Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

Kazymoto 2013. okt. 12. Creative Commons License 91149

A tárcsák között 3 cm van. Kb 7-8 mm-es szeleteket vág, ez ugye a vágótárcsában kidomboritott élek magasságától függ.

Nagy hátránya a szerkezetnek hogy a motor miatt nem lehet slaggal vagy nagynyomásu mosóval mosni, így most a szezonban kompresszorral takaritom, a szezon végén szédszedem és lemosom rendesen.

Két napja birset apritottunk vele egy barátom hozta 10km-ről hogy ne kelljen már neki kézzel szenvedni, mind ketten nagyon meg voltunk elégedve a teljesítménnyel! :D

Előzmény: otifoti (91141)
gombászok 2013. okt. 12. Creative Commons License 91148

Ezt a csontot-szerintem-legalább úgy nem lehet lerágottként kezelni, mint a pálinkafőzés rejtelmeit, melyre ez a fórum hivatott, és szerintem jól csinálják, akik csinálják.

Én igyekszem a jövedéki törvény rejtelmeiben eligazodni szándékozóknak segíteni(azaz megelőzni a büntetést), aki meg lerágott csontnak gondolja, hát ne harapjon bele.

Előzmény: In Lak'ech (91143)
gombászok 2013. okt. 12. Creative Commons License 91147

Elszúrtam az első linkelést(hiába, nem vagyok egy link alak), így nem érthető, mire gondoltam

Inkább idemásolom:

gombászok 2013.03.02 06:53:17 ©
13

Főzőberendezés gyártására vonatkozó engedélykérelemnél javasolom, hogy konkrét méreteket, űrtartalmakat adjatok meg.

A jövedéki törvény a magánfőző berendezés darabszámát nem határozza meg, akár több is lehet a birtokodban, ha gyártod, mindegyikre külön kérjél engedélyt.

A cefrefőző+tisztázó üst párosítás még kellő szakértelmet is sugall, nincs az a NAV-os, aki ettől ne érzékenyülne el!

Menetközben változhatnak az igényeid, ha el akarod adni, eladásra is kérjél engedélyt.

Előzmény: héjja60 (10)

Előzmény: gombászok (91146)
gombászok 2013. okt. 12. Creative Commons License 91146

Tévedni tetszett!

Magánfőzésben semmiféle bejelentési kötelezettséget nem ír elő a törvény.

Engedélyhez köt néhány tevékenységet:

- a desztillálóberendezés gyártását,

- a desztillálóberendezés értékesítését,

- külföldről történő behozatalát

A magánfőző desztillálóberendezés birtoklásához nem kell engedély. Azaz nem kell engedélyt kérni.

Ezt azért pontosítani kell: hogyan is birtokolhatsz???

- vásárolsz (számlaképes, gyártási, értékesítési engedéllyel rendelkezőtől)

- gyártasz (engedélyköteles)

- őseid hagyták rád (ez érdekes, de igaz: legalizálták a múltbeli főzőket, persze a térfogata a 100 litert nem haladhatja meg, és      a származását hitelt érdemlően kell bizonyítani, ha egyszer ellenőriznének.) Nem kell engedélyt kérni!

Engedélykérelemről itt írtam: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=124141223&t=9214389

Tervezem az engedélykérelmek mintáját közzétenni itt: http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9214389&la=124305376

Előzmény: deszegregator (91144)
ROBI876 2013. okt. 12. Creative Commons License 91145

Szilva úr! Tegnap előtt le finomítottam a barack alszeszeimet, össz. vissz. végülis 75 liter barack cefrém lett, mert később is kaptam a cukrozotthoz további barackot. A további barit már nem cukroztam. Szóval, 4 kg cukor volt a 75 literes "mennyiségben", de érzem rajta. A tavalyi, amit nem cukroztam, az finomabb volt.

Így is finom, de én kiérzem a cukker-alkoholt.:( Szóval, nagyon igazad van, nem való a cukker a bariba.

Végül 8 liter 46%-osom lett, finom így is, de érezni a cukker alkoholt is, amit az első cefrénél eltúloztam. Hiába a második, cukkerer nélküli bari cefre. Finom-finom-de cukker nélkül sokkalta finomabb is lehetne.

Most meggyóntam bűneimet.:-))

Előzmény: szilvakukc (91134)
deszegregator 2013. okt. 12. Creative Commons License 91144

Sok info elerhető,kozerthetoen leírva pl.a palinka lap.hu/otthon fozes a nav sgerint. a lenyeg:

- birtokolhatsz fozot 100 l alatt azt nem kell bejelenteni.

-Ha gyartassz eladsz,kulfoldrol, belfoldrol veszel azt be kell jelenteni,engedelykoteles

-en is csokoltstlak, es oket is,en is.

Előzmény: In Lak'ech (91143)
In Lak'ech 2013. okt. 12. Creative Commons License 91143

Most akkor kell engedélyt kérni egy kis magánfőzőhöz is?? A készítéshez, is meg a működtetéshez is? És hol, hogyan kell ezt tenni??  Ha ez már valakinek lerágott csont, jöhet a válasz magánban is, publikus a mailem. Köszönöm előre is a segítséget.

Előzmény: gombászok (91140)
jani&999 2013. okt. 12. Creative Commons License 91142

Valaki vett már pálinkafőzőt rendes üzletbe? Ott csak adnak egy blokkot és annyi?

otifoti 2013. okt. 12. Creative Commons License 91141

A két tárcsa között milyen távolság van?

Előzmény: Kazymoto (91121)
gombászok 2013. okt. 12. Creative Commons License 91140

Ha neked ez a pánikkekltés, ám legyen, tiszteletben tartom a véleményedet, de nem ez volt a célom.

Egyéb mondandód teljesen egyezik az én gondolatommal, mielőtt még a gépet bekapcsoltam ugyanezek merültek fel bennem is.

Előzmény: szilvakukc (91134)
otifoti 2013. okt. 12. Creative Commons License 91139

köszi

:-)

Előzmény: Kazymoto (91121)
sogi01 2013. okt. 12. Creative Commons License 91138

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (91085)
Tucso69 2013. okt. 11. Creative Commons License 91136

Hihető, hogy régóta olvasod a fórumot, mert szoktak ilyen hülyeségeket írni!

Előzmény: zsorsz (91112)
Tucso69 2013. okt. 11. Creative Commons License 91135

Én csak almahéjat raknék bele, külömben a gyümölcsben lévő víz hígítja. esetleg aszaltat.

De csak akkor vetemednék ilyesmire, ha nem lett igazán jó a pálesz.

Egyébként tavaly kipróbáltam én is magozva az almát. Biztos nem csinálom mégegyszer.

Előzmény: Gábor19820309 (91117)
szilvakukc 2013. okt. 11. Creative Commons License 91134

Nem kő má megint pánikot kelteni!

240 000!!!!!!!litert valszeg nem Józsi bácsi a 102 literes főzőjével állított elő, Karakószörcsök-alsón, a sufniban. Itt keményen feketén végzett ipari főzésre mentek rá a közegek. Kíváncsi lennék, mennyi az a 100-nál több literes cuccok, amiket lefoglaltak. A rendszerváltáskor eltűnt pár 500, és ezer liter közti nyilvántartott berendezés cakum pakk, egyet sikerült csak azóta megtalálni, pedig azt a fináncok is sejtették, hogy nem a méhbe kellett.:))) 

Előzmény: gombászok (91115)
Kazymoto 2013. okt. 11. Creative Commons License 91133

Az AFM lengyel gép, én több darabot ismerek, az enyém 68-as  öreg  de tud mindent ami kell.

Előzmény: In Lak'ech (91132)
In Lak'ech 2013. okt. 11. Creative Commons License 91132

Lehet, hogy kevesebb nyomtatott szakirodalmat kellene olvasnom.  AZ a baj tudod, hogy hamarabb vetem meg a Békési-Csernai féle pálinkafőzés könyvet, mint hogy rátaláltam volna erre a fórumra. Sajnos a könyv úgy néz ki maradandó károkat okozott bennem.

Az esztergád biztos békebeli, mert még hallani sem hallottam róla.  EAN-om, meg E2N-em van.

Előzmény: Kazymoto (91130)
Martin30 2013. okt. 11. Creative Commons License 91131

Köszönöm szépen válaszaitokat! Fözésröl, cefrézésről szerencsére van némi tapasztalatom, epret meg szilvát csináltam már, csak bírset nem. Az általatok leírtak szerint fogom csinálni, plusz adok hozzá pektinbontót is. Kiváncsi várom az ízét! Köszi mégegyszer!:)

Kazymoto 2013. okt. 11. Creative Commons License 91130

Milyen gondot okozhatna? A nyers gyümölcs és a hús is túl éli!

Előzmény: In Lak'ech (91128)
Kazymoto 2013. okt. 11. Creative Commons License 91129

AFM 1500/450  a békebeli vas!

Előzmény: In Lak'ech (91124)
In Lak'ech 2013. okt. 11. Creative Commons License 91128

Az nem okozhat gondot, hogy a húsdarálók horganyzottak? Én mindig féltem nem rozsdamentes anygú eszközöket használni. Egyszer két 15 literes vödör körtét daráltam le egy kínai, nyekergő, csavarodó, semmit nem érő gyümölcsdarálón. Nem mertem húsdarálón.

Előzmény: Kazymoto (91126)
In Lak'ech 2013. okt. 11. Creative Commons License 91127

Rossz, aki rosszra gondol: f..nak= francnak.

Előzmény: sogi01 (91125)
Kazymoto 2013. okt. 11. Creative Commons License 91126

Amig nem volt erre gépem egy 32-es husdarálóval oldottuk meg, persze előtte el kell darabolni egy baltával úgy tökéletes lesz!

Előzmény: Martin30 (91118)
sogi01 2013. okt. 11. Creative Commons License 91125

Vegyé má vissza egy kicsit!!

Előzmény: In Lak'ech (91123)
In Lak'ech 2013. okt. 11. Creative Commons License 91124

Te Kazymoto!! Milyen eszterga szunnyad ott a sarokban??? :-)

Előzmény: Kazymoto (91122)
In Lak'ech 2013. okt. 11. Creative Commons License 91123

Gyanítom Snapszi, hogy a soraid igen-igen leegyszerűsítve így hangoznának: mi a f...nak pihentetni? Igyad, oszt kész. :-)

Előzmény: snapszmester (91095)
Kazymoto 2013. okt. 11. Creative Commons License 91122

A motor 940 f/p 550 W

Teljesítmény brutális!

Kazymoto 2013. okt. 11. Creative Commons License 91121

Bocs kicsit késve ugyan de itt egy kép a msina aljáról!

Sajnos szerintem nem látsz itt sem többet, de ahogy azt írtam korábban, a motor tengelyére esztergáltam egy hüvelyt amiben M8 menetes furat van az oldalán, ez rögzíti az ékpályán a hüvelyt.

A vágó tárcsa felül a kidobó tárcsa alul, ami egy sík lemez, van felhegesztve! A gépen felül egy garat van, /ez sajnos csak egy vödör méretü és igen kevés/ ezen belül forog a vágó tárcsa de a kidobó lemez már alatta van, a kidobó lemez magasságában van egy nagyobb átmérőjü burkolat aminek neki csapódik a leszelt gyümölcs és lepotyog az alatta lévé ládába, hordóba!

Remélem tudtam segíteni!

Előzmény: otifoti (91019)
norris53 2013. okt. 11. Creative Commons License 91120

Tökéletesen megértem a tanácstalanságod !

Azomban ha tényleg nincs darálód akkor a legjobb módszer a párolás+habarcskeverő !

Nem agyon főzni kell csak míg meg puhul egy kicsit > aztán a főző víz is megy a cefrébe - ----- nagyobb aroma veszteség - ha csak darabokravágva cefrézed :-)

gombászok 2013. okt. 11. Creative Commons License 91119

Örüljél, hogy van birsed!

Ha se eszközöd, semmid, akkor bármi lehet belőle: befőtt, jam, birsalmasajt, birspálinka..............

Gondolom, pálinkára gondoltál, ezért írtál.

Keféld le a szőrét, kissé főzd meg fedő alatt, hogy könnyebben tudjad aprítani kisbaltával, késsel, stb.

A főzőlevével együtt festékkeverővel csapasd szét, a további cefrézésről, főzésről meg van sok info a fórumon.

Aromavesztéstől meg ne féljél, van aki kimondottan így szereti, olvastam itt a fórumn.

Kívánok sok pozitív élményt!

Martin30 2013. okt. 11. Creative Commons License 91118

Jó estét Uraim!

A neten böngészve találtam ide hozzátok. Kaptam kb 2 q birsalmát, és valamit kezdenem kellene vele... Viszont se eszközöm se semmim hozzá. Olvasgattam sokat az elkészítésról, de se répadarálóm, se ágaprítóm nincs. Az 1x1-es írásban olvastam, hogy van egy olyan lehetőség, hogy elő lehet főzni a bírsalmát, és akkor habarcskeverővel is lehetne aprítani. Én ezt a megoldást preferálnám, de olvasgattam itt ezen a fórumon is, hogy veszít az aromákból, és kompótos lesz az íze. Esetleg van valakinek tapsztalata, készített így valaki már bírspálinkát? Köszönöm szíves válaszaitokat!

gombászok 2013. okt. 11. Creative Commons License 91118

Folyt. köv.: nem bemenni kő', engedélyt kő' kérni, ÍRÁSBAN! a pálinkafőző saját célra történő előállítására:http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=123922278&t=9007484

Előzmény: gombászok (91111)
Gábor19820309 2013. okt. 11. Creative Commons License 91117

Sziasztok.

A másik fórumról jöttem ide kérdezni.

Úgy hozta a sors, hogy lett némi bio almám, amiből lett némi almapálinka.

Bár nem nagyon csinálja senki úgy a cefrét ahogy én mert én kicsumáztam, hibamentesítettem és mostam majd turmixoltam, míg nem vettem egy ágaprítót. Nos az alma finom és iható és jó, de szeretnék vele próbálkozni.

Mennyi szeszhez mennyi friss gyümölcsöt használhatok ágyként és mennyi ideig? Üvegben van, nem hordóban.

Jó lett, de tennék hozzá némi pluszt ha tudok.

Köszönöm előre is megtisztelő válaszitokat!

snapszmester 2013. okt. 11. Creative Commons License 91116

Neked külön.

Az csak természetes.

Írtam a birsről, nem volt reakció.

Az élesztőt, pektinbontót hozzá kell keverni a cefre szinte minden molekulájához. Ez ment a törkölynél mert folyadék fázisból indult. Az alma a birs nem folyadékfázisú, inkább a szilárdra hasonlít az elején. Ha még édesen nem tudod hozzákeverni akkor erjedés közben kell amikor már engedett annyi levet hogy megtehető.  Nem csak a fertőzésről van szó. El kell érni hogy az adalékok végezhessék a dolgukat akadálytalanul.

Előzmény: miriuta maci (91109)
gombászok 2013. okt. 11. Creative Commons License 91115

Meddig akartok még kockáztatni???????

Nagyon könnyű megfelelni a házifőzés szabályainak!

(Aki az adrenalinszintjét akarja továbbra is növelni, szíveskedjék kilépni!!!!!!!)

Csak egy katt, és én segítek, ha akarod: http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9214389&la=124305376

Előzmény: Mihok55 (91114)
Mihok55 2013. okt. 11. Creative Commons License 91114

Pálinkás jónapot.

A NAV dolgozik szépen http://orientpress.hu/119744 

gombászok 2013. okt. 11. Creative Commons License 91113

Kedves snapszi!

A pihentetés, az én tapasztalatom szerint, legalábbis, egyszer nagyon bejött: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=114461555&t=9007484

Előzmény: snapszmester (91088)
zsorsz 2013. okt. 11. Creative Commons License 91112

Köszönöm a választ,részemről tuti hogy a kotyogó felesleges.Főerjedésben véd a co2 párna,az erjedést a bunda állapota mutatja és a főerjedés vége felé vékonyodik.Ekkor már nincs nyomkodás,keverés,kap a tetejére egy kis cukrot és légmentesen lezár,ha esetleg a fedél púposodik kiengedni a nyomást.Így akár egy évet is kibír minden károsodás nélkűl.

Szép napot és hétvégét.

Előzmény: szilvakukc (91048)
gombászok 2013. okt. 11. Creative Commons License 91111

Én megmond(dom)tam!

Előzmény: badubadu (91102)
gombászok 2013. okt. 11. Creative Commons License 91110

Macika, te már eléggé túlliheged ezt a nyomkodást!

Ja, anno én is lihegtem épp eleget, de mára már meggondolom.

Azért azt a relatív páratartalom szignifikáns összefüggését a bunda nyomkodásával még megvitatnám néhány körben a kizárólagos hozzáértőkkel!!!!!!!!!!

Az ujjazás előtti higiéniai intézkedéseid pedig teljesen helyénvalók: nehogy mán' bevigyünk valami fertőzést!

Főleg a hatnapos bundába! BRRRRRRRRRR!

Lehet hogy már nem is tejsavas, lehet, hogy már vajsavas, sőt, propionsavas, ecetsavas, citromsavas, kénsavas, foszforsavas, sósavas...........................

Előzmény: miriuta maci (91104)
miriuta maci 2013. okt. 11. Creative Commons License 91109

Okés Snapszi, de ha esetleg jól sikerül, azt se tartsd majd magadban;-)

Előzmény: snapszmester (91108)
snapszmester 2013. okt. 11. Creative Commons License 91108

Kedves Kollégák!

Engedjünk utat a kísérletező kedvnek. Vannak már gyakorlott egyedek akik tudják a miértet és túl vannak néhány főzésen és talán még a pálinkájuk is iható.

Van itt olyan aki támogatja a spontán erjedést, de nem azért mert fél az élesztőzéstől.

Lehetnek körülmények amik lehetővé teszik a keverés nélküli erjedést, de ígérem hogy ha nem sikerült nem kerüli el a nyilvánosságot.

A  cél a jó pálinka, persze az is cél hogy ezt objektíven fel tudjátok mérni. Vezethet ide több út is. Aki még nem bizonyított, kövesse a kitaposottat.

Rengeteg rossz példával találkozok a vállalkozásomban. Megbeszéljük, hogy mi a hiba, hogyan lehet rajt javítani. Hazamegy, megbeszéli a garázsszomszéddal és hozza sz… a következő évben is.

Pektinbontó, cukor és mégsem erjed, kérdem élesztő? Arról még nem hallott.

Hogy fogom ezt bemásolni?

Előzmény: barkócza (91106)
casio93 2013. okt. 11. Creative Commons License 91107

Kösznöm a választ! Ilyen olajat hol lehet kapni? A víz akkor semmiképp nem jó a duplatartályba?Ha esetleg mégis jó , mit és hogyan?

Előzmény: cefre_86 (91073)
barkócza 2013. okt. 11. Creative Commons License 91106

Na jó, ketten vagytok. Én nem csak hogy lenyomkodom a bundt a főerjedés alatt, de durván összetöröm, homogenizálom az egész cefrét, amennyire csak tudom. Naponta kétszer, de néha többször is. Átlátszó edényen látszik, ahogy keverés után először fölfut, majd újra összeesik a cefre. Ahogy elkezd összeesni, tulajdonképpen lehet rögtön újra keverni.

Előzmény: miriuta maci (91105)
miriuta maci 2013. okt. 11. Creative Commons License 91105

Én meg már kezdtem azt hinni, hogy egyedül vagyok ezzel az univerzumban:-)

Előzmény: golyós (91091)
miriuta maci 2013. okt. 11. Creative Commons License 91104

Ahogy te is.

A tejsavas ill. a vajsavas erjedés is kockázati tényező, a gyakorlat mégis azt mutatja, hogy a nem megfelelően kezelt cefrét leggyakrabban az ecetsavas erjedés teszi tönkre.

Egyébként tegnap kíváncsiságból megnéztem a 6 napos cefrém bundáját, (megmosott kézzel, mutatóujjal ugyebár:-), és még teljesen nedves, leves volt, nem mutatta száradás jeleit.

Úgyhogy működik ez a hajszálcsövesség, de nyilván a környezet relatív páratartalmától is függ a dolog.

Előzmény: szilvakukc (91067)
pálinkaüst 2013. okt. 11. Creative Commons License 91103

NAV vám- és jövedéki információs telefonszám: 40/346-262. Nekem eddig még minden kérdésben tudtak segíteni, tényleg nagyon normálisak, ha azt látják, hogy be szeretnéd tartani az előírásokat.

Előzmény: badubadu (91102)
badubadu 2013. okt. 11. Creative Commons License 91102

Sziasztok!

Nem tudom, hogy hallgattátok e a déli híreket a rádióban.? A hírek között szerepelt, hogy a Délalföldön pálinkafőzőket kapcsoltak le a fináncok.  Edényt is koboztak el és pálinkát is. Az edény nagyobb volt a megengedettnél. Utánna nyilatkozott a vámosok szóvivője. Azt mondta, hogy ha engedély nélkül épített főzőt találnak azt lefoglalják a pálinkával egyetemben. Magánember magának az ő engedélyük nélkül nem csinálhat főzőt.

Viszont pár napja itt írta pár kolléga ha bemennek az apehhoz engedély miatt, azok csak néznek mint bírka az újkapura.

Na akkor, hogy is van ez???

öregrobi 2013. okt. 11. Creative Commons License 91101

Egészségünkre!

Köszönöm a fórum magasröptű bejegyzéseit, egész ihatóra sikeredett a szilvalé! :D

stapika 2013. okt. 11. Creative Commons License 91100

Az anyag nem vészel,csak átalakul.:--:

Előzmény: Pálinkás Admin (91092)
rézműves1 2013. okt. 11. Creative Commons License 91099

...Te meg ne "renitenskedj" itten, mert még azt hiszik az újak, hogy így kő csinyáni!!!:):):)...

...le kő nyomni és punktum!!!:):):)...a Tanár úr is megmondta...és akárki megmondhassa...DD..

Előzmény: golyós (91091)
rézműves1 2013. okt. 11. Creative Commons License 91098

..."Merthogy a vékony rézüstök, ha olyan helyen kapnak lángot, ahol nincs bennük semmi, akkor a vékony rézlemez meghorpad, megnyúlik, vagy akár ki is éghet."...

...nem csak a rézüstök...az otthoni edényeknek sem tesz éppen jót, ha üresen alágyújtasz...se a vékonynak, se a vastagnak...de azért nem kell mindíg tele lenni, hogy feleslegesen sok vizet forraljak...

...szerencsére többnyire az alját éri a legerősebb láng és ha kevés is van benne, az mindíg hűti a lemezt...persze ilyenkor jobban oda kell figyelni, nem kell kajakra tüzelni...

Előzmény: In Lak'ech (91080)
rézműves1 2013. okt. 11. Creative Commons License 91097

...gyere elő szépen...

rézműves1 2013. okt. 11. Creative Commons License 91096

..."OK, lenyomkodom, aztán majd a főzőemberre fogom, ha nem lesz jó;-"...

...ugyan má, ne viccelj Te Maci...mitől ne lenne jó??...a nyomkodástól??...lehet, hogy az öregek nem mindíg jól cefréztek, de azért nem volt mind hülyeség amit csináltak...ezek a dolgok régi megfigyelésen (tapasztalaton) alapultak, higgyél Te csak a Snapszinak, jól beszél...

...azt mondod Neked eddig "bejött"...az nem "bejött", hanem egyszerűen csak így csinálod...

...a hajszálcsövesség valóban működik a bundában is, de csak arra jó, hogy gyorsabban elszaporodjanak benne azok a káros bacik, amik oxigén nélkül is megélnek, holott a "bő lében", (jó PH-esetén) elpusztulnának...

...a Golyósra ne halgass, mert a neve is mutatja hogy.......:):):):)....

...jó nedűt...

Előzmény: miriuta maci (91041)
snapszmester 2013. okt. 11. Creative Commons License 91095

Nem viccelek.

Számolj be a különbségrő, persze ha még emlékszel rá milyen volt 3 hónappal az elött.

Előzmény: In Lak'ech (91089)
snapszmester 2013. okt. 11. Creative Commons License 91094

Igen, igen. Lenne rá igény. :-)

Előzmény: zsuzska60 (91093)
zsuzska60 2013. okt. 11. Creative Commons License 91093

tudnak és fogják javítani?

és visszakapjuk a helyesírás ellenőrzőt is? :-)

Előzmény: Pálinkás Admin (91092)
Pálinkás Admin 2013. okt. 11. Creative Commons License 91092

Nyugi, tudnak a hibáról. A beírt hsz-ek nem vesznek el, csak később jelennek meg.

Előzmény: In Lak'ech (91090)
golyós 2013. okt. 11. Creative Commons License 91091

Elárulok egy nagy titkot.... Még soha nem nyomkodtam le bundát !!! Ellenben élesztőzök, jól felfuttatott élesztővel, és örömmel konstatálom amikot már nem alszik el a celre felett a láng.

Azért nem nyomkodok, mert vannak olyan cefrék (pl. törköly), ahol nincs mit hova nyomkodni... De ilyen a birs is , és gond nélkül kiforr minden.  Amikor a CO2 visszahózódik kb. a felére akkor főzök .

Egyszer tán csinálok egy kísérletet nyomkodással és anélkül ugyanabból a cefréből, és utána döntök a hogyan továbbról . ( Addig is, le a nyomkodókkal ! :-))

üdv.g.

