Keresés

Részletes keresés

hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73413

"A harc inkább a szembenálláson mint az együttműködésen alapszik"

Ezt nem tudom elfogadni érvként! Ez vélemény, nem érv!

 

Valójában a harc, partnerkapcsolat, így együttműködés a másikkal, oly módon, hogy Én járjak jól! Ez egy önző, energiavámpírság!

 

A tánc is együttműködés, de energia adással együttjáró folyamat!

Vagyis teljesen analóg, és véletlenül sem szembenállás, a két terület, koncepcionálisan!

 

Hangsúlyozva a koncepcionálisan kifejezést!

 

Ha két ember együtt mozog, az partnerség!

Hogy az szórakozás, vagy ellenségeskedés, ebből a szempontból teljesen mindegy!

 

Olvasd el a könyvem, szépen kifejtem benne a partnerség mibenlétét a harc szempontjából!

 

Előzmény: Törölt nick (73411)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73412

off

Van önálló cigány kultúra, de ebbe most ne menjünk bele, ez nem az a topic.

Hontalanság fekete-fehéren:  http://www.unhcr-centraleurope.org/hu/hirek/2012/hontalansag-feketen-feheren.html

Nem kis probléma.

on

 

Előzmény: hokuszpokusz-01 (73410)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73411

Tudod te mennyi Boeing zuhant már tengerbe? Na és ha pont arra ment egy tengeralattjáró!?

 

A harc inkább a szembenálláson mint az együttműködésen alapszik ezért versus. A tánc pedig az együttműködésen (mármint a páros) de ettől még nem analóg. Habár nem is digitális :)

Előzmény: hokuszpokusz-01 (73409)
hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73410

Annyit ehhez hozzátennék, hogy a cigánytáncok java része átvett! Eredendően, azok Magyar táncok, csak éppen a tánc kultuszát a cigányok örzik jobban, mint a magyarok! De ettől ezek a táncok még eredendően nem cigány táncok!

 

Logikus, hiszen egy hazátlan, országtalan, nemzettelen csőcselék, népnek sem nevezheti magát, így kultúrája sem lehet saját!

 

Logikus? Persze, hogy az!

 

Az, hogy a cigányoknak van tehetségük a tánchoz, az más lapra tartozik! De, hogy Ők mit táncolnak, ahhoz már a magyaroknak több közük van, mint nekik!

Előzmény: Törölt nick (73407)
hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73409

Asztrális és mentális világaimban velem is előfordultak már érdekes történetek, ez sem elképzelhetetlen! De Itt a mi szűkreszabott fizikai világunkban teljesen elképzelhetetlen ez!

 

Vagyis a lényeg, hogy a harcművészet versus néptánc, valójában a két terület analógiáját fejezi ki, nem pedig a két terület szembenállását!

Előzmény: Törölt nick (73408)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73408

Simán el tudom képzelni, hogy egy Boeing szembe megy egy tengeralattjárónak :)

Előzmény: hokuszpokusz-01 (73406)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73407

"És lassan megszületik: a neobaranta."

 

Ezzel csak az a probléma, hogy a botolók jórésze cigány néptánc és hát ugye a Baranta mint ősi magyar izé ... szóval lehet, hogy nem lenne,  hogy is mondjam túl szalonképes. Érted, hogy értem :)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (73404)
hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73406

Természetesen, Én vetettem fel az analógiát, amivel mindenki vitatkozott, most meg érvanyaggá vált, amióta nem Én mondom...

 

A versus azt jelenti, "kontra" vele szemben, de egy dolognak csak egy hasonló mehet szembe, vagyis a verseny nem jöhet létre egy tengeralattjáró, és egy boeing között! Ez azt jelenti, hogy a versus kifejezés implicite  azonos dolgok koncepcionális összehasonlítását jelenti!

 

Vagyis a néptánc és a harcművészetek összehasonlítása terén a versus kifejezés teljesen helytálló!

Előzmény: Törölt nick (73403)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73405

Igen, lehetséges ilyen felosztás is. Valóban, most már ki lehetne találni egy "ütős" elnevezést :)

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (73404)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73404

Nem erőltetném a (magyar) harcművészet dolgot. Még magyar vívásról sem maradtak feljegyzések a XVI-XVIII. századból. Sokkal jobb lenne egy olyan felosztás:

 

1. botolós néptáncok

2. botos formagyakorlatok (egyéni, páros stb.)

