Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

csenksz Creative Commons License 2013.12.17 0 0 95145

Szia zsorsz!

Kérlek írj egy mailt mert nem publikus a címed.

Üdv:Zoli

doncsicso79@gmail.com

Előzmény: zsorsz (95133)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.17 0 0 95144

Ez most tényleg tetszett...:)

tetszenek szilvakucc, (na valami ilyen) hsz-ei, mert annyi humor és játék van bennük mint fantázia a pálinkáimban...na ez nem volt jó hasonlat... annyi mint ami vesszőfutás jár a topikban egy újonc nem megfelelő viselkedésének....esse jó...annyi mint amennyit ér egy másfélkilós gyémánt...ez már jó volt...:)

Előzmény: zsorsz (95143)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.17 0 0 95143

Csak nem, megint valami elhúzódó csordogálás?:)

Előzmény: Törölt nick (95142)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.17 0 0 95142

:)

Előzmény: szilvakukc (95139)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95141

Előzmény: szilvakukc (95139)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95140

Nem tudom mit adhattak annak a szegény lánynak, kiről In lak'ech ír,de pozitív tapasztalataim vannak,a média ködösít,mire Szabó Gyuri-bá belendülne beléfojtják a szót.Mintha Valakiknek nem lenne érdeke hogy az emberek tisztán lássanak.

Előzmény: Törölt nick (95137)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95139

Én lehet, hogy különleges vagyok, nekem csak egy ásványra van szükségem, egy olyan másfél kilós gyémánttal kiegyeznék, abból valahogy fedezném a hátralévő zsírsav, és vitaminszükségletemet!:)))

Előzmény: zsorsz (95134)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95138

Na ja,:) van egy ilyen tanulmány is,allergiás gyerekeknél megfigyeték hogy csak városban voltak tünetek,míg kint a tiszta mezőn nem,pedig ahogy írod,hemperegtek a fűben.

Előzmény: truffle (95135)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95137

Akkor érted mire gondolok Bükkszentkereszttel kapcsolatban. Több éve téma a parlagfű felhasználása az allergia gyógyítására. Én kb 5 vagy hat évvel ezelőtt készítettem el az első parlagfű pálinkámat (nem az újságcikk receptje szerint).

Nem akarom offolni a topikot ezzel is, pláne, hogy a "nagyok" már eldöntötték mi a helyes álláspont ezzel kapcsolatban is.

Gondolom ennek a hsz-nek is meglesz a megfelelő bűntetése.

Igen uraim, parlagfű pálinka. A hat évvel ezelőtti nem volt jó (a gyümölcspálinkáim sem), de mostanra azért a középkategóriába sorolom őket.

zsorsz Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95136

Az jön ki,hogy a nagyáruházak,gyorsbüfék,stb.termékeivel csak az éhséget lehet elverni csak energia(fehérje,szénhirát)van.A földekből rég kizsarolták az ásványokat,a mai betegégek ezzel vannak összefüggésben.

truffle Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95135

(mondom a pollen az allergén)

Az is csak akkor, ha a városi savas levegő lemossa a "tüskékről" a védőbevonatot. Egy allergiás nyugodtan belefeküdhet a mezőn lévő parlagfűbe. Én dohánylevélpálinkát fogok csinálni...abból egy tapasz és garantáltan leszoksz a bagóról, átszok a pálinkára ;).

zsorsz Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95134

Az embernek állatnak min.60 ásványra van szüksége,aminósavak,vitaminok,zsírsavakról nem is beszélve.Az allergia hiánybetegség,a parlagfűnek hatalmas beltartami értéke van, a pálinka kioldhat anyagokat, ami jó lehet az allergiára(mondom a pollen az allergén)bocs az off-ért,de rég foglakozom gyógynövényekkel.

Előzmény: zsorsz (95133)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95133

Az alergia július közepétől, a parlagfű virágzásával függ össze.Azután még a nagyüzemi földek műtrágyákkal való kilúgozásával,mert régen a paraszt kihordta a trágyát az összes mikro-makro elemekkel és megvolt a természetes körforgás.A műtrágya jóformán csak nitrogén,kálium,foszfor-ból áll.

Előzmény: In Lak'ech (95128)
ksasa67 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95132

Üdv! Érdekes ez a felfűtési idő... Azért az sem elhanyagolható tényező, hogy milyen hőmérsékletű a cefre amit elkezdesz fűteni. Nyáron lehet akár 25-30 fokos, most pedig akár 5-10 fokos.

Előzmény: norris53 (95131)
norris53 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95131

Na fene - hogy mire nem jó a pálinka ?

Gyógyszer -meg orvosság - meg alergia űző !! :-)

Azért valami igasság alapja jó jó ( igazság) csak lehet mert én orvoshoz ugyan járok de csak égőt cserélni meg csapot javítani - cserébe ihat a pálinkámból hogy ő se legyen beteg :-)))))

Más > Tuningolhatjátok az égőket - meg lehet atommal is fűteni - azonban mégis azt mondom - a fűtést úgy kell méretezni ,hogy felfűtés ne legyen több mint egy óra a főzés idő meg ne legyen több mint 2,5 óra (cefrénél) legyen az 5 literes - vagy 5000literes  üst ! ezt el kell érni és akkor nem pazarolsz energiát ! Szerintem !

Előzmény: In Lak'ech (95130)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95130

Gyanítom, hogy ha ar eredeti pálinkát inná így, attól is elmúlnának a panaszai. Mert a pálinka kis mennyiségben gyógyszer, nagyban orvosság.

Előzmény: kaktuszpeti (95129)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95129

Na igen. És még közzé is teszik, hátha lesznek követéi is!

Szó szerint nem tudom idézni a cikket, de annyi megmaradt bennem hogy, 2 literes kólásüvegbe önti a tetszőleges pálinkát, majd ebbe beleállít gyökerestől egy parlagfüvet, maj pár hét múlva leszüri és fogyasztja.

Azóta semmi panasz.

Hát, érdekes.

Előzmény: In Lak'ech (95128)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95128

Hiteles hírforrás!

Amúgy többen haltak már meg az efajta f@sságok miatt. Az úr lehet, hogy egyet-egyet tüsszent a parlagfűtől. De aki olymértékben érzékeny, annak a halálát is okozhtja a pálinkájával. Láttam olyan 20 év körüli lányt, aki az allergiavizsgálaton kapott kontrolcsepptől kapott olyan rohamot, hogy az intenzívre került. Ha épp nem kórházban lett volna, meg is hal. Szóval ennyit a parlagfűlekvárról és társairól. Aki szereti, egyen. De ne biuzdítsa szerencsétlen allergiás szenvedőket hülyeségre.

...de ez nem is a parlagfű topik.

Előzmény: kaktuszpeti (95127)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95127

Olvasta rajtam kívül még valaki, a szombati Blikk-ben a parlagfüves pálinka cikket?

Vélemény?

kaktuszpeti Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95126

Az már másutt is bevált. 

Előzmény: In Lak'ech (95125)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95125

És szeintem nyalogat is.... az is tuti. :-)

Előzmény: kupeci (95124)
kupeci Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95124

Kicsit szelektíven így hangzik: Tapogatom.....szagolok....az a tuti:))))

Előzmény: kaktuszpeti (95121)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95123

Hogy ráérnek a Kanizsaiak...jó nekik.

Holnap végzek az utolsó gyümölccsel. A finálét az idén a hírhedt betonkörtével terveztem levezényelni. Ezután még van némi törköly, meg borseprő, de azt majd ZD után 2014-ben! Addig Artúr1 megpihenhet egy kicsit, majd februárban téli álomra vonul.

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95122

"Tapogatom a páracsövet, fokolok, szagolok, az a tuti. "

:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: kaktuszpeti (95121)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95121

Na jah!

Nekem is van 3db kazánhőmérőm. Mind a három más értéket bír mutatni. 

Míg az egyik a sisak gőzterében 105-fokot mutat, a másik, a páracső legfelső pontján 95-öt. 

Ekkora hőfokeltérés biztos nincs. De ha egy nap két adagot tudok főzni, még durvább értéket mutatnak.

Csak arra jók, hogy lássam épp hol tartok a főzéssel!

Semmiféle táblázattal  nem tudom összehangolni őket.

Tapogatom a páracsövet, fokolok, szagolok, az a tuti. 

Előzmény: snapszmester (95109)
sleves Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95120

"

1.6-1.7mm-nél

nagyobb furatnál már sokkal nagyobb a teljesítmény, de a palack is gyorsabban ürül, úgyhogy csak óvatosan..."

Valamit valamiért :) A 3 órás felfűtési időt kicsit sokallom.

Előzmény: rézműves1 (95101)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95119

Majd írj rám egy mailt, az enyém publikus.  Bakónak felé van a birtokom. Tarthatnánk majd egy kis tapasztalatcsrét, meg kóstolást. :-)

Előzmény: Vasemberház (95118)
Vasemberház Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95118

Telitalálat ! Nyeremény nincs ! 

Előzmény: In Lak'ech (95105)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95117

Vagy ha beleszólnak, letiltod őket. :-)

Előzmény: szilvakukc (95115)
kupeci Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95116

....nem megyek hozzád vendégségbe

ha csak száraztészta lessz ebédre!:)))

Előzmény: szilvakukc (95115)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95115

Mé, én pölö mostanában úgy sütök kenyeret, hogy nem kapcsolom be a kenyérsütő gépet. Tök enregiatakarékos , és nem keletkeznek rákkeltő anyagok. Igaz a gyerekeknek nem ízlik, de elhatároztam, ha mégegyszer beszólnak, pofánverem őket, családon belüli erőszak ide, vagy oda.:DDD

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95114

"hiánya" inkább hiányossága.Mert van leírás.

Előzmény: Törölt nick (95112)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95113

helyes

Előzmény: mechi (95111)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95112

Nem akarok széllel szembe pisálni.Ezért csak halkan jegyzem meg.

A topikleírás hiánya miatt,tág fogalom a "Pálinkafőzés(otthon)".

Sok mindem belefér(ne)!

Ha lenne megfelelő leírás,akkor mindenki tudna a kereteken belül mozogni,nem 

lennének a hasonló írások.

Most elsunnyogok.:-)))

Előzmény: Pálinkás Admin (95102)
mechi Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95111

Köszi, a tippet igen itt valóban jobbak az árak, az a baj, hogy nem vagyok 1 műszaki zseni, és nem is ismerek olyan aki készít főzőt, ezért gondoltam a vételre. Igen sajnos amiket az interneten találtam azok nagyon drágák. Azért köszi a tanácsokat. Jah és valóban még most ismerkedem a témával, nincs tapasztalatom a főzéssel kapcsolatban. Még 1x köszi, még meggondolom, hátha valahogy összetudok hozni 1-et.

Előzmény: obsitos3 (95093)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95110

Arról nem is beszélve, hogy nagyon sok kezdő tér be ide. Nekem is, de neked, mint öreg rókának, és olyannak, akinek adnak a szavára, méginkább kötelességed helyretenni a nyilvánvaló hibákat. Ha nem tennéd, esetleg mások egy helytelen technológiát tanulnának meg. Persze egy a pálinkafőzést komolyan vevő kezdő nem egy random alapon kiválasztott fórumtárs véleménye alapján fog főzni. Én is így tettem. Hónapokig csak olvasgattam a hozzászólásokat (Feribá javaslatára), és ez alatt kiderült, hogy kik azok, akik érvekkel vitatkoznak, és nem csak hangemberek.

Én már nem fogok hozzászólni Fondarhoz, mert megigértem itt nagy nyilvánosság előtt.

snapszmester Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95109

Én is tudom hogy gőzmozdony, de mi hajtja.

Könnyú ugy elméleteket gyártani hogy nem vesszük figyelembe a mások véleményét csak akkor ha kiegészíti a miénket. Mondjuk az enyém nem vélemény.

Nem elmélet, ha nem közlünk energiát nincs párolgás. Ha közlünk, emelkedik forráspont. Ha a rendszered a leírtak alapján működne, nem működne. Szerencsédre van a rendszerednek elegendő hőtehetetlensége. Nem kell hőmérő csak bezavar, Téged is. De ha van, miért nem vagy kíváncsi arra hogy mennyit csal. Értem, nem támasztja alá az elméletet.

Engem nagyon nem érdekell hogyan főzöd a pálinkát, de sokan olvassák ezt a fórumot és nem tehetem meg hogy alapvető technológiákat kétségbe vonjanak.

Előzmény: Törölt nick (95108)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95108

Persze, minden hasonlat sántít....de ha már...a kocsonyfőzésnél is le lehetne csapatni a párát, bárminél, csak minek?

Amúgy meg főztem már, pontosabban pároltam gyógynövényeket tiszta vízzel is, úgy hogy a főzőben a víz felett a párolóbetétben voltak a növények.

Előzmény: Feriba51 (95106)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95107

Igaz megígértem, hogy nem írok erről, de ha így reagál valaki, akkor viszont igen.

Jól értetted, pontosan erről van szó.

Kis kiegészítéssel. Korábban veszem vissza, de annak csak annyi értelme van, hogy spórolok az árammal. Meg aztán nem mindegy, hogy 12 litert vagy 3 litert tisztázok. Minél kevesebb van a főzőben annál korábban veszem vissza.

S hab a tortán, hogy így a mennyiség is valamivel több lesz... azt azért már nem merem beírni, hogy szerintem miért....:)

Most a napokban amikor megpróbálkoztam a kétféle módszerrel, 12 litert osztottam kétfelé, hat-hat litert főztem le, a hagyományossal 2,2 liter 50 fokos lett, a csökkentett fűtésüvel meg 2,5 liter.

Az nem játszik, hogy mennyire pontos a hőmérsékletmérő, tulajdonképpen nem is kellene számoknak lenni rajta, az a lényeg, hogy a csökkentett fűtésnél a végén kevesebbet mutat, mint a hagyományosnál.

Köszönöm Feri bá.

Jó nedüt

Előzmény: Feriba51 (95104)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95106

Na, még annyit, hogy a kocsonyás hasonlat egy kicsit sántít. A lassú főzéssel sokkal kevesebb aromaanyag gőzölög el. Én kuktába főzöm és 45 perc alatt a pici lyukon szintén kevés pára távozik.

A pálinka főzésnél a párát lecsapjuk és azért nem szökik meg tőllünk.

Na, jó nedűt!!!

Előzmény: Törölt nick (95103)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95105

Volna egy fogadásom, hogy kanizsai vagy. :-)))

Előzmény: Vasemberház (95090)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95104

Ne szomorkodj, van még olyan félresikerült ember, aki csinált ilyesmit.

Én vagy három éve úgynevezett "csendespárlásos" módszerrel főztem. Kaptam is itt szépen:-)))

A módszer abban állt, hogy a főző felső részét, a sisakot száraz rongyokkal bugyoláltam be, a páracső esett a hűtő fele és nem emelkedett. Nem volt hőmérőm, de úgy főtt a cucc, hogy nem hallottam semmit. Innen a neve is.

A minőség nem volt roszabb, mint a klasszikus emelkedett páracsövű, kétlépcsős főzésnél.

Egyszer Miklós1 kollégánk is jelezte itt, hogy ő is csinált ilyen csendes párlást, de nem részletezte, hogy miben nyilvánult meg és mit tapasztalt.

Én annyit értettem, hogy Te a párlás elején fűteszz rendesen, a vége fele meg visszaveszed, nem engeded az erős csorgást. Ez egy biztosabb utópárlat elválasztáshoz vezet, ami bizonyosan megnyilvánul a minőségben is.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Törölt nick (95103)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95103

Off.

Nem pálinkafőzés, hanem kocsonyfőzés (gondolom itt is lehet töröltetni)

Lesznek a hsz olvasói között olyanok akik hasonlóan főzik a kocsonyát.

Én úgy főzöm, hogy nem engedem forrni. Mikor már kicsit elkezd forrni, visszaveszem a fűtést, s forralás nélkül kb három-négy óra alatt kész a kocsonya. Közben elpárolog a víz körülbelül egyharmad része.

Főztem úgy is, hogy forrt, de az előbbinek jobb az íze.

Ha egy ilyen beírás után egy kocsonyafőző topikban lehülyézik az embert, mindenféle grafikonokkal bizonygatják, hogy ilyen nincs, mert a víz nem párologhat el, s hiába láttam ezt a főzési módot a szomszédnál, inkább etessem én is kukoricával a disznót, akkor lesz jobb ízű a kocsonyám, stb. akkor bizony el kell gondolkodni azon, hogy tényleg hülye vagyok e.

Így aztán újra megpróbálom ugyanabból az alapanyagból (van még almacefrém, bár ugye ez most nem tartozik ide), a kétféle módszert. Aztán ugyanaz az eredmény.

Mindkettőt megkóstoltatom vagy húsz emberrel, úgy hogy előtte nem beszélek a főzési mód különbözőségéről, s mindenkinek a forralás nélkül készült ízlik jobban, akkor újra elgondolkodok.

Elgondolkodtam, s ha csak egy ember van a topikban aki rájön mi lett a gondolkodásom eredménye, akkor már megérte beírni.

Megígérem, hogy tovább ezt nem ragozom, nem bizonygatom, nem is beszélek róla.

Pálinkás Admin Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95102

Akkor még egyszer....

Van külön pálinkás cuccok adás-vételi topik.

Vaterás és egyéb kereskedelmi oldalt oda sem linkelünk.

Ha van fölös cuccod, oda beteszed vagy írsz róla.

Alkudozás pedig magánban léretik.

Köszönöm.

rézműves1 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95101

...pályinkás jó reggelt...

...Neked ez így másképpen működik, mint a szabvány nyomáscsökkentővel...mert az eredeti égő, a leszabályozott nyomáson (30mbar-on), a gyári 1,4mm-es fúvókán ad le kb. 5,5kw-ot...ha felfúrjuk a fúvókát, akkor a nagyobb keresztmetszeten (de ugyanazon a nyomáson) több gáz áramlik a keverőtérbe és ehhez a lemezkével több levegőt is kell adni, hogy szép kéken égjen a láng...(ha sárgás, akkor kevés a levegő és kormol is)...

...én a 13kw-ot kicsit túlzónak találom, habár még nem méricskéltem, de 1.6-1.7mm-nél

nagyobb furatnál már sokkal nagyobb a teljesítmény, de a palack is gyorsabban ürül, úgyhogy csak óvatosan...