Előzmény: miriuta maci (91053)
In Lak'ech 2013. okt. 11. Creative Commons License 91090

Elég idegesítő, hogy néha nem csak az én hozzászólásaimat nem látom, de a tiéteket sem. Egy bizonyos idő után ömlesztve jelennek meg. Van ennek az Indexnek valami elérhető rendszergarázdája??

In Lak'ech 2013. okt. 11. Creative Commons License 91089

Ne viccelj. A kiskátéban olvasom:

5.2. A pálinka „pihentetése”Amikor a fentiek szerint megtörtént a pálinka fogyasztási alkoholtartalomra való beállítása (hígítása), a „sokkolt”pálinkát ” pihentetni, nyugtatni ” kell:sötét helyiségben, szobahőmérsékleten, oxigén „jelenlétében”, 1-3 (vagy ennél is több) hónapig üvegballonban kell tárolni oly módon, hogy a tárolóedényt csak 75 %-áig töltjük meg és csak lazán zárjuk le az üveg száját, hogy a levegő tudjon ’közlekedni’! /pezsgős, műanyag dugót használok, parafa dugó helyett/A „pihentetési idő” jó megválasztását követően a „sokkolt” pálinka megnyugszik, kikerekedik, a belső egyensúlyok rendeződnek, a friss pálinka darabossága megszűnik. Pihentetés esetén a pálinka jelentős eredeti beltartalmi értékei nem változnak (a színe sem), ugyanakkor a pihentetési idő előre haladtával az ital harmonikussá válik „lesimul”.

Előzmény: snapszmester (91088)
snapszmester 2013. okt. 11. Creative Commons License 91088

Miért kell ennyit pihentetni? Elfáradt? Még kidől a végén.

Előzmény: In Lak'ech (91082)
snapszmester 2013. okt. 11. Creative Commons License 91087

csak1próba

snapszmester 2013. okt. 11. Creative Commons License 91086

Az alszeszt bátran lehet fűteni, nem fog lekozmálni. A 3 órában a felfűtés is bent lehet. Csak az eválasztásnál kell lassítani.

Előzmény: elek81 (91084)
sogi01 2013. okt. 11. Creative Commons License 91085

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (91027)
elek81 2013. okt. 11. Creative Commons License 91084

Szia snapszmester!

Nos mint olvastad, 67 liter alszeszt tettem fel tisztázásra, ez 25 fokos alszesz volt. Ebből nyertem 23 liter 64 fokos párlatot. Ezt fokoltam vissza 48-ra, így lett 31 liter pálinkám. Nyugodtan fűtsek bátrabban a középpárlar alatt, hogy közelítsem a főzési időt a 3 órás időintervallumhoz?

Amúgy a felfűtés ugye nincs benne ebben a három órában!?!?

Jó nedűt!

Előzmény: snapszmester (90928)
In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91083

No tessék! Most meg megjelenik a hozzászólásom....

In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91082

Ismét a tanácsotokat kérném, most a pihentetéssel kapcsolatban. Nekem csatos üvegekben van a friss pálinka. Ezeket vagy telejesen lehet lezárni, vagy sehogy. Ezért az üvegek szájára egy-egy ásványvizes műanyag kupakot helyeztem fejjel lefe. Ez elegendő, vagy van valami jobb megoldás? és nem párolog el a pihentetés 6-8 hete alatt túl sok alkohol a páleszből?

In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91081

Amúgy egy újabb dologban volna szükségem a tanácsotokra. A pálinka pihentetésénél az olvasom, hogy lazán kell lezárni az üvegeket. Nos az én üvegjeim cstosak. Azokat vegy lezárom tutira, vagy egyáltalán. Nincs átmenet. Ezért a nyitott üvegek szájára fejjel lefele egy-egy ásványvizes műanyag kupakoz helyeztem. Elegendő ez, vagy van jobb ötletetek? És nem párolog el a 6 hetes pihentetés alatt túl sok alkohol a páleszből?

In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91080

Egy öreg szakival beszélgettem a minap, aki azt mondta, hogy nem csak azért kell "vizezni" a cefrét, meg az alszeszt, hogy ne égjen le, meg könnyebb legyen a párlatrészek szétválasztása, hanem azért is, hogy tele legyen az üst. Merthogy a vékony rézüstök, ha olyan helyen kapnak lángot, ahol nincs bennük semmi, akkor a vékony rézlemez meghorpad, megnyúlik, vagy akár ki is éghet. Talán rézműves meg tudja ezt erősíteni, vagy megcáfolni.

In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91079

Az én cefrém igenis ír! Sőt! Ír, olvas, beszél. :-))))

Egyébként 19-21 fok körül van a szobában a hőmérséklet.

Előzmény: barkócza (91071)
iszugy :-) 2013. okt. 10. Creative Commons License 91078

Agroker vagy kötőelem bóót,ahol szilikon tömlőt is árulnak.Nem tudom milyen az illesztésed.Ha a tömlőt precízen egyik oldalon felhasítod és ráteszed az élére az jó lehet.

Előzmény: jani&999 (91075)
liptiki 2013. okt. 10. Creative Commons License 91077

Amíg nem veszel ragasztót vagy új tömítést, tömítsd el csirizzel.
Egy kevés víz és liszt mindig van otthon.

Előzmény: jani&999 (91072)
barkócza 2013. okt. 10. Creative Commons License 91076

A körte kényes cefre, az első, amit főztél, valószínűleg romlott volt már.

Az FBS jó tömítésnek. Tömíthetsz egyszerűen csirízzel is.

Ökölszabályként duplafalúnál nem kell higítani a cefrét. Ugyanakkor minden cefre és minden főző más, ezt neked kell kikísérletezned. Mindenesetre a körte és az alma macerás cefre, ha sűrűnek érzed, inkább higítsd, mint nem.

Előzmény: jani&999 (91075)
jani&999 2013. okt. 10. Creative Commons License 91075

Kellene egy kis segítség.

Kaptam egy kis nyári körtecefrét és 25 fokosan indult meg így nem főztem ki? Lehet az a baja hoogy nem vizesztem meg egy kicsit? Bár szerintem nem.

Azért kérdezem mert van körte cefrém ami lassan főzhető lesz, de nem olyan leveses mint a szilva vagy a meggy, de leégni nem fog mivel duplafalú és keverős a főző. Tegyek hozzá vizet?

Valamint az még a kérdésem, hogy a tömiítés ilyen gumiszerű és van egy illesztési helye ahol egy kicsit ereszt, elég ezt megragasztani, ha igen fbs ragasztóval vagy valami hőálló tömítő anyaggal? Ha nem (de egyébként is érdekelne, hogy) hol lehet ilyet venni, milyen boltba érdemes keresni?

Öreg?halász 2013. okt. 10. Creative Commons License 91074

Tud  esetleg  valaki...?

Előzmény: Öreg?halász (91056)
cefre_86 2013. okt. 10. Creative Commons License 91073

Ugyan nem nekem címezted, de hadd osszam meg véleményemet.

A golyós csappal ellátott duplafalú főző az tipikusan az olajos közeggel való működtetésre szolgál.

Amennyiben így vízzel töltöd, akkor normál légköri nyomáson fűtöd a vizet, ez azt jelenti, hogy 100°C-nál elkezd elforrni az a víz. Ilyen körülmények mellett egyrészt nem tudod kiforralni a cefréből a teljes alkoholmennyiséget, másrészt lassabb lesz a folyamat. A megoldás itt egy súlyszelep lenne, amivel túlnyomást, és magasabb hőmérsékletet idézhetsz elő.

Jelen esetedben az olajos rendszer lenne a legmegfelelőbb. Az én rendszerem is ilyen, hőközlő olajat használok erre a célra (Magas lobbanáspont, kis mértékű expanzió, jó hőátadás). Igaz nálam van súlyszelep is a vizes rendszerhez való felkészítéshez is.

Tanács: A duplafalú részt érdemes kőzetgyapottal körülszigetelni, igaz nem valami szép látvány, és a folyadékokkal vigyázni kell körülötte, de a főzési időn 2 órát is lehet spórolni (50 literes üstnél T=5°C környezetben). Amennyiben gázzal fogsz fűteni, úgy érdemes egy "fémszoknyát" eszkábálni az égő köré, ezen is energiát spórolhatsz.

Előzmény: casio93 (91068)
jani&999 2013. okt. 10. Creative Commons License 91072

Kellene egy kis segítség. Körte cefréhez kell vizet adni főzés előtt (duplafalu a főző)? A víz csak a leégés miatt kell bele? Ma főztem egy adag régebbi körtét, amit kaptam és 25 fokosan indult meg gondolom azért mert régi nem a víz hiánya miatt. Van egy kis körtém amit ki szeretnék főzni nem olyan leveses mint a meggy vagy a szilva és nemtudom hogy tegyek e bele vizet.

A másik kérdésem az lenne hogy tömítést hol lehet venni, mert ami van hozzá az ereszt az összeillesztésnél (valami gumi féle tömítés) vagy elég megragasztani, ha igen milyen ragasztóval? (jó ide is az fbs vagy valami hőálló tömitővel?)

barkócza 2013. okt. 10. Creative Commons License 91071

Hőmérséklettől függ. Különben is, a cefre nem olvas. :)

Előzmény: In Lak'ech (91066)
gombászok 2013. okt. 10. Creative Commons License 91070

Kaptam ma kettőt is(részletek, video), válaszoltam is rájuk, ha ennyi volt, rendben.

Előzmény: foxrudi (91059)
mnk2 2013. okt. 10. Creative Commons License 91069

köszönöm a kielégitő választ üdv

Előzmény: rézműves1 (91032)
casio93 2013. okt. 10. Creative Commons License 91068

A két fal között víz van. Nemtudom , mennyire kell azt teletenni? nincs rajta semmi , csak 1 nyitható zárható golyós csap. Fával tüzeltem alá , külseje forró volt , kezem nem állta. Benne a cefre fortyogott. nagyon lassan reggel 8tól mostanra 6liter jött le..Lehet hogy tényleg a tüzelés erejével van a gond..Hétvégén kipróbálom gázzal. Igazából először próbáljuk ki az itthon főzést. Esetleg valaki ellátna néhány hasznos tanáccsal hogy ne legyen baj , és sikerüljön is azért valami?

Előzmény: vasbicikli (91052)
szilvakukc 2013. okt. 10. Creative Commons License 91067

Rendben van, látom otthon vagy a témában, úgyhogy nem vitatkozom. Azt már csak kisbetűkkel merem megjegyezni, hogy egyedül az ecetsav baciknak van szükségük oxigénre, a többi rosszcsont(vajsavbaci, tejsavbaci, stb.) anaerob, tehát leszarja. Viszont nekik is kedvenc csemegéjük az alkohol. A hajszálcsövesség tökéletlenségeibe már nem is megyek bele. Cukrozásról meg nem is beszéltem.

Előzmény: miriuta maci (91053)
In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91066

Még akkor is, ha a szakirodalom azt írja, hogy "az erjedés időtartama optimális esetben 12-14 nap" ? Bár ezt a Békési Csarnai-féle könyv írja.

Előzmény: barkócza (91063)
iszugy :-) 2013. okt. 10. Creative Commons License 91065

Na most vagy duplázok vagy újra írom...

iszugy :-) 2013. okt. 10. Creative Commons License 91064

Írd meg amit akarsz küld el,aztán lépj át valami általad olvasott másik fórumra és lépj vissza.Már ott is lesz.Nem kell újra megírni és újra elküldeni...

Előzmény: Öreg?halász (91057)
barkócza 2013. okt. 10. Creative Commons License 91063

Barack, füge rendben, főzd. A vadkörtének is ki kellen már lennie erjedve.

Előzmény: In Lak'ech (91060)
iszugy :-) 2013. okt. 10. Creative Commons License 91062

- Mondja meg őszintén, hány féldecit iszik meg naponta?
- Legalább ötöt.
- Maga szerencsétlen. Nem fél attól, hogy tönkremegy?
- Nem, doktor úr. Majdnem mindig más fizet.

Kazymoto 2013. okt. 10. Creative Commons License 91061

Szia! Nekem is duplafalu saválló fözőm van, hidraulika olajjal töltve, az első egy két alkalommal hosszú felfütési időm volt nagyon

mert gyenge volt a gázrózsa teljesítménye!  Azt sikerült javítani így lerövidült az üzem idő, de ha 120 fölött van az olaj hömérő akkor működik rendesen!

Szerintem nálad is ez lehet a gond, jóval nagyobb energiával kellene fűtened!

Előzmény: casio93 (91050)
In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91060

Kérnék egy kis segítséget. Egy hordó őszibarackot és egy hordó vadkörtét egyzserre cefréztem le. A körte nehezen indult be, kétszer élszetőztem. A barack azonnal beindult, mint az álllllllat! Azóta a barack már nem tolja a kotyogót, kb. 7-8 nap után leállt. De a gyümölcs nem száll le a hordó aljára. Még mindig a félig áttetsző hordó falán át buborékok vannak benne jócskán. De mivel már nem kotyog, nem merem lenyomni a bundát.

A vadkörte azóta is (15. napja) kitaróan kotyog, és olyan finom körteillat van a szobában, hogy hihetetlen.

Mult hét vasárnap cefréztem egy hordó fügét. Szépen beindult, ment a kotyogó, de a mai napon leállt.

Tehát a kérdéseim: Mi van a barackommal? Jó ez így?

Mi van a fügémmel? Lehetséges, hogy 5 nap alatt kiforrt?

A három hordó egymás mellett van, tehát a hőmérséklet ok. Arról nem beszélve, hogy én is velük alszom....és nem fázom. :-)

Válaszotokat előre is hálásan köszönöm!

foxrudi 2013. okt. 10. Creative Commons License 91059

írtam én is,de demon vmi jött vissza megkapted mindet??

Előzmény: gombászok (91054)
In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91058

Ne törődj vele. Lehet, hogy csak sokat ittunk, azért látunk belőle kettőt. :-)

Előzmény: Öreg?halász (91057)
Öreg?halász 2013. okt. 10. Creative Commons License 91057

Nem értem,először nem jelenik meg majd ha ujra elküldöm duplán!

Előzmény: Öreg?halász (91055)
Öreg?halász 2013. okt. 10. Creative Commons License 91056

Kérném a véleményeteket!

Készülékem ami egy duplafalusított , söroshordó  abba a fázisába ért ,hogy sisakot kell rá építeni.

Erre a célra egy inox keverőtálat vettem, aminek az átmérője 255 mm ,magassága 155mm és 5 literes.

Az a kérdésem,hogy ez megfelel e  az 50 literes üstre sisaknak.Felvetődött bennem ,hogy +-ba ráépitsek egy  3 literes  ,volt termostátot,szájnillásával a tál tetejére heggesztve. A szájnyilás 115mm.  a termosztest átmérője 200 mm. igy a teljes sisak( vagy ez már torony? ) magassága 320mm. Mi a véleményetek ,működhet a dolog vagy ez már tulbonyolitás? Én elsősorban azért gondoltam erre a megoldásra mert igy felhabzás esetén több tere lenne a habnak,másrászt igy a sisak ürtartalma jobban közelitene a hozzáértők által javasolt üst/sisak arányhoz.

Öreg?halász 2013. okt. 10. Creative Commons License 91055

Készülékem ami egy duplafalusított , söroshordó  abba a fázisába ért ,hogy sisakot kell rá építeni.

Erre a célra egy inox keverőtálat vettem, aminek az átmérője 255 mm ,magassága 155mm és 5 literes.

Az a kérdésem,hogy ez megfelel e  az 50 literes üstre sisaknak.Felvetődött bennem ,hogy +-ba ráépitsek egy  3 literes  ,volt termostátot,szájnillásával a tál tetejére heggesztve. A szájnyilás 115mm.  a termosztest átmérője 200 mm. igy a teljes sisak( vagy ez már torony? ) magassága 320mm. Mi a véleményetek ,működhet a dolog vagy ez már tulbonyolitás? Én elsősorban azért gondoltam erre a megoldásra mert igy felhabzás esetén több tere lenne a habnak,másrászt igy a sisak ürtartalma jobban közelitene a hozzáértők által javasolt üst/sisak arányhoz.

gombászok 2013. okt. 10. Creative Commons License 91054

Írom az emilt!

Előzmény: foxrudi (91049)
miriuta maci 2013. okt. 10. Creative Commons License 91053

Kedves Szilvakukc, tudom hogy jót akarsz, köszönöm is az ellenvéleményt, hiszen ezért van ez a fórum.

Ugyanakkor:

- "A gonosz bacik nem felülről másznak bele, hanem benne vannak, megfelelő ph szint esetén azonban nem tudnak elszaporodni. Ilyeténképpeni megoldás esetén a "védő" szint alatt vidáman dorbézolnak."

- Csakhogy az ecetsavas erjedéshez oxigén is kell... Ha nem viszed be nagy mennyiségben pl. kavargatással, akkor bizony a bacik nem dorbézolnak.

- "A bunda, mivel kiemelkedik a folyadékból, miért lenne nedves, az erjedés bármelyik szakasza alatt? Miért zajlana a bundában az erjedés?"

- A hajszálcsövesség elve miatt a bunda nem szárad ki teljesen és főleg nem az elején. Ezért a legfontosabb főerjedési fázisban szerintem a bundában is képződik alkohol.

- "Mint írtam, a co2 párna, a főerjedés alatt nem érdekes, mert utána termelődik, az utóerjedés során, azonban már csak kis mértékben, ezért akkor már nem jó szétütni."

- Na, ebben már egyetértünk. :-)

- "(...) a sok téves információval ne vezessünk félre másokat is.

- Ebben viszont nagyon nem értünk egyet, minden tiszteletem ellenére sem. A módszerem nem elméleti, hanem a gyakorlatban is többször kipróbált.

Ahogy pl. a cukrozás-nem cukrozás kérdésében is, ebben az esetben is engedtessék meg egy másik alternatíva. Aztán akit érdekel a téma, majd mérlegeli, hogy ő kever vagy nem kever.

De félrevezetésről véletlenül sincs szó, bánjunk kicsit óvatosabban a minősítésekkel, ha javasolhatom.

Peace.

Maci 

Előzmény: szilvakukc (91047)
vasbicikli 2013. okt. 10. Creative Commons License 91052

"A duplafalú tartály forró..."

A "forró" az nem paraméter. Nem mindegy, hogy 95 vagy 105 fok az a "forró".

Mi van a két fal közt? Víz vagy olaj? Ha víz, akkor nyitott vagy zárt a rendszer? (zárt alatt azt értem, hogy kuktaszerűen, nyomás alatt működik-e).

Az 5 órás felfűtés arra utal, hogy gyenge a tűz, de a 2 hónapos cefrével is lehet gond.

Szóval a leírtak alapján a franc se tudja.

Előzmény: casio93 (91050)
foxrudi 2013. okt. 10. Creative Commons License 91051

Írtam választ a mailre.

Előzmény: gombászok (91029)
casio93 2013. okt. 10. Creative Commons License 91050

Sziasztok! gyors segítségre lenne szükségem!! Tegnap kaptam kölcsön egy pálinkafőzőt , egy duplafalú saválló főzőt(mindene ebből készült)

Fel is raktam szépen alágyujtottam fával.Felöntöttem 30liter szilvacefrével ( 30liter tiszta szilvalé , kb 2hónapja lett szedve , kimagozva átszürve). A főzés már kb 8 órája tart , és kb az 5.óra után kezdett el csöpögni nagyon gyengén.Kb 2 liter alszesz jött le.

A duplafalú tartály forró , a cső is forró , a hűtővíz cserélgetve van hidegre. Mi lehet a hiba?

foxrudi 2013. okt. 10. Creative Commons License 91049

E hónap 26.-án utazom haza,és otthon leszek egy hétig.Miről lenne szó konkrétan,de írhatsz emilt is  részletesebben.

Előzmény: gombászok (91029)
szilvakukc 2013. okt. 10. Creative Commons License 91048

A kotyogó nem létszükséglet, de segítségével nagyon jól lehet követni, hol tart az erjedés, és teljesen kizárja a külső levegőt.

A cimbidnél sem a kotyogó volt a hibás, hanem az edény bizonyult kicsinek. Kotyogó nélkül a földön lett volna ugyanez a mennyiség, ami a szuterén tapétája szempontjából valóban előnyösebb, de a cefre szempontjából tök mindegy.

Előzmény: zsorsz (91045)
szilvakukc 2013. okt. 10. Creative Commons License 91047

Nem meggyőzni akarlak, úgy csinálod, ahogy akarod, csak a sok téves információval ne vezessünk félre másokat is.

-A gonosz bacik nem felülről másznak bele, hanem benne vannak, megfelelő ph szint esetén azonban nem tudnak elszaporodni. Ilyeténképpeni megoldás esetén a "védő" szint alatt vidáman dorbézolnak.

- A bunda, mivel kiemelkedik a folyadékból, miért lenne nedves, az erjedés bármelyik szakasza alatt?

- Miért zajlana a bundában az erjedés?

- Mint írtam, a co2 párna, a főerjedés alatt nem érdekes, mert utána termelődik, az utóerjedés során, azonban már csak kis mértékben, ezért akkor már nem jó szétütni.

Előzmény: miriuta maci (91044)
snapszmester 2013. okt. 10. Creative Commons License 91046

A weboldalamat olvasgatva igen súlyos ellentmndásra találtam. Mennyi az alszesz mennyisége, de konkrétan ám?

zsorsz 2013. okt. 10. Creative Commons License 91045

Üdv Mindenki!

Régóta olvasom a fórumot,édrekel a téma mivel én is űzöm ezt a sportot.Lehet tanulni,tapasztalatokat szerezni, de a nagy pengékhez van egy kérdésem:tényleg annyira fontos a kotyogó használata?-amikor a bundát naponta 3-szor ajánlott lenyomni és le kell venni a fedelet,közben a CO2 párna védi a cefrét.Ez így nem logikus.

Egy öreg cimbinek sárgabarackal van kitapétázva a szuterén fal, a cefre fölhabzott annyira hogy eldugult a kotyogó,és a hordó felrobbant.

szép napot.

miriuta maci 2013. okt. 10. Creative Commons License 91044

Tehát az utóerjedés során már szerinted is kockázatos kevergetni? :-)

Egyébként a főerjedés alatt még a bunda is teljesen nedves, ergo az erjedés ott is zajlik, tehát minek kavargatni.

Előzmény: szilvakukc (91038)
vasbicikli 2013. okt. 10. Creative Commons License 91043
Előzmény: In Lak'ech (91036)
miriuta maci 2013. okt. 10. Creative Commons License 91042

Eddig semmit sem nyomkodtam le, viszont:

- a citromsavat nem bekeverem, hanem a bunda tetejére szórom, jó bőven mérve.

Így a bunda felső rétege elég savas lesz ahhoz (szerintem), hogy pajzsként megvédje az alsó rétegeket.

- sokkal több pektinbontót használok az előírtnál így még a birs is képes elpépesedni és sok levet ereszteni.

De továbbra sem állítom, hogy ez az egyetlen út az üdvözüléshez, csak azt, hogy nekem ez vált be.

Előzmény: deszegregator (91009)
miriuta maci 2013. okt. 10. Creative Commons License 91041

OK, lenyomkodom, aztán majd a főzőemberre fogom, ha nem lesz jó;-)

Előzmény: snapszmester (90997)
hetmann64 2013. okt. 10. Creative Commons License 91040

Nálunk lehet rézgálicot kapni!  ( Kisvárda)

szilvakukc 2013. okt. 10. Creative Commons License 91039

Tehát a hüvelygomba akkor alakul ki, mikor valaki kipisili a szalicil nélküli befőttet? Ezt nem is tudtam.:DDD

szilvakukc 2013. okt. 10. Creative Commons License 91038

Ne a fizikában bízz, hanem a biológiában. A főerjedés alatt, akár az összes co2 párnát elhajthatod, kavarhatod, belehányhatsz, lehugyozhatod, pillanatok alatt újratermelődik. Teljesen feleslegesen veszítesz.

Előzmény: miriuta maci (90994)
szilvakukc 2013. okt. 10. Creative Commons License 91037

Nem láttam, de állítólag tök zöld volt, mert előtte, amit én választottam, az olyan félérett körüli, és ki akarja próbálni a különbséget. Na, majd megkóstoljuk azokat is, már én is majdnem kész vagyok a másikkal.

Előzmény: snapszmester (90983)
In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91036

No ezt én is elmentem magamnak.

....sőt! Még a szőlőt is réz tartalmú vegyszerekkel permetezték. Sajnos ma már nem, mert a rézgálicot az Unió betiltotta, ahogyan a szalicilt is. Vajh miért? Mert jó volt és olcsó? És senki nem vette a drága, mittudomén milyen összetételű mérgeket, megy nem igazán fogyott a doktor ötker tartósítója? Milyen érdekes, hogy amíg a nagymamák szalicillel főztek be, nem nagyon volt Candida, meg hüvelygomba...

Rézgálicot a telekszomszédom idáig Horvátországból hozott. Most már onnan sem fog...

Előzmény: rézműves1 (91032)
In Lak'ech 2013. okt. 10. Creative Commons License 91035

Jó reggelt mindenkinek!

Hát igen. Gyűlölöm a műanyagot. Lélektelen, eltörik, általában pár használatra készül. Ellenben a régi kézműves dolgokkal. Csupa ilyen régiséggel próbálom felszerelni a birtokomat. Minden kézi, semmi nem elektromos. Még kézi habverőt is szeretem páromnak. Amikor ott vagyun a birtokon, visszamegyünk az időben.

Ezért keresek kézi hajtású répadarálót is.