3. sportküzdelem

 

És lassan megszületik: a neobaranta.

Előzmény: Törölt nick (73395)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73403

Szó sincs arról, hogy a néptánc versus (vagyis ellene) lenne a harcművészetnek. Épp ellenkezőleg. Megpróbáljuk harmóniába hozni a kettőt :)

Előzmény: hokuszpokusz-01 (73402)
hokuszpokusz-01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73402

Azért örülök, hogy a néptánc versus(vs) harcművészet analógiából, ekkora témát faragtatok! Csak így tovább...

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73401

Érdekelnek. Köszönöm. Ismerem. Tényleg aranybánya!

 

Messer:

Már majdnem azt írtam, hogy az Ars Ensisnél nincs is messer oktatás, mert a specfegyverek felsorolásában csak a következő dolgok szerepelnek: bolognai vívás, (hosszú bot) (Annatar figyelmébe), kard és ökölpajzs, kastélybirkózás, La 

Canne, sétapálcaharc, páncélos harc, rapier, szablya, tőr, történelmi box.

 

Tévedtem. Van.

http://arsensis.hu/index.php?s=86

Előzmény: Törölt nick (73393)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73400

Igen, ilyen értelemben re-konstruálás.

 

"Ezek után, a mozdulatokat kategorizálva, össze lehet rakni a technikai repertoárt, ami egy adott "szabályrendszerben" fog

jól működni. ..."

 

A sportküzdelemben.

 

Elképzelhetőnek tartom ugyanakkor, hogy nem mindenkit érdekel a tényleges küzdelmi rész, a versenyzés. (Harcművészet vs. sportküzdelem örök vita.) Ezért gondolom, hogy az oktatás, gyakorlás szempontjából, a rutinszerű készség fejlesztése szempontjából létjogosultsága lehet egy budo szerű (pl. aikido, aiki-jo szerű) gyakorlási, oktatási formának, tematikának mint pl. Jo-no-bu (alapmozdulatok), Jo-kata (formagyakorlat), Jo-awase (páros formagyakorlat) amit azután játékban (szabadgyakorlás) tovább lehet fejleszteni a szabad küzdelem irányába.

A sportküzdelem szabályrendszere ugyanis szükségszerűen korlátozza a lehetséges technikai repertoárt egyrészt, másrészt formagyakorlatokkal lehet gyakorolni pl. a többtámadó elleni technikákat vagy a páros védekezést is.

 

 

 

 

Előzmény: sz332 (73397)
f_zsolt_01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73399

...ami megjegyzem balkezeseknek egy kicsit szívás :D

Előzmény: f_zsolt_01 (73398)
f_zsolt_01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73398

....és el kell kezdeni néptáncot is tanulni :D

Előzmény: sz332 (73397)
sz332 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73397

Hivatkozva az általam beszúrt könyvrészletre, a következőképp látom a dolgot.

 

Nem volt, nem is lehetett egységes magyar botforgató rendszer. Viszont, voltak olyan párbajszerű botolók, amiket sokkal inkább a népi játékok, mint a tánc kategóriába kellett volna sorolni. A néprajzkutatók viszont esélyesen elkövették a hibát, amikor ezeket a botolókat is besorolták a táncok közé, de ahogy olvasni lehet a könyvet, a szerző is érzi, hogy ez valahogy nem illik bele a koncepcióba, kilóg belőle. Mindegy, ha már be lett kategorizálva, akkor jó helye lesz ott - gondolhatta a szerző.

 

Botolós néptánc: a könyvben több kategóriát megkülönböztet, van hogy egymással küzdenek a felek, és közben megy a zene,

van, hogy az ügyességüket mutatják be, van, hogy a boton csak támaszkodnak, vagy átugrálnak felette. Ezek közül számunkra

az első kategória használható fel igazából.

 

Ezek után, a mozdulatokat kategorizálva, össze lehet rakni a technikai repertoárt, ami egy adott "szabályrendszerben" fog

jól működni. Tehát nem elég a mozdulatokat begyakorolnunk, hanem ki kell találni azt a szabályrendszert, amiben értelme is

van ezen mozdulatok végrehajtásának, különben pont a gyökereket öljük meg.

 

Mindezt pedig játékban kell begyakorolni, ahogy az összes népi stílusban csinálják.

