Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2016.10.24 0 0 2114

Szia!

 

Ez is a Bálványról készült?

 

Nem kell szabadkoznod, gyönyörű tájfotó.

Előzmény: olahtamas (2110)
Petra-25 Creative Commons License 2016.10.24 0 1 2113

Lapozz vissza a topikban, és itt ennek a hsz környékén volt róla szó.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=140405663&t=9097496

Előzmény: perempe (2111)
perempe Creative Commons License 2016.10.24 0 0 2112

Előzmény: perempe (2111)
perempe Creative Commons License 2016.10.24 0 3 2111

barátom mesélte tegnap, hogy Sáta és Borsodbóta közötti dombról is szépen látszott a Tátra.

 

haladóknak:

járt vki esetleg az Ugrókői-barlangnál? érdekes ez a rész? (maga a kő is érdekelne. van erre egy bánya is, de el lehet menni a tó oromja felé is.) az Istállós-kői-barlang előtt megy tovább a zöld háromszög tovább a csúcsra, amiről le lehet térni jobbra, és jelzetlenen visszamenni a Horotna-völgybe.

olahtamas Creative Commons License 2016.10.24 0 0 2110

Ezt lőttem a mobiltelefonnal, bár felhős volt a távolban, azért sejteni véltünk a felhők között/alatt bal oldalon pár csúcsot is, de sajnos kevés időnk volt, mert a 17:57-es buszt el el kellett érnünk a logisztikánk miatt Nagyvisnyón, így nem tudtunk irányszögekkel, és egyebekkel bíbelődni, egyszerűen csak élveztük a kilátást:

Előzmény: Törölt nick (2105)
garass Creative Commons License 2016.10.24 0 3 2109

Örvény-kő, Látó-kövek, Nyír-kő, Dédesi vár, Buzgókő, Kerek-hegy, Borovnyák gerinc, Gulicska, ... Szinte mindn 900-as csúcsról, vagy É-i oldalából, ha talál az ember nyiladékot. De több túraútról is, főleg ha az erdészet "segít" a fakitermeléssel. Pl Csikorgó, vagy olyan váratlan helyeken, mint pl. Ortás-gerinc. Ezek akár évente is változhatnak.

A Nagymezőre valóban a Kerek-hegy, esetleg a Kis- és nagy-Kőhát jöhet szóba. Vagy még a Zsérci gerinc. Ezekre is érvényes az erdészet jótékony segítsége és bizony némi bozótharc. De a fennsík egyes részletei sok helyszínről megleshetők.

Sok sikert és hasonlóan szép élményfotókat kívánok.

Előzmény: Törölt nick (2102)
Bikk Pubi Creative Commons License 2016.10.23 -1 2 2108

Kelemen széke, szentléleki Látó-kövek.

Előzmény: Törölt nick (2102)
pozo Creative Commons License 2016.10.23 0 2 2107

A Gerecse kizárja a közvetlen  rálátást. Bár mily furcsa, délibáb kapcsán látható nagy ritkán (meleg, száraz és tiszta időben) a pozsonyi vár, természetesen  fordítva, azaz a tornyai látszanak alulról.

De jó is lenne ezt a látványt lefényképezni...

Előzmény: Törölt nick (2102)
olahtamas Creative Commons License 2016.10.22 0 0 2106

Csapattal voltunk, a naplementét nem akartuk kivárni.

A széle azért épp látszott a Tátrának.

 

Előzmény: Törölt nick (2105)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.22 0 0 2105

Minden esélyetek megvan rá Tamás, hajrá! :-)) Drukkolok nektek! Nagyon jó az idő hozzá.

Próbáld meg fél 5 és 6 óra közé időzíteni a kilátót. Hátha!

Előzmény: olahtamas (2104)
olahtamas Creative Commons License 2016.10.22 -1 1 2104

Mályinkán Sanyibá ojjektumából látszik a Tátra tea formátumában :)

Most elindulunk felfelé, hátha az igazi is látharó lesz :)

Előzmény: Törölt nick (2102)
Woodyka Creative Commons License 2016.10.22 0 3 2103

Tiszta időben meglepő helyekről is ellátni a Tátráig, de a téli ködös párás időkben sokszor van, hogy szinte csak a Bálvány, mert úgy 900m-en már párás a légréteg.

Előzmény: Törölt nick (2102)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.21 0 1 2102

El tudom képzelni hogy a Duna vonala feletti alacsonyabb hőmérsékletű levegőnek köze van hozzá. 

Mert nyáron a párolgások miatt inkább csökken a látótávolság.

 

garass!

