Keresés

Részletes keresés

monyesz Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33560
Már most jelentkezőket keresünk, akik be akarnak zárni egy ilyen találka után... :))
Előzmény: _MrB_ (33555)
SiD- Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33559

Készen van ám a géped, csak a pod mellett szivárogni szokott kb a csapolás felétől.

Nem szorítja eléggé a podot. Szóval ezt még megbütykölöm a hétvégén.

Előzmény: RCTiv (33557)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33558
Nem semmi lenne az biztos :D

Addig is javítsátok, fogalmazzátok igény szerint :)

Tesztelési módszerünket hosszas egyeztetés után szakmai szempontok szerint állítottuk össze. Fontosnak tartottuk, hogy bárki számára érthető és áttekinthető legyen. Természetesen mint minden érzékszerven alapuló vizsgálat szubjektív, de a tesztelők tudása és a közös vizsgálati pontoknak köszönhetően igyekeztünk ezt a lehető legkisebb mértékre szorítani. Reméljük, hogy értékelésünkkel segítünk a látogatóknak a kávéválsztásban, illetve abban hogy hova érdemes betérni, egy kellemes kávé, kapucsinó vagy egyéb elfogyasztására. Bízunk abban, hogy a vendéglátó helyek is megfelelő visszajelzést kapnak, hogy mi volt jó vagy esetleg mit érdemes még javítani, hogy vendégeiknek a legjobbat tudják nyújtani.
Előzmény: _MrB_ (33555)
RCTiv Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33557
szerintem menjünk SiD-hez és akkor mindenkinek jut egy gép :D
Előzmény: _MrB_ (33555)
jobog Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33556

 

Ezt megerősítem, adagológkanállal kanalazva különféle kávék nagyon eltérő mennyiségeket adnak ugyanolyan adagolókanál töltéssel is. Egyikben kisebb szemek vannak, jobban kitöltik az adagolókanalat, másiknál nagy babok, szinültig a kanál, de a fele hézag a nagy szemek között.

 

Egy kis zsebmérleg "tara" funkcióval, tizedgramm pontossággal ötezer forint körül van, a kávéfőzés folyamatába beiktatva másodperceket jelent, szóval nem lehet akadály. Amikor elkezdtem kávézni én a kezdő felszerelés részének tekintettem darálóval, tamperrel, géppel, tejgőzölő pohárral együtt. Tamperállvány, zacckiütő kosárka, britakancsó vagy vízforraló, vákumos zacskóragasztógép, pörkölőgép, porszívó, csészegyűjtemény jöhet később is, de az alapkészlet elemeinek hiánya már komoly akadálynak minősül.

 

Előzmény: Vén Resu (33552)
_MrB_ Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33555
Már most sajnálom a KVzót, ahol összejövünk ~ ;D
Előzmény: RCTiv (33553)
_MrB_ Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33554
Nos, reggel megvolt a teszt, még nem tökéletes, de...
Igen, ilyesmi volt a zöld sega régen.
Azaz nem teljesen. A savanykás, gyümölcsös, mazsolás íz rendben. Csak, a segában a mazsola rendes mazsola, vagy tejcsokis mazsola ízzel jelentkezett, még a Pelliniben étcsokis mazsolaként. Azaz savanykásabb körítéssel. Ennek ellenére egy finom "könnyed" KV, és tejjel bújik ki igazán a mazsola belőle.
Hétfőn tesztelem cukortalan csak tejjel is.
Előzmény: SiD- (33487)
RCTiv Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33553
a nagy tesztelés alatt jó irányba haladunk egy jó kis topiktali felé szerintem ;)
Vén Resu Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33552

Persze, nem mérleggel grammra kimérve adagolnak, de egy adott kávéfajtánál és darálási finomságnál egy "ipari" daráló adagolóját be lehet állítani úgy, hogy térfogat alapján is kvázi egyforma legyen az adagolt mennyiség. A Marzocco kosárba pedig ha színültig teszem, akkor simán belemegy 18g, nem pedig 14-16g. Én ráérek és megengedhetem magamnak azt a luxust hogy mindig pontosan kimérjem és állíthatom hogy azóta nagyságrendeket javult a kávéim konzisztenciája. És már sokadszor de leírom megint, én úgy tapasztaltam, hogy 1-2g többlet jelentősen hatással van a kávé ízére. Távol álljon tőlem, hogy hitvitát kezdeményezzek a térfogat vs. súlyra történő adagolásról, de aki napi 3 duplát főz és hajlamos váltogatni a kávékat, az jobban jár ha vesz egy 0.1g osztású mérleget és kiméri a mennyiséget, mint egy adagoló nélküli darálóból ránézésre állapítsa meg hogy mennyi kell a kosárba. Szerintem.