Kérdezném tőled egyúttal, hogy egy kb. 50 literes üstöt mennyiből lehetne legyártatni 1,5-ös rézlemezből? Lehet egáltalán domborítással, vagy mindenképpen szabásminta, hajtogatás és keményforasztás? Ezt már nem én csinálnám, ez már meghaladja az én szakértelmemet és bátorságomat. Már amikor vettem a 25 literes rézüstöt, mondták sokan, hogy kicsi lesz. Nem hittem el. Kicsi lett...:-)

Előzmény: rézműves1 (91030)
rézműves1 2013. okt. 10. Creative Commons License 91034

...nem kéne valamit csinálni evvel a fórumos felülettel?...már a második Hszem tűnik el, de mégegy után visszajön...

Előzmény: rézműves1 (91033)
rézműves1 2013. okt. 10. Creative Commons License 91033

...na megint kezdi?...

rézműves1 2013. okt. 10. Creative Commons License 91032

..."a vörösrezet hogy szokták fertötleniteni pálesz fözés elött???...

...talán nem túl ismert, de van a vörösréznek egy természetes "antibakteriális" hatása...a felületén nem telepszenek meg a baktériumok és ami rákerül, nem szaporodik, de leginkább elpusztul...ezt most kezdik értékelni a kórházak és klinikák, mert a kilincseket és a korlátokat újból rézből készítik...de ez külföldön van , mert itt a "familiárisan pigmentáltak" rögtön letördelnék...

...állítólag ezt már Nagy Sándor idejében is megfigyelték és ha hosszabb hadjáratra indult, a katonák ivóvizét, vörösrézből készült edényekben szállították, mert abban nem poshadt meg...

...fertőtleníteni nem kell, de egy trisós, melegvizes mosás nem árthat...ha régebb óta állt esetleg

nedves helyen és erősebben grünspanos, akkor 20%-ecetbe szórj egy kis sót és dörzsis szivaccsal dörzsöld át...utána a trisós (lúgos) közönbösítés és sima vizes öblítés...

Előzmény: mnk2 (91003)
rézműves1 2013. okt. 10. Creative Commons License 91031

...pályinkás jó reggelt...

rézműves1 2013. okt. 10. Creative Commons License 91030

...a diófa nagyon szép tud lenni, különösen a dógyökér...én is szeretem a természetes dolgokat...vadásztanulmányaim elején hallottam először, hogy a prémium kategóriás, drága vadászfegyverek agyazása szinte kizárólag diógyökérből van...főleg németországban és a franciáknál van ennek régi hagyománya...

Előzmény: In Lak'ech (91018)
gombászok 2013. okt. 10. Creative Commons License 91029

Köszi az ajánlatodat, érdekel, valahogy hozzuk össze, nem ég a ház, csak nincs pálinkám, és jön a disznótor.

Hallod-e, azzal a CUNI-val nagyon felizgattál, fáj a fogam rá!

Előzmény: foxrudi (91026)
gombászok 2013. okt. 10. Creative Commons License 91028

Ez az én bajm, messze vagyunk egymástól.

Node foxrudi barátunk is beszólt, ő már közelebbinek tűnik.

Előzmény: degumentes (91024)
sogi01 2013. okt. 10. Creative Commons License 91027

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90950)
foxrudi 2013. okt. 10. Creative Commons License 91026

Én Nógrádi vagyok,csak külhonban szereplek.Sürgős lenne?(megyei)

Előzmény: gombászok (90988)
Kazymoto 2013. okt. 9. Creative Commons License 91025

Holnap készítek képet róla!

Amúgy a vágótárcsa alatt, ami ugye jól látható a korábbi képen, egy sík lemez van, arra hullik a leszelt gyümölcs darab, ezek együtt forognak és így kicsapódik a külső burkolatra ahonnan leesik. Úgy méreteztem hogy alá fér egy tejes láda, de felraktam már  egy 200-as hordóra is, az az igazi!

Előzmény: otifoti (91019)
degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 91024

Szivesen megcsinálnám, én hajdúbiharban vagyok.

Előzmény: gombászok (90988)
hevezoli64 2013. okt. 9. Creative Commons License 91023

Üdv.!

Nyomkodja Ő, csak nem meri otthon bevallani...)

Elmondom, én hogyan csinálom.

A három rész alma, öt rész birs cefrém elég leves, a fejövő bundát nem lenyomom, hanem a fúrószárat óvatosan mélyre lenyomom, és ott addig keverek, míg feljőn a "láva". Szép lassan, óvatosan, "beleolvad" a sűrűje, az egész felett a védőgáz kicsit sérül.

Üdv.

Előzmény: deszegregator (91009)
degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 91022

Répaföld van a környezetébe, a másiknak meg kukorica.

Előzmény: vasbicikli (91021)
vasbicikli 2013. okt. 9. Creative Commons License 91021

"furcsán száradtak a levelek, a gajj ha eltöröm akkor zöld és néhány szem kökény található rajta de össze van aszalódva"

Nincs a közelben esetleg napraforgótábla? (arra gondolok, hogy rásodródhatott a kökényre a deszikkáló szer)

Előzmény: degumentes (90998)
jatti1 2013. okt. 9. Creative Commons License 91020
otifoti 2013. okt. 9. Creative Commons License 91019

a masina aljáról is tegyél már föl egy fotót

Előzmény: Kazymoto (90945)
In Lak'ech 2013. okt. 9. Creative Commons License 91018

Köszönöm az elismerést! Nagyon jól esik, különösen tőled, hisz' ha valaki, akkor te biztosan tudod, hogy milyen nagy munka, és milyen sok hibalehetőség van.

Én is úgyanúgy csináltam, ahogyan te. Mivel előre gondoltam, hogy laza illeszkedésnél gondok lehetnek. Nekem nem lévén lángom a forrazstáshoz, egy 750 fokos levegőt  is fújni tudó ipari hőlégfúvóval melegítettem az anyagot. Hát nem volt egyzserű. Ez a fránya réz úgy viszi a hőt, hogy csuda.

Én sajnos talpat nem tudok nyomni. Örülök, hogy az epruvetta gyűjtőpoharának alját meg tudtam formálni tölcséresre a szegnyereggel, hogy ne álljon benne a párlat. A talpat gyönyörű erezetű diófából esztergáltam. Nem kevésbé szép, mint a vörösréz.

Előzmény: rézműves1 (90971)
foxrudi 2013. okt. 9. Creative Commons License 91017

Írok,és  van ezzel??

foxrudi 2013. okt. 9. Creative Commons License 91016

Hát nem forrasztani,HEGESZTENI!

Előzmény: mnk2 (91008)
foxrudi 2013. okt. 9. Creative Commons License 91015

Nem forrasztani,HEGESZTENI!a savállót,és  vörösrezet is össze  lehet,van hozzá megfelelő pálca:CUNI a jelölése,de tökéletesen megteszi a 316L jelölésű is,vagy mint írtam a villanyvezeték.Jól ötvözi egymást.

A forrasztás más tészta.Oda ipari ezüst,vagy sárgaréz kell,autogén,vagy speciális gázlámpa,ami tudja a megfelelő hőfokot.

mnk2 2013. okt. 9. Creative Commons License 91014

kőszi a gyors választ azt gondoltam hogy a nagy hö mindent tisztitást megold de tépvedtem

Előzmény: degumentes (91013)
degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 91013

Az a trükk, hogy meg kell tisztítani az oxidrétegtől az anyagot, a másik, hogy mivel a réz nagyon jó hővezető ezért nem azonnal fog megolvadni az anyag, de miután megolvadt haladni kell vele:D

jatti1 2013. okt. 9. Creative Commons License 91012

"Ha valaki ezt nem hiszi küldök neki kóstolót:)"

Így már természetesen nem hiszem! :)

jatti

Előzmény: Joexe (90940)
emGeza 2013. okt. 9. Creative Commons License 91011

"avival és réz drottal forasztani a vörösréz"

... ez így érdekes mondatrész.   forasztani ?

Mivel AWI hegesztéssel foglalkozom ...

mnk2 2013. okt. 9. Creative Commons License 91010

köszönöm az infót

Előzmény: vili81 (91004)
deszegregator 2013. okt. 9. Creative Commons License 91009

Semmilyen cefrét sem? Pl birset sem nyomkodsz le? A citromsav a sz@rnak egy nagy pofon, másra nem jó. Iszonyat sok kell hogy levigye a péhát, és felzabálja de hamar valamelyik baktérium.

Előzmény: miriuta maci (90969)
mnk2 2013. okt. 9. Creative Commons License 91008

nekem nem sikerült avival és réz drottal forasztani a vörösréz lemezt mi a trükk esetleg lánggal

Előzmény: foxrudi (91002)
emGeza 2013. okt. 9. Creative Commons License 91007

Szia !

"a birtokon nincs villanyom"

...na ezért keresem én is a kézi erővel ellátott berendezéseket.

Birom én még a tekerést , amúgy meg van a pincében , " tekerést fokozó " .

Előzmény: In Lak'ech (90962)
besztercei 2013. okt. 9. Creative Commons License 91006

Kérdésem lenne: 40 literes  rézüsthöz a 28 mm-es 2 méter hosszu páracső, és 18mm-es 4 méter hosszu hütőcső az nagyon rossz arány? Milyen hátrány lehet ebből?

Köszönöm

vili81 2013. okt. 9. Creative Commons License 91005

A   fertötlenitést   nem  tudom   hogy  végzik  de   egy   öreg  fözön   láttam   a  hütő   csőbe    lúgot   töltöttek   és   mint  a   korom   fekete   volt  a  belseje

vili81 2013. okt. 9. Creative Commons License 91004

A  fertötlenítést  nem  tudom   hogy   végzik  de   egyszer   láttam  egy   öreg  pálinkafözőt    a  hütő  csőbe  lugot   töltött   a  gazdája  és  mint  a  korom   olyan  felkete   jött  ki  .

mnk2 2013. okt. 9. Creative Commons License 91003

üdv, érdeklödnék hogy a vörösrezet hogy szokták fertötleniteni pálesz fözés elött

foxrudi 2013. okt. 9. Creative Commons License 91002

A vörösréz 1,5-ös villanyvezeték is jó hozzá,én ezzel csináltam.Persze lenyúzva.D

Előzmény: degumentes (91000)
degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 91001

Előzmény: degumentes (91000)
degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 91000

Nem acetilén-oxigén keményforrasztásra gondoltam. Awi eljárással lehet hegeszteni a rezet van saválló és réz átmeneti hegesztőpálca is.

http://www.magisto.com/video/N0NFKggEGzFqTQRiCzE

Próbából már én is kiprbáltam. Otthon van awi gépem amivel alu kivételével mindent tudok hegeszteni.

Előzmény: rézműves1 (90993)
vili81 2013. okt. 9. Creative Commons License 90999

Sziasztok   én  a  birst   kis   baltával   apritottam   a  komposztálónak   elő.

Előzmény: miriuta maci (90986)
degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 90998

furcsán száradtak a levelek, a gajj ha eltöröm akkor zöld és néhány szem kökény található rajta de össze van aszalódva és nem csak egy területen. Egy másik helyen is azt tapsztaltam csak egy db bokor volt amin rajta voltak a kökény és annak még zöldek voltak a levelei.

Előzmény: gombászok (90992)
snapszmester 2013. okt. 9. Creative Commons License 90997

Tudom hogy nem lehet meggyőzni, de a nyomkodást ajánlom én is. Több éves tapasztalat.

rézműves1 2013. okt. 9. Creative Commons License 90996

...tudod ebbe a fórumba az a jó, hogy itt le van írva a rossz is, meg a tuti is, amit már előttünk sokan kipróbáltak...de semmi sem kötelező...mindenki úgy csinálja, ahogy akarja...DDD...

...én simán leveszem a hordó tetejét (lassan, nem lerántva) és a saját készítésű nyomkodómmal szépen lenyomom reggel is, meg este is és egy csöppet sem aggódom...

...ui...mi sem eladásra csináljuk...

rézműves1 2013. okt. 9. Creative Commons License 90995

...budán van, nem baj??...akkor írj egy mailt és visszaírok...

...vörösrezet savállóval, avi-val is össze lehet gyógyítani...kérdezd csak Norris-mestert...

Előzmény: gombászok (90989)
miriuta maci 2013. okt. 9. Creative Commons License 90994

Kedves Szilvakukc és Rézműves1!

Mint az imént leírtam, én inkább bízom a fizikában, mint a saját kézügyességemben:-)

Sőt, azt is simán elfogadom, ha vesztek 10% kihozatalt, cserébe azért, hogy tuti ne vigyek be oxigént a cefrébe és fasza legyen a pálinkám.

Nem eladásra csinálom, úgyhogy könnyű szívvel cserélem be a mennyiséget a mínőségre.

Előzmény: szilvakukc (90977)
rézműves1 2013. okt. 9. Creative Commons License 90993

...ebben igazad is van és ha saválló acélról lenne szó, akkor az a legjobb megoldás, de 1mm-es vörösréz lemez 1mm-es falú csőhöz???...még a 40%-os ezüsttel való keményforrasztás talán elmenne, csak tök felesleges, ugyanúgy a sárgarezes, ami még durvább ide...

...a 80-as években az első full réz főzőmet, 2mm-es anyagból (tök feleslegesen), sárgarézzel forasztottuk (bóraxal), az Agrártudományi Egyetem műhelyében...anyázott is a hegesztő srác, mert ráment egy egész palack oxigén, úgy vitte a hőt az anyag...

...vastagabb vörösréz anyagokat viszont egy egészen olcsó, foszforos pálcával, folyasztószer nélkül is igen jól lehet forrasztani, igaz elég magas hőmérsékleten...ott a foszfor, ami a pálca anyagában van, az a folyasztószer...

Előzmény: degumentes (90979)
gombászok 2013. okt. 9. Creative Commons License 90992

Mit értesz alatta, hogy lefagyott?

1. Levél beszürkült, leesett, de a gyümölcs fenn maradt=megcsípte a dér

2. Gyümölcs is lehullott, de ott van a bokor alatt=össze lehet szedni

3. Nincs semmi=megelőztek

Előzmény: degumentes (90981)
miriuta maci 2013. okt. 9. Creative Commons License 90991

Kedves Józsipapa!

Szerintem a hajszálcsövesség elve miatt nem szárad ki a bunda.

A bunda pedig hasonlít egy szívacsra, ami hajszálcsöves közeg.

De innentől idéznék nálam sokkal okosabbaktól:

Hajszálcsövek A kis belső átmérőjű csöveket hajszálcsöveknek nevezzük. Ha egy közlekedőedény ágai között hajszálcsövek is vannak, a folyadékfelszínek nem ugyanabban a vízszintes síkban helyezkednek el. Ezt a jelenséget hajszálcsövességnek nevezzük. Megfigyelhető, hogy pl. az üveg hajszálcsövekben annál magasabbra emelkedik a vízfelszín, minél kisebb a cső belső átmérője.(...) Ennek oka az, hogy nemcsak az azonos, hanem a különféle anyag részecskéi között is van vonzóerő: —Ha a folyadék részecskéi között kisebb a vonzóerő, mint a folyadék és a hajszálcső részecskéi között, akkor a folyadék a hajszálcsőben felemelkedik. (...)  A hajszálcsövesség jelensége alapján magyarázható, hogy a szivacsba, itatóspapírba, lámpabélbe, kockacukorba „felszívódik” a folyadék, vagy hogy a föld mélyebb rétegeiből a talajvíz eljut a termőrétegekbe is.

Üdv:

Maci

Előzmény: csalitos (90972)
miriuta maci 2013. okt. 9. Creative Commons License 90990

Ez aztán a profi megoldás.

Nekem négybe kellett vágnom az almákat, hogy bele tudjam rakni az ágaprítóba, de így is sokkal gyorsabban végeztünk, mintha kézi darálóval küzdöttük volna le az egészet.

Előzmény: vasbicikli (90960)
gombászok 2013. okt. 9. Creative Commons License 90989

Szia rézműves1!

Tudsz nekem műhelyt/szakit ajánlani, aki vízzel vagy plazmával vág??

Lehet emilen is!

gombászok 2013. okt. 9. Creative Commons License 90988

Próbáltam vóna, de nincs hozzá megfelelő szerszámom!

Tudsz segíteni, lenne némi 1 mm-s vörösréz és saválló hegeszteni valóm?

Előzmény: degumentes (90979)
barkócza 2013. okt. 9. Creative Commons License 90987

Továbbá olyan sem, ami a zománcot megtámadná. Zománcozott vason akkor van korrózió, ha a zománc mechanikusan megsérül, vagy esetleg valaki sósavval akarta valamikor leoldani róla a vízkövet. A sósav a zománcot u.i. megtámadja.

Előzmény: snapszmester (90985)
miriuta maci 2013. okt. 9. Creative Commons License 90986

Elég masszív darabnak tűnik, működni fog.

Mondjuk nagy mennyiségű alma (és főleg birs) darálásához nekem az elektromos komposztaprító jött be.

Szomszédtól kaptam kölcsön és megérte azt az egy liter pálinkát, amit majd bérleti díjként kap érte:-)

Előzmény: emGeza (90933)
snapszmester 2013. okt. 9. Creative Commons License 90985

Már a multkor is próbáltam utalni rá, hogy a gond az "ön" készülékében van. Nem keletkezik semmi a cefrében ami jó minőségü rézben lyukkorróziót okozna.

Előzmény: Balla Ferenc (90982)
snapszmester 2013. okt. 9. Creative Commons License 90984

Szivat bennünket azindex. Tudja a gépház vagy csak nekünk szól?

snapszmester 2013. okt. 9. Creative Commons License 90983

Értem. Többet már ne igyál.

De kevesebbet se!

Milyen érettségü volt a körte, mert nagyon körtés az íze, de az illata elmarad Pecáétól?

Előzmény: szilvakukc (90980)
Balla Ferenc 2013. okt. 9. Creative Commons License 90982

Szervusztok!

1 hete volt itt egy kérdésem, pálinkafőző üstjének korróziós károsodásával kapcsolatban. Akkor úgy írtam a problémát hogy az üst maga rézből van, és a falán kis átmérőjű lyukak keletkeznek időnként. Abban kezdtem el gondolkozni, hogy a cefrében, illetve a főzés során milyen anyagok keletkeznek amik (ezek szerint) lyukkorróziót okoznak a rézen. Miben módosítja a dolgot ha az üst anyaga nem réz, hanem szimplán zománcozott acél? (nem rozsdamentes).

degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 90981

A kökény mindenfele lefagyot, vagy csak nálunk?

szilvakukc 2013. okt. 9. Creative Commons License 90980

Szia Mester!

Iszogatok itthon, és a nemtomhanyadik stampedli után, alig látok. Az lehet, hogy a metiltől van? Haverom szerint az etiltől. Aztat hogy kő elválaszteni a pálinkától? Adj má valami tanácsot, mert nem értem.:DDD

Összekóstoltam a lepoticákat. Nem nagyon éreztem különbséget, csak a szárazpróbánál győztél. Most akkó Te vigyáztál arra, hogy ne tudjam a Mestert túlszárnyalni, vagy én vagyok a rossz tanuló?:))))  

Előzmény: snapszmester (90935)
degumentes 2013. okt. 9. Creative Commons License 90979

A hegesztéshez nem kell olyan pontos illesztés mint a forrasztáshoz. Azt nem próbáltátok még?

szilvakukc 2013. okt. 9. Creative Commons License 90978

Úgy is jó. Magozógép jól jön ilyenkor, ha nincs, marad a rács, és a szívás.:)) 

Előzmény: Milan0007 (90973)
szilvakukc 2013. okt. 9. Creative Commons License 90977

Így van! Mivel a bunda feljön a folyadék tetejére, kiszárad, és az élesztő nem tud dolgozni. Amíg folyik a főerjedés, nyugodtan lehet basztatni is, meg lenyomkodni is. Maci barátunk vagy 10% kihozatalt biztos veszít, De ahogy ő mondja: ízlések, és pofonok.....:))

Előzmény: csalitos (90972)
rézműves1 2013. okt. 9. Creative Commons License 90976

..."Nekem eddig bejött, de persze ízlések és pofonok"...

...az a baj, hogy ez nem ízlés dolga...ha nem nyomkodod le, akkor ahogy Józsipapa is említi, kiszárad az egész fölső 15-20-centis réteg és ott azért a gyümölcshúsban, van átalakulásra 

váró anyag rendesen, ami csak nedves közegben, vagyis a lé alá nyomva válik az élesztő gombák számára feldolgozhatóvá...a régi öregek is tudták ezt, mert sokáig mondogatták, hogy

ahányszor lenyomkodod, annyi stampedlivel több pálinkád lesz...

...persze itt is fontos az "arany középút", nem kell "túllihegni" ezt sem... ha van elég vastag CO-párna a hordóban, akkor szép lassan, naponta kétszer, óvatosan lenyomva a lé alá, nem kell félni, hogy kelekeverünk oxigént... 

zsuzska60 2013. okt. 9. Creative Commons License 90975

igen, úgy is jó

Előzmény: Milan0007 (90973)
firekiller 2013. okt. 9. Creative Commons License 90974

Üdv!

A fejlécnél a "Pálinkafőző készítése otthon " lapon a kiegészítők között találsz darálót.

Előzmény: In Lak'ech (90965)
Milan0007 2013. okt. 9. Creative Commons License 90973

Sziasztok!

Megpróbálom még egyszer:

Az lenne a kérdésem, hogy a kökény cefrénél szükséges a magozás, vagy úgy is jó, ha főzés előtt leszűröm a cefrét, hogy ne kerüljön bele mag?

Vagy valakinek valami jó módszere a magozásra (100kg lesz kb. :)? vagy akár a cefrézéshez is szívesen fogadnék tippeket.

Köszi előre is!

csalitos 2013. okt. 9. Creative Commons License 90972

Hát azt nem is kell, nagyon perverz dolognak tartom. De, ha jói tudom, az élesztőgombák nedves közegben tudnak szaporodni és kifejteni áldásos hatásukat. Ha a cefre nincs csesztetve, akkor a teteje megszárad, vagy nem?

Minden jót.

Józsipapa

rézműves1 2013. okt. 9. Creative Commons License 90971

...szia, nagyon klassz lett...örülök, hogy eggyel többen vagyunk, akinek nem elég, ha jó, jól is nézzen ki...(jelszó:a sz@r is úgy szép, ha formás)...a folyasztószer pedig leázik a sima vízben, rakjad be egy vödör vízbe...

...a külső felületeken, (ahogy Vasbringás is mondja) bizony nagyon kell vigyázni, hogy le ne folyjon, mert azt tényleg nehéz széppé tenni...ehhez kell a gyakorlat, mert pont annyit teszek rá, amennyi kell...

..."Esztergálásnál kenődik, megforog, a tokmánypofa nyoma azonnal benne van, stb"...hát ez az sajnos...

...jó éles kés, kis fogás+gyenge szorítás......ezek a gyűrűk, előre vízzel kivágva és így a padon "csak" igazítani kell...de így is van elég pöcsölés, mert a forrasztáshoz, nagyon pontosan kell illeszteni, hogy kicsit szoruljon, mert másképpen rögzíteni nem tudod...

......most már, csak egy ilyen talpat kell neki "nyomni"...

Előzmény: In Lak'ech (90955)
barkócza 2013. okt. 9. Creative Commons License 90970

OBI-ban láttam, igaz aranyárban, nagyon durva kézi almadarálót. Volt tán két méretben is.

miriuta maci 2013. okt. 9. Creative Commons License 90969

Én nem szoktam b*sztatni a cefrét.

Úgy vagyok vele, hogy a CO2 párna a bundát is védi, ezért nem nyomkodom le a bundát.

Mindössze egy zacskó cíitromsavat szoktam rászórni a bundára amikor kialakult, utána békén hagyom.

Nekem eddig bejött, de persze ízlések és pofonok. 

Előzmény: In Lak'ech (90900)
Öreg?halász 2013. okt. 9. Creative Commons License 90968

oké,ha aktuális jelentkezem.

Előzmény: In Lak'ech (90967)
In Lak'ech 2013. okt. 9. Creative Commons License 90967

Nyíregyig el tudom juttatni. Sógorom minden hét hétfőn megy be az Allianzhoz Nyíregyre.

Előzmény: Öreg?halász (90966)
Öreg?halász 2013. okt. 9. Creative Commons License 90966

Tényleg nagyon segitőkész vagy , én még messzebb Szabolcs megyében   lakom,Nyíregyháza-Záhony között félúton, a 4 ut mentén.

Előzmény: In Lak'ech (90957)
In Lak'ech 2013. okt. 9. Creative Commons License 90965

Köszönööööööm!!!! Hiába. Nagyon-nagyon jó ez a fórum, és királyok vagytok! :-) Már keresem is a Vaterán, de ha esetleg van valakinek eladó, akkor inkább pálinkafórumos embernek adom a pénzem.

Előzmény: vasbicikli (90964)
vasbicikli 2013. okt. 9. Creative Commons License 90964

Akkor neked répadaráló kell.

Előzmény: In Lak'ech (90962)
vasbicikli 2013. okt. 9. Creative Commons License 90963

Az első darálással majd letisztul ;)

Ha nagyon redvás, símogasd meg drótkoronggal.

Előzmény: borsika79 (90949)
In Lak'ech 2013. okt. 9. Creative Commons License 90962

Kézi hajtásúban létezik ilyen? Nekem a birtokon nincs villanyom és nem is akarok. Aggregátort se. Mindenképpen kézi kellene. Konzervatív gyerek vagyok. :-) Az üstöm is fa tüzelésű. :-)

Előzmény: vasbicikli (90960)
TINTUS 2013. okt. 9. Creative Commons License 90961

ágaprító....írd be a googliba.