 

A Bükk mely pontjait ajánlanád még a Tátralátásra? Mostanában szeretném felfedezni picit jobban a Bükköt, Örvénykővel is szemezgetek...

2. kérdés:

A Nagymezőre honnan van a legszebb kilátás? Az 1938-as Szent István Vándorlás leírása a Jávorkút melletti Kerek-hegyet említi, de turistautat nem látok a Kerek-hegyre felvezetni.

Előzmény: pozo (2100)
garass Creative Commons License 2016.10.21 0 3 2101

Ez leginkább érvényes a téli hónapokra. Január és február hidegfrontjaira szoktunk Tátra-látó túrákat szervezni a Bükk különböző pontjaira, útjaira. Ez valóban lutri, meg nem kis meteorológiai ismeret, megérzés. De amint a különböző képek is jelzik, megéri.

Előzmény: Törölt nick (2099)
pozo Creative Commons License 2016.10.21 -1 1 2100

Teljes mértékben egyetértek meglátásaiddal.

Leírtam már, de most leírom újra, hogy vagy 20 éve, egy rendkívül tiszta reggel a János-hegyi kilátóból láttuk a Tátrát. Éjszaka hatalmas hóvihar volt, reggelre elállt a szél és kisütött a Nap, ekkor néhány percre feltűntek a Tátra csúcsai. Ritka alkalom volt, szerintem jó ha évtizedenként előfordul ez a látvány.

Ha már kilátásokról van szó, akkor a János-hegyi kilátóból a kánikulában néha látható a pozsonyi vár. Kíváncsi vagyok, hogy tudjátok-e, hogyan lehetséges ez?

Előzmény: Törölt nick (2098)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.21 0 0 2099

Helyesbítés:

Hidegfront esetén, vagy utána nem sokkal jobbak az esélyek... 

Előzmény: Törölt nick (2098)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.21 0 3 2098

Azért tényleg nehéz ezt kifogni, ezért is örültem annyira hogy sikerült.

 

Tátralátó túrát szervezni nem lehet könnyű, nagy lutri. A mai Magyarországon szerintem erre a legjobb hegység valóban a Bükk, és talán a Zemplén egyes részei. 

Időszakok:

Alapból nyáron szerintem esélytelen.

Az én meglátásom szerint legalább 6-7 fok alatt kell lennie hozzá a hőmérsékletnek, ősszel, télen és kora tavasszal van a legjobb időszak ehhez, és ami még nagyon sokat segíthet az a hidegfront és a szél. 

Hidegfront esetén, vagy utána nem sokkal a legjobbak az esélyek. Ha szél is van akkor talán pozitívra javulnak az esélyek százalékosan.

 

A mostani esetben ráadásul az volt a helyzet hogy mikor felmentem a kilátóba még semmit sem láttam, akár le is jöhettem volna és annyi. De a fentiek ismeretében láttam a lehetőséget és vártam, kb fél órát töltöttem el a korlátok közt ücsörögve, ami először várakozással telt, majd fotózgatással.

 

Pár példa hogy mikor és honnan látszott a Tátra:

 

1. Salgó vára, 2013. december (a Karancsról is látszik nem is olyan ritkán)

2. Regéci vár, 2012. március

3. szintén Regéc, 2014 február

 

A Bélkőről is többször láttam már:

 2015 február és 2016 március

 

Mind-mind késő ősztől kora tavaszig.

De, mint a képeken is látszik egyszer sem látszott még olyan szépen mint most, a Bálványról. És ezeket a fotókat azért eléggé utána kellett dolgozni. 

 

 

 

Előzmény: perempe (2096)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.21 0 2 2097

Legjobb amikor a városban télen szmogos köd van, Bánkúton pedig napsütés, akkor nagyon tiszta.

Előzmény: perempe (2096)
perempe Creative Commons License 2016.10.21 0 2 2096

*5

 

Bálvány-oldalas Tátra-néző túrát szokott hirdetni több miskolci egyesület. sajna ritkán látszik ilyen tisztán.

Előzmény: Törölt nick (2094)
Ecskend-321 Creative Commons License 2016.10.18 0 0 2095

Szevasz!

Azért nem semmi élmény lehetett látni a tátra vonulatait, irigyellek érte. :-)

Előzmény: Törölt nick (2094)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.17 0 3 2094

Picit csiszolgattam még az egyik Tátrás képet, talán sikerült kihozni belőle még egy kicsit jobban a látványt:

 

Petra-25 Creative Commons License 2016.10.17 0 1 2093

Én lepasszolom a kérdést. Sajna nem ugrik be. :-( 

Előzmény: turistamúlt (2088)
garass Creative Commons License 2016.10.16 0 2 2092

A verseny egyébként az ekkor kitűzött cél, a turisztika tömegsporttá fejlesztésének elérését szolgálta. Többek között ilyen jelmondatok kíséretében:

"Minden dolgozónak szeretnie kell a turisztikát, részt kell venni benne. Fejlesszük tömegsporttá a turisztikát, a béke sportját, a haza védelmének sportját."