Előzmény: kupeci (95098)
kupeci Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95099

(ja és az enyém PB-vel megy.)

Előzmény: kupeci (95098)
kupeci Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95098

Úgy próbáltam növelni az 5,5 kw-os  teljesítményt hogy a kis furatokat (elég sok vasn rajta) kicsivel nagyobbra fúrtam .(nyomáscsökkentőm nics, szelep van)

Mivel gázról van szó ezt nem merem ajánlani senkinek,én bevállaltam:)

Előzmény: obsitos3 (95097)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95097

Na várjatok.A linkelt oldalhoz az ég világon semmi közöm nincs,azon kívül,hogy tegnap a panka után megpróbáltam valami olcsóbbat találni,és ott találtam.Visszatérve a kérdésedre,gázos szakember lenne illetékes,de gondolom,fuvóka  csere,esetleg a csapot is cserélni kell.Amíg a többletgázhoz lehet raajta levegőt adni,addig növelhető a teljesítmény,szerintem.

Előzmény: sleves (95094)
ROBI876 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95096

Szia! Nekem úgy rémlik, hogy Ti állítottátok be "csodának",:-)), mi csak csodálkoztunk rajta és szerettük volna megérteni, hogy mire is bukkantunk és hogy vajon jó -e valamire. Inkább ne tettük volna,,mindegy, régen volt.

Előzmény: szilvakukc (95085)
ROBI876 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95095

Szia! 15-ös rézcsövet-szerelvényeket kapsz a fitting flex-ben, nekem volt még maradék félkemény csövem, így azt használtam, de ha veszel, akkor lágy rézcsövet vegyél, azt könnyű hajlítani. Hőálló szilikoncső tudtommal nincs a városban, egy pesti kollégát kértem meg, hogy küldjön nekem, métere egy ezres volt.

Söröshordóba dugó szintén pesten van, Olasznál, a sörös-boltban, de erre éppen ki lehetne találni mást is. Fel kell fúrni nagyobbra a gumidugót, alapból kisebb a lyuk. A szilikoncső belső lyuk átmérője 12-13 mm, kívülről a cső 17 mm átmérőjű. 15-ös csőre való, én így kérném.

Előzmény: Vasemberház (95090)
sleves Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95094

Szia,

A linkelt oldalon ilyet olvastam: "Gáz zsámoly 5,5Kw-os 13 Kw-ig tuningolható."

Hogyan lehet ezt megolddani?

Előzmény: obsitos3 (95083)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95093

Az illetőről összesen annyit tudunk,hogy nem tud,nem akar sem csinálni,sem csináltatni főzőt.Venni akar.Én nem maszekhoz küldtem,csak alternatívát kináltam neki.Fél milliós helyett 150.000.-es.Egyébként azt sem tudjuk,van-e bármilyen tapasztalata,gyakorlata ebben a szakmában.Gyanítom,nincs.Ha meg Te olyan jól tudod,hogy mit,hogyan kell csináljon,miért nem válaszoltál a már harmadszor feltett kérdésére?Miért nem ajánlottad a tuti tippjeidet neki?

Előzmény: deszegregator (95086)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95092

Elnézést, azt hittem az anyagi lehetőségeit tekintve "behatárolt" illetővel van még dolgunk. Látom itt más a kérdés. Mindenesetre egy duplikált szerkó egy vagyon a hivatásos gyártónál! Készíttessen, és aztán engedélyeztesse ha akarja, sokkal olcsóbb lesz!

Előzmény: deszegregator (95086)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95091

Természetesen, az okosok szerint 80 % - ban a cefrén múlik a pálinka minősége, a többit lehet hozzáadni/ elvenni a főzéssel.

Előzmény: barkócza (95087)
Vasemberház Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95090

Szia Robi876 ! Nekem vagy egy 17 literes (nagyáruházban vásárolt) főzőm, már két szezobban főztem bele a pálinkát( barátok szerint egész jót ).

Most szeretnél én a thumpert beiktatni - savanyűcefrés főzéshez - de nem vagyok műszaki ember. Azt kérdezném, hogy milyen átmérőjű az a rézcső, ami a partyhordóba passzol és milyen méretű az ehhez passzoló szilikoncső mérete.

Mivel ugyanazon  városban lakunk, lehet e itt - ha igen hol - kapni ezeket a szerelvényeket. Előre is köszönöm válaszodat.

Előzmény: ROBI876 (95081)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95089

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (95014)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95088

Előzmény: barkócza (95087)
barkócza Creative Commons License 2013.12.16 0 0 95087

Azért azt ne felejtsük el hangsúlyozni Fondar olvtárs számára, hogy mindennek alapja a jó gyümölcs, és a jó cefrézés. Fondar szomszédjának nem azért van a környéken mindenkinél jobb pálinkája, mert hőmérőt tett a kuktájára, hanem azért, mert jobban cefréz a többieknél. A cefrézést kellene eltanulnia tőle. :)

Előzmény: deszegregator (95063)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95086

A fozo akarat, s nem penzkerdes! Ha masra nem volna kapacitasom akkor is fozom lenne par nap alatt! Ust, udthaz, hordo, rezcso. Az ustre egy meretes zomancozott vajling, kifur, cso beilleszt. Ha nagyon elszant valaki meg kavaro  is megold, szoghajtassal , a vajlingba rogzítve. kavarni a ceftet ha nincs kavaro amig a kez allja. Minek maszekhoz kuldeni azt aki nem tud kolteni fozore? lehet h kulonb arut tud az altalam leirttal fozni mint sok draga borfozo szimpla falu berendezessel.

Előzmény: obsitos3 (95083)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95085

Szóval Ti voltatok azok, akik egy cefrehibát úgy állítottatok be, mintha feltaláltátok volna a csodát! Bár emlékszem, inkább Feribá istenítette, azóta is feltalált mindenféle érdekességet. Mit is?:DD

Előzmény: ROBI876 (95078)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95084

Nocsak, tul vagy a hutofagyas problemajan? Igaz az arpa az ugy pirit, hogy meg a tombjeghutot is kiolvassza. D

obsitos3 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95083

http://sor.dr.hu/Itt nézz körül,nekem úgy tűnik,kb harmadáron mennek a cuccok.Pankához képest.Azt azért nem árt,ha tudod,gyakorlati érzék nélkül nem fog menni,olyan készülék nincs,amibe beleteszed a gyümölcsöt,a másik végén meg kijön a pálinka.Amit eddig írtál,(nem tudok csinálni,csináltatni,mit vegyek),az jön le,hogy nem sokat tudsz erről az egészről.Lehet,ha pár órát olvasnád ezt a topikot,jobban tudnál kérdezni is.

Előzmény: mechi (95072)
kibé Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95082

A 2. csomag pzs-t sírom tele.

ROBI876 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95081

Igen, ne hari. Fekete bárány vagyok a családban is, ilyen szempontból, mert amúgy senki nem főz, nem is iszik, a nagyapám ivott egyedül a családban, de Ő már nem él sajnos. Főzni meg senki nem is főzött, bár a dédpapám padlásán anno találtam egy nagyon-nagyon vékony és kezdetleges spirált...

Előzmény: Feriba51 (95080)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95080

El is felejtettem, hát mindig miattad kerülök bajba???

Jó nedűt!!!

snapszmester Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95079

Majdnem minden érintett itt van, nem írom meg privátba.

Megkaptam a málna pálinkát. Varázslatos, "parfűmös" illat. Nem kell ennél jobb.

A barack és szílva tökéletes, veri a "megunt" kőrtét. A bodza, cefre hibás, jól láttad.

Már 5 éve tudtam hogy kár volt felkarolni az akkori kezdőket. Akkor sem volt rossz a pálinkájuk, sajnos azóta még javult is, én meg maradtam az akkori önmagamnál. :-)

Köszönöm a küldeményt.

ROBI876 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95078

Szia! Igen, kettőnket "kergettek" el anno, amikor alszesz főzéskor valami rétegződést találtam, kezdőként, és na adj isten, meg mertem kérdezni, hogy mi is az....Hát ilyen nem létezik, én vagyok a hülye, mi vagyunk a hükyék, ilyesmi válaszok voltak. Mivel a főzés akkorra már bement a "vérembe", mást kezdtem el főzni és máshol. (aminek így utólag nagyon is örülök, mert jó dolog a "sötét oldal" is. Hehe... De a világból azért nem fogok kimenni, senki kedvéért, igazad van.!!!!!!!!!!!!

Előzmény: Feriba51 (95067)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95077

Igen, a sakkba a nyitás az alap.

Kemény Dénes a vizilabda válogatott edzője is azt mondta, hogy csak az lőjjön kapura, akinél a labda van.

A pálinkafőzés alapja pedig a gyümölcs, azt kell varázsolni, nagyon sok jó szándékkal és alázattal.

Jó nedűt!!!

Előzmény: hevezoli64 (95074)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95076

Megint eltaláltad, hát pont akkor:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: szilvakukc (95070)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95075

Köszi,átmentem a sakkos topikba,pálinkátfőzni.:)))

Előzmény: hevezoli64 (95071)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95074

Nem ittam még pálinkát?...igaz..)

Nem majmolok...aki pl. sakkban a spanyol megnyitás egy változatát kirakja, az nem majmol. Ha eltér, van olyan ellenfél, aki ellen nyerni tud, de nincs objektíve igaza...) Lehet keresni az új gondolatokat, de az alapelveket nem szabad figyelmen kívül hagyni...

a sakkban..)

Hangsúlyozom, nálam nincs a tudás kulcsa, ezért maradok a járt útnál, ami persze senkinek sem kötelező.Minden tisztelettel:

üdv.

zozomax Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95073

Idén volt díszgalagonyás kalandom... A cefrének saját alkolhol tartalma gyakorlatilag nem lett,
be sem indult, így egy hét után vegyes utópárlattal felöntöttem, majd lefőztem. 
Mindentől nagyon különböző íze lett, de nem találtam finomnak akkor.
Nos, azóta állt egy kis időt és lassan egyre érdekesebbnek találom! Még a végén különleges lesz...

Előzmény: sogi01 (95038)
mechi Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95072

Szia, akkor még is mit vegyek, mert sajnos csinálni, csináltatni nem tudok?

Előzmény: obsitos3 (95046)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95071

Dehogy sértettél...)

Néha elkap a hév, s írom, amit akarok, az olvasók meg gondolnak rólam...amit akarnak...))

Csak Neked címeztem. Tudom ez sem jobb, mit a füstös a pálinkám, meg rossz-e a pektinbontó téma.

A sakk emg gyönyörű játék, s több köze van a pálinkafőzéshez, mint gondolnátok. Ha jól kiraksz egy nyitást, betartod az alapelveket, túljátszhatod az ellenfelet, s alkothatsz valami csodaszépet...na ilyen a pálinka is...))

üdv.

Előzmény: Törölt nick (95069)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95070

De várgyá, mostan akkó mikó vótá hülye? Mikó nem gyütté többé ide, vagy mikó visszagyütté? Me nem mindegy!:DDD

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95069

Ha megsértenélek elnézést kérnék,de nem sértetelek meg,ígyhát nem is teszem.:)))

A trollokról igazad van!Én nem vagyok ilyen,hidd el!

A technológia meg egyénre,ill. igényre szabott,csak + írányba értendő.

A sakk az a fekete-fehér bábus izé? :)))

Előzmény: hevezoli64 (95066)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95068

Még jó, hogy  neken nem ír senki ilyen hosszú, és bonyolult hsz-eket. Különben én is Mc bolondulnék!:DD

Előzmény: hevezoli64 (95066)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95067

"De többet nem jövök ide, fogadom."

Ilyen marhaságot meg ne csinálj!!! Én megcsináltam egyszer, én is hülye voltam.

hevezoli64nek rosz napja volt. Szúrja a szemét, hát tegyen napszeműveget. Senki sem bánja, ha majmolni akar másokat, tegye és tanuljon szorgalmasan. Ez is járható út.

Te pedig keresgélj tovább, hisz abba szerintem nagyobb sikerélmények lehetnek (nem biztos).

Kapott itt más hideget meleget és még is próbálja fenntartani az igazát, pedig szerintem is téved, de hát mondták neki már elegen.

Sőt, szerintem a nagyok (nem szilvakuck:-)))) is elnézőbbek lettek. Talán ez adott nekem is bátorságot.

Ne add fel!!! Lelkesedj, ha úgy érzed!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: ROBI876 (95055)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95066

Tudom. Van aki magával beszélget, magának tesz fel kérdést. A parlament a mintapélda az interpellációkkal. Ha valaki, én utálom a trollokat.

Nem feladatom más felett, őrködni, hisz jómagam senki vagyok. Bátorkodtam megjegyezni, hogy az egylépcsős főzés dicshimnusz szúrja a szememet. Mintha szellemi fölény háború zajlana időnként. A pálinkájáról meg mindenk azt híresztel, amit akar.

Én elég korlátolt és konzervatív gondolkodású vagyok:

1. elhiszem a nagy elődök szellemi és gyakorlati eredményeit (pl. kvantumfizikából nem próbálom meg Stephen Hawking elmélkedései alapján saját verziómmal előállást), tudom, hogy ezek az elméletek és tapasztalatok 99%-ban helytállóak arra, amivel én problémaként szembesülök

2. tapasztalataim alapján igyekszem a technológiát tökéletesebbre fejleszteni, s nem az elméletben keresem a hibát

3. kis fejlődésnek is nagyon örülök, a sikeres módszeren nem változtatok

Tudod, amikor a sakkozók egy versenyparti után leülnek elemezni, akkor igyekeznek egymást meggyőzni, hogy az ő gondolatuk, tervük, számolásuk volt a helyes...egy-két óra elemzéssel alaposan belefúrják magukat az állásba...

két óra múlva képesek az ellenfél állását is bárki ellen védeni

na ezt érzem itt néha...a csak nekem legyen igazam...

Előzmény: Törölt nick (95057)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95065

Előzmény: snapszmester (95053)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95064

Te is lehetsz régi! Új nick névvel!  :-)

Előzmény: Törölt nick (95057)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95063

Az a legnagyobb baj , hogy nem a lényegi dolgokkal foglalkozol! A kazánhőmérő egy kalap fos, nekem is az van, volt, de számomra nem releváns amit mutat, csak egy dolog érdekel belőle: A folyamat, hogy mennyire melegszik a cuccos. Csak a duplikált rész hőmérőt használom, azt is csak azért hogy rápillantsak a melegedés folyamatára. Volt páracső hőmérőm,  kb. a 10. felöntés után 105 fokot mutatott, kibasztam mint macskát szarni. Hiába kalibrálható, ökörséget fog mutatni. Vannak digitális , jó hőmérők , segítenek a használóik beszerezni...

Lényegi dolgok, szerintem.:

- Megtalálni a főződ jó elválasztását a PÁLINKA MINŐSÉGE , és nem az öncélú méregetések érdekében!! Erre számtalan módszer van, de te fogod megtalálni a te főződ optimális használatát.

- Érdemes mérni epruvettával a kifolyó alszesz alkohol tf%-át.

- kozmaolajszűrés

- Alszesz ízlelgetése, ha 15 % körül már nincs gyümölcsjellemzője, hanem savanyú, szar anyag, nem főzöm tovább, nincs értelme, de főzöm akár 8 % körülig is ha jó.

- Igyekezni kell tisztázásnál az EP lehető legoptimálisabb elválasztására, egy pici EP inkább csússzon be a középpárlatba, minthogy értékes "középpárlat elején jellemző" alkotókat vegyek el.

- UP- tól nem kell "rettegni" , főleg nem túl hamar váltani rá, de ez ismét erősen készülékfüggő.

- Ioncserélő műgyanta, rézhűtőm van, nagy szolgálatot tesz.

Ezeket ajánlom, nem állítom hogy igazam van, de én ezeket tartom lényeges dolognak a főzésnél.

Nagy vonalakban ennyi, ha tudsz közelítőleg pontos méréseket végezni az hasznos lehet, de ha ez "csak ennyi" lenne, akkor nem lennének profi főzőmesterek, beprogramoznák a ketyerét, a végén meg folyna a csodaszer.

Halgass a tapasztalt kollégákra, és kicsit nézz utána a dolgoknak, nem akarnak ők téged ugratni, mindenkinek más a stílusa, a céljuk mégiscsak a "téveszmék, tévutak" korrigálása.

Előzmény: Törölt nick (95030)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95062

Hát ilyenekkel ne is! Esküdj!

emGeza Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95061

Pálinkásat de milyet ?

Ma vettem egy palack , kajszibarack pálinkát , az összehasomlítás végett.

A jó marketinges rézanygyalát neki , hogy nem volt kitűnő .

Sebaj csak 600-ba került , mivel 4 cl . :-)))

Volt még a nem bolytalan , de ágyas , amit nem vettem .

snapszmester Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95060

Egy főzdében azért nem vállalják a higítást mert nem tudják mi a sz...ból főzték. Már bocsánat. A frissen kitakarított renszerembe vállaltam bor főzést. Utánna napokig fátyolosak lettek a pálinkák. A drága ügyfél sajnálta kiönteni az úszófedeles tárolójából a parafinolajos maradékot én meg nem vettem észre. 0 fokon szűrtem 1mikronos patronnal és kristálytiszta lett. Na, azért. :-)

Előzmény: szentöltvíz (95056)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95059

Nagyon jól tudom hogy hol főzől,egy kicsit messze vagy nekem,de remélem hozzád is eljutok egyszer.:)

kaktuszpeti Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95058

Ez az! 

Nyitottnak kell lenni, próbálkozni!

Ha javul a végtermék, az szerintem nem baj!

Ez nem egy hagyományőrző topic. 

Hisz a neve sem az, hogy "Pálinkafőzés otthon, kisüsti technikával"

Születtek itt új és jó dolgok, profi lepárló berendezések.

Szerintem.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95057

A "fórum alapítója" ,naja.

Azóta eltelt röpke 12 év,jöttek,mentek,nameg,változtak a nicknevek.

Sokan több nevet is használnak.Naja. :-)

Előzmény: hevezoli64 (95054)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95056

Igazad van, egy főzdében azért nem vállalták 50% alá a befokolást mert akkor-6c-re kell hűteni és átszűrni nehogy beszürküljön.Én otthon 42-ig kipróbáltam hűtés nélkül és semmi baja.

