Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

barkócza 2013. szept. 13. Creative Commons License 89581

Itt a kereső a bal oldalon, pötyögd be, hogy "metanol", válaszd ki, hogy "Hozzászólások között", majd nyomj egy OK-ot. Utána olvasgassál.

Előzmény: Törölt nick (89580)
Törölt nick 2013. szept. 13. Creative Commons License 89580

Bocsi, de én könnyen riogatható wok... -(((

Előzmény: barkócza (89579)
barkócza 2013. szept. 13. Creative Commons License 89579

A beidézett szöveg úgy baromság, ahogy van. Olvasd el a belinkelt tanagyagokat, vagy keress vissza a hozzászólásokban. A metanollal való riogatás pedig egyszerűen a hivatásos szeszgyártók propagandájához tartozik.

Előzmény: Törölt nick (89576)
Törölt nick 2013. szept. 13. Creative Commons License 89578

Mennyire megbízhatók szerinted a "bevizsgáló helyek",ahol megadják a házipálesz összetételét, és minőségi tanúsítványt is adnak, ha tényleg jó?

Előzmény: snapszmester (89577)
snapszmester 2013. szept. 13. Creative Commons License 89577

Remélem szervetlen vegyész vagy mert a metanolról, forráspontról, desztillálásról még többet kellene tudnod.

Az elméleted maradjon fikció. Az otthon főzők megkapnak minden információt amire szükségük van. Amin meg nem tudnak váltóztatni azt hiába is értik.

Előzmény: Törölt nick (89576)
Törölt nick 2013. szept. 13. Creative Commons License 89576

Azt olvtam a neten, hogy balszerencsés esetben kevés faszesz is okozhat teljes vakságot!

...és a májat mégjobban rongálja, mint az alkohol!

Meg ezt:"A pálinkából nem keletkezik a metanol, hanem már benne van a cefrében!!!
Azt csak lepároljuk onnan!A rézeleje biztosan sok metanolt tartalmaz, de az kb. 1-2 dl max.Mindamellet sok egyéb retket is!Sajnos a metanolról nem írtak a szakik az oldalakon, ahol jártam ezügyben.Viszont a házipálinka főzésnél tutti lehet metanolt készíteni csak a fűtést kell még alacsonyabbra venni, a hűtést meg még nagyobbra.A metanol könnyebben illan el, mint az etanol, ez evidens a köztük lévő forráspontkülönbség miatt,azonban a pálinkafőzés akkor kezdődik, mikor a cefre felforr...no eddigre a metanol nagyrésze szerintem már a levegőben van!Ha nem engednénk felforrni és mondjuk 60 fokon tartanánk, akkor sztem több metanolt lehetne nyerni belőle...de ez csak fikció.Hiába vagyok vegyész, ezt a részt nem tanítják tüzetesen....talán a páleszfőző se tudja, Főleg aki házilag lábasból, meg slagból eszkábál ilyen cuccot, hogy mi miért és hogy, csak azt tanulta meg, hogy mit kell és mit nem csinálni, de, hogy miért és hogyan tudja másik irányba eltolni a dolgot, azt nem!"

Előzmény: snapszmester (89575)
snapszmester 2013. szept. 13. Creative Commons License 89575

Az alkohol fogyasztás jár némi kockázattal. Ha wiszkit iszunk fenolt is nyelünk, ha szlovák szeszt akkor még több faszeszt. A saját pálinkámat többre tartom mint bármilyen más tömény szeszt.

Előzmény: Törölt nick (89574)
Törölt nick 2013. szept. 13. Creative Commons License 89574

Az optikus gyártja a fehérbotot ?

Előzmény: snapszmester (89573)
snapszmester 2013. szept. 13. Creative Commons License 89573

Mi ezzel nem foglalkozunk, megisszuk faszesszel együtt. Az optikusoknak is élni kell valamiből.

Előzmény: Törölt nick (89570)
In Lak'ech 2013. szept. 13. Creative Commons License 89572

Hálásan köszönöm Snapszermester szóbeli oktatását. Most beszéltem vele telefonon, és megértette a kemény kobakommal az olajleválasztó lényegét.  Valószínűleg azért nem értettem, mert nagyon kezdő vagyok, és nem vagyok tisztában olyan dolgokkal, amikkel ti már igen. Ezért leírom itt az én kezdő agyam számára lefordítva a működési lényeget. Egyben arra kérném a reggeli segítségben naponta megjelenő linkek tulajdonosait, hogy fűzzék be a vonaatkozó szövegrészeket a linkek megfelelő helyeire gondolván a hozzám hasonló NAGYON KEZDŐ pálinkabarátokra is.

Nos, szóval azt nem értettem, hogy mi lesz a kezdeti fél liter hűtővízzel.  Hát Snapszermestertől megtudtam, hogy egy bizonyos idő után ez a folyamatosan alszesszel híguló hűtővíz teljesen átcserélődik alszeszre, és átfolxik a gyűjtőedénybe, mint az alszesz, immár szerves része. A lényeg a mennyiségben van. És ezt nem mondtátok.  Tehát nagy, több száz literes üstnél ez a hűtő akár 10 literes is volna. Merthogy csak a kezdetben igen tömyén alszeszt kell visszahígítani, hogy belőle az olaj kiváljon. Mire a kerdeti "tömény" hűtővíz felhígul, addigra már nincs szükség hígításra. Tehát a készülék és a folyamat önszabályzó, tudja a dolgát. :-)))))

Még egzser köszönöm Snapszermesternek, hogy megvilágította az elmémet, és mindenkinek köszönöm a türelmét, aki próbálta megértetni velem a fenti folyamatot.

Jó nedűt: In Lak'ech

benchmade 2013. szept. 13. Creative Commons License 89571

Mikor és milyen állapotban kell leszedni a birset? Kell utóérlelni, vagy megkell várni míg a fán megérik? Bár addigra gondolom rengeteg lepotyogna.

Törölt nick 2013. szept. 13. Creative Commons License 89570

A házipálinkák faszesz tartalmáról tud valaki uj statisztikát?!

bobyvankenobi 2013. szept. 13. Creative Commons License 89569

Rájöttem közben, hogy neki sok fája van és hamar megtelik az edénye... :)

Írtad, hogy amint a "kotyogár ritka lesz....". Ezek szeritn van kotyogód az edény tetején ?

Előzmény: fehérkutya (89535)
bobyvankenobi 2013. szept. 13. Creative Commons License 89568

Időközben rájöttem, hogy édesapám esetében azért volt jó a 120 literes hordó, mert 14 szilvafáról szedte a gyümölcsöt, így neki megtelt a hordó rövid idő alatt :)

50 literes főzőm van, amibe kb 40-42 liter cefért szoktam rakni. Akkor ha 50 literes edényt szerzek és 80 %-ig töltöm gyümölccsel az jó lehet ? Jó lenne ha egy edény egy főzet lenne.

Előzmény: barkócza (89562)
Törölt nick 2013. szept. 13. Creative Commons License 89567

... nem spriccol bele a pálinkába az a maccska?? -(

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89555)
bobyvankenobi 2013. szept. 13. Creative Commons License 89566

Már értem mit értesz az alatt, hogy minden reggel segítetek :D

Előzmény: sogi01 (89565)
sogi01 2013. szept. 13. Creative Commons License 89565

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://www.snapszmester.uw.hu/

Snapszmester és Nabiti összefoglalója a pálinkafőzésről

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Előzmény: sogi01 (89471)
vasbicikli 2013. szept. 13. Creative Commons License 89564

Én a másodikat választanám. Mellette szól a keverő + üstház + normális méretű hűtő (kevesebb parasztvakítás - több gyakorlatiasság).

Előzmény: Garolca (89563)
Garolca 2013. szept. 13. Creative Commons License 89563

Sziasztok!

Szeretnék hamarosan vásárolni egy kisüstöt! A helyzet az, hogy még nem döntöttem el, hogy melyik legyen az alábbiak közül:

http://rezpalinkafozo.hu/termek.php?product=duplaf20l_palinkafozo20l

vagy 

http://palinkafozokazan.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=28:billens-palinkafz-60-literes-kevervel-komplett&catid=2:palinkafz-keszuelekek

Mi a véleményetek ezekről? Melyiknek jobb a kialakítása?

Van valakinek ezekhez tapasztalatat, esetleg tudtok ajánlani hasonlót?

Előre isnagyon köszönöm!

barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89562

Azért egy hétnél tovább az általam leírt módszerrel se gyűjtsd a cefrét, egy hét után kezdjél újat. Több kisebb hordóval, vödörrel jobban jársz, mint egy naggyal, ha lassan jön össze a gyümölcsöd. Sőt, másfél hét múlva már főzheted a cefre elejét, és akkor már fölszabadulnak az edényeid.

Édesapád idejében más volt a pálinkakészítés célja, inkább kármentés. Ma több időt tudunk ráfordítani, és jobban elviseljük, ha a rossz gyümölcsöket kidobjuk. Tiszteletlenségnek hangzik, de hidd el, jobb pálinkád lesz, mint édesapádnak volt.

Előzmény: bobyvankenobi (89513)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89561

Nem azért tiszta az először lejövő alszesz, mert nincs benne kozmaolaj. Nagyon is ott van, de a nagy alkoholtartalmú oldatban (60-70%) jól oldódik, ezért tiszta. Azért kell kihigítani, hogy  kicsapódjon.

Előzmény: In Lak'ech (89526)
sogi01 2013. szept. 12. Creative Commons License 89560

kulcsszó a hideg... hideg vízzel teli szűrőben ,kiül az olaj  az alszesz tetején... és ezt kell leszedni.

Előzmény: In Lak'ech (89556)
csalitos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89559

Nagyon vulgárisan, mint az olaj a vizen. Kb. egy kicsit, majdnem. Az a jó, ha minnél kevesebb.

snapszmester 2013. szept. 12. Creative Commons License 89558

Hát, igen.

Miért ne keveredne a vízzel a pálinka? A kivált olajnak nem kell keveredni.

csalitos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89557

Nem bírok a rajzoló programmal, megpróbálom elmagyarázni. Végy egy dobozt, mérete legyen 200x100x100 mm. A tetejétől számitva 8-10 mm-re fúrj egy lyukat a 100x100-as oldalán és szerkesszél bele egy csövet úgy, hogy a víz ezen a csövön ki tudjon folyni. A hosszabik dobozoldalt osszad négy részre. Rekeszd el a dobozt az egynegyed részénél úgy hogy a válaszfal kb. 1-2 mm magasan legyen a doboz aljától. A cső a kisebbik rekeszből vezesse al a folyadékot. A nagyobbik részbe folyik az alszesz. Kész a kormás olajleválasztó.

A nagyobb részben felúszik a kozmás olaj és ott összagyűlik. A többi rész a gát alatt átfolyik a kisebb részbe, onnand a csövön a gyűjtőbe.

Minden jót

Józsipapa

Előzmény: csalitos (89547)
In Lak'ech 2013. szept. 12. Creative Commons License 89556

Igen, igen, ez rendben van. De a víz miért nem keveredik el a befolyó alszesszel???? A működését nem értem. Valami fajsúlykülönbséges történet van a dologban? Már annyian próbáltok segíteni, hogy teljesen hülyének érzem magam. Talán nem véletlenül...:-)

Előzmény: sogi01 (89552)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89555

Nos. A kiömlő csonk srégan van elvágva, és ugy van a sörös aljára hegesztve, de nem a közepéről indul joval kijebb, ami benne marad azt kiszoktam söpörni a csőbe egy arra használt szivaccsal. A  felső perem maga a hordó anyaga, tehát van a bojler és ennek a közepéből kivágtam egy darabot, a tetejére meg akkora lukat vágtam h pontosan ráférjen a sörösre. Kattints a nevemre és a hsz-ok között van sok kép róla még.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89542)
vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89554

Az a sokpolcos imazsámoly egy külön tanulmány :))))

Előzmény: truffle (89543)
vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89553

Hosszú volt az előjáték, de annál édesebb a beteljesedés! ;)

sogi01 2013. szept. 12. Creative Commons License 89552

Bocsánat Rézmüves mester!

Ezt az edényt töltöd hideg  vizzel!

Jobb oldali rekeszbe folyik az alszeszesz.

Tetején kiül az olaj..alul átfolyik az alszesz...

Előzmény: In Lak'ech (89541)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89551

...csak az én ajjándok szilwapáleszemet ne!! -))

Előzmény: In Lak'ech (89550)
In Lak'ech 2013. szept. 12. Creative Commons License 89550

Előre is köszönöm. Hát igen sokmindent kell még elsajátítanom.

Előzmény: csalitos (89547)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89549

epruvetta!

éreztem, hogy nem teljes a fölszerelésem!!!

köszi!!

Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89548

forró gőzölgő cefre!

ez ollyan költőjji! -))

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89540)
csalitos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89547

Rajzolok egyet.

Előzmény: In Lak'ech (89541)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89546

baxus

én elvesztém a fonalat! -((

Előzmény: G.á.b.o.r. (89539)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89545

Nyilván nem a pereméig fog a pálca érni. Egyébként pedig annyira nem vészes a gőzölgés, kb 1 perc után eddig is nézegettem, szagolgattam szinte minden főzés után. Ha jó szögben csavarozom össze a motyót akkor gyorsan meglesz amit keresek.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89540)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89544

Közben megtaláltam az egyik képedet amin látszik hogy a karima maga a bojler felül is, jó kis flexelés lesz :) Tetszik, nekem is így lesz. 2-es saválló pálcám van, elvileg nem lesz gond a hordóval én is ott fogom hegeszteni ahol duplán van az anyag a söröshordón mint te. A csonkot hogyan tudtad a söröshordóba hegeszteni, befértél még felülről? 

Előzmény: G.á.b.o.r. (89542)
truffle 2013. szept. 12. Creative Commons License 89543

Gyümölcsillatút!

Megtörtént az első lepárlásom.

"Panelsufnis". Ez lesz valamikor a címkémen...levédettem :). Az állványzat ideiglenes, majd megcsinálom szépre, a lényeg, hogy működik.

A hűtő hűtője :). Hihetetlen nagy segítség, nem kellett becsöveznem a lakást, alig kell vízzel feltölteni. PET palackban víz lefagyasztva.

Ez is nagy segítség, sok összefüggésre rájöttem használat közben.

Így nem kell tapperolnom, csak rátekintek és nyitom a csapot.

Tíz fokot csal mindhárom hőmérőm. Ill. nem is csalnak, "csak" a számlap nem kompatibilis a mutatóval :). A pöttynél van a jég olvadáspontja, a hátulján lévő csavarral állítottam a forrpontot...ez nálam 99°. A mutatott értéket be kell szoroznom 1,11-el...de már készítem az új számlapot és ráragasztom az üvegre.

Ide beférnek a számozott poharak és az epruvetta is.

Végét járja.

Mindenre van idő lepárlás közben, egyúttal letoltam két kenyérkét. Holnap újabb lepárlás, szerintem simán átmehetek a szomszédasszonyhoz egy órácskára vízcsapot javítani ;).

Teljesen tiszta, a két csík sem leégés, csak "megfogta". Sajnos nem jegyeztem meg, hogy az alsó csíkig töltöttem és a felsőig felhabzott, vagy a felsőig volt töltve és az alsó a éepárlás vége...mondjuk térfogatból kiszámolhatnám, ez most ugrott be :)

Ez pedig csak a fíling miatt, vaku nélkül, fényekkel, árnyakkal.

Sárga és piros fosókát főztem le egy kevés szilvával megbolondítva. Ezt azért csináltam így, mert többen írták, hogy egyébként jellegtelen. Illata egész lepárlás alatt kellemes volt, viszont enyhén tejszerű, nem áttetsző. Most visszanéztem és pont megboldogult vf1 hozzászólása ugrott ki, eszerint alszesznél nem probléma ez a jelenség.

Mindenkinek köszönöm az eddigi segítséget!

G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89542

Két dolgot akartam még kérdezni, mert neked már megvan amit én tervezek duplafal és kiömlő söröshordóra. 

1. Hol csatlakoztattad be a csonkot az üstbe? Az alsó karimánál vagy pedig srégen elvágtad és a hordó aljáról/közepéről indul?

2. A bojler és a hordó találkozásánál a felső peremet miből alakítottad ki? Lemez vágva, hajtva, peremezve? Azon gondolkodok hogy lenne a legegyszerűbb és leggyorsabb... lehet nem is kellene végighegeszteni, így védve az üstöt, csak pár helyen a többi meg lehet szilikon...

De ha van képed ezekrők akkor dobhatsz azt is, megköszönöm.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89509)
In Lak'ech 2013. szept. 12. Creative Commons License 89541

:-) Igen. A rajzok, amiket találtam róla az itt közölt linkeken, nekem nem egyértelműek. Lehet, hogy a gépész vénám miatt.

Előzmény: csalitos (89538)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89540

Hááát (háttal nem kezdünk mondatot) a forró gőzölgő cefrén keresztül még lukat keresni egy pálcával nem túl jó.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89539)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89539

Több kreativitást szaktársak :) A megoldás egyszerű: egy másik dugót rácsavarozok egy pálcára L alakban, melyet az üstön belül fogok bedugni a pálca segítségével. Miután bedugtam a lyukat belül, utána oldom a külső dugót. A belső dugóval bármikor el tudom zárni az áramlást, a külső csonkra pedig a dugó elvétele után én is tudok PVC könyököt tenni. 40 liter azért nem a világ vége, ha nem akarom több lépésben pont van egy ekkora rosz fazekam, de a dugóval mint írtam bármikor elzárhatom belülről. Ez persze csak az elmélet, remélem a tapasztalat is beigazolja majd :)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89509)
csalitos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89538

Mond, a működése érdekel?

Előzmény: In Lak'ech (89537)
In Lak'ech 2013. szept. 12. Creative Commons License 89537

Nagyon köszönöm a választ Józsipapa. Azonban még mindig van sötét folt: A kezdetben fél liter vízbe beleeresztem az alszeszt, ami ebben felhígul, és a másik oldalon kifolyik? De miért nem folyik ki vele együtt a kezdeti víz is? És miért nem lesz a főzés végére szűrőben jóformán csak tiszta alszesz?

Előzmény: csalitos (89536)
csalitos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89536

Cél az első főzésnél a minél több szesz kinyerése. Nem állsz le addig, mig a főződ tetejére öntött kifolyó párlatot meg tudod gyújtani. Ez kb. 10 fok körül van. Ha tömény az alszesz a második lepárláskor nem tudod az előpárlatot megfelelő módon elvenni, mert jön egyben minden. Vagy túl sokat, vagy keveset veszel el. Ha hígabb, akkor a végén lesz gondod, mert a kifőzött pálinkád már 50 fok alatt van, és még jócskán tudnád  szedni a kifolyó párlatot.

Kozmás olaj jön az egész főzés ideje alatt.

A szűrőnek a teljás főzési idő alatt működni kell. A lényege, hogy a kifolyó párlatból a higulás következtében a víz tetején megjelenig a kozmás olaj. (A töményebb alkohol eddig oldott állapotba tartotta.) Ezt időnként kés lapjával le lehet szedni. Ezért kell a szűrőt elöször hideg vízzel feltölteni, ezután végzi a dolgát, nem kell piszkálgatni, csak lefölözni. Egyszerűen ez úgy működik mint a konyhákba a zsírfogó, vagy a gk. mosókban az olajfogó.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: In Lak'ech (89526)
fehérkutya 2013. szept. 12. Creative Commons License 89535

Én nagyszemű gyümölcsnél úgy csinálom, hogy nem a lehullott gyümölcsöt cefrézem, hanem aminek tapintására érzem, hogy már puha ( elég időigényes, de én nem nagy mennyiségeket csinálok ). így elég 2-3 naponta szedni és hozzátenni. Nem kevergetem, naponta lenyomkodom. Erjedés után minél előbb lefőzöm.  Amint kotyogás ritka lesz, már nem nyitom ki kíváncsiságból sem.

Vettem 30 literes hordókat is a kis mennyiségekhez és abból töltök meg többet.

És én is sokszor hallom, hogy baromság, régen is 1 hónapig dobálták egybe.

Édesapád nem lehet, hogy késői szilvával csinálta? Aminek van cukra és már hideg van erjedéskor. Esetleg 10 kg cukor az 1 hektóhoz és így pár liter jött le.

Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89534

Nem lehetne eccerűen jó sörben, vagy jó borban hígitani azt a páleszt?!

-a gyomorbetegeknek tejben...

Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89533

akkumulátorsav!  -most megleptél!!

Előzmény: Szomjas cápa (89532)
Szomjas cápa 2013. szept. 12. Creative Commons License 89532

Az ioncserélt víz / desztvíz / ro víz témában szeretnék szólni.

A legtisztább a desztvíz, de nincs jelentősége.

Az ioncserélt víz is normál ivóvízből készül egymás utáni kation/anion cserélőn keresztül áramoltatva. Az ioncserélőkből elvileg csak hidrogén és hidroxid ionok kerülnek a vízbe, egyéb szennyező anyag, pl. toxikus szerves anyagok nem. Az ioncserélés hatására csak tisztábbá válhat az ivóvíz. Nyugodtan használható a pálesz hígításához a benzinkutakon árusított ioncserélt víz is, ahogy az akkumulátorsav is a cefre pH beállításához. Én a munkahelyemről szerzem be a pálinkafőzéshez az ioncserélt vizet, amikor nem felejtkezek el róla.

ro víz: Egy féligáteresztő hártyán keresztül  nyomás különbség hatására csak az oldószer (víz) molekulái jutnak át, az oldott anyag ionjai, molekulái nem.

Mindhárom eljárás gyakorlatilag kation és anionmentes vizet állít elő. Tiszta, és garantáltan mellékíz mentes hígító víz a pálinkához. A legolcsóbb az ioncserélt víz, teljesen felesleges pénzkidobás a deszt, vagy ro vizet használni.

Ami miatt a fogyasztását egyiknek sem javasolják: túlzott mennyiség (literek) fogyasztása esetén az ozmózis nyomás különbség hatására,  a sejthártyán keresztül a sejtekbe diffundál, szétrobbantja a gyomor sejtfelületén a sejteket. Ugyanaz a jelenség, mint amikor egy megvágott retek vízben ázva kinyílik.

Megemlíteném az ásványvizet, mint hígító vizet. Ahol a helyi ivóvíz nem szagtalan, íztelen, használható, de jó minőségű (íztelen) helyi ivóvíz esetén felesleges pénzkidobás. Az ásványvíz elnevezés az EU szabványok átvétele miatt nem jelenti, hogy az ásványvíznek kötelezően magas ásváni anyag tartalmának kell lennie: Az ásványvíz előírás csak annyi, hogy a kútnál kell palackozni. Az ásványvíz elnevezés megtévesztő, a többségük csak normál ivóvíz.

Előzmény: Antisystem (89483)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89531

bocsesz!

de ittam a sógor szilvájából -kéccer-  egy-egy kis adagocskát, és az direktejaó lett! -))))

Előzmény: Törölt nick (89530)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89530

-)))

Előzmény: kupeci (89528)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89529

óh cefrék

ti csalfa cemendék

ecettel riaszt,metanollal mérgez

mérwanez mérwanez?!

óhh

mér wan ez...

kupeci 2013. szept. 12. Creative Commons License 89528

Mértéktelenül = marhaság,

Mértékkel       =" ...yaóó 5let!  -)))))"

Előzmény: Törölt nick (89525)
csalitos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89527

Írtam a cefrék betegségeiről a 87513 sz. hozzászólásban. Olvasd el, biztos fog segíteni.

Minden jót.

Józsipapa

In Lak'ech 2013. szept. 12. Creative Commons License 89526

Én is elolvastam a linkgyüjteményt, legalábbis egy részét. Holnap folytatom, mert tényleg nagyon sok hasznos információ van benne.

Két kérdésem volna:

1; Azt olvasom benne, hogy a túl "erős" alszeszt finomítás előtt 25%-osra kell hígítani. Nos az én alszeszem igen erős, mert elég korán leáltam a főzésével és igazából a gyengébb részét már nem főztem le. Szóval 40 fok körüli az alszesz. Akkor ezt most vízzel hígítsam 25 fokosra?  És akkor a finomításnál hígítás után is ugyanaz marad az elő-, közép-, és utópárlat aránya? Tehát ha az eredeti térfogatának (mondjuk) a kétszeresére hígítom, a példa kedvéért, akkor a hígított alszesz feinomításakor az előpárlat mennyiség is duplája lesz??? És ha nem hígítom, akkor ugye jól értelmezem, hogy pontatlanabbul tudom elválasztani az elő és utópárlatot?