Előzmény: garass (2091)
garass Creative Commons License 2016.10.16 0 3 2091

Néhány érdekesség ide:

Erre a versenyre 1950. december 19-én került sor, a Miskolci Műegyetem DISZ turista szakosztálya rendezésében. Eredetileg a miskolci egyesületek számára akarták megrendezni, de több vidéki és budapesti csapat is részt vett azon. A versenyen 13, javarészt ifjúkorú csapat indult. Bánkutat, az indító állomást és a Bükk-fennsíkot nagy ködtenger borította, így a felkeresendő hegycsúcsok megtalálása nem volt könnyű feladat. A versenyzők tájékozódókészsége igazi próbára lett téve. A legjobbak végül a Diósgyőri Vasas férfi és a Bükki Gyopár női csapata lett.

A jelvény vélhetően "névreszólóan" az ő számukra készülhetett utólag. Ez magyarázhatja a bal felső sarokban lévő gyopár megjelenését, mely ugyan gyakori turista szimbólum volt, de a borsodi szakosztályok érdekes módon kevéssé alkalmazták.

A jelvény a hátoldali szignó szerint a múlt század első felében tevékenykedő Boczán testvérek (Károly és György) budapesti éremverő és jelvénykészítő üzemében készült.

 

Előzmény: Törölt nick (2083)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.16 0 2 2090

Tudom hogy vagy 10 évig üresen állt, de szerintem az épület azért ugyanaz.

Amiket mutattál fotók azok a '30-as években épült eredeti turistaházat mutatják, amelyet még kétszer is bővítettek később, majd a tetejét is átalakították, a maihoz hasonlóra, mindezt a '60-as években.

1979-ben már így nézett ki, és ez a ház állt üresen a 2000-es évek környékén, majd ezt újították fel.

 1979/2016

 

A turistaház - Fehér Sas Panzió - Bánkút

 

Eltévedések...

A nagy bükkök még megvannak többnyire, de aki nem ismeri a helyet annak valószínűleg mindegy. Csupán a jelzésekre és a táblákra akart hagyatkozni ez a 8-fő körüli csoport, akiknek egy része magyarul sem tudott. A vezető igen, ő kérdezett meg engem.

Egyébként Csipkéskút felé indultak nagyjából, pedig a Nagymezőt keresték.

 

Namármost éppen az ilyen, helyet nem ismerő, tapasztalatlanabb kirándulókra nem gondolnak az egyre profibb(?), agyonszabályozott, túlbonyolított jelzettségek kialakításánál. 

Bánkút környékén van 3 színű bicikliút, 3 különböző színű síút, kb 5-6 különböző féle-fajta turistaút, plusz tematikus út. 

Szinte követhetetlen. 

 ez csak ízelítő...

Régebben csupán az a leszürkézett zöld sáv volt itt, lehet hogy egyértelműbb és jobb volt úgy?

 

 

 

 

 

 

Előzmény: turistamúlt (2088)
turistamúlt Creative Commons License 2016.10.16 -1 3 2089

Akárhogy is számoljuk, az a tábla legalább 30 éves. És megállja a helyét, betölti funkcióját. Vajon a maiak birják majd addig?

Erről a Nagymezőről jut eszembe egy szép kisfilm. Szabados Tamás (Nekem ne lenne hazám? sorozatából a Fa a Nagymezőn. Nem találom a megosztókon (ugy mint egyéb sok mást se) nekem meg csak VHS-en volt meg, ugy kentem át DVD-re, igy sajna nem tudom feltenni.Nagyon szép film.

Előzmény: Törölt nick (2087)
turistamúlt Creative Commons License 2016.10.16 -1 2 2088

Bocs, de Bánkút évekig állt üresen, annyira lepusztult, hogy azzal már semmit nem lehetett kezdeni.(A bontáson kívül) De erről garass és Petra-25 olvtársak többet tudnának mondani. De, én úgy emlékszem, hogy amikor még megszálltunk benne vagy elmentünk mellette, az épület hátsó frontja nézett a Bálvány felé. Amiket én betettem linket azon az egyiken látszik is a Bálvány oldala. A mostani meg a Csurgóra néz, és a telek másik részén van. (Én igy emlékszem rá.)

