

Őszibarack cefrém van és lement a zajos erjedés már kb 3 napja. Mennyi idő szokott lenni mire főzhető ? Gondolom meg kell várnom míg megfordul, de az kb mennyi idő ? Már nagyon be vagyok sózva.

Első főzésnél még a rézelejét sem kell levenni ? És lemehet 15 fokig is ? Mert a szakirodalom nem írja a rézelejét, csak azt, hogy az első főzés célja a maximális alkoholkinyerés.

A második dolog, hogy van időközben még egy adag őszibarackom, amit ma fogok kifejteni. Meg is telik vele az edényem. 50 liter cefre lesz. Hektónként mennyi élesztőt ajánlott hozzáadni ? Tápsó is menjen ? 

A válaszokat előre is köszönöm!

kevesrez 2013. szept. 23. Creative Commons License 90134

Köszöm! Ez nagyon jónak tűnik. :) Megpróbálok mindent fúrni, csavarozni, ragasztani mert sok mindenhez értek és tudok, de a hegesztés, forrasztás az nem az én műfajom. :(

A hőelosztó talp kapcsán tudom legjobb a duplafal, de egyelőre megelégszem a keveréssel. De merengek egy érdekes megoldáson. Egy érdekes szendvicstalpon ahol egy réteg spirálban feltekert alukábel fogja fel és osztja el a hőt némi késleltetéssel. A szálak sodrása miatt keverten és eloszolva érkezik a hő az üstfenékhez. Gondolati szinten működőnek érzem. A puding próbája persze az evés. 

Előzmény: rézműves1 (90132)
kevesrez 2013. szept. 23. Creative Commons License 90133

Flexel. Előbb merőlegesen kivágva- kinagyolva, majd utána döntve oldalazva köszörülve  illetve egy lamellás csiszoló koronggal még finomítva. Fogyott a korong rendesen. Elvileg van roszdamentesre külön.

Előzmény: Öreg?halász (90130)
rézműves1 2013. szept. 23. Creative Commons License 90132

...itt jobban látszik...jó ötletelést...

Előzmény: kevesrez (90128)
rézműves1 2013. szept. 23. Creative Commons License 90131

...ezzel a leszorító karikával, bográcsot is lehet rögzíteni...

......8mm-es vaskarika, 4db kifúrt füllel...

...a hordón pedig 4db M8x35-ös rozsdamentes csavar felhegesztve, a furatokkal egyvonalban...

...a tömítés, vastagfalú szilikoncső felhasítva és a peremre illesztve FBS-el ragasztva...

Előzmény: Öreg?halász (90127)
Öreg?halász 2013. szept. 23. Creative Commons License 90130

A hordó tetejét mivel vágtad ki ilyen szépen?

Előzmény: kevesrez (90128)
zsuzska60 2013. szept. 23. Creative Commons License 90129

kérte a számítási módot, de mire visszafelé olvastam, láttam, hogy volt elég önkéntes :-)

Előzmény: snapszmester (90126)
kevesrez 2013. szept. 23. Creative Commons License 90128

Üdv! Nálam a söröshordó kivágva egy 8 l-es inox bogrács (cc. tesco 3600 Ft)  külső pereme mentén. Az üst kivágás és a bogrács szélének hajlásszöge hasonló, így remélhetőleg az 1 cm átmérőjű, vastagfalú szilikoncső, Mester szilikonragasztóva üstre ragasztva elegendő tömítést ad majd. A rögzítése kezdetben gumipókos leszorítás, súlyzárás?, amíg nem ötlök ki jobbat. A rézcsövek elemeit is szilikonnal próbálom ragasztani, illetve a páracső-üst, páracső-hűtő is 10-10 cm-es szilikoncsöves flexibilis illesztésű lesz a mobilitás végett. Páracső 22 mm-es 125 cm-es.

A T ág felső végébe, ha kifúrom a dugót egy meglévő higanyos hőmérő kerül. A sisak közepébe kerül a keverőszár, egy belógó 18 mm-es rézcsőbe levezetve, az itt korábban olvasott cefre folyadék tömítéssel megoldva. Vízpróba remélhetőleg ma, az éles menet, ha minden ok holnap. :)

Előzmény: Öreg?halász (90127)
Öreg?halász 2013. szept. 23. Creative Commons License 90127

Üdv.

Hasonló projekten  fáradozok.Viszont   birkózom a sisak rászerkesztésével a hordóra.Esetleg ebben kaphatnék valami ötletet tőled,tőletek? Skiccet,elvi vázlatot is szívesen megtekintenék.Szóval,minden segítség,tapasztalat jól jönne!

Előzmény: kevesrez (90117)
snapszmester 2013. szept. 23. Creative Commons License 90126

100%-os pálinkából mennnyi 50%-os lesz?

Ha ezt tudja már nem bukott meg. :-)

Előzmény: zsuzska60 (90124)
w00x 2013. szept. 23. Creative Commons License 90125

Sziasztok!

Elkészült a technika Feriba51 javaslata alapján...

Működik a készülék de valami nem kerek vele szerintem.

22 liter anyagot 6 óra alatt főztem le vele.

A hőmérő alapján ami a főző tetejébe van rakva 92 foktól jön a cucc és egészen 96 ig megy

Végeredmény 2 liter ~ 37-40 fokos cucc.

A végén már savanykás valami folyt azt már nem gyüjtöttem be (30 fokos)

Ami nem szimpatikus az a 6 órás főzőcske!

Mellékelek egy képet hogy mégis mit alkottunk :)

Vélemény észrevétel javaslat ... bármi jöhet :)

https://www.dropbox.com/s/fy6r39c05sfmdr0/2013-09-21%2020.38.47.jpg

Köszönöm!

Üdv

Ernő

Előzmény: Feriba51 (89128)
zsuzska60 2013. szept. 23. Creative Commons License 90124

v1*c1+v2*c2=(v1+v2)*c3

lehet bővíteni is, ha 3 dolgot keversz össze:

v1*c1+v2*c2+v3*c3=(v1+v2+v3)*c4

Jelmagyarázat:

v1, v2 - térfogatok (működik tömeggel is!)

c1, c2, c3 - töménységek (víznél 0-val kell számolni)

Remélem tudtam segíteni a későbbiekre is :-)

Előzmény: citrus04 (90043)
gombászok 2013. szept. 23. Creative Commons License 90123

Magad Uram, ha.....

Kérek egy excelt, köszi!

Előzmény: Tucso69 (90116)
foxrudi 2013. szept. 23. Creative Commons License 90122

Semmitől!Esetleg a parafa dugótól!

Előzmény: Váradi János (90115)
sogi01 2013. szept. 23. Creative Commons License 90121

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90095)
Ferenc50 2013. szept. 23. Creative Commons License 90120

Szia János!

Semmi aggodalom. Egészségedre!

Tucso69 2013. szept. 22. Creative Commons License 90119

Azért az üsttérfogat számít, mert nem csak a felületén párolog! (sőt)

Ha vizet forralsz a tűzhelyen, akkor láthatod, hogy gőzbuborékok jönnek fel, nincs ez másként az üstben sem.

Előzmény: kevesrez (90117)
Kovács Tamás2 2013. szept. 22. Creative Commons License 90118

Az én 2 éves barackom is enyhén sárgás színű, ez egyáltalán nem probléma.

Érik a pálinka..

Láttam már enyhén rózsaszínes meggypálinkát is.

kevesrez 2013. szept. 22. Creative Commons License 90117

Üdvözletem! Cc 10 éve fözögetek örökölt csupa réz felszerelésben, de rossz méretarányokban. Fatüzeléses rézboylerből készült, 50 cm magas, 34 cm széles. Mozsárágyú féleség. :)

2-3 ezer hozzászóláson, a reggeli csomagon és néhány főzésen túl vagyok. Sokat tanultam innen már korábban is csak olvasóként. Sokat segítettek a megosztott tapasztalatok. Most korszerűsítek mert sok a gyümölcs és mert szégyelem a korábban odaégett tételeket.

Néhány egyedi megoldási lehetőség  is felmerült.

A üst söröshordó, a sisak inox de rézbetéttel, a páracső és hűtócsöve réz. Sok jó megoldást olvastam itt, de túlzottan flexibilisek a térfogat és arányok tekintetében. Gyakori az üst térfogathoz javasolt sisak méret és páracső átmérő. x l-hez 5-15 % javasolt a sisak térfogat.

A réz ott szükséges ahol a párlat páralakban leledzik. Katalizál különfél előnyös folyamatokat stb..

Ez esetben megeshet nem az üst térfogatot kell figyelembe venni, hanem a párolgó felülettel kell a gőzzel érintkező felületet összevetni?

X négyzetcenti párolgó felülethez kell y négyzetcenti lecsapó felületet biztosítani?

Laikus kérdés, de a méretezéseknél fontos lehet.

További pálinkás estét Mindenkinek.

Tucso69 2013. szept. 22. Creative Commons License 90116

Kedves "matematikusok"!

Nem nyugodtam bele, hogy amit kértem megoldóképletet nem kaptam meg, hanem felírtatok egyenleteket.

Ezt köszönöm! De sajnos ezzel én (és gondolom még néhányan) nem tudok mit kezdeni.

A 90051 hsz. ben leírt számításomat átültettem egy excel táblázatba.

Még kiegészítem, hogy kontrakciót is vegye figyelembe az eredő mennyiségnél.

Szóval tud számolni higítást vízzel, vagy hígabb pálinkával.

Valakit érdekel mailben elküldöm.

Váradi János 2013. szept. 22. Creative Commons License 90115

Sziasztok!

Azt mondja meg nekem valaki, hogy egy pálinka évek során az üvegben mitől szineződik el.

Szilvapálinkáról van szó és halvány sárga színű lett.

Köszönöm!

Miklós1 2013. szept. 22. Creative Commons License 90114

Úgy gondolta mindenki, hogy tudod a törköly készítésének módját (hordóba betaposni...).

Ha nem tudod, elolvashatod az egyszeregy 4. oldalán a vörös sorokban.

Előzmény: Norbi... (90109)
snapszmester 2013. szept. 22. Creative Commons License 90113

Szerintem szószerint. b e t a p o s n i

Előzmény: Norbi... (90109)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 22. Creative Commons License 90112

Na ledaráltam, lett 1,5 hordó (120 literes) , brix-et is mértem, változó volt 15 volt az átlag. Na majd kiderül.

Előzmény: comad2 (90094)
rézműves1 2013. szept. 22. Creative Commons License 90111

...legalább 10-12...

Előzmény: glen76 (90110)
glen76 2013. szept. 22. Creative Commons License 90110

Sziasztok!

Egy 100 literes duplafalú főzőhöz hány Kw-os gázégő a megfelelő? 

Norbi... 2013. szept. 22. Creative Commons License 90109

Hogy érted azt, hogy csak betaposni?

Előzmény: deszegregator (90108)
deszegregator 2013. szept. 22. Creative Commons License 90108

Be kellett volna csak taposni mint a törkolyt, nem kellett

volna vizet hozzatenni. víz fozesnel kell az ilyen jatekhoz ,szukseges mertekben.

Előzmény: Norbi... (90099)
Norbi... 2013. szept. 22. Creative Commons License 90107

Hát igen, viszont más választásom nem volt, mivel a must kelett a borhoz ami nem az enyém. Örültem hogy ezt megkaptam :)

Előzmény: norris53 (90105)
Mihok55 2013. szept. 22. Creative Commons License 90106

Pálinkás jónapot.

Pontossan úgy ahogy irtad.

Üdv Mihok55

Előzmény: Antisystem (90104)
norris53 2013. szept. 22. Creative Commons License 90105

Heló !

Főzd ki így ahogy van !

Igazából csináltál egy gyengéb szőlő cefrét a víz hozzá adásával > tettél hozzá cukrot alkol lesz benne - ez most egy kicsit aroma szegény szőlő pálinka lesz !

De külőn ki főzögetni nem érdemes ! Szerintem

Előzmény: Norbi... (90099)
Antisystem 2013. szept. 22. Creative Commons License 90104

kevert szeszfok = (mennyiség 1 * szeszfok 1 + mennyiség 2 * szeszfok 2) / (mennyiség 1 + mennyiség 2)

ÜdV 

Előzmény: Mihok55 (90101)
Mihok55 2013. szept. 22. Creative Commons License 90103

Előzmény: Tucso69 (90097)
barkócza 2013. szept. 22. Creative Commons License 90102

Amúgy ez hétköznapi célra jó, de a NAVnak nem hiszem, hogy elég pontos. Ahhoz a sűrűségeket is figyelembe kell venni.

Előzmény: konture (90100)
Mihok55 2013. szept. 22. Creative Commons License 90101

kevert szeszfok = mennyiség 1 * szeszfok 1 + mennyiség 2 * szeszfok 2 /mennyiség 1 + mennyiség 2 =

konture 2013. szept. 22. Creative Commons License 90100

Egyismeretlenes egyenlet:

(3500x65)+(Yx45)=(Y+3500)x50

Y a hozzáöntendő víz mennyisége

Norbi... 2013. szept. 22. Creative Commons License 90099

Helló

Nagyából 50kilogram kipréselt szőllőt beáztattam vízbe, savaztam, élesztőztem, cukroztam(2kg) majd hagytam kierjedni. Kérdésem az lenne, hogy főzzem ki így egészben mindennel együtt vagy préseljem ki és várjam meg míg bor lessz belőlle majd aztán főzzem?

Babar66 2013. szept. 22. Creative Commons License 90098

:))))

Előzmény: schlumbergerrrr (90053)
Tucso69 2013. szept. 22. Creative Commons License 90097

Jó, ez így könnyű! 

Most írd fel a megoldóképletet a 90051 hsz. alapján, mert nekem meghaladja a képességeimet.

Józan "paraszti" ésszel ki tudom számolni, de a képlet lenne az igazi, hogy bárki könnyen ki tudja számolni.

Előzmény: Mihok55 (90096)
Mihok55 2013. szept. 22. Creative Commons License 90096

kevert szeszfok = mennyiség 1 * szeszfok 1 + mennyiség 2 * szeszfok 2 /mennyiség 1 + mennyiség 2 =50°

kevert szeszfok = 3500 * 65 + 10500 * 45 = 700000 / 14000 = 50

sogi01 2013. szept. 22. Creative Commons License 90095

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90056)
comad2 2013. szept. 21. Creative Commons License 90094

Most cefréztem ilyenből én is először, magam is kíváncsi vagyok rá, hogy sikerül.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (90089)
citrus04 2013. szept. 21. Creative Commons License 90093

Nos, ezt nagyon nem szeretem.

Ki ez a kolllega, aki ilyen provokativ dolgokkal foglalkozik?

Ismeri valaki személyesen? Megpróbáltam az adatlapját megnézni, sajnos nem sikerült.

Lehet, hogy az én készülékemben van a hiba? Vagy csak a hozzászólásszámot generálja???

Minden esetre üdvözlöm, és neki is pálinkás szép estét kivánok!

Előzmény: citrus04 (90092)
citrus04 2013. szept. 21. Creative Commons License 90092

Földműveléssel is foglalkozom, ezért irtam, hogy, a józan paraszti eszemmel.

Tehát a megállapitásod helyes.

De miért is akadtál belém?

Ez egy párbeszéd volt segitségkérés ürügyén, csak hol az egyik, hol a másik oldalú net nem működött. Igy nem is értheted, hogy mi volt a kérdés.

A lényeg, hogy nekem sokat segitettek, amit ezúton is köszönök mégegyszer mindenkinek!!!

Pálinkás szép estét kivánok mindenkinek!

Üdv.:

Citrus

Előzmény: schlumbergerrrr (90053)
barkócza 2013. szept. 21. Creative Commons License 90091

Leszed - cefréz - erjeszt - kifőz.

Nincs vele semmi különös. Keress rá, sok hozzászólást fogsz találni csipkével kapcsolatban, elsősorban Zsuzskánál, Baracillinnél és néhányat az én hozzászólásaim közt is. Természetesen a Miklós-féle 1x1-ben is szerepel.

Előzmény: Tamás Geszler (90090)
Tamás Geszler 2013. szept. 21. Creative Commons License 90090

Üdv mindenkinek

Elhatároztam hogy idén szeretnék csipkebogyó pálinkát csinálni. Nem arra a verzióra gondolok h a meglévó másfajta páinkát izesíttem vele hanem a leszedett csipkebogyóval akarok valamit okozni. Van valakinek valami jó kipróbált ötlete? Köszi a tanácsot

Szkajvolker Lajos 2013. szept. 21. Creative Commons License 90089

Van egy almafám, képeket nézegetve azt hiszem "fontos alma" lehet. Lehullott elég sok, főzött valaki ilyenből? Kihozatal, íze? Sajnálnám a komposztra hordani.

elek81 2013. szept. 21. Creative Commons License 90088

Nos a tányérom átmérője min 2 cm-vel nagyobb, mint a sapka alsó átmérője, így úgy határoztam, hogy normál állásban, azaz a tányér feneke lefelé nézve kerül beépítésre. Így mindenképp itt gyűlik össze a a visszacsöpögő flegma. Holnap majd alkotok, de ma el kellett mennem kisebb mennyiségű szilvát szedni. Ca. 500 liter szilvát szedtünk ma, holnap pedig jöhet a cefrézése.

Jó nedűt! 

Előzmény: rézműves1 (90069)
iszugy :-) 2013. szept. 21. Creative Commons License 90087

Elképzeltem,hogy főzöd a legjobban sikerült cefrédet és kérdezed tőle,hogy:szerinted jó lesz?Az arcára van írva a válasz...:):)

Előzmény: rézműves1 (90078)
iszugy :-) 2013. szept. 21. Creative Commons License 90086

-mint pl. egy medve!!! :D       Nem!   A miénk is ilyen félelmetes... :D

De nem baj a lényeg,hogy szereted!...

Joexe 2013. szept. 21. Creative Commons License 90085

Én is ezt hallottam hogy át kell alakítani! az 5.5 kw os gázégő nyilván nekem kevés a 80 literes üsthöz:) Szlovénban vettem hozzá  pontban  8kw s termoelemes  laza 50 Euro ért:S de itt Mo on kb jópár ezer forintal drágábbak ezek!