Előzmény: In Lak'ech (90958)
vasbicikli 2013. okt. 9. Creative Commons License 90960

Az enyém ilyen.

Előzmény: In Lak'ech (90958)
vasbicikli 2013. okt. 9. Creative Commons License 90959

Nekem cink-kloridos forrasztóvízzel úgy terül az ólommentes cin, mint az álom.

"mivel távolítottad el a felesleges forraszanyagot?"

Rézműves mestert ismerve, sztem ő egy csepp felesleges cint se tesz rá, csak pont amennyi kell ;)

Előzmény: In Lak'ech (90955)
In Lak'ech 2013. okt. 9. Creative Commons License 90958

Milyen az a komposztaprító? Tudnál képet mutatni róla? Én is beszereznék egyet.

Előzmény: vasbicikli (90956)
In Lak'ech 2013. okt. 9. Creative Commons License 90957

Merre laksz? Hajdúböszörmény-Vác-Nagykanizsa vonalon rendszeresen járok. Ha kiválasztod mi kell, meg tudom neked venni és valahol át tudom adni. Már ha tudok ezzel segíteni.

Előzmény: Öreg?halász (90954)
vasbicikli 2013. okt. 9. Creative Commons License 90956

Szia Vili!

A komposztaprító valóban óriási vívmány! Mintha direkt cefrézésre lenne kitalálva. Legalábbis arra sokkal alkalmasabb, mint amire eredetileg szánták. Nekem megvan már vagy 15 éve, de nem sokat használtam eredeti rendeltetése szerint. Sok bajlódás volt vele, a friss növényektől hajlamos volt eldugulni, úgyhogy a komposztba szánt nyesedékkupacokat inkább fűnyíróval szoktam legázolni, az sokkal hatékonyabb.

A komposztaprítót tavaly élesztettem fel csipkerózsika álmából, amikor almát cefréztem. Azóta igencsak megbecsült eszközzé lépett elő a háztartásban. Persze nem magamtól találtam ki, itt a fórumon olvastam róla, hogy a menők ezzel cefréznek ;)

Előzmény: vili81 (90948)
In Lak'ech 2013. okt. 9. Creative Commons License 90955

Jó reggelt! Elkészült Rézműves1 tanácsai és segítségével az epruvettám, amit ezúton is hálásan köszönök neki. Ennek alapján elmondható, hogy minden tiszteletem a rézműveseké, mert nagyon nehéz a vörösrézzel dolgozni. Esztergálásnál kenődik, megforog, a tokmánypofa nyoma azonnal benne van, stb. Tehát igazán nem sok érte az a 15 ezer forintos ár, amiért láttam eladót.

Egyúttal itt kérdeznélek Rézműves1, hogy az elkészült epruvettát használat előtt mivel tisztísam ki? Muszáj volt folyatószert használni (olyan szürke trutyit kaptam a garázsszomszédomtól miután már órák óta nézte, hogy hogyan szenvedek, mert mindig egyben lejön az ólommentes forraszanyag a felületről.

Másik kérdésem, hogy a vékony ki-, ill. beömlőcső tövében mivel távolítottad el a felesleges forraszanyagot? A forgástest felületeken nem volt gondom, mert visszatettem esztergára, és kézi sauberrel "levakargattam". Igyekeztem kívülről gyökölni az anyagot, hogy -ólommentes ide, ólommentes oda- , a párlattal minél kisebb és kevesebb felületen érintkezzen a forraszanyag.

A mellékelt két képen:

a; az elkészült epruvettám

b; (nem is annyira) csendélet a nappaliban) :-)

Öreg?halász 2013. okt. 9. Creative Commons License 90954

Köszi,igazán segitőkész vagy! Igy mát csak 300 km!

Előzmény: ksasa67 (90952)
stevemegane 2013. okt. 9. Creative Commons License 90953

Sziasztok!

Végre sikerült kifőzetnem az eper (faeper) pálinkát. Nagyon jól sikerült.

Már többféle véleménnyel találkoztam, hogy érdemes-e eperfa hordóban érlelni valamennyi ideig.

Volt, aki azt mondta, hogy akkor elveszti a jellegzetes fűszeres ízét, szerinte csak üveg edénybe szabad rakni.

Nektek mi a véleményetek?

Eperfa hordóba mennyi ideig érleljem, ha egyáltalán bele szabad rakni?

Köszönöm.

ksasa67 2013. okt. 9. Creative Commons License 90952

Esetleg ha ez közelebb van:

Tauril Kft, 1108. Bp.  Újhegyi út 25-31.

Én itt vettem szilikoncsövet. 

Előzmény: Öreg?halász (90912)
Milan0007 2013. okt. 9. Creative Commons License 90951

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a kökény cefrénél szükséges a magozás, vagy úgy is jó, ha főzés előtt leszűröm a cefrét, hogy ne kerüljön bele mag?

Vagy valakinek valami jó módszere a magozásra (100kg lesz kb. :)? vagy akár a cefrézéshez is szívesen fogadnék tippeket.

Köszi előre is!

sogi01 2013. okt. 9. Creative Commons License 90950

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90891)
borsika79 2013. okt. 8. Creative Commons License 90949
Üdv. Nekem is van 1 régi db a padláson,csak sajnos a fem rozsdás. Lehet kezdeni valamit vele?
Előzmény: szentöltvíz (90936)
vili81 2013. okt. 8. Creative Commons License 90948

Jó   estét   új  vagyok   köztetek    ezért   üdvözlök   mindenkit ,   a   bírs   aprításhoz   szeretnék   hozzá  szolni  én   egy   elektromos   komposzaprító   gépen   végzem   nem   tul   drága   gépen   és   viszi   szerintem   jobb  mint   a  húsdaráló   .

Előzmény: emGeza (90938)
degumentes 2013. okt. 8. Creative Commons License 90947

Valaki tapasztalt olyat kökénynél, hogy level meg van barnulva és egy héttel ezelőtt még volt rajta gyümölcs, most csak fonnyadt szemeket láttam rajta és az is nagyon kevés. Mi történt valaki leverte vagy ez a fagy ami volt a napoba?

Niko 77 2013. okt. 8. Creative Commons License 90946

Rézműves mester úr,....Öreg Halász,...már megint tanultam valamit,köszi a segítséget és a válaszokat.

Kazymoto 2013. okt. 8. Creative Commons License 90945

Képek a szörnyről     

janijani 2013. okt. 8. Creative Commons License 90944

Én másképp tudom, a gyümölcs húsának az elbomlásakor keletkezhet metanol.

Van ott egyéves cefre is és nem írta, hogy ecetes lenne:

"2 évi körte cefrém viszont hordóban áll (tavalyi, tavalyelőtti). A hordók légmentesen zártak. Nemrég megnéztem, nem büdös, ránézésre szép sárga.

A kérdés az, hogy főzzem vagy öntsem inkább ki? Van erre így válasz? Mit kell nézni, hogy jó-e még?"

Továbbra is az a véleményem, hogy egy próbafőzést megérné csinálni és tesztelve fogyasztani belőle.

Előzmény: snapszmester (90935)
kevesrez 2013. okt. 8. Creative Commons License 90943

Ma vásároltam egy barátomnak is egy rozsdamentes söröshordót átszabás céljára. :)

Kérdezték magasabb vagy a szélesebb kell e?

A szélesebbet kértem. Itt 40 cm az átmérő.

Az inox bogrács nálam cc 36 cm átmérőjű. A pörköltes, nem a halaszleves kivitel.

Jó Éjt!

Előzmény: Niko 77 (90934)
rézműves1 2013. okt. 8. Creative Commons License 90942

...ennek igen egyszerű a magyarázata, mert kétféle méretű 50-est gyártanak...a Tiéd a karcsúbb és magasabb, ez nem a legjobb nekünk...inkább az alacsonyabb, tömzsibb hordó a megfelelő, aminek 395-mm az átmérője...

Öreg?halász 2013. okt. 8. Creative Commons License 90941

Akkor neked a kőbányais hordó lett volna jó.Az alacsonyabb és átmérőbe több. A tesoba van inox keverőtál,26.5 cm átmérővel és jó mély is,esetleg nézd meg.

Joexe 2013. okt. 8. Creative Commons License 90940

ÖÖ Öa  Birs témához hozzászólnék! IGen kell a gyümölcsnek az utóérés, ha engedi, ha épp nincs rothadás benne, mert akkor ki kell vágni és feldolgozni!

MOndja mindenki hogy a főzés vagyis rottyantás aromaveszteséggel jár ,,, de érdekes módon én 3/4 részét mindig igy csinálom !

És valami fennséges a pálinka igy ,nyilván kicsit kompótosabb jellege lesz ! 1/4  részét meg nyersen darálva teszem bele!

A tiszta gyümölcsöt teszem az üstbe , és amiben lében főzöm az is mehet ráa cefrére , ennek a lének is tiszta birs aromája lesz!

Ha valaki ezt nem hiszi küldök neki kóstolót:)

Szokásom az sima alma egy részét is rottyantani , majd ledarálni!  Az is ad egy finom ízt , már aleszesz állapotban is csorog tőle a nyálam annyira jó illata lesz!!!

Szóval deszegregator :) én osztom a tapasztalatidat!!!

Küldhetünk csere kóstolót ha kész lesz:D

Előzmény: deszegregator (90915)
Kazymoto 2013. okt. 8. Creative Commons License 90939

Nagyon jónak tűnik a daráló!

Én párnapja készítettem, egy a siktárcsás répadarálóhoz hasonló gépet, először kézihajtásuban és kitünően működött.

Közben ajánlottak 3 hordó körtét és arra gondoltam nem biztos hogy leakarom én azt kézzel darálni.

Kerestem egy alkalmasnak tűnő vilanymotort, 940 f/p 550w, és függőleges állásban ráépitettem a meglevő tárcsát.

A tárcsa 300 mm-es savállólemez, 3 sorban bevágtam 1mm-es korongal majd a bevágás melletti részen kidomboritottam hogy kialakuljanak a vágó élek, ezeket 4-es still reszelővel éleztem.

Az eredmény 3 perc/ tíz vödör körte! Majd elájultunk a haverommal! :)

A vágó élek kialakitása pont ilyen mint a képen lévőn!

Mindjárt csinálok képet is róla.

emGeza 2013. okt. 8. Creative Commons License 90938

Köszönöm a választ !

Kérdésem fő oka , hogy ~130 Kg birset szeretnék darálni .

És érdemes-e berúházni egy ilyen masinára ? Mert 32 - es méretű húsdarálóval már 

lenyomtam 200 Kg almát . (Jó vót ! na meg 6 óra)

Előzmény: szentöltvíz (90936)
deszegregator 2013. okt. 8. Creative Commons License 90937

:-)) Az megint csak nem probléma. Be kell ásni a kertbe.

Előzmény: janijani (90930)
szentöltvíz 2013. okt. 8. Creative Commons License 90936

Igen én használok hasonlót,tökéletesen viszi a birset is.pedig már 66 éves elég régi darab,de benne van az anyag.

snapszmester 2013. okt. 8. Creative Commons License 90935

A két éves körte cefrében az ecetsav dúsúl fel nem a metanol.

Előzmény: janijani (90930)
Niko 77 2013. okt. 8. Creative Commons License 90934

Köszönöm a hasznos válaszokat,főleg a kivezetésről,én is így fogom megoldani szerintem,csak egy valamit nemértek nálam is (Tecsós) 8-as bogrács van fedőnek és nem fér be a hordó peremén (Borsodis 50-es) 2cm az eltérés.De ez majd megoldjuk valahogy :D.    Szép estét!

Előzmény: kevesrez (90889)
emGeza 2013. okt. 8. Creative Commons License 90933

... most itt a kép !

Előzmény: emGeza (90929)
emGeza 2013. okt. 8. Creative Commons License 90932
emGeza 2013. okt. 8. Creative Commons License 90931

itt a kép ...

janijani 2013. okt. 8. Creative Commons License 90930

A kétéves körtecefre kapcsán írtam a metanolról. Mert így láttam helyesnek.

Előzmény: deszegregator (90920)
emGeza 2013. okt. 8. Creative Commons License 90929

Szép estét !

Valaki használ ilyen darálót ?

Alkalmas birs darálásához ?

Köszönöm ,előre is annak , aki megossza tapasztalatát a termék kapcsán .

(a kép az expressz oldalról származik ...)

snapszmester 2013. okt. 8. Creative Commons License 90928

Három óra az ideális mindennek, mérettől, anyagtól és mennyiségtől függetlenűl.

De a kérdésedet fogalmazd meg pontosabban. Úgy kell kitotózni hogy cefre vagy alszesz? Hány liter, hány fokos? Nem számitt mert 3 óra mint írtam, de legyen egyértekmübb.

Előzmény: elek81 (90925)
Feriba51 2013. okt. 8. Creative Commons License 90927

Ezek a paraméterek az ideálist súrolják:-))))

Ami gond lehet az a főzőmester. Ne cseréld ki azért!:-)

Jó nedűt!!!

Előzmény: elek81 (90925)
Feriba51 2013. okt. 8. Creative Commons License 90926

Őzlábból jól megszedtem magam, a korai fagyok után meg jön a gyűrűs tuskó és a szűrke tölcsér.:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: deszegregator (90918)
elek81 2013. okt. 8. Creative Commons License 90925

Sziasztok!

Mi az ideális főzési ideje ca 65 liter alszesznek? 

A főzőm üstházban van, szimpla falú fazék forma, alatta egy 10,5kw-os gázégő. Páracső 2 méter össz hosszúságú 28x1 es kemény cső a hűtőben pedig 5 méter 22x1-es lágy rézcső spirál van.

A kérdésem hátterében http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=127263320&t=9007484 hozzászólásom áll.

Jó nedűt!

miriuta maci 2013. okt. 8. Creative Commons License 90924

Én is gyüttment vagyok, mert én meg Zuglóból kerültem ki ide a világ végére. De kezd kiderülni, hogy nem is a világ vége. Legalábbis pálinka szempontból:-)

Előzmény: rézműves1 (90876)
Pá - Linka 2013. okt. 8. Creative Commons License 90923

Kész almaborból és törkölyborból (csiger) történő főzéskor szükséges-e, illetve indokolt-e a 2 lépcsős (először alszesz, majd abból finomítás) lepárlás?

Segítő válaszaitokat előre köszönöm.

miriuta maci 2013. okt. 8. Creative Commons License 90922

Az utóbbi években én is hallgattam, mivel nem készítettem pálinkát, így nem éreztem jogot belepofázni az aktívak világába. :-)

De most szépen erjed a 600 kiló almám a pincében, ráadásul az egyik tiszteletre méltó topictárs fogja kifőzni.

Előzmény: ksasa67 (90836)
deszegregator 2013. okt. 8. Creative Commons License 90921

Fontos még birs utóérlelésnél. A legkisebb barnulásnak indult rész is indokolttá teszi az azonnali bedolgozást, az a példány már el fog rohadni! Nem összetévesztendő a rohadásnak indult rész a dörzsölődésből származó, kemény, barna felületi sérüléssel. Az ilyen birs tárolható tovább.

Előzmény: deszegregator (90915)
deszegregator 2013. okt. 8. Creative Commons License 90920

Nem tudom hány éve, de jó rég túl vagyunk a metanol problémán... Ugye az nem is probléma ami gyakorlatilag nincs. Gyümölcs cefre főzésnél nincs metanol probléma. Tele van a fórum olyan újra felmerülő "problémákkal" amin már régen túl vagyunk, talán a kiskátét kellene kiegészteni, azt már mondani sem merem hogy tessék olvasni (mint ahogy én tettem anno) a fórum hsz. *- eiben visszamenőleg, gyakorlatilag fullra. Roppant tanúlságos, és szórakoztató. Jobb mint műproblémákon rágódni.

Előzmény: janijani (90825)
deszegregator 2013. okt. 8. Creative Commons License 90919

Nagy divat a trollkodás. Ez van.:-))

Előzmény: Button Presser (90831)
deszegregator 2013. okt. 8. Creative Commons License 90918

Jó nedű az van, gomba viszont kevés volt. :D

Előzmény: Feriba51 (90917)
Feriba51 2013. okt. 8. Creative Commons License 90917

" Leszorítani a sisakot NEM szabad csavarkötéssel!."

Nagyon egyetértek!!!!

Tömítésként a szilikonpasztát ajánlom. Egyszerű és sokáig tart.

Jó nedűt!!!

Előzmény: deszegregator (90916)
deszegregator 2013. okt. 8. Creative Commons License 90916

Nagy bajban vagytok a sisaktömítéssel is...:D Nekem szilikon tömítés van, + alákenek egy kis tésztát, cefremoslékkal keverve, leszorítom gumipókkal... Tökéletes... Ha baj lenne , felhabzás, dugulás, ezt megemeli a feláramló cefre, növekvő nyomás, és kifúj mellette, a lebikázott rögzítésnél meg esetleg száll a sufni. Legjobbnak a jól kivitelezett vízzáras sisaktömítést tartom. Leszorítani a sisakot NEM szabad csavarkötéssel!. Ha egy kicsit is gát az anyag a főzdés sem rögzíti csavarokkal! Majd figyeljétek csak meg!

deszegregator 2013. okt. 8. Creative Commons License 90915

Az utóbbi időszakban aktuálissá vált újra a birs. Nos én a legfontosabbnak az utóérlelést vélem! Hiába érleljük a fán a lehető légtovább a birset, a legérettebb példányoknak is kell pár nap, egy hét utóérlelés. A fórumon elég rutinszerű az azonnali bedolgozás. Ezt helytelen eljárásnak tartom, hiszen szedésérettség állapotban (szept. vége, okt első fele általában) némileg mindenképpen zöldes e gyümölcs. A zöldesen ne adj Isten zölden bedolgozott gyümölcs mérgező alkotókat produkál, és rossz ízt visz a pálinkába ( lásd: pl. valamelyik boringo  részben leírva).

Én a barnulásnak, rohadásnak indult egyedek ép részét dolgozom be azonnal, majd néhány naponta válogatva még mindig csak az ilyen egyedekkel foglalkozom . (Ezek gyorsan romlanak, nem eltarthatók!) Bő egy hét után a teljesen kisárgult egyedek is jöhetnek, jó három hét alatt kifut a tétel, ha szedéséárett állapotban került a ládába. A haragos zöld példányokkal nem érdemes foglalkozni, nem érdemes leszedni sem, beérni meg részben ha beérik a fán. Többszöri válogatás után egyre kevesebb az azonnal bedolgozandó birs, egyre könnyebb lesz a dolgunk. Pakolni , szedni úgy kell a birset mintha tojást pakolnánk, sérülésre romlással, barnulással válaszol.  Szellős helyen , gyümi ládákban tárolom őket, egy pár nap után pazar, szinte bántó birs illat telíti be a helység levegőjét.

Feldolgozás.: ALAPOS darálás, aprítás, de ahogy valaki írta találóan a birset nem lehet elég alaposan darálni, a legnehezebben feltárható gyümölcs. Én enyhén párolom darálás után. Az éppen rottyanásnyi párolástól NINCS kompót íz! Viszont krumplipüré szerűen el tudom zúzni fúrógép festékkeverővel, és már egy nap után lébe tudom nyomkodni, levesr4e tudom kavarni naponta többször a cefrét! Elhiszem, sőt evidens hogy minden hőkezelés aromaveszteséggel jár, de még mindig jobb, mintha szenvedne az anyag napokig, vagy tovább, barnulna a szárazon maradt cefre rész. Engem meggyőzött e módszer , illetve a lehetőségeim ezt teszik számomra lehetővé. Aki leves péppé (De frankón!) tudja zúzni, és azonnali leves kavarható cefrét kap az ne utánozzon!

A többi szokásos, pektinbontó, ésatöbbi. Hidegtűrő borélesztővel oltottam, mert nincs lehetőségewm kondicionált helységben erjeszteni.

Feriba51 2013. okt. 8. Creative Commons License 90914

Dícsérendő az alkotó készséged!:-)

Ha mégis akad olyan, aki egyszerűsíteni akarja ezt a problémát, akkor próbálja meg így:

A cefrés hordót lekötjük egy szemetes zsákból kinyert fóliával. Ha ezt egy vékony gumival tesszük, (ami az alsónadrágodban van), akkor ezt egyszerüen lekaphatjuk a lenyomkodás érdekében.

Ez a fólia pedig komoly jelzőként működik a következőkben. Ha púpos, akkor még erjed, ha lelohad, akkor kész.

Igaz, van hátránya is, hisz nagyon olcsó és egyszerű.:-)))

Jó nedű!!!!

Előzmény: In Lak'ech (90907)
kerepes 2013. okt. 8. Creative Commons License 90913

Segítsetek!

Leszedtem az alexader körtét. Még nem puha!!

A cukortartalma változni fog még az állásban vagy főzzem ki mert elérte a max cukorszintet.

Köszi

Öreg?halász 2013. okt. 8. Creative Commons License 90912

Köszi,ez nekem messze van,de elmentem hátha egyszer arra járok.

Előzmény: In Lak'ech (90909)
vasbicikli 2013. okt. 8. Creative Commons License 90911

"ha a 4 mBart megszorozzuk a felülettel, akkor 6 kg jön ki"

Bocs, melléütöttem, igazából 5 az a 6.

Előzmény: vasbicikli (90902)
pálinkaüst 2013. okt. 8. Creative Commons License 90910

Ha kúposan csatlakozik a sisak az üsttel, és a sisak gyakorlatilag beleszorul az üst nyakába, akkor nem kellene ezzel az erővel is számolni? Ha rendesen ráteszem az üstre a sisakot, akkor munka után kell az erő a szétszedéshez.

In Lak'ech 2013. okt. 8. Creative Commons License 90909

Elnézést, hogy én (is) válaszolok, de hátha hasznos lesz számodra. Én itt vettem 10 mm-es 320 fokig hőálló szilikoncsövet az üstfedél szigetelésére.

http://www.bondex.hu/elerhetoseg.html

Előzmény: Öreg?halász (90906)
janijani 2013. okt. 8. Creative Commons License 90908

Ez amit linkeltél a régi törvény,dátum sincs a tájékoztatónál és egy 1993-as törvényre hivatkozik, azóta a király megengedte a pórnépnek a pálinkafőzést.

Itt egy frissebb tájékoztató, 2010 szept 27-től ez érvényes, az első oldal végén ezt írja:

A magánfőzőnek a párlat előállításához használt desztillálóberendezés beszerzését nem szükséges a vámhatósághoz bejelenteni, birtokban tartásához nem kell vámhatósági engedély, regisztráció.

https://docs.google.com/viewer?url=http://snapszmester.uw.hu/jovedek.pdf

Szerintem ezt érdemes lementeni és ha valaki kekeckedik ennek a szellemében birtokoljuk a pálinkafőzőt.

Előzmény: In Lak'ech (90894)
In Lak'ech 2013. okt. 8. Creative Commons License 90907

Igen, köszönöm a válaszodat. Én ezt alkalmazom most is. Csak nekem nem lévén itthon ragasztópisztolyom, gyertyaviasszal folyattam körbe a kotyogót a dugóban. Viszont azt tapasztalom, hogy valahol szökik a gáz így is, mert az egyik cefrémben (őszibarack) még látom a kissé áttetsző hordó falán át, hogy képződnek időnként buborékok, de a kotyogó már inaktív. Ezért én azt tervezem, hogy a fedélbe fúrt furatba esztergálok POM műanyagból egy amolyan tömszelence félét, amit menetes anyával, gumi "O" gyűrűvel állandóra rögzítek a fedélbe. Ebbe a tömszelencébe fúrom bele a kotyogónak megfelelő méretű furatot, amibe szintén "O" gyűrűs tömítéssel megy a kotyogó. Ha pedig kiforr a cefre, egyszerűen kiveszem a kotyogót és egy ugyanolyan átmérőjű esztergált műanyagdugót belenyomok a kotyogó helyére, így tuti légzáró lesz a hordó.

Előzmény: Kovács Tamás2 (90904)
Öreg?halász 2013. okt. 8. Creative Commons License 90906

Az U profilu tömitést hol vetted? Vagy valami más konkrét dolgra való?

Előzmény: kevesrez (90889)
pálinkaüst 2013. okt. 8. Creative Commons License 90905

Megint tanultam valamit, köszönöm!

Kovács Tamás2 2013. okt. 8. Creative Commons License 90904

Írtam egy hozzászólást, de elveszett, nem tudom miért,próbálom röviden összefoglalni:

Jövőre ez a tervem:

Hordó pánttal lezár

Hordó tető kifúr

Parafadugó hosszában kifúr, bele a kotyogó

Tetőbe bele a paradugós kotyogó, műanyag ragasztópisztollyal körbefolyatom, hogy stabilan álljon, másrészt ne jusson be oxigén a hordóba.

Naponta 1-2x erőteljesen ide-oda billegtetve "átforgatom" a cefrét. Ez persze csak úgy oldható meg,ha elég "üres rész" van a hordóban, különben a sok cefrétől nem tudod árforgatni.

Előzmény: In Lak'ech (90900)
vasbicikli 2013. okt. 8. Creative Commons License 90903

"A víz is persze bejátszik az egyensúlyba. Egy ok lehet, amiért nem lehet szétválasztani a kétféle alkoholt "házi" módszerekkel."