Üdvözlégy!

ROBI876 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95055

Oks, ez csak egy lehetőség, ami egyszerű. Sajnáltam volna ezt, nem megosztani. De többet nem jövök ide, fogadom.

Előzmény: hevezoli64 (95054)
hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95054

Kedves Robi876!

Értjük. Sőt már elsőre is megértettem. Azt is elfogadom, hogy teljesen elégedett vagy, és örülsz, hogy Feribához hasonlóan gondolkodtok.

Sztem a fórum alapítója (bár nyitottnak tűnik új dolgokra), a kétlépcsős főzés(kisüsti pálinka) minősénének a javítására tette fel az életét, s szerintem nem kellene ezzel a szellemiséggel szembemenve a türelmével visszaélni.

Hát még árpából.

Meg ne haragudj rám...)

Üdv.

Előzmény: ROBI876 (95052)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95053

Nem főztem még ott, de szerintem a pálinkát hűtik szűrés elött és hígitják 40%-ra.

Előzmény: zsorsz (95051)
ROBI876 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95052

Jó nedűt neked is!-) Igen, nyugodtan lehet erősebben tüzelni-mert ha erősebben tüzelsz, 1-több aroma megy át, 2, - picit hamarabb végzel.  Sose gondoltam volna, hogy egy sima kisüstit, át lehet alakítani, viszonylag egyszerűen, nem sok pénz által, hogy az egymenetet is megbírja, illetve képes legyen rá. Számomra 100%-ban tökéletes, az ízek lágyabbak, de ott vannak teljes egészében, nem tűnnek el, vazzee.

Előzmény: Feriba51 (95050)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95051

Üdv! Bicskéhez közel van egy főzde(a nevében virág, ami nincs tövis nélkül),fogad min. 100l cefrét.Itt kaptam időpontot a kökény cefrémnek,de nem lehet megvárni mert mindenféle kezelésen(pl hűtésen) megy keresztül és cirka 7 napon belül lesz kész.A cefrét hűteni főzés elött,nem hallottam még.Érdekelne főzetett-e már itt Valaki,tapasztalat,vélemény?

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95050

Jaa, akkor értem. Az ízeket pedig nagyon is meg lehet fogni az egymenetesekél is. Kicsit bátrabb kell lenni az utópárlat elválsztásnál és egy kicsit bátrabban kell tüzelni a középpárlatnál is. Mindez pedig rendszer függő. Nekem is ráment egy év a hangolásra.

Te is sokat fogsz még barátkozni ezzel a technikával.

Gratulálok!!!
jó nedűt!!!

Előzmény: ROBI876 (95049)
ROBI876 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95049

Szia! Árpa-cefrét főzök, a pálinkáim már erre az évre készen vannak.

Előzmény: Feriba51 (95048)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95048

Bocs, de nem értelek. Te mit főzöl, nem pálinkát??? Valahol nem figyeltem???

Minek az ízét veszi el???

Jó nedűt!!!

Előzmény: ROBI876 (95047)
ROBI876 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95047

Szia Feribá! No, a nagy hátránya eddig a zaj volt,ennek az 1 thumperes egymenetesnek. Ma körbe szerelvényztem, mivel úgy vettem észre, hogy a leghosszabb szilikoncső adja a 100% bántó zajt. Teljesen zaj, és szagmentes lett a szerelvényezés után. (Hála az égnek, mert már fájt a fejem a doboló hangtól) Egyszerűr és nagyszerű, cefréből kész párlat. Az ízek egy részét kiveszi, de marad annyi íz, amennyi szükséges egy jó párlathoz. (persze pálinkánál is ki kéne próbálni)

Előzmény: Feriba51 (94973)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95046

Bocs,duplafalú.

Előzmény: obsitos3 (95045)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95045

Nem használtam ilyen panka főzőt,de biztos jó.A lapjukat nézegetve elsőre az jött le,hogy kurva drága.Másodjára és harmadjára is.

pl.:100l-es ára 270.000.-Ft,az opcionális keverő +110.000.-Ft.Természetesen szimplafalú,ha jól emlékszem.

Előzmény: mechi (95042)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95044

Lendülj át rajta. Tudom nehéz, bennem is ellenállhatatlan késztetés van újra és újra próbálkozni, de legyűröm magamban. Van itt valami funkció, pár napja láttam. Lehet, hogy kipróbálom.

Előzmény: snapszmester (95041)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95043

Akár a kökény. Kezet foghatnának.

Előzmény: sogi01 (95038)
mechi Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95042

És a pankáról tudsz véleményt mondani, vagy esetleg ajánlani valamit? Venni szeretnék egy főzőt 50-100 liter között de nem tudom melyiket lenne érdemes. Segítséget előre is köszi.

Előzmény: barkócza (95033)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95041

Nem fogunk a kollégával dülöre jutni. Ö is fujja a magáét és mi is. Azt megértem hogy más a minőség erőteljes fűtéssel és gyengével, de a pára tér figyelése téveszme. Ha lenne egy pontos hőmérője talán megértené. Az elmondása alapján nem is müködhetne a rendszer. Valószinüleg nagy a tehetetlensége és még is visz be energiát. Írta hogy gázzal nem müködött, mert ott nincs hőtartalék, de a szbályozhatósága szerintem finomabb mint a villanyé.

Az autópálya effektus nagyon zavar. :-)

hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95040

Ja...)

A csoportársam az egyetemen is csak egyszer volt berúgva egy évben...szeptembertől augusztusig...))

Előzmény: In Lak'ech (95035)
barkócza Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95039

Igen, ezt Fondarnak szántam, bocs. :)

sogi01 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95038

Ma egy  30 literes vödröt szedtem tele,de holnap folyt.köv!

Cefrézésnél vigyázz,sok vizet igényel.

Előzmény: In Lak'ech (95032)
Hurkafej Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95037

Sziasztok! Reflaktométerhez létezik valami féle átváltás, kg/dm3 -ből alkohol fokká?

In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95036

Gondolom ez Fondarnak szánt válasz, csak mellényomtál. :-)

In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95035

Életemben egyszer voltam berúgva (és már nem vagyok tini) :-). Persze az igazsághoz hozzá tartozik, hogy akkor nagyon. :-)

Előzmény: barkócza (95034)
barkócza Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95034

Berúgni akarsz, vagy különlegeset kóstolni? Csak akkor szedd le, ha az utóbbi. :-) Munkás, keveset ad, kivételes íz- és illatvilág.

Előzmény: In Lak'ech (95032)
barkócza Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95033

Teljesen jó a felszerelésed, nincs vele semmi baj. Csak az az értelmetlen, hogy hőmérsékletre szabályozol. Lepárlásnál csak és kizárólag a fűtőteljesítményt szabályozzuk. Az elpárologtatáshoz ugyanis energiát kell befektetni (párolgáshő), ettől függ, hogy a másik oldalt mennyi párlat jön ki. Ha pedig jön ki valami a hűtőből, akkor a cefre forr, és a hőmérséklete a forráspontja, se lejjebb, se följebb, nem tudsz rajta változtatni. A hőmérőd pedig a saját hőmérsékletét mutatja, és láthatóan az nem azonos a páratér hőmérsékletével.

Azt is felejtsd el, hogy jó pálinkát csak drága, bonyolult készülékkel lehet főzni. A te kuktásoddal is lehet kiválót csinálni, csak annyi, hogy kis készülékkel több időbe telik.

Előzmény: mechi (95031)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95032

Mennyit tudtál szedni? Én még soha nem szedtem, pedig a környéken rogyásig van. Félek a kihozataltól.

Előzmény: sogi01 (95025)
mechi Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95031

A duplafalú Panka kétlépcsősről vélemény valakinek, esetleg használ valaki ilyet? Köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95030

Nem vagyok büszke a felszerelésemre, de egyelőre többet nem engedhetek meg magamnak. Így aztán megpróbálom ebből kihozni a maximumot, meg amire képes vagyok.

Nem erőltetem senkire, volt egy ígéretem, hogy végigcsinálok egy kísérletet, megtettem, közzétettem, nincs semmi hangulatom sem a vitához sem a személyeskedéshez.

Előzmény: golyós (95026)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95029

Köszönöm szépen.

A saját zavarodottságomon sajnos nem tudok segíteni, de megmarad az örömöm a pálinka zavarodottság nélkülisége miatt.

Miket nem tudtam meg megint.....:)

Előzmény: hevezoli64 (95024)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95028

Vigyázz a fogalmazással. Ezen a hőfokon forrnak. Alatta nem és nem is desztillálnak.

A spontán párolgásból csak erős minuszokkal lehet csepfolyósítani. Ami 20C fokon elpárolog az nem fog kicsapódni 15 C fokon.

Előzmény: Törölt nick (95022)
golyós Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95027

Ez gyönyörűűűűűűűűűűűűűű !!!!!!!!!!

üdv.g.

Előzmény: sogi01 (95025)
golyós Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95026

már megbocsáss , de katyvasz ez az egész ! bimetallos hőfokszabályzóval a páratérre "hőfokszabályozni" ..... kazánhőmérővel...... hát erősen sufnituning ízű.... még szerencse, hogy a végeredmény nagyjából konstans..., amihez tudok gratulálni !

üdv.g.

Előzmény: Törölt nick (95023)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95025

Volt ma egy kis séta...

Le is szedtem gyorsan :-)

hevezoli64 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95024

"egy elegy forráspontját nem lehet megváltoztatni, de a forráspont alá vinni lehet a hőmérséklet csökkentésével"

Zavaros már az első "gondolatod", és finoman fogalmaztam. A fizikát meg (ki) dumálni nem lehet.

Írásaidról az alkimisták vagy a megoldóképlet mániákusok jutnak eszembe. Aranyat akartak csinálni más anyagból. Nem lehet.

A matematikusoknál ötödfokú vagy magasabbfokú egyenleteket akartak megoldóképlettel megoldani. Nem lehet, rövid életű Galois bizonyította.

Jó kísérletezést, gyakorlatozást, tapasztalást, ezek rendben vannak, csak vigyázz a megfogalmazásokkal.

Üdv.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95023

A képeken látszik, hogy a rezsó egy villanytűzhelyen áll. Van gázom is, de egyiken sem lehet olyan finom szabályozást elérni mint a rezsóval (bocs, nem 24, hanem csak 12 fokozatú). A kezdeti próbálkozások nem is voltak eredményesek, aztán szerencsére eszembe jutott ez a rezsó, már régóta a padláson hevert.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95022

Eddig nem sokat gondolkodtam az elméleti kérdéseken. Ha hallok valami újat, kipróbálom, s vagy bevállik vagy nem.

Amikor hőmérsékletszabályozásról beszéltem, mindíg egyértelművé tettem, hogy hőmérsékletcsökkentésről volt szó. 

Az rendben van, hogy egy elegy forráspontját nem lehet megváltoztatni, de a forráspont alá vinni lehet a hőmérséklet csökkentésével. A kiválasztás ettől nem áll meg csak lelassul. Gondoljuk csak el, hogy kiteszünk egy lavor vizet az asztalra, vagy a kertbe. Nem kell ahhoz felforrnia hogy egy idő után az összes elpárologjon. (pálinkával is el lehet végezni a kísérletet, de kár lenne érte).

Egy kis kuktánál, pláne ha kevés folyadék van benne, nagyon gyorsan emelkedik a hőmérséklet, s feltételezem a forrás intenzitása is erőteljesebb, akkor is ha ugyanaz a hőfok. Pl ha az ember húslevest főz egy nyitott fazékban (de lehet pörkölt, vagy bab, stb), akkor ha már nagyon forr, vissza lehet venni a fűtést. Akkor is forr, de nem annyira. Ha megmérjük a hőmérsékletet, mindkét esetben ugyanaz lesz, de az étel íze nem ugyanaz, ha lassú vagy gyors, lobogó forralással főzzük végig. 

A hőmérséklet csökkentésével ugyanez történhet a kukta belsejében. Hosszabb lesz a főzési idő, de kicsit más lesz a végeredmény.

De sajnos nem minden esetben lesz pozitív, azaz jobb. Bírsnél biztosan nem, ott valamin változtatni kell, sajnos erre már csak jövőre lesz lehetőség. Van bírs illat, van bírs íz, de nem olyan amilyen lehetne. Valami eltakarja, mert benne van. Előzőekben már írtam, hogy (ugyan teljesen véletlenül jöttem rá) ha a bírspálinkával töltött mérőhengert, vagy poharat éppen csak egy kicsit átöblítem hideg vízzel, akkor sokszoros erősséggel érződik utána a bírs illata (ízről ugye itt nem beszélhetek).

Kajszinál viszont tökéletes. Illat is kajszi, íz is kajszi, s lenyelés után pár másodperc múlva olyan kajszi íz jön fel, hogy még a legrosszabb ízérzékelővel bírók is meglepődnek.

Ha lesz valaki akiben van kísérletező kedv, azt tanácsolom neki (ha van hasonló paraméterekkel rendelkező főzőedénye és fűtési kapacitása), hogy ne sajnálja, tisztázzon le három litert teljes kapacitáson, azaz nem szabályozott hőmérséklettel, s utána szintén három litert, úgy hogy ne engedje a hőmérsékletet 92 C fölé. A főzés kezdetén ez nem jelent gondot, a végefelé kell nagyon figyelni, kicsit hosszantartó lesz, de azt hiszem megéri. Lesz különbség az ízben......

A 92 C önkényesen választott határérték, igazából arra törekszem, hogy miután elérte a 84 C fokot, 84 és 90 közötti értékek között tartsam, de persze nem mindíg sikerül.

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95021

Szemléltetésnek, nagyon jók ezek a rajzok! A megértést segítik.

Azt mondanám, hogy a kétlépcsős és az egylépcsős közötti különbségeket próbálják bemutatni.

A két szélsőség közé én beiktatnám az "egymenteseket" (az elnevezés egy kollégánktól származik). Amíg az egylépcsősnél egy magas alkoholfokot érünk el, ( a csorgást kb. 70 foknál állítják le) addig az "egymeneteseknnél" sokkal ebyhébb kiválasztásról van szó.

Egymenetesnél a cefréből egy 60-65 fokos párlatot kapunk. A csorgást 40-50 fok körül állítjuk le. Mindezt úgy, hogy a kinyerhető alkhol 75% érjük el a hasznos frakcióban. Tehát ez egy köztes megoldás lenne.

Jó nedűt!!!

Előzmény: vasbicikli (95015)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95020

Tegyél meg nekünk 1 szivességet. 2 L sima csapvizet melegíts a kuktában fedéllel, hőmérővel, pára cső és szabályozás  nélkül. Amikor intenzíven gőzől már percek óta(hangja van a gőznek) olvasd le a hőfokot és írd meg nekünk. Kazánhőmérővel nem szoktunk forráspontot mérni, de hitelesíteni jó lesz a forráspont.

Előre is köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (95013)
Cipurró Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95019

Valóban volt ilyen, de jan.1-től megszüntették.Persze oda kell figyelni most is, biztos ami biztos alapon, de lényeges könnyítés volt ez.Amúgy egy nagy baromság volt, sok gondosan elkészített cefre röhögve túllépte a megadott mennyiséget.Pl.:törköly, szilva, vegyes 6hlf/100L v kg, bor 9hlf, seprő 8hlf, szőlő 8hlf, stb..

Üdv

Előzmény: Törölt nick (95007)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95018

Hát igen, szokták mondani, mutatsd meg kivel barátkozol, megmondom ki vagy:-))))

Jó nedűt!!!

Előzmény: kibé (95016)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95017

Ez a 92 fokos szisztéma nem világos a számomra.

Nem is anyira a konkrét érték az érdekes, mert ezt befolyásolja a hőmérő pontossága és elhelyezése, hanem az elv.

92-nél leállsz, vagy - ahogy a korábbi hsz-aidból kivettem -  próbálod folyamatosan ezen a hőfokon tartani a gözt (cefrét?)?

(Ahogy a képeiden elnéztem, a hőmérő elég mélyen belóg, beleér a folyadékba.)

Ha elfogadod, hogy:

1. a desztillációhoz forrásban kell tartanunk a lepárlandó folyadékot

2. a forrásban lévő folyadék (és annak gőze) hőmérsékletét nem tudjuk befolyásolni, hanem a folyadék összetételéből következik,

akkor kíváncsi lennék a gondolatmenetre, amivel a "92 fokos módszeredet" alátámasztod.

Ha ezek valamelyikével nem értesz egyet, akkor azt hiszem, nem érdemes folytatnunk az eszmecserét.

Előzmény: Törölt nick (95008)
kibé Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95016

Asszem, ezzel kicsit csökkent itt az ázsiód

Előzmény: schlumbergerrrr (94998)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95015

A deflegmációhoz:

Lényegében a főzési időd nőtt meg az emelkedési szöggel.

A párlat menyisége hibahatáron belül nagyjából azonos volt.

A minőséghez rajzoltam egy kis ábrácskát, hogy milyen hatást érünk el a főzés során az elválasztás mértékének fokozásával (deflegmáció és/vagy rektifikálás útján).

Legyen A, B és C komponensünk az elegyben, pálinkafőzésre lefordítva mondjuk elő-, közép-, és utópárlat (bár ez a hasonlat sántít, de az egyszerűség kedvéért maradjunk ennél). A felső ábra a normál, az alsó a fokozott hatékonyságú elválasztást mutatja, ahogy az idő függvényében az egyes komponensek kijönnek a hűtőből.

A párlat összetételét a vágásokkal befolyásolhatjuk. Nagyobb deflegmációval (vagy több tányéros rektifikáló oszloppal) jobb lesz ugyan az elválasztás, de nagyobbat is lehet hibázni, ha mondjuk rossz helyen váltunk EP-ról KP-ra, mert kisebb az átfedés az egyes párlatrészek között.

Ha az elejétől a végéig egybe szednénk mindent, akkor elvileg ugyanaz lenne a végeredmény is, ha feltételezzük, hogy az A, B és C nem változik a főzés folyamán.

Ha viszont van olyan aromakomponensünk, ami a főzés során elbomlik, akkor amit esetleg nyerünk a jobb elválasztással, azt elbukjuk a hosszabb főzési idő alatt bekövetkező bomlással.