A Fég égősora elvileg 24 kw körül van elvileg.....

Előzmény: rézműves1 (90081)
Joexe 2013. szept. 21. Creative Commons License 90084

Szép ez a Németjuhász RÉzműves:) cipőidet ledarálja készülj:D 

emGeza 2013. szept. 21. Creative Commons License 90083

Szia !

Szerintem...

"Lallzyme Ex-v-t,Cuvée Blanc" nagy kiszerelésben kapható , a HC is megfelelő .

"Optimum White" helyette az Uvavitalt ajánlom 2 x adagolással.

(élesztő elött 1x ,főerjedés végén 1x , de ,csak gyüm.cukor szegény gyümölcsökhöz)

"Lallzyme B"  inkább kihagynám.

Előzmény: cefrésch (90028)
jatti1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90082

Mindig is mondták, hogy a kutya felveszi a gazdája szokásait. :)

jatti

Előzmény: rézműves1 (90074)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90081

...pedig másképpen nem megy...amit árulnak 5,5KW-os zsámoly PB-re, annak 1.4-mm a gyári fúvóka mérete... ugyanaz földgázzal 2.2-2.4mm között működik jól...tehát van 11db nagyméretű fúvókád, amit le kéne szűkíteni...egyébként nem olyan macerás, csak elsőre tűnik annak...

...a tavalyi alszesz, ha üvegben volt, valószínűleg még főzhető...

Előzmény: Eysti (90080)
Eysti 2013. szept. 21. Creative Commons License 90080

Én értem,de 11 vagy mennyi fúvóka van benne.Kicsit macerás.Egyébként lefőtt úgy is. Szerintetek a tavajról maradt alszesznek van baja?Maradt kb 25l szilva vodkám.

Előzmény: rézműves1 (90064)
Hurkafej 2013. szept. 21. Creative Commons License 90079

Házi új. Természetesen a folyasztószer már le van tisztítva, a többi választ köszönöm.

Előzmény: rézműves1 (90073)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90078

...hát nem "félelmetes"???...

......:):):)...

Előzmény: rézműves1 (90077)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90077

..."Olyan sűrűn járnak nálad?"...

...szerencsére nem, de az egyenruhájukat már mutattam neki az interneten és úgy láttam, hogy "nem túl barátságosan nézte":):):)...tudod ezek az "új-generációs" német juhászok már nagyon inteligensek...meg aztán a csip-je is meg van "hekkelve", lehet hogy attól is...DDD...

Előzmény: szilvakukc (90076)
szilvakukc 2013. szept. 21. Creative Commons License 90076

Olyan sűrűn járnak nálad? Gyanús!:DD

Előzmény: rézműves1 (90074)
szilvakukc 2013. szept. 21. Creative Commons License 90075

Hínnye, de igényes vagy! Amióta itt szenvedsz, már rég megküldték volna postán, ha beütnéd a gógliba, hogy "Kokoferm", és megrendelnéd telefonon. Persze, ha minden költséget állsz, én is küldhetek Neked, beszéljük meg. Én legalább jól járok, Te meg.....

Előzmény: cefrésch (90066)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90074

..."Nem túl kicsi ez a kutya? :)...

jatti

...szia Jatti!...most, hogy így mondod:):):)..de nem is volt sokkal nagyobb, mindössze 2-kg volt az egész gombóc...de most már megnégyszerezte a súlyát és kezd "nagykutyásan" viselkedni...mindenesetre akinek nincs jó "cefre-szaga" azzal nem túl barátságos...a fináncokat például már most útálja...DDD...

Előzmény: jatti1 (90023)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90073

..."bóti új", vagy házi új és miből készült???...a bóti újaknál (rézfőző) egy kevés rozslisztet szoktak vízben elkeverni és azt forralni... a házi készítésűeknél, ha a készítő nem csinálta meg, akkor a forraszanyagok folyasztószereit kell leoldani a lemezekről, de ez már mind úgy van kialakítva (tekintettel az ivóvízhálózatra), hogy a lágy-kemény forrasz folyasztószere is, sima hideg vízben is leoldódik...utána egy egy kevés lúgos (trisós) vízben kiöblíted és már kész is...

...de ha tisztának tűnik, töltsd fel és az első cefre, a főzés végére "tisztára nyalja"...

Előzmény: Hurkafej (90071)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90072

..."Félreértés ne essék, elfogadom amit mondtál, azonban felvetődik a kérdés, hogy neked lehet azért nem bántja a pálinka a rezet, mert arányos a hűtőd a főződhöz, így nincs is "ideje " a pálinkának "piszkálni" a rezet?"...

...gondolom, hogy arányos is, meg nem főzök ecetes cefrét sem...talán az utóbbi a fontosabb...

Előzmény: GelleKMB (90065)
Hurkafej 2013. szept. 21. Creative Commons License 90071

Sziasztok!

Mit főztök először, amikor még új a főző? Én arra gondoltam, hogy citromsavas vizet engedek át először a rendszeren.

rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90070

...az az okleveles mérnök egyébként, az "aránytalanul hosszú rézspirálról" jól mondta az otthon készített hűtők gyakori hibáját...de ezt Ő is valószínűleg az enyhén, vagy (nagyon) savas (ecetes) cefrék, rezet maró hatására értette, mert sajnos az ilyen cefrék még ma is sűrűn előfordulnak...

...a másik gond, amit itt a fórumon is gyakran olvasunk, hogy sok lelkes barkácsoló, úgy tesz, mint az amerikai rendőrök (először lő, aztán kérdez), miután megcsinálta a 10-méteres csőből

a spirált, megkérdezi itt a fórumon, hogy jó lesz-e és csak csodálkozik, amikor azt írjuk neki, hogy abból három hűtő is kijött volna...

rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90069

...értem...egyébként bárhogy teszed, nem tudsz tévedni, mert mindenképpen kifejti a katalizáló hatást, de a deflegmációt nem növeli...talán, ha nagyobb a sisak aljánál, akkor a sisak falán lecsapódó flegma, a tányérba csorog és ott a gőzöktől fűtve egy része újból elpárolog... ez a rektifikáció lényege, de itt így, szerintem nincs különösebb jelentősége...

Előzmény: elek81 (90068)
elek81 2013. szept. 21. Creative Commons License 90068

Szia rézműves!

Majd jött a "pisztóriusz" tányér ötlet.

Direkt írtam idézőjelek közé a pisztóriuszt. Olvastam szinte minden szakirodalmat, segédanyagot. Csak jött az ötlet, hogy egy ilyet is betegyek.

Jó nedűt!

Előzmény: rézműves1 (90063)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90067

...küldj egy mailt, az egyém publikus...

cefrésch 2013. szept. 21. Creative Commons License 90066

Ott csak lallyzyme hc meg beta van es en ex-v-t meg cuvee blancot szeretnek.

Előzmény: Gyevi50 (90061)
GelleKMB 2013. szept. 21. Creative Commons License 90065

Amikor vettem a réz főzőm, akkor az eladó (aki okleveles élelmiszermérnök, és szeszipari szakember) hívta fel  a figyelmet főzőhöz képest aránytalanul hoszabb rézhűtő hibájára. Én ezt elfogadtam, mert úgy voltam vele, hogy ami nekem hobbi, az neki szakmája, gondoltam igaza lehet, továbbá a fórumon más hozzászólásából is ezt olvastam.

Félreértés ne essék, elfogadom amit mondtál, azonban felvetődik a kérdés, hogy neked lehet azért nem bántja a pálinka a rezet, mert arányos a hűtőd a főződhöz, így nincs is "ideje " a pálinkának "piszkálni" a rezet?

Más: az általad a fórumon korábban, képekben bemutatott kozmaolajszűrőt készítesz-e eladásra, mert engem érdeklne

Üdv!

Előzmény: rézműves1 (90008)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90064

...ha a fúvókát szűkebbre cseréled és megfelelő mennyiségű levegőt kap, az is jól kell hogy égjen...

Előzmény: Eysti (90060)
rézműves1 2013. szept. 21. Creative Commons License 90063

...pályinkás jó reggelt...

...egészen ügyesen megoldottad az adott anyagból, a rézfelület elhelyezését...ott a legjobb, a páratérben és még a gőz áramlását sem gátolja...

...viszont a pistóriusz tányér fogalmának egy kicsit utána kéne nézned...ugyanis az nem csak egy darab "cintányér" formájú lemez, amit itt ügyesen kikalapáltál, hanem 3-db, egy önálló házban, vízzel a tetején...az egy vízhűtéses deflegmátor   ...

...attól, hogy az üstfedőbe, a sisak alá, egy homorú réztányért teszel, az még nem lesz pistóriusz tányér...viszont remekül meggátolja, hogy erősebb forráskor, a páracsőbe

felugorjon valami...

......ennek a sematikus rajzát megtalálod a snapszmester

oldalán, a főzéssel kapcsolatos rajzok között...ha azt megnézed, rögtön világos lesz a működése is...

Előzmény: elek81 (90048)
comad2 2013. szept. 21. Creative Commons License 90062

Ha ugyanolyanban csinálják a bérfőzést, mint a kereskedelmi forgalomba szánt saját termékeiket, akkor tényleg olyan.

Előzmény: lesliegold (90059)
Gyevi50 2013. szept. 21. Creative Commons License 90061

Szeged: Lallzyme,habzásgátló,élesztők Vásárhelyi P,és Bartók tér. Üdv.

Eysti 2013. szept. 21. Creative Commons License 90060

Szia

Én próbálkoztam,de a láng sárga és kellemetlen szagú az égéstermék.Tehát a PB fűtőértékét sem tudjuk vele kihasználni.Vettem egy gyárit:3500ft

Előzmény: Joexe (90026)
lesliegold 2013. szept. 21. Creative Commons License 90059

Sziasztok,

Elnézést az OFFért, de nem találtam jobb helyet e témában. Egy kis segítséget kérnék Tőletek.

Ismeri valaki a M.skolci Lik.rgyár főzdéjét? Tavaly sima főzdében főzettem a kisüstit, de most itt foglaltam helyet. Full számítógép vezéreltnek mondják, viszont az egyik ismerősöm azt mondta ez nem a hagyományos két körös kisüsti féle eljárással dolgozik, hanem egykörös, ezért is tart a teljes 450L-es üst kifőzése csak 4 óráig. (Jelezte azt is, hogy a pálinka íze is rosszabb, mint a hagyományos módon főzötté)

Tudtok nekem segíteni, hogy így van e ez? Köszi!

ROBI876 2013. szept. 21. Creative Commons License 90058

Rosszul írtam. 100 ml-es a flakon, eddig lefőztem vele 700 litert, és még 100-150 literhez lesz elég. Akkor 1 töltethez tehettem 6 ml-t, 100 liter cefre/12 ml.

Előzmény: ROBI876 (90057)
ROBI876 2013. szept. 21. Creative Commons License 90057

Szia! Én voltam az, továbbra is nagyon beválik. 2-3 ml-t használok 50-60 literhez. Az üstöt mikor felteszem, nyomok ebből a cuccból bele 3 picit, az kb, annyi, aztán mint a tepsit szokták kikenni, a kezemmel alaposan szétkenem,(mert mindig elfelejtek egy ecsetet vinni) alul is, oldalt is, hogy mindenhol kapjon az olajból.

Betöltöm a cefrét, aztán mehet a főzés. Körtém nagyon sűrű, az továbbra is letapad alul, van némi szén is, de minimálisan kevés, abszolút nem megy át ennyi az alszeszbe. Ha nem lenne olaj, elég sokáig tartana letisztítanom.

Így viszont csak 1 erősebb mozdulat, a fémdörzsivel, mivel a letapadás és az üst között, még mindig ott van az olaj, egyben lejön.

Előzmény: elek81 (90048)
sogi01 2013. szept. 21. Creative Commons License 90056

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89954)
citrus04 2013. szept. 21. Creative Commons License 90055

Az elszállt válaszban irtam, hogy köszönöm a segitséget, a feladott képletben a végeredmény 10500 liter volt.

Igy már én is ki fogom tudni számolni:-)))

Holnap újabb feladvánnyal jövök, ugyanis hármat kaptunk, abból egyet már tudtam, most már tudom a másodikat is:-)))

Pálinkás szép estét kivánok!

Előzmény: citrus04 (90052)
Tucso69 2013. szept. 21. Creative Commons License 90054

90046 hsz-ben ott van, hogy 10500 vagyis 10,5 hektó.

Előzmény: citrus04 (90052)
schlumbergerrrr 2013. szept. 20. Creative Commons License 90053

Nem a végeredmény érdekel, hanem, hogy hogyan számolom ki a józan paraszti eszemmel? 

Eléggé ellentmondásos ez a mondat, sőt a topik céljával sem passzol, a józan paraszt meg te magad vagy!

Előzmény: citrus04 (90049)
citrus04 2013. szept. 20. Creative Commons License 90052

Elszállt megint a válaszom...Köszönöm mindenkinek a segitséget!

Igy már értem, ahogy Tucso levezette:-)))

Az azért kiderül, hogy hány liter volt a 45%-os hordóban? Vagy ez a becsapás, amire figyeljek?

Miért ne lehetne belőlem mester a ti útmutatásotok alapján????????????????

Előzmény: Tucso69 (90051)
Tucso69 2013. szept. 20. Creative Commons License 90051

Az 50 fokhoz mért különbséget elosztod egymással, és ahányszor megvan az egyik a másikban, olyan arányban kell keverni egymással.

Az egyik 5 fokkal kevesebb, a másik 15 fokkal több. 15/5=3 tehát 1:3 ban kevered a cuccot!

:-)

Előzmény: citrus04 (90049)
Tucso69 2013. szept. 20. Creative Commons License 90050

Nem, pálinkafőző mesternek tanul!

Előzmény: konture (90047)
citrus04 2013. szept. 20. Creative Commons License 90049

Az előbb nem engedett be az Index.

Fiúk, ne csináljátok...

Hektoliterben számolunk, nem literben.

Ennyi pálinka nincs is a világon:-)))

Nem a végeredmény érdekel, hanem, hogy hogyan számolom ki a józan paraszti eszemmel?

elek81 2013. szept. 20. Creative Commons License 90048

Sziasztok!

Hírtele több dologban szeretném a segítségeteket kérni:

- Olvastam, hogy a szilikon olajata van, aki a szimpla falú üstben leégés elkerülésére használja. Simán bekeni az üst fenekét a szilikon olajjal?

- Kitaláltam, hogy hogyan lesz réz a rozsdamentes acélból készített üstöm tetejében:

Ez volt a leégés gátlóm.

Ez lett belőle:

1.

2.

És végül kép formájában a két lemez a helyén összetolva:

Majd jött a "pisztóriusz" tányér ötlet. De hogy is építsem be, hogy jó legyen?

Ha jól értem, ez az egylépcső lepárlásának a verziója.

Ez pedig  két lépcsősé.

Valójában így néz ki, én domborítottam:

Remélem érthtő volt.

Már csak egy dologra lennék kíváncsi, hogy a tényért a tetőm sapkájánek az aljától ,mekkora távolságra építsem be?

Amúgy ha nem jó az elképzelésem, akkor kérlk jelezzétek, hiszen csak próbálok többet kihozni a főzőmből, az itt leírtak alapján.

Jó nedűt!

konture 2013. szept. 20. Creative Commons License 90047

"Hogy számolsz el vele nem tudom! :-D"

Valószínű hogy "centiliterre" gondolt liter helyett! :-D

Előzmény: Tucso69 (90045)
konture 2013. szept. 20. Creative Commons License 90046

+10500 liter 45%

így lesz 14000 liter 50%

Tucso69 2013. szept. 20. Creative Commons License 90045

3 liter 45% + 1 liter 65% lesz 4 liter 50%

Mondjuk nem pont 4 liter lesz, hanem egy kicsit kevesebb.

Hogy számolsz el vele nem tudom! :-D

konture 2013. szept. 20. Creative Commons License 90044

Nekem a duplafalúban olaj van, azért gondoltam hogy azzal fűtöd.

Jövőre én is megpróbálkozok lekvár főzéssel, van olyan szilvám amihez nem kell cukor mégis elég édes.

Csak attól tartok, hogy a réz sisakra ráfröcsög a forró lekvár és nehezen tudom letakarítani.

Előzmény: norris53 (90041)
citrus04 2013. szept. 20. Creative Commons License 90043

A következő feladatot kellene kiszámolnom, de nem tudom. Tudna valaki segiteni?

Egyik hordóban van 35 hektoliter,  azaz 3500  liter, 65%os barack pálinkám.

Másik hodróban van 45 %os os barack pálinkám, de nem tudom, hogy hány liter.

50 %-os pálinkát kell kiadnom.

Azt ki tudom számolni, ha sima vizzel higitom, hogy mennyi lesz. De igy, kicsit macerásabb:-)))

A második hordóból mennyit kell hozzátenni az elsőhöz, hogy 50 %-os pálinkát kapjak?

Hogyan tudnám kiszámolni?

Ennyi pálinkát el sem tudok képzelni:-)))

Szép estét kivánok:

Citrus04

Tucso69 2013. szept. 20. Creative Commons License 90042

Jó eséllyel igen, én is csináltam már.

De inkább a savazást ajánlom!

Ha nem jön be, akkor felköpök, és aláállok.

De senki ne szidja Anutát! :-)

Előzmény: buga1 (90040)
norris53 2013. szept. 20. Creative Commons License 90041

Olaj ?

Víz > és az megnyomva 0,5 ig ez így 120 C°alatt van valahol azt hiszem :-)

keverni nem sokat kellet  inkább csak unalomból !

A következő volt a módszer > mosott szilva magostól turmikszolva mint a cefrének - > majd 4mm eres rostán a főzőbe - mag és a  (héj nagy része) fenn maradt !

20 kg szilvából 15 kg velő -s ebből 5 kg lekvár :-) mindez 2,5 óra

Előzmény: konture (90038)
buga1 2013. szept. 20. Creative Commons License 90040

Szerintem a 3-4 hét jó tárolási viszonyok mellet ( a pince csak egy a lehetőségek közül- szerintem az egyik legideálisabb, mivel állandó a hőmérséklet) még a Ph érték beállítása nélkül is "belefér". Persze a legoptimálisabb ha beállítja a Ph-t...