Előzmény: Törölt nick (73395)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73396

off

mielőtt elküldöd a hsz-t: kijelöl, másol (a bejegyzést)

ha elküldés után eltűnik a hozzászólás: ugrás az előző oldalra, beilleszt (mármint a hozzászólást)

elküld (ismét)

 

van egy időkorlát amin belül el kell küldeni a bejegyzést, különben nem jelenik meg. ez a módszer nekem bevált

on

Előzmény: Annatar (73394)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73395

Javaslat a magyaros botvívás "rekonstrukcióhoz", megalkotáshoz.

Hiteles forrásból tájékozódva úgygondolom, hogy a botolós néptáncokból sajnos nem lehet rekonstruálni egy valamiféle magyaros botos "harcművészetet" mert ilyen nem létezett, legalább is rendszerezett, oktatható formában. A botot mint "verekedő" eszközt azonban használták, sokszor a verekedés magábol a táncból "szilajodott" ki. Vagyis nem minden alap nélküli a koncepció. Adott egyrész maga a botolós néptánc, táncok. Ezek összegyüjtése lehetséges, erre az alapra pedig, a táncmozdulatok elemzése alapján építhető, valamiféle harcművészet, a pörgetések, fogások, űtések, szúrások, hárítások rendszerezésével gyakorlás és tanulás céljából. Ha megvan a harcművészeti rész, akkor erre pedig rá lehet fejleszteni a sportküzdelmet, védőfelszereléssel, szabályrendszerrel.

 

Tehát

1. botolós néptáncok

2. harcművészet

3. sportküzdelem

 

Ez így egy kerek történet lenne, figyelembe véve a történelmi hagyományokat, a látványelemeket és nem elhanyagolható módon a sportot is. Érdemes lenne egy komoly, szakértő néptáncos háttértámogatás a dologhoz, hogy ne ismétlődjenek meg a barantás melléfogások.

 

Előzmény: Törölt nick (73387)
Annatar Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73394

Megint lenyelte az index a hsz-emet. 

 

Úgyhogy rövidítve: 

1. A "szégyellték" alatt azt értettem, hogy ezek az élő hagyományok vagy rekonstrukciók az utóbbi tíz évet kivéve sem névben sem mozgásban nem kerültek elő, sem a filmekben, sem műsorokban, sem könyvekben. Míg az ázsiai filmekben általában nagyon is rendben vannak a harcok és küzdelmek, az európai-amerikai filmekben néha még a sportvívás vagy a box alapjai sem figyelhetőek meg, pedig azok mindvégig nagyon népszerűek voltak. A botos dolgok meg a többi végképp nem kerül elő...

 

2. Az Ars Ensis régóta érdekel, több ismerősöm járt meg jár oda, csak perpill nincs rá időbeli és anyagi keret a kungfu mellett. De a lovagi tornákból szakdolgoztam, úgyhogy remélem eljön ennek is az ideje. 

 

3. Az örömvívást én is szeretem, nagyon tanuságos dolog, időnként ütőfával (nagyritkán bokennel) szoktam "kardozni" (az én szintemen a vívás szó szerintem eufemisztikus, mert minimális japán alapokon kívül nem tanultam semmit, max. mutogattak).

Kungfuban a kard az csak egy része a teljes dolognak, így lassabban halad az ember, tanultam már formagyakorlatot szablyával (dao) és egyeneskarddal (jian) - az előbbi leginkább a nyugati boradswordhoz hasonló, kifejezetten a "csatában odavágok hogy fájjon" míg utóbbi a későbbi egyeneskardokhoz, tőrkardokhoz hasonlít, ezt a tisztek és a vívómesterek használták leginkább (legalábbis abban a formában ahogy ma ismerjük, vannak régebbi szélesebb pengéjű változatai is). Bár a forma közben a mester minden mozdulatnál kitért a használatra, de gyakorolni ezt nemigen gyakoroltuk (pedig, főleg egyeneskardra egészen érdekes páros gyakorlatok vannak) használni tehát aligha tudnám. (ráadásul nem volt olyan rég, hogy ezt tanultam)

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73393

Szia!

 

Ha érdekelnek a régi kódexek, akkor itt nézz körül: http://wiktenauer.com/wiki/Main_Page

 

Ez a hely egy aranybánya. Rengeteg kódex, táblázatban eredeti nyelvű, modern német, angol, francia, helyenként magyar fordításokkal, képekkel mindennel. 