2; Azt olvasom, hogy a kozmaolajok a cefrefőzés elején jönnek le, és ettől lesz opálos az alszesz. Nos, nekem a főzés elején iszonyat tiszta az alszeszem. Általában (eddig összesen három üst alszeszt főztem életemben, most kezdem a "szakmát :-)  ) a vége felé kezd el opálos, homályos lenni. A kozmaolaj szűrőn a teljes cefrefőzés ideje alatt át kell engedni a párlatot, azaz az összes alszeszt, vagy csak  az alején egy izonyos mennyiséget?

....és igazából nem teljesen értem a szűrő működését. Nevezetesen, hogy a műanyag edényben lévő vízbe vezetett alszesz miért nem vegyül el a vízzel? Miért nem cserélődik le bizonyos idő után a víz teljesen alszeszre. Lehet, hogy számotokra egyértelmű, de én ténleg nem értem.  Jó volna valakinél megnézni személyesen egy ilyen eszközt, meg akár egy finomítást is. Az volna az igazi tanulság.

Jó nedűt! ..és köszönöm előre is a segítséget!

Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89525

Nyers marhamájra önteni a moraborapáleszt?

...yaóó 5let!  -)))))

Előzmény: kupeci (89524)
kupeci 2013. szept. 12. Creative Commons License 89524

A máj az illetékes az ilyen eljárásokban:)

Előzmény: Törölt nick (89522)
kupeci 2013. szept. 12. Creative Commons License 89523

Akkor nekem is van olyan!:)

Előzmény: obsitos3 (89521)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89522

...kicsit viaszos utóízű ez a moraborapálesz...

-tud valaki valami viasztalanító eljárást?!

obsitos3 2013. szept. 12. Creative Commons License 89521

A helyes elnevezés talán dió ízesítésű pálinka lenne.Hogy likőr,vagy pállinka,azt az alkoholtartalma és az édessége határozza meg.Felénk az előbb leírtakhoz egy evőkanál cukrot tesznek egy 5l-es üveghez,és a végterméket diópálinkának nevezik.

Előzmény: kupeci (89517)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89520

Keresztanyám (gyógyszerész) a tiszta szeszbe egészben tette bele a zöld diókat... isteni dióriumok voltak a végeredmények...

Előzmény: Doktorbela (89515)
Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89519

Ma szuper mórabora-páleszt ivék, a sógorom főzte, aki már első szezonjában profi pálinkafőzőnek bizonyult! -)) 

snapszmester 2013. szept. 12. Creative Commons License 89518

Nincs semmi különleges a fátyolos cefréddel. Mindenkinek volt már ilyen, de nem büszkék rá.

Erjedés után sok oxigén került a cefrédbe azért lett ecetes. Ráadásul vontatottan cefréztél és sokat vártál a főzéssel.

A cefre romlását elősegíti a folyamatos gyűjtögetés. Ha még is rákényszerülsz kis adagokban (2-3 napos gyűjtés) kell aprítani, magozni, élesztőzni és csak erjedés után összeönteni a nagyobb edénybe. Innéttől gondoskodni kell hogy ne érje a cefrét levegő.

Az hogy mi történik ha nem így csinálod már tapasztaltad.

kupeci 2013. szept. 12. Creative Commons License 89517

Bocsi de nem a dió likőrről beszélsz?:)

obsitos3 2013. szept. 12. Creative Commons License 89516

Igen,de c sak addig jó a zöld dió is,amíg kötőtűvel átszúrható.Tehát most már nem.

Doktorbela 2013. szept. 12. Creative Commons License 89515

Duió pálinka készítés ese6tén nem elég a fehgér dióbált tenni a pálinkába ?

A zöld diót négybe vágva kell tenni szőrőstűl böröstűl ?

bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89514

Koszonom, igyekszem :)

Előzmény: sogi01 (89512)
bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89513

Vegigolvastam a belinkelt anyagot es valoban sok kerdesemre valaszt kaptam. Nekem eddig azt tanitottak, hogy mar az elso fozesnel is le kell venni a rezelejet, de a tanulmany ezt nem irja. Ezek szerint azt csak a tisztazas folyaman kell ?

A fatyolos teteju csefrerol viszont nem talaltam semmit a leirasban, azzal a jelenseggel talalkozott mar valaki ?

Utolso kerdesem pedig gyakorlati jellegu lenne. Ha az altalad leirtakat az en helyzetemre vetitem, akkor ha egy farol szarmazik az osszes gyumolcsom es azt estenkent szedem ossze, akkor azt eloszor egy vodorbe, majd egyre nagyobb edenyekbe tegyem at, hogy mindig csak keves levegovel erintkezzen ? 

Ilyenkor nem baj, hogy mire leesik a farol az utolso oszibarack, addigra tobb het is eltelik ? 

Mi tortenik, ha egybol egy nagy edenybe teszem es azt naponta 1-2 het alatt toltom csak fel ? 

Edesapam mindig igy csinalta es soha nem volt olyan problemaja mint nekem a sargabarackkal.

Tudom, hogy sokat kerdezek, de kerlek ha van idotok valaszoljatok, mert egy fel vodornyi oszibarack mar van es csak egyre tobb lesz :)

Elore is koszonom a segitseget!

Előzmény: barkócza (89505)
sogi01 2013. szept. 12. Creative Commons License 89512

Segítünk!!!  Minden reggel!! Csak olvasni kéne!!és tanulni.....

Előzmény: bobyvankenobi (89496)
almaqkac 2013. szept. 12. Creative Commons License 89511

Meg otthonra is simán lehet lőni 30-40 rugóért egy RO-készüléket, és hosszú idóre megoldva az akvárium, vasaló, akkumulátor, élelmiszer-félébe való lágyvíz-szükséglet, biztosan szennyezés-mentes módon...

Teljesen biztos vagy ebben? A háztartásban használatos RO készülékek kb. a felhasznált víz 5-10%-át szolgáltatják tisztított vízként, a többi megy a csatornába (esetleg kertes háznál öntözésre). A hazai viszonylag kemény vizeknél inkább az alacsonyabb kihozatalra számíthatsz. Akkor az egy liter víz előállítása mellett majd' 20 liter szennyvizet gyártasz. Ez lenne szennyezés-mentes?? Ehhez képest az ioncserélő használata valóban környezetbarát, hisz a regenerálához használt vegyszerek (NaOH, HCl) nem okoznak jelentős szennyezést, és (az előállított tisztított víz mennyiségéhez viszonyítva) elhanyagolható a vízfelhasználás is.

Ja, és nem is 40 rugó egy ilyet összedobni.

üdv,

aq

jani&999 2013. szept. 12. Creative Commons License 89510

Olvastam, hogy ha dohos ízű a pélinka akkor aktív szén, szűrés-sel lehet javítnai. Azt hogy kell csinálni?

Pálinka higitásához jó a forrlat víz vagy inkább vegyek desztillált (ioncserélt) vizet?

Szkajvolker Lajos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89509

Az meg a másik, nekem még csappal is fröcsög néha össze vissza, pedig rászoktam huzni egy nagy pvc csövet pluszba.

Előzmény: vasbicikli (89508)
vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89508

Meg időben félreugrani a sugárban ömlő, forró cucc elől :)

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89503)
vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89507

Igaz, én már eggyel tovább gondoltam, arra a bizonyos kiöntött 8 decire.

Előzmény: snapszmester (89497)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89506
Előzmény: barkócza (89505)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89505

Sakkozás? Úgy öntözgetni össze, hogy az aktuális erjedő cefre mindig kb. a 2/3-áig legyen az edénynek. A kész cefre viszont csurig legyen.

Előzmény: bobyvankenobi (89501)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89504

Ne higgy nekik. Olvass, minden kérdésedre ott a válasz. Ha azután még valami nem világos, szívesen segítünk.

Előzmény: bobyvankenobi (89500)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 12. Creative Commons License 89503

Ezzel csak az a baj, ha kihuzod a dugót, az összeset kikell engedni, aztán úgy kihordani.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89502)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89502

Tegnap megilágosodtam miközben savaztam az almát :) Minek vennék drága 2 colos saválló (vagy nem) gyolsócsapot az üst leeresztő csonkjához egy halom pénzért ha azt egy 250 forintos borászati fadugóval is kiválthatom :)

Nem drága, nem kell menetezni a csövet hogy rátegyem, nem kell a tisztítással és a tömítéssel aggódni. 

+ a fa nem fog csöpögni és még hátha egy kis keményfa aromát is kapok :)

A képen a motorom látható amint a "kombinációt" szállítom haza. Azért egy minimál leszorító mehanizmust persze fog kapni, amivel egyszerűen lehet szorítani és oldani a dugót a csőből. A cső befelé srégre van reszelve, hogy ne vágja a dugót hanem fogja.

bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89501

Megpróbálkoznék vele, a gyümölcs adott, csak a gáz kerül pénzbe :) 

Mit értesz sakkozás alatt ?

Előzmény: barkócza (89499)
bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89500

Sok embert ismerek, aki gyűjtögeti az anyagot egy nagyobb edényben és nekem is azt javasolták. Olvastam már, hogy igazából egyszerre kellene az erjesztőbe tenni az anyagot, de nekem azt mondták, hogy hülyeség :)

Fagyasztani nincs lehetőségem, de van egy nagyobb úszófedeles szabadon álló bortartályom. Ha a leesett egészséges őszit megmosom, kettéválasztom és kimagozom akkor gyűjthetném egy úszófedeles edényben ? Szinte légmentesen le tudnám zárni, szilikongyűrűs.

Az úszófedélre kotyogót is lehet szerelni.

Előzmény: snapszmester (89498)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89499

Őszibarackról megoszlanak a vélemények, én egyszer próbáltam, szerintem nem lett rossz. Mások szerint jellegtelen.

A hullott, de ép gyümölcsöt pár napig gyűjtögetheted, de nem hordóba gyűjtve, hanem szellősen tárolva. A fagyasztó is egy jó megoldás. Továbbá be kell szerezni egy sorozat különböző méretű fedeles hordót/vödröt, 5 literestől 60 literesig, és "sakkozni" kell a cefrével.

snapszmester 2013. szept. 12. Creative Commons License 89498

Segítenék, de neked kell megtenned az első lépést. Olvass!

Sárgabarackból nem sikerült, az ősziből sem fog, csak ha nagyon összekapod magad.

snapszmester 2013. szept. 12. Creative Commons License 89497

Szerintem sima ecet amit érzett, de miért ne bonyolítanánk, ha lehet. Az alszesz már lehetett etilacetátos.

Előzmény: vasbicikli (89495)
bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89496

Köszönöm az eddigi tippeket. Zárt tartályban tároltam a cefrét, de akkor ezekszerint jobb lenne egy kotyogóval ellátott zárt erjesztőtartályben elhelyezni ? Már érik az őszibarack és arra gondoltam, hogy megpróbálkoznék azzal. Lehet abból jó pálinkát készíteni ?

Hogyan kerüljem el a 2 hétig tartó folyamatos adagolást, ha a gyümölcs folyamatosan érik és nem egyszerre az egész ?

Kezdő vagyok ezen a téren, segítsetek :)

Előzmény: vasbicikli (89495)
vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89495

"Sehol nem találok írást arról..."

Szánj egy kicsit több időt az olvasásra! :)

"...mi volt a minden egyéb hiba ?"

Alapvetően a  2 hét folyamatos rakosgatás és a kierjedés utáni tartogatás, amitől a cefréd megecetesedett (erre még a nyári meleg is rásegített).

Arról nem is beszélve, hogy az előpárlatot nem az első főzésnél kell elvenni, hanem csak a finomításnál, és alszesz főzéssel nem állunk meg 30 %-nál, de ezeknek a te esetedben már nem volt nagy jelentősége, mert romlott cefrét főzéssel nem lehet helyrehozni.

"mitől lesz egy cefre acetonos szagú."

A levegő a cefre (egyik) legnagyobb ellensége. Levegő jelenlétében, bizonyos baktériumok által az alkohol ecetsavvá oxidálódik, az ecetsav pedig etil-acetáttá alakul. Ez az a bizonyos oldószeres szag, amit az elején éreztél.

Előzmény: bobyvankenobi (89493)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89494

Igen, erre, de kár volt újra bemásolni. Ha elolvastad, rá fogsz jönni. Mindenesetre a "két hétig gyűjtöm a cefrét hordóba" már eleve komoly hiba. Az ecetesedésen túl pedig nyilván vannak már más problémái is a cefrédnek.

Ennek az idei barackodnak, sajnos, annyi. Csak kitolnánk veled, ha elkezdenénk ilyen vagy olyan tanácsokkal hitegetni. Ugyanakkor nem boszorkányság a jó pálinka, néhány nagyon egyszerű dolgot kell csak betartani.

Előzmény: bobyvankenobi (89492)
bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89493

Felsorolnád kérlek, hogy mi volt a minden egyéb hiba ? Sehol nem találok írást arról, hogy mi lehet a fátyol a tetején és, hogy mitől lesz egy cefre acetonos szagú.

Az ismerősöm 10 éve főz pálinkát és soha nem járt még így, egészen mostanáig.

Előzmény: barkócza (89491)
bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89492

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Erre a linkgyüjteményre gondolsz ? 

Előzmény: barkócza (89491)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89491

Azt jól tetted, hogy rohadt, penészes gyümölcsöt, ágat, földet, lombot nem tettél a cefrébe. Sajnos azonban minden egyéb hibát elkövettél, amit el lehet. Olvasd el a reggeli linkeket. Ha betartod, jövőre jó pálinkád lesz, uganennyi fáradsággal.

Előzmény: bobyvankenobi (89490)
bobyvankenobi 2013. szept. 12. Creative Commons License 89490

Sziasztok!

Idén először készítettem saját cefrét sárgabarackból, amit sajnos elkaphatott valami betegséget. A jelenség:

-          először enyhe, majd napról napra erősebb acetonos szag jelent meg

-          az acetonos szag megjelenése után kb 4-5 nappal fátyolos hártya jelent meg a cefre tetején

-          a hártya megjelenését követő napon enyhe savanykás szag is érezhető volt.

A cefrét az alábbi módon készítettem:

Az udvaromban lévő barackfáról leeső gyümölcsöt szedtem össze minden este a fűből. A barack látszólag  tiszta volt, nem mostam meg. A rohadt gyümölcsöket kidobtam, így csak egészséges anyag került a cefrébe. A tisztaságra nagy gondot fordítottam elejétől a végéig (leszámítva a gyümölcs mosását), a tárolóedénytől kezdve a főzőig minden tiszta volt.

A hordóba gyüjtögettem a barackot kb 2 hétig, míg az összes leesett a fáról, közben naponta legalább kétszer megkevertem a cefrét. Amikor már az összes barack a hordóban volt, a kb 80 liter cefréhez adtam 4 kiló cukrot, majd hagytam leforrni. Az erjedést követöen kb 8-10 nap múlva jelent meg a fentemlített acetonos szag, majd azután a fátyol.

A hordó mindvégig garázsban volt, maximális hőmérséklet a július végi kánikulában kb 28-30 fok lehetett. Most egy ismerősöm pontosan ebben a cipőben jár és nemigazán értjük, hogy mi lehet a probléma.

Gondolván, hogy mentsük ami menthető, lefőztem az első 40 litert, amiből kb az első 8 decit ki kellett öntenem, mert erős acetonos szaga volt. Az első mérésnél kb 47 %-ot mértem és 30-ig engedtem le, majd lezártam a főzőt. Összesen 2,5 liter tisztázatlan párlatom lett és kb 38 fokos, melynek első szglásra enyhe acetonos bukéja van, mejd kis idő elteltével megjelenik a kellemes, gyümölcsös barackillat.

Szerintetek érdemes ezt a mennyiséget tisztázni ? Mekkora mennyiség maradhat a végén ?

Legyetek szivesek tanácsot adni, hogy legközelebb mit csináljunk másképp és ne menjen tönkre 80 liter cefrém.

Köszönöm,

Gábor

kupeci 2013. szept. 12. Creative Commons License 89489

csak ha rézből van:)

Előzmény: swarcy93 (89487)
barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89488

Hát igen, ez a korszerű. :)

Előzmény: kibé (89481)
swarcy93 2013. szept. 12. Creative Commons License 89487

Kukta főzőnél nem jelentkezik a réz katalizáció hatás? 

Törölt nick 2013. szept. 12. Creative Commons License 89486

Legbiztosabb, ha a "rosszabb" borokból főz az ember "pálinkát"! -))

vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89485

Én is érdekelt vagyok az ügyben, az égetett szeszes "testvérfórumon" volt egy kis levelezésünk erről öreg-muslicával, innentől visszafelé egy pár hozzászólás. Mondjuk elég bizonytalanok ezek a számok, nem sokkal leszel tőle okosabb, mint ahogy én se lettem. 

Nekem egy réz tányér van a sisak alá applikálva a (szintén saválló) főzőmben.  Nem állítom, hogy követendő, csak egy ötlet.

Ilyesmivel lehetne még hatékonyan növelni a réz felületet. Jó lenne, ha valaki tudna rá hazai forrást. Réznek kinéző acél súrolót már találtam én is, de rezet nem.

Előzmény: cefre_86 (89482)
kupeci 2013. szept. 12. Creative Commons License 89484

A páracső hosszával kis mértékben csak mert hát annyival hosszabbra ugy sem hagyhatod hogy képes legyen egy sisaknyi felületet kompenzálni.A meredekségnek meg máshoz van köze.

Előzmény: cefre_86 (89482)
Antisystem 2013. szept. 12. Creative Commons License 89483

Na, akkor csak halkan mondom el, hogy ma már zömmel a patikákban is ioncserélt vizet (Aqua purificata Ph.Hg  VIII) használnak "desztillált víz" gyanánt, minőségi követelmények vannak megadva, mint szárítási maradék, vezetőképesség, pH... valójában desztillált víz csak az injekciós-infúziós készítmények meg a szemcseppek készítéséhez van előírva hivatalosan.

Pálinkázáshoz meg szerintem a legtermészetesebb nem az ioncseréélt meg nem is a desztillált, hanem az "ozmovíz" lenne, tehát a reverz ozmózissal demineralizált víz, nagyobb patikákban az is akad, mert része már az újabb gyógyszerészeti szabványoknak.

Meg otthonra is simán lehet lőni 30-40 rugóért egy RO-készüléket, és hosszú idóre megoldva az akvárium, vasaló, akkumulátor, élelmiszer-félébe való lágyvíz-szükséglet, biztosan szennyezés-mentes módon...

De pszt:)

ÜdV

Előzmény: G.á.b.o.r. (89480)
cefre_86 2013. szept. 12. Creative Commons License 89482

Üdv.:

Saválló fedél/sisak esetén elmaradó "réz katalizáló hatást" lehet kompenzálni nagyobb meredekségű, és hosszuságú páracsővel? 

kibé 2013. szept. 12. Creative Commons License 89481
Előzmény: barkócza (89475)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89480

PH mérő kalibrálásához kerestem reggel desztilált vizet a "kertészeti áruházban". Meg is akarták magyarázni hogy az ioncserélt bizony az... szegény emberek, bele sem merek gondolni hogy hova ajánják ezek után az eladók és ki mire használja...brr

G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89479

Hiába, cefrézés közben szinte mindent újra lehet hasznosítani... így lett ez a gyerek szobai mérlegével is, ami ugyan csak 20 kilóig mér, de viszont cserébe pontosan le lehet mérni hogy mi fogyott a gázpalackból :)

G.á.b.o.r. 2013. szept. 12. Creative Commons License 89478

Így legyen! Amint kész az szerkezet és a cefre is beérett beszámolok a fejleményekről :)

Előzmény: vasbicikli (89472)
snapszmester 2013. szept. 12. Creative Commons License 89477

Egyszerű a megoldás. Ahogy sörben a rekeszest, fában a konténerest szeretem.

Előzmény: papandovalorokomduronikop (89474)
badubadu 2013. szept. 12. Creative Commons License 89476

Szia!

Jól látod valóban ért hozzá. De először inkább ásd ki a gödröt a fának. Ha normálisan akarod csinálni olyan jó métereset. De félre a tréfával. Olvasd el sogi01 által belinkelt írásokat. Itt mindent megtalálsz részletesen. Ha vmi nem tiszta akkor kérdezz. Ha elolvasod megkíméled magad sok felesleges kérdéstől.

barkócza 2013. szept. 12. Creative Commons License 89475

Olyan fa nincs, amiből pálika csöpög, ha megkarcolom a kérgét...?

papandovalorokomduronikop 2013. szept. 12. Creative Commons License 89474

Köszönöm! Úgy látom, Te értesz hozzá. Milyen fát javasolsz? Olyan kéne, ami tavasszalra már terem annyit, hogy pálinkát főzhessek belőle.

Előzmény: snapszmester (89469)
kupeci 2013. szept. 12. Creative Commons License 89473

Videóm ugyan nekem sincs de szintén kék lánggal ég. Nekem (nem követendő példa )nincs reduktorom,és megtudom emelni úgy a lángot a csappal hogy el tudná hagyni az égőt. Így akkor ég a legjobban  a legnagyobb lánggal ha még éppen nem hagyja el.

Előzmény: Hurkafej (89463)
vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89472

"... ha beleteszek kb 40 liter cefrét...   ...2 Kg körüli gáz megy el egy töltetre...

... üstházba helyezés... ettől remélek némi hatékonyság növelést"

Javulni fog, nekem bő fele adag (25 l) kb. harmad ennyi gázzal (0,65-0,7 kg) jön le, üstház(nak nem nevezném, de végül olyasmi) segédlettel, 2,5 óra alatt.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89412)
sogi01 2013. szept. 12. Creative Commons License 89471

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89407)
vasbicikli 2013. szept. 12. Creative Commons License 89470

Nincs videóm, de arányaiban olyasmire kell számítani, mint a konyhai gáztűzhely lángja, valóban semmi drámai.

Előzmény: Hurkafej (89463)
snapszmester 2013. szept. 12. Creative Commons License 89469

Ültess fát. Mire termőre fordul megtanítjuk.

Előzmény: papandovalorokomduronikop (89468)
papandovalorokomduronikop 2013. szept. 12. Creative Commons License 89468

Sziasztok!

Úgy döntöttem, ezentúl pálinkát szeretnék készíteni. Hogy kezdjek hozzá? És, ha kész, hogy csináljak ágyast? Vagy inkább érleljem hordóba? Milyenbe? És meddig? Köszi.

Tan-csi 2013. szept. 11. Creative Commons License 89467

Ja, három hónap elég az ágyasokból, utána az ember regenerálódna...:))

Előzmény: kibé (89460)
varadyz 2013. szept. 11. Creative Commons License 89466

Még egy kérdés. Ha ágyas szilvát szeretnék akkor vegyek aszalt szilvát és azt dobjam az üvegek aljára? Mikor dobjam be (meg kell várni a 3-6 hónapot hogy beérjen majd aztán vagy rögtön főzés után) és meddig lehet benne?

varadyz 2013. szept. 11. Creative Commons License 89465

Nem sok a 3 nap egyhuzamban? Nem párolog ki belőle az alkohol és az aromák is?

varadyz 2013. szept. 11. Creative Commons License 89464

Az lenne a kérdésem hogy most főztem pálinkát és azt javasolta a főzőmester hogy 3 napot hagyjam nyitva az üveg száját hogy szellőzzön a friss pálinka.

Ez jó vagy rossz tanács?

Van aki azt írja hogy rövidebb időtartamokra nyissuk ki minden nap.

Hurkafej 2013. szept. 11. Creative Commons License 89463

Sziasztok.

A boltban kapható 5.5kW-os gázzsámolyról van valakinek fent videója, hogy mennyire intenzíven kell ennek égnie? Kék lángal ég nekem, a használati szerint ekkor jó, de a láng magassága az mekkora jó esetben? Nem tudom behatárolni teljesen, a reduktor állításával 60mBar-ig sem olyan eget rengető a változás. Persze lehet csak azért nem feltűnő, mert megszokta a szemem a régi üst/bogrács gázégőket, de azért érdekelne, hogy milyen a biztos jó.

kupeci 2013. szept. 11. Creative Commons License 89462

...és miből-mennyit?:)

Előzmény: pálinkaüst (89456)
kupeci 2013. szept. 11. Creative Commons License 89461

Elmentettem:)

Előzmény: pálinkaüst (89445)
kibé 2013. szept. 11. Creative Commons License 89460

3hónap elég, leszűröd, hagyod érni.