Előzmény: Tucso69 (90039)
Tucso69 2013. szept. 20. Creative Commons License 90039

Ha megromlik neki, mert nem állította be a Ph-t, vállalod az ódiumát?

Nem a pince a garancia, hogy nem romlik meg!

Mivel az alkohol illékonyabb a víznél, ezért csökken az alkoholtartalom a hordóban. 

Előzmény: buga1 (90036)
konture 2013. szept. 20. Creative Commons License 90038

Milyen hőmérsékletű volt az olaj, és gyakran kevertél rajta?

Előzmény: norris53 (90015)
buga1 2013. szept. 20. Creative Commons License 90037

Mármint a cefre...

Előzmény: buga1 (90036)
buga1 2013. szept. 20. Creative Commons License 90036

Nem nagyon értem, miért akarod a finom almapálinkát "ízteleníteni". Mire jó ez??? Tudtommal az alkoholtartalom nem szokott csökkenni. Viszont a hordóban elhelyezett (s ráadásul új hordóban!) pálinka térfogat tartalma jelentősen meg fog csappanni...

Ha jó helyen tárolod (pince...), 3-4 hét nem probléma.

Tucso69 2013. szept. 20. Creative Commons License 90035

Az almaíz nem fog elmenni, csak a faíz fogja elfedni.

Ha pörkölt a donga, 1-2 hét után sztem nem lesz almaíze, kóstolgatni kell.

Tehát nem fogsz kapni semleges ízű italt.

De egyszerűbb lenne ha megmondanád mi a terved.

Szerintem 1 év alatt sem fog 60-ról 50-re lemenni az alkoholfok egy ekkora hordóban, esetleg 55-re, mivel nagy a hordó. De ez sacc.

kupeci 2013. szept. 20. Creative Commons License 90034

A Lada ablaktörlő motor csodákra képes, igaz néha vizesruházni kell a homlokát de még bírja!:)

Előzmény: norris53 (90027)
kupeci 2013. szept. 20. Creative Commons License 90033

A legtöbben másként csináljuk, de úgy is a végeredmény számít!:)

Előzmény: cefrésch (90029)
Cernunnos, 2013. szept. 20. Creative Commons License 90032

Kiváncsi vagyok, ki hány foknál áll meg. Lehetne egy közvéleménykutatást csinálni? Én 95 de azt hiszem ez túl korán van.

Ma délután let kész a szilva páleszom. 9 liter lett 49 fokos. Sose volt még ennyi. Kicsit meg is kostóltam! ;)

Előzmény: Kidd 58 (90019)
Tucso69 2013. szept. 20. Creative Commons License 90031

Igen, a kozmaolajszűrőmben, az első kamrában rakodik ki egy kevés, de nagyon ragaszkodik.

Úgyhogy leszarom, nem szedem ki belőle.

Ezért sem használok eprüvettát cefrefőzésnél, mert csak összedzsuvázná ez a zsír.

Ott a laborhőmérő, 100 fokot mutat ha már nincs benne semmi szesz!

Előzmény: zsuzska60 (89978)
SándorTiszteletes 2013. szept. 20. Creative Commons License 90030

Féltem tőle, hogy elkések. Esetleg a végeredményről egy csereüzlet? :D

Előzmény: norris53 (90013)
cefrésch 2013. szept. 20. Creative Commons License 90029

Hali

Mi szőlődarálóval daráltuk úgy, hogy visszafelé hajtottuk, és így a falhoz préselődve mentek szét a szemek,csak egy pár mag roppant szét, de az szerintem belefér.

Előzmény: kupeci (90025)
cefrésch 2013. szept. 20. Creative Commons License 90028

Sziasztok!

Olvastam snapszmester körtecefre receptjét, csak Szegeden sehol nem találtam Lallzyme Ex-v-t,Cuvée Blanc-ot, és Optimum White ot, szerintetek hol lehetne beszerezni, vagy tudtok-e Szegeden vagy Budapesten olyan helyet ahol van?Esetleg valaki utánvéttel tudna-e postázni?(természetesen minden plusz költséget fizetek).

Múlt héten csináltam szilva cefrét, és szeretnék erjedés után Lallzyme B-t rakni bele, szerintetek kell e savazni hogy ne romoljon a cefre a 3-4 hét alatt?( cefrézés közben kapott egy kevés savat).

Ha tölgyfahordóba szeretnék almapálinkát rakni 3-4 hónapra vagy annyira amíg el nem megy az almaíz, kb hány % os legyen, hogy ne menjen 45-50% alá az alkoholtartalom? ( én kb 60 ra gondoltam, a hordó új és 110 literes).

Üdv cefrésch

norris53 2013. szept. 20. Creative Commons License 90027

Tökéletes a technikád Barátom :-)

Te nagyban nyomod :-))

Előzmény: kupeci (90025)
Joexe 2013. szept. 20. Creative Commons License 90026

Embörök! Egy olyan kérdésem lenne hogy használ valaki közületek olyan égőfejet ami a Fég átfolyós vizmelegítőé , átalakítva  pb palackosra?:D

kupeci 2013. szept. 20. Creative Commons License 90025

Igyexem!:)))

jatti1 2013. szept. 20. Creative Commons License 90024

"Ha elveszed rendesen a vaselejét, akkor nem lesz vasas a pálinka :))"

Hát mi lesz? Fradi?  :)

jatti

Előzmény: firekiller (89971)
jatti1 2013. szept. 20. Creative Commons License 90023

"a házzal vettem magamnak sok tennivalót is, hátmég a kiskutyával...

.........nos a méretek a

következők... A: 210mm;  B: 150mm;  C: 100mm; E 80mm..."

Nem túl kicsi ez a kutya? :)

jatti

Előzmény: rézműves1 (89963)
Joexe 2013. szept. 20. Creative Commons License 90022

Ez a saválló hűtő mizéria csak azért jött létre tuti  mert , kevesebb tisztitást igényel gondolom ,illetve vannak az elméletben sokat tudó emberek , gyakorlatban meg a 0 val egyenlő , de fogadni merek vannak itt olyanok akik több páleszt főztek mint az ilyen dolgok kijelentői:D! Az ember mindig a lustasága miatt köt kompromisszumot:)

Előzmény: rézműves1 (89968)
norris53 2013. szept. 20. Creative Commons License 90021

OK ! Ezt ki állítja ? hogy attól függ merre lejt a páracső ?

Előzmény: Kidd 58 (90019)
Joexe 2013. szept. 20. Creative Commons License 90020

Jó kis rotyogós a videjó:D

Kidd 58 2013. szept. 20. Creative Commons License 90019

Szóval a cefréből  kinyert alszesz mennyisége attól függ, hogy hány foknál álsz meg, nem attól, hogy merre lejt a lepárló cső!

Előzmény: Kidd 58 (90018)
Kidd 58 2013. szept. 20. Creative Commons License 90018

Helyesbítek, cefre helyett alszeszt irtam.

Előzmény: Kidd 58 (90017)
Kidd 58 2013. szept. 20. Creative Commons License 90017

Ismétlem: az alszeszből kinyert szesz mennyisége attól függ, hogy hány foknáé álsz meg, nem attól, hogy merre lejt a lepárló cső!

Előzmény: norris53 (90016)
norris53 2013. szept. 20. Creative Commons License 90016

Hát pont itt van a kutsa elásva :-)

A cél az hogy minden alkoholt ki nyerjünk a cefréböl ezért alszesz !!!

Azután a finomításnál te döntesz hol állsz meg ! (szerintem )

Előzmény: Kidd 58 (90014)
norris53 2013. szept. 20. Creative Commons License 90015

Fözzél benne lekvárt :-)

én a duplafalúban főztem tegnap - lekvárt szilvából - mert pálinkát nem lehet jót főzni vele :-)

http://www.youtube.com/watch?v=XhxurG1--eU&feature=share&list=TL8XtwwuuiY2Y

Előzmény: kupeci (89877)
Kidd 58 2013. szept. 20. Creative Commons License 90014

Miért jönne le kevesebb alszesz? Az alszesz mennyisége attól függ hány fokosnál állok le a lepárlással.

Előzmény: norris53 (90011)
norris53 2013. szept. 20. Creative Commons License 90013

Nekem van de :-) már mind hordókban erjed :-)

Előzmény: SándorTiszteletes (89989)
ferenczidaniel 2013. szept. 20. Creative Commons License 90012

Üdv!

Ha egy kontár főző ( kb 5000-ból kihozható főzővel) elbaszta a pálinkát, úgy hogy eléggé opálos lett, azzal mit lehet kezdeni? Állítása szerint túlfőzte, hogy nekem jó sok szesz legyen és átjött a cefréből némi víz is. Az én tippem az, hogy felhigította sima vízzel. Lényeg a lényeg, lehet ezt valahogy letisztázni, vagy borítsam a nyakába ?

norris53 2013. szept. 20. Creative Commons License 90011

Te tudod hogy csinálod :-) De nen egészen úgy van ahogy ezt írod !

A cefréből mindenképp át jönnek az aromák csak mivel kicsi a deflegmáció ezért kevesebb alkohol jön le a cefrédből - ha avégén használod a hőtött deflegmátort akkor több alkoholt nyersz és így az aromák is vele együtt mennek > egy gyenge deflegmációval rendelkező főzőben ha végeztél nyisd ki a fedelet aromás a moslékod - míg ha "kisajtolod" akkor már semmi nem marad az aromákból a moslékban ! (szerintem )

Előzmény: Kidd 58 (90007)
mnk2 2013. szept. 20. Creative Commons License 90010

bocs zsuzska60 azt hittem hogy a pálesz oldalon vagyok de ugy látszik tévedtem

rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 90009

...ja és ezt a végén azért ítam, mert ez a "tömény szesz" aztán bánthatta volna a full réz cuccomat, de én semmit nem vettem észre, sőt frissen, még kaparósabb sem volt mint a többi, pedig azt mondják a "tudorok", a réztől kaparós a pálinka...talán a sok réztől igen...

Előzmény: rézműves1 (90008)
rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 90008

..."Én úgy tudom, hogy a hűtőspirál miatti "rezes pálinka" akkor lesz, ha a hűtőspirál, a főző "igényéhez" képest aránytalanul hosszabb.

...ezt bizony rosszul tudod, mert a hosszú rézspirál, max. a pénztárcát veszi, az indokoltnál jobban igénybe, de a jó cefre, meg a jó pálinka (akármilyen erős) nem bántja a rezet...ezt a múltkori cseresznyém finomításánál láthattad volna, mert úgy elsüllyedt a fokoló a "rézelejében", hogy azt gondoltam nem is áll meg...88%-on indult...igaz pistóriusz tányérral, de azért jó volt látni, hogy majdnem 90%-os...ezt csak azért mondom, mert vagy 2-éve, itt a fórumon lévő, fokhagymacseppes recepthez alig tudtam, ilyen töménységű "tisztaszeszt" venni...

Előzmény: GelleKMB (89959)
Kidd 58 2013. szept. 20. Creative Commons License 90007

A képen látha teljesen réz főzőre írtam.

Miklós1 Gyakorlati pálinkafőzés 12. oldalán olvastam:

"A deflegmáció az, amikor a sisak és a páracső falán kicsapódik egy kevés folyadék abból a gőzből, ami éppen áramlik rajta keresztül. A kicsapódó rész vízben dúsabb lesz, mert a víznek magasabb a forrás-pontja, mint az alkoholnak, a tovább jutó pára pedig alkoholban dúsul (szeszerősítés). A kicsapódott folyadék visszacsepeg az üstbe (ezért kell az üst felé lejteni a páracsőnek), és nekünk újra el kell párologtat-ni, ezért kerül több energiába a deflegmáció. A kisüsti hagyományok-nak megfelel és javítja a pálinkát egy kis mértékű deflegmáció.

[snapszmester 81703]

Az a tapasztalatom, hogy ha alszeszfőzésnél nem erőltetem a deflegmációt, a kiengedett cefrének finom gyümölcsös illata van. Ha erőltetem, akkor már nincs."

Ez alapján én hagyom, hogy az alszeszből több gyümölcs aroma jöjjön ki, tisztázásnál viszont javul a pálinka minősége a deflegmáció révén.

Előzmény: Kovács Tamás2 (90002)
peca_matyi 2013. szept. 20. Creative Commons License 90006

Nem jobb.

Előzmény: lezli56 (90005)
lezli56 2013. szept. 20. Creative Commons License 90005

Szia!

Kifejtenéd bővebben, hogy mik a tapasztalataid. Miért jobb a cefre főzésénél a hűtő fele lejtő páracső?

Előzmény: Kidd 58 (89995)
GelleKMB 2013. szept. 20. Creative Commons License 90004

ÁÁÁ... Szerencsecsomag  "nick"!ha az 5öslotto számok is bejönnek, tényleg dobok egy hátast...persze a 20ezresekbe... :-)

Előzmény: Szerencsecsomag (90001)
kupeci 2013. szept. 20. Creative Commons License 90003

A kis szék is nagyon jó!:)

Előzmény: vasbicikli (89990)
Kovács Tamás2 2013. szept. 20. Creative Commons License 90002

Nem teljesen tiszta,h melyikre gondoltál.

Saválló üst+sisak

Réz páracső+hűtő

Ilyen főződ van?

előpárlat alatt gondolom az 1. főzést érted (alszesz), tisztázás a 2.

Van valami jelentősége, hogy az első főzésnél lefele áll a hűtőcsöved?

Előzmény: Kidd 58 (89995)
Szerencsecsomag 2013. szept. 20. Creative Commons License 90001

Tisztelt Uram!

Ön visszaél a nevemmel, mely cselekedet renkívül súlyosbít, hogy egy szerencsétlen kacsapicsával hoz összefüggésbe. Kérem a jövőben tartózkodjon az efféle megnyilvánulásoktól, ellenkező esetben kénytelen leszek a Szerencsejáték Admin tumodámására hozni az esetet, aki gondoskodni fog róla, hogy Ön idő előtt megfogja az Isten lábát! Tisztelettel, Szerencsecsomag!

Ugyanitt: Ötös lottó nyerőszámok nagy választékban, az első ingyenes! Minden további, ötvenmillió, az összeg átutalása után már kapja is a nyerőszámot! Esetleges tévedés esetén persze, a pénzt visszautalom(csak várja ki)! Csak most, csak Önnek! Szerencsecsomag!:DDD

Előzmény: peca_matyi (89982)
GelleKMB 2013. szept. 20. Creative Commons License 90000

Ment a "lájk" :-)

Előzmény: szilvakukc (89999)
szilvakukc 2013. szept. 20. Creative Commons License 89999

Á, nem hiszem! Már az óvodában is így csúfoltuk, mikor szégyenében bebújt a bodzabokorba:

"Kit rejteget ez a bozót,

Gyáva szívű hazudozót!

Szívem érted könnyet nem ont,

Fejbecsaplak mingyá, és pont!":)))

Előzmény: GelleKMB (89998)
GelleKMB 2013. szept. 20. Creative Commons License 89998

Remélem, hogy Baracilin-nek igaza van abban, hogy az alkohol oldja a rezet...ha nincs, akkor addig iszok a 50%-os szilvóriumomból, amíg olyat nem látok, hogy a réz oldja az alkoholt...:-)

Előzmény: szilvakukc (89997)
szilvakukc 2013. szept. 20. Creative Commons License 89997

Majd pont ennek a Baracilin nevűnek fogunk hinni, mi? Hát egyfolytában hazudik.:DD

Előzmény: GelleKMB (89992)
szilvakukc 2013. szept. 20. Creative Commons License 89996

Ugye, hogy ugye?! Csak kibú a szög a zsákbú! Tehát, a savállót csak azé veszitek, mer ócó! Aztán meg esküdöztök rá. A felső tízezer meg nem enged a minőségből, oszt megveszi a rezet. Különben is, csak körül kell nézni, láttál más vastrombitát? A réz katalizálja Frédi nyálát, oszt attól lesz olyan szép a hang. Vagy pölö, az édesanyját is boldoggá avatták. A saját fülemmel hallottam, mikor a Pápa azt mondta neki:"Te Réz anya! Mit szólnál, ha boldoggá avatnánk?:DD

Kidd 58 2013. szept. 20. Creative Commons License 89995

Nekem is ilyen főzőm van és meg vagyok vele elégedve.

Mivel a páracső mindkét végén azonos menet van úgy is össze tudod rakni, hogy a hűtő felé lejtsen és úgy is, hogy az üst felé. Én ezt a tulajdonságát ki is használom, előpárlatnál a hűtő felé lejtetem, tisztázásnál pedig az üst felé.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89746)
szilvakukc 2013. szept. 20. Creative Commons License 89994

Tényleg, he! Há megvilágosítottá! Hát azért olyan szar, előpárlatos a savállósok pálinkája, mert nem tudják szegények elvenni a rézelejét!:)))

Előzmény: firekiller (89971)
zsuzska60 2013. szept. 20. Creative Commons License 89993

a fűtésszerelők használnak hűtőt?

azt hittem olyan kis forrasztó lámpával dolgoznak....

Előzmény: nnmmmm,kkkkéáááá (89991)
GelleKMB 2013. szept. 20. Creative Commons License 89992

Talán, az alábbi, -ezen a fórumon írt- hsz.-nek jobban hiszel majd:

"Baracilin 2011-09-24 11:01:44 57576

Többször szóba jött már, hogy a folyékonyalkohol magába oldja a rezet -> túlméretezett hűtőben hosszabb úton csorog a nedű -> több beoldott réz."

Ezek szerint az "úgy tudomot" más is így tudja...

Előzmény: vasbicikli (89964)
nnmmmm,kkkkéáááá 2013. szept. 20. Creative Commons License 89991

üdv szabad e rézcsövet forasztani a hütöben mit a fütésszerelök használnak.köszönöm.

vasbicikli 2013. szept. 20. Creative Commons License 89990

Ilyen is előfordul, hogy nem felejtek el bizonyos dolgokat :)

Kicsit off, de végül rokonszakma - keverős lekvárfőző üst.

A főzőedény egy 2. világháborús gulyáságyú rozsdamentes üstje (sok minden főtt már benne, talán még pálinka is ;))

A  meghajtás egy ősrégi, kovácsműhelyben használt oszlopos fúrógépből van kialakítva.