Pontosan erről van szó. A metanol és az etanol is erősen "kapaszkodik" a vízben az alkoholos hidroxil csoportjával (ezt nevezik hidrogénhíd kötésnek). Vizes közegben ez a kölcsönhatás lesz a meghatározó, ami übereli a forráspont alapon való szétválaszthatóságot.

Előzmény: kevesrez (90895)
vasbicikli 2013. okt. 8. Creative Commons License 90902

A sisakra ható emelőerő számításánál csak a fedél vízszintes vetülete érdekes, tehát úgy lehet vele számolni, mintha egyszerű, lapos fedő lenne. Vegyünk egy 40 cm átmérőjű fazekat, ernégyzetpí, annyimint 1256 cm2.

Az üstben uralkodó nyomás a hűtő fojtásától függ. Golyós mérte régebben, 2-4 mBar közötti számokra emlékszem.

A mBar az ugye g/cm2, szóval ha a 4 mBart megszorozzuk a felülettel, akkor 6 kg jön ki, ami már simán elég ahhoz, hogy emelgesse a fedőt, ha nincs leszorítva. Én gumipókkal szoktam lekötni, nem tudom, az hány kilót tart, de ha valami baleset van (felhabzik a cefre a páracsőbe), akkor bizony szokott szörcsögni kifelé a cucc a fedő tömítés mellett is, szóval feszegeti a gumit rendesen.

Előzmény: pálinkaüst (90892)
In Lak'ech 2013. okt. 8. Creative Commons License 90901

Persze, persze, mindannyian tudjuk, hogy ezek a jogszabályok igencsak nem életszagúak. És azt is tudjuk, hogy az ötletek tárháza határtalan. Meg ugye a "ki nem szarja le" nézet is működik. De milyen szögletes világ volna ez a mi gyönyörű világunk, ha.......

Előzmény: TINTUS (90899)
In Lak'ech 2013. okt. 8. Creative Commons License 90900

Igen, köszönöm, épp az imént tettem én is így, mert a kevergetéssel igazából nem sikerült felvarázsolni a lét. Most egy üres . 1,5 literes ásvánvizes palackkal nyomogatom le a cuccot. Jobb híjján. De hamarosan esztergálok fából egy bundalenyomogató kézikészüléket. Csak egyelőre nem fűlik a fogam rá, hogy a művelet után sterilre takarítsam az E2N esztergámat.

Finom pálinka lett a fügédből? Jellegzetesen füge íze lett?

Előzmény: TINTUS (90898)
TINTUS 2013. okt. 8. Creative Commons License 90899

figyelj csak szomszéd, milyen ügyes vagy, hogy te is csináltál egy lepárlót na vidd csak innen gyorsan mert foglalja a helyet....... most meg én is csinálok egyet magamnak....és kész.

Iszó te eleget? vagy nincsenek ötleteid?

Előzmény: In Lak'ech (90894)
TINTUS 2013. okt. 8. Creative Commons License 90898

Én annak idején a fügével is úgy jártam el, hogy naponta egyszer ovatosan lenyomtam a bundát, hogy a lé feltörjön és kész. Nem kell belekeverni az oxigént, maradjon meg a bun da felett a széndioxid védőpárna.

Előzmény: In Lak'ech (90896)
rézműves1 2013. okt. 8. Creative Commons License 90897

...azt főleg a vizes-cuccos boltban kapsz...őnáluk is van, csak el kell, hogy olvassa van-e benne PB...én is így vettem tőlük mert ott van vékonyabb 1-1,5mm vastag is és finomabb munkánál az jobb...ja és vehetsz belőle 10-dekát is...

Előzmény: In Lak'ech (90887)
In Lak'ech 2013. okt. 8. Creative Commons License 90896

Tegnap előtt kezdtem el erjeszteni a füge cefrémet. Nem sok lett, olyan 18-20 liter. Kérdezném, hogy tényleg bátran, akár naponta többször is megkeverhetem, amíg zajosan erjed? Ezt olvasom a kiskátéban:

A főerjedéskor a cefrét naponta (akár többször is) keverjük meg, de utána már ne, mert levegőt juttatnánk a cefrébe, ami kárt okozhatna.

Tehát fő erjedés alatt nem gond, ha sok oxigén jut a cefrébe?És még egy kérdés. A teljes erjedés befejeztével elegendő légmentes lezárásnak az, ha benne marad a hordóban a kotyogó, vagy mindenképpen gumigyűrűs fedéllel kell lezárni? Amúgy ti használtok kotyogót? Sok helyen azt látom, hogy csak rá van téve a hordóra lazán a teteje.

kevesrez 2013. okt. 8. Creative Commons License 90895

Lehetséges. Nagyon távoliak már nekem ezek a definíciók.

De ahogyan a víz-etilakohol cc. 96 C foknál már változatlan összetételú a gőz és folyadékfázisban, így az etil és metilakoholra is fennáll egy egyensúlyi érték. Ez a honlap  kiszámolja a különféle vegyületek egyensúlyi adatait. Etanol-metanol pl. 78 C foknál kerül egyensúlyba. A víz is persze bejátszik az egyensúlyba. Egy ok lehet, amiért nem lehet szétválasztani a kétféle alkoholt "házi" módszerekkel.

http://vle-calc.com/fazis_diagram.html?numOfC=2&compnames=etanol_metanol_&Comp1=05&Comp2=01&Comp3=11&VLEMode=isobaric&VLEType=xy&numberForVLE=1

Előzmény: barkócza (90893)
In Lak'ech 2013. okt. 8. Creative Commons License 90894

Jó reggelt Pálinkabarátok!  Tegnap párom átlinkelt nekem egy érdekes, vicces, vagy inkább siralmas olvasmányt. És el is magyarázta a számomra eléggé emészthetetlen hivatalos szöveget. Ezek alapján gyakorlatilag semmit nem lehet csinálni. Nevetséges! ha pl. szeretnél a meglévő, saját készítésű kis pálinkafőződ helyett egy nagyobbat barkácsolni, akkor a régit nem adhatod el, csak a N...-tól kért engedéllyel. És tényleg, ahogy mondtátok, én nem főzhetem le a barátom és telekszomszédom cefréjét eg jó beszélgetés, kóstolgatás mellett, mert akkor jogszabájt, vagy törvényt sértek. És eléggé végletesen szemlélve a paragrafusokat, én nem kínálhatlak meg titeket a lefőtt pálinkámból, amire büszke vagyok,  mert ugye "saját fogyasztásra". Ti bírjátok ezt józanon?? :-)

Okulásul a link, hogy nehogy valaki akaratlanul és minden szándék nélkül bűnözővé váljon:

http://info.expressz.hu/tippek/a-nav-tajekoztatoja/

barkócza 2013. okt. 8. Creative Commons License 90893

De itt metanol-etanol elválasztás ügyben nem azeotrópról van szó.

Előzmény: kevesrez (90890)
pálinkaüst 2013. okt. 8. Creative Commons License 90892

Elgondolkodtam a kérdéseden, lehet-e pontosan válaszolni rá, hány bar szükséges a sisak megemeléséhez.

Kell két szám hozzá a sisakról. Az egyik egyszerű, meg kell mérni, hány kg. Aztán meg kellene tippelni, hány cm2 (az is jó kérdés, hogy ezt meddig mérjük, csak a sisak kupoláját mérjük vagy a sisak teljes felületét az üsttől a hűtő csatlakozásáig). Ha megvolna a két szám, elosztod egymással (kg/cm2), megszorzod 0,98-al és megkapod, hány bar nyomás kellene, ha semmi más nem tartaná a sisakot vissza a felemelkedéstől (mondjuk egy vízzárasnál). Ha nem vízzáras típusról van szó, akkor még az üst és a sisak közötti ellenállással - kúpos csatlakozásnál például azzal az erővel, ami ahhoz kell, hogy a két összeszoruló darabot széthúzza - is kell számolni, hogy pontos eredményt kapjál.

Talán akad itt egy fizika zseni is, aki ezt ki tudja számolni adott pálinkafőzőre.

Előzmény: pálinkaüst (90888)
sogi01 2013. okt. 8. Creative Commons License 90891

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90775)
kevesrez 2013. okt. 8. Creative Commons License 90890

Olvasgatom itt a metilalkohollal kapcsolatos kérdéseket és a válaszokat. Régi, sajnos vagy szerencsére, emlékeimből egyre  felbukkan az azeotróp elegy szó a téma kapcsán.

"Az azeotrópos elegy kettő vagy több folyadék (vagy vegyület) olyan elegye, amely desztillációval nem választható szét alkotórészeire. Mivel a forraláskor keletkező gőz összetétele megegyezik a folyadék összetételével, a desztilláció szempontjából az elegy úgy viselkedik, mintha tiszta komponens lenne.[1][2] Az azeotróp elegyek egyik példája a 96%-os alkohol, amelyből a vizet nem lehet desztillációval szétválasztani, mert ez az elegy azeotróp."

A etanol és a metanol elegye is hasonlóan viselkedik. 77 C-tól már nem igazán válnak szét illetve azonosan arányban párolognak.

Itt szépen leírják:

"http://iris.inc.bme.hu/hu/subjects/kemlabkorny/jegyzet/desztolv.pdf

De javaslom a google-t az azeotróp szóra használni. Újra új nekem is. :)

Előzmény: Jroux1 (90838)
kevesrez 2013. okt. 7. Creative Commons License 90889

Szia Niko77!

A tescos 8 l-es inox kisebb mint a söröshordó, így szépen belefért nálam. Lásd a szükséges kivágást itt (rátettem és alkoholos filccel körül rajzoltam):

A bogrács szépen felfekszik cc. 1-1,5 cm szélességben a megmaradt hordólemez szegélyre. Az illsztésnél először 10 mm-es szilikontömlőt használtam FBS-el leragasztva, de most cserélem U profilra, amelyet a bogrács peremére illesztek.

A páracső kivezetés 22 mm-es rézcsőre forrasztott menetes nem is tudom mi néven nevezett alkatrésszel történt. Szabványos elem a forrasztható vörösréz cuccokhoz. A bográcsba benyúló menetes részt egy jókora réz anyacsavar rögzíti szilkon alátéttel. Ajánlatos minél nagyobbat használni a szélesebb kitámaszás végett, mert vékony és horpadozó az inox lemez. T ágban folytatódik, amely függőleges részébe parafadugóval zárva egy hőmérő került. Vízszintes elágba csatlakozik a 130 cm-es 22-es páracős cc 20 fokos emelkesésel a hűtő felé.

Előzmény: Niko 77 (90845)
pálinkaüst 2013. okt. 7. Creative Commons License 90888

Ha híg volt a csiríz, lehet, hogy egyszerűen kiszáradt, és akkor a száradás miatt repedt meg. A sisakot akkor emeli meg, ha nagyobb a nyomás a sisakban, mint a sisak súlya.

Előzmény: Hurkafej (90882)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90887

Váljék egészségedre!! :-) Akkor, ha bmegyek és kérek 2 mm-es lágyforraszt, akkor akkor is ólommenteset kapok, ha ők nem tudják, hogy azt adnak????

Előzmény: rézműves1 (90886)
rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90886

...szórakozik ez az index???, most meg előjött...na erre már innom kell egy jó kis cserkót...eggs...

Előzmény: rézműves1 (90885)
rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90885

...na most hová lett, amit az előbb írtam???...

Előzmény: In Lak'ech (90880)
rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90884

...marhajó, hiszen már egy jó ideje az EU-ban csak ilyet engednek, pl.a vizesek 2mm-es tekercsei már mind ilyenek...de ezeknek (nem tudom honnan szerzik) még mindíg van ólmos is...az ezüstben is jobb volt a kadmiumossal forrasztani, de azt is betiltották...de azért még itt ott voltak elfekvő készletek...

Előzmény: In Lak'ech (90880)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90883

Nem csak kiszáradt? És az okozta a repedést??

Előzmény: Hurkafej (90882)
Hurkafej 2013. okt. 7. Creative Commons License 90882

Hello!

A főző milyen körülmények között emeli meg a sisakot? Csirízzel tömítek, de volt ahol láttam, hogy megrepedt, valószínű megemelte kicsit. De dugulás és felhabzás sem volt. Túlfűtöttem volna, és kevés volt a hűtőcsövek térfogata a gőznek? Nincs plusz súly a sisakon.

rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90881

...végül is, igaza van Kupecinek, ha már ott van (feleslegesen), abba a csőbe beledugtam egy vékony akvárium hőmérőt és így nem kellett a másikat állandóan kihúzogatnom, hogy elég jó-e a hűtés...ez még az elején volt, amikor még mindent méregettem...

Előzmény: In Lak'ech (90875)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90880

Hehe...a Bronzkernél mondták, hogy nem tudják mi az az ólommentes lágyforrasz. Vagy esetleg van valami spec neve? Te hogy szoktad kérni?

Előzmény: rézműves1 (90879)
rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90879

...az ezüstre gondolsz???...ha csupaszt szeretnél, azt a Szív utcában (igaz ott bevonatos is van), de a jobb árú bevonatosat a Veres Péter úton, egy heg-technikai boltból...

...a Bronz-kertől az ólommentes lágyat veszem...ott kaptál volna lemezt kicsit is...

...az a felső cső egy "félreértés" volt...az osztrák főzők hűtőin, a kifolyócsőre erősítik az epruvettát...ott ez a nyomáskiegyenlítésre, "levegőzésre" szolgál...ha ez nincs, nem működik jól...

Előzmény: In Lak'ech (90874)
kupeci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90878

Hali norris, jelezni fogom.

Na de bé kéne hajtani a tyúkokat, jó éjt!:))

Előzmény: norris53 (90859)
kupeci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90877

Szerintem Rézműves mestertől kitelik hogy beledug valamit!:)

Előzmény: In Lak'ech (90875)
rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90876

...az igazság az, hogy én budán nőttem fel, a XI-ben...a XVII-be már csak vénségemre kerültem "bevándorlóként"...tudod az ilyenre mondják a helybéliek, hogy "gyütt-ment"...

...de azért örülök, hogy itt is vagyunk egy páran...majd csinálunk itt egy helyi bulit...

Előzmény: miriuta maci (90794)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90875

Ezen a gyönyörű szerkezeten az a plusz kivezetés mi célt szolgál?

Előzmény: rézműves1 (90871)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90874

Olyat hol lehet beszerezni?? Nem tudom szabad-e itt üzletet megnevezni, de pl. egy Budapest Szabolcs u.-ban lévő üzletben azt sem tudják mi az.

Előzmény: rézműves1 (90871)
pasig 2013. okt. 7. Creative Commons License 90873

Hú, akkor jóval többet mint ahogy én gondoltam.Ahogy vasbicikli is írta.Bár gondolom szagolgatni, kóstolgatni,szagolgatni......

Előzmény: Feriba51 (90869)
Feriba51 2013. okt. 7. Creative Commons License 90872

Bizonyosan jó lenne. Talán tisztábban látnánk e téren is.

Jó nedűt!!!

Előzmény: barkócza (90866)
rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90871

...tartogasd az ezüstöt fontosabb dolgokra, az ólommentes lágyforrasz ide pont elég...ne félj

nem fog szétesni......ez már a negyedik éve bírja a lágyat...

Előzmény: In Lak'ech (90862)
Feriba51 2013. okt. 7. Creative Commons License 90870

Nem tudom. Azért egy jó érett körtét és egy forrázott birset el tudok képzelni pektinbontó nélkül is.

Nincs ilyen irányú tapasztalatom.

Jó nedűt!

Előzmény: In Lak'ech (90863)
Feriba51 2013. okt. 7. Creative Commons License 90869

Én egy 40 literes üst esetében kb. 1 decilitert veszek el, de nagyon kb. inkább kevesebb. Ha felgyül és nem használom másra (kenőcsök, tinkturák,..), akkor hozzáöntöm egy cefréhez, amiből egy kicsit több rézelejét veszek el.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: pasig (90848)
norris53 2013. okt. 7. Creative Commons License 90868

Itt látom én a nagy problémát akkor amikor nem a fel tett kérdésre válaszolnak > hanem tovább okoskodják a dolgot - Használlj bátran pektin bontót !!!!

rézműves1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90867

...a 28-as cső nagyon jól megfelel...nem muszáj egészen lent bevezetni a csövet, mert jól működik akkor is, ha a közepénél kicsit lejjebb van...

......ez is 28-asból van, 33-centi hosszú a cső...így simán 

aláfér egy 5-literes uborkás üveg is...

Előzmény: In Lak'ech (90853)
barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90866

Erre azért kéne még egy kísérlet-sorozat, mint amilyen a rézzel volt. Mert pektinbontó és pektinbontó között azért lehet különbség.

Előzmény: Feriba51 (90860)
barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90865

Semmihez nem kötelező, de mindenhez ajánlott. Az almához, körtéhz, birshez különösen ajánlott.

barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90864

Persze, ezért írtam, hogy korrekt kísérlet. Csak vegyész ismerőseimben is annyira benne van, hogy "a pálinka metanolos", hogy amikor megértik, hogy desztillációval nem tudnak megszabadulni a metanoltól (pedig vizsgáztak belőle), akkor azt kérdezik, hogy a hivatásos pálinkafőzők akkor hogy szabadulnak meg a metanoltól? Ez a mantra annyira bele van ágyazva az emberek agyába, hogy szörnyű. Ezért másoltam be a kifogásolt passzust. :)

Előzmény: norris53 (90856)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90863

De akkor most a körtéhez, meg a birshez sem feltétlen kell pektinbontó??

Előzmény: Feriba51 (90860)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90862

Köszönöm szépen megnyugtató választ. Akkor holnap nekiállok. Esztergálás, fúrás, keményforrasz.  Talán hihetetlen, de a legnehezebb volt beszerezni a bvezető "pohár", meg a föhenger betalpalásához szükséges vörösréz lemezt. A csődarabokat gond nélkül levágták, nem kellett megvenni a 6 m-es szálakat, de a lemezt csak minimum méteres csíkokban akarják adni.

Előzmény: norris53 (90858)
kezman46 2013. okt. 7. Creative Commons License 90861

A cefre főzésénél az alszeszből nem veszünk el rézelejét, azt a finomításnál kell, legalábbis én így tanultam, javítson ki aki nem így tudja!

Feriba51 2013. okt. 7. Creative Commons License 90860

"" a közvélekedéssel ellentétben a metanoltól nem lehet megszabadulni a pálinkafőzés során."

Igy van, de  csökkenteni lehet a metanol mennyiséget azzal, ha nem használunk pektinbobtót. Igaz így némi etilalkohol is veszendőbe megy.

Jó nedűt!!!

Bocs a nagy betükért, de úgy maradt.

Előzmény: norris53 (90856)
norris53 2013. okt. 7. Creative Commons License 90859

Várom az "eredményt " :-)

Kupeci uram !

Előzmény: kupeci (90851)
norris53 2013. okt. 7. Creative Commons License 90858

Ez bőven elég !

Ha a házi pálinkafőzéshez használod (100 literes főzőt maximum ként véve )

kupeci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90857

Lehettem volna türelmesebb:)

Előzmény: vasbicikli (90854)
norris53 2013. okt. 7. Creative Commons License 90856

Ha ezt ollóztad ki akkor  Így igaz :-)

De én ezért tettem ide >>  " a közvélekedéssel ellentétben a metanoltól nem lehet megszabadulni a pálinkafőzés során."

Előzmény: barkócza (90846)
vasbicikli 2013. okt. 7. Creative Commons License 90855

Érzésből azt mondanám, hogy bőven elég ekkora rés, de várd meg a gyakorló szakik véleményét (én nem használok epruvettát).

vasbicikli 2013. okt. 7. Creative Commons License 90854

Csak beakadt egy kicsit.

Ha időben megjelenik, akkor nem strapáltam volna magam :)

Előzmény: kupeci (90850)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90853

Mennyire igaz! Márpedig az alsó betáplálás a jó ugye? Köszönöm, keresem.  Bár talán nálam ez nem fog gondot okozni, a cső belső átmérője 26 mm, a fokoló pedig 18 mm-es.  Nagy szabadságot nem hagy a hazai kínálat. Már ami a vörösrézcső kínálatot illeti. Vajon elég ez az átmérőkülönbség?

Előzmény: vasbicikli (90849)
vasbicikli 2013. okt. 7. Creative Commons License 90852

Nekem az volt a tapasztalatom az egymenetes próbálkozásaim során, hogy  valamivel több előpárlatot kell elvenni , mintha alszeszt finomítanál (a kész páleszra vonatkoztatva kb. kétszer annyit), mert a pépes cefréből vontatottabban szabadulnak ki az előpárlati komponensek, mint a folyékony alszeszből, tovább lehet érezni az elején a "nemszeretem" ízeket. 

Valamit segít az ügyön, ha van keverőd, de alapjaiban nem oldja meg a dolgot.

És persze kóstolni kell...

kupeci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90851

Szia norris! A jövö héten kerül a helyére a "töltet" !:))

Előzmény: norris53 (90843)
kupeci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90850

Az előző hsz-em meg eltünt:(

"minél kisebb hézaggal"de vigyázz minél kissebb annál többet csal!:)

Előzmény: In Lak'ech (90844)
vasbicikli 2013. okt. 7. Creative Commons License 90849

Pár hónapja volt itt valakinek ilyen gondja, hogy a túl szűkre szabott epruvettában az alulról felfelé áramló párlat megemelte a fokolót, ezzel pár szeszfoknyi eltérést okozott. Próbáld megkeresni!

pasig 2013. okt. 7. Creative Commons License 90848

Kösz szépen.Erre a rézeleje elvételre én is gondoltam.Mennyi az a kicsi elvétel? 50 literes a főzőm,átlag lejővő alszesz 9-13 liter(kb 30%-s).Ha elveszek 0,1 %-t az kb. 1 cl. Ez igy nagyságrendileg oké?

Előzmény: Feriba51 (90840)
kupeci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90847

Igen igy van minél kissebb legyen a hézag de mértéke van mindennek, ha nagyon kicsi akkor a friss párlat megemeli a fokolót, és kevesebbet mutat a valónál.Ez akkor  derül ki mikor meszüntetted a "betápot" és elkezd sűlyedni a fokolód!:)

barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90846

Ez egy korrekt kísérlet, erősen reklámszagú kicsengéssel:

"Összegezve elmondhatjuk: tisztában kell lenni azzal, hogy gondos főzés ellenére a pálinka metanoltartalma magas lehet. Ezért van szükség a metanoltartalom mérésére."

Vagyis hogy légy besz.rva, és vidd el mindenképpen vizsgálatra a pálinkádat - jó pénzért. Pedig dehogy. Semmiképp nem lesz benne sok metanol.

Előzmény: norris53 (90843)
Niko 77 2013. okt. 7. Creative Commons License 90845

Hali Kevesrez,hasonló üst építésén vagyok én is,kérdésem a következö lenne hozzád,.....:a páracsövet milyen módon csatlakoztattad a bográcshoz?..a másik ami még érdekelne, hogy a 8-literes inox bogrács szélesebb, mint a sörös hordó felső pereme és kíváncsi lennék, te hogy oldottad meg a kettő összeillesztését? Előre is köszi.

Előzmény: kevesrez (90762)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90844

Ma vettem anyagot (vörösréz) egy eprüvetta elkészjtéséhez. Kérdésem az volna, hogy ugye jól gondolom, hogy a cél a, hogy magában a fokolót rejtő hengerben minél kevesebb párlat legyen, ezzel biztosítva azt, hogy a készülék minél onlájnabb legyen és pillanatrakész értéket mutasson? Tehát a hengerként funkcionáló csőben minél kisebb hézaggal "lötyögjön a fokoló. Természetesen ésszerű határon belül, mert hát ugye a csapágyillesztés meg mérési pontatlanságot okzna. A be és kifolyó cső átmérője gondolom indiferens, csak az a lényeg, hogy elnyelje a csorgó nedűt. Ezen kívül van valami, amire oda kell figyelni a készítésnél?

(Itt bugyog kánonban három hordó cefre a szobában. Szép hangjuk van. Éjszaka olyan, mintha az aggteleki csppkőbarlangban aludnék. :-)

norris53 2013. okt. 7. Creative Commons License 90843

A kételkedők megnyugtatása érdekében egy -"nem részre hajló vélemény "

Nem mi álítjuk -de igaz :-)

http://www.palinkavizsgalatok.hu/leparlasi-kiserletek/lehet-e-csokkenteni-a-palinka-metanoltartalmat-ujradesztillalassal-/16442/

snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90842

A 2. ra tippelek, és Te?

jatti1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90841

Akit magánba zavartam a hegesztős kérdésemmel (nick nevét nem jegyeztem meg, az eredetit nem írom ide!), annak válaszoltam magánba, de vissza jött a levél arról a címről amiröl írt! Csak itt is szeretném neki megköszönni a válaszát! 

jatti

Feriba51 2013. okt. 7. Creative Commons License 90840

Gratulálok, nagy lépésekkel haladsz az egymenetes főzés felé. Jól figyelted meg a dolgokat!

A lelkiismereted megnyugtatása érdekében javaslom, hogy vegyél el az elején egy kis rézelejét. Először csak kevés "középalszeszt" hagyj meg egymenetesen, s aztán bátrabb leszel és meg tudod állapítani mennyi maradjon így.

Csinálják ezt többen, csak nem merik beismerni:-)))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: pasig (90837)
In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90839

A paradicsom is halálos méreg.  18 kg. együltő helyben való elfogyasztása már végzetes. :-)

Előzmény: snapszmester (90835)
Jroux1 2013. okt. 7. Creative Commons License 90838

A metilről:

1. sz. idézet szerint a metilalkohol elválasztható, mert:   

A nem kívánatos és erősen mérgező metanol forráspontja 64,7 Celsius, a kivonni szándékozott etil-alkohol (szesz) forráspontja pedig 78,3 Celsius.