álltalában az ágyasokból is :)

Előzmény: Doktorbela (89446)
ebatta 2013. szept. 11. Creative Commons License 89459

:) szakmai kapcsolatok!!!!

Előzmény: barkócza (89458)
barkócza 2013. szept. 11. Creative Commons License 89458

Hitelesítetted a táblázatot? Hol szereztél hozzá OMH-s pecsétet? :)

Előzmény: ebatta (89457)
ebatta 2013. szept. 11. Creative Commons License 89457

Bocsi, kinyomtattuk, értelmeztük és stimmel :)) .....melegítettük...mértünk, nétzük...mindig tanul az ember!

Tetszik ez a hobbi!

Névleges hőmérsékleten mérve 49 fokos  pálinkánk van:))  Hitelesítettük a táblázatot!(töltés közbe kicsit elázott...a táblázat!

Előzmény: snapszmester (89452)
pálinkaüst 2013. szept. 11. Creative Commons License 89456

A kolonnás érdekes jószág, tudsz grappát is készíteni vele úgy, ahogy az olaszok (az üstbe teszel vizet, a kolonnába teszed a törkölyt). Jó szórakozást majd hozzá! :)

Előzmény: fefe1971 (89451)
ebatta 2013. szept. 11. Creative Commons License 89455

??? minden gyógyszertárba van . Ioncserélt vizet ugye nem a pálinkába rakjátok?

Előzmény: fefe1971 (89453)
ebatta 2013. szept. 11. Creative Commons License 89454

Ok, de akkor hogy lehet az, hogy kifőzés után egyből 50 re lett beállítva kb 20 C-on , 1 hét után 12 C-on 45 a szeszfoka???

Előzmény: snapszmester (89452)
fefe1971 2013. szept. 11. Creative Commons License 89453

Tud valaki ajánlani valahol Bp-en desztilláltvizet olcsón? Vagy ioncseréltet? De inkább desztilláltat :-)

snapszmester 2013. szept. 11. Creative Commons License 89452

http://snapszmester.uw.hu/szeszkorrekcio.html

Csak hogy ne legyen hiány táblázatban.

Komolyan gondoljátok hogy tudtok belinkelni olyat amit nem ajánlunk minden reggel?

Előzmény: ebatta (89447)
fefe1971 2013. szept. 11. Creative Commons License 89451

Köszönöm, tehát akkor nem teljesen reménytelen a helyzet :-)

Igazából főző vásárlása előtt vagyok, "rendes" főző már van a családban.. Egy 10 liter körüli elég lenne csak olajozásra, meg efféle dolgokra, de az aromatornyot szeretném pálinkázásra is használni, ezért 20-25 liter körülire gondoltam. Ahol készitik a főzőt, ott mondták, hogy azért ezt gondoljam át. Végülis, ha különböző olajok közt ki lehet takarítani, akkor olaj után pálinka is mehet...

üdv

F

Előzmény: pálinkaüst (89437)
ebatta 2013. szept. 11. Creative Commons License 89450

Bevált a frituolaj, a diagramm megerősítette a gyanút, és a hőmérő csak tájékoztató jellegű:))

Minden simán ment , fincsi lett életünkelső saját "alkoholos" itala!

Szilva erjed:)

Előzmény: vasbicikli (89023)
Baracilin 2013. szept. 11. Creative Commons License 89449

7 mm-re vannak egymástól aszálak benne mindkét irányban. Az anyaga valami egyszerű vas...idén cserére isszorul, 3 szezont bírt csak de sokat segített, 100-200 Huf bele ez a háló.

Előzmény: elek81 (89403)
kupeci 2013. szept. 11. Creative Commons License 89448

Ha teát főzöl, mennyi teafüvet, és cukrot teszel bele?:)

Előzmény: Doktorbela (89446)
ebatta 2013. szept. 11. Creative Commons License 89447

Ez a táblázat nekem is jóljött! Köszi

Előzmény: sabrinho (89430)
Doktorbela 2013. szept. 11. Creative Commons License 89446

egyépként ez igaz más ágyasra is ?

3 hónap után le kell szedni a gyümiről ?

Előzmény: kibé (89443)
pálinkaüst 2013. szept. 11. Creative Commons License 89445

Megkaptam. :)

Előzmény: kupeci (89444)
kupeci 2013. szept. 11. Creative Commons License 89444

Na mégegyszer:)

Előzmény: pálinkaüst (89438)
kibé 2013. szept. 11. Creative Commons License 89443

Sűrűbb lesz, de nem jobb.

Előzmény: Doktorbela (89442)
Doktorbela 2013. szept. 11. Creative Commons License 89442

Sziasztok !

Dió ágyra tettem az almapálinkám.

Mindenhol a neten azt találom hogy 3-hónap után dióról leszedve szűrjük le és fogyasztható.

Mi a tapasztalat abban az esetben ha tajthagyom tovább ? Tönkremegy ? Túl erősteljes lesz  ?

Vagy nyugottan maradhat akár évekig ?

emGeza 2013. szept. 11. Creative Commons License 89441

Szia ! 

Nálam a sorrend :

-mosás 

-darálás

-pH mérés,beállítás

-pektinbontó

-élesztő

Nincs várakozási ídő .

Előzmény: bazsi bá (89425)
pálinkaüst 2013. szept. 11. Creative Commons License 89440

Nem kaptam meg. :(

Előzmény: kupeci (89439)
kupeci 2013. szept. 11. Creative Commons License 89439

Szia pálinkaüst,mail ment.:)

Előzmény: pálinkaüst (89438)
pálinkaüst 2013. szept. 11. Creative Commons License 89438

Whiskynél ezt nevezek az angyalok részesedésének, és évi 2% veszteséggel számolnak. Ez a szám azonban csak a szakszerűen tárolt, jó minőségű hordókra igaz.

Előzmény: abodi72 (89434)
pálinkaüst 2013. szept. 11. Creative Commons License 89437

Ki lehet persze, rozslisztes vizet kell átforralni benne (üstbe víz, amikor felforr, teszel bele rozslisztet, összekevered hogy ne üljön le az aljára, összerakod a cuccot és átdesztillálsz belőle valamennyit, utána sima vízzel átmosod az egészet), a sima vizes átlögybölés ehhez kevés. A kérdés inkább az, hogy érdemes-e.

Próbáld ki egyszer illóolaj lepárlás után, hogy alapos tisztítás nélkül csinálsz benne borpárlatot, én először kakukkfű után csináltam ilyet, frenetikus lett, ha szereted a likőröket, ez is be fog jönni.

Arra vigyzázz, hogy illóolaj lepárlás előtt is szükség van egy alapos belső tisztításra, mert az illóolaj is lehet cefre ízű.

Előzmény: fefe1971 (89433)
abodi72 2013. szept. 11. Creative Commons License 89436

:)

AZ EGY LUX :)

a fahordót csak disznek tartom a pincébe :)

jó nekem az üveg demizson is :)

Előzmény: snapszmester (89435)
snapszmester 2013. szept. 11. Creative Commons License 89435

Biztos akkor ha fa hordóba rakod, de akkor többet is.

Előzmény: abodi72 (89434)
abodi72 2013. szept. 11. Creative Commons License 89434

Azt hiszem itt olvastam hogy a pálesz az érlés következtében veszik kb 1 fokot az erejéböl

Vagy rosszul tudom ?

ha meg nem veszit , akkor annál jobb

szeretem ha erös a kisüsti :)

Előzmény: snapszmester (89432)
fefe1971 2013. szept. 11. Creative Commons License 89433

Sziasztok,

Lenne egy technológiai kérdésem. Lehetséges-e egy aromatornyos főzőt pálinka és illóolajok főzésére is hasznélni, na természetesen nem egyszerre :-) Vagyis, ki lehet-e valahogyan takarítani, illatmentesíteni, és ha igen, akkor hogyan?

Van valakinek ilyesféle tapasztalata?

F

snapszmester 2013. szept. 11. Creative Commons License 89432

Mikor lesz az 53-ból 52? Az éréstől? Érdekes elképzelés.

Előzmény: abodi72 (89431)
abodi72 2013. szept. 11. Creative Commons License 89431

Kicsi  a világ :)))))

kösz az infót

akkor azért fújok lángott ,mint a sárkány :)

pont jó is lesz

ha majd összeérik ,pont 52 fokos lessz 

megyek töltögetni (palackozni) jöhetne egy kis segitség :)

Előzmény: sabrinho (89430)
sabrinho 2013. szept. 11. Creative Commons License 89430
Előzmény: abodi72 (89429)
abodi72 2013. szept. 11. Creative Commons License 89429

Sziasztok

Ma tisztáztam egy kis páleszt, 

nem egészen tiszta a szeszkorekciós táblázat (lehet sokat kostolgattam :)

17 C fokos hőmérsékletű pálesz , 52 fokra beálitva , az mennyi a reális foka ?

erösnek elég erös :)

barkócza 2013. szept. 11. Creative Commons License 89428

Semennyit.

Előzmény: bazsi bá (89425)
sabrinho 2013. szept. 11. Creative Commons License 89427

Nem sok, fél-egy cm, pár mm. 

Előzmény: zozomax (89426)
zozomax 2013. szept. 11. Creative Commons License 89426

Sziasztok,

Van valakinek úszófedeles tartálya? Vettem két kicsi saválló hordót (30 literes), ezekből szeretnék ilyet eszkábálni. 

Gyáriaknál mekkora rés van az úszófedél és a tartály között?

Ezek a hordók olyanok, hogy van rajtuk két körkörös domborítás merevítés gyanánt, ott picit kiöblösödik a hordó.
Arra gondoltam, hogy az úszófedélnek csinálok egy magasabb (3-4 cm )peremet és akkor kicsit több olaj megy mellé, aztán amikor az öblösebb merevítéshez érkezik, akkor is megmarad az olajos védelem, csak kicsit elvékonyodik...

De még azt sem döntöttem el, hogy vegyek-e valahol (de ha igen hol?) saválló lemezt, vagy fabrikálhatnám az úszófedelet akár műanyagból is?
Mit gondoltok erről a dologról?

bazsi bá 2013. szept. 11. Creative Commons License 89425

Sziasztok!

Körte pálinkát fogok főzetni, jeleleg cefrekészítés alatt áll a dolog.

Sok helyen olvastam, hogy a jobb cefre minőség érdekében pektin bontó enzim, fajélesztő és sav hozzáadása célszerű, szigorúan ebben a sorrendben.

Épp csak azt nem találtam sehol, hogy mennyi időt kell várni az egyes adalékanyagok hozzáadása között. Mondjuk, ha első nap enzim, másnap élesztő, harmadnak sav hozzáadása történik, az megfelelő, vagy van valamilyen betartandó hosszabb idő?

köszönöm

Balázs

baliga99 2013. szept. 11. Creative Commons License 89424

Igen, ebben teljesen igazad van :). Nagyon szépen köszönöm a válaszod és persze mindenki válaszát :)!

Előzmény: G.á.b.o.r. (89423)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 11. Creative Commons License 89423

Nálunk Szeged környkén egyébként 700-800 körül főzik + van ahol a fát is neked kell vinned. Szerintem a 450 körül otthon gázzal nem sok, ha meg fával tolja az ember akkor meg filléres. De nyilván nem az ár miatt főz elsődlegesen otthon az ember, hanem mert úgy döntött és az jó neki :)

G.á.b.o.r. 2013. szept. 11. Creative Commons License 89422

Nyilván nem ezzel fogok lefőzni 1000 liter pálinkát így, de elég sokat le lehet. Az előnyök pedig: 

- jövőre bővíthetek 100 literre ha úgy étélem meg

- kis menyiséget is bármikor ki tudok főzni

- akkor főzöm amikor akarom, nem kell időpontot kérnem X hónappal előtte

- nem áll a cefrém a kifőzőre várva

- belátásom szerint választom el az elő és utópárlatot

- a főzés sebességén is sok múlik, hőfokán is sok múlik, így azt is magam állíthatom be

egy hétvége alatt elég sokat le lehet főzni ha otthon van az ember, de megval a limitje persze

Előzmény: baliga99 (89414)
baliga99 2013. szept. 11. Creative Commons License 89421

:) Rendben, legközelebb így fogok eljárni, köszi!

Előzmény: Pálinkás Admin (89419)
Törölt nick 2013. szept. 11. Creative Commons License 89420

Váo.

Előzmény: Pálinkás Admin (89419)
Pálinkás Admin 2013. szept. 11. Creative Commons License 89419

Az, hogy ez reklám, és ha nem törlöm, seggbe rúgnak. Csak a képet és az adatokat hozd ide.

Vagy.

Előzmény: baliga99 (89418)
baliga99 2013. szept. 11. Creative Commons License 89418

És a másikról mi a véleményed?

Előzmény: csalántea (89417)
csalántea 2013. szept. 11. Creative Commons License 89417

A 190.000 forintos készüléknél látható egy probléma: az üstből a páracsőnek határozottan emelkedve kell az alkoholos gőzt a hűtőbe vezetni, hogy a nem elég "meleg", idő előtti lecsapódó anyag vissza tudjon csöpögni-folyni az üstbe. Ennél szemmel láthatóan az összeszerelés után nem így lenne (nem emelkedik, hanem lejt, még csak nem is vízszintes) és ez probléma, hiszen több, alacsony hőfokon párolgó anyag kerülne át a hűtés után a tisztába. Ez a hiba láthatóan házilag is könnyen javítható, vagy korrigáltatható a gyártóval.

Előzmény: baliga99 (89411)
Törölt nick 2013. szept. 11. Creative Commons License 89416

Én speciel utálom, ha bármi is faízű....  ggrrrrr   -((((

Előzmény: ROBI876 (89386)
Törölt nick 2013. szept. 11. Creative Commons License 89415

Ki itta meg az abból készült páleszt!? -((

Előzmény: Baracilin (89401)
baliga99 2013. szept. 11. Creative Commons License 89414

Ha nagyobb főzőt használ valaki, akkor arányaiban nézve azért kevesebb gáz fogy el. Viszont ha 450 Ft/l-re jön ki, akkor meg nem nagyon érdemes otthon vackolni vele, mert pl Sellyén 530 Ft/l áron főzik, plussz a fa 2500 Ft rakodásonként, egy rakodás viszont 400 liter.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89412)
hevezoli64 2013. szept. 11. Creative Commons License 89413

Üdv.!

Nem hiszek a savazásban, hanem tudom, hogy ha csinálok valamit, annak milyen hatása van.

A cefrekészítéskor érdemes savazni.

Nem nyalogatom a cefrét, van pálinkám meg feleségem. A kézzel kontaktusba lépésről nem is beszélve.

Nem megy át.

üdv.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89410)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 11. Creative Commons License 89412

Nekem az a tapasztalatom, hogy az 50 literes főzömbe ha beleteszek kb 40 liter cefrét akkor az alszesz kb 1 óra felfűtés után 3-4 óra alat jön le. Azaz egy kifőzés kb 4-5 óra. Eközben viszont nem kell folyamatosan ott lennem mert jelenleg gázzal táplálom, elég ránézni 20-30 percenként közben lehet más tevékenykedni. Egy palackból amiben van 11 Kg gáz kb 5 főzést tudok csinálni, de ha nagyon ügyes az ember akkor max 6. Olyan 2 Kg körüli gáz megy el egy töltetre. 3.5 palackból legutóbb kijött 40 liter pálesz, finomítással együtt, ami szerintem nem rossz eredmény, ez olyan 450 Ft / liter áron jön ki. Időben viszont tényleg nagyon sok, csak akkor álj neki ha meg tudod oldani hogy naponta több órát menjen a cucc. A legnagyobb probléma szerintem a nagy hordó, hiszen több menetben, akár 4-5 menet is lehet egy 220 literes lefőzése, erre kerestem korábban választ, hogy hogyan lehet a cefrét úgy kiszedni, hogy ha 1-2 napig csinálod se legyen baja. A kis hordó erre alapból megoldás. Eddig megúsztam a nagyot is, de szerintem a savazás lehet a legjob, ezért is akarom kipróbálni.

Jelenleg folyik a duplafallal ellátás és a komolyabb üstházba helyezés, keverő már beszerelve, ettől remélek némi hatékonyság növelést. Álmom a 2-3 órára lecsökkenteni 40 liter vodkázását :) de hurrogjatok le hogy ez csak álom marad :)

Előzmény: baliga99 (89408)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 11. Creative Commons License 89410

Lenne pár kérdésem azok fele, akik hisznek a savazásban, mert nem szeretném megosztani eme kérdéssel a társaságot:)

- savazni bármikor érdemes? úgyértem ha már 3 napos a cefrém akkor is vígan beállíthatom ugyem, hiszen onnantól kezdve csökken a nemkkívánatos mellékreakciók az alacosny PH miatt ahogy gondolom...

- savazás után ti vígan nyalogatjátok a cefrét hogy milyen az iíze, vagy vártok x időt amíg biztos elegyedik vagy beáll? kézzel továbbra is kontaktusba lehet lépni a cefrével?

- lefőzéskor észrevettetek bármit is, hogy a kénsav átmenne a párlatba vagy mellékízt eredményezne?

barkócza 2013. szept. 11. Creative Commons License 89409

Attól függ, mit akarsz. Ha sok (200 liter) egynemű cefréd van, akkor olcsóbb és gyorsabb bérfőzdébe vinni. Az a lényeg, hogy legyen annyi, hogy ne öntsék össze más cefréjével. Otthon akkor érdemes főzni, ha sok kis, különböző tételed van.

Egymenetes főzővel kezdő csak szívni fog.

Az "egymenetes pálinka illatosabb, de kevésbé ízes" az általános sztereotip vélemény. Ez így nem igaz, mindkét módszerrel lehet ilyet is, olyat is főzni. Itt mi többnyire a hagyományos kisüsti módszert támogatjuk. Az egymentes komoly tapasztalatot igényel. Egyes gyártók ezerrel próbálják rátukmálni az egymenetest a zöldfülűekre, ne hagyd magad.

A legnagyobb problémád a leégés lesz. Ha veszel, duplafalút vegyél.

Előzmény: baliga99 (89408)
baliga99 2013. szept. 11. Creative Commons License 89408

Pálinkás jó reggelt mindenkinek :),

A segítségeteket szeretném kérni. Szeretnék venni otthonra egy 99literes pálinkafőzőt. Most jelenleg azon matekozok, hogy megéri e egyáltalán vásárolni otthonra, vagy pedig főzessem ki bérfőzéssel, rendes nagy ipari főzőben. Van valakinek tapasztalata, hogy egy ekkora méretű, dupla aljú egyszeri főzéshez mennyi idő kell és mennyi gáz megy el egy palackból? Sokat hallok az új egyfázisú főzőkről, azokról mi a véleményetek? Egy ismerősöm szerint (persze neki nincs) illatra jobb, viszont ízre rosszabb a normál főzőétől.

Köszönöm segítségeteket!

Üdv.:

Gyuri

sogi01 2013. szept. 11. Creative Commons License 89407

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89292)
pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89406

Bukfenc mindig van valahol. Egyszerűen annyi helyen lehet hibázni, hogy valami mindig becsúszik akkor is, ha te mindenre vigyázol. Legutóbb nem a saját hordónkban volt a cefre, két nap után jöttem rá, hogy azért nem kotyog a szerencsétlen, mert a teteje olyan pattintós, mint az ételes dobozok teteje és nem volt körben rányomogotva...

Előzmény: csalitos (89402)
emGeza 2013. szept. 10. Creative Commons License 89405

Én zöld színűt használok!

Amúgy majd mind gyümölcs csodákat tesz a kézzel , szárít és befogja , főleg a köröm tájékán.

... na de majd leisszuk !

Előzmény: Baracilin (89401)
Érdi_bőtermő 2013. szept. 10. Creative Commons License 89404

Olvastam 2 héttől 3 hónapig tartó rajtahagyást!

Enyém már kb. 4 hete rajta van, enyhén aranyos színe van. Lassan leveszem. (Nagyon kevés kell a forgácsból, különben erős tölgyfa íze lesz)

Az ízéről majd referálok!

Alapból is nagyon jó volt, mert az állami szeszminősítős (röviden: NÉBIH) barátom, aki napszámban kóstolja (a kereskedelmi forgalomba szánt) pálinkákat (és borokat), azt mondta, hogy "baromi" jó.

A kész pálinkára kell tenni, hisz' a pálinkát tesszük a hordóba érleni, nem a cefrét. :)

Előzmény: Doktorbela (89294)
elek81 2013. szept. 10. Creative Commons License 89403

Szia Baracilin!

Milyen rácsméretű és milyen anyagból van a szitád?

Jó nedűt!

Előzmény: Baracilin (89392)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89402

Na látod! Vannak bukfencek, aztán lehet jajongani...

Előzmény: pálinkaüst (89398)
Baracilin 2013. szept. 10. Creative Commons License 89401

Előző évben sárga vegyvégelmi kesztyűvel nyomultunk...a gyalogbodza gyantás anyaga viszont elkezdte !feloldani! a kesztyűt. Ígymaradt a pusztakezes megoldás...

Citrus:

email címem publikus (asszem:)

köszönöm előre is:)

Előzmény: emGeza (89396)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89400

Hááát... ezt nem kellett volna mondanod....  :-S

Előzmény: emGeza (89396)
Érdi_bőtermő 2013. szept. 10. Creative Commons License 89399

Kísérleti pálinka! Hál' istennek nem kötelező!

Előzmény: Tucso69 (89283)
pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89398

A fajélesztő az egyik lépés a sok közül, amit érdemes megtenni a jó pálinkáért. Pektin bontót is hiába teszel a cefrébe, ha egészben hagyod a gyümölcsöt.

Előzmény: csalitos (89397)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89397

Hát ez az. Mi várható el tőlünk? A tisztaság , gondoság, odafigyelés. Egy rosszúl kezelt cefrét a világ legjobb élesztője sem fog helyrehozni. De aki vakon bízik a fajélesztőben, ám tegye, de ne próbálja senkivel sem elhitetni, hogy csak ez az egyetlen járható út.

Előzmény: Logi G (89378)
emGeza 2013. szept. 10. Creative Commons License 89396

Azért 1 ilyen masinához már dukál a vegyvédelmi gumikesztyű .

comad2 2013. szept. 10. Creative Commons License 89395

Esetleg egy pár háztartási gumikesztyű...

Előzmény: csalitos (89393)
citrus04 2013. szept. 10. Creative Commons License 89394

Sziaszia!

Az ötlet jó!

Sajnos, készitésben nem vagyok perfekt:-((( Valaki tudna segiteni?

Izlett? Nagyon örülök neki:-))) Nagy örömet okoztál, köszönöm:-)))

Hova küldjem a receptet?

U.i.: Egy szelet citrom csodákat tesz a kéz rendbehozatalára:-)))

Tapasztaltam:-)))

Ne tudd meg, néha milyen a kezem... Holott, milyennek kellene lennie...

Pálinkás szép estét levendülással:-)))

csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89393

Miért? Nincs citromsavad otthon?

Baracilin 2013. szept. 10. Creative Commons License 89392

Ajánlom egy ilyen szita elkészítését:

Én is keverőszárazok, a pépet meg ezen paszírozzuk át. Sokkal gyorsabb a bogyózásnál...csak a munkahelyen néznek furán az ember kezére :)

off:

A töpörtyűkrém receptet megkaphatom?:)

Előzmény: citrus04 (89390)
emGeza 2013. szept. 10. Creative Commons License 89391

... de a többi csak rajtunk múlik.

Előzmény: hal65 (89389)
citrus04 2013. szept. 10. Creative Commons License 89390

Pálinkás szép estét mindenkinek, sárgadinnyével!

Sikerült!  Érlelem:-))) Tavaly, sajnos nem. Ezért ráültem újra a lóra, hogy felejtsek:-)))

ZD előtt cefréztem bodza bogyót, de sajnos nem zúztam, tudtam simogatni, kevergetni, mig nem voltam itthon. Már le van főzve, még nem tisztáztam. Kicsit, nagyon savasnak érzem az illatát.

De!

Hétvégén szedtem/tünk 5 kg bodzát, azt lecefréztem, a nagykönyv szerint.

Az elsőt először villával szemeztem,  nem volt hatékony:-((( Rátértem a nyeles fésűre, azzal jobban ment.