Előzmény: obsitos3 (87947)
SándorTiszteletes 2013. szept. 20. Creative Commons License 89989

Debreceni muskotály szilvát keresek megvételre, természetesen cefrének. Ha van valakinek eladó, kérem vegye fel velem a kapcsolatot. 

rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89988

...az epruvetta kis tölcsérjében, ahová a hűtőből belecsorog az alszesz, régebben néha láttam vastagabb zsírszerű valamit, lehet, hogy azaz??...volt, hogy jó büdös is volt, de azóta minden főzés után forró vízzel kiöblítem, az kiviszi...

rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89987

...akkor egész jól bevált a "csiszolás+lakkozás", mert 1 szezon főzés után is ilyen lesz...

...különösen akkor, ha még tisztogatjuk is...

...a látogatás OK...a belépő a pálesz...

Előzmény: TINTUS (89967)
zsuzska60 2013. szept. 20. Creative Commons License 89986

nekem csak fényképet akart köldeni a pálinkájáról, de feismerte az antivírus :-)

zsuzska60 2013. szept. 20. Creative Commons License 89985

te is ott vetted? :-)

Előzmény: peca_matyi (89981)
zsuzska60 2013. szept. 20. Creative Commons License 89984

az, az

összeáll mint az eperfa termése.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89980)
peca_matyi 2013. szept. 20. Creative Commons License 89983

Nem éred meg. Talán még a gyereked sem , csak ne főzz sok ecetes anyagot.

Előzmény: hevezoli64 (89956)
peca_matyi 2013. szept. 20. Creative Commons License 89982

Te "szerencsecsomag" , Te .... :-))))

A Te pálinkádat ezer közül is felismerem :-))

Ritka rossz.

Nem lehet mindenki milliomos , hogy full rézből csináljon főzőt.

Szegény ember vízzel főz.

Előzmény: szilvakukc (89958)
peca_matyi 2013. szept. 20. Creative Commons License 89981

http://schnapsbrennen.at/anlagen.php

4 sor balról második kép

Előzmény: Kovács Tamás2 (89900)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 20. Creative Commons License 89980

Ha azok a kis büdös barna szmötyi golyók azok, ami kiül az epruvettára, meg az alszesz szűrőben is lebeg akkor igen.

barkócza 2013. szept. 20. Creative Commons License 89979

Úgy érted, olyat, hogy a szűrő tetején úszó kozmaolaj szilárd? Igen, bár ritkán - sajnos, nem emlékszem, milyen cefréknél.

zsuzska60 2013. szept. 20. Creative Commons License 89978

a múltkor nem reagált senki, de újra megkérdem:

kozmazsírt láttatok már?

Előzmény: rézműves1 (89966)
Kovács Tamás2 2013. szept. 20. Creative Commons License 89977

Semmi probléma.

Az E magassága nem lényeg, nagyjából látható a képen.

Az általad megadott méretek alapján a dobozka űrtartalma kb 3,15 liter.

73-as főzőt néztem ki, 1:25 aránnyal-->kb 3 liter, valami hasonlót kell összehoznom.

Előzmény: rézműves1 (89976)
rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89976

...bocsi, ezt benéztem, helyesbítek, az valóban a D=80mm ...az E-t nem mértem meg, csak arra ügyeltem, hogy a kifolyó rekesz szintje valamivel lejjebb legyen, mint a befolyó-é, de a benne lévő folyadék azért kellően magas legyen...ahogyan azt Firekiller is említette, az összes kozmaolajat így sem tudod kivenni belőle, de ha kihígítod PL 43%-ra, nem lesz opálos...

...régebben azért is csináltak 50-55%-os (erős) pálinkát, mert annál még szép tiszta volt...

Előzmény: Kovács Tamás2 (89974)
rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89975

..."Gőztérben, közvetlenül a sapka alatt mennyire használható a lágy forrasztás?"...

...simán, csak próbálj ólommenteset használni...

Előzmény: elek81 (89957)
Kovács Tamás2 2013. szept. 20. Creative Commons License 89974

E 80mm...

E alatt a D távolságot értetted?

vagy valóban a cső magasság a doboz aljától, ahol az E pont van?

:-).

firekiller 2013. szept. 20. Creative Commons License 89973

Nem kell ecetes vizet fözni, elég ha ecetes vízzel átöblíted a rendszert, majd trisós vagy lúgos vízzel mégegyszer átmosod( semlegesíti az ecetet).

Előzmény: Kovács Tamás2 (89970)
firekiller 2013. szept. 20. Creative Commons License 89972

Ezzel a módszerrel nem lehet az összes kozmaolajat kiszedni a páleszből.

Ha betartod a cefrézési előírásokat és használod a kozmaolaj szűrőt, akkor nem opálosodik majd be higításkor a pálinkád.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89969)
firekiller 2013. szept. 20. Creative Commons License 89971

Ha elveszed rendesen a vaselejét, akkor nem lesz vasas a pálinka :)))))))))))

Előzmény: szilvakukc (89958)
Kovács Tamás2 2013. szept. 20. Creative Commons License 89970

Valaki mintha írta volna, hogy víz+ecetet kell párologtatni a főzőben, ha egy ideig nem használjuk a rendszer, és akkor a zöld réteget "letolja" róla:-).

Utána csak át kell öblíteni a rendszert, és újra szép a réz belülről.

Előzmény: rézműves1 (89968)
Kovács Tamás2 2013. szept. 20. Creative Commons License 89969

Volt szó arról,h talán nem érdemes az összes kozmaolajat kiszedni az alszeszből, mert jellegtelenebb lesz.

Te az összes kozmaolajat felitatod papírzsebkendővel?

Előzmény: rézműves1 (89966)
rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89968

..."Mi a helyzet akkor a full-réz főző csodákkal?"...

...semmit, mindenki nagy megelégedéssel főz velük és nem törődünk Panyikné "reklámszagú" kijelentésével...lehet, hogy "saváló-csőtekerő" érdekeltségei vannak:):):)...

...én hiszek Vasbringás fórumtársnak és a laborjuknak...ha nem ecetes a cefre, akkor nem rezes a pálesz, még ha full rézben főzted is...

...arról nem is beszélve, hogy a jobb hűtés következtében a rézcsőből jóval kevesebb kell, vékonyabb is lehet, könnyebb megtekerni és sokkal kevesebb vizet fogyaszt...az viszont igaz, hogy a tisztántartására nagyobb gondot kell fordítani, és szárazon kell eltenni, mert akkor jön a "rézeleje"...

...én ha hosszabb időre leállok, alapos trisós elmosás után, hajszárítóval átfúvatom...de ha fél év múlva főzök vele, akkor se jön kék-zöld pálinka belőle...

...persze akinek macerás a tisztántartás, az csinálja savállóból...a főzdék folyamatos üzeménél is könnyebb egy saválló csőköteges, vagy tányéros hűtőt tisztítani, mint egy réz-spirált...

Előzmény: Kovács Tamás2 (89953)
TINTUS 2013. szept. 20. Creative Commons License 89967

Mi ez laboratórium??

(de csili-vili, egyszer meglátogatunk....)

Előzmény: rézműves1 (89965)
rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89966

...jó a hasonlatod, mert a kozmaolaj is, a kihígulás után kiül az alszesz tetejére a főzés során...

ez egy hártyaszerű, vékony, néha kisebb, néha nagyobb mennyiségben jelentkező anyag, ami nagyon hasonlít a kihűlt tea tetején lévő (jégtáblákra hasonlító) olajos foltra...általában az elején jelentkezik, de bármikor jöhet és nem minden gyümölcsnél egyformán...

...a működésről azért nem írok, mert azt már Józsipapapa nagyon jól elmondta...annyit hozzáteszek, hogy én a kis rekeszbe jó hideg vizet teszek (1-óra petpalackban, a fagyasztóban) és pár kocka jeget, ha elfelejtem...a papírzsepit 5-6 centis csíkokra vágom és a három réteget egymástól elválasztom... így könnyebb vele "halászni", nem szív annyit magába és sok olajnál nem fogy el egy egész csomag...

Előzmény: Cernunnos, (89916)
rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89965

...a képeket a kontroll-C nem viszi át, ezért ezek lemaradtak...

.........

......csak a ferde szűrőkeret hiányzik belőle, de az csak le van

tolva a rajta lévő szövettel, egészen a gát aljáig...ha vége a főzésnek csak kihúzom és az egészet meleg vízben elöblítem...

vasbicikli 2013. szept. 20. Creative Commons License 89964

Én azért inkább a saját méréseimnek hiszek, mint a te "úgy tudom"-odnak.

Előzmény: GelleKMB (89961)
rézműves1 2013. szept. 20. Creative Commons License 89963

...bocs, hogy csak most reagálok, de ez a házfelújítás sok időmet elveszi...igaza van GOMBÁSZOK-nak, a házzal vettem magamnak sok tennivalót is, hátmég a kiskutyával...

.........nos a méretek a

következők... A: 210mm;  B: 150mm;  C: 100mm; E 80mm...

...az első képen jobban látszik, hogy a kifolyó cső majnem egy centivel lejjebb van a szűrőkamrában, mint az olajfogó kamrában, aminek a tetejéről lehet a kozmaolaj nagyját leitatni a papírzsepivel...mivel az elválasztó fal lemegy az aljáig, csak a fenék közelében végződő "szivornya"-cső emeli át az alszeszt a második "szűrőkamrába"...nem tudom, hogy Szöllősi úr miért így tervezte az eredetit, mert az autómosók olajfogó aknáinál csak a gát alatti résen megy át szennyvíz, de azt az olajat talán nem oldja magába a víz és ezért talán jobb, ha az átemelő cső a kamra tetejére viszi az alszeszt...itt most nem tettem bele, de a nagyobbik "szűrő-kamrában" egy hasonló keret van ferdén betéve rozsdamentes drótból, rajta pelenkaszerű anyag, ami az előző (alacsonyabb) szűrőmnél is jól bevált, mint durvaszűrő és áramlás-lassító...

..."Miért nincsenek lentebb a csövek? Van valami jelentősége, hogy annyira fent vannak?

Az E betűvel jelölt helyen nem lenne érdemes az edény aljához közelebb elhelyezni a kivezető csövet?"...

...a kihígulás miatt jobbak a magasabb szűrők, mint az alacsonyabbak, mert kell egy bizonyos folyadék magasság, amiben a szintet csak a kifolyással lehet beállítani...

Előzmény: Kovács Tamás2 (89906)
kibé 2013. szept. 20. Creative Commons License 89962
GelleKMB 2013. szept. 20. Creative Commons License 89961

Én úgy tudom, hogy az alkohol oldja a rezet, és amennyiben hosszab a réz hűtőspirál a kelleténél, a kifolyó itóka a szükségesnél hosszabb "utat" tesz meg, és így van ideje oldani.

Előzmény: vasbicikli (89960)
vasbicikli 2013. szept. 20. Creative Commons License 89960

Az a nagyobb baj, ha ecetes anyagot főznek rajta, a semleges szesz nem oldja a rezet.

Előzmény: GelleKMB (89959)
GelleKMB 2013. szept. 20. Creative Commons License 89959

Én úgy tudom, hogy a hűtőspirál miatti "rezes pálinka" akkor lesz, ha a hűtőspirál, a főző "igényéhez" képest aránytalanul hosszabb.

Előzmény: Miklós1 (89939)
szilvakukc 2013. szept. 20. Creative Commons License 89958

Nem kő mindent elhinni, a sok saválló imádónak. Semmi baj sincs a full rézberendezésekkel. Azé, ha Panyikné elvtársnő elé tennék pár mintát, mongya má meg, hogy melyik készült rézcuccban, erősen vakarózna. Ilyeneket én is tudok mondani: Azért nem jó a saválló hútő, mert vasas lesz a pálinka, és ez hiba!:DD

elek81 2013. szept. 20. Creative Commons License 89957

Sziasztok!

Gőztérben, közvetlenül a sapka alatt mennyire használható a lágy forrasztás?

Jó nedűt!

hevezoli64 2013. szept. 20. Creative Commons License 89956

Semmi. Használom, míg ki nem lyukad.

Csak megérjem.

Üdv.

kupeci 2013. szept. 20. Creative Commons License 89955

Gyönyörűek!:)

sogi01 2013. szept. 20. Creative Commons License 89954

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89870)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89953

tehát az ideális kombináció:

réz: sisak, páracső

saválló: üst, hűtő

Mi a helyzet akkor a full-réz főző csodákkal?

Előzmény: Miklós1 (89939)
vasbicikli 2013. szept. 19. Creative Commons License 89952

Én olyan helyen vettem, ahol dolgoznak is rézcsővel, nem csak árulják. Bármekkora darabot adtak, de szó szerint. Le is vágták a szálból szó nélkül, de pár centis darabokat is kotortak nekem, idomok közé, toldó darabnak.

Előzmény: fehérkutya (89951)
fehérkutya 2013. szept. 19. Creative Commons License 89951

Víz-gáz-fűtésboltokban kaphatsz rézcsöveket. Próbálj félkeményet vagy lágyat ( spirálnak ) szerezni.

Nekem helyben nem sikerült. Vastagabb csőből csak egész szálat akartak eladni. Webshopból vettem meg mindent. Szállítással is olcsóbb volt, mint helyben lett volna.

Ha kell a webshop neve, küldj egy e-mailt.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89922)
ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89950

Nyilván jobb lehet a duplafalú, egyszer majd nekem is lesz, de egyenlőre nagyon elégedett vagyok ezzel a hőlégfürdős szimplával. Elég lassan sikerült össze-legózni, de minden fillért megért.

Előzmény: csalitos (89948)
badubadu 2013. szept. 19. Creative Commons License 89949

Én Chromot használok böngészőnek de ott se működik a citromail. :-(

csalitos 2013. szept. 19. Creative Commons License 89948

Én csak tisztázáskor használok saválló üstöt. Főzés duplafalú...

Előzmény: ROBI876 (89947)
ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89947

Lehet csak az a baj, hogy sok szőlő, meg a barack cefre után álltam neki a körtének. Ahhoz képest lesújtó a csökkenés. Megszoktam a jót, a ceruzabél vastagságú gyors folyást. Lassan főztem, vagy egy órával több kellett neki, mint a szőlőnek, de kicsit így is letapadt az alja, most nem akarok reklámot, de minden főzésnél használom azt a bizonyos "habzásgátló"-t. Szilikonos cucc. Jól gondoltam, hogy az üst aljának is jót tesz, nem csak az oldalának, amit írnak rajta. Könnyű pucolni, mert alul is védőréteget képez. Ez, kérem szépen, már űrtechnika!:-))

Előzmény: csalitos (89946)
csalitos 2013. szept. 19. Creative Commons License 89946

Az átlag 97%-a néked rossz eredmény? Azt az elégedetlen tereb-buráját... Egyébként a cukor megoldja az alkohogyengeség problémáját. A tapasztalat gyűjtése a közeljövő eredményesége.... :-))  (Jaj de szépen mondtam)

Egyébként nem rossz a kihozatal.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: ROBI876 (89941)
ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89945

De mozzillám van.:-)) Nincsennek eltűnve gombok, enged belépni, csak onnan sehová sem, mintha le lenne fagyva.

Előzmény: barkócza (89944)
barkócza 2013. szept. 19. Creative Commons License 89944

A iexplorernél a "kompatibilitás mód"-dal szokott lenni ilyen probléma, hogy gombok eltűnnek.

Előzmény: ROBI876 (89943)
ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89943

Nekem sem megy, valami hiba lehet, holnap talán már működni fog.

Előzmény: citrus04 (89940)
Joexe 2013. szept. 19. Creative Commons License 89942

Szia, nem használok leégésgátlót! kb nekem is igy néz ki a dolog kb 65-70  liter cefre megy bele a 80 as ba,   nem lehet színig tenni mint RÉzműves:D ahogy szokta:D  mivel az enyém vízzáras:D

Na a lényeg még , kb 8 kw gázégő kell neked a 80 literes főződhöz!

A következő képpen töltöm meg az üstömet,  kb 5 10 literes vödör cefréhez töltök  annyi vizet amennyi belefér! Ezután a felfűtési idő kb 1 óra 15 perc ! Az elején pörkölöm rendesen neki majdnem maxon, mivel ha eléggé viszkózus nem ég le ,főleg hogy manuális keverővel :) ami egy nagy fakanál azzal jópárszor megkeverem, ( megjegyzem az elején még nem teszem fel a sisakot , persze lehet vitatkozni azon hogy ha az eljétől fennt van picit előbb felmelegszik , de próbáltam igy is ugy is , nem számottevő a különbség, illetve ilyenkor még aroma nem tud elpárolgni.

Addig tüzelem maxon amikor kezded érezni pl a páracsövet megérintve hogy kb már alakul a dolog , akkor visszaveszek a tüzelésből . Amikor kezd folyni az alszesz  úgy is látod hogy mennyire pisil a cső , először ugye cseppekben, később meg vékonyan folyamatosan csurog!

:) igazából ki kell tapasztalni a saját rendszered , de figy irj mailt azt megadom az elérhetőségemet azt elmondom mit hogyan szoktam azt kipróbálod! Kb hasonlók a főzőink paraméterei .

S lehetőleg ha duplafalusitásba gondolkozol akkor csak olajjal, s többiek leirták hogy miként, illetve a forumon találsz egy csomo infót!

Előzmény: elek81 (89886)
ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89941

Köszi! Belelapoztam az 1x1-be, hogy mennyit is kéne adnia. Ahhoz képest nem rossz, inkább csak főzni rosszabb, a sűrűsége végett lassú. Ma 2 töltetet főztem, az 100 liter, és 13 liter 30%-os alszesz az eredmény. Átszámolva=7,8 liter 50%, Miklós 8 liter 50%-os írásával szemben.

Mindkét 200 literes hordó kapott 3 kiló cukrot, 12 liter vízzel, nem az erősítés végett, hanem hogy legyen több leve. Tehát 100 liter 1,5 kilót. Kíváncsi leszek, hogy a "rendes" érett mézédes körtéből készült cefre, ami pár nap erjedés alatt vízzé vált, hogy abból vajjon mennyi lesz. Az nem kapott napfényt. Elvileg sokkal többnek kéne majd lennie, de az biztos, hogy gyorsabban főzhető.