 

Az egykezes fegyverekhez pedig mindenképp hozzávenném még a langes messert, jóval elterjedtebb volt, mint pl. a bolognai kard, és anyag is több van róla.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (73392)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73392

Annatar,

Szégyellték? Dehogy, inkább a kutya sem törődött a történelmi európai hm-el. A kódexek szépen porosodtak a könyvtárak polcain, esetleg néha-néha kézbe vette őket valamelyik bölcsész, aki éppen az óolasz, koranémet stb. nyelvjárásokról szóló disszertációjához keresett valami anyagot.

Vagy 20-25 éve kezdődött a jelenkori HEMA reneszánsz. Nagyon jó, hogy pont akkor élünk, amikor ezek a könyvek újra megmutatják, hogy milyen hatalmas ismeretanyagot gyűjtöttek össze és rendszereztek őseink. Érdemes megnézni a SAGA (Schola Artis Gladii et Armorum) adatbázisát:

 

http://www.middleages.hu/magyar/harcmuveszet/treatise_database.php

 

Kb. 2380 tétel! Sajnos a bejegyzések egy jelentős része csak néhány adatot tartalmaz (szerző, a mű címe, kiadás éve), de akkor is van vagy 300-400+ letölhető könyv! És még mindig találnak fel nem dolgozott, elfeledett vívókönyveket. Hihetetlen!

Ha jól tudom, kung-fut tanulsz, de amennyiben tényleg érdekelnek a "kardozós" dolgok, akkor kipróbálnám pl. az Ars Ensises szablyavívást vagy bolognai vívást. Mindkettő egykezes, érdekes lenne látni, hogy mennyire működnek a kínai szablya (dao?) technikák az európai vívással szemben. Ha van az emberben egy minimális kíváncsiság, akkor mindig meg lehet találni azokat az embereket, akikkel egy kellemes örömvívás során le lehet tesztelni dolgokat (lásd az én kísérletem a kendósokkal). Lassan már három éve annak, és még mindig egy kellemes emlék. Még az is lehet, hogy egy újra vívunk egyet.

Előzmény: Annatar (73389)
f_zsolt_01 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73391

Annatar,

 

a európai pusztakezes rendszerek (pl. box, bírkózás, savate, sambo) rendesen ledokumentáltak, már az 1700-1800 -as időkből vannak könyvek, leírások, de a The Ring magazin első száma is megjelent már 1922-ben. Bírkózásban meg nagyhatalom voltunk :D világhírű professzionálís bírkózó sztárokkal pl. itt vannak a Czája testvérek http://klinda.site.aplus.net/birkozastortenet/id12.html

 

válaszolva a kérdésedre:

"Ennyire szégyellték ezt? "

 

nem, egyszerűen csak elfelejtettük :D, itt Mo.-n is voltak csapatok akik a 80-as években kardozós rekonstrukcióval foglalkoztak (állítólag nem is olyan rosszul), de akkor nem nagyon volt internet, megosztás stb, viszonylag kevesen ismerék, csinálták, azok is ilyen kaszkadőrök  és hasonló kalandos emberek  voltak. A 80-as évekbe bejöttek a szörnyű kemény kungfu, karate, tékvandó filmek és cool-abbnak tűnik sárkányt táncoltatni, selyem pizsamában ugrálni (természetesen ezen a vonalon is voltak rendes jómunkásemberek). Manapság meg bejöttek a szörnyű kemény taktikai rendszerek, most azok vannak divatban :D 

 

Röviden szerintem a "szomszéd kertje zöldebb" és "nem látja a fától az erdőt"  közmondások lefedik ezt a témát.

 

 

Előzmény: Annatar (73389)
sz332 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73390

 

Itt egy videó egy másik vonalról, ez a francia la canne de combatból a hosszúbot, a baton. A mozgásai a rövid bot

technikák átírása a hosszú botra.

Hogy szégyellték volna? Inkább arról volt szó, hogy a 70-es 80-as években nagyobb esély volt japán harcművészetet

tanulni (könyvből) mint bármilyen más európai dolgot. Ne felejtsük el, hogy a határok zárva voltak, és nagyon kevés

információ jutott át hozzánk, azok is jószerével könyvek formájában. Ha pedig valami nyelvet beszéltek, az főleg

német, esetleg angol volt, ezekről a stílusokról pedig nem volt elérhető szinte semmi, mert olyan kevesen, vagy szigetszerűen

gyakorolták, ráadásul a nyugati tradiciókról nem is nagyon volt könyv, vagy ha volt, az az adott ország nyelvén (francia, olasz, spanyol, portugál).