Előzmény: andrew7 (33499)
jobog Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33551

 

Igen, átugrottam.

 

Előzmény: weinmaker1 (33550)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33550
Szia! Ezt átugrottad olvasás közben:

Mokambo teszt: tesztelők

1, MrB
2, Monyesz
3, luigi
4, blaze73
5, SiD

Szerintem ennyi elég, de mivel azt mondjátok, hogy 10dkg elég, így ha valaki szeretne teszten kívül az jelezze, és ha tudom megoldom (készlet erejéig) :D

Következő lépés, hogy fektessük le a tesztelési szempontokat. Már majdnem kész is van, szerintem minimális finomítás kell.
Vissza kéne keresni, és ami jó akkor azt ide beírni, és úgy mint a tesztelők listáját levéglegesítjük :)

De neked is küldök egy mintát, és kíváncsi leszek az értékelésedre.

andrew7 is tesztel még.

Azt ugyan nem mondtam, de ugye mindenki tudja, hogy ez szemes kávé lesz, tehát majd darálni kell!
Előzmény: jobog (33549)
jobog Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33549

 

Ha a tanyasi lét nemakadály akkor énis.

 

1, MrB
2, Monyesz
3, luigi
4, SiD?

5, jobog

Előzmény: weinmaker1 (33509)
luigi- Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33548
Tényleg szép, kár, hogy német. Valszeg jól fel fogják verni az árát.
Előzmény: SiD- (33547)
SiD- Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33547
SiD- Creative Commons License 2008.09.26 0 0 33546

Ez a Faema tényleg nevetségesen olcsó, de egy háromfejes gépet sajnos nem egyszerű eladni. Az olasz ebay-en az ehhez hasonló gépek olyan 200-500€ között szoktak menni.

Előzmény: szabcika (33542)
szabcika Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33545
rod-in Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33544
Mióta Morik, egyszer ittam ott, előtte hetente. Annak is három éve és ha arra járok, már eszembe sem jutnak.

Ennyi!
Előzmény: bcontact (33519)
szabcika Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33543

Plusz egy jó állapotban lévő Saeco Via Veneto kombigép:

http://www.vatera.hu/kavefozogep_beepitett_kavedaraloval_91294854.html

szabcika Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33542
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33541
Oké! Jó pihit, én még dolgozom a portálon :)
Előzmény: luigi- (33540)
luigi- Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33540

:D

Na ez az, tökömtuggya, én erre emlékeztem, hogy egyszer ezt olvasgattam és voltak jó dolgok benne. De most, hogy belegondoltam ezzel egy ember munkáját értékelik, nem egy kifejezett kávét. :-( Szóval ezt a kávézó tesztelésnél lehetne előrántani. Most képtelen vagyok pontokat írni, fáj a fejem, álmos vagyok és egyébként sem vagyok jó szabályrendszerek megalkotásában. Majd kipihenve átgondolom. :-)

Előzmény: weinmaker1 (33539)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33539
Bármi lehet, de ez abból a barista versenyes cuccból lett összeszedve amit te linkeltél.

Akkor légyszi írd le, hogy szerinted milyen pontok legyenek, ás majd a többiek belekötnek :)

Abban teljesen egyetértünk, hogy legyen akkor néhánypont, és a végén szöveges értékelés.
Előzmény: luigi- (33538)
luigi- Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33538

A krém színe szerintem felesleges.

 

A krém tovébbi forszírozására csak egyszerűen elég lenne ennyi, hogy krém. Ebben benne lenne minden, vastagság, állag. Amit írsz az inkább a főzésre vonatkozik.

 

Nem tudom, nekem ez az egész így valahogy nem kerek. Andrew véleménye már jobb, de szvsz nem kell ennyi pontban lovagolni a krémet. Az ízre kéne még valami, nekem csak annyi jut az eszembe, hogy jó vagy nem jó.

 

Szóval néhány pont kéne és egy szöveges értékelés. Szerintem.

