Keresés

Részletes keresés

genziana Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4173

Nem vagyok szakértő, de szerintem is valami "külső" dolog lehet ebben..

Az én lányaimat is 24 órán belül elvitte a "külső" behatás.

Kettőt vágott fel az állatorvos. Mindegyik a vérzékenység tünetét produkálta.

Este észrevettem, hogy bibi van, másnap dálutánra, már szürke volt a szája, szortyogott a tüdeje, és meghalt. A boncolásnál bármibe lett belevágva, dől a vér...

Iszonyatos volt. De bizonyíték nélkül...

 

 

Úgy 2-3 hete ez a "külső" behatás szólt a férjemnek(hála istennek nem nekem), megint problémázott a kecskéken, na az én hitesemben emberére akadt, megmondta neki a kecskéket is, hogy elpusztultak. Felhívta a figyelmét, hogy a törvény bűnteti az állatkínzókat, és van papírunk az esetekről.

Ma reggel csak finoman merték megkérdezni, hogy valami baj van, hogy a kisgidák sírnak?

Mondtam, semmi, csak leválasztottunk, és a kecsigyerekeknek nem tetszik a rendszer.

 

Én ezt soha nem fogom megérteni, milyen lehet az olyan emberek leleke, akik bántanak egy állatot.

 

Előzmény: Törölt nick (4169)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4172

Nálam ugyanezek a tünetek voltak a télen, csak kecskéken plusz 13 vetélés. Elhalt magzat, méhlepény vérminta az egyik anyából a labordiagnosztikára, csekély 35. 000- ft-ért leptospirozis egyik szerotipusa nyomokban. Amúgy a májat, vesét is megtámadja, egyik tünete a vérfestékvizelés. Mire elkezdtük kezelni, elhullot 4 tavaszvégi kiskecske, meg egy alom kutyakölyök.

Előzmény: Törölt nick (4168)
tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4171

Termizálás: 62-65 fokon 15 másodperc

Pasztőrözés: 63-65 fokon fél óra hőntartás

Szerintem én az utóbbit csinálom. Persze, üzemi körülmények között 72 fokon, sőt 130 fokon (ultrapasztőrözés) is megvalósítható.

A pasztőrözést biztonságosabbnak találom a patogén kórokozók szempontjából. A két évval ezelőtti zalai nyers kecsketej okozta agyhártyagyulladásos esetek óta (amit kullanccsípés okozott) nem dolgozom fel másképpen a tejet. Ez az eset megijesztett, hogy mégsem elég az egészséges, ellenőrzött állatállomány, a fejési higiénia, az ördög nem alszik, és bármikor történhet előre nem látható probléma. Azóta nyugodtan alszom.

Előzmény: elefada (4170)
elefada Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4170

Nem pasztörözöl, hanem termizálsz. Sajtot, ha már 25 30 fok a külsö hömérséklet, én is termizálom.

Söt, azt tapasztaltam, hogy az ilyen höfokon kezelt, májasabb, jobb alvadékot ad.

A pasztörözés , 72 fok pillanat azért nem tudod biztosítani házi körülmények között, mert ezen a hőfokon már a savófehérje is kicsapodik, nem tudod csak pillanatig itt tartani, s a sajtgyártáshoz csak a kazein kell, savófehérje nem.

60-65 fokon  ez nem történik meg.

Túrógyártásnál viszont cél, hogy az is kicsapodjon, növeli a kihozatalt. Ez savanyú alvasztás, itt nincs érés, további bomlás, amit akadályozna a savófehérje.

Előzmény: tavaszváró68 (4166)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.03 0 0 4168

Tudom, hogy enyhén off, de vetnétek erre egy pillantást? Ti mit tennétek ilyen helyzetben? A kecskéinket is nagyon féltem...

tavaszváró68 Creative Commons License 2011.03.02 0 0 4166

Nem akarok belekottyolni, mert sokkal többet tudsz a tejfeldolgozásról, és sokat tanultam is a hozzászólásaidból, de én bizony pasztőrözök házilag. A pasztőrözésnek számos formája van, idő és hőmérséklet fordított aránnnyal el lehet érni ugyanazt az eredményt. Házilag csak hagyományos pasztőrözés jöhet szóba, ami azt jelenti, hogy 65 fokon tartjuk a tejet 30 percig. Nekem még nem okozott gondot utána ebből sajtot készíteni, és kálcium-klorid sem kellett hozzá. 70 fok alatt még nincs gond a kálciummal.

Előzmény: elefada (4156)
genziana Creative Commons License 2011.03.02 0 0 4165

Megtörtént a leválasztás.

Most forralom a tejet, bár nincs egy liter de legalább elkezdődött....

förike Creative Commons License 2011.03.02 0 0 4164

Ecettel!

Előzmény: elefada (4163)
elefada Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4163

Hát azt nem mondhatom, hogy szép, de azért biztos finom.