Most megvilágosodtam!

Keverőszárral megdolgoztam, sokkal hatékonyabb lettem:-))) Utána áteresztettem rácsos ládán, igy könnyen ki tudtam szedni az összetört szárdarabkákat.

Lesz öszehasonlitási alapom a kétféle eljárási móddal:-)))

Szép estét kivánok!

hal65 2013. szept. 10. Creative Commons License 89389

A "feldolgozást" valóban nem.

Előzmény: Logi G (89378)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89388

Azaz, az esszenciát adagolni, ízlés szerint, úgy lett volna a jó. Emlékeim szerint 3 dl 46% almapálinkámba tettem 2 darab egész fahéjrudat+10-15 szem mazsolát. 1 hét után lett kóstolva. A második héten már nagyon tömény volt.

Előzmény: Feriba51 (89387)
Feriba51 2013. szept. 10. Creative Commons License 89387

Jaaa, hát nem kellett volna eltúlozni:-)))

Vagy az általad kinyert eszenciát kis poharanként adagolni nagyobb mennyiségekbe. Nagyon szép sárga árnyalatokat lehet elérni vele, na meg az íz és az illat se kutya. Persze itt is érvényes "kinek a pap, kinek a papné" szólás.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: ROBI876 (89385)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89386

Üresen a fa íze, amit kiad, whiskybe sem jó, nálam nm üti meg a mércét. Tőzegfüstösen viszont nagyon fogyós. (már sokkal kevesebb van bennük, mint a képen szerepelnek.) A két íz ad ki egy nagyszerű harmadik ízt. De simán a fa, ami ízt ad, szerintem nem elég jó. Ha whiskybe nem találom jónak a csak faízt, akkor pálinkába sem lehet nagyon jó. A pálinka inkább jó kis gyümölcsízű legyen, észteres, aromás, nem kaparós, lágy az az igazi.

Persze kísérletezni szabad, sőt, kell is.

Előzmény: ROBI876 (89385)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89385

Inkább fatörzs, lekérgezve, hasogatva, egyik felén égetve. Csináltam anno a Feribá által javasolt fahéjast is, az majdnem piros színű lesz. Jó-jó, az is, mindenképpen megér egy próbát, nekem nagyon fahéjasra sikerült, 1-2 nap után már nem tudtam ránézni. Aztán meglehet, hogy sokat tettem bele, vagy túl sokáig ázott már annyira nem emlékszem.

Kisebb mennyiségű pálinkával próbálkozz a fával, mert szvsz. nem pálinkába való. Aztán lehet tetszeni fog neked,, ki tudja? De először kevés pálinkával kísérletezz, ez a tanácsom.

Előzmény: Doktorbela (89384)
Doktorbela 2013. szept. 10. Creative Commons License 89384

ebben is faág van ?

Előzmény: ROBI876 (89316)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89383

Gyüminél kivitelezhető lenne, a 3-3,2 ph. Kotyogó minden hordóra az ecet ellen+sav a "nehézfiúk" ellen.

Előzmény: szilvakukc (89382)
szilvakukc 2013. szept. 10. Creative Commons License 89382

Ezért nem értek egyet a "nem savazom, úgyis hamar kifőzöm" vélekedéssel. Oxigén csak az ecetsavbacinak kell,  a vajsav,  a tejsav, és tesóinak nem.  Erjdés közben is vidáman dolgozhatnak, kétpofára zabálva a közben verejtékes munkával előállított alkoholt. Lehet, hogy nem is olyan mértékben szaporodnak el, hogy megérezd, de a kihozatalod csökkentik. Viszont a 3,3 alatti ph-t nagyon nem bírják, még osztódni sincs kedvük.

Előzmény: ROBI876 (89381)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89381

Igazad van, rosszul emlékeztem, a vajsav baktériumnak valóban nincs szüksége levegőre, elnézést. Gonosz egy dolog ez.

Előzmény: szilvakukc (89380)
szilvakukc 2013. szept. 10. Creative Commons License 89380

A vajsavbaktérium anaerob, vagyis az oxigén pont, hogy gátolja a tevékenységét. Semmi szüksége levegőre.

Előzmény: ROBI876 (89349)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89379

Nekem így van megoldva, ahogy leírtad, nem sikerült a csőben leégetni még a sűrűbb cefréket sem, a hegesztések is tartanak rendesen. Fával fűtök.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89370)
Logi G 2013. szept. 10. Creative Commons License 89378

Igazad is lehet !

... de,a nagyüzemi feldolgozást nem tudjuk felülmúlni ! Azért ,szerintem sok mindenben tudjuk utánozni.

És,ha megteszünk mindent (mosás,darálás,enzimek,élsztő,...tiszta körülmények stb.)akkor elmondhatjuk,

hogy Mi megtettünk mindent.

Ezek az otthon fözőtt,vagy fözetett pálinkák minőségén is jelentkeznek.

Előzmény: csalitos (89375)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89377

Minek mondasz ilyet a szájacskáddal? Cakk Úrelvtárs ebbű gazdagodott meg. A votka gabonábú van.

Előzmény: Törölt nick (89373)
Logi G 2013. szept. 10. Creative Commons License 89376

"Még az ügyfeleimnek sem főzök l..."

Szóval Te mükődtetsz bérfőzdét ? Hol ?

Előzmény: snapszmester (89357)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89375

A fajélesztőhőz egy kis adalék.
   Szerintem a mi kis pár liter gyümölcscefrénkhez teljesen felesleges a speciális fajélesztő használata. Majdhogynem ráolvasásnak és felesleges pénzkidobásnak tűnik a használata. Egy régi példával próbálom érzékeltetni, hogy miért.
   Hajdanán egy jónevű pincegazdaságban végeztünk un. népgazdasági munkát a szőlőfeldolgozás időszakában. Érdeklődő emberként több dolgot megfigyeltem és a mikéntjére is rákérdeztem. Összehasonlitva a mostani tevékenységet és az akkorit próbálok párhúzamot vonni. Lényegét tekintve a két anyag erjesztésének technikai igénye azonos.
   1. Nagybani feldolgozás: Nagy menniségü szőlő feldolgozás naponta. A beérkező szőlő már a feldolgozás előtt borkénnel (kálium-metabil-szulfit) kezelve, azonnal zúzva, bogyózva,hőkezelve (70-75 Co-on sterilizálva), sajtolva és az erjesztőtartályba (steril) gyűjtve. Fajélesztő előkészítése steril körülmények között, és a két három nap alatt összegyűlt múst beoltása. Az erjedés állandó ellenőrzése a befejeződésig. (temperálás, mintavétel, kémiai és mikróbiológiai ellenőrzés, naplózás)
   2. Kicsiben: Beérkező, vagy megszedett anyag mosása (ha nem földes, szennyezett, el is marad), előkészítése aprításhoz, zúzáshoz, apritás. Ph beállitás, pektinbontóval kezelés, élesztő adagolás. Állandó ellenőrzés a befejezésig.
    -1. Már a feldolgozás előtt védett a mikróorganizmusok elle.
    -2. Nincs semmi védelem,
    -1. Feltárás (aroma részben, festékanyag) hőkezelésel, és egyben teljes sterilizálás. Erjesztőgombák teljes hiánya miatt az erjedés nem indul el. A gyűjtőtartály is csíramentes.
    -2. Feldolgozás vége felé már mutatkoznak az erjedés jelei. Az ellenőrizetlen élesztőgombák már megkezdték működésüket, szaporodnak. A cefre aromaanyagának a feltárása még nem kezdődött el. A feltárás vontatott, hoszabb ideig tart. Az ideális mennyiségű élesztő hozzáadása kétséges, ezért azt túladagoljuk.
    -1. Az ellenőrzés állandó, ha szükséges a tartály falának vizzel történő permetezésével hűtik, mert nagy mennyiségű hő szabadul fel.
      -2. Ellenőrzés itt is állandó, de lefolyásának ellenőrzése körülményes és az szubjektív. A rossz irányba elindult erjedés befolyásolhatatlan. (Fóru nagyon sok hozzászólása bizonyitja.)
   Összegezve. Szerintem a fajélesztő nem csodaszer. Laboratóriumi környezetben kiválogatott élesztőgomba, ahol a kedvező erjesztési tulajdonságai és esetleges cukor és hőmérséklet türése alapján válogatták és továbbszaporitásra, felhasználásra alkalmasnak találták. Ahhoz, hogy ezeket a tulajdonságokat ki lehessen használni, olyan körülményeket is kell teremteni. Ezeket a jó tulajdonságokat ki kell tudni válogatni és meg is kell fízetni. A körülmények megteremtése a mi dolgunk. A kérdés most már csak az, hogy mi ezt elő tudjuk e állitani oly módon, hogy a fajélesztőkben rejlő jó tulajdonságokat maradéktalanul ki tudjuk használni. Mindehhez megjegyezném, hogy a több ezer liter bor előállitására szakosodott üzemek ezek nélkűl a verseny utolsó harmadában lézengenének. Mégegyszer állitom, hogy a fajélesztő jó és hasznos, de számunkra valóban adja e az előnyt?  

Minden jót.

Józsipapa

snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89374

Erjedés közben hő is keletkezik. A folyamat önfenntartó egy ideig. Hidegben lassítanak, melegben bele húznak.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89366)
Törölt nick 2013. szept. 10. Creative Commons License 89373

kolompálinka!  -nemistuttam, hogy van olyan, aszittem, hogy az a vodka!!  -))

Előzmény: csalitos (89371)
Törölt nick 2013. szept. 10. Creative Commons License 89372

Nekem csak egy kiszuperált Fagor hűtőszekrényem wan... -(((

Előzmény: G.á.b.o.r. (89370)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89371

Nem! A krumplibú.... :-D

Előzmény: Törölt nick (89369)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 10. Creative Commons License 89370

Megvan a következő fejlesztés, fázis donora: Lehel 120 literes bojler :) Ha minden jól megy akkor hétvégére már olaj fog csordogálni a söröshordó körül, de remélhetőleg csak a köpeny falon belül. A bojler pedig egy üstházba lesz beleállítva, bár lehet egy dobkályha lesz átalakítva, melynek a falát később le akarom szigetelni vagy körbetéglázni. Így a fa és a gáz üzem is megoldott lesz, leéégés elkerülve, nem kell annyira vízzel hígitani ami gyorsabbá teszi a folyamatot - hamarabb lejön nagyobb mennyiség több a nagyobb kapacitás végett.

A kiömlő csonnkon gondolkodok, más által már eszközölt 2 colos csappal alul ürítéshez. Ugyebár ehhez a csövet át kell vezetni a bojleren, majd az olaj köpenyfalán, majd az üstházon. A csap az üstházon kívülre kerülne, a cső pedig minden rétegbe, kivéve az üstházat hegesztve lenne. Az alábbi kérdéseim lennének:

- nem fogja a csőbe lévő anyag megégni a tűztér miatt?

- nem fog a hőmérsékletből fakadó hőtágulás a cső körüli hegesztéseket előbb utóbb megkezdeni?

Lehet jobb lenne valamilyen szivattyús megoldáson gondolkodni? Mik a tapasztalatok?

Törölt nick 2013. szept. 10. Creative Commons License 89369

Hali.

Télleg a faeperből van a legrosszabb pálinka?

Törölt nick 2013. szept. 10. Creative Commons License 89368

Hali.

Mibe kerül egy százliteres szerkentyű?!

pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89367

Ebben teljesen egyetértünk. De már most is vannak olyanok, akik tényleg mindent betartanak, ad abszurdum a szomszéd jótanácsai ellenére képesek megmosni a gyümölcsöt és a rohadtat a szemétre dobják, nem a cefrébe, és valóban nagyon finom pálinkát főznek.

Előzmény: snapszmester (89363)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89366

10 fok alá lemegy éjszaka hőmérséklet, ha annyira lehül a cefre is nem állnak meg a gombák? Vagy a hideg tűrő élesztőmire jó?

Előzmény: snapszmester (89364)
pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89365

Nagyon köszönöm, sokat jelent nekem.

Előzmény: snapszmester (89355)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89364

Majd ha jönnek a hajnali fagyok akkor, talán.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89362)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89363

20 évem ment rá hogy elfogadtassam az élesztőt mint az erjedés feltételét, itt a fórumon is legalább 5.

Mi megy a valóságban: meglátja a polcon, fajélesztő. 100L/250 Ft. Kellene 4 zacskó az 1000 pénz.

1. Nem vesz mert drága.

2. Kevesebbet vesz mert drága.

3. Már erjed a cefre fele, akkor meg minek.

Ezért mondom hogy legyen alternatíva. Legalább a pékélesztőt tegye bele időben.

Minden sarkon kapható, nem drága, nem árt és sokat használ. Hideg tűrő és bírja az alkoholt is.

Az igényesek ha tehetik használják a fajélesztőt.

A hozzászólásokból azt veszem ki és nekem is volt ilyen tapasztalatom, hogy a fajélesztő, élesztőtáp, savazás, pektinbontó mindent megold. Nem kell a minőségi gyümi a jó cefrézés, tiszta edényzet, higiénikus tárolás.

Sőt főztem nagyon felkészültnek tűnő ügyfélnek olyan sz... pálinkát hogy ihaj. Opálos lett és jellegtelen. Minden volt benne. Francia élesztő, élesztőtáp stb. csak az alapanyag volt rossz.

Előzmény: pálinkaüst (89347)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89362

Már az első hsz-ben is irtam: hideg volt éjszaka és kint erjed.

Előzmény: snapszmester (89361)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89361

Csak 1 okot mondj ami miatt leállhat az erjedés, kivéve hogy elfogyott a cukor.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89358)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89360

Nem állt szándékomban sértegetni, senkit sem. Nem tudok róla, hogy a kierjedés után "mégegyszer" beindult volna az erjedés. Egyetlen egyszer viszont nagyon mellényúltam... Csináltam 170 liter gabonacefrét ami még meleg volt és mivel már sötétedett hazafelé vettem az irányt, rábíztam a felfuttatott élesztőt valakire, hogy tegye bele, este 23-kor,(addigra már jól lehűlt volna az élesztős oltáshoz) keverje meg, majd zárja rá a kotyogóval ellátott bilincses fedelet. 3 napig ki sem mentem, más dolgom volt, úgy voltam vele, hogy most is minden rendben van. 

Kimegyek,,,felnyitom a fedelet, irtó büdösség fogad, én még ilyet nem láttam, nem szagoltam....Valami sült pina szag, vagy mi...:-) Szerinted beletette az élesztőt? Naná, hogy nem, ott volt az élesztő a kancsó aljára száradva. Ennek ellenére a tejsav-vajsav kizabálta az összes cukrot belőle, erjedt az,,,csak nem alkoholos erjedés volt, hanem valami más. Azóta senkire sem bízok egy apró mozzanatot sem, cefre terén. Inkább kimegyek 20x, ha kell, akkor feleslegesen is, mint talicskázzam a kertek alá a megbüdösödött-tönkretett munkámat.

Előzmény: snapszmester (89357)
kupeci 2013. szept. 10. Creative Commons License 89359

Hagytam hogy mások is érvényesüljenek!:))

Előzmény: Feriba51 (89298)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89358

Köszi, ez egy folyamatosan rakott hordó volt 3-4 napig, 1 hete volt az első adag kb. Ízre savanyú, de csak megmérném, az a tuti.

SM

Az erjedés megállását úgy értem, hogy megszakad tehát nem megy végbe a teljes erjedés.

Előzmény: vasbicikli (89338)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89357

Ezt a vajsavas dolgot meg személyes sértésnek veszem. Még az ügyfeleimnek sem főzök lábszagú pálinkát.

Neked még soha nem indult be a cefréd forrás után, mert itt elég gyakran hallani.

Előzmény: ROBI876 (89349)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89356

Már ismerem... és nagyon rég óta... van vagy  #& éve... :-))

Előzmény: Tucso69 (89350)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89355

Dehogy akarlak bántani, sok segítséget kaptam én is tőletek, sőt az oldalatokat is lépten nyomon ajánlom.

Csak vannak ellenérveim a fajélesztők ellen ami nem a minőségükre vonatkozik. Ismerve a cefre készítőket és az anyagaikat nem látom sok értelmét a drága fajélesztőknek. Nem steril a cefre, nincs kellően felaprítva, nem teszik bele időben, stb. Mire kellő képen elszaporodnak, a vadak már rég átvették az irányítást.

Előzmény: pálinkaüst (89347)
Tucso69 2013. szept. 10. Creative Commons License 89354

Hát nem győzött meg, bár nem mondom, hogy soha sem fogom kipróbálni!

Meg vannak benne pontatlanságok, pl: birskörte, diópálinka, 3 hónap érlelési idő...

Ha valaki ez alapján kezd pálinkát hordóban érlelni, az nagyot fog csalódni! 

Előzmény: kezman46 (89295)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89353

A kérdés nem néked szólt. Egyébként csak beugrató kérdés volt....  :-))

Előzmény: vasbicikli (89289)
boonboon 2013. szept. 10. Creative Commons License 89352

Hát, nekem volt egy ismerősöm, aki salátauborkát akart kovászolni. Az soha nem lesz jó.

Előzmény: csalitos (89348)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89351

Különösebb magyarázgatás helyett:

http://www.kiserletikonyha.hu/2012/06/tejsavas-erjesztes-avagy-bevezetes.html

Hogy tudd.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: vasbicikli (89288)
Tucso69 2013. szept. 10. Creative Commons License 89350

"De ehhez kell ismerni az uborkát" Mert nem írtad, hogy megismerkedtél-e az uborkával! :-D 

Előzmény: csalitos (89348)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89349

Nem az élesztő eszi meg a megtermelt alkoholt. Az a bizonyos gáztermelés, alkoholos erjedés után szerintem nem más mint a vajsavas erjedés, keményítőből, tejsavból, fehérjékből, cukrokból vajsavat és CO2-gázt fejleszt, kizárólag levegő jelenlétében, némi butil-alkoholt készítve. Képlettel: C6H12O6 = C3H7COOH + 2CO2 + 2H2 . Nem szeretik a savas közeget, egy idő után, a saját savtermelésükbe "fulladnak".

Ez megmagyarázná, hogy mitől indul be újra a gáztermelés, amikor ismét levegőhöz jut a cefre.

Előzmény: snapszmester (89331)
csalitos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89348

Nem értelek, ezt miért írtad nékem? Semmi gondom nincs az uborkával, jól megvegyok vele...

Előzmény: boonboon (89285)
pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89347

Nem ismerjük személyesen egymást, tehát nem tudhatod, de csak olyan dolggal foglalkozunk, amiben hiszünk, hogy működik és megéri az árát. Ráadásul olyan hülyék vagyunk, hogy mindent beütünk a pénztárgépbe.

A pékélesztőt meg nem szóltam le, elmondtam, hogy egy fajélesztő azért más dolgokra is képes, nem úri huncutság.

Ne menjünk át bántásiba, én nagyon tisztelem a tudásodat és tapasztalatodat, meg azt a rengeteg engergiát, amit például ide befektetsz.

Előzmény: snapszmester (89336)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89346

Még több szmájlit kellett volna tennem? :))))

Előzmény: snapszmester (89343)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89345

"láttam régebben maradék Brix táblázatot"

Na megvan, a snapszmester/nabiti-féle kiskátéban található.

De ezek csak tájékoztató tól-ig értékek, igazából az a mérvadó, ha leállt a csökkenés.

Előzmény: vasbicikli (89338)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89344

Nem jó cucc? Esetleg, ha oldódik, az üst alját is védheti valamilyen szinten a leégéstől, nem csak az oldalát?

Előzmény: snapszmester (89342)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89343

Nagyon vicces, látszik hogy nem ismersz.

Előzmény: vasbicikli (89340)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89342

Ahogy írtad vízbázisú. Oldódik a cefrében. Meg fogsz lepődni.

Előzmény: ROBI876 (89341)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89341

Most jövök a belvárosból, van 100 ml-es kiszerelésű habzásgátló a helyi mezőgazdasági boltban! Eddig még egyszer sem láttam. 600 pénz volt, ennyit bőven megérhet. Kíváncsi leszek rá, mit tud ez a szer. Azt írja, adagolás 5-10 ml/ 100 liter cefre, vagy a főzőüstbe is lehet tenni, "az üstök fala könnyen tisztítható, mert a hab nem ég rá"-ezt írja. Vízbázisú szilikon habzásgátló anyag.

Lehet,,,hogy ez az olaj, aminek ugye mindig felül kéne elhelyezkednie, réteget képezve, netán a cefrét is védené, kierjedés után, a levegőtől? (Nagy hordóimon nem használok kotyogót, csak szorosan lenyomott fedelet)

vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89340

Akkor nincs több ötletem, várom a kísérlet eredményét.

Még az jutott eszembe, hogy a lötyköléstől felkavarodott a cefre aljáról a leülepedett kristálycukor. 

(bocs :))

Előzmény: snapszmester (89337)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89339

Még mindig meg tudsz lepni.

"akkor is átfordul ha az erjedés megáll?"

És még mikor?

A brix csökken erjedés közben, ha már nem csökken vége az erjedésnek. Nincs konkrét érték.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89334)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89338

1X1 szerint:

"Cseresznye, meggy, szilva, barack: Brix20 az édes (friss) cefre és Brix11 amikor kierjedt.

Körte, málna mirabella: édes Brix15, kierjedt Brix6."

Nekem egyszer tavaly Brix 5,6 volt egy kierjedt vegyes, idén 4,4 a nyári alma, de nem szoktam rendszeresen mérni.

Valamelyik pálinkafőző forgalmazó oldalán láttam régebben maradék Brix táblázatot, de most nem találom.

Ha melegedésre pezseg, az lehet, hogy csak az oldott CO2 kiszabadulása miatt van, amit előbb is írtam sm-nek.

Érdekes lenne tudni azt is, hogy mikor indítottad a cefrédet.

Előzmény: Szkajvolker Lajos (89334)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89337

A szóda effektuson már túl vagyok. Melegebbről kerűlt hidegebbre és a lötyköléstől nem ment ki akkor állás közben sem fog.

Előzmény: vasbicikli (89335)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89336

Megértem hogy mindent el kell adni, de ne becsüld le a pékélesztőt. Aki nem jut hozzá a fajélesztőhöz nyugodtan folyamodjon a pékélesztőhöz. Nem ellenzem egyiket sem, ne tedd Te se.

Bor élesztőn kívül nem használtam komolyabbat, de így is finom a pálinkám. Igaz határ a csillagos ég, de én már látom a csillagokat. (Lehet a korom miatt) :-)

Előzmény: pálinkaüst (89333)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89335

"teljesen kierjedt cefre magozás után intenzív gázfejlődést produkált"

Én inkább arra gondolnék, hogy az addig oldott állapotban lévő CO2 a bolygatás, lötyögtetés (+ esetleg melegedés) hatására kipezsgett a cefréből (szódavíz effektus). Azért kíváncsi leszek a kísérletedre.

Előzmény: snapszmester (89331)
Szkajvolker Lajos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89334

Lett 120 liternyi körte-szilva vegyes cefrém ami szépen erjedt, de mostanában esténként elég hűvös volt, éjszaka nagyon lehült reggelre nem is nagyon csinált semmit, csak ahogy melegedett az idő. Na most, átfordult már a cefre tükrös lett a teteje, akkor is átfordul ha az erjedés megáll? Brix mérővel ha megmérem a folyadékot mennyinek kell lennie a kierjedt cefrének ?

pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89333

Tehát a sütőélesztőnél cukor- és alkoholtűrőbb egy fajélesztő. A 20-23%-os az cukorcefréhez meg cukrozott gyümölcscefréhez való. Vagy annak, aki nagyon sietősen akar kész cefrét - péntek este összerakja, vasárnap lefőzi. Valódi pálinkához a nyugis, élő fajélesztők valók szerintem.

Előzmény: snapszmester (89330)
Attipalinkalap 2013. szept. 10. Creative Commons License 89332

Sziasztok,

Pálinkafőzés linkgyűjteményem a témában.

www.palinkafozes.lap.hu

snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89331

Kicsit belekeveredtem, mert arra kerestem igazolást hogy szaporodás közben is termelnek CO2. Úgy megörültem a képletnek hogy nem vettem észre hogy cukor a kiindulás.

A tapasztalatomat akarom igazolni. Miszerint teljesen kierjedt cefre magozás után intenzív gázfejlődést produkált.

Kísérlettel fogom megkísérelni a bizonyítást. Híg alkoholba teszek élesztőt és sok oxigént. Ha beindul a gázképződés nyertem.