Előzmény: Annatar (73389)
Annatar Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73389

Ilyenkor mindig meglepődöm, hogy ilyenek léteznek, jóformán itt a közelben, miért nem tudtam róluk mégsem? 

A nyugati harcművészetekről, máig élő hagyományokról meg rekonstrukciókról jórészt pont az itt olvasott hsz-ekből tudtam meg amit tudok (és ezzel is jóval műveltebb lettem mint az ismerőseim 99,99%-a). Pedig mindig is érdekelt a harc, már gyerekkoromban is a "harcolós-kardozós" filmeket szerettem a legjobban, minden ezzel kapcsolatos részlet érdekelt... Ennyire szégyellték ezt? 

Előzmény: sz332 (73388)
sz332 Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73388

 

Baton szabadvívás, védőfelszerelésben

Előzmény: Annatar (73386)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.02 0 0 73387

Magyar Néprajzi Lexikon

 

http://mek.niif.hu/02100/02115/html/1-931.html

 

"...A tánc szerkezeti felépítését, mozzanatainak egymásutánját a küzdelem pillanatnyi helyzetei és fordulatai határozzák meg. Éppen ezért motívumai laza szerkezetűek, meghatározatlan időtartamúak és ritmusúak, vagyis nem a szó szoros értelmében vett metrikus táncmotívumok benyomását keltik. A botoló e típusa a vásári mulatozások szilaj, gyakran verekedéssé fajuló szórakozása volt. ..."

Előzmény: sz332 (73384)
Annatar Creative Commons License 2012.06.01 0 0 73386

Épp írni akartam, hogy tök kungfu :D A botfogás is (ld. lent a videót, ez tipikus "egyvégű" bothasználat, van még a kétvégű is, rövidebb bottal, az például a majom kungfra jellemző), testtartás is, meg úgy kb a többi is. Bár gondolom nem véletlenül ezt a részt emelted ki. :)

 

Mondjuk a zene az - legalábbis mifelénk, (de lehet hogy Hong Kongban már máshogy van, nekik ott szélesebb az eszköztáruk) nem ennyire fontos. 

 

 

 

Előzmény: sz332 (73384)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.01 0 0 73385

Remek:) Baromi érdekes egyébként ez a hasonlóság a palo canarioval, akár arról is írhatta volna ugyanezt a leírást Martin György. A testtartás, a botfogás félderékon, az egy kéz-két kéz váltás.. Belinkelem újra az egyik videót róla, érdemes megnézni. Nyilván ennek megvannak az okai, hogy miért ilyen hasonló (anatómia stb.), mégis érdekes.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kWMs4iuszk8&feature=player_embedded#!

Előzmény: sz332 (73384)
sz332 Creative Commons License 2012.06.01 0 0 73384

Némi szemelvény a Martin György: Magyar tánctípusok és táncdialektusok című könyvéből:

"...A verekedés-szerű, párbajszerü, küzdésnek alárendelt, fegyverszerű eszközhasználat. Az ilyenfajta "eszközmotivumokban" nyoma sincs az öncélú, ügyességfitogtató eszközhasználatnak, minden mozdulat a harci célszerűséget szolgálja. A botot ilyenkor "félderékon” (közepe és vége között kb. a kétharmadánál) vagy a végén fogják, gyakran kétkézzel, a szilárd megtámasztás céljából. Egykezes fogás esetén a szabad kéz mindig készen áll, hogy szükség esetén ráfogással megerősítse az egykéz-fogást ...."

 

majd egy hosszabb technika leírás következik. :D

 

"...A csiszolt, kialakult eszközmotivika ugyanis alapvetően meghatározza a célszerű törzs- és fejtartást, valamint a karmozgást: kissé előre-dőlt törzs, behúzott fej, az egész test kissé meg görnyedt, összekuporodott, védekezésre és támadásra kész tartása jellemzi... "

A zenéről:

"...Ebből következik, hogy az itt tárgyalt „valódi botoló-táncok” tagolása független a zenétől. A zene - adatközlőink szerint — a stilizált párbaj hangulatának felkeltését, a „verekedés ritmusának” szabályozását, a botforgatás, botvezetés és összecsapások tempóját, ütemét szolgálja..."

 

Ez az én értelmezésemben jogo/juego szerű, küzdelmi gyakorlást jelent.

Előzmény: Annatar (73383)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!