2. sz. idézet szerint pedig:

A metilalkohol közel azonosan párolog minden szeszfokon, tehát nem elválasztható.

Melyik az igaz?

Üdv.: Jroux

pasig 2013. okt. 7. Creative Commons License 90837

Sziasztok. Az lenne a kérdésem, vagy inkább feltevésem, hogy mi lenne akkor, ha a cefre főzésekor, az elején lejövő erős(kb.55-40 fokig) alszeszt félretenném, és csak az utána kifolyó gyengébb alszeszt finomítanám.Azért gondoltam erre, mert ugye minél többször fözzük az alszeszt,  annál több aromát vesztünk.Igy az elején lejövő, aromákban is gazdag részt már nem kellene ujra finomítani.

Sokat gondolkodom mit lehetne csinálni, mert például az idei kajszimat szerintem kinyírtam,valszeg sok előpárlatot vettem el.Teljesen jellegtelen lett, pedig a gyümölcs első osztályú volt, és a cefre főzésekor nagyon jó illatok jöttek, de már finomításkor sem éreztem annyira az illatokat.

Különben kiváncsiságból a fele cefrémet elvittem egy tornyosba lefőzetni, és hát a különbség ég és föld lett.

Vagy ha tudtok valami műhelytitkot szívesen venném, mit lehetne csinálni hogy az illatok jobban megmaradjanak.Esetleg deflegmáció csökkentés??

Előzmény: snapszmester (90835)
ksasa67 2013. okt. 7. Creative Commons License 90836

Hajajj! És ha még tudnád, hogy vannak akik szintén a kerületben laknak, de hallgatnak:-)

Előzmény: miriuta maci (90794)
snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90835

Kedves sértődős szaktárs!

Nem kaptál még eleget?

A "snapszmesterek bibliájában" nincs szó metil mérgezésről. De lehet hogy én sem olvastam.

Isteni szerencs hogy nem könnyű kinyerni a metilt töményen mert kapnátok egy halálos mérget. Ami ugye kis töménységben nem okoz gondot, de töményen HALÁLOS!

Mint a konyhasó, cukor, liszt, stb. Csak a bevitt mennyiség dönti el hogy éltek vagy haltok.

Volt élet az 1x1 elött is, de ilyen kérdés még nem volt. Engedd meg hogy örüljünk egy kicsit.

Előzmény: Button Presser (90831)
janijani 2013. okt. 7. Creative Commons License 90834

Nem, nem!

Napi 2 decinél többet rendszeresen ne fogyasszon senki, mert az már alkoholistának minősül (a tünetei súlyosak: elbutulás, nadrágbavizelés, májzsugor)

Előzmény: zozomax (90832)
kgdh3h 2013. okt. 7. Creative Commons License 90833

meg fogom, holnapután talán meg is tudom :)

felénk  mínusz 2-6 volt bent a településen, odakint a határban 2-3 fokkal mindig hidegebb van, ezét gondoltam, hogy lehet alapja a leszedés megkezdésének, HA az a pár fagyos éjszaka bepuhítohatta. Ezzel kapcsolatban a korábbi csipkebogyós hozzászólások szerintem kicsit ellentmondóak, hogy mettől-meddig éri meg szedni.

Előzmény: gombászok (90815)
zozomax 2013. okt. 7. Creative Commons License 90832

Evvel a módszerrel az ötödik-hatodik napon sztem akármilyen kemény legény is, csak megérkezne az a fejfájás, látás és egyensúlyi problémák stb... :-) 

Előzmény: janijani (90825)
Button Presser 2013. okt. 7. Creative Commons License 90831

Jót mulattam válaszodon! :)

Ugyanakkor engedd meg, hogy a fórumot arra használjam, amire az anno kitalálták.

Roppantul sajnálom, hogy e fórum is ugyanazokkal a roppant jópofa arcokkal van tele, mint a legtöbb a neten.

Nem kicsit esik szarul az embernek, ha segítségre szorul, s megértő válaszok helyett egy "ki tudja frappánsabban kiosztani" játék indul el.

S azt nem mondhatja senki, hogy nem olvastam el a Snapszmesterek-Bibliáját oda-vissza!

Remek olvasmány, tényleg, de engedtessék meg, ha elolvasása után előjönnek kérdések, s azokat, egy erre a célra kitalált fórumon felteszem.

Ígérem, ezt itt utoljára tettem!

üdv

Előzmény: hevezoli64 (90824)
kgdh3h 2013. okt. 7. Creative Commons License 90830

- Majd csekkolom és várok, ha kell.  :)

- okké

- Köszönöm szépen, ez hasznos infó volt!

Üdv!

Előzmény: barkócza (90807)
szilvakukc 2013. okt. 7. Creative Commons License 90829

Én azt mondanám neki:

„Na menny a p….. kisköcsög, neked valszeg semmi bajod nem lesz tőle, merthogy most kaptál utoljára! Már a kérdés is becsületsértés! Mennyé vissza a klimóba, oszt szlopáld tovább kétpofára a jó kis egészséges kannás bort, az való neked, gyökér!”

Aztán vagy megérti a finom célzást, vagy nem.:DDD

Előzmény: Button Presser (90797)
hetmann64 2013. okt. 7. Creative Commons License 90828

Tyndalizálás

Előzmény: Boar... (90694)
szilvakukc 2013. okt. 7. Creative Commons License 90827

Hát, asszem most voltam utoljára. Csak páran vannak kint, azoknak is a java új. Szinte mindenhol hostess lányok vannak, akik legjobb esetben is azt mondják, hogy nem értenek hozzá, de egyébként elhajtanak, azt sem tudják, mit kérdeztél. Az a lényeg, hogy kitölti a 700 Ft-os két centest, oszt húzzál arrébb. A kolbászok ugyanazok a becsomagolt cuccok, mint amit az Auchan-ban látsz tizedannyiért, egy adag sült krumpli szirom 1000 Ft, 2000-ért mentél be, úgyhogy teljesen fogyasztóbarát, és rendkívül szakmai rendezvények lettek ezek márJ))

Mégis brutális a tömeg, szinte meg sem tudsz mozdulni, igaz így szombat este, valszeg randihelynek minősül, mert gyakorlatilag csak párokat látni(és milyen csajokat!mm…)

Az viszont pozítívum, hogy a fiatalok már sokan értékelik a pálinkát, nem csak a szar gabona, meg cukornádpárlatokat vedelik, és hogy igazából rossz pálinkát nem ittunk, csak talán gyengébbeket, mint vártuk. Nekem a Guszto vilmos körtéje jött be legjobban.  

Előzmény: Tucso69 (90756)
hevezoli64 2013. okt. 7. Creative Commons License 90826

Kedves bild56!

Én nem hallottam még, de ez semmit nem jelent. A körtéd lehet kevésbé karakteres, így a birs egy kicsit határozottabbá teheti az illatát, netán az ízét.

De, vegyes illat lesz, ami sokunknak nem lényeges, hisz elég ha a gyümölcs illatát érezzük, mindegy milyen

és az íz eltolásához jelentős százaléknyi (25) birs kell, szerintem egy 350 liternyi körte cefrébe kb 50 liternyi, ami nem a kicsit reszelek rá kategória.

Próbáld ki!

Üdv.

Előzmény: bild56 (90802)
janijani 2013. okt. 7. Creative Commons License 90825

Én nem borítanám ki látatlanban azt a körtecefrét, hanem csinálnék egy próbafőzést és tesztelgetve kezdeném inni.

A metanolmérgezés a leírások szerint 24 óra múlva jelentkezik (fejfájás, szédülés, hányinger, szívdobogás, remegés, látásproblémák) ezért első nap csak egy féldecit innék, ha nincs bajom tőle másnap 1 decit, harmadik napon 2 decit.

Ugyanez igaz mindenféle gyanús forrásból eredő pálinkák esetében is, egyből nem szabad sokat inni belőle.

Egyébként minden pálinka tartalmaz minimális mennyiségben metilalkoholt, ha az ártalmassági küszöb alatt van nincs probléma vele.

Előzmény: BlackVoid2 (90816)
hevezoli64 2013. okt. 7. Creative Commons License 90824

Kedves Button Presser!

Sajnos lebuktattál,így be kell vallanom, a másvilágról írok.

Még megboldogult földi koromban későn vettem ki a magokat a cefréből (a főzés előtt). A pálinkát csukott szájjal (oxigénszegény környezet) ittam, és utána nagyokat lihegtem, így: huuuu (oxigéndús környezet).

A rézfütyülőm eddig nem tudtam mitől nőtt, de már ezt is értem.

Kívánom Neked, hogy a különösen választékosan feltett "érdekes" kérdéseidet minél később kelljen megvitatnunk itt, a mennyben.

Üdv.

Előzmény: Button Presser (90796)
gombászok 2013. okt. 7. Creative Commons License 90823

Kár, mondod te, de vannak még itt rajtad kívül sokan mások, akik nem biztos, hogy osztják ezt a véleményedet!

Előzmény: BlackVoid2 (90820)
snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90822

Attól hogy nem azt írjuk amit olvasni szeretnél még nem biztos hogy mi vagyunk az ostobák.

Előzmény: BlackVoid2 (90820)
BlackVoid2 2013. okt. 7. Creative Commons License 90821

Köszi.

Előzmény: barkócza (90819)
BlackVoid2 2013. okt. 7. Creative Commons License 90820

Nem, csak az Index keresőmotor diszfunkcionális.

Kár (és szégyen), hogy ez a legnagyobb fórum az országban.

Előzmény: barkócza (90817)
barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90819

Öntsd ki. Csoda lenne, ha jó lenne. Persze, ha gondolod, megkóstolhatod magát a cefrét. Ha finom, akkor csinálj egy kis mennyiséggel próbafőzést (1x1-ben megtalálod a módját). De ne reménykedj. Ki van zárva, hogy jó legyen. Esetleg csak akkor, ha agyoncukroztad annak idején.

Előzmény: BlackVoid2 (90816)
gombászok 2013. okt. 7. Creative Commons License 90818

Dehogy nem kapsz, nem hallottál még alkoholmérgezésről??

Igyál jó sokat, majd megtudod!!

barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90817

Úgy tűnik. :)

Előzmény: snapszmester (90811)
BlackVoid2 2013. okt. 7. Creative Commons License 90816

Még egy kérdésem van.

Sajnos rossz volt a főzőm (hazaipalinka.hu - innen ne rendeljetek sztem), nem volt hozzá súlyszelep, nem lehetett benne főzni. Olajfeltöltésnek nem néztem utána, most végre ez lesz a megoldás, megvettem hozzá a záró elemeket is.

2 évi körte cefrém viszont hordóban áll (tavalyi, tavalyelőtti). A hordók légmentesen zártak. Nemrég megnéztem, nem büdös, ránézésre szép sárga.

A kérdés az, hogy főzzem vagy öntsem inkább ki? Van erre így válasz? Mit kell nézni, hogy jó-e még?

gombászok 2013. okt. 7. Creative Commons License 90815

Álmodozhatsz is, de mért nem nézed meg??

Sokfelé vlt mínusz 6-8 fokos fagy, ezek egy kissé másképp rendezték a dolgokat, mint a sokéves átlag!

Megcsípte bizony az a dér a sütőtököt, csipkét, galagonyát, szerintem ezek 1 hónap múlva el fognak rothadni!

Előzmény: kgdh3h (90801)
barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90814

Ez úgy ahogy van, baromság.

Előzmény: Button Presser (90805)
barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90813

Mint ahogy Lenin elvtárs mondta, tanulni, tanulni, tanulni. Nagy hülyeséget írtál.

Előzmény: BlackVoid2 (90808)
barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90812

Igen, szószerint igaz.

Metilalkohol-tartalom meghatározása általában laborban, gázkromatográffal történik.

Gyümölcsből (pláne cukorcefréből) készített pálinkában akármit csinálsz, semmiképpen nincs veszélyes mennyiségű metanol. Ebül vett "okos" pálinkában is csak akkor van, ha lopott ipari szesszel "dúsították". Mint a tavalyi csehországi mérgezésnél.

Előzmény: nn6789 (90806)
snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90811

Mi van itt? Ma mindenki a hócipőből jött?

gombászok 2013. okt. 7. Creative Commons License 90810

Igaz biza! Mondom én, és ezzel egyet is értek!

A előző hsz. meg mese, nagyon közel van a két komponens forráspontja, és ilyenkor az elegyek forráspontja a meghatározó. Azaz jön mindkettő, én mernék fogadni, hogy erre nincs megoldás!

Ne szarjál be, metil mérgezést csak a pancsolt(lopott metilből)készített pia tud okozni.

Be lehet vizsgáltatni, de minek, főzzél/főzessél igazi házi páleszt!

snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90809

Látod milyen ügyes vagy, csak egy szava sem igaz.

A következő beírás viszont rendben van.

Előzmény: Button Presser (90805)
BlackVoid2 2013. okt. 7. Creative Commons License 90808

Metil alkohol forráspont: 64.7C

Etil alkohol forráspont: 78.4C

A szövegrész, tehát: HÜLYESÉG.

barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90807

- Nézte már valaki, hogy a múlt heti fagyok bepuhították annyira, hogy ne kelljen fagyasztani/forrázni darálás előtt vagy ne álmodozzak még így október elején puha csipkebogyóról?

November vége előtt nemigen van puha csipkebogyó, de még februárban is szedhető. Ne siess vele. Lehet keményen is szedni, de akkor meg kell főzni, vagy be kell fagyasztani, hogy megpuhuljon.

- Lehet-e valamivel minimálisan keverni, hogy picivel bőségesebb hozama legyen karaktervesztés nélkül, ha igen, ez hozzávetlőeg milyen arány?  Törköly és télikörte az, amivel tudnám házasítani cefrekorban, mennyire tűnik vad ötletnek?

Évjárattól függ, de csipkének egyáltalán nem rossz a kihozatala, a körténél simán jobb. Törköllyel lehet keverni, bár én nem csinálnám.

- Cukrot nem szeretnék hozzá tenni, de alkalomadtán 1-1 üveg már fogyasztásra nem szánt méz akad ottohn a spejzpolcon, ott is  a 3%-os arányszám van érvényben?

Ízlés kérdése, én nem csinálnám, de ellene sem vagyok. A mézben víz is van, 1,4x annyi mehet belőle, mint ckorkól.

Előzmény: kgdh3h (90801)
nn6789 2013. okt. 7. Creative Commons License 90806

Gyerekek! A következő szövegrészlet szóról-szóra igaz lenne?:

"

A metilalkohol (metanol) mérgezés tiszta metanol fogyasztásától vagy italba keverésétől szokott bekövetkezni. A gyümölcs-

cefre erjedésekor nem keletkezik mérgező mennyiségben metanol (ha keletkezne, akkor a bort sem ihatnánk meg nyugodtan). Az erjedés lezajlása után a cefre tartogatása során van arra idő, hogy bizonyos gyümölcs pektin fajtákból folytatódjon a metanol képződés (ezért is ajánlott a cefre azonnali lefőzése), azonban mérgező mennyiség ilyenkor sem keletkezik. A lepárlás során a metilalkohol nem választható el az etilalkoholtól, mert az elgőzölési hányadosuk minden koncentrációnál szinte azonos. Tévhit, hogy „a metiltől megszabadulunk, amikor elvesszük a rézelejét”.A metanol tartalmat nem lehet beállítani, hanem adódik:-a gondos cefrézésés-a cefre azonnali lefőzésealacsonyan tartja-a gyümölcs fajtájanövelheti."Amúgy házilag/főzőnél hogyan lehet kimutatni a metil-alkoholt a pálinkában/egyéb italokban?

Button Presser 2013. okt. 7. Creative Commons License 90805

Igen Tisztelt Guruk!

Kissé rákeresve a metilalkohol kulcsszóra kiderült, hogy nem csak nekem adódnak a FAQ-ok többszöri átolvasgatása után is kérdéseim a témában.

Addig is a liliomkert kapcsolódó infója alapján járok el:

"Pedig a pálinkafőzéskor a metanol könnyen elválasztható, lévén, hogy forráspontja sokkal alacsonyabb, mint az etanolé (metanol: 64,7 °C etanol: 78,4 °C), és minden gyakorló pálinka főző tudja, hogy a 78 fok alatt lejövő párlatot ki kell önteni. A kezdő pálinkafőzőkkel pedig könnyedén megtanítható ez a tudás, egyetlen hőmérő használatát kell megmutatni csupán."

Szép napot!

BlackVoid2 2013. okt. 7. Creative Commons License 90804

Ugyaneze lenne a kérdésem. Milyen olaj menjen duplafedelű főzőbe?

Hőközlő olaj gondolom az ideális, de csak 10L-es kiszerelést lehet kapni, azt is csak 2000Ft-os szállítással a neten.

Ha motorolaj, akkor milyen fajta?

Előzmény: badubadu (90702)
snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90803

Ezek közűl bármelyik a mérgezés veszélyét rejtené már mind meghaltunk volna.

Előzmény: Button Presser (90796)
bild56 2013. okt. 7. Creative Commons License 90802

Sziasztok !

Azt ajánlotta egy ismerősöm, hogy a körte cefre főzésekor frissen reszelt birset tegyünk az üstbe állítólag sokkal finomabb lesz .

Szerintetek változtat az ízén ? Van esély rá ? Ezt még senkitől nem hallottam !

Előre is köszönöm.

kgdh3h 2013. okt. 7. Creative Commons License 90801

Sziasztok!

Új vagyok itt és a főzéshez nem értek, de főzetni szertnék még pedig csipkebogyóból. :)

Végigolvastam a fórum ide vonatkozó hozzászólásait és köszönöm mindenkinek, aki a témában írt, de bujukcekmece receptje tűnt a legegyértelműbbnek. A határban mifelénk most rengeteg van, lépten nyomon, tudom szúr, mint a fene és sok kell belőle, de kíváncsi vagyok az eredményre, nagyon! 

Így lenne néhány kérdésem:

- Nézte már valaki, hogy a múlt heti fagyok bepuhították annyira, hogy ne kelljen fagyasztani/forrázni darálás előtt vagy ne álmodozzak még így október elején puha csipkebogyóról?

- Lehet-e valamivel minimálisan keverni, hogy picivel bőségesebb hozama legyen karaktervesztés nélkül, ha igen, ez hozzávetlőeg milyen arány?  Törköly és télikörte az, amivel tudnám házasítani cefrekorban, mennyire tűnik vad ötletnek?

- Cukrot nem szeretnék hozzá tenni, de alkalomadtán 1-1 üveg már fogyasztásra nem szánt méz akad ottohn a spejzpolcon, ott is  a 3%-os arányszám van érvényben?

Kíváncsian várom a véleményeteket/válaszaitokat.

Köszi!

Üdv.:

kgdh3h

barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90800

A pálinka, bor, sör mind alapvetően mérgező anyag, mert lényegi összetevője mindnek a mérgező etilalkohol.

barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90799

Miért kell nekünk naponta tízszer leírnunk, hogy olvasd el a fenti linken az 1x1-et, és utána kérdezz?

SándorTiszteletes 2013. okt. 7. Creative Commons License 90798

Megkaptam, köszönöm.

Előzmény: kupeci (90769)
Button Presser 2013. okt. 7. Creative Commons License 90797

Komolyabban, előről kezdve: mit mondjak a haveroknak, ha azt kérdezik :"Tutti nem kapok mérgezést a pálinkádtól?"

Sanya

Előzmény: snapszmester (90795)
Button Presser 2013. okt. 7. Creative Commons License 90796

Bocs, nem provokálni akartam. Természetesen mindennemű mérgezés kockázatát szeretném elkerülni, mielőtt nekiállom kóstolni életem első saját főzésű páleszét.

Melyik tényező hordozza leginkább a mérgező pálinka létrejöttét?

1. gyümölcsmagok benthagyása a cefrében 

2. a már régebben kiforrt cefre túl késői lefőzése(oxigénszegény környezet kiforrás után)

3. a már régebben kiforrt cefre túl késői lefőzése(oxigénben gazdag környezet kiforrás után)

4. a túl kevés rézeleje elvétele 

Remélem, hogy így már érthetőbb a kérdésem.

Üdv,

Sanya

Előzmény: snapszmester (90790)
snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90795

Ne igyál sok pálinkát.

Komojabban, kezd elölről!

Előzmény: Button Presser (90791)
miriuta maci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90794

Én is rákoshegyi vagyok, nem is gondoltam volna, hogy ennyien vagyunk itt a XVII-ik kerületből.

Előzmény: ksasa67 (90717)
janijani 2013. okt. 7. Creative Commons License 90793

Nem írogatok senki nevében, saját tapasztalat hogy megkérdezte a főzdés hogy "Ugye nem cukrozott? Mert akkor nem vállalja"

Ebben az egy főzdében jártam, máshol nem tudom mi a helyzet.Biztos van ilyen is meg olyan is.

Előzmény: snapszmester (90788)
Pterhun 2013. okt. 7. Creative Commons License 90792

Köszönöm!

Előzmény: vasbicikli (90787)
Button Presser 2013. okt. 7. Creative Commons License 90791

Bocsi snapszmester, nem provokálni szeretnék, csak elkerülni a bajt. Tudatlanságom miatt írtam metilalkoholt, természetesen etilalkohol-mérgezés elkerülésére gondoltam, mint első zöldfülű főző a "nászéjszaka" előtt. Így feltéve a kérdést, tudsz segíteni? Máshogy feltéve a kérdést: milyen alapvető hibákat kell elkerülnie egy magamfajta kezdőnek, hogy BIZTOSAN ne legyen gond?

Előzmény: snapszmester (90790)
snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90790

Még egy provokátor.

Tudsz valamit? Mert én még nem hallottam erjesztett gyümölcsből készített szesztől metilmérgezést. Etilalkohol mérgezésről már hallottam.

Előzmény: Button Presser (90789)
Button Presser 2013. okt. 7. Creative Commons License 90789

Sziasztok!

A régi lemezt elővéve, bár a fordított logika szerint kérdezve érdekelne, hogy hagyományos gyümölcscefréből hogyan tudok metil alkoholt főzni?

A cél persze a mérgezés, vakság, halál stb. stb. elkerülése...

snapszmester 2013. okt. 7. Creative Commons License 90788

A főzdések nevében ne irogass. Miért tagadnák meg a cukrozott lefőzését? Azzal vagytok elfoglalva hogy csak a haszonra mennek, na a cukrozottból legalább van haszon.

Előzmény: janijani (90782)
vasbicikli 2013. okt. 7. Creative Commons License 90787

Ha szegedi lennék, akkor én belovagolnék a Bartók tér sarkán lévő boltba, ott lennie kell.

Előzmény: janijani (90785)
miriuta maci 2013. okt. 7. Creative Commons License 90786

Bácsikám főzött kökénypáleszt és jó lett. Indiánok szedték neki.

Jócskán kellett bele napfényt tenni, de így is markáns kökény íze lett.

Ha szereted a savanykás, ínyszárítós ízvonalat, akkor érdemes foglakoznod vele.

Előzmény: komondorok (90494)
janijani 2013. okt. 7. Creative Commons License 90785

Nálunk a mg boltban árulják, ahol a permetszereket is. Szerintem Szegeden is, de ha nem biztos meg tudják mondani hol keresd.

Előzmény: Pterhun (90783)
vasbicikli 2013. okt. 7. Creative Commons License 90784

Ha nem jó a hűtő lejtése, vagy keresztmetszet szűkülés miatt torlódik a párlat, attól is gurgulázhat. Meg attól is, ha egyenetlenül, lökdösve forr az alszesz.

Nekem a lökésszerű, "pöffös" forrásal voltak gondjaim, egy kis forrkő segített (porózus kő, ami forrási gócként viselkedik, pl. összetört porcelán vagy cseréptörmelék is alkalmas).

Előzmény: sange72 (90779)
Pterhun 2013. okt. 7. Creative Commons License 90783

Sziasztok!

Abban kérnék segítséget, hogy szegeden hol lehet kapni pektinbontót.

Ha tudnátok utcanevet úgy lenne a legjobb.

Előre is köszi!

Petya

janijani 2013. okt. 7. Creative Commons License 90782

3; Kell cukor a cefrébe, vagy nem? :-))))

Nem kell, de lehet bele tenni ha sok pálinkát párlatot akarsz készíteni kevés gyümölcsből. Ha cukrot teszel bele vizet is kell tenni hozzá mert a túl tömény cefre forrása leáll és bennemarad a cukor.

Egész sok cukrot is lehet tenni, egy régi recept szerint 4 kg gyümölcspép + 1 kg cukor, öntsük fel annyi vízzel hogy 5 liter legyen. Bele egy fél dkg élesztő és tartsuk 28 C fok alatt.

Persze nem muszáj ennyi cukrot beletenni, de egy kevés nem árt bele, különösen ha éretlen a gyümölcs.

Cukrozott cefre kifőzését a főzdék nem vállalják, de hogy otthon ki mit kotyvaszt lelke rajta. Csak a N.. nehogy megtudja.

Előzmény: In Lak'ech (90778)
barkócza 2013. okt. 7. Creative Commons License 90781

A barackot főzzed, kierjedt már.