Ezzel a kis eszmefuttatással csak azt próbáltam érzékeltetni, hogy esetenként más és más taktika lehet az optimális, hogy egy cefréből sikerüljön kihozni a maximumot. Egy ilyen sok összetevős játszmánál ezt nem nagyon lehet egzakt módon leírni és követni, ezért azt hiszem, hogy még profi szinten is sok szerepe van az intuíciónak, és az emberi tényezőknek.

Előzmény: Törölt nick (95013)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95014

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (94944)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95013

eredmény:

Nem látom szükségét a grafikonos ábrázolásnak. Az eredeti elképzelés szerint lett volna értelme, hiszen 5 fokos emelkedési szög változással (majd 10 fokossal) terveztem, de ehhez egyszerűen nem volt elegendő cefrém, s mivel jobbnak láttam több mérést végezni egy egy emelkedési foknál, így leegyszerűsödött, és áttekinthetőbbé is vált

50 fokos emelkedési szögnél:

a cefre lefőzésének időtartama kerekítve: 60 perc, 70 perc, 65 perc, 60 perc, átlagolva és kerekítve: 64 perc

Tisztázás ideje:  1 óra 55 perc

Mennyiség: 2,2 liter 50 alk fokos párlat, az alkoholfok beállítása után.

30 fokos emelkedési szögnél:

a cefre lefőzésének időtartama kerekítve: 45 perc, 40 perc, 50 perc, 55 perc, átlagolva és kerekítve: 47 perc

Tisztázás ideje:  1 óra 15 perc

Mennyiség: 2,1 liter 50 alk fokos párlat, az alkoholfok beállítása után.

10 fokos emelkedési szögnél:

a cefre lefőzésének időtartama kerekítve: 40 perc, 45 perc, 40 perc, 45 perc, átlagolva és kerekítve: 42 perc

Tisztázás ideje:  55 perc

Mennyiség: 2,3 liter 50 alk fokos párlat, az alkoholfok beállítása után.

Minőség: A különböző emelkedési fokoknál kinyert párlatok minősége nem tért el egymástól, így nyugodtan összeönthettem őket, nem követtem el vele karaktergyilkosságot.

Talán nem hatragszik meg rám Feri bá, ha a tőle megszokott módon köszönök el.

Jó nedüt

Előzmény: Törölt nick (95012)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95012

módszer:

A cefre lefőzésénél alkalmanként 9 l cefre került a főzőbe, 1,5 l vízzel hígítva.

50 fokos, 30 fokos és 10 fokos emelkedési szögeknél 4-4 adag lett lefőzve, a lefőzött négyes adagok ugyanazon szögértékeknél lettek letisztázva.

A cefre lefőzése minden esetben 12-es fokozatnál történt, gyakorlatilag 100 C-on, a tisztázás pedig a már említett hőmérsékletszabályozással.

A cefre lefőzés gyakorlatilag mind a 12 esetben 28-30 alkoholfokkal zárult, átlaga 29 alkoholfok, mennyisége 1,1 liter főzésenként, így egy egy tisztázás 6 literrel történt mert 1,5 liter vízzel hígítottam, s úgy tisztáztam.

Előzmény: Törölt nick (95011)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95011

Kis gondom támadt, még nem illesztettem be képet a fórumon....

Előzmény: Törölt nick (95010)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95010

Képek

Előzmény: Törölt nick (95009)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95009

A kisérlet

Cefre:

Kb 100 liter, nagyjából 60% bírs, 40% alma. Uvaferm 228 élesztővel, Uvaferm Uvavital élesztőtápanyaggal beoltva, forrás kezdetén Lallzyme hc pektinbontóval kezelve, a forrás befejezése előtt Lallzyme Béta aromafelszabadító enzim hozzáadagolva. Ph beállítás nem történt, a teljes cefrézési időszak 6 hét.

Eszközök:

A képek önmagukért beszélnek, annyit kell csak hozzáfűznöm, hogy a kukta 15 l-es, a páracső külső átmérője 10 mm, a rezsó 1,5 KW, 24 fokozatú szabályzóval, a kozmaolaj leválasztó elforgatható csövével nagyon finoman szabályozható a szint.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95008

Hétvégére ígértem a kisérletről való beszámolót, meg is lesz, de előtte elmesélek egy rövid történetet.

Ahol élek, ott mindenki főz pálinkát. Mindenféle készülékekkel, a kis kuktától a több százezer Ft-os készülékekig. Segítünk is egymásnak, így aztán főztem több készülékkel, fatüzeléssel, gáztüzeléssel is.

Egyszer aztán feltűnt, hogy van valaki aki egy 10 l-es kuktában olyan pálinkát főz ami ízben és illatban jobb az itteni átlagnál....sőt nemcsak az átlagnál. Nosza.... A kukta fedelébe be volt forrasztva egy rézcső és ebben a rézcsőben egy kivehető hőmérő. ezzel mérte a hőfokot (rezsón főzött), s úgy szabályozta, hogy sose menjen 92 fok fölé. egyik barátommal aztán mi is eljátszottunk ezzel, napokig kísérleteztünk a hőfokokkal, amig sikerült  beállítani úgy, hogy az tényleg szabályozottá vált. cefrénél és tisztázásnál is. s megtörtént a csoda, lényegesen javult a minőség. Ennek két éve, azóta így főzöm, s olyan természetessé vált már, mint hogy reggel felkel a nap. 

Persze voltak közben buktatók, pl a hosszabb főzési idő miatt leégett a sűrübb cefre (végigjátszottuk, így van). Így aztán egyelőre a sűrűbb cefrét max-on főzöm (100 C körül), de a hígabbat pl. szőlőpálinka már a cefrefőzésnél is szabályozott, azaz nem engedem 92 C fölé.

Ezzel a történetnek vége is van, jöhet a kísérlet.

Annyit teszek még hozzá, hogy nyáron megpróbálkoztam illóolaj lepárlással (rozmaring, levendula, borsmenta), nem az általánosan ismert aromatornyos módszerrel, nincs is olyanom, hanem a folyamatossal, azaz körforgalommmal (Clevenger készülék működési elve, neten megtalálható).

S itt a topikban olvastam valamit a kozmaolajok és az aromaanyagok együttlétéről, s összehozva az illóolajlepárlástapasztalataival, érdekes gondolatokat hozott fel. De ezek konkretizálására sajnos csak jövő nyáron kerülhet sor, ha valami eredményre jutok, közzéteszem, addig is olvasgatom a topikot, sokat tanultam/tanulhatok az itt elhangzottakból.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95007

Az engedélyezett, legálisan működő főzdékben van egy táblázat, miszerint mennyi cefréből mennyi pálinkát lehet maximálisan kifőzni cukor nélkül. Pl. körtéből 9 l, almából 10 l (ez meglepő, de ez van), barackból 12 l, 100 l cefrére vetítve.

Abban az esetben, ha ennél több jön ki, a főzőmesternek feljelentést kell tennie. Namármost a kijövő mennyiség egyértelmű, viszont a cefre mennyisége nem. Így aztán a pálinkafőzdék annyi cefrét írnak be, amennyiből legálisan kijöhet a megengedett mennyiség.                                 

stapika Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95006

Mond ki nyugodtan:Még nem mondták mi az "én"véleményem.

Előzmény: héjja60 (95004)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95005

Nahát , megyjött amit a multkor akartam betenni ,

Előzmény: héjja60 (95004)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95004

Nem zavaró !  Nézd a fórumot ! Vannak kik önhttp://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/a_lefozhetetlen_lovag_es_a_palinkakiraly/2361017/zetlenül tanítanak . vannak okosak és 

okosakat írnak, vannak kik kérdeznek, --- válasz fügvénye a kérdés --

nem akarom tovább írni , ..............................................................elég Cyrano !!!!!!!!!!!!!!!!

Előzmény: stapika (95003)
stapika Creative Commons License 2013.12.15 0 0 95003

Meg nyugodtam.Erre gondoltam,hogy zavaró: Hippokampelefantokamelosz,

Előzmény: héjja60 (95002)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 95002

Mi a baj vele ? A " lássa " szó , amit itt nem értenek sokan !!!

Pedig Syrano megmondta , akkor sem értették , sajnos ma sem ,vagy legalábbis

úgy tesznek !!!

Előzmény: stapika (95000)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 95001

Hát ez az ,......és a falka ?

Előzmény: schlumbergerrrr (94998)
stapika Creative Commons License 2013.12.14 0 0 95000

"Nade ez a Cyráno"

Mi van vele?Nagy az orra?

Előzmény: héjja60 (94997)
stapika Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94999

De, hajba se kaptatok.:-)

Előzmény: schlumbergerrrr (94996)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94998

nade kibét én személyesen ismerem!

Előzmény: héjja60 (94997)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94997

Én sem főzők , csak a laboratóriumban dolgozok .

Kibé , meg akár lehet falkavezér is.

Nade ez a Cyráno

Előzmény: schlumbergerrrr (94996)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94996

Na szegény Lajos... mit gondolhattok akkor rólam, aki bevallottan nem főz.

Bár kibé már látott engem, nem harapok

Előzmény: héjja60 (94995)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94995

Kb, egy éve Szkajvolker Lajost gondoltam " beépítettnek " , bár azóta lehet .

hogy csak " beépítette " megépített főzőjét.

Bocs Lajos , bár..................

Előzmény: stapika (94994)
stapika Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94994
Előzmény: kibé (94988)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94993

Elolvastam,és elnézést kérek,tényleg tiltott a főző árusítása,reklámozása, ezt Te jobban tudod,hiszen a topicleírás Tőled ered.

Előzmény: kibé (94992)
kibé Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94992

Olvasd el a topileírást.

Előzmény: obsitos3 (94991)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94991

Azért az a topik arról szól,hogy adunk-veszünk ezt-azt,amire szükségünk van,nem?Akár főzőt is,hívjuk bárminek.

Előzmény: kibé (94985)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94990

Most olvastam, valoban írja, elnezest nem akartam megbantani, valoban egy szerencsetlen szojatek volt!

Előzmény: In Lak'ech (94989)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94989

Csak kicsit szerencsétlenre sikeredett.  Természetesen biztos vagyok benne én is, hogy nem is emlékezett rá amikor a választ írta, hogy benne volt a hozzászólásban, hogy rokkantnyugdíjas.

Előzmény: kibé (94988)
kibé Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94988

Szerintem szójáték, nem több.

Előzmény: stapika (94987)
stapika Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94987

"Vagy távozz tőlünk sá(n)tán!"

Érdekes megnyílvánulás a nick neved után,mivel írta,hogy rokkant.Ha nem írta volna,akkor is.

Előzmény: deszegregator (94984)
stapika Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94986

Tedd publikusá az email címedet,hátha valaki jelentkezik.

Előzmény: jhjenő (94962)
kibé Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94985

Pálinkafőző árúsítása ott is tilos, esetleg cégeknek, akik kifizetik a Inda álltal megszabott reklám tarifát.

Előzmény: obsitos3 (94981)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94984

Készíts magadnak, üst, üstház, rézcső, kész.

Vagy távozz tőlünk sá(n)tán!

http://kep.cdn.index.hu/1/0/511/5118/51181/5118162_d50489bb189c6518476d86a5a1f310b7_wm.gif

deszegregator Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94983

No, azt akartam kinyögni, hogy azért felderíthető a cukorcefre, hiszen szilvából nem lehet 39 litert főzni / 100 liter , napfény nélkül. Erre meg nem kell egy komoly laborfelszerelés.

Előzmény: deszegregator (94982)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94982

Egy cefrében elvégezhető az erjedési állapotának függvényében az alkoholtartalom, vagy a cukor, illetve a maradvány cukor is. Jó,  mondhatom azt hogy bort öntöttem bele, de ez már messzire vezetne...Különben a mami meg mást mondana, és kész a kalamajka... A mai világban a csillagot le lehet hazudni az égről, ügyvéd kérdése szinte minden. Ekkora lámákat rajzolni sem volna könnyű, nem mindennapi tagok, a Lali, meg a mami... Szerintem is aligha túlóráznak néhány kanna pálinka izotópvizsgálatán, amikor van jobb buli is (fődalatti tárolószámra cukorcefre, szalmásbor) .

http://kep.cdn.index.hu/1/0/296/2960/29607/2960748_6fa5c04b2360dd7a9ae109dd45da8747_wm.gif

Előzmény: barkócza (94980)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94981

De a gugli kidobja,mert benne van a "pálinkafőző"!Át kell irányítani a kereskedelmi részlegbe.http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9213148/

Előzmény: kibé (94978)
barkócza Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94980

Nyilván pár száz literért nem végeznek ilyen vizsgálatot, de lehet, hogy megkérdezték a delikvenseket, akik, szerencsétlenek, bevalották, hogy cukroztak. A még édes cefrében meg simán kimutatható a hozzáadott cukor.

Előzmény: Cipurró (94967)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94979

Tényleg igazad van! Most kíváncsiságból beütöttem a gógliba, hogy "pálinkafőző készülék". Csak négymillió találatot dobott ki, de egyik rohadék sem adja ingyen. Ez tényleg felháborító!

Előzmény: jhjenő (94965)
kibé Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94978

Ne erőltesd, ez pálinkafőzős topik.

ROBI876 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94977

Szia! Igen, elválasztás természetesen van, ugyanilyen elválasztásoknál, dettó ugyanilyen cefrénél kisüsti technológiával 74%-75%-ot produkált ugyanez az "üst". Persze időben sokkal tovább tartott a 2 lepárlás, mint így, egymenetben, csak fele idő. A %-ot a kinyerhető alkoholra értettem, mindkét esetben, így van.

Pálinkás elválasztásnál, ezek a %-ok még nagyobbak lehetnek, mint nálam,  pl. ennél a cefrénél 65% lejövő a vége, míg pálinkás elválasztásnál bőven jó lehetne az 50-55%  lejövő is. +az elején is el lehetne csípni kicsivel többet, ha gyümiről van szó.

Előzmény: Feriba51 (94973)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94976

A papot titoktartás kötelezi, irsait meg nem is főztem. A többi stimmel.:DDD

Előzmény: szentöltvíz (94972)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94975

Na várgyá, tegyük tisztába a babát: Ott tényleg elb@szták, ha azt mondják, ezt egy évben főzték le. De ezt a vallomást, a későbbiekben is módosíthatják  Amit Te idézel, az akkor kell, ha el akarom adni, és zárjegyet igénylek.

Előzmény: Arthur959 (94963)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94974

Attól még igaz lehet.:))

Előzmény: Palika83 (94961)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94973

Hát igen, a végeredmény „egymenetes” nállad is, a technika teljesen más.

Nevezd csak egymenetesnek (de itt is van eleje és vége) és a másikat kétlépcsősnek a bonyodalmak elkerülése végett.

A minőségre rábólintok, mert megfogadtam, hogy nem beszélek róla.

Ha jól értettem az kinyerhető alkohol 85% ment át a késztermékbe???? Ez nagyon jó, gratulálok!

Még jó, hogy vagyunk mi fiatalok, akik mernek kísérletezni:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: ROBI876 (94958)
szentöltvíz Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94972

Előbb utóbb CELEB leszel, a főző a médiában, te meg a templomban szerepelsz. Hova vezet ez:)))

Csak az irsait ne feledd odahaza.

Üdvözlégy.

Előzmény: szilvakukc (94955)
ROBI876 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94971

1. alszesz. 2. finomítás.3. elválasztások során nyert eleje-vége.(feje-farka)

De ha 2x-es kisüstit nézel csak, akkor is 1 menetben megvan. Az íze jobban tetszik nekem, minőséget igenis kipipálom, mert ott van. Hűtővíznek is jót tesz, ez a módszer, máskor 1 menetnél is a fele vizet cserélnem kellett, most ugyanaz a víz 2 menetet megbírna, csere nélkül. Nekem nagyon bejön, csak eléggé zajos, azt próbálom majd minimalizálni több szerelvénnyel, és rövidebb szilikoncsövekkel, hátha beválik.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94970)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94970

Miért kéne 3x főzni?

Előzmény: ROBI876 (94968)
Arthur959 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94969

A héjától? (Ilyen madarat nem raktam bele! :D) Ez az amire a legkevésbé gondoltam volna. (inkább a magjára)

Gála  almából készült a cefre, irányított erjesztéssel. Még a szárát is leszedtem egyenként, de nem csumáztam, még a kukacos részt is kivágtam.

Köszi a választ!

Előzmény: fehérkutya (94934)
ROBI876 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94968

35% alszeszt. Ezt a mennyiséget az elválasztások során ugyanúgy visszaadta, tehát megy tovább, a következőbe, ezzel nem számolunk. +12 liter cefréből 1,175 liter 75%-os készterméket. Jobb, lágyabb ízű, mint 3x-os kisüstivel.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94960)
Cipurró Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94967

De, be tudják.Még a pálinkából is, de ez egy borzasztóan drága vizsgálat, amit sztem csak akkor vállalna be a szerv, ha tuti biztosan tudják hogy cukros a cucc.

Előzmény: szilvakukc (94951)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94966

De. Lehet, hogy foglalkozik, de nem fog eladni. Ha el is ad, akkor csak ezerszer leinformálható embernek.  (A megelőző mondataim csupán a képzelet művei. A szereplők kitaláltak, bármiféle valósággal való hasonlóság csupán a képzelet műve lehet)   ......mert mi jogkövető állampolgárok vagyunk.)

Próbálkozz a Vaterán. Ott vannak nagyon bátor, nagyon jogkövető, és még e kettőnél is korrektebb eladók.

jhjenő Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94965

Hol keressek ? Itt senkisem foglalkozik gyártással ?

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94964)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94964

Szerintem itt nem fogsz találni eladót.

Arthur959 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94963

"-A 335 pálinka liter belefér az engedélyezettbe."

Azt írja a cikk, hogy állításuk szerint 2012 novemberében főzték. Ha feltételezzük, hogy 500-os az anyag, akkor 86l adómentes, viszont az e feletti 249l mennyiségre az alábbi paragrafus vonatkozik (szerintem):

67/A. § (1) A magánfőző a 64. § (6) bekezdése szerinti esetben a vámhatósághoz bejelenti - az adókötelezettség keletkezését öt nappal megelőzően - az adó megállapításához szükséges, a külön jogszabályban meghatározott adatokat, az adó összegét, valamint az értékesítésre szánt párlathoz igényelt zárjegyek rendelkezésre bocsátásához szükséges, a külön jogszabályban meghatározott adatokat. A bejelentés adóbevallásnak minősül.