Előzmény: csalitos (89936)
citrus04 2013. szept. 19. Creative Commons License 89940

Nem működik a Citromailem, valami adatkezelési izét kellene elfogadnom, de nincs olyan gomb, hogy elfogadom:-)))

Holnap utánajárok a dolognak.

Pálinkás szép estét mindenkinek!

Miklós1 2013. szept. 19. Creative Commons License 89939

Néhány éve megkérdeztük Panyiknét a réz-saválló kérdésben és ez volt a válasz:

Zozicska 16375:
Figyeljetek! Megkaptam Panyiknétől az információt! Idézem az e-mailt:

"Ott kell rézből készülni a berendezésnek, ahol gőz állapotban van az anyag, vagyis az üst töltés feletti része, a sisak és a páracső, de csak a hűtőbe való áthajlási ívig. Ha a hűtő is réz, akkor rezes lesz a pálinka!!!, s ez hiba!!!
A réz szerepe: megköti a kéntartalmú vegyületeket(pl kéndioxid, merkaptánok, stb), de új aromakomponensek képződését is katalizálja, amelyek finomabbak, mint amilyen formában a cefrében voltak."

Nos, az engem is meglepett, hogy a hűtő nem jó, ha rézből van.

Eddig az idézett hozzászólás, ha jól emlékszem Zozicska tanítványa volt Panyiknénak a Corvinus egyetemen.

Előzmény: GelleKMB (89930)
csalitos 2013. szept. 19. Creative Commons License 89938

Fányi?! Ki a fene az a Fányi? Talán Fáni, nem? Franciska....:-D

Előzmény: Baracilin (89937)
Baracilin 2013. szept. 19. Creative Commons License 89937

Akor cefrézem amikor elkezd sárgulni az egész fányi.

Előzmény: TINTUS (89850)
csalitos 2013. szept. 19. Creative Commons License 89936

Segitségül.   (Kiollózott)

Utóérő zöldségek és gyümölcsök:
- paprika, paradicsom, tojásgyümölcs, sárgadinnye
- alma, körte, birsalma, őszibarack, kajszibarack, banán. (Őszbarack, kajszibarack átmeneti az utóérő és a nem utóérő között. Teljes érettségben szedve még pohulhatnak.)
Nem utóérő zöldségek és gyümölcsök:
- görögdinnye, uborka, tökfélék, hüvelyesek
- cseresznye, meggy, szilva, bogyósok, földieper, citrusfélék
Az utóéréshez megfelelő környezeti feltételek szükségesek, ezek az éréshez egyébként is megfelelő hőmérséklet (ez fajonként változó), és az akadálytalan légzés, tehát oxigén és megfelelő légcsere.
Az utóérés sebessége fajonként, sőt fajtánként is változó, de egyértelműen hőmérsékletfüggő. Ezért az utóérés alacsony hőmérséklet tartásával lelassítható, sőt, megállítható, ez a feladat az átmeneti tárolás alatt.
Az utóérés gyorsítható is, ha ez a feladat. Erre lehet szükség zölden szedett paradicsom, banán beérleléséhez.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: ROBI876 (89935)
ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89935

Azt kellett volna csinálnom,,de most már mindegy. Törpefákról szedtem, első év, hogy normálisan teremtek. Tavaly is ugyanekkor szedtük, de akkor édesebbek voltak.

Érintésre a körték a kezünkben maradtak, meg már potyogni is elkezdtek, darazsak is érdeklődtek már. Fullra tele voltak a pici fák és az útról elég jól látszanak, muszáj volt leszedni. Az utóérlelés lehet a kulcs. Nagyon jó körtés aromája van, tavaly is finom pálinkát adott.

Előzmény: Tucso69 (89933)
csalitos 2013. szept. 19. Creative Commons License 89934

Szerinted mitől higulna, ha nincs ben víz???...

Előzmény: Kovács Tamás2 (89925)
Tucso69 2013. szept. 19. Creative Commons License 89933

Kár éretlenül becefrézni!

A körte utóérő, tehát szépen ládában tárolod, és pár naponta átnézed, az érettet kiszedegeted.

Egyébként hasonló fanyar körtét szedtem, éretten édes és fanyar, tehát csak pálinka lehet belőle! :-)

Előzmény: ROBI876 (89908)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89932

Látom már, rendben van.

Előzmény: snapszmester (89929)
GelleKMB 2013. szept. 19. Creative Commons License 89931

Ahogy érzed...

Előzmény: szilvakukc (89923)
GelleKMB 2013. szept. 19. Creative Commons License 89930

Egy esetleges "verseny" esetén, ez a módszer egy teljesen jó megoldás lehet! Egyébiránt versenytől függetlenül, tényleg kiváncsi lennék,-az átalad írt megoldást követve,-hogy van-e tényleges különbség, a két anyaggal, azonos cefréből, külön-külön főzött itóka között!

Előzmény: Kovács Tamás2 (89919)
snapszmester 2013. szept. 19. Creative Commons License 89929

A kulcsszó: felhígul

Figyelj  már.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89925)
Cernunnos, 2013. szept. 19. Creative Commons License 89928

Ha jól értem, nem csapódik ki azonnal, ezért kell magasabbra tenni az átvezető csöveket, hogy legyen ideje kiülni a kozmaolajnak a folyadék tetejére?

Józsipapa pontosan elmagyarázta.:)

Előzmény: Kovács Tamás2 (89922)
snapszmester 2013. szept. 19. Creative Commons License 89927

Térfogat L =0,15XSzXH

Előzmény: snapszmester (89924)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89926

Köszönöm

Előzmény: snapszmester (89924)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89925

az előzőleg betöltött hidegebb víz hatására felhígul és a bent lévő kormás olaj kicsapódik és fent marad a víz tetején.

pl. ha a doboz alja beleér egy hideg vizes vödörbe,az úgy nem elég? A vízzel való feltöltés jobb?

Előzmény: csalitos (89920)
snapszmester 2013. szept. 19. Creative Commons License 89924

1:25 arány a főző térfogatához képest. A folyadék magassága legyen 15 cm. A többit ki kell számolni.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89911)
szilvakukc 2013. szept. 19. Creative Commons License 89923

Helyes! Le a savállósokkal!

Előzmény: GelleKMB (89918)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89922

73 literes főzőt néztem ki, ehhez mérten kb. mekkora "űrtartalmú" rekesz ajánlott szerintetek?

1liter a nagyobbik, 0,7 liter a kisebb rekesznek?

Ha jól értem, nem csapódik ki azonnal, ezért kell magasabbra tenni az átvezető csöveket, hogy legyen ideje kiülni a kozmaolajnak a folyadék tetejére?

"amikor megindul az alszesz (ekkor jön a k-olaj java) Azt leitatom a többi mehet bele."

Gondolom ki kell tapasztalni:-).

Miklós1 korábbi hozzászólását megtaláltam, ha esetleg másnak is erről kell információ:

http://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=109831544&t=9007484

Idézet:

Jól látod, a hideg víz tetejére kell engedni az alszeszt. Ez nem jelenti azt, hogy az alszesz réteg ott marad a víz tetején (ez a hülyeség). Az alszesz rögtön beoldódik a vízbe és a kozmaolaj jön fel a víz tetejére, innen kell lekanalazni, papírszalvétával lerántani stb.

1. Elegendő hideg a 15-20°C-os víz a szűrőnek abban a rekeszében ahová az alszesz csöpög, (de a másik rekesze is ugyanolyan hideg vizet fog tartalmazni).

2. A jégkocka kicsit hidegebben tartja a vizet és több kozmaolaj válik ki, van olyan profi főzdés aki még hűtőgépet is szerelt a szűrőjére de a többség megelégszik az egyszerű hideg vízzel, ugyanis nem kell minden kozmaolajat eltávolítani a pálinkából. A hideg víz nem melegszik fel szobahőmérsékletűre, mert hideg alszesz csöpög bele folyton.

3. Az üsttérfogat 2-3%-a lehet a szűrő térfogat.

4. Snapszmester honlapján le van rajzolva a Szöllősy szűrő, olvasd el a fórum fejlécében a Tisztelt látogató kezdetű mondatot aztán kattints a linkre.

Kecskemét környékén tud esetleg valaki olyan helyet, ahol rézcsöveket árulnak?

Nem tudom, hogy szabad-e a fórumon ilyesmit kérdezni, esetleg a válasz reklámot tartalmazhat..

Ha esetleg nem szabad, ne válaszoljatok.

üdv,

Tamás

Előzmény: Cernunnos, (89913)
elek81 2013. szept. 19. Creative Commons License 89921

Nos én gázzal fűtök, ott nem tudom, hogy mennyire szerencsés a tömör vas lemez használata. Amúgy nagyanyám korszakából még emlékszem a jó öreg konyhai gáztűzhelyhez kapható hőelosztó lemezre, de azom kind perforáltak voltak. Lehet az én esetemben is akkor egy perforált lemez lenne a megoldás? És ezt tehetném akár közvetlenül az üst feneke alá, avagy erre rátehetném atz üstömet?

Előzmény: vasbicikli (89917)
csalitos 2013. szept. 19. Creative Commons License 89920

A közlekedő edények elve alapján működik a kozmaolaj leválasztó. Érdekes módon nagyon sokan első (vagy sokadik) látásra nem ismerik fel a működés lényegét. Ez első rekeszben befolyó alszeszből a kozmásolaj az előzőleg betöltött hidegebb víz hatására felhígul és a bent lévő kormás olaj kicsapódik és fent marad a víz tetején. A válaszfalon lévő csö azt szolgálja, hogy az ide befolyó már jócskán megtísztult alszeszt a másik edényfélbe átvezesse. Ez a második edényfél azért kell, hogy a vízszintet álandó színten lehessen tartani. A kifolyó cső magasága (milyen magasan van az edény aljától) határozza meg az egész renszerben lévő folyadék magaságát.

Megjegyezném, hogyha a két edényfél között lévő csövet elhagynád, de a válaszfal nem érne le az edény aljáig, hanem lenne 1-2 mm. rés közte, ugyanazt a hatást érnéd el és talán a működését is jobban megértenéd. (Az én berendezésem spec. így működik és tökéletesen)

Ha a fotót megfigyeled a válaszfalban lévő cső talén 1-1,5 mm.-rel lejebb van, mint a kifolyócső. Ha most elképzeled, és lemodelezed a remdszert, világosság fog gyúlni. Töltsd fel a rendszert vízzel. (Valóságban is így kell kezdeni, fel kell tölteni vízzel.) Készits egy keveréker, 1-2 l víz és egy-két gyüszünyi étolaj összerázva. majd lassacskén (ahogy az alszesz csordogál) öntsd bele az első tartályrészbe. Ha elfogyott, vizsgáld át a szűrő tartalmát. Észre fogod venni, hogy az étolaj teljes mennyiségét megtalálod az első tartályrésben lévő víz tetejé.

Az egész edény térfogata kb. 1,5-2 l. (pl. 100x120x170 mm. sz/m/h)

A víz tetején összegyűlt kozmás olajat időnként le lehet halászni egy kés lapjával. Ezt az összegyűlt szűrőben lévő trutyis vízet nem célszerű az alszeszhez önteni, ki kell burítani.

Minden jót.

Józsipapa

Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89919

Ugyanazt a cefrét kellene 2 típusú főzőben lefőzni, úgy talán "pontosan" érezhető lenne a különbség, ha lenne.

A gyümölcs állaga, érettségi foka, cukortartalma, illata teljesen eltérő lehet, az ország más-más pontján.

Előzmény: GelleKMB (89918)
GelleKMB 2013. szept. 19. Creative Commons License 89918

Én savállós techinkával (még) nem főztem, azonban részben azért van tapasztalatom, mert kóstoltam savállós pálimkafőzővel készített nedüt. Nekem tényleg jellegtelenebb volt, mint a rézben főzőtté.

Az csak dícséretes, hogy van viszont olyan savállós konstrukció, amivel jó az ital. A réz lehet, hogy hamarabb kopik, én azonban az egyéb kedvező tulajdonságai miatt vagyok rézpárti!

Előzmény: peca_matyi (89897)
vasbicikli 2013. szept. 19. Creative Commons License 89917

Kicsit tekerj lejjebb, épp a napokban volt róla részletes, képes beszámoló + némi tapasztalatcsere a használatáról.

Előzmény: elek81 (89915)
Cernunnos, 2013. szept. 19. Creative Commons License 89916

Kozmaolajat úgy képzeld el mint a húsleves tetején egy zsírt. azt leveszed róla valamivel és kész. Egy papírlapot lapjával ráteszed, hogy a papír ne süllyedjen el, amikor felitta az olajat leveszed

elek81 2013. szept. 19. Creative Commons License 89915

Szia Fűrészes!

És mekkora hőfokig kevergessem?Milyen hőfoktól kezd el veszteséget okozó módon kipárologni az alkohol a cefréből?

Fűteni gázzal fűtök, ezen egyenlőre nem változtatnék. Erre a hőelosztó vaslemezre pedig már találtam utalást több üzenetben, de valaki bedobhatna pár képet erről az eszközről.

Jó nedűt!

ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89914

Főzéskor adtam én is az 50 literhez a 6 liter vizet, nem cefrézéskor.

Nem mindegyik ilyen sűrű. Ha jó édes fajta körte van becefrézve, ami puha, omlós, megbarnult, szottyos, az mindig olyan lesz, mint a víz, majdnem. Van ilyenem is, 3-4 napja lett cefrézve 70 liter, és már tiszta folyékony az egész. Ez a keménykörte cefre meg olyan volt, mint az almáim szoktak, de talán még picivel annál is sűrűbb.

Előzmény: Cernunnos, (89910)
Cernunnos, 2013. szept. 19. Creative Commons License 89913

A szűrő ideális térfogatát a főző mérete adja meg, azt hogy mi az ideális nem tudom megmondani én is amatőr vagyok. Erre a célra egy ennél egyszerűbb kb 4 decis műanyag dobozt használok egy kis műanyag csővel. A tetejéről egy papírlappal felitatom a kozmaolajat. A főzés végén a doboz tartalmát az alszesz közé öntöm.

Kell, hogy legyen magassága a folyadéknak, hogy a kozmaolaj kitudjon válni. A cső tartájban lévő része alulról vezeti ki az alszeszt, az olaj felül gyülik. A két lépcsős megoldás az alaposabb szűrés miatt kell. Az olaj nagyobb része a szűrő kisebb rekeszében lesz.

De nem kell az egész kozma olajat eltávolítani mert ízetlen lesz a pálinka. tavaj használtam ezt először, a körtém kevésbbé ízletes lett mint előtte. Most úgy csinálom, hogy amikor megindul az alszesz (ekkor jön a k-olaj java) Azt leitatom a többi mehet bele. A szilvát így csináltam és most tisztázom, meglátjuk milyen lesz, az illata alapján igéretes. ;)

szilvakukc 2013. szept. 19. Creative Commons License 89912

Mivel mérted a cukorfokot? Ha refivel, akkor az szárazanyagtartalom. És akkor a 14, az szilvánál elég kevés. 

Előzmény: kbarnus_ (89907)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89911

Azért kérdeztem, mert a a kép alapján kb. 1 literes lehet a nagyobbik tárolórész, így ha annyira magasan van a kivezető cső, akkor sok marad benne, többet kell esetlegesen szűrni.

Miért nincs lentebb mind a 2 akkor?

Igazából a logikát szeretném megérteni.

Előzmény: Cernunnos, (89909)
Cernunnos, 2013. szept. 19. Creative Commons License 89910

Körte cefre mindig sűrűbb mind a többi. Ha nagyon sűrű a cefre én főzéskor szoktam adni hozzá egy kis vizet.

Előzmény: ROBI876 (89908)
Cernunnos, 2013. szept. 19. Creative Commons License 89909

Az E betűvel jelölt helyen nem lenne érdemes az edény aljához közelebb elhelyezni a kivezető csövet?

Ha lejjebb rakod, lejjebb kerül a folyadék szint. Szerintem úgy jó.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89906)
ROBI876 2013. szept. 19. Creative Commons License 89908

Szia! Beton keménységű fanyar ízű körte, (betonkörte? ) fáról szedve 1,5% napfénnyel 50 liter cefre+6 liter vizes adag adott 7 liter 29% alszeszt. Féltem főzni, mert igen sűrű volt az állaga a cefrének, nem igazán folyósódott el. Talán éretlen is volt, de szedni kellett, mert félő volt, hogy elviszik az indiánok. Gyenge, de örülök, hogy ennyi is lett belőle. Másfajta körték szinte vízzé szoktak változni, ezt alighanem pihentetni kellett volna, aztán csak utána cefrézni. Phúú,,még 350 liter van belőle.

Előzmény: Baracilin (89842)
kbarnus_ 2013. szept. 19. Creative Commons License 89907

Sziasztok!

Elena fajtájú szlvám van eladó, nagy tételben 50 Ft./kg áron. Szabolcs megyében van. Nagyon finom, édes, cca 14-es a cukorfoka. Érdeklődni a 06 70/ 9383-393 telefonon. Fogjatok össze és gyertek el érte egy mikrobusszal :).

Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89906

Üdv rézműves1, a Szöllősi szűrőddel kapcsolatban lenne kérdésem, természetesen más is válaszolhat. :-).

Milyen méretekkel készítetted? Bevonalkáztam az egyik képedet egyszerűségképpen: A, B, C, D, valamint E.

A rézcsövek egy magasságban vannak, ha jól látom. Az E ponttal a rézcső magasságát kérdezném, a szűrő aljától.

Ugye a kozmaolaj feljön a folyadék (alszesz, pálinka, párlat..nevezzük folyadéknak) tetejére, a csövön keresztül távozik az elvileg tiszta, kozmaolaj mentes folyadék.

Miért nincsenek lentebb a csövek? Van valami jelentősége, hogy annyira fent vannak?

Az E betűvel jelölt helyen nem lenne érdemes az edény aljához közelebb elhelyezni a kivezető csövet?

Előzmény: rézműves1 (89223)
Cernunnos, 2013. szept. 19. Creative Commons License 89905

...és természetessen főzd ki egyben.