A szépségen javíthatsz, ha kicsöpögés után sóval, fűszerekkel összegyúrod, s egy kis mélyebb tálkába gyömöszölöd, hogy felvegye a formáját.

Mivel csináltad, ecettel vagy citromlével?

Előzmény: förike (4159)
elefada Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4162

Igy már értem.

Végül is hűtögép hiányában így oldották meg a  hűtést.. A hideg hatására a tejszin felfölözödött, s azt kanállal leszedték. Macerás,  Tehéntejböl könnyebb, nagyobbak a zsírgolyók.

Persze, ezt megoldhatod kecsketejjel is. Tedd be a hűtöbe 2-3 napra 6-10 fok között, felfölözödik, óvatosan leszedheted a tejszint, a  tejböl meg savas alvasztással túrót készítesz.

Ha már lesz egyszerre 15-20 liter tejem, szeparálok, és készítek kecskevajat, majd mutatom, s írom, hogy milyen.

Előzmény: Törölt nick (4161)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4161

Azt értettem "hideg vizes fölözés" alatt, amit a szeparátor előtti időkben csináltak, valamely régi leírásban olvastam, ahol a tejszeparátor történetét taglalták. Hogy ne savanyodjon meg rögtön, és tejszínt kapjanak tejföl helyett, nagyon hideg vízbe helyezték a tejes edényeket, és úgy hagyták állni. Persze a kihozatal elég rossz volt, ezért volt drága a vaj. És erre az eljárásra értettem, hogy vajh' kecsketejjel kivitelezhető lenne-e... :)

 

Még mindig nem sikerült felvennem a kapcsolatot az Alfa-Lavallal az antik szeparátorom felújítása ügyében. Lehet, személyesen kell megkeresnem őket. Bosszantó, hogy mindössze a dob egyik belső köpenyének hiánya miatt folyik át rajta a tej elkülönítés nélkül...

Előzmény: elefada (4155)
krnemarika Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4160

Nagyon aranyosak!

Hamarosan nálunk is így fognak ugrándozni. Már négyen vannak, de a héten még szaporodnak.(Remélem, gond nélkül.)

Előzmény: faqkac (4151)
förike Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4159

Itt van!

 

2 L tejből készült!

 

Paneer sajt!

Előzmény: elefada (4158)
elefada Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4158

Várom a képeket förike!

Előzmény: förike (4147)
elefada Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4157

Simika már összefoglalta, csak a vajra térnék ki.

A tejszint érlelni kell, ha vajat akarsz köpülni(habverövel).

Semmiféle vizet nem kell beletenni!

Gondolom, a fázismegfordulás kavart meg.

 

Előzmény: kassaizsuzsanna (4148)
elefada Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4156

Akkor javítalak:70-80 fokra csak a túró tejét vigyed fel, ha hökezelsz (nem muszály)de akkor kultúrázni is kell!

Sajt: pasztörizálni házi körülmények közt nem tudsz, ha mindenképpen hökezelni akarsz, elég a 60-63 fok.

Gomolyát készítheted kultúrával, s a nélkül is. Elöbbi gyorsabban, utobbi lasabban savanyodik le.

Előzmény: L.Myke (4149)
elefada Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4155

"hideg vizes fölözés" ....ezt nem értem.

Lehet fölözni a kecsketejet is, nagyon fincsi a tejszin.Kézzel macerás,igazad van.

 

Előzmény: Törölt nick (4152)
elefada Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4154

Tündériek! Nálam már megy a műsor élöben!.-))))))))))))

Előzmény: faqkac (4151)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4153

Igen, minden kiskecske ilyen aranyos :D Kár, hogy idővel a nagy részüket levágják.

Előzmény: faqkac (4151)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.01 0 0 4152

Rendes tejszínt (és abból tejfölt) szeparálással lehet nyerni. Mindaddig, míg ki nem találták a tejszeparátort, a tejszínből készült vaj is aranyárban ment, hiszen a hideg vizes fölözés olyan hosszadalmas és kis hatásfokú volt... Kecsketejből pedig nem is tudom, lehet-e.

Előzmény: Törölt nick (4150)
faqkac Creative Commons License 2011.02.28 0 0 4151

Ezt loptam egy másik topic-ból

 

L.Myke Creative Commons License 2011.02.28 0 0 4149

Szia! Én nem vagyok szakértő, sőt... még sajtot sem csináltam. De információt szereztem már és hamarosan eljutok odáig, hogy elkezdjem. Az egyedüli ok amiért még nem álltam neki az a hőmérő. Nem volt hőmérőm sajnos. Viszont most rendeltem egy digitálisat mindössze 1600 Ft-ért. :) Miért is kell a hőmérő? Mert a tejet, ha felforralod, nehezen alvad meg utána. Így pasztőrözés a javasolt. Viszont az pedig különbféle hőfokon lehetséges, kb 70-80 °C-on pár percig. De a gyakorlottabbak majd úgyis kijavítanak.