Előzmény: szilvakukc (94949)
jhjenő Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94962

Pálinkás jó estét mindenkinek ! Kérdésem lenne hogy tud e valaki segíteni , szükségem lenne egy pálinka főzőre , ha lehet olcsón duplafalu (és fatüzelésel ). Vagy ha tudna valaki kölcsönözni egyet , megbeszéljük Lehet 40-50 literes nem

Palika83 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94961

"Csak a kereskedelmi főzdék nevezhetik párlatukat pálinkának"

Erről még nem hallottam!

Előzmény: szilvakukc (94956)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94960

Thumperbe mit tettél?

Előzmény: ROBI876 (94958)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94959

A napokban , a Délmagyarország napilapban megjelent egy cikk, a címe ,----

A lefőzhetetlen lovag és a pálinkakirály----( a google kiadja ), ebben olvasható ,hogy

egy újságcikk után jelentek meg ellenőrzésre a vámosok.

ROBI876 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94958

Nekem sincs, sőt! Ma próbáltam először, cefréből kész párlatot készíteni, 1 thumperrel. Hasonló a te eljárásodhoz, szerintem.

Egy lépcsőben megvolt, íze lágyabb, íz ugyanúgy megmarad, időben ugyanott voltam, mintha a cefréből alszeszt főztem volna. Cefréből, készet kaptam, az alszesz 85% szesztartalma ment át a késztermékbe, a kisüsti 3x-os 74-75%-ával szemben, természetesen ugyanolyan elválasztásokkal, azonos cefréből.

Előzmény: Feriba51 (94957)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94957

Nincs, Sőt!:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: szilvakukc (94948)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94956

Ha cukrot raksz hozzá, akkor Rád a "lefoglalás, megsemmisítés, bírságolás" szabály vonatkozik. Nem tehetsz cukrot hozzá, sem Te sem senki. Egyedül szeszgyár foglalkozhat cukorcefrével, 40-200millió jövedéki biztosíték lepakolása mellett.

Amit Te főzöl, az amúgy sem pálinka, csak párlat. Csak a kereskedelmi főzdék nevezhetik párlatukat pálinkának, mivel a pálinkatörvény rengeteg feltételhez köti a pálinka előállítását, amikre semmi garancia nincs, hogy teljesítetted. Bezzeg a nagyok!:DDD

Előzmény: Palika83 (94954)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94955

Persze, hogy nem, de azért Te is tudod, hogy a média, és a hatóságok, a szarból is szeretnek szenzációt csinálni. Pölö amikor anno a Sipos arról nyilatkozott még a tilos időkben, hogy a házi főzőberendezések milyen életveszélyesek, és hű, meg hú, és közben az én full extrás, biztonsági berendezésekkel teleaggatott lefoglalt főzömet mutatta a kamera. Ennyit a hozzáértésükről. 

Előzmény: snapszmester (94952)
Palika83 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94954

Ha jól értelmezem?!

-Pálinkát lehet főzni(a szabályokban leirtak alapján), szesz főzni meg már más szabályok alapján lehet?

Tehát ha van cefrém azt lefőzhetem,de ha cukrot rakok hozzá akkor már más szabály vonatkozik rá mert már nem pálinka?

snapszmester Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94953

Neked írtam csak elsőre nem ment el.

snapszmester Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94952

Ez így elég poénos, de Te is tudod hogy az otthonfőzés nem erről szól.

Nagyeszü, nagyformátumu politikus V Németh Zsolt az magánfőzők védőszentje azt mondta, miért kell feltételezni hogy az állampolgár nem tartja be a tőrvényt. Lehet hogy tévedett.

Az a javaslatom a nav felé hogy a nem beszedhető büntetést, ahogy többi szolgáltatónál van hárítsa át a bérfőzetőkre és a regisztrált magánfőzőkre. Az államot ugye nem érheti kár. Még nagyobb.

Az utólsó bekezdést viccnek szántam.

szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94951

Csak Te nem érted. A cefrébe cukrot tenni TILOS! De, ha nem árulod el, nem fogják tudni bebizonyítani. A beletett cukor eltérő izotópja, meg ilyen dumák, kamu.

Előzmény: foxrudi (94950)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94950

No akkor mégegyszer,mert nem vagyok képben!!

Ha van benne cukor,akkor nem minősül pálinkának,csak párlatnak.Nem?vagy tilos cukrot tenni  a cefrébe?

Na most akkor hogy is van ez?Vagy csak én nem értem?

Előzmény: deszegregator (94946)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94949

Nem nagyon értem ezt a hírt:

-Semmilyen jogszabály nem tiltja, hogy cefrét tároljak, az nem minősül szeszesitalnak.

-Azt, hogy az cukorcefre, úgy, hogy gyümölcsben van, marha nehéz bebizonyítani, egy közepes ügyvéd is  húsz perc alatt ejtetné a vádat.

-A 335 pálinka liter belefér az engedélyezettbe.

-A főző állítólag legális.

-Akkor most mi is a szabálysértés?

Szerintem az újságíró a marha, az nem cefre, hanem valami cukorszirup, vagy ilyesmi.

Előzmény: deszegregator (94946)
szilvakukc Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94948

Gratulálok Feribá! Még egy kis agitációs propaganda, és mindenki ERA(Erősen Rektifikált Alszesz)-t fog inni.

Egyet nem értek: Miért is nem vagy hajlandó a minőségről beszélni? Csak nincs vele valami gond?:))

Előzmény: Feriba51 (94930)
Arthur959 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94947

Hú bocsi el is feledkeztem megírni, megérkezett, majd ha hazamegyek teszek fel róla egy másolatot. simán engedélyezték a főzőt.

Előzmény: körte51 (94893)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94946

Egy iszonyat lúzert kapcsolt le a szerv: http://www.beol.hu/bekes/kek-hirek-bulvar/a-fiu-megfozte-az-anya-tarolta-a-palinkat-529604 Nem elég hogy megbukott cukorcefrével, még a mamit is bemártotta, és a zugszesz tárolási paramétereit! Mivel tudták így befírolni ezt a szerencsétlen idiótát? Utoljára stalinjoska idejében volt kínvallatás, hát mi más behatásra árúlja el valaki a "feles készlet" koordinátáit? Paraszti jóhiszeműség? Aligha, én is parasztgyerek vagyok, alapvetés a regnáló rezsimmel szembeni gyanakvás, ez a génekben örökölt ! Ez egy hülye f@sz, ennyi.,..

Azért van néhány kérdésem, észrevételem!

- A mami tulajdona a főző, ezáltal a szervek szerint LEGÁLIS

- Cukorcefre, megengedett éves mennyiség fölötti készletek, viszont nincs szó eladásról! (Cukorcefre esetében, vagy megengedett főzés keret túllépése esetén persze mindegy, zabrálhatnak.)

- Mi a cukorcefre? Amiben répacukrot találnak? Akkor a főzetők , főzők 80 % a bajban van. Persze ez egy igazi rohadék, mert még a szőlőcefrét is szőlő cukorcefreként tudta jellemezni a szerv. Tényleg, komoly bajban vagyunk, ha a szerv a nem gyümölcscukor alkoholt kimutatja, és cukorcefre eredetűvé minősíti! Izotópos vizsgálattal ez kimutatható! Érdekes h nincs értékesítési vád, persze nem életszerű hogy a mamival fogják beszedegetni ezt a sok mocskot.( Ha cukorcefrés, akkor őszintén örülök a lefülelésének! No de mi is az a cukorcefre...)

kupeci Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94945

Mindegyikben lehet finom pálinkákat főzni.Ha valaki folyamatosan főz annak nem gond hogy a hőközlő olajat is fel kell melegítenie, aki csak ritkábban annak gazdaságosabb energiában és időben  aszimpla( de az legyen keverős.)

Előzmény: mechi (94941)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.14 0 0 94944

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94906)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94943

A szimpla falú keverős se ég le, nekem dupla falú, keverős nélküli van, ez sem ég le, cserébe nem kell kevergetni, kóstoltam most ilyen tornyosban készült pálinkát megerősíteni tudom amit a többiek írtak róla: illatban nagyon jó, ízben már nem annyira aromás mint a hagyományos 2x-es lepárlású.

vasbicikli Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94942

Ilyen mennyiséghez elég lesz egy 50 literes.

Leégés ellen több megoldás van.

Szimpla üstnél is léteznek mindenféle praktikák (edény fenekén kövek, szalma, tűz fölött lángterelő, cefre hígítása), amikkel csökkenthető a leégés veszélye, de a rizikó mindigbenne van.

Nekem szimpla keverős a főzőm, ha újrakezdeném, akkor se választanék mást. Ha forog a lapát, szinte lehetetlen leégetni (nekem eddig nem sikerült). Áram kell hozzá, kézzel tekerni rabszolgaság.

A duplákról majd ír az, akinek olyanja van ;)

Kezdésnek a hagyományos kétszer főzős jobb választás. Pár szezon után is ráérsz még eldönteni, hogy akarsz-e fejleszteni.

mechi Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94941

Szia, többféle cefrém lenne, kisebb mennyiségben, 50-100 liter, cseresznye, meggy, feketeszeder, feketeribizli, szilva, birs. Van 1 borházam ott főzném. És a kérdésem lényege az lenne, hogy fontos-e a duplafalú üst, vagy a sziplánál a keverő mik a tapasztalatok leég a cefre a szimplában keverésn nélkül vagy sem. Vannak akik szerint a dúsító tornyos készít finomabb pálinkát, vannak akik szerint a hagyományos kisüsti 2x lepárolt a finomabb. A minőség lenne a fontosabb nem a mennyiség, már azért is mivel nincs sok gyümölcsöm viszont sokféle van. Előre is köszi a tanácsokat.

Előzmény: vasbicikli (94925)
jhjenő Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94940

Elég ha anyit mondok hogy özvegyen nevelek egy kamaszodó gyereket rokkant vagyok .

Előzmény: sogi01 (94939)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94939

Attól még lehetsz NAV-os! :-)

Előzmény: jhjenő (94937)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94938

Tudoooom, sapka, sál.....            :-)))))

Előzmény: vasbicikli (94936)
jhjenő Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94937

Érdekelne az 50 literes , rér vagy rozsdfamentes és menyi , hol van . Megbízhatsz bennem ot a tel számom is

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94935)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94936

Cseresznye ilyenkor?!

Előzmény: Eysti (94931)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94935

Épp tudnék, 50 literest, bővíteném felfele literben, de tudod eza  látatlanban, idegennek, nem lehet az ember sose elég óvatos.

Előzmény: jhjenő (94932)
fehérkutya Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94934

Szerintem a héjától. Van olyan almám, aminek pálinkája kesernyés szokott lenni, míg másiké sose.

Előzmény: Arthur959 (94880)
jhjenő Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94933

Szia ! de menyi az a nagyon drága ?  Tel 0620-3481473

Előzmény: norris53 (94883)
jhjenő Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94932

Szia ! Menyiért tudsz szerezni vagy kölcsönbe , bérelni stb.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94882)
Eysti Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94931

Igen tisztelt szaktársak.Kicsit odaégettem a cserkát.Sárga,és a szagán is érezni.A faszenes szűrés lehet megoldás?Valakinek bejött már?Köszönöm...

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94930

Na, ez az, ezt akartam kinyögni!!!

Jó nedűt!!!

Előzmény: In Lak'ech (94928)
kupeci Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94929

Ha csak úgy általában kérdezed hát akkor vehetsz ilyet is meg olyat is. Ha konrétabban kérdezed , hát akkor meg azért nehéz a válasz mert ha megnézed itt a fórumon  szinte mindenki a saját lovát dícséri.( még ha nincs neki lova, akkor is!):  )))))

Jobb egy kis egyszerű és olcsóval kezdeni a tanulást.( hogy egyáltalán kiderüljön ,tényleg akarod e?)Az esetek többségében aztán az szokott történni hogy ahogy telik az idő úgy fejleszti alakítja tovább mindenki a főzőjét , itt azért hozzá kell tennem ha szeret barkácsolni.

De ha nem szeret akkor meg vesz vagy csináltat hozzá dolgokat.

Előzmény: mechi (94921)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94928

textilkapilláris-alapú abszorpciós-hődisszipátor

Előzmény: rézműves1 (94926)
barkócza Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94927

Az az első kérdés, hogy mire akarod használni, azaz mennyi cefréd van, milyen gyümölcsökből, egyfajtából sok, vagy többfajtából kevés. Aztán hogy hol akarod használni - garázs, sufni, telek vagy panel konyhája).

rézműves1 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94926

...és hol marad a "szakmaiság" Ferikém???...mi az, hogy PAMUTHENGER??...hát már nem "textil-alapú kapilláris párologtató"???:):):)...

Előzmény: Feriba51 (94915)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94925

Nekem meg kellene egy új kocsi, szerintetek milyet vegyek?

Ennek a kérdésnek kb. ugyanannyi értelme van, mint a tiédnek, mert nem írtam meg, hogy mennyit szoktam autózni, milyen utakon használnám, hány tagú a család, mennyi pénzem van, stb.

Komolyra fordítva, olvasd el figyelmesen a "beugrót", aztán visszatérhetünk a témára, kicsit több paraméterrel.

zsorsz Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94924

"lassitja" helyett talán inkább, akadályozva a flegma vissza csorgását.

Előzmény: zsorsz (94922)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94923

Ha igen annak én külön örülök ,mert akkor nem csak az én érdeklődésemet 

keltette fel téma hanem másokét is.

Ennek az lehet az eredmény , hogy több ezen elven működő páracső készülhet

és több tapasztalat vethető majd össze.

Előzmény: In Lak'ech (94920)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94922

Hát igen,az ötvözött megoldásnál jóval több menet fekszik a páracső aljára,többszörösen lassítja a flegma vissza csurgását.Jó vagy rossz, ez itt a kérdés.

Előzmény: héjja60 (94919)
mechi Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94921

Sziasztok, szeretnék venni 1 pálinkafőzőt, de nem tudom mire kellene figyelni, vagy milyen kellene venni, duplafalút, vagy simát. Esetleg sziplát, vagy szipla keverőset. Melyik gyártót érdemes. Érdemes-e dúsítótornyosat venni stb, stb.

Ebben kérnék segítséget, hogy melyiket, mit ajánlanátok.

In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94920

Azt gondolod, mi nem jegyzetelünk serényen? :-)

Előzmény: héjja60 (94919)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94919

Köszönöm a rajzot.

A két spirál ötvözéses megoldásáról nem szóltál semmit ,ha még erről esetleg

valamit mondanál.

Remélem elnézőek lesznek a többiek !

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94918

És, ha kúposakat teszel be, azokat egy picit megnyitod átmérőbe és rugalmasan betolható. Nem kel rögzíteni másképp.

Jó nedűt!!!

Előzmény: zsorsz (94916)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94917

Még annyit, hogy egy főzéskor (40l) kb. egy liter víz párolog el.

zsorsz Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94916

A cső belső átmérőjénél ha csak 1 mm-rel kisebb a spirál,szerintem simán bemegy.

Előzmény: héjja60 (94914)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94915

Figyelem. Az emberek nyugalmát megzavaró tartalom következik!

Elnézést érte!

Szerintem túl sokat feszengettük ezt a témát.

Íme egy rajz, de több nem lesz:-)))

Különösen nem méreteztem a távolságokat. Jól működött elsőre és nem kísérleteztem másféle elrendezéssel.

A csöpögőket már lefényképeztem és feltettem. A vizet egy falra szerelhető "csirkeitatóból" kapják.

Jó nedűt!!!

Előzmény: héjja60 (94909)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94914

A flegma visszacsorgását biztos lehet késleltetni .

Az egyben ,teljes hosszon befűzés valószinűleg nehézkesen menne , de egy probát megér ! 

Előzmény: zsorsz (94912)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94913

Köszi , a hsz-t ismerem , engem a spirálok egymástól való távolsága érdekel , mert 

ugye egy bizonyos hosszon azokat el lehet helyezni egyenlő távolságra és el lehet 

úgy is , hogy mondjuk az elején ritkábban avége felé meg sűrítem például.

Az egybe kialakított spirálnál én is a könnyebb rögzíthetőségre gondoltam ,de lehet ,hogy a kettő együtt jobb hatásfokot eredményezhet.

Majd Feribá véleményezi.

Előzmény: zsorsz (94911)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94912

Sőt,ezzel a megoldással késlelteti lehetne a flegma viszacsorgását és nem kell toldani a páracsövet, a spirált csak végig befűzni.Csak hirtelen ötlet volt.

Előzmény: zsorsz (94911)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94911

Szia! Engedelmeddel 94588-nál Feribá már leírta a kúpos spirálok elrendezését,közben adtál egy jó ötletet:folyamatos spirál ) ) fs ) ) fs ) ) fs ) )  így tovább és nem megszakítva,nincs gond hogyan rögzítem külön-külön akúpokat.

Előzmény: héjja60 (94910)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94910

Feriba !

Még egy kérdésem lenne , engedelmeddel .

Korábban írtad , hogy Te a kúpos spirálos megoldást alkalmatod , míg egy kollega

az egyenletesen emelkedő drótspirált .

Arra lennék kíváncsi , hogy a kisérleteitek során esetleg ötvöztétek e a kettőt , úgy ,

hogy először van a kupos spirál majd ez követi az egyenletesen emelkedő spirál 

és ezt zárja ismét egy kupos spirál és ezt egy szakaszon helyezzük be a páracsőbe.

Majd még egy ugyanilyen  , esetleg mégegy .

Mi a helyzet e téren ?

héjja60 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94909

Feriba !

Átnézve a rajzodat , úgy látom , hogy a javaslataid viszonylag könnyen kivitelezhetőek , különösen annak aki most kezdi el a gyártást.

Arra kérnélek még , hogy légyszíves tegyél már fel egy rajzot a páracsövedről ,

hol helyezted el a kúpos spirálokat , mely szakaszokon kap hűtést a cső.

A rajz alapján az érdeklődők egyértelműen láthatnák a megoldás kivitelezési módját.

Előre is köszönöm !