Előzmény: Cernunnos, (89902)
barkócza 2013. szept. 19. Creative Commons License 89904

(Bocs, látom, már te is leírtad.)

Előzmény: vasbicikli (89898)
barkócza 2013. szept. 19. Creative Commons License 89903

Beszéltünk már róla. Nem tudni, mennyire korrózív. Feltehetően nagyon. Egy próbát azért megérne...

Előzmény: Antisystem (89890)
Cernunnos, 2013. szept. 19. Creative Commons License 89902

4-5 éve minden évben készitek pálinkát a lugasunkon termet szőlőből kb. (60l cefre/év).

Lebogyozóm(tehát a szár nem kerül bele) becefrézem ahogy kell. Ha megindul az erjedés 1-2nappon belül a hordó aljára ül a szőllő mag, kézzel kiszedem amit tudok, ami marad a héj és a lé. Szerintem ne szed kim a héját sokat vesztesz vele, aromát és alkoholt is. Erjedhet egybe.

Előzmény: Geri87 (89901)
Geri87 2013. szept. 19. Creative Commons License 89901

Köszönöm a válaszokat!

Kizárólag pálinkát készítek a szőlő levéből és a törkölyből is.
Nem tudtam, bűn-e, ha benne hagyok egy kis héjat/kocsányt.
De így akkor valamenyi kocsányt és héjatt kiszedek, majd ezt is becefrézem.

Kovács Tamás2

Köszönöm a táblázatot!
A bocsó+lé cefre főzése egyben lesz, vagy előtte szűrítek?

Előzmény: firekiller (89893)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89900

Minden alkotóelem saválló, vagy esetleg a páracső az rézből van?

Előzmény: peca_matyi (89897)
fürészes 2013. szept. 19. Creative Commons License 89899

Szia! Kevergesd még elég meleg nem lesz a cefréd , és utána fedd le, így feljön a sűrűje, nem az alján lesz,a leégés gátlódat ne használd, nem tudom mivel tüzelsz alatta, ha fával akkor még tehetnél a tűztérde a üst alá egy vastagabb vas lemezt.

Előzmény: elek81 (89872)
vasbicikli 2013. szept. 19. Creative Commons License 89898

"miért nem használják az ilyen NYILT rendszerek feltöltésére mondjuk a tömény kalcium-klorid oldatot, aminek a forráspontja 120 fok körül van"

Szerintem egyrészt azért, mert fennáll a veszély, hogy belekristályosodik a rendszerbe, másrészt ideális feltételeket teremt az elektrokémiai korrózióhoz.

Röviden: több problémát idéz elő, mint amennyit megold :)

Előzmény: Antisystem (89890)
peca_matyi 2013. szept. 19. Creative Commons License 89897

Én mondok neked szakmai indokot a réz / kontra saválló üst témában.

A réz előbb/ utóbb kilyukad. A saválló sohasem.

A gyümölcsök , esetleg a cefrék ( rossz esetben ecetes ) savtartalma sajnos tönkreteszi a rezet.

Én savállóban főzök most. Korábban rézben főztem. Van tapasztalatom mindkettővel. Itt nincs különbség.

Azt is elárulom , hol van. A hűtőm korábban réz volt , most saválló. A csere óta nem használok ioncserélőt , mert nincs rá szükség. Sokkal simább a pálinka a saválló hűtőből , pontosabban sokkal hamarabb simább . Mert a réz hűtővel készült is kisimul , csak idő kell hozzá.

Előzmény: GelleKMB (89857)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89896

Mi a célod vele?

Párlat/Pálinka főzés, esetleg meghagyni bornak?

Idén mi azt csináltuk, hogy darálás után a csumák 80-90 kiszedtük, a maradékot hordóba tettük, tehát bogyó+lé együtt.

Előzmény: Geri87 (89892)
peca_matyi 2013. szept. 19. Creative Commons License 89895

Ha törkölyös jelleget szeretnél , hagyd bent a szárat , ha illatosabb pálinkát szeretnél , szedd ki a szárat. 100 kg szőlő nem a világ...

vasbicikli 2013. szept. 19. Creative Commons License 89894

"Nagyságrendileg sokat buktam azzal, hogy 35 %-nál el kellett zárnom a főzést?"

Miklós1 régebben tett fel a fórumra néhány lepárlási görbét, ami bemutatja, hogy egy bizonyos szeszfok elérésekor mennyi alkoholt nyertünk ki, és mennyi maradt még az üstben. Ez a grafikon különféle kialakítású főzők esetében más és más, ezért alkalmas a főzők teljesítményének (elválasztóképességének) összehasonlítására.
Én most a Miklós1-féle görbék alapján emlékezetből rajzoltam egy (ill. két) kis grafikont, ami egy átlagos kisüsti főző esetében nagyságrendileg mutatja, mi a helyzet cefre főzéskor. 

A zölddel színezett rész a kinyert, a sárga a cefrében maradt alkoholt jelenti, a mennyiségek a területekkel arányosak.

Ez lenne abban az esetben, ha 10 %-nál hagyjuk abba a főzést.

Ez meg akkor, ha 35 %-nál álltál le.

firekiller 2013. szept. 19. Creative Commons License 89893

Ha akarsz  bort + törkölyt akkor erjeszd héjon (vörös szőlőnél).

Fehér szőlőnél szívd le a mustot és erjeszd külön.

Ha csak pálinkát akarsz, akkor erjesztheted együtt.

Geri87 2013. szept. 19. Creative Commons License 89892

Sziasztok!

Szedve lett kb. 100l szöllő.
Az egészet kocsányostól mindenestül ledaráltam. Prést sajnos nem tudtam szerezni, így leszűrném ezt a darált eredményt. 
A szürletet és a fennmaradó "törkölyt" külön kezelném.
Jó lehet ez az elképzelés?

A másik vezió hogy egyben erjesztem, de nem tudom, milyen lehet ennek végeredménye.

firekiller 2013. szept. 19. Creative Commons License 89891

Zárt rendszerbe lehet olajat önteni, de érdemes egy csapot az olaj beöntöre rakni.

Nekem az van, néha megnyitom, de csak picit szusszan.

Antisystem 2013. szept. 19. Creative Commons License 89890

Zárt rendszerbe lehet olajat is tölteni?

Persze, csak nem ajánlatos, mert nehezen veszed észre a túlhevülést, a nyomásmérő onnantól nem mond semmit, csak a hőmérő... extrém esetben robban, gyullad... viszont, ha egy zárt rendszeren nem húzod meg a beöntőnyílás fedelét pl. akkor egy nyitott rendszert kapsz eredményül, szóval a zárt rendszerű készülék többnyire simán használható nyitottként is, amíg visszafele ez már nem igaz.

Én meg itt azon filózok két napja, hogy miért nem használják az ilyen NYILT rendszerek feltöltésére mondjuk a tömény kalcium-klorid oldatot, aminek a forráspontja 120 fok körül van, tehát majdnem az 1 bar túlnyomású (121 fok) zárt rendszernek felel meg, az anyag nem mérgező, könnyen és olcsón beszerezhető mint "zöld útszórósó"... és túlhevülni, cefrét égetni sem tud ... mondjuk vannak persze hátrányai is, a szénacél külső köpenyt igen hamar megeszi, ha abból van éppen... érdemes lenne körbejárni, mert ha véletlenül alkalmas lenne, akkor az etanol forráspontjához képest a vízfűrdőn hevítésre pont az ideálisnak mondható cc. 40 foknyi hőmérséklet-különbséget adja. Mondjuk nem tudom, a rézzel szemben hogyan viselkedik, ezt mindenképp meg kell nézni, szóval nehogy valaki tanácsnak vegye, ez csak ötlet.

ÜdV

firekiller 2013. szept. 19. Creative Commons License 89889

OK , Legközelebb főzől egy növendéket és + egy bogrács marhát. Mi bevállaljuk a zsűrizést ;)))

Előzmény: kupeci (89882)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89888

Azt elfelejtettem,h a 2cm-es "tér" valószínűleg olajra vonatkozik.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89887)
Kovács Tamás2 2013. szept. 19. Creative Commons License 89887

Találtam egy pár képet a korábbi hozzászólásokat átnézve.

Csatoltam a képet:

Jól látható a képen, hogy 2cm van a 2 fal között.

Korábbi hozzászólás, ez vízre vonatkozik:

http://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=111234916&t=9007484

Idézet (atís48-tól):

Úgylátom,hogy elég gyakran felvetődik a duplafalu vizessel kapcsolatban,hogy mennyi vízzel üzemeltessük ill.mennyi legyen a két fal közti távolság.Az enyém egy gyári 100l-es konyhai levesfőzőből készült,a két fal közti távolság 40mm,alul a tűztérenél 200mm,így ha teljesen feltölteném 87liter lenne.Eleinte próbálkoztam különböző mennyiségekkel,de a felfűtési idő nagyon hosszú volt ,1 óra 20és45között.Mikor lecsökkentettem a mennyiséget 14-15 literre akkor a felfűtési idő lecsökkent 40-45 percre.Gyakorlatilag a fűtővíz nem érheti el az üst fenekét nekünk elég a110C fokos gőz ,idő és energiamegtakarítás jelentős.

elek81 2013. szept. 19. Creative Commons License 89886

Szia Joexe!

Ha jól veszem ki a szavaidból, akkor te nem használ leégésgátlót és vízzel higítod a cefrédet. Az üstöm 80 liter, sajnos a méretei nem igazán az ideálishoz közelítőek.

650 mm magas tető nélkül az üst ée 410 mm átmérőjű. Ezt töltöttem 80%-ig(ca. 68 liter).

Az alszeszem nem volt barna, de igen, valóban erős szaga volt, amit pont idpőben sikerült elvennem.

A különböző cefréket milyen arányban érdemes vízzel higítanom, hogy ne égjen le?

Szia zsuzska60! 

A 67-68 liter cefrét ca. 2 óra alatt tudtam felfűteni, így ezt elsőre elvetném. Az átalakítás marad a holt szezonra, mert mielőbb le kéne főzzem a meglévő cefréket. A leégés helyét jól felcsiszoltam, elkerülendő az újbóli leégés lehetőségét, de majd meglátjuk.

Mindenki!

Ha már átalakítás: Alul és oldalt mekkora víztérre van szükség, ha duplafalura szereltetném át? Zárt rendszerbe lehet olajat is tölteni?

Jó nedűt!

Előzmény: Joexe (89873)
kupeci 2013. szept. 19. Creative Commons License 89885

Én meg őrízgetek itt egy oklevelet ami nem is az enyém. Gondoltam bekereteztetem, a nevet meg letakarom. No erre varjál gombot!:))))))

Előzmény: szentöltvíz (89880)
kupeci 2013. szept. 19. Creative Commons License 89884

Vannak dolgok amik jól esnek, köztuk ez is:))))))

kupeci 2013. szept. 19. Creative Commons License 89883

Ne csüggeggy!:)

Előzmény: Feriba51 (89879)
kupeci 2013. szept. 19. Creative Commons License 89882

Na itt akkor oszlassuk el a ködöt! vagy növendék, vagy marha!:))))

Előzmény: firekiller (89878)
kibé 2013. szept. 19. Creative Commons License 89881

szentöltvíz 2013. szept. 19. Creative Commons License 89880

Növendékben Kupeci a Király !!

Előzmény: firekiller (89878)
Feriba51 2013. szept. 19. Creative Commons License 89879

Helló Kupeci!

Háááát, nem is tudom , hogy mersz itt ilyesmivel előállni:-)))

Felbátorítottál és bevallom nekem rézüstön van zománcozott sisak.

Talán feladom az egészet:-)))

Jó nedűt!!!

firekiller 2013. szept. 19. Creative Commons License 89878

Főzzél benne növendék marhát :)

kupeci 2013. szept. 19. Creative Commons License 89877

Szia Norris barátom!

Most én akkor mit tegyek a zománcos üstömmel!?:))))

Előzmény: norris53 (89848)
zsuzska60 2013. szept. 19. Creative Commons License 89876

szerintem erősen tüzeltél alá.

Próbáld meg finomabb fűtéssel, vagy csinálj bele keverőt, esetleg dupla falra szerelj át, az a legbiztosabb.

Ahol egyszer már leégett, ott könnyebben odakap legközelebb is, jól polírozd fel!

zsuzska60 2013. szept. 19. Creative Commons License 89875

Ezért van kiírva a horgászbolt ajtajára, hogy a hátsó bejáratnál sebzett szájú hal kapható :-)

Előzmény: truffle (89869)
Joexe 2013. szept. 19. Creative Commons License 89874

Biztosan hozzászólnak majd itt még tapasztaltabb szakik is, akik jóval többet értenek hozzá mint személyem, s értelmesebben fogalmaznak:D

Előzmény: Joexe (89873)
Joexe 2013. szept. 19. Creative Commons License 89873

Kedves Elek!   NEkem gyári szimpla szlovén főzőm van ahhoz is lehetett venni leégésgátlót! Ami sokszor (szerintem legtöbbször) ez okozza a leégést, mivel hiába öntesz vizet a leégésgátló alá , forrás közben a víz keveredik stb! S a leégés nyilván akkor következett be mikor már a cefrében kevés volt a kinyerhető alkohol, s magasabb már a bent lévő hőmérséklet is!

Szóval nem az elején égett le már, mivel akkor egész végig barna égett alszeszed lett volna már!

Az elején én is jártam igy!  A  cefre vizezésével tudod ezt megoldani ,illetve kitapasztalni a fűtést! A forumon olvass vissza jó pár hozzászólás van ezekről a dolgokról!

A szilva nálam mondjuk általában a legfolyékonyabb cefre , az nem szokott problémát okozni , a körtére viszont figyelj mert a körtét jóval nehezebb főzni mint egy szilvát,  mivel a megnézed a cefréd  a kiforrt körte  ilyen ikrás jellegű ami igazán hajlamos leégni ha nem figyelsz szimpla falú üsttel!

Megjegyzem szimplafalu rézzel l sem  égetek oda semmit , annyi a hátránya hogy kell bele több víz  a cefre higitása érdekében, igy nem ég le. A hátránya annyi hogy több fözés lesz igy , mivel szaporátlanabb lesz!

Nem tudom mekkora lehet az üstöd ,illetve mennyi cefrét tettél fel, de nekem a 80 literesnél max 1-2 liter alszeszt jelentene, szóval  szerintem elenyésző a bukásod:) szerencse hogy figyeltél és észrevetted!

elek81 2013. szept. 19. Creative Commons License 89872

Sziasztok!

Kissé elkeseredtem tegnap. Szilvát főztem és 35%-nál erős kozmás íllatú és ízű lett az alszesz, leégett a cefre. Így elzártam. Szerencsére időben, az addig lefolyt alszeszbe nem érződik sem ízre, se szagra.

Az üstöm 68 liter (80%) cefrével volt töltve, azaz ebből 7 liter víz volt az üst aljába öntve, ez lepi el a leégésgátlómat. Erre öntöttem vödrönként a cefrét, hogy a lehető legkevesebb jusson le a leégésgátló alá. Sajnos lejutott, amikor kimertem a cefrét és kivettem a leégésgátlót, alatta a sűrű, szósz állagú cefre volt. 

Hogyan tudnám megerlőzni, hogy a körtével is így járják? Vegyem ki a leégésgátlót, és higítsam a cefrét több vízzel, majd óvatosan tüzeljek?

Vágjam le e leégésgátló lábait, amik ca. 5 cm magasak és így azt tegyem az üst fenekére?

Néhány kép:

Íme a leégés.

Leégésgátló vörösréz lemezből, rajta 4,5 mm-es lyukak. Ez áll ca. 5 cm- es lábakon.

Nagyságrendileg sokat buktam azzal, hogy 35 %-nál el kellett zárnom a főzést?

Szóval mivel tudnám kiküszöbölni, hogy a továbbiakban is így járjak? A cefréim készek, így átalakításra jelenleg nincs időm, sem kapacitásom.

Jó bedűt!

vasbicikli 2013. szept. 19. Creative Commons License 89871

"-muszáj nekem alszesz készítésekor eprüvettával, fokolóval bajlódnom?"

Miért lenne muszáj?

Ha egyszer belőtted a hőmérődet a fokolóhoz, akkor a hőmérsékletből is látod, hogy mikor mi van. Ugyanígy a finomításnál is. Fokolni én is csak a készterméket szoktam, egyébként a táblicska után megyek.

Előzmény: truffle (89863)
sogi01 2013. szept. 19. Creative Commons License 89870

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89797)
truffle 2013. szept. 19. Creative Commons License 89869

Van aki alibiből vadászni jár...van aki horgászni...és vannak az alibi-pálinkafőzők ;). 

Előzmény: schlumbergerrrr (89868)
schlumbergerrrr 2013. szept. 19. Creative Commons License 89868

... Meg a zasszony ébersége!!!

Előzmény: schlumbergerrrr (89867)
schlumbergerrrr 2013. szept. 18. Creative Commons License 89867

mehet át biztonságosabban a szomszédasszonyhoz egy kávéra ;). 

Azt szomszédasszonya válogatja...

Előzmény: truffle (89865)
cefre_86 2013. szept. 18. Creative Commons License 89866

Általában sokan egyetértenek azzal a megállapitással, hogy a majdani pálinka minőségét (nagyságrendileg -80- 90%) a cefrézés kivitelezése alapvetően meghatározza. Tehát ebből nekem következik, hogy ha jó pálinka készül savállóból készült berendezésben, akkor valószinüleg jó az alapanyag is. Rossz alapanyagból pedig akkor se lesz jó pálesz, ha tisztán rezes lepárlóval készül.

Előzmény: GelleKMB (89852)
truffle 2013. szept. 18. Creative Commons License 89865

Rendben, kösz! A felhabzás elleni praktikákat én is alkalmazni fogom, de azért nem árt tudni, hogy az ember fia a lepárlás melyik szakaszában mehet át biztonságosabban a szomszédasszonyhoz egy kávéra ;).

Előzmény: toalettduck (89864)
toalettduck 2013. szept. 18. Creative Commons License 89864

Nekem mindig az elején habzott fel legalábbis addig amig nem kezdtem alkalmazni a 2 kanál olajat a cefre tetejére módszert azóta semmi felfutás.