Előzmény: weinmaker1 (33535)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33537
Igen! Mindenképpen kellene valami szóbeli konklúzió. Én az értékelés végén, mintegy összefoglalásként gondolnám.
Előzmény: luigi- (33536)
luigi- Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33536
Szóbeli értékelés is jó lenne.
Előzmény: weinmaker1 (33535)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33535
na egyenlőre itt tartunk:

Az espresso minsőégének értékelése (1 - 6 pont )

A krém színe - (mogyoróbarna, sötétbarna, vöröses árnyalatú)
A krém egységessége és tartóssága
íz harmónia (Az édes, a savas és a keserű egyensúlya)
Testesség (testes, lekerekedett, sima)


Amennyiben nem otthoni kávéteszt, kávéház vagy cukrászda, ott még hozzájöhetnének ezek:

Eszpresszónál a fenti értékelés, egyébnél pedig esetleg ez (1 - 6 pont ):

Tetszetős kinézet (elegáns, tiszta, csésze/pohár használata, dekoráció, teljes szettel szolgálta fel (kanál, cukor, víz) ahol szükséges! )
Íz harmónia (az összetevőknek megfelelően, espresso íz)
Megfelel hőmérséklet (az ital fogyasztási hőfokának megfelelően)
Általános barista képzettség (tejhabosítás, hideg ital készítés)
Hely hangulata, személyzet munkája


0 - nem minősíthető
1 - elfogadhatatlan
2 - elfogadható
3 - átlagos
4 - jó
5 - nagyon jó
6 - kiváló



andrew szerint:

Az eszpresszó minsőégének értékeléséhez egyértelmű és könnyen észrevehető dolgokra, jellemzőkre kell felhívni a figyelmet. Pl. a crema esetében vannak egyértelmű jelek, amelyek vitathatatlanul jelzik az elkészült eszpresszó minőségét. A szín lehet valóban bizonyos keretek között viszonylagos (kávéfüggő), de konkrétan eldönthető például, hogy:

a- mennyire tartós a crema (konkrétan: a kávé fogyasztása során mennyi ideig marad meg)?
b- cukrozás és megkeverés után ismét összezárul egybefüggően?
c- milyen vastag a crema (pl. megtartja a tetejáre szórt cukrot?)
d- tapad a csésze szélére, képződik-e crema-gyűrű a csésze belső oldalán?
e- milyen a crema állaga, sűrűsége (olajos, buborékos)

Ezek közül pl. akár igen/nem egyértelmű választ lehet adni a b/, c/, d/-re.

Van olyan is, amit nem lehet megállapítani, pl. "hány másodperc alatt folyik le az eszpresszó". Nem állhat a vendég a pultnál stopperórával, a legtöbb helyen asztalnál ül a vendégtérben. Távolról, pusztán a gép hangja alapján szvsz eldönthetetlen a lefolyás ideje. Viszont mérhető, hogy milyen gyorsan szolgálják fel a kávét, előmelegített-e a csésze, megfelelő-e a kávé mennyisége, a főzés előtt közvetlenül hallatszik-e darálás stb.

Lehet, hogy szélsőséges értékelést eredményez, de én az "Igen/Nem" megállapításokat sok esetben célszerűbbnek tartom, mint a 0-6 skálán terjedő pontozást. Mert akkor tkp. mi a végeredmény? Átlagot számolunk, aztán ha 60% felett van, akkor nincs bukás:-))?
szabcika Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33534

Na ja a Jégverem nem mérvadó kávé szempontból, ott inkább kajálni kell.

 

Ha legközelebb valaki erre jár mindenképpen szoljon mert a Molinari kávézót ki kell hogy próbálja.

Előzmény: mad_a (33449)
pepppeee Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33533
Na igen, de mikor ott voltam volt ott is kb 10 deka, de azt nem akarták odadni, amit értékeltem is... :)
Előzmény: _MrB_ (33528)
weinmaker1 Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33532
Mokambo teszt: tesztelők

1, MrB
2, Monyesz
3, luigi
4, blaze73
5, SiD

Szerintem ennyi elég, de mivel azt mondjátok, hogy 10dkg elég, így ha valaki szeretne teszten kívül az jelezze, és ha tudom megoldom (készlet erejéig) :D

Következő lépés, hogy fektessük le a tesztelési szempontokat. Már majdnem kész is van, szerintem minimális finomítás kell.
Vissza kéne keresni, és ami jó akkor azt ide beírni, és úgy mint a tesztelők listáját levéglegesítjük :)
luigi- Creative Commons License 2008.09.25 0 0 33531
Szvsz 10 dkg elég és akkor többen is tudnának tesztelni.
Előzmény: weinmaker1 (33527)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!