Előzmény: Feriba51 (94828)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94908

Köszönöm Feribá , megtaláltam !

Előzmény: Feriba51 (94907)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94907

Ha megnyitod a 94895-ös hozzászólásban közölt linket, a galériában az is látszik "mi van belül".

Jó nedűt!!!

Előzmény: héjja60 (94904)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.13 0 0 94906

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94827)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94905

Nekem 2 pistorius van(1 a sisakban,1 fölötte)és azzal indul a finomítvány 84-86-on.

3,vagy 4 sapka van beépítve?

Előzmény: kezdö kotyvaszto (94899)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94904

Hát,.....mondják szép ,......én mondom , gyönyörű , az itt látotott főzők közül a 

legszebb !!!!

Kérdés ? Mi van belül ? Mit tud ? 

Persze nem árulod el !

Vagy igen ! Remélem ! Köszönöm !

Előzmény: norris53 (94888)
kupeci Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94903

Széééép!:)))

truffle Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94902

78Celsius/82%-näl indultunk,

Nekem ilyenkor még talán az 1-es számozott pohárba csepeg és még nem tudom mérni a százalékot. Elárulnád a technikát?

kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94901

PÄLINKÄSSAT MINDEN KEDVES FORUMTÄRSNAK!

Előzmény: héjja60 (94900)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94900

BOLDOG ELŐSZILVSZTERT , neked !!

kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94899

nos röviden!

"buboréksapkás rektifikátoron" gyärtottuk idei termesünket kertünkböl! (hehe....)

20L 65% szilva-körte-alma vegyesen (öcsem összekeverte a flaskäkat igy lett vegyes!)

4L   68% meggy

Kedves Miklos sisaktol kb. 40cm-re függöleges päracsövön mert höfokok:

78Celsius/82%-näl indultunk,

84Celsius45%-näl vegeztünk

ezutän mär jön a fazekiz es opälosodik! (ablakmosonak ajänlatos esetleg)

minösegi ellenörzes talän szilveszter elött,közben,utän!

Előzmény: Miklós1 (94861)
kezdö kotyvaszto Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94898

Üdvözlök mindenkit!

mar megint eltünt a hsz-em hät nemirommegmegeccer!

norris53 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94897

Hát abból kettő is van az egyiken víz be- a másikon víz ki :-) (egy csőspirálos hűtő !)

Előzmény: truffle (94896)
truffle Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94896

Hozzáértés nélkül is szép, igényes. Karcsú mint a szomszédasszony ;).

A felső kötés alatt balra annak a kis csőnek mi a szerepe?

norris53 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94895

Kicsit részleteseb információ :-)

http://palinkafozes-hazilag.webnode.hu/#!

Előzmény: Feriba51 (94894)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94894

Gyerekkoromban még a szomszéd gyerek játékát is szét szedtem, mert mindig az érdekelt, hogy mi van belül.

Hát most is ez a kérdés, mi van belül????

Máskülönben gyönyörű munka!!!

Hány menetest tud csinálni???

Jó nedűt!!!

körte51 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94893

Érdeklődnék az összeépítési kérelmeddel mik a történések?

Előzmény: Arthur959 (94880)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94892

Akarom mondani abból. :-)

Előzmény: stapika (94890)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94891

Norris mester!

Ettől szebbet én még nem láttam! szép munka gratula!

stapika Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94890

Törvény tiszteletből.

Előzmény: In Lak'ech (94887)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94889

" az ördög nem alszik..."

Nem is... nagyonis figyel.

Előzmény: In Lak'ech (94887)
norris53 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94888

Valami hasonló az én megoldásom is !

És aztán kicsit tovább variáltam  :-) Üdv: norris

In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94887

Már csak azért sem nagyon ugranak itt az ilyen felkérésekre, mert ugye az ördög nem alszik...

Előzmény: sogi01 (94885)
kibé Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94886

max. adósságot

Előzmény: sogi01 (94885)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94885

Kölcsönadni sem fog senki...szerintem

Előzmény: norris53 (94883)
obsitos3 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94884

És mi az a "jh"? Te nem Polgár Jenő vagy?(:(:

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94882)
norris53 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94883

Lehetetlent kérsz! Amit én olcsónak tartanék te qrva drágának fogod tartani :-)

Előzmény: jhjenő (94881)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94882
Mennyi az az olcsón?
Előzmény: jhjenő (94881)
jhjenő Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94881

j

Pálinkás jó estét mindenkinek ! Kérdésem lenne hogy tud e valaki segíteni , szükségem lenne egy pálinka főzőre , ha lehet olcsón duplafalu és fatüzelésel . Vagy ha tudna valaki kölcsönözni egyet , megbeszéljükLehet 40-50 literes nem fontos rézböl

Arthur959 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94880

Üdv Mesterek!

Ma kezdtem finomítani az alma alszeszemet, amit majd egy hónapja tárolgatok. (időhiány miatt) Ez az első löket, még mindig 660-os a középpárlatom, de érzek egy kis kesernyés utóízt, ha megkóstolom. Olyan tiszta, mint a gyémánt a szaga igencsak hajaz a gyümölcsre, amiből készítettem. Normális ez az utóíz? Később az érlelés folyamán ez elmúlik?

(direkt írtam szagot, nem virág ez! :D)

Előre is köszi a választ: Art!

Ps: A múltkori spirálomat, amit feltettem fényképen, kiszedtem, a "kobra fejet" megszüntettem, kiegyenesítettem, kilágyítottam, újra tekertem.

No kontra, ellenben csodásan működik, most tényleg elég hozzá 6 db binder csipesz a tető lefogásához, nem szelel! :)

fürészes Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94879

Szép jó napot!Megállt a tudományom!Mondja meg nekem valaki hozzáértő hogy mitől lesz opálos körte barack vegyes cefrém?Már másodszor finomítom de ugyan az a eredmény mint az elsőnél 70%nál elkezd szürkülni, ez mitől lehet?

kupeci Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94878

Jónak és megvalósíthatónak látom az ötletet, viszont azt gondolom hogy a rektifikációhoz kevés a felület.Ha már megkérdeztél:))

körte51 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94877

Maligán fokoló! Nézd meg a videót,megérted! Eléri a forráspontot ,nem emelkedik a hőmérséklet !

Előzmény: Törölt nick (94867)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94876

Mi is azt szeretnénk, ha jó pálinkát főzne. Tudod, írásban nehéz kezelni az ilyen dolgokat. Nem létszanak érzelmek, meg indulatok. A hangulatjelek semmit nem érnek. talán majd egszer egy közös pálinkakóstoláson elsímulnak a viszályok.

Előzmény: zsorsz (94875)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94875

Jól van no,kár lenne érte,én is remélem hogy nem fog mesértődni és itt marad.

Előzmény: In Lak'ech (94874)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94874

Nem akarom bántani. Segíteni akarok neki, ahogy itt mindenki. Pontosan ahogy Józsipapa is írta. Van nekünk elég bajunk a jogszabályokkal, meg az opálosodással. Nem vagyunk egymás ellenségei. De tanulni tényleg csak alázattal lehet. Az alázat nem egyenlő a megalázkodással. Az alázat pozitív emberi tulajdonság. Nem haragszik itt senki Fondarra, legfeljebb néhányunknak kevesebb a türelme.

Előzmény: zsorsz (94872)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94873

Szélesebb a vállnál az arc :)

Előzmény: Törölt nick (94864)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94872

Szerintem jó fej,ne bántsd már Őt!

Előzmény: In Lak'ech (94869)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94871

Én nem volnék jó moderátornak. Meg pedagógusnak sem. 

Nagyon köszönöm neked ezt a beírást. Főleg az utolsó mondataidat.  Azonos a hobbink. Csak nekem kicsit rövidebb a türelmem.  :-)

Előzmény: csalitos (94868)
kibé Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94870

Ne hagyd magad!

Előzmény: Törölt nick (94867)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94869

Egyébként van erre az a tipikus autópályás vicc, amikor bemondja a rádió, hogy egy őrült a forgalommal szemben száguldozik az autópályán. Mire valaki bosszúsan eltekeri az állomást.....egy??? Hisz mind szembe jön....

A fórum javarésze próbálja megmagyarázni egy ex laborasszisztensnek, hogy mi is egy elegy forráspontja.

Előzmény: zsorsz (94863)
csalitos Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94868

Egy jótanács. Lehet, hogy lesz valaki, aki vesz egy mély lélekzetet és nagyon szájbarágosan elmagyarázza az egész folyamat, elejétől végéig. De addig is olvasd el az 1x1-et. Ha figyelmesen elolvasod az egész lepárlás (pálinkafőzés) lényegét, az összes buktatójával együt, talán lemondasz a szövegmagyarázatról, és nem mentegetőzöl, hogy én úgy gondoltam, vagy úgy értettem. Jegyezd meg, itt senki nem az ellenséged. Itt mindenkiben megvan a jószándék, hogy segitsen, és ne a megsértődés lebegjen a szemed előtt.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: Törölt nick (94857)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94867

Nem kellett volna beírnod..... (éppen eleget foglalkoztam desztillációval is, bár igaz, hogy nem pálinkáéval).

Ez itt már messze nem szakmai vita, hanem az újonc megregulázásának kísérlete.

Tartok egy két nap szünetet, amig lecsillapodnak a kedélyek.

In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94866

Kölcsönös. Csak nehogy mások is így gondolkodjanak, mert akkor hagyatkozhatsz a laborasszisztensi előéletedre. :-))))

Előzmény: Törölt nick (94864)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94865

A hozzászólásai alapján nem nagyon hiszem. Én gépész vagyok, mégis tisztában vagyok ezekkel a dolgokkal.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94864

Ezt a stílust talán mások talán megengedik neked, én nem. S erre a fajta "okításra" semmi szükségem. Vedd úgy, hogy ez volt az utolsó hsz-em irányodba!

Előzmény: In Lak'ech (94859)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94863

Fondar laboraszisztens volt egy kutató laborban,nem lehet hogy csak félreértitek egymást?

Előzmény: In Lak'ech (94859)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94862

Bocs a kollégáért, legyen inkáb páciens? :-)

A hőfokról:

Az emelkedés nem a bevitt hőmennyiségtől függ, hanem a cefre forráspontjától, ami az alkoholtartalomtól függ. Tehát ahogy fogy a szesz a cefrében, úgy emelkedik a pára hőfoka. A fűtési energia emelésével a forrás lesz intenzívebb, de ezzel gyorsabb lesz a hőfokemelkedés, mivel gyorsabban fogy a szesz.

A fűtést úgy kell szabályozni, hogy egyenletesen csurogjon a pálesz és hideg legyen, tehát a hűtési kapacitás függvénye a fűtés.

A hőmérő nagy segítség, ha szépen folyik és alacsony (90C°-alatt ) a hőfok minden rendben, de ha 95 C°- fölött indul abból nem lesz pálinka, abba lehet hagyni a fűtést.

Alkoholtartalmú elegyek desztillálása:

A hagyományos egy lépcsős desztilláló berendezésekben nem lehet a forráspont szerint szétválasztani a komponenseket, mert oldódnak egymásban és a közös forráspontjukon desztillálnak. A kozmaolajok (illó olajok) forráspontja 130 C° körül van még is az alacsony forráspontú előpárlatokkal desztillálnak. Ezért lehet az opálosodás ellen több előpárlat elvételével védekezni.

Tehát teljesen felesleges nézegetni a különböző forráspont értékeket tartalmazó táblázatokat. Ezek a tiszta anyag rorráspontját mutatják, azt hogy elegyítve milyen összetételben desztillálnak azt egész más határozza meg (un. szivargörbe).

Megértem hogy nem érted, de ez nem vita tárgya, egyszerüen fizika.

Előzmény: Törölt nick (94857)
Miklós1 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94861

Feribá

Jó az elképzelésed, a rektifikáció tényleg nő ha lassítjuk a visszacsorgást, még egy-két módosítás és feltalálod a buboréksapkás rektifikátort:-)

snapszmester

Ha kizárjuk, hogy magtól keserű, akkor egyéni érzékenység, nekem volt már egy-egy napom amikor keserűnek mondtam több tételt is. Ha ez is kizárható,akkor passz.

fondar

Nézd meg, hogyan növekszik a hőmérséklet a pálinkafőző különböző pontjain, itt vannak diagramok amiket otthon mértem:15538, 15539, 21802, 21803, 21804, 32969,51928, 51929.

barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94860

"Ezt a forráspontnak." helyett "Ezt a forráspont."

Előzmény: barkócza (94858)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94859

Te érted amiket írsz???? Normál légköri nyomáson láttál te már 110 fokos vizet?? Szerinted miért van a dupla falú üstökben hőközlő anyagnak nem víz, hanem olaj?? Vagy ha víz van, akkor miért van benne túlnyomás? Vagy miért találták ki a kuktát?  Tényleg általános iskolai anyag, csak (kellő udvariassággal, hogy meg ne sértselek) te éppen hiányoztál. És megint megfogalmazom abbéli aggályomat, hogy igy nem sokra fogsz menni. Az itteni nagyoknak (én nem tartozom közéjük még) nem sokáig lesz türelmük egy olyan tudatlan diák okításában, aki születésekor kétszer állt sorba, amikor az önbizlmat osztogatták.

Előzmény: Törölt nick (94855)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94858

Próbáld megérteni. Egy 5% alkoholtartalmú cefre forráspontja kb. 95oC. Ezalatt nem párolog. Viszont ha a Paksi Atomerőművet rákötöd, akkor se megy a hőmérséklete 95oC fölé. Nem tudod fölvinni 100oC-ra. Ezt a forráspontnak.

Mi a fene az a fűtési potenciál...? (Jót nevettem rajta.)

Előzmény: Törölt nick (94854)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94857

Nem egy nyelven beszélünk, sajnálom.

Ilyent sem nem mondtam, sem nem gondoltam. Még hasonlót sem.

Előzmény: In Lak'ech (94856)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94856

Értsd már meg, hogy ha belefeszülsz is párologni fog a víz. Ha eléred a "forráspontját", ha nem. Mert nem külön vizet és alkoholt forralsz. Ha ez így volna, akkor lehetne lepárlással 100%-os alkoholt előállítani.

Előzmény: Törölt nick (94854)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94855

Hogy lehetnék büszke rá, mikor általános iskolás tananyag....

Ezen tényleg nem vitáznék....

Előzmény: In Lak'ech (94853)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94854

Hogyne, és meg is köszönöm, ha megszabadulok a tévedéseimtől....:)

Azért mégegyszer hozzátenném, hogy nem pontosan fogalmaztam. Nem az elegy forrása miatt szabályozom a hőmérsékletet, hanem nem akarom elérni a víz forráspontját. S mint említettem nem vagyok biztos benne, hogy ez helyes, de eddig így csináltam, s az első erről szóló hsz-emben is, meg egy Snapszmesterhez intézett hsz-emben is kértem, hogy segítsenek ebben eligazodni. Most mégegyszer megteszem. tehát így csinálom, de nem tudom van e értelme, vagy komindottan hátrányos? Persze jobban örülnék egy alátámasztott véleménynek, mint egy igennek vagy nem-nek.

Előzmény: barkócza (94851)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94853

"ha ugyanaz a fűtési potenciál, akkor egy csökkent mennyiségű folyadék hőmérséklete magasabb lesz."

Erre a mondatodra ne légy büszke....

Előzmény: Törölt nick (94848)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94852

Talán még annál is tájékozatlanabb vagyok, mint feltételezed, pl. három hónappal ezelőtt még azt sem tudtam, hogy a kozmaolaj leválasztót eszik vagy isszák. Snapszmester hozzászólásait meg tényleg kinyilatkoztatás szintjén kezelem, ami a pálinkafőzéssel kapcsolatos. Nem szakmai volt az egyetnemértésem, hanem stilisztikai.

Előzmény: barkócza (94847)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94851

Na, az ilyen zagyvaságokról beszélek. Ha partner vagy, segítünk megszabadulni tőlük.

Előzmény: Törölt nick (94848)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94850

Figyelj. Egy elegy komponensei nem külön-külön forrnak. Az elegynek van egy, az összetételétől függő forráspontja, ezen forr az egész elegy. A forráspont alatt nem forr, fölé pedig nem lehet vinni a hőmérsékletet. Ezért forráspont. Pont.

Az alkohol forráspontja kizárólag a tiszta alkoholra vonatkozik. Ilyet viszont nemigen szoktunk desztillálni, csak elegyeket.

Előzmény: Törölt nick (94846)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94849

"Lehet, hogy nincs értelme,..."

Hát tényleg nincs. Nem akarom feleslegesen csépelni a billentyűket, hasonló apropóból leírtam már, amit most is írnék. Ezen rágódj egy kicsit, mielőtt újraértelmezed a desztillációt.

Előzmény: Törölt nick (94846)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94848

Ma vitanapom van úgy látszik....

Tök mindegy, hogy mi szökik ki egy folyadékból, de eléggé nyilvánvaló hogy ha ugyanaz a fűtési potenciál, akkor egy csökkent mennyiségű folyadék hőmérséklete magasabb lesz. Ha pl. csak víz lenne benne, s harmadrésze elpárologna, ugyanazon mennyiségű hőenergia megemelné a maradék víz hőmérsékletetét.

Amiért a vége felé emelik egyesek a fűtést az szerintem amiatt van, hogy a folyadékban a lecsökkent alkoholtartalom kisebb kihozatallal jár, csak cseperészik már, s akkor ha emelik a fűtést több lesz a kihozatal, de ez csak látszólagos, összalkoholból nem jön le több.

Előzmény: rézműves1 (94845)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94847

Maradjunk annyiban, hogy minden hozzászólásodból süt a tájékozatlanság. Ami nem baj, hisz mindannyian voltunk kezdők, és talán emellett kötözködtünk is. Azért ezen a szinten mégis jobb lenne, ha Snapszmester hozzászólásait kinyilatkoztatás szintjén kezelnéd.