A szomszéd 400 literével vigyázzál. Elsősorban megkukulsz bele, amíg lefőzöd. Másrészt az, hogy a te pálinkád jó lett, nem elsősorban azért van, mert jól főzöl, hanem azért, mert jól cefrézel. Ha a szomszéd viszont rosszul cefrézett, akkor bizony rossz pálinkát fogsz főzni neki, akármit csinálsz, és rajtad marad, hogy a sajátodra odafigyelsz, de a szomszédét jól elcseszted.

(Harmadsorban pedig a szomszéd cefréjét tilos lefőznöd, csak a sajátodat - ide ilyeneket ne is irogass. )

janijani 2013. okt. 7. Creative Commons License 90780

Jó, jó a fatüzelés, különösen ha ingyen van a fa. 400 l cefre kifőzése 2 hétig fog tartani a 20 literes üsttel, ezalatt folyamatosan pakolhatod alá a hurkapálcikákat. A hajdúböszörményi fiatalasszony meg fogja unni, hogy mindig csak az üst mellett lát.

sange72 2013. okt. 7. Creative Commons License 90779

Üdv! Az első kérdésedre válaszolva: nekem is van néha ilyen jelenségem, és rájöttem, hogy attól van, hogy a 22-es páracső toldóm a sisaknál pár mm-el vékonyabb mint maga a cső, ezért szintkülönbség lévén, a "deflegma", vagyis a páracsőből visszafolyó folyadék ott megáll, és azt gurgulázza a kijövő gőz. Ilyenkor egy picit(!) visszaveszek a fűtésből, és a jelenség megszűnik...( mivel a gőz lassabban tódul ki az üstből, ezért el tud siklani az összegyűlt folyadék felett....)

In Lak'ech 2013. okt. 7. Creative Commons License 90778

Pálikás jóreggelt!!

Örömmel közlöm, az elmúlt héten letisztáztuk párommal életünk első pálinkáit. Rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk (meg nem mellékesen három vödör érett vadkörtét, meg két vödör fügét :-))).

Egyértelműen elmondható, hogy pálinkát főzni nem lehet megtanulni könyvből. Főleg nem a Békési-Csarnai féle Házi pálinkafőzésből. Annyi ellentmondás, meg hülyeség van benne, hogy ....

Ez már kitűnt akkor is, amikor elolvastam a minden reggel belinkelésre kerülő 1x1-et. 

20 l-es pici üstöm van, fa tüzeléssel. nem is szeretnék gázosat. A fának lelke van, ami talán a pálinkába is "átszellemül". Nem hittem volna, de a szó szoros értelmében hurkapálca méretű fával kell fűteni az elején. Főleg, ha kis mennyiégű alszesz kerül bele tisztázáskor.

Az utópárlatot már biztonsággal el tudom választani a KP-tól. Rájöttem, hogy a szeszfok aránya még nem dönti el egyértelműen, hogy a lé KP, vagy UP. Volt olyan, hogy 52%-nál már elkezdett rossz szagú lenni a párlat. Tényleg figyelni kell. Az előpárlatot nem tudom, és szerintem soha nem is fogom tudni meghatározni. Ebben párom a mester. Igazi hajdúböszörményi jány. :-)

Szóval sokat tanultam életem első tisztázásával. A végeredmény pedig 3 l. tüskekörte, 3 l. cseresznye és két liter alexanderkörte pálinka lett És gyönyörűségesek!

A telekszomszéd megkóstolta a cseresznyénket, minekután fél óra elteltével áttalicskázott 400 l. cefrét a pincémbe. :-) Azt mondta, neki eddig egy barátja főzte, de inkább rám bízni. 20 literes üstre 400 l. cefrét!!! Csupa öröm az élet.

És most akkor pár konkrét kérdés, ami a munka közben merült fel (sajnos a telken sem áram, sem internet, pedig néha jól jönne a telefonos gyorssegítség):

1; egy-egy tisztázásnál a kifolyócső "dohog" mint a gőzmozdony. A kezemet elétéve pedig hideg pöffenetek jönnek ki szabályosan. Próbáltam csökkenteni a fűtést, de akkor egyszerűen leáll a csurgás. A párlat nem "böfög kifele, teljesen egyenletesen csurog. És hangsúlyozom, nem minden tisztázásnál. Mitől lehet???

2; Isten és a szomszéd kegyelméből részesültünk 50 kilónyi pirosbélű, magvaváló, apró őszibarackban, amit elkészítettünk cefrének. Az erjedés szinte 1-2 óra múlva beindult és hevesen zajlott 4-5 napig, de utána a kotyogó inaktívvá vált. Ellenben a kicsit áttetsző hordón át látszott, hogy még nem volt vége a folyamatnak, és a gyümölcs sem űlt le az aljra.  Lehetséges, hogy ilyen gyorsan kiforrt? próbáltam adagolni egy pici élesztőt, de semmi hatás.

3; Kell cukor a cefrébe, vagy nem? :-))))

Segítségeteket előre is köszönöm: In Lak'ech

Csikky 2013. okt. 7. Creative Commons License 90777

De álj! A cseretelepen/benzinkúton, ha lecsavarom a palack sapkáját, akkor nem fogom tudni megnézni, mivel a csapon van egy védőfólia, ami a palack zártságát hitelesiti. Nincs más jelölése is az ilyen palacknak?

Előzmény: Csikky (90776)
Csikky 2013. okt. 7. Creative Commons License 90776

NA OTT VAN !

Akkor mégiscsak van valami trükkös palack! Akkor hol kell figyelni a zöld műanyagot, vagy a lukat????

A csap tetején? Ha nem teli, hanem lukas, vagy zöld patent van a lukban, akkor az a kakukktojás?

Előzmény: Kazymoto (90761)
sogi01 2013. okt. 7. Creative Commons License 90775

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90730)
kevesrez 2013. okt. 6. Creative Commons License 90774

Szia!

Amennyiben a nick nevemnél az itteni beírásaimra szűrsz olvashatod és láthatod a képeimet is az idén összerakott készülékemről. Sisak 8 l-es inox bogrács, a páracső vörösréz 22 mm-es 130 cm, míg a hűtő csöve 280 cm és 14-15 mm átmérőjű. Emelkedése a hűtő felé 15-20 fokos.

A páracső emelkedést és hosszúságot fontosnak érzem, mert az átlátszó szilikon csatlakozón  látom, hogy  folyamatosan csurog vissza a kicsapódott pára. A pára  továbbmenő része alkoholban és aromákban nyiván gazdagabb. A sisakban is van visszacsapás, de ott magasabb, üst közeli a hőmérséklet, míg a páracsőben a lehűlés nagyobb mértékű, így ott szélesebb hőmérsékleti tartományban történhet a pára alkotók reagálása és szétválása. 

Üdv kevésréz. :)

Előzmény: pálinkás-doszi (90763)
snapszmester 2013. okt. 6. Creative Commons License 90773

A válaszom: Az ujjakkal is tudnak jót főzni, ha meg van a kellő szakértelem és oda is figyelnek rá.

Előzmény: Joexe (90772)
Joexe 2013. okt. 6. Creative Commons License 90772

Snapszmester , gondolom te már jártál sokféle főzdében , amiről én beszéltem kb a tsz időkből való:) S különös változtatások nélkül , dönthető üst, 300 littyós  fatüzelésű!

Mivel nekem annyira nincsenek tapasztalataim ezekről, most járogatok erre arra. 

Ugye ahogy irtam itt ninsc mintavevő , szóval  " szemre" van az elválasztás , illetve fokolóval , a főzőmester állítása szerint ugye az elején nem jön nagy tömeg %  alkohol ,  kevesebb az alkoholfok tejes a cucc, opálos vagy vmi hasonló, lényeg hogy nem tiszta a lejövö anyag az elején ,  s ugye ekkor van az hogy  a folyadék ide vagy oda van már engedve!  A cucc kb 68 fokról indult meg , kb erre állt be a fokoló ekkor már ment a középpárlatba a pálesz.

Hagyományosan a főzető kérésére addig csurgatták mig a gyengébb alkoholos folyadékkal nem higították vissza 48 % ra.

A mai sok főzdében lévő hiper szuper csilli villi főzőkkel , ha van mintavevő , ugye azzal kb 2 cl tud levenni ,

hol van ideje ott annak a főzőmesternek ,hogy nézegesse szagolgassa azt amit levesz mintát, mikor egy ilyen berendezből azért rendesen folyik a cucc! S dönteni kell pár pillanat alatt! Vagy ez csak parasztvakítás?

Pl felháborító:D hogy  Ezek a csúcsszuper  pl gőzzel fűtött cefrefőző üstök 10-12 perc után már tolják az alszeszt,  7 perc alatt felmelegedik ha a belsejébe is be van vezete a gőz spirál.....

Kérdésem a következő! Ezekkel a régi berendezésekkel is tudnak jót főzni , vagy csak a mai modernekkel ?:)

AMit kóstoltam , teljesen jó volt , persze ugye ez alapanyagfüggő....

Előzmény: snapszmester (90729)
Joexe 2013. okt. 6. Creative Commons License 90771

Végülis Foxrudi egyről beszéltünk ,csak nem irtam le hogy az utópárlat is oda megy...

Előzmény: foxrudi (90728)
Mr.Stratos 2013. okt. 6. Creative Commons License 90770

....értem én,és a Bugyiban élők folyamatosan besz@rnak...)))))

Előzmény: szilvakukc (90738)
kupeci 2013. okt. 6. Creative Commons License 90769

Jó estét mindenkinek!

Szia Sándor Tiszteletes ha itt vagy, mail ment!:)

Előzmény: SándorTiszteletes (90698)
blokiu 2013. okt. 6. Creative Commons License 90768

Köszönöm a gyors választ

jatti1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90767

"na most megint eltünt, amit ítam...lehet, hogy megint duplázza??"

Nálam is mindig eltünik amit iszok! :) Ezért duplázok!

jatti

Előzmény: rézműves1 (90733)
porgolo 2013. okt. 6. Creative Commons License 90766
Sokaig, nem fog megromlani.
Előzmény: blokiu (90764)
ksasa67 2013. okt. 6. Creative Commons License 90765

Szia. Sokkal tovább, mint az éppen kiforrt cefrét. Ha 1 hétnél tovább kell tárolni, lehetőleg ne műanyag edényben legyen. Én nemrég finomítottam szilvát, vagy egy hónapos alszeszből. Nem éreztem különbséget a friss főzéshez képest. Ez csak az én véleményem.

Előzmény: blokiu (90764)
blokiu 2013. okt. 6. Creative Commons License 90764

Sziasztok!

Hülye kezdő-Hülye kérdés:Az alszeszt meddig lehet finomításig tárolni?Nincs időm foglalkozni vele,sajnos

pálinkás-doszi 2013. okt. 6. Creative Commons License 90763

Szia!

A télen nekem is söröshordóból fog készülni egy főző. Az üstön kívűl minden vörösréz lenne. A tieden hogy van?

50 literes hordóból van? Milyen átmérőjű csöbet használsz páracsőnek? Van esetleg emelkedése a hűtőig? A hűtőben (kondezcsőben, spirális.) milyen vastag csövet használsz? Hány métert tekertél fel? 

Bocsi a sok kérdésért. :)

Üdv.: Doszi

Előzmény: kevesrez (90762)
kevesrez 2013. okt. 6. Creative Commons License 90762

A 4. söröshordó főzet is kiválóan, minimális odapörkölés nélkül, sikerült a keverős megoldással. :) Kb. 5 órás össz  időtartamú  project volt  szilva, némi meggy befőtt kiegészítéssel, amelynek 10 %-nál nem volt több a keverési ideje. A feleségem velem számoltaaja fel a régi befőtteket és lekvárokat, amelyet már nem kíván felhasználni. Így került 11 üveg főleg meggybefőtt a szilvához. Igazi finom cuvee lett az eredmény, de még a finomítás hátra van. Azt hittem ez lesz az idei utolsó.

Most viszont frissen szedtünk 15 kg körüli szép piros díszalmát. Kb csesznye méretűek és igen húzós ízűek. Úgy gondolom lényegében vadalmaként kell vele bánni, de esetleg van e valakinek tapasztalata vele örülnék ha megosztaná.

Kazymoto 2013. okt. 6. Creative Commons License 90761

Ahol én cserélem a palackot, ott megkérdezi az eladó minden alkalommal hogy akarok e pörzsölni vagy hasonlóra használni a gázt,

van olyan palack amibe be van szerelve egy biztonsági szelep ami ha teljesen kinyitják le zár!

A tetjén egy zöld müanyag jelzi de gyakorta csak lyuk árulja el mert ki esik a müanyag jelzés.

Előzmény: Csikky (90740)
Button Presser 2013. okt. 6. Creative Commons License 90760

Köszi a gyors segítséget, erre gondoltam először én is mikor ezt hallottam... :)

Előzmény: csiba00 (90759)
csiba00 2013. okt. 6. Creative Commons License 90759

Szerinted az alszeszból mi tudna leégni? Mi van benne neked abban, ami leéghet?

Előzmény: Button Presser (90757)
porgolo 2013. okt. 6. Creative Commons License 90758
Az alszeszt nem kell keverni, nem eg le, folyadék.
Előzmény: Button Presser (90757)
Button Presser 2013. okt. 6. Creative Commons License 90757

Sziasztok!

Kezdőként, többször átolvasgatva az alapokat érdeklődnék, hogy igaz-e amit a 86 éves nagyapám tanácsol, hogy a második főzésnél TILOS az alszeszt kevergetni, mert "felkavarom az alját és átjön a büdös lé"?  Így viszont nem lesz nagyobb a leégés veszélye? (egyfalú 25l-es vörösréz főző) Segítségeteket előre is köszönöm! Sanya

Tucso69 2013. okt. 6. Creative Commons License 90756

Ez jó!

Na mi volt a pálinkafesten? Megköpködtétek a nagyokat? :-)

Tucso69 2013. okt. 6. Creative Commons License 90755

Én szabálytalanul össze szoktam fejteni ami marad a palackok alján. Belefutottam olyanba amibe nem akart belefolyni a cucc.

Szerintem simán szar a szelep, ilyennel találkozhattál. Ha lenne nyomáscsökkentős palack, biztos jeleznék!

e.enzsol 2013. okt. 6. Creative Commons License 90754

Hello,  a merkaptán nem ül ki a palack aljára, csak a víz, meg ami abban oldódik. A probánba is kerül merkaptán, méghozzá pont annyi, mint a PB-be.

Előzmény: rézműves1 (90752)
fragola.6035 2013. okt. 6. Creative Commons License 90753

Ha valaki jár Dömsöd felé, vagy a közelben lakik, elég jó áron van a PB gáz, én legalábbis még nem láttam olcsóbban.

rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90752

...aztán lehet, (mivel egy túristapalackot töltögetek a nagyból) hogy az alján felgyűlt "merkaptán" miatt nem égett már úgy, ahogy kéne...amikor tiszta propánnal tüzeltem, az a hűvösben nagyon jó volt, csak a nyári melegben égett cefetül...most kifogyott és újra töltöm, de előtte fejre állítom, hogy kifújja a dzsuvát...

Előzmény: Csikky (90750)
rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90751

...maraggyá-máá...méghogy "orgia-falva"...talán bizony a közeli zsibvásáron lézengő "familiárisan-pigmentáltak" vidámítják ott a környéket???:):):)...

Csikky 2013. okt. 6. Creative Commons License 90750

Nemáááá... :(

Kipróbáltam nyomáscsökkentő nélküli főzőfejjel is és azt mutatja, hogy bármekorrára nyitod a csapot, szabályozhatatlan. Nahh, most képzeld el, hogy én nyomáscsökkentővel főzök....

Előzmény: rézműves1 (90744)
rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90749

...OK. majd megdumáljuk...

Előzmény: ksasa67 (90742)
rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90748

...ez jól hangzik, mert a kis gőzhajó-modellemet is ilyennel fűtöm és a hűvösben már nem jól égett a régi keverék...

Előzmény: e.enzsol (90743)
Csikky 2013. okt. 6. Creative Commons License 90747

"engem és"--> engem is!

Előzmény: Csikky (90745)
ksasa67 2013. okt. 6. Creative Commons License 90746

Annyira nem vészes a helyzet:-)

Rákosmente és részei nevüket a kerületen keresztülfolyó Rákos-patakról kapták, a patak a régen benne élő rákokról kapta a nevét. :-)

Orgiafalva miről kapta a nevét? ;-) Hogy mitől vidámak és miért nem fáznak az ott lakók, azt sejtem...

Csikky 2013. okt. 6. Creative Commons License 90745

Csenksz koma!

Azonnal szólj, ha van valami a kökénnyel kapcsolatban! Engem és érdekelnének a részletek!

Előzmény: csenksz (90725)
rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90744

...ilyet én még nem láttam, de nem is hallottam róla...

e.enzsol 2013. okt. 6. Creative Commons License 90743

Csak egy infó, két éve már nincs téli nyári, egész évben propándúst (télit) gyártanak.

Előzmény: rézműves1 (90683)
ksasa67 2013. okt. 6. Creative Commons License 90742

Diadal utca, Naplás úthoz közel. Sokszor járok feléd, a Vörösmarty utcába. Egyszer meglátogatlak majd :-)

Előzmény: rézműves1 (90735)
Csikky 2013. okt. 6. Creative Commons License 90741

Szia!

Citromsavval savazok, mert ebből áll rendelkezésemre mennyiség. Azért teszem a szirupba, hogy beleöntöm a lekvárba, akkor ne kelljen külön még azt is kevergetnem, igy megvagyok egyszerre! :)

Előzmény: faesztergályos (90649)
Csikky 2013. okt. 6. Creative Commons License 90740

Igazatok van!

Viszont! Tavaly is és most egyik nap is ráfutottam egy olyan palackra, aminek a palakon belül van beépitve egy nyomáscsökkentője! Ilyennel találkoztatok már? Miért nincs az ilyen palack valamivel jelölve? Vagy van? Segitsetek, mit kell nézni rajta?

Előzmény: rézműves1 (90682)
Csikky 2013. okt. 6. Creative Commons License 90739

Csak jelzésképpen irom, hogy az A2 és A4, azaz rozsdamentes és saválló anyagminőségű acéltermékek sem mágnesezhetőek!

Előzmény: pálinkaüst (90692)
szilvakukc 2013. okt. 6. Creative Commons License 90738

Mit csodálkoztok, hogy szar az idő? Hát ilyen helyen lakni!!! Már a neve sem ígér hosszú életet:"rákos" Mé nem költöztök normálisabb helyre? Pölö itt Orgiafalván bezzeg vidám az élet! Nem fagy el semmi, az tuti.:DDD

ROBI876 2013. okt. 6. Creative Commons License 90737

Szia! Légyszi írj az égetett szeszes italok fórumra valamit. 2 hsz.-em beragadt, fontos lenne, hogy előbukkanjon, köszi!

Előzmény: vasbicikli (90736)
vasbicikli 2013. okt. 6. Creative Commons License 90736

Én is jártam így a múltkor, hogy elküldés után nem jelent meg a hozzászólás.

Nem volt kedvem újra bepötyögni, ráhagytam, később előkerült.

Érdekes viszont, hogy ha ilyenkor a nevedre kattintva megnézed az összes hozzászólásodat, akkor a részletes listában látszik a visszatartott hsz. is.

Előzmény: rézműves1 (90733)
rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90735

...szia köszi...

...merre vagy ligeten?, én a Lőrincitől jobbra az erdő mellett...

rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90734

...szia, köszi szépen...remélem, még lesz egy pár...

...pedig tervezem, hogy újra kezdem a futást...tudod, a "láb mindíg kéznél van"...amikor három éve a Tatai "minimaratont" (14km) futottam, két 81-éves pasi is volt a mezőnyben, akik a másfél órás szint időn belül végeztek...én csak 10-perccel voltam jobb náluk, úgyhogy még van mit fejlődnöm...

Előzmény: kupeci (90723)
rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90733

...na most megint eltünt, amit ítam...lehet, hogy megint duplázza??...

rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90732

...szia, köszi szépen...remélem még lesz egy pár...

...pedig tervezem, hogy újra kezdem a futást...tudod, a "láb mindíg kéznél van"...amikor három éve a Tatai "minimaratont" (14km) futottam, két 81-éves pasi is volt a mezőnyben, akik a másfél órás szint időn belül végeztek...én csak 10-perccel voltam jobb náluk, úgyhogy még van mit fejlődnöm...

Előzmény: kupeci (90723)
rézműves1 2013. okt. 6. Creative Commons License 90731

...OK. rendben, de azért nem fogunk szomjazni, mert én azért főzőcskéztem...

Előzmény: jatti1 (90720)
sogi01 2013. okt. 6. Creative Commons License 90730

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90678)
snapszmester 2013. okt. 6. Creative Commons License 90729

Kettö csap van. 1 a végleges, 1a hasznosítható elő és utópárlat elvételhez. Jobb helyen az utóbbit nem használják. Főzdében a mennyiségek nagyobbak mint otthon. Ha kicsit téved a kolléga még nem csinált nagy bajt. Itt van a határ a jó és jobb főzdés felé.

Előzmény: foxrudi (90728)
foxrudi 2013. okt. 5. Creative Commons License 90728

"egy csappal lehet eldönteni hogy mehet e a középpárlatba avagy a mérő órán keresztül a kész pálinka edénybe...."Már elnézést,de a középpárlat megy az edénybe,mivel az a pálinka.A csappal,amivel elválasztják az előpárlatot,azzal különítik el az up-t is!!

Előzmény: Joexe (90722)
zozomax 2013. okt. 5. Creative Commons License 90727

Tavaly csináltam, nagyon jó lett. Idén lekvárt tervezek belőle.

Én úgy csináltam, hogy pár percet forraltam kevés vízben, majd összebotmixeltem. 

Utána kézzel átpasszíroztam. Én műanyag szűrőt használtam, a zöldséges láda jobb megoldás.
Elég nagy malackodás, de megéri.

Előzmény: csenksz (90725)
Piszra 2013. okt. 5. Creative Commons License 90726

Ja. így már kezdem érteni, de akkkor sem láttam még ilyet. Ezek szerint az elválasztás egy csappal történik,és a nem kívánatosnak "mondott" párlatrész is egy lezárt helyre megy. Nem semmi. Elnézést kérek a félreértésemért.

Az nem lehet, hogy ez nem egy régi szerkó ahogy Te mondod, hanem inkább túl új! (?) :-D

Idén még főzetés előtt vagyok, nehogy engem is ilyen fogadjon. 

Amit leírtam a bérfőzetős tapasztalataimról ahol én főzetek úgy ment. Mindenen plomba az OK, de a kijövő párlat az ízlésre,szaglásra volt elválasztva,és kiöntve. A főzőmester tette a dolgát. 

Snapszmester Úr biztos többet tud az általad leírtakról mondani.

Előzmény: Joexe (90722)
csenksz 2013. okt. 5. Creative Commons License 90725

Sziasztok!

Tervezem kökény pálinka készítését. Akinek van tapasztalata benne kérem írja le miként magozza ki.

Tervben van még a galagonya is. Vele kapcsolatban is elfogadok jó tanácsokat. Itt is kell magozni? Ha igen ti hogy csináltátok?

Üdv:Zoli

zozomax 2013. okt. 5. Creative Commons License 90724

Működik a söröshordón is, pedig azt sem fogja a mágnes.

Ez is egy hordozható eszköz, 1800 wattos.
A mustot újra felmelegítettem, hátha megmarad.
Nem indult be igazán, csak egy pirinyó szénsavas íze lett, de napok alatt sem ment tovább, gondoltam hátha így megáll, így még iható. 

A majdnem harminc liter anyag másfél óra alatt érte el a 80 fokot... nem tudom hogy egy igazi mágnesezhető vas edényben gyorsabban menne-e. Ha csinálsz vele kísérletet írd  meg mi lett...

Előzmény: naerreiszunk (90699)
kupeci 2013. okt. 5. Creative Commons License 90723

Csatlakozom az előttem szólókhoz,sokat és boldogat!

És csak ovatosan a futkorászással!:))))

Előzmény: rézműves1 (90715)
Joexe 2013. okt. 5. Creative Commons License 90722

ÖÖÖ igen ez az előpárlat elválasztásánál van ,  egy csappal lehet eldönteni hogy mehet e a középpárlatba avagy a mérő órán keresztül a kész pálinka edénybe....

megjegyzem egy eléggé régi konstukció:D

Előzmény: Piszra (90712)
Joexe 2013. okt. 5. Creative Commons License 90721

:) ahol én voltam eléggé régi módi berendezés! Ilyen mintavételre nincsen lehetőség!

S hát itt csak szemre, illetve alkoholfoknál válasszák el!

kicsit hasraütés jellegűnek gondolom ...

Előzmény: szentöltvíz (90711)
jatti1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90720

Nem baj, majd két estet rendezünk! De egy kicsit várj, mert semmi idei főzetem sincs!

jatti

Előzmény: rézműves1 (90719)
rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90719

...mi a franc lett evvel??...nekem is azt csinálta, mint szilvakukc-nak...először eltünt, majd előjött mind a két hsz...

Előzmény: rézműves1 (90718)
rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90718

...Jattikám Neked is köszi...ha majd itt háznál, nagyjából kész leszek az átalakítással, akkor rendezünk egy "körbehányást", dupla főzéssel...tudod, bográcsban a lábszár, főzőben a szilva...

Előzmény: jatti1 (90714)
ksasa67 2013. okt. 5. Creative Commons License 90717

Boldogat!

Rákoshegy? Majdnem szomszédok vagyunk? (Rákosliget) Tényleg hideg volt.