Előzmény: vasbicikli (89328)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89330

Az imént írtad hogy cukor nem való cefrébe, akkor hol van nekünk 10% feletti alkohol?

Ebben az esetben igaz, de az alkoholt is felhasználják szénforrásként. Különben mivel tüzelnének?

Előzmény: pálinkaüst (89329)
pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89329

23%-os cefrére képes fajélesztőről tudok, 20-as nálunk is van, azt próbáltam, képes arra, ami rá van írva.

Előzmény: snapszmester (89327)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89328

"A leerjedt cefrébe oxigén került, az élesztők a szaporodásuk érdekében az alkoholt felélik és Co2 termelnek"

Sztem az élesztők az alkoholhoz már nem nyúlnak.

Az általad lejjebb idézett reakcióegyenlet is arról szól, hogy oxigén jelenlétében a cukrot használják fel a szaporodásukhoz.

Előzmény: snapszmester (89322)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89327

Erre azért ne fogadjál nagy összegben.

Előzmény: pálinkaüst (89326)
pálinkaüst 2013. szept. 10. Creative Commons License 89326

Fajélesztőből is van ilyen is meg olyan is, van amelyik 2 nap alatt végez a cefrével és van, ami lassabban működik, 2-3 hét alatt van kész. Az alkohol- és cukortűrő képességük mindenképpen magasabb, mint a sütőélesztőnek.

Előzmény: snapszmester (89322)
Törölt nick 2013. szept. 10. Creative Commons License 89325

Én a rossz pálinkát aszaltszilvás-mézes ágyon érleltem kicsit, de túl sokáig sosem sikerült pihennie! -))

Előzmény: Feriba51 (89314)
Törölt nick 2013. szept. 10. Creative Commons License 89324

Elsőre jól hangzik, köszi! 

Előzmény: boonboon (89315)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89323

Na akkor erre is vigyorogjél:-)

Előzmény: vasbicikli (89321)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89322

Az egyenlet értelmezése miatt egy kis magyarázat.

Ha megállt az erjedés és újra indult az baj.

A leerjedt cefrébe oxigén került, az élesztők a szaporodásuk érdekében az alkoholt felélik és Co2 termelnek. Ez tűnik újra erjedésnek.

Sokszor írtam hogy nincs újraerjedés. Itt a tudományos bizonyíték.

Ha a szárított élesztő gömböcskék formájában kerül a cefrébe nem vett fel elég vizet az életfunkciókhoz.

Ha nincs kellő mennyiségű oxigén az édes cefrében vontatott lesz az erjedés.

Ha nincs kellő mennyiségű élesztő sejt és oxigén vontatott lesz az erjedés.

Ebből vezesse le valaki hogy a fajélesztők miért erjesztenek lassabban?

Előzmény: snapszmester (89318)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89321

:)))))))))))))))))))))

Előzmény: zsuzska60 (89320)
zsuzska60 2013. szept. 10. Creative Commons License 89320

jó, hogy írtad, mert én már kezdtem magolni az első 3 sort :-)

Előzmény: snapszmester (89319)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89319

Már megin. Csak a végét olvassátok.

Előzmény: snapszmester (89318)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89318

800x600

Normal 0 21 false false false HU X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normál táblázat"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

A levegő oxigénjének jelenlétében az élesztő a cukrot nem erjeszti, hanem részben elégeti, részben saját testanyagának többszörözéséhez, szaporodásához használja fel. Ez utóbbi biokémiai reakció Gay-Lussac másik egyenlete szerint megy végbe:

C6H12O6+6 O2->6 CO2 +6 H2O+hő, 2881,5 kJ.

Ezt a folyamatot használjuk ki a borélesztő szaporításakor, a sütő- vagy más néven pékélesztő gyártásakor. Alkoholos erjesztéskor, ha van elegendő élesztősejt, a levegőt ki kell zárni. Ellenkező esetben hozamcsökkenéssel kell számolni.

Sólyom könyv.

Szkajvolker Lajos 2013. szept. 10. Creative Commons License 89317

Lett 120 liternyi körte-szilva vegyes cefrém ami szépen erjedt, de mostanában esténként elég hűvös volt, éjszaka nagyon lehült reggelre nem is nagyon csinált semmit, csak ahogy melegedett az idő. Na most, átfordult már a cefre tükrös lett a teteje, akkor is átfordul ha az erjedés megáll? Brix mérővel ha megmérem a folyadékot mennyinek kell lennie a kierjedt cefrének?

ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89316

Valami hasonlóra számíthatsz, színben.:

Előzmény: Doktorbela (89312)
boonboon 2013. szept. 10. Creative Commons License 89315

160.000 a Sparban, az ötven literes.

Előzmény: Törölt nick (89313)
Feriba51 2013. szept. 10. Creative Commons License 89314

Próbáld ezt ki egy darabka fahéjjal. Csupán 24-48 óra után kitűnő ízt, illatot, színt kap a pálinkád.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Doktorbela (89312)
Törölt nick 2013. szept. 10. Creative Commons License 89313

hali

100 literes készülék vajon mennyibe kerülhet manapság?

Doktorbela 2013. szept. 10. Creative Commons License 89312

Szereztem egy eperfa ágat .

Megszabadítottam a külső háncstól.

Most szárítom kicst aztán gáz fölött megpörkölöm kicsit.

Utána almapálinkára teszem.

Kíváncs leszek rá ha nem jön be max megy a lecsóba egy üveg pálesz ..:)

ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89311

No, meg egy 100, vagy 200 literes gyümis hordónál úgyis minden nap egyszer ki kell nyitni, hogy a bundát lenyomkodja az ember, szóval fog az elég levegőt kapni. 20-30, vagy 50 literes kishordónál viszont el lehet játszani, hogy mindjárt lezárni kotyogóval, aztán főzésig ki sem nyitni, mivel a bundát ilyen kis mennyiségnél nem muszáj nyomkodni, elég a kis erjesztőt meglötykölni, megrázni körkörösen, hogy a bunda levet kapjon.

Előzmény: ROBI876 (89310)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89310

Ha csak simán beleöntöd a cefrébe a felszaporított élesztőt, kicsit összekevered, majd lezárod kotyogóval, ugyanúgy fog menni a dolog, mintha az első nap nyitva hagynád az erjesztőt. Tudom, mert gabonánál, ami sokkal kényesebb, mint a gyümi, így szoktam. Az első nap nyitva hagyás úgy gondolom, sejtem, honnan eredhet.

A főerjedés sütőélesztőnél, vagy vadélesztőnél az első nap, pár óra alatt beindul, nagyon felfújja a cefrét. Előfordulhat, hogy kinyomja a lezárt fedőt, ha nincs neki elég hely. Szóval régen talán nem volt fajélesztő.

A fajélesztők sokkal nyugodtabban munkálkodnak, ezeknek is kell tágulási hely a hordóban, de nem annyi, mint a másikaknál. A fajélesztő viszont lassabban "indul be" tapasztalataim szerint, 1 nap kell neki, mire látható lesz a működése. (addig is működik, csak nem látványos, mint mondjuk a sütőélesztőnél)

Én nagyon szépen ki tudtam használni, hogy a fajélesztős cefrének kevesebb helyre van szüksége a hordóban.

Ha nem fajélesztőt használok, szerintem nem lett volna elég a jelenlegi hordó készletem.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89306)
foxrudi 2013. szept. 10. Creative Commons License 89309

Az alkohol fertőtlenít!Mi baj lehet?D

Előzmény: szilvakukc (89307)
szilvakukc 2013. szept. 10. Creative Commons License 89308

Nem mondod komolyan, hogy felboncolták a nyulakat, és megmérték a gyomruk nitrogéntartalmát??!! Vagy valami bűnügyi sorozatban fognak szerepelni? Mikor megy adásba? Azt a részt megnézem.:)))

Előzmény: Feriba51 (89297)
szilvakukc 2013. szept. 10. Creative Commons License 89307

Én ioncserélt vízzel higítottam világéletemben, úgyhogy akinek kedves az élete, ne kérjen a pálinkámból! Remélem jó sokan lesztek, ilyetén gondolkodásúak.:DD

Előzmény: csenksz (89299)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 10. Creative Commons License 89306

Tegnap kb 20 percig kevergettem, kiskanál cukorral, szépen fel is habzott és megváltozott az állaga, de még mindig kis golyócskák is voltak benne bőven. Viszont dolgozik szépen. Az ugye csak népi szokás hogy nyitva kell hagyni 1 napra a cefrét? Úgyértem ez nem szükséges és nyugodtan le lehet zárni a kotyogóval amint be lett oltva mert bőben van a darálás miatt elég oxigén a szaporodáshoz az élesztőnek ami kell, ugye?

Üdv,

Gábor

Előzmény: ROBI876 (89305)
ROBI876 2013. szept. 10. Creative Commons License 89305

Tudom és én sem, de most igazából nem is erről volt szó.:-) A srác írta, hogy golyók vannak az élesztő langyos vízbe öntésekor és nem történik semmi. Erre írtam, hogy nem ártana alaposan összekeverni, a vízben, pici cukorral.

Mert ha golyók vannak, az nincs összekeverve. Összekeverés után nem látni benne golyókat, homogén barna az egész.

Előzmény: gombászok (89303)
snapszmester 2013. szept. 10. Creative Commons License 89304

Kellő ismeret hiányában semilyen utcába ne menjél bele mert félre vezeted az amúgy is bizonytalanokat. Az élesztők teszik a dolgukat, oxigén van szaporodnak, ha nincs csak erjesztenek amíg van cukor. Még a te kedvedért sem szelektálnak CO2 termelő törzseket.

Víz: ne okozzon ízhibát a pálinkának.

A keménység nem fog kicsapódni mert a pálinkában már elenyésző a mennyisége.

Maximális megoldás a forralás, hűtés, ülepítés.

És nem utolsó sorban: nem ettől lesz opálos.

Előzmény: gombászok (89303)
gombászok 2013. szept. 10. Creative Commons License 89303

A fajélesztő alkoholtermelésre, a sütőélesztő széndioxid termelésre lett kitenyésztve!

Túl sok különbség azért nincs köztük, mindkettő cukorból készít széndioxidot meg alkoholt.

Hogy melyiknél melyik a főtermék és a melléktermék...ebbe az utcába most nem akarok bemenni.

Előzmény: ROBI876 (89267)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 10. Creative Commons License 89302

Jelentem forr a motyó:) köszi a tippeket, azért a biztonság kedvéért megküldtem még fajélesztővel, szépen bugyog.

Előzmény: hal65 (89269)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89301

Hoopsz, meg is van.

Ügyes kis portékának néz ki.

Előzmény: vasbicikli (89300)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89300

Na, itthonról megvan nekem is a labanc snapszos oldal.

Ilyet látott már valaki? Így ránézésre gyári dolog lehet, nem barkács.

Előzmény: csalitos (89245)
csenksz 2013. szept. 10. Creative Commons License 89299

Sziasztok!

Kicsit gondolkoztam ezen a víz kérdésen. (én is ioncserélt vizet használok hígításra, bár meggyőztetek és nem fogok többé vele  hígítani) Biztonsági adatlap alapján nincs káros hatása, de emberi és állati fogyasztásra nem alkalmas. Ha jól értelmezem kis mennyiségben semmiféle káros hatása nincs, gondolom az a mennyiség, ami a pálinkával együtt lecsúszik nem túl nagy.

A másik, hogy ha én ioncserélő gyantán átküldöm a csapvizet akkor elvileg azzal simán hígíthatók és forralnom se kell mint ahogy itt páran csinálják.  Bár mivel a csapvíz és egyéb víz nem íztelen befolyásolhatja a pálinka ízét.

Van valakinek tapasztalata mennyire lehet észre venni h milyen vízzel lett hígítva?

Snapszmester ez jó megoldás lenne a hígító vízre?

Üdv:Zoli

Feriba51 2013. szept. 10. Creative Commons License 89298

Nem ártana ezt a gondolatmenetet tovább folytatni, de megint visszafogtad magad:-))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: kupeci (89296)
Feriba51 2013. szept. 10. Creative Commons License 89297

Józsipapa, köszönöm a helyreigazítást a kovászos uborkával kapcsolatban!

Így egy kicsit sántít az általam vont párhuzam. A technológiában nem lehet a hiba, mert nem először csinálta a fiam se. Aztán meg, két sikertelen próbálkozás után, a más forrásból beszerzett uborka már ok volt.

Elmondásod szerint a dolog lehet még komolyabb is, hisz az emésztőrendszerünk tele van mindenféle hasznos baktériummal. Hát ezeknek sem használ egy olyan uborka, ami leállítja a baktériumok működését.

Minden szart megetetnek velünk. Magyarországon élő fiamnak egyik barátja arról számolt be, hogy egyszerre elpusztult két dísznyulja. A boncolásnál kiderült, hogy a kereskedelemből vásárolt saláták túl sok nitrogént tartalmaztak, ezt nem bírták a nyulak. Még jó, hogy mi bírjuk:-(((

Jó nedűt!!!

Előzmény: csalitos (89281)
kupeci 2013. szept. 10. Creative Commons License 89296

Egyénileg döntöd el hogy lejtsen e, vagy merre lejtsen. Szerencsés ha az üst felé lejt.  A szöge is eldöntés kérdése, minél vízszintasebb annál lassabban folyik a kicsapódott fllegma vissza az üstbe.

Előzmény: elek81 (89277)
kezman46 2013. szept. 10. Creative Commons License 89295

Egyet értek veled, de, azért ezt http://www.nemesitalok.hu/palinkak/erlelt-palinkak

érdemes átolvasni :)

Előzmény: Tucso69 (89283)
Doktorbela 2013. szept. 10. Creative Commons License 89294

Mennyi ideig hagyod rajta ?

Ezt már a kész pálinkára teszed ugye ? nem a cefrébe ?

Előzmény: Érdi_bőtermő (89282)
kezman46 2013. szept. 10. Creative Commons License 89293

Kovászos uborkánál mindenki kenyérre gondol, én sokszor kenyér helyett öreg krumplit meghámozok, kettévágom és azt teszem az uborkára egyebek mellett, ugyan olyan finom lessz ha nem finomabb, pedig kenyeret még hírből se látott, akkor hol a kovász?? Bocs az off-ért.

Előzmény: vasbicikli (89288)
sogi01 2013. szept. 10. Creative Commons License 89292

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89220)
boonboon 2013. szept. 10. Creative Commons License 89291

Azért káros az ioncserélt, mert nincs benne ásványi anyag, tehát midennapi ivásra nem való. Pálinkába tökéletes. A minőség mindig ugynaz. Ha nem az, nem lehet ioncseréltnek nevezni. Azzal meg nem viccelnek, mert nem viccelhetnek.

Előzmény: Kaszti Imre (89290)
Kaszti Imre 2013. szept. 10. Creative Commons License 89290

Jó reggelt!

Faxa! Én csak nem akartam belefolyni ebbe a víz-ügybe, viszpnt én is az ioncserélt vizet használók táborába tartozom. A wiki szerint az ioncserélt víz "káros" az egészségre. Akkor mivel is higítsam ki a páleszt, ha ez nem alkalmas rá, a csapvizünk olyan kemény,hogy ha fejest ugranék bele, akkor betörne a fejem, az ásványvíz pedig a neve alapján ugyebár áaványi anyagokban gazdag fajta és a desztilált vízhez csak arany árban lehet hozzájutni? 

Jó nedűt!

Előzmény: vasbicikli (89289)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89289
Előzmény: csalitos (89273)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89288

"Permetezni meg gombaölő szerrel szokásos, uborkát, ha jól tudom, azt meg bírják a bacik."

Van baktériumos betegsége is az uborkának, és a réztartalmú szerek pl. bacik ellen is hatásosak.

"a kovászos uborka a tejsavas erjedéstől lesz kellemes savanyú ízű. Ezt a folyamatot meg baktériumok végzik"

A tejsavas erjedés kétségtelen, de talán az élesztő is bejátszhat a dologba (máskülönben minek kellene rá a kenyér, ugye). Bár az kérdéses, hogy a sütést vajon mennyire élhetik túl az élesztők. Mondjuk az is lehet, hogy a kenyér csak élesztő táptalajnak kell, vadélesztő meg ugye mindenütt van, mint tudjuk... A kvász-kovász párhuzam is eszembe jutott, ott megint csak előjön az élesztő... Meg az a fehéres lepedék is inkább (élesztő)gomba lehet a kovászos ubi tetején... naszóval nemtudom....

boonboon 2013. szept. 10. Creative Commons License 89287

De igen.

Előzmény: vasbicikli (89286)
vasbicikli 2013. szept. 10. Creative Commons License 89286

"...ioncserélt víz ...nem kell tőle félni"

Nem magával az ioncserével van a baj. A benzinkutas, ipari célú i.cs. víz nem feltétlenül olyan higiéniai körülmények között készül, mint az emberi fogyasztásra szánt dolgok.

A magam részéről jobban megbízom a csapvízben (tudom, az se jó mindenütt, de nálunk igen).

Előzmény: foxrudi (89284)
boonboon 2013. szept. 10. Creative Commons License 89285

Én még bárhol vettem uborkát, nagyon jó kovászos lett belőle. De ehhez kell ismerni az uborkát, nem mindegy milyen kenyeret teszel a tetejére és nem mindegy meddig érleled. (Persze az se mindegy milyen fűszereket raksz bele, de attól csak az íze lesz némileg más.)

foxrudi 2013. szept. 10. Creative Commons License 89284

A Pennyben néztem,olvastam,kereskedelmi forgalomban lévő pálinkának(szilva,körte)az összetevőit.

Az van ráírva,:összetevők:körtepálinka,és ioncserélt víz.

Megnézheti bárki,tehát nem kell tőle félni.

Előzmény: Jroux1 (89250)
Tucso69 2013. szept. 10. Creative Commons License 89283

Egy jó kajszinak miért kell, hogy tölgyfa íze legyen?

Előzmény: Érdi_bőtermő (89282)
Érdi_bőtermő 2013. szept. 9. Creative Commons License 89282

Én itt szereztem be:

http://www.palinkaust.hu/catalog/eszenci%C3%A1k-aroma-anyagok/fa-aroma

Most érik egy adag kajszi, közepesen égetett tölgyfa "hordóban".

(Egyébként a borászok sem mindig vesznek vadiúj tölgyfa hordókat a barrique-olt borhoz. Csak ezt nem reklámozzák!)

Érdemes próbálkozni!

Előzmény: Doktorbela (89248)
csalitos 2013. szept. 9. Creative Commons License 89281

Csakhogy itt egy a bukta. Úgyanis a kovászos uborka a tejsavas erjedéstől lesz kellemes savanyú ízű. Ezt a folyamatot meg baktériumok végzik, mégpedig a tejsavbaktérium. Permetezni meg gombaölő szerrel szokásos, uborkát, ha jól tudom, azt meg bírják a bacik. Talán a technológia, vagy a kenyér?

Minden jót.

Jőzsipapa

Előzmény: Feriba51 (89280)
Feriba51 2013. szept. 9. Creative Commons License 89280

Szia hal65!

Ehhez a történethez én is elmondanák egyet.

A fiam, szakács és az idén elég kora tavasszal kovászos uborkát akart készíteni, nagykereskedelemben vásárolt uborkából. Hát bizony nem sikerült, pedig közben telefonon ugyancsak biztatgattam, hogy nekünk milyen egyszerűen és gyorsan sikerül. Végül mi is abban egyeztünk meg, hogy az uborka komoly gombaölővel lehetett kezelve. Vásárolt kistermelőtől és az rögtön jó volt.

Na, ezért motyogtam én többször is, hogy megértem miért kell élesztőznötök. Ugyanakkor az én gyümölcseim mindig, saját élesztővel erjednek, semmi gond nélkül.

Jó nedűt!!!

Előzmény: hal65 (89259)
Amateur-no1. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89279

Eccerű a képlet.

Van aki a szőkét, van aki a barnát vagy a feketét szereti, én a vereset, meg ne vessetek és megne nevessetek, amúgy megiszom a pocsolyavizet is ha kell.  :)

Előzmény: obsitos3 (89276)
csalitos 2013. szept. 9. Creative Commons License 89278

Ahaaa... már értem. De azt nem értem, hogy egyesek mit szerencsétlenkednek itt a vizzel. Ha forraláskor kicsapódnak az eddig nem látható anyagok és láthatóvá válnak, akkor hol itt a probléma? Fogsz egy bödön vizet, felforralod, majd lehűtöd, leöntöd a fölét és kész az oldott anyagoktól mentes víz. Vagy ez vakvágány? Szerintetek jobb a drágább ismeretlen tecnológiával tísztitott víz, vagy valami más inger késztet csökönyösen egyeseket, hogy feleslegesen növelje a költségeit? A fórumon ezt a témát unalomig megtárgyaltuk már. Ja persze, "Nincsenek régi viccek, csak új emberek. Egy újszülöttnek minden vicc új", hogy éljek a Ludas Matyi szlogenjével.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: Amateur-no1. (89275)
elek81 2013. szept. 9. Creative Commons License 89277

Sziasztok!

Mekkora lejtést kell adni a páracsőnek az üst felé? Vagy ez engyénileg megválasztandó, csak lejtsen?

Jó nedűt!

obsitos3 2013. szept. 9. Creative Commons License 89276

Te zsenge gyermekkorodban sem ittál tiszta vizet?Vagy ha ittál,hogy élted túl?

Előzmény: Amateur-no1. (89272)
Amateur-no1. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89275

A vízben lévő, oldott állapotban nem látható ásványi anyagok összessége.

Előzmény: csalitos (89273)
Amateur-no1. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89274

Tréfásnak nem mondható a történet, de mondok egy másikat,- én a savanyúcefrés hercehurcával jártam hasonlóképp, aztán szépen lassan beleadagoltam a következőekbe (nehogy kárbaveszen az invesztáció) és bevette, persze apránként.

csalitos 2013. szept. 9. Creative Commons License 89273

Meg tudná e nékem mondani valaki, hogy mi az a "vízkő" ami az edény falára kicsapódik?

Amateur-no1. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89272

Hát én nem teszem kockára a nehéz munkával előállított cuccot.

Gyöngyvirágosan, mint ha páleszt főznék, megcsinálom magamnak a desztillált vizemet, ez a tuti, ebben nem lehet csalódni.

Lefőzés után, látom, hogy ott "figyel"" az üst alján a vízkő, no az nekem nem kell!

Előzmény: Jroux1 (89195)
ROBI876 2013. szept. 9. Creative Commons License 89271

Még nem találkoztam döglött fajélesztővel. De lehetséges, előfordulhat, mert miért ne? Mondjuk helytelenül tárolják, vagy ilyesmi. Szóval megnyugtatásképpen érdemes felfuttatni és úgy önteni a cefrébe. Ha látsz pici habot, hallod a pezsgést, akkor biztosan jó.

Előzmény: Hurkafej (89268)
emGeza 2013. szept. 9. Creative Commons License 89270

Szia !

Rajta van , hogy meddig jó (3 év).De az is , hogy kell tárolni (10-15 C fokon),viszont ha ,rossz tárolás után veszed ,

akár lehet döglött is.

Előzmény: Hurkafej (89268)
hal65 2013. szept. 9. Creative Commons License 89269

Simán.

Csak már forrjon! :)

Előzmény: G.á.b.o.r. (89265)
Hurkafej 2013. szept. 9. Creative Commons License 89268

Sűrűn előfordul, hogy tényleg döglött az élesztő? Azért ha vesz az ember egy nagy rakás hidegtűrőt mondjuk, akkor nem örülnék neki, meg senki sem.

Előzmény: ROBI876 (89266)
ROBI876 2013. szept. 9. Creative Commons License 89267

Nagy habra fajélesztőnél ne számíts, de 5-10 perc után egy picinek lennie kell, keverés közben, középen.