Előzmény: truffle (89863)
truffle 2013. szept. 18. Creative Commons License 89863

Most, hogy már rengeteg tapasztalatom van /két alszesz ;)/ kérdezném:

-muszáj nekem alszesz készítésekor eprüvettával, fokolóval bajlódnom? A páracső végébe szerelt dig.hőmérő gyönyörűen mutatja a  sisakban történő változásokat, az alkoholt az utolsó cseppig szeretném mindig kiszedni, szóval nem állok meg "x" alkoholfoknál, hanem  inkább a hőmérőt figyelem. Azt bizton tudom, hogy nálam a víz 99°-on forr...egyszerűen megvárom amíg 98°-ról 99°-ra ugrik (igaz, hogy  egy örökkévalóság) és biztos lehetek benne, hogy az összes gyakorlatilag kinyerhető alkoholt kivettem belőle. Egyébként így mindkét  alszeszem 25° alatt van, nem fog kelleni hígítani.

- egy esetleges felhabzás a lepárlás melyik részénél (eleje, közepe, vége) jellemző? Csak tippelek az elejére.

Kösz.

GelleKMB 2013. szept. 18. Creative Commons License 89857

Esetleg 2 dl-es üvegbe, postai úton továbbított pálinkacsere egy  járható út...A személyes találkozás sem rossz, bár ott félő, hogy 2 deci fogyasztása kevés lesz a döntéshez...:-)

Előzmény: TINTUS (89856)
TINTUS 2013. szept. 18. Creative Commons License 89856

A lecke fel van adva....

Előzmény: GelleKMB (89852)
snapszmester 2013. szept. 18. Creative Commons License 89855

Hány fokon indul az készülék és cefre függő. Ha tudsz 25%-os alszeszt csinálni úgy hogy a cefrében nem marad alkohol, akkor rendben van. Gyufapróba: ha a kifolyó szesz nem gyullad meg a forró üstön akkor végeztél az alszeszfőzéssel és az összes párlatnak 20% felett kell lenni.

Előzmény: emGeza (89846)
TINTUS 2013. szept. 18. Creative Commons License 89854

nálam a garázsba is van TV (mobil antennával) és kis notebuk.

Jobban megy az idő.

Előzmény: ROBI876 (89816)
fehérkutya 2013. szept. 18. Creative Commons License 89853

Vilmost épp most főzöm. Nem tudom még milyen lesz. Árpával érő 2.6liter/ 50 liter cefre volt cukor nélkül ( másik hordó 2 kg cukorral 3.2 liter, nem vizzel kevertema  cukrot, csak a habarcskeverővel ).

Főztem erdőn talált magoncból, az lett 6,6 liter / 50 liter cefre, de gondolom ahhoz adtam cukrot ( max 2kg / 50 liter ).

Tüskéskörte sem adott gyengén. Idén eddig 7 féle körtét cefréztem külön. Amiből csak a vilmos és a tüskés a fajtatiszta. 

Még nem mindet főztem le.

Előzmény: Baracilin (89842)
GelleKMB 2013. szept. 18. Creative Commons License 89852

Megpróbálom a nyelveden megfogalmazni:

Az "adjon isten" vagyis a "parasztvakítás" nem neked szólt, sőt nem is más  konkrét személynek, fórumozónak!

Amennyiben neked minőségi,jó aromás pálinka csöpög ki a rozsdamentes főződből, végképp ne vedd magadra amit a fórumozónak írtam!

A rozsdamentesről írt válaszom vélemény, ami bennem -szakemberek, más pálinkafőző barátok illetve némiképp a saját tapasztalatom alapján- alakult ki.

Nekem rézből van a főzőm,neked rozsdamentes anyagból, így nincs más hátra mint pálinkacserével dönteni...:-)

Előzmény: norris53 (89848)
foxrudi 2013. szept. 18. Creative Commons License 89851

Üdv.

Szerintetek,ha a 28-as páracsövemet lecserélem 35-ösre,maradhat 18-as hűtőspirál,vagy cseréljem 22-esre?

TINTUS 2013. szept. 18. Creative Commons License 89850

mennyire volt érett a vilmosod?.Én akkor cefréztem mikor már zöldből átlépett sárgára de még nem volt szétmaszulható.

pénteken lesz az alszeszfőzés, tisztán csak vilmost én is most főzök először. Majd jelentkezem.

Előzmény: Baracilin (89832)
Kovács Tamás2 2013. szept. 18. Creative Commons License 89849

Köszönöm! Igen, azt. Isten vagy!:-)

Tudtam,h láttam, olvastam valahol.

Előzmény: toalettduck (89829)
norris53 2013. szept. 18. Creative Commons License 89848

Jól érezted van közöm egy savállóból készült főzőhöz :-)

De amit írtál nem véletlen találtam meg -hisz e fórum minden sorát olvasom - régóta - sőt néha tanácsokat is adok - és ezeket néha el is fogadják :-)

A parasztvakítás -ra meg olyan választ kaptál amilyet - ezen a fórumon harmadik hozzászólásként  te tettél- "amilyen az adjon isten olyan a fogadj isten ":-)

Előzmény: GelleKMB (89835)
zsuzska60 2013. szept. 18. Creative Commons License 89847

nekem a szilva, a szőlő közel 70 fokon indul. Alma, körte, barack, cseresznye 60 körül.

Előzmény: emGeza (89846)
emGeza 2013. szept. 18. Creative Commons License 89846

Köszönöm a válasz !

Akkor az alszesz össz mennyiségére utal a 20 - 40 % alk.tartalom .

És mi az az érték %-ban , ami jónak mondható cefrefőzésnél , induláskor ?

Mert nekem ez szokott lenni 35 % körül .

Előzmény: snapszmester (89845)
snapszmester 2013. szept. 18. Creative Commons License 89845

Ha 20-on indúl, nem lesz sok pálinkár. A 35 is kevés.

Szerintem a teljes alszeszre utal.

Előzmény: emGeza (89841)
snapszmester 2013. szept. 18. Creative Commons License 89844

Nálamnál komolyabb szakemberek találták ki, hogy mit lehet savállóra cserélni lényeges minőségromlás nélkűl. Amit írtál abban igazad van, de már van alternatíva és nem a "felejtős" a jó hozzáállás.

Előzmény: GelleKMB (89840)
hevezoli64 2013. szept. 18. Creative Commons License 89843

Üdv.!

Te meg rágod a csontot.

Beszóltak, hát így jártál, egy fórumon előfordul.

Ha ennyitől felkapod a vizet, akkor javaslom, hogy a következő 20 kommentelő írásait ne olvasd:

hevezoli64, szilvakukc, .....

:)

Előzmény: GelleKMB (89840)
Baracilin 2013. szept. 18. Creative Commons License 89842

Az aromákkal nincsan bajom...ilyen jó körtém még sosem volt, de a menyiség elkeserítő.

Előzmény: hevezoli64 (89839)
emGeza 2013. szept. 18. Creative Commons License 89841

Mester !

A cefrefőzésnél a 20-40 % alkoholtartalom az indulásra utal ?

Ha igen , akkor a magasabb alkoholtartalom a cukrozással érhető el ?

Bevallom nem célom az elérése csak úgy . Nekem 35 % környékén mozog .

Előzmény: snapszmester (89838)
GelleKMB 2013. szept. 18. Creative Commons License 89840

A réznek szerintem pálinkafőzsékor olyan katalizáló szerepe van (aromaanyagok felszabadulása, mérgező anyagok megkötése stb.)amit a rozsdamentes anyagú főzők nem tudnak! Más szakemberek is így gondolják, szerintük pl. "vodkaszerű" jellegtelenebb izű ill. gyengébb aromájú lesz a pálinka, ha nem rézből van a főző.

Én csak azt nem értettem, hogy amikor véleményemet kifejtve"parasztvakítást"írok a rozsdamentes anyagú főzőre, amit pl. a fórumozó, -akinek a hsz.-a már nem látszik- belinkelt, egy másik fórumozó miért kérdi azt, hogy romlik-e már a szemem? Szerintem, ha normálisan leírja a véleményét, vagy az enyém cáfolatát, akkor esetleg azzal  másokat is meggyőz!De, minek a személyeskedő, csípős megjegyzés, kérdés?

Előzmény: snapszmester (89838)
hevezoli64 2013. szept. 18. Creative Commons License 89839

Üdv.!

Nagyon kíváncsi leszek én is,beszámolok a kihozatalról.Sok féle körte + többféle alma keveréke várja nálam a bérfőzetést.

De erősen aggódom, mert a gyümi egy része( jégkár+szárazság+ijedtség miatt korai szedés) gyenge aromájú és kevéssé édes volt.

snapszmester 2013. szept. 18. Creative Commons License 89838

Korrekt választ kaptál. Nekem szinte full réz rendszerem van, de a saválló előnyeit nem kérdőjelezem meg.

Előzmény: GelleKMB (89835)
GelleKMB 2013. szept. 18. Creative Commons License 89837

Remélem azért elolvasod, hogy mit mire írtam.

Előzmény: Pálinkás Admin (89836)
Pálinkás Admin 2013. szept. 18. Creative Commons License 89836

GelleKMB

A másik topikban már megcsináltad a magad balhéját, itt nem kapsz annyi időt.

GelleKMB 2013. szept. 18. Creative Commons License 89835

Vélelmezem a rozsdamentes pálinkafőzőhöz van némi közöd, és megtalált úgy egy-két sorom, hogy én nem is neked írtam/válaszoltam, sőt semmi személyeskedő nem volt a kérdezőnek adott válaszomban!

Te pedig személyeskedsz  de ha már ilyen faragatlan módon sikerült hozzámszólnod, remélem azért a folytatásban nem süllyedsz mélyebre...

Előzmény: norris53 (89831)
emGeza 2013. szept. 18. Creative Commons License 89834

Szia!

Nekem a körte 530 L-ből , 48 L , 46 fokost adott ~2 % cukorral.

emGeza 2013. szept. 18. Creative Commons License 89833

Sziasztok !

Elöször cefrézek almát !

A 9. napon tart és még mindig úgy dolgozik , mint az első napokba.

Gond , hogy pénteken főzetem.

Mosás,darálás,pektinbontó,élesztő, másnap reggel már erjedés nyomai , de estére

beindult és azóta intenzív erjedés jellemzi. Fix hőmérsékleten (18) ,melléképületben van .

Az alma ilyen ?

Baracilin 2013. szept. 18. Creative Commons License 89832

Tisztelt Kollégák!

Nálatok hogy muzsikálnak az idei körték?

Cukor nélküli kihozatalok nálam rekord alacsonyak, 4-4,5 és most a vilmos produkált egy gyalázatos 2,5L/100kg-ot... ez máshol is így van vagy csak felénk ilyen jó a kihozatal?

norris53 2013. szept. 18. Creative Commons License 89831

Neked már romlik a szemed ugye ?

Előzmény: GelleKMB (89823)
csalitos 2013. szept. 18. Creative Commons License 89830

A lényeget snapszmester megmondta! Én csak megerősitem (mert ne higgy akárkinek :-) ), így igaz. Hacsak a paksi atomerőmű nincs hozzátok közvetlen bekötve, normális menetben olajossal sem lehet leégetni a cefrét.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: fefe1971 (89827)
toalettduck 2013. szept. 18. Creative Commons License 89829

üst   átmérő     magasság    páracső             hűtőcső
10 l   30 cm      15 cm           10 mm               10 mm 2 m
30 l   42 cm      21 cm           15 mm              12 mm 3 m
60 l   54 cm      27 cm           22 mm              15 mm 3 m
100 l 63 cm      31,5 cm        28 mm               22 mm 4 m

Forrás:

http://snapszmester.uw.hu/    itt a bal oldali menübe rámész a "Pálinkafőzés részletesen" menüpontra azon belül pedig a "Gyakorlati pálinkafőzésre" és megtalálod benne a neked szükséges infót szerintem ezt kereshetted?

Előzmény: Kovács Tamás2 (89825)
snapszmester 2013. szept. 18. Creative Commons License 89828

Én meg azt hittem a házat féltik. Ha nem fűtenek 110-130 C fok fölé nem fog leégni.(olajhőfok)

Előzmény: fefe1971 (89827)
fefe1971 2013. szept. 18. Creative Commons License 89827

Igazából azért kérdeztem, mert van a csaldban egy főző, amelyikbe víz van ugyan, de nincs túlnyomás alatt, ergo, 100 fokot ad át maximum. Namármost, erre kerestem "paramétert" , egy kb arányszámot, hogy tudjam, mi lenne a különbség túlnyomás, vagy olaj alkalmazása esetén. Azért nem használnak egyébként olajat, mert félnek, hogy akkor könnyebben leég a cefre.

köszönöm.

Előzmény: snapszmester (89808)
csalitos 2013. szept. 18. Creative Commons License 89826

A szakkönyvek szerint az ideális összeállitás a saválló üst, réz kupolla, réz páracső és saválló hűtő. Ha csak a főzőt vásárolnád meg (persze ocsóbban), legyártod (gyártatod) a hűtőt (200 l.), 28-as páracsővel, akkor már saválló hűtőspirállal, tökéletes készülék lenne, mert amúgy korrekt gyártmány. Igaz, az ára egy kicsit húzós, de örökös lenne.

Későbbiek során továbbfejleszthető. (fűtés szempomtjából)

Mindem jót.

Józsipapa

Előzmény: glen76 (89821)
Kovács Tamás2 2013. szept. 18. Creative Commons License 89825

Maga a főző jó, bár én ennek a kistársát néztem ki, (Ugyanaz a személy árulja), egyedül a páracső/hűtőcső túl kicsi átmérőjű (15mm).

Olvasgattam ma, legalább 22-est, de inkább 28-asat ajánlanak majd a többiek.

Én a 73-as verziót néztem ki amúgy..

Előnyei (sztem..):

Rozsdamentes saválló

cefre-leeresztő csap

könnyű betöltés, könnyen zárható

duplafalú

Hátrány:

nem réz a sisak, az üst..:-).

ROBI876 2013. szept. 18. Creative Commons License 89824

:-)) Barackból van a legkevesebb, aztán mindig úgy hiányzik, amikor elfogy... Többi gyümiből van sok, csak a barack a ritka jószág. 9,8 liter 35%-ba adta ki+az a 2 dl amit megittam menet közben. Olyan 52-55 liter volt a cefre, 1 töltet.

Előzmény: szilvakukc (89820)
GelleKMB 2013. szept. 18. Creative Commons License 89823

Szerintem a rozsdamentes techinka felejtős és a hűtőjét is kicsinek találom!Az ára meg horror egy ilyenért! A pálinkafőző véleményem szerint rézből kell készüljön, más anyagú megoldás csak "parasztvakítás"!

peca_matyi 2013. szept. 18. Creative Commons License 89822

Én nem cukroztam . Mikor mehetek a 2 literért? :-)

Előzmény: szilvakukc (89820)
szilvakukc 2013. szept. 18. Creative Commons License 89820

Azért, hogy két literrel több pálinkád legyen, egész télen barackízű cukorcefrét iszol? Gratulálok. Inkább adtam volna még két liter pálinkát, ha ennyire kell.

Előzmény: ROBI876 (89815)
Kovács Tamás2 2013. szept. 18. Creative Commons License 89819

Sziasztok!

Kb. 17500 hozzászólást átnéztem újra (képek után kutatva..), sajnos nem találtam meg. :(

Továbbra is kérdés tehát, hogy egy 73 literes p.főzőhöz milyen átmérőjű páracső/hűtőcső ajánlott/elfogadható?

4 pontra osztottam afőzőt és a kiegészítőit

0: a sisak csatlakoztatása a páracsőhöz

1: páracső

2: páracső függőleges szakasza

3: réz spirál

Amit kinéztem főzőt, 18-as átmérőhöz tervezték, ebből kifolyólag a teljes rendszer 18mm-es rézcsövet használ: 18/18/18 (1/2/3),

Kérdésem az lenne, hogy a 18-csatlakozást érdemes-e átalakítani azonnal 22-esre vagy 28-asra, hogy a páracső ne 18-as legyen?

pl. az alábbi módon: (A számok a 1/2/3 részek méretit fogja tartalmazni)

28/22/18

22/18/18

22/18/15

vagy maradhat 18-as a páracső, és akkor:

18/18/18

esetleg ? 18/18/15

Előre is köszönöm a segítséget ez ügyben.

Előzmény: Kovács Tamás2 (89806)
Feriba51 2013. szept. 18. Creative Commons License 89818

Helló Szkajvolker Lajos!

A fa fűtésnél azért van egy-két huncutság, amit alkalmazunk túlfűtés esetén:

- 1. A beáramló levegőt teljesen elzárjuk. Feltételezem, hogy falcs levegőt nem kap sehol

- 2. A tűztér ajtaját teljesen kinyitjuk, a piszkavassal szétnyomjuk a parazsat. Ilyenkor az ajtón és a rostélyon keresztül beáramló levegő kiszippantja a forró levegőt az üst alól.

- 3. Egy odakészített nedves ronggyal megtörölgetjük a sisakot, csökkentve ezzel a gőznyomást.

Ha mindezek után nem sikerült lecsökkenteni a hőmérsékletet, akkor jöhet a vízzel locsolás. A művelet befejezése után pedig adunk magunknak egy pofont, mert nagyon elbambultunk:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89810)
csalitos 2013. szept. 18. Creative Commons License 89817

Ez a kérdés ebben a formában megválaszolhatatlan.

1. Duplafal, víz, nyomás nélkül. Sokkal kevesebb a kifőzhető alkohol.

2. Duplafal, víz, nyomás alatt (max. 0,5 bar.) Az összes alkoholmennyiség kinyerhető.

3. Duplafal, olaj hőközléssel. Az összes alkoholmennyiség kinyerhető.

Tehát az egyes pont lehetősége X.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: fefe1971 (89804)
ROBI876 2013. szept. 18. Creative Commons License 89816

Aztán, az igaz, hogy ott kell lenni mellette, ha fatüzelésről van szó. Max. 10 percekre lehet elszaladgálni. Kukorica csutkánál, meg ott kell ülni mellette.:-) 10 csutka egyszerre=5-6 perc. Ez hátrány a gáztüzeléssel szemben. Emlékszem, tavaly ősszel, meg télen majdnem megfagytam a bungiba, főzés közben, aztán 3-4 naponta kellett venni egy 6500 ft-os gázpalackot. Most viszont, kinnt hideg van, esős idők, de bennt olyan jó meleget ad a lemez üstház, hogy rövid ujjúba főzhetek, bekapcsolom a rádiót, aztán hadd magyarázzanak, kezemben meg egy könyv, vagy rejtvény és olvasgatok, fejtek.