Előzmény: Törölt nick (94844)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94846

Ezt valóban félreérthetően fogalmaztam meg...:)

Az etilalkohol forráspontja 78 C fok körül van (de már előbb elkezd párologni), a vízé meg 100 C (persze az is előbb kezd el párologni), úgy gondoltam, hogy nem engedem a hőfokot fel 100 C-ig, a töményebb kihozatal miatt. A logikám szerint ha a víz is forr, akkor több víz kerül a párlatba. Közvetlen a cefre felett mérem a hőfokot (van egy ígéretem a hétvégére egy kísérletről, képekkel is illusztrálom majd, akkor látható is lesz miről beszélek), ez feltehetően néhány fokkal alacsonyabb mint a cefre hőfoka, de figyelembe veszem. Tulajdonképpen csak a tisztázásnál alkalmazom a módszert, a cefre főzésénél nem.

Lehet, hogy nincs értelme, az is lehet, hogy kimondottan rossz, ebben nincs nagy tapasztalatom, megköszönném ha véleményeznéd.

Előzmény: snapszmester (94842)
rézműves1 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94845

..."ahogy emelkedik a hőmérséklet (nyilván azért mert lepárlás közben csökken a folyadék mennyisége) úgy veszem vissza"...

...már meg ne sértődj, de éppen Te nem vagy elég figyelmes...mert a hőmérséklet (főleg) nem azért emelkedik, mert a folyadék mennyisége csökken, hanem mert az alacsony forrpontú komponens (az alkohol) "kiszökött" belőle... 

...ezen a mondatodon azért is csodálkozom, mert én a vége felé (meg talán többünk is)

nem vissza veszem, hanem inkább feljebb kell vegyem a fűtést, ahogy a forralni való állapota közelebb kerül a vízhez...annak pedig mindíg magasabb a forrpontja, minta kiindulási anyagnak...

Előzmény: Törölt nick (94832)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94844

Ha udvariasan szólnak hozzám, udvarias lesz a válasz. Én magam soha nem kezdem, s nem kezdtem itt sem másképpen csak udvariasan és érdeklődve, visszaolvashatsz. Viszont a lekezelő, kioktató viselkedést hasonlóval honorálom. Új vagyok itt valóban, de jobb mindjárt az elején tisztába tenni a dolgokat. Ezzel részemről is befejeztem az erről való eszmefuttatást.

Előzmény: In Lak'ech (94839)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94843

Nem emlékeztem, a helységre, visszaolvasni meg sajnáltam az időt. :-)

Előzmény: stapika (94841)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94842

(Hogy ne forrjon fel)

Kösz, rendes vagy. Akkor egy forraláson alapuló elválasztásnál a fenti sornak mi az értelme?

Előzmény: Törölt nick (94836)
stapika Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94841

Szabadka nem Erdélyben van,A többi stimmel.:-)

Előzmény: In Lak'ech (94839)
barkócza Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94840

Bocs, de ha azt megmagyaráznád, hogy miért nem akarod, hogy forrjon a cefréd? Ha nem forr, nem is párolog. Akkor meg vajon mi csöpög ki a hűtőből?

In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94839

Azt hiszem, nem nagyon tudod, kikkel arcoskodsz. Fogadd meg a tanácsom. Annak ellenére, hogy régóta olvasod a fórumot, új vagy itt. És az ember nem azzal kezdi, ha bemegy egy kocsmába, hogy a benn ülők arcába köp. Több alázatot. Hidd el nagyobb lesz a sikered és a hőn áhítozott mennyi erdélyi birshez is közelebb kerülsz. Azt hiszem, akik végigolvasták az eddigi hozzászólásaidat, mind osztani fogják a véleményem. Uff én beszéltem, nem akarok ebből vitát gnerálni. Vagy megfogadod, vagy nem. A te dolgod.

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94838

Köszönöm, azért, ha több időd lesz megcsinálhatnád őket:-)

Legfeljebb jösz egy sörrel, ha összefutunk a kocsmában.

Jó nedűt!!!

Előzmény: rézműves1 (94834)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94837

Kedves Mester!

Csak az előbbi hozzászólás kedvéért mondhatnám, hogy nézd meg figyelmesebben!:-))) Bocs!!!

A bemutatott Pistorius tányér csak:

- Hűtés által megcsinálja a deflegmációt, ami lazán visszacsorog az üstbe

- Szerény véleményem szerint nincs olyan Isten, aki eltalálja milyen hőmérsékletű víz kéne a Pistorius tányérba.  Az éppen üzemi hőmérséklet állandóan változik. Ha nagyon hűtjük az sem jó, ha melegebb az sem. A vizesrongy pillanatok alatt átveszi az üzemi hőmérsékletet és akkori  a hőből vesz el hőenergiát. Ez ennek a száradó kapcának az előnye.

Kösz a hozzászólást!

Jó nedűt!!!

Előzmény: snapszmester (94833)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94836

A legőszintébb elismeréssel szólhatok csak arról ami a pálinkafőzési tudásod illeti. Azért meg külön köszönet, hogy mindezt önzetlenül meg is osztod.

A szövegértelmezésedről ez már sajnos nem mondható el, de viszonzásképpen szívesen segítek ha kéred....:)

Előzmény: snapszmester (94835)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94835

Kedves kolléga én értem, te nem érted.

Abba a szűk rétegbe tartozom hogy csinálom és tanítom, mert értek hozzá.

rézműves1 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94834

...pályinkás jó napot...

...ugyan Ferikém, miket gondolsz rólunk??...nem vagyunk mi "fikázó" bizottság...

...az elképzelésed több mint érdekes, de hogy a valóságban mennyivel eredményesebb, mint a többi eddig használt sisak (deflegmátorok), azt csak a gyakorlat mutatná meg, egy összehasonlítás során, persze több méréssel (szvsz)...

...különösen figyelemre méltó a második rajzod, ami akár egy "módosított Feribá-féle" Pistóriusz-tányér is lehetne, mert abban tényleg valamelyest, szerepe lehet a rektifikációnak is...

...meg kéne csinálni és meglátjuk...ügyes Erdélyi kéz(réz)műves ember, (akik, mint tudjuk "mindenhez" értenek) simán kikalapál egy ilyet:):):)...

jó nedűt

snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94833

Ez is jó megoldásnak tűnik.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94832

...megtaláltam a leírásod, nagyon hasznosnak találom, lementettem. Csak abból egy óra alatt többet tanultam mint az előző teljes évben.

A hőfokszabályzást meg úgy értettem, hogy ahogy emelkedik a hőmérséklet (nyilván azért mert lepárlás közben csökken a folyadék mennyisége) úgy veszem vissza fokozatosan a fűtést (Hogy ne forrjon fel). Ez szerintem érthetően benne volt a hsz-ben, ha mégsem értetted, akkor olvasd el figyelmesebben!

Előzmény: snapszmester (94829)
snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94831

Hahó Miklós1 vagy valaki ért hozzá.

A napokban tőbb kérdés is érkezett hozzám hogy keserü a pálinka. Mi lehet az oka? Egyéni túlérzékenység, hibás cefrézés. A mag bennehagyását kizárnám mert ezekből nekem nem sikerűl keserűt főznöm.

snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94830

snapszmester.uww.hu

Ezen az oldalon nekem minden megnyílik.

snapszmester Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94829

Más hibába is beleestél.

A cefre-gőztér hőfoka az alkoholtartalom-forráspont fügvénye. Nem azért emelkedik mert jobban fűtesz ha nem mert fogy a szesz.

Hőfok szabályzásnak csak a vízfűrdő és olajfűrdő hőfokánál van értelme. Ha a cefre gőzterét figyeled és ahhoz szabályzol akkor nem fűtesz eléggé.

Ha ilyeneket írsz az jön le hogy a desztillálás alapjait sem ismered. Ha még is, akkor fogalmazz pontosabban.

Előzmény: Törölt nick (94806)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94828

A napokban két kolléga is tanácsot kért tőlem privátban a kiválasztás fokozása érdekében. Kicsit megizzadtam és a következő megoldást küldtem el nekik:

A szándék mind a két esetben az, hogy a visszacsorgott flegmát lelassítsam, újramelegítsem és ezzel megvalósítsam valamilyen mértékben a rektifikációt is.

A sisak esetében csak a magassabb sisakok jöhetnek szóba, hisz nem szeretném ha a felhabzás valamennyire bezavarna.

A karimákat apró radiális mélyedésekkel látnám el, ami biztosítaná a flegma elosztását az egész körön.

Nagyon szeretném, ha megkritizálnátok esetleg bebizonyítnátok, hogy szart sem ér.:-) Kupeci, rézműves, hal65, szilvakukc, Miklós1...???

Jó nedűt!!!

sogi01 Creative Commons License 2013.12.12 0 0 94827

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94788)
TINTUS Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94826

benne van az opálosodás veszélye. Először kis mennyiséggel csinálj próbát.

Előzmény: forgione1 (94789)
forgione1 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94825

Köszönöm, le is mentettem gyorsan!

Előzmény: vasbicikli (94792)
zsozso175 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94824

kōszönöm a segítséget 

Előzmény: foxrudi (94813)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94823

Előzmény: Törölt nick (94822)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94822

Messziről, sötétben persze, de itt ahol vagyok, egészen közel vagyok magamhoz és fény is van.....nincsennek elérhetetlen vágyaim, csak a szabadkai bírset szeretném leutánozni...:)

Előzmény: zsorsz (94820)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94821

Jó testvérek osztozkodására gondoltam. Majdnem összevesztünk mert nem akarta a felét elfogadni, de ebben nem ismerek tréfát.

Előzmény: zsuzska60 (94819)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94820

Így messziről,minden adottságod megvan ahhoz hogy a legnagyobbak közé kerülj.

Előzmény: Törölt nick (94814)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94819

és melyikőtöknek jutott a több? :-)

Előzmény: Törölt nick (94818)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94818

Sötét helyen, nyitott szájjal pihen. Ma megvolt az átszellőztetés is, egy barátom hozta a gyümölcsöt, s testvériesen megfeleztük a készet. Jó ötletnek tűnik az átszellőztetés, kár hogy eddig nem jutott eszembe.

Előzmény: zsorsz (94815)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94817

Féra úr!

2 fő rendben.

zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94816

akasszátok föl a királyokat! :-)

köszi jó lesz!

Előzmény: csalitos (94805)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94815

"Már egy nap után is csökent a karcossága" óráról-órára tud változni tisztázás után,egy átszellőztetés lehet jót tenne neki.Fénytől elzárva hagyd pihenni!

Előzmény: Törölt nick (94808)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94814

Annyira nem jó...:) Közepes minőség, ezzel a főzővel nem sok remény van a felső kategóriára, meg persze ezzel a tudással sem. Jövő ilyenkorra szeretnék egy lépcsőfokkal (legalább) feljebb kerülni. Évről évre jobbak a pálinkáim, de ez nem nagy művészet, mert nagyon mélyről indultam.....

Előzmény: zsorsz (94811)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94813

Szia.

SZERINTEM!

300mm hosszú,60mm széles,és 220mm magas.1/3-2/3 kamra arányban!

Nekem mióta ilyen van nincsen gondom semmivel.

Anno Snapszmester látta a képen,és rögtön levágta,hogy nem jó,mert csak 90mm magas volt,és széles.

Amióta ilyen,azóta még a birs,narancs is tükör(finomítva) még 44-en is,és nem kell halászgatnom szűrnöm...stb.Alszesz lejön,öntöm,finomítom,és kész.

A magasság lényeges,hogy legyen idő külön válni,és fölúszni a folyadék tetejére az olajnak.

Előzmény: zsozso175 (94799)
Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94812

Mindez liebig hűtővel a tartályból keringetve?

Előzmény: TINTUS (94784)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94811

Mit nem adnék egy cuppantásért?:)

Előzmény: Törölt nick (94808)
jhjenő Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94810

Lehet 40-50 literes nem fontos rézböl

jhjenő Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94809

Pálinkás jó estét mindenkinek ! Kérdésem lenne hogy tud e valaki segíteni , szükségem lenne egy pálinka főzőre , ha lehet olcsón duplafalu és fatüzelésel . Vagy ha tudna valaki kölcsönözni egyet , megbeszéljük

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94808

Zenei analfabéta vagyok, de egyben mindenevő.

Hogy ne legyek már annyira off....

Egyik előző hsz-emben írtam, hogy nekem a Szabadkán vásárolt bírspálinka az etalon, nem is etalon, az a csúcs, és egyszer szeretnék olyant alkotni. A tegnap lefőzöttről azt mondta az egyik ismerősöm (kóstolta a szabadkait), hogy annál is jobb. Ez sajnos nem igaz, mert annál jobb nem létezhet, de messze is van attól a minőségtől, azért nagyon jólesett a dícséret. Már egy nap után is csökkent a karcossága, hónapok múlva lehet, hogy rendbe is jönne, de hol lesz már akkor....:)

Előzmény: zsorsz (94807)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94807

Kicsit leült a topik."Óneász" Purcell-t is megihlette,a végkifejlet nem éppen happy and-es,de a zene.....

Pálinka és a zene jól megférnek egymással.:)

Előzmény: Törölt nick (94785)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94806

Így már értem mire gondoltál. Ebbe a hibába én is beleestem. Mostanában úgy csinálom (biztos nem ez a legjobb, még variálni kell), hogy a cefrével nem szórakozom, felengedem 100 celsiusig, visszaveszek valamit a fűtésből, de gyakorlatilag 100 celsius körül történik a főzés. A hőmérő a gőz hőmérsékletét méri, közvetlen a felszín felett. Forr a cefrém. Lehet, hogy ez nem jó, ha van erről véleményed, írd meg! Tisztázásnál viszont szabályozom, nem engedem 94-95 fölé. 80-nál indul, a nagyrésze 85-90 celsiusnál jön le. A végefelé már nagyon vissza kell venni a fűtést (akkor éri el a 94-95-ös hőfokot), de olyankor már alig csepeg. Itt megállok, ilyenkor kb. 45 fokos a kijövő, ami azt jelenti, hogy a kész anyag 65-75 alkoholfok közötti lesz.

Előzmény: deszegregator (94798)
csalitos Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94805

Rendben van. A király tudjon róla!!!!!! Nézd meg, ha hibáztam, te is tudod javítani.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: zsuzska60 (94804)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94804

Agárdit kóstolj, jó minőségű

Előzmény: emGeza (94800)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94803

úgy jo lesz! Nekem is szenacel a kulso kopeny. Olcso,a hengerelese szinte minden komolyabb muhelyben megoldhato. Nekemvizes, holtszezonban fel van toltve vízzel a korrozio csokkentese celjabol. Legyen vagy harmas lemez, belathatatlan ideig ki fog tartani.

Előzmény: deszegregator (94802)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94802

Az ilyen megoldasnal kicsi a hokozlo felulet! A szolo sureje fenn uszik a cefre tetejen, ezert nem eg le, a szilva sureje viszont leul, szigetel, leeg, ugyanakkor meg csak atmelegedni dem bír az egesz. Szurd le a szilvat, csak levet fozz, a surujet nyomd ki szolopresen. Alakítsd at holtszezonban a fozot, a hokozlo felulet, duplafal erjen az ust toltesi szint kozeleig.!

Előzmény: Törölt nick (94801)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94801

Üdvözlet a Tisztelt fórumozóknak!

Már vagy 2 éve nem kérdeztem semmit :) Bár rendszeresen idejövök nézelődni,olvasgatni.Azóta elkészült az itt látott,olvasott próbálkozások és tapasztalatok alapján az én duplafenekű,söröshordóm,aminek a tetejére egy kukta lett téve sisak gyanánt.Trafóolajjal megtöltve az alja,KB 1.5 literes tágulási tartállyal,billenő állvánnyal.Az olaj hőmérsékletét egy csőhőmérővel mérem.Lehet nem a legpontosabb,de miheztartás végett megfelel.

Legelőször szőlő cefrével teszteltem,remekül muzsikált.Tisztázáskor is remekül dolgozott.

De förtelem amit a szilvámmal művel.Már a végletekig letekerem a gázzsámolyt,de akkor is csúnyán leég,és nem is pötyög az alszesz,egyszerűen megáll,pedig hallani,hogy fortyog,a szeszfoka pedig 25 körüli.Sírni tudnék,hiszen pont a leégés elkerülése volt a cél a duplafenékkel.Régebben a zománcos üstöm sem produkált ilyet.

Kérem segítsenek :)

emGeza Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94800

Üdv urak !

Ma lőttem egy palack, Békésiék birsét.Gondoltam összevetem a sajáttal.

Nem rossz,de nem egy harsány illatú,de így legalább összhangban volt az ízével.:-(((

Igaz páran már írtak róla,mostmár értem,hogy miért azt.

Melyik boltit érdemes venni?

Nem mintha nem lenne mit innom,csak összehasonlítás véget.

zsozso175 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94799
Sziasztok.
Most 'kezdem a páliinkafőzést,és a szőllősy szűrő méretével kapcsolatban kellene segítség.Egy 100literes üsthöz mekkora szűrőt csináljunk ?Köszönom előre is.
deszegregator Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94798

Hát még a fűtésed gondold át, ha ugyanaz a főző, ugyanúgy cefrézel. Kezdő időszakomban sikerült egy - egy meglehetősen íztelen pálinkát főznöm. A berendezésemhez viszonyított optimális fűtéstől  (ezt persze azóta tapasztaltam ki) messze gyengébben fűtöttem, már cefrefőzésnél is nagy lehetett az elválasztást. Ezt megtetéztem a még gyengébb fűtéssel tisztázásnál, + még egy túlzott EP elvétellel, és kész is volt a " kiherélt " pálinka. Talán ilyen irányban is gondold át a dolgokat. Aranyigazság , hogy minden főző más és, más, barátságba kell kerülni vele, összecsiszolódni.

Előzmény: Törölt nick (94778)
stapika Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94797

" A 40 fokos pálinkához :"

Láznak már elmegy.:-))

Előzmény: Palika83 (94795)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94796

kóstolgasd bátran, nem kell érlelni

Palika83 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94795

Üdv!

A 40 fokos pálinkához :

Kiváncsiságból csináltam kb. fél liter őszibarackot!

Az illata,íze kevésbé intenzív mint az 50 fokosé,de lehet h csak hagyni kell érni!

Amire lesz idelye mert vendégeknek ilyent nemadok (elég furán is néznének rám :) és énis várok még hátha "beérik"!

zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94794

ha kavargatóbetétben gondolkozol, akkor már az alját is keverd!

Előzmény: zozomax (94791)
foxrudi Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94793

Ejj,ezek a fránya epruvetták!