Előzmény: ROBI876 (89266)
ROBI876 2013. szept. 9. Creative Commons License 89266

A fajélesztőt is el kell keverni a langyos vízben alaposan, pici kanál cukorral. Ha habzik vagy pezseg 10 perc múlva, akkor jó az élesztő és nem döglött.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89265)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89265

Nem semmi történet, elég kiábrádnító lehetett a szituáció. A kérdésem viszont még mindig él, hogy ha esetleg a fajélesztőzést csesztem el akkor betámadhatom sütővel? Vagy még fajélesztő? :)

G.á.b.o.r. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89264

Ez volt az első alkalom hogy fajélesztőt használtam. 30 fokos vízbe tettem bele de a sütőélesztőhöz képest itt csak kis fél miliméteres golyóbisok uszkáltak a vízben, mintha haleledel lenne. A kis hordóba is ez ment, de azért furáltam. Ennek így kellene "futnia"? A sütőélesztő az aztán tudott futni, mintha malter lenne már 10 perc mulva. Lehet inkább visszatérek ahhoz, de a hideg miatt gondoltam hogy most legyeb fajálesztő. 

vasbicikli 2013. szept. 9. Creative Commons License 89263

Fel van tüntetve az összetétel az ásványvizeken. A kalcium- és magnéziumtartalmat kell nézni, hogy az minél kevesebb legyen (ezek a keménységet okozó ionok, amik bizonyos körülmények között kicsapódhatnak), nátrium meg minél több.

De ahogy Snapszmester írja, leginkább pszichikai jelentősége van, gyakorlati nem nagyon  :)

Előzmény: snapszmester (89251)
csalitos 2013. szept. 9. Creative Commons License 89262

Google a barátunk. Van több is e témába, keresgélj....

http://www.rezpalinkafozo.hu/termekek.php?category=palinkaerlelese

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: Doktorbela (89248)
Logi G 2013. szept. 9. Creative Commons License 89261

1 kg cukor 1 L vízben feloldva.

Főerjedésnél napi 2x keverem. utána napi 1x ,akkor már csak a bunda lenyomása.6-7. naptól légmentesen

lezárom ,utána csak lötykölöm,alkalmanként kiszúszantom a termelődött gázt.

Most a főerjedés 2. napjánál tartok .

Nem ecetes és talán nem is lesz ,nem szokott.

Előzmény: snapszmester (89255)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89260

az már megvolt reggel, asszony nézte az előbb de semmi. Majd este szemrevételezem, lehet csak nem zár a ahordó és azért nem kotyog miközben már forr a cucc. Így legyen :)

Előzmény: vasbicikli (89258)
hal65 2013. szept. 9. Creative Commons License 89259

Remélhetően meg fog indulni a cefréd.

Azért elmondanék egy töténetet, ami eléggé "kicsapta a biztosítékot" nálam nemrégiben.

Az idén jártam úgy először, hogy nem tudtam megerjeszteni egy hordó (150 liter) kajszit.

Mosás, alapos pépesítés után, ment bele a felfuttatott élesztő.

Másnap nézem, (kijött-e a hordóból) hogy áll a dolog.

Hát kérem, sehogy:(

Mellette forrt már egy másik hordóban is barack. Gondoltam ebből is átmerek az újba, hátha előbb indul.

Újabb nap letelte után sem sikerült a beoltás, de sajna akkor már el kellett utaznom, 3 napra. Mikor hazaértem az volt az első dolgom, hogy ránéztem az "olthatatlan" cefrére.

Nem indult el, de a cefrén viszont vastag penésszerű réteg képződött.

Kuka lett a vége:(

Szakemberekkel is konzultáltam az esetről, és mondhatom egybehangzóan az volt a véleményük, hogy valszeg a gyümölcs szedés előtt, valamilyen gombaölővel lehetett permetezve, és ezért nem indult meg az erjedés.

El tudom képzelni, hogy milyen hatása lehet, egy ilyen gyümölcsnek a szervezetre, ha megeszi az ember....

Előzmény: G.á.b.o.r. (89256)
vasbicikli 2013. szept. 9. Creative Commons License 89258

Meregess át pár litert a beindult kis hordós anyagból a nagyba, az majd megserkenti.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89256)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89257

Még annyi infó, hogy a 60 literesben kb 50 kg alma van (ki is kellett vennem reggel pár litert mert már a tetjét támadta a kis fürge), a kátszázasban pedig 125 kg. A hordók a kazánházban vannak, légmentesen lezárva műanyag kotyógóval. Ami különség lehet, hogy a fajélesztőt a kis hordóba a nabiti féle rettenetessel kevertem el - míg a nagyban csak kézzel. Ennyit számítana a keverés vagy egyszerűen csak ekkora lenne a tömegkülöbség? Azon is agyaltam, hogy közben finomítás is volt és kisebb hordó talán kicsit közelebb volt az üsthöz, talán több meleget kaphatott.

G.á.b.o.r. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89256

Tegnap este készítettem ismét két hordó cefrát (ma meg fogok egy harmadikat) pektinbontóval és fajélesztővel. A 60 literes hordóban már reggelre forrt a cucc, de a 200 literesben még meg se moccant. Az lenne a kérdésem, hogy sütőélesztőt érdemes-e beletenni így fajélesztő után? Ha hazaérek megnézem gyufapróbával de biztos ami biztos alapon megküldeném sütőléesztővel is. A fajálesztővel nem fognak összeveszni?

Másik: tegnap én is összeraktam a nabiti féle rettenetest... hát... félbevágott almát főzés nélkül is le tudtam vele darálni, igaz azért küzdeni kellett. 20 literes hordót teszek tele almával majd öntök mellé 2 lier vizet pépesítés végett, nekem ez vált be. Kb 5-6 perc alatt szépen lepépesedik a cucc.

Köszi,

Gábor

snapszmester 2013. szept. 9. Creative Commons License 89255

Válaszban nem vagyok szószátyár azért kérdésben lehetnétek.

Mi az hogy cukor- kis víz. Feloldottad benne?

Hányszor keverted, mikor, hogyan?

A pH beállítás és az élesztő táp hiánya nem okozhatta az ecetesedést, ha tényleg az volt.

A helytelen keverés, tárolás igen.

Előzmény: Logi G (89252)
barkócza 2013. szept. 9. Creative Commons License 89254

Akármeddig, csak legyen jól lezárva.

Előzmény: G.á.b.o.r. (89253)
G.á.b.o.r. 2013. szept. 9. Creative Commons License 89253

Szerintetek meddig érdemes/lehet tárolni 30 fokos alszeszt finomítás előtt? Múlt héten főztem le, most kb stabil 20 fokon van tartva kannában, hétvégén fogom majd finomítani. Az ízre ez van valamilyen hatással? Esetleg lehet érdemes lenne már az aleszeszt is szellőztetni (kupak lecsavar éjszakára, stb) ha úgysem most finomítom csak napok múlva?

Köszi,

Gábor

Logi G 2013. szept. 9. Creative Commons License 89252

Az almát mosás után daráltam ,tiszta hordóba tettem ,belekvertem a pektinbontót aztán az élesztőt.Kért 2% cukrot + egy kis vízet . Másnap már índult is az erjedés. 

...de kimaradt a pH beállítás (műszer hijján) ,és a 2x élsztő tápanyag hozzáadása.

Előzmény: snapszmester (89218)
snapszmester 2013. szept. 9. Creative Commons License 89251

Nem csinálok reklámot egyiknek sem. Teljesen mind egy milyen ivó vizet használsz, de megnyugtatás képen legyen ráírva hogy "ásványi anyagban szegény" vagy valami ilyesmi.

Előzmény: Jroux1 (89250)
Jroux1 2013. szept. 9. Creative Commons License 89250

Az ioncserélttől én is félek, azt elsősorban akkumulátorba történő betöltésre szánják az előállítók.

Melyik palackosvízet javaslod, ami kellően szegény ásványokban?

Előzmény: snapszmester (89197)
szilvakukc 2013. szept. 9. Creative Commons License 89249

Ez olyan, mint amikor összejössz egy kiscsajjal, de még fiatal, és éretlen. Mondod neki, majd később, ha fejlődsz egy kicsit. Oszt hetven év múlva jelentkezik, hogy itt vagyok! Hát jól összeérett az igaz, de valahogy mégsem az igazi..........:)))))

Előzmény: edding1100 (89242)
Doktorbela 2013. szept. 9. Creative Commons License 89248

Sziasztok !

Üdv Mindenkinek !

Egy barátom azt mesélte nekem, hogy fogott egy eperfa ágat megtisztított , megpörkölte és beletette az üveg páleszba.

Pár hónap elteltével a pálinka ízletesebbé vált mint ha eperfa hordóba lenne.

Borászatnál már hallotam hasonlóról mikor tölgyfareszeléket tettek az acéltartályba.

Próbálkozott valaki már ilyennek ?

Szerintetek ?

vasbicikli 2013. szept. 9. Creative Commons License 89247

Kösz, akkor vsz. csak a céges tűzfalon nem tud átjönni :D

Előzmény: Piszra (89246)
Piszra 2013. szept. 9. Creative Commons License 89246

Én most rákattintottam és tökéletesen bejön az oldal és "Fotogalerie" is.

Előzmény: vasbicikli (89243)
csalitos 2013. szept. 9. Creative Commons License 89245

Ott van a helyén... problémamentesen...

Előzmény: vasbicikli (89243)
Piszra 2013. szept. 9. Creative Commons License 89244

Az ilyeneket nem szabad elvállalni.

Az ilyenek még a fejedhez fogják vágni, hogy Te cseszted el, Te nem értessz hozzá, stb...

Előzmény: edding1100 (89242)
vasbicikli 2013. szept. 9. Creative Commons License 89243

Nem tudja valaki, hová tűnt a http://www.schnapsbrennen.at/ oldal, ahol az a jó kis pálinkafőzős képgaléria volt?
Csak átmenetileg nem jön be, megszűnt, vagy elköltöztek más címre?

edding1100 2013. szept. 9. Creative Commons License 89242

Köszi!
Sajnos ez még régimódi falusi cefrézés, ott aza "szokás" hogy kell állnia forrás után, hogy összeérjen stb...

Előzmény: rézműves1 (89241)
rézműves1 2013. szept. 9. Creative Commons License 89241

...felejtsd el, kár a gázért...

...sajnos a légmentes lezárás, nem "tartósítószer"...a körte egyébként is nagyon könnyen romlik (azonnal kifőzős kategória)...igen nagy szerencse kéne, hogy abból az 1-éves cefréből, valami is legyen, legfeljebb ecet...

...ide azonban már a szerencse is kevés...vannak cefrék (szilva, törköly), amik viszonylag hosszabb ideig is, gond nélkül el vannak...de a legtöbbnél, ha nem tudjuk a kierjedés után egy két héttel kifőzni, akkor a biztonságos tárolás érdekében, nem árt egy-két "óvintézkedés"...

...ilyenek a kész cefre PH 2.8-ra beállítása savval, hordó színültig töltése (vagy fólia rásimít+víz a tetejére), légmentes lezárás és minél hidegebb helyen tartás...de ez sem 1-évig...

Előzmény: edding1100 (89240)
edding1100 2013. szept. 9. Creative Commons License 89240

:D
(nem a miénk egyébként)
És érdemes letisztázni, vagy inkább hagyjuk az egészet szerintetek?

foxrudi 2013. szept. 9. Creative Commons License 89239

XD!Egyre gondoltunk.

Előzmény: szilvakukc (89238)
szilvakukc 2013. szept. 9. Creative Commons License 89238

Hogy mi a baja???!!!

Hát, hogy egy éves!

Előzmény: edding1100 (89236)
edding1100 2013. szept. 9. Creative Commons License 89237

Még az előzöhöz, inkább zöldes lángal ég, nem a megszokott sárgás kék kombóval..

edding1100 2013. szept. 9. Creative Commons License 89236

Sziasztok!
Épp most főzök egy 1éves, körte-alma cefrét. Az illata nem volt rossz, viszont nagyon későn kezdett el csöpögni is, és elég gyengén is (25%)... 60l van a főzőben, eddig másfél jött le, de nagyon erősen aceton szagú és gyenge is. Mi lehet a baja? Érdemes a többit is kifpzni, vagy inkább már kukába való?
Elvileg légmentesen le volt zárva forrás után.

glock09 2013. szept. 9. Creative Commons License 89235

Egy 100L-es főzőnél,kb:100e Ft a különbség!

Előzmény: comad2 (89221)
snapszmester 2013. szept. 9. Creative Commons License 89234

A gyümölcsecet értékesebb és drágább mint az ecetes pálinka.

Előzmény: hetmann64 (89233)
hetmann64 2013. szept. 9. Creative Commons License 89233

Na de ennyi? :-)

Előzmény: peca_matyi (89230)
hetmann64 2013. szept. 9. Creative Commons License 89232

A barack éréskor kezdtem a gyűjtést ( júl. vége aug. eleje) és kb 2 hete lett tele.

Árnyákban volt a hordó szabadban.

Sajnos nem volt túl jól lezárva , a muslicák is utat találtak a hordóba.

Előzmény: vasbicikli (89231)
vasbicikli 2013. szept. 9. Creative Commons License 89231

Mikor kezdted el gyűjteni, és milyen körülmények között volt a cefréd?

Ha csak kicsit ecetes, akkor krétaporral (borászati kellék boltból, szénsavas mész néven) vagy szódabikarbónával lehet közömbösíteni, és utána főzni. Egy kisebb adaggal próbáld ki, apránként szórod bele a port, és kevergeted. Amikor már nem pezseg, akkor jó. 1 liter cefre semlegesítésére elfogyott szódabikarbóna mennyiségéből lehetne rá következtetni, hogy mennyi alkoholod ment veszendőbe (arra sajnos nem, hogy mennyi maradt még benne a cefrében).

Ha nagyon ecetes, akkor ki kell önteni, és jövőre a tapasztalatok birtokában, kicsit felkészültebben hozzákezdeni a dologhoz.

Előzmény: hetmann64 (89229)
peca_matyi 2013. szept. 9. Creative Commons License 89230

A gyümölcsecet nagyon finom salátákhoz .......

Előzmény: hetmann64 (89229)
hetmann64 2013. szept. 9. Creative Commons License 89229

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem:

Az idén elhatároztam, nem dobálom ki a megtermett hulló gyümölcsöt, hanem cefrét és pálinkát csinálok.

Sajnos úgy néz ki a cefre ecetes lett ( talán a gyenge nyári gyümölcsök, vagy az elhuzódó gyüjtés miatt).

Mit lehet vele kezdeni.

kb 200 liter az anyag.

foxrudi 2013. szept. 9. Creative Commons License 89228

Szabadka

Devdelinska 5

00381642498222

Beszélhetsz magyarul.

Előzmény: comad2 (89221)
szilvakukc 2013. szept. 9. Creative Commons License 89227

Kedves Templomhegyi komám! Híjá fő lécci, a telefonom felidegesített, és kivégeztem. Csak az otthoni számod volt a sim kártyán, de a mama nem volt túl kommunikatív, így valszeg nem kaptad meg az üzenetet. Köszi.

szilvakukc 2013. szept. 9. Creative Commons License 89226

Nincs tapasztalat, mi cefrézés előtt mindig lemossuk a kormot róla.:)))

Előzmény: nyikj (89206)
szilvakukc 2013. szept. 9. Creative Commons License 89225

Semmi gond, mi már rég rájöttünk, mennyire rohadtul nem éri meg desztvizet főzőcskézni, majd rájössz Te is.

Előzmény: In Lak'ech (89202)
snapszmester 2013. szept. 9. Creative Commons License 89224

Minek kellene kimosni. Átfőzöl 1-2 adag cefrét. Az mindent kiszed. Legfeljebb az első adag pálinkát is kidobod ha ihatatlan.

Ok. az ára rendben, de ezt megiszod.

Előzmény: Kaszti Imre (89219)
rézműves1 2013. szept. 9. Creative Commons License 89223

...az új műhelyben, szívtam egy kis "műhelyszagot" és egy új, "többször módosított" Szöllősi szűrő lett az eredménye...ezek az arányok, már a Mesterrel egyeztetve lettek kialakítva és így jobban hasonlít az eredetire...az anyag itt már felülről csurog bele (Szilva:):)!!!)...

.........

......

rézműves1 2013. szept. 9. Creative Commons License 89222

...pályinkás jó reggelt...

...egy kis trisós vízzel öblögesd át alaposan a belsejét, mert a lágy, sőt a keményforrasztás folyasztószerei is úgy vannak készítve, hogy a víz hatására leoldódnak a rézfelületekről...

...egyébként alig tudod leszedni, de vízzel lejön...utána egy pár liter vizet átpárolsz úgy, hogy a hűtőbe nem teszel vizet és már főzhetsz is...

...jó nedűt...

Előzmény: Kaszti Imre (89219)
comad2 2013. szept. 9. Creative Commons License 89221

Húha, van különbség rendesen. Csak a 30 l-est néztem meg, kinn 73200 ithhon ua. 114000!

Előzmény: glock09 (89214)
sogi01 2013. szept. 9. Creative Commons License 89220

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89176)
Kaszti Imre 2013. szept. 9. Creative Commons License 89219

Sziaszgok!

5liter ioncserélt vízért 200 forintot adok.(Ha kicsit szemtelen lennék,akkor ingyen pofátlanul sok ioncserélt viz tulajdonosa lehetnék, de nem vagyok ilyen típus.)

Más:

Az új réz alkatrészek azonnal használhatóak? Értem ez alatt a hűtő spirált,a páracsövet.

Vagz valamivel át kell mosni őlet, esetleg vizet desztillálni rajtuk?

snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89218

Ha csak ezekre gondoltál akkor mi a gond? Az almát tudod cefrézni rendesen, remélem.

Előzmény: Logi G (89213)
snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89217

Néhányan azért járnak ide hogy osszák az észt.

Én is.

Az ásványvíz 95Ft./1,5 L

Magyarázd már el miért adnál többet?

Nem akarok senkit lebeszélni a deszt. vízről csak áruljátok el miért?

Előzmény: vizes ati (89215)
schlumbergerrrr 2013. szept. 8. Creative Commons License 89216

A kémiai leírásnak megfelel:íztelen, szagtalan, teljesen áttetsző anyag 

Elég baj az, ha áttetsző: átlátszónak kell annak lenni. Nem mindegy, hogy opera, vagy vipera!

vizes ati 2013. szept. 8. Creative Commons License 89215

Üdv.

A gyógyszertári desztiláltvíz a nyerő. Ára átlagban 300 - 350.- / l

glock09 2013. szept. 8. Creative Commons License 89214

Köszi a gyors választ!

130km-re vagyok a határtól.Nem vagyok benne biztos,hogy a 2-3 fordulóval jobban járok mintha kifizetném a vámot.Itthon azt rebezsgetik,hogy 500euro feletti vásárlás esetén kell vámot fizetni.A kint látott ár nem olyan sokkal több.

Ezeket a főzőket láttam:.http://www.des-kazani.rs/proizvodi/kazani-za-rakiju/kazan-za-rakiju-prevrtac-sa-mesalicom/

Esetleg tudsz valami infót róluk?

Előzmény: stapika (89207)
Logi G 2013. szept. 8. Creative Commons License 89213

Mivel az alma is muskotályos ,ezért is , meg a kihozatal miatt is,gondoltam erre a megoldásra .

~180 L alma + ~35 L szőlő. 

Előzmény: Tucso69 (89211)
glock09 2013. szept. 8. Creative Commons License 89212

Köszönöm a gyors választ!

Előzmény: comad2 (89194)
Tucso69 2013. szept. 8. Creative Commons License 89211

Persze! Ha szőlős almapálinkát szeretnél.

Nálam csak az indokolhat ilyesmit, ha csak kis mennyiség van.

Előzmény: Logi G (89210)
Logi G 2013. szept. 8. Creative Commons License 89210

Jó estét Urak !

Szerintetek érdemes almához kb. 20% szőlőt párosítani ? (egybe cefrézve)

csalitos 2013. szept. 8. Creative Commons License 89209

Én is úgy tudom... azért írtam: EU-n kívülről hozott árú után VÁM-ot meg kell fizetni az ÁFA-t vásárláskor fízeted, mit a számlával igazolsz.

Előzmény: comad2 (89205)
stapika 2013. szept. 8. Creative Commons License 89208

Jól tudod,+legalább 10 évig nem is lesz.

Előzmény: comad2 (89205)
stapika 2013. szept. 8. Creative Commons License 89207

Ha közel laksz a határhoz,két-három fordulóval át viheted,legálisan,vám mentve.Van egy vámmentes érték amit ki lehet használni.DES?A városi üzletükben beszélnek magyarul.

Gratis video:

http://www.youtube.com/watch?v=pGMdplz97Us

Ilyen a keverő,a szimpla falúaknál,nem lapát.

Előzmény: glock09 (89193)
nyikj 2013. szept. 8. Creative Commons License 89206

Mia tapasztalat a kormos almából készült pálinkával kapcsolatban? Mennyi a kihozatal, pálinka íze, vagyis mennyire alkalmas cefrézésre? 

comad2 2013. szept. 8. Creative Commons License 89205

Szerbia tudtommal nem EU. 

Előzmény: csalitos (89201)
Tucso69 2013. szept. 8. Creative Commons License 89204

Szia!

Engem is foglalkoztat a dolog, és ki szeretném majd próbálni.

Nem értem miért nem használod, ha egyszer jobbat tudsz vele főzni? 

Legalábbis a képaláirás szerint jobb lett ugyanabból a cefréből...

Előzmény: golyós (89131)
Tucso69 2013. szept. 8. Creative Commons License 89203

Semmi baj a saját magad desztillálta vízzel, csak semmi értelme. Nemcsak idő, hanem energia pocséklás is.

Az ökológiai lábnyomod lesz nagyobb. (hátha ezzel meg tudlak hatni!) :-)

In Lak'ech 2013. szept. 8. Creative Commons License 89202

Én nem bízom a palackos vizekben.

És az idő??? Ugyan mi az a pár óra a Világegyetem mérhetetlen korához képest? :-)

Kóstoltam a vizemet. A kémiai leírásnak megfelel:íztelen, szagtalan, teljesen áttetsző anyag. A pálinkámat is a pálinkafőzőben főzöm. Olyan ez, mintha a húsdarálón ledarált húsból készült fasírozottat megennéd, de az ugyanilyen darálón darált spenótot meg nem. (Most vonatkoztassunk el azon körülménytől, hogy ki-ki szereti-e a fasírozottat, vagy a spenótot). Ha a desztvíznek van egy kis pálinka illata, ugyan kit érdekel. Rosszabb volna, ha Arol2T motorolajadalék szaga volna. De sem ez, sem az nincs neki.

Igazán nem kötözködni, vagy konfliktust keresni jöttem ide a fórumra. csupán tapasztalatokat szerezni, és ami tetszik felhasználni, ami nem tetszik, azt figyelmen kívül hagyni.  És a saját (csekély) tapasztalatomat is szeretném megosztani. Ki-ki felhasználja, aki pedig nem, az nem.

Üdv: In Lak'ech

Előzmény: snapszmester (89200)
csalitos 2013. szept. 8. Creative Commons License 89201

EU-n belül: alapértelmezés szerint nincs VÁM és nincs ÁFA. Vásárláshoz engedély nem kell. (szabad kereskedelem az unión belül)

EU-n kívülről hozott árú után VÁM-ot meg kell fizetni az ÁFA-t vásárláskor fízeted, mit a számlával igazolsz.

Minden jót

Józsipapa

Előzmény: comad2 (89194)
snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89200

Kóstoltad már azt a vizet amit Te főztél? És a palackos víz mennyivel rosszabb?

Felesleges időtöltés, igaz a Te időd.

Előzmény: In Lak'ech (89198)
In Lak'ech 2013. szept. 8. Creative Commons License 89199

Lemaradt egy "b".

Előzmény: In Lak'ech (89198)
In Lak'ech 2013. szept. 8. Creative Commons License 89198

A desztillált vizet akár magunk is elkészíthetünk a saját pálinkafőzőben. Mintha cefrét főznénk. Attól nem kell félni, hogy vízköves lesz a páracső, vagy a hűtő, mivel a karbonátok az üstben maradnak. Onnan meg könnyedén eltakaríthatóak. Ha már magam szedem a saját magam termelte gyümölcsöt a cefréhez, magam főzöm le a magam készítette pálinkafőzőn, akkor a hígításra szánt desztvizet is szeretném én előállítani. Ha tehettem volna, a rézércet is magam ányásztam volna a sisakhoz. :-)))

Üdv: In Lak'ech

Előzmény: snapszmester (89197)
snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89197

Ásványi anyagban szegény palackos vizet bátrabban használnák mint bármilyen ioncseréltet.

A csap víz is tökéletes.

norris53 2013. szept. 8. Creative Commons License 89196

Desztillált vizet már nem igen tudsz beszerezni - szinte mindenhová az ioncserélt vizet használják - (vasaló-akku stb )

desztvíz talán patikában - vagy te állítod elő !