Néha bejövök közben a házba, megnézni a fórumos dolgokat is.

Előzmény: ROBI876 (89815)
ROBI876 2013. szept. 18. Creative Commons License 89815

Lehet bizony! 2 szemét a 3-ból befogtam, alufólia gombóccal. De az üstház mivoltja az igazi kulcs. Annak kell jónak lennie, mert üstház és üstház között nagy különbség van. Nem mindegy! Nem is az üst a lényeg, hanem hogy miképp van köré építve a ház. Ma barackot főzök, semmi probléma vele sem. Kicsit be is rúgtam az alszesztől, ma valahogy nem bírtam ki, hogy ne igyak belőle. Nagyon fincsi, pedig erősen cukroztam, hogy több barack legyen az idén. 4 kg cukor 16 liter vízben oldva, 40 liter cefréhez. (amúgy egyáltalán nem szokásom cukrozni semmit sem, de ez kivétel, ami erősíti a szabályt.:-)) )

Parkettával tüzelek, meg a vége felé kukorica csutkával. Fa is van bőven, de minek fogyasztanám, ha sok hulladék fa van. Több zsákkal van. Nagyon kevés parketta elég egy 50-60 literes töltet lefőzéséhez. Barackosat mindenkinek!:-))

Előzmény: Feriba51 (89809)
Kazymoto 2013. szept. 18. Creative Commons License 89814

Nagyon köszönöm mindannyiotoknak a hozzászólást!

Sokat segítettetek a vizzáras kérdésben!

Néhány nap és kipróbáljuk élesben! :)

Előzmény: vasbicikli (89800)
zsuzska60 2013. szept. 18. Creative Commons License 89813

mail ment

Előzmény: Törölt nick (89761)
TINTUS 2013. szept. 18. Creative Commons License 89812

Ha nagyon aggódsz terits a tetejére 1-2 deci étolajat.

Előzmény: elek81 (89802)
zsuzska60 2013. szept. 18. Creative Commons License 89811

amennyiben ez a kis perem elkészült, akkor viszont pótolgatni kell a vizet!

Előzmény: kupeci (89801)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 18. Creative Commons License 89810

Nem mindig működik olyan szépen, én is le szoktam önteni vízzel ha nagyon csorog. Hiába zárom el a levegőt, és nem ég annyira a parázs nyomatja a hőt elég rendesen.

Előzmény: Feriba51 (89809)
Feriba51 2013. szept. 18. Creative Commons License 89809

"Hamar rájöttem, hogy ha túlmelegedik akkor nyakonöntöm egy kis vízzel és máris helyreáll a rend:)"

Hááát elég brutális megoldás. Ha egy két oldalt visszaolvasol ROBI876-tal megbeszéltük, megmutattuk, hogy milyen szépen lehet a fatüzelést szabályozni.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: G.á.b.o.r. (89794)
snapszmester 2013. szept. 18. Creative Commons License 89808

Ez nem paraméter.

Megoldást kell találni. Vagy vízfűrdő nyomás alatt vagy olaj nyomás nélkűl.

Előzmény: fefe1971 (89804)
GelleKMB 2013. szept. 18. Creative Commons License 89807

A 80 %-os töltés szerintem korrekt! Nekem némiképp habzott a szilva, de én is 80 %-ig töltöttem meg a főzőt és nem volt gond!

Kovács Tamás2 2013. szept. 18. Creative Commons License 89806

Sziasztok!

Tegnap elég sok hozzászólást átnéztem.

Találtam egy leírást, képet, amely a főzőkhöz (liter szerint) ajánlott páracső méretét tartalmazta.

Valakinek esetleg megvan kéznél az a kép?

73 literes főzőhöz mekkora ajánlott? páracső 18mm hűtőcső 18mm, vagy 18/15 elegendő?

Addig keresem én is...

G.á.b.o.r. 2013. szept. 18. Creative Commons License 89805

+1

és amiatt se aggódj, hogy ott fog elpárologni az alkohol :) nem fog gőzölni vagy forrni ha ettől tartasz. A peremet befele ahogy kupeci is javasolta mindenképpen csináld meg.

Előzmény: kupeci (89801)
fefe1971 2013. szept. 18. Creative Commons License 89804

Azt esetleg meg tudja mondani valaki, hogy ha víz van a főzőben olaj helyett, kb mennyi százalékkal lesz kevesebb pálinkám?

Előzmény: csalitos (89749)
kupeci 2013. szept. 18. Creative Commons License 89803

Alaptalannak tűnik,ha nem valami aránytalan üst és sisak formáról van szó. És csak óvatosan fűteni!:)

elek81 2013. szept. 18. Creative Commons License 89802

Sziasztok!

Még nem főztem szílvát, így nincs vele tapasztalatom. Mennyire habzik főzés közben?

80%-ig töltöttem a 85 literes üstömet, így kicsit aggódom, hogy a maradék 20% kevés lesz neki. Ám a tetején van még a sapka, ami 7 liter körüli.

Vagy alaptalan az aggódalmam?

Jó nedűt!

Imi

kupeci 2013. szept. 18. Creative Commons License 89801

A vízzár nem szárad ki.Sőt meg is telik, akár ki is tudna önteni,ha a perem belső oldalát nem csinálnánk alacsonyabbra. Nem art a sisak belső oldalára közvetlenül  a vízzárhoz közeli részen egy kis peremet képezni hogy a keletkezett flegma aminek alkohol tartajma is van ne oda csurogjon ha nem egyből vissza az üstbe.

Előzmény: Kazymoto (89793)
vasbicikli 2013. szept. 18. Creative Commons License 89800

"Valakinek van arról tapasztalata hogy a viz-záras fedélből valóban elpárolog a víz?"

Nincs saját tapasztalatom, de meglepne, ha elpárologna.

Főzés közben a sisak belső felületén lecsapódó, és az üstbe visszafolyó pára biztosítja az utánpótlást. Itt a fórumon olvastam, hogy éppen emiatt a vízzár belső peremét néhány mm-rel alacsonyabbra érdemes venni, mint a külsőt, hogy ne kifelé, hanem az üstbe folyjon visssza a felesleg.

Előzmény: Kazymoto (89793)
vasbicikli 2013. szept. 18. Creative Commons License 89799

+1

Előzmény: toalettduck (89795)
vasbicikli 2013. szept. 18. Creative Commons License 89798

"Keress vissza Vasbiciklinél, volt erre egy többrésztvevős teszt."

Ez itt a rezes téma.

Előzmény: barkócza (89784)
sogi01 2013. szept. 18. Creative Commons License 89797

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89758)
Tucso69 2013. szept. 17. Creative Commons License 89796

Addíg köll a vasat ütni amíg mölög! XD

Előzmény: szilvakukc (89788)
toalettduck 2013. szept. 17. Creative Commons License 89795

Nem én vagyok itt a legnagyobb pálinkafőző de szerintem ha nem érzel se a szagán se az ízén semmit akkor hagyd úgy ahogy van én így csinálnám.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89794)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 17. Creative Commons License 89794

Elkészült a fatüzelés. Nagyon jó de nagyon más is mint a gáz. Meg kell tanulni vele egyenletesen fűteni. Hamar rájöttem, hogy ha túlmelegedik akkor nyakonöntöm egy kis vízzel és máris helyreáll a rend:) Az lenne a kérdésem, hogy finomításkor amikor az előpárlatot választottam le akkor is sikerült aládörrenteni és eléggé pulzálva jött a cucc. Volt hogy gyufaszál volt, de volt hogy jóval vastagabban, lüktetett. Szerintetek így is lejött az előpárlatban aminek kellett vagy kezdjem előlről a finomítást? 4 dl vettem el kb 28 literből. Szúrós szag csak az első 1-2 deciben volt, még látok:) Almáról van szó.

Kazymoto 2013. szept. 17. Creative Commons License 89793

Természetesen réz a páracső 28mm, és a hűtőcső is ami 22mm, az üst 100 literes duplafalu és hidraulika olaj lesz benne,

oldalt 2cm alul három cm vastagságban.

készül ezen kívül egy 5cm-es kőzetgyapot szigetelés, remélve ettől némi takarékosságot!

Valakinek van arról tapasztalata hogy a viz-záras fedélből valóban elpárolog a víz?

Bár ha arra gondolok hogy az olajteres üst 120 fokon üzemel lehet nem is kellett volna feltennem ezt a kérdést! :)

Mivel nekem ez már elkészült arra gondoltam mellé teszek tartályt ami folyamatosan pótolja az elpárolgott vizet!?

Előzmény: toalettduck (89791)
kezman46 2013. szept. 17. Creative Commons License 89792

Bajuszt pödörni én is tudok :))

Előzmény: szilvakukc (89788)
toalettduck 2013. szept. 17. Creative Commons License 89791

Szerintem tökéletes lesz ha kirezezed a belsejét, de az én egyéni véleményem az, hogy saválló sisakkal is finom pálinkát tudsz főzni csak a pára meg a hűtőcső legyen réz. Ezt csak azért mondom, mert nekem ilyen főzőm van és finom pálinkát tudunk főzni azzal is, de nem mindenki ért ezzel egyet. Minden esetre ha megteheted akkor rezezzed a belsejét.

Előzmény: Kazymoto (89789)
szilvakukc 2013. szept. 17. Creative Commons License 89790

Az még csak-csak! De mennyi lehet, a réz házipálesztartalma?!

Előzmény: Törölt nick (89783)
Kazymoto 2013. szept. 17. Creative Commons License 89789

Üdvözlök mindenkit!

Nem rég kezdtem készíteni a pálinkafőzőmet, sokáig halogattam a vörösréz fedél és sisak költségei miatt amikor egy hozzászólásban olvastam hogy jól működik a saválló fedél is ha belülre rézlemezeket teszünk.

Erről kérném a véleményeket, mit gondolnak a gyakorlati pálinkaföző mesterek?

Engem meggyőzőtt az ötlet, megvalósul a katalizáló hatás az alkohol gőzben, ha a fedéltől néhány centiméterre rögzítem a rézlemezeket, mindkét oldaluk a gőzben van így nagyobb a felület.

Előre is köszönöm a hozzászólásokat!

Félkészen!

Előzmény: jana001 (89753)
szilvakukc 2013. szept. 17. Creative Commons License 89788

No, hát azé még én is be tudom tönni naponta többször is, az áldóját(bajuszpödrés)!

Előzmény: norris53 (89787)
norris53 2013. szept. 17. Creative Commons License 89787

Sogi kolléga még egy fiatal ember ö még sűrűn teszi be sőt minden nap ha kell többször - a baj hogy kevesen élnek a tudás forrásának olvasásával !  :-)

Előzmény: Törölt nick (89759)
rézműves1 2013. szept. 17. Creative Commons License 89786

...pláne alszeszből:):):)...

Előzmény: snapszmester (89782)
rézműves1 2013. szept. 17. Creative Commons License 89785

...laborban vizsgálták a mintákat (köztük az enyémeket is) és egyikben sem tudtak kimutatni,

ártalmas mennyiséget...még az egészségügyi határérték alját sem érték el...

...tehát jól cefrézve, az időben kifőzött páleszban, még full-réz főzőben sincs számottevő mennyiségű réz...

barkócza 2013. szept. 17. Creative Commons License 89784

Keress vissza Vasbiciklinél, volt erre egy többrésztvevős teszt.

Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89783

mennyi lehet a házipálesz réztartalma ?!  -((

snapszmester 2013. szept. 17. Creative Commons License 89782

Nem vettem el rézelejét, nem szokásom.

Előzmény: Antisystem (89781)
Antisystem 2013. szept. 17. Creative Commons License 89781

Nézd, abból indultam ki, hogy ezek a fránya élesztők már csak olyanok, hogy természetes módon is szaporodnak, magyarán ha valamit nem aszeptikus módon kezelsz, akkor beleszállhat, és ha kedvező neki a körülmény, akkor elszaporodik ott. Pont ahogy megbuggyan egy rosszul lecelofánozott lekvár is. hiába forrón tetted el anno...

(mondjuk az tény, hogy az alszeszben ez nehezen jön össze, mert csak C, H, és O van benne... meg némi tartósító rézion, pláne, ha nem vettél rézelejét:))

ÜdV

Előzmény: snapszmester (89780)
snapszmester 2013. szept. 17. Creative Commons License 89780

Te hogyan készíted az alszeszt? Hideg eljárással? Egyszer fel lett forralva és desztillálva. Hol vannak itt élesztők, ha csak nem rakod bele .

Előzmény: Antisystem (89778)
benchmade 2013. szept. 17. Creative Commons License 89779

Ezek szerint ti sem ismeritek ezt a fajta körtécskét.

Előzmény: benchmade (89750)
Antisystem 2013. szept. 17. Creative Commons License 89778

Igen, hát gondolom kb a turbo-élesztők 16-18% alkoholszint körüli életképességi határa a határ a romlást okozó vadélesztőknek meg baciknak is... afelett, ha életben is marad, már nem tenyészik... csak jó, hogy volt aki megerősítette tapasztalattal is az elvi meggondolást. 

ÜdV

Előzmény: sabrinho (89777)
sabrinho 2013. szept. 17. Creative Commons License 89777

20%-os alkohol se nagyon romlik lezárva. Azon a töménységen már nem nagyon élnek meg a baktériumok.

Előzmény: ROBI876 (89770)
Antisystem 2013. szept. 17. Creative Commons License 89776

Köszi!

ÜdV

Előzmény: ROBI876 (89770)
csalitos 2013. szept. 17. Creative Commons License 89775

Hír a közösségi oldalon...

Minden jót

Józsipapa

Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89774

csak ránézek

Előzmény: vasbicikli (89764)
Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89773

A JóIsten is megsegít, ha a többiek segítenek! -)

Előzmény: csenksz (89768)
Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89772

Kevés szőlő van. -((

Előzmény: In Lak'ech (89767)
Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89771

igen! köszönöm!

Előzmény: zsuzska60 (89765)
ROBI876 2013. szept. 17. Creative Commons License 89770

Szia! Az alszesz eláll. Talán 2-3 hónap volt a leg öregebb alszesz, amim volt, 50 literes üvegballonban, majdnem tele. Semmi baj nem érte, 22-35% alkohol én nem hinném, hogy meg tud romlani, akár 1 év alatt sem, ha az üveg lezárva van.

Előzmény: Antisystem (89769)
Antisystem 2013. szept. 17. Creative Commons License 89769

Hölgyek-urak:), az már többször volt téma, hogy a cefrét ajánlatos az erjedés végeztével mihamarabb lefőzni... a kérdésem az lenne, hogy az első főzetnek, az alszesznek milyen a tárolhatósága,  erre vonatkozólag van-e valakinek tapasztalata?

ÜdV

csenksz 2013. szept. 17. Creative Commons License 89768

Szia!

Nem tudok ,de mint látod a többiek tudnak neked benne segíteni.

Üdv:Zoli

In Lak'ech 2013. szept. 17. Creative Commons License 89767

Nagy nem jó? Azt tudok adni. De Zalában van. Ne kérdezd mennyire nagy, mert nem tudom. Szombaton meg tudom nézni, akkor megyek.

In Lak'ech 2013. szept. 17. Creative Commons License 89766

Szép jóreggelt!   A navaho-k mindent visznek, mint a makk ász.  Nem csak a rezet. Amit nem fog a mágnes, arra azt hiszik, hogy alaménium. Tőlünk egyszer elkérték egy Körmend közelében lévő szántóföldön a hulladékkábelt. Éppen 144 szálas optikai kábelt szereltünk az MVM-megbízásából. Előre röhögtük, amikor elképzeltük, hogy miután leégetik róla a műanagot, nem marad más a hamuban, csak egy stampedlinyi üvegolvadék. :-))))

Előzmény: Törölt nick (89757)
zsuzska60 2013. szept. 17. Creative Commons License 89765

nekem tegnap ajánlottak egyet, csak nem kellett. Megkérdezzem neked?

vasbicikli 2013. szept. 17. Creative Commons License 89764

És te hányszor olvastad el? :P

kupeci 2013. szept. 17. Creative Commons License 89763

Sokszor, de nem elégszer!:)

Feriba51 2013. szept. 17. Creative Commons License 89762

Szia ROBI876!

Örülök, hogy segíthettem!!!:-)

Most egy ideig hangold így a készüléket, aztán még közelíthetsz és a lemez átmérőt is fogod csökkenteni.

Az első megoldás teljesen "bolondbíztos" volt, de lassan ki kell lépni ebből a kategóriából, csökkentve a fogyasztást és a főzési időt is.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: ROBI876 (89745)
Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89761

házi kisprés kellene jó áron, használt

Előzmény: csenksz (89760)
csenksz 2013. szept. 17. Creative Commons License 89760

Sziasztok!

Ha érdekelne valakit egy kis eladó szőlő jó áron a pálinkás cuccok adás vétele fórumon.

Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89759

Hányszor tetted már ezt be? -))

Előzmény: sogi01 (89758)
sogi01 2013. szept. 17. Creative Commons License 89758

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89723)
Törölt nick 2013. szept. 17. Creative Commons License 89757

A réz igen kockázatos, mert a rézgyűjtő indiánusok bármikor elvihetik, csaxóólok.

Előzmény: jana001 (89753)
vasbicikli 2013. szept. 16. Creative Commons License 89756

"Ezt olvastam:..."

Nem akarom még egyszer beidézni, ez egyszer is sok(k) volt.

A gimis biológia tesztek jutottak eszembe róla (relációanalízis).

Az állítás színtiszta hülyeség, az indoklás önmagában igaz, viszont semmi összefüggés nincs a kettő között :)))

Előzmény: Kovács Tamás2 (89746)