Szóval ha oltósat szeretnél csinálni, akkor szerintem pasztőrözz, ne forralj! Nekem a gomolyát ajánlották, így azt is fogom elkészíteni elsőnek. a http://www.sajtkeszites.hu -n sok információt találsz.

Ennyit tudtam segíteni, sajnos nekem sincs tapasztalatom még. Sok sikert! :)

Előzmény: kassaizsuzsanna (4148)
kassaizsuzsanna Creative Commons License 2011.02.28 0 0 4148

Sziasztok!

 

Érdekel a sajtkészítés, sokat olvastam a fórumból, de pár dolog nem tisztázott bennem, ezért írok nektek, hátha tudtok segíteni. A hétvégén megcsináltuk ecetes módszerrel az első sajtunkat, nekünk nagyon nagy élmény volt, másnap ehető is volt, fehér, viszonylag kemény, préselt sajtot csináltunk. Szeretnénk oltóval csinálni, nagyjából körvonalazódott, hogy álljunk neki.

 

Pár buta kérdésem lenne... Érdekel még a tejföl, a túró, és a tejszín készítése is.

 

Valaki legyen olyan jó, és tegye meg, hogy leírja, hogy melyiket hogyan kell előállítani, mert ahogy olvastam néhány hozzászólást nem találtam meg, hogy konkrétan melyik mit jelent és mit lehet előállítani, és ami a legfontosabb, hogy egy azon tejből melyeket lehet egyszerre előállítani. (gondolok itt arra, hogy ugyebár nyilván ha túrót csinálok, nem tudok már sajtot...) Pl. én a tejszín-tejföl dolgot nem értem. Melyiket kell a hűtőben tartani, és ha tejszínt leszedtem, akkor már nem lesz tejfölöm? Vagy hogy van ez? Lehet akár egy adagnyi tejből tejszínt, tejfölt és túrót is csinálni? Házi tejet akkor most kell, vagy nem kell forralni? Vajat a tejszín köpülésével tudom előállítani? (robotgép jó erre a célra? lassú fokozaton negyed órát keverve, és aztán vizet bele, ismét keverni, majd megint vizet és keverés után leönteni)

 

A válaszokat nagyon köszönöm!

förike Creative Commons License 2011.02.28 0 0 4147

Sziasztok!

 

Most csináljuk  tehéntejből az első  sajtunkat!

 

Elefada képeket készítek neked!

elefada Creative Commons License 2011.02.27 0 0 4146

Uj tanfolyam:  //www.sajtkeszites.hu/blogbejegyz-s/2011/02/23/3-napos-h-zi-sajtk-sz-t-tanfolyam

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.24 0 0 4145

A pasztőrözöttbe kell kultúra (ált. valamelyik vajkultúra tejsavbacikkal), az óvatosan termizáltba elvileg még nem. Továbbá ez a helyzet a kalcium-kloriddal is, ha jól emlékszem... De megjegyzem, én eleddig még normális hőmérő hiányában se nem termizáltam, se nem pasztőröztem, biztosan fognak még tapasztaltabbak is válaszolni.

Előzmény: manettino (4144)
manettino Creative Commons License 2011.02.24 0 0 4144

Köszi az eddigi válaszokat. Olvasom a sajtkészítés.hu-t, a kézikönyvet, a fórumot. Egyet még szeretnék kérdezni, hogy ha gomolyát készítek pasztőrözött tejből, akkor kell bele kultúra? És mi a helyzet a termizált tejjel? Előre is köszi.

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.22 0 0 4143

(Hát én ezt elkezdtem töltögetni, de úgy a 19. kérdéstől fokozatosan kezdett eldurvulni, a végén azt mondtam, hogy oké, a hasraütéstől nem lesz jobb a statisztika, inkább nem küldöm be. :D Van, aki grammra méricskéli a napi rostbevitelt? És egy adag az mennyi? :D Behalok.)

Előzmény: zangel (4141)
zangel Creative Commons License 2011.02.21 0 0 4141

sziasztok

 

segítségeteket szeretném kérni szakdolgozatom megírásához. egy vegetáriánus kérdőívről lenne szó. ha esetleg nem fogyasztotok húst vagy csak vörös húst nem akkor légyszíves szánjatok rá 5 percet és töltsétek ki.

 

az alábbi linken lehet megnyitni:    https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dHNqbmExaTNBbEtSUVZqVzd2TllUX0E6MQ

 

köszönettel: Eszter

L.Myke Creative Commons License 2011.02.21 0 0 4140

Örülök, hogy tetszett a recept. Ha látsz benne fantáziát, akkor én is megcsinálom valamikor. :) Először is normál sajtot kellene. :D

 

genziana

 

Nagyon szép lett! Gratulálok hozzá! :)

Előzmény: elefada (4137)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!