Az ioncserélt víz megfelel a pálinka hígítására de csapvíz ha tiszta és te is meg innád az sem ördögtől való :-)

Jroux1 2013. szept. 8. Creative Commons License 89195

Sziasztok!

A hígításra a szakirodalom desztillált vizet ír elő.

Akkor erre felhasználható pl. a Tesco-ban árusított ioncserélt víz? (Ez meglepne)

Vagy valamilyen palackos vízet érdemes használni?

Üdv.: Jroux

comad2 2013. szept. 8. Creative Commons License 89194

"Ugyanakkor a pálinkafőző berendezés előállítása akár saját célra történik, vagy eladásra, tagállamból vagy harmadik országból továbbértékesítési céllal történő behozatala, értékesítése már előzetes engedély megszerzése mellett végezhető tevékenységnek minősül. Az engedély iránti kérelmet a lakóhely szerinti megyeszékhelyi Vám- és Pénzügyőri Hivatalhoz kell benyújtani"

Azt nem írják, de valszeg vámot is fizetned kell.

Előzmény: glock09 (89193)
glock09 2013. szept. 8. Creative Commons License 89193

Üdv Minden Sporttársnak!

A segítségeteket szeretném kérni!Most jártam Szabatkán a piacon.Találtam egy lepárló készítő üzemet.Nagyon baráti áron kinálták a főzőket!

Adnak számlát!Ezt még megértettem.De nyelvtudás hiányában nem jutottunk sokra.Arra lennék kíváncsi,hogy tudnám behozni a határon???

Esetleg ha valaki tudná,hálás lennék a felvilágosításért!

Válaszotokat előre is köszönöm!

Jó főzőcskét:)

snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89192
Tudtam hogy szamithatok rad.
Előzmény: norris53 (89191)
norris53 2013. szept. 8. Creative Commons License 89191

Vagy inkább be magoznád ? :-)

Előzmény: Mr.Stratos (89190)
Mr.Stratos 2013. szept. 8. Creative Commons License 89190

Én előtte azért kimagoznám....de alaposan

norris53 2013. szept. 8. Creative Commons License 89189

Cefrébe vele -vagy bele ? >vagy .... na mindegy dugni kell valahovááá :-)

Előzmény: snapszmester (89188)
snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89188

Bódi Szilviről nics képed?

Előzmény: norris53 (89187)
norris53 2013. szept. 8. Creative Commons License 89187

A mai termés ! > naponta ennyi jön össze :-)

Bóbi szilva

Besztercei muskotály

Stanley

snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89186

Ecet vagy nem az könnyen kitalálható. Ott a spájzban a ecetes flakon, össze kell hasonlítani.

Előzmény: neunorb (89181)
snapszmester 2013. szept. 8. Creative Commons License 89185

Az értelmezésed vegyes.

Az elsőt jól értelmezed.

A metil nem az alacsony forráspontja alapján desztillás, sajnos. A rézvegyületek nem desztillálnak csak kimosódnak.

Előzmény: Jroux1 (89183)
Jroux1 2013. szept. 8. Creative Commons License 89184

Köszönöm, már tanulom is az egyszeregyet.

Előzmény: Miklós1 (89075)
Jroux1 2013. szept. 8. Creative Commons License 89183

Szia!

Köszönöm a választ.

Jól értelmezem tehát a kémiai folyamatokat?

A cefréből a lefőzéskor mind a metilalkohol, mind a kioldott rézvegyületek belekerülnek az alszeszbe.

És az alszesz lefőzésekor először jön le a metilalkohol (ez az előpárlat), mert annak kisebb a forráspontja. és az magával viszi egyben a kioldott rézvegyületeket is, ezért a későbbi fözetben (középpárlat) már nem lesz benne.

Üdv.: Jroux

Előzmény: Piszra (89071)
sange72 2013. szept. 8. Creative Commons License 89182

Értem, kösz. Má' megijedtem :D

Előzmény: Kaszti Imre (89180)
neunorb 2013. szept. 8. Creative Commons License 89181

Sziasztok!

Én írtam két napja az "ecetes" almáról,csak közben le kellett szakadnom a gépről.

Szóval akkor a válaszok alapján ecet.

Az az érdekes,hogy gyűjtöttem még egy 1.5 l utópárlatot,és annak nincs szúrós szaga. Arra gondoltam,hogy az összegyűjtött up-ből főzök majd egy vegyest.

Szerintetek beletehetem ezt is,vagy azért ebben is bennne van az ecet,csak nem érezni?

Kaszti Imre 2013. szept. 8. Creative Commons License 89180

Szia sange!

Sajnos rozsdamentesből készűlt még csak el, mert nem tudtam jó áron hozzájutni lemezhez. Csak egész táblával tudtam volna venni, de azt inkább most kihagytam. Persze nem mondtam le a réz sapkáról!

Előzmény: sange72 (89177)
Zernovics 2013. szept. 8. Creative Commons License 89179

Sziasztok!

Köszönöm szépen Mindenkinek a választ!

Miklós1 2013. szept. 8. Creative Commons License 89178

1. Az aprítás nekem a kockákra vágást jelentené, a kockáknak csak a felületén menne az erjedés, a kocka belseje kihasználatlan. Tehát darálni kell. Víz is kell, hogy keverhető legyen. A molekula szintű aprítást pedig a pektinbontó végzi.

2. A legtöbben kotyogóval záják a hordót, de a fedélre tett tégla is kiengedi a CO2-t, nem enged be levegőt.

3. Jó a sütőélesztő is (1kocka/100kg cefre), a pektinbontó és fajélesztő csomagolásán rajta van az adagolás 1-2g pektinbontó, 10-20g élesztő mázsánként.

4. Az erjedési idő nem kiszámítható, ne várj pontos számokat. A kierjedés jeleiről minden reggel linkeli Sogi az írásomat. Az utóerjedés csak annyi, amíg kihűl a cefre (1-2 nap), nem kell rohasztani a kierjedt cefrét.

5. Inkább a bunda lenyomkodását javasoljuk naponta, nehogy nekimenj habarcskeverővel.

A részleteket az egyszeregyben találod, ez is a reggelinkben van.

Előzmény: Zernovics (89161)
sange72 2013. szept. 8. Creative Commons License 89177

Üdv elek! Csak halkan a háttérből kérdezném meg, hogy a sisakod nem sárga rézből van véletlenül?

Előzmény: elek81 (89153)
sogi01 2013. szept. 8. Creative Commons License 89176

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89120)
In Lak'ech 2013. szept. 8. Creative Commons License 89175

Erjedés ideje alatt is lezárhatod légmentesen a hordót, úgyis kinyílik. Legfeljebb nem a tetején, hanem az oldalán. :-) Viccet félretéve, csak az erjedés teljes befejeződése után kell légmentesen zárni a hordót, de akkor viszont tényleg kell.

Előzmény: Zernovics (89160)
borsika79 2013. szept. 7. Creative Commons License 89174
Egybe nem ad jó párlatot?
Előzmény: szilvakukc (89173)
szilvakukc 2013. szept. 7. Creative Commons License 89173

Arra kell ügyelni, hogy ne cefrézz körtét, és birset egybe. Kiffert oszt pláne ne!:DD

Előzmény: borsika79 (89170)
szilvakukc 2013. szept. 7. Creative Commons License 89172

Még most sem bánjuk.:))

szilvakukc 2013. szept. 7. Creative Commons License 89171

Nem bánjuk.

Előzmény: Zernovics (89160)
borsika79 2013. szept. 7. Creative Commons License 89170
Heló. Valaki cefrézett már Kiffer körtét és birset egybe? Mire kell ügyelni?
elek81 2013. szept. 7. Creative Commons License 89169

Szia!

Erre a visszahigításra azért van szükség, mert így az elő-, közép- és utópárlatok szétválasztása sokkal könnyebb feladat.

Előzmény: citrus04 (89167)
elek81 2013. szept. 7. Creative Commons License 89168

Sziasztok!

Lassan elkészül a főzőm komplett átalakítása a szakirodalom, azaz a ti tapasztalásotok és segítségetek alapján. Arra szeretnék választ kapni, hogy kell-e a használatba vétel előtt bármiféle rendszer fertőtlenítés, víz desztillálás, vagy ucca neki, had follyon a pálesz? Mivel teljesen új a hűtő és pára cső, sapkával lett felvértezve az üsttető, csak a jó öreg üst maradt az eredeti konstrukcióból, így az új részek azonnali használatba vehetőségével nem vagyok tisztában.

Jó nedűt és éjszakát!

citrus04 2013. szept. 7. Creative Commons License 89167

Pontosan miért?

Előzmény: sleves (89166)
sleves 2013. szept. 7. Creative Commons License 89166

Akkor kell, ha több mint 25%.

Előzmény: citrus04 (89165)
citrus04 2013. szept. 7. Creative Commons License 89165

Helló!

Mit jelent ez pontosan?

"Ezt higítjuk 20-25 % -ra (ha kell)"

Mikor kell?

Előzmény: sogi01 (89136)
csalitos 2013. szept. 7. Creative Commons License 89164

Szerintem te valakit kihagytál a kóstoló osztogatásból. Gondolkozz....

Előzmény: Mr.Stratos (89103)
citrus04 2013. szept. 7. Creative Commons License 89163

Az lesz a legjobb, ha megvonod tőlük a kóstolót!

Tedd el nekem a következő ZD-re, majd én megkóstolom:-)))

Előzmény: Mr.Stratos (89103)
snapszmester 2013. szept. 7. Creative Commons License 89162

5: Minden nap átkeverni amig a főerjedés tart. Ez válozhat a környezeti hőfok fügvényében.

A többi kérdésedre magadtól is megtalálod a választ.

Zernovics 2013. szept. 7. Creative Commons License 89161

Sziasztok!

Almapálinkát akarok főzetni, és a cefrekészítéssel kapcsolatban lenne egy-két kérdésem.

Olvasgattam a szakirodalmat, illetve fórumokat, de sokszor ellentmondásba ütköztem.

1, Aprítani vagy ledarálni? A szakirodalom szerint aprítani kell, néhány helyen meg azt írják,hogy darálni.

2, Azt értem, hogy az erjesztő edényt -az én esetemben egy 200 literes műanyag hordó, 80%-ig töltve - légmentesen zárható kell legyen, hogy az alkohol ne tudjon párologni. Viszont olvastam azt is, hogy a képződő szén-dioxidnak meg valahol távoznia kell. Akkor most legyen lezárva légmentesen, vagy ne?

3,Mennyi pektinbontót és élesztőt kell 100kg cefréhez adagolni? A hagyományos sütőélesztő is megfelel? Mert ezt is olvastam.

4, Most akkor mennyi az erjedési ideje? Mert olvastam elő-fő-utóerjedésről, ami össz-vissz két hét, viszont az alma cefrézésnél 7-9 nap.

5,Első nap többször átkeverni, vagy naponta kell átkeverni a cefrét?

Remélem nem kérdezek nagy marhaságokat, de még "szűz" vagyok ezen a területen. 

Inkább megkérdezem, ha nem bánjátok!

Üdv,

Zernovics

Zernovics 2013. szept. 7. Creative Commons License 89160

Sziasztok!

Almapálinkát akarok főzetni, és a cefrekészítéssel kapcsolatban lenne egy-két kérdésem.

Olvasgattam a szakirodalmat, illetve fórumokat, de sokszor ellentmondásba ütköztem.

1, Aprítani vagy ledarálni? A szakirodalom szerint aprítani kell, néhány helyen meg azt írják,hogy darálni.

2, Azt értem, hogy az erjesztő edényt -az én esetemben egy 200 literes műanyag hordó, 80%-ig töltve - légmentesen zárható kell legyen, hogy az alkohol ne tudjon párologni. Viszont olvastam azt is, hogy a képződő szén-dioxidnak meg valahol távoznia kell. Akkor most legyen lezárva légmentesen, vagy ne?

3,Mennyi pektinbontót és élesztőt kell 100kg cefréhez adagolni? A hagyományos sütőélesztő is megfelel? Mert ezt is olvastam.

4, Most akkor mennyi az erjedési ideje? Mert olvastam elő-fő-utóerjedésről, ami össz-vissz két hét, viszont az alma cefrézésnél 7-9 nap.

5,Első nap többször átkeverni, vagy naponta kell átkeverni a cefrét?

Inkább megkérdezem, ha nem bánjátok!

Üdv,

Zernovics

ROBI876 2013. szept. 7. Creative Commons License 89159

Szia! Érdeklődnék, hogy mekkora a lyukak átmérője? Köszi!

Előzmény: Amphenol (89157)
jana001 2013. szept. 7. Creative Commons License 89158

Szia Mimi!

Mail-ben ment a recept.

Jana

Előzmény: ..MiMi.. (89142)
Amphenol 2013. szept. 7. Creative Commons License 89157

Na akkor most a képek  ( hiába mostanság nem fórumozok :-)  )

Előzmény: Amphenol (89156)
Amphenol 2013. szept. 7. Creative Commons License 89156

A listán már többen feltették a leégés , letapadás ellenszerét . Nekem mióta használom semmi problémámsem volt :

Előzmény: Nagy Ern (89132)
Feriba51 2013. szept. 7. Creative Commons License 89155

Helló Nagy Ern!

A rozsdafolttól nem lesz semmi baja a cefrédnek, csak annyi, hogy a cefre még jobban vékonyítja a lemezt azon a helyen. Esetleg a leragadás is ott kezdődik el, ha nagyon le akar ragadni. A sisakba a rézcsövet nem muszáj forrasztani, lehet mechanikusan tömítéssel is rögzíteni.

Leszorítani a sisakot egyszerű iratkapcsokkal is megoldhatod, (lásd rézműves megoldását) vagy akár más hasonló rugalmas idomokkal.

Nem kell keverő először, legfeljebb főzés előtt kiszorítod, lecsepegteted a híg részt a cefréből. Szőlőnél ez elég jól megy. Aztán majd próbálkozhatsz minél több gyümölcsrész bennhagyásásval, belső kosárral...., dupla fallal, keverővel.

Persze a rendszert fokozatosan fogod újítani, ez már menet közben jobban megy.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Nagy Ern (89132)
sogi01 2013. szept. 7. Creative Commons License 89154

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89120)
elek81 2013. szept. 6. Creative Commons License 89153

Sziasztok!

Kérek mindenkit előre, hogy ne kövezzetek mag, de csak megcsináltam a saját 22x1-es lágy rézcsövemből a aját spirálomat. 

Ehhez nem kellett semmi hókusz-pókusz! Értem ez alatt:

- töltsdd fel a csövedet száraz homokkal, mejd tömörítés után jöhet a hajlítása, vagy-

- töltsdd fel a csöved  szappanos vízzel, be a fagyasztóba., majd a fagyás utéán jöhet a hajlítás.

Nem mondom, hogy nincs esztétikai hiba a spirálomon, de csak én készítettem és semmi különös anyag igénye nem volt. Fogtam egy régi, 23 mm-es szekrény ajtó lapot, ebből vágtam egy 220 mm-es csíkot. ebből lett a sablon. de beszéljenek a képek, hátha többet mutatnak.

Csak a saka tetején lévő csatlakozó méretet kell 1/2"-ról 1"-ra módosítani, majd kezdőthet a főzőcske!

Jó nedűt!

neunorb 2013. szept. 6. Creative Commons License 89152

Az odaégett zsír illata nem ugrik be,de az oldószerre hasonlít.10 l alszeszből fél deci rézelejét kiöntöttem,és még 6szor 25 ml-t külön fogtam fel,amiből csak az utolsó kettőt öntöttem a középpárlathoz,magyarul 1.5 %-ot vettem el.

Előzmény: pálinkaüst (89150)
csalitos 2013. szept. 6. Creative Commons License 89151

Hááát... a kihozatal az elég szerény. Az akroleint leginkább a cseresznyepeprikához hasonló csípős íz jellemzi. Szerintem az ecet szagát érzed, ugyanis az átpárolódik az alkohollal együt. Kóstold meg, ha savanyú izt érzel, akkor az ecet, ha csípős ízt akkor akrolein. De ennek valószínűsége nulla, mert csak fökddel szennyezet gyümölcs esetén keletkezik, és te megmostad a gyümölcsöt.

Minden jót.

Józsipapa

Előzmény: neunorb (89149)
pálinkaüst 2013. szept. 6. Creative Commons License 89150

Mire hasonlít inkább a szaga: az odaégett zsírhoz vagy az oldószeres festék szagához? Előbbi esetben az akrolein, utóbbi esetben csak az előpárlat a bűnös (mármint hogy benne hagytad).

Előzmény: neunorb (89149)
neunorb 2013. szept. 6. Creative Commons License 89149

Üdv minden Pálinkabarátnak!

A napokban főztem borízű almát.Kb 40 liter cefréből lett 1.3 l 55 fokos pálesz.Nem valami nagy mennyiség,de nem ez a fő gond.Kihigítottam 45 fokra,egy négy literes befőttes üvegben pihentettem.Másnap este hazaértem,gondoltam megvizsgálom a cuccot.Beleszagoltam egy jót,aztán majdnem dobtam egy hátast.Olyan durva szúrós szaga van,hogy alig kaptam levegőt.Utánanéztem a "Bibliában",és sajnos a szúrós szag az akrolein jelenlétére utal.Ennek viszont elég drasztikus a kezelési módja (megsemmisítés).Van esetleg valami remény?Valakinek hasonló tapasztalat almával?

A cefrézésről annyit,hogy kb négyszerre szedtem meg a cefrét.Az egy napon szedett anyagot aznap este cefréztem,előtte megmostam,de nem volt földes.Késsel daraboltam,majd keverőszárral,fúrógéppel pépesítettem,pektinbontó:zimopec,fajélesztő:danstil A,és élesztőtápot is adtam hozzá az első napon.

A véleményeket köszönettel várom!

konture 2013. szept. 6. Creative Commons License 89148

A leégést az is okozhatja, hogy  túl nagy teljesítménnyel kezddel tüzelni.

Az üst alján túlforrósodik az olaj, az oldalfalban nem melegszik fel azonnal.

A hőmérő az olaj tetején van, így azt hiszed hogy bőven 120 fok alatt vagy.

Lehet hogy alul már 150-160 fokon ég a cefre az üst falához, ami csak 5 percig tart.

Utána kiegyenlítődik a hőmérséklet különbség és normálisan folytatódik a főzés.

Itt lenne kedvező hatása a réz üstnek a sokkal jobb hővezetés miatt.

A főződ a fotó alapján jónak tűnik, ennek a rendszernek a legkisebb leégés nélkül kell üzemelnie.

Alul és oldalt is 3 cm az olaj falvastagság?

Próbáld ki hogy hőmérőt szerelsz a fenék közelébe.

Ha tovább töltöd az olajt, és a gyors felfűtés a gond akkor még jobban le fog égni.

Én a felfűtés közepéig, a páracső nélkül kicsit párszor meg"hintáztatom" a főzőt hogy jobban keveredjen

ha túl sűrűt főzök, igaz az enyém billenős. A Tiédnél ez egy kicsit nehézkesebb.

A főzési időd szerintem normális, még ha soknak is tűnik.

Előzmény: tunnerpeter (89118)
Miklós1 2013. szept. 6. Creative Commons License 89147

Pálinka kóstoláshoz kisebb tananyag Panyikné 7 részes cikksorozatának utolsó részében.

Ennél bővebben ír róla a "Sólyom könyv", pontos címe: Sólyom Lajos (szerk.): Pálinkafőzés Kézikönyv kisüzemek számára. Mezőgazdasági Kiadó, 1986 Budapest

Baracilin feltette valahova a netre, Guglizd ki.

Előzmény: Palika83 (89133)
Érdi_bőtermő 2013. szept. 6. Creative Commons License 89146

Ajánlom az MSZ9600-74 számú szabványt, mely a "Likőr- és pálinkakészítmények érzékszervi vizsgálata" címet viseli.

Kicsit régi már, de magyar.

Érdekes olvasmány!

Boar... 2013. szept. 6. Creative Commons License 89145

Így lesz...

Előzmény: Miklós1 (89144)
Miklós1 2013. szept. 6. Creative Commons License 89144

A kezelt bor nagyjából azt jelenti, amire ROBI gondolt, tehát átfejtették, kénezték stb. Azért különböztettem meg, mert a Mustpárlat és a Borköly is lényegében borból van, csak azokat még nem érthette kén. A táblázat egyébként a nevemhez fűződik, a 73898 hsz.-ban lehet megtalálni itt a fórumon, és a Miklós1 féle 1x1-ben, amit minden reggel (és most soronkívül az előbb is) belinkel Sogi. A szőlő sem különleges,  csak az ami az 1x1-ben a különleges cefrézések alatt van.

Boar...

Hallgass a szívedre, elsőre ne tegyél a tüskés körtébe cukrot, aztán jövőre majd meglátod...

Előzmény: Szilu14 (89122)
snapszmester 2013. szept. 6. Creative Commons License 89143

Élesztő, pektinbontó játszi, figyelj a pH-ra.

Előzmény: Boar... (89141)
..MiMi.. 2013. szept. 6. Creative Commons License 89142

Bocsánat az off-ért!

Kérlek, Drága Janáék ítjátok meg a ZD-n készített tejfölös-uborkasaláta receptjét!

Köszönöm! 

Boar... 2013. szept. 6. Creative Commons License 89141

Értem. Ph-ra figyelek, pektinbontó, fajélesztő játszik...

Előzmény: pálinkaüst (89140)
pálinkaüst 2013. szept. 6. Creative Commons License 89140

A cukor nem való a cefrébe, ha tönkremegy, akkor az nem az alkoholfok miatt lesz, hanem cefrézési hiba miatt (általában piszkos, rohadt gyümölcs és magas pH).

Előzmény: Boar... (89137)
sogi01 2013. szept. 6. Creative Commons License 89139

Lemaradt!

De ez saját vélemény. Neked is javaslom a reggelinket!

Előzmény: sogi01 (89138)
sogi01 2013. szept. 6. Creative Commons License 89138

3%napfényt nyugodtan rakjál bele.

Előzmény: Boar... (89137)
Boar... 2013. szept. 6. Creative Commons License 89137

Uraim,

szedtem egy kis "tüskés körtét", olyan állapotban, hogy már teljesen be volt barnulva kívül belül. Nem rohadt hanem "túlérett", szóval enni is finom. Szívem szerint nem raknék hozzá cukrot de hozzáértő ismerőseim szerint ehhez mindenképp kell. A kihozatal nem érdekel de azt nem szeretném, ha tönkremenne az alacsony alkolfok miatt. Ha kész a cefre, elvileg rögtön főzve lesz. Mi a véleményetek, megreckírozzam cukor nélkül?

sogi01 2013. szept. 6. Creative Commons License 89136

Üdv!

Első főzet=cefrefőzés

Ezt higítjuk 20-25 % -ra (ha kell) 

Második Főzet= tisztázás

Itt sok mindenre kell figyelni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Előzmény: spemc (89134)
sogi01 2013. szept. 6. Creative Commons License 89135

Üdv!

Jó ízlelőképesség+jó illat felismerés.

spemc 2013. szept. 6. Creative Commons License 89134

üdv

az elsőfőzetnek hány fokosnak kell lenni????????????????????ahoz hogy a másodfőzet 50-55 fokos legyen??

Köszönettel:Ádám

Palika83 2013. szept. 6. Creative Commons License 89133

Üdv!

Tud valaki valami olvasnivalót pálinka biráláshoz?

Hogy, miként zajlik, mire kell figyelni ...stb!

Válaszokat előre is köszönöm!

Nagy Ern 2013. szept. 6. Creative Commons License 89132

Szia Feriba51!

Jó gondolat de nem probléma az, hogy a fazekam belsejében egy két helyen le van jőve a zománc és már kicsit ki kezdte a rozsda?

A másik hogy ha a bogrács lenne a teteje a főzőnek akkor azt nem tudom házilag megoldani(rézcső csatlakozást)vagy csak simán furok egy lukat rá majd beleforrasztom???

A leszorítást még csak csak megoldom.Mivel így nem lesz vízteres ezért nagyobb az esély a cefre leragadására...a keverő részt pedig összehozni megint csak probléma számomra...