Előzmény: rézműves1 (90715)
rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90716

...Jattikám neked is köszi, majd ha itt a háznál nagyjából befejezzük az átalakítást, akkor rendezek egy "körbehányást" dupla-főzéssel egybekötve...tudod a bográcsban a lábszár, a főzőben a sziva...

Előzmény: jatti1 (90714)
rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90715

...köszi szépen, bőven benne vagy a 8-napban, 2-án léptem a 63-ikba...mostmár elmondhatom, hogy "öregségi" nyugger vagyok (ezt is megértem)...de hál.Istennek, öregnek egyáltalán nem érzem magam...a műtétem előtt, még 55-percen belül futottam a 10-km-t...

Előzmény: pálinkaüst (90710)
jatti1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90714

Nekem le se esett! :( De azért nagyon boldog születésnapot! Hanyadik is?

"két éve, a hatvanadik szülinapomat, rövidújjúban ünnepeltük" :)

jatti

Előzmény: pálinkaüst (90710)
rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90713

...ezt komolyan mondod???...ilyenről azóta sem hallottam...

Előzmény: comad2 (90705)
Piszra 2013. okt. 5. Creative Commons License 90712

"...ugye mivel zárt rendszer kóstolni, szagolgatni nem lehet:)"

Ezt nem igazán értem. Valahol csak kifolyik a végeredmény, vagy nem hoztál el semmit? Ahol meg kifolyik, ott csak meg lehet szagolni, ízlelni (??)

Én bérfőzetek évek óta, de ilyen opálosodás utáni váltást stb (amit írsz) nem tapasztaltam. (meg nem is igazán értem, hogy ott miért opálos.

Nyilván nem poharaznak, de lelkesen szagolják, ízlelik (majd kiköpik)  a kifolyó anyagot, sőt én velem is tesztelgetik, és megbeszéljük a dolgokat.....:-D

Előzmény: Joexe (90708)
szentöltvíz 2013. okt. 5. Creative Commons License 90711

Ahol én főzetek van lehetőség mintavételre. 2 cl levételére alkalmas és számlálóval van ellátva. Főzés közben van lehetőség a mintavételre.

Előzmény: Joexe (90709)
pálinkaüst 2013. okt. 5. Creative Commons License 90710

Elnézést, csak most esett le a lényeg: Boldog születésnapot kívánok neked!

Előzmény: rézműves1 (90701)
Joexe 2013. okt. 5. Creative Commons License 90709

Hali ! Emberek volt valaki segédkezni már bérfőzdében?:D

Látott valaki főzdei körülmények közt előpárlat leválasztást?:D

Házi kis kifinomult izlelés , szaglás stb  poharazás stb , -hez képest kicsit eltér!

KOnkrétan addig van előpárlat míg opálosan ,zavarosan jön , aztán már a többi mehet a középpárlatba:)

kicsit ezen meglepődtem, hát ugye végülis teljesen zárt a rendszert mindenhol plomba .

Lehet hogy sokatoknak ez nem újdonság de nekem az volt.

S hogy van az hogy szinte minden bérfőzdében a a duplafalú üstökben  ahol pl fával fűtenek víz van !

A gőzős persze más téma.. . !

Joexe 2013. okt. 5. Creative Commons License 90708

Emberek !! Egy kérdés nézett valaki végig közületek bérfőzdés főzést?:)

Mai tapasztalatom a következő : Kicist másként megy a az előpárlat leválasztás:D mint a mi kis megszokott poharazásunk:)

Nekem kicsit új volt az hogy az volt az előpárlat mig a folyadék ki nem tisztult ,na azután meg mehet már a középpárlatba , ugye mivel zárt rendszer kóstolni, szagolgatni nem lehet:) 

porgolo 2013. okt. 5. Creative Commons License 90707
Tavaly kint voltam, de forumos nem. Iden nem mentem, inkabb fozom a cserszegit. Megkostoljatok meg egymaset :-)
Előzmény: szilvakukc (90695)
comad2 2013. okt. 5. Creative Commons License 90706

Tipp: megveszel egy lepukkant olajradiátort és lecsapolod.

comad2 2013. okt. 5. Creative Commons License 90705

Off: nem kell múltidőben beszélni. A "dögmaffia" virágzik.

Szkajvolker Lajos 2013. okt. 5. Creative Commons License 90704

Nekem a fáradt motorolaj bevállt...

Ferenc50 2013. okt. 5. Creative Commons License 90703

Az élelmezési láncnak is valahol vége van.....

badubadu 2013. okt. 5. Creative Commons License 90702

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.  Duplafalu edénybe milyen olajat javasoltok? Fáradt kilőve! Motorolajat? Pálmaolajat? Vagy esetleg a dobozos kókuszolajat ami szobahőmérsékleten szilárd.? Kinek mi a tapasztalata, melyik válík be a legjobban?

Előre is köszönön.

Jó nedűt:-)

rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90701

...és ezt ők már régóta tudják, mert emlékszem, gyermekkoromban sokszor emlegette a nagymamám, hogy már megint itt jártak a cigányok, hogy nincs-e egy kis "deg"(dög), mert azt ők megennék...annak idején falun, meg a tanyákon, sok helyen volt volt Ún. dögkút, ahová az elpusztult állati tetemeket dobták...nemegyszer ezt a cigányok kiásták és a tetemeket elvitték és megették...

Előzmény: Boar... (90694)
jatti1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90700

"még mehet a "szívébe"..."

Szegénnyel mit akarsz főzetni? Pálinkát vagy brandyt? :)

"két éve, a hatvanadik szülinapomat, rövidújjúban ünnepeltük"

Nem lehet, hogy akkor a lakásban voltatok, most meg kerti partyt adtál? :)

jatti

Előzmény: rézműves1 (90625)
naerreiszunk 2013. okt. 5. Creative Commons License 90699

Úgy néz ki, hogy az én egylapos hordozható indukciós főzőmmel nem működik (az is lehet a baj, hogy nem tud a hordó felfeküdni a lapon és leold). Nagy valószínűséggel ha körbe venné a tekercs akkor működne.

Az a baj, hogy a saválló anyagok erősen ötvözöttek (kevés bennük az  "Fe"). 

Van egy elrepedt üveglapú 4 lapos indukciós egységem. Az elektronikájához hozzá fogok illeszteni egy réz tekercset és azzal fogok egy kísérletet elvégezni.

Azért kíváncsi vagyok, hogy ha a söröshordódat ráteszed azzal működik-e.

Előzmény: zozomax (90697)
SándorTiszteletes 2013. okt. 5. Creative Commons License 90698

Köszönöm Norris és Gombászok! igyekszem nem rázni, hanem ládába szedve utóérlelni. majd beszámolok a végéről. Van még a vilmoson kívül olyan körte, ami nagyon jellegzeteset ad? Épp telepítés előtt állok, megint.

Előzmény: norris53 (90651)
zozomax 2013. okt. 5. Creative Commons License 90697

Hali,

Az én mustos hordóm biztosan saválló, de nem fogja a mágnes mégsem.... érdekes módon az indukciós lap felmelegíti, pedig azt írják hogy csak mágnesezhető edénnyel működik. Szóval nem olyan egyértelmű ez a dolog.

Az én üstöm is sörösből van, az is saválló... bele van ütve. De azt még nem próbáltam se mágnesezni, se "indukcionálni"...

Előzmény: naerreiszunk (90689)
zozomax 2013. okt. 5. Creative Commons License 90696

Így van, ez volt a terv. Köszi a tanácsokat, legközelebb ügyesebb leszek... Ha megforr, akkor lesz belőle valami szeszes...:-)

Előzmény: gombászok (90685)
szilvakukc 2013. okt. 5. Creative Commons License 90695

Aki a Budavári pálinka-és kolbászfesztiválra gyünni akar, az igyekezzen, mert estére megisszuk a készletet. Legalábbis a miénket, mert a kereskedelmiekét, igyák meg ők.:)))

Boar... 2013. okt. 5. Creative Commons License 90694

off

Erre jöttek rá a cigányok is amikor a lépfenében elpusztult állat húsát főzték. Először felforralták, utána hagyták kihülni, ekkor a meleg vízben a spórák "kikeltek", utána újrafőzték és  megették.

Előzmény: Antisystem (90687)
pálinkaüst 2013. okt. 5. Creative Commons License 90693

Szerbia még nem EU tag csak tagjelölt, tehát vámoltatni kell, az biztos.

Előzmény: e.enzsol (90691)
pálinkaüst 2013. okt. 5. Creative Commons License 90692

Akkor az alumíniumból van. Azok a KEG-ek olcsóbbak, mint a nemesacélból készültek.

Előzmény: naerreiszunk (90690)
e.enzsol 2013. okt. 5. Creative Commons License 90691

Sziasztok,

Szerbiából hogyan lehetne áthozni a határon pálinkafőzőt (vám, stb)? Hivatalosan gyártótól venném. Ha esetleg valakinek lenne ifnója vagy tapasztalataa örülnék ha megosztaná velem.

üdv!

Ervin

naerreiszunk 2013. okt. 5. Creative Commons License 90690

Na megnéztem, a söröshordóm nem mágnesezhető, tehát nem jó induciós célra.

Akkor ez nem söröshordó?

Előzmény: zozomax (90684)
naerreiszunk 2013. okt. 5. Creative Commons License 90689

Szerintem én félreérthettem ezt a hordót, mert megnéztem egy söröshordót és nem mágnesezhető, tehát nem jó indukciós melegítésre. Akkor ez más hordó lehet?

naerreiszunk 2013. okt. 5. Creative Commons License 90688

Ha ilyen jól működik az indukciós melegetés a söröshordónál, megérne egy kísérletet, hogy az aljára és a palástja köré tekert méretezett (L-C impedancia) rézcső tekerccsel fűteni. Lehet, hogy a leégés ellen a legjobb megoldás lenne a nem duplafalú söröshordós főzők esetén. Sőt még előny is lenne itt az átmérő/magasság viszony.

Na télen ezt megvizsgálom.

Antisystem 2013. okt. 5. Creative Commons License 90687

Ja, vagy az előbb írt paraméterek, vagy - főleg szennyezettebb alapanyag mellett a tyndallozásnak  (frakcionált hőkezelés) nevezett eljárás: 85 fok 30 percig – cc. 25-35 C egy napig (3x).

A lényege az, hogy a 85 fokon a vegetatív alakok elpusztulnak, a spórák nem - viszont cc. 25-30 fokon a spórák átalakulnak vegetatív alakká.

Konyhában ezt egyszerűsítve a 3 egymást követő este való fél órás felgőzölés, ami kb ugyanez, a gőzben kb ennyire melegszik át az a lé vagy befőtt... jó ideje így teszek el minden nem előfőzött dolgot...

ÜdV

liptiki 2013. okt. 5. Creative Commons License 90686

Sziasztok

Birs pálinkával ill birs cefrézéssel kapcsolatban van kérdésem.
Évek óta visszatérő utalás ezzel kapcsolatban, hogy ha a feldolgozás során túlfőzött, túlpárolt a birs, akkor a pálinkája
inkább kompótos jellegű lesz. És mintha ennek lenne valami negatív kicsengése is, bár lehet csak én érzem így.
3 éve készítek birspálinkát eddig nem pároltam semennyire sem a birsemet, mindig nyersen dolgoztam fel, apróra darálva.
A tavalyi birslekvárunkat kóstolgatva jutottam arra, hogy a pálinkában is hasonló ízt szeretnék.
Az a kérdésem, van itt olyan aki túlpárolja a birset, esetleg tesz a cefrébe valamennyi birslekvárt?

Van ez egy  teljesen fals gondolat így?
Mi történik, ha teljesen puhára van párolva a birs?

gombászok 2013. okt. 5. Creative Commons License 90685

Tehát mustot akartál tartósítani hőkezeléssel???

Akkor jól kapisgálod: sem a hőfok, sem a hőn tartás ideje nem volt elég.

Kizárólag hőkezeléssel is kiválóan tarthatók el a levek, befőttek, mi évek óta így csináljuk.

Paraméterek: 85 fok, 20 percig ezen tartva.

Persze előtte szinte sterilre kell mosni az alapanyagot, eszközöket, üvegeket.

Jó borod, vagy pálinkád még lehet belőle.

zozomax 2013. okt. 5. Creative Commons License 90684

Sziasztok,

Múltkoriban vettem a neten 30 literes saválló hordót, tetejét levágtam, aljába szereltem egy műanyag csapot és fabrikáltam bele egy műanyag úszófedelet. Az egész kijött 10 ezer forintból. 

Teli lett szőlőmusttal, aztán feltettem egy indukciós főzőlapra és felmelegítettem kb. 75 celsius fokra, majd lekapcsoltam. Szépen egyenletesen melegedett alul-felül, erre úgy tűnik jó az indukciós lap.

Reggelre kihűlt, akkor öntöttem az úszófedél mellé vagy 2 deci paraffinolajat.

Sajna most két hét után észrevettem, hogy szénsavasodik kicsit a cucc ... :-(

Alacsony volt a hőmérséklet, vagy tartani kellett volna a hőfokot.... ?  

rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90683

...jól mondod, mert télire megnövelik a PROPÁN arányát (az energiatartalma, majdnem ugyanaz) a kocsiba való gáznál...érdekes lenne, ha -10-nél a fele gáz nem jönne ki a tankból és leállna a kocsi...

...én is (télen ha megyünk) tiszta propánt használok a lakókocsiban...azzal csak annyi a macera, hogy csak PROPÁN palackba töltik, vagy cserélik (ára ugyanaz), PB palackot hiába viszel...

...még annyit hozzá, hogy ha melegszik az idő, akkor a propán palackban nagyon felmegy a nyomás és kánikulában elég veszélyes...

Előzmény: iszugy :-) (90667)
rézműves1 2013. okt. 5. Creative Commons License 90682

...szép kis Október eleje...Rákoshegyen -4°C volt reggel 6-kor...ez a globális felmelegedés??...

...két éve, a hatvanadik szülinapomat, rövidújjúban ünnepeltük...

..."Azt viszont észrevettem, hogy ebben a hidegebb időben a hőtágulás miatt nehezebben jön ki a palackból a gáz"...

...milyen hőtágulás?, itt inkább összehúzódás van...Ferenc50 jól mondja, a BUTÁN a ludas a dologban...a propán az a mínuszokban is kijön a palackból, de a bután, csak "bután" pislog az alján és várja a plusszokat, mert csak akkor tud párologni...

Előzmény: Csikky (90645)
obsitos3 2013. okt. 5. Creative Commons License 90681

Én kb. 2 éve a gyulai pálinkaházban vettem 2dl-t,a sarkadi főző alkotta,a cimke tanusága szerint 2800 Ft,azaz 14000 Ft/L.

Előzmény: 1988dani (90653)
elek81 2013. okt. 5. Creative Commons License 90680

Ami kimaradt a tegnapi hsz.ből, hogy 23 liter 64 fokos párlar lett a tisztázás vége. A főző üstöm 85 liter., amibe ugye 67 liter alszesz került. A főző üstöm egy üstházba van beleállítva, ami alatt egy nagyüzsmi gázzsámoly van. Pb palackkal fűtök és szerintem az én óvatosságom miatt ennyi a főzéai idő. Az elején nagyon óvatosan indítom a kifolyást a könnyebb párlatrész elválasztás érdekében, s csak egy kicsit erősítem a fűtés intenzitását a középpárlat alatt.

Fűtsek nagyobb intenzitással? Mi lenne az optimális főzési idő egy ekkora adag alszesznél? 

Előzmény: ksasa67 (90679)
ksasa67 2013. okt. 5. Creative Commons License 90679

A 67 liter alszeszt egyszerre főzted? Mert ha 40 literes az üstöd, akkor kétszeri főzésre jó  a 2*4=8 óra főzési idő. Ha egyszerre főzted (legalább 70-100 literes az üst) akkor hosszúnak érzem az időt. Milyen gázról megy az a 10 kw-os égő? Úgy érzem, nem elegendő a gázmennyiség tehát alulfűtött az üst. (vagy lassan fűtesz, vagy visszafogja a nyomáscsökkentő, vezetékes gáz esetén kicsi a gázcső átmérő vagy az égőben nincs kicserélve a fúvóka földgázra való nagyobb méretüre) Hőterelő lemez az üst körül? Ha pár szót írsz a részletekről, esélyesebb megoldást találni. Üdv.

Előzmény: elek81 (90669)
sogi01 2013. okt. 5. Creative Commons License 90678

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (90637)
Tucso69 2013. okt. 4. Creative Commons License 90677

Ja jóvan, megzavart, hogy bogyózott az alszesz! :-)

Előzmény: vasbicikli (90675)
Mr.Stratos 2013. okt. 4. Creative Commons License 90676

Nadon jóóóóóó !!....köszi

Előzmény: vasbicikli (90672)
vasbicikli 2013. okt. 4. Creative Commons License 90675

várjá', itt az alszesz volt 67 littyó, de azt nem tudjuk, mennyi szőlőből...

Előzmény: Tucso69 (90674)
Tucso69 2013. okt. 4. Creative Commons License 90674

Ha jól emlékszem valakinek volt szőlőből 27 liter/q 50° kihozatala, és hígítania kellett, mert ki sem tudott volna erjedni.

De ez több mint 44L! Hogyan is csináltad?

Előzmény: elek81 (90669)
Mr.Stratos 2013. okt. 4. Creative Commons License 90673

Most kapok 60 kg birsalmát...lesz belőle egy kis napfénnyel,pektinbontóval,citromsavval,élesztővel,nomeg sok munkával, úgy várhatóan 8 liter 52 fokos gyönyörűség,de nem adok el belőle mert nagyon finom lesz és egyébként is tilos,de ha jól belegondolok úgy 5 ezret fogok leereszteni literenként a barátommal naponta a torkomon...amíg tart.

Sajnos ajándékba se tudok adni senkinek,sőt még kostolót is csak a lakásomon...mert azt idén még szabad. De a TZD -n remélem iszunk belőle ))))) Satu

Előzmény: Tucso69 (90663)
vasbicikli 2013. okt. 4. Creative Commons License 90672

Kárigénye

Ez irasai kérem! Nem holmi pancsolt lófasz. Tovább »

forrás: Index.hu

Előzmény: Mr.Stratos (90664)
régimaszek 2013. okt. 4. Creative Commons License 90671

Ital nagyker,az itteni főzések saját fogyasztásra készülnek.törvényes keretek között.

Mr.Stratos 2013. okt. 4. Creative Commons License 90670

Láthatod Tesókám...három üveg váratlanul megindúlt,kettőt el tudtam kapni,a harmadik bombaként vágódott a nemrég szerzett gyönyörű és

hasznos,kézzel fújt,vastagfalú antik ballonomba,és még szerencsésnek mondhatom magam ,mert a másik négy mellette teli volt....tanuljatok az esetből Skacok !

Előzmény: kibé (90665)
elek81 2013. okt. 4. Creative Commons License 90669

Sziasztok!

Mennyire tekinthető normáliskan az, hogy 67 liter bogyózott szőlő alszeszből ma fél tizenegy óta este fél hétig sikerült lefőznöm 64 fokos párlatot? Ezt felhigítva lett 31 liter 48 fokos pálinka. Én csak azzal a nyolc óra lepárlással nem tudok azonosulni, ám ebből majd másfél óra a felfűtés. Gázégő 10,5 kW.

Holnap megyek birset betakarítani, remélme megfelelő lesz a mennyisége és főleg a minősége.

Jó nedűt!

Mr.Stratos 2013. okt. 4. Creative Commons License 90668

Tanulság: Ha üvegballonban érlelitek a pálinkát,ne legyen felette polc,üvegekkel,mert előbb útóbb úgy jártok mint én, leesik valamelyik és

irdatlan kárt tud okozni.....nálam kevés a hely,ezért ezt találtam ki:a puha szivacs eltéríti a bombákat...SAJÁT KÁRÁN TANUL AZ OKOS !!!  jólét ! Satu

iszugy :-) 2013. okt. 4. Creative Commons License 90667

Csak naponta olvasgatok,mert  sütni-főzni valóm nem nagyon van...

Ehhez a gázos dologhoz azért annyit szólok,hogy akinek palackról megy a főzője és van lehetősége LPG gázzal valakinél feltöltetni az tegye meg.Nem lesz csalódás!-az kijön belőle maradéktalanul az utolsó cseppig.Nem kell lötyikézni!

Vagy,ha van a közelben komolyabb cseretelep és tartanak PROPÁN-os palackot,akkor azzal próbálkozzatok.Az eredmény azonos!A disznóöléskor is inkább ezeket viszik,mint a PB-t.

Lakókocsizunk és télen ezt a kettőt használjuk,hogy ne fagyjon le éjjel a rendszer.

Előzmény: Ferenc50 (90647)
truffle 2013. okt. 4. Creative Commons License 90666

Első cseresznyém adatlapja:

-21,8 kg ►19 l

-pH: 3,1

-sav: 0

-élesztő: 1dkg

-pektinb.: 0

-cukor: 0

-kiforrás: 10 nap, 20-24 °C között

-lefőzendő cefre: 17 l

-lefőzés: aznap

-alszesz kinyerés 0-ig, 25% alatt

-alszesz mennyisége: ?(elfelejtettem feljegyezni)

EP: 6x2cl

KP:2,1 l, 60%-os

UP:1,2 l, 50%-nál megállva, utána 1 dl-ként elválasztva

-KP kihígítva 48%ra: 2,625l

-kihozatal: 50%-ra vetítve 13,26%

Az EP és UP elválasztása nagyon nehéz, szóval az 1x1-ben a "kis gyakorlatot igényel”-t nyugodtan át lehet javítani „nagy gyakorlatot igényel”-re.  Én nem is tudtam, semmi különöset nem éreztem a számozott poharak között, így az előpárlat ment az utópárlatba.  Az utópárlatnál az ötödik porárban lévő szesz még meggyulladt(kiskanálban), de itt is a biztonságra törekedtem és csak az első kettő ment a középpárlatba.

Utópárlati százalékok. 

kibé 2013. okt. 4. Creative Commons License 90665

Mi okozta ezt a rettenetes katasztrófát? :(

Előzmény: Mr.Stratos (90664)
Mr.Stratos 2013. okt. 4. Creative Commons License 90664

Jelentem az Admiralitásnak...Őfelsége flottájának egyik zászlóshajóját ellenséges légibombatalálat érte a Pálesz-tengeren.

Szerencsére csak 6 lityi üzemanyag volt benne,amit a tengerészeink villámgyorsan átszivattyúztak a mentőhajóra. Veszteségeink így kicsinyek,emberanyagban nem

esett kár,a flotta folytatja diadalmas útját...hurrráááá....hurrrrááááá....hurrrááááááááááááá

Tucso69 2013. okt. 4. Creative Commons License 90663

Láttuk a kérdésedet először is, de fogalmunk sincs!

Ha főzünk iszunk!

Nem szoktunk venni, legfeljebb megisszuk egymásét.

stapika 2013. okt. 4. Creative Commons License 90662

Változó.:-)

Helytől,terméstől,minőségtől függő.

norris53 2013. okt. 4. Creative Commons License 90661

A korral járna!?:)))

Előzmény: kupeci (90658)
kibé 2013. okt. 4. Creative Commons License 90660

Jó ügyvéddel 2év felfügesztve

sogi01 2013. okt. 4. Creative Commons License 90659

Szia szerintem 10 deci:D

kupeci 2013. okt. 4. Creative Commons License 90658

Na akkor mégegyszer! ( az előbb nem ment el) tehát milyen méretű és alakú a lekvárfőző üstöd?:)

Előzmény: SándorTiszteletes (90639)
kupeci 2013. okt. 4. Creative Commons License 90657

Mail-ben  kérdeztem, hogy milyen méretű és alakú üstödben lenne főzve a lekvár?:)

kupeci 2013. okt. 4. Creative Commons License 90656

A korral járna!?:))

Előzmény: norris53 (90652)
1.bendeguz 2013. okt. 4. Creative Commons License 90655

1 hordó alma körte cefre és még 1 hordónyi hulló alma cefrének elvihetó 0,5 liter pálinkáért.

hordót hozni kell !

a cím : Páty

elvihetó holnap szombaton reggel 10 és 12 óra között. nem itt lakom !!!!

TEL 06- 30 - 622 - 02 -19

kupeci 2013. okt. 4. Creative Commons License 90654

A korral járna!?:)))

Előzmény: norris53 (90652)
1988dani 2013. okt. 4. Creative Commons License 90653

Sziasztok!

Engem még mindig az érdekelnem hogy mennyi literje a birs pálinkának!? Valaki tud segíteni nekem? Előre is köszi!

norris53 2013. okt. 4. Creative Commons License 90652

Marha jó egy ideig nem látható az írásom el küldöm mégegyszer most meg 2 szeris :-)

Előzmény: norris53 (90651)
norris53 2013. okt. 4. Creative Commons License 90651

Üdv :SándorTiszteletes ! 

Én főztem és idén is fogok :-)

A pálinkája aromás izes ha jól csinálod > ha most szeded akkor 3 hét múlva akár be is érhet ( attól függ hol tárolod )

Most még zöld de ha utóérik - szép szalmasárga lesz és lédús mindenképp meg kell mosni cefrézés előtt !

norris53 2013. okt. 4. Creative Commons License 90650

Üdv :SándorTiszteletes ! 

Én főztem és idén is fogok :-)

A pálinkája aromás izes ha jól csinálod > ha most szeded akkor 3 hét múlva akár be is érhet ( attól függ hol tárolod )

Most még zöld de ha utóérik - szép szalmasárga lesz és lédús mindenképp meg kell mosni cefrézés előtt !