Előzmény: Forman68 (94790)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94792

"az 1*1-ben benne van a hűtőspirál átmérő és a szükséges hossz

Ezt én is kerestem, de nem találtam."

1 X 1 13. oldal

Cső átmérő és hossz érdekes, a tekercs átmérő nagyjából mindegy.

zozomax Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94791

Söröshordóm van, kicsit domború az alja, de nem pont félgömb. Azért akadt meg  szemem ezen az önkeverőn, mert az elmúlt 1 évben motorolajjal töltött kettős üsttel főztem minden gond nélkül. Aztán most lecseréltem a motorolajat fritőzolajra, főleg a szaga miatt.

És az történt, hogy a csere után elsőnek felöntött birset rögtön le is égettem.
Pont olyan volt a cefre, mint a tavalyi cucc és az még csak oda sem ragadt, ez meg leégett. Nem annyira gyilkosan, de azért halványan érezhető lett a pálinkán. :-(

Ugyan hamarabb felmelegszik a cefre ezzel az olajjal, ennek ellenére ha picit is csökkentem a fűtést, akkor piszok lassan jön le, full gázon viszont odaég.(legalábbis a birs, mást még nem főztem azóta. A második felöntésnél óvatosabb voltam, tovább is tartott sokkal. De az is látszott hogy az is leégett volna rendesen ha nem óvatosokodok a fűtéssel)

Szóval agyalok valami kiegészítő megoldáson. Legyegyszerűbb volna egy sűrű szitabetét, de egy ilyen kavargatóbetét még jobb lenne.

Előzmény: In Lak'ech (94741)
Forman68 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94790

Szerintem az epruvetta a ludas a dologban.Az formázza szép kis golyókba a kozmaolajat.Földieper alszesz csorgott rajta.Vagy lehet az epernek van köze hozzá?Nem tudom,mert epret csak egyszer főztem és azóta az alszeszt nem engedem át az epruvettán!

forgione1 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94789

az 1*1-ben benne van a hűtőspirál átmérő és a szükséges hossz

Ezt én is kerestem, de nem találtam.

Ezt a részét pedig megnyitni se tudom, vagyis üres pdf oldal.

Más:

Pálinkáim (idén főztem először) szeszfokát beállítottam vitéznek való 50-51 fokosra. 1 hónapot már mind pihent, van amelyik hármat is.

Igen ám, de női részről felmerült az igény szűk 40 fokos párlatra is.

Kérdés, hogyha megint hígítom, akkor újra kell pihentetni?

Előzmény: TINTUS (94783)
sogi01 Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94788

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (94727)
vasbicikli Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94787

Én inkább 2 hordóval csinálnám (ha egyáltalán). Keringetve sztem nem lehet elkerülni, hogy összekeveredjen a hideg a meleggel.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (94769)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94786

Szeszélyes a kicsike,valamit valamiért végre adott valamit.:)

Előzmény: Törölt nick (94785)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94785

Néhány perce tűnt el a Hold a horizont délnyugati szegletében. Vörösen. Átérezhette ami bennem van. Kilyukadt a hűtőm, előbb csak kicsit cseperkészett, aztán beindult rendesen. 60 literes, 50-et sikerült kimernem (naná, hogy az alján volt a lyuk), a többi szerteszét folyt a konyhában. Talán azért nem volt vérvörös az égi vándor, mert éppen sikerült befejezni a tisztázást. Illat is van, aroma, íz rendben, de nem sima italú, kicsit szúrós. Kis jóindulattal befér a közepes minőség kategóriájába. Nyitva hagytam a palackokat, friss még a szentem, talán képes némi javulásra. Legközelebb Vergiliussal próbálkozom, az "óneász":)  segíthet valamit....)

Előzmény: zsorsz (94782)
TINTUS Creative Commons License 2013.12.11 0 0 94784

100 literesb az üstöm, 200 literes a hűtőm. Általában 80 liternél több cefrét nem szoktam feltölteni és max 2 veder vizet cserélek a hordó tetejéről ha nagyon muszáj.

TINTUS Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94783

az 1*1-ben benne van a hűtőspirál átmérő és a szükséges hossz, hogy aztán a lejtés mennyire kanyargós ?  Amit megenged a hordó belseje.

Előzmény: borsika79 (94715)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94782

:))))

Előzmény: Törölt nick (94781)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94781

Most is az csorog (tisztázás). Ha előbb eszembe jut, hozhattam volna neki egy csokor rózsát, vagy egy éjjeli szerenádot. Talán megpróbálkozom Shakespeareval.

"To be, or not to be". Ismertem valakit aki eredetiben olvasta, s úgy értelmezte, tubi, tubi tubicám, azaz galambetetésnek, s bejött neki. Egy próbát megér....:)

De nem offolok tovább, ez egy újonctól nagyon nem illendő.

Előzmény: zsorsz (94780)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94780

Éreztetni kell vele hogy vonzó és kívánatos,akkor könnyebben beléd szeret!:)

Előzmény: Törölt nick (94776)
golyós Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94779

Szerintem kell vagy két méteres, a vized meg annyira fog melegedni, mintha egy 15 fokos (induló hőmérsékletű) 200 liter vízhez öntenél  20 liter forrót . A második főzésnél már az lesz az induló, stb.stb. Persze ezek nem pontos számok , de első tervezési alapnak jók (ha más nincs)    :-))

üdv.g.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94778

Volt ilyen, én sem értem. Mit értesz kiheréléses tisztázáson, meg brutál cefrefőzésen? Nem kötözködésképpen értem, csak azért mert ugyanúgy főztem akkor is amikor jó lett. Inkább a cefrében lehetett a hiba, bár azt is ugyanúgy csinálom.

Előzmény: deszegregator (94777)
deszegregator Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94777

A birs egy karakteres palinka. Nem is ertem hogy lehet birs íz nelkuli produktum. Valszeg kihereles tisztazasnal, de meg az sem eleg, inkabb mar a cefre fozes is brutal elvalasztassal zajlik. Az illatos, de nem karakteres íz az egylepcsosok sajatja.

Előzmény: Törölt nick (94774)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94776

Szép nagyon a szerelem, nem is gyötrelem, csak ebben az esetben nagyon egyoldalú. Aztán vagy belémszeret megnyílik és átadja magát nekem is, vagy kiszeretek belőle, aztán megnézheti magát....:)

Előzmény: zsorsz (94775)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94775

Szerelem,szerelem,átkozott gyötrelem.Miért nem termettél meg minden birsalma fa tetején?:)

Előzmény: Törölt nick (94774)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94774

Akkor rendben van, ha érezni az ízét.

Jártam már úgy bírspálinkával, hogy az illata nagyon határozottan bírs volt, de az íze... ha tudtad hogy azt iszol, észre lehetett venni, de nem nagyon. Olyan is volt, hogy se illata, se íze nem emlékeztetett a bírsre, de véletlenül észrevettem a fokoló edényének kimosása után, hogy intenzív bírsillatot áraszt. Töltöttem egy kis pohárba, visszaöntöttem, kicsit, éppen csak kicsit kiöblítettem hideg vízzel, s gyönyörű bírs illata volt a pohárnak, előtte meg semmi. Megcsináltam néhányszor, aztán mutattam másoknak is, nézett mindenki velem együtt, mint a luki nyúl..... olyan is volt, hogy a cefre főzésekor még a szomszédban is érezni lehetett a bírs illatát, tisztázás után meg eltűnt. De persze olyan is, hogy volt illat és íz is. Nincs még egy gyümölcs ami annyit szívatott volna mint a bírs, de lehet csak azért szórakozik velem mert észrevette, hogy beleszerelmesedtem....:)

Előzmény: Zotya71 (94771)
kaktuszpeti Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94773
Nekem kb. egy méter a külsö 28-as csö hossza, de csak 50 literes a fözö! Ha fütök rendesen, akkor azért pörög a vízóra is jócskán! Viszont csak a felsö egyharmada langyos a csönek. A víz keringetésen én is gondolkodtam, ne menjen pocsékba annyi. A 200 liter lehet hogy elég keringetni, bár jó lenne azt is kirakni valahova, hidegre. Csakhát, akkor meg befagy. Esetleg valami höcserélöt kitalálni. Autóhütö, stb.
Babar66 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94772

Szerintem a főzdés is kedveli a birset   :)))

(Vagy gáz volt a cefre...)

Kökényt sajnos még nem csináltam, úgyhogy azt nem tudom.

Üdv!

Előzmény: régimaszek (94770)
Zotya71 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94771

Elég sokáig érezni az ízét, habár még nagyon friss. Ma kipróbáltam, hogy a pohárból amiből gyarló lélekként ittam egyet letettem majd kb. 20 perc múlva megszagoltam. A szaglás után éreztem az illatot. 

Lehet csak érezni akartam vagy érezhettem?

Üdv

Előzmény: Törölt nick (94683)
régimaszek Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94770

A mai bérfőzetés eredménye:  a helyi bérfőzőben lett főzetve,250l birs 10l 50fokos nedű elsőként, utána lecsurgattunk még 350l kökényt 21,4l az eredmény. szerintetek benne van az átlagba. a kökény kapott 7kg,napfény. az íze illata kiváló mind kettőnek, a birsből lehet hogy visszaveszek 1-2 fokot,majd meglátom. kicsit karcosnak találom.

Szkajvolker Lajos Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94769

Mit gondoltok, egy 100 literes főzőhöz milyen paraméterekkel rendelkező liebig hűtő paszolhat? Működhet a dolog úgy, hogy a vizet egy 200 literes hordóból keringetem hozzá?

foxrudi Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94768

Érdekes!Nekem még nem volt ilyen soha!!!!!

Előzmény: Forman68 (94733)
emGeza Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94767

Köszönöm!Ezt is megjegyzem,mert teljes homályban vagyok a szőlő míveléssel.:-)

Válógatásra nem volt lehetőség,az ucsó 56 db hoztam el.

A Szőlő -s topkot is mazsolázom mostanság,épp ma tettem fel képet.

Előzmény: kupeci (94765)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94766

Jaaaa,hát akinek saját erdeje van kérem......:)

Előzmény: zsuzska60 (94757)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94765

Olyan oltványt próbálj venni aminek 2vagy 3 szinten vannak a gyökerei egymás alatt.

Az ültetés évét követóen a talajfelszin közelében lévő úgynevezett harmatgyökereket el kell távolítani hogy a lentebbi gyökerekből legyen kénytelen táplálékot felvenni,így jobban fogja bírni a szárazságot is.

Előzmény: emGeza (94754)
Szomjas cápa Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94764

Békés megye, Békés, Doboz, Vésztő. A főzdék veszik ennyiért. Én áttéten keresztül vettem, magozva 140-ért. Azért már vége felé jár a szezon.

A kökény felénk tömeges, nem lehet annyit szedni metszőollóval, hogy a következő évben meglátsszon a termésen.

Előzmény: Hurkafej (94759)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94763

:))))

Előzmény: In Lak'ech (94761)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94762

hoppá,94758-ra szántam

Előzmény: zsorsz (94760)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94761

Én midegyiküket Czáka Sarolta-Valló László, A metszés ABC-je c. könyvvel a hóna alatt láttam szaladgálni. :-)

Előzmény: zsorsz (94760)
zsorsz Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94760

A bogyósok állt.egy éves vesszőn teremnek,megfelelő váltómetszéssel működik ez a metszőollós szüret,csak kérdés hogy a nemzetiség..........?

Előzmény: Hurkafej (94759)
Hurkafej Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94759

És hol van ez a hely, ahol 30Ft/kg a kökény, ha szabad tudni? másfél hónapja még 120 Ft volt az átlagár.

Előzmény: Szomjas cápa (94755)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94758

Hát én nem fogom merni így szedni. Lehet, hogy túl puhány vagyok. Mi párommal kézzel szedtük. Olyan gyönyörű bokrok, egészséges, szőlő méretű hatalmas bogyókkal... :-(

Előzmény: zsuzska60 (94757)
zsuzska60 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94757

nem egy, hanem 2 év kell hozzá - saját erdőben én is így szedem :-)

Előzmény: In Lak'ech (94756)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94756

És te elhiszed, hogy egy kökénybokor egy év alatt regenerálódik??? Én a saját lelőhelyemen biztosan nem fogom alkalmazni . Jövőre is szeretnék szép, egészséges és bő termést. Tudom, egyes etnikum felénk a cseresznyét is úgy lopja, hogy kivágja a fát, utánfutóra teszi, és nyugodt körülmények közt ülve leszedik. A metszőollós módszer eléggé ....no mindegy, nem akarom, hogy kimoderáljanak.

Előzmény: Szomjas cápa (94755)
Szomjas cápa Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94755

Van egy gyorsabb (nemzetiségi) módszer a kökény gyűjtésére: Végy egy ponyvát! Végy egy kb. 60 cm karhosszúságú metszőollót! Vágd le azokat (és csak azokat) az ágakat a bokorról, amelyeken SOK bogyó van! Azokat dobd  a ponyvára, majd verd le róluk a bogyót vasvillával! Ha fogytán a bokor, térj át egy másikra! A bokrot ne sajnáld, egy év alatt regenerálódik.

A gyümölcs tisztítása: első sorban kiszelelés, utána átmosás, idegenelés.

Kb. 30 Ft/kg felénk a kökény átvételi ára.

Előzmény: zsorsz (94731)
emGeza Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94754

Bevallom,még nem értek a szőlő műveléshez !

Az oltványos mondta ,hogy meddig ültessem.

Előzmény: kupeci (94753)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94753

A helyedben nem törekednék arra hogy 20 cm-re legyenek a gyökerek!

Előzmény: emGeza (94751)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94752

Nem én szoktam kevergetni:)

Előzmény: In Lak'ech (94746)
emGeza Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94751

Szia Feribá!

"Füge pálinkát akarok főzni és ehhez fügét kell termeszteni.:-)))"

Szőlő pálinkát akarok főzni és ehhez szőlőt kell termeszteni.:-)))

Köszönöm,hogy megosztottad a találmányod!

A pincébe 58 db oltvány várja a tavaszi ültetést.Mivel csak az első években akarom

locsolni,a fejlődése miatt,így talán,az egyszerűbb PET palackos módszert  fogom választani.

A szőlő győkere kb. 20 cm-re van a föld felszinétől,a cél a legkevesebb víz használata,de 

az közvetlenül a győkérhez jússon.

Előzmény: Feriba51 (94728)
Feriba51 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94750

Írtam

Jó nedűt!!!!

Előzmény: héjja60 (94747)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94749

Veled találkoztunk két hete az újudvari TV-toronynál ???? :-DDD

Szedtük a csipkét párommal, amior megszólitott egy figura, hogy mi lesz a csipkéből? Párom azt válaszolta, lekvár. Mire a figura elkerekedett szemekkel elhülve csak annyit mondott: nem szabaaaaad! Abból pálinkát, vagy bort kell csinálni! :-DD

Előzmény: sleves (94748)
sleves Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94748

Micsoda istenkáromlás! Amiből pálinkát lehet főzni abból NEM főzünk lekvárt. :D

Előzmény: In Lak'ech (94743)
héjja60 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94747

Feriba !

Szeretnék írni email címedre , de valamiért nem megy át a levél . Lehet ,hogy nálam nem jó valami ! Arra kérnélek , írj pár szót a címemre , hátha az segít .

Előre is köszönöm .

Előzmény: Feriba51 (94734)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94746

Na ja. Viszont ott kevergetheted.      Ha el nem felejted két kupica közt. :-)

És legalább olyan veszélyes, mint a forró cefre. A vége felé olyan szorgalmasan lövöldözi a lávát, mint az Etna.

Előzmény: kupeci (94744)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94745

Ne hagyd magad befolyásolni!:)

Előzmény: In Lak'ech (94743)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94744

Mert hogy lekvár esetében sem a főzés elején sem a végén nincs konvekció:)

Előzmény: kupeci (94742)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94743

Szilvalekvár réz üstben!!! Fennséges!

Amióta pálinkát is főzünk folytonos a dilemma: lekvár, vagy pálinka.

Előzmény: kupeci (94742)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94742

Cefrém még soha, de szilvalekvárom már égett oda....megrázó élmény volt:))))

Előzmény: In Lak'ech (94741)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94741

A hagyományos lekvárfőző üstökben, amelyeknek szinte tökéletes gömb az aljuk, természetesen is kialakul egy konvekció, ami keveri a cuccot. Ezt onnan tudom, mert annyira riogattatok itt hogy törvényszerűen le fogom égetni a naspolyámat, hogy 50 C-ig nyitott üsttel melegítettem a cefrét. Amikor "jól" fűtöttem, akkor egyértelműen látszott, hogy az üst közepén egy lefele áramlás, a széleken pedig felfele áramlás alakult ki. Amikor túl óvatosan fűtöttem, akkor leállt a konvekció.  Tehát, ha az üst ideális alakú, akkor nincs túl nagy félnivaló. Bár itt sokan állítják, csak idő kérdése, hogy mikor égetem le az első cefrémet. :-)) Már kb. 40 főzés van mögöttem. Tudom, ez még messze nem ok a szenttéavatásra.

Előzmény: zozomax (94739)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94740

" Szépmunka"  :))

Előzmény: Forman68 (94738)
zozomax Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94739

Hallihó!

Ilyen is van... Önkeverő edény:
http://www.amazon.com/dp/B00AGIRUKY/ref=cm_sw_su_dp

Elsőre nem tűnik nagyon bonyolultnak az a lemezbetét... talán lehetne használni pálinkafőzőben is az elvet.

Forman68 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94738

Igen-igen!:D

Köszönet Norris szaktársnak!:)

Előzmény: kupeci (94737)
kupeci Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94737

Bizonyos jegyeket magánhordoz az epruvetta:)

Forman68 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94736

Én már leszoktam az alszesz epruvettán való átengedésén.Mivel nehéz takarítani!

Előzmény: In Lak'ech (94735)
In Lak'ech Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94735

Ilyen nekem is szokott lenni, de csak világos színű. Kutyanehéz normálisan kitakarítani belőle. A Vénuszról szoktam királyvizet hozatni hozzá.

Feriba51 Creative Commons License 2013.12.10 0 0 94734

Ki kell próbálni. Ilyen palackról hallottam, de soha nem láttam.

Jó nedűt!!!

Előzmény: In Lak'ech (94730)
Forman68 Creative Commons License 2013.12.10 0