Üdv

Ernő

Előzmény: Feriba51 (89128)
golyós 2013. szept. 6. Creative Commons License 89131

Nem, (habár még minden meg van hozzá ), mert a cefrefőzés nálam -a töltést ürítést kivéve-

teljesen automatizálva van , és a vákuumos technikát már nem akartam beleintegrálni, mert túlbonyolította volna a rendszert, és akkora javulást nem hozott sem energiában , (keveset főzök)

sem minőségben , sem időben ( az nem is számít nálam az automatika miatt )....    ;-))

üdv.g.

Előzmény: pálinkaüst (89130)
pálinkaüst 2013. szept. 6. Creative Commons License 89130

Megnéztem, nagyon tetszik. Azóta is használod?

Előzmény: golyós (89127)
Feriba51 2013. szept. 6. Creative Commons License 89129

De azért kételkedni szabad???:-)))

Jó nedűt!!!

Előzmény: golyós (89125)
Feriba51 2013. szept. 6. Creative Commons License 89128

Szia Nagy Ern!

Tedd a fazékra fordítva azt a bográcsot és akkor már meg van az üst is és a sisak is. Rezet tehetsz bele akár réz lemezek formájában, aromakosár formában... Vagy ha nem teszel bele úgy is működik. Elindulásnak jó lesz így is.

A fűtés is indulhat szimplafaluként, hígabb cefrével s aztán majd fejleszted a technikát.

Jó nedűt!!!

Előzmény: Nagy Ern (89114)
golyós 2013. szept. 6. Creative Commons License 89127

Nekem mondod ? Szerintem egyedül vagyok, aki már párolt vákuum alatt a topik tagjai közül. az 51662 -es hsz. ben meg is nézheted.

üdv.g.

Előzmény: pálinkaüst (89126)
pálinkaüst 2013. szept. 6. Creative Commons License 89126

Viszont létezik vákuum alatti lepárlás, ezzel csökkenthető a lepárlás alatti hőmérséklet, így pedig hőérzékeny dolgokat is ki lehet nyerni. Csak ez persze más technikát igényel.

Előzmény: golyós (89125)
golyós 2013. szept. 6. Creative Commons License 89125

Én "rendesen" fűteni nem tudok, mert a 75 fokos párahőmérséklettől csak 2,2Kw -al fűt a villany. Tehát nem áll módomban aládurrantani 1-2 hasáb fával . A 4 mm bőven sok, gondolj bele, (vagy próbáld ki ) hogy egy 4 mm-es furaton mennyi víz folyik ki 2,5 óra alatt. Az a bizonyos gyufaszál ahogy csorog kb. 4-szer is elfér egy olyan átmérőben . Ez szépen látszik is mivel az egész hűtő üvegből van. Szóval "túlnyomásról " ne is álmodjon (azon a max 8 mbar-on kívül) aki pálinkát főz.

Tehát a lepárlás ideje túlnyomással nem változtatható meg. (a kocsonyafőzésé annál inkább, Isten nyugosztalja szegény      vf 1-et)

üdv.g.

Előzmény: Feriba51 (89101)
ROBI876 2013. szept. 6. Creative Commons License 89124

Kezelt bor, hmm, talán borkénnel kezeltet jelenthet, vagy pedig "kezelt" talán jelentheti azt is, hogy át lett fejtve és nincs benne seprő, nem tudom biztosan. Borkénen, bentoniton (ez tisztítja, tükrösíti a bort, egy ásványi anyag) kívül nem nagyon szoktak mást a borba beletenni.

Ugyanúgy cefréztem, mint a többi gyümit, igazából semmi extra, ez a legkönnyebben készíthető cefre. Felfuttatott borélesztőt, pektinbontót kapott, mindjárt darálás után, a bundát minden nap egyszer alaposan lenyomkodom. Savat mértem az olcsó kis kínai kütyümmel,:-) , 3,6-ot mutat, egészséges bor illata van, nem tettem bele savat. Hordó teteje rá van rakva és a tetejükön leszorításképpen 2-3 kisebb fahasáb. Így a CO2 el tud távozni, de a levegő nem jut be, amíg van gáztermelés.

Előzmény: Szilu14 (89122)
badubadu 2013. szept. 6. Creative Commons License 89123

Üdv!

Ismerősöm is sokat szórakozott a rézcső hajlítással. Nem is akart neki összejönni. A szomszédjában fűtést szereltek. Szólt a mesternek, hogy mit lehet tenni. az pedig megoldotta. Lehet kapni Henkó típusú víz-fűtéscsöveket. Ez egy több rétegű műanyaggal borított csőfajta. Általában alu lemezes de van réz is. Szóval a szaki fogott egy ilyen csüvet (22es) szépen rátekerte a gázpalackra. Utánna szikével megvágta a műanyag burkolatott és lehúzta a héjjat. Lett egy tökéletes 22es réz spirál. Simán nehéz a fémet hajlítani de amint van rajta műanyag burkolat tökéletesen lehet. Gondolj csak a villanyvezetékre. Hát ennyi. Előtte vagy egy hétig szórakoztak a hajlítással. A hűtő azóta is tökéletesen üzemel. 

Előzmény: elek81 (89119)
Szilu14 2013. szept. 6. Creative Commons License 89122

Érdekes táblázat.

A borpárlatnál mit jelent a "Kezelt bor"?

Írtad korábban, hogy mindent beledaráltál a szőlőpálinkádba. Utána a szőlőt is ugyanúgy kell becefrézni mint bármilyen más gyümölcsöt? Van valami specialitása, amire oda kell figyelni?

Előzmény: ROBI876 (89113)
kovako79 2013. szept. 6. Creative Commons License 89121

Szia elek81

Ajánlom a száraz homokot, vagy ha nincs kéznél 1-2kg só /tuti száraz és jól tömöríthető/

Ezután egy gázpalack és mehet a tekerés nem könnyű de megoldható!

200 literes hordóba szépem mutat:))

Előzmény: elek81 (89119)
sogi01 2013. szept. 6. Creative Commons License 89120

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89083)
elek81 2013. szept. 6. Creative Commons License 89119

Pálinkás jóreggelt!

Ismét gyakorlati tanácsért folyamodom hozzátok! Tegnap vettem 5fm 22x1-es lágy rézcsövet és megpró áltuk spirállá formálni, de ez korántsem hajlítható meg úgy kézzel,mint a 16x1-es kistesója. Ez inkább belapul,mintsem formálódna. Meg lehet  ezt hajlítani kézzel? Vagy keressek egy gépesített csőhajlítót?

Jó nedűt!

tunnerpeter 2013. szept. 6. Creative Commons License 89118

20 literrel töltöttem fel, de még férne bele úgy 5 liter. Ahogy tudok még szerezni olajat továbtöltöm.

40 perc alatt fűtöttem fel az olajat 120-ra és ez után majd másfél óra mire elkezd csöpögni.

Letapadáskor elég sok cefrét töltöttem bele. Felül maradt úgy 10cm.

Előzmény: konture (89085)
tunnerpeter 2013. szept. 6. Creative Commons License 89117

Ja és nekem is cirkó égősorom van igaz ez csak 18KW.

Előzmény: tunnerpeter (89116)
tunnerpeter 2013. szept. 6. Creative Commons License 89116

A két fal közti távolság úgy 3 centi.

Eddig nekem sem volt gond a letapadással, csak a mostíni szilva gyakorlatozott vele.

Előzmény: szilvakukc (89087)
vasbicikli 2013. szept. 6. Creative Commons License 89115

Lebeszélnélek erről az összeállításról. Egyrészt nagyon rosszak az arányok, 10 liter hasznos üsttérfogathoz plusz 20 liter vizet kellene felmelegítened. Másrészt túlnyomás nélküli vízköpenyes fűtéssel nem tudod az alkoholt maradéktalanul kinyerni a cefréből. Az ilyen főzőt használók beszámolói szerint 40-50 %-nál leáll a csepegés.

Előzmény: Nagy Ern (89114)
Nagy Ern 2013. szept. 5. Creative Commons License 89114

Sziasztok!

Szeretném a tanácsotokat kikérni a pálinkafőző készítésében!

A hűtő berendezésem adott, ami már be is van csövezve.(60 literes műanyag hordó benne 10-es rézcső)

Van egy kb 30 literes zománcozott edényem, amibe beletennék egy 10 literes bográcsot (közötte víz)

Ennek a tetejére szerkesztenék egy rézkúpot.

Majd ezt összekötném 1-2 méter szintén rézcsővel.

Az egészet gázpalackról melegíteném majd.

A rézkúp kivételével minden más adott a készülék elkészítésére!

Kérdés az, hogy érdemes ezzel vacakolnom vagy nagyobba kellene gondolkodnom?!?

A tisztánlátás érdekében mellékelek pár képet.

https://www.dropbox.com/s/15ien2nhmay2fji/2013-09-05%2014.07.09.jpg

https://www.dropbox.com/s/wovnjwmrijlvpi3/2013-09-05%2014.07.25.jpg

https://www.dropbox.com/s/aocn878buylpldz/2013-09-05%2014.07.48.jpg

https://www.dropbox.com/s/8puq7mqugz9zvyx/2013-09-05%2022.45.50.jpg

https://www.dropbox.com/s/1lx5dj8f4u94k7i/2013-09-05%2022.45.58.jpg

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv

Ernő

ROBI876 2013. szept. 5. Creative Commons License 89113

Itt egy táblázat, mennyi féle szőlő-cefrét, illetve pálinkát lehet készíteni, még tavaly, vagy tavaly előtt mentettem le, mindig hasznos:

Sajnos elég kicsi a kép, de talán valahogy fel lehet nagyítani, olvashatóra.

Előzmény: ROBI876 (89112)
ROBI876 2013. szept. 5. Creative Commons License 89112

Mindent. Tavaly nagyon rossz volt a szőlőtermés, talán 70-80 liter szőlőcefrém volt, belőle meg 12-13 liter 46%-os késztermék, ha jól emlékszem. Valami isteni volt! Felváltva kóstoltam a barackot, meg a szőlőt, hogy melyik a jobb? Nem tudtam dűlőre jutni. Pedig a barackom nagyon finom volt. Még bujukcekmece is ivott a barackból, Ő is azt mondta, hogy ízletes, finom. Most idén szerencsém van a szőlővel, 500 liter teljes szőlő cefrém van, 2 helyről szüreteltem, remélem ugyanolyan jó lesz, mint a tavalyi.

Előzmény: vasbicikli (89111)
vasbicikli 2013. szept. 5. Creative Commons License 89111

A kocsányt is beledarálod?

Előzmény: ROBI876 (89105)
Amateur-no1. 2013. szept. 5. Creative Commons License 89110

VAN ISTEN !

Előzmény: Pálinkás Admin (89108)
obsitos3 2013. szept. 5. Creative Commons License 89109

Áthidaló megoldásként a karórát,esetleg zsebórát javaslom,ha nincs a főzőn óra,és neaggyisten telefon sincs  a közelben.

Előzmény: Feriba51 (89100)
Pálinkás Admin 2013. szept. 5. Creative Commons License 89108

Donez.

Előzmény: Amateur-no1. (89106)
ROBI876 2013. szept. 5. Creative Commons License 89107

Jogos, írtam választ a másik fórumon.

Előzmény: Amateur-no1. (89106)
Amateur-no1. 2013. szept. 5. Creative Commons License 89106

Egyszerűen, nem értem meg, hogy a "Kipróbált receptek" - et, miért piszkolják össze, mindenféle kérdésekkel, javasolnám, hogy az oda nem illő hsz.-eket töröltetni kellene.

ROBI876 2013. szept. 5. Creative Commons License 89105

Igaz!:-) Tegnap összeraktam, hajdú mosógép kapcsolóját kapta a gép, némi farigcsálással pont beleillik, jól működik. Kisebb lugast a háznál mindjárt le is szüreteltem, lenyomattam a darálóval, 120 liter teljes szőlő cefrét adott, rogyásig volt szőlővel.

Előzmény: gombászok (89104)
gombászok 2013. szept. 5. Creative Commons License 89104

Ne legyél rá kíváncsi, mi van benne, ráérsz az maj akkor megtudni, ha muszály. További sok eredményes darálást!!

Előzmény: ROBI876 (89052)
Mr.Stratos 2013. szept. 5. Creative Commons License 89103

A sas nem fog legyeket.....a büntetésük az lesz hogy,eddig mindenkinek adtam kostolót,na ezt beszüntetjük ! Ja és szereltem csapot,

hegesztettem kerítést,pinceajtót....na ezt is beszüntetjük ! lehet velem szórakozni )))

Előzmény: foxrudi (89065)
rézműves1 2013. szept. 5. Creative Commons License 89102

..."Érdemes lenne az üstház tetejét beperemezni és ezt a 20 mm különbséget pár mm-re minimalizálni?"...

...meg fogsz lepődni, hogy milyen nagy jelentősége van...az én (első) otthoni, gáztűzhely fűtésű 20-literesemnél, 20-perccel hamarabb indult meg, mint amikor csak egy sima "szoknyát" húztam rá...próbáld ki először, ahogy én is, fölül tekerd körbe alufóliával, de ahogy mondtad is,

hagyjál körbe pár mm rést, hogy az égéstermék el tudjon távozni, mert nem fog égni rendesen...ez egy jó, "pénztárcakímélő" megoldás...

Előzmény: elek81 (89097)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89101

Helló golyós!

Hát úgy állítja elő a túlnyomást, ahogy te. Fűt alá rendesen. Ezen a 4 mm spirálon is elámulok, de lehet csak én. Szerintem nálad a nedű nem szabad eséssel csordogál, hanem kis nyomással folyik ki abból a csőből. Tévedek?????

Jó nedűt!!!!

Előzmény: golyós (89098)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89100

:-)))))

Az időt meg tudod nézni egy telefonon is, akkor mire a pálinkafőzőre óra???? :-))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Flanell (89095)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89099

Valamennyire kéne szűkíteni a rést, de maradjon hely a gázok kiáramlásának is. Azt is meg kéne nézni, nem túl kicsi az égőfejed??? Akik gázzal fűtenek meg tudják ítélni.

Jó nedűt!!!

Előzmény: elek81 (89097)
golyós 2013. szept. 5. Creative Commons License 89098

Azért arra a túlnyomásra kiváncsi lennék, főleg arra, hogy hogyan állítja elő ?

Az én üstöm "csőre" hajaz, 32cm átmérőjű és 60 cm magas. 40 l cefre 2,5 óra alatt jön le a csöpögéstől számítva.

Nálam szűkebb hűtővel nem hiszem hogy bárki dolgozik, ugyanis 4mm !!! belső átmérőjű és 6 m hosszú üvegspirál! Az üstben mégis csak pár mbar "túlnyomás" van . (régebben írtam róla)    ;-)

üdv.g.

Előzmény: Feriba51 (89092)
elek81 2013. szept. 5. Creative Commons License 89097

Szia Feriba51!

Nos üstházat használok, mert a főzőüstöm egy fémhordóba van beleállítva. Az üstöm 410 mm átmérőjű, az üstháznak szánt hordó pedig ca. 450 mm átmérővel rendelkezik. 

Igaz így a két henger között a 20 mm végig a hengerpalást mentén megvan. Érdemes lenne az üstház tetejét beperemezni és ezt a 20 mm különbséget pár mm-re minimalizálni?

Rézcső: Telefonáltam, kérdeztem, majd vettem 5 fm 22-es lágy rézcsövet, kerek 1800 Ft/m áron. Asszem ez jónak számít.

Még az új páracső van hátra és akkor kisüsti folyt. köv.

Más: 

Két gyünölcs ihgatja a fantáziámat igazán ebben az évben még cefrézés szempontjából. Birs és kökény. Sokan sikerrel főztetek már belőlük páleszt, de sajnos nem találtam eléggé részletes leírást ezeknek a gyümölcsöknek a cefrézésről.

Ebben segítsetek kérlek, mert egyikel sem volt még dolgom és azért szeretnék ihatót produkálni.

Jó nedűt!

Flanell 2013. szept. 5. Creative Commons License 89096

Köszi, így a film alapján érthető.

Nekem a párszáz kiló körte nem okoz gondot, mert úgyis éretten szoktam felhasználni, alma meg csak 1 mázsa van ilyen célra, azt is össze lehet darabolni késsel, viszont a birs miatt gondolkodom a gépesítésen.

Előzmény: ROBI876 (88988)
Flanell 2013. szept. 5. Creative Commons License 89095

Annyira lazább, hogy simán, az utcáról beeső turistáknak árulták...

Még a muzeális gépet is megmutogatták, semmi órát nem láttam rajta.

Előzmény: Feriba51 (88992)
Flanell 2013. szept. 5. Creative Commons License 89094

De az Mo., ha jól gondolom?

Én kicsit keletebbre láttam 1500-ért.

Előzmény: Hurkafej (88981)
Flanell 2013. szept. 5. Creative Commons License 89093

A birsalma egy külön kategória...

A kemény körtét simán el tudom vágni, a birssel meg kell küzdeni. Gondolom, a gépnek is. Bár lehet, hogy csak kisebb darabokat hasít, és csak időben több.

Előzmény: vasbicikli (88979)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89092

Na, ebben van valami!!!

Akkor pedig a továbbiakban az a feladat marad, hogy a telített gőzöket minél hamarabb elszállítsuk. Itt jön be a páracső, hűtő átmérőjének a hatása, az bizonyos túlnyomás a gőztérben.

Egyik ismerősöm határozottan nyomás alatt dolgozik (nem tudom a mértékét), de a folyamat így nagyon gyorsan lezajlik nála. 40 liter cefre, 2,5-3 óra alatt, és mindössze 10-es hűtőspirál.(?) Ez még nekem nem tiszta, de nem a megszokott ritmus.

Még annyit, hogy a kiválasztása is nagyon jó. Ha nem erőlteti meg a rendszert, túl alkoholos, vodka jellegű a pálinkája lesz két lépcsőben.

Jó nedűt!!!

Előzmény: golyós (89091)
golyós 2013. szept. 5. Creative Commons License 89091

Forráskor az anyag egész térfogatában párolog .... Egy köpenyfűtéses rendszernél kimondottan előnyös a "cső" forma hiszen a térfogat négyzesen nől az átmérő fügvényében. Nagyanyáink alulról fűtöttek, ott kívánatos a minél nagyobb átmérő...

üdv.g.

Előzmény: Feriba51 (89089)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89090

Jaaa, itt arra a rövid időre gondoltam, amikor leengeded a moslékot, kiviszed a kertbe, kiöntöd aztán előkészíted az üst mosását és közben a forró olaj "megsűrűsíti" az alján maradt moslékot. Nem fordult meg a fejembe, hogy nem mosod ki azonnal az üstöt:-)))))

Jó nedűt!!!!

Előzmény: Feriba51 (89082)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89089

Szia elek81!

"- csak a többlethőben jelent hátrányt ez a fazék forma?

- ehhez a térfogathoz már a 15-ös páracső ugye elégtelen?"

Nem a többlethő miatt lehetne jobb a magasság átmérő arány. Tulajdonképpen a párolgási felületről van szó, ez minél nagyobb annál jobb. Tulajdonképpen ez határozza meg a főzés sebességét. Egy "szűk szájú" edény esetében ez a felület nem engedi meg, hogy jobban tüzeljünk, mert "kiugrik" a cefre a fazékból. Ezt vették figyelembe nagyanyáink is, amikor a lekvárt főzték. Egy széles lábasban, nagyobb felületen hamarabb párolgott el a víz, hamarabb sűrűsödött a lekvár (én néha még hajszárítóval is szoktam a felületet fújni, lekvárfőzéskor). Természetesen a hőleadás is jobb, mint egy magas fazéknál.

A többlethő nem lesz, ha nem csak alul melegíted az üstöt, hanem oldalt is. Ehhez nagyon hozzásegít egy üstház, amit az alábbiakban már leírtam. Így egy nagyobb felületen kapja a cefre a hőt és még a leégés veszély is sokat csökken.

Mindenesetre szerintem nem érdemes hozzányúlni a z üsthöz, csak meg kell tanulni rajta "hegedülni"

A 15 -ös páracső, szerintem is kissé vékony. Nem ártana megnövelni, mert ez is fékezi a főzés gyorsaságát.

Jó nedűt!!!!

Előzmény: elek81 (89084)
bujukcekmece 2013. szept. 5. Creative Commons License 89088
A pálmaolaj ugyanúgy jó, mint a trafó!
Nem is igazán leég, csak lesül. Nekem is szokott bizonyos cefréknél, amik túlzottan kiszáradnak az üst alján. Nem azért mert marad az edény alján, ez baromság. A fazék arány a bibi. A szomszédom a 120-assal ugyanúgy nem tud 5 óra alá menni, katlanban, fával döngetve, szimpla. Még borpárláskor sem! Nagyon lábos arány, majdnem cső. Sajnos ez az arány akkor sem lesz jelentősen gyorsabb, ha fejed tetejére állsz. Öreganyám sem véletlenül lábasban főztr a lekvárt. A keverő segít a letapadásban, ami a cefre kiszáradását megelőzi, ezálltal a hő jobban eloszlik az üstben, az olaj meg nem hevül fel, mert a folyékony szakanyag nem engedi túlhevülni.
Előzmény: konture (89085)
szilvakukc 2013. szept. 5. Creative Commons License 89087

A két óra, az nagyon sok. Jól gondolod, valami miatt az olaj alul sokkal melegebb, mint oldalt. Én is olyat használok, nekem 15-20 perc alatt fenn van 120-on, akkor visszaveszem, és kb. még fél óra alatt melegszik hozzá a cefre. Igaz én egy 24KW-os cirko égősorral fűtöm. Letapadni, csak 140 fok felett tapad le az anyag, kipróbáltam.. Nem lehet, hogy az oldalsó távolság túl kicsi a duplafalban?

Előzmény: tunnerpeter (89080)
szilvakukc 2013. szept. 5. Creative Commons License 89086

Gondolod, olyan igénytelen, hogy főzés után nem öblíti ki az üstöt, hanem 2!!litert benne hagy a moslékból? Na, abból a pálinkából, én inkább nem kérek. Nekem sincs ilyen luxus, hogy üstház, de ha ekkora hőveszteséggel számolnék, hetven fok lenne a helyiségben.

Előzmény: Feriba51 (89082)
konture 2013. szept. 5. Creative Commons License 89085

Én a felfűtési idő ~1/3 nál érem el a 120 fokot,  a gőztér ilyenkor még csak pár fokot melegszik.

Az enyémbe 13 liter trafóolaj van, 50 literes üstnél.

Mennyi olajjal töltötted fel? (szerintem kellene 20 liter)

Ha leégett az alja, kicsi az olajmagasság az üst fenekénél!

Próbáld meg hőközlő olajjal feltölteni, hátha egyenletesebb lesz a hőátadás,

Keverőt csak szimpla falúnál tennék.

Mikor leégett mennyi cefrét tettél fel és mekkora volt a gőztér felette?

Próbáltál félig telt üstel főzni?

A lángmagasság jól be van állítva?

elek81 2013. szept. 5. Creative Commons License 89084

Sziasztok!

Ma reggel rávetemedtem, hogy az após által rámhagyott üst térfogatát pontosan kiszámoljam.

Az eddigi ca 60 literről kiredült, hogy 85 literes. 410 mm átmérő és 650 mm magas. Tehát az arányok nem jók.

Ez a tény ismét megfogalmazott bennem néhány kérdést:

- csak a többlethőben jelent hátrányt ez a fazék forma?

- ehhez a térfogathoz már a 15-ös páracső ugye elégtelen?

Jó nedűt!

sogi01 2013. szept. 5. Creative Commons License 89083

vf1 linkgyüjteménye 

linkás jóreggelt!   

A tudás forrása

Előzmény: sogi01 (89045)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89082

A cefre leragadása pedig úgy fordulhatott elő, hogy a főzés befejezésekor leengedted a moslékot, de az alján maradt még egy kicsi. Közben az olaj még nem hűlt le és felhevítette azt a két liternyi masszát.

Na még egyszer jó nedűt!!!

Előzmény: Feriba51 (89081)
Feriba51 2013. szept. 5. Creative Commons License 89081

Szia tunnerpeter!

Nem az arányokkal van ott baj, hanem azzal, hogy te a helyiséget melegíted inkább és nem az üstöd. Az üst egy kis felületen kapja a hőt, és egy nagy felületen hűti a környezet. A hő pedig "elmászkál".

A megoldás egy üstház, ami körbeveszi az üstöt az olajfürdő magasságáig.

Az olajat töltsd fel ameddig csak lehet és csak egy kis tágulási teret hagyj.

Jó nedűt!!!