 

A táblára próbálok valamit keresni, mert tényleg nem emlékszem már rá, hogy hol találkoztam azzal a reklám fotóval.(Egy kerékpáros pár volt előtette lefotózva.) 

 

:-( Sajnos ilyen eltévedés (bár ne legyen igazam) sok lesz. A táblák tulzott önbizalmat adnak, hiába ott a nagy térkép az Arany Sas kerítésén.... Szerencséjük volt, hogy találkoztak veled. (Nem tudom, annál az elágazásnál meg vannak e még a nagy bükkök, amik mellett el kell haladni, és egyenesen a Csalánoson át a Z+ Nagymező.Jobbra fordulva derékszögben a fenyvesen át a Pipishegy alatt a Faktorréten a Madonnához jutunk, kicsit srégen lefele a műuton meg Csurgóra? (Nincs térkép a közelembe, de majd megnézem.) 

 

Hidd el ritka szerencséd volt/van! Vegyél egy lottót! :-) 

Előzmény: Törölt nick (2087)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.16 0 3 2087

Válaszolok sorban:

- Igen, eléggé át van alakítva, de a mag ugyanaz. Találtam én is pár (6db) bánkúti fotót a FORTEPANON, egyiken egy jó nagy jelzéssel, szerintem kék lehetett, 1932-es a kép. A link egyből a bánkúti fotókra mutat.

Fortepan

 

- A táblák megvannak teljes pompájukban, igen az útelágazásnál. A Másfélmillióban itt még zöld, közúti táblák álltak, ezek az autóforgalom letiltása után kerülhettek ki, valószínűleg ahogyan mondod a '80-as években.

 

- A Diabáz barlang körül mind a jelzettség, mind a táblák irtózatosan rosszak.

A táblákat ismerjük, totálisan félrevezetőek, és itt volt egy oszlopon 8-10!

Na, ezek alapján akartak a Nagymezőre lejutni, de a jelzettségről is sokat elárul hogy nem találták a megfelelőt. (egyszerű zöld +)

Ez azért lehetett mert ebben a kereszteződésben a rengeteg szürke paca ráadásul a jelzések ész nélküli kavalkádjával párosult, korona alakú jelzés, kétféle biciklis, piros, kék stb

8-9 emberről volt szó, egyszerű kirándulókról.

Nekik elég lenne egy ilyen kereszteződésben 2-3 (JÓ!) tábla, és maximum néhány egyszerű jelzés, de ami az utóbbi időben jelzésfestés címén megy az nagyon kedvez az önmegvalósító "pikasszóknak", csak éppen a tájékozódást nem segíti az egyszerű kirándulók számára.

 

- A Tátrának még most is a hatása alatt vagyok, többször megnézem a fotót és visszaképzelem magam a kilátóba, mert élőben valami csodás élmény volt! 

 

Előzmény: turistamúlt (2086)
turistamúlt Creative Commons License 2016.10.16 -1 2 2086

Szép túrát tettél! Egy pár gondolat:

Sajnos a bánkúti ház, nem az egykori. Igaz hogy annak helyén épült, de a régi ami sokunknak kedves emlék, ilyen volt: http://www.fsz.bme.hu/mtsz/galeria/bankut.htm

 

Igen, az 1932-es Erdey-Hubay-Vigyázó féle Bükk kalauz is így írja le a Kék jelzést, amint te végigmentél. Aztán az 1954-es Portyavezető már nem.

 

A Kiskőhát alatt már 1932-ben is becsatlakozott a Zöld sáv jelzés, ("Török út") ami a Nagymezőn Bánkútra vitt fel.Most a Z Csipkéskút- Jávorkútra visz.  Érdekes látni az 5. képeden a táblákat! Ezek már talán a 80-as évek végén is ott voltak, elég sok szóróanyagon szerepeltek. És még most is megvannak! A Nagymező 3szög alakú útelágazásánál.) 

 

A Diabáznál eltévedtek honnan indultak, és hova tartottak? 

 

Szerencséd volt a Petőfiben hogy láttad a Tátrát! Ritka pillanatot sikerült kifognod! 

Előzmény: Törölt nick (2084)
topoly Creative Commons License 2016.10.16 0 1 2085

A Szomjas Csuka pár héttel ezelőtt kellemes meglepetés volt. Egyszerű, rendezett, szép környezet, barátságos légkör, ahonnét a bakancsost sem nézik ki. Most azt mondom, hogy ez lesz a biztos bázisom a környéken járva.

Előzmény: Törölt nick (2084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!